Asthma- Tandarts J. Stark GROOTE MARKT 5 Rondom de Kabinetscrisis. Advertentie». t T verhuisd naar (GEBOUW KREYMBORG) UIT DE PERS. BINNENLANDSCH NIEUWS. UIT ONZE OOST. Uit onze west. GEMENGD NIEUWS. De moordzaak te Rheine. Verkeerde mentaliteit van het pub Hek. Valsche postwissels. Drama bij een huwelijk. Inbraak te Rotterdam. Inbraken te Oldenzaal. Een belangrijke arrestatie. KORTE BERICHTEN. Meisje vermist. HANDEL EN NIJVERHEID. ORDE EN ARBEID. De uitsluiting in de textiel industrie. EEN GRAAF-KLUIZENAAR OVER LEDEN. KUNST EN KENNIS. Concurrentie aan den Nederl. Scheepsbouw. Antonia Hendrica Leeg te koop VERÊKRERIHG SPREEKUUR. Knip- en Naaicursus. bekwame Strijkster Gevraagd en aangeb. Nette Jongen Bakkersknecht Kost en inwoning Net Kosthuis SPREEKUUR: Van 2 4; voor minderge- goeden en fondsSedeih dagelijkse?? 9—11 en 's avonds behalve Vrijdag en Zaterdag 7 - 9 De beslissing van de Koningin om de ont slagaanvrage van bet kabinet-Ruys niet in te willigen, bespreekt de „N. R. Crt." aldus: Wij staan ook tegenover deze beslissing nog «enigszins beduusd. Ziet daar een groep heeren, die na een votum van de Kamer verklaard hebben alten te zaipcn, en ieder voor zich, de verantwoordelijk heid voor 's lands zaken niet langer tc kunnen dragen, en daarom ontheffing heb ben gevraagd uit hun ambt doch het ontslag wordt geweigerd, en de verantwoor delijkheid, die zij niet torsen kunnen, wordt hun opnieuw en tegen hun wil op de schou ders gelgd. Wij verstaan dit besluit bij onze opvatting van de ministerieele verantwoor delijkheid niet. Begrijpen wij deze, ons nog zonderling toeschijnende, beslissing van de Koningin wel; vatten wij de woorden, waarin haar besluit is bekend gemaakt, bij hun preciess beteekenis, dan hebben wij hier inderdaad met een schrikkelijken nodökreet te doen. De Koningin toch heeft niet aan hst kabinet verzocht, zijn ontslagaanvrage nog eens in nadere overweging te nemen, mjch ook bij het kabinet erop aangedrongen, op u« aan vrage terug te komen, waardoor dan althans op bet kabinet zelf de verantwoordelijkheid voor zijn verdere aanblijven zou komen te rusten neen, zij heeft deze gelegenheid, om tot eene ten minste constitutioneele oplossing van de crisis te geraken, terzijde gesteld, en handhaaft door haar besluit het kabinet onder.eigen verantwoordelijk heid. Het „Vad." laat zich o.m. als volgt uit: „Openlijker bekentenis van onmacht om te regeeren, heeft de Rechterzijde niet kun nen geven, dan dat met 60 man in de Eerste Kamer, het niet mogelijk was een Rcchtsch Kabinet samen te stellen. Het Kabinet- Ruys de Beerenbrouck komt nu in zijne vijfde fase, n.1. die van extra-parlementair Kabinet." „Maar bij alle moeilijkheden, die dit vijfde ministerie-Ruys de Beerenbrouck tegemoet gaat, is er toch nog deze troost, dat met eenigen goeden wil toch nog wel iets goeds uit de crisis kan worden geboren. En wel dit, waar iedere partij, en ook ieder Kamer lid individueel weer ganschelijk vrij tegen over dit 'ministerie komt te staan, er eenige kans komt op dat gemeenschappelijk over leg, dat wij bij de groote vragen, die ons wachten, zoozeer behoeven." Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN AAN 'T WOORD. In de „Nederlander" schrift de heer Te Savornin Lohman dat uit den loop der zaken gedurende de crisis is gebleken, dat er noch een onverdeelde, noch een onderling-ver- deelde meerderheid in de volksvertegenwoor diging is, geschikt of bereid het bestaande kabinet te vervangen. Verder voert de heer Lohman aan De Kroon heeft het bijna-onmogelijke gedaan om de groote meerderheid in de gelegenheid te stellen eene kabinets-for- matie te bevorderen, waarvan de leden op den steun mogen rekenen der meerder heid, onverschillig welk soort vraagstuk ken aan de orde komen. Hare pogingen zijn niet gelukt. Aanvaardde zij het aan gebodene of aangevraagd ontslag, dan zat zij zonder ministers, wat onze con stitutie niet toelaat. Haar bleef dus niets over dan de ministers aan het bestuur der Zaken te laten. Was dit voor de demissionnaire minis ters aannemelijk? Ja immers zij konden eene Kamerontbinding provoceeren, wat Zij niet vermochten zoolang omtrent de ontslagaanvrage niet was beslist. Maar die ontbinding kan tot geen resul taat leiden, omdat daarbij het oordeel der natie zou gevraagd worden over twee, niet direct samenhangende en toch voor het nationaal bestaan uiterst gewichtige vraagstukken. Er is echter ook een andere weg, zon der dat het kabinet met zichzelf in tegen spraak komt. De zoogenaamde „coalitie" bestaat niet meer. Op zich zelf is dit gelukkig. Immers was zij ontstaan door een „afspraak" van partijen, die constitutioneel niet verdedig baar is. De andere weg, dien schrijver ziet, geeft 5 dan als volgt aan Het gaat hier om regelingen, waartoe elk departement moet meewerken. Het plan der regeling gaat uit ik spreek nu alleen over het meest urgente vraagstuk, over het financieel herstel van den mi nister van Financiën. Er moet tusschen de leden van het kabinet bepaald worden, dat geen nieuwe uitgaven mogen worden gedaan dan met toestemming van den mi nister van Financiën, en dat bij conflict over de ter bezuiniging te nemen maatre gelen een der ministers moet heengaan, opdat de homogeniteit bewaard blijvc. Elk minister zou zijn ambtenaren kun nen meedeelen, dat geen ambtenaar in dienst zal blijven, die de bezuiniging in het departement niet steunt of die tegen werkt. Natuurlijk behoort bij de vervul ling van ministerieele vacatures niet op politieke richting te worden gelet, indien men verzekerd is, van medewerking op de hoofdzaak. In één woordhet kabinet zoeke zijn kracht niet bij homogeniteit van kabinet en partijgroepen, maar bij onderlinge homogeniteit, en bij instemming der Ka mer, als geheel genomen. PETROLEUM-KACHELS IN DE WIN KELS. Het personeel der firma C. Jamin te Rotterdam heeft aan den Minister van Ar beid den volgenden open brief gezonden „De ondergeteekenden, allen behoorende tot het fabrieks- en winkelpersoneel, zoo wel mannelijke als vrouwelijke van de Zuid- Hollandsche Stoomfabriek van Chocolade en Suikerwerken van de firma C. Jamin te Rotterdam, mede vertegenwoordigende 1144 andere leden van dit personeel, die uit drukkelijk schriftelijk hun adhaesie aan dit schrijven betuigden, wenschen het volgende onder de aandacht van^Uwe Excellentie tc brengen Hun' is ter oore gekomen, de hangende kwestie betreffende de winkelverwarming door middel, van petroleumkachels, toe gepast door genoemde firma. Het is hun bekend, dat de firma Jamin deze kwestie tot het uiterste wil doorzetten. Naar hun gebleken is, heeft Uwe Excel lentie door verkeerde voorlichting van uw ambtenaren een geheel verkeerd inzicht in deze zaak gekregen, en is zij op het punt een betreurenswaardig conflict te doen ein digen in een catastrophe voor ondergetee kenden, De firma Jamin bezit de stellige over tuiging van haar goed recht in dezen, welke overtuiging gegrondvest is op goed gedo cumenteerde rapporten van de meest com petente deskundigen, zooals gezondheids commissies, doctoren, e.d. Zij is dan' ook absoluut weigerachtig zich te buigen voor de willekeur van één 'of meer uwer ambtenaren, en ondergeteekenden zijn stellig overtuigd, dat de firma Jamin in geval van een doorzetting van den dwang te haren opzichte haar firma zal ontbinden. Het is daarom, dat ondergeteekenden met den meesten aandrang het dringend ver zoek tot Uwe Excellentie richten om afdoende te willen ingrijpen en deze kwestie een wending ten goede te willen doen nemen, ten einde te voorkomen, dat door een niet te verdedigen poging tot dwang van de zijde van uw ambtenaren een zeer groot aantal gezinnen, wier kostwinners tot het ruim duizend menschen tellend personeel van de firma Jamin voornoemd, behooren de kans loopen in dezen door malaise op ieder gë- bied toch al uitblinkenden tijd, aan werke loosheid en de daaruit voortvloeiende ar moede en ellende overgeleverd te worden. Vast vertrouwen we, dat Uwe Excellentie het zeer groote balang van dit verzoek, niet alleen voor ondergeteekenden, maar ook voor het algemeen, zal willen inzien, en ten spoedigste maatregelen ten goede zal willen nenjen." AFSCHAFFING VAN VERHOOGGEL- DEN. „De Banier" meldt, dat de regeering thans bij den Raad van State een wetsontwerp tot afschaffing van de verhooggelden bij verkoo- pingen heeft ingediend. De strijkgelden zouden nu blijven. EEN PROTESTMEETING DER S.D.A.P. EN HET N.V.V. Zaterdagmiddag heeft in Den Haag een protest-vergadering plaats gehad van de S.D. A.P. en het N.V.V. tegen de oplossing die aan de Kabinetscrisis is gegeven. Mr. Troelstra, de heeren Wibaut en Sten huis voerden er het woord. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangeno men, waarbij Kamer-ontbinding als eisch werd gesteld. OVERGROOTE VOORRADEN. De Preanger-kroniek van het Bat. Nbl. meldt o.m. Ik kwam dezer dagen te weten, dat bij de militaire intendance jaren achtereen op veel te ruime schaal allerlei militaire arti kelen in Europa zijn besteld, zoodat men thans zit opgescheept met voorraden, welke wat sommigen artikelen betreft, in meerdere jaren nog niet zullen zijn verbruikt. Zelfs is van bepaalde artikelen de voor raad zóó groot, dat hij in nog geen 50 (vijftig) jaren kan zijn verwerkt. Ik heb mij zekere cijfers weten te yerschaf- fen van de voorraden in het Groote „Ge westelijke Kleedingmagazijn" tc Bandoeng ik vestig er de aandacht op, dat ook nog in tal van andere magazijnen de z. g. garni- zoensldeedingmagazijnen flinke voor aden liggen. Van puttees is een voorraad voor 5 V3 jaar van schoenveters voor 8 jaar wit band voor ruim een eeuw vat katoen breed 0.70 M. voor 50 jaren van wit katoen br. 0.86 M. voor 140 jaar van wit katoen br. 0.63 M. voor bijna driehonderd jaren,; bronzen knoopen voor 8 jaar van de weinig gebruikte mantelknoopen voor een eeuw of drie Een voorraad van 203,700 M. klamboegoed is ook niet. mis, zou ik zeggen. En meer dan een- en-een kwart millioen bronzen knoo pen te veel, wel, dit schikt nogal Wat het Japansche linnen betreft, die groo te en dure voorraad kan vrijwel worden weg geworpen niemand wil dit artikel. Ik heb geïnformeerd naar de oorzaken van deze ontstellehde overvulling der magazij nen met goederen. De lezer ziet, dat de mees te dier artikelen niet erg kostbaar zijn, doch het blijkt ook, dat vele spoedig onbruikbaar zullen worden, omdat zij na een jaar of wat z.g. „verlegen" zullen zijn. De fut is voor een deel van organisato- rischen aard, anderdeels een gevolg van non chalance men schijnt vrijwel klakkeloos de Z.g. „eischen" van het vorig jaar over te schrijven. Er bestaat bij de intendance veel te weinig contact tusschen het bureau dat de materieele voorzieningen regelt en de magazijnen zelve,, zoodat men op dat bureau geen voldoende kennis heeft van voorraden, enz- REGEN OP CURACAO. De Amigoe di Curasao van 15 Dec. j.l. meldt Zondag en Maandag hebben we weer een paar kleine buien regen gehad. Woensdag avond na 10 uur opnieuw. Doch Donderdag is het voor de stad een prachtige regendag ge weest. Tegen 3 uur begon een zachte welda dige regen te vallen, die aanhield tot 5 uur. Doch toen begon 't eerst goed door te zetten. Het was een stevige regen, die door eenige korte rustperioden onderbroken bijna een uur aanhield. Later in den avond en 's nachts viel bij tusschenpoozen nog een buitje. Dat is de bes te regendag geweest, die wij tot nu toe dit jaar gehad hebben. Gisteren, Vrijdagmorgen kregen ze weel een harde bui van een kwartier. Op Barber viel Donderdag juist op het mid daguur in een kwartier tijds 23 m.M. Men schrijft uit Enschedé aan het „Vad." Het gerechtelijk onderzoek in de moord en ontvoeringszaak te Rheine heeft aan het licht gebracht, dat men in de beide, resp. 15 en 18 jaar oude daders een paar zeer ge vaarlijke individuen gearresteerd heeft. Ge bleken is, dat de beide jongens reeds sedert begin November het plan koesterden den jongen Faik te vermoerden, reeds lang voordien echter hebben zij getracht andere vrienden op dezelfde wijze om het leven te brengen. Bij het verhoor der daders kwam aan het licht, dat men eerst getracht heeft een ander 18-jarig jóngmensch om het leven te brengen. De oudste der beide daders, een zekere Krause, had nl. een vriend wijsgemaakt een nieuwe truc uitgevonden te hebben. De vriend werd verzocht zich aan een boom te laten binden, waarna Krause hem zou wijzen, hoe hij gemakkelijk los kon komen. Krause meende op deze wijze zijn vriend gemakke lijk te kunnen vermoorden, om dan hetzelfde spel te spelen, als hij later bij den jongen Falk deed. De vriend was echter zoo ver standig hierop niet in te geaan. Voorts verklaarden debeide beklaagden nog, dat zij, indien zij in de zaak Falk succes zouden hebben gehad, van plan waren ge weest, ook andere vrienden om het leven te brengen. De slachtoffers, meest zoons van welgestelde ouders, waren reeds uitgezocht. De oudste der daders had, wegens diefstal van drijfriemen, reeds eenige maanden ge vangenisstraf achter der. rug. Beiden zijn zoons van goeden huize. Het is wel zoo goed als zeker dat tegen Krause, die voor een paar dagen 18 jaar geworden was, de doodstraf ge- eischt zal worden. De jongste, Deiters, zal nog voor den kinderrechter moeten ver schijnen. Hij zal hoogstens tien jaar gevange nisstraf kunnen krijgen. Toen een agent van politie Vrijdag op het Veiperplein te Arnhem den 40-jarigen J. Z. wilde arresteeren, die in staat van dronken schap verkeerde, verzette de man zich heftig. Hij scheurde de kleeding van den agent, sloeg hem in het gezicht en trachtte hem te bijten. De agent riep de hulp in van een mi litair, waardoor het na veel moeite gelukt den dronkaard mee te voeren. Het publiek nam een zoo recalcitrante houding aan, dat de politie, die intusschen versterkt was, met de revolver moest dreigen. Later op den avond wachtte men bij het politiebureau den militair, die te hulp was gekomen, af. Deze moest onder bescherming van de politie naar de kazerne worden ge bracht. Naar de „Tel." verneemt, heeft men Za terdag aan eenige bijkantoren te Amsterdanm postwissels ten bedrage van f 300 aangeboden, die later bleken valsch te zijn. Daar het feit ontdekt werd, geruimen tijd, nadat de wissels gepresenteerd werden, konden de beambten zich niet herinnerenm aan wie zij het geld hadden uitbetaald. Er zijn echter aanwijzigin- gen dat de man in gezelschap van een vrouw die in het lokaal bleef wachten, de postwis sels heeft geïnd. Deze vrouw droeg, zooals gebleken is, een donkerblauw mantelcostuum met een bruine bontmuts. Zij was niet groot van postuur. Te Périgneux (Frankrijk! heeft zich een drama afgespeeld, dat daar neel wat conster natie veroorzaakte. In de Saint-Alvère-kerk aldaar was het huwelijk voltrokken tusschen eene mejuf frouw Fargex cn een zekeren Theodpoor Monruzo, oud-vliegkapitein van het Belgische leger, een oorlogsgewonde, gedecoreerd me de gouden medaille en ridder in de nationale orde van België. ,De trouwstoet verliet de kerk, toen plot seling één der genoodigden uit de groep aan wezigen te voorschijn trad en op den bruide gom toesnellend, een revolverschot op dezen loste. Monruzo viel dood neer. De moordenaar, een Rus, Alexander Rat- bosky geheeten, werd gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken bij de firma Röttgering aan Nieuwen Binnenweg 385 te Rotterdam. De dieven zijn binnengekomen door een aan grenzend pand, hebben een ruit ingeslagen cn zich daarna in den winkel van de firma R., die in modeartikelen en manufacturen handelt, laten afzakken. IUit den winkel wordt een groot aantal bretels, sokken en dassen vermist. Uit de kassa is een bedrag van 12 gestolen. Een groot bedrag aan geld hebben de dieven over het hoofd gezien. Door den tuin van „Ons Huis" aan de Gouverne' straat zijn zij ontkomen. WILDE GANZEN EN ZWANEN. In en Ecrnpo.icier bevinden zich duizenden wilde ganzen, die steeds meer de nabijheid der huizen opzoeken. Bij hen bevinden zich ook groote troepen wilde zwanen, die zóó dicht bij de dorpen komen, dat ze gemakke lijk onder schot te krijgen zijn. ZE HADDEN HONGER, Aan het werkhuis te Stafford in Engeland vervoegden zich Donderdag een vijfen twintigtal werkloozen, wier leiders om eten vroegen. De directeur zei hun, dat hij niet de bevoegdheid had om hun dat te geven. De mannen begaven zich toen 'naar de eetzaal, waar het maal voor de bewoners van de in richting klaarstond, vroegen naar niets meer en deden zich naar hartelust te goed. Toén ze genoeg hadden, zei een der leiders tot den sprakeloozen directehr „Dank u zeer verplicht 1" en het gezelschap vertrok. Omstreeks vier uur kwam de troep opnieuw en vroeg om....thee 1 Maar ditmaal was de politie present, en de heeren gingen heen, zonder het verlangde warme slokje te hebben gekregen. De dader door een revolverschot gewond Op vier plaatsen is te Oldenzaal in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ingebroken. De dader, een Duitscher, heeft o.a. een-fiets, eenig geld en verschillende andere voorwer pen gestolen. Toen hij in het vierde huis be zig was om zijn slag te slaan, werd hij ontdekt door een nachtwacht. De Duitscher wildeop den nachtwacht schieten, doch laatstgenoem de was hem voor en schoot den inbreker in den buik. De Duitscher is onmiddellijk naar* het ziekenhuis vervoerd, waar hij geopereerd is. DE MAAS WAST WEER. Direct ma het invallen van den dooi is de Maas gestegen en stijgt nog. In de laatste 24 uur is de rivier weer 29 c.M. gewassen. Aan de Maasbrug teekent de peilschaal 1,58 M. boven nul is 3.59 N.A.P. België seint langzamen was. DIEFSTAL VAN POSTSTUKKEN. Door gebruik te maken van een valsche volmacht, is een onbekend gebleven man er te Heerlen in geslaagd poststukken af te dersche Credict-Vereeniging aldaar. De man gaf voor de sleutel van de postbox vergeten te hebben. Hij tiet den postambtenaar een volmacht zien, waarop deze hem de brieven overhandigde. Voor zoover de G.C.V. kan nagaan bevon den zich bij de poststukken geen geldswaar dige papieren. Later op den dag werd een deel der brieven in een urinoir teruggevonden. IJS BIJ URK. Uit Urk wordt gemeld Groote ijsvelden komen uit het Zuiden aandrijven. De postvlet kon gisteren en van daag niet van Schokland terugkeeren. De Alting von Geusau zit onveranderd vast. TREINBOTSING. Zaterdagmorgen is de personentrein die van Maastricht naar Heerlen vertrekt, in botsing gekomen niet den goederentrein uit Luik. De schade was niet groot. Eenige per sonen zijn licht gekwetst. Iemand die aan het hoofd gewond was, is in het politiebureau verbonden. De trein naar Heerlen kwam met een uur vertraging aan. Vermoedelijk wa verkeerde wisselstand de oorzaak van het on geval. Naar de „Tel." verneemt, hebben twee rechercheurs van de centrale recherche Vrij dagavond te Amsterdam in, een particuliere woning in de Oosterparkbuurt aldaar aange houden B. Franken, wiens naam genoemd is met betrekking tot den diefstal in het cor respondentschap der Nederlandsche Bank te Kampen. Tegen hem was rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenneming we- Sens diefstal met braak, door de rechtbank tc Arnhem. Hij woonde nu ruim twee maanden te Am sterdam en hij had aan zijn kostjuffrouw mee gedeeld, dat hij werk zocht. EEN HAAN DIE NIET KRAAIT. Op de tentoonstelling van „Avicultura" in den Dierentuin tc 's-Hage, is volgens het „Vad," een nieuwe inzending binnen geko men, die allerbelangstelling waard is. Vol gens de nieuwe politic-verordening in Den Haag is het verboden, kraaiende hanen in huis te hebben. Ze heeft natuurlijk indruk gemaakt op de fokkers. Als deze idee ingang vindt op meer plaatsen, zou de fokkerij zeer. belangrijke schade lijden. Het bestuur van Avicultura schreef dan ook een onderlingen wedstrijd uit, waarvan de opgave luidt een haan te fokken, die niet kraait. Vrijdag kwam er bericht in, dat het den heer C. Krul uit het Noordeinde gelukt was, zulk een wonder te fokken. Ter controlee ring is het dier den geheelen nacht bewaakt en zelfs des morgens toen honderden hanen hun morgengroet in Je zaal uitbazuinden, bleef de haan van Krul zwijgen. Het bestuur van Avicultura heeft niet geaarzeld onmiddellijk een groote medaille te laten fabriceeren, waarin gegraveerd staat: Voor den haan, die niet kraait. Avicultura 1924 en die den heer Krul uit te reiken. Aan het dier is onmiddellijk een eereplaats ingeruimd. De ren is met rozen bestrooid. Deskun dige fokkers hebben de overtuiging, dat het nu wel een aardige prestatie is, maar dat het hier te eenenmalc ongeschikt is voor ver deren fok. Het leeft niet, zooals dat in fok kerstermen heet, en het is -ook te „zoet." Wel moet het uitstekend geschikt zijn voor de slacht. Avicultura overweegt den niet kraaienden haan aan den Gemeenteraad van 's-Graven- hage aan te bieden. BRANDSTICHTING. Uit Blaricum wordt gemeld: De timmerman J. Z. en de maanden- maker P. H„ beiden uit Huizen, zijn Zater dagavond om 9H> uur bij hun thuiskomst in hun huisje te Blaricum gearresteerd. Er was in een huisje aan de i orenlaan om 8 uur 's avonds brand uitgebroken, welke echter spoedig gebiuscht werd. Bij een in gesteld onderzoek bleek, dat op den vloer een bed, dat in petroleum gedrenkt was, lag, waarop vier stoelen waren geplaatst. Bovendien waren nog andere meubelen met petroleum overgoten. De beiden verdachten hadden om 2K- uur des middags het huis verlaten, terwijl de werkster om 4 uur was vertrokken. Bij het uitbreken van den brand stak de sleutel in de voordeur. De inboedel van J. J. was verzekerd voor 4000. Het 15-jarig dochtertje van den heer H. Pulles te Drunen is sinds eenige dagen spoor loos verdwenen. Men vermoed, dat het meisje in de bosschen is verdwaald en van koude is omgekomen. N.V. SPAARBANK VOOR KATHOLIEKEN. Wij lezen in „De Gelderlander" „Vorige week hebben wij bericht, dat de commissarissen der „N.V. Spaarbank voor Katholieken", collektief hun ontslag hadden genomen. Thans bereikt ons een circulaire van deze Spaarbank van den volgenden inhoud Nijmegen, 5 Januari 1924 Aan Heeren Inspecteurs, Gew. Inspecteurs en Correspondenten der Spaarbank. Mijne Heeren, Hierdoor deelen wij U mede, dat de \igemeene Vergadering van Aandeel- :ouders, gehouden te Nijmegen op 4 'anuari 1924, het besluit tot ontslagaan- /rage van den heer H. L. A. Dullaert i!s Directeur niet heeft aangenomen en genoemden heer heeft verzocht zijne 'unctie met ingang van dien datum we- ier te willen aanvaarden, waaraan deze welwillend heeft gevolg gegeven. Het U gezonden schrijven van 5 De cember 1923 komt hiermede derhalve te vervallen. Hoogachtend, Namens den Raad van Commissarissen, De President-Commissaris, en L. L. Dullaert. Naar aanleiding van deze circulaire hebben wij ons gewend tot een der vr oegere com missarissen om nadere inlichtingen. In bo venstaand stuk vindt men tweemaal den naam Dullaert H. L. A. Dullaert, de Directeur en L. L. Dullaert, de president-commissaris, zijn broeders. De zaak heeft dit verloop ge had Begin December besluiten commissarissen om den Directeur der Spaarbank te schor sen deze wacht niet af, wat de algemeene vergadering omtrent deze schorsing beslissen zal, maar neemt ontslag. Op 4 Januari wordt de algemeene ver gadering gehouden. Daar verschijnt de heer H. L. A. Dullaert, vergezeld van zijn broeder, een aantal ge volmachtigden van aandeelhouders en een advocaat, den heer Mr. V3n Haastert uit Eindhoven. De laatste stelt een motie voor, verzoekende den Directeur om op zijm ontslag-aanvrage terug te komen en deze motie wordt door de algemeene vergadering aangenomen. Zooals bovenstaande circulaire zegt, heef de Directeur aan het „verzoek" der verga dering „welwillend" gevolg gegeven Maar alle commissarissen ringen heen." In het „Hoogf-Ambacht", het orgaan vab den R.K. Textiehrbeidersbond „St. Lamber- tus" wordt gemeld, dat de staking op „Kre- mersmaten" thans reeds 11 weken duurt, de algemeene uitsluiting te Enschede 7 weken en die in Twente en den Gclderschen achter hoek 3 weken. Nu het door St. Lambertus uit te keeren bedrag per week is gestegen van f 10.000 tot f 25.000 a f 30.000, worden alle Roomsche arbeiders opgewëkt de textielarbeiders te steunen. Uit de in hetzelfde blad voorkomende steun- verantwoording blijkt, dat in de week van 22 tot 29 December door St. Lambertus werd ontvanger, f 4371.44*4 m de week van 29 Dec. tot 5 Jan. f 6543.85 Jó cn in totaal de som van f29.211.71. Door Unitas zal met ingang van heden Maandag van hare leden een extra-contri- biftie worden geheven van 25 cent per week en van adspirantleden 10 cent per week. De ze extra-contributie is voor aile leder ver plichtend. Door de Eendracht is reeds aan steun uitbetaald een bedrag van f 140.000 en door Unitas tot eind 1923 f 35.000. In zijn kasteel bij Mantua, waar hij een le ven als een kluizenaar leidde, is overleden graaf Gaetano Bonofis. Het publick heeft nu de nieuwgierigheid bevredigd gezien, die het koesterde ten aanzien van de schatten, die in het kasteel verzameld waren. Banknoten, tot een totale waarde van ver scheidene tientallen millioenen lire, waren op verschillende plaatsen in het gebouw ver spreid. Een koffer, met een zwaar slot voor zien, bevatte een groote hoeveelheid gouden munten, terwijl een andere gevuld was met prachtige juweelen van allerlei aard, die een enorm kapitaal vertegenwoordigden. De slaapkamer van den graaf was bijzonder prachtig en met rijke meubels, mooie en waar devolle schilderijen en tapijtwerken voorzien. De graaf gaf tijdens zijn leven groote som men aan liefdadige instellingen. Onlang® gaf hij 2 V; millioen lire aan zulk een instelling. DE STRIJD TEGEN DE TSE-TSE- VLIEG. Een origineele vliegenvanger. Het Zuid-Afrikaansche „Agricultural Journal" bevat een interessant artikel van mr. R. H. Harris, minister van landbouw in Zuid-Afrika, over den strijd tegen de zoo gevreesde tse-tse-vlieg, den beruchten over brenger van de slaapziekte. Mr. Harris had opgemerkt, dat de vliegen zich bij voorkeur op de pooten vestigden van de ezels, waarmede hij zijn proevfen nam. Hij omwikkelde de pooten met bruin pa pier en de vliegen kwamen toen op het pa pier af. Toen kwam dr. Harris op het idee, een kunstezel te maken van linnen zakken, gevuld met hooi en omhuld met bruin katoen, gesteld op vier ruwe palen als pooten. En zietde vliegen zetten zich op de „pooten" van het kunstgewrocht als op die van een echten ezel. De proeven leerden ook, dat mei geen al te goed ingerichte ateliers noodig heeft om de nabootsingen der dieren te vervaar digen een groote bial op vier staken, een grof beeld van een viervoeter, voldeed evengoed. Zeer veel „oordeel des onder scheids" schijnen de tse-tse-vliegen dus niet te bezitten. Mr. Harris bedacht toen, dat deze linnen ezels eigelijk betere vliegenvangers konden zijn dan de levende, als men namelijk de „pooten" met kleefstof bestreek. Hij is er ook in geslaagd, een geschikte vliegenlijm samen te stellen en hoopt aldus een behoor lijke dosis vliegen te vernietigen. Verdere experimenten met een levenden os leerden, dat deze bijna tweemaal zoo veel vliegen tot zich trok als de „ezel". Het dier kreeg dan ook spoedig „nagana" (slaapziekte) en stierf. Een tamme zebra bleek slechts een geringe attractie voor de vliegen te hebben. Vergelijking leerde, dat, terwijl zich op drie achtereenvolgende tijdstippen resp. 8, 14 en 10 vliegen op den den zebra zetten, de ezel resp. 41, 24 en 36, dus gemiddeld on geveer driemaal zoo veel vliegen tot zich trok. Mr. Harris meent hieruit te mogen opma ken, dat de tse-tse meer op het gezicht dan op den reuk afgaat en dat de strepen van den zebra dezen slecht zichtbaar maken. 'Waar uit dus weer eens het groote belang van mi micry blijken kan. Boeren in het Ntambana-district van Zoe- loeland hebben beloofd, Mr. Harris een nieuwen voorraad vee en ezels te schenken om hem in staat te stellen, zijn experimenten voort te zetten. Weer een bestelling aan het Buitenland. De Rotterdamsche cargadoorsfirma Ehr- hardt en Dekkers heeft door bemiddeling van den Rotterdamschen scheepsmakelaar Arie Schippers aan de Clyde Ship Building Cy. te Glasgow opdracht gegeven voor haar rekening een vrachtschip te bouwen van 5600 ton. Heden overleed, na een kort stondige ziekte, zacht en kalm, voorzien van de laatste H. H. Sacramenten, onze innig geliefde en zorgzame Vader, de Keer BERNARD HERMAN WÜBBE, Weduwnaar van Mevrouw Antonette Todora Maria Donker, in den ouderdom van 67 jaar. A. WÜBBE N. WÜBBE O. WÜBBE M. WÜBBE De plechtige uitvaartdiensten zullen plaats hebben in de paro chiekerk St. Joseph. Jansstraat, op Dinsdag 15 Januari 1924, tc 714 en 8 uur en de gezongen H Mis te 9K> uur. Verzoeke geen rouwbeklag. Eenige en algemeene kennisgeving. Haarlem, 10 Januari 1924. üiders. De beroemde Asthmakuur van g i Dr. med. ALBERTS, Berlijn S. W. tl (Chefarts Dr. Ziegelrotb, Berlijn) die deze ziekte in 15 weken volkomen geneest, wordt toegepast docr mijn waarnemer-den rrts. lederen Woensdag van 10-1 uur in Amsterdam, Hotel .De Pool". Damrak Hiermede vervullen wij den droeven plicht U het overlijden mede te deelen van onzen ge- achten Boekhouder, den Heer B. H. WÜBBE, na een trouwe plichtsvervulling van bijna 27 jaren. Firma v.h. A. M. RANDOE. Haarlem, 14 Jan. 1924. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smarte lijk lijden, voorzien van de laat ste H. H. Sacramenten, onze in nig geliefde Zoon, Broeder, Be- Luwd-broeder en Oom MARTINUS VAN MARIS in den ouderdom van 47 jaar. Vogelenzang, 13 Januari 1924. Koekoekduin. Wed. C. VAN MARIS H. M. HOOGEWERF-VAN MARIS cn kinderen P. HOÓGEWERF. Eenige en algemeene kennisgeving. In plaats van kaarten. Geboren: Dochter van F. K. ESSERS en J. A. ESSERS-VINK Haarlem, 12 Jan. 1924. Mooi vrij huisje. Nette stand. Koop som 3700. Te bevragen ÈRANDT- STRAAT 3, Schoten. TANDTECHNIEK. 't Spreekuur te Haarlem ALLEEN 'sMasndags van 103 aur, ZIJL WEG 90, b.d. ZIJLBRUG. Amsterdam: Weteringschans 36. Da gelijks van 24 uur. Voor Amsterdam wordt de reiskosten vergoed. De Directie Dr. DUNNEWOLD en ACKEMA. Onbekend maakt onbemind. Wan neer ge geen f 2.wilt riskeeren om U als lid van „Geloof en Wetenschap" te laten inschrijven vcor het looper.de seizoen', vraag dan spbeditf een koste- looze introductie aan het Secretariaat. Ge kunt dan in vrijheid overwegen, of die 2.goed of slecht besteed zijn. Secretariaat: H. J. M. Bartels (Apoth. Lootncijer), Zijlweg 88. MIDDAGCURSUS voor jonge meisjes- 3 maal per week, a f 5.per maand. maal per week a f 2.per maand. Er wordt aan eigen kleeding gewerkt. Papieren patronen op maat verlcrijg- baar. Mej. S, TIENHOVEN, GedipL Lecrares. Allandstraat 63 - Achter St. Bavo. Gevraagd een Twee MEISJES voor de MANGEL er. een DROOGSTER. - Wil- helminalaan 20, bij den Zijlweg, Over- veen. Aanm. na 6 uur. voor terstond en Februari, als nood hulp en voor vast: Holl. en Duitsche keukenmeisjes, dienstboden als meid alleen, 2e meisjes, werkmeisjes, hulp in de huishouding, huishoudsters en buis knechten, costuum- en lionennaaistcrs, di gmeisjes en werkvrouwen. Adres of brieven bij Mej MOSER, Groote Hout straat 159rood Telf Interc. 1684. gevTaagd, om in 'f vak tc worden op geleid. Auto's, Motoren en Rijwielen. Garage 't Centrum, Nassaulaan 11. Er biedt zich aan een R.-K., van goede get. voorzien. Liefst in gemengde bakkerij. Brieven onder No. 9264 Bur. van dit blad. Degelijke aangeboden voor net persoon, met hui selijk verkeer, tegen bill, prijs. Br. onder No. 9265 Bur. van dit blad. gevraagd, liefst opitrek Nassaulaan. Brieven onder No. 9266 Bur. van dit 1 blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3