TSTE NIEUWS UIT DE PERS. UIT ONZE OOST. GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ontslagaanzegging aan gehuwde Ambtenaressen. De Rokin-prijsvraag. Verkeer en Posterijen. De moord te Etten. .„..I fe-sORAAQLOOXE TELEFOONrfevj .SE?* -M- Dreigende stakingen in Engeland. Staande kerkbezoekers. Venizelos' Kabinet. Venizelos, die nadrukkelijk had verklaard, alvorens Frankrijk te verlaten, dat hij zich slechts naar Griekenland zou begeven om de politieke orde te herstellen en zijn va derland uit de moeilijkheden te helpen, doch geen actieve politieke rol zou spelen, heelt rich aan dit voornemen aiet gehouden. Na eerst tot voorzitter der Nationale Vergade ring te zijn gekozen, werd er druk op hem uitgeoefend om het leiderschap der liberale partij op zich te nemen. Venizelos weigerde beslist, dreigde zelfs Griekenland weer te verlaten, indien men hem niet met rust liet. Eerst heette het, dat generaal Danglis met de vorming van een kabinet was belast; toen ,cwam het bericht, dat Venizelos zelf de ka binetsformatie ter hand had genomen. Langen tijd heeft hij voor de samenstelling niet gebruikt. Het B. T. A. meldt reeds de volledige samenstelling: Venizelos, minister-president en minister :onder portefeuille; Sofoelos, binnenlandsche raken; Roessos, buitenlandsche zaken; Ka- jmdaris, justitie; Gordikas, oorlog; Canavos, marine; Spyridus, economie; Mylonas, land bouw; Micha!okoepolo9, financiën; Tsoeda- :ros, handel; Valalos, onderwijs. De vorming van het kabinet heeft in alle kringen de hoogste voldoening gewekt. Nadat de nieuwe ministers den eed had den afgelegd, presideerde Venizelos de eer ste kabinetszitting. Hij zette zijn program I uiteen en legde in het bijzonder den nadruk Op de noodzakelijkheid van een volksstem- min der voorwaarden, die de volledige vri;h 3 der volksuitspraak verzekeren. Hij j dec voorts den voorloopigen aard uitko- j mer van rijn deelneming aan de regeering. 1 Ten iiigste wordt tegengesproken, dat jVeni-Jos zou denken over een herziening van "het verdrag van Lausanne. De Tanger-kwestie. De Spaansche ambassadeur te Parijs .iverhandigde Zaterdag aan Poincaré een nota van zijn regeering betreffende het statuut van Tanger. De Zweedsche Troonrede. Koning Gustaaf heeft Vrijdag den Zweed- schen Rijksdag geopend met een troonrede waarin wordt aangekondigd dat binnenkort j voorstellen den Rijksdag zuilen bereiken ter oplossing van het defensievraagstuk, I waarbij Z.M. uitdrukkelijk deed uitkomen, dat de kosten voor de verdediging nood zakelijk in juiste verhouding moeten staan lot de economische kracht van de natie. De verdediging moet zoo hoog mogelijk worden opgevoerd, doch binnen redelijke i kosten blijven. Voorstellen zullen voorts worden gedaan om de markten voor graan producten te vermeerderen en het vraag stuk van het landb-uwcrediet te vergemak kelijken. Nieuwe belastingen zullen met worden ingevoerd. De koning hoopt dat de onderhandelin gen rset Rusland zullen slagen, hetgeen de ware belangen van beide landen zal be vorderen en in dit opzicht deelde hij mee dat eveneens met andere landen onderhan delingen worden gevoerd over handelsover eenkomsten. De betrekkingen van Zweden met ande- -e landen zijn vriendschappelijk. Het voor- raamste streven van het land is vrede en nternationaal vertrouwen. De deelneming /an Zweden aan acties voor recht en vrij- icid gedurende den loop van zijn geschic- ienia is een waarborg voor allen, dat het cude koninkrijk het als zijn grootste eer beschouwt zichzelf in dienst te stellen van 1e menschheid en de beschaving. bescherming van Parijs tegen oversfrooming der Seine, verklaarde de Minister van Open bare Werken, Le Trocquer, dat de uitgevoer de werken dit jaar reeds doeltreffendheid hebben bewezen, ook al is nog lang niet alles gedaan ten gevolge van den financiee- len toestand van Parijs. Waren zij niet ver richt, dan had de stijging der Seine nog veel ernstiger gevolgen gehad. Tot de plan nen, die nog niet zijn uitgevoerd, behoort o. a. de afbraak van de Pont d'Alma, die een permanent beletsel is voor de scheep vaart en het uitdiepen der Seine van Neifly tot Rouaan. DE GEVANGENIS VAN SAINT—LAZARA. De historische vrouwengevangenis van Saint Lazare, die deerlijk in verval is ge raakt, zal niet worden gerestaureerd, doch eerlang worden ontruimd. De gevangenen zullen dan over verschillende gevangenissen worden verdeeld. Men ziet namelijk op tegen de hoogc kosten eener restauratie, die 60 millioen zouden bedragen. .KONINKLIJK" OF „PARLE MENTAIR." Een Italiaansch-Joego-Slaviscli verbond? De correspondent, te Belgrado van de „Vos. Ztg. verneemt, dat er een verbond zou zijn gesioten tusschen Italië en Zuid- Slavië. De opstand in Mexico. cii: Mexico City wordt gemeld, dat de vgeeriagstroepen Pachuca heroverden. KARD. GASPARRI Periodiek doemen geruchten op, dat de kara m.: -staatssecretaris Gasparri zal af trek :n. Jok nu schijnen dergelijke geruchten weer tic ronde te doen. De „Osservatore Romano verklaart edhter dat deze berich- cn ook nu evenals vroeger, van allen grond ontbloot zijn. ZIMMERMAN BIJ POINCARÉ. De „Europe Nouvelle vertelt: Eenige dagen voor Kerstmis, beklom een heer van middelbaren leeftijd, met een weng voorkomen, geheel in zwart gekleed, .ja parapluie onder den ara» houdend, de stoep van de Quai d'Grsay en vroeg Poin caré te spreken. Hij werd onmiddellijk toe gelaten en bleef gedurende een vol uur in gespte! met den Franschen premier, in iens, met de door Rubens ontworpen wandtapijten versierd heiligdom. Deze voorname en discrete bezoeker was oq heer Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, tegenwoordig dictator voor de Oostenrijksche financiën, voor rekening van den volkenbond. Nu de redding van Oosten- r.fk bijna volbracht is, is ook de taak van timmerman eenvoudiger geworden. Zij be staat thans uit „neen" te antwoorden aan Kienboeck, den Oostenrijkschen minister van financiën, zoovaak laatstgenoemde om geld vraagt. Zimmerman volbrengt deze ondankbare taak met evenveel hoffelijkheid als vastbe radenheid, welke hem echter niet volkomen u» beslag neemt en hem in de gelegenheid .teil om van tijd tot tijd een uitstapje te n aken tot Genève of zelfs tot Parijs. Gndertusschen had Zimmerman nog geen ntact gehad met de Fransche regeering. Volgens voorspellingen uit Genève zou de Weensche dictator Poincaré van eenige koelheid ten opzichte van den Volkenbond verdenken en zou Poincaré, aan zijn kant, eenig wantrouwen in Zimmerman hebben, aangezien hij laatstgenoemde voor weinig Fransch-gezind hield. Indien deze wederzijdsche vooroordeelen Inderdaad eenmaal bestonden, heeft dit on derhoud ze geheel doen verdwijnen. Toen Zimmerman de Quai d'Orsay verliet, ver klaarde hij zich zeer ingenomen over de wijze, waarop hij was ontvangen en verze kerde. dat de Fransche premier de meest overtuigde voorstander van den Volkenbond was. Van zijn kant roemde Poincaré zijn be zoeker ten zeerste, Deze had verklaard, dat de rechten van Frankrijk heilig waren en dat het verdrag van Versailles geëerbiedigd moet worden. En Poincaré voegde er aan :oe: „Eindelijk heb ik een neutraal persoon ontdekt, die wil, dat Dtiitschland zijn schui len betaalt." DE DUITSCHE KROONPRINS. Dezer dagen verluidde, dat de Duitsche ex-kroonprins zich reeds eenigen tijd met zijn gezin in Meran zou bevinden. De „Tri- btma" meldt, dat» het niet den ex-kroonprins betreft, maar zijn broeder, Prins Adalbert van Pruisen. NA DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft een crediet van 15 millioen francs aangenomen tot onder steuning van de slachtoffers der jongste overstroomingen. In antwoord op een interpellatie, waarin de regcering verweten werd, sedert 1910 geen maatregelen te hebben genomen ter Wij lezen in „De Tijd" Politiek Holland is in last. Er is een nieuwe quaestie gerezen, waarmede men geen weg weet. De vraag namelijk of het zittend ministerie een „parlementair" dan wel een „koninklijk" kabinet is. Men zegthet ministerie-Ruys was tot 26 October een parlementair kabinet; door het besltiit van 7 Januari is het echter „ko ninklijk" geworden. Het was parlementair in tweeërlei zin; ten eerste, omdat het uit in het parlement vertegenwoordigde partijen was voortge komen en, ten tweede, omdat die partijen aan het program van den formateur steun hadden toegezegd. Dit laatste is echter met noodzakelijk. Een in wezen parlementair kabinet kan zonder afspraak omtrent het program met de partijen, uitsluitend vertrouwend op het goede inzicht van het Ministerie omtrent wat er in die partijen, waaruit het is voortgekomen, leeft, in zee gaan. Het is dan niettemin een parlementair Kabinet :n den waren zin van het woord- De vraag is dus is dit Kabinet uit in het parlement vertegenwoordigde partijen voortgekomen Ja, in dezen zin, dat de Ministers met goedkeuring van de partijen, waartoe zij behooren, in 1922 zitting hebben genomen in het Kabinet. Ja, nog in dezen zin, dat althans van twee der drie rechtsche partijen de An- ti-Revolutionnaire en de Roomsch-Katho- iieke bekend is geworden, dat zij meen den te moeten adviseeren tot vorming van een rechtsch parlementair Kabinet met twee of meer formateurs en dat daarbij de namen van de heeren Ruys en Colijn zijn genoemd. Ja, ten slotte in dien zin, dat de derde rechtsche partij de facto zich neerlegt bij en goedkeurt het feit, dat een harer emi nente vertegenwoordigers in 's Lands be lang in dit Kabinet op post blijft. Er is nu geen afspraak met de rechtsche groepen. Accoord. In dien zin staat 't Ka binet los van de in het parlement vertegen woordigende partijen. Maar in zoo'n af spraak ligt toch niet het wezen van een parlementair Kabinet. Het wezen van een Kabinet ligt in de wijze, waarop het tot stand is gekomen, in de personen der Ministers en in de poli tieke richting, die zij zijn toegedaan. Omtrent de politieke richting van dit Ka binet is geen twijfelhet was, is en blijft rechtsch. Over de wijze, waarop dit Kabinet tot stand is gekomen behoeft men thans niet te praten het was, is en blijft er, al thans voorloopig. En het was, is en blijft „parlementair" in dien zin, dat twee rechtsche partijen, met samen 48 leden in de Tweede Kamer, het aanblijven van de leidende figuren in het Kabinet dringend wenschen, en ook de derde rechtsche groep het Kabinet met vertrouwen tegemoet treedt. Zóó zien wij de zaak. Maar wij zullen er geen levensquaestie van maken en geven, wanneer we van on gelijk zouden worden overtuigd, gaarne onze meening voor een betere. ZEDELIJKE MOED. We lezen in „Het Centrum": Het aanblijven van het ministerie-Ruys de i Beerenbrouck, de bereidverklaring van alle ministers, zonder ééne uitzondering, om hun bestuurstaak weer te aanvaarden, be- teekent een daad van grooten zedelijken moed. De nieuw optredende ministers weten, dat bun weg niet over rozen zal gaan. Zij weten, dat zij het mikpunt zullen zijn van spot en hoon, dat ondank hun loon zal zijn. Zij weien, dat zij door de verbrokkeling der politieke partijen buitengewone moeite zullen hebben om ingrijpende maatregelen door het Parlement been te loodsen. Zij weten, dat zij, nu een wet werd afge stemd, die zij eenstemmig in 's lands belang noodzakelijk achtten, eigenlijk de .verant woordelijkheid voor het bewind niet kunnen aanvaarden. Eenige van hen waren, na 5 jaren lang met voorbeeldige toewijding het land ge diend te hebber, veel liever als ambteloos burger in de maatschappij teruggekeerd. Zóó stonden voor Ruys en de zijnen de zaken, toen de Kroon, nadat alle pogingen om een andere oplossing te bewerken mis lukt waren, hen weer riep. Er was geen andere uitkomst dan dat het ministerie-Ruys de verantwoordelijkheid, die na al wat was voorafgegaan nog veel zwaarder drukken moest, weer op zich nam. En het heeft die verantwoordelijkheid weer op zich genomen, noodgedwongen. Na al wat voorafgegaan is, behoorde daar groote zedelijke moed toe. Daarvoor verdient het Kabinet-Ruys hul de! HERZIENIG BEZOLDIGINGSBE SLUIT. De herziening van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, dat op verzoek der regeering aanvakelijk ter hand was genomen door den heer H. A. van IJsselsteyn, oud-minister van landbouw, zal worden voortgezet door den heer E. P. Westerveld, minister van marine. DE AANGIFTE VAN SLACHTVEE. Naar „De Slagerscourant" verneemt, heeft het bestuur van den Nederlandschen Slagershond den Minister van Financiën verzocht maatregelen te willen treffen ter ondervanging van de bezwaren die ont staan zijn tengevolge van de nieuwe admi nistratieve regeling van de aangifte van slachtvee. DE ECHTGENOOTE VAN DEN DUIT- SCHEN KEIZER. De echtgenoote van den keizer van Duitschland zal zich voor eenigen tijd naar haar landgoed in Duitschland begeven. Het vertrek is bepaald op 14 dezer met den avondsntHrein via OldeSzaal. Vrijdag is aan de gehuwde ambtenares sen, behoorende tot het vaste personeel van het Hoofdbestuur der P. en T. en van den postchèque- en girodienst, eervol ont slag aangezegd met ingang van 1 April 1924. De samenstelling der jury. Naar wij vernemen zal de jury, ter be oordeeling van de ideeën-prijsvraag in zake de Rokjn-demping, worden samengesteld uit de volgende heeren: dr. H, P. Berlage, voorzitter, Jan Gratama, A. R. Hulshoff, Paul de Jongb, J. F. Staal, A, W. Bos, directeur van P. W„ A. J. Marcusse, hoofd commissaris van politie, T. E, van Putten, directeur der Gemeentetram en W. A. de Graaf, voorzitter der verkeerscommissie. DE MENTALITEIT VAN SOMMIGE BELGEN. Hoe de mentaliteit van sommige Belgen ten opzichte van Nederland nog is, moge zoo wordt uit Brussel aan de „Msb." gemeld, even blijken uit de volgende regels, welke wij uit het Luiksche blad „rÉxpress" haalden. Het betreft de arres tatie van twee Nederlandsche schippers, naar aanleiding waarvan het bjpd de ver zuchting slaakt: „Wanneer men (de politie) tc doen heeft met een boche of met een Hollander, wat, 'behoudens enkele uitzon deringen, op hetzelfde neerkomt, zouden de politieagenten het recht moeten hebben deze lui flink af te ranselen, alvorens ze in de gevangenis te' stoppen." Deze grove Pruisenmentaliteit komt uit het brein van menschen, die eiken dag kolommen scheld woorden tegen de Duitschers lanceeren en prat gaan op hun geraffineerde „culture latine." Het zijn ook deze pqrsonen, die hun landhonger met Limburg en Zeeland zouden willen verzadigen. TANTE POS. Naar uit Borne (O.) aan „Tubantia" worüv gemeld moeten op het postkantoor aldaar nog eenige duizenden Nieuwjaarskaarten liggen, welke nog steeds op bestelling wach ten. Aan de bestellers is opdracht gegeven, bij elke postbezorging een gedeelte mede te nemen. De niet tijdige bezorging moet zijn ont staan door ziekte van enkele bestellers. WEER EEN. In de „Jav. Crt." wordt gemeld, dat de commissaris van politie der le klasse J. W. van Maanen uit zijn betrekking is ont slagen met bepaling, dat nader zal worden uitgemaakt of dit ontslag al dan niet zal moeten worden beschouwd als te zijn ver leend eervol. Commissaris van Maanen was gewestelijk leider der veldpolitie te Batavia, met stand plaats Weltevreden. NOG EEN VROUW GEARRESTEERD. Het „Dagbl. v. N. B." meldt nog, dat een vrouw uit St. Willebrord, van wie vermoedr wordt dat zij met de plannen der verdachten zou bekend zijn, Zaterdag naar Breda over gebracht en in voorloopige bewaring gested is. De aangehoudenen Van Peer, Bals en Van Settem blijven ontkennen. Het lijk van den vermoorden landbouwer Naalden is Zaterdag ter aarde besteld. De aangehoudene De Klerk, is, evenals de knecht Sprenkels op vrije voeten gesteld. 'Een groot pakket bewijsmateraal is naara Breda gezonden. O.a. is op het terrein van den moord gevonden een handschoen, toe- behoorende aan een der gearresteerden, als mede diens tabakdoos. Een der sokken van het knechtje dat door een der bandieten voor zijn handschoen was aangezien, was door hem medegenomen, in zijn haast en moet door hem nabij het huis in het bosch weggeworpen zijn. Omtrent de drijfveer van de misdaad tast men nog steeds in het duister. Het zal zeer moeilijk vallen te bewijzen, dat gelden gesto len zijn, daar niemand ook maar het minst met de financiën van den vermoorde bekend was. Hieromtrent was hij steeds zeer gesloten Moest hij een enkelen keer aan huis ook maar het kleinste bedrag uitbetalen, dan moest iedereen zijn vertrek ontruimen. Hij sloot dan deuren en ramen, waarna hij eerst over ging om zijn spaarpot te openen. Vermoed wordt dat hij in een of anderen verborgen hoek van zijn huis zijn geld had verborgen. Best mogelijk dan ook, dat de inbrekers dit geld niet hebben kunnen vinden. EEN OPLICHTERSTRUC. Te Krefeld is een Nederlander het slacht offer geworden van een handigen oplichter, Toen hij nl. in een restaurant aldaar een gou den horloge te koop aanbood, trad een man op hem te, toonde hem een legimenta tie kaart en verklaarde rechercheur van politie te zijn. Hij beval den Nederlander hem het horloge af te geven. In ruil daarvoor ontving de man een bewijs, waarmee hij zich aan het bureau van politie moest vervoegen. Toen hij hier aan gehoor gaf, bleek evenwel, dat men niets van de zaak wist en de Nederlander de dupe was geworden van een nieuw oplichterstruc. DOOR HET BIOSCOOP-BEZOEK. Verschillende bewoners in het Noorden van Rotterdam, werden Vrijdag opgeschrikt door de ontvangst van met roode inkt ge schreven dreigbrieven, waarop een doods kop was geteekend en waarin de ontvanger met den dood werd gedreigd. De politie is er in geslaagd, de schrijvers te ontmas keren. Het zijn drie jongens van 14, 12 en 9 jaar, die meer dan goed voor hen was de bioscoop hadden bezocht. EEN FORTUINLIJKE NACHT VOOR DE ROOVERS. De afgeloopen nacht heeft den beroovers in donker Amsterdam een grooten buit op geleverd. Het politie-rapport vermeldt ten minste een berooving in perceel O. Z. Ach terburgwal 46 voor 1.00.0000 Oostenrijksche kronen, 200.000 Hongaarsche kronen, 100 Tsjechische kronen en eenige milliarden Duitsche marken. DE GEHEIME BRANDERIJ TE ROOSENDAAL. In aansluiting met het bericht over de in beslagneming van eenige ledige vaten en een compleet toestel voor de bereiding van al cohol, opgevischt op Nieuwsjaarsdag onder het ijs aan den Oost-Havendijk te Roosen daal (N.B.) wordt nader vernomen, dat het de marechaussee is mogen gelukken die ge heimzinnige zaak tot klaarheid te brengen. C. V., op wiens terreinen de inbeslagne ming geschiedde en in wiens woning wel een alcohollucht werd waargenomen, doch overi gens bij het huisonderzoek geen aanvijzi- gingen van belang werden gevonden, heeft men eindelijk tot bekentenis kunnen brengen. Hij had een deel van zijn eenzaam gelegen woning verhuurd tegen.... f 50 per week aan zekeren v. D., kastelein te Roozendaal, die in compagnonschap met den broer van eerstgenoemden V., daar een jeneverstokerij inrichtte en.... heimelijk ook exploiteerde. Op Oudejaarsdag werd een hoeveelheid van circa 30 Liter jenever ongedekt naar Breda vervoerd door het duo v. D. en V, doch aldaar aangehouden. De kastelein v. D. zag echter kans de plaat te poetsen en zorgde er voor, dat men aan den Oost-Havendijk kennis kreeg van den tegenslag, met de op dracht er bij, dat al het materiaal onmiddel lijk verdonkeremaand moest worden. C. V. heeft toen de geheele installatie en de vaten naar de veenputten gesleept en daar onder het ijs verstopt, waar op Nieuwjaars dag de belastingambtenaren den boel weer op 't droge brachten. Een der benoodigde ketels hadden de „dis tillateurs" uit België weten binnen te lood sen, terwijl de'andere was vervaardigd door een smid te Roosendaal, wien men had weten wijs te maken, dat het toestel moest dienen voor het zuiver koken van melk. Toen men nu eindelijk deze bekentenis sen binnen had, werd ook onmiddellijk v. D. door de marechaussees gearresteerd en op de Inspectie der belastingen in verhoor geno men. Aanvankelijk trachtte hij zich van den dom me te houden, doch tegenover de getuigenis sen van de gebroeders V. en van den smid K. en diens zoon, dat v. D. de hoofdpersoon was, viel ook hij door de mand. Met hem meent men nu tevens den man te pakken te hebben, die ook mede schuldig zou zijn aan reeds eerder ontdekte geheime branderijtjes te Zundert, Achtmaal en Steen bergen, van welke men nog steeds naar den medeplichtige zocht. EEN SALOMON GEVRAAGD. Te Milaan vertoeft op het oogenblik een oorlogs-invalide, die door zes moeders wordt betwist als haar zoon. De jonge man is doof en stom en heeft zijn geheugen verloren. Men vermoedt dat hij deze gebreken ten gevolge van ziekten in den oorlogstijd heeft opgedaan. Vijf der zes moeders wonen te Grosetto in Toskane, van wie er reeds elkaar een pro ces hebben aangedaan om den jongen man te bezitten. Anderzijds is de politie van meening, dat de jongeman die, naar verluidt zeer onver schillig blijft onder het krakeel der moeders een Engelschman is en Walter Sim- monds heet, die na een gevecht op het Itali- aansche front in 1918 werd vermist. Reeds heeft de Milanecsche politie uit Londen een portret van dezen jongenman ontvangen, wiens moeder en zuster in den doofstommen soldaat haar zoon en broer hadden herkend. Het is voor den magistraat van Grosetto geen gemakkelijke taak om in deze zaak uit spraak te doen. Hij zelf is van meening, dat de jongeman geen Italiaan is, omdat hij met een Oostenrijksch convooi meekwam. Hier is een Salomon noodig. DE INBRAAK BIJ DEN BURGEMEES TER TE ANGERLO. De daders gearresteerd. Te Amersfoort werden een paar personen ter zake van inbraak gearresteerd, In hun be zit werd gevonden een zilveren sigaretten koker, waarin gegraveerd „Schaepman Zwol le." Deze koker, bleek ontvreemd te zijn bij de eenige dagen geleden gepleegde inbraak bij den burgemeester van Angerlo, den heer Schaepman. De betrokkenen hebben be kend, de inbraak gepleegd te hebben. Het zijn H. A. S. v. d. L. en J. K. venters van beroep. DE INBRAAK TE HEERDE, Een der verdachten op vrije voeten. Een der in verband met de m Scptem ber van het vorig jaar te Heerde gepleeg de inbraak gearresteerde Arnhemmers is thans weer op vrije voeten gesteld Hij behoorde bij het tweetal, dat ge tracht heeft den gestolen pandbrief te verzilveren. Gebleken is echter, dat hij door toeval lige omstandigheden met de beide ande ren in aanraking was gekomen en niets EEN AREND GESCHOTEN. Door den heer Jacob Reuvers huize „Wel tevreden" te Cocksdorp is een groote kuif- areud geschoten. Het beest heeft een vlucht van 2.35 M. AMSTERDAM, 12 Jan. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop) Zeeuwsche bonte f 8.75, id. Blauwe f 88,25, id. Eigenhei mers f 7 id. Industries f 6.50—7, Roode Star f 66.25. Geldersche Bravo's f 6.256.50 Friesche borgers f 77.25, Zeeuwsche Eigen heimer poters f 55.50, id, blauwe poters 55.50, id. bonte poters f 55.50, Prent- sche Eigenheimers f 4.504.74, id. Roode Star f 4:50—4.75, alles per H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Januari. (Weekbericht Langendijker Groentenve ling) De aanvoer van wortelen (peen) was deze week weer onbeduidend, slechte 7300 K.G. werd aangevoerd, waarvan werd gemaakt f 4.7C5.60 voor eerste soort, tweede soort f 2.40 per 100 K.G. Roode Kool werd aange voerd 389.950 K.G. waarvoor hooge prijzen werden gemaakteerste soort f 6.106.90, tweede soort f 4.105.90 per 100 K.G. Ook de gele kool was graag. Aanvoer 309.300 K.G. Prijs eerste soort f 6.008.90, tweede rcort 3.80—5.50 per 100 K.G. Witte kool Aan voer 337.000 K.G., prijs eerste soort f 2.00- 5, tweede soort f 1.702. Hoewel de witte kool niet zoo duur is als de andere koolsoorten deelen ze toch ook in de prijsverhooging. 14 dagen geleden was f 2.70 het hoogst, dat voor witte kool gemaakt werd. Uien. Aanvoer slechts 11.100 K.G., prijs grove uien f7.6011.20, Drielingen f7.80 8.50, Nep f 11.10 per 100 K.G. Van diverse koolsoorten werden ruim 100 wagons aangevoerd tegen 55 wagons vorige opgaaf. UTRECHT, 12 Jan. Vee. Aangevoerd wa ren 550 stuks. Handel traag. Prijzen waren stieren f 190320, vaarzen f 200—320, pin ken f80150, melkkoeien f300470, kalf- koeien f 320—490, vaarskoeien f 210—350, nuchtere kalveren f 1822, magere varkens f 1850, biggen f818, magere schapen f 3646, lammeren f 2636, Eieren 1012 y2 cent. Boter f 1.30—1.35. i'eu? VAN ONZE cl Ov 'J I;3 tl (1 l inrt DE POLITIEKE CRISIS IN ENGELAND. LONDEN, 13 Jan. Asquith, wiens al- gemeene gezondheidstoestand naar gemeld wordt, goed is, lijdt nog aan zijn keelaan doening, doch men verwacht, dat hij in staat zal zijn, Dinsdag de parlementszitting bij tc wonen en deel te nemen aan de de batten over het adres van antwoord over de troonrede. Als antwoord op voorstellen van zekere zijde, dat de liberalen en de conservatieven met het oog op den buidigen politieken toestand zullen samengaan, is een schrijven van Asquith's secretaris gepubliceerd, waar in herinnerd wordt aan de rede, welke As quith den 18den December in de Nationale Liberale Club beeft gehouden, waarin hij duidelijk maakte, dat hij daarvoor geen re denen aanwezig acht. Dit schrijven schijnt dan ook wel definitief een einde te maken aan elke waarschijnlijkheid, dat de liberalen tegen het Labour-amendement op het adres van antwoord op de troonrede zullen stem men. Men dacht eerst, dat de stemming óver het amendement en het doen vallen van de regeering reeds Donderdag a.s. zou geschie den. Deze veronderstelling was gebaseerd op de meening, dat drie dagen voldoende zouden zijn voor de debatten. Een groot aantal leden heeft echter zijn verlangen te kennen gegeven, om het woord te voeren en de eindstemming met haar eventueele ge volgen wordt dan ook niet voor Zaterdag verwacht. De „Sjunday Times" merkt op, dat het in het algemeen belang is, dat deze periode niet onnoodig lang zal duren en dat waar schijnlijk de leiders der drie partijen het er over eens zullen worden, de indstemming nog voor het einde der volgende week te doen plaats hebben. LONDEN, 13 Jan. Het loonconflict met 't locomotiefpersoneel bier te lande neemt een ernstig karakter aan en een staking is onvermijdelijk. Sommigen beweren dat die staking zal samenvallen met de opening van het parlement op Dinsdag, terwijl vol gens anderen de staking later zal uitbre ken. Zeker is het intusschen, dat er wat broeit. Zooals gemeld, verklaarde mr. J. Bromsley, de secretaris van de „Associated Society of Locomotive-engineering- and firemen," gisteren, dat bet antwoord der spoorwegmaatschappijen op de door de be ambten gestelde eischen absoluut onvol doende is en de noodigc maatregelen ter voorbereiding van de staking worden ge troffen. Ook zeide hij, dat de betrokken maatschappijen weigeren eenige concessü te doen betreffende de nieuwe loonsvoor- stellen. „De dienst zal worden stopgezet," aldus mr. Bromsley, „doch wij zullen niet aan kondigen wanneer dit zal gebeuren. Wei hebben de leden van onze vereeniging in- structie gekregen het werk op een bepaald tijdstip allen neer te leggen en ongeveer 59000 man zullen dan b:' de staking betrok ken zijn. Een staking door hen georgani seerd, zal het geheele goederen- en per sonenvervoer stopzetten De maatschappijen zullen tot a.s. Zater dag gelegenheid hebben de besluiten en voorstellen van den loonraad te overwegen en mochten de eischen van het personeel niet worden ingewilligd, dan is de staking te verwachten :ia a.s. Zaterdag. De datum van uitbreking zal evenwel onbekend blij ven. Men is van meening, dat bij het uit breken van een eventueele staking de Midlands en Noordelijke districten daarvan minder zullen hebben te lijden dan de Zui delijke. De geschillen te dezer zake zijn van des te grooter belang, omdat het aan het bewind komen van een socialistisch parlement staat te verwachten. Behalve over deze spoorwegcrisis heerscht een groote opgewondenheid in de mijndis- tricten Northumberland, Durban en Lei cestershire, waar de mijnwerkers eveneens hoogere loonen eischen. Bij een in Nort humberland gehouden stemming verklaar den zich de mijnwerkers met 11000 tegen 4000 stemmen tegen de handhaving van het tegenwoordig nationaal toonstelsel. DE CRISIS IN GRIEKENLAND, ATHENE, 13 Januari. Op de partijverga dering der liberale republikeinen, welke he denavond werd gehouden, werd een motie aangenomen, waarin de houding van drie leden, die op het oogenblik minister zijn, wordt afgekeurd, omdat zij den eed van trouw aan den koning hebben afgelegd, ter wijl de Nationale vergadering alleen trouw aan bet vaderland had gezworen. Deze drie ministers zijn uitgenoodigd, hun houding te rechtvaardigen. Indien hun uit eenzetting onvoldoende wordt geacht, zul len zij hun ontslag moeten nemen. NOODLOTTIG DÉRAILLEMENT TE ALICANTE. ALICANTE (Spanje), 13 Januari, Een het station alhier binnenkomende trein is ge derailleerd, en tegen een muur geloopen. Er werden 15 personen gekwetst, van wis 7 ernstig. ALKMAAR, 12 Jan. Vee. Aangevoerd 5 paarden f 150—275 4 koeien f 375540 29 nuchtere kalveren f 1232, 92 schapen f 3856 1 vet varken f 65 26 magere var kens f 2830 142 biggen f 15—26 3 bok ken en geiten f418 per stuk. Boter, le soort f 1.15—1.35 2e soort f 0.95 —1.10 per K.G. Eieren f 9% 11.50 per 100 stuks. HOORN, 12 Jan. Vee. Aanvoer 2 nuchtere kalveren f 1624, 4 schrammen f 2532, 104 biggen f 1623, 45 schapen f 4853, lammeren f 3845, 1 paard f 190. Handel goed. HOORN, 12 Jan. (Beurs Parkzaai) Granen. Rogge f 10—11, tarwe f 1013, gerst fll —12.50, haver f 10—12 per 100 K.G. Groene erwten (groote) f2846, Wijker vale f26— 35, bruine bdonen f 2836, witte boonen f 36 paardeboone'n f 9.50, duiveboonen f 14 per H.L. Mosterdzaad f28—37.50 per 70 K.G Karwpzaad f 63, maanzaad f 1720 per 50 K.G. LEIDEN, 12 Jan. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.60, prima boerenboter f 2.602.70 Eer K.G. Met kleinen aanvoer en vluggen andel. Turf van 712 Jan. aangevoerd 18.000 zwarte f 10.5011 per 1000 stuks. De pastoor van het Kruisland bij Steen bergen (N.-Br.) de Zeereerw. heer P. Ph. H. Hopmans, had van den kansel aön de pa rochianen verzocht, tijdens den dienst niet te blijven staan, doch te zitten, waarvoor kosteloos banken beschikbaar gesteld waren. Tevens had de geestelijke erbij gevoegd, dat, wie zich niet aan dit bevel stoorde, zou wor den verwijderd. Tot dezen maatregel was besloten in een vergadering met het kerkbestuur. Eenige dorpelingen bleven 21 October j.l. moedwillig achter in het kerkgebouw staan, om af te wachten, wat daarvan het gevolg zou zijn. Even vóór den aanvang der godsdienst oefening kwam de pasfoor op hen af en ver zocht hun tot tweemaal toe plaats te nemen, evenwei zonder succes. Daarop sommeerde de geestelijke hen tot het gebouw te verlaten. Ook daaraan vol deden zij niet, waarop een veldwachter den dichtbijstaande halsstarrige V. naar buiten bracht. Deze klampte zich vast aan een bank, waarna een hevige vechtpartij volgde. Proces verbaal werd opgemaakt. De overtreders, die in hoogste instantie willen uitgemaakt zien, of de pastoor het recht heeft hen te dwingen te zitten of te doen verwijderen, wendden zich tot mr. Hartog en mr. van Hasselt te Bergen-op-Zoom, die hen Donderdag jl. voor de rechtbank te Breda verdedigden. V. erkende de aansporing tot gaan zitten gehoord te hebben, doch daaraan niet te hebben voldaan om genoemde redenen. Als motief van zijn hardhandigheid tegen den veldwachter gaf hij verweer op. Het O. M., waargenomen door mr. Van Lamsweerde, oordeelde den pastoor in alle opzichten gerechtigd tot het nemen van dat besluit, en eischte wegens huisvredebreuk, gevolgd door weerspannigheid, twintig gul den boete, subsidiair twintig dagen hechtenis. Mr. M. H. Hartog uit Bergen-op-Zoom bestreed dat de kerk in gebruik is bij het kerkbestuur, doch oordeelde haar in gebruik bij de parochianen. Pleiter voerde aan, dat het eenig geldige reglement gemaakt is door den bisschop van Breda en dat geen enkel artikel daarin een plaatselijk kerkbestuur het recht geeft kerk bezoekers tot zitten te dwingen op straffe van verwijdering. De president, mr. W. Hellegers, wierp den verdediger tegen, dat hij het canonieke recht niet kende, waarop deze antwoordde, dat de aanhangige zaak niets met het recht te maken heeft. Volgens pleiter is geen huisvredebreuk ge pleegd, aangezien V. mederechthebbende is en geen verzet heeft gepleegd, omdat de veld wachter niet bevoegd was hem uit de kerk te verwijderen. Mr. Hartog concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. C. de die ook was blijven staan, doek na de sommatie vrijwillig heenging, verant woordde zich ter zitting ook met de ver klaring te meenen, dat de geestelijke hem niet tot „zitten of heengaan" mocht dwingen, Het O. M. eischte tegen dezen opposant tien gulden boete, subsidair tien dagen hechtetiis. Mr. J. van Hasselt uit Bergen-op-Zoom pleitte ontslag van rechtsvervolging op grond, dat de kerk een voor ieder toegankelijk lokaal is, waarover De J. als parochiaan, mede- beschikking had, terwijl hij er niet weder rechtelijk vertoefde. De uitspraak werd bepaald op 24 Januari VALSCHE AANKLACHT. Voor het Gerechtshof te Arnhem is Don derdag behandeld de zaak tegen H. S., ge meente- en onbezoldigd rijksveldwachter te Hengelo (G.). Beklaagde is op 31 Januari 1923, dus nu bijna een jaar geleden, door de rechtbank te Zutfen wegens lasterlijke aan klacht veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. Na die uitspraak is beklaagde krank zinnig geworden en in het gesticht Groot Graffel opgenomen. Daardoor werd het te gen gemelde veroordeeling ingesteld appel niet eerder behandeld. De beschuldiging komt hierop neer Er is destijds bij den inspecteur der Rijksveld- wacht een klacht ingekomen over den rijks veldwachter S. te Hengelo (G.) In deze klacht werden aan dien rijksveldwachter verschil lende buitensporigheden ten laste gelegd, waaronder, dat hij geheel onnoodig vuurwa penen van de ingezetenen van Hengelo had ingenomen en dat de belanghebbenden dan ieder ten minste een gulden moesten betalen, wilden zij hun eigendom terug hebben. Op deze wijze zou, volgens die klacht, de rijks veldwachter nog al wat verdiend hebben. Deze klacht was onderteekend „eenige inge zetenen", doch het op last der justitie ge houden schriftonderzoek wees den beklaag de als de schrijver er van aan. De rijksveldwachter S. zeide, dat deze klacht valsch was, achtte zich daardoor be- leedigd en eischte strafrechtelijk vervolging. Thans is beklaagde als hersteld uit het krankzinnigengesticht ontslagen en werd op het bestaande hooger beroep de zaak weder behandeld. Voor het gerechtshof ontkende beklaagde de schrijver' van den brief te zijn, doch de ge hoorde schriftkundige achtte zelfs geen twij fel aanwezig of zulks was wèl het geval. Mede kwam ter sprake de vraag of be klaagde, indien hij de schrijver van den be- wusten brief is, niet reeds krankzinnig en, dus ontoerekenbaar was, op het oogenblik waarop het feit werd gepleegd, en, al is dat niet met zekerheid te zeggen, zoo helde de meening der deskundigen toch het meest tot ontoerekenbaarheid over. De procureur-generaal, zijn requisitoir nemende, eischte tenslotte vrijspraak van den beklaagde. Het Hof zal 17 dezer uitspraak doen; DE ONTAARDE MOEDER. De politierechter te Utrecht heeft de vrouw die 21 Dec. haar vijfjarig zoontje blootsvoets buiten had gezet, terwijl het kind slechts kleertjes over het onderlijf aan had, hem daar na een emmer water over het lijf had gegooid en in huis gestopt, dit alles om hem zooge naamd zijn onzindelijkheid af te leeren, ver-; oordeeld tot 40 boete subs. 20 dagen hech-j tenis. Heb het uiistekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P, ROCKEFELLE1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6