Kunst en kennis. Dinsdag 15 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14637 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. A Kamerontbinding UIT DEN OMTREK. HOORN. PURMEREND. ALKMAAR. HEEMSKERK. IJMUIDEN. VEL SEN. J. Bos t. SANTPOORT. BEVERWIJK. BLOEMENDAAL Voorstel tot bezuiniging bij den Reinigingsdienst. Bij aanneming van het voorstel, ontslag aan alle losse werk lieden. VELSEN. Het Hoogovenbedrijf te Velsen. KERK EN SCHOOL. Int. Eucharistisch congres te Amsterdam. LAATSTE NIEUWS. Een regeeringsverklaring. Het weder optreden van Louis Bouwmeester. J. J. VVEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. Bolsjewistische „vrijheid". De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1:4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Op het Zondag j.L gehouden congres te den Haag van S. D. A. P. en N. V. V., hebben de roode heeren zich wel aardig bloot gegeven! De eisch is nu en zal in de naaste toekomst zijn: Kamerontbinding! En een manifest van de communistische partij* in de Tribune vraagt hetzelfde in zoo mogelijk nog grover termen. Kamerontbinding wordt de politieke leus voor de naaste toekomst: daarvoor moet heel het land op stelten worden gezet, heeft Troelstra in den Haag verklaard. En als dat Biet gebeurt, dan zal het de schuld zijn, naar *t zeggen der zelfde roode heeren, „der Ka tholieke democraten", die met de verwer ping der Vlootwet A hebben gezegd en nu door het verder weigeren van steun aan het derde Kabinet-Ruys ook B moeten zeggen. Dat heet de onverbiddelijke consequentie. Voor ons is dit alles niets nieuws. We heb ben dat onmiddellijk bij de stemming over de Vlootwet gevreesd; we hebben dat zelfs vooruit voplen aankomen en daarom in den vorigen nazomer zoo herhaaldelijk gewaar schuwd tegen de anti-Vlootwet-petitie. De Vlootwet is maar een voorwendsel geweest,- waarmee ons -in zijn aard vredelievend en janti-militairistisch volk gemakkelijk op sleeptouw was te nemen. We zullen over dat alles niet napleiten en ook verder niet in gaan op het betreurenswaardige van het feit, dat ook een deel van onze eigen Roomsche pers den sluwen rooden opzet en het ge vaarvolle van den politieken toestand zelfs in de crisisperiode nog niet inzag. Waar we echter wel op willen wijzen is, dat het nu hoog tijd wordt ons eigen kie- jzersvolk uit die politieke agitatiesfeer te trekken en het te doordringen van de nood zakelijkheid iedere regeeringsdaad te steu nen, welke ons op de snelste wijze voert tot het evenwicht in 's lands financiën. Wij wen- schen dit juist óp dit moment te zeggen, nu de regeeringsverklaring, welke minister Ruys hedenmiddag in de Tweede Kamer zal af- Jeggen, ons nog niet bekend is. Wij vertrou wen, dat daarin een bevredigend antwoord zal gegeven worden op de vraag, of deze noodoplossing der crisis ons in de toekomst geen anti-parlementaire kabinetten zal brengen; en ook op deze vraag, of met alle (kracht, maar ook met alle beleid en tact er naar gestreefd zal worden om met een zoo groot mogelijke meerderheid in de Kamer te -komen» tot herstel van de geschokte finan ciën en een aannemelijk plan van defensie. Maar hoe die regeeringsverklaring ook zij, wij blijven vreezen voor een conflict met de Tweede Kamer (en dus voor een Kameront binding nog vóór 1925) op het stuk van be zuiniging. En omdat wij dit vreezen, willen wij tijdig tegen deze mogelijkheid waarschu wen. Het zou zijn het voortzetten van het po litieke spel ook in de rechterzijde met als slot de gevaarlijkste stembusstrijd, welke wij ooitbeleefd hebben. I Immers, reeds nu staat vast, dat de roode elementen een oppositie door dik-en-dun zul len voeren tegen deze regeering, welke ook hare houding zal zijn. Men erkent ronduit te streven naar Kamerontbinding. Geen gun- stiger sfeer voor een roode verkiezingscam pagne is denkbaar dan na den val van een bezuinigingskabinet. De ontevreden elemen- jten zijn dan met tienduizenden te tellen. Men vindt ze in alle rangen en klassen. En wie dan met mooie beloften komt, dat hij de las ten zal verdeelen over verschillende jaren; dat er wel uitkomst te vinden is in het ha len van winsten uit de particuliere bedrijven enz., die heeft de massa gauw mede. Men lacht maar eens om „de gaafheid van den gulden", verzekert op hoogen toon, dat het met de malaise wel los zal loopen en heel de kleurlooze middenstof en alle zwakke broeders, die niet verder kijken dan het on middellijke persoonlijke belang van het eigen oogenblik, sleept men met fraaie leuzen ach ter het roode vaan. Wij vreezen, dat het buitenland nog niet genoeg geleerd heeft; dat men in zulke mo menten vergeet, dat de beloofde en voorge- piege de „dictatuur van het proletariaat", af..erS wor<^ dan de dictatuur van en- VCIC rijvers; dat de economische depressie m een dwzelmgwekkenden vaart naar bene den gaat, zooals Duitschland ons heeft laten zien wanneer de regeering, i„ plaats van {e handelen en krachtig te werken aan het eco nomisch herstel, gaat experimenteeren met allerlei zoogenaamde democratische proeven, waarvan het slot is, dat de arbeiders, de ambtenaren en de middenstand honger lij den en enkele groot-kapitalisten aan de touwtjes blijven trekken. Laat dit van nu af aan vast staan, dat wij ons onder geen be ding laten dringen in den rooden hoek; laat het Haagsche congres van j.l. Zondag; laat de roep der communisten om „Kamerontbin ding ons een waarschuwing zijn. 1- \'DU) VACr ,Noorder K°9gen". Wij lezen in toet nii.a.: In de vergadering van Dijkgraaf Heemraden en HooMlingelanJien van het Ambacht van West-Friesland, genaamd „de Vier Noorder Koggen'', gehouden te Medem- >bUK, den 1/en December 1923. is bestoten, mei 18 stemmen voor en 7 stemmen legen in de plaats van den zuiggasmotor in 1907 gebouwd, tot stichting van een stoommachi ne. De zuiggasmotor was de eerste, en de laatste, die in ons iand voor een waterschap tis gebouwd en dat proefkonijn heeft voor hei (slichten en onderhoud schallen geld verslon den. mei negatief resultaat. De bestaande jsioommachine, de laatste die dte Maatschap pij heeft geleverd, heeft nu al 30 jaar dienst 'gedaan, heeft weinig aan onderhoud gekost. en de machine doet nog uitstekend dienst, terwijl de stoomketels verletten jaar zonder eeniige aanmerking weder goedgekeurd zijn. De stemming in de vergadering was vóór een stoommachine, tegen een electriscth ge maal. De stiohtingskosten zou'J'sn voor een stoommachine ongeveer 60.000 meer be dragen dan voor een electromotor. Volgens den adviseur van het Ambacht ,,de Vier Noorder Koggen", is de aflossing der geld'eendng voor een stoommachine of electromotor beide bepaaJid op 20 jaren. Daar de exploitatiekosten van een electromo tor waarschijnlijk per jaar f 5000 hooger zullen zijn dan van een stoommachine. is hel verschil van slichtiingskosten in 12 jaar altijd de meerdere exploitatiekosten dragen. Volgens den heer M. J. van Thiel, inge nieur van het P. E. Bedrijf, dislricl Hoorn, zouden die exploitatiekosten per jaar ƒ.5205 hooger zijn voor een electromotor, en de levensduur van een stoommachine op 20 jaar en van een electromotor op 30 jaar gesteld moeten worden. Volgens andere deskundigen zullen de exploitatiekosten per jaar ongeveer f 5000 hooger zijn v,oor een electromotor en de le vensduur van een stoommachine op t,en minste 20 jaar en van een electromotor op minder dan 20 jaar gesteld moeten worden. Volgens hel rgpporl van den heer C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur, directeur van den Provincialen Waterstaat van Noord-Hol land, na bekomen inlichtingen van de direc tie van het P. E. Net in Noord-Holland, zouden wanneer een regelbare electromotor geplaatst wordt (alweer een proefkonijn) de bedritfskosten van een stoomgemaal, en van een etectrisch gemaal ongeveer gelijk zijn. De levensduur van een stoommachine op 20 jaar en van een electromotor op 30 jaar be rekend. Personalia. Aan de gasfabriek alhier werd als smid-fitter benoemd dte beer C. Cliachts, le Assen. Het ijs. Doordat het ijs was opgedroogd, door het lichte vorstje van Zaterdag op Zon dag, konden de liefhebbers van schaatsen rijden nog genieten. Op de Nieuwe Haven en de Heerengracht werd door verschillenden gereden. ,Op het land in den Hanard Polder reden zelfs heel wiat liefhebbers. Het was daar ook een mooie baan en zonder eeniig gevaar. Het zal nu echter ook daar wel afge'oopen zijn, wat wel jammer is, want met ijs wordt er door menig werkloos arbeider nog wat verdiend. Eucharistisch Congres. Voor logies tij deus het dezen zomer te houden Eucharistisch Congres, is door het gezelschap van den Stil ten Omgang aan het Comité voor Huisvesting opgegeven, dal een 80-tal bedden beschikbaar ziin- Emigratie naar Canada. Dezer dagen vond ben stadihuize op initiatief van den burge meester een bijeenkomst plaats van een 20- taf burgemeesters uit de omgeving, waarbij namens het bemiddelingsbureau voor Trans atlantische emigratie door den heer v. Len- nep een lezing gehouden werd over de emi gratie-mogelijkheid naar Canada. Bij beschikking van den Minister van Oor log is aan C. W. Hoogewerff van de lichting 1919 voor goed vrijstelling van den militai- rendienst verleend wegens onmisbaarheid in het gezin. In ons Patronaatsgebouw is cjezer da gen een gedeelte der vaste goederen behoo- rende tot de eigendommen van de R. K. Kerk „St. Laurentius" alhier en bestaande uit ruim 9 H. A. land met boerenhoeve en kapschuur, alles gelegen aan het Heemsker kerduin en in huur bij D. Beentjes, aldaar verpacht. De uitslag was als volgt: Perc. I. Boerderij met 2 H.A. land, pach ter, D. Beentjes voor 600. Perceel II. Land ter grootte van 2.60.60 H.A., pachter R. Mientjes voor .490. Perceel III. Land ter grootte van 4.60 H.A., pachter P. Verduin, voor 970. Combinatie niet gehoogd. Over 1923 bedroegen de verkeerscijfers aan ons Post- en Telegraafkantoor als volgt: Expresse brieven 66. Aangeteekende stuk ken 1391. Postwissels 4418. Kwitantiën 6224. Postpakketten 2155. Inlage Spaarbank 201. Terugbetalingen 150. Aantal uitkeeringen R. K. bank 298. Aantal uitkeeringen oude rente 6597. Aantal telefoongesprekken 2966. Aantal telegrammen 979. Totaal aantal in- zekr. 25445. Geldelijke omzet 416.981.45K. Buiten- landsche postpakketten, verzonden 10, ont vangen 20. Schaakwedstrijd. De uitslag der derde ronde van den schaakwedstrijd alhier is als volgt: Groep I: S. BaardaG. Sant 01, H. SantA. 'Koene 'A'A, Woudenberg Scholten 10. De stand in groep I is: G. Sant 4, Woudenberg 3, S. Bos 2, H. Sant VA, A. Koene 'A, Scholten 0, S. Baarda O, C. E. Post 0, C. J. Post 0. Groep II. B ten Vaarwerkvan Dijk 10, van DijkH, Labree lA34; Demmerieten Vaarwerk 01. De stand in groep II is: H. Labree 2'A, van Dijk 234, ten Vaarwerk 234, J A. Stals 1, Kaay K, Demmerie 0, Deel- der 0. Groep III: MusNuyens 10; RoonC. Post Sr. 01. De stand in groep III is: C. C. Post 2, Kruiien 1, v. d. Bos 1, Mus 1, Brug- gemans 1, Korfhuis 1, Roon 0, Duin 0, Nuyens 0. Binnengesleept. De in lekken toestand te Grimsby binnengesleepte stoomtrawler Martha IJ.M. 165 van de V. E. M. alhier werd binnengebracht door den daar thuis- behoorenden stoomtrawler Tagalie. Na een ongesteldheid van slechts een week is alhier op 56-jarigen leeftijd overleden de heer J. Bos, directeur der gemeentelijke wa terleiding. De heer Bos was in zijn jonge jaren ver- honden aan het ingenieursbureau Schotel te Rotterdam, welke firma de waterleiding te Haarlem heeft aangelegd. Hij is toen in dienst der gemeente Haar em overgegaan, als op zichter der prise d'eau en heef' onder de directie van den heer Havelaar lange jaren de gemeente Haarlem gediend. In 1914 werd de heer Bos benoemd tot directeur der ge meentelijke waterleiding alhier, .waarvan toen de aanbesteding pas had plaats gehad. De geheele voorbereiding heelt de heer Bos dus meegemaakt. Met vele moeilijkheden ('t was in den oorlogstijd) kwamen de werken tot stand en in 1917 kon de opning plaats heb ben. Sindsdien leidde de heer Bos dit bedrijf en hij deed dit met grooten ijver en toewij ding, maar ook stil, zonder eenigen ophef, 't Was een groole voldoening voor hem, toen verleden jaar dit jonge bedrijf in onze zoo groote en uitgestrekte gemeenté zonder ver lies kon, sluiten en dal dlit in 6 jaar bereikt was. was zeker een mooi resultaat. De heer Bos was oen beminnelijk man, zacht en beschaafd in den omgang en zeer gezien bij aten, die in hel bedrijf onder hen werkzaam waren, Groot is dan ook de ver slagenheid bij dit zoo plotseling verscheiden. Hij was een man, die leefde en werkte voor zijn gezin, dat hem zoo dierbaar was, aan 't publieke leven nam hij weinig deel. alleen de Ned. Herv. kerk had in hem als ouder ling een grooten steun. De begrafenis zal a.s. Donderdagmiddag te 1.30 plaats hebben op de begraafplaats De Biezen te Santpoort. Gevonden voorwerpen. Een fluweelen kin dermuts. een zwarte handschoen, een brood zak met drinkkan, een grijs polsmofje, een jonge woifsgrauwe hond me! ketting en halsband, een zilveren kinderreticuic met inhoud, een handibesohermer van een rijwiel, een paar kap-handscboenen, een zilverbon, een bankhamer. Gevonden op de ijsbaan: een bruine kinderportemonnaie met inhoud; een creme dameshandschoen, een huissleutel, een zilveren horloge, een zilveren manchetknoop, een alpaca damesceintuur, een grijze cein tuur. Begrafenis Mevr. Wüsle. Gistermiddag had al hier, onder zeer groote belangstelling, op de begraafplaats ,De Biezen", de ter aardebestel- 'ing plaats van Mevr. de Wed. Wüste, geboren Baronesse Von Gotsch. Verschillende autori teiten werden opgemerkt, w. o. de burgemees ter van Velsen, de oud-burgemeester van Vel sen, J. C. A. Weerls, Jhr. Mr. Boreel v. Hoge- landen, verschillende raadsleden, Pastoor Van .der Me'er, een deputatie van het Zangkoor Vox Humana met omfloersd vaandel, van het Mu ziekkorps „Wilhelmina", eveneens met om floersd vaandel, een deputatie van de Hand- boogschutlersveTeeniging, eveneens van de Ge- Ueelonthoudersvereeniging, waarvan de over ledene beschermvrouwe was, en dc Commis- sarisder Koningin in de provincie Noord Hol land, Jhr. mr. dr. A. Roël! Gesproken werd door den burgemeester van Velsen, die in het licht stelde, hoe de overledene de sociale lasten der gemeente Velsen mee heeft helpen dragen en ho zij zich door de stichting der model-bewaarschool een monument heeft nagelaten. Aan de groeve werd nog het woord gevoerd door dr. Van den Berg Eisinga, die de over ledene schetste als buitengewoon liefdadige vrouw. Wie ook bij haar aanklopte, om steun, was haar "t zelfde, 't zij katholiek of protestant, daar vroeg de overledene niet naar, doch steeds was zij bereid om te steunen. Veel heeft zij gedaan voor de stille armen en wie met deze edele vrouw in aanraking kwam, bespeurde direct haar liefdadigheddsrin. Veel heeft Santpoort en omgeving in deze vrouw verloren. Ook door mevr. dr. Van den Berg Eisinga werd het woord gevoerd namens de Geheel- onthoudersvereeniging. Zij schetste de edele opvatting in haar leven, dat een aaneen schakeling was van liefde voor haar arme medeburgers, die veel, zeer veel in haar zullen verliezen. Vervolgens spraken de lieer Buiige, neef van de overledene, ds. S. A. Baljon van de Ned. Herv. Kerk te Santpoort en mevr. J, v. d. Bergh van Eysinga-Elias namens de Vrou wenorganisatie te Sanlwoort. De heer Hannema uit Amsterdam dankte ren. ens de familie voor de groote beLang- stellipg. Burg. Stand. Geboren: d. van S. van BaarsenBosma. d. van E. Hergarden van Lieshout. d. van H. van den Ham Koiier. Ondertrouwd: H. G. W. van der Leegte en M. C. H. van Kronenburg. D. C. G. Meij- ran en C. Nies sen. Overleden: J. C. Gaemers, 4 m. Gemeenterend. Gemeenteraadsvergadering van 10 Januari 1.1., des namiddags kwart voor twee. Voorzitter is de heer Jhr. S trick van Lin- schoten. Afwezig de heer Zwager, doch deze kwam een uur later ter vergadering. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting voor 1924 werden uitvoerige dis cussies gevoerd, o. a. merkte de heer Maters op, dat er volgens hem met geld 'gesmeten was. Als voorbeeld haalde spr. aan het plaat sen van de ovens aan de gasfabriek. Tevens .vroeg spr. of de prijs voor de kolen der gasfabriek niet verlaagd kon wor-1 den. Verder vond de heer Maters 2400 kantoorbehoeften, voor een kantoor met 3 personen en een jongste bediende, te veel. De heer Eijking zeide zich niet bewust te zijn, dat het nieuwe college met geld ge smeten had. Het was enkelen leden schijnbaar alleen maar te doen, om hem er uit te krijgen. Maar dat zal niet gaan. Spr. blijft zitten, waar hij zit en denkt er niet over zijn plaats te verlaten. Bovendien was het een te slechten tijd om zoo maar 12 in de week te laten loopen. (In den raad worden de hoofden geschud.) De heeren v. Helden, Stein en Palles gaan op dit gezegde nader in en keuren het ten zeerste af, terwijl laatstgenoemde zegt, zijn slem direct te zullen geven aan een voorstel om het, salaris voor het wethoudersambt te verlagen, terwijl hij bovendien overtuigd is, dat, indien het noodig mocht blijken, de le den gaarne hun presentiegelden zullen op offeren. De voorzitter vond dat hij meest ontraden op de volgende algemeene beschouwing over de begrooting, op denzelfden voet voort te gaan ais nu geschied is. De begrooting voor het gasbedrijf is nu aan de orde. Voorgesteld wordt de post over den aan koop van steenkool te verminderen van 20 °P 18 per Ion. De heer Zwager vroeg of het niet gevaar lijk is om zoo op hel kantje af den prijs Ie verlagen, daar men niet kan weten of zij weer niet hooger kan worden. De voorzitter zegt, dat B. en W. en de Commissie van Toezicht bij verschillende betreffende personen hun licht hebben opge stoken en dezen van oordeel waren, dat er geen bezwaar legen was. Het voorstel wordt aangenomen. De post van 1395, voor kanloorbehoef- len der gasfabriek, wordt voorgesteld te verlagen. De heer Steijn zeide, dat deze post zoo toog kwam, omdat men 15 drukkerskos- ten per 1000 kwitanties betaalde, terwijl men het gemakkelijk voor 7.50,- kon laten doen. De voorzitter zegt, dat de laatste malen de begrooling niet genoeg gespecificeerd is, Hij heeft er zich echter altijd maar noode hij neergelegd. De heer Van Helden vond nu maar de begrooling aan te nemen zooals zij is. Het voorstel, om zoo spoedig mogelijk het gas met 2 cent te veriagen en den prijs al dus te brengen van 13 'op 11 cent voor ge- woor en van 14 op 12 cent voor de munt meters, wordt aangenomen. De begrooling op het gas wordt ten slotte goedgekeurd, met de toezegging, dat deze door de Commissie van Toezicht zal worden herzien. Voorgesteld wordt verder om de 10.000 overschot van de Gemeentelijke electrische bedrijven niet meer aan de gemeente uit te kceren, doch in het bedrijf te houden, om daardoor den prijs van de K.W.U. le kunnen verlagen van 33 op 30 cent. Het voorstel wordt na eenige discussie aangenomen. Het voorstel van B. en W. en de Commissie van Toezicht, om het salaris van den chef monteur te verhoogen van f 2700 op 2800, wordt met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. De verdere behandeling van de begrooting wordt tot de avondzitting uitgesteld. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de Muloschool worden drie candidaten voorgedragen, n.l. H. J. Lindeman, uit den Midden-Beemsler, v. cl. Werf, uit IJmuiden en Eveleens, uit Maassluis. Bij de stemming werden 10 stemmen uil- gebracht op Lindeman, 2 op v. d. Werf en 1 op Eveleens, zoodot eerstgenoemde werd be noemd. Voor de benoeming van een tijdelijk k-er- aar aan de Nijverheidsavondschool voor jon gens, werd de heer L. W. Swecrman met algemeene stemmen benoemd. De avondzitting van 7 uur. Bij den post toelage ambtenaren, zegt de heer HELDEN, dat hij wil bezuinigen, waar het kan, maar er niet voor is den post op 400 te stellen. Het komt er op neer, dat er op de secretarie 29 uur wordt gewerkt. Deze arbeidsduur in beschouwing genomen, kan er nog wei eens een uurtjr over zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat niet gelet moet worden op de uren, gedurende welke de secretarie geopend is voor het publiek. Dit geld werd niet uitbetaald aan beirokken ambtenaren, maar is hoofdzake lijk bestemd voor het schrijven van adres sen bij verkiezingen e. a. Deze post is on aangeroerd. Mocht intuschen een Kamer ontbinding plaats vinden, dan is deze post noodzakelijk. De heer HELDEN is nog niet geheel over tuigd en komt terug op de 29 uren arbeid. Na nog enkele besprekingen wordt de post gehandhaafd. Bij den post onderhoud en schoonhouden van het raadhuis is de heer EIJKING voor bezuiniging. De VOORZITTER zegt, dat het schoon heden zich niet leent voor aanbesteding en de post dus niet gewijzigd kan worden. Bij den post vacantietoeslag aan ambte naren en werklieden, zegt de heer HEL DEN voor een toeslag te zijn. Wordt vervolgd. Gevolg gevende aan den in den Raad tot uiting gekomen wensch, hebben Burg. en Wethouders naar middelen gezocht om mogelijk tot meerdere bezuiniging te ge raken. Zij meenen, dat dit zou kunnen geschie den door die takken van dienst aan te be steden, die daarvoor in aanmerking kun nen komen zonder nadeel voor de gemeen te. Overeenkomstig dien gedachtengang heb ben zij een aanbesteding gehouden van den ophaaldienst der reiniging. Deze ophaaldienst is voor 1924 begroot op 25787.—, Laagste inschrijvers (G. Hulsbosch en P. J. B. Maas) nemen het werk aan voor 12471.—. Wordt nu hel werk aan hen gegund, dan zou in verband hiermede aan alle losse ar beiders bij den reinigingsdienst benevens aan een tweetal vaste werklieden, die den pen sioengerechtigden leeftijd bereikt hebben, terwijl het overige thans nog bij den Rei nigingsdienst werkzame vaste personeel overgeplaatst wordt bij andere diensten. Een en ander zou een besparing opleveren van 28680.12471.60 of 16208.40, Op grond van het vorenstaande geven Burg. en Weth. den Raad in oyerweging, hen te machtigen om te handelen, gelijk zij hebben uiteengezet. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat het hoogovenbedrijf heden in werking zou gesteld worden. We vernemen echter, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, alvorens de of- ficiëele opening zal plaats hebben. Met de voorbereiding voor het in werkking stellen van het bedrijf gaat men echter rustig voort. Het gevolg van den Pauselijken Legaat Het gevolg van Zijne Em. Kardinaal van Rosshm, legaat van Z. H. den Paus op het a.s. Intern. Euch. Congres te Amsterdam, zal bestaan uit Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Nederl. Episcopaat te Rome als prelaat Mgr. Dante, als pontificaal ceremoniemeester; een Kamerheer met cappa en degen een ridder den particulieren secretaris van Z. Em. Pater dr. Drehmans C. ss. R. en den huisknecht van den Kardinaal-Legaat. „Tijd." CHINEESCHE ROOVERS OP EEN MISSIEPOST. Een Reuter-telegram uit Peking aan de Engelsche bladen meldt, dat op 3 Januari de stad Soepoe in de Honan-provincie door sol daten van de eerste Honan-divisie is aange vallen. Naar verluidt, waren zij op instructie van generaal Ho-Yao-tsoe erop uitgetrokken, om de paters Passionisten te bestelen en de buitenlanders te dooden. De Amerikaansche Consul te Tsjangsha heeft een schrijven ontvangen van pater Flavianus Mullens, waarin deze meldde, dat de roovers op hem geschoten hebben. Een kogel ging hem door de kleeren. Even eens was geschoten op pater Arthur Bernard. De missie wordt nu door troepen bewaakt. De Amerikaansche consul heeft aan den gouverneur van Honan een protest gezonden DEN HAAG, 15 Jan. De volgende regee ringsverklaring zal vóór 3 uur hedenmiddag door Minister Ruys in de Tweede Kamer worden afgelegd: Mijnheer de Voorzitter, De Kabinetscrisis, welke uitbrak na de be slissing der Kamer op 26 October, door de verwerping der Vlootwet, heeft den 7 Jan geleid tot intrekking van het verzoek om ontslag van het zittend kabinet. Nadat de vorming van een nieuw ministerie gedurende dit tijdsverloop onmogelijk bleek en de daar door ontstane toestand niet in 's lands belang kan worden geacht, meenden we ons niet te mogen onttrekken aan den plicht om de verantwoordelijkheid van de regeering te blijven dragen. Onder deze omstandigheden stel ik er prijs op, met het oog op verdere samenwer king met de Staten-Generaal en de ver houding tot deze vergadering, het volgende te verklaren: (Wordt' vervolgd). Men schrijft ons uit Amsterdam Heden, Maandagavond is Bouwmeester na zijn herstel, door een stampvollen Stads schouwburg ontvangen. Het eerst gaven de bezoekers van den Stadsschouwburg uiting aan hun oprecht gevoel met Bouwmeesters herstel, toen deze als Rebbe David Sichel in het bekende tooneelspel van Erck-mann Chatrian „Vriend Frits" ten tooneele ver scheen. Minuten lang daverden de toejuichin gen door de zaal en spontaan hieven de vereer ders van dezen populairen acteur een „Lang zal hij Leven" aan. Vermakelijk was het kostelijk spel van den ouden Rebbe, die de toeschouwers in verrukking bracht. Het ge heele tooneelspel werd trouwens onder groo te instemming van het publiek, door de leden van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Too- neel," onder wie Willem Royaards en Louis Salborn, uitstekend vertolkt. Aan het einde van het tweede bedrijf ver scheen, terwijl de menschen in de zaal den beroemden acteur een warme ovatie brach ten, het heele gezelschap van „Het Neder landsch Tooneel" op de planken en werden lauwerkransen en bloemstukken aangedra gen. Dr. Willem Royaards sprak den herstel den tooneelspelcr toe, waarbij hij gewaagde van de ontsteltenis waarvan geheel Neder land vervuld was toen de treurige mare van het droevige ongeval, dat Bouwmeester over komen was, door het land ging. Alle aan dacht was aan Bouwmeester gewijd en nie mand anders dan hijzelf moest, toen hij weer herstellende was, gevoeld hebben, hoe hoogen prijs Nederland op het bezit van Bouwmees ter stelde 1 Royaards beschouwde het als een groot voorrecht voor „Het Nederlandsch Tooneel" dat Bouwmeester sprekers aanbod heeft aan vaard op het eerst na zijn herstel op de plan ken van den Stadsschouwburg op te treden, waar hij reeds zoo vaak zulke glorieuze suc cessen wist te behalen.„Het is een voorrecht," besloot Dr. Royaards, „een hoogen ouder dom te bereiken als Louis Bouwmeester en dat wordt dan ook door geheel Nederland gewaardeerd Na hem 'n schoonen lauwerkrans te hebben aangeboden trad mr. H. M. Merkelbach op Bouwmeester toe en heette hem van harte welkom in zijn tehuis, dat het huis is van de tooneelspeiers en van de gemeenschap. Toen kwamen de kransen en bloemen, die Louis van Gasteren, met een paar aardige toespelingen overhandigde en wel van de collega's van het Leidsche Plein, van het bestuur van Apollo, van de „Haghezangers," van Nap de la Mar en van nog vele andere vereerders. Bij de aanbieding van een bloemstuk van dr. J. van Campen zeide van Gasteren „Toen de architect van Campen het Paleis op den Dam gebouwd had werd hij geroemd voor het tot stand brengen van dit zevende wereldwonder en toen, nu kort geleden, dr. van Campen U, meneer Bouwmeester, ge nas, verwierf hij een niet minder groote re putatie 1" Na deze huldiging was de beurt aan Bouw meester, die echter zoo ontroerd was, dat hij niet in staat was een woord te zeggen. Willem Royaards trad in zijn plaats en dankte namens hem allen, die hem dezen onvergetelijken avond hadden bezorgd. En Bouwmeester liet zich door de ontroe ring overmeesteren hij weende. In het laatste bedrijf was „onze Louis" weer de oude en speelde zooals hij het alleen kan, zijn rol van den ouden Rebbe en het publiek juichte aan het slot enthousiast. TOOROP'S DRIEKONINGEN-RAAM. Ter aanvilling van het bericht, dat het veel besproken kerkraam van Toorop, voorstel lende de aanbidding van het Christuskind door de Wijzen uit het Oosten, door den heer en mevrouw Louaon aan d'e Utrechtsche Domkerk is aangeboden en dankbaar is aan vaard, deelt het „Utr. Dagbl." nog mede, dat men voornemens is dit raam te plaatsen boven de kapel van Jan van Arkel. DE ST. PIETERSBERG. Men meldt uit Maastricht aan de N. R.Crt: Eenige dagen geleden konden we in de bladen lezen, dat de Belgische Commissie tot behoud van natuurschoon zal trachten op het Belgische gedeelte te redden, wat er te redden valt. Op Nederlandsch gebied ziet het er treurig uit. De Belgische maatschappij, die het gedeel te om Slavante en de ruïne Lichtenberg heeft gekocht, gaat voort met afgraven. Tot 's avonds laat worden in Maastricht de ont ploffingen gehoord., die door electrische bo ringen in de mergel doen uiteenspringen. De geheele Wilhelminaweg, geopend door Konin gin Wilhelmina bij een bezoek aan Maastricht is verdwenen. De Chalet bij den ingang van I. Ti Barometerstand 9. uur v.m.: 760. Stilstand OPGAVE VAN: 15 j ANUARI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. bdlioen) 0 061*/. PARIJS 12.05 BRUSSEL 11.10 WEEN EN LONDEN 11.39 STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK 2.70'/, ROME de grot en de ruïne Lichtenberg liggen nu, als 't ware, aan den afhang en in plaats van de mooi begroeide helling met haar prachtige flora is er nu een reusachtige inham van gele mergelsteen en zijn er drie laadplaatsen ge maakt, vanwaar de specie in de schepen ver voerd wordt. EEN GEVAARLIJKE PASSAGIER. Een in een kooi opgesloten leeuw, welke met den Santa Fé-express de reis van Hut chinson naar Louisville (N. Amerika) mede- maakte, knaagde het hout van zijn kooi door, waarna hij enkele ijzeren tralies vaneenrukte en vervolgens langzaam heen en weer begon te loopen door de dichtstbijzijnde goederenwa gens, waarbij hij voortdurend cp de vracht goederen trapte_, die daar opgeslagen waren. De trein vervolgde onafgebroken zijn weg, totdat men eindelijk ontdekte, dat de wilde passagier was losgebroken. Te Kansas-City werd de directeur van de plaatselijke diergaarde gerequireerd, door wien de leeuw ten slotte, na een worsteling van drie uren, met de lasso werd gevangen. BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks 2 uur drongen een 3-tal onbekend ge bleven individuen'door de stalling de woning binnen van den landbouwer Verhey te Braamt bij Doetinchem. Met behulp van een zaklan taarn werd het huis afgezocht, zelfs de kamer, waar vader en zoon sliepen. De eerste die wakker werd door het vallen van kleeding- stukken, hield zich rustig, doch kon de die ven die hun gelaat hadden zwart gemaakt, niet herkennen. Deze namen uit de alcoof een kistje, inhou dende circa 400 gulden en een spaarboekje, groot 500 gulden, benevens een horloge mee. De vader waarschuwde zoodra zij weg -.varen den zoon, die de dieven een geweerschot na zond. Alleen het horloge werd den volgenden morgen in de nabijheid der woning terugge vonden. De nasporingen der politie hadden tot op heden geen succes. DOOR EEN VEETE. Zekere S. te Boskoop, had een veete tegen zijn buurman. Ten einde deze te kunnen bot vieren, drong hij in den nacht in de woning van zijn buurman binnen en gaf dezen eenige slagen met een hakmes, waardoor deze aan den linkerarm bloedend verwond werd. Door de politie werd de dader ingerekend en pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Twee miilioen geëxecuteerden en ge vangenen in drie jaar! Uit een artikel over Sovjet-Russische toe standen in de „Matin": Volgens officieele statistieken der Sovjet- regeering heeft men, nog pas tot September 1920, in Rusland de volgende aantallen per sonen geëxcutecrd of in de gevangenis op gesloten: Aartsbisschoppen en bisschoppen 28 Priesters 1.215 Professoren en onderwijzers 6.575 Arisen 8.800 Officieren 54.650 Soldaten 250.000 Gendarmerie-officieren 10.500 Gendarmes 48.500 Landbouwers 12.950 Intellectueelen 355.250 Arbeiders 192.350 (Gewone), boeren 815.000 i Dat wil zeggen: in drie jaar 2 miilioen slachtoffers. En dat praat over onvrijheid, over „vervolging en onderdrukking in de Westelijke landen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1