UUB-RTKHtf AHIAATJE5 WILLEM VAN LIEMT DE SPAARNEBANK Van het Vaticaan, ZANDVOORT. VELSEN BLOEMEND AAL. HEEMSTEDE. HAARLEM. IJssport. Inlijving lichting 1924. Een ongeluk aan de gasfabriek. Schaarschte aan hyacinthen. De autobus-misère. VOOR DEN POLITIERECHTER. zijn nog RESTANTEN DamesWo!lenVesten2.95 3.85 Wollen Jumpers 1.47 2.98 Wollen Overblouses 1 90 2.47 Uitsluitend prima wollen genres. Fil en Maco. Dames Kousen 29 c. 43 c. Prima Wol tricot Dames- Handschoenen 29 c. 38 c Wollen Gebr. Costuums (Kou I® veauté's) 7,85 - Enz. Enz Ziet onze Etalages! DAMES-CONFECT1E AN EG AN G hoek Warmoesstraat GIFTEN. Burgerlijke Stand. Berichten uit osize vorige oplage. Benzine-ontpïoffmg op een schip. Man en vrouw gedood. iü> INGEZONDEN. En walmende bespotting. Rectificatie. In het verslag van de Raadsvergadering van Vrijdag 11 Januari stond abusievelijk vermeld dat het voorstel Sleger in rake salarisver-mindering der wet houders werd verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Dit moet zijn .aangenomen Ondersteuning. Door het rijk is aan onze gemeente in de kosten van onder steuning van Noordzeevisscbers over het tijdvak van 3 Juni tot 3 November 1923 een subsidie verleend van 1375.15. Burgerlijke Stand, Ondertrouwd C. F. Adelaar en M. P. Winkel. Getrouwd; A. A. Koper en M. Paap. Geboren: Wifcelmina Johanna, docbtler van F. X -A. Stommel en J. W. van Holten; Mingo, zoon van H .E. Boddé en M. C. J. van Vel»en; Willem, zoon van A, L. van Backel en A. C. Schutte; Antje, dochter van H. Hendriks en H. Terol: Cornells Johannes, zoon van J. Mulder en W, G. Blok. Onderwijs, Wegens het crnotme hooge schoolgeld, dat voor de kinderen uit onze gemeente betaald moet worden voor de H. B .S. te Haarlem, hebben reeds een paar oudershunne kinderen naar de Rijks H. B. S. te Velsen gezonden. Verder ver namen wij dat eenige families het plan hebben in verband met dat hooge school geld, onze gemeente te verlaten, 't Is te hopen, dat spoedig een regeling wordt ge troffen tot retributie, zooals de Raad in rijn vergadering van 28 Dec. in principe be sloot H, B. S.-Vereeniging, In hotel de Prins vas Zaterdagavond een feestavond voor in- troducees uitgeschreven door bovenstaande was Zaterdagavond een feestavond voor in troduces uitgeschreven door bovenstaande vereeniging van leerlingen der R. H. B. S. De zaal was gezellig vol toen de voorzit ter den avond met een woord van welkom opende, inzonderheid aan den directeur en afgevaardigden van zusterorganisaties. Een teleurstelling was, dat het program ma merkelijk bekort moest worden, wijl de burgemeester niet later dan 12 uur slui ten had bevolen. Wat er op dat programma stond? Een der dames-leerlingen zong met hare welluidende stem een lied, begeleid door viool en piano. Anderen wisten met viool en piano de aanwezigen stukken van Bach, Schuman, Beethoven en Böhm te boeien.* Een tooneelstuk „Een slaaf der Eubi- tiek" werd op waardige wijze voor het voetlicht gebracht. En tenslotte, hoe kan het anders, waar Jonge menschen feest vieren, was er ge legenheid voor een dansje. Hierbij weerde zich een eigen orkest dap per. Het was een welgeslaagde avond. Tt K- Volksbond. Vrijdagavond ver gaderde in het Patronaatsgebouw te Vel- seroord de plaatselijke Centrale van R. K. Volksbonden in de gemeente Velsen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. H. Rozemeijer, Kanaalkade L 51, Wij- lteroog, voorzitter; A. Bot, Kortenaerstraat 18, Velseroord, secretaris; P. Neve, Konin gin Emmastraat 1, IJmuiden, penningmees ter. Besproken werd een circulaire van het Prop, Bureau. Besloten werd, om gebruik te maken ▼an het aanbod van dit bureau, om een spreker disponibel te stellen. Donderdag 17 of Vrijdag 18 Jan. zullen de besturen ran alle stands- en vakorganisaties der arbeiders op een bijeenkomst worden uit- genoodigd, waarop die spreker een plan da campagne zal uiteenzetten inzake het voeren eener intense-propaganda voor de organisatie. De afd. Velseroord stelde voor, een adres te richten aan den gemeenteraad, om aan te dringen op een spoedige werkverschaf fing aan de valide arbeiders. In dat adres ook den wensch uit te spreken, dat maatre gelen getroffen zullen worden, om een betere steunregeling voor de in nood ver- keerende werkloozen in te voeren, opdat deze niet bij het Armbestuur behoeven aan te kloppen. Dit voorstel vond algemeenen bijvak De secretaris werd opgedragen zoodanig adres te versturen. De nieuwe voorzitter sloot daarop deze goed geslaagde bijeenkomst. Stenn aan werkloozen. Wij kunnen niet anders dan instemmen met het adres, dat de Centrale der Volksbonden te Velsen, is voornemens te richten aan het gemeen tebestuur. Het is in 't geheel niet in orde, dat de werklooze arbeiders naar de Armbesturen verwezen worden, om den zoo noodigen fi- naaeieele steun te verkrijgen. Wij behoe ven nog niet van ovedreven gevoeligheid te spreken, als de arbeiders dit in strijd achten met hun waardigheid. In de laatst gehouden vergadering der gemeenteraad is eea betere steunregeling ter sprake ge bracht. Het is op niets uitgeloopen. Het is te betreuren, dat de rechtsche raadsleden, onder wie er toch zijn, die met de arbei dersbeweging in nauw contact staan, niet meer aandacht aan dit punt besteedt heb ben. Trouwens men neme ons deze op merking niet kwalijk het lijkt ons of de éénheid in de Roomsche Raadsfractie wat al te groot is. Het is een éénheid, die ver stijvend werkt, en blijkbaar een gerecht vaardigde vrije meening smoort. Vij kunnen het toch wel eens hartelijk met elkaar oneens zijn zonder dat de één heid daarom ook zelfs maar in 't gevaar komt! v. rkverschaffing opgericht, waar de menschen voor zoover mogelijk verschillende werkzaam- hi len verrichten. Dit geldt meer voor de on georganiseerden, daar de georganiseerde werk- Jo< ren nog eenigszins gevlekt worden door de v c -kloozenkassen. Het aantal werd Zaterdag w, ur uitgebreid dopr het ontslag van een 8- ta' personen aan de Fabriek van Melkproduc ten, waaronder eenige vaders niet groote ge- rinaen. Voorwaar een slechte tijd. Huig. Shatd. Overleden: Adriana Corne lia Burgers, echtgen. van E. D. Kruiswijk, 63 j- IAchtbeeldenavand. Donderdagavond om bali' acht heeft m het Parochiehuis 'n licht- beddenavond plaats, waar kapelaan Meinema «e.; nog niet vertoonde Lonrdesfilm zal geven. Dat ieder nu deze voorstelling bezceke, want hel is een mooie, leerzame avond. oil eet e. De Zondag j.l. gehouden col lecte aan de kerkportalen, georganiseerd door <Je Werktiedenvereeniging, ten hate van de ne dfijdende uitgesloten Textielarbeiders, heeft |op: jbracht f 17.51. llaarcommissie. De Huorvommissic tc Bic-mendaal zal waarschijnlijk spoedig fot verleden behooren. Als Ged. Sm ten hun g( keuring hechten aan 't regee rings voor ste1 dan zal de ffuurcotnmissU; alhier 1 Fe bruari a.s. opgeheven worden. 1 'hofdtnfflen. Dc schoolcommissie heeft in aar laatste vergadering zich niet kun. jiei "ereenigen met 't verzoek der Overveen- s-tiv Oudercommisfie aan den Raad. om at h< i ïwifken in te stellen. Er werd echter i>e -ten 't gemeentebestuur te verzoeken, aa-; de O. L. schooi te Overveen een vi<*rde leers-acht aan te stellen. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, de woningen Raadhuisstraat 46, 48. 50. 52. 54, •36. 53 en 60 onbewoonbaar te verklaren. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 6e wijziging der Algemeene Politieveror dening, waarbij het verboden is, groenten, vruchten of ooft tc wasschen in ander wa ter. dan hetgeen verschaft wordt door een middel van drinkwatervoorziening, dat goed drinkwater oplevert. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening voor de openbare scholen en voor het onderwijzend personeel aan die scholen. Lek in de gasleiding. Woensdagavond werd in de Maxwell-, Curie- en Teslastraat alhier een vrij sterke gaslucht bemerkt. Een meisje in die buurt wonende, werd van deze lucht onwel, zpodat voor haar de hulp van een dokter werd ingeroepen. Er was echter in het geheel geen gevaar bij. Door perso neel der gasfabriek werd Donderdag een onderzoek ingesteld en het lek in de leiding gevonden, waarna het zoo spoedig mogelijk hersteld werd. Tot zoolang zaten de be woners zonder gas. Een mooi succes. Bij de op 12 en 13 dezer gehouden 39e Internationale tentoon stelling van pluimvee, sier- en postduiven, enz., behaalde de he^r A. de Wilde met 8 inzendingen sierduiven, 3 eerste-, 3 tweede en 1 derde prijs, benevens 1 eere-prijs. WIE VERMIST EEN DAMESRIJWIEL? Hedennacht om half drie werd te Heem stede aangehouden een te Amsterdam wo nend perscton, die een dames-rijwiel bij zich had. Vrij zeker is dit van diefstal, afkomstig. Aangifte van vermissing werd tot heden nog niet gedaan. Het rijwiel is gemerk .Royal Hunter' no. 40378, en voorzien van licht bruine, leeren, handwanners en kaarslan- laam. Ieder die inlichtingen hieromtrent kan verstrekken wordt verzocht, zich bij de politie te Heemstere t^ vervoegen. OVERVEEN. Een oorlogsoverblijfsel verdwenen. Multatuli vertelt in zijn Max Havelaar, dat Droogscoppel, toen hij Sjaalman ont moette, een gewaarwording van parfum en fijne zeep in zijn neus kreeg. Ieder zal wel eens een dergelijke ondervinding op 't gebied der associatie gehad hebben. Zoo kon ik 't Dorpsplein, hoek Zijlweg-Bloe- mendaalsche weg, op mijn dagelijks terug- keerende wandeling naar 't terrein mijner werkzaamheden niet passeeren, of ik dacht aan regeerings-sauskommetje, slecht brood en eenheidsworst. Om 't Hotel Van Ouds het Raadhuis niet in verdenking te bren gen, deze heerlijkheden aan zijn gasten te hebben voorgezet en mijzelf te vrijwaren voor de gedachte, dat ik den huiselijken disch verwisseld zou hebben voor de table d'hóte van genoemd Hotel, laat ik er direct op volgen, dat 't niet dit pronkjuweel van Overveens dinée- en logeergelegenheden was, dat mij bedoelde gewaarwordingen be zorgde, maar het nu, wijlen houten gebouw tje, in de oorlogsjaren onder den naam „Le vensmiddelenbureau" bekend staande. Im mers, in dit gebouwtje werden-de verschil lende bons voor de lekkernijen, waarmee we ons in die jaren mochten generen, zooal niet geboren, maar dan toch door de amb tenaren van de distributie in de leeren ge wikkeld en aan de hongerende bevolking uitgereikt. Daar, voor de deur van dat ge bouwtje heb ik ook menigmaal, als m'n be tere helft of de daghet, die we er niet op na hielden, geen gelegenheid had, de brood- en andere bons te halen, „in de rij" gestaan^ soms in de kou en in de modder, soms in de brandende zomerhitte. Daar ook heb ik menigmaal gelegenheid gehad, door klet sende huismoedertjes de „cronich scanda- leuse" van Overveen te hooren behandelen, de een den ander z'n nood te hooren kla gen, de vindingrijkheid van sommigen te bewonderen om nog iets extra's „op den kop te tikken" of te hooren sputteren tegen (ver meende onregelmatigheden bij de distri butie der levensmiddelen. Wie ooren had om te hooren, behoefde, als hij een half uur in de rij gestaan had, 's avonds geen plaatselijk nieuws meer te lezen. En thans is dit stuk oorlogswerk verdwenen, 't Is opgelost in een stapel planken en schot ten. Binnenkort krijgt 't een andere bestem ming. 't Zal, op een nieuwe betonnen voe ring, opnieuw opgebouwd worden aan zee om daar dienst te doen als politiepost. En op 't Dorpsplein laat 't een ledige plaats achter. Maar niemand zal 't betreuren. Voor al de stalhouder De Maas niet, voor wien dit gebouwtje gedurende al die jaren een leelijke sta-in-den-weg is geweest. Voor mij staat dit verdwijnen hoop ik, gelijk met een verbanning uit 't geheugen van gedach ten aan slecht brood, slechte aardappelen, eenheidsworst en meer dergelijke oorlogs- verma kelij kheden Vele Haarlemmers zullen wel niet beter weten, of: het dooit en het ijs is weg of zoo goed als weg. Daarbij nemen ze in oogen- schouw de verschillende stadsgrachten, die bijna geheel van ijs ontdaan zijn. Maar in de omliggende plaatsen schijnt de schaatssport nog druk beoefend te worden. Op Overveen werd Zondagmiddag op het Brouwerskolkje, in weerwil van den dooi der laatste dagen, nog door velen druk ge reden. 't IJs was daar nog zeer goed te berijden, 't Was zelfs mooier, hoewel zachter, dan tijdens de vorstperiode. In Spaarndam werd Zondagmiddag nog druk schaatsengereden, achter de Groote sluis. Het ijs was nog uitstekend. Er werd zelfs een hardrijderij gehouden. Nader meldt men ons uit Spaarndam; Niettegenstaande den harden dooi der laatste dagen werd hier Zondag, op het voormalige IJ, toch nog hardgereden. Het lichte nachtvorstje van Zondagnacht maak te zulks mogelijk. Het ijs was nog betrouw baar en vrij goed te noemen. De uitslag van den wedstrijd van. Zondagmorgen, waaraan 16 personen deelnamen boven 16 jaar, was als volgt: 1. W. de Mol; 2. M, de Mol; 3, J. Oort huis; 's middags werd een wedstrijd gehou den voor jongens van 14 tot 16 jaar; 17 per sonen namen hieraan deel en de uitslag was: 1. Wies Balm; 2, Henk Sminia; 3. Chris Har^g. Daarna vond een wedstrijd plaats voor mannen boven de 18 jaar. Hier aan namen deel 18 pensonen en de uitslag was; 1. W. de Wol; 2. J. Oorthuis; 3. Jo de Mol. Tenslotte een wedstrijd voor vetera nen (van 30 tot 60 jaar). Ook hiervoor be stond nog al belangstelling, 9 deelnemers begaven zich in den strijd. De uitslag van dezen zeer interessanten wedstrijd was: 1. T. Oorthuis; 2. A. Noteboom; 3. W. H. Kuij- per; 4. P. Rosa. Velen maakten dien middag nog een baan tje, misschien wel voor het laatst dezen winter. De dienstplichtigen van de lichting 1924 uit het indeelingsdistrict Haarlem, die bestemd zijn voor het regiment genietroepen, le batal jon pioniers, le ploeg a, zullen op Woensdag 20 Februari a.s. te 11 uur v.m. in dienst wor den gesteld te Utrecht. Vrijdagmiddag omstreeks half 3, zoo meldt het ..Officieel Po li nporl", heeft op het terrein van de Gas Ca brick een ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders waren olievaten aan het schoonmaken met benzine. Hiertoe deden zij wat benzine in de vaten en rolden die dan eenige keeren rond. Daarna deden zij ditzelfde met water. Toen zij wilden zien of het vat schoon was, brachten zij een brandend kaars je door het spongat, met het gevolg dat, ver moedelijk door de benzinedampen,'t vat ont plofte. De monteur J. Wijdema, wonende te Haarlem en de hulp-monteur Pieterse, wonen de té Schoten, kregen het uit elkaar gespron gen vat tegen zich aan. Beiden werden per ziekenauto naar het St. Elizabeth's Gasthuis gebracht, waar bleek, dat eerstgenoemde op 2 a 3 plaatsen een beenbreuk had gekregen, ter wijl Pieterse brandwonden aan het gelaat had bekomen. Een en ander is aan onvoorzichtigheid te wijlen. We lezen in het Kweekersblad: De correspondent van Bangor van dc „Florist Exchange" maakt melding van het feit, dat de Hollandsche reizigers een onge wone schaarste aan hyacinthen aankondi gen, en dat dit klaarblijkelijk geen praatje van de Hollanders is. Gewoonlijk tot aan Kerstmis, somtijds nog later, bieden de En- gelsche jobbers in de handelsbladen spe ciale opruiming-partijen eerste soort hyarin- ihen aan tegen zeer lage prijzen; dit zijn waarschijnlijk de restanten van de groote Hollandsche huizen. Dit seizoen hebben zij zulke aanbiedingen niet laten zien. Integen deel. De meeste aanbiedingen zijn ingetrok ken. De verklaring kan gegeven worden, dat: of er een buitengewone vraag was naar hyacinthen in Engeland en in de Vereenigcfe Stalen, of er is te kort geoogst. Vóór den oorlog ging de massa hyacin then naar Duitschland, maar dat ongeluk kige land zal ze nu voorzeker niet nemen. Indien de tegenwoordige winter slecht blijkt te zijn, en Europa heeft veel slechter weer gehad dan wij hier, dan is zeker de aanvoer van bollen belangrijk minder. Natuurlijk zal dit Amerika niet hinderen met betrekking tot tulpen en narcissen, want volgens de nieuwsbladen zijn er wondervolle dingen ge schied. De wondervolle dingen doelen op z.g.n. gunstige uitkomsten met de teelt ran darwin-tulpen en narcissen in Amerika. Naar aanleiding van de te houden bespre king met den loco-burgemeester, mr. Siingcn- berg, hield de afdeeliug Haarlem en omstre ken van den AJg. Bond van Autobusdiens»- ondernemers een vergadering onder aanwezig heid van den heer v. Emmerik, voorzitter van den A'gemeenen Bond en mr. Riks, den rechts kundigen adviseur van den Algem, Bond. Door de afdeeling werd besproken de om trent het gebeurde gehouden bespreking in de laatste raadsvergadering en de uitslag be treurd. De vergadering drukte haar spijt er over uit, dat geen adres was gezonden aan den Raad, om zijn gevoelen te vragen om trent de nieuwe regelingen. Aangevraagd was bet houden van een be spreking, om te geraken tot eenigszins mil dere bepalingen, zooals b.v. dat niet meer dan één wagen tegelijk vanaf de standp'aats, in dat geval dan misschien de Groote Markt, zou mogen vertrekken. Mr. Rits stelde voor te probeeren een ge- regelden dienst in te stellen, die de onder neming rendabel zal maken. Dit zal volgens spr, door tusschenkomst van den Alg. Bcmd wel te verwezenlijken zijn en een punt van bespreking met den burge meester uitmaken. Uit de vergadering echter werd geopperd, dat voor een rendeerenden dienst nu te veel autobussen op het traject loopen. De heer Van Emmerik vraagt met het oog op de te houden bespreking, of de vergadering in principe wil besluiten te geraken tot een gecombineerden dienst, waarmede de vergade ring instemde. Daarna vindt de bespreking plaats met den loco-burgemeester, welke gevoerd zal worden door de heeren v. Emmerik en mr. Rits. Nog werd medegedeeld, dat naar aanleiding van het ingetreden verbod, om met autobus sen te rijden op provinciale wegen, wegens den ingetreden dooi, het rijden met wagens, die een wielbelasting hebben van minder dan 1300 kilo, is toegestaan. Het onderhoud met mr. Stingenberg. Xa het onderhoud met den burgemeester werd de volgende uitslag bekend gemaakt: Het .onderhond droeg een zeer aangenaam karakter. De zaak is door de bespreking in den raad er niet eenvoudiger op geworden. De meerderheid van den raad is het eens met de houding van B. en W. De burge meester zal hiermede rekening dienen te houden. Echter is deze uitslag in het onder- houd verkregen. De toezegging is gedaan dat, indien het Bestuur der afdeeling Haarlem voorlegt een schema voor een dienst naar 't Zuiden en 't Noorden in overleg met den commissaris van politie door gecombineerde ondernemers, de burgemeester bereid is te bevorderen, dat eenige standplaatsen op de Groote Markt worden gegeven. Burgemeester weet echter de meening der Wethouders niet en zal daarover nader beraad moeten plegen. Mr. Rits raadt aan. dat door den accoun tant van den Alg. Bond zulk een schema zal worden ontworpen. De heer v. Emmerik zegt, dat nu de weg tot onderhandeling geopend is en vraagt nu de medewerking van de verga dering tot het instellen van een geregel- den gecombineerden dienst. Dan zalf vol- gens spr. meer kans op welslagen bestaan tot verkrijging van de verwachte concessies. Spr. stelt voor een commissie te benoe men om met spr. over de ontwerping van een schema te confereeren. Besloten wordt, dat het bestuur der afdeeling op zich zal nemen in overleg met de leden zulk een schema te ontwerpen. Ieder der leden, die belang in de zaak stelt, kan voor een be paalden termijn een schema inzenden dat in een volgende vergadering kan worden be sproken. Na vergelijking der schema s, kan in overleg met den commissaris van politie een plan ontworpen worden. Een conferentie met B. en W. Het bestuur der Federatie van Markt kooplieden-Vereenigingen in Nederland zou hedenmiddag een conferentie met B. en W. van Haarlem hebben over de marktverplaat- sing. Op een om 5 uur in „het Blauwe Kruis" te houden vergadering, waartoe alle koop lieden werden uitgenoodigd, zou verslag wor den uitgebracht over de verplaatsing. Een ruzie. Terecht stonden H. L. D„ 28 jaar oud en H. D„ 21 jaar beiden, kleermaker van be roep, beklaagd van mishandeling. Op 10 De cember 1923 hebben zij op het Marktplein te Hoolddorp een zekere S. P. heel royaal afgedroogd. Deze P. had echter volgens hun de ruize uitgelokt door te zeggen „Wil je nog vechten" en toen hebben zij van deze uitnoodiging gebruik gemaakt en met be hulp van hun vader en hun broers, P. naar alle" regelen der kunst „geschopt, geslagen en getrapt". De 17-jarige getuige J. M. T., werkman, had gezien dat deze twee lui P. hadden vastgehouden. Het O. M. eischte tegen elk der beklaag den 6 boete of 3 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 4 of 2 dagen. Met een mes gestoken. Op 15 December waren eenige personen BIJ ONZEN aan het wandelen te Reverwiik, toen er eenige aankomende jongens hen de woorden toevoegjden „Wat een gekke kerels, bet lijken wel aansprekers". Om met zoo'n beroep te worden bestem peld, terwijl hij dat nog nooit geweest was, vond een van hen, K .genaamd, toch wel wat te kras. Hij stapte daarom op den jon gen af en vroeg den naam van den schuldige. Deze wilde dit echter niet zeggen. Men ging teen weer verder op en later liepen dezelf de jongens weer voor hen uit. Deze gingen toen wat langzamer loopen, waarschijnlijk mt de bedoeling om een ruzie uit te lokken. Dit gebeurde dan ook, er ontstond een woordenwissling en hierbij gaf de 18-jarige voerman W. S. de reeds genoemde K. een steek in zijn linker-bovenarm. Die steek was nogal aangekomen, want K„ die als getuige optrad, kon zijn arm nog niet gebruiken en droeg hem nog steeds tusschen zijn jas. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir dat er van den zomer nog twee ge vallen van messteken voor de rechtbank waren geweest, die den dood tengevolge hadden gehad. Een strenge straf achtte spr. dan ook gewenscht, en eischte ten slotte 2 maanden gevangenisstraf. Bij het hooren van deze straf snikte be klaagde het uit, en vroeg of hij niet voor waardelijk kon krijgen. De politierechter zeide echter dat hij dit feit niet licht moest opnemen. Deze steek bad evengoed in het hart kunnen zijn, en dan had dezelfde beklaagde nu als moor denaar voor die rechtbank gestaan. Onmiddellijk vonnis wijzende veroordeelde de politierechterJiem tot 2 maanden ge vangenisstraf en kon bekl.. indien hij het verkoos binnen 14 dagen in hooger beroep gaan. Daar zou hij nog eens over denken. Verder waren er nog eenige ruzietjes e.a„ waarin telkens geldboeten subs, hech tenis werd geëischt. Var de Duitsohe Priesters f 7,50. Voor H. H. Missen, op te dragen door Duifsche priesters 5.—. BEVALLEN: 10 Jan. M. W. v. Norden—v. d. Weijden, z. H. B. F. L. Verheusv. d. Roer, z. 11 Jan. J. Andréade Jong, d, J.E. F. P. BoskampMasseur, z. M E. StevensBoekhorst, z. 12 Jan. C. S. Kiekensde Haas, d. A. v. Steijnende Nijs, z. G. S. VerhagenHersevoort, z. A. P. EssersVink, d, P .H. .Leeflang Denker, z. M. J. BakkerCramer, -d. C. Piers—Mes, z. 13 Jan. P, v. Woerkom Dweelaard, d. R. RoosmaBosma, z. 14 Jan. A. WijtvlietVelleman, z. A. Wapstrav. d. Berg, d. OVERLEDEN: 10 Jan. B. H. Wubbe, 67 j„ Harmenjansweg 11 Jan. R. P. Keijzer, 48 j„ Hazepaierslaan S. H. WiegantKeiler, 48 j„ Santpoorterstraat 12 Jan. J., 5 mnd. z. v. B. v. d. Nulft, Kampcrlaan H. de Bruin, 75 j„ Jansstraat G. ElsingaVink, 54 j„ Hoofmanstraat J. Wouterloot Wolters, 67 j„ Baljuwslaan 13 Jan. H, Vogel, 31 j„ Stuverstraat. ROTTERDAM. 14 Jan. Zaa terdagnacht is uil 1 trecht de motorboot „Wilhelmina" in de haven te Rotterdam aangekomen. De boot was geladen met kisten, waarin 6 bussen ben zine in totaal ongeveer 30.000 liter. Heden morgen om kwart os-er 7 begaf de 20 jarige #119STERDARISCHE 3-U85 MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: vaster. V. K. HEDEN 6% Nederland 1919 91»/1 90'/ 6% Nederland 1923 99 99'/ Oude Vaart 103 dito Gem Eigendom 87% 88»/, Mij „Nederland" 149% 150 Scheepvaart-Unie 125 125»/ Rotterd Llóyd 128 HolL Lloyd 15 15=/ Pakelvaart 128% 13 Oude Boot 77% Holl Stoomboot 33%, 490s/, 33- H V. A 498'/, Java Cultuur 3831/- Jurgens gew. 733/ 74 Koloniale Bank 186% 189»/ Indische Bank 1 T/2 129 Gert Handel Mij 127% 13 IJ/ Kesc. dilo 126% Phoenix. 84% Geconsolideerde 182% 198V. Kon. Olie 4191/ 434»/' U. S. Steel 105% Marine comm. 10 Vorstenlanden 184% 188»/, Actions id. 187 190 Poerworedjo I133/ 115»/. Oude Deli 320% 323 Senembab 2831/ 283 Deli Batavia 321% 324 Amsterdam Rubber 151'/ 154=/ Serbadiadi 225 225 Sllau II41/ 114»/ Wai Sumatra 1271,, 128»/ Dordtsche Petr. 406 402 Southern Rails 43'/ 43'/ Union 141% 140»/, Anaconda 83»/ 83 Wabash 13»/; 14 dSkktvetht G. v. d- Linden, wonende teVlaar- dingen, zich naar de machinekamer met een petroleumlamp, om de motor voor te warmen. Waarschijnlijk hebben in de machinekamer benzine-dampen gehangen, want nauwelijks was de knecht beneden of met een geweldigen slag had een explosie plaats. De benzinedamp sloeg om en tusschen de. lading in en ont plofte met het gevolg, dat een ijzeren schot, dat de lading scheidde van de kajuit, waarin de schipper A. M., diens wouw en een half jarig dochtertje le bed lagen, geheel werd weggeslagen. Do schipper en zijn vrouw wer den uit hun kooi geslingerd. Ze kwamen te recht onder de ijzeren plaat en werden geheel verbrijzeld. De geneeskundige dienst, die di rect ter plaatse was, vervoerde beiden naar het Ziekenhuis, waar zij reeds bleken te zijn over leden- Het kindje kwam er met enkele lichte schrammen af. Door de ontploffing was in de machinekamer brand ontstaan en ook de dek- knecht geraakte in brand. Deze had echter de tegenwoordigheid van geest naar het dek te vluchten en over boord te springen. Door eeni ge omstanders werd hij spoedig aan wal ge haald. Hij had brandwonden aan handen en rug. Hij werd in het Ziekenhuis opgenomen. Het vuur werd door de brandweer gebluscht. Voor den inhoud van deze rubriek stelt dc Redactie zich niet aansprakelijk. DE POLITIE-WEDSTRIJDEN OP DE HAARLEMSCHE IJSBAAN Hooggeachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het in de rubriek „Van Alles en van Overal" opgenomen re laas, over de wedstrijden van politiemannen op schaatsen, gehouden op de ijsbaan van de Haarlemsche IJsclub, welk relaas te vinden is in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van 9 Januari j.l., zou ik gaarne in uw blad eenige opmerkingen willen maken. Bij voor baat betuig ik u voor de plaatsing mijn dank. In 't algemeen is het instituut „politie" het Nederlandsche publiek niet sympathiek. Het toenemende aantal wetten en veror deningen, op niet naleving waarvan straf is bedreigd, heeft vooral in de laatste jaren dergelijke afmetingen aangenomen, dat er slechts weinig staatsburgers zullen zijn, die nooit wegens een of ander vergrijp met den strafrechter hebben kennis gemaakt, welke kennismaking alweer niet beeft geleid tot meerdere appreciatie van den politiearbeid en wel om de eenvoudige reden, dat de delinquenten nu eenmaal meestal geneigd zijn, de schuld aan de overtreding niet bij zich zelf, maar bij den verbaliseerenden beambte te zoeken. Blijkens zijn van humor tintelend verslag mag ook voormelde organisatie zich kenne lijk niet verheugen in de onverdeelde waar deering van uwen verslaggever. Vandaar ze ker het groot aantal geestigheden aan het adres van de politiemannen, die op een echten winterdag verpoosden van den vaak geestdoodenden politiearbeid, verricht zoo wel bij dag als bij nacht, wanneer uw ver slaggever zich nog eens gemakkelijk in zijn bed omdraait, zijn luimige geestesproducten overdenkende. Ik heb mij evenwel afgevraagd, welk al gemeen nut er in gelegen kan zijn, een corps van ambtenaren, geheel onverdiend, op een voor hen grievende wijze, in een openbaar dagblad belachelijk te maken. Wanneer uw verslaggever soms mocht twijfelen aan de activiteit van de politie, kan ik hem, als zijnde in dat opzicht ver moedelijk meer tot oordeelen bevoegd, dan hij, daaromtrent geruststellen, enkele ele menten uitgezonderd. De heer Tervooren informeere eens naar het aantal strafvonnissen, de laatste jaren door den Haarlemschen kantonrechter ge wezen. Er is geen organisatie, of er kleven fou ten aan. Die fouten te critiseeren, kan van groot nut zijn en tot verbetering van het in stituut leiden, mits men het doet op een opbouwende en niet op een afbrekende wij ze en zeker niet op de wijze, zooals uw verslaggever heeft gemeend te moeten doen, met banale geestigheden ten koste van menschen, die genoten van een on schuldig wintervermaak. Stukken, als het onhavige ondermijnen het prestige van de politie tegenover het publiek; welke gegronde grieven men ook moge hebben tegen dat instituut, het kan bezwaarlijk de taak van de Nederlandsche pérs zijn, daaraan mee te helpen. Er is de laatste jaren van de zijde van de pers zoo vaak geklaagd over de medewer king, die zij bij haar arbeid ondervindt van politie en justitieautoriteiten, maar wan neer de pers de politie als een troepje ope rettehelden gaat beschrijven, zal er van eenige toenadering voorloopig wel geen spake kunnen zijn. Met dc meeste hoogachting heb dc eer te zijn, uw dienstvaardige DE BLECOURT. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerech ten in het Arrondissement Haarlem. Haarlem, 11 Januari 1924. Naschrift. Al ben ik dan ook journalist, alles weet ik toch niet. 't Is misschien wel dom om het te erkennen, maar het is nu eenmaal zoo. En dus kan ik me, als ik wat schrijf, ook wel eens vergissen. En u zult me wel willen gelooven, als ik u zeg, in zulke gevallen uiterst dankbaar te zijn voor critiek, vooral als die komt van bevoegden. Daar leeren niet alleen je lezers wat van, maar ook je zelf. Maar.... de critiek moet gegrond zijn. Ik zou, volgens den heer de Blecourt, „een corps van ambtenaren, geheel onverdiend, op een voor hen grievende wijze, in een openbaar dagblad belachelijk" hebben ge maakt. Ik schrok ervan, toen ik het las, en ben m'n stukje nog eens gaan overlezen, zoe kend en speurend naar iets grievends. En toen ik het uit had, heb ik het voor de tweede maal nagelezen, maar ik heb niets gevonden. Waar staat dat grievende dan toch? Mr. de Blecourt zal er toch zeker niet op doe len, dat ik even gelachen heb, toen daar een inspecteur, driemaal achter elkaar, in z'n volle lengte op het ijs liggend, een eind over de baan voortsulde? Als dat grievend is voor een heel corps ambtenaren, dan zijn die arme mannen op dien wedstrijddag al heel erg gegriefd want de heele ijsbaan was één schaterlach. »Ik kan me echter niet voorstellen, dat één van de politie-mannen zich daar werkelijk door gegriefd voelde, want.... ze lachten zelf allemaal gul op en de inspecteur zelf niet het minst. Hoe kan hij het mij dus kwalijk nemen, dat ik ook lachte? „De heer Tervooren Informeere eens naar het aantal strafvonnissen, de laatste jaren door den Haarlemschen kantonrechter ge wezen," Waarom zou Ik dat doen, mijnheer de Blecourt? ik heb nergens beweerd, dat de kantonrechter en ook diens ambtenaren van het O. M. het niet druk hebben en al even min heb ik gezegd, dat de politie-agenten nalatig zijn in het verbalisceren van over tredingen, als ze die zien. Hierin verschil ik echter van meening met den heer de Ble court, dat ik het nu niet bepaald een bewijs van uitstekendheid der politie vind, dat er zooveel geverbaliseerd wordt; mij dunkt, dat de taak der politie juist is, er voor te zorgen, dat er zoo min mogelijk geverbali seerd behoeft te worden, zelfs op gevaar al, dat er dan een kantonrechter of een ambte naar O. M. overbodig zou worden. Verbaliseeren is geen kunst; de vorige In het crematorium op Westerveld zijn in het afgeloopsn jaar 218 crematies vol trokken tegen 186 in 1922. De tijd zal, dunkt me, niet ver meer af zijn, dat dag aan dag die lijkverbrandingsoven zal wal men, en dan tevens als bespotting van onze vaderlandsche wetten, die nu al jaar in jaar uit door een groep menschen overtreder, worden, een groep menschen nota bene, die door wil gaan als de elite uit het beste wat ons vaderland naar voren kan schuiver, op het gebied van intellect, beschaving en vaderlandsche trouw, i Onze Begrafeniswet immers gebiedt het] begraven van menschenlijken, maar heeft deze leemte dat niemand door de wet wordt aangewezen voor deze taak en voor de uitvoering dus verantwoordelijk kan worden gesteld. Van deze leemte profiteert men te Westerveld om tegen de bedoeling; van 's Lands wetten in na den dood te ere-' meeren wie daar tijdens zijn leven liefheb-» berij voor uitgesproken heeft. Een walmende bespotting van de lands-; wetten, die toch waarlijk niet gemaakt zijn om bespot te worden. Het wordt hoog tijd dat aan dezen toe stand een einde komt. En behalve deze beteekenis. heeft bet' crematorium nog een andere. Wij en meti ons bijna alle geloovige Nederlanders, b«4 schouwen ze als een manifestatie van heli ongeloof tegenover de geloovige lieden. En als zoodanig is het crematorium eeC' walmende aanklacht tegen de Nederlandse*» .beschaving zelf. Men bericht ons uit Rome, dt. 10 dezer: Heden, Donderdagmorgen, ontving de H. Vader in plechtige audiëntie het werk der H. Kindsheid, dat over geheel de wereld is verspreid. Te Rome alleen zijn er zeventig duizend leden in dit werk ingeschreven, en deze zeventigduizend werden dezen morgen in het Vaticaan vertegenwoordigd door ze venduizend Romeinsche jongens en meisjes, die den H. Vader hulde kwamen brengen. In verschillende zalen waren de kleinen opge steld en 't was een haast ongedaan werk de beweeglijke kinderen in bedwang te houden. Gelukkig hebben onze schoolzusters, mees ters, enz. iets geleerd van den H. Philippus Nerius, die tot de kinderen zei: „Staat stil, als ge kunt". Met de kleinen waren tegen woordig de leden van den Algemeenen Raad, en de zes en tachtigjarige Kard. Vannutelli, Deken van het H. College, Beschermheer van het werk der H. Kindsheid. Toen de H, Va der op den troon had plaats genomen, las Kard, Vannutelli een adres van hulde voor van de H. Kindsheid aan den Paus. Z. H ant woordde met een liefelijke redevoering tot de kleinen, hun dank brengend voor het oogenblik van verpoozing Hem door hun komst geschonken en vooral voor het goede dat zij door hunne medewerking deden bij andere noodlijdende kleinen. Evenals Jezus een voorliefde had voor de kleinen, zoo be minnen Wij u met vaderlijke voorliefde, en zegenen wij u, zei de Paus, gelijk Christus zelf u zegent met het oog en het hart. Bi- zondere woorden van zegen had de Paus voor den Kardinaal-Beschermheer, voor den Alge meenen Raad, voor de volwassenen die de kinderen tot Jezus' Hart brengen en hen lee ren wel te doen. Het woord van Christus: „wat gij aan de minsten mijner gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan", is ook op de kin deren toepasselijk en eenmaal zal de Rech ter er ook aan toevoegen: „Ik was verhon gerd en gij hebt Mij getroost. Komt geze- genden in het Rijk dat Mijn Vader u bereid heeft." week, toen het zoo glad op straat was, haa- den er wel een paar duizend verbalen ge maakt kunnen worden, tegen menschen, die niet voldaan hadden aan de politie verordening, om voor hun woning over een breedte van minstens twee meter, zand of asch te strooien. Maar zou het niet veel beter zijn geweest, als de politie, zooals ze dat ook in Amsterdam doet, even bij alle inwoners had aangebeld en gezegd: denk er om, als je geen zand strooit, dan wordt er geverbaliseerd? Zouden we dan de vorige week niet veel veiliger en veel gemakkelijker hebben geloopen, hier in Haarlem? 't Is waar, de gemeente zelf was ook alles behalve vlug met zandstrooien, maar dat zal toch zeker voor de politie niet als motief gegolden hebben, om nu ook maar het pu bliek te laten zondigen? Hier zou het optreden der politie nuttjg geweest zijn, maar hier trad ze niet op. Erger, in de buurten, waar haar optreden in deze het meest gewenscht was, was ze niet eens te zien, In het centrum der stad, ja, daar zie je wel eens een agent en op drukke punten staat geregeld een verkeers agent, maar kom eens buiten dat kleine kringetje. Mijn woning ligt een goed kwar tier gaans van mijn bureau. Gedurende acht maanden leg ik nu reeds dien weg vier malen per dag af en het is me in al dien tijd nog maar tweemaal gebeurd, dat ik onderweg een politie-agent zag (uitgezon derd den laatsten tijd, nu de motor-politic nogal eens langs komtj. Dat merk ik niet alleen op, dat zien ook anderen en het ge volg is, dat de menschen er op gaan reke nen, dat ze toch niet gezien worden en 's avonds met fietsen zonder lantaarns gaan rijden; op gevaarlijke punten, zooals bijv, op de brug over den Schotersingel, bij het viaduct, links houden en dus gevaar veroor zaken, enz. Eén agent zou niet veel meer hoeven te doen, dan alle dagen 'n paar uren daar te loo pen, en tal van overtredingen die nu toch niet gestraft worden, omdat geen politie agent ze ziet, zouden worden voorkomen. Waarom wordt er 's avonds in de Groote Houtstraat niet gefietst zonder licht? Om dat iedereen weet, dat hij daar door de politie gezien wordt en „er bij" is. Daar worden overtredingen voorkomen; wat beter is en minder tegen de politie inneemt, dan ze te bestraffen. De Haarlemsche politie, ik weet het, staat bekend als welwillend, vriendelijk, voorkomend tegenover het publiek, en dat niettegenstaande de, volgens mr. de Ble court, zoo talrijke processen-verbaal. Wat zullen de Haarlemmers hun ordebe waarders dan wel niet moeten gaan liefheb ben, als deze er voortaan voor willen zor gen, dat ook die vele processen-verbaal niet meer noodig zijn, door,ijverig het spreek woord te bestudeeren; „Voorkomen is beter dan genezen". TERVOOREN. Wij hebben onzen medewerker van de rubriek „Van Alles en van Overal" gaarne in de gelegenheid gesteld bovenstaand in gezonden stuk te beantwoorden. Terecht heeft hij zich in zijn repliek bepaald tot het zuiver zakelijke in den aanval. Er zit aan deze kwestie echter ook nog een algemeene kant, n.m. de vraag: in hoe verre is schert sen met gezagdragers in het algemeen en met openbare gezagdragers in het bijzonder, in een dagblad geoorloofd. Wii hebben den schrijver van de Zaterdagsche Leekepreeken iri ons blad verzocht hieraan zijn eerstvol gende beschouwing te wijden. REDACTIE „N. Hl. Crt,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2