Van Wet en Wetgeving. WÊMmÊmWi- 111 W Onze Vrouwenrubriek. 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 15 Januari 1924 VQBIslHK mÊBÈm* mm IIP 4 émërni IPS Een moderne kluizenaar. 'öïflSife lü PELS EN PELSDIEREN Egypte. Palestina. nv v g m wn w Et?- m, ROEST EIEREN BEWAREN NIEUWE METHODE DE GEMEENTEONTVANGER. Het naderende einde. Toen in 1851 de Gemeentewet tot stand kwam, werd voor elke Gemeente en Bur gemeester, een secretaris en op het voet spoor der Belgische gemeentewet ook een Ontvanger voorgeschreven. Dit laatste was feitelijk een fout, althans eene mindere gelukkige gedachte. Wat de kleinere gemeenten betreft, kan zonder bezwaar datgene, wat tot de taak van den gemeei tjontvanger behoort, ter secre tarie worden verricht. De voorbereiding van het werk, dat de ontvanger te doen krijgt, moet toch ter secretarie gebeuren. De belas tingkohieren, die de ontvanger ter invorde ring krijgt, worden ter secretarie gereed ge maakt, de bevelschriften van betaling, waarop de ontvanger de uitgaven doet, worden ter secretarie geschreven daarbij komt dat hij zooals in onze voorgaande besch >uwiig wel duidelijk gebleken is in verschillende gemeenten zijn werk zonder hulp der secre tarie niet behoorlijk kan verrichten. Het feit, dat in vele kleinere gemeenten óf de secre taris óf een ambtenaar ter secretarie tevens gemeenteontvanger is, bewijst de juistheid der stelling, dat de ontvangerswerkzaamhe den geen afzonderlijken met die werkzaam heden speciaal belasten functionaris be hoeven. Bovendien werd juist, doordat de Gemeentewet een afzonderlijken ontvanger eischtte, het geldelijk beheer der gemeente lijke middelen een bijbaantje. En een bij baantje, dat meermalen werd waargenomen door personen, die daarvoor niet voldoende waren onderlegd of niet den noodigen tijd disponibel hadden. In de grootere en grootste gemeenten was bij de invoering der gemeentewet inderdaad alle reden tot aanstelling van een afzonder lijken kasbeheerder, een onafhankelijk amb tenaar, die den titel van Ontvanger zoude voeren en in de uitoefening zijner functie eene volledige dagtaak zouden vinden. Maar hier deed zich dra een ander bezwaar voor. Het terrein der gemeentelijke bemoeienissen werd steeds meer omvattend, de overheids bedrijven begonnen zich te ontwikkelen en al spoedig bleek de onmogelijkheid om be drijven te administreeren. Zoo ontstonden naast de eigenlijke gemeentebegrooting be grootingen van baten en lasten van winsten en verliezen der bedrijven. Naast deze Ont vanger kwamen afzonderlijke kasbeheerders voor de verschillende diensten en bedrijven. Op de gemeenterekening door den Ontvan ger op te maken pareerde slechts een enkele post der bedrijven en wel een bepaald winst of verliescijfer, voor de rest werd de rekening van het bedrijf geheel door den kasbeheer der van het bedrijf en onder diens verant woordelijkheid in elkaar gezet. Deze toe (y d druischte feitelijk lijnrecht tegen de bepalingen der Gemeentewet in maar de praktijk dwong hier tot een oplos sing, het kon niet anders. Intusschen sanc- tionneerde de wetgever bij de wet van 30 De cember 1909 (Stbl. 416) de ter zake bestaan de toestanden. Daarbij werd bepaald, dat bij speciale door den Raad onder goed e - ring van Gedeputeerde Staten vast te stellen1 verordening, kan worden afgeweken van de bepalingen der Gemeentewet, die inhouden, dat de Ontvanger is belast met de invordering van alle inkomsten der gemeente en dat door hem alle betalingen uit de gemeentekas ge schieden. De eenheid van financieel beheer, die in verschillende gemeenten reeds veel te wen- ichen overliet, ging door bovenstaande wetswijziging nog verder verloren. Veelvul dig werd door vele gemeenten gebruik ge maakt van de bevoegdheid, thans in de wet neergelegd. Voor alle diensten van eenigen omvang werden afzonderlijke kasbeheerders aangesteld, die op eigen verantwoordelijk heid handelden en met den gemeente jntvan- ger als zoodanig niets hadden uit te staan. Vaak was de financieele verantwoordelijk heid van zoo'n bedrijfskasbeheerder veel grooter dan die van den gemeenteontvanger. Zoo zien wij dus eenerzij ds, dat in de kleine gemeenten de gemeenteontvanger zonder schade kan worden gemist, omdat hij in zij i functie geen volledige dagtaak vindt en zijn werkzaamheden zeer goed docr de plaatse lijke secretarie kunnen geschieden, anderzijds dat in de groote gemeenten de financieele administratie veel te uitgebreid is om door één persoon te worden voorzien. En de con clusie ligt voor de hand, het ambt van ge meenteontvanger heeft zijn tijd overleefd. Tot die conclusie kwam de staatscommissie tot voorbereiding van de herziening der ge meentewet tot die conclusie kwam ook de Regeering, die in het bij Kon. Boodschap van 17 Juli 1923 ingediende ontwerp van wet tot herziening der gemeentewet het ambt van gemeenteontvanger schrapte. Zooals te begrijpen was is tegen -deze voor genomen schrapping van het ontvangerschap uit de kringen van belanghebbenden verzet gerezen. Op de eerste plaats verzette men er Zich tegen, dat de gemeenteontvangers van het tooneel zouden verdwijnen. D.t verzet werd vrij poover gemotiveerd hoe kon het ook anders en vond dan ook buiten den enger, kring van geinteresseerden weinig weerklank. De oppositie, die'in de vakpers werd, gevoerd kantte zich echter ook tegen de onvoldoende wijze, waarin in het door de Regeenng voorgedragen wetsontwerp werd gezorgd voor de ontvangers, die tengevolge dezer wijziging den dienst zullen verlaten. En deze oppositie is niet geheel ongemoti veerd. Immers het Ontwerp van wet tot her ziening van de Gemeentewet bevat ter zake uitsluitend deze bepaling, dat door de Kroon voorschriften zullen worden vastgesteld om trent den overgang van de oude tot de nieuwe wettelijke regeling. En blijkens de memorie van Toelichting op het wetsontwerp is het de bedoeling, dat de regeling van de positie der gemeenteontvangers en verdere ambte naren, wier ambt mocht komen te vervallen, door de Kroon zal geschieden. Het is te be grijpen, dat de eerstdaags hun congé krij gende gemeenteontvangers eenigszins hui verig zijn voor de Kroon. Tot nu was in tegenstelling tot die der meeste ambtenaren hunne rechtspositie vrij goed geregeld. Tegen hun wil kunnen zij slechts worden ontslagen door den gemeenteraad onder goed keuring van Gedeputeerde Staten. Hun rechtspositie, thans omschreven in de ge meentewet, is indien de door de Regee ring voorgedragen herziening ongewijzigd tou stand komt voortaan in handen der Kroon. Hierdoor voelen vele gemeenteont vangers zich bezwaard. Zij wenschen, dat de wet, die hun ambt overbodig maakt, tevens bepalingen zal inhouden, zoowel omtrent het bedrag van 't door hen te genieten wacht- eld, als de voorwaarden waaronder zij in an- deze functies kunnen worden overgeplaatst. Fred Blake leeft als een kluizenaar in de bosschen van Micheldever en vindt zich bij Deze foto toont het intérieur van een beroemde, historische gelagkelder van Lutter en dat leven zeer gelukkig. Hij is verrukt over de gezelligheid, die zijn ongewone woon plaats bij elk weder biedt en zijn vrijdom van alle zorgen en lasten in zijn afzondering in het bosch. Onzea foto's toonen, hoe hij zijn winterverblijf gaat opbouwen. Wegener aan de Gendarmenmarkt in Berlijn, waar vroeger vele beroemdheden der Duitsche dicht- en theater-kunst, als Hoffmann, Heine, Foug^ié, Matkowsky, Devrient, enz., geregeld kwamen en elkander troffen. Botsing tusschen een melktrein en een goederenwagen in West Medford (Ver. Staten). Voor vele weken voedsel ging verloren. Horticultural Hall, Blinden in een Engelsch blindengesticht, luisterend naar een draadloos concert. Het wereld-record in het automobiel- vèrspringen op naam van Charles J. Wilson te Elgin (Illinois). Met een aanloopsnelheid v, 55 Engelsche mij len per uur op een steile baan suisde de auto in een 68 voet langen sprong over een diepte van 14 voet. De geschiedenis van de pels is zoo oud als de wereld, althans als de menschheid. Maar wat oorspronkelijk slechts was een weermid del tegen kou en verdere onaangename weersgesteldheid of ook 'n overwinningstee- ken voor dengene, die het wilde dier had ver slagen, werd later, toen men de schoonheid van het bont erkende, een weelde-artikel, dat als sieraad werd gedragen. Met den vooruitgang der beschaving werd de smaak voor bont en pelswerk grooter, maaf verminderde het aantal pelsdieren, dat ze leverde, waardoor natuurlijk de prijzen stegen. Enkele pelsdieren zijn in landen, waar zij vroeger tamelijk talrijk waren, reeds bijna uitgeroeid. Zoo is het o. a. met de bever in Duitschland bevervellen komen nu nog, zoolang het duurt, uit Noord-Amerika. Ook de marter wordt buiten Rusland in Europa naar sporadisch aangetroffen en Canada en de Vereenigde Staten moeten ons van de vellen voorzien. Sedert eeuwen al staat het Siberische sa beldier goed aangeschreven. Nog hooger staat de zeebeer, die het beroemde sealskin le vert. In het begin van de vorige eeuw wa ren deze dieren nog zeer talrijk in den Groo- ten Oceaan. Maar er is geducht jacht op ge maakt en in 'n Duitsch blad lezen wij, dat indertijd van 800.000 vellen er 700.000 opzettelijk werden vernietigd om 't artikel prijs te houden. Tegenwoordig hebben deze dieren nog een toevluchtsoord gevonden en gehou.den tusschen Aljaska en Kamsjatka, waar zij uit egoïstisch oogpunt min of meer beschermd worden. Ook de zee-otter, die wel eens Kamsjatka- bever wordt genoemd en die eens een hoofd rol speelde in den handel, werd zoodanig ver volgd, dat tegenwoordig een zee-ottervel zijn gewicht aan goud wordt waard geacht. Merkwaardig fijn bont levert ook de chin chilla, een diertje ter grootte Van een eek- Prins Michaël, de toekomstige Koning van Roemenië (oudste zoon van den Kroonprins). In de bladen van Boekarest wordt hij als de prachtigste boy van zijn leeftijd beschreven. hoorn. Vroeger, in overoude tijden waren zij zoo talrijk, dat het haar, in den tijd der Inka's van Peru, gebruikt werd om er wollen dc eken van te maken. Maar zij zijn vervolgd, zelfs met dynamiet en nu komen ze alleen nog Groep kinderen in een voorstad van Cairo. Schilderachtig tafereel aan de Jacobsbron bij Nabulns (Sichem). De Amerikaansche voedsel-regelaax, Herbert Hoover. 1 KOBu I ;V De Engelsche kweeker J. H. Jones ie Lawisham behaalde met zijn chrysanten, die we Interview van den beroemden kunst-historischen „Keiler" te Berlijn, waar vroeger groote hierboven afbeelden, de gouden medaille op de tentoonstelling in de Royal dichters en tooneelspelers samen kwamen (Hoffmann, Heine, Fouqué, Matkowsky enz.) voor in de rotsige wildernissen van de Andes. Het Soort velletjes, dat als „nutria" bekend staat, is ook' afkomstig van een beverachtig knaagdier, dat in Zuid-Amerika voorkomt Onder het grove, rood-bruine dekhaar zit blauwachtig onderhaar, dat aan den buik veel dichter is dan op den rug. In het laatst der vorige eeuw leerde men eerst de vellen zóó goed te behandelen, dat men er een mooi bontwerk van kreeg en sedert is dit dier in de achting der bonthandelaars gestegen. Het dier is gebleken, zich aan het Europeesche klimaat aan te passen alleen is er vrees, dat het er mee kon gaan als met de bisam- of muskusrat, die spelenderwijze werd in gevoerd en nu reeds in menige streek van Duitschland tot een ware plaag is geworden oodat er prijzen worden uitgeloofd voor de verdelging. En het merkwaardige is, dat de vellen van de bisamrat, die uit Amerika wor den a n :evoerd, na bewerking een zeer ge zocht oont opleveren, terwijl de vellen der Duitsche bisamratten haast geen waarde hebben. Zeer gezocht is ook 't duurzame diepzwar te vel van den Noord-Amerikaanschen skunk, die de grootte heeft van een kat. Dit marter achtige roofdier draagt den wetenschappelij- ken naam van „stinkdier" wegens den stank, dien het verspreidt, wanneer het in gevaar is, door een vocht uit twee klieren achter aan het lichaam te werpen. Een ander Amerikaansch pelsdier is de waschbeer het vel is geel grauw met donkere plekken of strepen en de onder wol is blauw achtig grijs. In vroeger tijd, toen in den winter postwagens en sleden het verkeer onderhiel den, werd het wel gebruikt voor reisbontjas sen tegenwoordig worden er heeren en da mesmantels van gemaakt of men verft het vel donker en het vervangt dan skunk. De boom of edelmarter, die een geelbruin vel met roodachtig-gele vlekken heeft, levert ook zeer gezochte garnituren. Deze roover ontziet niets van de muis, tot de kippen en het jonge reetje is geen dier in het bosch voor hem veilig. Daar zijn vel goed betaald wordt en hij we gens zijn roofzucht bovendien vervolgd wordt, zal hij wel spoedig uitgestorven zijn. Met de hier genoemde dieren is de voor raad pelsdieren natuurlijk niet uitgeput. Daar Zijn bijvoorbeeld nog de buidelbeer in Nieuw-Zuid-Wales, het saphane uit den Bij bel, die in Afrika leeft, de veelvraat uit het Noorden der oude en der nieuwe wereld de Australische fuchskusu, waarvan het vel als Australisch oppossum in den handel komt, en nog vele anderen. Maar de meesten van c'i dieren loopen gevaar, binnen afzienbaren tijd uitgestorven of liever uitgeroeid te zijn. Tot de kleine verdrietelijkheden van de huisvrouw behoort zeer zeker fiok de last, die het roesten van ijzeren en stalen ge bruiksvoorwerpen meebrengt. Het is in veel gezinnen een gewoonte, om allerlei keuken materiaal, dat aan roesten onderhevig is, langs de keukenmuren of aan rekjes op te hangen. Als al dat ijzér, koper en staal goed wordt onderhouden, maakt het niet alleen een keuken gezellig, maar is het ook voor haar, die op dit terrein den scepter zwaait, heel gemakkelijk, omdat zij de groote vleesch- vork, 't pannekoekenmes, het hakmesje, de koolschaaf en al die andere onmisbare hulp middelen, zóó maar voor 't grijpen heeft. Maar een keuken is nu eenmaal de plaats, waar een groot gedeelte van den dag de lucht vochtig is van waterdamp en niet in elke keuken bestaat voldoende gelegenheid om te ventileeren. Of, zóó die gelegenheid er mis schien is, dan nog kunnen er velerlei beweeg gronden zijn, waarom er geen gebruik van wordt gemaakt. En een direct gevolg van die vochtige lucht is het roesten van al wat daarvoor in aanmerking komt. Verstandiis het, de 1 a kg* chuurde keuken-ingrediënten, na ze .^.st o 1 ver pakt te hebben in papier of na ze u .ïebben ingevet, in de kast te bergen Ze zullen dar. op elk oogenblik ad' ze fli k zijn afge veegd, voor het geb uik ?e,c i rt zijn. Zijn voorwerpen van _ta .1 o, ijz c met een roestlaagje bedekt, dan kan dat, als het niet I weer verwijderd worden, door ze af te wrij- "i met een kurk, die men in slaolie heeft b 'ochtigd. Als de roest echter reeds n i a of i eer is ingevreten, moet men afwrijven met 1 olie. Hiervoor gebruikt men ook een kurk. Laat de roest zich op deze wijze nog niet verwijderen, dan gebruikt men gl is papier en zand, zoo noodig een paar druppels wijn steenzuur. Het blanke politoer van het ijzer gaat dan echter onherroepelijk verloren en de roestvlekken blijven zichtbaar in den vorm van glanslooze plekken. Veel beter is het dus, de roest niet te diep te laten in vreten. Een uitstekend middel om gepolijste staalwaren tegen roest te bewaren, is het volgende In een stopflesch wordt 15 gram paraffine gesmolten door de flesct^ in warm water te zetten. Dan voegt men er 45 "'am petroleum bij. De flesch wo dt goedig I ten «n zoolang geschud tct er bij hef afkoelen een zalfachtige massa ontstaat. Als deze zalf met een wollen lap op de gepolijste voorwer pen wordt gewreven, zal het onzir tbare laagje het roesten tegenhouden. Vooi fi tsen die in vochtig weer dienst m< eten doen, is dit een uitstekend anti-roestmiddel Het duurst betaalde kindermodel in Frankrijk is Marietje Ben Hassan, een, volgens de Pa- rijsche schilders, buitengewoon mooi meisje uit Tunis. De ouders verdienen er jaarlijks 5000 pond mee! een mengseltje van fijne trippelaarde, aan geroerd met een beetje zwavelbloemen sla- al te zeer is ingeworteld, tamelijk gemakkelijk Een ingenieur uit San Francisco heeft een nieuwe methode uitgevonden om eieren te conserveeren. De eieren wórden in groote manden ge legd en voor dertig seconden ondergedom peld in een bad van slaolie die door electrici- teit wordt verwarmd. De olie, die gebracht is op bijna het 1 ook- punt van water, vult de poriën van de - schaal en sluit daaidoor de eieren va d lucht af op de manier dus als het meer La kende waterglas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5