C. Verhouding tot andere Kath. organisatie ter plaatse. 'riet plaatselijk comité der K.S. A. Kath. Organisaties der werkne mers R. K. Arbeidsbeurs De R. K. Kring. D. Verhouding tot niet-Kath. vereenigingen met gelijksoortig doel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken. E. Verhouding tot de Plaatselijke Sociale Politiek. P (olitieke) A (advies) C (om- missie) Officiëele Bestuurslichamen en deszelfs Vertegenwoordigers. Raadsstukken. Het financieele gemeentebeleid. De strijdclausule. F. Het Contributie-vraagstuk. G. Plaatselijke instellingen. HET HANZEBUREAU. R. K. MIDDENSTANDS BUREAU. Rechtskundige Adviezen. Information. Incasso's. V erzekeringen. Het U. b. O.-Fonds. Het Buffet. Het Gebouw. De Middenstandszaal. Het Personeel. Het Santosfonds. Het Persbureau H. Bevordering van vergader- bezoek. Pp de ledenvergadering, als het kan, voor het tweede deel een goed spreker laten optreden, door bemiddeling van het Centraal Hanzebureau over een actueel onderwerp. Alles kort en belangrijk. I. Bemoeiingen in zake Midden stands jeugdorganisatie. J. Program van actie. K. Vorming van commissies met bepaalde opdrachten. J L. Excursies - Ontwikkeling Ontspanning - Propaganda. De Retraites. Ontwikkeling. Propaganda. De Perspropaganda De Vroolijkheid Het Jaarlijksch Hanzefeest. Slotwoord. van bet Ccntr. Hanzcbureau een geregeld erslag v n het behandelde op deze Maan- eiijksche vooriichtingsdienstvergaderingen. Natuurlijk werd ook door Uwe Commis- ie gevoeld de zware afdracht aan den loofd'bond van 5.per lid en per jaar, jen afdracht, véél hooger dan in eenigen aeutralen Bond. Noodzakelijkerwijze heeft ie plaatselijke actie van deze hooge af- 'racht te lijden. Doch, zooals gezegd, geenszins raag wor- en weggecijferd de noodzakelijkheid voor nzen Middenstand om een machtigen Alge menen Bond te hebben, die de actie cen- raliseert en die het directe contact kan erkrijgen met de Regeeringslichamen. Dit neemt niet weg, dat steeds er op zal loeten worden aangedrongen, dat ook de foofdbond zich door noodzakelijke bezui- ligingen laat leiden, waarvan hopelijk het ;evolg zal zijn een verlaging in de toe- omst der contributieafdracht. Voorts zal door onze Afdeeling een rege- ng moeten worden getroffen in zake de anzuivering der zeer belangrijke achter- tallige contributieschuld. En reeds nu moet worden verklaard, dat n geen geval, wegens de absolute onmoge- ijkheid, een betaling op korten termijn zal vunnen plaats hebben. Ook omtrent deze afbetaling zon geen rakel volgend Bestuur ook maar eenige ver antwoordelijkheid op zich kunnen nemen. Ook is in onze R. 0. Commissie ter spra ke gebracht de wenschelijkheid eener Ver- egenwoordiging van Haarlem in het Hoofd- ■estuur. Zoolang evenwel de Afdeeling in zoo'n ngunstige, financieele verhouding staat te genover den Hoofdbond, behoort de stem 'er kritiek en van het recht te zwijgen. En, zoolang er in onze PI. Afdeeling nog oo ontzettend veel werk is te verrichten, aoet en dient dat verlangen op zijde te /orden geschoven. Bovendien, men ontveinze het zich niet, 'at het Lidmaatschap van het Hoofdbestuur ang geen sinecure is Wanneer men zou meenen, dat onze Kath. liddenstandsorganisatie blijvend nuttig en iet resultaat zou kunnen werken, wanneer :ij in isolement haar heil zocht en geen ■onlact en samenwerking zou zoeken met 'e andere Kath. Organisaties te dezer ilaatse, dan zou men zich zeer vergissen. Want het Kath. Vereenigingsleven in de- ra stad vormt eigenlijk één geheel, het noet ook één geheel vormen, gegrondvest is het is op dat ééne en hetzelfde Begin- el: den Christus belijden, erkennen en oortdragen óók in ons maatschappelijk le en. Alléén verschil in werkkring, verschil in e taak, die door het Godsbestel aan de :rschillende schepselen is toebedeeld, eeft het aanzijn aan tal van onderscheide- e Vereenigingen gegeven, die in wezen mo- :en verschillen, principieel echter alle de- dfde zijn, althans moeten zijn. Daarom is een constante samenwerking, an onderling voeling houden, een weder- ijdsche waardeering, elsch van Christelijke vensopvatting. Allereerst ten opzichte van: lit Centrum bij uitnemendheid van het Ka- holiek sociale Leven in onze Stad. Uwe Commissie kan er geen nadruk ge- oeg op leggen, dat Uwe Afdeeling aan dit 1. Comité haar kracbtigen steun verleent, lat zij meewerke om het vergaderen der rath. Vereenigingen in goede banen te lei en, opdat voorkomen worde, dat dikwerf 5 Kath. Vereenigingen op één en den- .clfden avond vergaderen, waardoor het be- :oek van alle dezer noodwendig schade moet lijden. De Afdeeling steune, moreel, doch, zoo ^enigszins mogelijk, ook materieel de Ont wikkelingsavonden, die voor Roomsch Haar- 'em door dit PI. Comité georganiseerd wor- !cn. Zij steune ook daadwerkelijk, doch trekke >ok profijt van het door ditzelfde Comité op- ericht R. K, Bevolkingsbureau, dat in een ringende behoefte te dezer stede voorziet. Het is wenschelijk dat ook onze vereeni- 'ing in dit PI. Comité hare Afvaardiging vraagt, wanneer de gelegenheid daartoe zich te eeniger tijd mocht voordoen. Hoewel onverplicht, daar de Hoofdbond voor alle Hanzèleden collectief aan de K.S.A. ifdraagt, steune toch ook de Afdeeling zoo- ra eenigszins mogelijk, financieel dit PI. "omité der K.S.A. Ten opzichte der achterstallige bijdragen al ook wederom een vergelijk moeten wor- ien getroffen, doch zeker een op langen termijn. Met de worden eveneens de meest hartelijke rela tes onderhouden, met name met de Afd. faarlem van den Ned. R.K. Volksbond, met lc Afd. Haarlem van den Ned, R.K. Bond ;an Kantoor- en Winkelbedienden en met en Haarl. R.K. Vrouwenbond, in vereeniging bevorderen zij de echt raomsche Broederschap tusschen de Werk- eï.cr,s e° de Werknemers. holfc.L Z1' de allereerste plaats een Ka- cdenover n voeren' "let afzijdig van en /an TraL,® Utar' doch dat z'i «He punten landen iiandH^PPe'1'Iie acties met beide rinrf zoeken liPen' wederzydsche toenade- nen lit J. waar het Pas geeft, hel- L. jjjj PpneLne partij ook wederom te echter ü,d een beroep za! kunnen doen op K ,l pPirV"V Ten °Pz'chte van het Kath. Politieke Leven in onze stad is daartoe p Aerêr° 'ag go!£d door de oprichting der P.A.C. in onze R.K. Kiesvereniging. Doch ook op het sociale, op ons terrein, zijn herhaaldelijk vele zaken, die voor ge meenschappelijke samenwerking in aanmer king komen. Wij noemen in dit verband als voorbeeld fe oprichting eener Üe zou kunnen opgericht en bestuurd wor- len door onze Vereeniging, den Volksbond :n de Kantoor- en Winkelbedienden..De uit werking van deze gedachte beveelt Uwe Commissie mede aan Uwe afdeeling aan. ten slotte. Zouden wij deze kloeke Vereeniging der „jeunesse dorée" in deze beschouwing over het hoofd zien? Geenszins! Ten aanzien dezer zullen wij het stilzwij gen bewaren, maar wanneer wij straks het Hoofdstuk „Middenstands jeugdorganisatie" behandelen, dan zullen we als vanzelf aan deze sympafn eke Vereeniging terugdenken en dan zullen onwillekeurig ons de woorden in de gedachten komen: „Van verwachting klopt ons hart.,.." Al zijn ook de banden, die ons met de overige Haarl. Kath, Vereenigingen moeten verbinden, van hoogere orde, toch stelt Uwe Commissie voor, dat onze Afdeeling zich beijveren zal de meest vriendschappelijke verhoudingen te bevorderen met de niet-Ka- tholieke Vereenigingen, doch met gelijksoor tig doel. Wij hebben reeds dadelijk na ons optreden aan deze Organisaties van ons standpunt en van ons verlangen kennis gege ven. En het dadelijke resultaat was van alle zijden: toenadering en de eerste concrete daad was: de stichting van den Midden- standsraad, het Instituut, dat stormender hand appreciatie, ontzag en waardeering heeft verworven. Veel en nuttig werk is reeds door dezen Middenstandsraad op het algemeen terrein van Middenstandsactic verricht en nog veel meer is in voorbereiding. Tal van zaken zijn er besproken, die er door onze Afdeeling zijn aanhangig gemaakt. In de basispunten van overeenkomst zijn doeltreffende maatregelen genomen, dat onze beginselen nooit in de verdrukking kunnen komen. Krachtig adviseert onze Commissie U de zen Middenstandsraad Uv/en steun te geven en alle Leden van het Afdeelingsbestuur, die rechtens in dezen Raad kunnen zitting nemen, hebben te zorgen, dat de Afdeeling haar in vloed op krachtdadige wijze daar gelden laat. Zooals U allicht bekend is, berust het Se cretariaat van dezen Raad in handen van een der onzen. Ook dienen nauwe relaties onderhouden te worden met de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het officieel Sociaal-economische Lichaam, dat juist door dien bevoorrechten invloed onze Middenstandsbelangen zoo de gelijk behartigen en voorstaan kan. Het is de vraagbaak bij uitnemendheid en, wanneer we straks ons Informatiebureau grondig gaan inrichten, dan hopen wij in de gelegenheid gesteld te worden gebruik te mogen maken van de materieele gegevens, waarover de Kamer in zoo ruime mate be schikt. Ook dient door ons gezorgd, dat onze Af deeling steeds op behoorlijke wijze in deze Kamer gerepresenteerd is. Geenszins zal het U. mijne Heeren, verba zen, wanneer wij met betrekking tot de PI. Sociale Politiek op een verheven voetstuk plaatsen de, na de Reorganisatie, in de R.K. Kiesvereeniging opgerichte, welke eerstdaags haar werk zal gaan aan vangen. Ook onze Afdeeling zal daarin vijf harer Leden zien zitting nemen. Die P. A. C. belooft te worden de trail d'union tusschen onze sociale vereenigingen en onze Katholieke vertegenwoordigers in de Publiekrechterlijke lichamen. Maar, ook is voor haar de heerlijke taak weggelegd den verstoorden vrede, het té loor geraakte vertrouwen terug te brengen onder onze Katholieken, die in de onderscheidene organisaties zijn onder gebracht. Maar, is het wel noodig, na het uitvoerig U allen welbekende Reorganisatie-Rapport der R.-K. Kiesvereeniging, nog langer over deze P. A. C. uit te weiden? Op één. zaak, op een zeer voorname zaak, willen wij u nog wijzen: Zorgt, dat gij op de dubbeltallenlijst voor deze P. A. C. zonder aanzien des persoons, steeds plaatst de besten, de bekwaamsten, de vertrouwdsten uit uwen stand, opdat ook in deze commissie de goede invloed van or- zen Kath. Middenstand verzekerd zij. Onze afdeeling onderhoude en bevorde-rc voorts een nauw contact met de officieelc bestuurslichamen en met derzelver vertegen woordiging. Speciaal ten opzichte der vertegenwoordi gers in de publiekrechterlijke lichamen, die onze standgenooten zijn. Reeds in onze algemeene beantwoording der vraag van onze opdracht, stipuleerden wij nadrukkelijk, dat onze afdeeling den Kath. vertegenwoordigers van voorlichting moet dienen en voor hen een steun en een schutse zijn. Geldt dit in algemeenen zin voor onze ver tegenwoordigers, zéér in het bijzonder geldt dit ten opzichte onzer Kath. wethouders. Maar, dan mag als van nature, doch ook bij wijze van contra-waardeering, van deze Kath. voormannen, die, krachtens ons uit gedrukt vertrouwen, deze eereposten beklee- den, ook met grond en met recht verwacht worden een waardeering te koesteren voor, en een steun te zijn van onze Kath. organi satie. Uw afdeelingsbestuur make ook een ge regelde en grondige studie van de Gem. Raadsstukken, waarop het een abonnement dient te nemen. Het vraagt, zoo noodig, eerst advies aan de Onderafdeelingen, maakt dc zaak aan hangig bij de P. A. C., of bij den Midden standsraad, of, indien noodig, rechtstreeks bij de Kath. Vertegenwoordigers. De Afdeeling houde voortdurend een waakzaam oog gevestigd op het financieel Gemeentebeleid, opdat niet een al te zware last worde afgewikkeld op den Middenstand, en anderzijds, opdat de welgestelden niet weerhouden worden zich hier te vestigen, of wel gedwóngen worden onze Stad te ver laten. Ze werke mede en bevordcre de aan trekkelijkheid van Haarlem als woon- en verblijfplaats. En aan het slot van dit Hoofdstuk past het de strijdclausule te plaatsen: Uwe afdeeling sta steeds en immer op de bres voor de waardigheid, voor de levens voorwaarden, voor het goede bestaans recht van onzen Middenstand, speciaal van onzen Katholieken Middenstand; Waar deze wordt aangerand, of verkort, of bedreigd, slaat er op, ridderlijk en open lijk, doch men binde den strijd aan, onver schillig tegen wien of tegen wat. En te meedoogenloozer kan die strijd ge voerd worden, wanneer men benadeeld of bedreigd wordt door degenen, van wie men redelijkerwijze steun en hulpe zou kunnen verwachten. Gij, Roomsche Middenstand hebt daartoe het recht! Gij zijt daartoe verplicht! Gij strijdt voor de eer van Uwe "Room sche Organisatie, ook Voor de eer van Uwen Stand, die is en zal blijven de kern van ons Maatschanoelijk Stelsel! Tengevolge van het feit, dat de Midden standers worden aangemerkt als degenen, die voor eigen rekening, aldus zelfstandig handeldrijven, de gansche Catagorie dus, wel ke zich beweegt tusschen de Werknemers eener- en de Grootindustriëelen en de Wel gestelden anderzijds, is een juiste contribu- tieheffing immer een der lastigste .problemen voor onzè Middenstandsorganisatie geweest. Men weet niet, waar de grenzen te trek ken en de gegevens, waarop een contribu- tieaanslag zou kunnen gebaseerd worden, zijn al heel moeilijk van de Middenstanders te verkrijgen. Ook de Reorganisatiecommissie, die in onze Diocesane Hanze aan het werk is geweest, wijdt aan deze kwestie in haar Rapport, ge publiceerd in het Hanzeorgaan, zeer uitvoe rige beschouwingen. Wij kunnen daar slechts naar verwijzen, j Ook in Uwe Reorganisatie-Commissie zijn I over deze zaak uitvoerige stukken gewisseld I en zijn er langdurige besprekingen aan ge- j wijd. I Uwe Commissie meent U in deze tot het aannemen eener afwachtende houding te moeten adviseeren. Wel is door een onzer leden een andere groepenindeeling voorgesteld, doch ook deze leek ons niet van practische bezwaren ont bloot en zou bovendien geheel en al indrui- schen tegen de Diocesaan geldende regeling. Ten einde evenwel den Kleinen Midden stand tegemoet te treden en eveneens de grootere zakenmenschen in de gelegenheid te stellen een Contributie te betalen, meer in overeenstemming met hun „standing," heeft onze Reorganisatie-Commissie beslo ten u voor te stellen een drie-klassigc con- tributieheffing in te voeren en wel: Klasse 1 per jaar 30.-<- Klasse 2 per jaar 20. Klasse 3 per jaar 10. Het Afdeelingsbestuur deele aan de le den mede, in welke klasse een Lid, naar zijn meening, dient ingedeeld te worden. Heeft het Lid daartegen bezwaren, dan kan het zelf zich in een Lagere Klasse in- deelen. Wij hebben de goede hoop, dat, na ver hooging onzer actie, door dit systeem de totale contributieaanslag sti'gen zal en de contributies beter ook betaald zullen wor den, waardoor een dubbel voordeel zou worden verkregen. Ten aanzien der achterstallige, belangrij ke contributieschuld, waardoor de Vereeni ging ook voor een deel in zoo'n hachelijken toestand is geraakt, herinneren wij aan het geen hierover reeds vroeger door ons is gezegd. Ten aanzien der PI. Instellingen zullen wij alleen eenige grondgedachten ontwikkelen, de verdere uitwerking aan 't Afdeelingsbe stuur en te vormen Commissies overlatend. Hoewel de huidige finantieele toestand, strikt genomen, daartoe dwingt, n.I. de ver dwijning op staanden voet van dit Bureau toch zullen wij U niet dit Voorste! doen, wijl wij het bezit van een eigen Bureau, ook om den strijd der mededinging met concurreerende Vereenigingen, noodzakelijk achten. Ook, wijl het, goed functioneerend, on berekenbare voordeelen voor den Midden stander kan afwerpen. En mede, wijl wij niet overtuigd zijn, dat een dergelijk Bureau, goed ingericht en aan alle eischen beantwoordend, niet zonder verlies zou kunnen werken. Integendeel, Uwe Commissie is er van overtuigd dat het, mits goed beheerd, niet onbelangrijke baten voor de Vereeniging zou kunnen afwerpen. In overeenstemming met den gewijzigden naam der Vereeniging stellen wij U voor, het Bureau te noemen: Adviezen. Men ga door met het geven van advie zen op sociaal, economisch, commercieel en fiscaal gebied, enz. enz. Evenwel niet meer gratis, doch elk ad vies tegen een geringe vergoeding. Zooals het thans is, komt het hierop 'neer, dat elk advies aan de Vereeniging ruim 10 per stuk kost. De vergoeding voor de adviezen wordt duurder berekend, naarmate asm het ad vies meerdere en uitgebreider werkzaam heden zijn verbonden. Een juiste gedachte, niet waar? Tarieven omtrent dit alles behooren te worden vastgesteld. Ook stelt Uwe Commissie voor te be stendigen het Instituut van den Rechtskun digen Adviseur. Doch ieder Lid zal, alvorens zich tot den Recbtsk. Adv. te kunnen wenden, een In- troductiebewijs op het Bureau gaan in ont vangst nemen, mede tegen een geringe ver goeding. Alle mogelijke maatregelen worden ge troffen om deze Afdeeling aan de hoogste eischen te doen beantwoorden De grondaanleg worde ter hand genomen en voor den enormen arbeid, die hiervoor vereischt wordt, zal in den aanvang de be- langelooze hulp van Jonge Middenstanders worden ingeroepen. Dossiers van allen en van een ieder en voor dezen aanleg worde de medewerking ingeroepen der K. van K., die over haar Handelsregister beschikt. Voorts een „streng vertrouwelijke" En quête-circulaire aan alle Handelszaken met verzoek om invulling der gestelde vragen in haar eigen belang ook voor hun kredieten. Verzoek aan alle leden om steeds inlich tingen te verstrekken over derden, inzon derheid over slechte betalers. De medewerking vragen der Kath. Nota rissen, die geregeld Hypotheken lichten. Dagelijksche uitbreiding en bijwerking van dit Dossier aan de hand van Informaties, Couranten, Verkoopingen, Mededeelingen, Waarschuwingen, resultaten der Incasso's, enz. enz. Het moet zijn een levend organisme dat zich iederen dag wijzigt. De absolute geheimhouding van dit Bureau moet volstrekt gegarandeerd zijn. Zoolang niet de uitgaven kunnen getroost worden van een eigen Informator, zich in verbinding stellen met iemand, die dc stad en omgeving door en door kent en die dezen arbeid aan anderen arbeid kan aankoppelen. In ieder geval, deze cisch sta voorop: Van den eersten dag af MOET elke ge geven informatie goed, volledig en betrouw baar zijn. Ook het inoasseeren van gelden goed laten marcheeren. Vlot incasseeren en vlot afre kenen. Bij het incasseeren van dubieuze posten te werk gaan volgens een gezond, doch streng en rechtvaardig systeem. Uit dit Bureau kome ook voort dc maan- delijksche Lijst van Wanbetalers, die in de Mededeelingen behoort te worden gepubli ceerd. Geen betoog behoeft, dat deze lijst met de grootste zorgvuldigheid en eerlijkheid behoort te worden saamgesteld en steeds goedgekeurd dient te worden door het Af deelingsbestuur. l Ook .voor dc Incasso's nader de Tarieven vast te stellen. Zonder zelf eenig risico te aanvaarden, voerc het Bureau Agentschappen van aller lei le klasse Verzekeringsmaatschappen. Verzekeringen op het Leven, Inbraak, Brand, I Transport, Ongevallen. Reis, Bagage, Goe- deren, Ziekten, Glas, Bedrijfsstoomis. Borgstellingen voor den Fiscus, enz. enz. De in uwe Afdeeling thans bestaande Por- I tefeuille Glasverzekering worde ten spoe digste overgedragen aan de Dioc. Glasver- zekering van Breda en van deze het Agent schap aanvaard. In dit systeem kunnen desgewenscht de Verzekeringen worden opgenomen, die door den Hoofdbond reeds gevoerd worden. In dit verband willen wij U wijzen op het békende U. b. O. Fonds, de met veel succes en zeer soliede werkende Levensverzekering voor bedragen tot een maximum van 1000. Op de Hanze-Onderlinge, de Hanze Ongeval lenverzekeringen, enz. Ook het buffet van het vereenigingsge- bouw worde vanuit dit Bureau beheerd cn geadministreerd. De uiterste controle worde ingevoerd. De exploitatie zal op het gebied van be diening, artikelen aan de hoogste eischen moeten beantwoorden. Op straffe van onmiddellijk ontslag worde verboden, dat sterke drank in het gebouw wordt gebracht, hetgeen in strijd is met de bestaande Drankwet. Ook de exploitatie van het Vereenigingsge- bouw, alsmede de administratie ervan ge schieden vanuit en door het Bureau. Ook hier de strengste controle. Men make de noodige reclame voor het verhuren van zalen, het geven van partijen, enz. Het eerst zal gezorgd dienen te worden, dat de laatste houders in het bezit komen hunner model-obligaties. Voor het doen van voorstellen om te ves tigen een middensfandssociëteit, zooals wij die gemeenlijk kennen en opvatten, voelde uwe Commissie niets, ook niet om de groote moeilijkheden (verdunning, enz.) die daaraan verbonden zijn. Wel stelt uwe Commissie voor om op zeer bescheiden wijze een begin te maken met het inrichten van een midden standszaal, die op de allereerste plaats niet het bitteruur, doch het middenstandsbelang zal moeten dienen. Die zaal moet geleidelijk op recht gezelli gé wijze worden indericht. Tij moet den middenstanders nooden daarheen te g«an, wanneer zij met iemand v/illen spreken, wan neer men iets wil nazoeken, enz. Zij zal ook moeten beantwoorden aan comfort, zij zal deoutilleerd moeten rfjn: Telefooncel, Leestafel, Adresboeken, Al manakken, Reisgidsen, Kath Hoofdbladen, Vakbladen, Woordenboeken, Vak- en Han delstijdschriften, Wetboeken, enz. enz. Met nadruk zeggen wij, dit zal niet anders dan zeer geleidelijk kunnen geschieden. Om dit alles te hereiken en te bebcer- schen zal aan het hoofd van dit bureau een bekwaam, administrateur moeten staan, doch nog veel meer een buitengewoon werkzame man, iemand, die zijn geheele persoon, al zijn toewijding, al zijn werkkracht aan deze zaak geeft. Die ijver en die toewijding behcoren over gebracht te worden op de andere leden van het personeel. Van bijbetrekkingen, betaalde of onbetaal de, zal dus geen sprake mogen zijn. Wij zullen u geen voorstellen doen leden van het personeel ie vervangen, evenmin om momenteel verandering in de salarieering aan te brengen. Men zal hun werk en hun prestaties nader moeten bcoordeelen in dén nieuwen koers. Maar wel degelijk stellen wij u voor ver andering aan te brengen in den duur der Bu- reau-uren en deze te verlengen. Een midden- slandsbureau moet den heelen dag bereik baar zijn. Daarom worden de uren 's middags zóó ge regeld, dat immer iemand aanwezig is. In de stad administraties gaan bijwerken is dan ook uit den booze en moet uit zijn. Vrij op Zaterdagmiddag afgeloopen. De kantooruren te bepalen: van 8.30 tot 12 en van 1.30 tot zes. Zoo noodig ook 's avonds. Dit kunnen offers genoemd worden, wij weten het wel. Doch zonder deze, komt men er niet. En, wie zich hier een toekomst wil schep pen, zal moeten medewerken en wel van den vroegen morgen tot den laten .avond. Wellicht, dat de arbeidsvoorwaarden later beter worden, voorloopig althans niet aan te denken. Zoo spoedig doenlijk wordie een instructie ontworpen voor bet personeel. Het geheel zal moeten worden gesteld onder scherp toezicht van een of meer commissies van beheer, Men zou zich niet thuis wanen in een Katholiek milieu, wanneer daarin de Cha- ritas niet beoefend zou worden Het Santosfonds, U allen welbekend, biedt daartoe de gelegenheid. De leiding is in goede handen, nJ. van onzen Geest. Adviseur. Men steune dit fonds door collectes op vergaderingen, feestelijke bijeenkomsten, bloemendagen, enz. Ten slotte. Het nieuwe bereids gecreëerde instituut. Bestaande uit drie leden, die voor ons zullen verslaan de vergaderingen, die voor ons zullen verzorgen de propaganda in de N.' Haarl. Courant, in het Hanzeorgaan en in de Maandelijksphe Mededeelingen, kortom overal, waar dit pas geeft, We komen op dit alles bij de propaganda nader terug. Te dezen aanzien wilen wij a slechts op enkele punten wijzen: Door den aanwas van het ledental zullen vanzelf de vergaderingen drukker bezocht worden. Doch, vóór alles, het den bezoekers aan genaam maken! Niet vergaderen, wanneer geen agenda zou kunnen worden samengesteld, die tot bezoek noodt Punten daarop plaatsen, waarin men hapt. Dan de afwerking der agenda kort en zaakrijk. De debatten in de hand houden! Niet afdwalen! In het kort, ook in vergaderingen, zaken doen! Een zelfde gedragslijn volgen ook de onderafdeelingen Dat men daar toch niet aldus redeneere: we moeten weer eens vergaderen, wat zul len we op de agenda plaatsen? Neen, de agenda moet zich aandienen met een onweerstaanbare kracht cn deze moet dwingen tot dc vergadering. Wat zegt men daar? Geen onderwerpen, geen kwesties? Maar brengt iedere dag, dien God ons geeft, geen nieuwe gezichtspunten, waard om door onzen Middenstand hehandcjd en besproken te worden? Op het terrein van den Middenstand heerscht nu eens met recht „I'embarras du choix." Wij zouden willen beginnen met te vra gen: Mag en kan in dezen tijd van verwor ding en verweeking nog gedacht worden aan dc organisatie onzer jeugd? In dezen tijd, nu. den goeden niet te na gesproken, het hoofd van den jongen man één groote voetbal is geworden, opgeblazen met wind en lucht en anders niets? En toch zijn het deze jongelui, mijne hee ren, die onze kinderen zijn, en die later op onzen bureaustoel zullen moeten plaats ne men, onze kinderen, die straks gereed staan, onze plaatsen in te nemen. Daarom, we kunnen en we mogen ze niet aan hun lot overlaten Hoe voortreffelijk is in dit opzicht de or ganisatie geperfectioneerd bij onze Werkne mers! Daér in regelmatige volgorde: School - Patronaat - Jozefsgezellen - Volksbond Bij onze Middenstanders zoo goed als niets. Is 't wonder, dat onze R. K. Midden- standsvereeniging kwijnt? Waar vinden wij de opgeleide en in ons vereenigingsleven geschoolde jonge mannen uit onzen Middenstand, die de open gevallen plaatsen in onze gelederen moeten aanvullen, de Jonge Middenstanders, die aan de ouderen raeedeelen en mede laten genie ten vanshet beil'ge vuur en van dien onstui- migen geestdrift, die in hen laait? Daarom óók in onze stad in de Residen tie van onzen Bisschop, óók een geregelde Organisatie der Middenstandsjeugd bewerk stelligd, waardoor een regelmatige opschui ving kan plaats hebben. En de jongelui van 1418 en van 18 tot het oogenblik, waarop zij volwassen en zelf standig Middenstander worden, in afzon derlijke Organisaties. En déér voortgezet onderwijs laten geven in Boekhouden, in Handelskennis en in alles, wat zij in hun koopmansleven zullen moeten kennen. En dan vormen een Jonge Garde van den Middenstand, die voor ons Propagandisten bij uitnemendheid zullen zijn. O, er is in dit opzicht een schoon per spectief en weloverwogen plannen dwarre len ons door den geest. Doch, laten we zé vooralsnog niet ont vouwen. Want, we vragen ons af, of dit alles tod dc bemoeiingen van onze Organisatie moet en kan gerekend worden? Er is hier immers een Speciale zorg voor onze Roomsche Jeugdorganisatie en wij wil len niet gaarne andermans terrein betreden. Doch, dit kan men ons niet ten kwade dui den: te zeggen, dat het de taak is der Kath. Middenstandsvcreeniging ten dezen niet rus teloos toe te zien, doch elk energiek pogen in deze richting krachtig te steunen en te bevorderen. Wij willen met deze grondgedachte in dit Rapport vqlsfaan. Wanneer wij hier onder dit Hoofdstuk een reeks van punten gaan plaatsen, die Uwe Afdeeling in dc naaste toekomst zal moeten bezig houden, dan krijgt deze opsomming on willekeurig het karakter van een verlang lijstje tn wij maken ons sterk, dat gij in staat zult zijn het nog met verschillende andere zaken aan te vullen. Dit is zeer begrijpelijk, want het veld on zer Middenstandsactie is nooit afgegraasd. Voor onze Organisatie is er immer en altijd werk aan den winkel. Daar straks bij de behandeling van het hoofdstuk over ver- gaderbezoek wezen we daar reeds op. Toch heeft deze opsomming zijn onmisken baar nut. Het zal den tragen doen inzien hoeveel cn op hoevelerlei wijze ook voor hun belangen gezorgd wordt. We noteeren dan voor de e.v. tijden, op deze onvolledige lijst: 1. Zondagsheiliging en Zondagsrust. 2. Postchèquc- en. Girodienst. 3. Post-, Telegraaf-, Telefoon- en in het algemeen vrachten. 4. Trams en autobussen. 5. Bevordering van het personen- en goe- deren-autoverkeer met wegneming der be lemmerende bepalingen en erkenning van billijke bijdragen voor het stadsverkeer en voor gebruik van wegen en bruggen. 6. De Haarlemsche spoorweghaven. 7. Haarlem als aangename woon- en ver blijfplaats. 8. Wegen- cn stratenverbetering en oplos sing van het verkeersvraagstuk. 9. Het Marktvraagstuk. 10. Opheffing Winkelsluiting bij feestelijke gelegenheden. 1!. Opheffing Zakelijke Belasting op het Bedrijf. 12. Wering van hinder aan handel en in dustrie bij uitvoering van gem. werken. 13. Tarieven stroom, gas en water. 14. Precariogclden. 15. Het partikulicr handeldrijven door dz gemeenten. 16. Toezicht en medezeggingschap in gem. commissies, zooals dc melk- en brood- commissies. 17. Verbod van krachtstroom leveren aan niet in het Handelsregister ingeschreven per sonen. 18. Tegengaan van gem. aankoopen bij buitensteedschen. 19. Verbod van verkoopingen na het wet telijk sluitingsuur. 20. Instelling commissie voor het Am- bacbtsonderwijs in vereeniging met leeraren bij het vakonderwijs. 21. Strijd tegen de z.g. Beunhazerij (werk verrichten door werknemers na den wettelij- ken arbeidstijd.) 22. Wering vliegende winkels. 23. Enquête naar de loonen van het perso neel bij dc verschillende middenstanders. 24. Wering verkoop langs de huizen der in gezetenen. 25. Verbod avond-straatconcerten vóór het wettelijk winkel-sluitingsuur. 26. Naleven der Bisschoppelijke Bepalin gen, volgens, welke voor rekenplichti^e wer ken de aannemers en onderaannemers Katho liek georganiseerd moeten zijn. 27. Stroomprijzen na het wettelijk winkel- sluitingsuur. 28. Oneerlijke concurrentie; cadeausys- teem;; naamsnahootsing; vclsche aanduiding van naam en soort. Dit hoofdstuk zal na dc reorganisatie geen doode passage behooren te blijven uit ons Rapport. Want, willen we slagen, dan zal heel ons corps middenstanders moeien mobiel ge maakt worden. Niet alleen het afdeelingsbestuur, óók niet enkel dc bestuursraad. Voor het verrichten van een reuzentaak, als in de vorige hoofdstukken omschreven, is véél meer hulp noodig! Op allen, die helpen kunnen en willen, zal beslag worden gelegd! Daarbij bedenke men, dat het niet gaat om andermans belangen te dienen, doch om te behartigen de belangen van de eigen, dc bloedeigen organisatie. Zóó" zullen er commissies noodig zijn voor: a. Commissie voor het Retraitefonds; b. Commissie voor de Statuten en Regle menten; c. Commissie voor het oprichten van on derafdeelingen; d. Commissie voor het beheer van ha' R.-K. Middenstandsbureau; e. Commissie voor de Propaganda; Enz., Enz. i I v Het laatste Hoofdstuk bevat dc door ons verder nog te ontwikkelen actie in verza- mei vorm. Wij zullen haar evenwel gedetailleerd behandelen, want zij is lang niet de onbe langrijkste. Neen. zij is onmisbaar, willen wij tenmin ste een volkrachtige R. K. Middenstands vereeniging duurzaam vestigen. Met warmte worden deze door Uwe R, O. Commissie aanbevolen, immers, zij zijn de middelen bij uitstek tot versterking van het godsdienstig leven van den Roomscben Middenstander, die m een jaar van wroeten cn zorgen voor het materieele, dikwerf een achterstand heeft te consta- teeren ten opzichte zijner zorgen voor zijn onsterfelijke ziel. Zij brengen hem weer eens tot die dooi ons reeds eerder aangehaalde en zoo sim pele vraag van den Catechismus: Waartoe zijn wij op aarde? Daarom bevordere Uwe afdeeling immer met bijzondere toewijding deze Midden standsretraites. Men grijpe verder alles aan, wat den Middenstander geestelijk, intellectueel, commercieel en technisch ontwikkelen kan, Wij noemen: het oprichten eener Debatingclub; het laten geven van cursussen in staats leer, economie, enz.; bet laten optreden van deskundige spre kers in de O. Afd.; het organiseeren van Boekhoudcursussen, enz.; het deelnemen aan Congressen, Katholie kendagen, enz. Voor de bevordering van den bloei der Afdeeling moge ook de Propaganda, de Re clame niet ontbreken. Een actieve Propagandaclub worde opge richt. Op uitnemende wijze worden Hanzedagen georganiseerd. Propagandadagen voor de Afd. en hare O. Afd. Excursies onder deskundige leiding vin den plaats. worde met behulp van het Persbureau krachtig en voortdurend ter hand genomen. Steeds en immer worde het werken der Afdeeling en der Onderafdeelingen geme moreerd, alsmede de behaalde resultaten. En dit alles gepubliceerd in de zoo welwil lend beschikbaar gestelde aparte Rubriek der N. Haarl. Courant en in het Alg. Han zeorgaan. En voor dc Leden en niet-Leden vcr- schijne maandelijks de Mededeelingen der Haarlemsche R. K. Middenstandsvereeni- ging- Dit orgaan moet worden bet propaganda middel bij uitnemendheid. Het zal een opsomming geven van alle in de Afdeeling en Onderafdeelingen ont wikkelde actie en derzelver resultaten. Door middel van dit blaadje zuilen we tot de Roomsche Middenstanders, die niet naar de Vergaderingen te trekken zijn, tot hen gaan spreken.... tehuis. We zullen korte verslagen opnemen der Vergaderingen, opsommen alles, wat door onze Vereeniging is aangebracht bii den Middenstandsraad, benevens een Overzicht geven van het werken van dien Raad. We zullen opnemen een Betrekkinggids voor Kantoor-, Winkel- en Arbeidsperso- neel vanwege de in combinatie te stichten Arbeidsbeurs. We zullen er ook in publiceeren vanwege Ons Incassobureau de z.g. Zwarte Lijst Lijsten van nieuwe Bewoners in Haarlem en Omgeving Omschrijven de verschillende Instellingen der Vereeniging. De kosten dezer uitgave zal door adver- tentiën moeten gedekt worden. zal bij al den ernst, die ons in al het voor gaande heeft bezig gehouden, niet mogen ontbreken. Ook daaraan behoort de Afdeeling al haar zorgen te wijden. Men plaatse op het Pro gram: de oprichting van een ZanggeZeischap. De Onderafdeelingen organiseeren en vie ren op haar Patroonsfeesten haar Jaarfees ten met steun en warme belangstelling der zijde van het Afdeelingsbestuur. Op deze Feestvergaderingen een goed spreker. Een jaarlijksch St. Nicolaasfeest voor dc kinderen onzer Leden worde niet vergeten. Doch de belangrijkste aller Feestvieringen behoort te worden Dan zal dc Afdeeling met al haar Onder afdeelingen al haar krachten concentrecrcn en culmineeren. Mogen wij U een Programma als voor beeld ontvouwen? Op het Feest van Sint-Jozef, den Patroon onzer Vereeniging, d.i op den derden Zondag na Pascben, worde in de Kathedraal des avonds een Triduum geopend voor de Han- zeleden. Hopelijk ie geven door onzen Gees telijken Adviseur of door een anderen Pries ter. Den Woensdagmorgen H. Mis voor de Le vende Leden aan het Hanze-altaar, door onze zorgen versierd. Onder deze H. Mis Communie der Leden. Gemeenschappelijk ontbijt in het Vere nigingsgebouw. 's Middags groote Propagandavergadering in een der groote zalen onzer stad, waarvoor, onder de noodige voorbereiding onzerzijds, Genoodigden en de Kath Middenstanders, leden en niet-leden, door ons zullen worden ontvangen. Voor deze vergadering twee zeer goede sprekers, een Geestelijke en een leek .Hierna Gemeenschappelijke Maaltijd; Ge noodigden, Besturen en Leden, voor zoover plaats. 's Avonds in der Stadsschouwburg feest avond voor Genoodigden, Leden met hunne Families. Een Programmaboek met advertentiën zal in hoofdzaak de kosten dezer Feestviering moe ten dragen. Mijne Heeren! Uwe Commissie is dan aan het einde ge komen van hare taak. Na een langdurige studie, na een nauwge zet onderzoek en na vele besprekingen hebt Gij nu het antwoord, volgens onze zienswijze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7