BUITENLAND Het roode testament. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Dinsdag 15 Januari 1924 De nota's van Parijs en Brussel zijn te Berlijn ontvangen. De eerste experten-commissie der C. v. H. is bijeengekomen. In Frankrijk rekent men op de medewerking der Amerikaansche deskundigen om „de Brit- sche oppositie tegen het Fransche standpunt te matigen"! Inzake het onderzoek in de Palts, waar de Franschen zich ook weer vergaloppeerd hebben door het separatisme te begunstigen, heeft Parijs tegenover de Britsche eischen eveneens weer moeten toegeven. Wilde Frankrijk een gezamenlijk onderzoek, Engeland vindt, dat zijn vertegenwoordiger alleen dat karweitje beter kan opknappen. Generaal de Metz heeft intusschen den separatist Heinz als vriend van Frankrijk gehuldigd. Dorten bereidt een nieuwe separatistische actie voor. De spoorweg staking in Engeland voorloopig afgewend? De conferentie der Kleine Entente is geëindigd. Inzake Fiume is tusschen Italië en Yoego-Slavië thans overeenstemming bereikt. Venizelos verlangt een motie van ver trouwen van de Grieksche Nationale Vergadering. De Mexicaansche rebellen eischen belasting van de petroleummaatschappijen en zullen anders de productie verbieden. Onder de Telegrammen: De onderzoekscommissie te Parijs geïnstal leerd met redevoeringen van Barthou en Dawes. Als regel geen pers communiqués. Een Fransch hoofdambtenaar zal den Engelschen vertegenwoordiger Clive bij zijn onderzoek in de Palts vergezellen. De Franschen meenen, dat nu ook maar eens In de Britsche Zone door hen een onderzoek moet worden ingesteld. De Duitsche Rijksdagverkie zingen zouden in Mei worden gehouden. Heden wordt het Engelsche parlement geopend en binnen enkele dagen is de val der regeering te wachten. De Engelsche arbeiders vragen steun aan de Duitsche par- tiigenooten, zooais zij het aan de Franshe reeds deden. @ENf, BUITENL BERICHTEN. FEUILLETON. r* - xrv. De Nota-wisseling tus schen Berlijn, Parijs en Brussel. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel dr. Rödiger, is Zondag te Berlijn aangekomen. De zaakgelastigde te Parijs, von Hoesch, die zijn reis wegens lichte ongesteldheid moest uitstellen, zou waarschijnlijk hedenochtend te Berlijn aankomen. De aan de zaakge lastigden te Parijs en Brussel j.l. Vrijdag overhandigde antwoorden op het Duitsche memorandum van 24 December zijn intus sen te Berlijn ontvangen. De bijeenkomst der des kundigen-commissie voor Óuitschland's financi- eelen toestand. Gisteren heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad van de door de Commissie van Her stel aangewezen commissie van deskundigen, die in het bijzonder is belast met een onder zoek naar den financieelen toestand van Duitschland. Eerst de volgende week zal dan de commissie ter onderzoek van de verplaat sing van het Duitsche kapitaal naar het bui tenland bijeenkomen. De officieuse Fransche pers, zoo meldt men uit Parijs, is vol goed vertrouwen op de resultaten van de beraadslagingen dezer commissiën en vooral beijvert ze zich de Amerikaansche deskundigen al bij voorbaat uit te spelen tegen de Britsche. Zooals men zegt, men rekent „op de Amerikaansche medewerking om de Britsche oppositie tegen het Fransche standpunt te matigen." Of deze verwachtingen, waarmee de officieuz pers haar lezers vleit, zullen worden verwe zenlijkt, zullen we moeten afwachten. In Engeland heeft men daaromtrent natuurlijk heel andere opvattingen. Naar gemeld, zijn de Amerikaansche le den der eerste commissie uit de C. v. H., met wie de Britsche gedelegeerden het eens zijn, voor het houden van twee zittingen per dag, voor zoover dit mogelijk is, ihet werd waar schijnlijk geacht, dat in de openingszitting hiertoe besloten zou worden. De Amerika nen zijn optimistisch ten aanzien van den tijdsduur, noodig voor het voltooien van het onderzoek en het uitbrengen van verslag aan de Commissie van Herstel. Naar gezegd wordt gelooven zij, dat één maand voldoen de zal zijn. In andere kringen is men even wel van meening, dat de arbeid verscheiden maanden zal vorderen. Er zullen geen dage- lijksche communiqué's omtrent den stand der werkzaamheden worden gepubliceerd. Het onderzoek in de Palts. Intusschen hebben de gebeurtenissen in de< Palts weer- nieuwe wrijving veroorzaakt tusschen de „tondgenooten". Niet alleen is de officieele erkenning van de autonome Paltsrepubliek door de Hooge Rijnlandcom missie op protest van Engeland, dat hierbij door België ten slottte is gesteund, achter wege gebleven. Maar de Britsche regeering wil nu een zelfstandig onderzoek in de Palts 'nstellen, hetgeen te Parijs „ernstige ontevre denheid" wekt. Het liefst wil men te Parijs natuurlijk heelemaal geen onderzoek, omdat iit wat al te compromitteerende dingen aan aet lichtzou brengen, maar zoo b^list durf de men zich toch niet tegen het Britsche ver- angen te verzetten en men stelde daarom te Aarijs een gemeenschappelijk onderzoek door de geallieerden voor. De Britsche regeering echter heeft in tusschen aan haren vertegenwoordiger te München (de Palts immer behoort bij Beie- ren) opgedragen eens te gaan neuzen, wat er daar in die zoo buiten den grooten weg gele gen Palts eigenlijk gebeurt en zij zag geen re den om hiervan af te zien. De Fransche be zwaren tegen zulk een zelfstandig onderzoek liet zij niet gelden. Waarom zou men geen Britschen consulairen ambtenaar naar eenig deel van Duitschland mogen zenden om er de toestanden te bestudeeren? Te Parijs heeft men begrepen, dat het te dwaas zou zijn, zich in deze omstandigheden verder te blijven verzetten en den heer Clive zal men dus zijn gang laten gaan al zal men. hem door een Fransch officier of ambtenaar doen ver gezellen. als de heer Clive tenminste hier in zal willen toestemmen. Hetgeen waar schijnlijk niet het geval zal zijn, omdat ook de heer Clive wel begrijpt, dat de lieden van welke hij bijzonderheden omtrent de jongste gebeurtenissen wil vernemen, niet ronduit zullen durven spreken, als hij zich in het ge zelschap bevindt van een Fransch officier. Daar het onderzoek juist de vraag geldt in hoeverre de separistische beweging een spon tane beweging is en het dus ook gaat om de rol die de bezettingstroepen er bij hebben gespeeld, zou een aldus door de toevoeging van een Fransch officier toch feitelijk inter- geallieerd geworden onderzoek geen onpartij dig onderzoek meer zijn. En dat is het juist wat door de Britsche regeering wordt ver langd. De separatistische bewe ging. Naar de Duitsche draadlooze dienst meldt, heeft generaal Metz bij de begrafenis van den vermoorden separatist Heinz te Spiers dezen als vriend van Frankrijk hulde ge bracht, terwijl hij in naam van Frankrijk een krans op de baar legde. Een medewerker van de „Echo de Paris" heeft dr. Dortor., den leider der Rijnlandsche seperatisten, in Nice ontmoet. Dorten klaag de zijn nood over het verloópen der separa tistische beweging. Dickers is er schuld aan, daar hij destijds ontijdig de Rijnlandsche Republiek uitriep en daardoor de kansen verspeelde. Dorten verklaarde echter nadrukkelijk, dat hij de hoop niet opgeeft. Hij is op het oogenblik de chef van het separatisme. Zijn regeering te Ems bestaat en functioneert. Maar gedurende eenigen tijd zal het separa tisme nog sluimeren. Er wordt even wel zorg vuldig aan de voorbereiding van een nieuwe „coup" gewerkt. Dit maal zal trachten over meer geld te beschikken want zonder Rijn- landsch geld geen Rijnlandsche beweging. De actie zal steunen op die in de Palts. Geen bedreiging, geen aanslag zal de leiders inti- mideeren De economische toestand in het bezette gebied. Gisteren zouden de vertegenwoordigers der ijzer- en staalindustrie en der vakvereeni- gingen opnieuw bijeenkomen om van ge dachten te wisselen nopens de geldigheid en de strekking der nieuwe overeenkomst inzake den werktijd. De 'dreigende spoorweg staking in Engeland. De algemeene raad van het vakvereenigings congres is tusschenbeide gekomen in het spoorweggeschil en heeft besloten een com missie te benoemen die een bijeenkomst zal Hebben met de spoorwegdirecties en het be stuur van den machinisten- en stokershond, teneinde de zaak over het doode punt heen te brengen of althans een uitstel te verkrij'gen van het in werking treden der uitspraa'- van den loonraad en het begin der staking in af wachting van den uitslag der huidige onder handelingen. Van de Britsch-Indische grens. Uit Delhi wordt gemeld, dat lieden van den stam der Mahsoeds, verkenners van Zuid-Wazaristan, die met de grensbewaking waren belast, in een hinderlaag hebben ge lokt en vijf hunner hebben gedood. Te Pesjawar is bericht ontvangen, dat de moordenaarsbende onder den beruchten Ajab welke verantwoordelijk is voor de moorden aan de grens, zich aan de Afghaansche regee ring heeft overgegeven. De datum der Fransche verkiezingen. Uit Parijs seint men, dat de quaestie inzake den datum der algemeene verkiezingen de politieke kringen sterk blijft bezighouden. Men oefent pressie uit om een verkorting van den duur der verkiezingscampagne te be werkstellingen en de verkiezingen op 2 Maart te stellen. Anderen dringen er op aan te wachten tot Mei. Men gelooft, dat de regee ring begin April (men zegt 6 April) als da- t um zal aanvaarden. Dc politiek van het Spaan- sche Directorium. Het Spaansche Staatsblad bevat een de creet, waarbij de ontbinding van alle z.g. provinciale deputaties, behalve die van Alava, Guipuzcoa, Biscaye en Navarre wordt uit gesproken. De nieuwe provinciale gedepu teerden zullen door dé gouverneurs der pro vincies worden benoemd.' De conferentie der Kleine Entente. Zaterdag is de vierde en laatste zitting van de conferentie der Kleine Entente gehouden. Benes, Duca en Nintsjitsj hervatten het onderzoek van de quaestie der Hongaarsehe leening en kwamen tot overeenstemming nopens de te nemen maatregelen tot oplos sing der'nog bestaande moeilijkheden. Besloten werd de e.k. conferentie der Kleine Entente in Juni of Jyli a.s.te Praag te houden. Vóór hun vertrek uit Belgrado zullen de drie ministers in besprekingen onder vier oogen de quaesties regelen, die nog tusschen de verschillende landen hangende zijn. Het Vrijdag te Belgrado gepubliceerde communiqué omtrent de conferentie der Kleine Entente heeft in diplomatieke kringen in Italië een gunstigen indruk gemaakt. Ook de bladen zijn verheugd over de be richten uit Belgrado. De quaestie van Fiume zou op het punt staan van te worden ge regeld op den grondslag van de annexatie van Fiume door Italië, de annexatie van de delta en de haven van Baros door Zuid- Slavië en een gemeenschappelijk bestuur over de havens. Overeenstemming tusschen Italië en Yoego-Slavië Zuid- Slavië inzake Fiume. Een latei bericht meldt, dat tusschen Italië en Zuid-Slavië overeenstemming is bereikt inzake Fiume. Fiume zelf wordt Italiaansch, terwijl Porto Baros en de delta aan Zuid-Slavië komen. Men neemt aan, dat dit de inleiding zal zijn tot een algemeene overeenkomst, die een tegenwicht tegen de Fransch-Tsjecho-Slowaaksche overeen komst zal vormen. Opheffing van het alcohol verbod in Noorwegen Koning Haakon heeft, naar wij gemeld hebben, bericht, Zaterdag het Parlement ge opend met het uitspreken van een troonrede, waarin hij zeide, dat op grond van de erva ringen, opgedaan met de uitwerking van het alcoholverbod, door de regeering een wets voorstel zal worden ingediend tot opheffing van het drankverbod. De vermeerderde in komsten, die zullen worden verkregen als het ontwerp wordt aangenomen, zullen ge deeltelijk worden aangewend om het tekort van de jongste begrooting te dekken en ge deeltelijk om in de uitgaven voor de tewerk stelling van werkloozen tegemoet te komen. Het nieuwe Grieksche Ka- binet-Venizelos. Volgens berichten uit Athene is Venizelos voornemens op 21 Jan. van de Nationale Vergadering een motie van vertrouwen te vragen. De Mexicaansche rebellen en de petroleumvelden. De rebellen zijn voornemens de petro- ledmproductie in het door hen in bezit ge nomen gebied te verbieden, indien de petro leummaatschappijen weigeren belastingen aan hen te betalen. DE RAMP VAN DE „DIXMUDE". Het spreekt vanzelf, dat het laatste woord over het' verongelukken van het Fransche luchtschip „Dixmude" nog niet is gesproken. Ofschoon het onderzoek nog in vollen gang is, worden er nog tal van nieuwe veronder stellingen vernomen omtrent de vermoedelij ke oorzaak van de ramp. Zoo wordt thans van zekere zijde in Frankrijk verklaard, dal het ongeluk voor technici geen verrassing was. Zelfs wordt gezegd dat ook de com mandant, luitenant Du Plessis wel eens aan de luchtwaardigheid van het luchtschip heeft getwijfeld. De deskundigen moeten te voren reeds op de hoogte zijn geweest van de geringe sterk te van het metalen omhulsel van het schip. Hierop is naar wordt verklaard in een rapport zelfs eens de nadruk gelegd. Daarom zijn sommigen thans van meening, dat de ramp van, het luchtschip aan den geweldigen druk van den storm niet genoeg weerstand heeft kunnen bieden en in de lucht ;n tweecn is gebroken, juist op de plek, welke men als zijn zwakste plaats heeft beschre ven in genoemd rapport. Veel opzien heeft een artikel van Maurice Larroux in een der Parijsche bladen gewekt. In dat artikel komt een brief voor. weiken de schrijver in October van Du Plessis heeft ontvangen. Dc volgende zinsneden uit dat schrijven zijn vooral merkwaardig: „Ik heb erover ge sproken en er in mijn rapporten over ge schreven (Du Plessis had het' hier over de be stuurbaarheid van zijn schip) en ik herhaal het nog steeds. Maar ik hoor er nooit iets van: het eenige dat ik ontvang zijn dc plot selinge instructies uit Parijs welke ik zoo goed mogelijk tracht uit te voeren." Hij voeg de er nog aan toe, dat hij persoonlijk niet gaarne met de „Dixmude" nog eens een tocht zou maken als de vorige langdurige reis, welke hij had gedaan. In hetzelfde schrijven had Du Plessis nog gesproken van zekere fouten, die na zijn jongste reis met het luchtschip aan het licht waren gfekorren en die eerst grondig nage gaan moesten worden voordat een nieuwe lange tocht kon worden ondernomen. Het-blad „l'Oeuvrcbevatte der. volgenden dag een critisch artikel naar aanleiding van deze publicatie en verklaarde, dat de minis ter van Marine ook zijnerzijds een verklaring schuldig was. Het blad verlangt dat wordt uitgemaakt, wie de verantwoordelijkheid voor dit ongeluk heeft, waarbij 52 menschen- lcvens verloren zijn gegaan. Een droeve herinnering van de „Dixmude is dezer dagen te Marseille aangekomen, n.l. een postzak van het luchtschip met brieven van de bemanning aan de familieleden. De zak was 19 December, toen het schip over Insalah voer, naar beneden geworpen. In die brieven spraken de iuchtscbippers van hun groote belangstelling voor deze groote excursie. Een hunner schreef o.a.: „Wij zijd hier midden in de woestijn en lei den een leven a l'Atlantidc' De postzak werd op een kameel van In salah naar Wargla en van daar naar Con- stantine in Algiers vervoerd. HET VERGAAN DER „L. 24". De Engelsche Admiralietit heeft' Zaterdag het volgende communiqué gepubliceerd: „In verband met de diepte van het wa ter, waarin de onderzeeboot L 24 gezonken is, is alle hoop pm de bemanning te redden thans definitief opgegeven. Verdere pogingen zullen zoo spoedig als het weder beter wordt in het werk gesteld worden ora te onder zoeken of het wrak inderdaad de onderzee boot L 24 is en om zoo mogelijk de oorzaak van de ramn vast te stellen. De autoriteiten zijn er, volgens latere be richten, thans niet zeker van, dat het ont dekte wrak, dat van de L. 24 is, daar ver scheiden® andere sc'hepen daar ter plaatse zijn gezonken, waaronder een Duitsche duik boot. HET SCHRIKKELJAAR EN DE ORDE VAN VERSTOKTE VRIJGEZELLEN. Bedeesd voor de gevaren van het schrik keljaar, dat we sinds een dag of tv.-aalf z:;n binnengetreden, voeren de Amerikaansche jongelui, wien nog iets aan hun vrijheid is gelegen, een ware „rush" uit op de groote vrijgezellenorganisatie der Amerikanen, de „Amalgamated Order of Confirmed Bache lors", anders gezegd de vereenigde orde van verstokte vrijgezellen, die speciaal is opgericht met het nobele doel; wederkeerige bescherming tegen de pijlen van Cupido, en waarvan nu Jan en alleman lid wil worden. De stichter van de orde ging er van uit, dat er zooveel jonge mannen zijn, die trou wen voor ze oud en wijs genoeg zijn om er de verantwoordelijkheid van te beseffen, om dan eerst later de eischen te lecrer. kennen van de moderne vrouw, die te zameu met de hooge kosten van levensonderhoud maar al te vaak het huwelijksboot je op de finan- cieele klippen brengen. Van die talrijke ge vallen is de echtscheiding toch maar het einde. De jonge en wijze leider van de orde vestigt er nu de aandacht op, dat vooral in de schrikkeljaren massa's mannelijke vischjes den haak in den bek krijgen, die aan het uiteinde hangt van den door sluwe (offertjes ge'hanteerden hengel. Om nu de vrijheid der leden des mannelijken geslachts te verzekeren, legt de vrijgezellenclub boe ten op aan haar leden, die ieder meer dan tweemaal in een maand dezelfde dame be geleiden, of in haar gezelschap verkeeren na elf uur 's avonds (behalve op Zondag avonden; dan is „sluitingsuur" pas om half twaalf!), of ook meer dan tweemaal op één avond met eenzelfde meisje te dansen, of eindelijk liedjes te zingen, waarin het woord „liefde" voorkomt. Maar een heel zware boete is gesteld op het wisselen van je foto met een jonge dame. De club heeft tal van filialen. Van de uit werking der hcelc organisatie is weinig be kend. Trouwens, wie zou er onpartijdig rapport over uitbrengen? Voorloonig sclnjni 'het, dat de meisjes uit de buurten waar fi lialen van de club gevonden worden er vol maakt onverschillig tegenover staan: ze zeggen, dat wanneer een vrouw een man wil hebben, ze hem krijgen kan, alle bepalingen en besluiten ten spijt! DE SIERADEN DER HABSBURGERS. Naar aanleiding van de berichten omtrent het verdwijnen van sommige sieraden uit de Habsburgsche keizersschat, heeft de Oosten- rijksche regecring een communiqué uitgege ven, waarin vastgesteld wordt', dat de Duit sche keizerskroon, evenals alle andere klei- noodiën en rcliquiën van het H. Roomsche rijk zich in de Weensche schatkamer bevin den, ook de Oostenrijkscbe keizerskroon. Het publiek kan zich door persoonlijk be zoek, waartoe iedere week gelegenheid be staat, hiervan overtuigen. Alleen de particu liere juweelen van het voormalige keizers huis en de diamanten kroon, waarmede de keizerin Elisabeth in 1867 tot koningin van Hongarije werd gekroond, is indertijd op last van keizer Karei door graaf Berchtold naar Zwitserland gebracht. EEN OPLICHSTER? In een der voornaamste hotels van Boeda pest is een elegante jonge dame in hechtenis genomen, die zich voor keizerin Zila uitgaf en het gerucht liet verspreiden, dat zij met haar zoon kroonprins Otto naar Budapest was gekomen om den troon te bestijgen. Het is gebleken, dat de werkelijke naam van dc dame Ilona Toth is. BANKROOVERS AAN HET WERK, Eenige roovers drongen Zaterdag het agentschap van de Staatsbank te Chicago binnen en schoten met hunne revolvers ze ven beambten neer, die tegenstand trachtten te bieden. Voor de politie ter plaatse kwam, waren zij reeds weer verdwenen, met een be trekkelijk kleine buit. DE FRANSCHE LEVENSMIDDELEN DICTATOR. Eenigen tijd geleden is in Frankrijk een „levensmiddelen-dictator' benoemd, gene raal Rimbert, die met den titel van inten- dent-generaai den strijd tegen dc duur.e zou aanvaarden. Men verwachtte veel van dezen „sterken man", die echter lot dusver niets van zich liet hooren. De „Echo de Paris is er op uitgetrokken en beeft generaal Rimbert zelf gevraagd, wat bij eigenlijk al heeft gedaan. Niet veel, moes. de dictator zelf erkennen: de uitvoer van eieren is tot 15 Februari verboden en de invoerrechten op graan zijn verlaagd. De vertegenwoordiger van de „Echo gaf toen den generaal de woorden in den mond: „Ik begrijp bet, u kun', niets uitrichten tegen de duurte van het levensonderhoud, tegen dc daling van den franc, tegen de speculatie.... Tegen wien, tegen wat kur. u wél v/at deen? Stel dat het dure levens onderhoud een monster met honderd kop pen is. Hoeveel denkt u er dan van tp kun nen afbakken?" De dictator mompelde: „Vijf, zes., tien". HET BELGISCHE KONINGSPAAR TE BERN. De koning en de koningin der Belgen zijn met een zoon te Bern aangekomen, waar rij tot Maandag zullen blijven, waarschijnlijk om een bezoek te brenger, aan hun kind, dat bier in een kliniek wordt behandeld. KUNSTMATIGE MIST, De Zweedsche ingenieur Jernbcrg heeft naar de Zweedsche draadlooze dienst meldt succes gehad met zijn toestel voor kunst matige mist. De Italiaansche vloot zal het op al hare kleinere schepen invoeren. EEN INTERN. DIEVENBENDE OPGESPOORD. Naar men uit Berlijn meldt, is het de Ber- Hjnsche recherche, in samenwerking met de Thuringsche, de Nederlandsche, de Zwft- sersche en de Engelsche politie gelukt een internationale dievenbende op het spoor te komen en een dér leden te arresteeren, ter wijl een tweede, die het hoofd van de .bende was, werd doodgeschoten. In den nacht van 14 op 15 December werd bij een inbraak bij een juwelier te Bazel een der daders op zijn vlucht door de politie doodgeschoten. Het bleek de Duitsche koopman Brackmann uit Berka in Thuringen te zijn. Hij bezat daar een villa, waar de politie een groote hoeveel heid lossé en gezette briljanten, juweelen, gouden en zilveren voorwerpen vond. Verder ontdekte de politie, dat bij Brackmann een zekere Hausmann had ingewoond, die spoe dig na den dood van Brackmann plotseling weer in de villa verscheen, daar enkele uren vertoefde en daarna spoorloos verdween. In de woning van Hausmann vond men even eens een groot aantal juweelen en andere kostbaarheden, die afkomstig waren van in braken in Nederland, Engeland en Zwitser land. Men slaagde er in, Hausmann te arres teeren. Hij ontkent echter alle schuld. Men ontdekte, dat Brackmann een internationale dievenbende had opgericht, waarvan hij het i hoofd was. In het begin van het vorige jaar j trok de bende via Nederland' naar Engeland, j In Utrecht hielden ze zich eerst op en pleeg- den daar vele inbraken. Daarna begaven I zij zich naar Lenden, waar zij als gentleman in een eerste rangs hotel logeerden. Opk daar pleegden zij een groot aantal, inbraken, waarover de bladen kolommenlange versla gen publiceerden, daar ze met buitengewone 1 driestheid werden uitgevoerd. Verder pleeg- den zij nog inbraken in Birmingham, Glas- I gow, Huil, Manchester enz. Toen de grond in Engeland hun te warm onder de voeten werd, keerden zij naar Duitschland terug. In Nederland scheidde Brackmann zich eeni gen tijd van zijn kameraden af. Hij opende daar bij een bank een rekening, waarop hij 530.000 stortte, terwijl hij bij zijn vertrek uit Duitschland geen cent had bezeten. De waarde van de villa in Berka en van de bij Hausmann gevonden kostbaarheden be draagt veel meer dan een miilioen gouden marken. „PUSSYFOOT" WEER THUIS. De groote drankvijand „Pussyfoot" John son is na een reis van acht maanden in Zuid- Afrikan, Egypte, Arabië en Zanzibar weer te New York thuis gekomen. Hij liet zich tegenover de verslaggevers, die hem inter viewden, zeer geestdriftig uit over de behaalde resultaten. Hij beroemde er zich ten zeerste op, dat hij den sultan van Zanzibar had be keerd. Over Engeland was hij weinig te spre ken, omdat men daar zijn horloge gestolen had, doch hij troostte zich daarover met de gedachte, dat Ramsay MacDonald „droog" is en dat Engeland waarschijnlijk spoedig zou overgaan tot plaatselijke keuze. N DE ONTHULLINGEN DER „HUMANITé." Het is opmerkelijk, dat de onthullingen van de „Humanité," het communistisch orgaan, dat documenten uit de Russische staatsarchieven publiceert, welke de omkoop baai heid der Fransche pers moeten aantoo- nen in de jaren, die aan den wereldoorlog voorafgingen (wij hebben er verscheiden malen een en ander aan ontleend), nagenoeg geen weerklank vinden in de Parijsche bla den. Bijna allen doen er het zwijgen toe. behalve de „Matin," die de „Humanité" wegens laster gerechtelijk doet vervolgen (zonder nochtans het bestaan der documen ten te betwisten) en de „Quotidien," die op een parlementair onderzoek aandringt. Het communistisch Kamerlid Cachin heeft een poging gedaa» om de regeering te interpel- leeren over deze aangelegenheid. Hij wees er op, dat de documenten de corruptie onthul len, waarmede het tsarisme in 1905 en 1912 op de Fransche openbare meening heeft ge ageerd, welke „door de groote pers en haar medeplichtigen is medegesleept in avon turen, die nadcelig waren voor de spaarpen- ningen van het volk en den vrede.*" De interpellatie is echter, op verzoek van Poincaré, met 400 tegen 122 stemmen „voor onbepaalden tijd" uitgesteld. EEN OPLICHTER OP DEN KANSEL. Op een Zondag van een der laatste weker, zou in een der kerken van München een vreemde prelaat den dienst waarnemen. In v/aardige houding trad uit de sacristie de ongeveer 40-jarigs „prelaat schreed naaf het altaar, las de H. M. en hield daarna van den kansel-een aangrijpende rede. Na afloop verdween hij weer in de sacristie, gevolgd door een man. Enkele in het gebouw nog toe vende kerkgangers zagen iets later den geeste lijke de kerk verlaten. Eenige minuten daarop volgde haastig de reeds vermelde man, die zich opgewonden met den koster onderhield om dan ijlings de kerk te verlaten. De z.g- geestelijke was, zoo vertelt ne „Frankf. Ztg. een oplichter en de geheimzinnige man een rechercheur, wien de bedrieger ontloopen was. Sinds eenige maanden zwerft deze oplich ter in priester kleeding door Beieren rond, volgens de „Münch. Ztg." Het geheimzinnige optreden van den man, die overal waar hij kwam, H. Missen las, biechthoorde en predikbeurten vervulde, wekte de nieuwsgierigheid der politie-auto- iteiten. In recherchebladen trof men een zekeren dr. Muller aan, die in Zwitserland i vertoefde, zich uitgaf voor bisschop en kardinaal en meestal zich ophield in kloosters I en zeer teruggetrokken leefde. Hij verdween wanneer men hem de bis schoppelijke machtiging tot het lezen van missen vroeg.Van liefdadigheidsvereenigingen wist hij groote bedragen los te krijgen, in zijn woning te München had men een koffer ge vonden met een gouden kelk, welke hij z.g. van e Paus had gekregen, benevens papieren welke aan een priester in Lichtenstein waren ontstplen. Reeds eenmaal was de bedrieger te München gearresteerd. Door zich als prelaat uit te geven wist hij de autoriteiten om den 1 :uin te leiden. Op den b'ewusten Zondag ha hij verzocht de H.Mis te mogen lezen. Daar men nog niet zeker wist of men met een ech ten of een valschen geestelijke te doen had, stond men het verzoek toe, maar gaf den man op zijn eigen verzoek een rechercheur mede. Na den dienst verzocht hij der. politie- beambte in de sacristie te komen, hij moest j nog een bezoek brengen aan een stervende. Hij zou even hetgeen hij voor het bedierten noodig had, halen. De rechercheur stond dit toe en de heilige man verdween spoorloos. Tot dusver heeft men den geraffir.^prdeï bedrieger niet kunnen vinden. LAGERHUISLEDEN, DIE HEBBEN GEZETEN. Een van de merkwaardigste diners in dc geschiedenis van het Engelsche parlement vond Donderdagavond plaats zeventien leden van het Lagerhuis, die om politieke of godsdienstige redenen in de gevangenis hadden gezeten, dineerden toen samen. Het was een bont gezelschap. Daar waren ver- eenigd de parlementsleden miss Susan Lawrence en de heeren Morel, Hudson, Ayles, Dukes, Shinwell, Maxton, David Kirkwood, Haycock, March, Scurr, John, Muir, Morgan Jones, Wallhead, Pethick Lawrence en George Da.ier. Verder was er een aantal bedienaren van aen godsdienst,' die om ongeoorloofde kanselreden met de cel hadden kennis gemaakt, een stuk of wat dames die als suffragettes, anti-vaccinedwang- agitatrices e.d. in strijd met 's lands wetten waren gekomen, en natuurlijk een heel ge zelschap principicele dienstweigeraars. Het menu was geteekend door een Austra lisch kunstenaar, Philip Colf, die gedurende' den oorlog om zijn beginselen gezeten heeft en het hoofd van die spijslijst stelde voor: eenige boeien, met rozen overgroeid, en een gevangenisraam, door welks tralies de ster der hoop schijnt. De eenige tafelrede, vergezeld door een toa.t op alle „Ex-prisoner M.P.'s", werd af gestoken dpor den bekenden dienstweigeraar Scott Ducsers. Ramsay MacDonald had een telegram gestuurd, dat sprak van zijn „allerbeste wen schen. Het is de oude historie van de cel naar de eer". Scott Duckers maakte er in zijn speech melding van, dat nog verscheidene andere Lagerhuisleden hadden willen komen, die echter „niet de speciale eigenschap bezaten, die de gasten, hier vereenigd, aaneenbond", en daarom niet konden worden toegelaten HET ZINKEN VAN DE L. 24 Er werd nog slechts een zeer flauwe hoop gekoesterd, dat de officieren en minderen in den onderzeeër L 24, die Vrijdag bij Portland tot zinken werd gebracht, levend gered zullen worden. De admiraliteit meldde dat een wrak, hetwelk naar men gelooft de onderzeeër is, gesignaleerd is tien mijlen ten Zuidwesten van Portland in dertig va dem of 180 voet water en dat duikers en bergingstoestellen gereed zijn aan het werk te gaan zoodra het weer het toelaat. Er staat helaas evenwel een halve storm en ruwe zeëen maken het den duikers onmogelijk te dalen tot een diepte van 180 voet, hetgeen ongeveer de grens is, waartoe zij zelfs ondei de gunstigste omstandigheden kunnen gaan. Volgens de jongste berichten hebben vrij willigers moedige pogingen gedaan om af te dalen, eqhter zonder succes. Een haven ambtenaar te Portland deelde aan de pers vertegenwoordiger mede, dat als de diepte 63. Eenige oogenblikken later vlogen de paarden weer voort en bereikten Saint- Maud Den volgenden morgen zaten Jacques en Pascal in de studeerkamer van den dok ter te praten. Het gesprek liep voornamelijk over de berichten omtrent dc aanstaande opening van de kliniek van den dokter, welke be richten dien ochtend in de dagbladen wa ren verschenen. Volgens die berichten had dokter Thompson reeds zeer veel genezingen -van bloedarmoede tot stand gebracht en geen enkele maal was zijn behandeling zonder uitwerking geweest.' „Over acht dagen begin ik met het be handelen van mijn patiënten, hoe de afloop van onze andere zaken ook is," merkte Jacques op. „Denkt u zeker, dat u het „Roode Tes tament" in handen zult krijgen?".... „Beslist! Als ik er niet op rekende, zou ik het werk in Creteil niet zoo spoedig heb ben laten gebeuren.... Maar we moeten nu over de zaken hier praten...... We moeten meer personeel hebben." „Dat vind ik gevaarlijk," antwoordde Pascal. „Gevaarlijk, ja, maar noodzakelijk.... Bovendien gebeurt hier niets geheimzinnigs. We hebben hier niets te verbergen.'... Nu moeten we nog een plan beramen om Fauvel, zonder dat hij argwaan heeft, naar het „Kasteeltje" te laten komen.... „U heeft toch gezegd, dat u hem nooJig hadt voor een schatting van een biblio theek?". „Ja, maar 't zon onverstandig zijn, hem 's nachts te laten komen...." „Noodig hem hier uit op een diner en dan gaan we na het eten met hem naar Creteil". „Dat gaat niet.... als mfen hem niet meer terugziet, mag hij hier vandaag niet voor het laatst gezien worden...." „U heeft gelijk „Ik heb een ander plan, maar daarvoor zullen wij de hulp van Angele noodig heb ben. Zouden wij op haar kunnen rekenen?" „Zeer zeker.... In dat opzicht kan men haar volkomen vertrouwen." „We zullen eens vragen of ze hier komt. Angèle werd' geroepen. „We hebben uw diensten noodig, nicht," begon Jacques. „Ik ben tot uw dienst, doktor." „Ik wil vanavond aan een van mijn vrien den, in Creteil op het „Kasteeltje" een diner aanbieden. Ik zou graag willen, dat u zich naar Creteil begaaft om het noodige gereed te maken, maar zonder dat Martha hiervan iets weet. U kunt een rijtuig nemen en dan tevens in Parijs langs verschillende winkels gaan om inkoopen te doenZorg er voor, dat het diner zoo fijn mogelijk is.... Het zal een afscheidsdiner worden." I „Een afscheidsdiner?" vroeg Angèle, met eer. veelbeteekenende blik. „Ja, iets dergelijks tenminste." „Ik zal zorgen, dat alles in orde is.... Mag ik de sleutels van het huis?" „Hier zijn ze.... Ik zou u willen aanraden terstond te vertrekken." „Ik ga onmiddellijkIk zal Martha zeggen, dat ik een vriendin in Versailles ga opzoeken." „We zullen nu Fauvel moeten waarschu wen, dat wij hem komen halen.... Hoe laat?" „Laten we zeggen kwart over vijf." „Wil ik hem een briefje schrijven?" „Neen, dat is gevaarlijkLaat de Elzasser maar gaan. „Als ik u een raad mag geven, laten wij hem dan bij een café gaan afhalen." „Je hebt gelijk. Men heeft ons rijtuig niet voor zijn deur te zien." „Laat de Elzasser niet gaanHij zal Fauvel zienen dat is er dan weer een te veel." „Wat moeten we dan doen?*" „Luister.Waar woont Fauvel?" Jacues duidde de woonplaats van den boekenkopoman uit. „Dan zal ik het hem zelf gaan zeggen. Ik zal hem zeggen, dat wij kem om vijf uur vanavond zullen komen halen, aan een kof fiehuis, waar hij wil." ,,'t Is goed, maar wees vooral voorzichtig met Fauvel." Pascal ging weg. Op het bellen kwam Fauvel zelf open doen. „Ik ben de secretaris van dokier Thomp son," begon Pascal,' ..hij heeft mij gestuurd om u iets te vragen." „Ik begrijp al, waarvoor de dokter u ge zonden heeft. De dokter is kwaad op mij." „Kwaad?".... Waarom denkt u dat dan?" „Ik had hem belpoid gisteren de boeker, te brengen, die hij besteld had, doch door onvoorziene omstandigheden ben ik niet in de gelegenheid geweest mijn woord te hou den." „Daaroié kom ik niet" „Waarom dan?" „Ik kom om de schatting, waarvan de dokter u gesproken heeft." „O, juist! Ik herinner het mij.Is de j dag voor de schatting vastgesteld?",... „Ja, morgen vroeg." „Heel goed.... De dokter had, meen ik gezegd, dat wij den avond tevoren naar zijn buitengoed in Creteil zouden gaan" „Dat is hij nog van plan.... Hij wilde u nu vragen, vanmiddag met hem- in Creteil te gaan dinceren." „Hoe laat?" „Om vijf uur zullen we u komen afha len.... Wilt u, dat wc hier aan huis komen?" „Volstrekt niet.Ik moet bijna den ge- heelen dag er cp uit. Om half vijf moet ik op den Boulevard de Strasbourg zijn.... Zou ik op den dokter kunnen wachten in het „Café du XlXe Siècle?" „Dat zal wel gaan." Pascal groette en ging heen. Fauvel riep Gendrin en deelde hem mede, dat hij voor een paar dagen op reis ging en niet wist, wanneer hij thuis kwam.... Hij moest in dien tijd maar niemand ontvangen en zijn werk verder afmaken. Raymond had verschillende van zijn hel pers op wacht gezet in de onderscheidene bibliotheken van Parijs. Hij zelf had met twee mannen, Pradier en Bouvard post gevat in de Nationale Biblio theek. Reeds twee dagen was hij daar. maar uog niets bijzonders was er voorgevallen. Op Zaterdagmorgen te 10 uur, op 't oogenblik, dat dc Nationale Bibliotheek geopend wordt, traden drie mannen de werkzaal binnen, net gekleed, hoewel niet opvallend. Alle drie hadden een portefeuille ondei den arm. Het waren Raymond, Pradier en Bouvard. Bouvard ging rechts naast den ingang zit. ten, Pradier links, tegenover hem. Raymond ging naar den Katheder, sprak eenige ooger.blikken met den dienstdoenden bibliothecaris en ging vervolgens op een bank bij den katheder zitten. Zoodoende kon hij den bibliothecaris zien en alle personen, die bij dezen kwamen. Langzamerhand werd de zaal gevuld. Het liep al naar den middag, toen de bi bliothecaris plotseling een veelbeteekenden. blik naar Raymond wierp. Fromental stond op en naderde den katheder. „Er is zoo juist een zeer zeldzaam boek, dat slechts sinds een maand hier in de Bibliotheek is. ter inzage gevraagd," fluis terde de bediendeGa nu weer naar uw plaats en let goed op mij, dan kunt u zien, aan wien de knecht het boei brengt". „Hoe ziet die persoon eruit?" ,,'t !s een bleek, r.iager jongmensch." „Met blond haar?" „Neen, zwart. Hij draagt het uniform van' een officier." „Op welke plaats zit hij?" „Op no. 198." Raymond giiig weer naar zijn plaats terug.' (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9