iA SPAARNEBANK PRESBURG'S SCHOENEN GOED CHIC GOEDKOOP DE SPAARNEBANK Woensdag 16 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14638 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. - Eerste blad. De regeeringsverkJarng. UIT DEN OMTREK. LEIDEN. VOORHOUT. L1SSE. OEQSTGEESTt noordwijkerhout. hebben iefs a paris en zijn Alle BANKZAKEN Alle EFFECTENZAKEN. Alle ASSURANTIEZAKEN. Spaarbankboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. HILLEGOM. BENNE8R0EK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. -HAARLEM. GIFTEN. Brusselsche Bank. De Autobus-kwestie. De nieuwe dienstregeling. Een standplaats in het Noorden van Heemstede? 89*/e 133 'I, 126 131 15 128»/, 79% 34%, 497'/. 388'/, 74»/. 190% I 9'/j 131% 130% 85% 197% 433L' 107% 189'/, 190 U6»/. 323»/, 284V 321 155'/, 225 1 tb1/ 128»,. 419 45»/, 142»/, 83»/ 13»/, 91'/, 99% 10Ï 90% 150 127'/ 131 80 494% 388 73 190 129 131% 131 196'/, 432 107 9 187'/, 188 115 V, 323 286 324 156 117 129 40S 44 141 j& «upsrieurc j,ron&Istotten vasi FRANKEN'd MELK- BKOOO garandeeren U de lioogsSe voedingswaarde MAGAZIJN ZIJLSTRAAT BORST ROKKEN HEMDEN HAARLEM JAEGER ONDER- KLEEDING PANTALONS 00K MET KORTE PIJPEN ZiCHTZENDINGEN FRANCO TEGEN FRANCO S.V.P. OPGAVE VAN BANDWI, DTE. De abounemenisprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week -.0.25 Per Kwartaal 13.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De verklaring, gisterenmiddag door minis ter Ruys de Beerenbrouck in de Tweede Ka/her afgelegd, was uiterst sober. Dat was niet anders te verwachten. Eerstens, 'omdat minister Ruys, de goede, maar helaas ten onzent zeldzame gewoonte voor een politi cus heeft, om, wat hij te zeggen heeft, voor te dragen in weinige woorden en op zake lijke wijze; ten tweede, omdat hij ook inder tijd zoo weinig te zeggen had. Wat komt het derde kabinet-Ruys doen? was de vóór alles zich opdringende vraag. En de minister president heeft geantwoord: nu de Kamer in meerderheid niet met ons plan om eerst de Vlootwet en daarna de bezuiniging te behan delen, is meegegaan, zulleff'wij de zaak om- keeren en eerst gaan bezuinigen en daarna met een defensie-plan voor Indië komen. Dit laatste zal dan mede om aan gerezen bezwaren te gemoet te komen, een gewij zigde Vlootwet zijn. Dat is duidelijke taal, eerlijk en royaal za ken-doen. In de benauwde politieke atmos feer, waarin wij nu maanden geleefd hebben, doet zulk een ondubbelzinnige uitspraak, zulk een regeeringsverklaring. zuiver voort vloeiend uit den geschapen toestand, welda dig aan. Of nu na eenigen tijd niet zal blijken, hoe verkeerd de oppositie deed, door deze regeeringscrisis van meer dan twee maanden te verwekken om als resultaat te verkrij gen opschuiving van het bezuinigingsplan en een Vlootwet met enkele luttele wijzigin gen, is van later zorg! Intusschen, er was nog een andere vraag aan het 3de kabinet-Ruys. Niet .alleen: Wat gaat gij nu doen, maar ook: wat doet gij hier? Hierop is ook een sober, al te sober antwoord gekomen. Nu de vor ming van een nieuw ministerie, on danks den langen duur der crisis, onmoge lijk bleek, meenden wij ons niet te kun nen onttrekken aan den plicht om de ver antwoordelijkheid voor het bewind te blijven dragen; langer slepend houden van de crisis zou tegen 's lands belang zijn, zeide de Mi nister. Dat is inderdaad alles waar; daar valt niets op te zeggen. Maar 't is niet vol ledig. Er is niet mee verklaard hoe het derde ministerie zich zelf beschouwd; wat het zelf denkt over deze oplossing der crisis. Acht het ministerie dit een conslitutioneele oplos sing; beschouwt zij zich als een extra-parle mentair of anti-parlementair kabinet? Op welke groepen in de Kamer denkt de regee ring te steunen? Uit de gekozen woorden van Minister Ruys zou men meenen te mogen opmaken, dat het ministerie tot eigen verbazing en nood gedwongen voor de derde maal optreedt; dat men dit noodgeval maar liever niet aan strenge constitutioneele eischen moet toet sen in de hoop, dat een dergelijke crisis nooit meer voorkomt en verder, dat de regeering (als een soort extra-parlementair kabinet) stêun zal zoeken bij een zoo groot moge lijke meerderheid in de Kamer voor haar bezuinigings- en defensieplan, omdat deze de levensbelangen van het land raken. In ten liberaal blad werd al gesproken van een „nationale concentratie." En zoo iets heeft ons land ook werkelijk noodig, om uit het fi- nanciëele en economische moeras te komen. Wat niet weg behoeft te nemen, dat het ka binet op het stuk van hoogere beginselen kan toonen een regeering van rechtsche mannen te zijn. Wellicht brengt het Kamerdebat over de regeeringsverklaring ons ten deze meer ze kerheid. Inspectie lijn LeidenVeurDen Haag. Het „Leidscb Dagblad" meldt, dat giste renmiddag vanwege de Directie der N. Z. H. T. M. een inspectie-reis is gemaakt langs de gereedgekomen lijn LeidenVeurDen Haag en wel tot het station Veur. Te één uur vertrokken twee wagons van de buiten lijn van het Steenschuur, waarin o.a. had den plaats genomen de heeren Mul, inspec- - - teur. Van Gijn, chef van tractie, en De Vij- kwam (dit mag blijken uit t slechts 7 maal ygj. chef Vail d* .„n 1 «1 Ïoron l n-/vnrll TA no IC InflllS Nationale Militie. De jongelingen, die in 1905 zijn geboren, worden er nog eens aan herinnerd, dat zij zich dezé maand voor den dienstplicht moeten aangeven en wel meer speciaal op Woensdag 23 Januari 1924 des v,m. van 912 uur ter gemeente secretarie. Een paardenkeuring. Naar men ons mededeelt zal binnenkort een paarden keuring, ingevolge de Inkwartieringswet, te Leiden worden gehouden. Auto-garage. Aan de firma Hardijzer is vergunning verleend tot het bouwen van een. auto-garage aan den Gooweg. Rectificatie. De berichten omtrent „St. Lucas," Feestavonden „St Jeanne d'Arc" en R. K. Volksbond, welke abusie velijk onder Noordwijk zijn geplaatst, hoo- ren thuis onder Noordwijkerhout. Tuinbouw en Plantkunde. De afd. Noordwijk en omstreken van de Ned. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde, zal Donderdag 17 Januari, 's avonds 7 uur, een groote propagandavergadering houden in 't café „Het Wapen van Noordwijkerhout.,, Als spreker zal optreden de heer Spaarga ren van Aalsmeer. Tevens zal er een keu ring en groote verloting zijn van sier- en kamerplanten en van getrokken bloemen. Uitgenoodigd worden alle leden van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en het Hollandscb Kweekersge nootschap, De vergadering is tevens toe gankelijk voor alle belangstellenden boven de 18 jaar. Het belooft een mooien en leer- zamen avond voor de vaklieden te worden. Bevolking. De loop der bevolking over 1923, is als volgt: Geboren: 49 jongens pn 35 meisjes, totaal 84; overleden 28; geves tigd 174; vertrokken 523; aantal inwoners op 31 December 1922, 2693; op 31 Dec. 1923, 2400. Het aantal inwoners liep dus met 293 terug. Er werden 18 huwelijken gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Hendricus, z. van J. A. de ZwartAmelink; Johanna, d. van L .v. d. VoetKnoppert; Cornelis Antonius, z. van P. A. van WerkhovenRuigrok; Arie. z. van A, Koerts-Rupke; Maria Odilia Catharina, d. van J, L. Nijssen-Prins. Overleden: Cornelia Elisabeth Bakker, on- geh., oud 37 jaar. Arbeidsbemiddeling. Momenteel staan 39 werkzoekenden, meest landarbeiders, in geschreven. Het aantal is stationair. Muziekconcours. Bij de R.K. Muzick- vereenigin-g St. Cecilia is va,, den Bond van Fanfare- en Harmon,egezelschappen ,n Zuid Holland bericht ingekomen, dat het con cours alhier op Donderdag 29 Mei en Ze n dag 1 Juni e.k., (dat is Hemelvaartsdag en Zondag d.a.v,) zal plaats hebben. Het bedrag ad 1000 noodig voor een ga rantiefonds, is door de ingezetenen ruim vol te ekend. Dieven zonder spoor. Gisterennacht hebben ongenood® gasten «en bezoek ge- brachthrac.ht in de villa van den heer VV. F. Vink en in die van den heer J. L. Veldhui zen van Zanten. De V. vermist eenig tafel zilver en enkele sleutels van kasten c.di, ter wijl bij Z. 'n grootere partij tafelzilver wordt vermist. Bij deze laatste heeft men zich toe gang versohaft door opschuiving van een raam, doch bij de V. is dit nog niet vastge steld kunnen worden. Van de daders geen spoor. Huldiging van den heer G. F. Hemerik op 9 Januari 1924. Wij lezen in het „Wkbld. voor Bl.-Cit.": Daartoe ultgenoodigd door de voor dit doel gevormde commissie, bestaande uil de hee ren. T. v. Egmoiid, J. A. de Groot, G .Luibbe Thz., L. N. den Older, Jac. Uillenboogaard en T. Vlieland, verzamelden de leden van de Afd. Oegslgeest en omstreken zich met hun dames in de keurig met bloemen en planten versierde zaal van ,,'t Posthof", ter herden king van 't feit, dat juist 25 jaar geleden, de heer G. F. Hemerik als voorzitter der afdee.ing werd geïnstalleerd. Vergezeld van zijn trouwen secretaris, den heer Vlieland, trad de jubilaris de feestzaal binnen, waar de heer T. van ligmond, die dezen avond zoo uitnemend leidde, hem har telijk welkom heette. Spr herinnerde aan den dag, dat de jubilaris als vooralier dezer af- deeling werd geïnstalleerd en sindsdien circa MO vergaderingen heeft geleid. „Deze ontvangst zou u niet ten deel ge vallen zijn," aldus de sipreker, „indien u niet in die 25 jaar, door uw welwillendheid en mededeelzaamheid, maar bovenal door uw groote oprechtheid, u zooveel vrienden had verworven. De vervulling van uw plichten als voorzitter, die u altijd zoo getrouw- na- De reis ging heel langzaam en had voor namelijk ten doel, de bovenlijn te inspec- leeren. Er was yeej belangstelling van de zijde van het publiek, dat ongetwijfeld met genoegen constateerde, dat de tijd van ope ning nabij is, al moet er dan, om dit stads gedeelte een ooglijk aanzien te geven nog heel wat gebeuren. Als deze eerste inspectie-reis leert, dat alles in orde is, en daaraan behoeft men nauwelijks te twijfelen, dan zal de offi cieele proefrit a.s. Donderdag plaats heb ben, waarvoor uitnoodigingen toi verschil lende personen, autoriteiten, pers, enz. zul len uitgaan. Het ligt vervolgens in het voornemen den dienst zoo spoedig mogelijk te openen, liefst dadelijk, nadat de Gemeenteraad van Lei den, in overeenstemming met het prae-ad- vies van B. en W., heeft goedgekeurd, dat, in afwijking met de oorspronkelijke voor waarden, op de stadslijn zoo, noodig met twee bijwagens wordt gereden. Daar de Gemeenteraad Maandag 21 de zer bijeenkomt, zal op het allervroegst de dienst, voorloopig tusschen Leiden en Veur, Dinsdag 22 dezer kunnen worden geopend. BurgerL stand. Geboren: Wilhelmus Adrianus, z. van H. H. van Nobelen en H. Wijnands. Theodorus Cornelus Jos phus, z. van J. C. Aartman en J. O. J. LamDe. Ja cobus Nicolaas, z, van L. A. van den Burg en A. M. Meijland. Wilhelmus Gerardus v. van J. van Eeden en W. H Langedijk. Helena Mathilda d. van H. A. Zwaan en C M. van Gijlswijk. Overleden: Jo.unaa Helena Heemskerk, 2 jaar. Jan Smit, 42 i. te Wognam. Maria Geertruida ichoboers, 6 ui. Gerritje Slij- mers, 68.wed. vau L. Alarnnus alh ..r Gcrbeu Jame, 32 i te Amsterdam., Ondertrouwd; Hermanns Timmers te Haarlemmermeer en Catharina Cornelia Warmerdam. geweest en dit is bovenal te- danken aan uw jiersoon. Ik heb u in de jaren, dat gij lid der Mij. zijt, leeren waardecren en hoogach ten, niet alleen om uw groote vakkennis, maar ook om uw steeds humaan optreden. Het doet mij dan ook buitengewoon groot genoegen, u met dezen dag te mogen com plimenteeren. Spir. eindigde met den wensch, lat de verhoudingen tusschen beide vereeni- gingen steeds zoo mogen blijven, er de ver zekering bij gevend, dat de jubi aris door sprekcr's vereeniging steeds op hoogen prijs wordt gesteld. De heer Van Egmond dankte de sprekers en gaf den aanwezigen de gelegenheid den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen. Na mededeeling van de ve'e schriftelijke felicita ties uit binnen- en buitenland, nam de jubi laris het woord om allen te danken. Hoewel 't rijn wensch was, dezen dag on opgemerkt te laten voorbijgaan, deed 't hem toch een groot genoegen, hem te mogen be leven den en beste wenschen voor 1924 welkom. Notulen werden niet voorgelezen. Uit de mededeelingen en ingekomen stuk ken werd een ernstige bespreking, een mededeeling van den voorzitter, dat B. en W. gemeend hebben geen overeenkomst met het gemeentelijk scheikundig labora torium van Haarlem aan te moeten gaan, maar liever zich te wenden tot het Rijks- ziekenhuis te Leiden. Met het oog op het snelle vervoer acht hij dit geen bezwaar en meent voorzitter, dat het veel goedkooper is. De beer Van Lierop betreurt dit en is sterk voor een overeenkomst met Haarlem. In een zeer zakelijk betoog toont hij wel degelijk aan, het nut in een overeenkomst met Haarlem. Hetgemeentelijk laboratorium is aange sloten bij het Centraal Rijkslaboratorium te Utrecht, v/aar alle geneesfaeeren zich voor besmettelijke en scheikundig noodige ge vallen wenden GROOTE HOUTSTRAAT 88 Directie Mr. Th. WESTERWOUDT. verzuimen in al die jaren)wordt, zooais thans blijkt, op zeer hoogen prijs gesteld. Mei feestelijke gelegenheden en tentoonstellingen hebt ge u steeds een actief en bemind \oorzitter geloond," Het doet spr. dan ook groot genoegen, dat hij den jubilaris niet aheen mag huldigen ak een buitengewone voorzitter, maar ook als zeer kundig vakman. Spreker memoreerde hierbij de verschillende commissies, waarin de jubilaris zitting heeft en eindigde met den wensch uit te spreken, dat 't den jubilaris gegeven worde nog vele jaren ais voorziltei der afdee.ing werkzaam te mogen zijn in l bc:ang der Algem. Vereeniging en dat er nog een lange reeks van jaren voor hem weg gelegd zijn. Spr. feliciteerde den jubilaris na mens de afdeeling, waarna h(j hem 'p prach tig bloemstuk aanbood, alsmede een album mei de namen der leden, die hadden bijge- drag.n aan het stof lelijk blijk van wanrdee- ring, dat bij bet album leg ingesjolen. De heer T. v. Egmond heette nu aden har- lelijk wekom, in '1 bijzonder de heeren Van Til en Leieber ais deputatie van het Hootd- oesiuur der Algem. Vereeniging en de hee ren E. Th. Witte en A N. Bailego, als depu tatie van de Afd. Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer J. M. van Til feliciteerde den jubi laris namens het Hoofdbestuur, dat ook, ai- dus spr., deeit rn de vreugde van dezen dag. Door uw groote medewerking en vakkennis worden uw adviezen door liet Hoofdbestuur en in de diverse commissies tens hoogst® ge waardeerd. Spr, memoreerde de vele diensten, reeds door dien jubilaris als lid van de Com missie voor de Nomenclatuur aan het vak bewezen en sprak den wensch nil, dal de jubi.aris nog veie jaren voor de afdeeling nag gespaard blijven. Namens de Afd. i^e-den van de Kon. Ned. j Vlij. voor Tuinbouw en Plantkunde, le.iciteer aten den heer E. Th. Wille den jubilaris. De samenwerking tusschen heide veroemgin- gen, aldus spr., laat niets te wenschen over, zoolang gij voorzitter dezer vereeniging zijt Spr. dank te bewogen de Commissie voor haar moeite en de verschillende deputaties voor hun fe'iicita tie's, waarna hij de leden der vereeniging hartelijk dankte voor hun ge- Schenk. Door verschillende leden werd nog t woord gevoerd, waarna door het m'Jzfekensenible '.Sapbo", dat dezen avond zijn welwillende medewerking verleende, en een der leden, voor aangename afwisseling werd gezorgd. Niet zoo bedoeld. Op de brievenbussen is een bekendmaking geplakt .inzake opheffing van portvrijdom Dat hireaan algemeene be kendheid wordt gegeven is te prijzen. Dat men de b re ede strook echter op de hulp bussen ever het uur der eerste buslichling geplakt heeft, is minder praclisch, daar er nu gemeend, wordt, dat die eerste buslich ting is vervallen. Dat is natuurlijk niet het geval. Aan de omwonenden wordt geïnfor meerd, hoe het daarmee staat. Wij vertrou wen. daar bijna iedereen de opheffing van portvrijdom weet. te meer, daar alle nieuws bladen hef bericht opnamen, d'at het opge plakte biljet ten spoedigste zal worden weggenomen. Trambotsing. Gistermorgen kwam de inelk- slifter van der W. de Meerstraat uitrijden., toen juist een tram passeerde. De nielkkar werd aangereden, eemige flesschen pap vie len er af en kapot, terwijl een der wielen mede vernield werden. Hiltegomsche Harmoniekapel. Gisteravond gaf' de kapel voor leden, donateurs en be langstellenden in café „Flora" een uitvoe ring onder leiding van haren DiTecleur, den heer J. D. Schouten te Haarlem. Er was groote belangstelling. Ter afwisseling gaf het duo Musscber aardige voordrachten, terwijl de kape] haar oeden naam schitterend hand haafde. De aanwezigen hebben zic h den gang naar „Flora" niet beklaagd. H. Familie. In de parochie van Si. Jo seph wordt Zondag a.s. een eigen afdeeling opgericht van de Aartsbroederschap der H. Familie. In de H. Missen van half negen en tien uur zal dte Weleerw. Paler Lubbers van de orde der Redemptoristen eene pre dikatie houden ter opwekking tot het lid maatschap, hetgeen zeker een zeer groote toetreding ten gevolge zal hebben. Tooneeluitooeriruj. Zondagavond gaf de Tooneelvereemiging „Oud Berg en Dal" haar tweede uitvoering in de tooneelzaal van den heer P. H. Sneeboer, te Bennebroek. Opgeveerd werd liet tooneelstuk „De Koopman van Antwerpen", toonee.lspcl in 6 bedrijven. Er werd over het geheel goed gespeeld, doch vooral den damesspedsters mag een woord van lof niet worden onthouden voor hun goed ingestudeerd en goed indacht spel. Zij hebben haar zware rol zeer goed vervuld, terwijl Lotje, de dienstmaagd, dn geheel haar optreden bewijs gaf van baar rol goed te hebben begrepen. Ook de heeren hebben goed spel geleverd, waarvan de vertolker van Am-bert zeker het beste was. Doch het nrocl gezegd, dat het on« voorkwam, dat enkelen hun taak te licht hadden opgevat, wat gezien bet stuk en zijn inhoud, absoluut niel mag. Er wordt in dit tooneelstuk veel spel ge vraagd en de morene beteekenis ervan is zoo ernstig, dat het de uiterste zorg en de grootste oplettendheid en aandacht vraagt. Het ontbrak echter na elk der zes bedrij ven niet aan een warm applaus. Wei een bewijs, dat. met het stuk werd medegeleefd. Reeds het eerste bedrijf sloeg in en het was een Ircffend moment, toen de twee klei ne meisjes vader „goeden nacht" kwamen wenschen. Overigens was elk bedrijf mooi en het sue ees verdiend. Hel langdurig applaus aan hei einde van het slotbedrijf bewees dan ook meer duw duidelijk, dat de toeschouwers tevreden wa rén. Ook hot duet Bergman-Brouwer viel zeer in den smaak, terwijl mej. Corrie Kokkel koren een dankbaar publiek had met haar revue. Alles bij elkaar was het een succesvolle avond voor de toonee'club „Oud Berg cn Dat terwijl de aanwezigen een genotvollen avond hebben medegemaakt. Zondag 20 Januari geeft de club een 2e uilvoering van dit too- neelsluk. Raadsvergadering. Maandagavond te 734 uur kwam de Raad voor een spoed- eiscbende vergadering bijeen, hoofdzakelijk ter bespreking van de electriciteitslcvering cn het te werk stellen van werkloozen. Alle raadsleden waren aanwezig, behalve de heer v. Ittersum. De voorzitter, burgemeester N. L. M. Ui man, opende met gebed en heette de raads leden in deze eerste bijeenkomst in het Nieuwe Jaar met eeoigt toepasselijke woor. Spr. toont met vooroeeiaen aan. hoe wel degelijk met ernstige en spoedgevallen Haarlem als vanzelf aangewezen is. Wethouder Dubbis meent, dat het Rijks- ziekenhuis zeker ook wel bekwame krach ten hééft en ziet voor de gemeente een fin. voordeel met het zenden van patiënten naar Leiden. Hij meent, dat het maar eens uit moet zijn met bet Rijks ziekenhuis te Leiden als het zwarte schaap te beschouwen. De heer Vlierop zegt, dat de heer Dubbis hier de zaken verwisselt. Het gaat hier niet over het zenden van gewone patiënten naar een ziekenhuis ter verpleging, maar over zeer ernstige spoed- eischende gevallen .waarvoor deskundig scheikundig onderzoek noodig is. Ook de heeren Vis en Prins zijn het met den heer Van Lierop eens, terwijl de eerste ook wijst op de spoedgevallen, waarbij een hall uur voordeel, misschien een menschen- leven kon redden. Ook het bezoek aan de zieke verwanten kort bij acht hij van beteekenis. De heer Dubbis wil deze zaak aanhouden tot te volgende zitting. De heer Van Lierop wijst er echter op, dat dit reeds de vorige zitting is geschied en maakt een voorstel voor een overeen komst met Haarlem, hetwelk met 5 tegen 1 stem, die van den heer Dubbis wordt aan genomen. Een verzoek om adhaesie-betuiging aan een adres van de gemeente Werkendam, werd goedgevonden. Een verslag van den keuringsdienst over het laatste jaar, wees aan, dat in deze ge meente geen overtredingen van de Keurings- wet waren voorgekomen. Ingekomen de Kon. goedkeuring op een verzoek van den heer Tillema, om buiten ds gemeente te mogen wonen. EeD kennisgeving van dr. Van Aalst, dat hij zich wil belasten met vaccinatie en doodenschouw. Kennisgeving van het bestuur der Paro chiale R. K. Bijzondere School .dat zij 285 leerlingen heeft. Betreffende de verpachting voor 'n jaar van het vuilnis ophalen door den heer Van Dijk, werd door den heer Van Lierop oorgesteid bij de volgende aanbesteding de bepaling te stellen, dat alleen bona-fide stalhouders ingezetenen hiervoor in aanmerking zouden komen. Spreker brak een lans voor de ingezetenen, welke een bedrijf uitoefenen de afbakening van het terrein van de wo ningbouwvereniging „Bennebroeks bloei." Voorzitter zegt dat er een geheele nieuwe nummering in de gemeente moet plaats heb ben en dat men deze moet afwachten, ter wijl hij het tweede verzoek van den heer Vis zal onderzoeken. Niets meer aan de orde, gaat de Raad in geheime zitting over. 16 jANUARI EERSTE KOERS BERLIJN p.billioen) 0 062»/„ 12.20 BRUSSEL 12.04 WEENEN LONDEN 11.42»/, STOCKHOLM. KQPENHAGEN CHRISTIANJA BAZEL 46.50 NEW-YORK 2.68'/ ROME LATERE KOERS VOOR RIJNLAND. Collecte op een Gouden Bruiloft 8.50 J. V. K. Voor de Duitsche Priesters 5. Voor de Duitsche Centrale Keuken f 5. De gisteren gehóuden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhoudersuder Brusselsche Bank heeft aan de directe ren Ph. J. Briede en N. H. de Jong ontslag ver leend. Voorts werd besloten tot liquidatie van de vennootschap over te gaan. Tot liquideeren werden benoemd de heer W. H. B. Briede Jr., accountant en de heer S. Weel, terwijl met het toezicht op de liqui datie ward belast mr. G. M. Vroesom de Haan, advocaat en procureur te Amsterdam In de voortgezette vergadering werd gisteren nader besloten Donderdagavond 17 Jan- te confereeren over het ontwerpen van een geregeld dienstplan. Door twee leden zal telkens een schema worden ontworpen. Nadat nog eens de kwestie van het huren eener garage ter sprake gebracht was, druk- en eenige leden hun spijt uit over de volgenst hen te langzamen gang van zaken in het loo- pende conflict. Geopperd werd nog het aanvragen van vergunning van een standplaats in de gemeen te Heemstede. Wanneer eventueel bij de volgende te houden vergadering geen overeenkomst ge vonden kan worden, zal ieder der onder nemers volgens zijn goedvinden kunnen handelen. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achteruit. AM3TERDAMSCHE StURS MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende beden: vaster. V. K. j yEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaarl dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotlerd Lloyd Ho!L Llovd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A_ Java Cultuur Jurgens sew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi Sllau Wal Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash 91*/ f 99 104 Omtrent het conflict tusschen de autobus en er in alles op ingericht zijn en dikwijls dienst ondernemingen en de gemeente Kaar- 1 1T.rii Tirwri Haf hof oanvankomlr op zware lasten zitten. Voorzitter gaf le kennen, dat ook hem deze aanbesteding niet sympathiek was, maar dat het verschil in prijs den doorslag had gegeven. Spreker brengt nog een woord van lof aan den heer Vernooij, die 17 jaar tot te vredenheid dat werk gedaan heeft. Na een heele discussie werd besloten bij volgende aanbesteding de gunnipg in bedenk te houden. Tamelijk breedvoerig wordt ook gesprb- ken over een voorstel van B. en W., om een deskundige aan te zoeken om voor het gemeente een goed contract te doen aan gaan met de P. E. N.. Na een lange discussie, waarin verschil lende moeilijkheden naar voren werden ge bracht, werd besloten geen technische des kundige aan te stellen, doch dat B. en W. zich van technische voorlichting zullen voorzien. Ook over de tewerkstelling van werkloo zen bij de Holl. Cultuur Maatschappij ont spon zich een heele discussie. De algemeene indruk is, dat de menschen daar met hard werken veel te weinig ver dienen. Hoewel gezegd was dat de menschen daar met flink werken 21 konden verdienen, zegt wethouder Dubbis dat de menschen het niet verder hebben kunnen brengen dan 2.6234 per dag. Besloten wordt dat B. en W. in overleg zullen treden met de H. C. M. en dat, zoo noodig, over deze zaak de Raad zoo spoedig mogelijk zal worden bijeen geroepen. B. en W. stellen voor om de werkloozen, gehuwden en kostwinners, een extra toelage van 5 te geven in verband met de slechte weersgesteldheid, waardoor ze de laatste tijd zoo weinig hebben kunnen verdienen. Goedgevonden. Aan de wed. Weijers zal voorhands nog 5 per week, P v. d. Preeg 2.50 per week en Th. Warmerhoven 3 per week worden uitgekeerd. Bij de rondvraag wijst de heer Huismans nog eens op den miserabelen toestand van den weg naar de vuilnisbelt De heer Zeestraten vraagt of het mis schien geen overweging verdient het werk aan ,,de Bulb" ter wille van de werkloozen zelf aan te nemen. Voorzitter zegt, dat in dezen eerst de onderhandeling van B, en W. met de Bulb moet afgewacht worden./ De heer Vis zou gaarne nummering der huizen aan den Meerweg willen zien en goe- 1 lem vernemen wij nog, dat het aanvankelijk in de bedoeling had gelegen van den direc teur der N. Z. H. T. M. bij de gisteren ge houden conferentie tusschen den loco-burge meester mr. Slingenberg en den voorzitter van den Alg. Ned. Bond van autobusdienst-, ondernemers met mr. Rits, rechtskundig ad viseur van genoemden bond tegenwoordig te zijn. Dit is echter niet geschied. Om welke reden kon men ons niet mededeelen. Met de te ontwerpen schema's voor een gecombineerden dienst is reeds groote vor dering gemaakt. Waarschijnlijk zal de rege ling hoofdzakelijk neerkomen op een 10- minuten dienst op het traject Haarlem IJmuiden en een 20-minuten drenst op hei traject HaarlemBeverwijk. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het geringer aantal autobus sen, dat op Beverwijk rijdt. Om, wanneer eventueel geen overeen komst kan gesloten worden met E. en W„ en de standplaats op de Groote Markt niet I herkregen kan worden, toch het traject door de stad te kunnen voeren, hebben vier on dernemers van den dienst HaarlemIJmui den n.I. de heeren Hartman, Oudshoorn, Lindeman en Hoogland een verzoek gericht aan B. en W. van de gemeente Heemstede tot het verkrijgen van een standplaats voor autobussen in die gemeente Wanneer dan in dat geval de standplaats zou verlegd wor den naar de gemeente Heemstede, zullen de autobussen dus op de lijn ook de stad pas- seeren en zullen hiermede de ondernemers dus hun doel bereikt hebben, meenen zij. M Printemps" met korte en lange mouwen met er. zonder halsboord in alle maten voorhanden. in alle maten, met band wijdte yan 80 tot 130 e.M voor E.E. H.H. Geestelijken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1