GEMENGD NIEUWS immom m viss&herbj. BINNENLAND. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. Een Antipapistische Internationale. En Mevrouw Bronsveld? Uit een „Lettre de HoIIande". B1NNENLANDSCH NIEUWS. Koninklijk bezoek aan A'dam. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 15 Jan. nam. 2 uur. Interpellatie-Westerman. Toelating L. de Oroot. Regeeringsverkiaring. Minister RUYS DE BEERENBROUCK legt Je volgende verklaring af: Interpellatie-Wijnkoop. Trekken der Afdeelingen. Aanwinsten Rijksmuseum. Stremming van het verkeer. De roofmoord te Etten. BERUCHT INBREKER GEPAKT. De moord te Culemborg. In do jaarvergadering van de Evangelische Maatschappij, op 7 Maart jJ. te Amsterdam gehouden, heeft men het plan aan de orde gesteld, „tegenover de Roomsch-Katholieke actie die stelselmatig in alle landen tegelijk wordt gevoerd", een „Protestantsche be weging" op touw te zetten, die insgelijks een intenationaal karakter zal dragen. „Protastantsch" wil in dit geval zeggen: antipapistisch, want, naar men weet, is het doel der Evangelische Maatschappij niets den stokerij tegen de Katholieke Kerk. De „N. Rolt. Crt." bevat een overzicht van de sinds gevoerde actie, waaruit blijkt, dat men voeling heeft gehouden met soort gelijke v ere enig Inge n in het buitenland. Reeds zijn verschillende organisaties toege treden: uit Duitschland, Zweden, Tsjecno- Slowakije, Oostenri.k, Roemenië en Italië. In Engeland, Frankrijk en Amerika zoekt men nog aanknoopingspunten. Ds. v. Wijn gaarden, Hollander, is voorzitter van de be weging. In het thans uitgekomen eerste fJanuari)- aummer van nummer van het orgaan van den Bond geeft dr. Ohlemüller, secretaris, ren overzcht omtrent de uitingen van de Roomsch-Katholieke actie, die volgens hem ren scherp anti-Protestantsch karakter draagt. Na gewezen te hebben op de uitspraak van paus Bendlctus, die met Kerstmis 1918 ver klaard beeft, dat de tijd rijk is voor een al- gcmcene actio catbolica en op de herhaling ;en bekrachtiging van deze uitspraak door Paus Pius XI met Kerstmis 1922 en op 23 Mei 1923, wijst de schrijver er op, dat „in- 'zonderneid de stamlanden van het protes tantisme den eersten stoot van deze Katho lieke penetratie hebben op te vangen". In Amerika is de wereldlijke orde van de Ridders van Columbus opgericht, die reeds over de 75000 lede,, telt en werkt met een kapitaal van 13 millioen dollar. In Engeland, welks bevolking voor nauwelijks 1/20 deel Rcomsch is, heeft de protestantsche koning de nationale traditie verloochend, toen hij het vorige voorjaar met inachtneming van het aticaansche ceremonieel den paus een hnldigingsbezoek bracht sic.) Nederland, voor 3 5 protestant, (protestant en protestant is :-.vc_, Red.) heeft op een bevolking van 6,8 millicen 1000 kloosters met 13000 kloos terlingen. Ook Zwitserland, schoon eveneens voor 3,5 protestant, beeft zijn pauselijke nuntius gekregen. In Duitsohland zijn met steun i an het internationale Roomsch Katho licisme sinds 1919 ruim 700 nieuwe kloosters gesticht. Het telt thans reeds 85000 klooster lingen. In Saksen en Berlijn kwamen nieuwe bisschopzetels; Berlijn en München kregen pauselijke nun.iaturen. Voor de vierde maal sinds 1919 is een Roomsch-Katholiek rijks kanselier, en Paus Pius XI kon in zijn toe spraak van 23 Mei jJ. met voldoening op merken^ dat het het Katholicisme in Duitsch land gelukt, het Protestantisme zegevierend te verdringen Ook :n het hooge Hoorden maakt het Roomsch-Katholicisme vorderin gen; de kard/naal-prefect van de propagan- da-congregatie is van zijn inspectietocht door Denemarken, IJsland, Noorwegen, Zwe den en Finland tevreden teruggekeerd. En 'Lei tl and, voor 80 pCt. protestant, sloot een concordaat, waarbij de Protestantsche St. Jacobskerk te Riga aan de Roomsch-Katho- iieken terugviel. .c dit alles ziet dr. Ohlemüller teekenen, dat het protestantisme zich bevindt tegen- r-vcr een wijdverbreide, stelselmatige bewe- gmg van wereldhistorische beteekenis. En dat ales zal doctor Ohlemüller met zijn doodgeboren vereeniginkie eens gaan stui ten. Deze groteske „organisatie" heeft zeker haar comieke zijde, al zal het zaak zijn, ze in de gaten te houden. Haat kan zulke rar dingen uithalen. Eén goeden kant heeft ze toch ook. Mei. rtceft nj, plan, hei Kalholicisms ook te.... ^sfudeeren. Nu, dat is noocKg, en als het werkelijk gebeurt, zal het ook kunnen bij- diagen tot verzachting der hatelijke gezind heid van den furor protestanticus. In het jongste nummer van „De Vrijheid" schrijft mevrouw Wijnaendls F rammen een arukei over: „De vrouw in het spei". Bedoeld ?s de kwestie van het ontslag der gehuwde wnblenares. De schrijfster laat de vrouwc- ijke Tweede Kamerleden de revue pastee- ren en vraagt ten slotte: j ,In mevrouw Bronsveld? Die zich zelf ,was bij de Vlootwetdebatten?! Zal zij, die •zelfs ais K-amerid de weelde van intellec tueel werk en een dubbel salaris kent, oen moed hebbel, andere vrouwen, toch niet aite geestelijk haar mindere, te stoeten uit haar in e.lectueel werk en te veroordeeten, om zelf de gang Ie schrobben, zelf de kousen te stoppen, zelf de kolen te scheppen en den' vuilnisemmer buiten te zetten en -ie waseh in huis fe gaan doen, v.-.rk dat niet min- iierw.aardig is, maar dat de ii'ieJIectncele viouw, vooral w.-nueer ze oen mik elharen keflijd nader!, bitter zwaar kan vallen? Zal zij den mood hebben? Wij gelooven het niet, v< ór we het uit den mond van hel R. K. Ka merlid vernomen hebben!" Het merkwaardige is nu, dat een liberaal blad zfoh haast, mevr. Wijnaendts Francken van repliek Ie dienen. Op de vraag: „Zal zij fmevT. Bronsveld) dien moed hebben?" ant woordt <je „MidcleSmrgsche Courant'' onder meer bet volgende: j ..Wij hopen van wél! En we geooven dat verreweg de meeste huisvrouwen verontwaardigd zullen zijn, als 'ze <fie geringschattende kenschetsing van h3.gr werk lezen. Ze zuilen terecht kunnen aanvoeren, -dat haar taak in het gezin nog heel wat anders omvat dan die door mevrouw Wijnaendts Francken opgenoemde werkzaamheden; dat het beheer van het huishouden, het schep pen van een huiselijke sfeer en de opvoeding der kin leren waarlijk een hoogere waardee ring verdienen. Wie in de kwestie van het ontslag van de gehuwde ambtenares, niet-ikostwinsler, znlk een togen-,telling van in'eHectneelen vrou wenarbeid en huishoudelijk werk meng!, is hi- khaar blind voor het verschijnsel, dat in cfe laatste jaren door zeer velen, ook in ver lichte vrouwenkringen, geheel anders over die legensteiüng wordt gedacht, dan in de beginjaren der vrouwenbeweging. Maar behalve dbt: als or ambtenaren moeten worden ontslagen, wat is dan erger, dat een gehuwde vrouw wordt verplicht zich aan haar taak in het huishouden te wijden, of dat een man wondt veroordeeld thuis niets te doen? We onderschatten werkelijk niet de be zwaren, die door den maatregel ontstaan in gezinnen die nu op hooger- peil konden wor- c.?n getracht door hel inko-men der vro-uw. Maar we kunnen in hel besluit, om bij ionl- slav hel eerst aan haar te denken, die beslis- d.te niet zien als de aanranding van de rcrhlcn der vro-w op in te' ertueelen arbeid.'' Zooals aji.-n ziel. voor hel standpunt, dat onze vrouwe,e afgevaardigde in de Twee de Kamer en aanzien van dezen zoo logisch nis eenvon ligen maatregel zal innemen, ont breekt het niet aan belangstelling. Ook buiten katholieken kring. In Amsterdam schijnt een mijnheer te wonen, die brieven schrijft in het orgaan van het Belgische C. P. N., een blad dat er o.a. zijn werk van maakt, Belgen en Fran- schen tegen ons op te zetten. Deze mijnheer tgekent zijn treurige pennevruchten met den naam „Van Amstel". We laten hier eenige der meest opmerke lijke zinsneden uit het geschrijf volgen; „Holland is in verval, sinds de Oranje's koningen zijn geworden. Dat Wilhelmina in November 1918 niet haren troon verloren heeft, dankt ze aan.. Engelands tusschenkomst! De Hollan-dsche banken puilen uit van Duitsch goud. Ze trachten de Belgische- en de Fransche franc omlaag te halen. Vele Ned. banken zijn slechts verkapte filialen van Duitsche financieelè instellingen. Tijdens den oorlog steunden de Ned. re geerders en financiers zoo goed als openlijk Duitschland. „Zij hebben aldus den oorlog verlengd en de menschenslachterij verveel voudigd." De Ned. regeering heeft de aandacht van ons volk van zijn droevig lot sluwelijk weten af te leiden. „Zij heeft het de kwestie van Limburg en Zeeuwsch-VIaanderen als lokaas voorgeworpen, het tegen het zgn. imperialis tische België opgehitst „De boches hebben reeds heel het land overstroomd. Men hoort nog slechts Duitsch spreken, niet slechts in onze groote steden, maar tot in het minste gehucht van Bataven land." (Sic!) De Ned. regeering hoopt „op het opkomer. in Engeland van een arbeids-ministerie, dat op Nederland zou steunen en, naar men zegt, op de Scandinavische landen, om een tegen wicht te vormen op het Fransch-Belgiscbe en Slavische blok." Zoolang er een rechtsch ministerie in Ne derland zetelt, valt er voor België van be sprekingen over de Schelde en Limburg niets te verwachten, enz. Er zijn sommige dingen, waarvan het sig- naleeren alleen voldoende is. Tot die dingen behoort deze „Lettre de Hollande". Indien er iets geschikt is zegt de Limb. Koerier om de positie van het kabinet Ruys de Beerenbrouck te bevestigen en ook rechtschapen krachten van links naar zijnen kant toe te drijven, dan is het de laatstvermeldc uitlating van den sinisteren sinjeur, die zich „Van -Amstel" teekent. BEZUINIGING OP PENSIOENEN. De Volkskr. verneemt nog omtrent wijli mg van de pensioenwetten, dat het -n het plan moet liggen de peasioensterting ...et 4 pCt. te verhocgen, het jaarpercentrage van 2 pCt op 13 4 pCt. te brengen, waardoor het maximum-pensioen niet bereikt zal worden in 35 maar in 40 jaren, een aanmerkelijke een wijziging in de weduwenpensioenen aan te brengen. DE NIEUWE „TABA." De openingsdatum van de nieuwe „Taba," die ditmaal gehouden Zal worden in het groo te R. A. I. gebouw te Amsterdam, is bepaald op 3 Mei en de duur op twee weken. Ze zal ditmaal, meer dan de vorige maal, het karak ter dragen van een jaarbeurs op 't gebied van de tabak-, sigaren- en sigaretten-industrie, doch tevens genoegzaam een populair karak ter dragen om wederom het groote publiek te trekken. Bovendien wordt er voor nieuwe speciale attracties gezorgd. De nieuwe „Taba" zal een wetenschappe lijke afdeeling rijk worden en voorts een Braziliaan-koffie-inzending brengen, zoodaf er inderdaad geen sprake zal zijn van een her haling-zondermeer van nummer één. Ook de inrichting van de expositie ondergaat wij- ing, er wordt voor gezorgd, dat de verschil- 1 de stands or.derli -.g niet al te zeer van ka- - „ter verschillen, zoodat er een zekere stijl- eenheid zal zijn te onderkennen. Het aantal deelnemers is naar wij vernemen, wederom groot. ARBEIDSGESCHILLENWET. De heer Weitkamp, lid van de Tweede Kamer, heeft don minister van A. H. N. de volgende vragen gesteld: I. Kan de minister mededeelen den da tum, tegen welken de invoering van de Ar- beidsgeschillenwet kan worden tegemoet ge zien? II. Is de minister bereid de invoering van de Arbeidsgeschillenwet te bespoedigen, met het oog op het conflict in de Textielindustrie in Twente? DE BELANGSTELLING VOOR DE KAMERZITTING, Dinsdagochtend reeds voor twaalf uur stonden al verschillende personen in rijen geschaard voor den ingang van de publieke tribune der Tweede Kamer, om zich bij de twee uur aanvangende vergadering van een plaats te verzekeren, DE INTERPELLATIE-WESTERMAN TOEGESTAAN. Het verzoek van mej. Westerman om ver lof tot het richten van vragen tot de regee ring inzake het verieenen van ontslag aan gehuwde ambtenaressen werd door de Twee de Kamer toegestaan op een nader te bepa len dag. EEN INTERPELLATIE AANGEVRAAGD. De heer Wijnkoop heeft verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over de 10 pet. loonsverlaging voor het spoorweg personeel. Eind Maart ol begin April. Naar het Cor.-Bur. verneemt heeft de Ko ningin het voornemen, om in de laatste da gen van Maart of begin April het jaarlijkscb bezoek aan de hoofdstad te brengen. RAAD VAN DEFENSIE, Tot niet-militair lid van den Raad van Defensie is bij K. B. benoemd Mr. W. L, Baron de Vos van Steenwijk, lid der Eer ste Kamer in plaats van den heer H. Colijn, Minister van Financiën, wien op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend als niet- militair lid van dien Raad. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van mej. Westerman om verlof tot het richten van vragen tot de regeering be treffende het verieenen van ontslag'aan ge huwde ambtenaressen. De interpellatie wordt toegestaan. Zij zal op nader te bepalen dag plaats hebben. De heer L. de Groot, opvolger van mr. Visser van IJzer.doorn, wordt als lid toege- I laten. Hij legt dc vereisehte eeden af en neemt zitting. „M. d. V. De Kabinetscrisis, welke in trad na de beslissing van deze Kamer op 26 October j.l„ krachtens welke de ontwerp- Vlootwet werd verworpen, heeft op 7 Ja nuari j.l. geleid tot met-inwilliging van het verzoek om ontslag van het zittend Kabinet. Nu de vorming van een nieuw Ministerie, ondanks dit tijdsverloop onmogelijk bleek en daarbij een langer slepend blijven van de crisis niet in 's lands belang kon worden g~acht, meenden wij ons niet te kunnen onttrekken aan den plicht de verantwoor delijkheid voor het bewind te blijven dra gen. Onder deze omstandigheden stel ik er prijs op, met het ooé op de verdere samen werking met de Stat n-Generaal en de klaarheid in de verhouding tot deze verga dering. het volgende te verklaren De beslissing der Kam. van 26 October wordt door het Kabinet in de begeven om standigheden als feit aanvaard. Het treffen van een voorziening in zake de maritieme verdediging zal daardoor eerst kunnen volgen op maatregelen tot herstel van het financieel evenwicht. Deze. bereids beraamde, maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's Lands financiën doormaken, staan thans op den voorgrond. Middelerwijl zal de Regeering de verzorging van de maritieme verdedi ging opnieuw ter hand nemen. Zij behoudt zich v.oor dienaangaande spoedig nadere voor allen in te dienen. Bij de beantwoording van het Voorloopig Verslag dezer Kamer bet" ffende Hoofd stuk I der Staatsbegrooting voor 1924 zal de Pcgeering de meest geschikte gelegen heid vinden omtrent verschillen daarin ter sprake gebrachte punten van Regee ring leid nader Imar icenipg uiteen te zetten. DRegeering nü doet een beroep oo de medewerking van de Siaten-^ener'al in de overtuiging, dat zij handelt in den geest van uwe Vergadering, warneer zij haar thans uitnoodigt tot gemeenschappelijke" arbeid ten einde aan de hangende vraagstukken de oplossing te geven, die het land zoo drin gend behoeft." De Kamer luisterde aandachtig toe. Er wren *een interrupties. Na aflon" de-n opmerkingen. De V00R7ITTER stelt voor de bespre king van deze verklaring aan de orde te stellen morden om één uur. De heer KETELAAR (V.-D.): Het is anders eigenlijk niet de moeite waard! Conform het voorstel van den Voorzitter wordt besloten. De heer WIJNKOOP 'C.-P.) vraagt ver lof voor een interpellatie tot den minister van ,/atersteat over de 10 pet. loonsver laging van het Spoorwegpersoneel en ver schillende punten, daarmede in verband staande. Over deze aanvrage wordt morgen beslist. De Kamer g~at daarna over tot het trek ken der Afdeelingen. De VOORZITTER schorst daarop de ver gadering voor een half uur en verzocht den leden zich in de afdeelingen te bewegen, teneinde, in afwijking van artikel 15 van het Reglement van Orde, de voorzitters en de tweede-voorzitters dier afdeelin"en te be noemen. Na heropening der zitting deelt de VOORZITTER mede, dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeelingen de heeren Rut gers, Marchant, Nolens, Schokking en van Wijnbergen en tot onder-voorzitters de heeren van Sasse van Ysselt, v. Gijn, Snoeck Henkemans, v. d. Molen en Ger- hardt. De VOORZITTER stelt voor Woensdag 23 Januari in de afdeelingen fe onderzoe ken een serie wetsontwerpen. Conform besloten. De VOORZITTER stelt daarna voor de volgende week te behandelen de mterpel- fatie-Westerman en de Indische Producten- belasting en de interpellatie-Boon over den Postchèque- en Girodienst. De heer HIEMSTRA, S. D. A. P., vraagt de wijziging van de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet alsnog aan de orde te stel len. De VOORZITTER heeft daartegen geen bezwaar. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag één uur. EEN NIEUW SOORT VLIEGMACHINE. In opdracht van het ministerie van lucht vaart in Engeland, is in het geheim een zeer eigenaardig vliegtuig gebouwd waarmee t a .s vliegproeven gedaan worden. Deze opdracht wordt uitgevoerd in de Westland Aircraft Works te Ycovil. Wanneer deze machine, die geheel uit staal is vervaardigd en een groo te vogel lijkt, aan de verwachtingen voldoet, zal zij een geheelen ommekeer teweeg bren gen in den bouw van vliegmachines. De machine is van een geheel bijzondere constructiestutten, spandraden, vleugels en de gebruikelijke romp zijn verdwenen. fJlen ziet alleen één zeer groote en sierlijke, uit staal vervaardigde, draagvlakte. In het midden buigt deze opwaarts tot een koepel vormige structuur, welke een groote holle ruimte vormt, waarin de machine, de brand stof en de bedieningsmannen zijn onder gebracht. We hebben hier dus als 't ware slechts één vleugel, waarin alles geborgen wordt, en waarvan men de grootte af kan leiden uit het feit, dat hij bovendien nog ruimte kan bie den voor 12 personen. Aan deze mathine ligt het idee ten grond slag, dat de vleugel niet alleen moet dienen als 'n noodzakelijke ballast. Op de manier als boven omschreven productief gemaakt zijnde, zal hij tevens tot ondersteuning van de ma chine dienen. Men verwacht, door deze machine toe te rusten met een 450 P.K. motor, dat zij een grooter last kan dragen en grooter snelheid zal bereiken, dan welke machine ook voor dien gebouwd. Er bestaan reeds plannen om, wanneer gebleken is, dat deze machine aan de gesteld: verwachtingen voldoet, een luchtexpress met groote eenvleugelmachines voor snel- verbinding op de Eurppeesche luchtlijn in te voeren. De machine, die daartoe gebouwd zal worden, kan gemakkelijk 20 personen ver voeren. De vleugel zal een spanning hebben van 100 voet, terwijl zij gedreven zal worden door twee groote motoren. Door dit r.'eiwe systeem zal de hoofdtegenstand, welke de vliegmachines in de lucht ondervinden, over wonnen worden, terwijl door het optrekken der landingswielen in den vleugel nog grooter spoed getracht kan worden. WEER EEN VLUCHT OM DE WERELD Verschillende Engelsche aviateurs heb ben het plan opgevat, omin April a.s. een vlucht om de wexeld te ondernemen, in tegen gestelde richting van de vlucht hunner Ame- rikaansche collega's... DE KATHOLIEKE MULOSCHOLEN. Een oordeel van niet-Katholieke exami natoren. Uit het verslag van het mulo-examen 1923 bleek, dat de resultaten van de Katholieke muloscholen het best waren uitgevallen, daarop volgden de christelijke muloscholen terwijl de openbare scholen er het minst gunstig waren afgekomen. Over deze kwestie werd ook in de onderwijs pers geschreven, o.m. door iemand, die meen de dat de samenstelling van de commissie invloed kon hebben op den uitslag. Het „Hbl." nu heeft het oordeel gevraagd van twee menschen, die geacht kunnen wor den met kennis van zaken te kunnen spre ken. De eerste is de heer J. Schuitemaker Czn., eertijds hoofd van een neutrale bijzon dere school in Limburg, een aantal jaren lid van de examen-commissie voor onderwij zers in Limburg, en daarna ongeveer dertig jaren hoofd van een particuliere mulo- school te Amsterdam en zeventien achter eenvolgende jaren lid der mulo-examen- commissie, die dus wel bevoegd geacht kan worden, te oordeelen over examineeren, over de resultaten van het onderwijs der Ka tholieke school en over het mulo-onderwijs. De andere is leeraar aan een H.B.S., exa mineerde meermalen voor het mulo-examen en was vroeger onderwijzer aan een openbare mulo-school te Amsterdam. In de eerste plaats zijn beiden van oordeel, dat men op het examen aan de wijze van op treden, aan het verzorgen van het schriftelijk werk aan de manier van lezen en van voor dracht bijna zonder uitzondering zien kan, dat men te doen heeft met een leerling van een Katholieke mulo-school, waarbij de vergelij king in al deze opzichten uitvalt ten gunste der Katholieke leerlingen. Beide commissieleden schrijven de betere resultaten der Katholieke mulo-scholen hier aan toe, dat de Katholieke leerlingen beter gedisciplineerd zijn dan de andere en dat de onderwijzers van het Katholieke mulo zeer veel zorg besteden aan de opleiding en zich voortdurend op de hoogte houden van de examen-eischen, terwijl zij hun leerlingen niet licht zullen laten opgaan, als ze niet overtuigd zijn, dat deze goed voorbereid zijn. Van fraude bij examens kan geen spra ke zijn, verklaren beiden. De heer Schuite maker heeft in de zeventien jaren dat hij met Katholieke heeren en dames samenwerkt, nimmer iets waargenomen, dat zelfs de ge dachte aan incorrectheid zou kunnen doen opkomen. En in de laatste jaren is de mogelijkheid, dat er gefraudeerd zou kunnen worden, vol strekt uitgesloten, daar de examens worden bijgewoond door rijksgecommitteerden, die hun veto kunnen uitspreken over uitreiking van het diploma. GROOT NEDERLANDSCH STUDENTEN-CONGRES. Gedurende de a.s. Paaschvacantie zal te Leuven een Groot Nederlandsch Studenten Congres worden gehouden. WILLEM MENGELBERG. Donderdag a.s. vertrekt Willem Mengel berg met het stoomschip Rotterdam naar Amerika. CARRé WORDT GESLOTEN. De exploitatie stopgezet. Naar verluidt is Dinsdaga\ ond in het Thea ter C-Té de serie specialiteiten-voorste!!!"' be n d en d scl ouv b Tg, althans co Iocp.0) gesloten geworden. De directie deelde dienaangaande mede, dat het haar gelukt was, tot December met de ten dienste staande financiën, de kosten te dekken. Daar zij evenwel geen reserve middelen tot haar beschikking heeft, geen chuiden wenscht te maken en den laatsten tijd de zaken slecht gaan, heeft zij besloten de exploitatie stop te zetten.. Zwaar drukte bij op e bedrijf de hooge vermakelijkheids belasting sinds Augustus werd daaraan 35.000 betaald, hetgeen een nekslag be duidde. De winter-weken deden met haar ijssport het bezoek sterk verminderen, zoo dat, alles bijeengenomen, het gevallen besluit onvermijdelijk was. Onclertusschen wordt, naar men verze kerde, reeds nieuwe onderhandelingen ge voerd om tot een verdere exploitatie van het Theater Carré te geraken. EEN NIEUWE BRANDSTOF UIT STEENKOLENGAS. Naar de Duitsche bladen melden, zou de Duitsche scheikundige Franz Fischer, di recteur van het steenkoolinstituut te Miil- heim, er in geslaagd zijn, uit steenkolengas een benzine-achtige vloeibare brandstof te destilleeren, die zooals bij proeven zou zijn gebleken, gebruikt kan worden als drijf kracht voor motoren. Het patent van deze uitvinding is door de Oostenrijksche regee ring aangekocht. De Weensche professor Karl Oppenheimer heeft verklaard, dat deze uitvinding zoowel theoretisch als experimen teel onderzocht is en juist is gebleken. Er moet nog worden vastgesteld, of deze ont- d ikking practische toepassing kan vi: dan Fischer gebruikte het gewone gas uit net hoogovenproces, dat ook ontstaat bij de fabricatie van calciurncarbide. Vroeger liet men dit gas geheel verloren gaan, maar te genwoordig wordt het in het bedrijf gebruikt voor verwarmingsdoeleinden. Naar wij vernemen is de Vereen%i:ig „Rembrandt" er in geslaagd door krachtigen steen van kunstvrienden voorloopig de helft der Italinansche schilderijen uit de Groot hertogelijke Collectie Oldlenibung, zooals die in het Rijksmuseum te Amsterdam tentoon gesteld zijn, te verwerven cn ten geschenke aan te bieden aan het Rijk. Het aldus ver worvene omvat: De Madonna van Fra .Angelica, de Moe dor met het Kind van Pier Francesco Fio- renlino, het prachtige profiel-portret van Ami)regio de Prédis, de twee ronde compo sities van Mainardi en Lorenzo Credi, het portret van Morasina Morosini van Jacopo Bassaro, damesportret van 3. G. da Pon- tormo, benevens de Venus on Amor van Ve ronese. Deze indrukwekkende vermeerdering van ons Nationaal beziil aan kunstschatten is in de eerste p aats te dianken aan het doortas tend opt re 'en van enkele leden van hel Dn- gelijksch Bestuur der Vereaniging, dlie uil breed e kringen steun mochl ontvangen Ver der van oen groep 'leden der Verecniging Rembrandt, die daartoe ear. syndicaat vorm de, terwijl de schoone Pier Francesco Fio- rentino een geschenk is van den heer J. B. van Heek te Lonncker. In tijden, dat 's Rijks middelen het niet toelaten de openbare verzameling uit te breiden, maakt een dergelijke actie van par ticuliere offervaardigheid, om een lang ge voelde leemte in hel Rijksmuseum aan Ie vullen, een verheugenden indruk, die tol dankbaarheid stemt. Door de bemiddeling van een kunstvriend, die niet genoemd wenscht 1e worden, zal het restant der verzameling voorloopig in het Rijksmuseum in bruikleen kunnen blijven, in afwachting, dal ook deze kostbare stuk ken tenslotte in hel blijvend bezit van hef Rijksmuseum mogen overgaan. OPSPORING VERZOCHT. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam verzoekt de opsporing van de 23- jarige Josephine Mazur, geboren 17 Februari 1900 te Weenen, aldaar gewoond hebbende Laubeplatz. Ze was in dienst bij een familie in de Turmgasse aldaar. Den 23en October van het vorig jaar heeft ze des avonds te 5 uur haar dienst verlaten om naar huis toe te gaan. Men heeft, haar daarna echter niet weer gezien. Er wordt vermoed, dat ze in handen van misdadigers gevallen en naar Nederland gevoerd is. Ze is van middelmatige grootte, goed gebouwd, heeft een gezonde gelaats kleur en donkerblond haar. De IJsinlichtingsdicnst rapporteert d.d. Diasdag j.l. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd Nieuw Statenzijl, Dollard en Aa Zoutkamp, Lauwerszee en Rietdiep Har- lingen, vaartMakkum, Zuiderzee Lem mer, Zuiderzee en Rien Urk, Zi:;d- en Noordkust Schellingwoude, Zuiderzee Marken, OostkustHoorn en Enkhuizen, Zuiderzee. Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremd Harlingen, Zuiderzee, Stavoren, GrachtKeteldiep, Zuiderzee. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Stavoren, Zuidêrzee Keteldiep, IJssel Schelüngswoude IJ Hembrug, Voorzaan Wieringen, OostkustAandel, boven de Sluis, De zeilvaart ondervindt hinder Delfzijl, Eemskanaal ElburgHellevoetsluis, ka naal door Voorne Merwedekanaal te Vrees wijk, Dieze en Zuid-Willemsvaart. De scheepvaart wordt niet belemmerd Delfzijl, Eems Schokland, Oost- en West kust Hembrug, Noordzeekanaal Nieu- wersluis, kanaal door Voorne Andel, bene den de sluis. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk. Ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door tijde of windrichting Oude Schild, Zuiderzee. De scheepvaart wordt met belemmerd. Ijstoestand veranderlijk, wordt overheerscht door getijde of windrichting St. Andnes, kanaal. In verband met den roofmoord te Etten verzoekt de commissaris van politie te Til burg, in opdracht van den officier van justi tie té Breda een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent de kleeding van twee mans personen een groote en een kleine die zich op Dinsdag 8 Januari jl. te Tilburg heb ben bevonden en van wien de kleinste een harmonica bespeelde en de grootste het geld in ontvangst nam, zich zoo spoedig mogelijk aan het hoofdbureau van politie aldaar te ver voegen. Verder verzoekt de commissaris van politie den rijwielhandelaar of winkelier, die op 8 Januari jl. aan één van bovengenoemde personen een batterij van een electrische zak lantaarn, gemerkt Corbulo, (39e week 1923) verkocht heeft, zich eveneens aan het hoofd bureau te vervoegen. Deze oproeping schijnt in verband te staan met het feit, dat de twee verdachte harmo nicaspelers op den dag, waarop de moord des nachts had plaats gegrepen, op ae fiets naar Tilburg zijn geweest en alhier hun harmo- nicaspelersberoep hebben uitgeoefend. Een door de justitie in beslag genomen te zijn als stuk van overtuiging, doch blijkbaar moet nog worden vastgesteld, dat deze aan een der vermoedelijke daaers toebehoorde. De foto's van beide verdachten zijn te Tilburg aan de "osthuizen en pclitiebureaux aangeplakt. De 4 gearresteerden bekennen. Naar uit Breda gemeld wordt, hebben de arbeiders P. Bals, G. van Peer en A. van Set- tera, die Zaterdag j.l. werden gearresteerd, bekend de daders te zijn van den roofmoord op den landbouwer Naalden te Etten Verder zijn nog een zekere J. V.ersteylen en R. de Blaedert aangehouden Ook Ver- steylen heeft bekend. Gebleken is dat P. Bals de doodelijke ver wonding heeft toegebracht. De daders zijn allen afkomstig uit Sint Wille- brord. Dat deze ernstige zaak zoo spoedig tot klaarheid, is gebracht is voor een groot deel te danken aan het onvermoeide en doortas tende optreden van de gemeente-politic, de marechaussees en de rijksveldwachters te Sprundel cn Etten. Naar wij vernemen, heeft een broer van den verdachte van Peer bij de Justitie aan gifte gedaan, dat hij eenigen tijd geleden ontdekte, dat zijn broer en diens kameraad Bals, die eveneens gearresteerd is, zich in zijn woning hadden laten insluiten. Toen de beide mannen ontdekt werden, wilden zij niet heengaan doch met behulp van een mestvork werden zij door den broer van den verdachte van Peer weggejaagd. De zwager van van Peer en diens vrouw zijn eveneens naar Breda overgebracht. EEN TWEELING VAN 91 JAAR. Dinsdag j.l. werden Mattheus en Mark Gunn de oudste tweelingen waarschijnlijk van geheel Engeland 91 jaar. Beiden nog even actief, wandelen de oudjes eiken dag dag nog drie a vier uur. De twee broers kun nen buitengewoon "goed met elkander om gaan. Wij hebben nog nooit ruzie gehad, ver telde Mark Gunn, en nooit doen wii iets zon der elkaar te raadplegen. Toen wij klein wa ren, dacht ieder, dat wij wel spoedig zouden sterven, want wij hadden het met ons gezin van dertien hard te verantwoorden. Een ma tige levenswijze heeft er ons echter boven op gehouden. Mark Gunn leeft met zijn zoon, cie bijna 72 jaar oud is. De politie te Gronau heeft een berucht inbreker, een Duitscher gevat, die deelge nomen heeft aan de inbraken te Oldenzaal in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. Verschillende van die inbraken afkomstige voorwerpen waren nog in zijn bezit. Na een jacht van anderhalf uur, waarlij de in breker twee keer door de Dinkel zwom en de politie 7 schoten op hem had gelost zon der hem te treffen, werd hij gearresteerd. Op 12 December is dezelfde man uit de gevangenis te Gronau gevlucht. BEWUSTELOOS GESLAGEN. Dinsdagmiddag heeft juffrouw M. A., te Schiedam woonachtig, op den Schiedam- schenweg te Rotterdam, toen zij een kind greep dat voor een tram de rails overstak, een duw van den motorwagen gekregen, ten gevolge waarvan zij tegen de straat sloeg. In bewusteloozen i es tand en met een her senschudding is zij naar het ziekenhuis ge bracht. NOG WORDT ER GEREDEN! Uit Lemmer (Friesland) wordt gemeld, dat dr -y 'laar. zoover het oog reikt, nog met een dikke ijskorst bedekt is. Van Lem mer naar Kuine is prachtig ijs voor schaat senrijders, waarvan dan ook een druk ge bruik wordt gemaakt. Heden, Woensdag, zullen bij Kuinre wedstrijden op zee, voor heeren plaats hebben. DE SCHEEPVAART OP DE EEM. Op de Eem is de scheepvaart hersteld, j Een motorboot van Amersfoort brak Maan-j dag het ijs. Van Baarn tot de monding drijftj veel ijs in de rivier. Tal van schepen! stoomden Dinsdagmorgen uit de haven van; Amersfoort langzaam zeewaarts. De Zui derzee is gedeeltelijk ijsvrij. DE HONDENVERGIFTIGING TE APEL DOORN. Omtrent de vergiftiging met strychnine van losloopende honden te Apeldoorn ver nemen wij nog, dat de dader, de zenuwarts dr C. J. M„ alvorens hij tot vergiftiging overging eerst- op de dieren geschoten heeft, doch door de politie hierin werd ver hinderd, Eerst toen maakte dr. M. van strychnine gebruik. Gebleken is dat de die ren, (er zijn er tot dusver negen), na het ge bruik van het vergiftigde vleesch, geheel stijf werden en onder vreeselijke pijnen stierven, GEVAARLIJKE HONDEN. Zaterdag werd de. heer H. G. T. te Laren (N.-H.) door een tweetal honden aangevallen. De door hem bekomen verwondingen waxen van dien aard, dat onmiddellijk geneeskundi gen hulp moest worden verleend. Bovendien waren zijn kleeren ten zeerste gehavend, TER VOORKOMING VAN OPLICHTING. De directeur van het postkantoor te Am-j sterdam heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de maatregel, waarbij postwissels, een bedrag ad 20 te boven gaande, ook aan de bijkantoren aldaar kunnen worden uitbe taald, van Maandag j.L af is ingetrokken. Thans kunnen alleen dan postwissels boven een bedrag van ƒ20 aan de bijkantoren worden uitbetaald, indien de geadresseerde persoon lijk aan het betrokken kantoor bekend is of na indiening van een schriftelijk verzoek waarvoor formulieren aan de bijkantoren verkrijgbaar zijn. DIEVEN OP DE RIVIER. De ,19-jarige wachtsman W. V. uit Maas-. sluis bemerkte Maandagavond aan boord van de op stoom liggende zeetjalk „Cito" te Rotterdam, waar hij de avondwacht had, dat eenige mannen van de duisternis gebruik trachtten te maken, om op het schip te ko men. Hij ging op hen af, waarop de mannen de vlucht namen. Eén hunner loste hierbij een revolverschot, waardoor V. aan een hand gewond werd. De dieven slaagden erin te ontsnappen. V. werd door de rivierpolitie aan wal gebracht en toen door den Genees kundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar men hem ver- boa lea heeft. OVERREDEN EN GEDOOD, Maandagavond reden door de Dorpstraat' te Renkum twee aan elkaar gekoppelde vrachtauto's. Daar alleen de voorste auto lichten ophad, zag een voorbijganger, de 38- jarige W. S. te Renkum, den tweeden wa gen niet en werd hij door het voertuig over reden, In ernstigen toestand werd bij opge nomen en naar het ziekenhuis te Wagenin- gen vervoerd, waar hij Dinsdagmorgen over leed. I De chauffeurs van de auto's reden na het ongeluk door, zonder zich om den overre den man te bekommeren. In Oosterbeek werden zij echter door df politie aldaar aangehouden. AUTOBUS IN EEN SLOOT. Maandagmorgen reed een autobus, die van Maassluis over Naaldwijk naar Hoek van Holland gaat, bij den Heenweg in de sloot. Van de inzittenden werd een vrouw vrij ernstig verwond, zoodat zij door dr. K lit Naaldwijk moest verbonden worden. ONDANK IS 'S WERELDS LOON, De heer v. d. M. te Delft verleende aas, een Hongaar, die zonder middelen van be staan rondzwierf, onderdak en verdere ver- ;oni ig. De gastheer, begaan met het treu rige lot van den armen zwerveling, was verder zoo goed aan dezen reisgeld te ver strekken voor het brengen van een bezoek aan den Hongaarschen consul te Amsterdam. Na 14 dagen van de gastvrijheid te hebben geprofiteerd, is de logé plotseling vertrokken. Als blijk van groote erkentelijkheid heeft hij. eerst den lessenaar van zijn gastheer open-1 gebroken en daaruit ongeveer 100 gestolen EEN GESTAAKT AUTOBUS- VERKEER. Maandagmorgen is op last van den com missaris der Koningin door den burgemees ter van Nieuwer-Amstel het geheele verkeer met auto-omnibussen en vrachtauto's binnen deze gemeente stilgezet. Zoowel van de zijde der ondernemers als van het publiek werd geprotesteerd, vooral door de houders van abonnementen op de, bussen. Het melkvervoer ondervond ook stagnatie. Van Amstelveen uit steeg door dezen maatregel het personenvervoer per trein be langrijk. j Ouderkerk a/d Amstel wis evenwel geheel geïsoleerd, daar er vanwege het ijs in den Amstel nog geen booten kunnen varen. Een deputatie van autobus-ondernemen zal trachten, althans voor den straatweg (Amstelveenschen weg) het verbod opgehe ven te krijgen. GIJZELING WEGENS O. W.-BELASTING. De ontvanger des- directe belastingen te Arnhem is overgegaan tot het in gijzehng stellen van een belastingplichtige aldaar, die in gebreke bleef een navordering van oor logswinstbelasting te voldoen. Er is Maandag, in verband met den moord] te Culemborg, weer iemand gearresteerd,' juist op het oogenblik dat hij in den trein' naar Utrecht wilde stappen. De man Is ge-J vankelijk naar Tiel gebracht. DE VEIL'NOEN TE AALSMEER. AALSMEER 16 Jan. Op de centrale Aals- meersche veiling is gedurende 1923 in totaal geveild voor een bedrag van 1 827.511.09 op ƒ71.810.49 mindegr dan in 1921. Aan sisij- boonen is minder geveild 70.094.17 aan pot en perkplanten 19.749.78; aan fruit en groenten werd meer geveild 2860.86,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2