DE SPAARNEBANK Donderdag 17 Januari 1924 46ste Ja an lang No. 14639 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. - Eerste blad. Het noodschot. ZAANDAM. LEUMU1DEN. UIT DEN OMTREK. KROMMENIE. VINKEVEEN. HEEMSKERK. MIJDRECHT. WILNIS. PURMEREND. HEEMSKERK. UITGEEST. assendelft. VOLENDAM. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem HAARLEM. Van het Kantongerecht. Faillissementen. V. K. j STOOMVAARTLIJNEN, De abonnemenisprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Aldus heeft mr, Marchant gisteren het 3de Kabinet-Ruys betiteld bij het debat in de 2de Kamer over de regceringsverklaring. De leiders der linksche partijen, mr. Dresscl- buys, mr. Troelstra, mr. Marchant en dr. van Ravesteyn waren in hun element. Geen won der! De rechterzijde beleeft nu juist niet haar roemrijksten tijd. Men kon zich op een arti kel van jhr. de Savornin Lohman in „de Ne derlander" beroepen, dat de coalitie niet meer bestaat; en op een ander in de Katho lieke „Nieuwe Eeuw," waar de rechtsche coalitie als iets onwaars en onwezenlijks ■werd geschilderd. Zou "men van de linker zijde mogen vergen, dat zij zulke vette, po litieke kiuiven onaangeroerd liet liggen? Intusschen, wanneer nu de vier leiders van diezelfde linkerzijde aan het einde van den dag van gisteren eens de balans opmaken, dan zullen zij bij zich zelf een nog veel groo- ter en hopeloozer verdeeldheid vinden. De leider der sociaal-democraten roept om liefst onmiddellijke Kamerontbinding en acht het optreden van het 3de Kabinet-Ruys een schandaal; de woordvoerder der communis ten verklaart den dood aan alle parlemen tair gedoe en roept om ,,de eenheid van het proletariaat"; de vrijzinnig-democratische voorman acht de laatste daad der Koningin, waarbij het ministerie-Ruys gehandhaafd werd een noodschot en zal zich bij den toe stand neerleggen; mr. Dresselhuys, de plaiter voor den Vrijheidsbond ziet in de crisis al lerlei bedenkelijks, maar voelt toch wel, dat dit ministerie gesteund zal moeten worden om tot bezuiniging en reddering der finan ciën en ook.... tot verdediging van fndië te komen. Dit laatste was misschien nog wel het merkwaardigste in de felle rede van dezen vrijzinnigen woordvoerder, waaruit bleek hoe zijn kiezers hem gedurende de lange crisis aan het verstand hebben gé bracht, welk een ellendigen politieken flater de Vrijheidsbond maakte met zich door Troelstra op sleeptouw te laten nemen en tegen de Vlootwet te stemmen. Verdeeldheid dus overal, in alle gelederen. Het zal dan ook minister Ruys niet zoo heel moeilijk vallen om in dezen leeuwenkooi af te dalen; men verscheurt elkaar onderling en hij heeft slechts het toekijken. Op al de billijke en al de onbescheiden vragen over de rechtsche coalitie, over de adviezen aan dc Kroon, etc., zal de minis ter-president wel het antwoord schuldig blij ven. Mr. Ruys heeft het vóór en op 26 Oc tober voorspeld: wanneer men dit rechtsche ministerie laat vallen, dan zal er geen nieu we regeering op de basis eener rechtsche coalitie meer te bouwen zijn. Hij heeft gelijk gekregen; een rechtsche coalitie in den goeden, ouden zin bestaat er niet meer. Noodgedwongen is het oude ministerie als een 3de Kabinet-Ruys teruggekeerd. De mi nister zal den scheldenden heeren slechts be hoeven toe te voegen: gij hebt het zelf ge wild! Eén goed ding is intusschen gisteren reeds gebleken: voor Kamerontbinding bestaat mo menteel bij de grootste helft der linkerzijde geen lust. In nieuwe verkiezingen ziet men slechts winst voor de uiterste radicale ele menten, En dus laat men Troelstra met zijn roep om Kamerontbinding maar alleen staan. Of dezelfde bloode politieke heeren, die om zelfbehoud nu maar in den eenmaal gescha pen toestand berusten, straks ook den eer lijken moed zullen hebben om het ministerie in zijn ondankbare regeeringstaak, en bij zijn noodzakelijk' bezuinigingswerk te helpen, dat staat inmiddels nog te bezien! Wegens periodieke aftreding van den heer G. dc Ruyter als lid van het Algemeen Armbestuur, werd deze met 7 stemmen weerherbenoemd, tegen drie stemmen op den heer van Waesik. Mej. P. v. d. Werf werd 200 salaris per jaar toegekend wegens hare benoeming ingaande 1 Januari 1924 tot onderwijzeres, belast met het onderwijs in de nuttige hand werken aan dc O, L. School. Hierna sluiting. Begin van brand. Woensdagmorgen is in de fabriek van de N. V. Hollandsche Deu- renfabriek Bruijnzeel en Zn. aan de Nieu we Zeehaven een begin van brand ontstaan in de cycloon. Men slaagde er in na eenigen tijd het vuur te blusschen, Groote schade werd niet aangericht. Personalia. De gemeenteraad van Am sterdam heeft benoemd tot onderwijzer aan de Leeghwaterschool aldaar, den heer J. Jurgens, alhier. Collecte. De Zondag j.l. door den Zeer Eerw. Heer Pastoor Leusen gehouden collecte, ten bate van de te bouwen St. Jozefkerk te Leiden, heeft opgebracht 304. 'tram Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, d. v. M. Pels en A. Kuyper; Embertus Jose- phus, z. v. P. N. Joosen en C. C. Sicking; Hendrik Cornells, z. v. C. Zwart en D. Ver beek; Frits Pieter Eduard, z. v. J. Koome en E. A. A. Lambert. v Overleden: te Amsterdam: G. T. Ridder, 77 jaar, echtgenoot van M. van Gelderen, Personalia. In ons laatste berichtje „Personalia" is een storende drukfout inge slopen; niet C. Nuft F,z„ maar C. Neeft Ez. is gekozen tot Hoofdingeland der polder Krommenie. Personalia, Onze vroegere plaatsge noot, de heer J. N. Teer, slaagde voor het candidaats-examen geneeskunde. R. K. Sociëteit. De huishoudelijke ver gadering aer R. K. Sociëteit was uitstekend bezocht. 't Bestuur voelde er veel voor om bij ge legenheid van 't eenjarig bestaan der So ciëteit een feestavondje te organiseeren. De leuen konden dan hunne vrouwen of verloofden meenemen, aldus stelde de Voor zitter voor. Over een en ander heerschte groote een stemmigheid en weldra werden verschil lende prijzen voor diverse wedstrijden op dien avond toegezegd. Pastoor Beukers kon zich met de plannen uitstekend verecnigen en meende, dat de Sociëteit een naam moest dragen. Z. E. stelde voor haar te noemen de R. K. Sociëtiet Eudoxia, Alge meen goedgekeurd. Misschien, dat bij 't lezfen van dit be richtje opgemerkt wordt, wat nut zal zoo'n Sociëteit nu toch eigenlijk hebben. Geld verskillen en uithuizigheid, ziedaar de re sultaten! Zeker, 't geld kan niet ontbreken en bezoekt men de Sociëteit, dan is men dien avond niet thuis. Doch een avond van „gepaste ontspanning" is veel waard en het ware te wenschen, dat vooral de jongeren zulks ook inzagen, want ontspanning is er genoeg, maar gepast? Wij hoorden van meer bevoegde zijde wel eens wat anders. Kunst en Sport. Het resultaat der le verloting van Kunst en Snort ten bate van ccn nieuw vercenigingsgebouw, is zoo aan- moed'gend geweest, dat een 2e voor 't zelf de doel op touw gezet is en dezer dagen dc Konninklijke goedkeuring heeft verkre gen onder voorwaarde, dat de trekking voor 1 Juli a.s. plaats heeft. Het Bestuur heeft, in verband met genoemden datum, besloten de trekking vast te stellen op Zaterdag 21 Juni. 't Zal nu de kunst zijn, om in den tijd van enkele maanden tien duizend loten aan den man tc brengen. We wenschen Kunst en Sport veel suc ces, want 't beoogde doel is goed. Dienstplicht. Personen, die geboren zijn in 1905, moeten op Woensdag 23 Jan. a.s. ingeschreven worden voor den dienstplicht. Op dien datum bestaat daartoe gelegenheid op de Gemeente-Secretarie van voormiddags 9 tot 's namidd. 1 uur. Verdronken. Dinsdagmorgen, is de 2!-jari- gc Marfous Voorbij ia or het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Aan de gevolgen overleden. De lieer Ver kerk, die alhier nabij de R.K. kerk verleden jweek een.ernsligen val deed op het ijs, is in hei zieken huis aan de gevolgen o verleden. Autoverkeer verboden. Nu met ingang van Januari door Ged. Stalen de binnenwegen voor autoverkeer zijn opengesteld, verdiént toch aanbeveling te vermelden dat de Baam- brugsche Luwe onder deze gemeente voor autoverkeer verboden is Gemeenteraad. Dinsdagmorgen kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder praesWium van den Wethouder J. Spruin, wegens afwezigheid van den burge meester. De Voorzitter wcnscht ter gelegenheid van de eerste vergadering des jaars den leden allen een alleszins voorspoedig nieuwjaar toe. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meenteontvanger gehouden op 29 Dec. 1923. De ontvangsten hebben bedragen ruim f 114.343, de uitgaven f 110.432.94. Boeken ■en kas waren in orde. Van Ged. Stater» de mededeeling van open stelling der wiegen voor auto's, behalve ite Baamibungsche Zuwe en de weg, die leidt naar die Waver. De voorzitter zegt. diat bezwaar .werd ge maakt door B. en W., 'dat auto's, zwaarder ■beladen dan 5000 K.G den bier zachten weg berijden en daarom werd hierover oen re quest gezonden naar de Koningin, welk re quest werd voorgelezen. Nu echter geeft dit beroep niet, daar nu >de wegen geheel open gesteld zijn, waarom andermaal een beroep moet volgen legen de openstelling der wegen voor auto's boven 5000 K.G. gewicht. Beslo ten wordt andermaal in beroep te gaan bij de Kroon. Van d'e Bouwvereendging „St. Jozef" is in gekomen rekening en verantwoording 1923 en begrooting 1924, met verzoek, de verlie zen te vergoeden. B. en W. stellen voo;r alles goed ie keuren ■en de vergoeding toe te slaan. De beer Verrips zegt, dal deze huizen de gemeente zeer veel geld kosten. De heer Driehuis beziel weer de lichtzijde er van, doordat de belastdngpenningen van de bewoners dezer huizen zeker ook niet ge ring zulten zijn. De voorzitter zegt, dat dit toch geen 1800 zal bedragen. Van Ged. Stalen is inigokomen een verzoek tegen 4 stemmen verworpen, maar werd j tot wijziging begrooling inzake eleetriciteits- in overweging gegeven, de tarieven te ver- j bedrijf. hoogen. Van de Eerw. Zusters van het Kostbaar Raadsvergadering. Alle leden zijn aan wezig, uitgezonderd Dr. v. d. Bergh. De voorzitter opent de vergadering met een woord van gelukwensch voor de raads leden en hun gezinnen en hoopt dat 1924 vooral wat het tuinbouwbedrijf aangaat een gunstig jaar moge zijn. Wethouder van Duivenvoorde dankte namens den Raad den voorzitter voor diens woorden en wenschte dezen met zijn gezin, wederkeerig een voorspoedig jaar toe. De notulen werden zonder opmerking goedgekeurd. Voor kennisg. werd aangen. de mededeeling dat de verhooging van 't presentiegeld dei- raadsleden, wegens vermeerdering van het getal door Gedeputeerde Staten is goed gekeurd. Idem een proces-verbaal van kasopname door den accountant bij den gemeente ont vanger, waaruit bleek, dat kas en boeken in goede orde zijn bevonden. 1 Aan den heer H. v. Benthem werd op j zijn ve»-zoek eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie. Van- de gezamenlijke caféhouders was een verzoek ingekomen om het uur van sluiten 1 uur later te stellen en dat van opening op Zondag en andere feestdagen 2 uur te mogen vervroegen. Burgemeester en Wethouders stelden voor, hierop afwijzend te beschikken. De Voorzitter stelde in het licht, dat de ze zaak voldoende is geregeld en geen ernstige redenen bestaan, om hiervan af te wijken. Besloten werd met 6 tegen 4 stemmen, toe te staan, dat de café's op Zon- en feestdagen in plaats van om 11 uur, om 9 uur mogen geopend zijn. Een verzoek van de werkioozen gaf veel stof tot bespreking. De werkioozen werden volgens den heer Henneman veel te slecht betaald. Andere leden vonden, dat de üit- keeringen voldoende waren, gezien de slechte tijden en vele tuinders wel in groo- ter nood verkeeren. De Voorzitter merkte op, toch vooral hier niet uit het oog te verliezen, dat slechts steun moet verleend worden. Al hebben de menschen het wel-is-waar niet te breed, ge zien van het standpunt der gemeente, moet de prikkel blijven bestaan tot het zoe ken van werk bij anderen. Op voorstel van den heer Henneman werd besloten, ook de georganiseerde werkioo zen bij de steunregeling te betrekken en werd met 6 tegen 4 stemmen besloten een commissie te benoemen, die B. en W. in deze van advies zal dienen. Zonder stemming werden aangenomen een voorstel van B. en W. tot goedkeuring der begrooting van den gemeenschappelij- ken vleeschkeuringsdienst 1924, alsmede wijziging der rekening-courant overeen komst met de Bank van Ned. Gemeenten, waar de rente werd verhoogd van 6 tot 6% Een voorstel om voor 19^4 aan de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" 50 sub sidie toe te kennen, werd, in verband met het feit, dat de meeste omliggende ge meenten geen subsidie verleenen, met 6 Bloed te Sittard een verzoek om voorschot schoolgelden. Besloten wordt een voorschot te verleenen van 80 pCt, van j 1800. Van het gemeentebestuur te Werkendam is ingekomen een verzoek, om 'adhaesie te be tuigen aan een adres tot wijziging der Mid delbaar- en Hoog e r-O n de r w ij s wet De heer Aarsman vraagt of de gemeente Werkendam niet aangesloten is bij den Bond van Nederlandsche Gemeenten. De heer Oussoren is van moening dat deze Bond meest uit groote gemeenten beslaat, dus dlie hebben de meeste zeggingschap. De heer Verrips stelt voor, adihaesie te be tuigen, dit is een stoot, lot minder bouwen van scholen, Besloten wordt adhaesie le betuigen. Wordt vervolgd. Door 't ijs. Men schrijft ons: Zondagavond zou de veehouder C. 1 zijn vrienden een potje gaan kaarten, koos den koristen weg en zou maar het ijs gaan, doch hij keek niet, bij Hij over waar hij liep, want achter de R.-K. school, waar het ijs. zeer slecht was, zakte bij er eensklaps door. Op het aanhoudend hulpgeroep kwam de electViden Jurgens aansnellen en wist C. met levensgevaar te redden. Voorwaar een edele daad! Werkloozenuitkeering. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd besloten, dat die werkioozen zouden worden ondersteund dooi de verschillende Diaconieën, die zich hiervoor hebben bereid verklaard. Een voorstel van B. er. W., dat de gemeente voor de helft zou bijdragen in de kosten voor de exLra- uilkeering aan werkioozen, werd met 43 stemmen verworpen, Burg. Stand. Geboren: Lena» d. van C. Bras en A. Dijkslag. Overleden: Pietje de Haan, 72 j., echtgen. van H. Griffioen. H.mlrijderij. De hardrijderij op schaatsen, welke Donderdag 10 Januari was uitgeschre ven door de IJsclub „Volharding V ooruil", Wil nisMijdrecht, zal nu gehouden worden bij ijs en weder dienende, op Vrijdag 18 Jan., des namiddags om 1.30 aan het Mo tentand, om prijzen van 80, 40, j 20 en 10. Inleggeltd 1; aangifte Gafé Visser, Driehuis, Witnis. Diefstal. Dinsdagmorgen was bij de politie kennis gegeven, door den burgemeester van O o ter leek, dat' bij hem iu d'e gemeente 57 kippen waren gestolen. De eigenaar der kip pen deed met de politie onderzoek, doch kon zijn beestjes niet terugvinden. Wel gemenscht. Door de politie werden Dinsdagmorgen twee personen aangehouden, die ieder met een rijwiel stonden te markten, hetgeen de politie verdacht voorkwam. De heide rijwielen zijn voor 14 dagen in bewa ring gehouden tot het houden van een onder zoek. De nieuwe winter. Vrijdagmiddag zal al hier een hardrijderij op schaatsen gehouden worden voor weduwen en ouden van dagen. Voor dezen wedstrijd is door de IJsclub „Oude Haven" met een lijst bij de burgers rondgegaan. Dit is zeer zeker een schoone daad. Burg. Stand. Geboren: z. van A. Boon en M. Voormeer. d. van C. de Wit en M. Numan. d. van J. A. Stengis en M. W. Kuil. z. van J. Kuyper en A. M. Zeegers. '2 zoons van J. Vrenegoor en A. Koper. Ondertrouwd: P. J.J. va n IJalem en N. Boerman. Overleden: Johanna Maria Kok, 55 j. Overgeplaatst. -De heer B. Hoekstra, vroe ger ambtenaar alhier, is als commies bij de Nod. Spoorwegen overgeplaatst naar Utrecht. Zanguitvoering. De dameszangvereeniging, einderaf'dee'ing van den R.-K. Vrouwenbond, alhier, geeft 29 Januari a.s. haar winleruit- v coring, R.-K. Kiesvereeniging. De R.-K. Kies- vereeniglng houdt Dinsdag 22 Januari .a.s., der avonds te 8 uur, in het Gezellengebouw, haar jaarvergadering. Behalve de gewone jaar verslagen van secretaris en penningmeester bobben er verkiezingen plaats en wei twee voor het bedanken van de heeren L. Klaver en G. Neelen en twee wegenis periodieke af treding van de heeren K. Daan en A. Cor- nelisse Jbz. Cursus in Gezondheidsleer. Deze cursus, welke gegeven zal worden door den WelEd. ZeerGei. heer Dr. Rh», arts, alhier; begint Vrijdag 18 Januari, des avonds 8 uur, in het Gezel len'huis Begmf enissociël cit. De jaarvergadering dezer Sociëteit heeft plaats op Dinsdag 5 Februari, des avonds te half 8, bij den lieer P. Veizeboet. O. m. worden behandeld: Jaarverslagen van secretaris en boekhouders, bestuursverkiezing van 2 leden, wegens periodieke aftreding en behandeling van een voorstel vanden heer K. Mors, op de vorige jaarvergadering inge diend, "Fanfarekorps. Door ons Fanfarekorps is in zijn gehouden jaarvergadering besloten, om bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van bel korps, in Augustus 1925, een concours le houden voor harmonie- en fanfarekorpsen. Hopen we, dat de pogingen daartoe zullen slagen. Burg. Stand. Geboren: d. van D. Bus en A. Kok. z. van W. Laan en G, Dekker. d. van J. Palmboom en .1. Rijs. z. van S. Schouw en J. Cornelissen. z. van H. Wil brink en K. Knegt. Overleden: Simon Brasser, 20 j. Aanbesteding. Door het bestuur van den polder Assendelft is aanbesteed het maken van 6 nieuwe bruggen. De uitslag was als volgt; C. Koomen 10992, firma Kuiper 9797, C. Zuidervaart Pzn. 9782, A. Noë 9361; A. Crok f 9200, J. Veems IJz. 9118; firma K. J. Vrouwe 8800, C. Jongens f 8615, A. B.-jckel 8609, K van 't Veer 7470 en D. Kranen burg f 7450. De begrooling was 9017,40. Het werk is aan den laagslen inschrijver, den heer D. Kranenburg gegund. Personalia. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht, onze plaatsgenoot de heer J. A. J. Barnhoorn. arts. Bevolking. In 1923 zijn er in onze ge meente geboren 65 jongens en 48 meisjes, te zamen 113 Overleden zijn 20 mannelijk® en 14 vrouwelijke personen, totaal 34. Een ver meerdering dtus van 79 personen. Er vestigden zich 193 personen en er vertrokken naar el ders ook 193 personen. AIzoo een totale ver meerdering van 79 personen. Op 1 Jan. 1923 was hel aantal inwoners 4255 en op 31 Dec. bedroeg het 4334. Harmonie. Ons bekende fanfarecorps 1 „.Harmonie"' dat dezen zomer zulke mooie tri- umfen heef! gevierd, zal Zaterdag en Zondag a.s een uitvoering geven voor de donateurs der vereeniging. 't Zal aan de noodige belang- steliin niet ontbreken en de muziekliefhebbers kunnen genieten. Burgerlijke Stand. Geboren; Grietje, d. van R. v. d. Eerde en M. Hakvoort. Cornells, z. van M. Boon en A. Masleling. Kniiera. d. van M Schouten en C. v. Steen. k Ondertrouwd: Hendrik Kious en Sijtje Bos van Anna Paulowna. Vergadering St. Gerardus. Maandagavond hield de eenidenhoudersvereeniging „St. Ge rardus" een vergadering in hel St. Josephsge- bouw. Er waren 100 leden aanwezig. Aan de orde was het mossetenvraagstuk. De heer M. v. Hurch-Musoh wilde 1 mand mosselen leveren voor 8 cent, de v,olg.ende ■manden voor 7 cent. De monstermand is aan wezig. Jan Spaander vraagt of het niet wen- schelijk is om Wderingen óók te vragen. De heer Keizer vraagt wat het Bestuur over dien prijs denkt. Wat voor soort mosselen wordt er geleverd'? Verleden jaar mankeerde er óók wel eens wat aan, bijv. sleenen, kleine mosselen, enz. De voorzitter vraagt wat de vergadering er ■van denkt. De lieer Jan Smit zegt: Dat willen de Bak kers óók voor 7 cent leveren. Er zijn wel Tes- seiaars die bet voor 6 "cent doen. De heer M. v.Hurck-Musch: Ik kan met ■mooi weer gauwer 3080 manden vangen als een zeitblazer 500. want de motor is er voor gebouwd om, buitengewoon slecht weer daar gelaten. mosselen te vdsschen. De mosselen- netten zijn grooter, eniz. De heer Schilder: Kunt u 's zomers óók 3 maal aanvaren? De heer v. HiirckMusch: Dat kan best, als hel weer meewerkt. De Voorzitter: Er is nog een bezwaar aan verbonden wegenis den diepgang van 7 voet. Voor Volenidiam is dat wei een beetje te diep. De heer Molenaar vraagt om eerst eens de Bakkers te vragen De voorzitter zegt het te zullen doen. De heer S. Tol vraagt, om koste wat het wil, den Zondag vrij te houden van werk. De voorzitter zegt dit toe. De heer C. Sier vraagt of het minder kan. De voorzitter zegt van niet. De lieer Jan Schar vraagt, of op Volendnm dc steigers niet verplaatst kunnen worden, dan kan hij hier óók lossen. De heer Keizer: In Edam hebben wij óók liever een kleine scihuit, omdat het met een groote schuit le lang duurt. In de vorige vergadering is reeds het stelsel van aparte ploegen aangenomen. De voorzitter;. Wij zullen het regelen. De heer Koning zegt: Wanneer twee tege lijk in Edam laden, gaat het óók viug. De heer M. v. HurcktMusch: Bezwaren om le tossen zijn er niet: want in 3 uur gooi ik mijn schuit leeg aan 2 kanten, en heb ik te kort, dan zal ik het wel regelen. De beer Molenaar vraagt: Laat het vrij blijvend zijn en levens het ploegen,stelsel ge handhaafd. De voorzitter: Zijn er menschen, die zich bij dit voorstel willen aansluiten'? De secretaris no mi de namen op- De persoonlijke veiling is nu definitief tot stand gekomen. Nadat nog op enkele bezwa ren en misstanden gewezen as en voorstellen in overweging zijn genomen, volgt sluiting. 17 JANUARI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN ,p. billioen) 0 0637. PARIJS 12.69 BRUSSEL 10.30 WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANJA BAZEL 46.30 NEW-YORK 2.677, 1 O JE Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit. OPGAVE VAN; HET HEDEN, BEELD DER TOEKOMST? Men schrijft ons: De verwachting van velen, dat het ijs zou aftrekken, is teleurgesteld. De Westenwind bleef uil. Was de ijsvloer ten Noordoosten van Voieni.iam eerst weggedreven .door een sterken Z.Z.W.-wir.d, later kwam hij weer terug tengevolge van den Z.Z.O-wind en op het ocgentolik heeft de zee weer hetzelfde as pect als in de dagen der meest strenge vorst. Zondag ,j.i. hebben vele Volendammers op de der verschillende leveranciers. Dit wondt nog mag uien wel de voorzichtigheid in acht ne men, want het is niet overal vertrouwd. De vissebersvloot ligt nu al 3 weken stil. Hoe de bevolking dan wel zonder inkomsten kam teven, zal iemand allicht vragen. Hierop antwoorden we slechts dit: hun leven hangt af van de lankmoedigheid en de credietslerkle rlèj- verschillende ievranciers Dit wordt nog veel te weinig begrepen door wantrouwige controleurs, die met hun geest nog steeds ver toeven in de dagen der hoog-conjunctuur. Dit wordt ook nog te weinig begrepen door hen, die steunregelingen in elkaar flansen voor ver schillende calegoriën, welke wegens dit voor recht niet iu aanmerking kunnen komen voor d'e werkverschaffing. Voelt men dan niet 0,75, 1,1,20, 1,50 enz., waarvoor geen ander motief is dan dat een jongen op de fabriek werkt, die een bedrag verdient van f 12 tot 18,—, wat dan het eenige in komen is van meestal groote gezinnen. De zee kan nog lang bezet blijven met ijs, en aan de lankmoedigheid en credietsterkte der le veranciers zal. kans ondanks, 'n einde moeten komen. Visschers, vrsscljersknechts en venters kunnen niet aan de werkverschaffing komen, omdat d'e gemeentelijke financiën daarvoor niet toereikend zijn. Ze kunnen bovengenoem de geringe bedragen gaan beuren of niet. Dit laatste zou beter strooketi met hun eergevoel, maar ze kunnen' het voor hun huisgezin niet veT.au (woorden. Want men is nog niet dol op ondersteuning en wil werken voor geld. Wat denkt de Rijksregeering .te doen, als de zee nog langer dicht blijft? Is het niet mcge'ijk, voor visschers, vis- scherskneehts en vischventers, die nog ander werk verrichten kunnen en niet te onbeholpen daarvoor zijn, een werkverschaffing in het 'even te roepen, bekostigd door het Rijk, ter wijl voor de overblijvenden een betere steun regeling gemaakt wordt? En bij deze vraag dringt zich alweer als van zelf voor mijn geest het toekomstbeeld van Voiendam, dat geen ander zal zijn a's het huidige winterbeeld. En dan te moeten beden- Ren, dat er aan een karige schadeloosstelling gewerkt wordt voor hen, die niet meer van Werkzaamheden kunnen veranderen (wie zal hen op hun leeftijd in dienst nemen?), ler- wiil het de vraag is of er ze'fs voor de jon gens wel een andere werkgelegenheid zal openstaan, na het verlaten van de school. Onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Gisterenmorgen stond terecht C. K.. astro loog, magnetiseur en kruidkundige, terzake dat hij tusschen 1 Augustus en 14 Decem ber 1923 geneeskundigen raad oi bijstand had verleend, zonder tot de uitoefening van geneeskundige bevoegd te zijn. Opgeroepen waren als getuigen 5 perso nen, die door beklaagde waren behandeld. Het eerst werd gehoord H. v ,B„ 36 jaar, die' zich onder K's behandeling gesteld had, echter slechts voor eenigen tijd, daar de pijn weer was teruggekeerd. Getuige verklaart echter ook, dat dit bij de behandeling van een dokter eveneens het geval was. Getuige J. B. K„ oud 57 jaar, wonende te Schoten, verklaart, dat zijn vrouw zich door beklaagde heeft laten behandelen en door hem gemagnetiseerd is, d.w.z. dat be klaagde strijkende bewegingen heeft ge maakt over de zieke lichaamsdeelen. Ook zij heeft bij de behandeling veel baat gevonden. Getuige A. v. d. S. zegt, dat zij na de behandeling van den magnetiseur geheel is hersteld en het honorarium gering heeft gevonden. C. J., 36 jaar, wonende te Schoten, was voor hevige keelpijnen reeds vier maanden in behandeling geweest bij een dokter, maar kon geen beterschap verkrijgen, waarom hij zich tot K. wendde, die hem genas. L. v. A,, 38 jaar, wonende te Schoten, verhaalt, hoe zijn dochtertje op twee-ja rigen leeftijd een hevigen aanval van een stuip kreeg, waarna zij een tijdlang in be- wusteloozen toestand bleef Verschillende doktoren hadden volgens getuige verklaard, dat aan de verlamming die op dezen toestand gevolgd was, niets meer te doen was. Toen heeft getuige zich tot K. gewend en diens behandeling heeft in zooverre suc ces gehad, dat het kind reeds kan loopen en de armen bijna normaal kan gebruiken. In zijn requisitoir wees de ambtenaar van het O.M. er op, dat bij het toelaten van het onbevoegd uitoefenen 'van de genees kunde door beklaagde gevaren kunnen ontstaan bij eventueéle behandeling. Naar aanleiding van een verklaring van beklaagde, als zou hij nog nooit in aanra- king geweest zijn met de politie, had de ambtenaar van hel O. M. inlichtingen in gewonnen in den Haag, de vroegere woon plaats van beklaagde, waar gebleken was, dat beklaagde wegens desertie tot 10 maan den militaire gevangenisstraf veroordeeld was. Het 0. M wil daarom een strenge straf toegekend zien en eischt voor de vijf ge constateerde feiten van behandeling 5 X 100 boete, subsidiair 5 X 10 dagen. Beklaagde zegt, dat hij de behandelingen niet deed uit winstbejag, maar slechts een gering honorarium verlangde. De Katonrechter veroordeelt K. tot 5 X 10 boete, subs. 10 dagen. JOH. DE WIT, (Nederland,) uitr 161 te Genua. K AMB AN AN, (Nederland), 15/1 v. Middlesbro. KANGEAN, (Nederland), wordt 16 1 'sav. van Java te Amsterdam verwacht. KARIMOEN, (Nederland), thuisr., 15 1 v. Batavia. KEDOE, (R. Lloyd), 16/1 v. Rotterdam via Londen naar Java. KLIPFONTEIN, (H. Z. Afr. lijn), thuisr. 15/1 te Dakar. LAERTES, (Oceaan), thuisreis, p. 15/1 Gibraltar. LEERDAM, (H. A. L.), 16/1 v. New York te Rotterdam. MEROPE, (K. N. S. M.), 15/1 v. Genua r. Livorno. NEREUS, (K. N. S. M.), 15/1 v. Kopenha gen n. Amsterdam. ORPHEUS, (K. N. S. M.), 15/1 v. Londen n. Gullera. PERSEUS, (K. N. S. M-), 15/1 v. Amster dam te Kopenhagen. POELDIJK, (R. Z. Am.-lijn), Amsterdam-B. Ayres, 12/1 v. Rio Grande. POLLUX, (K. N. S. M.), 15/1 v. Hamburg n. Amsterdam. RADJA, (Nederland), 16/1 v. Batavia te Amsterdam. REMBRANDT, (Nederland), uitreis, p. 14 1 Perim. RHEA, (W. I. M.), 14/1 v. Port au Prince n. Kaap Haiti. ROTTERDAM (H. A. L.), 16/1 v. Rotter dam n. New. York. SAMERENDA, (Java-N. York lijn), 15 1 v. Norfolk naar Java. SARPEDON, (Oceaan), thuisreis, 14/1 te Gravesend. SEMBILAN, (Nederland), uitreis, 14 1 v. Sabang n. Batavia. SIANTAR, (H. Austr. Lijn), thuisr p. 13/1 Sagres. SOERAKARTA (R. Lloyd), uitreis, p. 15/1 Ouessant. TJILATJAP (Java—ChinaJapan), 12/1 v. Hongkong te Batavia. TILLUS, (K. N. S. M.), 15/1 v. Dungeness n. Lissabon. ULYSSES, (K. N. S. M.), 15/1 v. Varna te Constar.za. VESTA, (K. N. S. M.), 15/1 v. Malta n. Venetië. b% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart Unie Rotterd Ll"vl Holl l.lovd c" Paketvaart Woensdag werden in staat v. faillissement verklaard: S. de Jong, fabrieksarbeider; te Wormer. Kerkstraat. Curator Mr. C. van Sprang, te Zaandam. P. Meyer, landman, te Heemskerk. Cura tor Mr. Dr. W. P. Vis, te Haarlem. C. de Smeth, koopman, te Hoofddorp. Curator Mr. C. Biankevoort, te Haarlem. B. J. Asseier, koopman, te Lisse, Heereweg 179. Curator Mr. A. Bruch, te Haarlem. J. Lobatto Rzn., koopman en aannemer, le Bentveld, Langelaan 10. Curator Mr. J. Deenik, te Haarlem. G. A. SchelKngs, handelaar in scheepspro- visiën, te IJ muiden. Trawlerkade. Curator Cornelia Mazereeuw, eehtgen. C. .1. Kayk, te IJmuiden, Prins Hendrikstraat. Curator Mr. G. W. C. Pb ester, te Haa rlem. Rechter-commissaris in alle faillissementen: «Oude Boot Jhr, Mr. R. de Mnrees van Swinderen, te Holl Stoomboot Haarlem, Opgeheven werden de faillissementen van: M. Kok. electricien, te Santpoort, Biezen- weg 47, faillissement uilgesproken 8 Jan. W. S, P. Klein, reiziger, te Hparlem, Scher mers! raai 9, faill. uitgesproken 23 Oct. 1923. Vernietigd werd het faillissement van: Th. Joh. Cornelissen, sigarenwinkelier, te Beverwijk, faill. uitgespr. d.d. 11 Dec. 1923. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster- dem d.d. 2 Januari 1924 is vernietigd het faillissement van B. J. Asse'er, koopman, te Lisse, uitgesproken te Haarlem d.d. 27 No vember 1923. Beëindigd werden de faillissementen door het verbindend werden der uitdeelingslijst: de nalatenschap van wijlen N. C. Koes. gewoond hebbende te Haarlem. M. Edel, landarbeider, te Haarlemmermeer. AMSTERDAMSCHE BEURS MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden; iets luier. HEDEN NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ADONIS (K. N. S. M.), 15/1 v. Alicante. ANTENOR, (Oceaan,) thuisreis, p. 15/1 Perim. ARAKAN, (R. Lloyd), 14/1 v. Boston n. •Amsterdam. ASTREA, (W. I. M.), 14/1 v. Porte du Prince te New York. BANDOENG, (R. L.), 15/1 v. Batavia n. Rotterdam. BILDERDIJK, (H. A. L.), 14/1 180 mijl West van Lands End. BILLITON, (Nederland.), 15/1 v. Amster dam te Hamburg. DEUCALION, (K. N. S. M.), 15/1 v. Tar ragona n. Burriana. DIDO, (K. N. S. M.), 15/1 v. La Pallice n. Amsterdam. DRECHTERLAND, (K. H. Lloyd), p. 15/1 v. Ouessant n. B. Ayres. FLANDRIA, (K. H. Lloyd), uitr 16/1 van La? Palmas. wegens hevige pijn in de lendenen, bij j FLORA, (W. I. M.), 14/1 v. Porte du Prince welke behandeling zij had baat gevonden, J te New York. H V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude De'i Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi alia u Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southtrn Rails Union Anaconda Wabasb 9! 99% 1061/ 91% 149 ,127'/. 130 16 128% 81'/. 34% 494% 3S5'/ 72% 189% 131'// '307. 130% 827. 195% 43.7 107% 911/., 186% 188 I153/ 3 1% 283% 321% 1557 225 H57 1297. 410 447 1437, 837 13% 917., 997. Ill 947. 153 1277 131 16 128 S3 35 490'/f 383 70 18S 129 1317, 130 129 *416 105 9 1847, S5 1 2% jl9 280 320 153 ,25 115 129 412 44 140 13 E3K8KZSB Heden overleed, voorzien van de H. H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Groot vader SILVESTER ADRIANUS HAGEN, in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam: Wed. P. HAGEN-Bijlmakers. Ovcrveen, 15 Januari 1924.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1