GEMENGD NIEUWS BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Verkeer en Posterijen. LUCHTVAART. UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. UMD80UW EK ÏISS8HERIJ. KUNST EN KENNIS, MET DEN BUIT ER VAN DOOR. De nieuwe vorst. HANDEL EN NIJVERHEID. LEGER EN VLOOTf UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. Naar hel H^gez verneemt is het bon-dsbe- .tuuT van tien Aig. Bond van R. K. Rijks- ue-skriogorganisaties opgeroepen tot een v erga lering legen Zaterdag 26 dezer, om be sprekingen te hou; an in verband met den hulügen polilieken toestand. HET SCHIP VAN NEDERLAND. Het Tweede Kamerlid Kuiper heeft aan den Minister van A., H. en N. gevraagd 1. Wil de minister mededeelen, of het mist is, dat de regeering, om een nieuwe nariboot voor de maatschappij Nederland !n ons land te kunnen doen bouwen, een sub sidie heeft toegezegd tot ten hoogste 30 pCt. van het te verwerken loonbedrag ten bedrage van ongeveer f 450.CC0 en, zoo ja, of en in welke mate ook de gemeente Amsterdam tot dit bedrag zou bijdragen i 2. Heeft de minister kennis genomen van .hetgeen de directeur-generaal van den arbeid omtrent de opdracht van den bouw van be doelde mailboot aan een buitenlandsche on derneming in het „Handelsblad" heeft me- jdegedeeld speciaal van wat daar wordt ge- jiegd van „andere quaesties" die aan deze 'zaak vast zitten en waaromtrent de direc- Iteur-generaal zich niet gerechtigd acht me- dedeelingen te doen 3. Is de minister niet van meening, dat het, om het groote belang der zaak voor onze Nederlandsche industrie en om de publieke belangstelling, welke de zaak daardoor heeft getrokken, wenschelijk is, dat omtrent het ontgaan dezer belangrijke order aan onze na tionale nijverheid de grootst mogelijke hel derheid wordt verkregen 4. Zoo ja, is de minister dan bereid, aan de Kamer volledig mededeeling te doen van hetgeen bij de onderhandelingen omtrent deze zaak is gebleken en speciaal ook van de „andere quaesties", waarvan de directeur- generaal in het „Handelsblad" heeft ge waagd De heer van den Tempel, lid van de Twee- e Kamer, heeft den Minister van A., H. en N. de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bereid, aan de Kamer een overzicht te geven van de bemoeiingen van regeeringswege om te bereiken dat de ■jouw van het nieuwe passagiersschip der Stoomvaart-Maatschappij Nederland, welke thans aan een Fransche werf is opgedragen, jan een Neder! n sche on e neming zou worden toegewezen? 2. Kan de minister mededeelen, waarom iet bestuur der gemeente Amsterdam niet jetrokken is in die bemoeiingen? 3. Kan de minister mededeelen, welke de 7oornaamste oorzaken zijn van het groot verschil tusschen de inschrijvingssom van de Fransche werf, aan welke de bouw is opge dragen, en de oorsprc nkelijke inschrijvingr- ;om van de Nederlandsche scheepsbouw- jndernemingen 4. Kan de minister mededeelen, aan welke omstandigheden het in hoofdzaak is te wijten, dat de pogingen, om deze belangrijke op dracht voor de Nederlandsche industri" te behouden, ten slotte geen resultaat hebben opgeleverd HET KAMERLID JUTEN. Het Tweede Kamerlid de heer Juten zal o!i:kens :rvededeeling van den Kamervoor zitter in de vergadering van Woensdag, voorloop::; wegens ongesteldheid de zit tingen niet kunnen bijwonen. lERVATTEN VAN HET RIJNSCHEEP- VAARTVERKEER. Naar men uit Dusseldorf aan het Hbld. mededeelt, hebben de bezettingsautoritei ten hun bezwa-en tegen het hervatten van het Ri'n-zeeverkeer laten vallen, zoodat te verwachten is dat van 1 Februari af een 'ejelmat:£ verkeer van Hamburg via Rot terdam naar Keulen en omgekeerd, zal worden ingesteld door de Hairburg-Ame- rika Line en de stoomvaartm ->atschappij .Neptun" te Bremen, de laatste eveneens over Rotterdam. Gelegenheid tot laden en lossen te Rotterdam, Emmerik. Duisburg, Dusseldorf en Keulen. HET AMSTERDAMSCHE POLITIECORPS GEDECOREERD. Een plechtigheid in de Beurs. De Tel verneemt, dat het Amsterdamsche politiccorps in verband met de goede pres taties tijdens de jubi;eumsfeesien gedeco reerd zal worden Iedere beambte zal een speciale decoratie ontvangen Het eeretee- Icea doet denken aan het expeditiekruis, maar is van kleinere afmetingen. De uitreikingsplechtigheid die geleid zal worden door het huldigingscomité tijdens de Job'lcumfeesten, heeft Zaterdagmiddag a.s. te kwart voor drie plaats in de Beurs. Van elk bureau zal een deputatie aanwezig zijn. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat ter gelegenheid van de Kroningsfeesten eveneens een decoratie aan het corps is uitgereikt. EEN „ERGERLIJKE" BEHANDELING VAN MILICIENS? Het Tweede Kamerlid Duymaer v. Twist leeft aan den minister van Oorlog de vol gende vragen gericht: Is het den minister bekend, dat in de maand October j.l bij de opkomst der lich- iiog in het garnizoen Utrecht eenige dienst- p!ic'rt:gen, die op gepaste wijze mededeel den, bezwaar te moeten maken tegen het vaccmeeren, op meer dan ergerlijke wijze door officieren van gezondheid, die met de- ven dienst belast waren, zijn behandeld ge worden? Zoo deze vraag bevestigend beantwoord 'wordt is de minister dan bereid van het ge beurde volledige mededeehng aan de Ka mer te doen of, in het tegenovergestelde j geval, een onderzoek naar het voorgeval lene in te stellen? OUD-ZOUAAF OVERLEDEN. Te Oirschot (N.-Br.) overleed de Oud- Zonrr.f van Z. H. den Paus, de heer II. Donkers Directeur van het zangkoor der Kerk en organist, op den leeftijd van 75 jaren. JHR. MR. DR. E. A. v. BERESTEYN. Niar het „Vad." verneemt, is het gewezen vrijz. dcm. Kamerlid jhr. mr. dr. E. A. v. BtrasUyn toegetreden als lid van den Vrij heidsbond. HET MINISTERIE VAN ARBEID EN DE FIRMA JAM1N. Het Kamerlid, de heer Duys, heeft den Minister van Arbeid gewezen op de bc- kc: king van de firma C. Jamin te Rot terdam dat deze genoodzaakt is niet tot uitbrci 'ing van Laar bedrijf over te g an z owel door de belemmeringen, welke het Ministerie van Arbeid de nijverheid in het alg meen in den weg legt, als door zijn spe cie te haren opzichte gegeven willekeurige bcz 'are: de en door geencrlci werkelijk be lang gemotiveerde voorschriften? Is Ge Minister bereid mede te deelcn. of deze -bliestie haar aanleiding kan vinden in eventueele bemoeilijking van het bedrijf van dc firma Jamin van de zijde onzer Re- gecriren zoo ja, waarin heeft deze be moeilijking bestaan? DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. De Tel. verneemt, dat de heer A. P. F. Duynstee, inspecteur der posterijen en tele- graphie, die genoemd wordt als opvolger van den nog steeds met „ziekte-verlof" zijnden directeur van den Postcheque- en Girodienst, den heer A. W. Kymmell, dezer dagen naar België is vertrokken ten einde de function- neering van den Postchèque- en Girodienst daar te lande nader te bestudeeren. Verder verneemt het blad, dat binnenkort de afrekening voor de nummers van 1 100.000 aan de rekeninghouders zal worden toegezonden. Voordien zal echter de directie nog wel een persbericht geven, zooals ze dat ook deed bij de uitzending der nummers 100.000114.000. In deze afrekeningen blijken echter nog vele fouten te zitten. Dit waren echter allen „nieuwe" rekening houders met weinig mutaties. De oudere rekeninghouders beneden 100.000 zullen naar verwacht mag worden procentsge- wijze meer reclames opleveren. DE POSTERIJEN IN 1923. Bijna 8 millioen beneden de raming. Het staasbedrijf van de posterijen, de te legrafie en de telefonie heeft over de maand December opgebracht f 5.509.399 (v- j. f 5.139.236). De opbrengst over 1923 bedraagt f 65.974.109. Het vorige jaar (1922) was dit cijfer f 65.823.985. De opbrengst ij^over 1923 dus f 150.124 grooter geweest dan over het voorafgaande jaar. De raming voor 1923 was f 73.773.700. De opbrengst is dus f 7.799.591 benéden de ra ming gebleven. DE OOSTENRIJKSCHE SNELTREIN. Uit Berlijn wordt gemeld Door de wederindienststelling van den Oostenrij kschen sneltrein E 406-405 is de mooie verbinding NederlandWeenen (met slaapwagen LeipzigPassau) weer hersteld Vertrek Londen 8.30 -.m Amsterdam 8.06 v.m. Aankomst Leip g 11.30 {.b.m. Weenen: 4.50 n.m. v<iu Weenen: vertrek 1.35 n.m. Aankomst Leipzig 615 v.m Amsterdam 8.34 n<m: Londen 8.38 v.m. NOODLANDING. Maandagnamiddag is in den Biezenpoldei (bij Udenhout (N. B.) de tweedekker F 8 van de Koninklijke Marine uit Den Helder, be stuurd door een officier, wegens een motor defect geland Het vliegtuig was 's morgens om 10 uur-ia Den Helder opgestegen en was op weg naar Gilze-Rijen. Bij de 1. niing wer den de onderste vleugels ernstig beschadigd zoodat het vliegtuig gedemonteerd moest worden. TEGEN OPIUM SMOKKELAARS. Naar de N. Soer Ct. verneemt zal het met ingang van 1 Januari 1924 mogelijk worden, om personen, die meer dan 20 thail opium smokkelen, in preventieve hechtenis te stel len. Dat deze maatregel werkelijk een goede is, mag wel daaruit blijken, dat thans de meeste opiumsmokkelaars, hun gerechte straf ontloo- pen, omdat zij tegen den tijd, dat zij recht moeten staan, onvindbaar zijn. Wordt een opiumsmokkelaar thans gepakt, dan wordt de gesmokkelde opium wèl in beslag genomen, maar dit wordt door den smokkelaar, die thans toch nog weer door de opium-recherche op vrije voeten moet wor den gesteld, slechts als een schadepostje beschouwd, meer niet. Doch dit zal met 1 Januari a.s. wel veranderen. Wanneer de opiumsmokkelaars voor hun iaad in de gevangenis terecht komen, zullen zij zich zeker nog wel een paar keer bedenken, alvorens tot smokkelen over te gaan. De maatregel zal althans remmend werken, het geen tenminste weer een stap in de goede richting is. OVERWERK TN DRUKKERIJEN. De minister van Arbeid heeft goedgunstig beschikt op een verzoek van den Nederland- schen Bond van Boekdrukkerijen, te Am sterdam, de R. K. Vereeniging van Neder landsche Drukkerpatroons, te Utrecht, en den Bond van Christelijke Drukkerspa troons in Nederland, te Amsterdam, ter eenre, en den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, te Amsterdam, den Neder landschen R. K. Grafischen Eond, te Utrecht, den Nederlandschen Christelijken Grafi schen Bond, te Amsterdam, en den Neder landschen Grafischen Bond, te Utrecht, ter andere zijde, daartoe strekkende, dat in de ondernemingen van werkgevers, aangesloten bij de vorengenoemde patroonsorganisaties, door arbeiders, aangesloten bij de vorenge noemde werknemersorganisaties, arbeid mag werden verricht in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919. De gevraagde vergunning zal voor het tijd vak van 1 Januari tot en met 31 December a.s. verleend worden, onder voorwaarde dat een jeugdig persoon of een vrouw niet langer arbeid verricht dan 10 uren per dag en een man niet langer dan 11 uren per dag dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per week en een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of een vrouw niet langer dan 55 uren per week. dat het aantal uren, waarmede de 48-urige werkweek wordt overschreden, voor een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of voor eene vrouw niet meer bedraagt dan 25 uren per kwartaal, en voor een man niet meer dan 10 uren per week en 25 uren per kwartaal. dat in een kalenderjaar een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid verricht van 2500 uren. dat de arbeid van een jeugdig persoon of van eene vrouw op twee achtereenvolgende dagen wordt afgewisseld door een nachtrust van ten minste 11 uren achtereen en dat die personen geen arbeid verrichten tusschen 10 uur des namiddags en 5 uur des voor middags. EEN DURE VRIENDSCHAPSDIENST. Dc rechtbank tc Utrecht heeft een 70- jarigen stalknecht aldaar, die, om iemand een pleizier tc doen, eenige metalen bussen met spiritus bad vervoerd, veroordeeld tot 2854.50, sub», 2 dagen hechtenis- met last tot verbeurdverklaring der in beslag ge nomen goederen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een miskandeing te Tanger. Leeken zullen er zich misschien over ver bazen, dat de dader van een misdrijf in Ma rokko kan berecht worden door den politie rechter te Amsterdam. De wet van 1871 op de consulaire rechts kracht bepaalt echter, dat wanneer misdrijven, waarop als maxi mum een gevangenisstraf van vier jaren of meer is gesteld, door Nederlandrche onder danen worden gepleegd binnen het resort van een Ned. consulaat, de kennismaking daarvan in bepaalde gevallen behoort bij de Rechtbank te Amsterdam, die zoo'n zaak soms weer naar den politierechter kan ver wijzen. En zoo gebeurde het dat de politierechter, mr. Servatius, Maandagmiddag een geval van mishandeling te behandelen kreeg dat zich te Tanger in Oct. van verleden jaar heeft af gespeeld. Beklaagde en getuigen waren niet aanwe zig, die zitten rustig in Afrika. En als eenige gegevens lagen op de groene tafel dossiers met verklaringen, verbalen enz. opgemaakt door d"n Ned. consul-generaal te Tanger, mr. J. D. van Ketwich Verschuur. Deze, met verlof hier te lande, gaf eenige inlichtingen over het geval en de zeden in Marokko. Als in dat warme land dartele geitjes zich wagen op gronden die niet aan hun meester toebehooren, bergen de vreemde eigenarên de beestjes op tot de rechthebbenden een los prijs betalen. Het spreekt van zelf dat dit vreemdsoortig gebruik een bron is van aller lei geharrewar. Begin October IJ. gebeurde het dat de stou te geitjes van den heer Smit, graasden op het erf van mevrouw Levisson. Haar zaakwaar nemer, de heer Van Mots, stopte de dieren in een stal en eischte een losprijs van 21 dou- ro's. Op dit bericht is de ziedende heer Smit tot de tanden gewapend, de zeven geitjes gaan veroveren. En voor iemand het hem be let had, joeg hij de zondebokjes over het erf en nam uit de stallen in een moeite ook nog 't paard van den heer Van Mots mee. Plot seling verscheen deze met gewapende Ara bieren. De heer Smit vergat toen dat hij een braaf Nederlandsch burger was, ging zooals het hoort achter zijn ros liggen en opende, althans volgens de heer Van Mots een onre gelmatig vuurgevecht op de Arabieren en Van Mots. Deze kreeg een lading hagel in het gezicht. Blijvend letsel was daar wel geen gevolg van maar de consulaire rechtbank achtte het feit zoo ernst'g, een poging tot doodslag, dat zij op 15 Oct den heer Smit gevangen liet nemen en naar Euro pa opzenden, waar hij op 25 Oct. in het Huis van Bewaring te Amsterdam aankwam. Na een tijdje preventief te hebben gezeten, liet men bekl. Smit weer op eigen kosten naar Tanger vertrekken. Hij had door dit alles groote financieele verliezen geleder.- terwijl de Rechtbank het feit beschouwde als eer niet ernstige mishandeling en het naar den politierechter verwees. De consulaire rechtbank te Tanger had dit geval dus aan zich kunnen houden. De politierechte-, mr. Servatius vroeg o.a. aan mr. J. D. van Ketwich Verschuur „Is bekl. geweldenaar of met Get. „Hij heeft verschillende personen met een revolver bedreigd. Misschien is hij ontoerekenbaar en is dat een gevolg vr n 'iet f it dat hij voor Frankrijk in den oorlog g- gaan en gewond is. Zoo iets ziet men wel meer. Hij is tegen mij ook een lastercampagne begonnen. Mr. Servatius „Maar ik heb hier getuig schriften van menschen die te Tanger wo nen, zéér gunstig En allemaal te goeder naam en faam bekende personen, zelfs auto riteiten. En die stukken zijn van recenten datum. Ik begrijp er niets van. Er is zelfs een enthousiaste verklaring bij van mevrouw Le visson 1" Get. „Van die gunstige getuigen staan ik verstomd. Wat mevrouw Levisson aangaat die staat niet bijster gunstig bekend. Die is zeker od bekl. Smit verliefd geworden Mr. Servatius „En hoe is het karakter van Jen heer Van Mots Get. „Zeer opvliegend, maar heel eerlijk." Mr. Servatius „En wie heeft het eerst ge schoten Get. „Ja, daar gaat het om. Ik ben over tuigd dat bekl. het eerst geschoten heeft. Zijn haat tegen Van Mots was enorm." Mr. Servatius „Objectief beschouwd was er echter meer reden voor Van Mots om te schieten toen hij bekl. met de geiten en het paard zag verdwijnen. En hoe zijn de gevan genissen te Tanger Get. „Gewoonlijk kan men daar niet met fatsoen een Europeaan in zetten. Ik hoop ech ter dat bekl. een flinke straf zal krijgen, daar het anders uit zou zijn met het Nederlandsch consulair gezag te Tanger I" Het O.M. waargenomen cloor mr. Van Thiel, begon er op te wijzen dat de behan deling van deze zaak te Tanger te wenschen had overgelaten. De voorloopige informatiën en de instructie had men niet voldoende uit elkaar gehouden. Over den afstand waarop 't schot gelost was, de lading van het geweer enz., was weinig of •niets in de stukken te vin den. Bovendien was hier geen sprake van een poging tot doodslag, maar wel van een een simpele mishandeling. De eigenrichting van bekl. was natuurlijk verkeerd. En van noodweer was daarom geen sprake, zelfs al had Van Mots het eerst ge schoten. Deze werd in het gezicht gewond, maar zoo dat van eenig blijvend letsel geen kwestie was. Waar mevrouw Levisson ge woonlijk geen losprijs vroeg voor geiten voor het eerst over haar grenzen kwamen, had Van Mots, louter om bekl. te sarren, wél een los prijs geëischt. Men moest bovendien ook rekening hop den met de enthousiaste verklaringen van i e Tangersche autoriteiten en al de ellende die bekl. al ondervonden had bij zijn opzending met het s-s. „Tambora" naar het vaderland zijn preventieve hechtenis en door zijn fina: cieelc verliezen. Waar bovendien de gevan genissen te Tanger als zoodanig ongeschikt zijn voor beschaafde menschen, eischte de Officier een geldboete van 150, subs. 50 dr gen hechtenis. Uitspraak 18 Januari. ONEERLIJKE POLITIE-AGENT. Den 24sten October j.l. werden eenige zeelui, die van een haven uit het buitenland naar Rotterdam trokken, te Roosendaal aan gehouden, omdat zij niet in het bezit waren vati geldige papieren. In de passanten-kamer van het politie bureau, waar alleen de agenten toegang heb ben, werden de bezittingen der tijdelijk ver blijvenden opgeborgen. Hoewel het voorschrift luidt, dat geen geld of geldswaardige papieren mogen worden afgenomen, was toch een portefeuille van een Amerikaan ter plaatse gedeponeerd. De agent M. D., had in den nacht van 24 op 25 October dienst en onder meer de pas- j sar.ten-xanier overgenomen. Niettegenstaan de hij er niets te maken had, ging hij er bin nen, zag er een portefeuille liggen, opende de druksluiting daarvan en nam er een hon derd-dollarbiljet uit, waarna hij deze weer sloot. De Amerikaan kreeg den volgenden dag zijn spulletjes terug. Hij vermoedde niet, dat hij ten bureele armer gemaakt was. D. wisselde onder valschen naam en be trekking zijn papiertje bij een bankinstelling te Oudenbosch tegen 252.50. Later bleek het biljet niet meer. gelds waardig en toen betaalde de berouwvolle, intusschen reeds ontslagen agent, de som terug. Beklaagde bekende ter zitting van de rechtbank te Breda op Donderdag, dat hij het feit gepleegd had om groot te kunnen doen. Het O. M., waargenomen door mr. baron van Lamsweerde, laakte het misbruik van vertrouwen van d :n ambtenaar, die een voor beeld van plichtsbetrachting moet zijn, doch wilde het gunstig verleden van beklaagde in aanmerking nemen en daarom een voorwaar delijke straf eischen, namelijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. Uitspraak 24 dezer.' MEINEED EN BURGOENSCH IN EEN BRIEF. Achtereenvolgens stonden Dinsdag voor de Rechtbank te Maastricht terecht de beide broeders en J. R; J., landbouwers, wo nende te Waubach (L.), thans gedetineerd, ter zake van het afleggen eener valsche ver klaring onder eede, tegenover den Rechter commissaris mr. Gadiot, die belast was met het onderzoek in zake 't faillissement van hun vader. Beklaagden hadden o s. verklaard dat hun vader nog f 15.000 schuldig was aan zekeren B. dat zij paarden hadden ver kocht te Valkenburg en voor dat geld in Aken marken hadden gekocht, en daar door alles hadden verloren. Uit het Huis van Bewaring hadden zij brieven naar huis geschreven, welke brieven ter controleering bij den Rechter-Commissaris waren gebracht. In den brief van J. R. J. had één volzin de aandacht van den R. C. getrokken er stond n.I. „Alpese mirm mar, ming fiet wit nul les," Uit het onderzoek van den R. C. ter plaatse was gebleken, dat dit een soort Bar- goensch was, dat in de omgeving van Wau bach, Ubach over Worms en omstreken, wel eens tusschen de handeLslui onder elkaar gesproken wordt. De beteekenis der woor den was „Moeder-, zeg maar mijn zoon weet niets," waaruit dus bleek, dat zijn moeder bij eventueele ondervraging maar moest zeggen, dat haar zoon niets wist. Be- 11 ragden verklaren thans, dat zij de bewuste verklaringen hebben afgelegd, omdat een advocaat hun had gezegd, dat hun vader anders zwaar zou kunnen worden gestraft. Het O. M., door mr. Koderitsch waargeno men, was van oordeel, dat het ten laste ge legde wettig en overtuigend is bewezen. Ter zake van meineed eischte spreker tegen ieder der beklaagden één jaar en zes maan den gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 29 Januari. PARLEVINKERS. De rivierventer, ook parlevinkers ge naamd, staan sinds jaar en dag bij de po litie en justitie in een slecht blaadje. Hun koopwaren, bestaande rit a rd PPe- len, brood, enz. zijn maar 'n bijzaakje. Hun streven is eigenlijk om van de schippers goederen van allerlei aard uit de lading voor latre prijzen te koopen of te ruilen. Dit ge schiedt meestil bij avond of des nacht. Woensdag hadden zieh weer vier parle vinkers uit Woudrichem voor het kanton gerecht te Gorchem te verantwoorden voor een kooo van 37 H.L. steenkolen voor f 50 van cen'onbekenden schipper. Meer konden zij in twee roeibooten niet laden. Zij hadden den naam van den schipper en liet schip in hun register ingeschreven, doch dat schip was Lobith niet gepasseerd. De steenkolen werden in een schuur, te Dalem, aan gene zijde der Waal van Woudri chem, geborgen. De kantonrechter beschouwde den schip per (die niet te vinden is) dubbel schuldig ten le om van de lading de waren te ver- koopen en 2e een valschen naam op te geven, terwijl de rivierventers wel weten dat zij van onbekenden en zeker niet onder de waarde mogen koopen. De amit. van het Openbaar Ministerie, rhtte dit weer een buitengewoon ernst:" feit dat met kracht tegengegaan moet w r- Hij eischte een hechtenis van 3 maan- Mr. Ten Kate trad als verdediger op. De uitspraak van den kantonrechter was een maand hechtenis. DE PACHTCOMMISSIE VAN DEN L. T. B. Donderdag 10 Januari 1924 werd geïnstal leerd de Pachtcommissie van den L. T. B. Als voorzitter fungeerde de Weled. Gestr. Heer Mr. H. van Haastert rechtskundig ambtenaar van den Ned Boerenbond. De Pachtcommissie stelt zich ten doel: a. het bevorderen van goede pachtover eenkomsten; b. bemiddelend op te treden bii gerezen geschillen en moeilijkheden zoowel vóór als na het aangaan van een pacht-contract op verzoek van beide of van één der partijen; c. het naar billijkheid beslissen van uit pac'ot-overeenkomsten .voorkomende geschil len, welke partijen aan de uitspraak der commissie bindend onderwerpen. Een reglement werd samengesteld en zal ter goedkeuring aan het bestuur van den L T. B. worden voorgelegd. Aan de aJdeeluigsbesturen zal oen circu laire worden gericht, met het doel om de leden in kennis te stellen van de werking van bovengenoemd instituut, en de pachters, zoowel als de verpachters te wijzen, dat bij eventueele verschillen over het aangaan en dc uitvoering van een pachtcontract, voor lichting kan worden ingewonnen bij voor noemde commissie. Fen geschillen-reglement kan door par tijen worden aangevraagd aan hot secreta riaat van den L. T. B„ Stationsweg 45, Lei den, waar de commissie haar domicilie heeft gekozen. Een leidraad voor de samenstelling van een pachtovereenkomst, samengesteld door den Centralen Pachtraad van den Ncd. Boe renbond, zal eerstdaags verschijnen. Te Braamt bij Doetinchem heeft een drie tal personen ingebroken bij zekeren V. en zich meester gemaakt van 400 aan Hol- landsch en een nog niet vastgesteld bedrag aan Duitsch geld. V., die door zijn vader gewekt werd, greep een geweer en schoot op de inbrekers, die zich echter met den buit uit de voeten maakten. BRAND TE UTRECHT. Dinsdagavond brak tijdens de afwezigheid van de bewoners een felle brand uit in het magfttijn van suikerwerken „De zoete inval" van de wed. v. D., Mariastraat 32, te Utrecht- De brand ontstond op de bovenverdieping Hij pleegde inbraak in het dorado van den bode. In een laatste wanhooige poging om te ontkomen aan de ongemotiveerde wraak van een onmenschelijken cipier, paste hij tientallen grillig gevormde sleutels op het onverbreekbare slot van de voordeur, be proefde hij zijn krachten op het hermetisch gesloten, waarschijnlijk toegevroren venster van de bodekamer, rende als een bezetene van de trouwkamer naar den „Burgerlijker. Stand" en van de „Bevolking" naar het heiligdom van den Inspecteur van het lager onderwijs, wroette in het kolenhok ver dwaalde op den droogzolder en vond ten slotte een niet gesloten uitgang naar een binnenplaats van eenige vierkante meters, waar r' vuilnistonnnen, een 2)4 M. hooga schutting en een 40 c.M. wijde opening tus- schen de sombere muren van zijn gevange tan het perceel, waar groote schade werd aan- j nis den opgeslotene ten slotte de mogelijk-! gericht. De in het gebouw aanwezige suiker- i heid openden om de oliebollen, het warme werken werden door het water bedorven. grocje, het bruingetinte konijntje, plus de De brandweer was 't vuur met eenige stralen appelmoes alsnog machtig te worden. op de waterleiding spoedig meester. De oor- Twee min,ut" !*ter s^. on*e'™*! onbekend. Verzekering dekt de scha- JTÏKïï de. ERNSTIG ONGEVAL. NED HIST. INSTITUUT TE ROME. Uit Rome wordil gome'd: Het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome wordt 1 Fe bruari verplaatst naar hel volgend adres Via Savoia 23 (Villirn Pau'a) Roma 34. De we tenschappelijke ron.d'eirting,en ter loeieh'irg der oude monumenten en kunstschatten zul len, evena's verleden jaar, op 15 Februari aanvangen. Terwijl Dinsdagmiddag op de scheeps" slooperij van de firma Fuyk te Kapelle a. d' IJsel eenig; arbeiders bezig waren met he sloopen van een schip, schoot plotseling een zware ijzeren plaat uit een lus. Twee ar beiders geraakten er onder. De 48-jarige A. Offerman was terstond dood, de 17-jarige G. Kalkman werd met inwendige kneuzingen en een enkelfractuur per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Beiden woonden tc Kapelle a. d. IJsel. WAARSCHUWING TEGEN EEN OPLICHTER. Het Oblatenklooster „Allerheiligenberg" te Niederlahnstein is de dupe geworden van een oplichter, die den rector verhaalde op een reis tusschen Trier en Coblenz, in den trein zijn portefeuille te hebben verloren. De rector liet zich bepraten door den man, die een goeden indruk maakte en voorgaf van Rossum te heeten en als redacteur verbonden te zijn aan „Het Centrum". De commissaris van politie in de le sectie te Utrecht, waarschuwt een ieder, in het bijzonder Oversten van gestichten en kloos ters, daar het hier een geval van oplichting betreft met gebruikmaking van valschen naam en kwaliteit. Uit Amsterdam wordt gemeld Na een zesdaagsche afwezigheid is de vorst teruggekeerd om, waar nog ongebroken ijs vlakten te vinden waren en dat was op tal vin plaatsen het geval deze voor de schaat senrijders weer in een bruikbaren toestand te brengen. Dit is zelfs zóó goed gelukt, dat over het algemeen de ijsbanen in veel gun stiger conditie zijn gekomen dan zij dezen winter geweest waren; de kleine oneffen heden zijn grootendeels verdwenen en de scheuren, die tijdens den dooi onder water stenden, zijn gelascht. De Amsterdamsche IJsclub heropende Woensdag in den vroegen middag haar ba nen en onmiddellijk werden zij door een wach tende menigte ijssportliefhebbers gevuld, die op de gladde vlakte haar hart kon op halen. De barometer fs langzaam stijgende, wat in deze winterdagen wijst op daling der tem peratuur Buiten de onder toezicht staande banen zij men met het ijs uiterst voorzichtig, want het spreekt vanzelf dat de dooi tijdens de af- geloopen dagen gaten heeft doen ontstaan, die nog slechts door een verraderlijk dun ijs- korstje zijn afgedekt. Gemeld wordt uit Kampen Na de laatste dagen door den invloed van den dooi en den snellen stroom geleidelijk te zijn afgebrokkeld, is heden in den vroegen ochtend de ijsdam, welke gedurende eenige weken het Keteldiep had afgesloten, in be weging gekomen en naar zee afgedreven. Door beleidvol manoeuvreerfen mocht het gelukken de postboot te doen uitwijken en ooven verwachting is zij zoo even geheel on beschadigd alhier aangekomen. Dezen ochtend zijn opnieuw de ijs vletten van Urk en Kampen met de post uitgebro ken, om te trachten elkander op Schokland te ontmoeten. GU, DIE HIER BINNENKOMT. 't Gebeurde op Oudejaarsdag, vertelt de „Standaard"; plaats van handeling: Ge meentehuis te Enschedé. Hij kwam met de meest vreedzame be doelingen, zeker niet minder vreedzaam dan de meesten zijner medeburgers, die op de afdeeling Burgerlijke Stand een wets voorschrift plegen na te komen en was ge heel onbewust van het gevaar, dat hem dreigde. Om kort te gaan, 't was op een tijdstip, waarop, zooals op alle gewone werkdagen,1 de massieve deur, die toegang geeft tot het indrukwekkende interieur van het Ensche- desche raadhuis, behoort open te gaan. Het aantal geboorten bleek op dezen ge wonen middag zeer miniem. Geen geluk kige vaders waren aanwezig om van ge boorte kennis le geven, hetgeen in de ge geven omstandigheden een geluk mocht heeten, want zelfs geen pengekras verdreef dc benauwende stilte in dit indrukwekken de vertrek. De bezoeker wachtte vijf, hoogstens tien minuten, kuchtte een paar maal, zooals vele vreedzamen, die van hun tegenwoordigheid wenschen blijk te geven, dat plegen te doen, wond Zich allengs op en eindigde met het kloeke besluit een bode te intcrpelleeren, wat de reden was van het ongehoorde feit, dat een ambtenaar op een gewonen tijd nog niet aanwezig was, om menschen, die hoe genaamd geen kwaad in hun schild voeren, te woord te staan. Maar het bodenvertrek bleek nog leeger dan de afdeeling boven. Vergeten waren alle vreedzame bedoelingen. Met wrok in het hart tegen het geheele ambtenarenkorps van het te Enschedé, waarvan om kwart over twee op een ge wonen werkdag nog geen lid te signaleeren was, haastte de bezoeker zich met zijn rijwiel naar de deur, welke anders om dezen tijd toegang pleegt te geven tot.... Ge sloten. Van hetgeen toen omging in het gemoed van den vreedzame, willen wij geen gewag maken. Men denke daarom zichzelf in een dergelijke impasse. Na zorgvuldige retouche komt het beeld van dezen ongelukkige er dan als volgt uit te zien; De bezoeker, zonder vreedzame bedoelingen, denkend aan het jaar, dat voorbij^ is gegaan, in het som ber draadnagels, die zich in zijn overjas boor den trachtten hem nog van het dwaze voor nemen om naar omlaag te sprinngen af te houden. De man op de schutting dacht zelfs niet aan een dergelijk waagstuk. Op dat oogenblik passeerde een man met een warm hart dit onhernergzame oord. Uiterst bescheiden, zonder ook maar met een enkel woord te informeeren naar de re den voor deze dwaze evoluties op een bouwvallig schuttinkje stelde hij met de meeste welwillendheid zijn breede schou ders beschikbaar. Langs dezen veiligen weg deed de bezoeker wederom zijn intrede in de vrije natuur. Slechts een winkelhaak ter grootte van een menscherhand en het tijdelijk gemis van zijn rijwiel herinnerde hem aan zijn on. verdiende gevangenschap.... EEN FORTUIN IN EEN WANDELSTOK In het plaatsje Ashland, staat Oregon (V.S.) is een arme man door een fabelachtig toeval in het bezit van een groot vermogen geraakt. Hij moest bij een'notaris een acte teekenen, welke ongewone bezigheid hem zoodanig opwond, dat hij onwel werd, wankelde en zwaar op zijn stok leunde. Deze brak af, de oude rolde over den grond, doch tegelijk met hem deden dat 'n aantal paarlen, die in den (hollen) stok verborgen waren geweest. Men zocht ze ijlings bij elkaar en het bleek toen, dat zij een compleet snoer vormden en volgens een plaatselijken juwelier een waarde van minstens 100.000 dollar hadden. De eigenaar van den stok, die inmiddels bij zijn positieven gekomen was, deed daarop een avontuurlijk verhaal van de wijze, waarop de stok in zijn bezit gekomen was. Vele jaren geleden woonde hij op een boerderij van de rivier de Root in Minnesota. In 1884 vond hij daar op een morgen een blanke, die onder'de Sioux had geleefd, doch door den stam uitge- stooten was, omdat hij de pokken had gekre- gen.Hij nam hem liefderijk in zijn huis on tot dat hij genezen was. Tot dank had de vreem deling hem zijn met goudbeslagen stok ten geschenke gegeven. Dezen had hij reeds her haalde malen in pand gegeven, als hij in geld verlegenheid zat. Telkens echter, zoodra hij maar weer een paar dollar had, had hij zijn pand weer irg;lost. GEBREK AAN SPOORWEG- MATERIEEL VOOR HET MIJNBE DRIJF. Naar de N.R.Crt. verneemt, bestaat u gevaar, dat een van de particuliere steen kolenmijnondernemingen in Limburg bin nenkort gedeeltelijk zal worden stopgezet, waardoor eenige honderden mijnwerkers werkloos zouden worden. De directie is na melijk genoodzaakt inkrimping van de pro ductie te overwegen, daar vanwege de spoor wegen niet voldoende wagons te harer be schikking worden gesteld tot afvoer van de dagelijks sterk toenemende voorraden ko len, die op de mijn zelve en elders zijn op geslagen. Ongeveer 80 pet. van de productie dezer ondernemingen is bestemd voor het buitenland, de rest Voor het binnenland. Voor dsn afvoer van de 20 pet. voor het binnen land kan de betrokken maatschappij vol doende spoorwegmaterieel krijgen, voor de 80 pet. voor het buitenland krijgt zij in het geheel geen materieel beschikbaar gesteld. Groote verliezen zijn hiervan reeds het ge volg geweest, doch ondanks allen aandrang harerzijds in verband hiermede op de Spoor wegen uitgeoefend blijven deze in gebreke haar van het noodige materieel te voorzien. Door den nood gedwongen zou zij thans tot inkrimping van de productie overgaan, aan gezien zij geen mogelijkheid ziet verdere op slagruimte voor deze te vinden. DE TABAKSVERKOOP IN VERGUN NINGSZAKEN. De Afdeeling Amsterdam van den Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restau rant-, Café- en aanverwante bedrijven „Ho- recaf" heeft zich tot het Gemeentebestuur der Hoofdstad gericht met een adres in zake het voorgenomen verbod van den verkoop van tabaksartikelen in de localiteiten, waar voor een vergunning, als in de Drankwet bedoeld, is gegeven. Adr. wijst er o.m. op, dat een dergelijk verbod, aanleiding zoude geven tot een ver koop op clandestiene wijze van tabaksar tikelen in café's en restaurants, terwijl bo vendien dan het gevaar bestaat, dat door kellners sigaren en cigaretten zullen worden verkocht, desnoods zelfs aan bezoekers zul len worden geschonken onder de stilzwij gende voorwaarde van een verhooging der fooien. Bovendien acht adr. het niet van een een noodzakelijk algemeen belang dat dit verbod tot stand komt, daar het slechts van belang zou zijn voor enkele sigarenwinke liers, die ongaarne hun bedrijfsdebiet, zij het ook voor een slechts gering gedeelte verminderd zien. HET INSTRUCTIEBATALJON TE KAMPEN. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den minister van Oorlog de volgende vragen gericht Is het juist, dat het in het voornemen van den minister ligt om in den loop van dit jaar Raadhuis van Enschedé, verstoken van het instructiebataljon te Kampen op te heffen? hetgeen ieder rechtge: ard burger in de laatste uren van 31 December toekomt en wat dezen mensch thans een onbereikbaar ideaal scheen; oliebollen, heete groccies, bruingetinte konijnen en appelmoes. Was het wonder, dat onder deze omstan digheden dit slachtoffer van den vrijen 31 December-namiddag der ambtenaren iets deed, waartoe anders geen mensch met een blanco strafregister zich zou hebben laten verleiden? Zoo ja, op welke wijze zal dan voortaan in de opleiding tot kader bij de infanterie wor den voorzien Welke bestemming denkt de minister aan de gebouwen te geven, die ten gevolge van de opheffing zullen vrij komen Is dc minister bereidt om tc overwegen, de school van verlofsofficieren, die zich thans te Amersfoort bevindt, ter wille van een betere kazerneering en een doelmatiger onderwijs- selegenheid naar Kampen over te brengen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2