landbouw m Een nachtelijk avontuur. CrriENGD NIEUWS. Autobus-verkeer te Nieuwer- Amstel. Belangrijke aanmelding. Iwee schepen gezonken. Het ijs bij Weesp. BINNENLANDSCH NIEUWS. De petroleumkachels van Jamin. KERK EN SCHOOL. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. BENNEEROEK. HALFWEG. HAARLEM. Internationale Voor- jaars-bïoemententoon- stelling Haarlem (Heemstede) 1925. Allen die zich dezer dagen nog abonneeren op de Nieuwe Haarlemsche Courant ontvangen als premieeen géïll. kalander van de N. H. Crt. INT EEKEN BILJET. Ondergeteekende abonneert zich hiermede tot wederopzegging op de „Nieuwe Haarlemsche Courant Hij verlangt te betalen 1) per week 0.2S. per 3 maanden 3.25, per post 3.58. 1Doorhalen wat niet verlangd wordt. (Naam) Het wegenvraagstuk in Noord- Holland. VELSEN. SPAARNDAM- HALFWEG. R.-K. Holl. Dienstbode Verloren: Net Meisje Gevonden: Nette Dienstbode I De stopzetting van het autobus- en vracht- v r ;eer te Nieuwer-Amstel is Woensdag op geheven. Naar aanleiding van de oproeping van •den commissaris van politie te Tilburg, heeft zich reeds de winkelier aangemeld, bij wien een der verdachten daags voor den moord een zakbatterij heeft gekocht, welke als overtuigingsstuk in beslag is genomen. Een schipper met zijn gezin verdronken. Woensdagnacht is te Rotterdam door een tct nu toe onopgehelderde oorzaak gezonken een werkbak, groot 200 ton, eigendom van de N.V. Scheepswerf'„de Nieuwe Water- weg" en een tjalk, groot 161 ton, geladen met oud ijzer, afkomstig van deze werf en genaamd „Willy" van Rotterdam, waarop schippet was een zekere Booy. De tjalk en de werkbak lagen zij aan zij gemeerd bij een der dokken in de monding van de Wilhel- mtnahaven. Het gezin, waarvan de grootte nog niet bekend is, is hierbij jammerlijk om het leven gekomen. Nader verneemt de Msb., dat alleen de schipper en diens vrouw zijn verdronken, overigens was er niemand aan boord. GASVERSTIKKING TE ROTTERDAM. Een verpleegster als slachtoffer. In haar woning aan de Maashaven (Oost zijde) te Rotterdam, is Woensdagmorgen de 26-jarige verpleegster W. C. B. in bewuste- loozen toestand gevonden. De Geneeskun dige dienst werd ontboden en paste kunstma tige demhaling toe. h de kei ken, die aan de slaapkamer grenst, was een gummislang van een gastoestel ge scheurd en dientengevolge was het gas tot de slaapkamer doorgedrongen. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde den dood, ten gevolge van gasver- stik king. EEN VERZUIM. Zooals bekend is, zijn de postwagens in den lande volgeschilderd met reclame voor de Miss Blanche Cigaretten. Naar Het Advertentiebureau vertelt, is dit contract voor een jaar aangegaan en wenscht de fabrikante dezer sigaretten de overeen komst niet te continueeren. In het contract is evenwel door contrac tant ter eenre verzRimd op te nemen de be paling, dat contractant ter andere bij afloop de wegens weer in den oorspronkelijken staat neeft te brengen, zoodat tot op den dag, waar op een nieuwe contractant zal komen opda gen, de Miss Blanche gratis langs 's heeren straten en wegen zal blijven rijden, tenzij het oesluur der posterijen zelf de kosten van het overschilderen der wagens betaalt 1 GESLEPEN OPLICHTERS. Het Brusselsche parket houdt zich momen" teel met een ernstige "Zwendel-affaire bezig- Ongeveer een maand geleden ontving de „Club van vroegere Russische officieren," gevestigd te Brussel, bezoek van een net- gekleede heer en dame. De heer deed zich doorgaan voor een Russisch ex-officier en beweerde, dat zijn gezellin een adellijke dame was, destijds verbonden aan het Russische hof. Beide personen werden weldra in de club toegelaten, waar zij spoedig veel sympathie ondervonden. Zij namen ijverig deel aan alle bijeenkomsten en hun tegenwoordigheid werd overal met graagte gezien. Eir.de December kondigde de beweerde Russische officier aan, dat hij een liefdadig heidsfeest zou organiseeren, waarvan de op brengst ten goede zpu komen aan een werk tot hulpverleening aan Russische uitwij kelingen, verblijvend te Brussel. Dit nieuws werd met algemeene instem ming vernomen. De organisator van het feest, die in één der grootste hotels der stad was afgestapt, ontving daar eiken dag tal van brieven van aanmoediging en geluk- wensch. De datum van het feest was op 8 Decem ber vastgesteld. De organisator liet duizend uitnocdigingskaarten drukken. De entree prijs was op 25 francs bepaald. De genoodigden zaten in spanning te wachten op de dingen, die komen zouden, te wachten eerst en vooral11 op den sympa thieken ontwerper van de soiree, die al de feestelijkheden met weergaloos organisato risch talent op touw gezet had en zou leiden. Zij wachten echter tevergeefs. Zij zagen niemand, buiten de gasten komen. Infor maties werden ingewonnen aan- het hotel, waar de edelmoedige officier en zijn gezellin verblijf hielden. Men vernam, dat het lief dadig tweetal sinds twee dagen verdwenen was, na vorstelijk te hebben betaald. Een klacht werd ingediend en het signale ment van het beminnelijk paar werd naar alle hoeken en oorden rondgezonden. Uit de onmiddellijk geopende instructie bleek, dat de oplichters zouden zijn een ze kere Ravich Chimborsky, 31 jaar oud en ge boortig uit Kieff, en zijn vriendin Marie Gritte, 25 jaar oud en geboortig uit Loduz. Men vermoedt, dat deze handige lieden, zich aan soortgelijke oplichterstrucs hebben schul dig gemaakt in Frankrijk en in Nederland. Uit de laatste inlichtingen blijkt, dat zij denkelijk nog andere slachtoffers gemaakt hebben en dat de bedragen, die zij door hun bedriegerijen hebben weten machtig te wor den, in totaal meer dan 100.000 francs beloo- pen. VOET AFGEREDEN. Aan het station Peperga (Friesland) wilde re machinist Tinkink uit Zwolle op een in beweging zijnden goederentrein springen. Het ongelukkige gevolg was, dat hem een voet werd afgereden. Nu bet wcir gaat vriezen neemt de bedrij vigheid op het ijs bij Weesp weer toe. De banen op de Nes zijn Donderdagmiddag reeds weer geopend De Nes is des avonds weer verplicht. De 'Vecht naar Muiden is onbe trouwbaar. Ook op de Vest is dit het geval. Op het Gein naar Abcoude werd hedenmid dag gereden. GESTEUNDE EMIGRATIE. Dc directeur van het Bureau van de Ne- derlandsche Vereeniging „Landverhuizing" te 's-Gravenhage brengt onder de aandacht van het publiek, dat financieele steun voor emigratie door de Vereeniging zelf niet wordt verleend en niet verleend kan worden. Als gevolg van verschillende berichten in de nieuwsbladen ov- de emigratie wordt de Vereeniging echter bestormd met aanvragen daartoe, zoowel schriftelijke als mondeling. Het meerendeel dier aanvragen heeft niet de minste kans op vervulling, omdat het niet juist is, dat Canada kansen van slagen zou bie den voor iedereen die flink is en wil aanpak ken, zooals ten onrechte werd vermeld in een bericht over de emigratie naar Canada, dat onlangs werd gepubliceerd. Teneinde nu al het onnoodig geschrijf en de onnoodige bezoeken te voorkomen, wor den zij die inlichtingen wenschen over emi gratie met steun, verzocht zich uitsluitend schriftelijk te wenden tot de Nederl. Ver. „Landverhuizing", Bezuidenliout 97, Den Haag, afd. V. C. Bezoeken daarover dienen dus achterwege te blijven en zullen niet worden ontvangen. Veizoeken om financieelen steun voor emi gratie naar de Vereenigde Staten van Ame rika kunnen geheel achterwege blijven, daar emigratie naar Amerika met geldelijken steun van overheidswege liefdadige instellingen en dergelijke in strijd zou zijn met de Ameri- kaansche immigratiewet en derhalve onmo gelijk is. Als financieele steun verleend wordt, zal dat voorloopig en alleen uitsluitend zijn voor emigratie naar Canada, waar feitelijk alleen kansen van slagen worden geboden voor ster ke, gezonde menschen, die goed met land- bouwwerk op de hoogte zijn of met eenig on derdeel daarvan of uit d|n landbouw afkom stig en nog voldoende daarmede bekend zijn. Aanvragen van anderen zullen in den regel ter zijde moeten worden gelegd en kunnen dus ook achterwege blijven. De firma C. Jamin te Rotterdam heeft zooals men weet een conflict met de regeering en wil deze kwestie tot het eind uitvechten. Het gaat over.... petroleumkachels. In het kort komt de kwestie hierop neer In 1922 werd de firma Jamin door de ar beidsinspectie gedwongen tot verwarming harer winkels in den winter over te gaan. Aan dezen eisch werd door het aanbrengen van petroleumkachels voldaan. De arbeids inspectie heeft daarop dèn eisch gesteld zorg te dragen,'dat de winkels in het koude jaar getijde zijn verwarmd door een inrichting, welker verbrandingsproducten door een stel gesloten buizen en kanalen in de buitenlucht worden afgevoerd. Aan dezen eisch heeft de firma niet voldaan, waarop zij te Leiden en Amsterdam door de kantonrechters is ver oordeeld. Van den eisch betreffende de verwarming is de firma in beroep gegaan bij den Minister van Arbeid, die in September 1923 mede deelde, dat hij advies verzocht had aan eene commissie, onder voorzitterschap van oud- Minister Van IJsselsteijn. Op 22 October ontving de firma een afwijzende beschikking, onder toevoeging, dat bij den aanvang van het koude jaargetijde '23/'24 voldaan moest zijn aan den eisch omtrent de verwarming. De heer P. H. L. Jamin, lid der firma C. Jamin, wendde zich toen met een aantal grie ven tot de Kamer van Koophandel te Rot terdam, waarvan de voornaamste was, dat de eisch van de Arbeidsinspectie neerkomt op een feitelijk verbod van verwarming met pe troleumkachels. De Kamer van Koophandel stelde de zaak in handen van gen commissie, die de Kamer ontraadde om op een partieele wijziging van de Arbeidswet 1919 en voorna melijk op het soepele met plaatselijke toe standen rekening houdende artikel 59 aan te dringen. Dit praeadvies der commissie werd na langdurige discussie met 11 tegen 7 stem men aangenomen. Daarmee was dus door de Kamer uitgemaakt, dat er geen reden be stond, om deze zaak verder aan eer. algemeen onderzoek te onderwerpen. Zooals men weet laat de heer Jamin het er echter niet bij. Thans heeft hij te kennen gegeven eerder zijn zaken te sluiten, dan zich te buigen voor het besluit van den Minister. Naar aanleiding daarvan is namens het personeel een door 1144 personen geteekend verzoek aan d.en Minister van Arbëid ge zonden. In dit verzoekschrift staat o. a. te lezen dat het personeel weet, dat de firma Jamin de kwestie der petroleumkachels tot het uiterste wil doorzetten. Het adres ver volgt dan, dat het personeel gebleken is, dat de Minister door verkeerde voorlichting van ambtenaren een geheel verkeerd inzicht in deze zaak heeft gekregen en zij op het punt is een betreurenswaardig conflict te doen ein digen in een catastrophe voor de onderteeke naars. De firma Jamin bezit de stellige overtui ging van haar goed recht, is dezen welke over tuiging gegrondvest is op goed gedocumen teerde rapporten van de meest competente deskundigen zooals gezondheidscommissies, doctoren e.d. Zij is dan ook absoluut weiger achtig zich te buigen voor de willekeur van één of meer ambtenaren, en de onderteeke naars zijn stellig overtuigd dat de firma Ja min in geval van een doorzetting van den dwang ten haren opzichte haar firma zal ont binden. Hat is daarom dat men met den meesten aandrang het dringend verzoek tot den Mi nister richt om afdoende te willen ingrijpen en deze kwestie een wending ten goede te willen doen nemen, ten einde te voorkomen dat een zeer groot aantal gezinnen, wier kost winners tot het ruim duizend menschen tel lend personeel van de firma Jamin behooren, de kans loopt in dezen, door malaise op ieder gebied toch al uitblinkenden tijd, aan werke loosheid en de daaruit voortvloeiende armoe de en ellende overgeleverd wordt. Men kan de verdere schermutseling tus- schen de firma en den minister met belang stelling volgen. HET LIEFDEWERK DER RETRAITEN IN HET BISDOM HAARLEM. Een nieuwe Directeur benoemd. Naar de Msb. verneemt, heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem als opvolger van wijlen Mgr. Bosman benoemd tot direc teur van het Liefdewerk der Retraiteh in het bisdom Haarlem den ZeerEerw. Heer P. Stroomer, deken van Amsterdam. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. Den 26 en 27 Januari wordt de Schageu een tentoonstelling gehouden voor pluimvee en konijnen. Er zijn niet minder dan 345 nummers aangegeven. KAMERPLANTEN. Nadat we gezien hebben op welke manier we onze planten behandelen moeten, zullen we nog eens even nagaan, welke planten er zich het best toe leenen Hi de kamer gekweekt te worden. Men kan de planten verdeden in bloeiende en bladplanten. Bloeiende planten worden He ser gehouden, omdat ze met haar vroolijke kleuren een vertrek opsieren kunnen; maar ook bladplanten met sierlijke vormen en mooie, bonte bladeren geven de kamer oen vroolijk aanzien. De meest dankbare bloeiende planlen zijn de Pe'argoniums, door iedereen echter ten on rechte Geraniums genoemd. Ze eischen weinig zorg en geplaatst op een rijtje in een breede vensterbank, geven ze een vroolijk aanzien aan de kamer. Vooral de planten met gele kringen op de bladeren, Pelargonium ronate", zijn wel bekend. De planlen komen van de Kaap, dus hebben graag een zonnetje. Om des winters mooie b'oemen te hebben,, verzorgt men ze tot Augustus schraal, d.w. z. giet wed. nig en knijpt de komende bloemknoppen af. Dan worden ze in een grooteien pol geplant met voedzamen, zandigen grond en op een dichte, droge plaats gezel. Neg steeds worden ze dan weinig begoten en de bloemknoppen afgenomen. Ook Fuchsia's worden graag iy de kamer gehouden. Om winférb loeiers te hebben, laai men ze al weer in de rustperiode op een ver lichte, vorstvrije plaats staan, mét heet weinig water, juist voldoende om niet uit te drogen. Volle middagzon kunnen ze niet verdragen. De Clivia komt heel veel voor en is geliefd om de mooie oranje klokken. De planten moe ten om de 2 of 3 jaar verpot worden; wan neer de jonge plantjes, die zich vormen, sterk genoeg zijn, moeten ze* afgesneden werden en in aparte potjes worden gezet. Om gele pun ten te voorkomen, moeten ze niet te warm slaan en niet te veel begoten worden. Wan neer men vruchten wil bobben, dan, moet men zelf voor de bestuiving zorgen. Er ontstaat pas zaad, als stuifmeel van een geheel andere p'ant op den stamper van de bloem wordt gebracht. Men doet dus he.t beste om bij een kennis of buur wat stuifmeel te halen, d.w z. dat gele poeder, dat in de meeldraden zit. Dan legt men dat voorzichtig op den stamper van de eigen phint. Dan ontstaan eerst groene, daarna roode vruchten, waarin de zaden zit ten. Deze zaden geven, hoewel heel langzaam, nieuwe p'anfen; stekken gaat veel sneller. Ook primula's zijn goede kamerplanten. Maar vele menschen zijn er afkeerig van, om dat ze vaak ontsteking in de huid veroor zaken. Op de bladeren ziften haren,, die vrij gemakkelijk afbreken, dan roiuldwarrelen en op de huid terecht komen, waar zc indringen en bultjes veroorzaken, gepaard gaande tnef pijnlijk jeuken. De Azalea is een ge'aefdc kamerplant. Om steeds mooie bloemen te hebben, zet men ze als ze uitgebloeid zijn op een schaduwrijke plaats in den tuin en begiet ze niet te veel; 't is echter moeilijk om ze goed te bewaren. F. H. Aanvaring. Het van Buenos Ayres ko mende Ned. stoomschip Salland van den Kon. Holl. Lloyd en het naar Zwijndrecht uitgaande Eng. stoomschip Cheswick zijn binnen de pieren met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen bekwamen averij. De Salland is naar Amsterdam opge- stoomd, de Cheswick keerde naar hier te rug voor onderzoek, maar kon later de reis voortzetten. Baringvisscherij. Het laatste schip is thans van de haringvisscherij binnen voor deze teelt. In totaal werden in 1345-reizen aangebracht 375.674 tonnen haring. Jubileum. De heer L. Lubbers, sein huiswachter bij de Holl. Spoor alhier, her dacht gisteren zijn 25-jarige dienstvervul ling bij de Ned. Spoorwegen. Namens de directie werd hij gelukgewensebi door den heer Elling, opzichter van weg en werken te Beverwijk, die de gebruikelijke enve loppe met •inhoud aanbood. St. Jozef gezellen. Zondag 20 dezer s avonds 8 uur is er een jaarvergadering <ler St. Jo- zefgezefeuveroeniging in het Veroemgiags- gebouw De agennla vermeldt o.m. uitbrenging der jaarverslagen van secretaris en penning meester. Aller opkomst is dringend ge wen scht. Zangvereeniging. Alhier is opgericht als oncüe.rufdee'ing der St. Jozefgezelle-vercent- ging e,en zangvereeniging, bestaande uit lo eien van de SI. Jozefgezellen. Als directeur is benoemd de heer M. C. Hin Jz. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij den secretaris, den heer A. Gomr, Willem Barendzstrnnt 18, of a.s. Donderdagavond 8 uur in het Vereenigdngsg-ebouw. Ook Jolen van het patronaat kunnen als lid toetreden. Feestavond „Witte Kruis Met medewer king van de Christelijke Jotigeangsvereena- gjng zal op Donderdag 24 Januari een feest avond worden gegeven ten bate van het „Witte Kruis",' in het R.K. Vereenjgingsge- bouw. Het is dus te verwachten, dat voor dien avond de zaal meer dan vol zal toopen. Vrijwillige Landstorm. Maandagavond was het een Intiem feestavond je van de vereeni ging Vrijwillige Landstorm Bennebroek— Vogelenzang" in café „Oud Berg en Dai". De commandant van de Kennemer club. lui tenant El-dermans, was mede aanwezig. Later op den avond, door de raadsverga dering, kwam Burgemeester Tiiman en de se cretaris, de heer Tillema, nog ter vergadering Het was een echt gezellig avondje. De eerste, prijs voor den korpsrwedstrijd werd gewonnen dooT den heer J. Hulsbosch. In dén per'.oneeten wedstrijd werd de Isle prijs gewonnen door den heer J. Hulsbosch, 2e prijs door den heer J. Honnetoïer. 3e prijs door den heer F. Kroon en 4e prijs door •den heer G. Roele. Bij het prijsbiljarten om kunstvoorwerpen werd dc tste prijs door den heer J. Huls- h'iscb, 2e prijs d'oor den heer M. v. d Raat gewonnen. 't Is te betreuren dat er dezen winter zoo weinig bélamgste'ling was. Laten we hopen dat het vo'gende seizoen meer animo zal bestaan, wat ook meer be moedigend zal werken voor bestuur en af- d-eelingseommardant. Voetbalwedstrijd. Zondag j.L speelde de voetbalclub „Halfweg Vooruit", te Haarlem legen „Ripperda". ,.H. V." won met 2—0. Een succes voor ,.H. V.", daar deze te Haarlem de overwinning heeft behaald. Fraude. Door dc po'tlie, alhier, is ge vankelijk maar Haarlem overgebracht de postambtenaar R„ wonende te Haarlem, ver dacht van verduist-rinh van gelden. In het voorjaar van 4925 zal de Neder- landsche Tuinbouw de aandacht vragen van alle bloemen en plantenliefhebbers in den lande. De bloembollenstreek heeft in samen werking met de tuinbouwcentra Aalsmeer, Boskoop en Naarden een groote Voorjaars- Bloementcntoonstelling ontworpen, waarop de producten van de' bloembollenteelt, de bloemisterij en de boomkweekerij in groote hoeveelheden zullen worden samengebracht ter verkrijging van een grootsch geheel, een beeld gevend van al wat door deze takken van tuinbouw in ons land wordt voort gebracht. Dezer dagen hebben de voorbereidingen dit stadium bereikt, dat uitgegeven is een lijst van de prijsvragen waarop de kweeke-s zelf en hun organisaties worden tiitgenoodigd in te zenden. Gezien de groote belangstelling die er in de kringen van onze kweekers be staat, is er een goede grond om te verwachten, dat er algemeene deelname zal zijn van de talrijke bedrijven, die niet alleen in de ge noemde centra zijn gelegen, maar- over het geheele land zijn ver. p.eid. De tentoonstelling gaat tuit van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, de organisatie der bloembollen kweekers, die bevordering van hun algemeene belangen voorstaat. De tentoonstelling zal be staan uit een doorloopende vollegrondsten toonstelling gedurende de twee lentemaanden en een aantal tijdelijke tentoonstellingen in een gebouw, die elk ongeveer een week duren. Deze opzet is ongeveer dezelfde als in 1910, toen dezelfde vereeniging in den Haarlemmer hout haar Nationale Bloemententoonstelling organiseerde, ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan. Ditmaal zal de tentoonstelling worden inge richt in het Wandelbosch Groenendaal te Heemstede waarvan een zeer fraai terrein van ongeveer 8 H.A. door het gemeentebestuur van Heemstede welwillend is beschikbaar gesteld. Op dit terrein dat bestaat uit een groot on- beplant, fraai omzoomd weiland met water partijen, en een gedeeltelijk geaccidenteerd boschterrein, dat tot de mooiste gedeelten van het bekende wandelbosch behoort, zal 'n massale vollegrondsbeplanting met bloem bollen en in het voorjaar bloeiende heesters en planten worden aangebracht, terwijl in de boschterreinen de verschillede bolgewassen in natuurlijke, wilde beplanting zullen te zien zijn. Boskoop en Naardèn vinden op het uit gestrekte terrein gelegenheid te over om in aansluiting met het aanwezige natuurplant soen 't gebruik van groenblijvende en bloeien de struiken te demonstreeren en Aalsmeer zal niet nalaten met de producten zijner vorm- bopmcultures te verlevendigen. Op het gebied der' tuinarchitectuur, der toepassing' op ver- z:=s=r:s==:ss3:::s3 Du'Jelijk schrijven s.v'.p. Dit ïnteekenbiljet s.v.p. ingevuld te bezorgen Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49, Haarlem. schillende tereinen, van het juiste gebruik van de producten van den tuinbouw door den tuinbezitter zal deze tentoonstelling veel te genieten en te leeren gevcfe. De duur van deze vollegrondstentoonstel- ling is bepaald op ongeveer 2 maanden (13 Maart tot 21 Mei). Gedurende dit tijdvak zullen in een op te richten houten hoofdge bouw op verschillende tijdstippen, vermoede lijk 6 tijdelijke tentoonstellingen worden ge houden van bloeiende bolgewassen, planten en heesters en afgesneden bloemen. Deze tentoonstellingen die tot bezoek aan de volle- grondstentoonstelliag zullen aanmoedigen, zullen telkens een ander beeld geven van den hoogen trap van ontwikkeling die het ver vroegen van bloembollen, het trekken van heesters en de cultuur van afgesneden bloe men onder glas in ons land heeft bereikt. Het pre g amma geeft de talrij ke prijsvragen waar aan door de kweekers kan worden deelgeno men en vermeldt de bekroningen, waarvoor de inzendingen in aanmerking zullen komen. Voor de zeer b 1 mgrijke collectieve inzendin gen, die reeds van vele zijden zijn toegezegd, zijn waardevolle eereprijzen beschikbaar. De opzet van deze onderneming, die in uitgebreidheid en veelzijdigheid die van 1910 naar v:rwacht wordt, zal overtreffen, is een bewijs van de kracht en energie die aanwezig is in de kringen van de Nederlandsche tuin bouwers. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier hebben een uitvoerige beschou wing voorafgegaan door een 8-tal con clusies tot de Staten van Noord-Holland gericht, naar aanleiding van de voordracht van Gedeputeerde Stateit om de inning der lasten van de streekbelanghebbenden van den Zaanlandschen Communicatieweg aan hun waterschap op te dragen. Dijkgraaf en Hoogheemraden verzoeken om, indien hun instelling met de admini stratieve bemoeiingen wordt belast ook het wegenonderhoud aan hun waterschap op te dragen, waardoor h. i. een economisch beheer in de hand wordt gewerkt. Wanneer bij overheidsbedrijven zoo zeg gen Dij kgraaf en Hoogheemraden niet steeds de meest economische wijze van wer ken gevolgd wordt, vindt dat vele malen haar oorzaak hierin, dat het technische element niet steeds door het economische in even wicht wordt gehouden. De inrichting van een waterschap geeft in dit opzicht h. i. de vereischte waarborgen. Ten slotte geven Dijkgraaf en Hoogheem raden in overweging c n de weggeldbelasting, die Gedeputeerde Staten voorstellen in te voeren, niet als retributie voor het gebruik alleen van provinciale wegen, maar als een „bijzondere belasting" voor het gebruik van alle voor automobielverkeer opengestelde wegen, te heffen. Daardoor zal het weggeld eerder en reeds aanstonds tot een hooger bedrag kunnen worden geheven dan volgens het voorstel van Gedeputeerde Staten moge lijk is. Burgerlijke Stand. Geboren d. van N de VriesAnker. z. van A. Versteegen Blokker. d. van M. ErenstSpanjer. Z. van C. A. Vincent—Gielings. z. van A. Boon—van Es. d. van C. J. Surendonk— Jansen. Overleden C. v. d. Bijl, 7 mnd. zvan C. v. dl Bijl en C. J. Toon. E. Westerhoven, 52 jaar, wed. van J. H. Danebroek. L. Meinders, 13 d., z. van H. J. Meinders en M. Zonneveld. J. Bos, 55 j„ echtgen. van N. v. d. Zee. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1923 uit 14712 in. en 14580 vr., totaal 29220 zielen. Zij vermeerderde in 1923 door geboorte met 411 m. en 384 vr., totaal 795 en door ves tiging met 1041 m. eu 1116 vr., totaal 2157. Zij verminderde door overlijden met 110 m. en 92 vr., totaal 202 en door vertrek met 905 m. en 994 vr., totaal 1899. De totale vermeerdering bedroeg dus 2952, de totale vermindering 2102, zoodat de be volking vermeerderde met 437 m. en 414 vr. totaal 851 en op 31 December bestond uit 15149 m. en 14922 vr., totaal 30071. Het aantal in de gemeente geborenen be droeg 403 m. en 378 vr., totaal 781 het aan tal levenloos aangegevenen 13 m. en 5 vr., totaal 18 Het getal huwelijken bedroeg 216, hef aantal echtscheidingen 8. j Velser H. B. S. Vereeniging. Zaterdagavond 12 dezer gaf bovengeno emde vereeniging een fécslavond voor hare loden en introducer's in hu tel ..de Prins", te Wijkeroog. Bij 't intreden der zaal werd men door dames van het feestcomité met een bou quet je versierd en dadelijk kreeg men eeri foestelijken en gezelligen indruk, door de- mooie versiering der zaal. Voor een stamp- voile zaal opende de voorzitter, de heer B. de Vries Robles met eene mooie rode dezen avond en dankte vooral den beer de Nobel voor de opoffering, dc regie van het too- ncefstuk op rich te nemen. Spr. heette allen hartelijk welkom en wenschte allen een jde- zierigen avond. Hierna kreeg men een zang nummer van Mej Cl. Lavoo. Si vous l'avrez compris, met begeleiding viool G. Lit.gen- dijk. piano H. Donkers, te hooren. Betere opening had men niet kunnen hebben, de zang was zacht en de begeleiding mooi. Bij no. 3 van 'I program Gavotte en 3b Roman ce, piano H. de Vries Robles, genoot een ieder van het zuivere spel en klank. Bijzondere vermelding verdienen wei dc pianomïnimcrs van H. ie Vries Robles en de vioolnummers van B. de Vries Robles: 5a. Menmiet in G-dur, 5b. Moment Musical, 5c. Galop, en voor tusscben vulling een riool solo door Elebeek, met begeleiding piano, door C de Nobel. HiervooT werd hun da verend applaus gebracht. Dan wend opgevoerd een schets in één bedrijf door Davidofsky -Een slaaf der Eu- bistiek". Het werd keurig gespeeld eu een bijzondere vermelding verdienen wel mej. N. v. Calcar (de echtgenoote) mej. A. de Wit (de dochter), de heer H. Groot (Jacototc Rot) en mej. Cl. Lavoo (Mina. <Henstmeisje>. 't Applaus bewees zeker wel, dat een ieder genoten had en''t stuk wekte menigmaal den lachlust op. Een woord van buide komt wel toe aan Bestuur en regisseur. IJsclub „Mova Xembla". De IJscluF ..Nova Zermbla", aangesloten bij den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, is voornemens a.s. Zondag 20 dezer, den in de vorige week in dit blad geaunonceer-den wedstrijd bet schoonrijen voor dames, voor heeren en voor paren, te houden op de lianen van liet voor malige Y. j Naar wy vernemen worden 9 of 12 medail les beschikbaar gesteld vanwege den bond. j Indien dé dooi nu weer-geen spelbreker i*. kan dat Zondag een zeer moolen strijd wor den. aangezien de beste rijders van Noord en Zuid-IIolIand hieraan zullen deelnemen Aanrijding. Gisteravond werd de brieven besteller H., nabij de Vinkebrug, aangereden door een auto, komende uil de richting Haar lem. De oorzaak is te wijten, naar onze zegs man meent, aan den automobilist, die van dc tegenovergestelde richting kwam en die schijn werpers niet doofde, waardoor dc chauffeur van de andere aulo geheet verblind werd. H. werd opgenomen en kwam in den grasberm terecht, zonder rich evenwel noemenswaard bezeerd te hebben. Het rijwiel echter werd geheel vernield. H. en het vernielde rijwiel werden met dezelfde auto naar Halfweg ver veent. De schade wordt vergoed. Zuiderpolder. Tot secreLari s-penning- meester ran den Zuiderpolder is benoemd dé heer A. Kiphardt, alhier. Gevraagd nette zelfst. kunn. werken en bekend met koken, in gezin met kinderen. DUVENVOORDESTRAAT 78. een kralen halsketting met goud slot. Tegen belooning terug te bezorgen bij H. POMPE, agent van dit blad te Zilk. biedt zich aan in een burgerlijk gezin, voor halve dagen. Brieven onder No. 9314 Bur. van dit blad. een gouden ring. Terug te bekomen tegen advertenliekosten bij C. VAN MARIS, Zilk bij Hillegom. Bij een alleenwonende dame te Lisse wordt een gevraagd. Huiselijk verkeer. Brieven met •getuigschriften onder No. 9311 Bur. van dit blad. Dé Weleerw. Pater W. Bouter, missionaris in Britsch- Indië. ferlclt In tie Annalen der St. Joseph's Congregatie: In mijn jongensjaren in Amsterdam was hel altijd een groot genot voor mij een be zoek te brengen aan c'en „Arlis" of Dieren tuin. Wij vinden daar allerlei soorten van dieren; doch hot grootste aanlrekkingspunt voor mij vormden de leeuwen, de hjena's en de tijgers. Die heb ik menigmaal bezichtigd aditer de tralies, en telkens ging ik weer weg met mijn hoofd vol grillige voorstellingen van vreeselifk wilde beesten. 'sNachls droom de ik er van en waande mij zelf hopeloos betrokken te zijn in verschrikkelijke tijger- jachten en andere ijselijke lotgevallen. Nu zit ik hier in werkelijkheid in 't land van hyena's en tijgers. Ik geloof echter niet, dat ik ooit den moed zal hobben om op de ti.igerjacht te gaan. Tenminste het avontuur, dat ik vannacht heb meegemaakt, heeft mij voorloopig allen moed ontnomen. Ik heb nog nooit angstiger uren doorleefdI. Bij mijne aankomst hier in Indië werd mij een werkkring in de stad van Madras aan gewezen dus hcclemaal huiten het bereik, zooals ik dacht, van al die groote wilde bees ten, Al spoedig hadden de lasten en plagen der kleinere dieren-wereld mij helpen ver geten, dat ik hier in hel land des koninklij ken tijgers woon. Op een goeden morgen echter vond ik mijn heelc school in opschud ding. Dc jongens waren niet tot bedaren te brengen. Zij joeldeji ttoo>- elkaar en schreeuw den wild van zich af. Hun oog-en fonkelden en gloeiden .an geestdrift. Toen zg mij za gen. renden ze naar mij toe en met vele ge baren gaven ze mij te kennen, dat er ergens in de stad een ..circus-' was: leeuwen, tijgers, olifanten apen enz, enz. en allen tegelijk Irachllen de geluiden van die wilde dieren na te bootsen. Ik werd toen ook nieuws gierig ging kijken, vond overal reclames nan- geplakl van dal beestenspel Cn 'kwam einde lijk op 't ierrein, waar de kooien met inge zetenen zich bevonden. Den gebeden dag was en bleef hel snik heet. Ik was blij, toen de avond kwam. ofschoon hij weinig verkwikking bracht. Ik ging een poosje voor 'I huis onder de ve randa zilten. waar mijn lied. met muskieten net behangen, al klaar stond voor de nacht rust. We kunnen hier in deze hitte natuur lijk niet binnen s'apen; en ik dacht, dat dien nacht er ook builen niet vee! van zoti ko men, want er vas geen tochtje wind om mijn slapen af te koelen. Eindelijk tegen half elf wilde ik toch eens proheeren, of ik den slaap niet kon pakken. Heel voorzichtig kroop ik heimelijk onder mijn net om de muskieten te ontduiken stopte het emd van het gordijn weer sekuu. onder de matras van mijn lied, 'zoodat die vinnige muggen mij niet konden betrekken en.... builen alle verwachting was ik in 'n paar minuien in droomland. Ik kon ech ter nog niel lang geslapen hebben, toen ik p.olseting wakker schrok eri een heeten adem op mijn aangezicht voelde. De nacht was donker, c'e maan was schuil gegaan achter de wolken, z/iodat ik het eerste oogcnblik niets zien kon. Doch toen mijn oog-en 'n beet je aan de duisternis gewend waren, zag ik tot mijn verbazing en schrik een groolen ruigeg kop over mij neergebogen. Onmiddel lijk dacht ik: „dat is een tijger, die uit den circus ontsnapt is". Het bloed stolde in mijn aderen, ik veelde oen hevige beklem ming op de borst, mijn hart bonsde ontzet tend!.... Krampachtig hield ik den rozen krans in mijn handen en trachtte te bidden onder don lieelen adem van dat verscheurend dier. Ik wist, dat ik niet lang meer te leven had, want ik was machteloos; ik kon me zelfs niet meer bewegen, zoodat ik maar stokstijf moest blijven liggen en den dood afwachten. O wat angstige oog-enbükken heb ik dien nacht doorleefd. Allerlei gedachten woelden door mijn verhit hoofd; hoelang zal dat akelige dier mij Wijven aanstaren, waar zal hij het eerst beginnenaan 't hoofd of aan de voeten? Ik verlangde naar hef inde. Eindelijk hoorde ik een krakend teluid! Ik dacht eerst, dat het ondier mijn >ad wijde intrappen en mij vermorzelen. Doch hel bleek, dal mijn pastoor, die ook onder de veranda zich ter ruste had gelegd,' zich heet gemoedelijk had omgedraaid in zijn siaap. Ik hoopte toen zoo half, och jal vergeef hel mij, want ik was radeloos! dal de tijger naar hem zou gaan. Zie je, dan had ik kans om het geweer uil mijn kamer te halen. -Hel was een oud geweer door den vorigen pastoor achtergelaten! Er moesten ook ergens nog eetidgc patronen zijn.... Enfin, ik zou ze zoeken, als ik maar het bed uit kon komen. Ik zou mijn kamer binnenvliegen dc deur op slot gooien en.... mijn leven zou gered zijn. Dan zou ik den tijger beschieten niet ai de kogels, die ik vinden kon en dus.... misschien mijn pas toor ook nog redden! Maar vergeefscho hoop! dc tijger liet den slapend-en herder met rust en begon onrustig om mijn bed heen te toopen. Alles, wat ik echter van het beest kon te zien krijgen was don vorm van zijn groolen kop en 'n paar vurige oogen, die hij strak op mij gericht hield. Plotseling hoorde ik een geweldig lawaai: muziek, zang en veel geschreeuw! Het was een heidensche processie, welke dikwijls des avonds Iaat hier ons huis passeert. Andere avzmden had ik ze menigmaal verweuscht, omdat ze me in mijn slaap kwam sloren; doch nu was ik blij ik kreeg weer moed, want ik had weer kans van leven!Wel dra kwam een groote stoet in 'l verschiet. Beladen met allerlei afgodsbeelden, wel voor zien van flambouwen en hei-brandende acc- ty leen lampen, welke zij slalig op hun hoofd dragen, cn begeleid door een lielsch ketel muziek. trokken die hout- en steen-aanbid ders triomfantelijk den weg op langs onze pastorie. Ja, zij zouden mij redding brengen! Dichter en dichter kwam de processie. De muziek werd luider, 't licht scher|ier en het verward gejoel meer hoorbaar. Intus- schen werd de tijger meer onrustig, begon Ie snuiven eu te snuffelen naar alle kanten om-.., Eensklaps had die heidensche licht- stoet mijne geheele veranda verlicht! En wal zag ik?.... Ik durf hel haast niet Ie vertellen! Ik zag daar een groot kalf. Ik sprong op van mijn bed, en het kalf nu op zijn beurt erg verbouwereerd begon jammerlijk te bulken, liep bijna al de bloem potten ondersteboven 'en kapot, stoof de stoep af 't verwondert me nog dat het z'n pooten niet brak en mengde zich toen ongenoodigd in dien zegetocht, welken '1 to taal in de war schopte. Dat bracht natuur lijk mijn pastoor ook op dc been: cn toen hij mij daar z.ag springen op mijn bloote voeten over de scherven van zijn b'oem- potten en met mijn kussen, waarmede ik dat talf wilde gooien, dacht hij, dat ik half gek geworden was. „Wal is er toch gebeurd," riep hij, „wat is er toch gebeurd?" Toen moest ik de heete „scène" vertellen ara nog eens hartelijk door hem te worden uitgelachen. De klok stoog elf! Gngcvecr half elf had ik mij ter ruste begeven. Het heele drama had zich biunen 'n half uur afgespeeld, ofschooa ik den indruk had. dat het wel uren ge duurd had. Er zat dus niets anders op dan maar weer naar bed fe gaan. Ik kon echter niel weer in slaap komen. Dat ledijke kalf had mijn geheele nachtrust bedorven, want het lompe dier bad niet at een bijna alle bloempollen, die in de veranda ston den, verbrijzeld en mij zoo belachelijk moge- ijk gemaakt, maar het had ook nog een groot gal in mijn muskietennet gebeten. Hee lc zwermen van die lastposten hadden toen 'den gauschen nacht vrijen toegang en heb ben bijgevolg mij bont en blauw gebeten. En fin, hel is toch verkieslijker eencn nacht door die venijnige diertjes te worden gesard en afgebeuld, dan met huid en haar te worden opgepeuzeld door een tijger. Daarenboven wil ik hier maar ronduit bekennen, dat ik er vo'strekt niet op gesteld ben ooit een tijger of zelfs de schim van "n tijger, neen.... zelfs niet een. zijner verre bloedverwanten buiten de tralie# te ontmoeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3