TSTE NIEUWS üinnentandsch Nieuws. (Z MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. KERKNIEUWS. gm 3UI7ENL* BERICHTEN. WATERKEERING DOORGEBROKEN. VAM ONZE ORAAOLOOZE TEtEFSJQN "'"I Het onderzoek in de Palts. De Fransche commissie naar de Britsche zóne. Het complot tegen v. Seeckt. Het Hitler-proces. Bezuiniging in Frankrijk. De loonen der Engelsche haven arbeiders. Een kruiser aan den grond. Kardinaal Mercier. TWEEDE KAMER. Interpellatie-Wij nkoop. Debat Regeeringsverklaring. Verkeer en Posterijen. Pastoor A. van Aalst t. Poincaré heeft de ministers uitgenoodigd hem ten spoedigste een overzicht voor te leggen van de bezuinigingen aan hun depar tementen. De Lasteyrie verklaarde zich bereid de particuliere ontvangers af te schaffen, de departementale directeuren in de verschil lende afdeelingen te vervangen door regionale directeuren, het lucifersmonopolie af te schaffen en een lucifersbelasting in te voeren. De minister van financiën, de Lasteyrie, heeft tot vertegenwoordigers der pers ver klaard Ik ben er zeker van, dat de franc gered zal worden. De zieke had koorts. Wij hebben niet geaarzeld maatregelen te nemen, doch ik verzoek u hierop den nadruk te leggen wij zullen niet tot inflatie overgaan, op geen enkel moment en onder geen voor wendsel. De in het buitenland gevoerde cam pagne, waarbij wij beschuldigd worden van inflatie, wanneer wij de Banque de France zoojuist 800 millioen hebben terugbetaald, is allerdwaast. Morgen wordt een heftige strijd in de Ka mer verwacht tegen de algemeene verhooging der belastingen met 20 De regeering zal de quaestie van vertrouwen stellen en zal stellig worden gesteund dcor de meerder heid. Poincaré zal er op aandringen, dat alle verhoogingen en bezuinigingen den len Fe bruari zullen ingaan. Hij zou bereid zijn tot buitengewone maatregelen over te gaan in overeenstemming met den president der re publiek. De „Petit Parisien" kondigt dit in bedekte termen aan zonder nader te pre ciseeren. De Belgische regeering en de valuta-speculaties. In den Senaat interpellaties beantwoordend nopens de onderdrukking van valuta-specula ties, zeide Theunis, dat de tijding van de wisselkoersen een rechtstreeksch gevolg was van den oorlog. Wij zijn er in geslaagd, zeide Theunis, zonder de handelsoperaties te be lemmeren, speculatie en de vlucht van het ka pitaal te beletten. Het is echter onmogelijk te verhinderen, dat vraag en aanbod van het buitenland plaats heeft. De economische toe- Stand van België is goed en wij zullen over winnen, wanneer wij stand houden tegen het financieele defaitisme. De regeering zal een wetsontwerp indienen met betrekking tot de uitoefening van het beroep van makelaar in effecten, ten einde degenen, die zich bezig houden met geldelijke manipulaties, aan ze kere regelen te onderwerpen, en aanvaardt de instelling van een parlementaire commis sie voor de wisselkoersen. Wij zijn bijna aan het einde onzer pogingen laat ons nu ook tot het einde gaan. (Op de banken van de rechterzijde en die der liberalen werd geap plaudisseerd). Verbittering en teleurstelling in Polen over het Fransëh- Tsjechische verbond. Zooals te verwachten was, heeft het be richt van het ontstaan van een Fransch-Tsje- chisch verdrag diepen indruk gemaakt in Po len. Sinds tijden heeft geen bericht in de po litieke wereld in Polen niet zulk een sensatie gewekt als dit, zoo meldt de correspondent te Warschau van de „Frank. Z.". Men vreest door toenadering van Frankrijk via Praag naar Moskou geïsoleerd te worden en reeds gaan stemmen op om, tegenover de trouwe- looze houding van Parijs, te Londen steun te zoeken. De correspondent waarschuwt intusschen tegen voorbarige voorspellingen en het te gemoet zien van nieuwe combinaties. Vast staat alleen, dat thans van het trouwens eigen lijk reeds mislukte Fransche plan tot vorming van een Baltischen Bond met Polen als lid en een aansluiting van Polen bij de Kleine Entente, voorgoed is afgezien. De correspon dent voorziet, dat Frankrijk wel zal pogen het verloren terrein in Polen te herwinnen en dat Polen zijn ergernis ten slotte wel weer zal inslikken en zijn vroegere positie tegen over Parijs zal hernemen. De Lettisehe regeering af getreden. Naar een B. T. A.-telegr3m uit Riga meldt, heeft de premier naar aanleiding van het verzet van het centrum tegen de plannen van den minister van financiën, den president van de Lettisehe republiek het verzoek tot ontslag van de regeering aangeboden. De betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Rusland. De niet-officieele commissie van leden van het Congres, welke zich op initiatief der Hearst-bladen naar Rusland had begeven om een onderzoek naar de toestanden aldaar in te stellen, is na een afwezigheid van twee maanden in Amerika teruggekeerd en heeft rapport over haar bevindingen uitgebracht. De commissie, die uit twee Senatoren, één' lid van het Huis van Afgevaardigden en een zakenman bestond, is geheel Rusland door getrokken en heeft met Russische bankiers, industrieelen, winkeliers enz. gesproken. Zij adviseert met algemeene stemmen het her vatten der handelsbetrekkingen met Rus land. Zij is van oordeel, dat de bolsjewistische leiders gcdurende.de laatste twee jaren radi caal van de communistische beginselen zijn afgeweken. De industrie is opgeleefd en er betsaat meer persoonlijke en religieuse vrijheid. De particuliere handel heeft zich aanmerkelijk uitgebreid. Zij meent dan ook, dat een handelsover eenkomst tusschen de Ver. Staten en Rus land zeer gewenscht is en de liberale krachten in Rusland zou steunen. De opstand in Mexico. Naar verluidt zal de regeering den Mexi- eaanschen rebelleR-aanvoerder Huerta me- dedeelcn, dat de Amerikaansche handel met de haven van Tampico gedurende den strijd niei mag worden belemmerd. Een draadloos N. T. A.-bericht uit Ver. Cruz bevestigt, dat de blokkade van Tampico door Huerta gelast is en onn idiellijk in wer king treedt. Zij zal worden uitgevoerd door eskaders schepen, die trouw zijn aan de re- g e ing van Vera Cruz. Reizigers, uit Mexico teruggekeerd, deelen mee, dat te Puerto-Mexico, in het Zuiden van den staat Vera Cruz, een Britsche kruiser is aangekomen ter bescherming der Britsche belangen. Het zinken van de L 24c De Britsche Admiraliteit maakte Dinsdag yekend, dat het wrak, waarvan bericht was dat het waarschijnlijk de L 24 was, thans de- finitiei ris zoodanig is herkend. Ten gevolge van de positie van het wrak is het bergingswerk 'onmogelijk en is het dientengevolge opgegeven. Schandalen in de Fransche verwoeste gebieden. Van tijd tot rijd duiken er berichten op óver ernstige scha i dalen, die zich in A~ Fransche verwoeste gebieden voordoen, in gevolge van fraude bij het verkrijgen van bouwmateriaal of uitkeering voor geleden schade. Wij hebben herhaaldelijk van deze onverkwikkelijke toestanden melding ge maakt, waarbij bleek, dat de Staat voor vele millioenen werd opgelicht. Reeds zag het departement voor de bevrijde gebieden zich genoopt officieel de bewoners der verwoeste streken te waarschuwen tegen de trucs van everanciers van materiaal of andere benoo- digdheden. Er is thans vastgesteld, dat se dert de uitkeering van schadeloosstelling in 1919 een aanvang nam, de Staat voor hon derden millioenen francs is bestolen. De commissie inzake de speculatie, welke des tijds door de Kamer werd ingesteld, heeft een sub-commissie benoemd, die alle dos siers betreffende de schadeloosstellingen zal onderzoeken om een overzicht van den om vang van het schandaal te krijgen. 0.a. is er een organisatie opgetreden als be middelaarster tusschen den Staat en de ge- geteisterden in het departement du Nord, die, na met ceti kapitaal van 400.000 fres. te zijn begonnen' en drie percent commissie te hebben opgestreken van alle operaties, waarbij betalingen van den Staat waren be trokken een winst van ongeveer 300 millioen fres. heeft gemaakt 1 Dit was nog slechts één geval van de honderden, die zich hebben voorgedaan. Eveneens wordt een onderzoek ingesteld naar de gesties van bepaalde speculanten, die in 21 gemeenten in het dep. Meurthe en Moezel zijn opgetreden. Twee gearre steerde mannen bleken de agenten te zijn van een groep hooggeplaatste personen, waaronder een generaal, die invloed in het ministerie der bevrijde gebieden bezitten zou. Lieden, die oorlogsschade hadden ge leden en wier eischen op schadevergoeding waren ingewilligd, ontvingen een bepaald soort bons, z.g» „bons de cession," goed voor het bedrag der schadeloosstelling. Met deze bons is op schandelijke wijze omge sprongen door de bewuste personen, die de onwetendheid der landelijke bevolking in financieele aangelegenheden misbruikten. Zoo trok b.v. één van de bende als „agent- general" naar de verwoeste streken en ver wekte een paniek onder de bevolking door het praatje rond te strooien dat de bons in werkelijkheid weinig waard waren. Den vól genden dag begaf een medeplichtige zich naar dezelfde streek en kocht de bons tegen schandelijk lage bedragen op. Het gevolg was, dat de geteisterde» een groot deel hun ner schuldvordering verloren en de krachts inspanning van den Staat om de noodlijdende bevolking op de been te helpen, slechts eenige oplichters ten goede kwam. EEN NIEUWE AARDBEVING IN JAPAN. De telegrafische en telefonische verbinding tusschen Osaka en Tokio is verbroken door een sterke aardbeving gistermorgen om 5.45. De tramdiensten en de watervoorziening van Tokio zijn stopgezet, de spoordienst TokioYokohama eveneens. Er werden geen branden gemeld, en de schade is niet ernstig. Men verwacht dat de verbindingen spoedig hersteld zullen zijn. Een later telegram uit Peking meldt, dat de koninklijke familie in veiligheid is en dat er branden uitbraken in Sugamo, een voor stad van Tokio. Een trein stortte in de Ban- yugawa-rivier, zes treinen werden omver geworpen tusschen Gotamba en Tokio. Een draadloos N.T.A.-bericht meldt nog, dat er tot dusver geen dooden worden ge meld. Tot de steden, door de aardbeving bezocht, behooren Tokio, Yokohama, Kioto, Nagoja, Osaka en Kobe. Biijkens mededeeling van het rijkstele graafkantoor te Amsterdam meldt het kan toor Nagasaki algehecle verbreking der ver bindingen met Tokio, Yokohama en om streken tengevolge van aardbeving. Uit Tokio wórdt gemeld, dat er zes per sonen gedood en tweehonderd gewond zijn te Yokohama en v;- oersonen gedood en twi tig gewond te o Gemeld wordt, dat er zeshonderd huiz- /«woest zijn. EEN ROOVERHOOFDMAN VERMOORD. Een telegram uit Suchow meldt, dat de be ruchte rooverhoofdman Lao-Yang-Yen, die, naar gemeld werd, in de af geloopen maand drie zendelingen in Tao-Yang en Hoepeh doodde, thans door zijn eigen manschappen is vermoord. Tengevolge van de vorst is nabij Konings bergen een waterkeering, de Wiskauer Tal- sperre, deel uitmakende van de waterleiding van Koningsbergen, doorgebroken, waardoor een groot gebied werd overstroomd. Verdere gevaren dreigen er niet maar de dam kan eerst in het voorjaar worden hersteld. EEN INCIDENT OP EEN ITALIAANSCH SCHIP. De bladen te Rome vernemen, dat de eer- rte officier van het te Valona aankomende Italiaansche stoomschip „Serajewo" bij het betreden van de landingsbrug door Alba- neesche officieren en gendarmen zwaar mis handeld werd. De Italiaansche gezant heeft onmiddellijk voldoening geëischt, Voorloopig zullen geen Italiaansche sche pen meer te Valona aanleggen. DRAADLOOZE VERBINDING VAN FRANKRIJK MET INDO-CHINA. Heden wordt'de rechtstrecksche radiogra fische verbinding tusschen Frankrijk en Indo- China geopend. Tot dusver was Frankrijk wat betreft de kabels, die het met zijn kolonie in het Verre Oosten verbond, van het buiten land afhankelijk. Thans is er in Saigon een station gebouwd, dat met Bordeaux in ver binding staat, een afstand van 10.000 K.M. over het Himalaya-gebergtë. Behalve voor handelsdoeleinden zal de dienst ook voor de propaganda worden gebruikt ten einde Frankrijk's prestige in het Oosten te verster ken. EEN SPION IN HET FRANSCHE VREEMDELINGENLEGIOEN. Een Duitscher, Karl Heinz, die tijdens den oorlog vlieger was, slaagde er in onder den naam Karl Leon twee jaar geleden in het Fransche vreemdelingenlegioen dienst te nemen. Na eenige maanden wist hij met ccn aantal landgenooten te deserteeren, doch hij werd gepakt en naar de garnizoensgevange nis in Oran (Algiers) teruggebracht. October 1.1. werd hij belast met het kappen van hout in. de nabijheid van de gevangenis. Hij wist lijn bewaker te overweldigen hij bond hem aan een boom en Vermoordde hem met diens eigen bajonet. Daarna vluchtte hi'. Pas twee dagen geleden werd hij in Algiers gearresteerd. Er werden papieren op hem be- vonden, waaruit bleek dat hij met den Duit- schen spionnagedienst ia verbinding stond en met dat doel ook tot het vreemdelingenle gioen was toegetreden. Hij verklaarde met trots tijdens den oorlog 28 Fransche vlieg tuigen te hebben neergeschoten en verzocht niet als gewoon soldaat maar als officier te worden berecht. DE VERHOOGING DER PARIJSCHE METRO-, BUS- EN TRAMTARIEVEN. Dinsdag is te Parijs de verhooging van de tarieven voor metro, bus en tram ingegaan. Zij bedraagt niet zeer veel, vijf of tien cen- timen voor tweede en eerste klasse, maar het is te voorzien dat zij eerlang door een nieuwe zal worden gevolgd. Het tekort op de ver- keersbegrooting bedraagt 80 millioen francs, terwijl de verhoogde tarieven slechts 30 millioen inbrengen. NOG STEEDS LAWINES. Naar men uit Genève d.d. 14 Jan. meldt, heeft een geweldige lawine in de buurt van Finhaut (kanton Wallis) aanzienlijke schade aangericht. Verschillende chalets zijn mee gesleurd en de verkeersweg is op verschil lende plaatsen afgesneden. De schade is gelukkig alleen van materieelen aard. Ook in de buurt van Les Diablerets heb ben wederom sneeuwstortingen plaats ge had, die een aantal schuren en chalets ver nield hebben, terwijl op sommige plaatsen vee onder de sneeuwmassa's bedolven is geraakt. In de buurt van Brig is tengevolge van een hevigen sneeuwstorm het verkeer op de groote wegen en de bergpaden tijdelijk gestremd. Op den Mont-Cenis is de sneeuwval even eens van dien aard geweest, dat het verkeer tijdelijk over den Simplon moest worden geleid. MODERN VENETIE. Mussolini, die een groot kunstminnaar is, heeft Venetië voor veel leelijks behoed. De gemeenteraad dezer stad had een voorstel aangenomen, hetwelk voorzag in den bouw van een brug over een der lagunen, toegang gevend tot het St. Marco-plein ten dienste van het autoverkeer. De dictator verzette zich echter tegen deze schennis van Venetië's schoon, zoodat de stad der doges voor deze bedenkelijke „moderni seering" bespaard zal blijven. ONDER ITALIANEN. Maandagochtend is te Parijs de Italiaan Foize door een landgenoot, Delenero, op straat vermoord. Foize was een fascistisch agent, die naar Parijs was gezonden om de Italiaansche communisten aldaar te spion- neeren. Delenero zou dbor de communisten zijn omgekocht om Foize uit den weg te rui men. 1 TREINBOTSING. Maandagnacht zijn bij Lemberg twee per sonentreinen op elkaar geloopen. Er werden 14 personen gedood en een 40-tal gewond. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Bij een ontploffing in de raffinaderij der Texas Company te Port Arthur (Texas) zijn zes personen gedood, een wordt verir i ;t, vijf hebben vermoedelijk doodelijke brandwon den gekregen, terwijl er 22 ernstig gewond zijn. ONLUSTEN WEGENS EEN VERBOD TOT BADEN IN DE GANGES. Uit Allahabad wordt gemeld, dat zich on lusten hebben voorgedaan naar aanleiding van het verbod der regeering tot het baden ii de Ganges, welk verbod uitgevaardigd is in verband met de kleine beschikbare ruimte. Daar ongeveer twee millioen pelgrims ver wacht v. orden, die in de Ganges widen baden, is het mogelijk, dat de onlusten een ernstig karakter aannemen. -•VV. *Sl BOVENKARSPEL (Station), 16 Jan Uien, groote gele f 4.455 per baal aange voerd 238 baal. Roode kool f 6.508.10 per 100 K.G. aangevoerd 4500 K.G. Gele kool f 7.908.80 per 100 K.G.aanvoer 2400 K.G. Witte kool f 3.90 per 100 K.G.; aanvoer 10.500 K.G. Spruitkool f 2,85 3.40 per 15 K.G. aanvoer 33 zak. ENKHUIZEN, 16 Jan. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 3!34, grauwe f 3845, vale (groote) f 3846, bruine boonen f 2638 per H.L. Maan zaad f 18—20, karwijzaad f 66, beide per 50 K.G. HOORN, 16 Jan. Vee. Aanvoer 62 var kens. Vette f 7277, Londensche f 54. Han del goed. MAASTRICHT, 16 Jan. Botermijn. Hoogste prijs f 2.44, middenprijs f 2.35. 'aagste f 2.26. IJMUIDEN, 16 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtrawlers en 2 loggers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.801.70, tongen f 1.601.20 per K.G.; griet f 5637, gr. schol f 4032, md. schol f 4538, zetschol f 5742, kl. schol f 42 35, f 32—20, scharren f 237, alles per 50 K.G. roggen f 4213 per hoop vleet f 3 1.10 per stuk pieterman en poon f 24, gr. schelvisch f 3530, md. schelvisch f 35 30, k.m.d. schelvisch f 3326, ld. schel visch f 2522, f 2017, alles per 50 K.G. kabeljauw f 7046 per 125 K.G.gr. gullen f 26—20, kl. gullen f 1915, wijting f 16 14, alles per 50 K.G. AMSTERDAM, 16 Jan. Aardappelen. ^Bericht van den mak; 1 fac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 88.50, Zeeuwsche blauwe 7.50—8, Zeeuwsche eigenheimers f 7—7.25, Zeeuwsche industries f 6.507, Gcldersche koinors f 6.50—6.75, Friesche borgers f 7 7.50, Zeeuwsche eigenheimers poters f 5— 5.50, Zeeuwsche blauwe poters f 55.50, Zeeuwsche bonte poters f 55.50, Limburg- sc^e industries f 4.254.50, Drentsche eigen- h< i ners f 4.755, Drentsche roode star f 4.50 per H.L. AMSTERDAM, 16 Jan. Vee. Ter markt waren aangevoerd 238 vette kalve en, le kw. f 1.08—1-18, 2e kw. f 0.94—1.08, 3e kw. f 0.8494, per K.G. 5e nuchtere kal veren f 1425 p. stuk 470 vette varkens, Hol!. Ie kw. f 0.94—0.96, Holl. 2e kw. f 0.92 —0.94, Holl. 3e kw. f 0.920.94, per K.G DEVENTER, 15 Jan. Eieren. (Coöp. Vei- .iugsvereeti ing) Aanvoer 16000 stuks. Prij ken t 10.55 tot t 11.95. WOERDEN, 16 Jan. Kaas. Ter markt waren 157 partijen. Prijs Goudsche le soorj f 6265, 2e soort f 5760, rijksmerk f 63 58 Handel vlug. GOUDA, 17 Jan. Kaas. Aangevoerd 62 par iijen. Handel vlug. le kwaliteit 6263, 2e kwaliteit 5860; zwaardere rijksmek 70, met liiksmerk f 6368, Volgens de „Matin" zal niet één, doch zul len twee Fransche civiele ambtenaren den Britschen consul Clive bij zijn enquête in de Palts vergezellen; d'Arboneau, chef van den „service des délégations" en Filhol, chef van het kabinet van den Franschen hoogen com missaris Tirard. SPIERS, 16 Jan, De heer Clive, verge zeld van den chef van het Kabinet van (Jen heer Tirard, den Franschen hoogen commis saris, ontving hedenmorgen een vertegen woordiging van de geestelijkheid. Hij zette in den namiddag zijn onderzoek voort. k KEULEN, 16 Jan. De Fransche com missie, die in het 'Engelsche bezette gebied een onderzoek zal instellen naar de daar heerschende toestanden, is hier heden aan gekomen, Zij heeft zich onmiddellijk naar den regeeringspresident begeven. De commissie heeft tot taak om vast te stellen of indertijd van de Britsche zone uit maatregelen zijn genomen ter bestrijding der separatisten te Duren en Honnet. Het stand punt der Britsche autoriteiten in deze quaestie is in beginsel Vastgesteld door de bepalingen der Rijnlandovereenkomst. BERLIJN, 16 Januari. Het complot tegen von Seeckt, welks ontdekking leidde tot de arrestatie van den koopman Thorroann in café Josly, houdt de Berlijnsche politieke politie onafgebroken bezig. Thormann, die zich voor oud-officier uit gaf, wat hij echter volstrekt niet is, is ge boortig uit Noord-Duit schland, doch hij heeft bijna steeds in Beieten gewoond. Daar is hij ook met de Deutsch-Vökische leringen in aanraking gekomen en werd hij lid van den Vikingbund, die als een voortzetting van de verboden organisatie Consul kan worden beschouwd. Thormann was een groot vereerder van den leider van den Vikingbund, kapitein Ehrhardt. Pas Zaterdag was Thormann te Berlijn aangekomen, en had hij zich onmiddellijk naar het bureau van de D.-Völkische Vrij heidspartij begeven, waar hij een bekende had. Aan dien bekende zette hij zijn moord plan uiteen, in de veronderstelling, dat deze zich zonder meer bereid zou verklaren, niet alleen om de uitvoering van de daad te bevorderen, maar ook om te zorgen voor het vinden van een man. die bereid zou zijn den aanslag te doen, daar Thormann zich zelf op den achtergrond wilde houden. De betrokken Deutsch-Völkische leider ver zocht Thormann daarop Zondag bij hem te komen, doch tegelijkertijd deed hij den rijkscommissaris voor de bewaking der openbare orde mededeeling van het plan. Toen. Thormann den volgenden dag weer in het D.-Völkische bureau verscheen, trof hij daar een oud-officier aan, die zich in schijn bereid verklaarde den aanslag op v. Seeckt uit te voeren. Volgens Thormann's plan, zou hij Maandag een rijkaart voor de Tattersai nemen, waar v. Seeckt steeds voor hij zijn dagtaak begint, pleegt te rijden. De officier zou den generaal voorbijrijden en hem op korten afstand neerschieten. De daad zou Dinsdag om 11 uur voorm. worden uitgevoerd. Thormann zou in Café Josty op den uit slag wachten. In plaats van den officier verschenen echter da rechercheurs, die Thormann arresteerden. Hij liet zich zonder verzet naar het huis van bewaring te Moabit brengen. De arrestatie trok zoo weinig de aandacht, dat noch het publiek, noch de kellners van het café daarvan iets hebben bemerkt. BERLIJN, 16 Jan. De „B. Z. am M." meldt uit Muachen: Luitenant-kolonel Krie bel, de militaire leider van de Hitier-Putsch, die sedert 9 Nov. voortvluchtig was heelt zich heden bij de justitie te München aan gemeld. Hij zou het besluit daartoe hebben genomen, opdat het proces tegen de voor naamste deelnemers aan de omwenlelingpo- ging een goed beeld zal geven van de voor geschiedenis en de gebeurtenissen op 8 Nov. PARIJS, 16 Jan. De minister legden Poincaré voorstellen voor tot vermindering van de uitga-ven van onderscheidene afdee lingen, die zullen worden samengetrokken. LONDEN. 16 Jan. De raad van werkge vers heeft vandaag bet verzoek van de ha venarbeiders tot een loonsverhooging van 2 shilling per dag afgewezen. Hoewel tr geen sprake van een onmiddellijke staking is, ziet men den toestand toch met eenige be zorgdheid in, te meer daar het conflict met het spoorwegpersoneel ook nog steeds han gende is. GALVESTON (Texas), 16 Jan. De Ameri kaansche kruiser „Tacoma," die op weg is naar Vera Cruz in verband met den Mexi- caanschen opstand, is op een rif geloopen op 16 mijl afstands van Vera Cruz. Het vroeg draadloos, twee sterkè sleepbooten te zen den en voegde hieraan toe, dat tenzij deze sleepbooten binnen twee uren op de plaats des onheils zouden zijn aangekomen, het wel eens te laat zou kunnen zijn om het oorlogs schip weer vlot te krijgen. De hertoging de Vendóme, prinses Hen- riette van België, heeft in Frankrijk een op roep gepubliceerd, om namens de Fransche bevolking een geschenk aan te bieden aan kardinaal Mercier bij diens a.s. priesterjubi leum. Vergadering van Woensdag 16 Januari, des namiddags 2 nar. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Waterstaat omtrent; le. de tien procent loonsverlaging van het spoorwegpersoneel; 2e. den halfslachligen toestandvan den be drijfsvorm bij de spoorwegen, die ten na- deele van het personeel gehandhaafd schijnt te blijven; 3e. de vernieling van het eenmaal ingestelde georganiseerde overleg in dén Loonraad; en 4e. het beleid van de tegen woordige Directie zoowel wat de bedrijfs inrichting betreft, als ten opzichte van de bevoorrechting der Directie zelf en der hoo<Je ambtenaren. Het verzoek wordt ingewilligd. De Inter pellatie beeft op een nader te bepalen dag plaats. Aan de orde is de discussie over de afge legde regeeringsverklaring, De heer DRESSELHUL^, (V.-B.) herin nert" aan de anecdote van de gestorven schoonmoeder. De éénc schoonzoon telegra feerde aan den ander; wat zullen wij doen, balsemen, hegraven of verbranden. Het ant woord was; alle drie, zeker is zeker. Op het Kabinet-Ruys zou dit voorstel ook nóo- dig zijn pm bet goed dood te krijgen. Al eenige malen was bet eigenlijk dood, maar telkens herrees het. De laatste maal werd verklaard, dat verwerping van de Vlootwet ten gevolge had dat het Kabinet in zijn ge heel en ieder lid individueel zou heengaan toch is ..et weer verschenen. Het parlementaire stelsel heeft schade geleden, de Kroon heeft moeilijke en pijn lijke o- 'cnblikken doorleefd. De economi sche reconstructie is vertraagd en de kan- Ss... p herstel zijn niet grooter geworden. Is het Kabinet in deze crisis neutraal ge bleven? Of heeft een der leden op een bepaalde oplossing aangestuurd en wel op de oplossing die thans is verkregen? Het ofiicieele orgaan van één der rechtsche groepen, De Nedcrl-nder^ heeft de stelling verkondigd, die wijst in een dergelüke rich- tip!»! Wat is er van die mededeeling juist, dat één der leden zich niet neutraal heeft gehouden? Aannemende, dat deze beschuldiging niet juist is, werpt spr. de schuld op de rechter zijde, op de coalitie, die gelukkig dood is. Spr. verheugt zich over dien dood, omdat de coalitie zeer veel kwaad heeft gesticht en hij citeert „Dc Nieuwe Eeuw", die de pogingen tot eenheid in strijd met het be lang des volks acht; omdat zij de belangen der politieke partijen daarboven stelde. Het werd een koophand els-taktiek, die gevolgd werd en het einde was dat tegen de over tuiging in gestemd werd door leden van rechts. Spr. wijst op hetgeen de „Nieuwe Hr.arfsche Courant" schreef over het gezant schap bij den Paus. Men overweegt in die kringen om nü te gaan tegenstemmen. In de Tweede Kamer is de minderheid steeds geminacht cn zelfs bij de oplossing der crisis is dit geschiedt Drgelüks kwa men de lc'ders der rechterzüde bij de Ko ningin en hef leek wel alsof er buiten die rechterzijde niets racer bestond. Spr be spreekt nu de opdracht van formatie aan de rechterz''-'" De rcchterzi'-'e heeft n-ge- laten openk'k haar ontrecht te erkennen, hetgeen de linkerzijde in 1913 heeft gedaan. Zij heeft daardoor de mogeliikheiJ voor komen, dat er een andere ori^ssinf» werd gevonden. De rechterzijde heeft de Kroon moeilijkheden in den weg gelegd om tot een betere oplossing te geraken. IMen heeft niets gedaan om tot een op lossing te komen, dan met de gedachte, dat een coalitie-Kabinet zou worden gevormd. Ieder andere oplossing was bii voorbaat uit gesloten. Een Kamerontbinding wilde men rechts niet, omdat deze tot een scheiding in de Katholieke groep kan leiden. De slechtste aller oplossingen is z. i. ten slotte gekozen; het behoud van het Kabi net-Ruys. Feitelijk is dit Kabinet geen basis meer, tenzij er een nieuw accoord is met de rechterzijde. Nu steunt dat Kabinet oo niets. Juist was een krachtig Kabinet noodig, om dat de maatregelen, die in de naaste toe komst getroffen zullen worden, op veel verzet zullen moeten stuiten. Aan het par lementaire stelsel is de hoeksteen ontno men, omdat de meerderheid in de oppositie is en het Kabinet niets heeft, waarop het kan steunen. j Logisch is de daad van de Kroon, die het zittend Kabinet wenscht te doen blijven, als er geen ander is te vinden, al ware het alleen reeds om bijv. Kamerontbinding voor te bereiden. Onjuist is dc stelling, dat dit Kabinet een Koninklrk Kabinet zou zijn. Spr. vertrouwt, dat bet Kabinet, dat hier zit, volkomen ver antwoordelijk is voor al zijn daden. Hoe is dan echter de verhouding tusschen Kabinet en Kamer? Het Kabinet heeft zijn standpunt van 26 October gewijzigd; het heeft thans spr.'s standpunt ingenomen, n.l. dat de Vlootwet na de financieele reconstructie moet komen. Spr. verheugt zich over dit gewijzigde standpunt en hij betreurt 't alleen, dat het niet eerder is aanvaard. Voor Kamerontbinding acht spr. geen aanleiding meer. Spr. wenscht, dat thans Kamer en Regeering met kracht aan den arbeid zullen gaan. Spr. is bereid zijn mede werking te ve-leeoen in 's lands belang. De heer TROELSTRA (S.D.A.P.) stelt de verklaring van 26 October en die van Dins- j dag tegenover elkaar. De Regeering blijft nu omdat, naar men zegt, een ander minis- terie onmogelijk is. Dat is niet juist. Alleen een ander rechtsch ministerie was onmoge- lijk gebleken. Dat bleek 25 November al. I Thans zijn wij oogenscbiinlijk even ver als voor 26 October; 't zelfde Kabinet, dezelfde Kamer maar er is een groot verschil. Spr. gaat uitvoerig de geschiedenis der diverse opdrachten aan Mr. Kooien, aan den diplomaat Beeherts Van Blokland en de rechterzijde na. Wat de 1-atste betreft, deze kwam uit de lucht vallen en bedoelde de rechterzijde te intkrideeren. Deze partijen zouden wel zwichten voor een Koninklijk bevel. Verder overleg, met links, is niet beproefd en daardoor is een parlementaire oplossing gesaboteerd. In strijd met een democratische opvatting is de linkerzijde zelf niet gehoord. feit van de oneenigheid ter rechter zijde is niet gerealiseerd. Had men dat ge daan, dan was een andere weg gezocht naar een oplossing. Men bleef echter rondsnuffe len om het lijk der coalitie. De positie der Ref»eerin<* ten opzichte der Koningin besprekend, vraagt snr. of de Re- tfeering zelf geraadpleegd is door H. M. de Koninrfin over de weigering van het ontslag aan het Kabinet? Is die weigerinö onver wacht "ekomen, of hebben 'eden van bef Kabinet medegewerkt aan die weigering? Wat heeft men in die weitfering te zien? Een ,st. of een l evel? On-ier welke voor- vaa'den is deze Regoering 'veer opgetre den? Heeff zij vo!m-cht om de Kamer te or'bin^en? Spr. beschouwt dit Kabinet als extra-oar- lcment-ir en bij vraagt of het wel ooit ze! kunnen aftreden, wanneer het thans blijft zitten. Vervolgens vraagt spr., hoe de Regeering staat tegenover de Rechtsche fracties. Is een verklaring van leedwezen van den heer van Schaick te wachten? Is er aod «>en band tusschen Regeering en rechterzijde? Zal dc Min.-President voortaan medcdce- Kngen alleen aan de Katholieke pers ver strekken. Vóórop gaat dus nu de Bezuiniging. Be staat het oude plan daarover nog? Spr. wil de dit gaarne weten voor hoofdstuk I aan dc orde komt. Spr. begrijpt dat de heer'Dresselhuys op getogen is over het verloop maar voor spr I was de Vlootwet iets anders dan een kwestie van termijn. Dc heer MARCHANT, V. D., heet het Ministerie welkom en waardeert het dat het blijft nu er niets anders te vinden was. Niemand kan aannemen, dat dc Ministers f voor hun genoegen deden en daarvoor ver dienen zij dank. Onzinnig acht spr. het, da'.' een Minister zich er op beroepen zou dat hij niet weg mocht gaan. Iedere Minister blijft verantwoordelijk omdat hij geen sol daat is die te gehoorzamen beeft. Dit Ka binet acht spr. een noodkabinet, een na tionaal Kabinet, dat moeilijk steun zal vin den. Rechts en Links staan thans gelijk te- genover dit Kabinet en spr begrijpt uit de. slotsom der regeeringsverklaring, dat dc regeering er ook zoo over denkt. Voorop gaan nu de bezuinigingen en het financieel herstel Spr. gelooft, dat dit wei zooveel tijd in beslag zal nemen, dat de Vlootwet voor 1925 niet teruggezien zei worden. De wijze waarop het Kabinet is teruggekeerd acht hij wel vreemd, maar niet verkeerd, omdat daardoor het verband met het vorige Kabinet-Ruys is doorge sneden. Bij de oplossing der crisis heeft men Links links laten liggen. De Kroon kon eigenlijk niet anders doen. maar de rech terzijde is schuldig er aan als zij Links niet heeft willen mengen in de oplossing. Wan neer zij bijvoorbeeld advies had gegeven om mr. Troelstra een opdracht te geven, dan zou dit een onbeschaamdheid zijn ge weest, Dc rechterzijde had den plicht mede te werken tol dc oplossing en rij mocht Links niet passceren. Alle wegen stonden voor haar open. maar den éénen wilde zi' niet en den anderen kon zij niet. De moei lijkheid wordt vergroot door de positie v:.r den heer Colijn, die er naar streeft de lei ding te geven, die echter geen partij buiten de zijne kan aanvaarden. De crisis is feitelijk verlengd, maar de mogelijkheid is geschapen, dat er gewerkt wordt. Of Kamerontbinding noodig is kaa spr. niet beoordeeien. Hel is mogelijk dat de crisis opgelost wordt zonder dat dit noodig is. Spr. herinnert' aan een redr in 1910 van mr. Loeff, die de partijen-links scherp critisecrde, omdat zij de verant woordelijkheid voor een Kabinet niet op zich genomen hebben. Hetzelfde geldt nu voor de rechterzijde. Zij heeft nu een extra parlementair Kabinet dat haar gelegenheid, biedt zich zelf te herzien. Spr. geeft het Kabinet gaarne de verze kering dat hij bereid is tot overleg indien de militaire departementen niet buiten de bezuiniging worden gesloten, een overleg zelfs over maatregelen die ia normale tij den niet te aanvaarden waren. De heer VAN RAVESTEYN, C. P., ziel in alle crisisgebeurtenissen het fiasco van het parlementaire stelsel en het kapitalis me dat dit Kabinet wilde houden. Voorts keurt hij het af, dat na 26 October dc agi tatie is stopgezet Met' aandringen op Ka merontbinding kwam men niet verder. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. DE AFVLOEIING BIJ DE POSTE RIJEN. Naar de Msb. verneemt, bestaat het v<xr nemen, om de ontschikten van het perso ns 1 bij de posterijen, ongeacht hun dienst jaren etc. te doen afvloeien. In een oizulaire n l. van dert minister van Waterstaat aan; de overige ministers, waarin uiteengezet wordt de regelen, die bij de afvoeiing bij P. T. T. gullen gelden, heet het volgens hef blad o. a. „Met absolute ongeschiktheid- kan wor den rekeri-.g gehouden in dier voege, a t het vrij staat om ambtenaren, wier ar beidsprestatie en dus hun waarde voor den dienst zoo gering is, dat het een dubbel voordeel wordt, wanneer door hun ontslag een bekwaam ambtenaar voor den dienst kan worden behouden, te doen afvloeien, ook indien zij in het geheel niet behooren tot die categorieën, die volgens de ge stelde regelen aan de beurt van afvloeiing zijn." Aan het slot van de bedoelde circulaire wordt nog vermeld, dat, ook naar het oordeel van den minister van Financiën, hierover de centrale commissie voor georganiseerd over leg met behoeft te worden gehoord. HET LEZEN VAN ONLEESBAAR SCHRIFT. In de Fransche Akadepiie van Wetenschap pen hebben de heeren FonzesDiacon, Fau- con en Reynaud, hoogleeraren te Montpel- lier, een belangrijke mededeeling gedaan om trent de toepassing van ultra-violetta stralen voor 't lezen van beschadigde handschriften. Van een op gezegeld papier geschreven tes tament was het schrift bijna geheel verdwe nen, doordat er een soda-oplossir.g overheen was gevallen. Het paier was zoo bedorven dat alle che mische processen, die men toepaste om den uitgewizchten inkt weer te voorschijn te roe pen, mislukten de photographie gaf slechts onleesbare sporen te zien x-stralen hadden geen beter resultaat. Toen dacht men er aan om de ultra-violette stralen toe te passen. Het manuscript werd eerst eenige uren aan 'n temperatuur van 120 gr. blootgesteld waar door de niet te ontcijferen sporen van schrift te voorschijn kwamen. Daarna werd 't onder zocht bij het licht van een krachtigen kwik damp-lamp, waarvan het schijnsel, rijk is aan ultra-violette stralen, door een scherm van Wodd gefiltreerd werd. Het schrift kwrm teen zoodanig te voor schijn dat iemand, gewoon aan dergelijk licht, het kon lezen, zonder een woord over te slaan. De hoogleeraren meenen dat schriftkun digen door toepassing van deze methode, die de documenten niet aantast, zonder al te veel moeite oude documenten zullen kunnen ont cijferen, waarvan het schrift door den tijd en het vocht dermate is uitgewi'scht, dat het be zwaarlijk of zelfs onmogelijk is ze bij gewoon licht te lezen. Hedennackt is te de Beemster overleden de Zeer Eerw. Heer Pastoor A. van Aalst, pastoor aldaar. Zijn Eerwaarde werd gebo ren 1 Februari 1856, priester gewijd lu Au gustus 1882, was als kapelaan achtereenvol gens werkzaam te De Burg, Alphen en Am sterdam (Begijnhof) en was eenigen tijd rec tor aan het Zusterhuis te Gouda. 5 November 1891 werd Zijn Eerwaarde be noemd tot Rector van het gesticht Joannes de Deo te Haarlem. Op 10 Febr. 1893 werd hem wegens ziekte als zoodanig eervol ontslag verleend. 11 Augustus 1902 werd hij benoemd tot pastoor te Nieuwveen en sinds 30 December 1908 was hii castoor te de Beemster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5