VAN HET VATICAAN. KUNST EN KENNIS. Terugkeer tot het Geloof. Uit Boek en Blad. RECHTSZAKEN. SPOHÏ m SPEL. KERK EN SCHOOL. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het spoorwegongeluk bij Weesp. DAMMEN. GEMENGD NIEUWS. Te water geraakt en verdronken. KERKNIEUWS. SIST BIN OMTREK. VELSEN IJMUIDEN. SPAAPNDAM. SANTPOORT. HEEMSTEDE. Een gouden bruiloft. BLOEMENDAAL. LIJNDEN. Vroeger vermeldden we hier de vernieu wing in de godsvrucht en den godsdienstzin, het herstel der geestelijke „waarde" gelijk men het hier officiéél uitdrukt, die nergens meer dan in Italië de aandacht vragen en merkbaar zijn. In de scholen werd het Kruisbeeld terug gebracht, in de hospitalen, in de ziekenza len met zegezangen weder geplaatst als troost en opwekking in het lichamelijk lij den, wiens aanzicht moed en geduld geeft tc lijden volgens Gods H. Wil, In de scholen werd daarenboven door de kreet het godsdienstig onderricht hersteld. Eenigen tijd geleden besliste de ministerraad dat in de lagere scholen dit onderricht zon gegeven worden, zonder dat iemand zich aan dit onderricht zou kunnen onttrekken, tenzij dc ouders in dit onderricht voorzien volgens aangegeven leerprogram. De minis terraad bepaalde dat de kinderen van vijf tot zes jaar de verschillende gebeurtenissen der Bijbelsche geschiedenis zouden aanlee- ren, de meest onder de geloovigen bekerde gebeden, bijv. het Onze Vader, van zes tot negen jaar moest men aan de kinderen ccni- ge geheimen van den godsdienst uitleggen, alsmede de voornaamste Sacramenten, van negen tot twaalf jaar wat dc christelijke leer onderwijst op het punt der zcdeleer, de geheele leer en praktijk der sacramenten, en dit alles onderwezen moest wordefl vol gens de opvattingen der Katholieke Kerk. terwijl niemand geschikt kon geacht worden tot het geven van dit onderricht die door dc kerkelijke overheid daartoe werd geweigerd. Dit vooral was een voornaam punt. Immers zoovele ongeloovige onderwijzers hadden het godsdienstonderricht kunnen te niet doen. het zelfs schadelijk kunnen maken voor de jeugdige geesten en harten, waarbij het on derricht door de onders gegeven in de pril ste jeugd zou verloren gegaan zijn. De on derwijzers schijnen dit zeer goed begrepen te hebben en daarom besliste dc anti-cleri- cale vcreeniging van onderwijzers laatst dat bare leden het godsdienstonderricht niet (ouden geven, wel wetend, verklaarden zij dat ze door de Bisschoppen zouden gewei gerd worden. Een groot vraagstuk waren nog de tekst boeken, daar in Italië meestal dc ofliciëele tekstboeken aller leervakken door de Pro vincie of door het Rijk worden aangegeven, sn ook de voorbereiding der onderwijzers die tot dusver niets of weinig van den godsdienst afwisten. Over dit onderworp en nog eenige andere gaf dezer dagen dc minister van onderwijs die nog een ongcloovig wijsgeer is, behoo- rende tot en misschien grondlegger der idea listische wijsbegeerte in Italië, een rond schrijven. dat voorzeker ook elders de anli- dacht verdient. i Het onderwijs van den! godsdienst aan de jeugd, zegt dc minister, is een waarborg voor den ernst der levensbeschouwing van het toekomend geslacht. Het goddelijke in den eeredienst rrppenbaart aan het Kind rijn plichten als mensch. Het goddelijke gelijk het wordt opgevat en uitgelegd door het christendom is het goddelijk woord dat den mcnsch tegenover zich zeiven plaatst; het woord dat innerlijk vermaant en aan den mensch getuigenis geeft van zijne eigene raenschheid, die niet voldaan wordt door het aanleeren van ge tallen en het kennen van bruikbare dingen, niet leeft van den tijd, niet onderhevig is san het toeval, maar van alle eeuwigheid es onveranderlijk de menschheid leidt en aanmoedigt. Daarom juist is beschaving synonym van christendom. Geen geloof begrijpt zoo men- schelijk het goddelijke, en niemand zonder bet christendom kan het geloof gevoelen els een liefde tot God, als aen vaderschap en een. vertrouwelijk omgaan van hef on eindige met het eindige, van het eeuwige met den mensch, van God met cn voor elk cn een ieder zijner schepselen. i. Wat er ook van het kind in den loop zij ner studiejaren zal geworden, zijn eerste geloof in den Schepper en Meester die ook het ideaal der Kindsheid is, gelijk -Jezus Christus kind was en als Verlosser de kin deren tot zich riep. zal nooit uitgewischt kunnen worden, indien het godsdienstonder richt in de scholen wordt gegeven met dc eenvoud en duidelijkheid van het onderricht cencr moeder. Geen drooge theorie dus, geen formalis me, maar als een poesie cn gezang van ge loof moet het godsdienstonderricht, in ds school zijn, ofschoon in de uren voor gods dienstonderricht bestemd de leer gegeven moet worden volgens het geloof der vide- ren, dat in Italië het Katholiek geloof is. De niet-Katholiek zij niet beleedigd in zijn godsdienst en de kinderen van ouders dfe on- fhankclijk van de school onderwijs geven in den godsdienst moeten vrijgesteld kunnen worden dit onderricht in de school te ont vangen Deze beschikking zegt duidelijk, dat, ofschoon, de godsdienstige geest geheel het onderricht moet bezielen, ook buiten de uren aangewezen voor het eigenlijke gods dienstonderwijs, dit dan moe) geschieden öm cene wijze die geen volgeling van een ander geloof zou kunnen kwetsen. Het korte gebed dat alle leerlingen moeten doen, dc tekstboeken over helden en marte laren van bet geloof en de apostelen van het goede, de geschiedkundige verhalen be treffende de beschaving ingegeven door het geloof, moeten steeds zoo gekozen worden dat geen rechtschapen en ernstig man er iets op aan te merken heeft en overtuigd zij van hunne algemeene en opvoedende waarde. Onnoodig, en toch niet onnuttig er bij te voegen dat het godsdienstonderricht in dc daarvoor bestemde urer en ook in dc ge- legenheidsaanhalingen in geheel het onder richt vrij behoort te zijn van allen polemi- schen toon. De polemiek behoort in de lagere school niet thuis. In dc school behoort het naive geloof, dat moet aangeleerd worden door positief onderwijs niet door ontkennin gen, volgens het voorbeeld der grootste ge tuigen van het christelijk leven, zonder aan vechting van andere godsdiensten. Dc voorbereiding der onderwijzers voor dit godsdiensfonderricht trekt ernstig de aan dacht. Het oordeelt over bekwaamheid en geschiktheid wordt niet geheel geveld vol gens verkregen diploma's. De bekwaamheid en bevoegdheid wordt verondersteld in den onderwijzer die steeds goed beoordeeld werd en die met oprechtheid verklaart het pro gram vcjor het godsdienstonderricht aan te nemen, en gevoelt dat het noodzakelijk is in dc jonge geesten cn harten het geloof tc prenten, dat hen zal helpen goede menschen te zijn en op te voeden Goede tekstboeken zijn in voorbereiding. Een commissie waakt op het punt vat) de leer en de opvoedkundige waarde der be staande boeken. In verschillende steden worden leergangen opgericht voor onderwij zers en dit met de medewerking der schooi- pverheden en die der eerbiedwaardige over heden der Kerk. KunsteiÜars zijn bezig schilderijen te ontwerpen met godsdienstige voorstellingen die >n de school zullen opge hangen worden. Industrieeien vervaardigen reproducties van dc meesterwerken onzer kerkelijke kunst We hebben dus op dit punt niets te verordenen. De minister verhoopt eindelijk, dat de on derwijzer die geroepen wordt het gods dienstonderricht te geven; een rechtschapen mensch zij, die de waarheid zal zeggen. Biedt hij zich zelf aan, dan moet dit als een be wijs gelden dat hij bekwaam is voor de taak en begeerig zich te volmaken, dat hij nut tige voorlezingen zal houden, dat hij het vraagstuk van bet godsdienstonderricht in de school zal bcstudeeren, vraagstuk nieuw voor dc school, maar niet voor hem die het gaf aan zijne kinderen, of ann zijne broertjes, of aan de leerlingen der school zelve, niette genstaande dat de school tot dusver „neu traal" dit is „niets" was. CrV'IS ROMANUS. SCHRIFTELIJKE CURSUS IN STAATS INRICHTING. Naar het Centraal Bureau voor de K.S.A. in Ned. te Leiden mededeelt, bestaat er thans nog gelegenheid tot deelname aan zijn schrifteüjken cursus in Staatsinrichting. Den cursisten wordt een geordende kennis bij gebracht van de beginselen der Nederland- sche Staatsinrichting. Op het einde van den cursus, omstreeks Februari en Maart 1925, kunnen de deelnemers zich onderwerpen aan een mondeling examen. Een nieuwe cursus zal eerst weder aanvangen in het voorjaar van 1925. Door het Bureau wordt op aanvrage een prospectus toegezonden. VOOR STUDIE EN PRAKTIJK. Dit bijvoegsel van „Katholiek Nederland" j gact thans zijn derden jaargang in- De re dactie, het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden, deelt mede, datt periodiek voortaan acht 'maal per jaar zal verschijnen, terwijl tevens de abonnementsprijs is verlaagd. Deze uitgave wil zoowel door inhoud, als ook door de manier van uitgeven een handige vraagbaak zijn voor eenieder, die in het open bare leven werkzaam is of daarin belang stelt. Het verschaft korte origineele verhan delingen over allerlei sociale onderwerpen en voorts actueele documenten, juridische wen ken van belang voor het vereenigingsleven, statistieken en in het algemeen alles, waar omtrent aan documentatie, overzicht of voorlichting behoefte bestaat. schrikt door hulpgeroep. Er was iemand te water geraakt. De schipper de R. van het aan den wal liggende motorschip Judith uit Lei den jammerde, dat zijn achttien-jarige zoon te water was geraakt. Hij had met een vaar boom de schuit van den wal willen duwen, was uitgegleden en door de ijslaag gevallen en niet meer boven gekomen. Op het hulp geschrei van dén schipper snelde onmiddel lijk politie toe, die, geholpen door den sluis- knecht, aan het dreggen ging, aanvankelijk tevergeefs, daar men in het duister moeilijk uit den weg kon. Ten laatste heeft men de schroef vgn het motorschip laten werken. Toen kwam de jongen naar de oppervlakte en men slaagde erin hem met een dreg in be- wusteloozen toestand op het drooge te bren gen. De Geneeskundige dienst bracjat hem in allerijl naar het ziekenhuis, nadat men nog geruimen tijd ter plaatse tevergeefs getracht had, de levensgeesten weder op te wekken. In hef ziekenhuis moest spen constateeren, dat de dood reeds was ingetreden. De wanhopige vader, wiens jammerklach ten het geheele reddingswerk in den sche- merigen ochtend tot iets zeer tragisch hadden gemaakt, werd door een bevrienden schip per liefderijk opgenomen. DON BOSCO EN DEMISSIE. 1 Dat de Paters Salesianen, de geestelijke zonen van Don Bosco, naast hun arbeid voor de verwaarloosde jeugd, ook Missie- arbeid tn den eigenlijken zin des woords -er moge blijken uit de verschillende Mm v :n welke door hen bearbeid word 'n. (D; gegevens hieromtrent putten wij 1 1 zerkje„Don Bosco en zijn werker"). i De eerste Salesianen-missionarissen zond 'de Voorzienigheid naar Amerika. De naam van Don Bosco was daar reeds bekend en men verlangde naar hen? zijn eigen verzuchtin gen, wekten de verzuchtingen op der Ameri kanen, zij ontmoetten elkaar en dit werd het begin der Salesianen-Missies. (Kard. Ali- monda, D. Bosco e il sub secoio). i De eerste Missionarissen vertrokken uit Europa in 1875. Heden bedienen de Salesi anen de volgende Missies. 1. Noord- en Midden-Patagonië met het Pampasgebied, waar uitsluitend Salesianen arbeiden zonder evenwel een eigen Vicaris of Prefectus Apostolicus te hebben. 2. Het Apostolisch Vicariaat van Magel- iiaens onder het bestuur van Mgr. Aguilera Salesiaan. 3. Het Apostolisch Vicariaat Mendez y Gualaquiza, bestuurd door den Salesiaan Mgr. Comin, een Missie, die groot gebrek heeft aan middelen en aan werkkrachten. 4. De prelatuur Registro do Araguaya, in Brazilië, toevertrouwd aan den Salesiaan Mgr. Malan, voornamelijk ter bekeering van woes te Indianen-stammen zooals de Bororos. 5). De Apostolische Prefectuur van den Rio Negro in Brazilië, onder het bestuur van Mgr. Massa, Salesiaan, een zeer uitgestrekt gebied vooral bevolkt door Indianen-stammen in. de bosschen en langs de rivieren. I .61. Het Apostolisch Vicariaat Shiu-Chow in China (Prov. Kwantoeng), waarover de Salesiaan Mgr. Versiglia de leiding heeft, mis siegebied van meer dan vier millioen zielen, waaronder nog slechts 2000 katholieken. 7). De Apostolische Prefectuur van Assam in Britsch-Indië bestuurd door Mgr. Louis Mathias, Salesiaan, hier bedraagt het zielen tal 7.000.000, terwijl er 60 verschillende talen ^sproken worden. 8). Het Apostolisch Vicariaat Kimberly in Australië. Behalve in deze uitgestrekte Missievelden werken de Salesianen nog. a) Onder de Negers in Belgisch Congo, in het Apostolisch Vicariaat van Elizabeth- vilie/ toevertrouwd aan de Paters Benedic tijnen b) in het district Heong-Shan in China, onder het bestuur van den bisschop van Ma- cao, bovendien belastte hen de H. Stoel met de prediking van het Evangelie in Chaco Paraguavo in Angola (Equatoriaal Afrika) Nederland bezit nog eenige huizen dezer zoo vruchtbare Missie-Congregatie. De hoofddirectie der Salesianen werken is ge vestigd te Turijn (9) Via Cottolengo 32. De Nederlandsche Salesiaan Pater Ch. Dury, wiens tijdelijk adres is den Haag, Dr. Kuij perstraat 12/ zal desgewenscht gaarne in lichtingen omtrent doel en wezen van het werk van Don Bosco geven. Het Utrechtsch Missie-Comité EMIGRATIE-VOMMISSIE VAN DE K.S.A. Op 10 Jan. j.l. vergaderde te 's Gravenhage de emigratie-commissie van de K.S.A. wegens ontstentenis van den voorzitter prof. L. A'an Aken, leidde de' secretaris, Mr. A. Tepe de vergadering. Een door Prof. J. Veraart aan de Commis sie uitgebracht prae-advies over „De wen- schelijkheid van emigratie in den zin van kolonisatie uit economisch oogpunt", weid uitvoerig besproken Hoewel er verscV 1 van gevoelen heerschte omtrent de wenscheiijkheid om kolonisatie te bevorderen, was men eenparig van oordeel, dat er, gezien het feit, dat er geëmigreerd wordt en stellig in de naaste toekomst nog meer zal worden, eene R. K. vereeniging dient in het leven geroepen te worden, die o.a. den taak zal hebben katholieke emigran ten behulpzaam te zijn en eventueel koloni satie te bevorderen. Aan het Dag. Bestuur der K.S.A. werd verzocht maatregelen te willen nemen om zoo spoedig mogelijk te geraken rot op richting der vereeniging. Donderdag .zijn voor een der civiele ka mers van het gerechtshof te Amsterdam de pleidooien aangevangen in de zaken van de Hollandsche. IJzeren Spoorwegmaatschappij (appellante) tegen een aantal slachtoffers (geintimideerden) van het op 13 September i918 gebeurde spoorwegongeluk bij Weesp. Zooals ftien weet, had de eerste kamer van de rechtbank te Amsterdam bij vonnissen van 22 Juli 1922 de H. IJ. S. M. aansprakelijk gesteld voor het spoorwegongeluk en zagen de slachtoffers behoudens de acties, waar bij niet gesteld was, dat de eischer door den verslagene onderhouden placht te worden zich hun eisch tot schadevergoeding toege wezen. De H. IJ. S. M. had den staat der Nederlanden in vrijwaring opgeroepen, doch d:ze vordering werd door de rechtbank af gewezen. Het eerst werd het woord gevoerd door prof. rar. Molster, die voor de H. IJ. S. M. optrad. Prof. tnr. Molster begon met op te merken, dat de grondslag van de aansprakelijkheid der speer de schuld is. Vervolgens zette hij het verschil tusschen de Duitsche en de Ne derlandsche opvatting dienaangaande uiteen. De regelen betreffende het personenvervoer zijn anders dan die ten aanzien van het goe derenvervoer le voyageur est son propre gardien. Art. 1 van de Spoorwegwet van 1875 staat daarnaast en schept dc verplichting tot het behoudens vervoer van de reizigers. Geen aansprakelijkheid zonder schuld, wat ook het standpunt der rechtbank is. Een tweede vraag is of de H. IJ. S. M. schuld heeft. Wat verstaan moet worden on der het begrip schuld hangt af van de vraag of iemand maatregelen heeft kunnen of moe ten nemen om iets te vermijden. Geen des kundige kan ooit maatregelen nemen tot ver mijding van een schuld, die niet tc voorzien is. Het water was het schadetfcroorzakend feithet was de onvoldoende afwatering van den spoorwegdijk. Door regenval en hoogen waterstand van het Merwedekanaal is het ongeluk veroorzaakt. Ook voor de rechtbank staat allerminst vast, dat de niet ovldoende afwatering aan de ambtenaren bekend was. Het stelsel der rechtbank is, dat een bestendig onderzoek van alle spoorwegdijken noodza kelijk is, maar dit is practisch onuitvoerbaar cn juridisch onjuist. Pleiter besprak daarna het rapport van de staatscommissie. Vervolgens was het woord aan Mr. Teiders, die voor den Staat der Nederlanden pleitte PI. besprak de vraag, of de ingenieurs wetenschap tijdens het onderhoud van den dijk geer. andere eischen heeft gesteld dart ten tijde van den aanleg. De Staat is van oordeel, dat noch ingenieurs van aanleg, noch inge nieurs van onderhoud hier blaam treft. Er bestaat een volledige overeenstemming bij Staat en H. IJ. S. M. PI. achtte voorts de uitspraak der rechtbank, als in deze zaak on deskundig lichaam, onvoorzichtig. Het von nis berust op de opvatting van juristen en niet op die van deskundigen. Vervolgens besprak pl. enkele beginselen omtrent de ontvankelijkheid en de schade loosstelling. Pl. noemde voorbeelden, waarbij volgens art. 1401 B. W. volledige schadever goeding moet worden gegeven bij den dood van den ter neer geslagene. Bij de ontvanke lijk verklaarde eischen meende pl. moet hier rekening gehouden worden met stand en fortuin van de nagelaten betrekkingen. Be grafeniskosten en winstderving moeten uit drukkelijk uitgesloten worden. Als eerste voorwaarde moet voorop gesteld worden geen actie dan die uit art. 1406 B.W. Pl. merkte op, dat eischers juiste opgave moeten doen van hun bronnen van inkomsten en de nagelaten goederen. Er zijn eischers, die vol komen in dien geest gehandeld hebben, an deren, die geen inlichtingen wilden geven. Heel terecht heeft de rechtbank in haar von nis verklaard, dat de laatsten niet geholpen konden worden. Pl. behandelde daarop alle eischen afzon derlijk en concludeerde, dat de rechtbank behoudens enkele uitzonderingen het in bijna alle punten met den Staat eens is. Hierop werd de zitting geschorst tot Vrij dag-ochtend. Hoofdklasse-Competitie (Afdeeling N.) van den Nederlandschen Dambond. Gisteravond speelde het eerste tiental der „Haarlemsche Damclub" te Amsterdam in het „American-Hotel" tegen het eerste tien tal van het „Vereenigd Amsterdamsch Dara- ger.ootschap" voor de Hoofd' 1 sse-competi- tie van den Nederlandschen Dambond. Het team van het „V.A.D." kwam geheel volledig uit en was versterkt met den Kam pioen van Gelderland, den heer R. C. Keiler, die in dezen wedstrijd voor het eerst voor het „V.A.D." uitkwam. De Haarlejnmers misten nog steeds hun tweede bord, den heer H. G. Teunisse, die nog steeds door ziekte verhinderd is mede te spelen. Na een zeer spannenden strijd wisten de Amsterdammers met een zeer gering ver schil te winnefl. De Haarlemmers boekten echter een mooi succes door de overwinning van hun cap tain op Meester Herm. de Jongh, alsmede door het gelijke spel van den heer W. J. Teunisse tegen Mr. I. de Jong. Ook de invaller in het Haarlemsche team, de heer J. Wielenga, wist zijn partij te winnen. Als een bijzonderheid kunnen wij tevens nog memoreeren dat ii de afgeloopen con- petitie-wedstrijden in thet eerste tiental der „Haarlemsche Damclub" tot nu toe zes spelers van het tweede tiental als reserve hebben medegespeeld in het eerste tier t .1 zonder dat zij ook msar een partij verloren. Dit belooft wat voor de 2e klasse-compe- titie De gedetailleerde uitslag laten wij hier onder volgen No. „Haarl. Damclub" I. „Vereenigd Amst. Damgenoots." I. Haarlem. Amsterdam. 1. P. J. v. Dartelen 20 Herm. de Jongh 2. W. J. Teunisse 1—1 I. J. de Jong. 3. J. W. v. Dartelen 11 M. A. Haye. 4. W. \*m Daalen 0—2 M. Wijnberg. 5. Aebe de Jong 11 W. Pieksma. 6. F. A. BerkemeijerO—2 Mr. S. de Jong. 7. J. van Looy 0—2 G. C. Wiseman. 8. H. T. Luif 0—2 R. C. Keiler. 9. S. M. Mons 2—0 S. Judels. 10. J. Wielinga 2—0 A. J. Koen. Totaal: 9—11 Zondag a.s. speelt de „Haarlemsche Dam club" I tegen het eerste tiental der Dam- vereenigir.g „Gezellig Samenzijn" te Am sterdam in de bovenzaal van Café „De Munt toren", Muntplein. BEROOVÏNG VAN EEN MAILTREIN. Uit Parijs wordt gemeld Twee gemas kerde en zwaargewapende bandieten zijn Woensdagmorgen een maiitrein binnenge drongen ter hoogte van Metz. Zij losten een aantal schoten op den dienstdoende» post beambte, wien zij op drie plaatsen in het hoofd troffen, waarna zij ijlings de vlucht na men met medeneming van de aingeteekende brieven ter waarde van circa frs. 330.000. Gevreesd wordt dat de beambte aan de be komen verwondingen zal bezwijken. Donderdagmorgen vroeg, te ongeveer half S.van uur, vertelt de „Msb.", werden de be woners van den Steiger te Rotterdam opge- PASTOOR P. SCHIJF. De Zeer Eerw. Heer P. Schijf, Pa.v or te Rijp Wetering, is van de laatste 1, H. Sacramenten der Stervenden voorzien De H.H. Sacramenten werden ZijnEerw. toegediend door den Hoog Eerw. Heer Deken Dessens. De toestand van den zieke is zorgwekkend. Concert. De Gemengde Zangvereeniging „Zang Veredelt", alhier, geeft Woensdag 23 Januari een concert, mot medewerking van Mevr. Grimbère van Delden, sopraan, Mej. Jos. Schraderhoff, mezzo-sopraan, Mej. Jo Misset, begeleiding, den lieer Jan Hensen, lenor, alten te Haarlem en van den heer Jo Rotgans, bariton, fe Schagen. Armenwet. Hot Leger des Heils, afdreling Uitluiden, is door B. en VV. geplaatst op dc tijsl van instellingen van weldadigheid in deze gemeente en gerangschikt onder cat. 2 1c der Armenwet. Begrafenis J. Bos. Onder zeer groote be- langstel'ing heeft gistermiddag op de begraaf plaats „De Biezen" de teraardebestelling plaats gehad van liet stoffelijk overschot van den heer J. Bos, in leven directeur van de ge meentelijke waterleiding eq ouderling van de Ned. Heer. Gemeente. In het sterfhuis was door Ds. Eggink een uitvaartdienst geleid. Op do begraafplaats word de lijkbaar, gedragen door personeel van gns- en waterleiding, gevolgd door B. en W„ den gemeentesecretaris, de raadsleden Dalmey- er, Nijssen, Groeneve'd, Zwanenburg, Sluiters, Tusenius en Schuitenmaker, de hoeren A. de Wit, J. Th. Verzijl bergh en E. Bra der, resp. directeur van het Gasbedrijf, Reinigingsdienst, cn Openbare Werken; de hoeren G. Duyckinck Sondcr en H. J. Zeeman, reap, directeur der Visscherijschool en Ambachtsschool, dc leden van den Kerkeraad en de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente; den heer G. Severs, hoofd der Chr. School in de Keizer Wilhelm- straat te Umuiden, enz. Toen dc kist in de groeve was neergelaten sprak dt- burgemeester het volgende: „Er zijn' nog nauwelijks drie etmalen ver- loopen, sedert ik niet ver van hier ook aan een graf stond en hetzelfde doet zich nu bij mij voor als toen, n.1. dat ik niet alleen spreek omdat het plicht is, maar ook uit drang des harten. Want hij, van wien we nu afscheid nemen, was iemand, dien ik hoogachtte èn als ambtenaar èn als mensch. Ais ambtenaar bezat de heer Bos een plichts gevoel als weinigen, mot blijden moed wijdde hij zich aan wat hij klaar cn duidelijk inzag ais zijn plicht en daaraan wijdde hij zich; trouw zelfs in, 't kleine, in 'I a'lerkleinsle ook. Maar de heer Bos was ook een hoogstaand mensch. Ieder, die met hem in aanraking kwam, kwam onder de bekoring va.n zijn een voud. Altijd waar en fier, ook als de mee- ning van een hoogergeplaatste niet die van hem was. Van zulke ambtenaren, die tegelijk hoog staande menschen zijn, gaat onvermijdelijk eengoede invloed uit, naar boven zoowel als naar onder. Zulke ambtenaren hebben we, vooral in deze tijden van verslapping der ka rakters, zoo hoog noodig en daarom betreu ren we het verlies van dezen man zoozeer. Als een donderbui bij helderen hemel kwam de tijding van zijn dood; we hebben niet een maal die gelegenheid gehad om belangstelling te Iconen bij zijn ziekbed. Een krans is het zichtbare teek en, dal we neerleggen bij zijn baar; niet zichtbaar is onze hoogachting, die hem volgt tot over het graf. Deze hoogachting va.n het gemeentebestuur moge tevens mede een kleine troost zijn voor zijne weduwe en kinderen, die ten alien tijdo met trots aan hun man cn vader kunnen te rugdenken. Heb dank, mijnheer Bos, voor hetgeen gij voor onze gemeente hebt gedaan. Rust zacht." Namens den Kerkeraad cn de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente sprak do lieer J. Deinum. die zei, dat Gods wegen wonderbaar zijn en we dit niet kunnen begrijpen. Spr, roemde de trouw en de toewijding van dch lieer Bos ook in zijn kerkelijk ambt. Voorheen was hij jaren lang ouderling te Haarlem en daarom stelden wij zijne advie zen op hoogen prijs. Namens de beide colle ges legde spr. een krans op het graf. De directeur van het Gasbedrijf, do heer A. de Wii, getuigde van de groote vriendschap, die er was tusschen hem en deze overledene. Dagelijks kwamen wij met elkaar in aanra king, zei spr., en steeds was er de beste har monie. Als man van groote kennis had hij zich hiertoe door noeste vlijt opgewerkt. Spr. zesde, dat het personeel van gas en water den overledene liefhad, daarom dank! hij ook namens hen. Vervolgens spraken nog de heer Y, J. Reitsma, namens de afd. Velsen van het Nat. Verbond van gemeente-ambtenarende opzich ter der waterleiding, de heer J. H. de Gelder; de heer D. Schuyi, als vriend en ten slotte Ds. Eggink, tot voor kort predikant alhier, die met groote vers'agenheid van dit verscheiden had kennis genomen. Maar al wat hier gezegd is, fs waar; de heer Bos was waard, hem lief te hebben en hoog te achten. Spr. is ook dankbaar voor al wat hij aan vriendschap en raad van den overledene mocht ontvan gen en dankte ook namens Ds. Kroese, die in het sterfhuis was achtergebleven. Daarop dankte de zoon, dc heer A. A. Bos, voor de groote belangstelling. Gezondheidscommissie.Tot secretaris der alhier zetelende Gezondheidscommissie is be noemd de heer S. Baai-da, tot verleden jaar lid van den gemeenteraad, Hoogovenbedrijf. Aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is vergunning verleend tot hef. bouwen van een schaftlokaal op haar terreinen in de Breesaap. Het ijs. Er wordt al weer gereden op de ijsbanen, ook op de materia'enhaven van de Amsterdamsche Ba,Uast-Mij. Postzegeldepot. In het sigarenmagazijn van W. v. d. Wal, Wijkerstraa'weg 184, wordt een poslzegfeldopot gevestigd. Tragisch. Gistermiddag begaf mevr. de Wed. A. v. Z., de echtgenóofe van dien vo- rigen president-kerkvoogd der Ned. Herv. ge meente, zich op weg om de begrafenis van den hccT J. Bos bij te wonen. Bij de builen- plaals „Beeckesteyn" gekomen, werd zij onwel en ging bij den heer L. binnen. Daar hielp men haar en riep een dokter; maar toen deze kwam, kon hij slechts den dood oonstaleeren. Aangehouden. Door de politie ïs aange houden zekere C. M., die nog 10 dagen hech tenis te goed had. Dc man is in verzekerde bewaring gesteld. Goed afgeloopen. Van een autobus van den heer Lindeman iis Woensdagavond, es-en voor de brug bij dc Kennemerlaan, een wie! afgeloopen. Er zaten 20 menschen in de bus, maar het ongeval is zonder persoonlijke on gelukken afgeteoncn. Hei ijs. De vaart door de kolk is weer gestremd ten gevolge van de strenge vorst van den afgeloopen nacht! Een goede maatregel. Als voorzorgs maatregel heeft de heer Stapel, alhier, bui ten aan zijn huis een dreg gehangen met een lang touw. Voor eventueele redding is dit van groot belang. Aanranding. Op hei Kerkpaid alhier, werd een juffrouw aangerand door een onbekend gebleven persoon. Door de politie werd een mderzoek ingesteld. Zooals wij gisteren in een kort berichtje meldden, vierde het echtpaar Leijdekkers- Dekker St. Eavo stichting alhier, zij.i Gou den huwelijksfeest. Het feest begon met eene plechtige H. Mis, opgedragen door den heerbroer van Mevr, Pater Dekker, geassisteerd door een 2e heerbroer Pater Dekker en Pater Meijer. (Als iets bijzonders zij gemeld dat het gouden paar 5 heerbroers heeft, 4 van de bruid en 1 van den bruidegom) Het zusterkoor zong een fraaie Mis, cn na afloop een plechtige Te Deum. Van .de prachtig met bloemen versierde kapel werd het Gouden paar door eenige da mes naar de inmiddels rijk met bloemen ver sierde woonkamer geleid, waar zij in intiemen kring werden ontvangen, en een der dames het Gouden paar een lied toezong. Na het ontbijt werden zij in de regenten kamer, die ook in een bloementuin waS her schapen, gecomplimenteerd door de bewo ners van het gesticht, en werden zij door den president van huize St. Bavo toegesproken en werden hun cadeaux overhandigd. Van 11 tot 1 uur had een drukbezochte receptie plaats o. a. kwamen de heeren Geestelijken van de parochiekerk, Wethou der Dr. E. A. M. Droog en veie bekenden gelukwenschen aanbieden, terwijl vele tele grafische gelukwenschen werden toege-zon- den. Vervolgens werd het feest meer huise lijk voortgezet, zoowel door de familie als door de inwoners van St. Bavo. Des avonds van 89.30 bracht de har monie St. Michael een serenade, een waar dig slot van het groote feest, zoowel voor het gouden echtpaar als voor de vele in woners en ouden van dagen, die meue het feest van het gouden Paar hebben gevierd. Het Gouden echtpaar is ook in huize St. Bavo zeer bemind. Zij wonen er reeds 5 '/2 jaar, voordien in Den Haag. Hoewel ge boren Antwerpenaren, Holland, maar vooral Heemstede is hun* echter lief geworden, en Zij hopen nog vele jaren in het rustige St. Bavo te mogen.leven, Het bestuur van St. Bavo had voor de prachtige bloemversiering, zoowel in kaprl als regentenkame s gezorgd, waarvoor het goudlaken Velum aangeboden. Biljarten. In het café de Kastanjeboom te Heemstede wordt Maandagavond een, wedstrijd gespeeld tusschen Prof. Koehof en den heer W. Kobus, 600 caramboles cadre tegen 600 caramboles libre. Deze partij kan misschien een revanche partij r'oor Prof. Koshof worden, die in een vcif ge ontmoeting van den heer Ko'dus veria i? met 600528. Burg. Stand. Geboren: z. van A. H.J Domen—Pijpers. d. van H. J. Verzeilberg Smit. z. van P. BroertjesKolk. z. var A. II. Greenewegende Maaker. Gvèr'édien; W. van Woerden. 0 d. Burg. Stand. Geboren: z. van A. W. Decidingvan der Wiel. z. van J. E. F. P. Boskamp—Massens. z. van_M, G. Hagenvan der'Veldt. z. van R. Groot Kool. Ondertrouwd; R. Mac Neill en A. A. Schoute. Getrouwd: P. E. D. Dijserinck en M. van Oldenburgh. Overleden: R W. Muller, 63 jaar. T. Stolp, 78 jaar. M. van Marcis, 47 jaar. S. A. Haagen, 69 jaar. Vergadering R. K. Kiesvereeniging „Een dracht maakt Macht", gehouden op 16 Jan., in de groote zaal van Gim. Gebouw. De voorzitter, den heer H. J. Post, opent de vergadering met den Chr. groet en heel de aanwezigen van harte welkom. Spr. zeide iri z'n openingswoord, dat, wat de crisis van ons ministerie betreft, niet alles van een leien dakje ging. Dat hieraan nog vele woor den zuilen worden verspeeld, spreekt van zelf. Voorz. verzoekt den Secr., den heet W. Piilman, de notulen van de voorgaande vergadering voor te lezen, we'ke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Ge komen zijnde aan het kardinale punt, ver zoekt de voorz. den heer Mr. Dr. J. v. Best, den spreker dezer vergadering, z'n rede te houden. Spr. begint met te herinneren aan hetgeen de voorzitter in zijn openingswoord gezegd heeft, nl. een eerste klas spreker te hebben uitgenoodigd. Dit wil spr. doen voorkomen' alsof hij al meermalen het genoegen zou ge had hebben om hier in de Haarlemmermeer te mogen spreken. Maar om ter zake te ko men, Ücht spr, ons in 't kort toe een niet onbelangrijke zaak, nl. de Kabinetscrisis.' Dat wij ons hierover niet bezorgd behoeven te maken, blijkt uit het volgende. Morgen zou men dit zaakje in de j Tweede Kamer, ter tafel brengen. Dan zal Pieter Jelles of we! Mr. Troelstra, wel een hartelijk woordje meepraten. En juist omdat dit zal gebeuren, zullen ook onze R. K. vertegenwoordigers niet ten achter blijven en een niet mindei hartelijk woordje meepraten over de reeds zooveel besproken Kabinetscrisis. De revolutiegeest, die heerschte in 1918, staat spr. nog duidelijk voor den geest, en toch waren er feiten waarover hij zich ten zeerste verheugde. Kwam door die antipathie tegen onze regeering niet een betere_ ver houding wat betreft arbeidswet? Werkte hier niet in mee een onzer R. K. mannen Mr. Aalberse? Dat ook deze wet voor en tegen wordt bepleit, is bekend. Vooral ar beiders op het platteland zouden een vast collectief contrabt wensclien heel goed is dit te motiveeren. Maar denk u eens in, aldus spr., een arbeider in een textielfabriek, die den geheelen dag voor een machine staat, en. moet toezien oi het weefgetouw goed blijft loopen, en die, zooals voor eenige jaren terug i geen 8 uur, maar 12 en 13 uur moest arbei-j den- Zoo iemand versuft bij dat eentonige: werk, altijd bij vliegende wielen en rader werk... Zoo iemand heeft ook het rechtt om eens vrij te kunnen denken, zich vrij te bewegen in de natuur. De landarbeider heef een steeds afwisselend werk, dan op 't land, in de schuur, in de stal, eiken dag iets anders. Veronderstelt, dat het landbouwbedrijf zoc groot was, dat er altijd menschen moester, aorschen, 10 uur per dag, 6 dagen in de week 52 weken in 't jaar, altijd maar door, dit zou toch ook te eentonig zijn. Daarom is het werken op het land in Gods vrije natuur- niet achter te stellen bij fabriekswerkzaam- heden, al heeft de landarbeider hiervan nog slechts de zwarte zijde gezien. Die zwarte zijde is dan alleen weg te cijferen, als allen zich organiseeren in hun plaatselijken bond patroon zoo goed als arbeider, dan kan menig verschil worden opgelost. (Applaus). De R. K. Staatspartij is, zoo zegt spr, jaren één geweest. Allen zullen zich nogi wel herinneren de actie der N. K. P-, diei in den waren zin des woords niets dan ver-' brokkeling heeft kunnen bezorgen. Ziehier: een voorbeeld. Stel voor dat de Staat Is één lichaam (en een groot deel van dat lichaam zijn wij, de R. K.). In zoo'n deel van dat lichaam beginnen, jammer genoeg, scheurtjes te komen, die tot barsten overgaan, en dit is de R. K. Volkspartij of de N. K. P.di m:.ken kloven, die maken zoekers en tw jfe- laars. En dan is geen pijl te trekken uit het; geheel, wat men noende de ééne R. K.j Staatspartij. Veronderstelt, zegt spr., ge hebt een puistje aan uw lichaam dit komt niet vanzelf. Neen, dit zit in 't bloed, dat bloed is niet zuiver. Zoo ook met onze partij, dat bloed is ook niet zuiver, dat kan alleen gezuiverd worder: door eenheid, door broe derschap, door liefde tot elkander. Niet door haat en afgunst. Heeft men ons niet geleerd elkanders lasten te heipen dragen en liefde te hebben voor elkaar? Tracht door en met elkander dat te bereiken, waar onze Vadcj op ons neerziet en 't goede loont en 't kwade straft. Ja, door eenheid in 't geloof kunnen, we den hemel verdienen. Tracht te leven Zooals men ons dat geleerd heeft, dm zijn wij zeker dat we later de eeuwigheid zullen mogen binnen gaan. (Applaus). Ik ben bevreesd, zoo zegt spr., voor onze Eartij. De verbrokkeling is nog niet opge- ouden te bestaan, kan ons zelfs nqg duur te staan komen- Het met zooveel moeite verkregene, altijd met tegenwerking van an dere partijen,gaan wij door verbrokkeling Zelf weer wegwerpen. Wij zitten te staren naar hetgeen wij hebben afgelegd, en steeds moeten wij verder den langen weg op, die ons doet opzien naar groote ker ken, waar Hij woont, die dagelijks met ons is, Die ons als werkgever zal oordeelen, of wij niet altijd om onze eigen geldbeurs hebben gedacht en ons nooit het lot der arbeiders hebben aan getrokken, die door hun arbeid zooveel voor. ons gedaan hebben. Zoo zal ook Hij de ar beiders oordeeten of zij altijd hun patroon of chef behandeld hebben mt de eer welki hen toekomt. Of zij geen dagdief gewees! zijn van de werkgevers en van nen zelf. Daarom Eendracht maakt machtMaar misbruik maken van dien macht is ook zonde- Zonde is het ook om door jaren verkregen arbeid, een kentering in onze gelederen te doen sluipen, waardoor er verdeeldheid komt. Neen, éénheid en broederschap kan en zal ons altijd doen overwinnen voor de eene groote zaak, waarmie wij den hemel lunnen verdienen, de zaak voor Christus, (Daverend applaus). De ,voorzitt#r neemt hi:rop het woord, en zegt riiet overdreven te hebben met te verze keren, dat men dezen avond een goeden spre ker zou mogen hooren. Jammer is het dat deze rede door zoo weinig menschen is ge hoord, de zaal had vol moeten zijn. Spr. voegt hier nog aan toe, dat bij een volgende verkiezing ook Mr. Dr. v. Best op onze lijst moet staan ook hij zal, zoo goed als Mr J. B. Bomans, het hier schitterend halen, en een zetel verkrijgen die hem toekomt. Hierna wordt gezongen, met pianobege leiding, „Roomschen dat zijn wij' De voorzitter verzoekt den Pastoor de vergadering te sluiten. Z.E. meende te zeggen datgene wat alreeds door den voorzitter is gezegd, en voegt er nog aan toe dat jujst diegenen die er het meest behoefte aan hebben, er niet zijn. Dat het door een vreemde, als den heer v. Best, beter aangenomen wordt, als door uiemand van ons. Daarom hoopt ook Z.E. dat wij den spreker van dezen avond nog meermalen in ons midden mogen zien en sluit de vergadering met den Christeli, ken groet. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2