GEMENGD NIEUWS. Vorst en Ijsvermaak. Een millioenen-diefstal. De moord te Etten. De moord te Culemborg. Hoendercholera. Ernstige brand te Lonneker. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. De driftige vakvereenigings- bestuurder. Aanslag op Dr. Deelen. KUNST EN KENNIS. HANDEL EN NIJVERHEID. UIT ONZE OOST. LANDBOUW EN VISSGHERiJ. Stuffende aardappelprijzen. SPORT EN SPEL. VOETBAL IJSSPORT. De 'Hollanders winnen wederom in Zwitserland. BINNENLANDSCH NIEUWS. KORTE BERICHTEN. DE OPLICHTING DOOR VALSCHE POSTWISSELS. In verband met deze oplichting van ver schillende bij-postkantoren meldt het „Hbld" nog het volgende Bij commissaris Heeroma van het bureau Pietershal zijn tot heden zestien van de val- sche wissels ingeleverd waardoor echter geenszins vaststaat dat het aantal aangeboden vrische stukken niet grooter is, want er zijn- ,1 i r 26 bijkantoren van de post en dit staat (wtl vast de daders hebben slechts aan enke- j!e kantoren hunne clandizie onthouden. J Tot zoover is de politie reeds met haar ■onderzoek gevorderd want na de publicaties 'in de pers, kwam de patroon opdagen van jden chauffeur, die de oplichters heeft gere- Jden. Die chauffeur kwam jongstleden Za terdagmorgen omstreeks kwartier voor nege- jnen, van een rit met zijn huurauto bij het 'Rijksmuseum terug toen twee heeren naar hem toekwamen. Het waren jonge mannen, de een kort van gestalte, de andere langer en jmet een Joodsch uiterlijk. De kleinste vroeg cf de chauffeur hen langs de postkantoren wilde rijden, zij moesten daar cheques innen. Op dat oogenblik stond bij het Rijksmuseum een juffrouw in een blauw mantelpak, naar schatting van twintig jarigen leeftijd. Vóór de auto waarin de man nen plaats namen, vertrok, heeft zij met hen gesproken, maar den tocht langs de bijkan toren maakte de juffrouw niet mee. Wel heeft zij zich nog enkele malen in de nabijheid van een of ander postkantoor vertoond en dan even met een der beide mannen gespro ken, doch aan de misdadige operatie nam zij geen deel. Het zijn de twee mannen die het oplichtingsplan uitvoerden. Als de chauffeur, die rijkelijk van sigaret ten werd voorzien en na afloop een royale fooi kreeg, voor een postkantoor stilhield, ging een van de twee dat bureau binnen, doch eerst nadat hij zich een hoornen bril op den neus had gedrukt. Bij de aanbieding van de postwissels maakte de reflectant naar de 300 geen haast. Hij praatte onderwijl over „ditjes en datjes" en mopperde over de Rijks Girodienst die hem noodzaakte, zijn geld thans zelve te innen en het vroeger slechts een boekingskwestie gold. In een der kantoren heeft de desbetreffende oplichter, Ba geruimen tijd met den ambtenaar die hem de 300 had uitbetaald over het Rijks Giro te hebben gesproken, gevraagd om den chef te spreken. Ook aan hem heeft hij zijn beklag gedaan over genoemde rijksinstelling en ge ïnformeerd of het nog lang zou duren, al vorens het daar weer in orde was. In eenige andere kantoren is, toen naar le gitimatiepapieren werd gevraagd, een van een portret voorzien abonnement op het Bel gische spoorwegnet vertoond, ten name van L. de Boer de foto was inderdaad die van den aanbieder. j Na van 's morgens negenen tot 's middags Ihalf drie de operatie te hebben voortgezet, kreeg de chauffeur opdracht naar de „Bank voor den Diamanthandel" in de Sarphati- straat te rijden. Ter hoogte van die Bank voegde de juffrouw in het blauwe mantel- costuum zich weer bij het tweetal. Met hun drieën zijn zij het banklokaal binnengegaan, zij hebben er in totaal ongeveer 700 Belgi sche en Fransche francs gekocht, en deelden mee naar België en naar Parijs te zullen gaan. De langste der twee mannen gaf op te heeten dr. Prenkels de Paris. De kleinste van het (tweetal zei, toen hij met den chauffeur een gesprek voerde, deze te kennen en wel eens Ite Utrecht te hebben ontmoet, de chauffeur meende zich dit flauwtjes te kunnen herin heren doch was er met heel zeker van. Langs een omweg zijn de twee oplichters het meisje was intusschen weer vertrokken naar het Centraal Station gereden. Zij namen in den omtrek van het Stationsplein afscheid (Van den chauffeur en gaven hem een zeer ruime fooi. Op het perron was het meisje we derom in hun gezelschap. Het onderzoek heeft uitgewezen dat zij niet met de mannen op reis is gegaan deze hebben twee kaartjes 1ste klasse Maastricht genomen en zijn toen in de richting van het Zuiden des lands vertrokken. Verondersteld ,werd dat zij in den nacht van Zaterdag op Zondag te Maastricht hebben gelogeerd. Commissaris Heeroma had zijn collega al daar met het vermoeden in kennis gesteld .dat het tweetal te Maastricht heeft vertoefd, of nog verbleef. Dat dit vermoeden niet ongegrond was, bleek uit de door ons gemelde aanhouding. In het „Grand Hotel du Levrier et de 1'Aigle Noir" te Maastricht heeft de politie twee personen aar.gehonden genaamd Van Ronkel en Hommerson. Zij komen overeen met het signalement van de personen gegeven, die de valsche wissels hebben gepresenteerd. Van zekeren Hommerson is door de politie te Arnhem de opsporing gevraagd wegens de Verdenking, dat deze zich aan oplichting van rijwielen heeft schuldig gemaakt. Vermoed wordt dat het dezelfde persoon betreft, thans ge Maastricht gearresteerd. Donderdagmorgen zouden de beide ar restanten Ronkel en Hommersson uit Maas tricht om 10.51 aan het station W. P. te Amsterdam aankomen. Er was nog al eeni ge belangstelling van de zijde van het pu bliek. Voor niets, zooals later bleek, want de Maastrichtsche politie had zich verlaat. Het tweetal zou om 2.54 aan het C. S. aan komen. Met de arrestatie van de twee personen, met name R. en H. in een hotel te Maastricht blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan. Beide personen zijn inderdaad de daders van de oplichting der bijpestkantoren te Amsterdam. Na Zaterdagmiddag aan de 23 feij postkantoren de valsche postwissels van elk f 300 te hebben geïnd, zijn zij per auto r.aar het Centraal Station gegaan en daar in Iden trein gestapt, die naar Utrecht vertrok. Zij hebben daar in Hotel „Terminus" gege ten en zijn vervolgens "s avonds naar Maas tricht vertrokken, waar zij hun intrek na men in het Grand Hotel du Levriër et de V Aigle noir. In het hotel werden zij door de Maastrichtsche politie aangehouden. Op het politiebureau hebben zij bekend de brutale oplichting gepleegd te hebben. Zij zullen (paar Amsterdam overgebracht worden. INBRAAK TE ARNHEM. Terwijl de bewoners afwezig waren, is (Donderdagavond ingebroken in een woning aan de Oude Kraan te Arnhem. In de huis kamer en de slaapkamer werd alles overhoop gehaald. i Uit de 1 -.den s an een cylinderbureau, at (werd opengebroken, zijn eenige bank^i jetten gestolen. Ook werd eenig zilverwerk meegenomen. Uit een waschcommode wordt 'een ijzeren geldkistje vermist dat een spaar bankboekje bevatte. De politie stelt een uitgebreid onderzoek 'n. EEN BIJZONDERHEID. Als een bijzonderheid wordt uit Stad- Vollenhove aan de „Zw. Ct." gemeld, dat daar Dinsdagmiddag, rechtstreeks over zee, 60 schaatsenrijders uit Lemmer aankwamen. Gedurende een groot aantal jaren is een dergelijke tocht niet mogelijk geweest. DE BELASTINGAMBTENAREN EN EEN SIGARENWINKELIER. Maandagmiddag gebeurde het, dat een heer een der Venlosche sigarenwinkels binnentrad en om een doosje Abdullab-si- garetten vroeg. De beleefde winkelier sigarenwinke-' Hers zijn altijd beleefd haastte zich aan den wensch van zijn cliënt te voldoen en overhandigde hem met de meeste voorko mendheid het blinkende doosje. De man echter weigerde dit; het doosje uit de étalage moest hij hebben. De winkelier beduidde den man, dat het bewuste doosje dezelfde sigaretten bevatte, als dat uit de étalage. De ko'oper hield vol: bij wilde alleen het doosje, dat zich in de étalage bevond. Door het herhaalde aandringen Van den man, ging den winkelier een licht op en hij begreep met een tabaks-belasting-contro- leur te doen te hebben. Losse sigaretten o£ sigaretten in geopen de doosjes, mogen immers niet in de éta lage voorkomen aldus luidt de Tabaks wet! En waarachtig, daar lag een geopend doosje Abdullah-sigarettcn! De winkelier lachtte fijntjes en met een quasi-angstig gezicht, wrong hij zich in dc étalage, en kreeg het geïncrimineerde doosje, dat hij voor den in hoopvolle stemming verkeerende belastingman neerlegde. „Als U 't dan met alle geweld wilt, als 't U belieft" De man maakt rich thans werkelijk als belastingambtenaar bekend, in 't zekere vooruit7.icht een schrikbarer.de overtreding te hebben geconstateerd. Hij grijpt naar t doosje en deelt onder wijl den winkelier mede, welke misdaad hij heeft begaan. De winkelier echter, houdt zich dom en veinst den man niet te begrijpen. Deze heeft intusschen het doosje geopend en constateert tot z'n schrik, dat de z.g. sigaretten slechts.... ledige hulzen zijn. netjes opgeblazen, geheel in den vorm eener sigaret en speciaal voor de étalage vervaardigd. Dc beiastingamb.tenaar houdt zich goed, lacht om de onschuldige fopperij, koopt een doosje met gevulde Abdullah's en ver dwijnt. Ook de winkelier lacht in z'n vuistje.... Leedvermaak?.... (N. Venl. Crt.) Gemeld wordt: Het ijs in Waterland is goed berijdbaar en na den dooi zeer ver beterd.- Toch moeten schaatsenrijders op hun hoede zijn: wegens den hoogen water stand n.l. zijn de electrische gemalen in werking gesteld. Ze hebben hier en daar gevaarlijke plaatsen veroorzaakt. Woensdagavond zijn de gemalen in Wa terland op last. van den Dijkgraaf stopge zet. De trekvaart EdamMonnikendam en de Purmerringvaart zijn niet betrouwbaar. Edam bezit eenige goede ijsbanen. De banen op den Amstelveenschen Poel zijn wederom door de IJsclub „Voorwaarts" in orde gebracht. De wakken zijn afgezet. Er wordt zeer druk op het mooie ijs ge reden. De bedeesde jongeling. Gabriel Mourey, een bleek en onschuldig uitziend jongeling, netjes en eenvoudig ge kleed, vertelde dezer dagen met een be deesde beschaafde stem aan den rechter van instructie te Parijs, hoe hij onder be dreiging met zijn revolver de bedienden van mr. A. R. Shatfuck, een rijk bankier te New York, in den kelder van diens woning had opgesloten, en daarop met een buit ver dween ter waarde van 1.500.000 dollar aan juweelen en kostbaarbeden. Dat was in April 1922. Mourey deelde voorts op denzelfden aar zelenden zachten toon mede hoe hij een revolver-duel met vier detectives uitvocht, en na in een voorstad-café verpleegd te zijn, maanden lang door de wereld zwierf, en ten slotte in October j.l. te Chelles Gournay aan de Marne gearresteerd werd. De rechter vroeg hem daarop nadere bij zonderheden over de plundering van mr. Shatfuck's woning, en'wat hij met den buit gedaan had. De gearresteerde gaf toe, dat hij nog eens in zijn jonge leven (voor de geschiedenis te New York) veroordeeld was en wel wegens en aanval op een Parijschen pandhuishou der. Hij heette toen Henri Boilat. Na zijn ontslag uit de gevangenis was hij toen ge heel bekeerd en naar Zuid-Amerika ver trokken, om daar een nieuw leven te be ginnen. Zooiets lijkt in de theorie heel aar dig, doch in de praciijk valt het niet mee. Na allerlei tegenslagen, ben ik uit Guyana naar New York vertroken, waar ik chef van den wijnkelder werd bij mr. Shatfuck, Eerst ging alles goed, maar toen werd de omgeving van al die schatten fnij te mach tig. Ik kocht een revolver en dwong mijn collega s hun toevlucht in den wijnkelder te zoeken, waarna ik de deur op slot deed. Natuurlijk had :k mij vooraf volkomen op de hoogte gesteld van de plaatsen waar wat te halen viel, en ik had dan ook weldra ge noeg bij elkaar. Deze buit is naar alle kan ten gevlogen. Een groot deel er van is in Mexico door vertrouwde agenten van de hand gedaan. Dertigduizend francs heeft een mede plichtige, een zekere Francois, te Marseille van me gekregen. Overigens ben ik te bescheiden, om u meer te vertellen. Wel wil ik van deze plaats nog hulde brengen aan de tact van Berthe Moulon, de schrandere jonge vrouw, die de Fransche politie op mijn spoor wist te brengen. Zij is goed voor mij geweest. DOOR VREUGDESCHOTEN GETROFFEN. Te Stoppeldijk vierde een echtpaar zijn 50-k.rigcn bruiloft, waarbij vreugde-schoten werden gelost. Bij het tweede schot werden enkele omstanders door hagel in het gelaat getroffen, een hunner werd zoo ernstig verwond, dat hij naar het St, Jozefzieken huis tc Vlissingen' moest worden overge bracht. DE BEL. In „De Vrijheid" filmt D. Hans: Er is in de Tweede Kamer iets, dat bij mijn welen nog nimmer gebruikt werd. Namelijk: de Bel. Dc Bel, een groote, blinkende, staat op het bureau van den voorzitter. Op dat bureau bevinden zich allerlei min oi meer nuttige voorwerpen, die geregeld gebruikt worden in de openbare vergadering. De Bel staat er ook, maar die is, zoover ik weet, nog nooit in actie geweest. De Bel dient om, wanneer er hevig ru moer is, stilte te vragen. Dan zou de" pre sident dc hel ter hand moeten nemen, en luiën, luien dat hooren en zien verging, luiën als een stormklok boven alles uit, zoodaf de ruzie-stemmen zich zelf niet meer konden hooren. Zoo geschiedt het dan ook in het buitenland. In vreemde parle menten wordt de Bel aanhoudend gebruikt. En helpt uitstekend. Maar in de Neder- landsche Tweede Kamer is de Bel tot-nog- toe een louter pronkstuk geweest. Rumoer was er dikwijls. Ik heb al heel v/at frissche en onfrissche kabaaltjes mee gemaakt. En als het dan op z'n hevigst was, gleed m'n blik altijd naar: de Bel. Die «tond er in roerlooze correctheid, altijd stipt op dezelfde plaats. Dan jeukten m'n vingeren. Dan had ik den voorzitter willen toebrullqri: „Kerel (vergiffenis a.u.b.) neem toch de Bel!" Maar hij deed het nooit. Hij hamerde. Bij de hevigste ruzie doet de voorzitter der Tweede Kamer niets dan: hameren. En dit heeft mij altijd met innige ver bazing vervuld; dat nog nooit een president zijn hamer heeft stukgeslagen. Want ik verzeker u, dat er vaak hard mee gesl. gen is. Dan hoorde je het bureau kraken, dan klonken de korte, lelie, vinnige hamersla gen boven als uit, maar de hamer bleef heel. En roerloos-onfeilbaar op dezelfde plek stond er dan maar weer: de Bei. En de voorzitter deed of de geachte Bel er niet was. Is dat niet voor een fatsoenlijke, eerbare Bel om te barsten van woede? Zoo staat de Bel er al vele tientallen van jaren. Misschien al van 1848 ai. Mis schien nog langer. Heel wat parlementaire stormen heeft de Bel al meegemaakt, als toeschouwer. De Bel was als een politie agent, die steeds maar op dezelfde plek blijft staan, die in z'n buurt telkens men- schen ziet vechten en elkaar vermoorden, maar die kalm blijft staan. Zoo stond de Bel al vele geslachten op de tafel des voorzitters. Heb ik het niet meer dan eens gezien, dat een voorzitter het rumoer niet bedwingen kon, dat hij toch bleef hameren, inplaats van te bellen? De Bel had zijn gezag en de rust kunnên redden, maar de Bel bleef non-actiel. Af en toe kwam er een boos vermoeden in mij op. Dan dacht ik. dat de Bet mis schien geen klepel had Maar dit vermoeden is onjuist gebleken. Want hoeden af ik heb de Bel eens heel zacht gehoord. Dank zij den heer Duys. Ik heb het al eens meer gezegd, dat de heer Duys wel van eer, parlementairen kwajongensstreek houdt En zoo, op een saaien midag, zag ik den heer Duys eens naar het bureau van den voorzitter wande len en.... de Bel grijpen. Dat op zich zelf was al een moment. Want ik vermoed dat de Bel sinds den Napoliaanschen lijd niet in menschenhanden was geweest. Maar de heer Duys deed nog meer. Hij k e e k in de Bel. Had hij hetzelfde vermoeden ais ik? Misschien. Maar de controle was blijkbaar voldoende. En toen de heer Duys de Bel weer omdraaide, hoorde ik, heel zacht, den klepel-klank. Er was dus een klepel. En toen kwam de kwajongensstreek. De heer Duys zette de Bel niet op denzelfden plaats, maar precies op den rand van het bureau, schrijlings, een eindje er over heen zelfs. Liep hu een Kamerlid langs het bu reau en raakte hij de Bel aan, dan zou de Bel vallen. De Bel, die al zoovele ministeries en ministers had zien vallen, zou nu zélf tuimelen. Maar de voorzitter zag Eet. Pakte de Bel ijlings beet en zette haar op de ge reserveerde plaats. En daar staat ze nu weer, de Be! van de Nederlandsche Tweede Kamer. Dag in, dag uit. En gebruikt wordt ze nooit. Al zullen dc bolsjewieken het gebouw afbre ken, de Bel blijft roerloos staan, 'en de voorzitter zal sneuvelen met den hamer in de hand Arme Bel....! Gij zijl een pronkstuk, en ge zoudt een strijdzwaard kunnen zijn: Doch dit beloof ik u: zoodra ik voorzitter van de Tweede Kamer 'der Staten-Generaal ben, en er komt rumoer, ik zal uw eer redden, ik zal, doode strijder, een levende krijgsman van u maken. Tot ziens dus! Omtrent den te Etten gepleegden roof moord wordt nog gemeld, dat de beklaagde Bals wel de scburkachtigste van zijn mede plichtigen is. In den nacht van den moord, toen het slachtoffer Naalden met messen werd aangevallen en den strijd sooedig moest opgeven, wilde Bals, toen de arme man op den grond lag, hem den hals afsnij den, doch werd door zijn kameraden tegen gehouden. Het geld van den vermoorde is nog niet .teruggevonden. De kleeren, die de van moord verdachte mannen op den be- wusten nacht droegen, zijn in handen der justitie. Gebleken is, dat het toezicht van over heidswege, in de streek waar de moord is geschiedt, niet toereikend genoeg is om de bewoners tegen gevaar te beveiligen. In verband met den geoleegden roofmoord kan nog worden meegedeeld, dat v. Peer, Bals, De Bleijzer en Versteijien de woning van Naziden moeten zijn binnengegaan, ter wijl Van Zettem buiten de wacht hield met de revolver in de hand. Zekere J. v. d. Luijtgaarden, die van de voorgenomen inbraak kennis droeg, heeft een en ander aan het licht gebracht, waardoor de bekentenis vclgde. STEMMING VAN DE SCHEEPVAART, De IJsinlichtingsdienst rapporteert dd- Donderdag. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd Nw. Statenzijl, Dollard en Aa, Delf zijl, Eems kanaal, Zoutkamp, Lauwerzee, Zoutkamp, Reitdiep, Harlinger Vaart, Mak- kum, Zuiderzee, Stavoren, Gracht, Lemmer, Zuiderzee, Lemmer Rien, Urk Zuidkust, Urk Noordkust, Marken Costrust, Hoorn Zuiderzee, Enkhuizen Zuiderzee, Medemblik Zuiderzee, Deventer Overijsselsche kanaal, Gorinchem Merwedekanaal. Zeilvaast gesloten, stoomvaart nog moge lijk Delfzijl Eems, Stavoren Zuiderzee, Schokland Westkust Hembrug Voorzaan, Wieringen, Oostkust, Andel boven de Sluis. Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremd Harüngen Zuider zee, Schokland Oostkust, Elburg, Schelling- woude Zuiderzee, Helder Zuiderzee, Oude Schild Zuiderzee. De scheepvaart wordt niet belemmerd Schellingwot'de IJ, Hembrug, Noordzeeka naal, Vreeswijk Lek. De zeilvaart ondervindt hinder Helle- voetsluis, Kanaal door Voorne/ Op Dieze en Merwedekanaal te Vreeswijk is de zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk. Op de Zuid-Willemsvaart is de vaart voor kieine stoombooten en motorvaartuigen ge stremd. BRAND TE TILBURG. Door onbekende oorzaak ontstond Vrijdag middag circa half een brand in de Tilburg: che band en veterfabriek aan den Bredase! .en weg te Tilburg. De vlammen sloegen weldra uit het dak van het magazijn, terwijl zich een dikke rookwolk over het terrein verspreidde. De brandweer rukte aan met de beide motorspuiten en slaagde er door haar spoedig optreden in het vuur tot het magazijn te be perken. De eigenlijke fabriek, een chetbouw en de machines hadden veel van het water te Ijden, doch werden voor het vuur gespaard De commissaris van politie, zorgde, dat de brandweerlieden ongestoord hun werk kon den doen. Naar we vernemen is dc fabriek verzekerd. In verband met den in den nacht van 23 op 24 Decembet te Culemborg gepleegden dubbelen moord met roof, verboekt de commissaris van politie aldaar in het Alge. meen Politieblad onderzoek en inlichtingen betreffende het volgende: Op Dinsdag 25 December, 's middags' om streeks 2 uur, kwamen twee personen, ge zeten op een zoo goed als nieuw grijsgroen- kleurig motorrijwiel, uit de ric'ntig van Roo sendaal aan het Belgische douanekantoor te Esschen (B.J. De ter plaatse dienstdoende douanier, genaamd Jan de Peuter, wonende te Es schen, Hondsbergstraat no. 25, hield beide personen staande en vroeg hun paspoorten ter inzage. Toen zij hem verklaarden geen paspoort, noch eenig ander legimitatiebe- wijs tc bezitten, zeide hij hun. dat zij niet in België konden worden toegelaten Eén hunner vertoonde nog een toeristenboekje van den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond, doch dit werd door de Peuter als onvoldoende aangemerkt, waarop hij hun aanzegde, dat zij naar Nederland móes ten terugkeeren en hen daartoe naar de Nederlandsche grens verwees. Bedoelde personen keerden daarop terug in de hun aangewezen richting. Inplaats van zich naar het Nederlandsche grondgebied te begeven, zijn ze door de zoogenaamde Grensstraat. zijnde een straat op Belgisch grondgebied, evenwijdig aan en langs de Nederlandsch-Belgische grens loopend. ge reden Toen de Peuter dit zag. is hij naar een plaats gesneld, waar hij vermoedde, dat bedoelde personen per motorrijwiel i zouden passeeren, doch toen hij daar kwam zag hij hen iuist voortrijden over den groo- ten weg in de richting van Antwerpen. Ze waren zeer gejaagd en hadden blijkbaar veel haast Volgens verklaring van de Peuter wa ren beide personen, wier namen hem onbe kend zijn, van Nederlandsche nationaliteit. Het motorrijwiel was voorzien van een Ne- derlandsch nummer, dat eveneens onbekend is. Tot nu toe it van de beide personen niets meer vernomen. Het signalement van den persoon, die het motorrijwiel bestuurde, is als volgt: lengte ongeveer 1.60 4 1.65 M., flink gebouwd, rond aangezicht, zonder baard ot knevel, leeftijd ongeveer 23 24 jaar, gekleed met bruin costuum grijze pet en donkere over jas. Deze zag er zeer net gekleed uit. De man, die op de duozitting gezeten was, is van het volgende signalement: lengte ongeveer 1.70 4 1.75 M., leeftijd ongeveer 22 jaar, slank figuur, tang smal aangezicht, zonder baard of knevel, op een zijner wan gen een litteeken, vermoedelijk van een brandwond. Deze man. die volgens verkla ring van de Peuter een ongunstig uiterlijk had en slordig gekleed was, droeg een grijze pet zeer scheef op zijn hoofd, terwijl een lange haarlok over zijn linkeroog hing. Hij droeg een donkergrijze overjas. Het schijnt, dat de daders van den dub belen moord naar 3elgië zijn uitgeweken. In het Alg. Politieblad wordt de opsporing gevraagd van twee personen, die op een grijsgroen motorrijwiel Dinsdag 25 Decem ber bij het Belgisch douanekantoor te Es schen de grens zijn overgegaan. Zij bezaten geen legitimatiebewijzen en zijn overhaast in de richting van Antwerpen verdwenen. Bij enkele ingezetenen van Voorschoten (Z.-H.) heerscht onder den pluimveestapel de zoozeer gevreesde hoendercholera. De Rijksveearts, de heer K. de Waal, tracht de ziekte door het inspuiten met serum tegen te gaan. Woensdagmorgen is een blok van vier woningen, gelegen aan den Rijksweg En- schedé-Hengelo te Lonneker, toebehoo- rende aan den landbouwer Wermer te Twek- kelo, door onbekende oorzaak totaal afge brand. De inboedel van de inwonende ge zinnen, welke voor een laag bedrag tegen brandschade was verzekerd, kon voor een groot deel worden gered- Ook het vastgoed was laag tegen brandschade verzekerd. IN WAARDE GEDAALD. Een groote bouwmanswoning aan de Pol derlaan te Loosduinen bij den Haag met annex vijf perceelen wei- en tuinland, werd voor ongeveer vijfjaar door den huidigen eigenaar gekocht voor 59.000. Gisteren bracht dat alles in veiling 36.700 oo. In enkele jaren dus een teruggang van 22.300. HET INSIGNE. In het ergaan van de Ned. R. K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel" lezen we Een aardig incident deed zich onlangs voor met een onzer leden, die in éen groote ijzer zaak te D.... offerte kwam maken. Na de gewone pour parlers kwam het vrij traditio- neele antwoord. „Mijnheer, het spijt me om u en om mij dat ik geen flinke orders geven kan, maar ik heb helaas niets noodig." Er werd nog een enkel woord gewisseld, en opeens pakt de afnemer het aan de horloge ketting hangende insigne beet en zegt„Wat is dat, ben je kegeiaar?" „Neen," zegt het lid, „ik ben van St. Christoffel". „G.. beter me, kerel," zegt de afnemer, „ben jij Roomsch Vrouw," roept hij, „kom hier, hier heb je pot-hier-en-gunder een roomschen reiziger, 'k Wist wel, dat die kerels bestonden, maar bij mijn weten had ik er nooit een gezien. Maar 'k wil je wat zeggen, ik ben geen bliksem, en m'n wijf ook niet, maar 'k heb toch respect voor iemand, die voor z'n princiep uitkomt, 'k Zal eens kijken, of ik nog wat vinden kan voor je, want nou ga je niet zonder ordertje weg." En ons lid ging niet zonder order weg, en dankt dat dus louter aan zijn insigne, waar mee alweer bewezen wordt, dat eerlij ke men- schen, al is de bast dan ook wat erg ruw als bij deze, nog respect gevoelen voor een over tuiging. Ook hieruit valt voor enkelen nog wel iets te leeren. Er was een staking geweest op een bouw- we: k te Hilligersberg. Een vakve e nigings- 1 eider had er zich mee bemoeid. Het was ge lukt den patroon te bewegen verandering te brengen in de arbeidsvoorwaarden. Later bleek echter, dat dit toch niet het geval was. De man had daarop geadviseerd opnieuw in staking te gaan. Het bleek echter ook, dat hij dit één der arbeiders op wat al te gevoelige wijze in het hoofd had willen prenten. We gens mishandeling moest hij voor den poli tierechter te Rotterdam mr. IJssel de Schep per terechtstaan. Ja, edelachtbare vertelde de man die Van der Velde, die niet georganiseerd is, wou blijven werken en toen ik tegen hem zei alsdat hij er uit moest, heeft hij me getard en uitgelachen. Ik zei nog tegen hem lach niet ongeluk, doch hij bleef provoceeren, hij lokte me, om zoo te zeggen uit tot een gcv:cht. „Weggeloopen koloniaal," riep-t-ie, „nou mot je me dat pak slaag eens geven, dat je me beloofd heb." Nou edelachtbare, toen heb ik me jassie uitgetrokken, want dat laat ik me zoo niet zeggen. Van der Velde sloeg toen naar me, maar ik pareerde den stoot tegelijk heb ik hem er overheen geslagen. Het eigenaardige van het geval is echter dit, edelachtbare, dat het me spijt, dat het tot een „vechtpartij" is gekomen. Maar ziet u, hij heeft me geprovoceerd. We stonden tegen- ovei elkaar als personen, die eens wilden vechten. Politierechter Zoo zoo, en wat is volgens u nu de oorzaak van dat gevecht geweest Bekl. Wel, dat zei ik u al, edelachtbare, doordat v. d. Velde was blijven werken.... Politierechter Juist en wil ik u nu eens zeggen wat de oorzaak was Gij hebt geen zelfbeheersching. Als leider van een orga nisatie dient u zelf zoo hoog te staan, dat u maar niet dadelijk als u kwaad bent er op slaat. Wanneer u verkeerde dingen wilt op ruimen, moet u niet dadelijk boos worden als anderen daar niet mee instemmen, want dat had u van te voren kunnen we ten. En als u, wanneer u eens een keer uitgelachen wordt, zoo maar wild opvliegt, is dat een bewiis, dat u nog niet zoover bent, dat u anderen kunt leiden. Dat is de groote oorzaak 1 Gaat u nu maar zitten. De mishandelde arbeider, die daarna als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hij niet het eerst had geslagen, ook had hij niets van weggeloopen koloniaal gezegd. Een getuige a decharge kwam nog ver klaren, dat hij wèl gehoord had, dat v. d. Velde de woorden „weggeloopen koloniaal" had gebezigd. Wie van de twee getuigen onder eede loog, werd niet uitgemaakt. Het O. M„ waargenomen door Mr. Hol- steuyn, eischte f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. Politierechter Laten we hopen, dat we nog eens in een maatschappijkomen, waarin het vuistrecht niet meer zal bestaan en waarin de menschen meer als broeders met elkaar omgaan. Denkt u daar ook eens aan op uw verder levenspad. Als leider had u toch zeker niet u zelf het vuistrecht mogen toekennen. Laat deze zaak een les voor u zijn en dan hoop ik, dat u een beter leider mag worden, dan u tot nu toe geweest bent. U wordt ver oordeeld tot f 20 boete subs. 10 dagen hech tenis. De rechtbank te Breda veroordeelde Vrij dag conform den eisch tot vier jaren ge vangenisstraf de 21-jarige D. L.. die in de spreekkamer van dr. Deelen te Tilburg op 4 Dec. j.l. een aanslag op den dokter pleegde. Behalve allerlei boeken ontvangt het Bu reau ook gaarne jaargangen van groote tijd schriften. Toezendingen van jaargangen var „De Katholiek", Studiën, De Beiaard, er gebonden jaargangen van het „Kath. Soc. Weekblad", de Katholieke Illustratie er Van onzen Tijd warit p het oogenblik h:? bijzonder op prijs gesteld. HERMAN VENVERLOO 70 JAAR. Den 19den dezer hoopt de zanger en com ponist Herman Venverloo te Amsterdam ziji 70sten verjaardag te vieren. Er heeft zich daa: ter stede een commissie gevormd, bestaande staande uit den ZeerEerw. Heer L. Stolk pastoor der Catharinakerk, de heeren Huben Cuypers, Alphons Vranken, Alph. Laudy Joh. Nelissen J. J. Wiwel, secretaris van he; Zaaiers Zangkoor, A. A. G. M. Vriens, J. \X Helmer en F. Th. Everard om den kunst» naar bij die gelegenheid een blijk van was deering aan te bieden. DE OORSPRONG VAN DEN ZAKDOEK. Omstreeks 1549 kwam een aanzienlijke Ve- netiaansche dame op den inval, een stuk wil linnen in vierkanten te knippen en daar kant omheen te zeiten. Op slnal wist zij met die fijne doekjes op zeer elegante wijze Ie ma noeuvreeren, zoodat de sierlijke lapjes weldra liet voorwerp van algemc/ne nieuwsgierigheid worden. Hiermede was de zakdoek in de mode ge komen. Uit Italië is dus de zakdoek afkomstig dien wij nu onmogelijk meer kunnen outber-.-u Van daar vfcnd hij zijn weg naar Frankrijk, waar de daAtes aan het hof van Hendrik II hem met geestdrift begroetten. PAUSELIJK LIEFDEWERK VAN DEN H. APOSTEL PETRUS IN HET AARTS BISDOM* UTRECHT. Dank zij enkele nagekomen contributies (Breedevoort f 20.Elden f 25.— Her- veld f 79.60 en Utrecht H. Jos. f 650. bedraagt het totaal aan inkomsten over 1923: 29.216.69 nl. Beurzen f 9.065 Parcchieele Weldoeners f 6.771.86% particuliere Wel doeners f 3.250 contributies f 7.144.77% en giften f 2.985.05. AMSTERDAMSCK CONSERVATORIUM. De dircctcursbenoeming. Naar de „Msb." verneemt zijn voor het directeurschap van het Conservatorium der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst te Amsterdam (in de vacature, ont staan door de ontslagname van den heer Julius Röntgen) de voornaamste in aanmer king komende sollicitanten de heeren Sem Dresden, hoofdleeraar aan het Conservato rium en Ulfert Schults, directeur der Mu ziekschool van Toonkunst. I DE RIJKSKWEEKSCHOLEN. Men verwacht, dat vóór 1 Mei. het begin van den nieuwen cursus, alle dagnormaal scholen zullen veranderd worden in rijks kweekscholen met 4 leerkrachten. De be staande rijkskweekscholen houden 5 leer- leerkrachten. Eike kweekschool zal haar leerlingen moeten vinden in haar omgeving. Door deze bepaling komt waarschijnlijk nog een enkele van de bestaande rijksdagnormaalscholen in aanmerking om opgeheven te worden. (Vad.) VENSTERS VOOR DE UTRECHTSCHE DOMKERK. De Utrechtsche Domkerk heeft nu kans op eenmaal twee rr.oiumentalekerkvensters rijk te worden, elk van een groot Neder- landsch kunstenaar. Want, behalve het veel besproken, in Den Haag geweigerde Drie koningen-raam van Toorop, dat dankbaar door het Utrechtsche kerkbestuur aanvaard werd en waarvoor de plaats in de Van Arkel- kapel reeds is aangewezen, heeft men goede hoop, dat ook het door prof. Roland Holst ontworpen gekleurde kerkvenster zal kun nen worden uitgevoerd. Roland Holst heeft 'dit venster, met een voorstelling van de vier Evangelisten, speciaal voor de Domkerk te Utsecht, ontworpen. Het wordt 25 M. hoog en de figuren der Evangelisten gorden ieder 3 meter hoog. De vraag was slechts of voor de uitvoering van dit venster dat uit 50 a 60.000 glasschijven zal bestaan, het benoo- digde bedrag bijeengebracht zou worden. Het „Utr. Dagbl." deelt thans mede, dat er reeds een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld is. Deze mededeeling opent dus een keurig verschiet van nog een tweede venster in dë statige Domkerk van Utrecht. ALGEMEENE BOEKENINZAMELING VOOR HET R.K. BIBLIOTHEEK WEZEN. Reeds herhaaldelijk heeft het Centraal Bureau der K.S.A. een oproep gedaan om overal plaatselijke boekeninzamelingen te organiseeren ten bate van het R.K. biblio theekwezen. In verschillende plaatsen heeft men al met bijzonder veel succes deze actie uitgevoerd. Laatstelijk in Schiedam, alwaar van de ingezamelde voorraden is opgericht de R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek „St. Liduina" en bovendien nog meerdere kisten vol boeken naar Leiden konden wor den gestuurd. Dit nieuwe bewijs van de groote vruchtbaarheid van dergelijke in zamelingen, moge een aansporing zijn om ze ook overal elders ter hand tè nemen. Voornoemd Bureau verstrekt daarvoor gaarne kosteloos gedrukte handleidingen. Ook houdt het Bureau zich steeds bij zonder aanbevolen voor boekenschenkingen van particulieren. Zijne afdeeling „lectuur- bemiddeling" is speciaal ingericht voor een deskundige sorteering der ingekomen boe ken en voor het geven van een zoo doelmatig en nuttig mogelijke bestemming dier voor raden. Op de eerste plaats wordt daaruit afgezonderd al hetgeen voor de in wording zijnde Bibliotheek van de R.K. Universiteit te Nijmegen de eenige groote katholieke bibliotheek in ons land dienstig is. Voort: worden naar vermogen gesteund R.K. open bare leeszalen, Inrichtingen van Onderwijs, Volksbibliotheken, Ziekenhuizen, Sanatoria, Gevangenisbibliotheken en Katholieke boeke rijen in Oost- en West-Iridië. Van de R.K. volksbibliotheken komen allereerst die in aanmerking, welke, gezien de plaatselijke omstandigheden of den slechten invloed van andere leesgelegenheden, daaraan het drin gendst behoefte hebben. UIT DE GLASINDUSTRIE. Nadat in het begin van dit jaar de productie te Vlaardingen tot de helft is gereduceerd, is thans in hare fabriek te Schiedam de grootste oven van de Vereenigde Glasfabriek stopge zet. Het aantal arbeiders wordt daardoor terug gebracht van 975 tot ca. 500. Voor den binnenlandschen afzet is de pro ductie voldoende. Naar vernomen wordt, moeten de bij voort during onbevredigende uitkomsten van het bedrijf hieraan niet vreemd zijn. TER VERANTWOORDING GEROEPEN. Bij de installatie van den controleur Tref fers als hoofdcommissaris van politie te Ba tavia, sprak de heer Dietz, waarnemend hoofdcommissasis, hem eveneens toe. De „Ind. Crt." vermeldt hierover Hij kon mededeelen, dat het corps, geheel begrijpelijk overigens, in het geheel niet verheugd was over de komst van den nieuwen hoofdcom missaris, maar nu de regeering eenmaal be slist had, een buitenstaander op den verant woordelijken post te benoemen, kon de heer Treffers rekenen op den voiledigen steun van het geheele corps. De commissarissen zullen gedachtig aan hun eed, tot het laatste toe hun plicht doen. Naar aanleiding van deze woorden is de heer Dietz, thans door den resident namens de regeering ter verantwoording geroepen. Men meldt uit de Betuwe De aardappelprijzen in de Betuwe loopen sterk op. Bravo's doen al f 6.25 en Roode -eer f 5.25 per H.L., daar de voorraad sterk is opgeruimd, verwacht men nog een verdere stijging. De uitslagen der laatste 3 replay-wed strijden om de Cup luiden: Charlton AthleticAccrington (00) 10 Clapton OrientSwansea Tow* (11) 1 Halifax Town-Northampton Town (1-1) 11 De beide laatstgenoemde wedstrijden zul len op nader te bepalen datum wederom worden overgespeeld. Gisteren den tweeden dag van de Hol landZwitserland wedstrijden, werd ge start voor den wedstrijd over 1500 M. Ook deze wedstrijd werd een volmaakt succes vpor de Hollanders, die zoowel op de eerste en tweede als op de derde plaat# beslag legden. De uitslag luidt: 1500 ra.: 1. Boot (Holland) in 2 minuten 32 7/10 sec.; 2. W. J. Blaisse (Holland) 2 m. 38 1/10 sec.; 3. Kos (Holland) 2 m 42 4/10 sec. ST. MORITZ, 17 Jan. Geen enkele der nummers, waaruit de Holland-Zwitserland- wedstrijd bestond, is door de Hollanders verloren. Ook op de 5000 M. kwamen zij zegevierend uit den strijd te voorschijn, ter wijl evenals op de 1500 M„ de 2e en 3e plaats door hen werden bezet. De uitslaf luidt: 5000 M.: 1. Boot (Holland) 9 min. 29 5/IC sec.; 2. Blaisse (Holland) 9 min. 38 8, IC sec.; 3. Kos (Holland) 9 min. 44 2/10 sec. EEN WATERLEIDINGSKWESTIE IN NOORD-HOLLAND. Men meldt uit Zuid-Scharwoude In deze gemeente en te Noord-Scharwoude zijn een groot aantal huiseigenaren, die weige ren hun woningen aan te sluiten bij de wa terleiding, wat volgens de ingevoerde bouw verordening moet geschieden. De kanton rechter te Alkmaar heeft er thans een 25-tal veroordeeld tot f 2 boete subs. 1 dag. Verno men wordt, dat enkelen m hooger beroep zullen gaan ten einde een uitspraak in hooger ressort uit te lokken. GEEN NEDERLANDERS. Naar aanleiding van de nieuwe aardbeving» w Jke in Oostelijk Japan heeft pla.ts gehad» deelt het ministerie van buitenlandse ie zaken mede, dat Hr. Ms gezant te Tokio het be richt te hebben ontvangen, dat geen Neder landers letsel hebben bekomen. LIJK GEVONDEN. Op de spoorlijn Enschede-Gronau is nabij de eerste spoorbrug bij Enschede Woensdag avond het lijk gevonden van den 45-jarigen fehuwden fabrieksarbeider J. N-. wiens oofd eeheel veroletterd w**-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7