BUITENLAND MEDISCHE PRAATJES. Het roode testament- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. ^Tweede Blad - Zaterdag 19 Januari 1924 Dc beslissing over de registratie der Palts-regeerings-decreten is op nieuw uitgesteld. De wetsontwerpen ter bescherming van den Fran- schen franc. Waarschijnlijk breekt Maandag in Engeland de spoorweg staking uit, die vermoedelijk een week duren zal. In de Kleine Entente is het toch niet heelemaa! koek en ei. De economische politiek in de® :onf eren tie der Söwjets. Het Egyptische Kabinet is afgetreden. Onder de Telegrammen: Het Britsche onderzoek in de Palts is geëin- Jigd. Een gedeelte der Engeische liberalen wil geen arbeiderskabinet steunen. De algemeene leiding der Engeische spoormannen wil geen staking. Poincaré heeft in de Kamer een rede gehouden over de buiten- landsche politiek. Trotzky afgetreoen. GEM. BUITEHL. BERICHTEN. NIEUWE GOUDGEBIEDEN ONTDEKT FEUILLETON. HEESCHIIEID. III. I Wij hebben de rorige maal gezien dat 'op •verschillende manieren het zoo teergevoe lige slijmvlies van ons strottenhoofd geirri- teerd kan worden. Nu eens was 'l itle labaks- rook, dim weer de alcohol of wij hadden koude gevat en op een anderen keer onze slem geforceerd door tc vee! Ie spreken, zin gen of schreeuwen. Door dit alles onslond een ontstekingsproces, heigeen een verlamming der zenuw, die de prikkel naar de slemban den geleidt tengevolge had en zoo heesehheid veroorzaakt. Wij hebben reeds den vorigen keer aangestipt dat een enkele maal ook een andere oorzaak steniibandvcrlamming in het leven kan roepen, n.l. het aanwezig zijn van een gezwelletje. Wanneer wij dil ontdekt hebben, wal. niet altijd even gemakkelijk gaat, daar bet in vele gevallen op een moeilijk te ontdekken plaats Ie voorschijn treedt, wat steeds een minder gunstig teeken is. Immers wij weten, dat een eigenschap van de kwaad aardige gezwelvorming is, dat deze noch ze nuwen, noch bloedvaten en dergelijke andere gewichtige dooien van ons lichaam ontziet en len koste van dezen voortwoekert. In vele gevallen kon de gezwelvormung een gevolg zijn van do uilzetting der halsklieren, de z.g. lymiplfklieren, die zooals u wellicht bekend zal zijn, de opdracht hebben, alle kwaadaar dige stoffen, die niet in hel lichaam thuis bc- hooren op te slorpen. Het behoeft geen beloog, dat de wegname langs operalieven weg van zulk een gezwel buitengemeen moeilijk en levensgevaarlijk is, zoodat hier voor een ingrdep meestal wordt afgezien. In vele gevallen past. men bier stra- lenbehandeling loe, die, zij 'l ctoor niet af doende, het lijden van den patiënt zoo dra gelijk mogeliik maakt. Behalve de genoemde verschijnselen vinden wij bovendien nog oen tweetal andere buiten gemeen gewichtige aandoeningen, die wij niet onbesproken mogen laten. Hel is de tu berculose en syplrilis, die wij op het oog hebben. Beiden kunnen eveneens het strot tenhoofd aantasten en wel in die mate dut de zieke bijna geen geluid kon geven. Geluk kig kunmen wij ook hier soms hulp bieden, zoo althans liet proces niet te ver is voort geschreden. Hoe 't ook zij, het blijven altijd ernstige aandoeningen, waarmede niet Ie spotten vuil. Zoo hebben wij dan gezien, dal de heesc.h- heid gevolg kan zijn van de meest uiteenloo- pende oorzakelijke momcnlcn, ja, van de on schadelijkste tot de meest kwaadaardige, die wij kennen. Ik behoef u dus nauwelijks le zeggen, hoe onverstandig het is met heeseh heid, die reeds eenige dagen duurt en aan blijft houden, te blijven rondkropen, z,onder enkele middelen le probeeren zooals: bon bons of pastilles, die zoo de kwaal van ou- schuldigen aard is, uitstekend helpen. Heeft men voortdurend last van dit euvel dan doet men goed een specialist le raadplegen, deze kan dan vaststellen wat de oorzaak is. Zoo lang het toch niet vaststaat, waardoor de heesehheid onslaan is, is elke behandeling een werken in <1 blinde, hetgeen soms lof de alternoodlolligste gevolgen aanleiding kan geven. Ik twijfel dan ook niet of gij zuil na het lezen van dit artikel den u aangewezen weg in slaan, heigeen des le gemakkelijker zal val len, dioordal gij Ihans weet waarom. MEDICUS. Het onderzoek in de Palts. Een Engelsch draadloos bericht meldt, dat Donderdag in de vergadering van de Rijnlandcommissie de quaestie van de regi stratie der decreten van de separatistische „autonome regeering van de Palts" opnieuw voor een week is uitgesteld. De Engeische en Belgische gedelegeerden behielden zich het recht voor een nieuw uitstel te verlan gen indien in dien tijd nog geen overeen komst terzake was getroffen tusschen de ge allieerde regeeringen. Tijdens het bezoek van Ciive legden de separatistische wachtposten te Spiers hun wapens neer, na zijn vertrek namen zij deze weer op. De bevolking van Kaiserslautern was voor nemens den Engelschen consul-generaal Clive bij zijn aankomst een ovatie te bren gen. Daartoe had zich een groote menigte bij het station opgesteld, doch deze werd door Fransche gendarmerie met de blanke wapens uiteengejaagd. Twee personen werden ernstig gewond. De samenzwering tegen v. Seeckt. De mededeeling, dat er ook plannen zou tten hebben bestaan om behalve generaal v. iSeeckt, v. Kahr en v. Lossow te dooden, blijkt wel onjuist te zijn geweest. Oolf wordt tegengesproken, dat de Beiersche regeering gewaarschuwd zou hebben, en dat dienten gevolge de arrestatie van Thorman plaats tou hebben gehad. Waarschijnlijk moet aet worden geacht, dat de Beiersche regee- ing even verrast was over het gebeurde als edereen. De Viking-Bond te München spreekt legen iets met den voorgenomen aanslag te naken te hebben Thormann zou reeds ge- uimen tijd geleden uit den bond zijn ge ileden. De pogingen tot herstel "van de Fransche Financiën. Donderdag heeft minister De Lasteyrie in de FranscheKamer de aangekondigde voor Stellen, die zullen moeten dienen om aan de noodlottige daling van den frankenkoers een einde te maken, ingediend. De voorstellen toonen, gelijk we af, eerder opmerkten, dat de Fransche regeering volkomen inziet waar de fout zit en de eigenlijke oorzaken voor het in den laatsten tijd zoo duidelijk gebleken wantrouwen in den frank heeft erkend. Met hare voorstellen tot bezuiniging en belas- tingverhooging erkent ze de tering niet naar de nering te hebben gezet en erkent ze even eens, dat hare aanvankelijke pogingen om de daling van den frankenkoers eenvoudig aan boosaardige manipulaties en speculaties (van buitenlanders natuurlij k) toe te schrijven, geen zin hadden. ungetwijteld toont ze thans nu de toestand al te "gevaarlijk dreigde te worden, grooten moed. Zij kan er immers op rekenen, dat are maatregelen veel ontevredenheid in breede kringen zullen moeten wekken. En dat nog wel nu het tegen de verkiezingen loopt. Het was immers iuist met het oog op deze verkiezingen, dat de heer Poincaré het vorige jaar doorzette om de begrooting van 1923 ook voor 1924 te doen gelden. Een be grooting zou er zijn voor twee jaren. Zoo zou den in de Kamer onaangename financieele discussies vlak voor de verkiezingen worden vermeden. De dalende frank heeft de bere kening van den minister-president in de war gestuurd. Niet alleen onaangename financiee le discussies, maar ook heel onaangename fi nancieele maatregelen zijn thans noodig. "-Van deze maatregelen geeft een Havas- telegram een overzicht. In een deel van onze oplaag van gisteren zijn daarbij eenige ver gissingen begaan. De minister van financiën heeft immers niet voorgesteld om een dubbe recht te heffen van alle belastingen. Hij heeft slechts voorgesteld de operatie is al ingrij pend genoeg om op alle belastingen nog eens twintig opcenten te heffen, hetgeen dus hierop neerkomt, gelijk onze lezers trou wen suit vorige berichten al wisten, dat hij alle belastingen met een-vijfde wil verhoogen. Alleen de protectionistische douanerechten zullen worden uitgezonderd. Op deze wijze wijze hoopt de regeering vier milliard meer te zullen beuren. Andere milliarden hoopt ze dan te verkrijgen door bezuinigingen en door een scherper controle op de belastinginning, waarmee het in Frankrijk, vooral ook waar het gaat om de belastingen die speciaal de boe ren treffen, niet al te best is gesteld. Aldus hoopt de regeering het evenwicht in de gewone begrooting te herstellen, welke Ze dan hoopt te handhaven door nieuwe uit gaven-zooveel mogelijk na te laten. Zoo is de regeering van den heer Poincaré dus op den goeden weg. En blijkens de door den premier Donderdag gehouden rede twij felt ze dan ook geenzins aan het succes van haar ingrijpende maatregelen, welker wel slagen ze hoopt te verzekeren door een drin gend beroep op het patriotisme van het Fran sche volk, dat bij de uitvoering er van alle mogelijke medewerking moge verleenen. In hoeverre de maatregelen van de regee ring voldoende zullen zijn daar ondanks deze toch nog een belangrijk deel van het deficit door leeningen zal moeten worden gedekt, zal moeten blijken. Daarbij zal de houding beslissend zijn van de Fransche spaarders en beleggers, die tot dusver de vlottende schuld opnamen, en wier vertrou wen dus in de eerste plaats moet worden be vestigd. Ziehier in groote lijnen de ontwerpen, die de Fransche regeering Donderdagmiddag bij de Kamer hééft ingediend Het eerste ontwerp betreffende de onder drukking der speculatie houdt in lo. Een verscherping der controle op de wisseloperaties, die alleen mogen plaats heb ben na voorafgaande machtiging door de Ka mers van Koophandel wat betreft den aan koop van buitenlandsche wissels voor han delsdoeleinden 2o. voorafgaande machtiging moet zijn voor het houden van en wisselbureau, welke teruggekeerd. Deze was de eenige, die reeds ontvangen van den minister van financiënbuitenlandsche zaken ïs tevreden naar huis ken omtrent de binnenlandsche economische - -•JiJ- politiek heeft behandeld. Deze beraadsla gingen droegen een hartstochtelijk karakter, want de communisten en revolutionnairen verdedigden hun zaak hartstochtelijk. Onder de tegenstanders heeft dit twistpunt ijdeie hoop gewekt, maar de partij is eensgezinder dan ooit, uit het debat te voorschijn geko- n en. Een groote meerderheid heeft zich ver- eenigd met de lijnen der politiek welke gedu rende 6 jaar tot richtsnoer voor den opbouw der sovjet-republieken hebben gediend. machtiging bij overriding kan worden in getrokken. Het tweede ontwerp heeft betrekking op verschillende fiscale e. a. maatregelen, ten einde het evenwicht van het budget te ver zekeren, te weten le. Besparing van een milliard, waartoe de regeering het recht vraagt om de noodige administratieve hervormingen en vereenvou digingen aan te brengen. Elk decreet, dat wijzigingen zal aanbrengen in de vigeerende wetten, moet binnen zes maanden worden onderworpen aan de bekrachtiging door het parlement. Van nu af aan mag geen nieuwe functie worden gecreëerd of nieuw personeel worden aangesteld in de diensten, die moeten worden gereorganiseerd. 2o. Het tegengaan van fraude door de ver scherping der controle op de uiterlijke tee kenen van welstand en instelling van een re gister van coupons en dividenden van stuk ken aan toonder, i 3o. Het scheppen van nieuwe hulpbron nen. De regeering wil vier milliard halen door 20 opcenten te heffen van alle belastingen, behalve van douanerechten, die een bescher mend karakter hebben. Zij zal eveneens de beperking eischen van bepaalde openbare fondsen en ten slotte zal zij de kadastrale schatting voorstellen van alle gebouwde en ongebouwde eigendommen, ingaande 1924. 4o. Bespoediging der belastinginning. De minister van financiën wil rentevergoeding invoeren in geval van vooruitbetaling der directe belastingen en omgekeerd verhooging der belasting in geval van te late betaling. De minister vraagt eveneens beperking der bevoegdheid tot betaling in Fransche Rente van buitengewone heffingen op oorlogs winsten. 5o. De regeering stelt verder voor de in stelling van een oorlogspensioenkas, teneinde door middel van constante annuïteiten de last dezer pensioenen te verminderen en al dus den indruk op de begrooting der vol gende dienstjaren te verlichten. Deze maatregelen zullen de regeering uit bezuiniging of nieuwe bronnen, de beschik king geven over ongeveer zeven milliard, die haar in staat zullen stellen het evenwicht op het budget te herstellen. Tot deze maatregelen behoort ook het ach terwege laten van elke nieuwe uitgave, of schoon dit zeer moeilijk is. De Kamer nam met 445 tegen 120 stem men het heele ontwerp aan, waarbij de belas tingen'op den omzet worden gewijzigd. Dc dominions en een La- bour-Kabinet. De'„Daily Telegraph" verneemt, dat de premier van Australië, Bruce, de eerstvol gende dagen particuliere conferenties zal hebben met eenige Labour-leiders over de rijksvoorkeur en de betrekkingen tusschen de dominions en het moederland in het alge meen. In verband met de uitlating van Clynes over andere middelen tot ontwikke ling van den handel van het Rijk dan ta riefrechten, wordt in herinnering gebracht dat Bruce ter rijksconferentie in het bij zonder een stelsel van bijdragen in de vrach ten bepleitte. Dc dreigende spoorweg staking in Engeland. Na een onderhoud met de spoorweg directies en het bestuur van den machinisten en stokershond verklaarde Henderson Don derdagavond, dat hij geen mogelijkheid meer zag tot het vermijden der staking. Ook de secretaris van genoemden bond verklaarde, dat de staking thans zeker was. Indien zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen is het waarschijnlijk, dat Maandag de spoorwegstaking zal uitbreken. De spoorwegmaatschappijen hebben een mededeeling gepubliceerd, waarin zij Zeggen, dat zij geen andere keus hebben, dan de be schikking van den loonraad toe te passen. Bromley gaf daarop te kennen, dat den leden, in overeenstemming met de door hen genomen besluiten, niet anders overblijft dan in staking te gaan De „Westminster Gazette" zegt, dat de spoorwegmaatschappijen het machineperso- neel, dat lid is van den bond, op 20.000 a 30.000 schatten. De maatschappen hebben een plan uitgewerkt voor een omvangrijk passagiers- en goederenvervoer en men hoopt, dat de verkeersstagnatie niet langer dan zeven dagen zal duren. Het referendum onder de Engeische mijnwerkers. Blijkens de gisteren gepubliceerde cijfers hebben zich voor opzegging der loonovereen- komst verklaard 510.303 stemmen en er tegen 114.558, een meerderheid derhalve van 395.745. De conferentie der Kleine Entente. Omtrent den afloop van de conferentie te Belgrado wordt gemeld, dat deze met een wanklank is geëndigd, en dat dr. Benesj blijkbaar ontstemd is afgereisd. Te Belgrado zelf heerscht een crisisstem ming door het conflict tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den Zuid- Slavischen gezant te Parijs naar aanleiding van het vraagstuk der erkenning van Sovjet- Rusland in het leven geroepen. De bladen zijn van oordeel dat of dr.'Nintjitsj of dr. Spalaikowitsj de consequenties uit dit con flict zullen moeten aanvaarden. vóór het begin der conferentie iedere verder gaande beteekenis aan haar ontzegde, en daarbij liet doorschemeren, dat de belangen van Roemenië niet toelieten op gebied van de buitenlandsche politiek bondgenootschap pen te sluiten die Roemenië reeds in verband met de bestaande verdragen met Polen yan de hand moet wijzen. De beraadslagingen te Belgrado hebben geleerd, dat de belangen van de verschillende staten der Kleine Entente te zeer uiteen- loopen, zoodat elk zich de vrije hand ook voor de toekoms^ wil voorbehouden. In het bijzonder is gebleken, dat noch Zuid-Slavië noch Roemenië lust hebben zich door Tsjecho-Slowakije op sleeptouw te laten nemen, en dr. Benesj niet ais woordvoerder van de Kleine Entente willen laten optreden. Te Boekarest richt men zich duidelijk naar Londen en men wordt daarbij door dc Polen gqjteund, wier gezant te Belgrado reeds voor het begin der conferentie op opzienbare wijze het standpunt van Polen tegen de Kleine Entente liet uitkomen. De Italiaansche betrek kingen met Zuid-Slavië. Een officieele nota te Rome betreurt het dat de Italiaansche en buitenlandsche pers niet een voorzichtige reserve in acht hebben genomen ten aanzien van de verspreiding van berichten aangaande overeenkomst tus schen Italië en Zuid-Slavië. De nota ver klaart, dat 1. er geen enkele afstand van eilan den in de Adriatische Zee zal plaats hebben 2. er geen enkele grenswijziging zal zijn in de Julische Alpen 3. de toekomstige betrek kingen tusschen de beide landen zullen wor den geregeld bij een verdrag van vriendschap met beperkte doelen voor beide landen, die op zich nemen geen onrust bij elkaar te ver wekken 4. een conferentie voor het teeke nen van de algemeene en partieele overeen komsten te Rome zal plaats hebben. Het statuut van Memel. Het gebied van Memel, gelegen aan den mond van den Njemen, tusschen Oost-Pruis- sen en Litauen, heeft, zoowel aan den Ge- zantenraad ais aan den Volkenbondsraad, al heel wat hoofdbrekens gekost. Vóór den oorlog maakte het deel uit van het Duitsche Rijk en bij den vrede van Ver sailles werden de voornaamste geallieerde en geassocieerde mogendheden met de souve- reiniteitsregeling belast. Deze stelde er een gouverneur over aan, die tot aan den in Januari 1923 van Litausche zijde gepleegden aanval op dit land er het bewind over voerde. De Gezantenraad was toen niet ongenegen de rechten der geallieerden op Memel onder zekere voorwaarden aan Litauen over te dra gen. Hiertoe werd een conventie ontworpen, waarmede de regeering van Litauen zich even wel niet kon vereenigen. Ten einde raad be sloot de Gezantenraad de quaestie bij den Volkenbond aanhangig te maken, zich be roepende op art. 11 van het Volkenbonds statuut, dat bepaalt, dat elk lid het recht heeft op vriendschappelijke wijze de aandacht t an den Raad te vestigen op omstandigheden, die de internationale verhoudingen kunnen beïn vloeden en die dientengevolge den vrede of de goede verstandhouding tusschen de vol keren bedreigen. De Volkenbondsraad heeft tijdens zijn laatste bijeenkomst te Parijs verschillende zittingen aan de oplossing van dit vraagstuk gewijd en niets onbeproefd gelaten om langs den weg der verzoening een voor alle partijen bevredigende oplossing te vinden. Litauen was vertegenwoordigd door zijn minister president, tevens minister van Buitenland sche Zaken, Galvanauskas. Tot een defini tieve oplossing is het niet gekomen. Na lang durige besprekingen besloot de Raad een commissie te benoemen, die de moeilijkhe den tusschen Litauen en den Gezantenraad welke in hoofdzaak verband hcuden met de organisatie van het transitover keer en de ha veninrichting van Memel,uit den weg zal moe ten ruimen. Die commissie zal, na grondige bestudeering van allé factoren, een ontwerp- vconventie voor het statuut van Memel op stellen. Zij zal uit drie leden bestaan, die niet behooren tot een der landen, die thans de souvereiniteit van Memel uitoefenen. De Raad heeft den Amerikaan, Norman Davis oud-ondersecretaris van staat, -die Amerika in 1919 op de vredes-conferentie vertegen woordigde, tot voorzitter benoemd. De twee overige leden zullen worden aangewezen door den voorzitter van de Verkeers- en Transito commissie van den Volkenbond. De Raad heeft, door een hooggeplaatst ambtenaar der Vereenigde Staten, voor het voorzitterschap der commissie aan te zoeken, blijk gegeven van een ruimen blik. Deze daad zal niet al leen het vertrouwen in een rechtvaardige re geling van dit verschil in Litauen verhoogen, doch ook aan de overzijde van den Oceaan meer belangstelling voor den Volkenbond wakker roepen. De heer Norman Davis heeft het voorzitterschap aanvaard. Conferentie van de verte genwoordigers der Sov jetrepublieken. 16 Januari is de algeheele conferentie van de vertegenwodfdigers van de sovjet-repu blieken geopend, waarop 355 afgevaardigden aanwezig waren. Het voornaamste punt van de agenda was de vaststelling van de te vol gen economische politiek in verband met den internationalen toestand. «Tot leden van het bureau zijn o.a. gekozen Trotsky, Zinof- jif, Boekharin, Rykof en Kalinin. De debat ten werden ingeleid door Kamenef, die er op wees, dat de communistische partij reeds tot Alleen de Roemeensche minister van in onderdeden de voornaamste vraagstuk- Het Egyptische kabinet afgetreden. Het Egyptische kabinet is afgetreden. De koning heeft den premier verzocht aan te blij ven tot de koning op 25 Januari te Kairo is teruggekeerd. Dan zal ongetwijfeld Zaghloel ontboden worden, die blijkbaar bereid is de regeeringsverantwoordelijkheid te aanvaar den. Dc opstandige beweging in Mexico. Een draadloos bericht van een petroleum- schip in de Golf van Mexico meldt, dat ka- nonneerbooten der opstandelingen in Mexico om elf uur in den morgen de kust van Tam- pico bombardeerden. Ongeveer 15 granaten waren afgeschoten, toen het bericht werd ver zonden. De aardbeving in Japan. Omtrent den aardschok, die Dinsdagmor gen Japan heeft geteisterd, wordt gemeld, dat deze het hevigst in de provincie Sagami is geweest. Er zijn daar niet minder dan 444 huizen geheel, en 1606 gedeeltelijk verwoest. Verscheidene personen werden gedood en het aantal gewonden is groot. Twee textiel fabrieken zijn ingestort. Dit kostte vier per sonen het leven, terwijl vijftig ernstig ge wond werden. De buitenwijken van Tokio zijn minder ernstig beschadigd. Het aantal dooden be draagt daar 3, 20 pe rsonen werden lichtge wond. De school voor Kunstnijverheid te Yoko hama is geheel verwoest. Dc gift van den Paus voor dc slachtoffers der over stroomingen in Frankrijk. De Paus heeft 50.000 fres. ter beschikking van Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, gesteld tot het lenigen van den nood onder de slachtoffers der jongste overstroo mingen. ENKELE STAALTJES VAN DE EX PLOITATIE DER REGIE-SPOORWE GEN. Een correspondent van de „N. R. C.", die dezer dagen met de treinen van de Regie in het bezette gebied heeft gereisd, vertelt het volgende over zijn ervaringen Ik had dezer dagen weer eens gelegenheid, met de treinen van de Regie een reis van eenige be teekenis te doen de verrassingen, waarvoor men bij zulk een reis te staan komt, zij legio. Ik moest van Bonn naar Darmstadt, en daar ik meende gehoord te hebben, dat de régie weer een directe verbinding had met Darm stadt, dat even buiten het bezette gebied ligt, vroeg ik'te Bonn een kaartje voor Darmstadt,. De juffrouw aan het loket vroeg mij, of Darm stadt niet.... in Holland lag, en toen ik haar had uitgelegd, dat dit geenszins het geval was, verwees zij mij naar het loket „In lichtingen". Een bejaarde heer deelde me hier niet bijzonder welwillend mee, dat ik over Wiesbaden en Frankfort moest reizen. Ik nam dus een kaartje naar Wiesbaden. De sneltrein was anderhalf uur te laat, het was intusschen een troost te vernemen, dat hij soms met nog grooter vertraging binnen komt. Dc trein werd niet alleen bestormd door de reizigers, die sedert anderhalf uur wachtten, doch ook door hen, die voor den volgenden trein, een boemel gekomen waren. De trein was daardoor dermate overbelast met honderden reizigers, die in de gangen opeengehoopt stonden, dat mgn, van den eenen wagon door den doorloop den anderen wagon inkijkend, den indruk had, dat de laatste scheef gebouwd was, zoo zwaar drukte de eene zijde op de veeren. Na bijna drie uren staande op een halven vierkanten meter ruimte te hebben door gebracht, kwam ik te Mainz aan. De nauwe aanraking met mijn medereizigers had ten minste dit voordeel opgeleverd, dat een Duit- scher die van de faits et gestes van de Régie blijkbaar beter op de hoogte was dan de amb tenaar van de Régie te Bonn, wiens jwerk het is, de reizigers in te lichten, mij had medege deeld, dat ik niet naar Wiesbaden, doch naar Mainz moest reizen en dat vandaar, sedert een paar weken reedsm, een directe aansluiting met Darmstadt bestond. De weg over Frank fort, mij door den heer van het Bureau des Renseignements aanbevolen, beteekende een groot tijdverlies Doch dit was noch niet het einde van de verrassingen. Te Mainz aan gekomen, moesten alle reizigers uit Bonn zich in een lange file aan het bijbetalingsloket opstellen, omdat de juffrouw te Bonn, blijk baar niet wetend, dat deze trein een expres was, aan alle reizigers verkeerde kaartjes had verkocht... De toestanden bij de Régie zijn onhoud baar. Het staat niet aan ons uit te maken, waar de fouten schuilen. Zouden Franschen goed doen met meer Duitsch personeel in dienst te nemen Is de hoeveelheid rollend materieel "onvoldoende Wij laten het in het midden. Maar ieder die genoodzaakt is van de Régietreinen gebruik ta maken, doet dezelfde onaangename ervaring op. Het kan dan ook niemand verbazen, dat naar verzekerd wordt drie maatschappijen reeds aan de Régie failliet zijn gegaan, ter wijl de vierde zich slechts kan staande hou den door de toezegging van Poincaré. dat de bedrijfsonkosten van de Régie op de be zettingsrekening zullen worden geplaatst en dus door het Duitsche rij^c zullen worden gedragen. Het is bekend geworden, dat de uitgaven van de Régie slechts voor een vijfde deel door de i komsten gedekt worden; doch in plaats van den dienst te verbeteren en uit te breiden, gaat de Régie eerstdaags tot een paardemiddel, n.l. een tariefsverhooging van waarschijnlijk 200 pCt over, waarvan na tuurlijk het gevolg zal zijn, dat ieder die zich maar eenigszins van het twijfelachtige genot van een reis met een régietrein kan spe nen, er geen gebruik meer van maakt PRINSES LOUISE EN HAAR SCHULD- EISCHERS. De processen in de Belgische koninklijke familie zijn legio. Feitelijk zijn twee vao wijlen Koning Leopold's dochters, de prin- cessen Louise en Stephanie, permanent in rechtsgedingen gewikkeld, waarbij vaak niet zeer verkwikkelijke nr.ancieele aangelegen heden aan het licht komen. Dinsdag a.s. zal het Brusselsche Hof van Appèl wederom een zaak hebben te berech ten, die prinses Louise, eertijds de gemalin van prins Philippe van Saksen-Koburg- Gotha, betreft. De steeds in geldnood ver*, keerende prinses wil nJ. haar schulden aan haar crediteuren in de vroeger-vijandelijke landen in Duitsche marken en Oostenrijk- sche kronen tegen den huidigen wisselkoers betalenNa den dood van koning Leo pold erkende de Belgische staat een schuld op de prinses te hebben van zes miliioen franken. Er werd toen een regeling getrof fen, waarbij 4 ló miliioen in een bank werden gedeponeerd om, na arbitrage, onder de schuldeischers der prinses te worden ver deeld. De overige lx2 miliioen, werd onver wijld aan de prinses uitbetaald, De commissie, die de eischen der credi teuren had te onderzoeken, reduceerden het bedrag der schuldvorderingen, dat dertig miliioen bedroeg, aanmerkelijk, op grond der overweging dat het sterk overdreven was. Nochtans bepaalde zij dat, daar de schulden vóór den oorlog waren gemaakt, deze ook tegen den wisselkoers van vóór den oorlog moesten worden gekweten. De schuld was opgenomen in het bedrag van het vijan delijk kapitaal, waarop de Belgische Staat beslag legde. De prinses wordt in haar eisch gesteund door haar crediteuren van geallieerde natio naliteit, die slechts kunnen winnen bij de betaling van de schulden aan de Duitschers en Oostenrijkers tegen den lagen wisselkoers. Wordt de eisch van de prinses ingewilligd dan zal zij slechts een Tuttel bedrag aan haar „centrale" crediteuren te betalen hebben, terwijl de „geallieerde" schuldeischers hun volle bedrag zullen krijgen. Naar gemeld wordt, zijn dezer dagen nieu we goud- en zilvergebieden in Kondyke ont dekt. In het gebied van de Beaver-rivier is de rijkste dier goudaders aangetroffen. Talrijke gelukzoekers hebben zich op de berichten in de dagbladen naar Kondyke begeven. MIJNWERKERSSTAKING IN CANADA Twaalfduizend arbeiders, werkzaam in de mijnen te Sydney (Nieuw Schotland) zijn in staking gegaan, daar de onderhandelingen met de directies der mijnen inzake loonsver- hooging mislukt zijn. Het werk in alle m? nen, ook op Cape Breton, ligt thans stil. UIT DE PARTIJ GEZET. De vroegere Duitsche hofmaarschalk graaf v. Zedlitz-Trützschler, die over zijn twaalf jarig verblijf aan het hof een boek heeft ge schreven, waarin hij merkwaardige bijzon derheden meedeelt over het hofleven en zich niet ontziet critiek te oefenen op verschillen de personen uit militaire en diplomatieke kringen, is thans door het bestuur van de Duitsche nationale Volkspartij te Liegnif zijn woonplaats, uit de partij gezet. MAARSCHALK FOCH EN DE OPMARSCH NAAR BERLIJN. Generaal-majoor Allen, de oud-bevelheb ber der Amerikaansche troepen aan den Rijn, heeft, zoo meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" te New-York, in een al daar gehouden rede voor de militaire dub verklaard, dat het maarschalk Foch was die den opmarsch naar Berlijn tegenhield. De generaal had bij een bezoek, door hem on langs aan Parijs gebracht, met maarschalk Foch gesproken, die hem vertelde, dat er vóór het teekenen van den wapenstilstand een conferentie was gehouden. Maarschalk Foch had eerst de meëning van Sir Douglas (thans graaf) Haig gevraagd over de kwestie hoever de geallieerde troepen moesten oprukken en Sir Douglas had geantwoord, dat er voldoen de offers aan menschen waren gebracht en dat de Duitschers verslagen waren. Generaal Pershing had de beslissing aan Foch overgelaten, omdat Frankrijk als buur man van Duitschland moest leven. Maar schalk Pétain wilde voortrukken. Wij heb ben ze nu eenmaal aan het loopen, zeide hij, laten wij de nederlaag beslissend maken. Maarschalk Foch had toen volgens generaal Allen de deelnemers aan de conferentie heen gezonden en zijn eigen besluit genomen. B, De Fluwijn keek Angèle een tijdlang.ver baasd aan. „In China?Zoo, dus u houdt mij voor den gek?" „Begrijp je dat nu pas, jongenTe bent te nieuwsgierig en dat heb fk nie! graag. Ik ben zoo goed geweest ora jc 'teen en ander tc vertellen, maar ik wil niet, dat je misbruik van mijn geduld maakt. „U moet niet kwaad worden' hernam de Fluwijn kalm. „Ik vroeg 't u maar, omdat ik wat praten wilde. U begrijpt, al was de familie in China of Amerika of Japan, dat zou mij allemaal niets kunnen schelen.... Voor mij is het hoofdzaak, dat ik visch verkoop.... Ik ben klaar „Hier is je geld." „Dank u.... Moet ik morgen komen hooren, of er nog visch noodig is?' „Neen, morgen zijn we niet meer hier.... De dokter gaat op reis".... „Zoo?.... is mijnheer dokter?" Ziende dat Angèle niet meer wist, wat ze leggen moest, volgde hij er haastig bij: „Als ik ooit eens de eer heb hem te zien, moet ik hem toch iets vragen".,.. „Zoo!.... Wat?" „Een goed recept om mijn schoonmoeder kwijt te raken," en dc Fluwijn liep Snei de deur uit. „Mijnheer Paul zal zich maar moeten troosten," zeide Jules Boulenois bij zich zelf, toen hij weer wegvoer. „Die lieve jongejuffrouw is naar Amerika vertrokken.... Dat is ver.... heel ver.... Ik zal 't hem nog maar niet zeggen.... Misschien zou'hij er te veel verdriet van hebben.... Die oude is een slimme.... Ze begreep dadelijk, dat ik haar uil wilde hoo ren.... Afijn't geeft niemendal.... Ik welft, wat ik weten wilde.... dat is 't voor naamste, 't Overige kan mij niets sche len.... t Is toch eigenaardig, dat de jonge juffrouw juist gisteren naar Amerika is ge gaan, maar.. ..'tzal wel waar zijn." „U heelt een prachtige-buitenplaats, dok ter," begon Fauvel tot dojeter Thompson. „Ik zou den tuin wel graag eens willen zien" „We kunnen, vooraleer wij aan tafel gaan, nog wel een wandeling door den tuin maken,'® antwoordde dokter Thompson. Ze begaven zich met z'n drieën naar den tuin en wandelden door de lanen. Ze kwamen aan den oever der rivier, „Dat is een visscher, die zijn vak ver staat," merkte Fauvel op, naar den over- Jacques en Pascal hadden den Fluwijn i ook gezien. ,,'t Is de philosoof van het eiland," zeide Pascal. „Wat voor een philosoof?" vroeg Fauvel nieuwsgierig. Jacques Lagardc keek den boekenkoop- man strak in de oogen. ,,'t Is een eigenaardige jongen.... Hij is negentien jaar oud en als hij meerderjarig is, moet hij, zooals men vertelt, een flinke som gelds krijgen" „Een flinke som!" herhaalde Fauvel.... Als men hem zoo ziet, zou men het niet zeggen.... Hij ziet er volstrekt niet uit, ol hij zou moeten erven.... Heeft hij rijke familieleden?" „Dat geld krijgt hij van een vreemdeling, van een zekeren graaf dc 1 honnerieux". Fauvel maakte een onwillekeurige bewe ging. die Jacques niet ontging. „Hij weet er van," dacht deze bij zich zelf. „Als men gelooven wil, wat dat jong- mensch vertelt," voegde hij erbij, „dan zou graaf de Thonnerieux zes kinderen, die in zijn arrondissement woonden en op den zelfden dag als zijn dochter werden gebo ren, bij hun meerderjarigheid een groote som wijlen vermaken".... „Dat is eigenaardig," antwoordde Fauvel kalm.... Maar als men dien visscher daar in zijn armzalige plunje zoo ziet staan, zou kant wijzende. „Die zal met geen leege net- j irlen kunnen denken, dat hij een toe ten thuis komen." 1 komstrg rentenier is. De voort. drie mannen zetten hun wandeling XVIII. De Fluwijn had de wandelaars vanaf zijn plaats ook gezien. „Kijk, de dokter, met twee andere hee- hen.... De jongejuffrouw is er niet bij Dan heeft die dame misschien toch geen leugens verteld't Is in alle geval goed, dat ik het weet". De wandelaars waren het huis weer ge naderd. Angèle kwam de heeren verwittigen, dat het eten was opgediend. „Ik wil mij nog even gaan vcrkleeden, nicht. Houdt gij zoolang mijnheer Fauvel gezelschap" „Haast u dan." Jacques en Pascal gingen de zaal uit en traden de zijkamer binnen. „Gauw," beval Jacques, „een tafel onder die opening in den muur".... Pascal zette een tafeltje onder de ope ning van de in den muur aangebrachte huis. Jacques haalde uit een kast een doos, zette die op tafel en nam er het spuittoeste! uit, dat hij in de Barbarettestraat gekocht had. Hij stak het uiteinde van het toestel in de buis, die zich in de muur bevond, „Wat is dat?" vroeg Pascal nieuwsgierig. „Een slaapmiddel voor Fauvel. Die flesch is gevuld met kerosoleen, die door de drukking op een van deze bollen in damp overgaat.... Die damp verspreidt zich doof de buis in de kamer hiernaast en zal Fauvel in slaap doen vallen.... Als wij met het diner ongeveer klaar zijn, let dan goed op mij, dan zal ik een teeken geven. Laten we ons nu gaan verklecden, maar vlug". Een oogenblik later zaten de drie man nen aan tafel. Fauvel scheen goeden eetlust te hebben, want hij at en dronk voor twee. Toch schenen de pittige wijnen, die hem zonder ophouden werden ingeschonken, zijn verstand niet te benevelen. Tegen acht uur werden dc kaarsen aan gestoken en de blinden aan den buiten- en binnenkant gesloten. Jacques schonk champagne, op de eene flesch volgde de andere. Fauvel begon zich bovenmate lustig tc gevoelen en was blij, dat hij zich in zulk aangenaam gezelschap bevond. Dokter Thompson gaf Angèle ongemerkt een teeken. „Ik zal eens gaan zien, oi de kamer van mijnheer Fauvel in orde is." Zoodra ze weg was, sloot ze vlug dc blin den van de andere vertrekken en het huis scheen opnieuw eenzaam en verlaten, zooals het des morgens vroeg was geweest. Er heerschte diepe stilte in het rond. Slechts nu en dan hoorde men een rijtuig rollen of een waakhond in de verte blaffen. .Laten we nog eens drinken, mijnheer Fauvel," begon Jacques weer.... „Als ik mij wel herinner, heeft u dc gedenkschriften van Graaf de Rochefort voor mij meege- bracht" „Zeker, dokter.ik heb het hier,'' ant. woordde Fauvel, het boek uit zijn jaszak halend en het aan Jacques gevend „Waar heeft u hot gevonden, als ik vra gen mag," vroeg Jacques, den boekenkoop- man tersluiks aanziende. „Ik dacht, dat ik u het al verteld had. Ik heb het gekocht op een openbarevei ling. bij een partij oude hoeken' ,,U houdt me voor den gek," riep Jacques lachend. Door dien onvcrwachten uitval onthutst, antwoordde Fauvel aarzelend: „Ik begrijp niet, dokter, waarom u er aan zoudt twijfelen, ik zweer u, dat ik de waar heid zeg". „Zweer niet, mijnheer^ Fauvel." viel Jacques hem, nog steeds lachend in de rede,11c zal doen, alsof ik u geloof, air ik u daarmee plezier kan doenIk het het bock en dat is het voornaamste 't Spijt mij alleen maar, dat ik dc twee andere kostbare boeken niet heb, waarover u mij eenige dagen geleden hebt gespro ken." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5