Voor onze Jeugd KERK EN SCHOOL. ^'•'fR0RA^08-o0XE TELEFOONLIJ MARKTNIEUWS. De avonturen ven drie vrienden. DE NEDERLAAG VAN TROTZKY. H.H. Missen aan boord van de Rotterdamsche Lloyd«schepen. Een manifest der algemeene leiders van het Engelsche spoor wegpersoneel in zake de staking. Rechberg bij Marx. Edelmoedige gift des Pausen. Het onderzoek in de Palts. De pogingen tol herstel van de 2,00 S,l„ Fransche financiën. De ramp der L. 24. HANDEL EN NIJVERHEID. Trotzky afgetreden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bezwaren tegen de ijsvacanties. Wijziging Land- en Tuinbouw* Ongevallenwet 1922. Een motie-Troelstra om Kamer* ontbinding. Bevoorrechting van Antwerpen boven Rotterdam. 3 UIT DE*? MPPEHTS9MEL zijn jóngste bezoek aan Parijs had generaal Allen tot maarschalk Foch gezegd, dat het een font was geweest om niet naar Berlijn te gaan, doch maarschalk Foch wilde niet toe geven en haalde een kaart voor den dag, met den Rijn er op en het heele gebied tusschen fSie rivier en Berlijn. Er zou een groote verantwoordelijkheid bij betrokken zijn, zeide hij, om Hannover en al die steden in bezit te houden. Eenigc dagen geleden heeft het Russische Telegraaf-Agentschap het bericht geseind, dat Trotzky ziek is en rust noodig heeft en dat hij daarom voor een paar maanden naar het zuiden zal moeten gaan en zich niet met de staatszaken zal kunnen bezighouden. Dit bericht beteekent voor den ingewijde, dat Trotzky den strijd, dien hij aangebonden heeft tegen zijn vijanden, heeft verloren en dat hij nu door de overwinnaars uit de regee- rir.g wordt gedrongen. Wat is er eigenlijk in Rusland gebeurd? Toen het bleek, dat Lenin ongevaarlijk was en dat hij dus nooit meer zijn positie aan het hoofd van de regeering zou kunnen innemen, ontbrandde in de partij een hevige strijd tus schen de verschillende leiders, want iedereen dacht, dat hij de aangewezen opvolger van Lenin was- Het meest was hiervan Trotzky overtuigd en hij eischte, dat allen hem zouden gehoorzamen, evenals zij vroeger Lenin ge hoorzaamden. De keuze van den toekomstigen regent moest de almachtige bolsjewistische partij doen en haar beslissing was voor Trotzky vernietigend*zij stelde een triumviraat in (Kamenew, Stalin en Zinowjew) en droeg aar.'deze personnen de leiding der staatszaken op. Kamenew werd wat wij zouden noemen premier. Trotzky heeft dus een nederlaag geleden. Als organisator van het Roode leger had hij echter vee! aanhangers onder de troepen, zoodat het triumviraat den strijd niet op de spits durfde te drijven. Er ontstond een rege ling, waarbij Kamenew c. s. de gewone staats zaken zouden voeren en Trotzky leger eu vloot zou besturen. Voor de buitenwereld leefden beide partijen in vrede en betuigden elkaar hoogachting en trouw, maar in stilte werd een hardnekkige strijd gevoerd. Zoo was de toestand, toen Trotzky ziek werd. Of zijn ziekte echt of gefingeerd was is niet met zekerheid te zeggen. Wij veron derstellen, dat Trotzky inderdaad ziek is ge weest, want zijn afwezigheid was voor zijn tegenstanders voordeeliger dan voor hem. Hoe het ook zij, ernstig is'zijn ziekte niet geweest, want zij belette hem niet de dage- lijksche zittingen van het Politieke Bureau bij te wonen. De tegenstanders hebben dankbaar gebruik gemaakt van de afwezigheid van trotzky om in diens burcht, het Roode leger, vasten voet te krijgen. Oorspronkelijk was de bedoeling, dat Kamenew het oppercommando over leger en vloot zou overnemen. Dit ontmoette ech ter in 't leger veel verzet en leidde tot anti semitische demonstraties het leger duldde wel den Jood Trotzky, maar wilde zich niet onderwerpen aan den Jood Kamenew. Toen heeft het triumviraat een ander middel be dacht het benoemde den zeer populairen .generaal Boedjennyj, in wien het vertrouwen kon stellen, tot substituut van Trotzky, „om c!en zieken leider zijn zware taak te verlich ten," «ooais het officieel heette. Trotzky kon de2e benoeming niet ongedaan maken. Hij begreep, dat zijn tegenstanders hem lang zamerhand uit de regesring zuilen dringen en heeft besloten een tegenaanval te doen. Hiervoor had hij een leus en bondgenooten noodig, menschen, die den stormloop tegen het* triumviraat zouden ondernemen. En hij heeft zoowel het eene als het andere gevon den- De bolsjewistische partij is georganiseerd als een gedisciplin eerd leger. De partijgenoo- ten moeten de bevelen der leiders onvoor waardelijk gehoorzamen, zij moeten de leden der comité's kiezen volgens aanwijzingen van boven, zij moeten zonder protest aanvaarden alles wat de partijleiding heeft besloten, -oo- lang er gevaar bestond, dat een andere parti; zich van de macht zou willen meester ma ken, zoolang de burgeroorlog in het land woedde, verdroegen de gewone bolsjewiki deze discipline, maar toen alle gevaar was geweken, begonnen zij er tegen te protes teeren. Zoo ontstond de eene oppositiegroep na den andere. Deze groepen waren echter slecht georganiseerd en hadden geen ervaren leider, zoodat het de regeerende kliek geen moeite kostte de oppositie steeds uiteen te slaan en de voormannen in de gevangenissen te stoppen of naar het barre Noorden te ver bannen. De oppositie had dus een sterker leider en een spreker.de leus nocdig. De leus was „democratiseering van de bolsjewistische partij" en de leider.... Trotzky. Trotzky stelde zich dus aan ffét hoofd van hen, die zich tegen de dwingelandij der par tijleiders hadden uitgesproken. Wel is waar was deze rol van Trotzky eenigszins vreemd, want vroeger heeft hij herhaaldelijk stelling genomen tegen de oppositie, maar nu wer den de bakens verzet. Eerst probeerde hij nog achter de schermen te blijven. Hij heeft zijn nieuwen aanhangers materiaal verschaft om op een congres de voorstellen van het Centrale Comité te bestrijden (hijzelf heeft als lid van het Comité de voorstellen mede- onderteekend Kamenew begreep echter wie achter de oppositie stond en daagde Trotzky uit tot een openlijken strijd. Trotz ky moest de uitdaging aannemen en zoo ont stond de strijd, die eenige weken heeft ge duurd en de geheele partij en ook het land in rep en roer heeft gebracht. „Prawda," het partijorgaan, plaatste de artikelen zoowel van de leiding als van Trotzky de andere bolsjewistische kranten volgden dit voorbeeld. Later werd de strijd overgebracht naar de vergaderingen der organisaties en vakvereenigingen, hetgeen de hartstochten tot het kookpunt deed stij gen. Verschillende vooraanstaande partij mannen hebben zich openlijk voor Trotzky uitgesoroken, anderen haastten zich het triumviraat trouw te betuigen. Om aan dezen gevaarlijken toestand een eind te maken heeft het partijbestuur beslo ten de quaestie in stemming te brengen. Deze stemmingen duurden een paar weken „Prawda" wijdde ellenlange artikelen aan de resoluties, die aangenomen werden én vertelde minder prettige dingen van de aan hangers van Trotzky. Trotzky zelf werd door Zinowjew beschuldigd, dat hij eigenlijk geen bolsjewist was, dat hij zich bij Lenin had aangesloten, toen de overwinning van de bolsjewistische zaak zeker was, dat hij con necties onderhoudt met de Russische anti- bolsjewistische emigratie enz. De uitslagen van de stemmingen plaatste „Prawda" in twee kolommen onder de opschriften „Voor de partijleiding" en „Tegen de partij leiding." Of de stemmingen een betrouwbaar beeld geven van de verhoudingen in de partij, valt moeilijk te zeggen. Men moet niet vergeten, dat de stemmingen niet geheim waren en velen zich onder pressie van de leiders tegen Trotzky hebben uitgesproken. Hoe het ook zij de meerderheid betuigde zich vóór Ka menew c.s. Trotzky heeft dus de nederlaag geleden. DE STERKTE DER COMMUNISTI SCHE PARTIJ IN RUSLAND. Bij gelegenheid van de conferentie der communistische partij is een stastistiez om trent het aantal leden gepubliceerd, volgens welke de partij in November 316.000 leden telde tegen 330.500 in Januari 1922. Naar de Maasb. verneemt, zijn thans ook aan boord van de schepen van de Rotter damsche' Lloyd de noodige hulpmiddelen aanwezig, voor het opdragen van het H. Mis offer vareischt. Zoodat de Paters, die thans met de „Insu linde" de reis naar iiun verre missie-gebsed ondernemen, dagelijks in de gelegenheid zijn de H. Mis te lezen. De maatschappij heeft tevens een regeiing getroffen, waardoor de Katholieke passa giers aan boord harct schepen in staat wor den gesteld, iederen morgen de H. Mis hij. te wonen. Aan boord van de „Insulinde' worden nu dagelijks twee H. Missen gelezen, n.l. één om half 7 uur en één om 7 uur. en wel ia de Social-Hall der eerste klasse. Des Zondags wordt er een stille H. Mis opgedragen om half 7 en een Hoogmis om 10 uur, ditmaal in den eetsalon der eerste klass VAN ONZE o II til;] partij ontslag heeft genomen, doch ook, dat nij zich uit al zijn functies heeft terugge trokken. Zijn opvolger is Kameneff, Wij ge- looven echter, dat Trotzky zich niet zoo gc- makkelijk zal laten verdringen en hier de wensch wel de vader der gedachte zal zijn. (levend gewicht) 456 biggen, f 10—15 Kaas. Aanvoer 54 partijen. Ie soort Goud- sche kaas f 6468, 2e soort idem f 6063 le soort Leidsche f 5458 per 50 K. G. Han del matie. BEVERWIJK, R. K. Coöp. Tuindersver- eeniging „KennemerlancTI. Overzicht en verschillen zij zal handelen met de uitslui tende begeerte, om het land zijn burgers waardig te maken, die in een zeer moeilij ken tijd hun vaderlandsliefde hebben ge toond. Nevill Charberlain, de kanselier van de schatkist, veroordeelde het voornemen der liberalen om de arbeiderspartij aan het be wind te brengen, wier aspiraties volgens hem in directe Ugenspraak zijn met alles, waarvoor het liberalisme opkomt. Hij deed een beroep op Ramsay Mac Donald, om in dien hij aan het bewind mocht komen, met alle mogelijke sympathie de voorstellen voor de rijksvoorkeurrechten te behandelen, waartoe, men na beraadslaging met de ver tegenwoordigers der overzeesche dominons op de jongste rijksconferentie is gekomen. Deze voorstellen hebben niets gemeen met de algemeene in- en uitvoerrechten, die het land bij de algemeene verkiezingen heeft verworpen. Chamberlain zeide, dat iemand, die tot rijkdom is gekomen, met de grootste vriendschap terugdenkt aan die vrienden, die bij het begin van zijn carrière vriendelijk voor hem zijn geweest, en de overzeesche dominions staan thans aan 't begin van hun carrière, doch zullen over 20, 30 of 40 jaar er anders voorstaan. LONDEN, 18 Januari, De uitvoerende commissie van den bond van machinisten en stokers verklaart, dat zij de staking van de leden van dezen hond op Zondagnacht als onvermijdelijk beschouwt. Naar verluidt, willen de leden van de uit voerende commissie naar de verschillende provinciale districten vertrekken, teneinde daar de eindvergaderingen voor de staking te houden. De leiders der arbeiderspartij weigeren echter te gelooven, dat de staking niet kan worden afgewend. Vanmiddag werd een spoedvergadering van het congres der vak vereenigingen gehouden, om te overwegen, wat verder kan worden gedaan. Van de zijde der spoorwegdirecties wordt verklaard, dat hun vergaderzaal open wordt gehouden voor een bespreking ter elfder ure. De verklaring omtrent hetgeen op het spel staat, uitgesproken door Thomas en door Cramp, de leiders van den nationalen bond van spoorwegpersoneel en in het ma nifest neergelegd, waarvan de vereenigir.g grooter is dan die van de machinisten en stokers zal ongetwijfeld een matigen in vloed hebben op den bond van machinisten en stokers. De opinie van Thomas wordt in de spoorwegwereld zeer hoog geschat. Hij en Cramp hebben namens den nationa len bond van spoorwegpersoneel de uit- Beiersche autoriteiten, toen deze nog het ikpraak van den nationalen loonraad aan- bev/ind in handen hadden." Op de vraag, vaard, waartegen de bond van machinisten welke houding hij zou aannemen, indien de thans met staking dreigt. Zij weigeren te separatistcnaclie schipbreuk leed en of hij gelooven, dat een zoo ernstige blunder zal dan de oude regeering opnieuw zou erken- i worden begaan om zulk een slag aan het nen, zeide de generaal, dat hij hierop liever j beginsel van collectieve onderhandelingen, niet antwoordde. „Hoe het ook zij," ver- toe te brengen, als de staking, waarmede volgde hij, „de Palts leent zich schitterend gedreigd, wordt, zou zijn. Het is de plicht tot de autonomie en men is hier geheel on- van alle leden van Jen nationalen bond van verschil!ig voor wat te München gebeurt." spoorwegpersoneel te beseffen, dat de eer en het prestige van den bond op het spel Ï"H» in Fnffeland staan- Alle leden- die het werk neerleggen ue crisis m r,ngei«na. wcigeren eenige wcrkzaamheden te v - Oneenigheid onder de liberalen, richten uit sympathie voor een mogelijke t -T j i i staking, zullen de handteekening van zijn LONriEtï, 18 Januari Het debat °ver geaccrediteerde vertegenwoordigers ver- de labourmotic is tot Maandag veidaagd. loochenen en als onderkruipers worden be- LONDEN. 18 Januari. De bladen publi- sckouwd. ceeren een brief van Churchill, waarin deze BERLIJN, 18 Januari. Arnold Rechberg heeft den kanselier om een onderhoud ver zocht. De kanselier heeft hem naar het de partement van buitenlandsche zaken ver wezen, omdat dat de geëigende plaats is om zijn plannen in nader onderzoek te nemen. Van dat onderzoek zal het afhangen of de kanselier hem ontvangen zal. ROME, 18 Januari. Zijne Heiligheid de Paus heeft aan Duilschland een millioen tweehonderdduizend lire, vijftigduizend meter stof en drie hectoliter olijfolie, te gebruiken als chrisma, gezonden. i TIL LONDEN, 18 Januari. Clive, de Engelsche consul-generaal, zal zich vandaag, naar men verwacht, naar Coblenz begeven nadat hij zijn onderzoek omtrent den politieken toe stand in de Beiersche Palts zal hebben be ëindigd. Zijn verslag zal worden opgezon den aan de Engelsche regeering. Clive heeft de laatste dagen besprekingen gehad met vertegenwoordigers van alle klassen der bevolking van de Palts, vanaf de bisschopen tot en met de boeren. Hij heeft besprekingen gevoerd met burgemees ters, gemeenteraadsleden, leiders van vak vereenigingen, landbouwers, arbeiders, jour nalisten, advocaten, anti-peparatisten en se- peratisten, o.a. wat de laatsten betreft met Blei, die den vermoorden Heintz als hoofd der z.g. autonome regeering heeft opge volgd. Ook had hij een onderhoud met generaal De Metz, den Franschen militairen bevel hebber en met eenige Fransche officieren en ambtenaren. De inlichtingen, die hij beeft gekregen zijn zeer omvangrijk. Aan de „Seir" wordt uit Spiers geseind, dat de Britsche consul-generaal Clive, van de kleinhandelaren, de gemeenteambtena ren en de arbeiders heeft vernomen, dat deze partijgangers zijn van een autonome Palts-regeering. Alleen de geestelijkheid is tegen en separatistenregeering. Een later telegram zegt echter, dat ook de groote meerderheid der gemeenteambtenaren te gen de autonomie is. Een medewerker van het zelfde blad had een onderhoud met den Franschen generaal De Metz, die het bevel voert over de be zettingstroepen in de Palts. Deze verklaar de o.m., dat in de Palts geen separatisten zijn en dat de eenige wettige regeering de autonome Paltsregeering is. „Voor mij," al dus de generaal, „bestaat de Beiersche re geering hier niet en moet ik de autonome Paltsregeering steunen. Mijn houding tegen over deze laatste is dezelfde als tegen de kool, 1950 roode kool, 500 K.G. spruiten, 88 kisten boerenkool alsmede verschillende PARIJS, 18 Jan. Poincaré betoogde voor de commissie van Financiën der Kamer de dringende noodzakelijkheid van snelle af doening van de gisteren ingediende wets ontwerpen, waarbij hij herhaalde dat de re geering de verantwoordeli'kheid op zich nam, en verder verklaarde, dat de nieuwe maatregelen in geenen deele mochten wór- den beschouwd als een prijsgevirig van de rechten van Frankrijk op Duitschland. De commissie besloot onverwijld over te gaan tot het onderzoek van de maatregelen, noo dig ter dekking van de posten op debe grooting voor uitgaven, die Duitschland moet terugbetalen hef; aan het bewind komen der labours een nationale ramp noemt en voorstelt, dat het lagerhuis een adres aan de Kroon zal De vloot heeft gisteren onder een stort- - IJ zenaen, waarin, muieu „et vauuuwen aan Op verlangen worden P - j tegenwoordige ministers wordt ont- titers tijdig gewekt, om de H. Mis te kun- zenden, waarin, indien het vertrouwen aan regen het laatste saluut gebracht aan de 43 sagiers tijdig gewekt, nen bijwonen. Een desbetreffende bekendmaking be vindt zich in iedere hut en is bovendien op de publicatieborden opgehangen. Het blad vernam reeds, dat de Paters missionarissen, die zich. aan boord van de „Insulinde" bevinden zich zeer tevreden hadden betoond over de in dezen genomen maatregelen en over de hun beschikbaar ge stelde hulpmiddelen voor het H. Officie, INVOER VAN SCHOENWERK. zegd, tevens het socialisme worde afge keurd. LONDEN, 18 Januari. Binnenkort zal de premier van Australië, de heer Bruce, officieren en manschappen, die met de duikboot L 24 zijn omgekomen. Achttien schepen, waaronder 12 duikbooten, namen aan het rouwvertoon deel. De plaats, waar de duikboot ligt, was aangegeven door een vlag op een verankerde boei. De schepen particuliere besprekingen voeren met de vormden daarom een carré, met de mijnen leiders der labour-partij ten aanwen van' - 1 j* J~ imperiale concessies en betreffende de re laties tusschen de dominions en het moeder land. Bij de gisteren gehouden voortgezette debatten over het adres van antwoord op i de troonrede behandelde Thomas van de J arbeiderspartij in zijn rede de critiek, die Met ingang van Vrijdag kan invoer van op de politiek der arbeiderspartij is ge- schoenwerk, waarvan het bovenstuk grooten- I oefend. Hij zeide, dat de arbeiderspartij deels van leer is vervaardigd, worden toege-! misschien vergissingen zal begaan, doch hij staan wanneer daartegenover staat een aan- geloofde, dat, wanneer zij volgens haar koop van binnen!ar,dsch schoenwerk tot een veger „Ros", die als vlaggcscbip voor den schout-bij-nacht Nicholsen dienst deed, in het midden. Terwijl de bemanning bloots hoofds stond, verrichtte de vlootkapelaan den lijkdienst. Een groote krans van chry santen en lelies werd op het water neer gelaten, De verwarring in de berichtgeving over het sovjet-congres dreigt weer een aanvang te nemen. Eerst werd gemeld, dat Trotzky tweê-voudige waarde van het in te voeren schoenwerk. recht aan de regeering komt. haar ervaring tot lid van het sovjet-bureau was herkozen en haar verantwoordelijkheid goede dien- thans wordt medegedeeld, dat trotzky met sten zullen bewijzen en dat ondanks alle alleen als bestuurslid oer coaimunistisc.ie DELDEN, 17 Jan, Paarden, De aanvoer op de groote paardenmarkt alhier was bij zonder groot. De handel ging zeer vlot, daar voor het eerst de Duitsche kooplieden weer aan de markt waren en hooge prijzen be steedden, tot 700. Vele paarden werden verkocht, zoodat aan het station geen wa- j °'35; Eieren pe» 1. gens genoeg, beschikbaar waren. De rest moest te Hengelo worden ingeladen. ALKMAAR, 18 Jan. Kaas. Ter mankt wa ren, 90 stapels, wegende 72.000 Kg Fabrieks baas kleine 03, commissie f 00. boerenkaas •kleine f 59. commissie 57)4. Handel ving. AMSTERDAM, 18 Jan. Aardappelen. Be richt van den makel. Jac. Knoop'. Zeeuw che bonte f 8.50. idem blauwe f 8 258.50, id. eigenheimers 7.25—7.50; Geldersche Koi- nors 77.2'; Frieschc burgers 7.25 7.50; Zeeuwsctie eigeniheime rpoters 5 5 50, idem bonte poters f 5—5.50; Drefttscbe eigenheimers f 4.504.75; idem Roode Star f 4.50—5 per H.L. LEEUWARDEN, 18 Jan. Vee Aangevoeld 116 stieren 90560, 160 vette koeien 220 470, per Kg. f I1.18, 250 melk- en kalf- tkoeien f 200510, 18 veile kalveren f 38 80, 45 pinken f 90—200. 132 nuchtere kal veren f 918, '02 vette schapen 3050, 70 weideschapen 23—36, 105 lammeren f 0540, 932 vctle varkens f 55160, per Kg f 0 640.72, 84 magere varkens f 24— 52, 169 kleine biggen 9-16, 23 paarden, 31 bokken. De handel in gehru.iksvee was stug, prijzen duur; vette koeien took stug, le soort prijs houdend, overigens flauwer; slieren ruim prijshoudend; volte kalveren flauwer; nuch tere kalveren iels minder; varkens Iraag en lager, zouters CO—65 cl., Londensohe var kens 56—60 et.; wolVce iets minder. Eieren. Aanvoer 3200 kippen- 10 13 ct, 30 eenden- 91GJ4 ct. LEEUWARDEN, 18 Jan. Boter. Aanvoer 14/3 en 85/0 vaten Fagrieks- f 2.182.39 ïwleering van. de commissie 'f 2.43 per Kg. Kaas. Sleutelkaas f 0 690.85. Nagelkaas 0.410.03, Goudseho f 0.391.11, Edam mer f 0 551.26. Aanvoer 28.871 Kg. UTRECHT, 18 Jan. Kaas. Ter markt wanen 24 wagens met 6120 Kg. Prijzen 2e soort 60 64; rijksmerk f 63—67, zwaardere lot 70 Handel matig. ALKMAAR, 18 Jan. Granen. Aangevoerd 396 H. L., waarvan 80 H. L. tarwe, f 11.50 13 21 H. L. rogge, f 9.50 73 H. L. Chev. gerst f 11.50—12 200 H. L. baver, f 8.75—12 15 H. L. boonen, bruine f 3438 citroen f 5763 witte f 46 7 H. L. grauwe erwten, f 52, alles per 100 K. G- BOVENKARSPEL (Station), 18 Jan. Uier groote gele f 4.705 t>er baal aangevoerd 62 baatle Bloemkool f 36.25 per 100 st.; aangevoerd 80 stuks. Roode Kool f 6.50 9.80 per 100 K. G. aangevoerd 17.500 K. G. Gele Kool f 8—9.10 per 100 K. G. aange voerd 700 K. G. Witte Kool f 5.10—5.30 per 100 K. G. aangevoerd 7000 K. G. Spruitkool f 2.55—3.15 per 15 K. G.aangevoerd 36 23 k. BREUKELEN, 18 Jan. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 37 wagens, met te zamen 1281 stuks kazen, gewicht pl. m. 8967 K. G. Prijs Ie soort f 63—67, 2e soort f 58—62, g'estemoelde f 66—68, zwaardere f 70, per 50 K. G. DEVENTER, 18 Januari. (Weekmarkt.) Boter. 1ste soort 20 K. G. f 5151 idem 2e soort f 50—50%. Eieren per 100 stuks f 1113. Biggen per week f 1.252, vette varkens levend gewicht tot 200 pond 34 cent, daarboven 35 cent vette varkens slachtge- wicht 44 cent per pond. 's HERTOGENBOSCH, 18 Jan. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 13.525 K.G. Prijzen f 2.40—2.50. LEIDEN, 18 Jan. Vee. Aanvoer 3 stieren, f 295400 97 kalf en melkkoeien f 235 535 248 varekoeien, f 170—340183 vette ossen en koeien, f 235650, f 0.85 1.20 per K. G. (schoon) 3 vette kalveren, f 80—160, f 0.90—1.75 per K. G. (schoon) 79 nuchtere kalveren, f 8—16 223 vette schapen, f 38— 52, f 1.70—1.82. per K. G. (schoon) 310 weide schapen, f 30—42 417 varkens voor Londen, f 20—45, f 0.62—0.66 per K. G. kleinere partijen andijvie, prei, selderie enz. Ook kwam heden voor hel eerst ter markt Rabarber, welkè voor flinke prijzen werd gekocht. Boerenkool per kist, 0,751.40; An dijvie per kist, 2,504.05; Aardappelen TA10 ct. per K. G.; uien 810 ct. per K.G.; Spruiten, 1ste soort, 3039 ct,, id. 2de soort, 1825 ct,; Witlof, Ista soort5060, id. 2de soort 2°40 ct., alles per K.G.; Roode kool 614 ct.; Gele kool 412 ct.; Groene kool, 3—6 ct.; Knolsei- deric 918, alles per stuk; Prei, 1ste soort 3840; ct.; Selderie 1012 ct.; Prei 2de soort, 1525 -ct.; Rabarber 1523 ct, alles per bos. GOUDA. Veiling van 18 Jan. Witlof, 1ste soort, 3447; id. 2de soort, .t 2133; Spruiten 1ste scort, 17,5026; id. 2de soort 916.40; Uien 8.6012.10; Kro ten 7.1012.30, alles per 100 K.G.; Prei per 100 bos 1.30—9.90; Selderie per 100 bos 4.10—6.30; Knolselderie per 100 stuks 1,309,80; Groene kool per 100 stuks 1.463.60; Boerenkool per kist, 0.18— stuks 11.2012. De heer J. G. G. Schmittmann, te 's-Ilage, heeft aan den wethouder van Onderwijs dier gemeente, een schrijven gericht, waar in hij vraagt of het niet mogelijk zou zijn een bepaling in de verordening op het la ger onderwijs te doen inlasschen in dien zin, dat het verzoek om ijsvacanties moet uitgaan van de ouders. De onderwijzers toch zouden dan om beurten eventueel in het ijsvermaak kunnen deelen en de kin deren, die van den vrijen middag geen ge. bruik maken, zouden gezamenlijk (in ver- eenigde klasse) bezig gehouden kunnen worden. Adr. meent namens velen te kun nen zeggen/dat het tegenwoordig veelvul dig vrijgeven (alles aan de hand van be staande voorschriften) een ergernis is voor hen, die goed en voldoende onderwijs voor, hun kinderen verlangen. Op bovengenoemd wetsontwerp is doof den heer Hiemstra een amendement inge diend om een artikel in te voegen, strek kende dat coöperatieve vereenigingen, die thans niet als onderneming in den zin der wet worden beschouwd, evenals sommige op coöperatieven grondslag werkende rechtspersoonlijkheid bezittende instellin gen, ook tot verzekeringsplichtige onder» nemingen zullen worden gestempeld. De heer Troelstra heeft Vrijdagmiddag ia de Tweede Kamer de volgende motie inge diend: „De Kamer, niet bevredigd door de ver klaringen van de regeering omtrent de op lossing der crisis, van oordeel, dat de grond wettelijke practijk in. deze niet is gevolgd; overwegend, dat onverwijld Kameront binding dient plaats te hebben, gaat over tot de orde van den dag." De Rotterdamsche gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming een voorstel van B. en W. aangenomen een adres te richten aan den minister van buitenlandsche zaken betreffende de bevoorrechting van de Antwerpsche haven door maatregelen van de Fransche regeering. De voorzitter deelde nog mede met den minister de zaak te hebben besproken en dat de minister verklaard heeft dat de regeering een open oog heeft voor de moeilijkheden waarin niet alleen Rotterdam, maar ook andere havensteden in Nederland verkeeren, ten gevolge van de bevoorrechting van de Ant werpsche haven door de maatregelen der Fransche regeering. De regeering doet al het mogelijke om de nadeeligc gevolgen op te heffen, gelijk zij tot nog toe voortdurend heeft gedaan. DE VALSCHE POSTWISSELS. Tot dusver is dc aangifte van 16 kantoren binnengekomen. Ook is aan het licht geko men, dat Horaersson de vervaardiger van de vervlsche wissels is geweest en dt Ronkel ze aan de bijkantoren geïnd heeft. Zij verklaarden uit armoede tot de daad gedwongen te zijn. s:rsas£3ssa==z= OPLOSSINGEN. van de oefenraadsels van Woensdag. 1 Slechts één, want daarna is het brood niet meer heel. 2. Twee, want de andere drie branden op. 3. Niets. 4. Om vooruit te komen. 5. De haan, want die draagt altijd een kam bij zich. NIEUWE OPGAVEN. Oplossingen niet in te zenden. 1. Strikvragen Weik dier springt hooger dan een toren Een spoortrein rijdt een koe een van haar pooten al- Hoeveel pooten heeft de koe over Waarom is de maan zoo bleek? 2. Mijn geheel is een plaats in Utrecht en bestaat uit 10 letters. 1, 2, 3, 4 is een getal. 5, 6, 7.' 8, 9, 10 vindt men in Zwitserland. 3. Mijn eerste is een gebrek, mijn tweede een kleedingstuk, mijn derde een inhouds maat. Mijn geheel vindt ge in de slaapkamer 4. Deze enveloppe na te teckenen, is heel gemakkelijk. Maar wie kan het in één trek doen? Twee keer eenzelfde lijntje maken is verboden. 5. Wie kan uit 20 lucifers een net samen stellen Zooals je ailen weet, wordt morgen de inzendingstermijn van onzen raadselwed strijd gesloten. De oplossingen, die we Maan dag in onze brievenbus vinden, tellen dus nog mee, maar verder geen, hoor Ben ie allemaal klaar Dat zal je een druk te gegeven hebben, hè, tweeëndertig stuks op te lossen, en dan waren er nog een paar niet zoo heel gemakkelijk bij Menig uurtje is er mee zeek gebracht Maar nu begint de drukte voor je Oom Kees. Deze week zijn er heel wat oplossingen binnengekomen en we verv/achten er nog een heelen storm. Nog meer dan den vorigen keer. En van al die neefjes en nichtjes twee endertig oplossingen nauwkeurig na te zien, is niet zoo'n klein karweitje. Maar zoo gauw mogelijk zullen we den uitslag bekend maken en dan worden de kos telijke prijzen* verzonden. Geduld dus eventjes. En amuseert je in afwachting maar met de kwajongensvertel lingen van onzen Nico A., die tegenwoordig geen enkelen keer verzuimt om z'n bijdrage in te zenden. OOM KEES. door Nico A. XII. Wat hij daar zag, vond hij zoo interessant, dat hij om den hoek van de straat van zijn paard steeg en bleef kijken. Daar zag hij zijn eigen rijtuig, schuin met éen wiel in een diepen kuil staan, terwijl de bakker met den veldwachter en de drie jon gens den wagen uit het gat trokken. Ook zag hij dat er een woordenwisseling ontstond en dat, nadat die afgeloopen was, de bakker in het rijtuig plaats nam ea de jongtns ot> de reeds bekende manier, den wagen voort trokken, terwijl de veldwachter een andere straat insloeg. Bart had door deze eigenaardige vertoo- ning zijn goed humeur weer terug gekregen en barstte in een lachbui uit, toen hij den stoet weer zag voorttrekken. Toen hij zag, dat de wagen de richting naar den staal nam, wilde hij den veldwachter nog even voor 't lapje houden. Bart sprong op zijn paard en reed een eind je om en kwam zoodoende den veldwachter tegen. „Hei, Dirksen," riep hij hem tegen, „mijn mooiste rijtuig is gestolen, en degenen die het moesten bewaken zijn mede verdwenen. Wat moet ik hier nu wel van denken „Houd je maar kalm. De wagen is in goe de handen." antwoordde de veldwachter, „ze zullen hem niet opeten." „Opeten hoeft niet, flauwe kul hoeft ook niet, net zoo min als een dienaar der wet een wagen uit een kuil behoeft te trekken." Stom van verbazing bleef de veldwachter een oogenblik staan. Zou Bart alles gezien hebben, ook dat hij hielp Dat vond Dirksen wel een beetje raar voor zijn waardigheid. Hij besloot om Bart uit te hooren door hem maar wat voor te liegen. „Wat bedoel je met een wagen uit een kuil trekken, of een kuil uif een wagen trekken, weet ik wat „Ik bedoel, dat het geen werk voor een po litieman is om een dikken Bakker en drie jongens te helpen. Heb ik 't mis of niet? „jeje hebt gelijk. Ik zag ze zoo tobben en ik hielp ze toen maar even. Maar wat vindt ge daar toch voor kwaad in, dat ge dat alles zoo wilt weten „Dirksen, stel je niet aan, man. Ik vind het zelfs heel mooi, dat je zoo dapper hebt ge holpen." „Maar waarom kwam je dan zelf niet als je het toch gezien hebt En waarom'vraag je nu aan mij waar je rijtuig is Je moet geen loopje met me gaan nemen, want anders, Bartjeen dreigend hief hij zijn vinger op dan loopt het verkeerd met je af, jon gen, Ik ben de wet, en die mag niet bespot worden." Door deze eigen loftuiging barstte Bart in een hevige lachbui uit, waarmee tenslotte ook de veldwachter hartelijk.instemde. Ze schudden elkaar flink de hand en ieder ging zijns weegs, doch niet zonder nog eens flink gelachen te hebben. De veldwachter ging zijn wandeling hervatten, terwijl Bart op zijn paard sprong en naar huis reed. Bij den stal aangekomen, stond daar het rijtuig weer precies als eerst, vlak voor het koetshuis, terwijl Hein, Jaap en Kees hun werk voltooiden, door weer ijverig te poetsen. Het eenige verschil was, dat de bakker ook aanwezig was. Bart kwam nader en werd hartelijk gegroet door den goedigen bakker, die van het geschil tusschen Bart en Dirksen natuurlijk niets afwist. Wat moest Bart nu eigenlijk zeggen Hij vroeg den bakker hoe hij hier zoo gauw kwant. Deze leunde, door de vraag verlegen, tegen het rijtuig en keek Bart eens aan. Eindelijk stotterde hij „Ja, 't is een raar geval. Ik ben door de jon gens met het rijtuig afgehaald en ze hebben me hierheen gereden." Hij vertelde aan Bart het geheele geval, ook vergat hij niet te zeg gen, dat ze in een gat waren gereden en dat de veldwachter hen had geholpen. Onderwijl hij tegen het rijtuig leunende gijn verhaal deed, stonden Hein, Jaap en Kees tegen elkaar te smoezen en te lachen. Opeens gingen Jaap en Hein achter het rijtuig om en er in zonder gezien te worden. Kees, nam een plankje, dat bij het rijtuig lag, zette het onder het wiel en tilde dit op, zoodat het rijtuig in beweging kwam. Meteen trok hij flink zoodat de bakker, die de eerste be weging niet had bemerkt, zijn evenwicht ver loor en achterover op de straat viel. Groote schrik stond op het gezicht van den bakker te lezen, toen hij weer een weinig van zijn val bekomen opstond. Bart die eerst niet wist wat er gebeurde, begreep al gauw dat het een streek van de jongens was geweest. Maar waar waren deze gebleven Daar zag hij Kees achter het rijtuig omsluipen om weg te ko men. Maar deze was te laat. Snel rende Bart op Kees toe om hem te vatten. Maar Kees was op zijn hoede. Toen hij Bart aan zag ko men zag hij kans om, om het rijtuig een keer heen te loopen. Maar hierin werd hij den tweeden keer verhinderd door den bakker, die Bart natuurlijk meteen hielp. Goede raad was duur. Met 'n plotselingen ruk, keerde hij zich om en liep daardoor Bart omver, terwijl de bakker hem aan den anderen kant opwachtte. Voordat Bart op was gestaan, was Kees op den bok en kroop in den bak, dien onder de zit plaats was gemaakt, en welken hij vlug maar voorzichtig dichtsloot. Bart die door den plot selingen val zeer verbouwereerd keek had niets van dit alles bemerkt, even min de bakkér dié nog steeds aan den eenen kant op wacht stond. Bart liep den eenen kant uit en de bakker toevallig ook dien zelf den kantzyodat ze elkaar achterna renden, denkende een der jongens voor zich te hebben. Steeds sneller ging het tot dat de bakker niet meer kon en fluks omkeerend zijn achter volger tegemoet ging. Om den hoek van het rijtuig ontmoetten zij elkaar en zonder op den persoon te letten vlogen zij elkaar aan en vochten als gekken. Hein en Jaap waren voordat het grapje be gon al vast in het rijtuig gekropen. Hein on der de eene zitplaats in zoo'n soort bergkist en Jaap in de andere. Kees zat nog steeds on der de zitplaats op den bok en door nu en dan de opening even te verwijden kon hij het ge vecht tusschen Bart en den bakker makkelijk gadeslaan. Tot overmaat van ramp kwam daar Teun ook nog aangeloopen. Nu begon het spel pas goed. Teun die de vechtenden zag nam een leidsel dat aan het rijtuig zat en wierp dat met een zwaai om den bakker en Bart en bond toen het leidsel aan het rijtuig vast. Toen ze bemerkten dat ze in een strik za ten, keken fce eens even om zich heen, en begrijp den schrik van de twee, toen ze be merkten dat ze elkaar hadden afgerost. „Ik was zoo razend," verzekerde de bakker, „dat ik niet wist wien ik voorhad." „Met mij ging het 't zelfde," meende Bart, „ik meende een van die kwajongens te pakken te hebben, maar ik zie, dat ik aan een ver keerd adres was. Of zou ik toch het goede adres gehad hebben voegde hij er schalks bij. „Misschien had je den goeden kwajongen wel te pakken," antwoordde de bakker, „of zou je denken van niet?" Beiden lachten eens hartelijk. Maar nu moest toch gauw naar den wer- kelij ken dader gezocht worden. Bart deed het rijtuig open om te kijken of er iemand in zat, maar hij zag niets, alleen bemerkte hij afdrukken van stoffige voeten in het donkere goed, maar dit kon wel van den bakker af komstig zijn, zoo meende Bart. Daar ze niemand meer vonden, meenden ze dat de vogels al gevlogen waren en stelde de bakker voor om maar weg te rijden. Bart spande in en de bakker nanj in het rijtuig plaats. Binnen 10 minuten waren ze al op weg en even buiten het dorp, toen de bakker eens klaps een zacht gebrom hoorde. Hij luisterde zn ja, daar hoorde hij het weer. Een zacht ge grom kwam uit den bodem van het rijtuig,1 De bakker werd beurtelings rood en bleek. Wat zou dat nu zijn? Terwijl hij daarover nadacht, herhaalde zich het gebrom nog eens, maar iets sterk r. Bijna tegelijkertijd werd de zitplaats van den bakker even opgelicht. Het angstzweet stond op des bakkers ge zicht Bijna op den zelfden tijd, werd de zitplaats aan den anderen kant ook bewogen, en mbende de bakker een paar schitterende oogen te hebben zien gloeien. Meteen stond hij op, en trachtte door luid roepen, de aandacht van Bart te trekken. De ze keek door het voorste raampje en zag het door angst verwrongen gezicht van den bak ker, waardoor hij stil hield. De bakker sprong uit het rijtuig en deelde aan Bart zijn vreeslijke ontdekking mede. Bart, ook geen held, stelde voor, de portieren dicht te doen en den bakker op den bok naast hem te laten komen zitten en bij thuis komst de politie te waarschuwen. Zoo gezegd zoo gedaan. Op het zelfde'oo- g.nblik dat het rijtuig weer wegreed, gingen de béide zitplaatsen omhoog en Hein en Jaap sprongen'met een vroolijk gezicht te voorschijn. (Wordt vervolgd.) OPVATTING. Vader; Ja, m'n zoon wordt nog een be roemd schrijver. Vriend: Hij schrijft niet om geld te ver dienen, is 't wel? Vader: Dan moest je z'n brieven aan mij soms eens lezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6