4 SPAARNESANK UIT DEN OMTREK. 0.25 3.25 Maandag 21 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14642 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste blad. VELSEROORD. BEVERWIJK. IJMUIDEN. LEIDEN. OEGSTGEEST. HILLEGOM. VOORHOUT. HALFWEG. aEPOSSTO-REMTE. opzegging vast prolongatiekoers Mel 1 dag Voor 1 maand 3 maanden 6 maanden 1 jaar Met 1 jaar Opzegging LISSE. NIEUW-VENNEP. VIJFHUIZEN. HOOFDDORP. HAARLEMMERMEER. VELSEN. FRAN&EN's MELKBROOD streeft het volmaakte ter lijtfe. INGEZONDEN. VRAGENBUS. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. GEMENGD NIEUWS. Poging tot Roofmoord. De Postwisselvervalschingen.' Een geheimzinnig geval. De abonnementsprijs,bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden mededeeling op dc le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-'advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Damwedstrijd. De uitslag der 5e ronde van den Damwedstrijd alhier is als volgt: H. KoelemijA. Prins 20; K. Veuger P. v. d. Bos 20. De opkomst in groep I was niet schitterend. De afgebroken partij K. VeugerH. En gelhart werd door den heer Veuger gewon nen. De stand in deze groep is: H. Koelemey 7, K. Veuger 6, A. Prins 6, P. v. d. Bos 5, P. Versteeg 4, D. Klay 3, H. Engelhart 3, W. van Ommen 0. Groep II: J. WartenhorstTh. Stet 02; fL van GamerenJ. Mertens 02; A. Nieu- wenhuisB. y. da Kolk 02; J. Wartenhorst M. Steenmcyer 02. De stand in groep II is als volgt: B. v. da Kolk, 10; J. Mertens 8; M. Steenmeyer 7? A. Ruiter 4, A. Nieuwen- huis 3; J. Wartenhorst 0. Groep III: J. TBiihrnH. Repko 20; L. SchelvischW. van Gelder 20. De stand in groep III is: C. Post 8, J. Böhm 6. L. Schelvisch 4, W. van Gelder 2. H. Repko 0. Gevonden voorwerpen, ken grijze hand schoen, een heerenihorloge, een manchet knoop, een herdershond, een zegelring, een fcinderdekentje, een motorihandsehoen, Huldiging van Louis Bouwmeester. Gisteravond had in Maison Stroucken de aangekondigde opvoering plaats van het tooneelstuk „Vriend Frits','. De inhoud van het stuk is algemeenbe kend, zoodat een beschrijving achterwege kan blijven. Het spel was over het algemeen goed: dat van Louis Bouwmeester natuurlijk subliem. Na het tweede bedrijf hield de burgemees ter een korte toespraak tot Louis Bouw meester en zeide o.a.: „Toen het ons ter oore kwam dat u naar Beverwijk zoudt ko men, vonden wij dat een groote eeT. Dade lijk vonden wij dan ook de Beverwijksche Harmoniekapel bereid om bij u intrede te Beverwijk u met' muziek te ontvangen. Spon taan is er een huldigingscommissie opgericht om u geluk te wenschen na,het ongeluk dat u helaas overkwam en ik moet het u eer lijk bekennen waarvan wij het ernstigste vreesden. Wij kunnen u niet genoeg bedan ken, temeer daar u ons de eer aandoet Be verwijk na Amsterdam het eerst van uw looneelkunst te laten genieten. Daarom zijn wij besloten uit naam van de commissie en uit naam van de geheele gemeente, ti een huldeblijk aan te bieden." Daarna werd aan Bouwmeester een krans en een cadeau overhandigd met de woorden: „Dat het u gegeven moge zijn in het belang van het tooneel, nog vele jaren te leven. Onze wensch is dan, dat uw kunst nog lang voor geheel Nederland mag vertoond wor den. Daarna zeide Louis Bouwmeester, eenjgs- zins onder den indruk o.a.: „Ik heb treurige oogenblikken medegemaakt, maar de. huldi ging die ik hedenavond ond.rvind, doet mij alles vergeten. Innig, innig dank!" Daarna werd door den heer Fr. Hart een bloemenhulde gebracht. Deze bedankte Bouwmeester, omdat hij had gehoor gege ven aan het verzoek om naar Beverwijk te komen en hoopte dat de eenige regels van het stuk Gier Wally, wat hij destijds met Bouwmeester had opgevoerd zou verwezen lijkt worden op tooneelgebied. Deze regels luiden: „Al zouden mij de kleederen van het lichaam worden gerukt, zoodai het, vleesch wordt medegetrokken, schei ik er niet mee uit." Zoo hoop ik. zei de spreker, dat u er eveneens over zult denken. Daarna reikte hij een boucquet aan Bouw meester en kuste hem de hand, Kennemer Pluimveetentoonstelling. Op de gehouden tentoonstelling van bovenge noemde vereeniging, welke gehouden is op 18, 19 en 20 Januari 1924 vielen onderstaan de prijzen ten deel. 1 verguld zilveren medaille aangeboden door den burgemeester van Beverwijk, den Hoogwelgeb. Heer Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten voor het hoogst aantal punten aller dieren den heer W. Smit, Beverwijk; 10.aangeboden door de Kenn. Pluim veetentoonstelling, voot het hoogst aantal punten aller dieren den heer W. Smit, Be verwijk. 1 Bronzen medaille, aangeboden door de Avicultura voor het hoogst aantal punten te winnen door een abonné van Avicultura, den heer W. Smit, Beverwijk. Een zilveren medaille, aangeboden door den heer F. Blom voor het hoogste aantal punten op een na over alle dieren, werd toegekend aan den heer M. Koorn, Bever wijk. Een zilveren wisselbeker voor de mooiste haan werd toegekend .ran den heer D. Mello, Beverwijk. Afd. Krielhoenders. Een verzilverde me daille voor het hoogst aantal punten kriel hoenders viel ten deel aan den heer W. Smit, Beverwijk. 1.50 voor de mooiste witte krielhen, winnaar de heer M. Koorn, Beverwijk. 1.50 voor de mooiste Buff Cochin Kriel- haan, den heer M. Koorn, Beverwijk. Afd. Klasse Sierduiven. Verguld zilveren niedaille voor het hoogst aantal punten sier duiven, viel ten deel aan den heer W. Smit, Beverwijk; voor de mooiste inzending sier duiven den heer W. Smit, Beverwijk; op een na de mooiste inzending sierduiven den heer M. Koorn, Beverwijk. Voor de mooiste inzending sierduiven in één ras, den heer W. Smit, Beverwijk; en 2.50 voor de mooisten sierdoffer, den heer J. B. Moonen, Beverwijk. Afd. Postduiven. De heer H. Medik, IJmuiden behaalde de zilveren medaille met het hoogste aantal punten in deze af- deeling. Afd. Konijnen. Verguld zilvere» medaille voor het hoogst a'antal punten konijnen werd behaald door den heer G. v. d. Win den, Beverwijk; de zilveren wisselbeker voor het mooiste konijn, eigenaar den heer J. T. Hannema, Beverawijk, Ook werden nog verschillende kleine prij zen toegekend. De tentoonstelling werd druk bezocht en mag geslaagd genoemd worden. Vliegmachine. De vliegmachine, de D. 21, die vorigen week te Krommenie een noodlanding maakte en op het voetbalveld terecht kwam, hield Zaterdagmiddag voor z'n doortocht door Beverwijk eenige uren halt op het plein Oud Meerensteijn, waar het aan noodige belangstelling niet ontbrak Deklast verloren. De Duitsche motorsöhoe- ner Gusl.-n Stein, rdhiervan HavaCd'sby voot '.mslt'-dain b'nuengckomen. heeft op de Oostzee door stormweer een deel van den last gezaagd hout verloren. Drankbestrijding. De aMeelingen van het Kuuasverbond en de Mariavereeniging geven a.s. Donderdagavond een gecombineerde pro paganda -vergadering in Hotel de N. Willem Barcndsz. Spreker is de Zeeereerw. heer v. Leeuwen, terwijl muziek en declamatie den avond willen opluisteren. Poging tot oplichting, Bij de politie is aangifte gedaan door W, v. d. V dat een onbekend persoon haar getracht heeft geld afhandig te maken, die vooraf te komen van de vereeniging Armenzorg te Rotter dam. VAN HET KANTONGERECHT. Door den Kantonrechter te Leiden zijn veroordeeld wegens loopen op verboden grond S. v. d. Z„ Noordwijkerhout 5 of 5. d. wegens overtreding der arbeidswet N. S. Warmond 1 of 1 d. wegens varen zonder vergunning Th. A. G„ Noordwijk 3 of 3 d. wegens overtreding van het motor en rijwielreglement A. J. v. S„ Noordwijk 2 of 2 d.wegens met een rijwiel rijden zonder lichtG. H. de K„ Noordwijk L. J. M. Noordwijk J. K. Noordwijk aan Zee ieder tot ƒ3 of 3 d. A. de K. Noordwijker hout, tot 1 of 1 mnd. tuchtschool wegens dronkenschap A. v. d. M., Noordwijk aan Zee 3 of 3 d. wegens overtreding der ar beidswet C. S. Sassenheim 3 m. 3 of 3 m. 3 d. wegens overtr. der IJkwet A. K., Noordwijk 2 maal 50 cent of 2 maal 1 d. wegens overtr. der JachtwetN. G. 2,., Noordwijkerhout 3 of 1 mnd. tuchtschool P. N. Azn. Noordwijk aan Zee ƒ3 of 3 d. P. B. ZandvoortE. B., Zandvoort, L. P., aldaar, A. K. aldaar ieder tot 10 of 10 d. wegens overtr. van het K.B. van 4 Juni 1923 St. 252 P. v. L., Oegstgeest 3 of 3 d., wegen overtreding van het Tramwegreglement W. H. Noordwijkerhout ƒ10 of 10 d., we gens overtr. der algemeene keur van Rijn land W. R., Noordwijk aan Zee 5 of 5 d., wegens varen zonder vergunning P. de P. Uithoorn 3 of 3 d., wegens rijden met een rijwiel zonder licht W. W. Oegstgeest G. de P., aldaar A. P- Noordwijk aan Zee C. de V., Warmond J. W. B., ieder tot f 3 of 3 d. wegens dronkenschap Chv den H. Sassenheim f 3 of 3 d. wegens straatschen derij A. A., Noordwijkerhout f 1 of 1 mnd. tuchtschool H. G. de D., Warmond f 10 of 5 d. wegens overtreding der arbeidswt A. J. K., Noordwijk, 2 maal f 3 of 2 maal 3 dagen wegens, overtreding der jachtwet J. S, Jzn B. v. d. B. Tzn, beiden te Zand voort, ieder tot f 5 of 5 d. wegens overtre ding der vleeschkeuringswet J. W. Oegst geest f 1 of 1 d. Vrijgesproken werden J. B. Warmond, beklaagd van straatschenderij. Aanbesteding. Alhier is door B. enW. aanbesteed het bouwen van 6 arbeiderswo ningen aan den Hooge Morsch. Ingeschre ven was als volgt: W. van'Dijk, Leiden 20.601; N. Haas noot en W. Mulder, Oegstgeest 20.471; Massaar, Leiden 18.300; v. Emmerik, Lei den 17.990; van 't Hart en van Anen, Lei den ƒ17.888; Jac. van Riet, Leiden 17.326; Alberts en de Jong, Leiden 17.138; W. F. Berkhout, Noordwijk 17.092; A. J. de Lange, v, Rooyen, Zirkzee, Leiden 16.550; Bouw Associatie Leiden 16.370. Jan Splinter, Leiden 15.990. De gunning is aangehouden, Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Geboren: d., van C. BakkerVan den Berg; z., van M. J. van KampenWasse naar; d., van A. M. SmitJonkheer; d., van J. A. HeemskerkPijnacker: z„ van M. C. WeijersStroombergen; z., van C. van der VegteDe Haan; d„ van C. A. StevensVan der Meij; z.. van A. J. de BrabanderPeterson. Overleden: P. H. van Waveren. m., 45 jaar. Straatverbreeding. De Alg. Ver. van Bloembollencultuur heeft ingevolge een vraag der afd. Hillegom aan den Minister van Waterstaat een adres gericht om ver breeding der bestrating in den Rijksweg van Bennebroek naar Leiden. Hoe meer klachten hoe eer aan dit rechtmatig verzoek zal worden voldaan. Indien de gemeenten en de Kamers van Koophandel er het hare bij doen en Den Haag toezenden, zal het er van zelf toe komen. De A. N. W. B. beweert, dal de stoomtram niet meer op den openbaren weg thuis behoort. Wat de tram betreft is het in de afgeloopen week weer treurig geweest, as-breken, uitvallen van diensten enz. 't Is allertreurigst. Aan de nieuwe haven. Hier komt leven in de brouwerij! De buizen voor de water leiding worden er gelost en heele stapels ijzeren buizen liggen er. Geslaagd. Voor het examen costumiêre te Apeldoorn slaagde o. a. onze pjaats- 'genoote, mej. L. C. Grietspoor. Ingebroken. Gisternacht is getracht om bij den heer Van W.. aan de Molenlaan in j te breken. Men vond 's morgens een met zeep besmeerde ruit. Een der huisgenooten heeft 's avonds laat in de laan een man op de fiets gezien, die zeer hard reed. Ver moedelijk oordeelde de inbreker het toen veiliger om op de vlucht te gaan. Been gebroken. Het zoontje van H. viel bij den Landbouwer W. van den hooi berg en brak een been. Arm bezeerd. Mej. v. V. viel over een ka.r en bezeerde haar arm zoodanig, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Nog goed afgeloopen. C. v, R. zou 's avonds de bollenschuur sluiten, doch hield er geen rekening mede, dat met de verbouwing veranderingen werden aange bracht. Hij viel van een hoogte van plm. 5 M. en bleef bewusteloos liggen, doch slechts zeer kort, en kon zich daarna zelf naar huis begeven. De ontboden geneesheer kon geen enkele breuk constateeren. Hardrijderij. Vrijdagmiddag werd door de IJsclub „Zwanenburg" en Omstreken" een hardrijderij gehouden ten bate der armen om levensmiddelen. Aantal deelnemers welke bereid waren voor arme gezinnen te rijden was 32. le Prijs werd gewonnen door P. Smit, Akerdijk 64 Rijk Haarl.meer 2e prijs door L. Buis te Zwanenburg 3e prijs J. Heinkes, Akerdiik, Rijk 4e prijs J. Vet, Lutkemeer- polder. Aan de drie eerste prijswinners werden elk een zilveren medaille aangeboden en aan den vierde winner een bronzen. Door de invallende dooi kon de wedstrijd op Vrijdagavond niet doorgaan deze zou bestaan in balletjes dragen op schaatsen voor dames. Vrijdag werd door het personeel der suikerfabriek „Holland", alhiar een hardrij derij gehouden, waaraan werd deelgenomen door 68 rijders. Deze hardrijderij was verdeeld in 4 series. le Serie van 17 tot en met 30 jaar 2e serie van 31 tot 40 jaar 3e serie van 41 tot 50 jaar en 4e serie van 51 jaar tot den hoogsten ouderdom. De prijzen vielen ten deel, als volgt le Serie le prijs P. Eggermond 2e prijs F. Slot 3e prijs P. Kramer 4e prijs J. La gendijk 5e prijs H. Cors 6e prijs T. War merdam 7e prijs J. Nibbering. Zooals gewoonlijk krijgen wij jaarverslag- secretaris en penningmeester, begrooting voor het komende jaar, verslag afgevaar digde Ccntr. Raadsvergadering, verkiezing bestuursleden en benoeming kascontroleurs pennningmeester, aftredende bestuursleden Rijke, Otte, Huijsmans. Daarna bespreking over een op te rich ten „reiskas", dit in verband met deelname „zoo mogelijk allen" aan hel Eucharistisch Congres te Amsterdam, en om hen die zich daarvoor op wil geven, een reisje mede te maken naar de H. Landstichting te Nijme gen. Voorts werd nog besproken de propagan da en huisbezoek voor dc standsorganisatie en „De Volkskrant" en werd na ampele bespreking besloten in de maand Febru- ri ons jaarfeest te houden, de bedoeling is eene spreker uit te noodigen, terwijl voor afwisseling zoo ruim mogelijk zal worden gezorgd. Directie Mr. Th. WESTERWOUDT. Deposito met onderpan)d van fondsen speciale conditiën. 2e serie le prijs G. Nibbering 2e prijs J. v. d. Voort 3e prijs W. v. Putten 4e prijs P. Boender 5e prijs L. Burgerdijk 6e prijs P. Nibbaring 7e prijs Fr. Lucke Az. 3e Serie le prijs A. J. Speijker 2e prijs A. Stokman 3e prijs A. J. Bos ;,4e prijs W. Hielkema 5e prijs J. Zoeteman; 6e prijs E. Visbeen 7e prij. C. Boeregeest. 4e serie le prijs P. P. Bottelier 2e prijs Chr. Snijders 3e prijs Chr. Kwaak 4e prijs Jac. Groenewegen 7e prijs W. v. Aalst. Aan dezen wedstrijd was tevens een wed strijd verbonden voor de vier eerste prijs winners om zilveren medaille, welke werd gewonnen door P. Eggermond als kampioen van het personeel. Veiling te Lisse, op 19 dezer, onder Di rectie van Holland's Blopmboilenlïui Gla diolen. America 14 op 1.40, Prince of Wa les 10-12 0.70, Gemengd, f 0.35. Wilbrink 12 op f 0.75, BrencMeycnsis 10-12. f 0.35, Prim. Vanesse 1, Liebesfeuer 12 op 3 60, Lilly Lehman 2.20. idem 10-12 f 0.65, ■Wiily Wigman 12 ,-p 2. idem 10-12 f 0.85, l immaoulée 12 op f 2.90, Lo .lines J 2.90, Panama 1.20, Sdhvvabeh f 1.90, Clemen- ceau 0.95, Hallev 10-12 f 0.4^5, Kiagara 1.10. Diversen. Arum Cornulmn 2 of 6.10, idem 11-20 f 4.10, idem 14-16 1.70. idem 12-14 1.10 Alles per 100 stuks. Han del matig. Uitslag Publieke Verkcoping. Ten over staan van Notaris J. ,A. Overmeer werd Woensdag 16 Jan j.l. een publieke veiling ge houden in 't cafe van den heer J. J. Nijssen van huizen en bouwland, met den navolgen den uitslag Perceel I Een Burgerwoonhuis met schu ren en tuin gelegen aan den Lisserdijk No 44 bij de Kaag te Haarlemmermeer. Hoogste bieder de heer C. van der Kamp te Nieuw Vennep voor f4000. Dit niet in koop gegund. Perceel Een dubbel Woonhuis met schuur en tuin gelegen aan den Huigsloter- dijk nos. 200 en 201 te Haarlemmermeer. Hoogste bieder de heer L. J. Boghqut te Hillegom voor f 2400. Dit perceel is niet in koop gegund. Perceel III Een perceel bouwland gele gen bij den IJweg te Hoofddorp, groot 1.25.20 Flectare. Kooper van dit perceel is geworden den heer A. Roosendaal, landbouwer te Haarlem mermeer. Dezer dagen werd door den slager Van. eter Graaf, alhier, twee zg. fijne varkens 470 pond. Wel de moeite waard. Deze beestjes waren gemest bij de Gebrs. Braak, aan den IJweg. -Woensdagmiddag had het zoontje van A. H., aan den Cruqiusweg, toet ongeluk spelenderwijze op het Schoolplein tc vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een gapende wonde vertoonde zich aan zijn knie. Motie. De leden van de landarbeider vereeniging „St. Dus Dedit,"afd. Hoofddorp in vergadering bijeen op Donderdag 10 Ja nuari 1924. geven hunne teleurstelling te kennen over het beleid van B. en W. van de gemeente Haarlemmermeer inzake het ver kenen van steun aan Werkeloozen. Daar blijkt dat de ongeorganiseerden meer steun van de Gemeente ontvangen dan één geor ganiseerde kan trekken uit de werkeloozen- kas, waarvoor hij een geheel jaar betaald heeft En besluit dit ter kennis te brengen van B. en W. en Raad der gemeente Haarlemmermeer, Toelichting. Er zijn ons gevallen bekend, waar aan ongeorganiseerde werkeloozen meer steun van Gemeentewege is ontvangen, dan een georganiseerde kan trekken uit zijn kas, waar hij een geheel jaar voor betaalt. Waar wij blijk geven om zoo veel mogelijk in tijden van werkeloosheid voor ons zeiven te zorgen, om daarvoor onze offers te ge troosten, doet het ons zeer onaangenaam aan, dat voor de ongeorganiseerden een betere steun-verleening is getroffen. Te mêer wekt dit onze bevreemding op, als wij nagaan de besprekingen in een der laatste raadsverga deringen over de werkloosheid voorziening, waar wij de conclusie uittrokken welke steun er ook verleend moge worden. R. K. Volksbond. Het bestuur was deze week bijeen ter bespreking der te be handelen punten voor de jaarvergadering, welke zal gehouden worden op Maandag 21 Januari in de St. Jozefschool. De voorzitter, na de bijeenkomst met den Christelijken groet geopend te hebben, gaf een kleine terugblik in het afgeloopen jaar, deed mededeciing van hetgeen alzoo op het program zal komen voor onze jaar vergadering, hoopte dat deze zakelijk zou de worden behandeld, opdat we weer op tijd naar huis konden, met het oog op onze bestuurderen welke nog een fietstochtje moeten maken eer zij thuis zijn. Na dc gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met den Christelijken groet, alle aansporende om Maandag 21 Januari zoo veel leden als mogelijk is mede ter verga dering te brengen. Burgerlijke Stand. Van 1517 Jan. 1924. Geboren: Maria Theodora, d. van M. Jansen en H. van de Leur. Johannis, z. van J. Möhlmann en A. de Kooker. An- tonia Johanna, d. van F. H. J. Prins en A. M. A. Riesberg. Neeltje, d. van H. Broekman en J. de Ridder. Wilhelmus Hubertus, z. van P. J. van der Riet en G. Mayenburg. Ondertrouwd: Johannes Slingerland, 25 j. en Wilhelmina Petronella Lamboo, 26 j. Getrouwd: Hermanus Johannes Wesse- ling, 26 j. en Cornelia Alida Kreike. 24 j. Cornells van Rijn, 23 i en Johanna van Beek, 19 j. Overleden: Krijntje van Veen 31 j. ongeh. Met ingang van 1 Februari a-s. is aan den lieer P. Heilker op zijn verzoek ontslag verleend als redacteur van „De Katholieke Meerbode", zulks in verband mei verzwak king zijner oogen, waardoor het avondwerken hem nagenoeg onmogelijk is geworden. Tot opvolger van den heer W. van Sta veren als directeur van liet zangkoor dér R.K. kerk is benoemd do lieer Jos. C. Pompe, lid van genoemd koor Diefstal. Op waschgoed schijnen de dieven het tegenwoordig in dezen polder voorzien te hebben. Eenigen tijd geleden werd bij een paar ingezetenen reeds de wasch van de drooglijn of het bleekveld ontvreemd. Dinsdagnacht jl hebben de waschgoed- dieven weer hun slag geslagen Eerst werd een bezoek gebracht op het erf van den landbouwer C. H. E., aan den Hillegommer- dijk te Nieuw-Vennep, alwaar verschillende kleedingstukken, waaronder niet minder dan 17 paar kousen, werd ontvreemd. Daarna werden nog bij den landbouwer J. H. S., eveneens wonende aan den Hilie- gommerdijk, verschillende w aschgoederen meegenomen Keuringsdienst. Uit een overzicht van den Keuringsdienst van Waren blijkt o.m„ dat in het vierde kwartaal van net jaar 1923 in deze gemeente 150 winkels werden geinspecteerd. Er werden 367 monsters van volle melk genomen, In 30 winkels werden afgekeurde partijen aangetroffen, waaronder o.m. 15 partijen gedroogde vruchten en 25 partijen graanproducten. Het totaal aantal afgekeurde partijen be droeg 47 Personalia. De heer A. Voorneveld le Nieuw-Vennep, aan wien met toekenning van pensioen eervol ontslag werd verleend als brievengaarder aldaar, is aangesteld tot bijkantoorhouder van den rijksontvanger voor de dccijnsbelastingen. Gevallen. De smid K„ aan den Benne- broekerweg alhier had op den JJweg het ongeluk rnet ziin fiets te vallen Met een zwaargekneusd been werd hij door twee voorbijgangers opgenomen en naar zijn woning gebracht Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Mond- en klauwzeer. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, welke op een 70-tal boerderijen in dezen polder ge- heerschl heeft, is thans vrijwel geweken Al leen nog maar onder drie veestapels is het vee niet geheel genezen. Gaslevering B. en W. deel en <fen Raad mede, dal de N. V. Vereenigde Kon. Papier fabrieken der Firma van Gelder Zonen ver zocht heeft, om levering van 42 A 1400(1 M3. gas per jaar tegen «en nader le bepalen prijs. Het komt B. en W. gewenseht voor dé afname van groote hoeveelheden gas door een enkelen afnemer zoovee! mogelijk (e be vorderen. B. en W. meenen daarom voor de levering van 8000 M3 gas of meer per jaar een reductie le moeten verleenen. welke be paald kan worden bij een jaar!ijk.veile afna me van ten minste 12000 M3 op 2 cl. |ier M3. Ten opzichte van de gemeente, ten behoe ve van en in hare gebouwen, ware dezelfde prijsberekening te treffen. 2, Geneeskundige adviezen worden m deze rubriek niet gegeven. \Vendt u tot een arts. Vr. Wanneer uit een nuwelijk dc man 01 de vrouw komt te overlijden en er zijn geen kinderen, hebben dar. dc bloedverwanten der overledene nog recht op een gedeelte- der inboedel, of is dit thans vervallen? Antw. Dan vervalt dit aan de overblijven de der echtgenooten. Vr.: Ik ben 6 dagen ziek geweest (met bewijs van een arts). In die zes dagen viel Nieuwjaarsdag, dus Zondag. Is mijn patroon nu verplicht mij dien tiid te betalen, en hoeveel? Ik werk per uurloon, doch ik heo vast werk. Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedurend^ een korten tijd door Bijv. 8 of 14 dagen. U hebt dus recht op 8 of 14 dagen loon. Vr.: Ik heb twee schilderijen op linnen geschilderd, waarschijnlijk een koningspaar voorstelend, of een prins, waarop hij op de eene plaat gehuwd en de andere onge huwd staat afgebeeld. Nu heb ik den naam gevonden in den boom en die is Otto Seitz. Kunt U mij ook zeggen, of dit een beken de schilder is en of de schilderijen waarde heben? Wij hebben ze nu 22 jaar en toen als oud gekocht. Antw.: Wij kennen wel Alexander Seitz, Anton Seitz, Joh. Seitz en Rudolf Seitz, doch geen Otto Seitz. Laat de schilderijen echter eens beoordeelen door een kunsthan del, bv. den directeur van het Frans Hals museum te Haarlem Zoo uit de verte kun nen wij er toch ook geen oordeel over vellen. Vr. 1.: Waar wordt in Amsterdam de Toorop-tentoonstelling gehouden? Wanneer is die tentoonsteling geopend? Antw. 1: In het gebouw voor Beeldende Kunst aan de Vondelstraat: 2. van 104 u. Zondag van 14 uur. Vr.: Ik heb een dochtertje, dat met 16 Oct. 14 jaar wordt. Zij zit in de 5e klas. Mag ik haar nu van school nemen? Antw.: Zij moet dc klas, waarin zij zat, toen zij 13 jaar werd, afmaken en mag dan de school verlaten, Vr. 1. Waneer een huurcommissie opge heven wordt, heeft een huiseigenaar dan het recht om den huur te verhoogen? 2.: Wanneer een geval zich voordoet, dat hij daartoe niet het recht heeft, tot wie kan men zich dan wenden. 3.: Heeft de eigenaar het recht om borg voor zijn woning te eischen, ook na verloop van eenige jaren, dat men dc woning be woont? Antw. 1 en 2: Het is verboden den huur te verhoogen boven het wettelijk toegestane zender toestemming van de huurcommissie. Indien er echter geen huurcommissie in een gemeente is, vervalt natuurlijk die ver plichting; 3. Wanneer er geen huurcommis sie is, kan niemand hem dat verbieden. Vr.: Met hoeveel tijd moet een dienstbode opgezegd worden, om met 1 Maart .te ver- treekken? Antw.: Dat hangt af van de wijze van be- lalen. Als zij per 3 maanden wordt betaald, kan zij niet dan legen Mei. Augustus. No vember of Februari met 6 weken worden opgezegd,; wordt zij per maand belaald. dan moet zij maand tevoren, dus in dit geval eind Januari worden opgezegd, als zij ten minste aan het eind of begin van iedere maand betaald wordt; als zij om dc 8 dagen betaald wordt, is 8 dagen opzegging vol doende. Vr.: Welke bouwvereeingingen gaan bou wen aan de Slachthuisstraat met de door den gemeenteraad toegestane eredieten'? 2. Wie zijn daarvan dc secretarissen en boe is liun adres? 3. Is het waar, dat deze huizen in 1924 ge reed moeten zijn'? Aritw.: 1. Daaromtrent is nog niet- defini tiefs bekend. 2 en 3 Zie sub. t. voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk Vr. 1. Hoe kan men een chocoladevlek uit can lichte groene blouse verwijderen f *2. Weet u nog een middel tegen wratten? Antw. 1. Bevochtigen met een mengsel van gelijke aeelen glycerine en eierdooier en uitwasschen met warm water. Niet te heet opstrijken op den verkeerden kant. Bij melkchocolade of chocolade met room, nawrijven met benzine. Haarlem. 18 Januari 1924 Dcu heer A. H. Boekraad. Leiden. Is iiet ons vergund, geachte Redactie, den heer Boekraad te Leiden ook langs dezen weg een klein antwoord le zenden? Bij voorbaat onzen dank! Allereerst w-enscht dc Reorganisatie- Com missie onze: R. K. Middenstandsvereeniging den heer Boekraad haren hartelijken dank te betuigen voor de waardeerende woorden aan haren arbeid gericht Daarnevens wenscht zij ter verduidelijking mede te deelen, dat, waar ons Rapport sprak over de wenschelijkheid eene: Ver tegenwoordiging in hel Plaatselijk Comité der 'K. S A 'zij dit deed. wijl zij bij hare Enquêtes een klacht dienaangaande had vernomen en zij zich daarmede wel veree nigen kon. Onze Commissie bedoelde niet eene aan sluiting te bewerken, zij weet ook, dat onze R. K. Middenstandsvereeniging qualitatc qua deel uitmaakt in haar geheel van het PI. Comité, doch zij liet uitkomen, dat het goed zoude zijn, dat ook te eeniger tijd bij een e.v. vakature b.v. een plaats werde ge geven aan een Middenstander in het Be stuur van het PI Comité, opdat ook daar onzi Vereeniging dan tc rechter tijd haar goeden invloed zou kunnen doen geiden, niet uit een streven om zich op te dringen, doch meer gedreven door een verlangen om de goede werking van het PI. Comité beter fot haar recht te laten komen. Door ons geheei Rapport loopt het advies om overal contact te zoeken en het te be werkstelligen. Zoo ook bij hel PI. Comité en wij zijn er van overtuigd, dat de heer Boekraad dit zal toejuichen. Wat nu den steun betreft, waarover ge sproken werd, onze Commissie deelde op een richtig betalen van de, wij meenen. -5 cënt per lid en per jaar aan dat Pi. Comité, waarover zijn Bestuur zich bij onze Com missie beklaagd had. Uil een en ander zal hel den geachten inzender dus duidelijk zijn. dat onze R. K. Commissie diep overtuigd is der goede wer king van het PI. Comité der K. S. A. en dal wij daarvan in ons Rapport onomwonden hebben doen blijken. DE REORGANISATIE-COMMIS SIE DEP R. K MIDDENSTANDS VEREENIGING TE HAARLEM. Barometerstand 9 uur v.m.: "67. ooruil.'1 OPGAVE VAN: 21 JANUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN ip.billioen) 0.063 PARIJS 11.92»/, BRUSSEL 11.94 W'EENEN 0.37' LONDEN 11.39»; STOCKHOLM. 70 10 KOPENHAGEN 46.50 CHRISTIANS 38.— BAZEL 46.50 NEW-YORK 2.69 ROME IN DEN RIJN GEVALLEN EN VER DRONKEN. Zaterdagmiddag is 53-jarige gehuwde werkman, toen hij een emmer water wilde scheppen, in den Rijn gevallen. Na 20 minu ten dreggen heeft men den man opgeduwd- Een' inmiddels gewaarschuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. DE LANGSTE PARTICULIERE TEL23- FOGNLUN. Voor de Mij. tot Exploitatie van Limburg- sche Steenkolenmijnen (Oranje Nassaumnncn) is men bezig met het aanleggen \*n een te lefoonlijn tussehen dc mijnen te Herlem, Schaesberg en Heerlerheidc en het verkoop kantoor dier maatschappij te s-Gra- enhage. Deze lijn wordl de langste particuliere tele foonlijn in ons land. Men houpt de lijn over twee maanden in gebruik te kunen nemen WILDE ZWANEN IN ZEELAND. De laatste dagen vertoonen zich een aan tal wilde zwanen zg. „De-enen" in den omtrek van Zierikzee; zelfs wagen ze zich binnen dc duinenreeks en houden zich op in weiden cn plassen. In de eerste inlage van Schouwen werd door een jager een exemplaar geschoven; hel dier had een vlucht van lü meter. Hnn aan wezigheid wijst wel op den ongewoon stren gen winter in noordelijke streken, waar de/.v sierlijke vogel thuis behoort. Te Oudewetering (gemeente Algemade) Z. H-, woont een zwerver, zekere R„ van wien bet gerucht ging, dat hij geld zou be zitten. Dit heeft twee tot nu toe onbekende lieden aanleiding gegeven een ooging te doen den man, die in een afgelegen zomer huisje woonde, te berooven. Zij hebben getracht, hem te worgen, doch den aangevallene wist ziin aanranders af te weren. Hij kon echter niet beletten, dat Zij 175 van hem meenamen. De politie vermoedt, dat de aanranders eveneens zwervers zijn. De Chèquewriters buiten werking gesteld. Uit Den Haag wordt gemeld: Ln verband met de gepleegde fraude met postwissels, waarop nagemaakte chéque- writer-afdrukken voorkwamen, ziin de op dc grootere kantoren geplaatste chèque writers alle voorloopig 'buiten gebruik ge steld. Thans is ook voor deze kantoren het aanhouden van een legger verplichtend ge worden. Twee menschen dood gevonden. Onder Speclcholzerheide, gem. Kerk rade. werden Vrijdagmidag de echtelieden Smit, wonence in een klein huisje aan den Hoer- lenersteenweg, dood in hun woning gevon den. Sedert eenige dagen waren beiden door de buren niet meer gezien, wal eenige achterdocht v ekte. Door een klein raampje kan bespeurd worden, dat de man te bed en de vrouw naast hem lag. De politic werd onmiddellijk gewaarschuwd. De commissaris en een geneesheer waren spoedig ter plaatse. De geneesheer kon slechts den dood van beide menschen constateeren. Dc lijken zijn naar het lijken'huisje gebracht. Omtrent de oorzaak van der. dood tast men nog in het duister Onder de bewoners in de omgeving van Speckholz heerscht eenige opschudding over het geval. De po litie zet het onderzoek voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1