Dinsdag 22 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14643 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste blad. A E°n fabeltje. VAN HET VATICAAN. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. LISSE. NOORDWUKERHOUT. VOGELENZANG. VOORHOUT. NOORDWIJK. LEIDEN. IJMUIDEN. Opticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VRAGENBUS. Jp verzoek van de politie plaatsen wij heden het portret van den ontvluchte K. uit de Haarlemsche strafgevangenis. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per rege Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekr als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent perplaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling Wie de laatste maanden gevolgd heeft, wat wij over de binnenlandsche politiek ge schreven hebben, die zal weten, dat wij zoowel bij de jongste verkiezing van Gedeputeerden voor Noord-Holland als bij de stemming over de Vlootwet er tegen waarschuwden, dat een uiteengaan van de coalitie een andere oriëntatie in onze Neder- landsche politiek n.m. van sociaal-, vrijzin nig-, katholiek- en christen-democraten eenerzijds en „conservatieven" anderzijds ten gevolge zou hebben. Al jaren lang hebben wij tegen een dergelijke splijting, tegen mr. Marchant en de socialistische leiders ge schreven; dat leek toen théorie. Het laatste half jaar hadden wij houvast aan de prac- tijk. Het zal daarom velen bevreemden te vernemen, dat de „Nieuwe Haarlemsche Courant" boven geschetste nieuwe oriënta tie als de beste oplossing voor de toekomst aanbeveelt. Men kon dat verleden week in de Kamerverslagen lezen, volgens welke de heer Schaper een citaat uit ons blad zou hebben voorgelezen om te bctoogen, dat niet alle katholieken het met Mgr. Nolens eens zijn. Immers, de „N. Haarl. Courant" had beweerd, dat er best een combinatie van allerhande democraten, dus ook van katholieken met socialisten denkbaar was! En nu komt pastoor Keulers in het jongste nummer van „De Nieuwe Eeuw" met een artikel, waarin wordt aangeraden het maar eens tijdelijk met een coalitie van Roomsch en rood te wagen, wanneer de christelijke partijen te hooge eischen blijven stellen. Onze dwalende, christelijke broeders zullen dan wel een toontje lager zingen! Pastoor Keulers beroept zich voor deze real-politiek ook op ons blad op de vol gende wijze: ....als men eens gezien had, dat men ook zonder de coalitiebroeders kon regee- ren, zouden dan na een paar jaren ook deze niet wat water m hun wijn doen om weer met ons te kunnen gaan? De „N. Haarl. Courant" wees ook reeds naar deze oplossing. Zij schrijft: „Bedenkt, dat ons land een uitzonderingspositie in neemt in de wereld, dat er nergens zoo'n samenwerking van christelijke partijen, zulk een confessioneele scheiding, zulk een hechte eenheid in een Katholieke partij heeft bestaan of bestaat, 't Is dus waarlijk geenwonder, dat men ook in ons land en zelfs in onze kringen naar andere verhoudingen, naar eene andere oriëntatie uitziet Wij weten dit trouwens met absolute zekerheid". Dat de heer Schaper op een enkel citaat m zijn lijfblad „Het Volk" afgaat, vinden wij zoo heel erg niet. Deze royale roode broeder zal wel de eerste de beste gelegen heid aangrijpen, om te vertellen, dat hij op een dwaalspoor was gebracht, wanneer wij hem op zijn vergissing opmerkzaam maken. Trouwens voor het betoog van den heer Schaper doet het niet zooveel of hij zich op ons blad of op de door ons genoemde Roomsche kringen beroepen kan. Maar nu ook pastoor Keulers zich op ons, als op een Katholiek orgaan beroept, om het samengaan der Katholieken met socia listen te bepleiten, nu willen wij toch nog wel even herinneren, in welk verband wij bovenstaand citaat geschreven hebben. In een van de vele artikelen, welke wij aan de verwerping der Vlootwet wijdden, wend den wij ons o.m. ook tot eenige inzenders propagandisten, die als een soort politieke heiligschennis beschouwden onze bewering als zou de anti-Vlootwetstemming opnieuw hebben bewezen, hoe er onder onze jongere Katholieke politici een strooming merkbaar zijn om een democratisch bloc samen te smeden, met verbreking dus der christe lijke coalitie. Dat wij later voor deze stel ling onder meer steun zouden krijgen bij niemand minder dan mr. v^„ Vijnbergen in diens opzienbarend artikel in „De Tijd" over mr. Van Schaik's poltiek verleden, konden wij toen nog niet verwachten. Tegenover onze inzenders gaven wij toen den gedach- tengang van verschillende politieke voor mannen uit onze Roomsche kamp weer, om te laten zien, hoe gemakkelijk men zich onder een groep jongere Roomsche politici al met het democratische bloc had ver trouwd gemaakt. Dit gold gelijk uit het geheele betoog bleek en trouwens uit heel onze houding van jaren lang bekend kon zijn als een hernieuwde waarschuwing om toch het sa mengaan van Roomsch en rood niet als een hersenschim af te wijzen, maar met deze gevaarlijke mentaliteit rekening te houden. Voor wie heeft willen zien en hooren heeft bet verloop der crisis ons wel in alle op zichten gelijk gegeven. De rechtsche coali tie ligt nu uit elkaar; formeel is er nu weer eenheid in de Roomsche fractie en ingr. Nolens heeft zelfs kunnen mededeelen, dat niemand der Katholieke Kamerleden thans als oplossing der crisis een landsregeering wilde naar het model van het tegenwoor dige dagelijksche bestuur der provincie Noord-Holland. Laten wij hopen, dat dit geldt tot 1925. Wanneer vóór dien behalve de uiterlijke ook de innerlijke eenheid in de Katholieke Staatspartij niet is hersteld; wanneer bo vendien vóór 1925 de christelijke coalitie- genooten het niet eens kunnen worden over ten program van practische politiek, dan komt door den uitslag der volgende ver kiezingen onherroepelijk een andere poli tieke oriëntatie. Dit zien wij als een blij vend politiek gevaar en daartegen blijven wij waarschuwen, uitgaande van het stand punt, dat het beter is de feiten openlijk te signaleeren dan ze te verbloemen. Pastoor Keulers zal nu wel willen toe geven met zijn beroep op ons blad aan een verkeerd adres te zijn geweest. Met een half- citaat kan men gemakkelijk uit den bijbel bewijzen, dat er. geen God bestaat. En daar wij er een eerezaak van maken als principieele verdedigers en hand havers eener christelijke coalitie in ons land bekend te staan, vertrouwen wij, dat de Zeer Eerw. schrijver ons in een volgend nummer van „De Nieuwe Eew" recht zal doen wedervaren. JAARGETIJDE VOOR PAUS BENE- DICTUS XV. Men seint ons uit Rome: Gelijk gebruikelijk, werd hedenmorgen, sterfdag van Paus Benedictus z.g. het jaar getijde van dezen Paus gehouden in de Sixtijn sche kapel van het Vïticaan, gelijk dit ge schieden zal alle jaren tijdens het leven van diens opvolger, Paus Pius XI. De H. Vader woonde, van af den Paust- lijken troon de Pontifikale Requiemmis bij. v/elke opgedragen werd door Z.Em. Kard. Mistrangelo, Aartsbisschop van Florence, oie daarbij geassisteerd werd door kanun niken der drie grootste Bazilieken van Rome, Geheel het H. College, voor zoover te Rome aanwezig, had plaats genomen op de voor hen voorbehoudene plaatsen, evenals de leden van het korps diplomaten bij het Vaticaan, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en Prelaten en de leden der Romeinsche aris tocratie. De zangers der Pauselijke kapel voerden de Requiemmis, door Perosi getoonzet, uit, en na de H. Mis gaf de Paus plechtig de absolutie rond den lijkbaar onder het uit spreken der gewone liturgische gebeden. A/V St. Jozefs Gezellen-Vereeniging. Zon dag is het eerste ^stichtingsfeest gevierd van de St. Jozefs Gezellen-Vereeniging, afd. hillegom. Nadat de leden dien gedenkwaardigen dag met een Alg. H. Communie hadden ge opend had des avonds de groote feestverga- dering plaats van leden met hun ouders en donateurs. Deze avond was, gelijk men ver wachten mocht, een succesavond. De zaal was propvol en er heerschte een gezellige stemmintf. De WelEerw'. vice-president opende de feestvergadering met een harte lijk welkom aan leden en ouders en dona teurs, vooral ook de aanwezige pastoors van beide parochies. Daarna zette de WelEerw. spreker uit een wat dit eerste stichtingsfeest voor de St. Jozefsgezelllen Vereeniging beteekent. Hoe wij terugzien op dat eerste jaar dat achter ons ligt met alles wat daarin is ge daan en tot stand is gekomen. En vooruit zien in de toekomst wat nog gedaan moet worden. Spreker zette nog weer eens in duidelijke woorden uiteen het wezen en doel der St. Jozefs Gezellen-Vereeniging. Spoorde vooral aan tot trouw bijwonen der ontwikkelingscursus en deelname aan de algem. H. Communie, dankte allen die met hem medewerken om de St. Jozefs Gezellen- Vereeniging omhoog te richten en sloot met een kernachtig woord van opwekking tot de groei en bloei der vereeniging. Nadat nu uit volle borst het vereenigings- lied was gezongen, kwam het optreden der jonge tooneelclub St. Paulus, cnderafd. der St. Jozefs Gezellen-Vereeniging. Opgevoerd -werd: „Vildac, of Eert uw Vader en uw Moeder", 't welk met veel succes door de jonge tooneelisten werd op- g.voerd en nog eenige vroolijke stukken, waaronder de zaal schudde van het gelach. Het was een prettige avond en allen keerden voldaan huiswaarts. Oprichting H. Familie. Zondagmiddag is dn de parodhtie van St. Joseph een afdee- ttag der Autoforoederscihap van de H. Fami lie opgericht. In de H. H. Missen van half" 9 en tien uur hield de ZeerEerw. Pater Lub bers, Redemptorist te Rotterdam,"4 een pTedi- catie, opwekkende tot toetreding als lid de zer congregatie. De gewijde redenaar ging hetontstaan dezer geestelijke vereeniging. ge sticht iu 1844 dtoor een kapitein der genie te Luik, na. Hoe de vergaderingen vanaf het ontstaan weldra zooveel toehoorders trokken, dat de bijeenkomsten nu spoedig wérden ven.egd van het burgerhuis naar de Be- demptoristen-kerk te Luik en hoe de bis schop van Luik, Mgr. Den Bommel, weldra zijn goedkeuring aan de Broederschap hecht te, die haai- zegeningen steeds wijder uit strekte; hoe de groote Paus Pius IX haar goedkeurde en met talrijke aflaten verrijkte en zij thans over die gansche wereld bloeit en zich nog steeds uitbreidt. Dat Pater Lubbers niet voor stoelen en banken gepreekt liad, bewees de schitteren de opkomst Zondagmiddag te 3 uur. De Pa ter leidde deze eerste Congregatie zefif. Vóór <fe eigenlijke conferentie sprak hij 'n woord van voldoening over de meer dan groote deelname, in 't bijzonder die der gehuwde mannen, het aantal onigehuwden had. echter grooter kunnen zijn. Hij spoorde die huisva- ders aan, indien zij zoons hebben die daar voor in de termen vallen als echte propa gandisten aan te dringen, d'al ook zij leden der H. Familie worden, er uitdrukkelijk bij voegend. dat het lidmaatschap 'n vrije zaak is en niemand behoefde gedwongen le wor- den. Vervolgens schetste pater Lubbers in i keurige woorden de voortreffelijke voordoo ien der Aartsbroederschap. Het was een i heerlijke uiting van godsdienstig leven. De Zeereerw. Directeur, Pastoor van Leeuwen zal a.s. Zondag dag en uur der volgende con gregaties vaststellen, en de. benoeming der vereisehte functionarissen bekend maken. Ondersteuningsfonds. Op de boven- ach'terzaal van „De Wille Zwaan'' hield hel „Ondersteuningsfonds bij Ziekte" Zaterdag avond haar 26e jaarvergadering.' De.opkomst bad grooter moeten zijn. De voorzitter, de heer L Onderwater, open de de vergadering en heette allen welkom Hij wenschte de leden een gelukkig Nieuw jaar en uitte den wensch, dat 't ook voor het fonds een gelukkig jaar moge zijn. Het af- j geloopen boekjaar was voor het fonds niet nadeelig. Vervolgens dee'Sie hij mede, d'al de secretaris-penningmeester wegens ziekte ver-, hinderd was de vergadering bij te wonen en de heer Van Bezu voor hem zal functionnee- ren. Deze las. alsnu de notulen voor, welke on veranderd werden goedgekeurd. Vervolgens las .déze ook het financieel verslag voor. Daaruit bleek, ciat naast eeii ontvangst van 4599,90 een uitgave viel te boeken van 3859,69, alzoo een, voordeelig saldo van 740,27. Deze gunstige stand van zaken lokte applaus uii. Aan zieke leden was uit gekeerd 2263 en aan 100 leden bij ge- zinsvermeerdering het respectabele bedrag van 500. Een oommissie van drie leden, bestaande uit de heeren J. Beijk Cz., G. Grimbergen en Alb. Faas, had de rekening nagezien en verklaarde deze accoord. Wegens dezen gimsügen stand van zaken, aldus deelde d'e voorzitter mede, had het bestuur besloten de uitkeeringen bij ziekte met 10 cent por dag [e verhoogen en deze uilkeering alzoo te brengen op 7.per week. Deze bepaling geldt echter voor 1 jaar. Door applaus gaf de vergadering over deze mcdectec-ling haar ingenomenheid te kennen. Aan de orde was thans de verkiezing van 2 bestuursleden,, wegen periodieke aftreding van de heeren» L. Onderwater en P. v. Bezu. Beiden werden met pvergroote meerderheid herkozen en namen de herbenoeming aan. Bij de rondvraag deed de heer G. Arrie- hart het voorstel, de. vergaderingen boelpiich- hg te maken, want hij vond het treurig, dat de leden zóó weinig belang stellen in een zoo nuttige yereenigirag, temeer, daar toch maar eenmaal per jaar wordt vergaderd. Dit voorstel vond echter geen steun. De heer S. Langclaan vroeg, of er geen regeling met de H.H. doktoren kon getroffen worden, inzake hal. afteekerven d'er aieke- briefjes, daar er steedis nog een dokter is, die alleen wil afteeken en aan het eind van de ziekte of bij het einde dér uitkeeringsperiode. Het bestuur deed uitkomen, dat het den beeren Doktoren, daar alles gratis gaaf, tot niets kan verplichten, doch men zou 't wel verzoeken, hierin verandering te brengen. Vocrts werden de leden aangespoord, het den doktoren gemakkelijk te maken en te zorgen, dat de briefjes klaar liggen bij eventusel be zoek of zich in de spreekuren bij hen te vervoegen, daar men meende, dat d'e doktoren dan wel zouden willen af teek enen. Niels meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dankzegging d'ez-a belang rijke vergadering. Votballen. Op het R.-K. Parochiaal Sportterrein, aan de Essenilaan, werd Zondag middag een vriendschappelijke voetbalwed strijd gespeeld tu-sschen een veieranenelftal uit Lisserbroek en een dito uit Lisse. Onder de belangstellenden merkten we o.m. ook op de Eerw. Directeur van de St. Jozefsgezellen- vereemiging, kapelaan Blankeniheim en de Eerw. Directeur van het St. Fideiispatronaat, kapelaan A. van den Berg. De Lisser vetera nen wisten met 53 tie winnen. Als vanzelf kwamen er momenten voor, die zooal niet interessant, dan toch tot vroolijheid opwek ten. Arbeiderswoningen. Met den bouw der arbeiderswoningen, op den Zuidhoek alhier,, met Regeoringssteun krachlens de Landarbei- derswet, is men begonnen. R.-K. Vrouwenbond. Voor de leden van den R.-K. Vrouwenbond wordt a.s. Woens dagavond 7 uur, in het Patronaatsgebouw, een Liturgischen ontwikkelingsavond gehou den, met als inleider Kapelaan Hendriks. Beuolking. Deze bestond op 31 Dec. 1922 uit 6847 personen en wel 3383 vrouwe lijke en 3464 mannelijke. Zij vermeerderde door geboorte en vestiging met 275 vrouwen en 235 mannen, totaal 510. Zij verminderde door overlijden en vertrek met 192 vrouwen en 160 mannen, totaal 352. Alzoo een totale vermeerdering van 168 personen en wel 83 vrouwen en 75 mannen. Totaal op 31 Dec- 1923: 7005 personen en wel 3466 vrouwen en 3139 mannen. Er werden 55 huwelijken gesloten. Dat verwoestende verkeer! Bij de R.-K. kerk verdwijnen de oude iepenboomen. Alzoo weer .een vermindering van ons natuurschoon. Al%s ten bate van het verkeerl Heuscli waar1 In de vergadering van de R.-K. Midden stand svereeniging, die morgen- VVoensda gavond wordt gehouden, komt wa rempel aan de orde: „Contributieverlaging". Als het geen misdruk is. is het toch in dezen tijd wel een unicum! De R.-K. Gemengde Zangvereeniging voor uit. De R.-K. Gemengde Zangvereniging „St. Gregorius", directeur de heer Th. van der Meij, te Hillegom, kan zeer zeker bogen, op reusachtige vorderingen. Dat hebben we kun» nen conslateeren op haar laatste uitvoering. Zij heeft thans den durf of ondernemingsgeest a.s. Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw te Sassen helm dit programa te gaan uitvoeren, met medewerking van het Strijkje W. Bruy- nen, pianist; M. Vermijten, cellist; Jo Bruynen, H. van der Meer en N. Mastenbroek, violisten en J. Beugelsdijk, contrabas. Dat belooft voor de Sass-eniheimers een ge notvolle avond en wij raden allen aan, die eenigszins weg kunnen, deze uitvoering te gaan bijwonen. Zoo iets komt niet alle weken voor. R. K. Volksbond. In café v. d. Berg hield de afd. van den R. K Volksbond den aangekondigden cursus-avond. De voorzitter opende den avond met den Chr. Groet en verwelkomde den Eerw. Geestelijk Adviseur en den heer' Silvius, centraal-president van den R, K. Volksbond, door wien de cursus zou gehouden worden, alsook de aanwezige leden, cn wenschte alien een gelukkig en zalig nieuwjaar. Spr. wijdt eenige woorden aan het afgeloopen jaar en zegt, dat men, wat betreft, het wer ken van den Bond, op geestelijk gebied te vreden kan zijn. Spr. wijst in dit verband op het feit, dat door een flink aantal leden is deelgenomen aan de van 58 Jan. j.l. ge houden Retraite, tewijl ook aan de Retraite van 1518 Jan. weer door een- 10-tal leden der afdeeling is deelgenomen, Spr. twijfelt er niet aan of de zegenrijke werking hiervan za! zich in de toekomst doen gevoelen en zeker ten goede komen aan de godsdienstig zedelijke ontwikkeling der leden. Met eenige woorden van inleiding geeft spr. daarna het woord aan den heer Silvius. Op zeer duidelijke wijze werden door spr. de verschillende stellingen, welke aan de leden waren toegezonden, behandeld. Achtereenvolgens werd duidelijk door hem aangetoond, dat in dezen tijd van alge- meen-en terugslag, het niet aangaat om bij de pakken neer te zitten, maar dat men zamenlqk moet trachten den toestand te verbeteren. Dat het in hoofdzaak de taak van den Volksbond is óm de belangen van haar leden ook op cultureel gebied te behar tigen. Ook is het vooral noodig. dat er meer kennis komt bij de leden. Hiervoor beveelt spr. vooral aan het houden van apologeti sche of andere cursussen, het hoiühm van debat-avonden enz. enz., om hierdoor de zoo noodige ontwikkeling bij te brengen. Met een opwekking om allen hieraan mee te wer ken en anderen aan te sporen dit ook te doen, sloot spr. zijn rede. Een hartelijk applaus dankte den spreker. Het verdere van den avond werd doorge bracht met het houden van een debatavond, waarop over verschillende onderwerpen werd gesproken, vooral voor het onderwerp Coöperatie was zeer veel animo. Ook werd ten slotte nog meegedeeld, dat over 14 da gen de jaarvergadering zal gehouden wor den, waarop dan een bestuursverkiezing moet plaats hebben wegens periodieke af treding van den voorzitter, den 2en secre taris, den 2en penningmee:®r en den len commissaris. Candidaten kunnen ingediend worden bij het Bestuur. Ook werd nog be sproken het aansluiten bij de afd. Leidqp van den Stillen Omgang, waarvoor dan spe ciaal in de volgende week een vergadering zal gehouden worden. De rondvraag leverde niets bijzonders op. De voorzitter sloot de vergadering met den Christ. Groet. Verduistering. Door de Gemeente-poli- tie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den gewezeh gemeentelijken deurwaarder, wonende te Leiden wegens verduistering van gemeentegeld. Vrijdagavond 1. 1. hield voor een volle zaal op uitnoodiging van den R. K. Volksbond de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor B. van .Leeu wen uit Hillegom eene interessante lezing onder den titel van „De palm groeit in de verdrukking," behandelend de ontwikkeling van het uitwendig leven der Katholieke Kerk in ons vaderland gedurende de negentiende eeuw. Spreker begon met het jaar 1808, in hetwelk vrijheid van godsdienst gegeven werd behoudens het placet der regeering, die te waken vopr elke staatsgevaarlijke po ging door Rome ondernomen. Groot waren de geloofsovertuiging en de zedelijke moed van den bekeerling Le sage ten Broek, die de paapsche stoutigheid had een brochure uit te geven, over de voortreffelijkheid van de Katholieke Kerk. Zelfs de dichter Bilder- dijk kwam in verweer, maar kon niet verhin deren, dat een vijfde druk van de gevreesde brochure het licht zag. Wij die te beschikken hebben oyer een negen en twintig Katholieke Dagbladén, kunnen ons moeilijk voorstellen wat een beroering het gaf in den lande toen om streeks 1820 onder leiding van Le Sage het eerste Roomsche Tijdschrift „De Gods dienstvriend" en kort daarop „De Katho lieke Krant" verscheen. Broere volgde met het nog bestaande wetenschappelijk Tijd schrift „De Katholiek" en Alberdingk Thym met Zijn Volksalmonak voor Ned. Katholieken meestal schrijvend onder den schertsnaam van Pauwels Foreestier. On barmhartig geeselde hij degenen die uit vrees of voorzichtigheid gevlagd hadden bij de Brielsche feesten „Zoo eert ge met de zelfde kaars De Geuzen en de Martelaars." In 1845 werd door Judocus Smit het Dag blad. De Tijd opgericht, eerst in den Bosch, later in de hoofdstad. Een exemplaar van hef toen nog zeer bescheiden krantje is te vinden in de bibliotheek van het Groot Se minarie te Warmond. Ook op politiek gebied begonnen de Roomschen zich te roeren. Zij sloten in hun strijd met de oud-Protestanfsche Partij een verbond met minister Thorbecke, wiens li beraal ministerie echter bij het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in 1853 kwam te vallen. Wie belang stelt in een collectie van ruim 340 preeken, brochures, platen en lie deren vol smaad èn schimp tegen de brutale „Ultramontanen" verzoeke toegelaten te worden tot de groote boekerij van het Be gijnhof te Amsterdam. Tot zelfs de orgel draaier deed zijn best en zong er op los „Zoolang ik leef als Protestant, „Zal ik ook protesteeren." Met voorbeeldigen ijver werden handtee ke ningen verzameld voor het protest dat den koning zou worden aangeboden. Tijpeerend is uit die dagen de anecdote van den dominee wiens handteekening ge vraagd werd en wijzelijk antwoordde „Gaat U liever, eenige huizen verder. Daar woont een Roomsche Pastoor die zal meer last van een bisschop hebben dan ik." Oberammergau. Het grootste en meest verhevene, dat de menschheid verbaasde en waartegen tijdge noot en nageslacht met eerbied oprien, is tot stand gebracht door het geloei. r__ Sinds den tempel van Jerusalem, be- Tombe Voor 1500; drie pcrceelen bouw De gematigheid in het optreden der eminente bisschoppen en vooral de gezame- lijke strijd voor de bijzondere school brach ten Protestanten en Roomschen nader tot eikander. Hadden de katholieken zich na 1853 tot zekere hoogte vereenigd met de liberalen uit dankbaarheid voor het herstel der hiërar chie, nu gingen zij tengevolge van de school strijd in 1888 een coalitie aan met de protes tanten. Dit verbond was voornamelijk het werk van de twee grootste mannen uit het einde der negentiende eeuw. Dr. H. J. A. M. Schaep- man en dr. Abraham Kuyper. De grondslag was gelegd voor het eerste christelijk ministe rie. Het katholiek lager onderwijs werd van staatswege voor het eerst gesubsideerd in 1899. daarna het hooger in 1905 en 't middel bare in 1909. De palm was in de verdrukking gegroeid. De eerwaarde spreker sloot zijn met entnou- siasme voorgedragen en met de grootst be langstelling gevolgde lezing met een krachti ge opwekking tot een met woord en voorbeeld propagandeeren en verdedigen van het katho licisme in onzen merkwaardigen tijd. De geestelijke adviseur en de voorzitter van den R. K. Volksbond, bedankten beiden Pastoor van Leeuwen voor zijn gezellige en leerzame lezing. R.K. Ziekenfonds „St. Antonius". Dit ver gadert op Woensdag 23 dezer, des avonds 7 uur, in 't Patronaatsgebouw. Het hoofdpunt der agenda is; rekening en verantwoording van den penningmeester. R.K. Landarbeidersbond. Deze vergadert op Donderdag 24 dézer des avonds 7 uur in 't Patronaatsgebouw. In beroep. -Naar wij vernemen, zijn bijna alle besturen van bijzondere scholen in be roep gegaan van het besluit van den gemeen teraad, waarbij over 1922 de kostprijs van het openbaar onderwijs werd vastgesteld, als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920. Déraillement. Gisterenmiddag derailleerde Ide electrische tram, die omstreeks 2 uur na middag van Leiden komt tegenover de villa van den heer'Benschop. Een paal der electri sche geleiding werd geheel afgeknapt, een andere paal werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Het on geluk gaf echter een groote stagnatie in het verkeer, daar d'e trams niet tot Noordwijk aan Zee konden doorrijden. De Spoelslootvaart. Van een aantal schip pers en bloemisten is een adres ingekomen bij den gemeenteraad om opnieuw te komen tot uitdieping van een gedeelte van de Spoel- slooivaart. Goed afgeloopen. Een conducteur van de electrische tram LeidenNoordwijk kwam j.l. Zaterdag, toen hij de lichtgelei- ding tusschen twee wagens wilde inschake len, in aanraking met den stroom, waardoor de man van den wagen werd geslingerd en in de sloot viel. Gelukkig bemerkte zijn collega het ongeluk. De conducteur werd naar Rijnsburg vervoerd, alwaar bleek dat hij alleen zijn hand gebrand had. 25-jarig Professiefeest. Zaterdag a.s. zal Zuster Huberla in het SI. Elisabeth's Ge sticht haar zilveren professiefeest vieren. Het zal haar op dien dag aan veler dank betuiging voor haar liefdevol werken niet ontbreken. Ernstig ongeluk. Ten huize van v, d. K. had Zondagavond een ernstig ongeluk plaats. Meenende dat de revolver, die hij in de hand had, niet geladen was, trok v. d. K. af, met het noodlottig gev-olg, dat hij een der gasten in dte buik trof. Na overbrenging naar het gasthuisvond onmiddellijk een operai"-» plaats. De toestand van den getroffene is iets beter. Verkooping. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag j.l. ten overstaan van den Notaris Mr. H. M. A. Coebergh: het pakhuis Valkensteeg 20 en het huis Galgewater 17, op den hoek van de Valkesteeg, kooper de heer J. Kors- gen q.q. voor 2775; het huis Grotne- steeg 102 en het huis aan het Waardkerk- plein 6, kooper de heer J. F. Breedeveld, tesp. voor 1325 en 290; het huis Groene- steeg 104, kooper de heef J. Verhoog q.q. voor 1965; het huis Oranjegracht 69 en een* perceel bouwterrein aan den straatweg van Leiden naar Voorschoten, kooper de heer Ph. van Gelder, resp. voor 1425 cn 450; twee huizen, Waardgracht 58 en 106, kooper de heer N Galjaard, resp. voor 908 en 836; het huis Weverstraat 18, kooper de heer Abr. van Polanen voor 200; drie perceelen bouwterrein als voormeld, kooper de heer J. W. P. Licht q.q. voor 1536; drie perceelen bouwter rein als voormeld, kooper de heer M. de hoorende tot de wonderen der we reld, werd gesticht tot aan de prachtige Kathedralen der middeleeuwen, zijn in den loop der volgende eeuwen nog ontelbare kerken verrezen, waarin duizenden getui genis komen afleggen van hun godsdienst zin en hun leven en denken in dienst stel len van het geloof. De dragers der Europeesche beschaving waren de Aposteien, die door woord en voorbeeld het Evangelie predikten. Onder hun invloed kwam de Christelijke kunst tot ontplooiing en bloei. Onze eerste groote schilders beoefenden de kerkelijke kunst, terwijl de muziek uit die tijden even eens een gewijd karakter droeg. Zelfs is de bakermat van het toonqel te zoeken aan den voet van het altaar en de mysterie-spelen, welke thans nog 'waardee- ripg genieten door hun soberen en strengen bouw en hun religieus gevoel, zijn daarvan de vportlevende getuigenis. Onze eigen tijd, over het algemeen arm aan dieper, godsdienstig gevoel, vertoont anderzijds een afkeer van het wufte, een verdieping, een onbewust zoeken naar mystiek. Meer dan in eenig ander tijdperk bestaat er bewondering voor de primitieven. De bladen meldden ons, dat de Ober ammergau Spiele bezocht werden door groote scharen, van alle landen samenge stroomd, die zich verdrongen om een plaatsje te veroveren. De algemeene bewondering voor deze passiesplen is overgeslagen naar Amerika, van waaruit een uitnoodiging kwam, om in dat land een tournee te maken. Aan die uitnoodiging is gevolg gegeven en een de zer dagen is Lang met zijn gezelschap ver trokken naar de Vereenigde Staten, j Een merkwaardig tijdverschijnsel! En het moet wel een typisch gezicht zijn geweest, toen deze Evangelische figuren in New- York aankwamen, verwelkomd door Yan kees, met hun moderne „business-men" ge zichten! STRIX terrein als voormeld, kooper de heer F. Brongers q.q voor 1406; een perceei bouwterrein als voormeld, kooper de heer A. Steenvoorden e.a.; een perceel bouw terrein als voormeld, kooper de heején P. J. Marks c.a. voor 450, en een perceel bouwterrein als voormeld, kooper de heer J. J. de Cler q.q. voor 460. Concerten. Het Chr. Gemengd koor „Looft Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Stilstand OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON 22 JANUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.063 PARIJS 12 02b. BRUSSEL 11.02»/. WEENEN 0.38 LONDEN 11.39 STOCKHOLM. 70.15 KOPENHAGEN. 44.05 CHRISTIANJA 37.35 BAZEL 46.65 NEW-YORK 2.71 ROME dien Heer" alhier, directeur dc beer Piet Hespe te Amsterdam, geeft Donderdagavond een concert in het Gebouw voor i'-hr. Be langen, met medewerking van Mej. C. v. d. Kaav en den heer W. Schatens, beiden van Amsterdam, het Dubbel Mannenkwartet ..In ter Nos" van Haarlem en het strijkquintet „Orchestri Orgeli" van Amsterdam. Vrijdagavond geeft IJmuiJen's Man nenkoor, directeur de heer N. Gorrlag, een concert in de zaal Cycloop, met medewer king van het Symphonic-orkest Euphonie van Velseroord. Vr. Ik ben aangeslagen in de rijk sink.. verd. II en Gem. Ink, betasting voor Scho len (1 Mei 192324) naar een zuiver in komen van f 1800 met aftrek van f 200 voor kinderen en 900 levensonderhoud. Totaal 86.10. Is dit juist? 2. Is aftrek f 26.54 contributie levensver zekering geoorloofd en 41.08 contributie vakbond ook? 3. Wanneer het zuiver inkomen 1563 22 is met aftrek van vraag 1, hoeveel is dan de aanslag totaal? Antw. 1. Aftrek van levensonder hond' i,s te Schoten 800 voar gehuwden. Hoe dit du: voor u 900 kan zijn begrijpen wij niet. Bij een inkomen van f 1800, gehuwd en zes kinderen dient u te worden aangeslagen in Schoten voor 38.55. 2. Ja. Indien tw een verplicht lidmaatschap is. 3. f 32. Vr.: Ik ben werkloos van Augustus '22 tot Nov. '23; dus ruim een jaar. Nu werd ik aangeslagen in de Inkomsten- en Rijksbelas ting 1922/23 voor f 120. Ik heb tot driemaal !,oe een bezwaarschrift ingediend, met als resultaat, dat ik een dwangbevel toegestuurd kreeg, waarin ik aangemaand werd het be drg binnen twee maanden te betalen. Ben ik nu verplicht om te betalen. Is er nog iets aan te deen om ontheffing te verkrijgen? Hoeveel mag men van het loon van eer werkman afhouden, waar beslag op gelegd wordt. Ik ben nog vrijgezel en ik heb gedu rende mijn werkloosheid 15 weken 30,— steun gehad, en de andere weken slecht» 5, Antw.: Het indienen van een reclame ont heft niet van betaling der belasting. Wan neer de reclame wordt toegewezen, dan krijgt de reclamant het te veel betaalde te rug. Indien u onmachtig bent te betalen, ga dan nog even praten met den ontvanger. Belasingvraag van D. B.: Antw.: Van ren welke gemeente bedooli n? Si» is' a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1