ËLCK WATWLS HAARLEM. SPORT EN SPEL. BILJARTEN. SCHAKEN. DAMMEN. N.V.„O£TiJ0t5ÉESr DE SPAARNEBANK Berichten uit §nza wersgs PROVINCIALE STATEN. Opheffing Detachement 10e Regiment Infanterie. Het geheele 10de Regiment verdwijnt. Een gevangene ontvlucht uit het Huis van Bewaring. PROVINCIALE STATEN. De autobus-kwestie. Personalia. BILJARTBOND VOOR HAAR- LEM EN OMSTREKEN. Districtsvergadering. Competitie. Kampioenschap van Neder land. 3264 v. s. v. MAANDAG 21 Januari 1924 Prijs van i 1000 8173 8316 9155 17136 20939 400 8371 12051 200 1243 5786 9068 100 743 1629 6628 958610009 i0390 16699 18784 Affl3ro»i¥i3t;m s-uts V. K. HEDEN m HAARLEM EN OMSTREKEN. 220 420 107'/, 9'% 1857, 184'/, 113 326 287'/, 331 156 228 1147, 126 407 46'/, 141*/, 83'/' 13'/. 911/, 99"/, 106 91 1481 /s 124 129 15 130 78 33'/, 489 378 73 Va 188 129'/, 151% 132 202 416 104'/. 91/ 186 IS5 382 294 1337 1571/ 405 45l'. 141% 83 13% Het ongeval op da Schelde. Hernieuwde poging tot vergiftiging. II-as Op Dinsdag, 29 Januari a.s., des voor middags te half elf zal een vergadering wor den gehouden van de provinciale Staten. Behandeld zullen worden o.m. Nader voorstel varf Gedeputeerde Staten inzake de tuberculosebestrijding. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het Salarisreglement 1920, met het daarover nog uit te brengen rapport. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging der regeling betreffende de sub- sidieering van de openbare leeszalen en biblio theken, met het daarover nog uit te brengen rapport. Voorstel tot het door de Procincie in be heer en onderhoud overnemen van den Zaan- landschen Communicatieweg en tot wijziging van het reglement van bestuur voor hit Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier met het verslag der Afdeelingen en het antwoord daarop van Gedeputeerde Staten. Toen in Mei 1922 het 10e Regiment In fanterie Haarlem verliet, om voortaan geves tigd te zijn te Ede, werd een 10 tal Officieren en een 60-tal onderofficieren waarvoor or ganiek te Ede geen plaats was, te Haarlem, achtergelaten, en vormde alzoo een deel der militaire bezetting van de Infanterie-kazerne. Allengs slonk het detachement, doordat verschillende officieren en onderofficieren hunne nieuwe bestemming volgden of het leger verlieten. Bij beslissing van den commandant der le Divisie wordt thans met ingang van 1 Fe bruari a.s. het detachement opgeheven en is daarmee de periode van verblijf te Haarlem van het 10e Regiment Infanterie, welke op 1 Juli 1904 aanving, geëindigd. Nog niet gepakt. Zaterdagmiddag is de 23-jarige J. K. len zwerver afkomstig uit Amsterdam en verdacht van inbraak in de Haarlemmer meer, uit het Huis van Bewaring alhier ontvlucht. Zijn signalement luidt: Haar blond, lang 1.79 M. en gekleed in gevangeniskleeren met gevangenisondergoed. Een ingesteld onderzoek leverde nog geen resultaat op, aldus het „officieele politie rapport." Omtrent het bovenstaande kunnen wij nog het volgende mededeelen: Het eten voor het Huis van Bewaring wordt driemaal per dag over de binnen- plaats van de keuken der strafgevangenis waarmee het Huis var Bewaring in verbin ding staat, gehaald. Hiertoe worden door den bewaker eenige geschikte gedetineer den uitgezocht die dan met hem medegaan am het eten te dragen. Gevaarlijke gevangenen of bandieten ko men hiervoor natuurlijk niet in aanmerking. Dan wordt het warme eten gereden in een overkapt wagentje van ongeveer een a an- j aerhalven meter hoogte. Daar echte- des avonds brood met koffie wordt gebruikt en j dit gedragen wordt, was het wagentje, Za terdagavond. toen de ontvluchting plaats had, niet noodig, Intussehen stond het wa gentje Zaterdag niet op zijn plaats. De be waker reide daarom tegen «en der gevan genen: „Breng jij dat wagentje even in de -emise!" Deze, d-; ontvluchte Klee, greep daarop T wagentje en reed 't naar de remise, doch er niet in, maar juist in den hoek er naast tegen den ringmuur, sprong boven op het wagentje en was binnen enkele seconden uit het gezicht van den bewaker verdwenen. Onmiddellijk ging deze den Directeur waarschuwen, die op zijn beurt de hulp der Haarlemsche politie requireerde. De directeur en de bewaker vlogen naar buiten de Oostvest op. Langs deze zijde was de gevangene ontvlucht De bewaker ging links de Oostvest op sn de directeur rechts, om te zien waar de man gebleven was. Er was echter geen spoor meer van hem te zien Ook de spoe dig ter plaatse zijnde politie mocht het niet gelukken eenig spoor te vinden. De bewaker was intussehen naar het sta tion gegaan, en was van daaruit de geheele SDOorlijn langs-gtloopen, om te zien of hij daarheen was ontvlucht, maar ook hij zag niets meer van den onvluchte De Haarlemsche politie rond half zes ge waarschuwd nam intussehen kloeke maatre gelen. Drie man van de motorbrigade werden per motor den Amsterdamschen straatweg afgestuurd op onderzoek. Eenige agenten van politie zochten de spoorbaan af en eenige rechercheurs den omtrek van Straf gevangenis en Huis van Bewaring, waar in den laatsten tijd ta! van straten met nieuwe woningen zijn verrezen. Alles te vergeefs. Het is ook trouwens niet te verwonderen want daar ter plaatse is ruimschoots gele genheid zich te verbergen, o.a. op de vuil nisbelt, rond de gasfabriek enz. De geheele omgeving is een uitstekende gelegenheid om zich te verbergen. Om zich een paar uur te verbergen in een vuilniskar is geen moeite. Daar kon hij rustig afwachten tot de agen ten en bewakers moe waren geworden, waarna hi; rustig zou kunnen opstappen; ook kan de man, en dit acht men waar- schijnlijker, zich ergens in den Polder ver borgen houden; en als hij de kans schoon ziet ergens een jas te stelen, deze over zijn gevangeniskleeren slaan om zoo aan de po litie te ontkomen. Met een politiehond heeft men ook nog getracht het spoor '.a "inden. Zooals bekend is, heeft het Rijk op ver schillende plaatsen van het land een Rijks speurhond gestationneerd. Een dezer plaat sen is Bloemendaal. De rijksveldwachter Wesseling heelt dezen hond onder zijn be heer. Deze was ook direct ter plaatse, doch daar de hond niet in conditie was, leverde dit ook geen resultaat op. Ook de politie te Halfweg en te Am sterdam is onmiddellijk gewaarschuwd ge worden, en dezen deden ook hun best het spoor te vinden. Iemand deelde mede dat hij omstreeks half 8 een man op de' spoorbrug over het Spaarne had zien loopen. Dit werd oorzaak tot het gerucht dat hij over de spoorlijn zou zijn ontsnapt, doch men acht het niet waarschijnlijk dat de geziene persoon de gezochte was. De ontsnapte, een zekere J. Klee, heeft met buitengewone handigheid dit staaltje van acrobatiek geleverd. Immers de muur, die de binnenplaats omsluit heeft een hoogte van ongeveer 3A meter, dus bijna twee mansier,gien. Vut ,»,-ns is hij t. r.,. ht gekomen op het glazen dak van een kip penhok, waar hij natuurlijk doorheen zak te en er in terecht kwam. Hier heeft men ook zijn voetafdruk gevonden. Uit dit kip penhok dat in een der tuintjes van de be wakers staat is hij weer uitgeklauterd en is vervolgens over het hek dat dezen tuin omsluit geklommen en was toen waar hij wezen wilde, n.l. in vrijheid, op de Oost vest. Hoe mooi ook alles is geloopen, toch ge looft men niet dat het een vooruit overlegd plan is. Het meest waarschijnlijke is dat dit niet het geval is. Wel zal de man natuurlijk met het idéé om te ontvluchten hebben rondgeloopen, doch zal niet van plan zijn geweest juist op dezen Zaterdagavond te ontsnappen. Veeleer neemt men aan dat hij onder de impulsie van het oogenblik heeft gehan deld; Hij had immers niet kunnen voorzien dat juist aan hem de taak zou worden op gedragen om het wagentje naar de remise te rijden. Het regenachtige weer droeg er boven dien ook veel toe bij, om zijn plan te vol voeren, terwijl het de onderzoekingen van de Politie juist zeer belemmerde. Het on derzoek is dan ook Zondagmorgen weer voortgezet, terwijl men in zijn woning te Amsterdam een huiszoeking heeft verricht. De gedetineerde was echter, wat men noemt, geen gevaarlijk personage. Wel had hij al eens wat op zijn kerfstok gehad, doch over 't algemeen kan men hem onder de tweede-hands inbrekers rekenen, d. w. z. een niet al te boosaardig individu. In het ontsnappen schijnt hij echter een speciali teit te zijn, daar hij ook al eens tijdens een overbrenging van Alkmaar naar Haarlem, uit een sneltrein is gesprongen. Dat hij tegen geen moeilijkheden opziet om zijn vrijheid te herkrijgen, is dus wel zoo goed als* bewezen. Opsporing verzocht. De Officier van Justitie van Haarlem, verzoekt de opsporing, aanhouding en voor geleiding van Johannes Klee, geb, te Rot terdam op i December 1900, van beroep slager, wonende te Amsterdam, Atjehstraat 112, die in den avond van den 19en Januari 1924 uit het Huis van Bewaring alhier is ontvlucht. Signalement. Lang 1.81 M. Blauwe oogen, licht blond eenigszins krullend haar, gezet, heeft een klein wondje Van A c.M, aan eën der lippen. Hij was gekleed in Pilo buis en broek, zwarl lederen pantoffels en een grijze gleuf- hoed. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor bij het Waterleidingbedrijf nog in te stellen de betrekking van Hoofdinge nieur bij het Waterleidingbedrijf. Betreffende 't besluit, genomen op 'n door dé afd. Haarlem van den Ned. Bond van Aut busdienistondernemers gehouden vergadering, om 'n gecomb. dienst in te stel'en, vernemen wij nog, dat twee ondernemers, de heeren Oudshoorn en Roodt, met de overeengeko men regeling niet aceoord gaan. De reden hiervan ligt. naar men ons mededeelde, hoofd zakelijk in bet feit. dat de oudste onder nemers op het traject, die daarom de oud ste rechten meenen te hebben, een geheel an dere orde in den loop hunner wagens zullen moeten aanbrengen, die hun finaneieele na doelen zal kunnen berokkenen. Omtrent de al of niet aanvaarding van de nieuwe dienst regeling zal men nog nader overleg zien te plegen. Indien eenmaal overeenstemming is bereikt' aangaande een te rijden dienst, is het waar schijnlijk, dat zij een of twee standplaatsen op de Groote Markt zouden krijgen, met de bepaling misschien, dat dan door de stad een anderen weg gevolgd zou moeten worden, efcm tot nu toe over den Kruisweg, Kruis straat en verder. Te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Indisch recht mr. J 1. Hog/rzeil, alhier. HET JAAR VÉRSLAG DER N. A. U. In het dezer dagen verschenen jaarverslag der Ned. Athl. Unie .zegt de secretaris J. M. Hardeman o.m. „Wij mogen getuigen, het is een in vele opzichten goed, ja zelfs zeer goed jaar ge worden. Te kunnen getuigen van langzamen maar gestadigen bloei te kunnen wijzen op in grijpende veranderingen welke inderdaad goede verbeteringen zijn gebleken te kun nen bogen op door onze athleten zoowel in binnen- als in buitenland verkregen resul taten, welke een enorme vooruitgang in de tot op heden geleverde prestaties blijken te zijn geweest, dat alles levert voor ons het bewijs dat met het volste recht kan worden getuigd dat het afgeloopen jaar voor onzen Bond een succesvol jaar kan worden ge noemd. Dat ondanks de alierwege heerschende malaise dit mocht worden bereikt, stemt tot groote tevredenheid en doet ons het ko mende seizoen, dat van U allen de uiterste krachtinspanning vergen zal, zpnder vrees tegemoet zien. Indien ooit een komende werkperiode aller aandacht heeft, maar ook aller steun behoeft, dan is het dit nieuw aangebroken hondsjaar. Over enkele maanden zullen onze vertegenwoordigers, indien de middelen daartoe rrfet ontbreken, en de ingeluide steun- actie wettigt het vermoeden, dat zulks ook niet het geval zal zijn, zich met de fine fleur van de athleten der wereld te 'Parijs hebben te meten. Onze jongens hebben de laatste jaren enorme vorderingen gemaakt en met veel vertrouwen zullen wij hen naar Parijs zien vertrekken, ten volle overtuigd, dat de gewaardeerde tegenstanders van 1920 te Antwerpen zich geleidelijk hebben weten te ontpoopen in de gevreesde tegenstanders van 1924. Dit te mogen getuigen, is zeer zeker een feit van beteekenis, een bewijs, dat de Neder landsche Athletiek Unie ook in de buiten- landsche kringen haar goede positie heeft weten te handhaven." En verder „De zoogenaamde indoor-training, onder leiding van Hjertberg begon reeds half Jan en nad aanvankelijk plaats in verschillende ath etiekcentra van alle deelen van ons land- Vervolgens werden door hem eenige cur sussen gehouden, terwijl ten slotte in Juni de voorbereiding aanving van verschillende vooraanstaande athleten, die geroepen zou den worden de nationale kleuren in de- ko mende internationale wedstrijden hoog te houden. Het werken van onzen oefenmeester, die een zeldzame gave bezit om met jongelui om te springen, valt in alle opzichten te loven. De athleten die het inderdaad ernstig meenen, zijn vol iof over zijne werkwijze, zijn practische wenken en vriendschappe- lijken omgang niet alleen, maar weten het te waardceren dat hij, hoewel zooveel jaren ouder, op verschillend gebied velen nog een lesje geven kan. Natuurlijk werd het aantal cursisten in den loop der maanden minder, het zou in strijd met den Nederlandschen volksaard zijn, 'indien zulks niet het geval ware." Velen meenden na het volgen van enke le lessen dat betere resultaten bereik! moesten worden, maar zagen over het hoofd, dat Hjertberg slechts practische wenken vermag te geven, dat gestadige en serieuze oefening alleen tot dit resultaat kan leiden. Ons be stuur dankt Hjertberg voor ziin onvolprezen toewijding, waarvan hij de tastbare resultaten herhaalde malen heeft kunnen aanschouwen. Wij betreuren het dat onoverkomelijke fi- nancieple bezwaren helaas oorzaak waren, dat soms zijn adviezen niet geheel konden worden opgevolgd."" Het finaneieele verslag sluit in ontvangsten' en uitgaven met- een bedrag van bijna f 12000. Het batig saldo bedraagt ruim f 3000. Het Olympische fonds is thans opgevoerd tot f 1760.—. Aan het jaarverslag techinsche commissie uitgebracht door door den heer f. W- Meijer, ontkenen wij het voigende „De aanwezigheid van Hjertberg bracht een belangrijke wijziging in onze athletiekbe- oefening, zijn werkwijze kunnen wij verdeelea in een organisatorische en technische. Wat het eerste betreft kunnen wij niet anders me- moreeren, dan dat de organisaties, om het ge heele land van de aanwezigheid te. laten pro- fiteeren een zeer moeilijke is geweest, temeer waar dit met kosten gespaard moest gaan, ter/,'ijl verschillende plaatsen in gebreke zijn gebleven om hierin bij te dragen. Dit bewijst dat verscliillende personen met de, organisatie belast, niet dien steun hebben verleend,, die. noodig v/as, nochtans de voorbereidingen zoodanig troffen, dat ten minste in de kosten bijgedragen werd, wat door een hoofdelijken omslag over de deelnemers gemakkelijk be reikt had kunnen worden. De T.C. heeft toen r.aar andere middelen moeten uitzien ten einde de oefeningen der athleten door te laten gaan. Daarnaast heeft Hjertberg adviezen ge geven over terreininrichtingen, het samenstel len van wedstrijdprogramma's, hët houden van estafettewedstrijden over verschillende afstanden, benevens het houden van dual- meets (club tegen club) deze laatste hebben den steun der vereenigingen niet kunnen krij gen, zelfs tegenwerking en verzet was het antwoord op deze voorstellen. Een enkele uitzondering kan gelukkig gemeld worden en wel, dat de vereenigingen „Blauw-Wit" en „Haarlem" met veel animo deze dual- meet gehouden hebben, welke ontmoeting een vriendschappelijke en h'ooge propagan distische waarde had. Hjertberg hecht groote waarde aan dualmeets, wanneer een 100 aan gesloten clubs slechts maar eenmaal een dual- meet orgaiuseeren, dan beteekent dit een 1300 k 2000 athleten die tegen elkaar in de ver schillende onderdeden uitkomen, een groot verschil met de gewone wedstrijden waarbij slechts een kleine groep van gewoonlijk de beste en dezelfde, athleten op den voorgrond treedt. Wij hopen dat in de toekomst de clubs tot een ander inzicht, betreffende deze soort wedsrijden, zullen komen." D: heer W. A. M. Westerouen van Mee- teren schreef het verslag van de Propaganda Commissie van de N.A.U. en wanneer men de 15 punten beziet, waarin de werkzaamheden den dezer commissie vervat zijn, dan blijkt hieruit een groote mate van voortvarend heid, welke niet anders dan tot een groot succes voor de N.A.U. kan leiden. Dit ver slag besluit met een korte samenvatting der beginselen van de commissie, luidende „le. Nederland kan en moet te Parijs op waardige wijze vertegenwoordigd worden op athletiek-gebied. 2e. Onze athleten moeten eerie training doormaken -en een verzorging genieten, die mogelijk maakt, dat zij te Parijs het uiterste kunnen presteeren. 3e. De kosten van training, reis en verblijf mogen niet geheel ten laste der deelnemers komen, doch door ons allen te zamen gedra gen-" Zooals gewoonlijk kan men in het verslag van de N.A.U. ook ditmaal de bijgewerkte lijsten vinden van nationale-, olympische- en wereldkampioenschappen en records, alsme de de adreslijst. t De stand van de competitie is thans als volgt Klasse A. Gesp. Gew. Verl. Totaal Gem. Korenbeurs B. C. H. D. V. S. D. E. S. Populair 4 3 1 2292 573 4 4 0 2265 566 4 1 3 2026 506 4 2 2 2014 4 0 4 503 1799 449 Zaterdagavond speelde de Haarlemsche Schaapvereenigittg in Hotel „De Roode Leeuw" te Amsterdam een competitie-wed strijd tegen het tweede tiental, van het Ver- eenigd Amsterdam sch Schaakgezelschap. De uitslag is als voêgt: V. A. S- H S. V. Dr, BeffieMr. Silvain Green (afgegroken) S. PlukkerG. Boilebakker 10. Pli H. Hartz-— A. A. J. Ridderhoff 10. J. WillensA. M. Voorting t0. L. B. GovrisL. G. van Dam 1—0 Dr. S. Zwanenburg—H. Fick 0—1. J Kuyt Wzn.H. Bargerdiing 10 L. F. Haak—P'h J. Stal A—A. W. T. JordanChr. Gosterus 10. H. Looyen—G. F1,cumer 1—1. Totaal IA—VA. Zaterdag 26 Januari a.s. wordt' dc Dis trictsvergadering voortgezet. Begin Februari wordt met de competitie begonnen. Ongeveer 17 tientallen hebben ingeschreven. Het wedstrijdprogramma zal nader worden bekend gemaakt. 'Zondag a.s. zullen de heeren H. Regouw en W. N. Stuifbergen den door den Ned. R.-K. Dambond verleende titel van kam pioen van Nederland verspelen. De wedstrijd zal in bet „St. Bavo-patro- naat" aan de Leidsche Vaart worden gehou den. Het uur van aanvang zal later worden bekend gemaakt. Klasse B. B. C. H. 5 4 1 2310 462 D. E. S. 5 4 1 2237 447 D. O. S. 5 3 2 2191 438 Hekkesluiters 5 2 3 2119 423 V. S. V. 5 I 4 2119 423 Korenbeurs 5 1 4 2038 4-07 Klasse C. D. E. S. 7 5 2 466 Korenbeurs 7 4 3 3264 466 D. V. S. 7 6 1 3177 453 De 5 Keuen 7 5 2 3176 452 6 2 4 2524 420 D. O. S. 6 2 4 2452 406 B. C. H. 7 2 5 2666 380 Hekkesluiters 7 1 6 2768 395 Klasse D. D. É- S. 5 4 1 1907 381 D. O. S. 5 4 1 1825 365 D. 4. S. 5 3 2 1714 342 Korenbeurs 5 3 2 1742 348 B. C. H. 5 1 4 .1588 317 Hekkesluiters 5 0 5 1397 279 der partijen algeheel mfsl, een punt voor de tegenpartijgenoteerd wordt. Voor de eerste stoot wordt getrokken De anderen speler vervolgt de partij. Verder zei nog medegedeeld dat precies om 7 uur wordt begonnen Behalve de spe lers moeten er 2 schrijvers en één marquer aanwezig zijn. Alle partijen worden onder teekend door de schrijvers en de 2 spelers. Na de 3e ronde worden de uitslagen aan den Bondssecretaris opgestuurd De 3 spelers met het hoogst gemiddelde over alle partijen, worden in de finale ge plaatst. Het programma is als volgt samengesteld: lste ronde. Clublokaal „B. C. H.": Maandag 28 Jan.: BoerwinkelBrauckman; BrandsDijkstra. Clubl. Korenbeurs; Maandag 21 Jan.: Van ReeLubbers; KluiskensVan Houten. Clublokaal „D. O. S.": Dinsdag 22 Jan.: A. BooimanBlommers; MienesVan Vliet. Clubl. „De 5 Keuen": Dinsdag 22 Jan v. d. Kuil-De Nijs; v. Wetering—J. de Vries. Clubl. „Populair": Dinsdag 22 Jan..- Ver meulenWitkamp; ZitmanDe Haas, 2e Ronde. Clublokaal „D. E. S.": Woensdag 23 Jan.: BrugmanS Booiman; Bottelier-Heijboom. boom. Clublokaal „B. C. H.": Woensdag 23 Jan.: DijkstraBrauckman; BrandsBberwinkcl Clubl. Korenbeurs: Woensdag 23 Jan.: Van HoutenLubbers; Van ReeKluiskens. Clublokaal „D. O. S.": Donderdag 24 Jan.: Van VlietBlommers, Mienes—A. Booiman. Clubl. „De 5 Keuen": Donderdag 24 Jan.: J de VriesDe Nijs; WeteringVan Kuil. Clubl. „Pqpulair": Donderdag 24 Jan.; HaasWitkamp; ZitmanVermeulen. 3e Ronde. Clublokaal „D. E. S.": Vrijdag 25 Jan.: Bottelier—Brugman;*HeijboomS. Booiman. Clublokaal „B. C. H.": Vrijdag 25 Jan.: BrandsBrauckman; BoerwinkelDijkstra. Clubl. „Korenbeurs": Vrijdag 25 Jan,: Van ReeVan Houten; Kluiskens—Lub bers. Clublokaal „D. O, S.": Vrijdag 25 Jan.: A. BooimanVan Vliet; Mienes-Blommers, Clubl. „De 5 Keuen": Vrijdag 25 Jan.: J. de VriesVan Kuijl; De NijsWetering. Clubl. „Populair": Vrijdag 25 Jan Ver meulenDc Haas; WitkampZitman. HEKKENSLUITERS—B. C. HAARLEM. Klasse D. In lokaal Slot werd Vrijdagavond ge speeld tusschen Hekkensluiters én B C. H. De totaaluitslag is: Hekkensluiters: 49, 80, 80, 38, 64 is 311. B. C. Haarlem: 80, 50, 44. 80, 80 is 334 car. V. S. v.—B. C. H. Klasse C. In lokaal Kraak is gespeeld tusschen V. S. V. en B. C. Haarlem. De Haarlemmers stelden telepr en kwamen met slechts 3 spelers uit. Een 2-tal papieren overwin ningen voor V. S. V. was.hiervan het gevolg. De uitslag was: V S. V. 457; B. C. Haar lem 286 caramboles. Trekking van 703 nummers ten overstaan van Notaris A. G M U L I Prijzen van 90 eijen geld.i 54 2088 60 2104 72 2219 84 2685 248 2722 60 2976 .340 3294 >54 3318 705 60 1033 3554 59 3724 1109 3853 16 3928 1292 78 1330 4077 1570 4221 1641. 56 1851 4332 88 4400 1965 49 85 61 2067 4526 4553 4732 ■4982 5040 5104 68 5311 72 75 5567. 5748 5814 93 6163 75 6376 6453 6590 6680 6S20 6963 7244 7554 7753 89 7848 7926 31 58 8005 820! 8364 8504 10 S670 75 87! I 25 49 8833 8955 9374 6443 9582 9620 9704 22 1011.2 10216 10411 10596 98 10916 88 11010 11268 69 11331 45 11538 77 87 11601 31 47 79 12100 7 41 12295 12452 85 12550 66 12727 52876 82 92 13013 42 13143 69 13238 85 13369 13404 13706 77 13945 16107 1867fc 47 76 18711 1402 92 21 22 16287 18804 14151 16378 82 14286 16617 18940 14385 16720 19150 91 16874 1G342 14gOS 17049 19513 14557 17122 80 71 17242 19717 146X5 17336 20007 14829 17499 31 15022 17584 20175 55 17650 20412 74 17735 26 15225 17984 20650 15502 18045 20760 24 70 20807 87 76 20916 15850 18231 16004 18388 medegedeeld, door De Beurs opende heden prijshoudend, Om het kampioenschap van Haarlem en omstreken. Wat de voorwedstrijden omtrent het kampioenschap van Haarlem en omstreken betreffen het volgende: Er wordt gespeeld (klein biljart) (cadre) 35 c.M., volgens bet reglement van den Ne derlandschen Biljartbond Verschillende be palingen hierin zijn gelijk aan het regie uent van den Biljartbond Haarl en omstr Men diene evenwel te weten, dat wanneer een 6Nederland 1919 'a Nederland 1923 Oude Vaar! dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart Unie Rotterd Lloyd Holl. l.tovd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V A ■lava Cultuur jurgens «ew. Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij. Kesc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude De'i Senemb'ah Heli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi STlau Wai Sumatra Dordtsche Petr Southtrn Rails Union Anaconda •Wabash 901/» 99»/,, 107 931/. 1/49 125 1291/, 15 130 801/. 34% 492 3S21/, 71s/, 188 129'/ 131 131 '/j 83v; Later aflosbaar 22 2309 4539 6698 8581 11421 13643 15580 18734 62 17 54 6700 8615 49 65 81 80 109 23 74 14 53 61 9915580 18820 25 86 .87 40 64 7213735 15740 36 21! 2431 89 50 8861 91 60 15808 71 19 2569 466 97 7811517 89 55 73 63 87 69' 6817 94 2813819 15907 75 72 2625 88 66 9236 29 32 16034 18904 87 53 98 79 55 34 13970 16129 34 88 2713 4734 6900 9372 81 14025 54 54 93 23 55 68 81 11642 45 71 95 ■.702 2859 74 7016 9452 43 58 16257 19012 452 2911 4805 76 73 63 14101 85 55 56 42 32 79 9522 94 52 88 78 99 3017 83 94 47 11712 56 16335 83 580 26 5019 7135 9625 23 67 49 19105 607 3111 23 55 60 28 14207 57 92 13 320! 40 7200 9788 35 70 16477 19249 759 12 87 77 94 70 1432116606 79 800 59 93 89 981o 11837 29 45 96 76 3313 5234 7307 44 40 43 52 19303 - 80 19 44 11 55 53 63 85 16 954 24 f36 16 99(0 11927 64 16728 17 59 67 5344 70 10047 59 70 30 85 72' 69 70 7414 10253 12030 14-10! 60 95 1006 73 5422 38 10393 40 57 1683919514 74 77 5559 48 10405 65 86 47 49 1199 99 5616 60 23 84 14515 17076 87 1205 3427 35 7513 33 12133 3-417369 196)2 95. -46 82 19 10502 12206 34 78 19727 1303 63 5758 31 27 22 64 17406 54 10 72 66 70 35 27 75 45 19916 1467 85 5815 84 59 12350 14608 17599 29 1513 3576 22 7611 10625 80 8 17642 20001 24 82 74 17 47 2517 27 92 40 74 3661 5999 27 65 12640 90 94 43 1685 3710 6027 7730 10714 97 14710 17855 68 97 3806 33 57 60 12723 29 17988 20101 1817 50 6156 74 10821 43 14844 18123 36 37 74 82 7803 26 80 15096 30 51 43 3951 6201 43 29 1284115125 96 92 53 4016 78 49 30 12981 45 18220 20211 77 47 6426 53 44 13017 15224 18310 20374 93 - 91 61 82 10925 30 26 1! 75 95 4122 64 797211019 86 15317 18439 92 - 98 46 654-1 8054 3913135 24 18514 20411 1938 53 51 61 43 58 81 31 20582 2005 56 66 95 50 13313 99 50 20644 54 73 81 8197 11139 55 15467 52 20770 79 4241 <5615 8240 U 205 57 69 94 75 2174 57 26 60 22 77 15501 18531 20837 2210 4316 52 8427 113041345! 32 50 82 57 44 54 80 55 52 38 80 209"-0 72 4496 57 857 73 13522 75 90 83 HANSWEERT, 21 Jan. Nader vernemen wij, dal de sleepboot, die gisteren nabij Bath overvaren is. de .,Bn!o 10' is, van de Trafiy porlmoa 1 schappen „BMo" le Dordrecht. Het schip werd overvaren door bet Duil- sch.e stqowisdbip ..Radbod", van Emden. Het ongeval bad. Zondagmorgen tegen 10 uur jv'eats. De'schipper van de .JBalo", zekere Pais, werd gered. Zijn vrouw en vier winde-, ren,- waarvan bet ondsle vie.r jaar en hetl jongste enkele weken oud is, verdronken. De familie Pais was afkomstig van Rot tcrdsmi. Echfgcnoote en dienstbode gearresteerd, AMERSFOORT. 21 Jan. Zaterdagavond is opnieuw een poging tot vergiftiging ge pleegd op mevrouw Verhaff te Amersfoort, thans niet door arsenicum, doch door lichtgas. 1 Te half tien was zij naar bed gegaan, doch reeds tegen half elf ntocst mevrouw V. het huis ontvluchten, tengevolge van de gaslucht. Zii was alleen met de dienstbode. Haar echtgenoot had dien avond de woning ver laten en was met den 'trein naar Rotterdam vertrokken. .Daar is hij Zondag door de Rotterdamsche Politie gearresteerd en naar Amersfoort overgebracht. Ook de dienstbode is aangehouden. Bei-, den ontkennen PER LUCHTBALLON NAAR DE NOORDPOOL. Het is Zondagmiddag 11 Juni 1897. Op het Deneneiland bij West-Spitsbergen rijn een aantal mannen bijeen, die met span ning den ganschen morgen hebben uitgezien. Want de harde wind uit het Zuiden belooft nun de uitvoering van lang gekoesterde voor nemens en met zorg uitgewerkte plannen. Immers, reeds den tweeden zomer is hier de expeditie Andrée saamgekomen, om de toebereidselen te treffen voor de ballonvaart naar de Noordpool. Het vorig jaar, in 1896,. heeft men den ganschen zomer gewacht op den gunstigen Zuidenwind en den 2CHen Augustus 1896 was men genoodzaakt tot terugkeer. Doch weer is men :u 1897 naar Spitsbergen getrokken, weer heeft men den Zuidenwind verwacht. En eindelijk op dien noodlottigen Zondagmiddag van den llden Juni 1897 waait de gunstige wind en de bijlslag behoeft slechts te vallen, om den luchtballon te doen stijgen, die men reeds lang gereed heeft. Eindelijk is het plechtige uur aangebroken. De ontwerper van dezen koenen tocht, de Zweedsche ingenieur Andrée neemt met zijn lotgenooten Strindberg en Fraenkel. afscheid van de achterblijvenden. Daarna nemen alle drie plaats in het schuit je'onder aan den baüon alle drie gewapend ■net een scherp mes, om de touwen door te snijden, die aar de zakken br'las». bevestigd rijn. Dan worden de riemen losgelaten, want de bijlslagen vallen. Daarna heerscht een diepe stilte Men hoort slechts het fluiten van den wind door de reten der planken van het houten ge bouw, waarin de luchtballon zoo lang was opgeborgenmen hoort het klapperen van de zeilen. EEN WRAAKZUCHTIG HEER. „Daar h^ngt me die oude „Zoo iets kan men zich toch „Ziezoo, nu beneden het for- „Verschrikkelijk, wat is er nu mamsel het druipende wasch- maar niet laten welgevallen!" nuis eens duchtig opgestookt!" -toch aan de hand?" goed vlak boven mijn bank!" Het luchtschip, van alle banden bevrijd, verheft zich majestueus in het luchtruim. En de wind zweept den luchtballon verder. Aan den rotsigen oever der baai staan de achtergebleven manschappen geschaard met ademlooze belarg telling vo'ren ze de stielle wendingen van het -chtscbip. Weldra kan men de uchtrez.gers met meer ondeische:deu doch men ziet. dat zij met de zeilen mancevreeren deze worden langzaam geheschen, waardoor de ballon een artdere richting neemt. Vlak Noord met snelle vaart, vliegt de ballon vooruit. Behoudt het luchtschip deze vaart, dan zal Andrée in minder dan twee dagen de Pool bereiken.... Daarna wordt de ballon aan het oog ont trokken. Aan de kust stare:, de mannen angstig naar den horizon waar éf- mee té ooi keu is u ,- i\..Ci ii v, ;'u„ ./yen dc j ze>J en de /-éde' ozr ---el ?v. het on bekende Dagen daarna kon men tn de dagbladen de ontstellende vraag lezen Waar zijn zij Herhaaldelijk is deze vraag gedaan, maar niemand wist ooit het antwoord. Het laatste bericht, dat v3n Andrée kwam, wgs Poolexpeditie van Andrée. Aan het „Aftonbladet" Stockholm 13 Juli. 's Middags half één 82 graden 2' Noorder breedte 15 graden 5' Oosterlengte Ge- v.cn-chte koers naa- het Oosten, 10 grade Zuid AJi»s wal aan éjooi D't '>et srn pgr ro-'duif drei Doch sindsdien is nimmer iets ternome. De expeditie Andrée ts één van die trag sehe geschiedenissen van de roekelooze Pool tochten, Grootsch van opzet, fantastisch in zijn plan, stoutmoedig in uitvoering heeft het veel sensatie verwekt en de Europeesche pers der jaren 1896 en 1997 heeft er vele kolommen aan gewijd. Maar ernstige mannen hebben gewaarschuwd en deskundigen hebben den tocht willen weerhouden. Op de vergadering van het Engelsch Aardrijkskundig Genoot schap hebben bevoegde beoordeelaars het plan afgekeurd maar Andrée was met de man ora zich de zaak uit het hoofd te doen praten Neen, Andrée zette door, vertrouwend op zijn vernuftigen ballon. Want niet in een on- bestuurbaren luchtballon wilde hij de pool reis maken, maar door een vernuftig systeem van parachutes en zeilen, zou het luchtschip zich laten richten Drie sleeplijnen, wegende te zamen 1000 K.G., zouden den ballon on geveer 200 M. boven de aarde doen zweven. Ondoordringbare zijde was de stot voor den ballonwand. Een fabriek op Spitsbergen zou het waterstofgas leveren. Een groot planke huis van vier verdiepingen werd op Denèn- eiland gebouwd, ter beschutting van den bal lon. Zoo heeft het stille Deneneiland twee zo mers gekend van roerige bedrijvigheid toen loodsen en fabrieken in deze woestenij verrezen voo den fantastischen pooltocht. Doch thans is van al die gebouv/en niets over dan een enkele loods en veel los hout. Een beeld van verlatenheid in deze landen van drijfijs In de baaien en gletschers op j sombere bergen. MOED. De Fransch? generaal Cherin voerde eens bevel over de voorhoede op gevaarlijke wegen door het Spainsch.- gebergte, en :•-> voortdurend zijn nianic.iap, en ér, der -s.olda cn cphicr vterd dcor de ver in a bro'aai en riep- .Gij hebtgoed .pratcfi genw.raai, ge rit te paard, maar wij moeien loopen' Dadelijk steeg Cherin. at en bood den pruttelaar vriendelijk zijn -paard aan. Of schoon deze weigerde, moest hij toch ten laatste toegeven. Nauwelijks zat hij echter in 't zadel, of een goed gemikt schot velde hemneer. De hoogste plaats is altijd de gevaarlijk ste'!, merkte de generaal koelbloedig op ets besteeg kalm weer zijn paard Historisch. TE LAAT BEROUW. Vrouw (in een krieuwpartij): „Ik wou, da' ik je nooit gezien had!" Man: ,,Zoo, krijg je eindelijk nedciijdet) met me, nu het te laat is." EEN VOORZICHTIGE. Is de bankier te spreken? Hier is zijn spreekkamer. Wees zoo -Vied, binned te treden. Maar wil u niet uw over jas in de voorkamer laten? Ik hm, tegenwoordig hm, ze is nog zoo goed als nieuw; voor de zekerheid zal ik ze maar aanhouden. ZOO ZIJN ER MEER. Mevrouw tot haar nieuwe dienstbode Hoor eens, Mina, van rklap houd ik niet. Maar als je wat nieuws hoort, kom je het mij vertellen. UIT DEN OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Kitchener: Buit behaald, overste? Overste: Niet veel. In de verlaten boer derij hebben wij een stuk kaas gevonden maar 't was helaas vol wormen; "t krioelde duizenden zaten er in KRchcner: Dan tcleg afeeren v. toeren uit een aste s' Hing verdreven. Overste ^rec ver, 'e onderschei'' ne dui /nden stuks vee. -..%££ BÉKEND, !s X. nógai goed bekend hier? Zoo goed, dat hij uit de stad moet gaan,^ als hij geld wil leenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2