BUITENLAND Het roode testament. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 22 Januari 1924 Waarom sparen? Een nieuw geschilpunt tusschen Engeland en Frankrijk: de spoor wegen in het bezette gebied. Lloyd George heeft in een artikel juist het tegengestelde betoogd van Poincaré's Zondagsrede over Frankrijks vredelievende bedoelingen. De Engelsche spoorwegstaking. Stresemann's grieven tegen Frankrijk. Onder de Telegrammen: Een vernietigend rapport van Give omtrent zijn onderzoek in de Palts. De Engelsche regeering is gevallen. Ver moedelijke samenstelling van het Arbeiderskabinet. De Engelsche spoorwegdienst is door de staking ernstig ontwricht. Het bezit der 'Mexicaansche Petroleum-maatschappii in Tampico bedreigd. SEfig. SUITENL. BERICHTEN. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. BINNENLANDSCH NIEUWS. Minister Colijn. Inschrijving op schatkistpro messen. Verlreer en Posterijen. UIT ONZE OOST, FEUILLETON. Er zullen wel weinig gewone huis- of tuin- menschen worden gevonden, die niet gaarne rijk wenschen te worden. nkei Iele worden immers den mensch de middelen ge geven tot alle gemakken des levens. Ze denken er dan niet aan, als ze zoo re deneeren, dat de rijkdom groote gevaren met zich brengt. „Wie rijk wil worden," zegt het Boek der boeken, „val in de bekoringen en lagen des duivels en in vele ijdele en- schadelijke be geerten, die den mensch tot ondergang bren gen en in 't verderf storten." De ondervinding leert, dat menschen die weinig geld hadden, meester over dat geld bleven; geraakten die menschen in het be zit van veel geld, dan werd dat geld dik wijls meester over hen. Hieruit kan ook het verschijnsel worden verklaard, dat de arme, de weinig-bezitter, in den regel vrijgevig is, ^de rijke daarentegen, vaak vasthoudend en gierig. Echter, dat in 't voorbijgaan, want eve zouden het hebben over: sparen. Dat, wanneer iemand spaart, zijn stoffe lijke welvaart toeneemt, kan een kind be grijpen. Het voordeel van sparen is, dat het den mensch welvarend maakt. Wat niet het zelfde is als rijk. „Spaart ge iets, dan hebt ge iets," zoo luidt het terecht in den volksmond. Duizenden zouden gaarne iets bézitten, maar ze willen daarvoor niets doen. Ze ver- f langen, dat de gebraden duiven hun in den mond vliegen, of wel, z® zoeken hun geluk in de loterij. Eens, zoo denken en redeneeren ze, en misschien heel gauw, zal ik toch wel wat winnen. Maar intusschen worden ze voort durend armer. Anderen rekenen op een erfenis, maar die erfenis laat zich wachten; de erflater of erflaatster blijkt taai van leven te zijn. Er is maar één veilige weg, om in 't be zit te komen van iets. Dat is de weg van het sparen. Ga maar eens rond in de huizen der wei hebbenden en bezittenden; laat u maar eens vertellen, op wat voor wijze ze tot hun te- genwoordigen welstand gekomen zijn. Natuurlijk zult ge den een of ander ont moeten, wien zijn vermogen als erfenis in den schoot gevallen is. j Maar oneindig grooter is'het getal van hen, die met niets begonnen zijn, doch door verstandig sparen, iets verworven hebben. We herinneren ons de volgende leerzame geschiedenis, in direct verband met het on derwerp dat ons bezig houdt. Een zadelmakersleerling trok in den vreemde. Z'n arme ouders konden hem niets metgeven op z'n reis dan hun zegen en eenige goede raadgevingen. Een daarvan luidde; geef geen cent noodeloos uit. De flinke jongen volgde stipt dien raad op. Zoodra hij werk gevonden had, trad hij in de katholieke gezellenvereeniging en iederen Zondagavond bracht hij den geestelijken ad viseur der vereeniging, wat hij van zijn ver diende loon oergehouden had, om dit op soliede manier te beleggen. Na eenige ja ren had hij een vrij belangrijke som bijeen. Met dit bespaarde geld keerde hij naar zijn geboorteplaats terug. Daar vestigde hij een eigen werkplaats en daar hij spaarzaam bleef en een spaarzame vrouw trouwde, legde hij voortdurend meer geld over. De arme leerjongen werd een welgesteld man en een der meest geachte personen van Je plaats zijner inwoning. Op 65-jarigen leeftijd deed hij de zaak aan zijn oudsten zoon over. Thans leeft hij rustig met zijn vrouw, van zijn eigen gespaard geld. Dit is één voorbeeld uit de duizenden en duizenden in de wereld. De meeste menschen die iets bezitten, hebben bet door spaarzaaamheid verkregen, en bijna alle menschen die niets bezitten, verstaan ook de kunst van sparen niet. Groot is het getal van hen, die aardig wat verdienen, maar wat ze verdienen, moet ook onmiddellijk uitgegeven worden. Men eet en drinkt beter en meer dan noodig is; men veroorlooft zich vermaken en genoegens, waarop de spaarzame geen aanspraak maakt; men drinkt nu en dan meer, dan voor de lessching van den dorst geëischt wordt en kleedt zich zelf, vrouw en kinderen naar de nieuwste mode, en op die wijze is men spoedig door de groote ver diensten heen en is men genoodzaakt :n minder gunstige tijden, gebrek te lijden. „Spaart ge iets, dan hebt ge iets." Al brengt ge het dan ook niet tot rijk dom rijkdom is voor heel veel menschen een gevaarlijk ding dan hebt ge ten min ste een behoorlijk bestaan; ge leeft tamelijk onafhankelijk en wanneer ziekte of een an der ongeluk u treft, dan hebt ge nog altijd een appeltje voor den dorst. eerden zones aan banden te leggen. De pers echter, die het besluit als niets minder dan een poging beschouwt om de Britsche zone te blokkeeren, laat zich zeer beslist uit. Ge neraal Maurice noemt in de „Daily Tele graph" het besluit, dat de regie heeft ge nomen zonder machtiging van de regeeringen van Frankrijk en België, een blunder. Hij verkaart dat de Britsche regeering moet s aan op de intrekking van het besluit en op net goederenverkeer met het gebied van Keulen op denzelfden voet als dat in de zones der regie. De „Daily Herald" is van meening dat de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk in het Rijnland in een zoodanig stadium zijn gekomen, dat de twee regeerin gen ze zelf moeten behandelen, wanneer zij een gevaarlijken toestand willen vermijden. De „Daily Telegraph" zegt dat van de be de spoorwegstaking bevestigen het vertrou wen van de stakende vakvereeniging, dat de staking algemeen zou zijn. Ook wordt gemeld, dat leden van de vakvereeniging van Thomas zich bij de staking aansloten, hetgeen a. het geval is te Warrington en gedeeltelijk ook te Crewe. Het meest optimistisch is de London-Midland Scottish Maatschappij, wel ke zestig percent van den normalen dienst belooft. De mate, waarin de mannen van Thomas de stakers zullen steunen, waarvan alle§ afhangt, is eerst later te beoordeelen. Van welke beteekenis de vijandschap tus schen de vakbonden is in de staking, bleek gisteravond in een vergadering van den machinistenbond waar Bromley, de leider van de stakers,, de houding van Thomas, lei der van den nationalen bond van spoorweg personeel, veroordeelde. De naam van Tho trokken 'regeeringen een duidelijke verkla- j mas werd in de vergadering met de uitroepen ring wordt geëischt en voegt hieraan toe, dat „er een groot verschil is tusschen het bestaan van een dsrgelijken staat van zaken, die kan worden verklaard als het resultaat van de onbekwaamheid der regie, en de formeele proclomatie van een opzettelijke politiek." Men gelooft algemeen, dat de zaak van daag in het parlement aan de orde zal komen. De verborgen vuren van Europa. Onder bovenstaanden titel schrijft de heer Lloyd George in de „Daily Chronicle" een artikel om, voor de zoovaakste maal, te be- toogen, dat Frankrijk den vrede van Europa nog altijd op de meest gevaarlijke wijze be dreigt. In dit artikel somt hij alle posten op, al bij het begin van haar optreden. verrader" begroet. Bromley maakte bekend, dat hij Woensdag officieus met de werkgevers had onderhandeld en dat dezen toen verzoe nend bleken, maar dat de toon veranderde, nadat Thomas hen had bezocht. Met één of twee uitzonderingen hebben de leden van den Nationalen Bond van Spoor wegpersoneel zich niet aangesloten bij de vannacht uitgebroken staking van de vak vereeniging van machinisten. De bladen keuren algemeen, zonder on derscheid, de staking af. Enkele bladen wij- zefn op den betreurenswaardigen invloed, dien de staking zal kunnen hebben op de vooruitzichten van een arbeidersregeering die op Frankrijks debet staan, en gaat dan als volgt voort „De aggresieve politiek door het Fransche ministerie toegepast, is even laf als dwaas. Het vertrappen van een ge vallen vijand is een zoo verachtelijke daad als een man kan bedrijven. Dat de val niet werd verkregen door den moed van de ver - trappers zeiven, doch door de actieve hulp van anderen, wier gemeenschappelijke po gingen er ten slotte in slaagden, den vijand den voet te lichten en hem aan den grond te nagelen, maakt de daad er niet te minder verfoeilijk om. Het is een armzalige sport en dwaas bovendien. De koorden zullen het niet eeuwig uithouden. De overwonnen natie zal, woedend over de lage behandeling, op een of andere wijze weer opstaan en dan zal Frankrijk ontwaren, hoe zijn gedrag als over winnaar alle vrienden, die het vroeger in zijn moeilijkheden hebben geholpen, met walging heeft vervuld. -~ Lloyd George wijdt ook een bespreking aan Frankrijks bondgenootschapspolitiek, die hij als volgt kenschetst „Inplaats van Rus land, het Eritsche Rijk, ItaÜë en de Ver- eenigde Staten van Amerika, zal het den volgenden keer Tsjecho-Slowakije, Polen, Zuid-Slavië en Roemenië aan zijn z:jde vin den. Dit is de berekening. Wat een staats manskunst Wanneer er weer een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland uitbrak, zou één woord van Rusland drie van de vier van deze bondgenooten neutraliseeren. En zelfs wanneer Rusland het zwijgen bewaarde, geen Poolsche, Tsjecho-Slowaaksch Uit de eerste stakingsberichten uitf de provinciesteden blijkt, dat geen treinen ver trekken van het belangrijke centrum Don- caster. De machinisten te Brighton, waar een groot verkeer bestaat van plezier- en handelsreizigers, hebben eveneens het werk nedergelegd. Te Cardiff hebben drieduizend man den arbeid neergelegd. Alle leden van de vakvereeniging van machinisten te Crewe, een belangrijk knooppunt van den hoofd spoorweg, die Londen, de Midlands en Schotland verbindt, legden den arbeid neer, doch gemeld wordt dat een voldoend aantal arbeiders van den Nationalen Bond van Spoorwegarbeiders waarvan Thomas de lei der is, beschikbaar is om een Zondagsdienst te onderhouden. Totnogtoe rijden alle snel treinen op de groote lijnen met weinig ver traging, doch de volledige uitwerking van de staking kan eerst later op den dag worden vastgesteld. EEN REDE VAN STRESEMANN. De strijd om de Keulsche bezettingszone. Men meldt uit ParijsDaar Engeland heeft geweigerd met de Fransch-Beigische Regie een accoord aan te gaan inzake de Brit sche zone, l eeft de Regie maatregelen geno men om het verkeer langs andere wegen te leiden. - Bevoegde kringen bevestigen, dat het ver keer onder de Regie reeds is toegenomen tot 50 van het normale. Het vervoer bedraagt ruim 150.000 ton per dag tegen 300.000 ton ander Duitsch beheer. Er is dus alweer een nieuw conflict tus- ichen Engeland en Frankrijk uitgebroken. Ditmaal over de spoorwegregeling in de Brit sche zone van het bezette gebied. De Britsche regeering heeft na de bezetting van het Ruhrgebied toegelaten, dat tusschen het door hare troepen bezette gebied en het onbezette Duitschland een strook door de Fransche troepen is bezet, waardoor de Britsche zone dus als het ware een eiland werd te midden van het in de macht der Franschen zijnde Duitsche grondgebied. In Engeland heeft men op deze toegevendheid van de Britsche regeering duchtig critiek geoefend, omdat men het gevaar van die insluiting volkomen inzsg. Er kwamen dan ook sedert nog al eens moeilijkheden voor, maar men vond daaruit nog steeds een uitweg. Den Franschen echter verdroot het zeer, dat hun spoorwegplannen bemoeilijkt werden door het feit, dat de autori eiten in de Britsche zone het Duitsche spoorwegbeheer bleven erkennen. Zij heb ben nu in den laatsten tijd met meer aan drang getracht met de Britsche.autoriteiten tot een door hen gewenschte regeling te komen, die de Regie ook in het door de Brit ten bezette gebied de macht zou geven. De Britsche autoriteiten echter en de Britsche •egeering hebben geweigerd de Fransche verlangens in te willigen en gistermorgen deelde Havas dan ook al mede, dat de regie nu maatregelen heeft genomen het verkeer langs andere wegen te leiden, zoodat men de Britsche zone voor de verbinding van Frankrijk met het ten noorden 'dier zone gelegen bezette gebied zou vermijden. Uit een heden ontvangen draadloos tele gram uit Londen wordt de beteekenis van dien maatregel der Regie nog wat duidelijker. Aan Britschen kant vat men hem op als een poging om de Britsche zóne te blokkeeren, en den invoer en uitvoer er van te belemme ren. De bedoeling zou dan, volgens de Britsche opvatting, deze zijn, om door een belemme ring van het spoorwegvervoer van en naar de geheel ingesloten Britsche zóne, de Duit sche koopiieden en industrieelen er toe re brengen, op de Britsche bezettingsautoritei ten pressie te gaan oefenen, om het spoor wegbeheer dan toch maar liever in handen der Franschen te geven. Dat de stemming onder de Britsche bezet tingsautoriteiten, die zich op hun „eiland" vrij machteloos moeten gevoelen, er aldus niet beter op zal worden, is te begrijpen. En welke terugslag dat op de stemming in Engeland zal hebben, zullen we nu wel spoedig «it de Britsche bladen vernemen. Na de quaestie van de Palts en de oneenig- heid over de enquête van Clive en den daarop gevolgden Franschen eisch, om een onder zoek te mogen instellen naar de Duitsch- nationalistische organisaties in de Britsche zóne, zullen deze nieuwe gebeurtenissen Weer olie op het vuur zijn. In afwachting van het resultaat van inlich tingen, die Groot-Britannië te Parijs en Brus sel inwint, bewaart men in officieele kringen t: Lend 'n het stilzwijgen over het besluit, dat de Fransch-Beigische regie zou hebben ge nomen om het gewone handels- en ander ver keer tusschen de Britsche en andere gealli- zou of Roemeensche staatsman zijn legers wagen aan een intocht in Duitschland, in de weten schap, dat een geducht Russisch leger aan den anderen.kant van de kwetsbare grenzen stond." Het Engeisch-Ameri- kaansche verdrag betref fende het drankverbod. De „New York Tribuhe" meldt, dat er overeenstemming bereikt is tusschen de Britsche en Amerikaansche regeeringen, waardoor het voorgestelde verdrag inzake de dranksmokkelarij, hoewel nog niet geteekend, reeds van kracht is geworden. Zonder de ra tificatie van het verdrag af te wachten, mo gen de Amerikaansche autoriteiten thans de smok keischepen buiten de drie-mijlsgrens in beslag nemen. De spoorwegstaking in Engeland. De staking der locomotiefmachinisten is sedert Zondagnacht een feit. Zoo goed als alle mannen, aangesloten bij de Vakvereeniging van stokers en machinisten hebben aan het stakingsbevel gehoorzaamd en hun machine te midder nacht tot de naastbijzijnde halte ge bracht en toen dep trein verlaten. De staking vindt plaats op grond van hef afschaffen van extra toelagen, die vooral van belang zijn voor de machinisten der groote sneltreinen. Be middelingspogingen van Henderson en ande re leiders, zoomede van Thomas, den voor zitter van den anderen grooten bond van spoormannen, hebben niet gebaat, hoewel de vertegenwoordigers der spoorwegmannen zelf het voorstel van den nationalen loonraad mede hadden onderteekend, zooals zij zelf zeggen in verwachting, dat het bij een voor stel zou blijven en dat niet zou worden overge gaan tot afschaffing der speciale voordeelen voor de sneltreinbestuurders, welke in som mige gevallen met meer dan een pond per week zouden dalen. De directies hadden ech ter toegezegd, dat in deze gevallen een bijzon dere regeling zou worden getroffen, en deze belofte was een der grootste factoren voor de hoop, dat een staking zou kunnen worden vermeden. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen om in het vervoer van personen en goederen te voorzien, en daar de andere bon den niet meestaken, zal het vermoedelijk ge lukken een beperkten dienst in het leven te roepen. Vrachtauto's en bussen vervoeren levens middelen en passagiers naar de stad. Wel is de vertraging en ontreddering belangrijk, doch volstrekt niet algemeen. Bij de ontvangst van buitenlandsche jour nalisten wees Stresemann erop, dat het voor Duitschland van beslissende beteekenis is of de Parijs che deskundigen-commissies thans een oplossing zuilen weten te vinden voor het herstelprobleem. De Duitsche regeering zal alles doen om de taak van de commissies te verlichten en zij hoopt, dat het dan zonder vertraging zal gelukken de voorstellen van de commissies ;n dacjen om te zetten. De ge- dachtenwisseling met Parijs en Brussel be vindt zich nog in een beginstadium. Het jong ste Fransch-Beigische antwoord heeft de Duitsche regeering heel wat teleurstelling bereid, niettemin kan de voorzetting van de besprekingen tot een resultaat leiden. Ingaande op de woorden van Poincaré zei- de Stresemann o.a. het onbegrijpelijk te ach ten, dat Duitschland verweten wordt te stre ven naar herwinning van zijn invloed in het bezettp gebied. De wettigheid van dit doel kan toch nooit bestreden worden herhaaldelijk heeft Poincaré verzekerd, dat Frankrijk te genover de Duitsche binnenlandsche poli tiek neutraal staat en er niet aan denkt Duitsch gebied te annexeeren of onder Franschen in vloed te brengen. De feiten zijn helaas in strijd met deze woorden. De politiek van generaal De Metz heeft de aan Duitschland trouwe bevolking van de Palts uitgeleverd aan separatistische roovers- benden, wier optreden een schandevoorEuro- pa is. Stresemann wees erop, dat het bewijs materiaal van de Engelsche enquête in alle opzichten voor Duitschland pleit, terwijl hij natrukkelijk betoogde, op grond van ondub belzinnige bewijze 1 d< t ook de bocret:,in strijd met Poincaré's beweren, zich tegen het sepa ratisme uitgesproken hebben. Spr. consta teerde, dat de vaststellingen van onpartijdige buitenlandsche journalisten na onderzoek ter plaatse reeds de opmerkzaamheid der wereld hebben gevestigd op de onhoudbare toestan den in dat gebied. Ten slotte kwam Stresemann op tegen Poincaré's verwijten aangaande de Duitsche leveringen in natura (aan sommige Entente- landen) en verklaarde, dat Duitschland daar in geenerlei initiatief heeft. Het leidend beginsel van de Duitsche poli tiek kan geen ander zijn, aldus concludeerde Stresemann, dan binnen de door te vredes verdrag Duitschland toegewezen grenzen de Duitsche souvereinitiet onverlet te handha ven. Wordt dit beginsel losgelaten, dan zou het gevolg niet alleen nog verdere verbrok keling van Duitschland zijn, maar ongetwij feld óók een groote benadeeling van het Fransche economische leven. Duitsche strijd tegen de concurrentie. Een B. T. A.-bericht uit Dusseldorf meldt, dat een algemeene daling in de groothandels- prijzen in het Ruhrgebied valt te constateeren, waartoe besloten zou zijn ter hervatting van den strijd tegen de buitenlandsche concur rentie, en teneinde zoodoende gemakkelijker De ministerieele verant woordelijkheid in Spanje. De koning heeft een besluit geteekend, waarbij o.m. aan het Opperste Gerechtshof bevoegdheid wordt verleend kennis te nemen van klachten tegen ministers wegens over tredingen gepleegd in de uitoefening hunner bediening. De Grieksche regeerings- vorm. De premier Venizelos, heeft verklaard, dat hij bij het a.s. referendum, zijn stem zal uit brengen vóór de Republiek en tegen de Monarchie. HET PANAMA-KANAAL ZEESTRAAT In een redevoering voor de Handelsclub van Cincinnati gaf Bunau Varilla een over zicht van zijn plan om van het Panama-kanaal een open kanaal, zonder sluizen dus, te ma ken. Zijn redevoering werd eenige uren na de voltooiing van de Amerikaansche vioot- manoeuvres gehouden, die zouden hebben aangetoond, dat het bestaande kanaal niet langer voldeed en dat Amerika er zoowel militair als commercieel belang bij heeft, dat het Panama-kanaal in een open kanaal veranderd wordt. De heer Varilla schatte de kosten van het werk op ruim twee milliard gulden, die gehaald zouden kunnen worden uit de opbrengsten van het thans bestaande kanaal zonder een cent extra belasting. GEëMANCIPEERDE RIDDERLIJK HEID. Een professor aan de Albion-Universiteit te Michigan had een meisjes-studente weg gezonden, omdat zij bij de colleges een ciga- ret had gerookt. Niet minder dan 550 studenten verzamel den zich later_ in de kapel, en toen de pro fessor binnenkwam, werd hij bekogeld met boeken en schriften. De professor moest de vlucht, nemen, doch verwacht wordt, dat de studenten voor hun daad zullen moe ten boeten. Gisteren binnengekomen berichten over de wereldmarkten te kunnen heroveren. NED. R.-K. BOND VAN PATROONS IN KET BAKKERSBEDRIJF. Op initiatief van den Neder). R.-K. Mid denstandsbond waren uil verschillende plaatsen besturen van bestaande R.-K. Ver- eenigingen van Banketbakkers opgeroepen. Onder leiding van den heer mr. J. van Hel- lenberg Hubar had deze stichtingsvergade ring plaats in de zaal van café „Noord- Brabant" te 's-Gravenhage. Spreker zette de beginselen uiteen en de voordeelen, welke cene nationale vakorganisatie bieden kan. Zoo wees hij op regeerintfsbemoeiipgen, be drijfsregelingen, gecombineerden inkoop, welke de noodzakelijkheid van een natio naal verband demonslreeren. Aan de aan- wezigjgi werd de vraag gesteld of zij in be ginsel de gedachte van een nationale R.-K. Vereeniging aanvaardden. Daartoe werd met algemeene stemmen besloten. In het voorloopig bestuur werden benoemd afgevaardigden uit de voornaamste steden, terwijl het secretariaat' voorloopig werd ge vestigd aan het Nationaal Hanzebureau, Huygensstraat 27, den Haag. Door Mr. Hu- bar zouden statuten ontworpen worden, welke in concept' aan de aangesloten af- deelingen zullen worden toegezonden. Deze zullen dan in de maand Februari worden vastgesteld. Op deze vergadering zal aan de orde wezen de verkiezing van een de finitief hoofdbestuur, het benoemen van een organisatiecommissie. Besloten werd, mede met hulp van de Diocesane Hanzehureaux eerte krachtige landelijke actie te onderne men. MGR. HEYLEN BIJ Z. H. DEN PAUS. Mgr. Tb. L. Heylen is uit Rome, waar hij met den H. Vader over het Internationaal Eucharistisch Congres van Amsterdam heeft geconfereerd, in zijn bisschopstad, Namen, teruggekeerd. Pius XI heeft, naar de' Msb. verneemt, den grooten Belgischen bisschop op bijzonder hartelijke wijze ontvangen en ongewoon lang met hem gesproken. Z. H. feliciteerde Mgr. Heylen met diens onvermoeide actie voor de H. Eucharistie en sprak den wensch uit, dat deze manifestaties van Katholiek geloof steeds in bloei mochten toenemen. Bij het afscheid, dat plaats had in tegen woordigheid van seminaristen uit het Naam- sche diocees, die tc Rome studeeren, heeft de H. Vader mgr. Heylen omhelsd en hem zóó diep gevoelde woorden toegesproken, dpt allen, die hel voorrecht hadden bij deze ontmoeting tegenwoordig te zijn, er ten zeerste door ontroerd waren. IN ANDERE SFEER. Uit Rotterdam wordt aan het „Hbld." geschreven: Onze nieuwe burgervader is een bemin nelijk man, die niet gaarne ziet dat zijn ge meentenaren ook maar in iets te kort ko men. Derhalve heeft hij voor de café s het sluitingsuur voor den Zaterdagavond met een half uur verlaat en van half een op een uur gebracht. Een zelfde maatregel is in 'uitzicht gesteld voor den Zondagavond. Wij accepteeren hier echter niet gemak kelijk iets dat ons zoo maar aangeboden wordt en dies protesteeren de.... geheel onthouders? mis: de caféhouders. Ik las in één der plaatselijke bladen dat verschillen de café's den eersten Zaterdag, dat de nieuwe bepaling van kracht was,' stiekem om half één de lichten zouden dooven. In de meeste gevallen had de waard echter buiten zijn gasten gerekend, die zich ook dit laatste half uur wenschten te zien toe gemeten, „Horecaf" is echter in 't geweer gekomen om booze plannen ten opzichte van der. Zondagavond te verijdelen. Het schenken van .borrels is na 'snachts hall een in deze stad niet loonend. beweert deze organisatie van deskundigen en zij kan het ongetwijfeld weten. Als gij wilt, moogl gij daaruit de conclu sie trekken dat wij rijp zijn voor de droog legging en dat wij zoo \crvuld zijn van de surtaxes d'entrepot en dergelijke gewich- .lige zaken dat wij den borrel en den pof bier vergeten erf met hen de behartiging van des caféhouders belangen. Er staat ons onder het nieuwe bewind ook een herziening der dansvergunningen te wachten. Het Amsterdamsche standpunt dat neer komt op een verbod, hebben wij hier ten opzichte van deze aangelegenheid nooit in genomen. Als ons gemeentebestuur gasten heeft, noodigt het al wat edelachtbaarheid is of in den naasten omtrek der edelacht baarheid lig, ten dans in de groote burger zaal van hel stadhuis. Het is een daad van wijs regeeringsbeleid: de zaal is mooi en de buffetten zijn rijk voorzien, zoodat men de uilwerking van een dergelijken avond ge lijk mag stellen met het effect van een half dozijn doorwrochte redevoeringen, die bij andere gelegenheden in dezelfde zaal wor den gehouden. Leid nu uit dit voorbeeld van het stadsbstuur niet af dat wij er in deze aangelegenheid geen eigen beleid op nahouden. Wij zeggen niet botweg neen, als in de hoofdstad, maar leggen onzen maat staf aan, die beslist of eene inrichting al dan niet voor dansvergunning in aanmerking komt Een aantal restaurants heeft reeds thans een dergelijke vergunning. Binnenkort zullen die vergunningen worden uitgebreid, zoodat ook tearooms er voor in aanmerking komen. Maak li niet ongerust, wij stellen onze eischen, die bestaan in aankleeding en inrichting der lokalen en vierkante me ters oppervlakte. Gij ziet dat onze over heid over ons waakt als een moeder over haar kinderen, door lees den eersten eisch bovenal te letten op de sfeer. Daar komt het hier toch maar op aan. Minister Colijn is van zijn buitenlandsche reis te 's H;;ge teruggekeerd. NEDERLANDERS IN MEXICO. De directie der Bataafscbe Petroleum» Maatschappij, deelt mede. dat zij bericht 1 heeft ontvangen uil Tampico (Mexico), dat het personeel aldaar werkzaam bij de „Co rona" zich in goeden welstand bevindt en op het oogenblik voor hen geen gevaar bes staat. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins nam Maandagnamiddag deel aan een noenmaal dat de Duitsche ge zant. Baron van Lucius von Stoedten, aan bood aan eenige genoodigden, tot welke behoorde de componist, Dr. Richard Strauss. Z. K. H. de Prins heeft het eere-voorzit- lerschap aanvaard van een eere-comité, d^t gevormd wordt voor een liefdadigheids- zanguitvoering, welke de Koninklijke Natio nale Zangschool den 30sten dezer ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis zal geven te 's-Gravenhage. Bij de Maandag gehouden inschrijving op schatkistpromessen en 4!^ pet. schatkist biljetten, tot een totaal bedrag van 500 milliqpn, werd ingeschreven aan <3 maands promessen 58.070.000. aan 6 maands pro messen f 20.590.000 en aan schatkistbiljet ten j 2.496.000; in totaal voor 81.156.000. De prijzen, waarvoor ingeschreven is, va rieerden voor de 3 maands promessen van 987.66 tot 999.van de 6 maands pro messen van J 975.25 tot 999.en voor de biljetten van 1000 tot 1015. Toege wezen aan 3 maands promessen 56.070.000, tegen den koers van' 988.aan 6 maands promessen J 20.540.0Ó0 tegen den koers van 975.25 en aan schatkistbiljetten 2.496.0W a pari, in totaal 79.156.000. KLACHTEN VAN ST. PETRUS. We lezen in de „Msb. Door het bestujir van den R. K. Bond ,,St. Petrus" is ter kennis van den Directeur- Generaal gebracht, dat van meerdere zijden klachten het bestuur'bereiken, dat het R. K. personeel niet, of niet in voldoende mate, althans niet in die mate, waarin zulks met goeden wil mogelijk zou zijn, in de ge legenheid is om van het aantal verlofdagen waarop het personeel aanspraak heeft, en kele dagen te reserveeren voor het vieren van R. K. feestdagen of voor het bijwonen van retraites. Aan den directeur-generaal is daarom verzocht te willen bevorderen dat met bil lijke wenschen te dezen opzichte zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Het ledental van den Bond „St. Petrus' bedroeg op 1 Januari 3804. DE CORRUPTIE IN INDIË. Uit Soerabaja wordt gemeld: De gewezen divisie-commandant van de gewapende politie te Medan, de Indische kapitein Van B., is hierheen overgebracht in verband met een tekort in de politickas van 50.000. Kapitein Van B. bekende#er is op eigen verzoek in preventieve hechtenis gesteld. 68 „Wdke?" „Het „Leven van Pater Joseph" en het Roode Testament"." „Dat is mijn schuld niet, dat ik ze u niet kan leveren." antwoordde Fauvel. Men reeft mij helaas het gras onder de voeten weggesnedenU twijfelt er toch niet an, hoop ik?" T Was eenige oogenblikken doodstil. Jacques zag den koopman met zijn door dringenden blik aan: „Spotter!". De oude beefde, „Wat bedoelt u?" herhaalde hij angstig. „Veronderstelt u soms, dat ik de boeken in mijn bezit heb?" „Daar ben ik zeker van!".... Fauvel werd doodsbleek.... Toch pro beerde hij te glimlachen. „U wil me voor den gek houden," sta melde hij. „Absoluut niet.... U heeft op 't oogen blik in uw bezit het „Leven van Pater Jo seph", het „Roode Testament" en nog an dere boeken uit de Staatsbibliotheken, ge stolen, hetzij door u, hetzij door uw mede plichtigen" „Mijnheer, hoe durft u?'.... riep Fauvel in doodelijken angst. „Wees gerust, mijnheer Fauvel...-, Waar om is u zoo bang?.... Ik wil u geen kwaad doen. integendeel..,. Ik weet, dat u het „Roode Testament" heeft en het tot geen prijs aan mij zóudt willen afstaan,... Blijf maar rustig zitten en laten we nog een glas champagne drinken..,. Wij zijn vrienden onder ons en kennen elkaar reeds goed en straks zullen wij elkaar nog beter kennen." Het klamme zweet brak den ouden man ui.t „Wat zou men hier met hem voor heb ben. Wat zou er moeten gebeuren.... Die schurken hadden hem doorzien".... ..U heet toch Fauvel, niet waar. Dat is geen valsche naam? hecnam Jacques sar castisch. „Neen," antwoordde Fauvel met gesmoor de stem. ,,Is u misschien familie van zekere dame, geboren Fauvel, weduwe van advocaat Labare?" ,,'t Is mijn zuster.' „Heeft zij een zoon?" „Ja." „Dan heb ik mij niet vergist." „Hoe bedoelt u dat?" „Ik bedoel niets. Ik wil u alleen iets gaan vertellen.... U heeft het „Roode Testa ment". „Dat ontken ik." „Dat is niet noodig. U heeft mij het boek beloofd en toen een even domme als on waarschijnlijke geschiedenis uitgedacht, om uw woord niet te houden. En weet u, waarom?.... Ik zal 't u vertellen. Toen u bezig waart de zegels van de Nationale Bibliotheek te doen verdwijnen, heeft u woorden en letters gevonden, die met roo- den inkt waren onderstreept. Dat wekte uw nieuwsgierigheid en u heeft, geholpen door de woorden op de medaille van uw neef, de oplossing gevonden.... U weet waar het geld van den ouden graaf verbor gen is en wilt er u van meester maken.... Dat is een zeer verstandig idee.... Heb ik geen «lelijk, mijnheer Fauvel?".... De oude antwoordde niet. Hij leunde stom, verslagen in zijn stoel achterover en beefde over het geheele lichaam. ,,'t Is allemaal waar, ging Jacques onver stoord verder. 'tWas geen onaardig plan van u, maar wij hebben hei geheim ook ontdekt.... U heeft dus mededingers ge kregen" Plotseling richtte Fauvel zich op. Hij strekte de handen uit en rieo: „U heeft het testament van den graaf ge stolen!" „Zeker," antwoordde Jacques kalm, „en u begrijpt, dat wij vier milltoen maar zoo niet voor ons neus laten weghalen." „Vier millioen,' herhaalde de oude sla- melend. „Ja,.... zelfs nog iets meer.... U be grijpt, dat het bezit van zulk een bedrag wel het feestmaal waard is, dat wij u hier vanavond aanbieden" Weer was het eenige oogenblikken stil en Jacques bezag zijn slachtoffer met een triomf an telijkcn blik. „Laten wij dan declen," begon de oude, „en ik lever u'het geheim.... Ik kan niet billijker zijn." XIX. Jacques en Pascal scholen in een lach om dat voorstel. „Declen?" riep Pascal.... „Ben je gek, mijn goede heer?.... Alles moeten we heb ben, alles." „Dan krijgt u niets," hernam Fauvel. „Zoo! denkt u dat?" „Daar ben ik zeker van.i. Ik alleen heb het geheim".... Jacques haalde de schouders op. „U moet niet onwillig zijn, mijnheer Fau vel. U zult er van overtuigd zijn. hoop ik, dat wij om uwentwille niet in de noodza kelijkheid willen komen om al die zes Be wuste kinderen één voor één van leant te maken, om achter het geheim te komen Fauvel begon een verschrikkelijke waar heid te vermoeden. „Wat wilt u dan met me doen? stamel de hij. „Begrijpt u dat niet? vroeg Jacques. „Neen." „Dat verwondert meEen kind zou het kunnen raden.... Maar ik zal het u vertellen.... Toen u van huis ging, heeft u natuurlijk de sleutels meegenomenWij nemen uw sleutels en gaan morgen vroeg in uw woning op zoek naar het „Roode Testament „Maar ik.... stamelde Fauvel. „U gaat slapen" «Jacues gaf een leeken en de twee schur ken verdwenen snel door de deur, die zij achter zich sloten. Fauvel sprong op, maar de deur was ste vig gegrendeld. Waanzinnig van angst be gon hij te schreeuwen, maar niemand kwam bij zijn hulpgeroep opdagen. Eensklaps trof een scherpe geur hem en hij ondervond een vreemde gewaarwording. Hij strekte werktuigelijk de armeji uil als om zich vast te houden en viel toen lood zwaar op den grond. Het spuittoestel had zijn werk verricht. Hel sloeg tien uur op de pendule in de eetzaal. Juist op dat oogenblik kwam Raymond met zijn helpers vergezeld van den procu reur der Republiek aan Fauvels's huis in de Guenegaudstraat. „Mijnheer Fauvel?" vroeg de procureur aan de portierster, die kwam opendoen. „Die woont hier." „Is hij thuis?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen, maar ik denk het niet." We zullen eens gaan zien. „U behoeft die moeite volstrekt niet te doen, want mijnheer Fauvel ontvangt 's avonds nooit bezoek. Al is hij thuis, zal bij u toch niet te woord staan." „Dat zal hij moeten.... Wij komen in naam der wet een huiszoeking bij hem doen.... Wij zullen zijn kamers doorzoe ken, of hij thuis is of niet.... De trap hier is donker, licht ons voor." „Maar mijnheer" „Voortmaken als 'tu belieft".... Men kwam boven en klopte, twee, drï» maat. doch geen antwoord kwam. „Veronderstelt u, dat mijnheer Fauvel af wezig is? vroeg de procureur. „Ik *eel het niet. Mijnheer Fauvel leeft zeer op zich zelf." Nogmaals werd geprobeerd, doch met hetzelfde resultaat „Dan moet de deur opengebroken wor den." gelastte de procureur. „Ik heb een sleutel, zeidc de vrouw. ..Doe dan open." De deur werd geopend en de magistraten traden binnen. Men doorzocht de kamers maar Fauvel was er niet. Het onderzoek werd begonnen in de bi bliotheek. De lamp, die op de tafel stond, werd aangestoken. „De boeken moeten één voor één nage- zien worden." luidde het bevel. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5