GEMENGD NIEUWS. LAATSTE NIEUWS MARKTNIEUWS. (L De draaihekken van de éénmanswagens te Amsterdam. Noodlottig ongeval te Nijmegen. Gadverstikking. De aanvaring op de Schelde. Stremming van het verkeer. Een oqdje van 105 jaar. TRANSPORT VAN LAND VERHUIZERS. De Middenstandsbank te Sneek. F amilie-drama Amersfoort. te Moordpoging door gasvergifti ging. Arrestatie der ver dachten. I Gestolen kleedingstukken. Roofmoord in een trein. j! vAttONic {^DRAAOkOOZC TELEFOONLIJ De comité's van de Commissie van Herstel. Het Britsche onderzoek in de Palts. Een instructie tegen R. K. geestelijken. Het conflict om/de Keulsche .zone. De Engelsche regeeringscrisis. De komende arbeidsregeering. De spoorwegstaking in Engeland. Brittannië en Afghanistan. De dranksmokkelarij naar de Ver. Staten. De stakingsbeweging rond Dus seldorf. De opstandige beweging in Mexico. Naar wij vernemen heeft men de montage van de tourniquets op de eenmanswagens te Amsterdam stopgezet, welk besluit o.a. ver band houdt met het ongeval, op het Nassau- .plein idaar, 3an een tramwagen van lijn 18 overkomen. Overwogen wordt de draaihek ken geheel af te schaffen. Mocht dit gebeuren, dan zuller. de wagens voorzien worden van een betaaalbus, die na betaling van een dub beltje, een kaartje uitwerpt. DIKKE MISTVLAAG TE AMSTERDAM Maandagmiddag om kwart voor twee na derde plotseling uit Zuidelijke richting een dikke mistbank. Eenige minuten later was de hoofdstad in een dikken mist gehuld, zoodat men nauwelijks op 80 meter afstand gebou wen en voorwerpen kon onderscheiden. Auto's en trams ontstaken hun lampjes en op het IJ was het een gefluit, gebei en getoe ter van je welste. Een kwartier, later verdween de mistylaag even plotseling als zij gekomen was en spoe dig brak de zon weer door. Misschien kunstmist (Red.) HOOG WATER IN LIMBURG. Maandag werd uit Maastricht geseind De Maas wast snel en onrustbarend, se dert Zaterdag 1.29 M. De stand is nu 3.03 M. De uiterwaarden en het lage gedeelte van Heugem bij Maastricht staan blank. Een opzichter op een werk gedood. In opdracht van de Genie worden op de spoorbrug te Nijmegen twee ijzeren deuren, elk wegende 4500 K.G. aangebracht, ten einde in oorlogstijd de brug over de heele breedte te kunnen afsluiten. Het werk wordt uitgevoerd door een Utrechtsche aannemers- rirma en moet met 't oog op 't treinverkeer 's nachts geschieden. In den afgelo^uen nacht van Zondag op Maandag warer. werklieden bezig een dezer deuren aan te brengen. De staaldraad, waar aan de deur werd opgeheschen, brak. Het ge vaarte kwam helaas neer op den 28-jarigen opzichter A. G. J. de Grosso uit Utrecht, die op slag werd gedood. Hij is naar het Wilhei- mina Ziekenhuis vervoerd. AANGEHOUDEN EN O VER- GEBRACHT. De politie te Middelburg heeft in een ho- el daar ter stede eer jongen van ongeveer l8 jaar aangehouden, die vrij groote uitgaven deed. Hij gaf voor in Roemenië geboren te zijn, maar kon zich niet voldoende legimi- teeren. Zijn verhalen geven aanleiding aan te nemen, dat hij het niet al te nauw met de waarheid neemt. Daar het signalement van het jongmensch vrijwel overeenkomt met dat van een jongen, die te Tilburg wordt gezocht wegens oplichting, is de aangehoudene daar heen overgebracht. EEN OUDE TRUC. Bij het hoofd van een school in dc Van Otdenbarneveldstraat te Rotterdam, vervoeg- ue zich Zaterdag een man, die beweerde voor het Gemeente Gasbedrijf te komen om d» leiding na te zien. Men liet hem begaan en daarna vertrekken. Kort daarop kwam men tot de ontdekking, dat uit een kast een kistje met ongeveer 4000 verdwenen was. (Msb.) Maandagmorgen is de 35-jarige B. Bont, landbouwer te Egmond aan Zee, door gas- verstikking bedwelmd in zijn woning ge- or...ea. Pogingen om het leven met een sua :c.-apparaat op te wekken, mislukten. De i. ,;a w.u overdag bij zijn familie thuis, maar 'j nachts alleen in zijn woning. De* oor zaak i 'teleend. Uit Hansweert wordt gemeld De gezonken sleepboot „Bato 10" ligt udden in het vaarwater. De bekende duiker Sperling is alhier aangekomen voor het onder- STREELING VAN HET KAMERLID BRAAT. in den polder De Putmer is het hulppost- putoor omgezet in een station, ondanks de pogingen van de vereeniging Purmers belang en-ook van het kamerlid Braat, om dat te voorkomen. In de jaarvergadering van de vereéniging •vaar deze zaak besproken werd. zeide een bestuurslid„Laten we voor zijn gedane moeite een dankbetuiging aan mijnheer Braat sturen, dat streelt hem nog eens. En de dijkgraaf sprak: „Wel ja. dat moes- :en we maar doen. Die Braat wordt zooveel afgekamd, dat hij wel eens wat streeling noo- dig heeft." Toen het gelach dat hierop volgde bedaard das, werd aldus besloten. Hbld. DE KARAKTERBESCHRIJVING VAN KI-KI. De Indische Post houdt er een rubriek ka rakterbeschrijving uit handschrift op na. Een van de hoopvolle inzenders, zeker Ki-Ki uit Bandoeng, kreeg het volgende op z'n dak: Waarschijnlijk een man. Een alledaagsch mensch, niet intelligent, met verwarde 'deeën. Geheel afhankelijk van zijn gevoe lens, die houdt van materieel genot, sensueel, ontevreden, wispelturig, slordig, wijdloopig, met weinig wilskracht, eigenzinnig, koppig, heerschzuchtig en gebrek aan waarheids liefde. DE AANHOUDER WINT. Twee dtikvorschen vallen in een emmer meê melk. Beiden doen hun uiterste best er weer uit te komen, zwemmen den emmer- wand rond en worden zeer vermoeid. De een geeft het ten slotte op; de laatste bik gevestgd op den hoogen bovenrand van de ijzeren gevangenis, waaruit geen ontko men mogelijk schijnt, wordt zij stil, zinkt en sterft. De andere spant tot het uiterste haar krachten en zwemt dóór, den ganschen nacht. Tot haar verbazing bevindt zii zich 's mor gens op een kluit boter, vindt daardoor een steen.- mt voor een sprong en komt weer in 't geliefde weiland terecht. Zij is gered. (Onuitgegeven fabel van Lafontaine.) EEN D.-VERHAAL. In het Kompas vertelt de heer J. M. van H. de volgende aardigheid, waarbij de met cij fers aangeduide woorden namen van Neder- ïandsche plaatsen zijn: Tijdens den duur (1) van onzen tocht na men wij onzen draai (2) aan den dwarsweg (3) bij de drie hoefijzers (4) en wandelden langs de diergaarde (5) om naar het dorp (6) te gaan over den Dreef (7): onze dorst (8) gaf den doorslag (9) en wat dun (10) bier oorkwam bij ieder onzer den doöd (11) door gebrek aan drinken. (1 ligt bij Olst; 2 bij Haarsbroek; 3 bij Amerongen: 4 bij St. Jansteen: 5 bij Echt; 6 bij Grootegaa7 bij Dongen: 8 bij Ooster hout 9 bij Jutfaas;. 10 bij Hilvarenbeek; 11 f ij Madr— Wijl alle in den geconstrueerden zin ge noemde namen met D beginnen, zo», zegt v. H„ wel een heele novelle op die wijze te schrijven zijn. De ijsinlichtingsdienst rapporteert d.d. Maandag jJ. De scheepvaart wordt niet belemmerd Delfzijl, Eems, Schelüngwoude IJ, Hembrug Noordzeekanaal en Vcor-Zaan, Enkhuizen Zuiderzee, Medemblik Zuiderzee, Wieringen Oostkust Oude Schild Zuiderzee. De zeilvaart ondervindt hinder Delfzijl Eemskanaal, Stavoren Gracht, Schokland Oostkust, Helder Zuiderzee, Andel boven de Sluis, Gorinchem Merwedekanaal, Vrees wijk Merwedekanaal. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Harlingen Vaart, Elburg, Schelüng woude Zuiderzee, Hoorn Zuiderzee, Vianen Merwedekanaal. Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremd Harlingen Zuiderzee, Stavoren Zuiderzee, Schokland Westkust, Urk Noordkust. Vaart ook voor groote stoomschepen ge stremd Zoutkamp Reitdiep, Lemmer Zui derzee en Rien, Urk Zuidkust. Ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door getijde of windrichting Zout kamp Lauwerszee, Marken Oostkust, Oude Schild Zuiderzee. Te Lillo in België zal een vrouwtje de volgende maand 105 jaar worden. Zij is nog steeds in 't bezit van al haar vermogens, al leen wordt haar gehoor wat zwakker. Zij in teresseert zich nog voor alles, wat rondom haar gebeurt en met veel belangstelling Ziet zij de voorbereiding der feesten, welke op haar zeldzamen verjaardag gevierd zullen worden, om zich heen afspelen. Te Amsterdam is aan de Handelskade een trein me*. 496 landverhuizers uit Joego-Slavië aangekomen. Zij zijn hoofdzakelijk uit den kleinen boerenstand en vrij goed gekleed. Dadelijk na aankomst werden-zij in het Lloyd Hotel ondergebracht, waar zij tot Woensdag a.s. zullen blijven en dan met het s.s. Gelria naaT Zuid-Amerika zullen vertrekken. DE BRAND IN DE HUIDEKO OPER- STRAAT TE AMSTERDAM. Medailles en een fiets gestolen. Naar de Tel. verneemt, was de poütie ter oore gekomen, dat vóór of tijdens den brand in de ateliers van Beyne in de Huide- koperstraat te Amsterdam, de diefstal was gepleegd. In verband hiermede heeft com missaris van het bureau Stadhouderskade nog eens een extra-onderzoek laten instellen. Hierbij bleek, dat uit een lijstje, dat®p het kantooor hing, gestolen zijij een gouden, eenige zilveren en een paar bronzen medailles. Het glas van het lijstje was verbrijzeld. In de ruimte naast het kantoor hing aan den zolder een fiets. Ook deze wordt vermist. Op welke wijze dit geschied is, heeft men niet kunnen ontdekken. Er is fraude gepleegd. De directeuren gearresteerd. Uit Sneek wordt gemeld De beide directeuren van de Midden standsbank alhier zijn thans gearresteerd. De heer J. Reijenga wordt verdacht van ver duistering van gelden, welke hij uit hoofde van zijn beroep als zaakwaarnemer onder zich had en de heer H. M. Reijenga is aan gehouden onder verdenking vanverduistering van sommen, welke hij in zijn kwaliteit van secretaris-ontvanger van het waterschap „Hommelt-Sneek" en als zaakwaarnemer onder zich had. Er moet zeer geknoeid zijn door de gearresteerden. Zoo schijnen van de bedragen van het aantal spaarbankboekjes van de Middenstandsspaarbank afgeschreven en in plaats daarvan door de gearresteerden persoonlijk geteekende kwitanties aan de houders te zijn uitgereikt. De burgerh'jk rechter zal nu hebben uit te maken of hou ders van dergelijke kwitanties worden be schouwd als crediteuren van de Midden standsspaarbank,dan wel van den verdachten Reijenga persoonlijk. Juist deze zaak maakt het moeilijk den toestand der Middenstands- bank en hare crediteuren thans reeds te be- oordeelen. De bedragen, welke naar aanlei ding van de arrestatie van de beide zaakwaar nemers genoemd worden, spreken van hon derdduizend gulden en meer. Omtrent de poging tot moord door gas vergiftiging te Amersfoort, welke poging wij in een groot deel onzer oplage van gisteren nog meldden, lezen we in de Tel. de volgende bijzonderheden Zaterdagavond omstreeks tien uur kreeg de politie te Amersfoort telefonisch bericht dat mevr. V. uit de Arnhemschestraat bij haar buren hevig ontsteld binnen was ge vlucht. Toen inspecteur Losekoot daarop een onderzoek instelde, bleek hem uit de ver klaringen der dame, dat er bij haar thuis iets ernstigs gebeurd was. Zij vertelde, om half tien naar haar slaapkamer gegaan te zijn, om zich ter ruste te begeven. Haar man zou nog dienzelfden avond naar een vriend te Rotterdan! vertrekken, vanwaar hij Maan dag weer zou terugkeeren. Terwijl mevr. V. zich gereed maakte om naar bed te gaan en ook nog gedurende eenigen tijd, dat zij al te bed lag, hoorde ze een vreemd geraas, 't was alsof er iets werd verschoven en of er voor werpen giclen. Even later werd zij gaslucht op de slaapkamer gewaar. Ze- hoorde ook het suizend geluid van uitstroomend gas. In verband met de vijandige gezindheid van haar man en de dienstbode jegens haar, is mevr. V. toen uit angst voor ernstige gebeur tenissen naar de buren gevlucht, hoe moeilijk haar dat ook viel, want ze was onlangs ern stig ongesteld,'tengevolge van het nog onop gehelderde geval van arsenicum-vergiftiging. N? deze mededeelingen van mevr. V. trok politie-inspecteur dadelijk op onderzoek Inspecteur Losekoot en agent Bunt gin gen de woning binnen, en brachten allereerst een bezoek aan de slaapkamer. i/aar ning een verstikkende gaslucht. Kruipende gingen de beide politiemannen in de richting der Tarnen, ten einde te trach ten, deze omhoog te schuiven. Het bleek hun echter, dat de touwen der ramen warer. doorgesneden. Door er iets onder te zetter., konden ze evenwel toch open blijven. De gaskraan werd opgezocht en 't bleek, dat deze geheel open stond. Om tien uur moet defheer V. zich in gezel schap van zijn winkeljuffrouw naar Rotter dam begeven hebben. Hij had echter ver geten op zijn kantoor t electrisch licht uit te draaien. Ook stond het deurtje van het gasmeterkastje nog open. Mevr. V. verklaarde nadrukkelijk dat ze niets van gaslucht bemerkt had, toen ze haar slaapkamer binnentrad. Vermoedelijk is dus vooraf de kraan opengezet en later, toen mevr. ter ruste gegaan was, ook de gasmeter. De politie had sterke vermoedens tegen den heer V. zelf en verzocht den hoofdcommissaris te Rotterdam om hem aan te houden. Dat kor, betrekkelijk gemakkelijk, omdat zijn vriend in dezelfde straat woonde als de familie van de winkeljuffrouw, waar toevallig iemand jarig was. De heer V. is op de verjaarsvisite gearresteerd. Ook de dienstbode van den heer V. is gearrseteerd als verdacht van medeplich tigheid aan de poging tot moord. Zij werd nog 's nachts uit haar bed geha ld. Zij moet de touwen der ramen doorgesneden hebben. V. blijft alles ontkennen. Hij beweert zelfs niets van een gaskraantje af te wetën. Wel verklaart hij eenige malen naar boven te zijn gegaan, voor het laatst om half tien. Dit deed hij, volgens zijn. zeggen, om te zien, of zijn vrouw al sliep. Hij vond het jammer haar nog wakker te maken om afscheid te nem^n. Toen hij geen licht meer zag, is hij reeds halverwege de trap teruggekeerd. De touwen der ramen waren doorgesneden, zoo vertelde hij, omdat hij bang was, dat zijn vrouw wel eens uit het raam kon springen. Maar mevr. V. verklaarde pertinent, nog lang niet levensmoede te zijn en heusch nooit zelfmoord-plannen gehad te hebben. Natuurlijk wordt ernstig verband gezocht tusschen de poging tot arsenicumvergiftiging op mevr. V. gepleegd en deze gebeurtenis. Op last der politie blijven de drogisten! en de woning van den heer V. gesloten, totd, t het parket uit Utrecht een onderzoek heefi ingesteld. Inlichtingen verzocht. Aan het hoofdbureau van politie te Am- j sterdam, bevinden zich de navolgende ver- j moedelijk van misdrijf afkomstige kleeding- stukken Een bruine z.g. teddybeer damesmantel met blauw gebloemde vo|ring een grijze damesmantel, waaraan een groote knóop waarop verschillende kleuren zes bruine damesmantels, ongevoerd^ met grijs bruinen bontkraag en groote bruine gespikkelde knoop, aan weerszijden als sluiting. Aan één dier mantels een kaartje, waarop met potlood geschreven B. 63-8745-312 en gedrukt Gr. 42 drie zwarte dames regenmantels (glim mend) aan binnenzijde bruin, pp de lus „The Huricans" een bruin met rood gepikkelde damesrok een geelkleurige damesregenman- tel met ceintuur waaraan nikkelen gesp twee dames-bustehouders een grijze hec- renjas van Engelsche stof met roode en blauwe ruiten, grijze vos bontkraag en gevoerd met bruin bonteen grijsgeribde motorjekker, aan binnenzijde gevoerd met grijs en bruin roode strepen twee grijze heeren-overjas- sen, aan binnenzijde grijs met licht en donker blauwe ruitdrie blauwe heerencostubms een grijs heereacostuum een jongenscostuum van grijze Engelsche stofeen bruin jon genscostuum een grijze gummi-regenjas een grijze demi-saison met zwart fluweele kraag een donkergrijze wollen heerenjek ker een grijze heerenoverjas met idem ceintuur een bruine jas en vest met blauw streepje een grijze heeren-pantalon een coupon stof voor overjassen bronskleurig en een coupon zwart laken, een autozeil en drie biljartballen. De meeste dezer goederen zijn nieuw. Zij die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent de herkomst dier goederen, worden verzocht zich te vervoegen aan het Hoofdbureau van politie O.Z. Achterburgwal 185 te Amster dam, kamer 53, alle werkdagen van v.m. 9 12 en n.m. van 24 uur. Vernomen wordt, dat deze kleedingstuk- ken onlangs zijn gevonden in een woning aan de Korte Kerkstraat te Amsterdam, waar een der verdachten van de inbraak in het Cor respondentschap der Nederlandsche Bank te Kampen gewoond heeft. Enkele dagen geleden heeft in den trein MoyoevreMetz een overval op den post beambte Morel plaats gehad. De sneltrein had het station Mézières verlaten, toen Morel, die zich alleen in den postwagen bevond, twee gemaskerde ban dieten op zich zag toespringen. Zij losten verscheidene revolverschoten, doch zonder Morel te treffen, dien zij evenwel het vol gende oogenblik met gummistokken neer-' sloegen. Den ongelukkige werd de schedel verbrijzeld De booswichten maakten een som van 140.000 fr. buit, en toen de trein nabij het I station Metz-Noord vertraagde, sprongen zij er uit en verdwenen in den nacht. De aanslag das ongetwijfeld voorbereid, Dc roovers wisten klaarblijkelijk, dat op den lóen van elke maand groote sommen geld vervoerd worden, bestemd voor de betaling van de Ioonen in de fabrieken, Morel, levensgevaarlijk gewond, werd naar liet gasthuis te Metz overgebracht. Hij kon slechts een vage persoonsbeschrijving van de daders geven. Zijn toestand is hope loos, De postwagen is voorloopig buiten gebruik gesteld om de politie in staat te stellen het onderzoek in te stellen. Tot nu toe zijn de. moordenaars, die door dc Brusselsche politie gezocht worden, nog niet aangeboudeii OVERREDEN EN GEDOOD. De te Doetichem wonende leerlooiers- knecht E. Gerritsen is Maandagmorgen tus schen Hengelo en Vorden door de stoom tram overreden en gedood. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. HOE LAN'G ZIJN ONZE SPOORBRUGGEN? In dc „Haagsche Ct." vinden we het vol gende staaltje van den lengte onzer spoor bruggen: De langste is de brug over het Hol- kmdsch Diep bij Moerdijk, n.l. 1442 M., dan volgt Zaltbomnvel ract 8-19.2 M en krijgen wij verder achtereenvolgens: Hcdol 700.5 M., Cu- lenborg 050.5 M.t Nijmegen 538.8 M., Rlienen 518 M., Zwolle 490 M„ Arnhem 40-5 M., Maas brug te Rotterdam 391.2 M., Ilauven 344.0 M., Rave stein 338 M., Dordrecht 305 M., Zul len 294 M. en Venlo 214 M. Zooals men ziet, liggen op het slechts 49 K.M. lange traject Utrecht's Hertogenbosch de op één na, twee na en drie na grootste brug, ter gezamenlijke grootte van 2206.2 M. En als men dan bovendien l>edenkt. dat deze lijn ook gaat over de geenszins korte linge- brug bij Geldemialsea, dan kan men bevroe den. Jat de aanleg van die lijn feweldige kosten meegebhacht moet hébben. BRAND TE APELDOORN. De woning van J. J. Schoenmaker in dc buurtschap Amerika (gemeente Apeldoorn) is afgebrand De brand waarschijnlijk ont staan door een lek in den schoorsteen, I waardoor daarbi liggende landbouwgewas- sen gemakkelijk vlam konden vatten, breid de zich zoo sne uit dat ook van den in boedel nagenoeg niets kon worden gered. Het huis, dat laag was verzekerd, had een rietfcedekking. HET GEBRUIK VAN PETROLEUM KACHELS. Beswaren der Amsterdamsche Gezondheids commissie. In de Maandag gehouden bijeenkomst der Amsterdamsche Gezondheidscommissie werd een ingekomen schrijven van de American Petroleum Company besproken, waarin aie- dedeeüng gedaan werd van het feit, dat de arbeidsinspectie in verschillende plaatsen te gen het gebruik van petroleumkachels be swaren heeft gemaakt, zender dat een gedo cumenteerde motiveering was aangevoerd. In verband met deze feiten verzocht de A. P. C. de opinie van de commissie en te vens beantwoording van een aantal vragen, die aan het schrijven waren toegevoegd. Dr. Went, een der leden, merkte op, dat het niet op den weg der commissie ligt critiek uit te oefenen op de Arbeidsinspectie en eventnin om elke Yraag, die de A.P.C. gesteld heeft, te beantwoorden. Spr. meende, dat in het algemeen verwarming door petroleum kachels is, dat niet door den beugel kan. Er wordt zuurstof' verbruikt, terwijl het ap paraat verbrande producten afgeeft. Indien het vertrek te klein is, mag het aanwezig zijn van een brandende petroleumkachel schade- delijk voor de gezondheid geacht worden. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, de heer Heyermans, vulde dit aan met de opmerking, dat het ver bod om verwarmingsbronnen te plaatsen, waarvan de verbruikte gassen niet door ge sloten buizen naar buiten worden afgevoerd, in de Arbeidswet te lezen valt. Deze is ook van toepassing geworden op kantore en win kels, zoodat de arbeidsinspectie verpacht is, tegen het bezigen van petroleumkachels voor dergelijke doeleinden op te treden. De maatregel is echter niet dan na rijp be raad en uitgebreid onderzoek getroffen. Spr. toonde met cijfers aan, dat de verbrande gas sen schadelijk zijn en zeide te gelöoven, dat het beter is kachels te gebruiken, waarvan de verbrande producten naar buiten worden ge leid. In dien geest zal aan de A.P.C. geantwoord worden. ROTTERDAM, 21 Jan. 1924. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 206 vette runderen, 132 vette en graskalve ren, 415 schapen of lammeren, 966 varkens. De prijzen waren als volgt Vette koeien le qua!. 122127(j ct., idem 2e qual. 110—100 ct., 3e qual. 9585 ct. ossen le qual. 110—117ct., 2e qual. 100—95 ct., 3e qual. 85 ct. kalveren le qual. 155180 ct. 2e qual. 130110 ct., 3e qual. 9580 ct, schapen le qual. 8590 ct, 2e qual. 7565 ct., 3e qual, 55 ct.lammeren 90110 ct. varkens le qual. 7880 ct, 2e qual. 7470 ct., 3e qual. 6664 ct. licht soort 7074 ct., alles per K.G. Vet. vee met matigen handel, prijzen over het algemeen iets lager dan de vorige week. Ia "vet te kalveren was de Tian'de? iefs 'williger dan de vorige week, prima quaiiteit vaster in prijs. Schapen en lammeren met matigen han del, prijzen stationnair. De handel in varkens was redelijk, met iets lagere prijzen dan de vorige week. Veevoeder. (Bericht v. Gebr. Krijger.) Lijnkoeken. Noord-Amerika loco 13.75 13.80, stoomende 13.75, Jan./Maart levg. 13.60, Jan./April levering 13.40, Febr./ April nflad. 12.90, Mei/Aug. levg. 11.75, dito van N.-Amerika, zaad loco 13.85 13.90; Jan./Febr. aflad. 13.75, merk S. K. loco 13—14.10, stoomend ƒ14.1014.20, Mei/Aug. aflading 11.85, dito van N.-Ame rika. Zaad stoomend 14.25%14.30. In dische cocoskoeken blank en versch. loco 11.25, Inlandsche voorslaglijnkoeken loco 13.75, Febr. lev. 13, Maart lev. 12.87 Mei/Aug. lev. 11.50, Lijnkoekschillers loco 14.50. Sesamkoeken loco ƒ13, Soya- koeken idem 12.37%, Cocoskoeken idem ƒ11. Raapkoeken idem ƒ6.50. Palmpitten- koeken idem ƒ8. Zaden. Lijnzaad voer- 1821, id. zaai- 2830, mosterdzaad bruin 4850, id. geel 3436, blauw maanzaad 3638, koolzaad 2021, karwijzaad ƒ136138, kanariezaad 19—21, boekweit 10.50, zo- merbloempitten 1720. Aardappelen. Zeeuwsclie bonte ƒ7.75 8.25, dito blauwe 6.758.25, poters 4'50 5.25, Zeeuwsche Eigenheimers 6.75 7.25, dito blauwe 6.507.—m Brielsche Eigenheimers 7.257.50, Bravo's 6.75 7.25, Redstars 6—6.50, Limburgsche In dustries 4.504.75, dito Redstar 4.50— 4.75, Drentsche ƒ4—4.25. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 10—12. Vlas. Aangevoerd 15000 K.G. blauw 1.20 —1.65, 9300 K.G. Hol!, geel 1.15—1.65, 4800 K.G. wit Zeeuwsch 0.901.20, 11000 KG. Froningsch 1.151.60, 183 K.G. dauwrood 1.15. AMSTERDAM, 21 Jan. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f8.25—8.50, id. Blauwe f7—8, id. Eigen heimers f 7, id. f 6—7, id. Industries f 6 6.50, id. Roode Star f 5.75, Geldersche Kor- noss f 6.50, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 55.50, id. biauwe poters f 55.50, id. bonte poters f 55.50, Drentsche Eigen heimers f 44.50, id. Roode Star f 44.50 per H.L. AMSTERDAM, 21 Jan. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 335 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 125130 ct., 2e kwal. 110125' ct., 3e kwal. 90—110 ct. per K.G.80 melk- en kalf- koeien f 350—500 per st. 59 vette kalv. 2e kwal. 86100 ct., per KG.44 nuchtere kalveren f 2030, 55 schapen f 4454, lam meren f 3644,541 vette varkens, Holl. le kwal. 9092 ct., 2e en 3e kwal. 8890 ct., ct. Overz. en Geld. le kwal. 9092 ct. per K.G. 6 paarden. Handel stug. AXEL, 19 Jan. Granen. Ter graanmarkt werden heden genoteerd: Tarwe f 11.50 rogge f 9.50, gerst f 11, erwten f 24.50. LEIDEN, 19 Jan. Boter, le soort fabrieks- boter f 2.55, dito boerenboter. f 2.502.60, Aanvoer middelmatig. Turf (1419 Jan.) Geen aanvoer. Prijs zwarte f 10.50—11.50. AMSTERDAM, 21 Januari. Boter. (Cen trale Eotermün.) Hoogste prijs f 2.40, mid- delprijs f 2.2" laagste 1' 1.90. Binnenlandsche Granen. (Boerennoteering) Tarwe f 10%11 rogge f 9%10, win- tergerst f 9_%10, haver f 9 10%, dui- veboonen f 1718, paardeboonen f 1212%, groene erwten f 2425 per 100 K.G. W- wei f 67 per 50 K.G. BODEGRAVEN, 22 Jan. 1924. Kaas Aan gevoerd 140 p.; 6015 st Eerste kwaliteit 62—64; tweede kwaliteit 6264; zwaar dere Rijksmerk 72; met rijksmerk f 56 66. Ilandel matig. TIEL, 21 Jan. Fruit. (Veiling Tiel en Om streken.) Goudeirnetten extra 2932 ct., 1ste soort 1422 c., bellefleur 1620c., wijnzuur 1014 c., binderzoet 1216 c., paradijs 1012 c., gertroeiofs 1416 c., alles per K.G. (Fabrieken.) Kroet 2% c. per K.G. (Tielscke Veilingsvereeniging.) Gourei- netten extra 30—34 c., dc. 1ste soort 12 18 c., bellefleur 1424 c., binderzoet. 10—18 c.. paradijs 1416 c., alles per K.G. TILL, 21 Jan. (Weekmarkten.) Varkens. Op cie markt bedroeg de aanvoer van big gen 256, van varkens 173 stuks. Varkens f 20 80, biggen f 7.5015. Prijshoudend. Granen. De aanvoer van tarwe was wat beter dan de vorige week en ze werd onver anderd verkocht. Rogge weinig aangeboden. Haver was beter te bekomen. Groene erwten werden _er meer geveild. Buitenlandsche voederartikelen als voren. Tarwe f 10.25 11.25, rogge f 6.25—6.75, gerst.f 5.50—.6 hawer f 45, boonen f 1115, groene erw ten f 1518, gele do. f 1214.75. Alles per H. L. Boter en Eieren. Op de eiermarkt waren aangevoerd 50.000 stuks eieren. Bij kalmen handel was de prijs als vorige week 1012 ct, voor klein 8 ct., per K. G. terwijl de laagste prijs tot f 2.10 terugliep. WINSCHOTEN, 21 Jan. Ter weekmarkt waren aangevoerd 239 varkens., 84 schapen, 24 paarden en 8 geiten. De prijzen waren voor biggen f 104, loopvarkens f 1525, oude varkens f 5070, drachtige varkens f 6080, vette varkens 3334 ct., Londensche var kens 2830 ct., zouters 3032 ct., alles per K. G. melkschapen f 2838, drachtige schapen f 32—40, vette schapen f 3545, weicfeschapen f 24—30, vette lammeren f 25 37, wcidelammeren f 14—18, werkpaarden f 120—180, oude paarden f 90110, geiten f 13—16. De handel was vrij levendig, vooral in vette schapen en lammeren, terwijl de prij zen der varkens over het algemeen iets lager waren. ALKMAAR, 21 Jan. Vee. Aanvoar 14 koeien 270475, 7 vette kalveren ƒ100 150, id. per K.G. ƒ1.201.70, 29 nuchtere kalveren 1236, 390 vette varkens, per K.G. 0.76—0.80. BOVENKARSPEL, (Station), 21 Jan. Aardappelen. Blauwe 4.354.95 per baal Aangevoerd 52 baal. Uien. Groote gele 4.80 5.05 per baal. Aangeveerd 85 baal. Roode kool ƒ6.507.40 oer 100 K.G. Aangevoerd 2400 KG. Gele kool 6.70—7.30 per 10C K.G. Aangevoerd 2800 K.G. Witte kool 3.804 per 1Q0 K.G. Aangevoerd 2000 K.G Spruitkool 3-1-3.30 per 15 K.G. Aangevoerd GORINCHEM, 21 Jan. Vee. Op de markt waren aangevoerd 145 koeien, 324 over- ioopers, 435 biggen. Men besteedde voor i kalfkoeien ƒ400—450, melkkoeien 180 240, kalfvaarzen 300350, guste vaarzen 225350, nuchtere kalveren fok 2440, idem export 1220, overloopers 2545, biggen f 1016. Boter, 1.35—1.40 per K.G. Eieren ƒ0.090.11 per stuk. Aanvoer en handel redelijk. KAMPEN, 21 Jan. (Weekmarkt) Eieren. Aanvoer 10.000 stuks 1011 per 100 stuks. Boter 2.652.70 per K.G. Kippen 2.40 3, konijnen 1.25—1.50 per stuk. Russcher matten 1014 per rol. NIJMEGEN, 21 Januari (Weekmarkt). Varkens. Aanvoer 437 biggen 1014, 10 schottelingen 2035, 22 vette varkens 3435 ets. per K.G. Vee. Aanvoer 23 vette koeien 5560 ets., 12 vette kalvererf 4552 ets. per K.G., 70 nuchtere kalverer, 1526, 3 geiten 613 per stuk. Handel matig. Eieren. Aanvoer 29.000 kipeieren ƒ11—, 12 per 100 stuks. V >x i I! li PARIJS, 21 Jan De beide door de_ Com missie van Herstel ingestelde comité's van deskundigen hebben hedenmiddag in Hotel Astoria veVgaderd. Dr. Schacht, dc directeur der Duits^he Rijksbank, die door het eerste comité werd verwacht, arriveerde om twee uur te zamen met dr. Meycr, president der Kriegslastenkommission. Het tweede comité van deskundigen, be last met het schatten van het bedrag van het Duitsche kapitaal in het buitenland en het onderzoek naar de middelen om den te rugkeer te verzekeren, is hedenochtend bij eengekomen om zijn werkwijze vast te stel len. LONDEN, 21 Jan. In het Britsche Lagerhuis deelde Mc. Neill med<\ dat Clive, de Britsche consul-generaal in München, na een onderzoek van vijf dagen-in de Palts, het volgende heeft verklaard, le. dat de over weldigende meerderheid der bevolking tegen de autonome regeering is gekant; 2e. dat de regeering niet tot stand had kunnen kbmen zonder Franschen steun. LONDEN. 21 Jan. )n het Britsche Lagerhuis deelde Mc. Neill mede, dat Clive, de Britsche consul-generaal in Münchén, na een onder zoek van vijf dagen in de Palts, het volgende heeft verklaard: lo. dat de overweldigende meerderheid der bevolking tegen de autono me regeering is gekant; 2c. dat de regeering niet tot stand had kunnen komen zonder Franschen steun en dat zij onmiddellijk zou worden ve/dreven indien de Fransche steun haar zou worden onttrokken; 3o. dat 75 pet. der separatisten van buiten de Palts afkom stig zijn en een groot aantal voormalige mis dadigers bevatten. Het rapport behandelt tevens de meenin gen in de verschillende volksklassen en legt den nadruk op den dringenden wensch der landbouwers en arbeiders nanr vrede. SPIERS, 21 Jan iieke geestelijken van den kansel in generaal De Metz, bestreden, is door tie een instructie Heken in de Palts Tegen een aantal katho- in de Palts, die Zondag 1.1. strijd met het verbod van het separatisme hebben de Fransche militaire poli- geopend, Onder de katho- is de opwinding buitenge- LONDEN, 21 Jan, Reuter verneemt, dat de kwestie de spoorwegblokkade in het Keul sche gebied, door de Fransche autoriteiten, de aandacht der Britsche regeering heeft. Het gevoelen heerscht, dat de zaak met te ernstig moet worden opgevat. Wanneer alle feiten bekend zijn, zal de aangefegenheid met Frankrijk worden besproken. LONDEN, 21 Jan. De regeering werd he denavond in het Lagerhuis verslagen op het amendement der arbeiderspartij, luidende: Het is onze plicht Uwe Majesteit eerbiedig- lijk te kennen te geven, dat Uwe Majesteits tegenwoordige raadgevers niet het vertrou wen van het Lagerhuis hebben. Het amendement werd onder luid gejuich der oppositie aangenomen met 328 tegen 256 stemmen. LONDEN, 21 Jan, De „Daily Herald", het orgaan der Arbeiderspartij, waarschuwt in een bespreking van de voorspellingen, die over de samenstelling van Mac Donald's Ka binet zijn gedaan, zijn lezers om de voorba rige aankondigingen van verschillende zijden met het noodige voorbehoud to aanvaarden. Het blad merkt echter op, dat het vast staat, dat Mac Donald zelf minister van buitenland sche zaken zal worden, terwijl er algemeene overeenstemming be.staat, dat Henderson, die tijdens den oorlog reeds zitting in het ka binet heeft gehad, staatssecretaris van bin nenlandsche zaken en J. H. Thomas, die eveneens ministerieele ervaring bezit, minis ter van oorlog zal worden. Men verwacht, voegt d,e „Daily Herald" er aan toe, dat Philip Snowdon kanselier van de schatkist wordt. J. R. Clynes, die zeer veel succes heeft gehad als minister voor de voedselvoorziening tijdens den oorlog, zal het Lagerhuis leiden èn wordt vermoedelijk Eerste Lord van de Schatkist oi grootzegel bewaarder. Patrick Hastings en Slesser, die beiden advocaat zijn, zullen, naar gemeld wordt, resp. procureur-generaal en advo- caat-general worden. LONDEN, 21 Jan. Ofschoon dc uren van vertrek en aankomst der treinen ten ge volge van de staking in dc war zijn, hebben de vooruit getroffen regelingen de spoorweg maatschappijen in staat gesteld gedurende den dag een beperkten dienst te itnprovi- seeren en op gang te houden, welke vol doende was ora aan de voornaamste be hoeften van bet publiek tegemoet te komen. Het verkeer op. de groote trajecten was natuurlijk belemmerd, doch de diensten in de voorsteden liepen gewoon. Thomas, secretaris van den Nationaien Bond van Spoorwegarbeiders, verklaart, dat de leden zijner vereeniging, met uilzon dering van enkelen, hun leiders trouw zijn gebleven, die de Ioonen hebben aanvaard, welke de Vereeniging van locomotici- machinisten en -stokers hebben verworpen. De boottreinen voor het continent rijden als gewoonlijk. LONDEN, 21 Jan. Het is onmogelijk thans reeds hei effect der spoorwegstaking te overzien, maar het is een feit, dat ge durende den eersten dag de dienst ernstig ontwricht was. Terwiil Bromley van de Vereeniging van locomoliefmachinisten en -stokers de weerklank van den stakings-^ oproep verbazingwekkend noemt, spreekt Thomas van een volledig fiasco. Naar wordt gemeld hebben zich in eenige plaatsen leden van Thomas' Bond zich bij de stakers aangesloten, In dit verband worden Darlington en Huil genoemd. Het H. N. meldt uit' Londen, dat het pu blick veel ongemak van de staking ondcr- ,vindt, omdat dc sneltreinen zoo goed als geheel zijn vervallen of verbindingen van plaats tot plaats onderhouden wordt. Boven dien schijnt er eenige vrees te bestaan, dat een aantal machinisten, die niet bij do vereeniging, doch bij den Bond zijn aan gesloten, hoewel zij oorspronkelijk genoegen namen met de loonsverlaging, zich nu toch bij de staking zullen aansluiten. Deze Vrees wordt vergroot door het aaiibod van de leiders der Vereeniging om ook aan niet- leden van den Bond het stakcxsloon uit te kceren als zij zich bij de actie aansluiten, LONDEN, 21 Jan. In het Lagerhuis heefV Mr, Neill, onder-staatssecretaris van bui tenlandsche zaken, in antwoord op een vraag betreffende de gemelde gevangenne ming van de bende, die de majoors An derson en Tinnis hebben vermoord, ver klaard dat twee man van de bende van z.cs, die naar verondersteld wordt bij den moord is betrokken, gevangen zijn genomen. Hij betreurde bet tot dusver van de andere vier niets te hebben gehoord. De besprekingen met de Afghaansclle regeering over de quaestie zijn nóg aan den gang. Alles is ge daan en zal nog worden gedaan om den moordenaars recht te doen, wedervaren en soortgelijke misdaden te voorkomen. LONDEN, 21 Jan. Bij de bespreking van de quaestie betreffende het smokkelen van sterken drank naar de Ver. Staten verklaarde Mc Neill, dat de geheele aan gelegenheid grondig :s onderzocht, ten einde aan de schandelijke praktijken een einde te maken. De regeering hoopt, dat het ver drag binnenkort tot stand zal komen, het welk voor een goed deel het kwaad za'1 verhinderen. DUSSELDORF, 21 Jan. Van de zijds der industrieelen is heden een poging ge-! daan om de arbeiders op grond der jBer- lijnsche overeenkomst te bewegen tot hervat ting van het werk. Het resultaat valt niet nauwkeurig na te gaan. Er zijn fabrieken in het district Dusseldorf, die ca. 60 pCt. der arbeiders weer hebben aangenomen en gepoogd voor deze lieden voldoende bezig heid te vinden Een groot percentage heeftl evenwel een afwijzende houding aangeno men en wel onder den invloed der com munistische ophitsing Over het algemeen vindt het denkbeeld eener algemeene staking op het oogenblik nog alleen aanhangers in het district Dus- scldcrf. Er staken thans 40 a 50 pCt. van het aantal arbeiders. De ordeverstoringen duren er eveneens voort Gisteren hadden opnieuw wanordelijkheden plaats, waarte gen de politie machteloos was. In de Rubrmijnen en in de textielindus trie links van den Rijn is alles rustig. NEW-YORK 21 Jan. De Ja Huerta heeft gedreigd het eigendom der Mcxicaan- sche Petrolcum-Maatschappij in Tampico te vernielen, tenzij er belastingen ten be drage van vierhonderdduizend dollar vooruit aan de rebellen worden uitbetaald. Den vertegenwoordigers der maatschappij 'S door het departement van buitenlandsche zaken te Washington aangeraden om hun eigendom te beschermen door den eisch in te willigen, zoodra de rebellen door in beslagneming hun voornemen tot uitvoering van Fet plan te kennen geven,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6