RAADPLEEGT ONZ'i ADV fcRTENTIËW rSil ALVORENS GIJ UW INKOOPEN DOET KUNST EN KENNIS. Prof. dr. B. J. Kouwer. GEMENGD NIEUWS. Cocaïne in beslag genomen. Ned. „Hypotheekbanken" in W est-Duitschland. Juweelenverduistering te Antwerpen. ORDE EN ARBEID. De loonsverlaging bij de Ned. Spoorwegen. ALGEMEENE VERGADERING VAN HET N.O.C. Verkeer en Posterijen. Vleeschkeuringswet en Waren» wet. De uitsluiting in de textiel industrie. BINNENLANDSCH NIEUWS. Hei levensonderhoud bij arbei dersgezinnen. RECHTSZAKEN. LUCHTVERKEER. LEGER EN VLOOT. STOOMVAARTLIJNEN. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat rof. dr. B. J. Kouwer, hoogleeraar in ver- askunde en vrouwenziekten aan de Univer- iteit te Utrecht zijn ambt als zoodanig, aan- 'aardde. Dr. H. Aldershoff te Utrecht wijdt naar aanleiding van dezen gedenkdag voor den tminenten hoogleeraar in het „Utr. Dbl." een artikel, waarin hij hulde en dank brengt ,tan den persoon van dezen geneeskundigen en geleerde. „Hoe menige vrouw", schrijft dr. Alders hoff o.a. „terugblikkend op haar leven, zal niet met ontroering terugdenken aan moei lijke dagen, waarin Kouwer verscheen als de bekwame, vertrouwen inboezemende arts, waarvan zij alle hei! verwachtte en als het in zijn bracht lag j dit ook deelachtig werd, maar bijna nog méér als de medemenseh die lijden en leed meegevoelde. die begreep dat in zulke dagen een on.hoorbare spraak van menschenhart tot menschenhart gaan.de, zoo oneindig veel bijdraagt tot het levendig hou den van den moed om lijden te dragen. Daarin schuilt Kouwer's kracht als genees heer het gezegde „medicus nascitur, non fit", d. w. z. „voor geneesheer wordt men ge boren) niet opgeleid", vindt ook in hem zijn bevestiging." Sedert zijn komst aan de Utrechtsche Universiteit als opvolger van prof. Hal- bertsma, is „Kouwer voor de inwoners»onzer stad geworden een bekende figuur, een me deburger, op wien wij trotsch zijn, voor onze Universiteit een sieraad, voor een groot dee- der Nederlandsche geneeskundigen een hoogl geschat leermeester en een altijd even wel willende vraagbaak, een bemind collega en voor een zeer groot aantal vrouwen in Neder- iand, die hij in moeilijke tijden bijstond van onze eerste landsvrouwe tot de ramp zalige ongehuwde" vrouwen in de kliniek en teekenend, voor deze laatsten misschien wel het meest de steungevende hulp, krachtig en zelfbewust in zijn kunnen, maar aan wien het nooit gelukte al mag het den indruk •.naken, dat hij daartoe wel eens pogingen doet voor zijn patiënten te verbergen, welk een warm-medevoelend menschenhart aan zijn daadwerkelijk ingrijpen die heili ging geeft, die geneeskundige hulp tot ge neeskundigen bijstand in den hoogsten zin stempelt. Op dat schoonste gedeelte zijner veelomvattende taak liggen Kouwer's groot ste verdiensten een wetenschappelijk man niet een geleerde in den engeren zin die- allereerst er op bedacht is de machten zijner wetenschap tot direct nut zijner mede- menschen te doen dienen en daarin ook vol komen is geslaagd." De oudste hoogleeraar in de gynaecologie en obstetrie in den lande, prof. dr. G. C. Nijhoff, te Groningen, schrijft eveneens in het Utr. Dbl. over den jubilaris van morgen en besluit „Kouwer verdient alle hulde, omdat hij niet alléén is een gevierd professor, een ta lentvol schrijver en spreker, zeer scherpzin nig consulent, een bekwaam heelmeester, maar bovenal een goed medicus, dat is een goed mensch." In de Aula der Universiteit is Prof.Kouwer lij gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubi leum als zoodanig gehuldigd, De Aula der Universiteit was feestelijk ver sierd en geheel gevuld met belangstellenden. Het officieele gedeelte, rondom het spreek gestoelte was bezet door professoren, de Academische Senaten van de verschillende studenten-corporaties, den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. Me- ie merkten wij op den Commissaris der Koningin, Mr. Dr. F. A. C. Graaf van L.yn- den van Sandenburg. Toen professor Kouwer,Vergezeld van zijn echtgenoote, de Aula binnentrad, rézen allen pp, en werd de jubilaris verwelkomd mêt een enthousiast handgeklap, waarvoor hij bui gend dankte. Als eerste spreker trad op Dr. K. de Snoo, 'geneesheer-directeur der Rijkskweekschool j voor Vroedvrouwen te Rotterdam, voorzitter 'van het huldigingscomité, die Prof. Kouwer 'o. m. huldigde als den meest overtuigden be strijder van het Nieuw-Malthusianistne. j Nadat spreker vervolgens mevr. Kouwer bloemen ghad geschonken, bood hij den jubi laris diens door den beeldhouwer Andriesse (vervaardigd borstbeeld aan uit naam van een groot aantal vrienden, leerlingen en oud-leer lingen, patiënten, doctoren en verplee gsters als mede een album, dat behalve de namen van bijkans 1000 schenkers een aantal teeke- n.ingen bevat, die verschillende episoden pit het leven van Prof Kouwer voorstellen en hem op artistieke wijze in 'zijn werk uit- tbeelden. I Hierna werd achtereenvolgens liet woord .gevoerd door mr. A. F. baron van Lynden, ipresident-curator can het College van cura toren der Rijksuniversiteit, namens dit col lege door pr. dr. A. J. P. van den Broek, rector-magnificus, namens den Sebaat van 'de Utrechtsche Universiteit door prof. dr. |H. J. Lameris, voorzitter van de faculteit van geneeskunde, namens die faculteit door prof. dr. H. Burger hooglèeraar te Amster dam, als voorzitter der Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der geneeskunst door dr. A. M. Hartig, arts te Maarssen, namens de afdeeling Utrecht van de Ned. Maatschappij tot bevordering der genees kunst door dr. J. H. G. Carstens, geneesheer te Utrecht, namens den Bond van Bescher ming van Zuigelingen door dr. J. Ph. Staal, directeur-generaal der Rijksklinieken, als vertegenwoordiger der kliniek door dr. Couvée uit Amsterdam als voorzitter van den Bond van Ziekenverpleging door dr. iSchuckink Kool, directeur van den Genees kundigen Dienst tev Utrecht, namens den wethouder voor gezondheidszaken, dr. ten Berge, die om gezondheidsredenen afwezig was en doot jhr W. C. Six, rector van het Utrechtsche Studenten Corps, namens de studenten. De jubilaris sprak daarna een hartelijk dankwoord uit aan allen die hem in deze ure hadden toegesproken. Spreker eindigde met een speciaal woord tot zijn studenten, onder een luid applaus van de aanwezigen, waarvan velen den jubila ris de hand kwamen drukken. Het album, dat professor Kouwer is. aange boden, vervaardigd door Willy Sluyter erf, gebonden door mevrouw Steijn, bevat de na men van méér dan 1000 deelneftiers aan het geschenk (het borstbeeld,) deelnemers uit Ne derland en Oost-Indië. Van de ingekomen bij dragen is nog zóóveel overgebleven, dat mer professor Kouwer een bedrag in geld kon ter hand stellen, door hem naar eigen goed vinden aan te wenden. Na afloop van de plechtigheid in de Aula volgde een zéér druk bezochte receptie in aotel Pays-Bas. Tot slot van den feestdag werd professor Kouwei en zfjn eentgenoote een aintr aange boden, eveneens in Pays-Bas. Aan dezen ïaaltijd namen ongeveer 80 hoogleeraren en loctoren deel. ERFELIJKHEID VAN VINGER AFDRUKKEN. In het N. T. v. G. geeft de heer A. M. van Herwerden een kort referaat over vin gerafdrukken bij menschen en de erfelijkheid hiervan, naar aanleiding van eene studie van Christine Bonnevie, die getracht heeft de eigenaardige vormen van het patroon in getallen om te zetten, door het aantal papil- lair-lijnen tusschen het centrum en de delta figuur op beide zijden te tellen. Door de waarden van alle tien vingers te vereenigen, wordt aldus een individueele quantitatieve waarde verkregen. Verdeelt men 175 onder zochte individuen naar deze( waarden, dan komt er een kromme- voor den dag, die tot de gewone binomiale variatie kromme nadert. Verder blijken de getallen van de kinderen tusschen die der ouders in te liggen of iets verschoven te zijn- Zeer waarschijnlijk is dus de kromme de uiting van een polymere overerving, zooals men bij zoovele kenmerken van den mensch vindt. Dat wil dus zeggen, dat verscheidene factoren aan het patroon ten grondslag liggen, in dit geval mogelijkerwijze vijf. Bij een groo- te bevqlking van 24518 menschen heeft zij de menigvuldigheid van uiterste getallen nage gaan, die het meest afweken van de gemid delde ook de aldus verkregen getallen plei ten voor de polymerie als hoofdoorzaak van bovengenoemde kromme. Belangwekkend is, dat identieke twee lingen onder de onderzochte personen een veel meer overeenstemmend patroon ver toonden volkomen overeenkomst is niet te verwachten, want ook linker- en rechter hand van één afzonderlijk individu vertoo- nen steeds verschillen, wat het patroon be treft. EEN AFDOEND MIDDEL TEGEN BESCHADIGING VAN WOLLEN STOFFEN EN PELTERIJEN DOOR MOTLARVEN. In „Entomologische Berichten" schrijft de (teer C. A, L. Smits van Burgst te Beek bij Breda het volgende „De Berlijnsche hoogleeraar Dr. A, Hase zond mij eenigen tijd geleden een separatum van een in het tijdschrift „Desinfektion" verschenen artikel van zijne hand over bo venstaand onderwerp. Uit deze verhandeling blijkt, dat Prof. Hase na lang zoeken er in geslaagd is een middel te vinden tot bestrijding der voor de garde robe zoo schadelijke kleermotten. Tot in de kleinste details wordt in genoemd geschrift het resultaat zijner onderzoekingen aan het licht gebracht. Het bestrijdingsmiddel is een ademhalingsgift en heet Hexachlorethan (C 2 Cl 6). Van kamfer en naphtaline onder scheidt het zich doordat het, eene ware in secticide zijnde, den dood veroorzaakt van het insect, dat onder den invloed er van ge raakt, terwijl beide laatst genoemde stoffen niet als verdelgings-, maar als voorbehoed middelen te beschouwen zijn zij hebben immers geetie andere uitwerking, dan door hune scherpe geur vliegenden mótten te ver hinderen de laatsen te on d kken waar el zen, wollen kleeren enz. opgeborgen zijn. Hexachlorethan doodt in betrekkelijk kor ten tijd ,de kleermotten in elk Stadium van ontwikkeling, dus ook in ei toestand,, en is, volgens Prof. Hase, voor dc personen, die er mede omgaan, absoluut onschadelijk. Noch het weefsel, noch dc kleuren der stoffen wor den er door aangetast, zelfs niet wanneer ze een jaar en nog wel langer met het praeparaat in onmiddellijk contact zijn geweest. Het kan laagsgewijze tusschen de kleeren worden uitgestrooid en behoudt langen tijd zijne kracht, mits in kisten of koffers of an dere afgesloten ruimten opgeborgen, welke evenwel niet hermetisch gesloten behoeven te zijn, want elk insect, dat zich toegang tot zoo'n bewaarplaats verschaft, moet dit weldra met den dood bekoopen en wel nog voor dat het eenige schade'heeft kunnen aanrichten. Een? hoeveelheid van 1 tot 1 K.G. Hexa chlorethan is voldoende om eene ruimte van 1 kub. M. op zijn, minst gedurende een heel jaar motvrij te houden. Gedurende een drietal maanden heb ik in mijn laboratorium de werking van Hexachlo rethan nauwkeurig nagegaan. Ik kan verkla ren, dat in flesschen, met eene geringe hoe veelheid van deze stof voorzien, alle proef dieren in betrekkelijk korten tijd stierven. Bromvliegen o.a. geraken in minder dan een kwartier tijds reeds bedwelmd. Vlinders bie den iets langer weerstand. Bij ruspen echter, hoewel ze al heel spoedig ophouden te eten, verloopen soms meerdere dagen eer ze niet meer op prikkels reagecren. Het preaeparaat lijkt mij ook bijzonder ge schikt voor het conserveeren van insecten- en platenverzamelingen. Uit proèven is mij ge bleken, dat het de kleuren van insecten even min aantast als die van stoffen. Het praeparaat zal wellicht binnenkort ver krijgbaar zijn bij de firma's wed. J. Elzen en Zonen, in chemicaliën en drogerijen, en Be ker en Wetselaar, apothekers, beiden te Breda gevestigd." op kamers, die zien steeds als een zeer bemin- ïftlijk mensch gedroeg. Het kwam zelfs zoo ver, dat ze op zekeren dag door een huwe lijksaanzoek verrast werd. Ze sloeg het niet af en het gelukkige paar maakte plannen voor een even gelukkig huwelijksleven. Hij stelde voor, naar Zuid-Amerika te gaan, om daar onder de gunstigste omstandigheden aan te vangen. De trouwplannen stonden al vast en de toekomstige echtgenoot was zoo vriendelijk, zich beschikbaar te stellen voor een lucratieven verkoop van het meubilair zijner aanstaande gade. De meubels werden weggehaald en de bruid wachtte oo de terug komst haars geliefden. Maar die moet nog komen. Hij is er tusschen uitgegaan, mis schien wel naar de Oost. Aldus het oude liedje, dat op een immer nieuwe geschiedenis steeds van toepassing blijft. OVER DE GRENS GEZET, Te Roermond werd door de politie een vreemdeling, A. K., 23 jaar, geboren te Oberammergau, aangehouden, die aldaar met minder goede bedoelingen des nachts rondzwierf. Hij werd in het bezit gevonden van een met scherpe patronen geladen revol ver en een dolkmes. Hij werd, nadat hem deze wapens ontnomen waren, over de grens gezet. Vijf personen gearresteerd. Den laatsten tijd zijn door de Centrale Recherche te Rotterdam herhaaldelijk par tijen namaak-cocaïne en' echte cocaïne in beslag genomen. De nagemaakte cocaïne was voorzien van etiketten envan een bekende Duitsche fabriek, welke eveneens valsch waren. Meestal bestond de z.g. cocaïne ui' meel, aluin en dergelijke stoffen. Er werden dikwijls groote sommen gelds voor betaald. Dank zij de naspeuringen van de recherche is het thans gelukt, verschillende partijen „Nep" zooals het onder ingewijden heet, iji beslag te nemen. Bij haar naspeuringen trof de recherche ook hoeveelheden echte cocaïne aan zoo werden in een café op Katendrecht 7 fles schen, inhoudende 20 en 50 gram (echte) cocaïne in beslag genomen, terwijl in Kra lingen op 31 bussen cocaïne de hand werd gelegd. Dit leidde weer tot de inbeslagneming van een kilogram, eveneens onvervalschte cocaïne. Bij verschillend? andere personen zijn voorts nog kleinere hoeveelheden aan getroffen. In verband met deze zaak zijn vijf personei in hechtenis gesteld, die- allen een volledig bekentenis hebben afgelegd Reeds lang had den zij den handel in dit verboden artikei gedreven. Het onderzoek wordt voortgezet. HET OUDE LIEDJE. Een bewoonster van de Versijdenstraat te Rotterdam had sedert eenigen tijd een heer Eenige arrestaties. Uit Dortmund wordt aan de „Tel-" ge meld De politie in West-Duitschland heeft ge constateerd, dat in verband met den geld nood vele bedriegelijke „Nederlandsche Hy potheekbanken" en „Nederl. nypotheekma- keiaars" opduiken. Bij deze, meestal duistere zaakjes, zijn hoofdzakelijk Duitschers betrokken, die in Nederland wonen en soms ook Nederlandsche onderdanen. Vooral in West-Duitschland zijn dezc.„ban- ken" talrijk. In de advertentiekolommen der Duitsche provinciale pers vinden zij de adressen yan firma's of particulieren, die hy pothecair crediet zoeken. Deze firma's wor den dan door de „agenten" der „banken" bewerkt. Op betrekkelijk gunstige voorwaar den worden dan hypotheken in Nederlandsch geld beloofd, doch tegelijkertijd worden hun dan voorschotten gevraagd op te maken on kosten voor taxatie, enz., Welke vaak vrij aan zienlijke sommen beloopen. Spoedig daarop ontvangt het slachtoffer dan de mededeeling, dat om zekere redenen de hypotheek niet kan worden verstrekt. De Duitsche politie heeft thans te Aken een zekeren H. gearresteerd, die te Amster dam, op de Keizersgracht, een kantoor hield, benevens filialen te Utrecht, Rotterdam en Maastricht. Zijn personeel in Nederland be stond het meest uit Duitschers. Deze H. werkte met 15 agenten, van wie de meesten gewezen kooplieden zijn uit Duisburg, Essen, Dortmund en Gelsenkirchen. Hij had aan zijn kantoren den naam ge geven „Ned. Grond- en Hypotheekbank". Twee Nederlandsche „Generaalagenten" zijn te Ruhrfort gearresteerd, terwijl nog meer ar restaties te verwachten zijn. HET IJS IN DE ZUIDERZEE. Het ijs voor de stad Enkhuizen heeft zich in beweging gesteld en is door den Noord westelijken wind in Zuidelijke richting ge dreven. Het vaarwater naar Stavoren is thans ijsvrij. Hervatting van den postdienst KampenUrkEnkhuizen wordt heden ver wacht. VERBODEN LOTERIJ. Zaterdagavond was door de „Coöperatieve Vcreeniging voor Ned. Herstellingsoorden in duin en bosch, op de heide en aan zee een premietrekking uitgeschreven onder het motto „Openbaarheid is onze kracht en humaniteit ons streven". Deze trekking droeg den naam „Erica-trekking" en zou worden gehouden in café Former aan het Kleine Gartmanplantsoen. Tijdens de trekking verscheen naar de „Telegr." meldt, een commissaris van politie eenige rechercheurs en nam op grond van overtreding der loterijwet de simplex machine in beslag. De trekking kon dus niet doorgaan. De betrokken personen zijn aan het bureau van politie verhoord. DE SCHADUWZIJDE VAN HET HOTELBEDR1JF. Wat er aan eetgerei gebroken wordt. De gast, die in een restaurant of café door onachtzaamheid een bord of een glas breekt, is gewoonlijk nog gepikeerd, wanneer hij zoo'n „kleinigheid" moet betalen maar hij heeft er geen vermoeden van, welke reus achtige verliezen hotels en eetgelegenheden door breken lijden. De managers van een paar Londensche restaurants hebben eens het een en ander verteld over de kolossale bedragen die daarmee gemoeid zijn. „Bij ons worden iedere week minstens 25000 borden en kopjes gebroken," zei een hunner. „De eenige bescherming tegen die verliezen bestaat in een behoorlijke verzeke ring. Daarbij is een aantal van 25000 stuks per week betrekkelijk nog gering. Bij andere ondernemingen moet jaarlijks op veel meer dan een millioen gerekend worden Een andere bedrijfsleider becijferde het verlies, dat zijn hotel per jaar door het bre ken van porcelein e.d. lijdt, op minstens 3000 pond sterling. Buitengewoon veel wordt er gebroken in de stationsrestaurants en gelegenheden waar men ontbijt daar immers rent het publiek in en uit en verorbert inderhaast het een en ander, waarbij het minder let op het mate riaal dan wel op de snelle vulling der maag Alles moet daar zoo vlug mogelijk gaan en def „ongelukjes" zijn er dan ook talloos. De gérant van een der groote Londensche sta tionsrestaurants schat alleen zijn verlies aan glazen op 800 pd. per jaar, In eon bekende lunchroom gaat ieder jaar 1400 pond aan ge broken porcelein weg. Die sommen moeten natuurlijk op de prijzen gelegd worden. Maar niet alleen het breken kost den ho tel- en restaurantexploitanten jaarlijks schat ten gelds ook de liefdelij ke gewoonten van zekere gasten om de eigendommen van de inrichtingniet te stelen, neen verre van dien, maar wel als „souvenir" of omdat ze „zoo nuttig" zijn, mee te nemen. Op die tna- ier schi?t één Londensch hotel er jaarlijks OJu pond bij in, in den vorm van messen en or ken, servetten ze r m.... 'andensto- e i Eenige weken geleden werd gemeld, dat zekere W. V. B., eertijds pluimveefokker, afkomstig uit Woensel (Eindhoven) te Ant werpen was gearresteerd als verdacht van verduistering van juweelen. Thans wordt vernomen, dat de verduistering geschiedde ten nadeele van Mme George Baeyens, Ca- teux de Korïings-Hoyckt bij Antwerpen, waar v. B. in dienst was ais huisknecht. Op zekeren dag vermiste de dame een schatrijke weduwe, die op dat kasteel vertoefde met haar dochter en schoonzoon,' uit een coilie'r eenige edelgesteenten. Aangezien nu in den koffer van den huisknecht v. B. 17.000 frans werden gevonden en ook om andere redenen het vermoeden gewettigd was, dat v. B. niet onbekend zou zijn met deze verduisterring, werd hij door de Belgische politie gearres teerd. Hij zit thans nog achter slot en gren del. Gebleken moet zijn dat v. B. de edel gesteenten aan den' man heeft gebracht te gen klinkende munt, zoodat het hem vrij moeilijk zal vallen, den dans te ontspringen al ontkent hij. Hoeveel waarde de juweelen vertegenwoordigden staat niet vasi, maar men schat ze op een aanzienlijk bedrag. Zondag weru ie treem onder Voorzitter schap van den heer P. Moltmaker een bui tengewone -vergadering gehouden van dc Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel Algemeen werd gewenscht dat in geen ge val gevolg zou worden gegeven aan den eisch der directie, om bij voorbaat afstand te doen van de vrijheid en door middel van een rechterlijke uitspraak de rechten, welke in de dienstvoorwaarden zijn vastgelegd, te doen waarborgen en dat dus het hoofdbe stuur op die voorwaarden niet aan.de onder handelingen kan deelnemen. De vergadering besloot niet in te gaan op de voorstellen. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen „De Vergadering, enz. spreken hunne verontwaardiging uit over de wijze waarop momenteel door de directie getracht wordt door bedreiging met ontslag, het personeel te dwingen tot afstand doen van hunne rechten, vastgelegd in het R. D. besluiten hierdoor geene verandering te laten brengen in de tot nu ingenomen houding stellen zich als één man achter het .hoofd bestuur en besluiten, deze motie te publi- ceeren." De commissie van voorbereiding voor 1928. Zaterdagavond had te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering plaats van het Nederlandsch Olympisch Comité, waarop afgevaardigden van de volgende bonden en vereenigingen aanwezig waren „Nimrod, Ned. Voetbalbond, Ned. Boks- bond, Ned. Zwembond, Ned. Cricketbond, Kon. Vereen. Ned. Scherpschutters, Kon. Nederl. Amateur Schennbond, Ned. Lawn- tennisbond, Ned. Krachtsportband, A.N.W. B„ N.A.U., Ned. Korfbalbond, Kon. Ver. Ned. Watersportverenigingen, Ned. Roei- bond, Ned. Wielerbond, Kon. Ned. Motor- woelr. Vereen., Ned. Honkbalbond. Nadat de notulen vfcaren goedgekeurd, deed de voorzitter, de heer F. W. baron van Tuyl van Serooskerken eenige mededeelingen over het resultaat van de gevoerde steunactie voor de Olympische Spelen 1924. Uit deze mede deelingen bleek, dat de door particulieren toegezegde steun zeer behoorlijk is en verre den steun, door diverse gemeenten toegezegd, overtreft. Komende tot de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam, deelde de voorzitter mede, dat men na gehouden besprekingen gekomen was tot de vaststelling van een aan tal punten betreffende de regeling en uit voering der O. S. in 1928. Het eerste punt bepaalt de vorming van het organiseerend comité voor de Spelen en luidt „Het bestuur van het N.O.C. heeft de algemeene leiding van de O. S. te Amsterdam in 1928 en wordt daarin bijgestaan door 4 personen, aan te wijzen door de Alg. Verga dering van het N.O.C." Aan het aldus gevormde comité worden nog toegevoegd als algemeene secretarissen (met adviseerende stem) de beide door de regeering beschikbare officieren. Na gehouden stemming werden naast het bestuur in bedoeld comité gekozen de heeren Jasper Warner, A. B. v. Holkema, A. Th. G. Coblijn en kapt. W. J. Linden. De voorgestelde algemeene regeling voor de uitvoering wordt aangenomen, nadat door den heer Kips de toevoeging was bepleit, dat door de secretarissen ieder kwartaal een be- grooting wordt opgemaakt voor.ieder volgend kwartaal met een raming der kosten, welke de uitvoering der gegeven adviezen zullen meebrengen. Hierdoor zal men z.o. steeds een behoorlijk overzicht hebben van den finan- cieelcn toestand. Het bestuur kan dan steeds zien hoever men eventueel zou kunnen gaan en dienvolgens de begrooting vaststellen. Na langdurige besprekingen wordt be sloten deze regeling voorloopig aan het be stuur over te laten. Andere voorstellen van den heer Kips, aangaande de financieele regelingen, worden aangenomen. Van de verdere algemeene regeling stipu- leeren wij nog het volgende Het bestuur van het N. O. C. kiest uit zijn midden drie gedelegeerde leden, die voort durend contact onderhouden met het Alge meen Secretariaat. Alle voorstellen, brieven, enz. moeten wor den gericht aan het Alg. Secretariaat. Door het bestuur van het N. O.C. worden benoemd, afdeelingen, elk met een afzonder lijk arbeidsveld, zooals de afdeeling voor ge bouwen en terreinen de financieele afdee ling, de technische afdeeling, de programma afdeeling, de propaganda afdeeling, de afdee ling verkeer, huisvesting, ontvangst, enz. Omtrent aangelegenheden, ter onderzoek toegezonden aan één der afdeelingen, zal de betrokken afdeeling een schriftelijk, advies indienen, hetwelk door het Alg. Secretariaat aan de beslissing van het bestuur van het N. O C. zal worden voorgelegd. Een afdeeling kan ook aangelegenheden, óehoorende tot haren werkkring zelfstandig ter hand nemen en de daaruit voortvloeiende voorstellen voorleggen aan het bestuur van N. O. C. Al hetgeen noodig is met betrekking tot de verschillende wedstrijden zelve van de Olympische spelen, zal geheel geschieden door speciale commissies, voor iedere sport benoemd door de bij het N. O. C. aangeslo ten leidende bonden, elk op zijn gebied, waarbij het gewenschte contract met het N O. C. bestuur wordt onderhouden. Deze commissies zijn- verantwoordelij 1 oor A. de goede voorbereiding en de waardi, erlegenwoordiging van hunne sport bij de Olympische Spelen van Amsterdam in 192 en voor de eventueel noodige „voorwedstrij den" B. de technische regelingen hunne sport betreffende C. de leidine van de wedstrijden in hunne sport tijdens de Olympische Speten, een en nder in overeenstemming met de bepalingen; van de betrokken internationale bonden D. de bepalingen voor de wedstrijden en de algemeene regelingen voor de verschil lende sporten E. de juists opgave van de namen der scheidsrechters en officials, welke ter bekrach tiging aan het bestuur van het N. O. C. moe- I ten worden ingezonden. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar „De Rsb." verneemt, heeft ook de vergoeding' toe te kennen aan de geneeshee- ren een vermindering van 10 pet. ondergaan. NAAR DE MISSIE. Den 23 sten Januari a.s. zullen met hét s.s. Gelria" naar de Braziliaansche Missie der Met 24 stemmen vóór, 4 tegen en 4 blanco j a i_ jj Paters Redemptoristen vertrekker, ae Wei- werd besloten de Nea Bt!,artbond als eerw. paters B. Hafkenscheid en- H- Smithuis, van het i\. O. C. toe te laten. U1*t Amsterdam en de Eerw. broeders Op een desbetreffende vraag uit de ver- Ludgerus (Th. Kerscheid uit Rotterdam), gadering deelde de waarnemende voorzitter, Radboud (G. de Groot uit Utrecht) en Bo- kapt. P. W. Scharroo mede, 'er van overtuigd te zijn, dat de voor 1928 benoodigds gelden bijeengebracht zullen worden, indien men den steun in dezelfde mate mag blijven onder vinden, zooals dit lot nu toe het geval is ge weest. Het resultaat mag op het oogenblik bevredigend worden genoemd. Ten slotte deed de heer W. A. M. Weste- rouen v. Meeteren, algemeen secretaris, nog eenige mededeelingen over reeds aan gewende middelen tót het verkrijgen der financiën, waarbij hij tevens een plan ont vouwde tot het eventueel erganiseeren van exn prijzenloterij met 100.000 loten a f 1, nifacius (J. de Groot uit Amsterdam). De Ned. Middenstandsbond/ de R. K. Middenstandsbond en de Vereeniging van den Christelijk Handeldrijvenden en Indu- strieelen Middenstand, hebben aan de Ko ningin een adres gezonden in verband met het adres van het Kon. Nederl. Landbouwco- mité en anderen, 'waarin wordt verzocht de uitvoering van de Vleeschkeuringswet en van het gedeelte van de Warenwet, dat met de Nederlandsche landbouwproductie in aanra- - -M n r -fi king komt, onder te brengen bij de directie waaromtrent hij de meening der N. O. C. .f- yjns den Landixn.w. gevaardigden vroeg. Men meldt uit Enscnede Van de duizenden uitgestotenen textiel arbeiders hadden Donderdag slechts enkele honderden aan den oproep van het Comité van Actie gehoor gegeven, tot het houden van ten demonstratie. Nadat de demonstranten, onder geleide van slechts één politieagent in burger, door verschillende straten waren getrokken, werd de bekende motie, waarbij verbooging der gemeentelijke ondersteuning wordt verzocht, aan de gemeentebesturen van Enschede en Lonneker aangeboden. UITKEERING BIJ OVERLIJDEN. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de bezoldi ging van een Rijksambtenaar niet langer wordt uitbetaald dan tot en met den dag van overlijden. Zoo spoedig mogelijk na het overlijden van een ambtenaar wordt aan de weduwe een be drag uitgekeerd, gelijkstaande met de bezol diging van den overledene over een tijdvak van zes weken. Laat de ambtenaar geen we duwe na, dan geschiedt de uitkeering ten be hoeve van de minderjarige wettige of erkende natuurlijke kinderen. Ontbreken ook zooda nige kinderen, dan geschiedt de uitkeering indien de overledene kostwinner was van ouders, broeders of zusters of meerderjarige kinderen, ten behoeve van deze betrekkingen. Indien de ambtenaar geen betrekkingen nalaat als hiervoren bedoeld, kan het daar- bedoelde bedrag door het bevoegd gezjg geheel of gedeeltelijk worden uitgekeerd voor betaling van de kosten der laatste ziekte en der begrafenis, zoo de nalatenschap van den overledene voor de betaling dier kosten on toereikend is. Deze bepalingen gelden van 1 Januari jl. voor het vaste amtenarenpersoneel, waaron der ook begrepen de werklieden. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Nederlandschen Journalisten Kring stelt de heer Willy Mullens, directeur van Albert Frères een film samen, getiteld „Het ontstaan eener courant". In deze film zal een aanschouwelijk overzicht worden gegeven van de wijze, waarop, technisch en redactio neel, een dagblad wordt gemaakt. Zij is bestemd voor publieke vertooning. De eerste vertooning er van zal plaats hebben na den feestmaaltijd voor leden en genoodigden van den Kring op Zaterdag 2 Februari. Verder heeft de heer van der Lugt Melsert de leden van den Kring en hun dames uit- genoodigd tot een middagvoorstelling, welke, ter gelegenheid van het Kring-jubileum, op Zondag 3 Februari zal ->laats hebben in den Koninklijken Schouw u g té 's-Gravenlnget en waarvoor een speciaal programma word samengesteld. Blijkens mededeeling van 't Bureau van statistiek d.er gemeente Amsterdam, vertoont het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud bij arbeidersgezinnen se- j dert Maart 1920 een daling van 16.9%. Op verschillende gronden verzoeken adres santen het daarheen te willen leiden, dat de uitvoering der Vleeschkeuringswet en Waren wet blijft berusten bijde afd.Volksgezondheid eh dat deze afdeeling, wat genoemde weiten betreft, blijft onder het Departement, waar onder de afd. Handel ressorteert. DE MISHANDELING TE TANGER De Nederlander Smit, die te Tanger in October 1.1. gelegen achter een paard, een vuurgevecht opende tegen den heer Van Mots en diens gewapende Arabieren te Tanger. is Vrijdag door den politierechter te Amsterdam, mr. Servatius, veroordeeld we gens mishandeling conform den eisch wat de boete betreft, subsidiair tot 30 dagen hech tenis. Het O. M. had een geldboete geëischt var 150, subs. 50 dagen hechtenis. LONDEN—ROTTERDAM IN 1 2/3 UUR. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft Zaterdag het postvliegtuig van de K. L. M. met passagiers en goederen aan boord den afstand LondenRotterdam in één uur veertig minuten afgelegd. VERMINDERING DER GRENS BEWAKING. Naar de „Av.p." verneemt, is de regeering bezig de grensbewaking te verminderen. Van de 300 man militaite politie, die in de ver schillende grensplaatsen zijn, hebben 50 aanzegging gekregen, dat ze met ingang var 10 Juni a.s. ontslagen zijn. HET REIZEN DOOR MILITAIREN In verband met de wijziging van het reis besluit. waarbij o.a. is bepaald dat adjudant- onderofficieren en onderofficieren van hoo- geren rang voortaan bij dienstreizen in de 3de klasse zullen worden vervoerd, heeft het hoofdbestuur van de ondercfficiersvereeni- ging „Ons Belang" zich tot den minister van Oorlog gewend m3t het verzoek om, aangezien, deze wijziging een aangelegenheid betreft in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand o. m.Jvan de onderofficieren, zonder dat ze geacht kan worden te behoo- ren tot die, welke uitsluitend betrekkng hebben op de uitoefening van het militair gezag de toepassing van deze wijziging te schorsen en deze aangelegenheid alsnog te brengen in de commissie voor Georgani seerd Overleg en dit besluit niet toe te passen, dien door de genoemde commissie ernstige bezwaren tegen de invoering worden inge bracht. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ARAKAN, (H. Lloyd), 18/1 v. Padang. B1LLITCN, (H.O.A.-lijn). 19 1 v. Ham burg n. Amsterdam. BOVENKERK, (Br. Ind.lijn), 18 1 ti Visagapatan. EDAM, (H.A.L.), 16 1 van Coruna. MAPIA, (H.O.A.-lijn), uitreis p. 18 1 v. Suez. Indien men laatstgenoemde maand op 100 MARIA K\' RIAKIDES, Galatz-R'dam, p. stelt, bedraagt het dus 83 1. Waar dit cijfer ^nt,1S°pei' A r t ia i bij de vorige driemaandelijksche periode 81.C i jLijn), 18 i \an of een daling van 19.0%beneden het peil poELDTJK. (H. A. L.), 15 1 te Buenos van Maart 1920 bedroeg, heeft zich sedert -• - v - - September 1923 een niet onaanzienlijke stij ging voorgedaan, en wel van 2.6%. Sedert September 1920, in welke maand de duurte haar hoogtepunt bereikte mt een stijging vari 6.8% bpven het peil van Maart 1920,be draagt de daling thans 22.2%', tegen 24.2% in September 1923, Voor dc voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in December 1923 17.6%, tegen 21.9% in September 1923, hetwelk een stijging uitmaakt van 5.5% sedert drie maanden te voren. Voor een deel is deze stijging het gevolg van seizoensinvloeden, voor zoover zij n.l betrekking heeft op de posten eieren, vetten (hoofdzakelijk natuurboter), fruit en aard appelen. Voor een ander, niet onbelangrijk deel, wordt zij echter veroorzaakt door den post melk, die in het afgeloopen kwartaal verscheidene prijsverhoogingen heeft onder gaan. Oók de posten grutterswaren (erwten, capucijners, bruine boonen), visch (versebt vjsch) en kruidenierswaren (thee) onder gingen een stijging, welke echter betrekkelijk gering blijft. Een drietal posten vertoont een daling vleesch, suiker, groenten. In het overige gedeelte vaa het budget is sedert September -1923 niet veel beweging waar te nemen. Alleen brandstof en enkele onderdeden van den post huisraad vertoonen een geringe daling, waartegenover een ver dere stijging staat van den post Huishuur. Het eindcijfer wordt echter het meest beïn vloed door de sterk gestegen onderdeden van Je voeding hoewel de verhooging op dez. laatste begrijpelijke wijze door de wer king op het geheel .een gedeelte van haai intensiteit verliest, zoodat de op de voeding geconstateerde stijging van 5.5% ten slotte .slechts een totale stijging van 2.6''g veroor zaakt. Aires, v. Rio de Grande. SPAARNDAM, (H. A. L.), 18/1 v. N. Orle ans te Havana. TOSARI, (Holl. Lloyd), 19/1 v. Viissingen n. R'dam. VEENDIJK (J.-New York Lijn), New York- Java, 17 1 n.m. v. Port Said. VECHTDIJK, (J.-Ncw York Lijn), v. Java- New York, 19 '1 v.m. v. Sabang. WILLEM VAN DRIEL Sr., 19 1 v. New port Mon n- Duinkerken. EURYMACHUS (Oceaan) 19/1 v. A'dam n. Liverpool. GORONTALO, (Rott- Lloyd), 18/1 Kaap Roca n. Java. KLIPFONTEIN, (H. 2. Afr. lijn), p- 18 1 Las Paimas. MPRCURIUS (K.N.S.M.) 19/1 v. A'dam n. Hamburg. NICHERIË (W.I.M.) uitreis 18/1 v. Ml- óeira POLLUX (H.W. Afr. lijn) 19/1 v. A'dam n. R'dam. SAJRPEDON (Oceaan) 19/1 v. Singapore te R'dam. TOSARI (H.O. Afr. lijn) 19 1 v. Kilindim te R'dam. TJIKINI (Java-China-Japan) 18/1 v. Kobe n. San Francisco. ZEUS (K.N.S.M.) 19 1 v. A'dam n. R'dam. HOOGKERK (Br. Ind. lijn) thuisreis p. 19 '1 Perim. HERMES (H.W. Afr. lijn) uitreis p. 19 I La Coubre. HEBE (K.N.S.M.) Genua-A'dam p. 18 1 Sagres. JUNO (K.N.S.M.) 19 1 v. A'dam n. Ham burg. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 19 1 v. A'dam n. Hamburg. 80SEIDON (W.I.M.) 19 1 v. A'dam n. Hamburg RADJA (Nederl.) 19/1 v A'dam n Hamburg. SALLAND (H. Lloyd) 19 1 v. A'dam n. Bremerhaven. SPRINGFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) 19 1 v. Dclagoabaai te Port Natal. SCHOUWEN (R. Lloyd) thuisreis 18.1 tt Suez.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7