GEMENGD NIEUWS Onze Abonnementen, Wedstrijd. I. K. ta H. Ean kostbaar H. Hartbeeld (80 cM. hoog) o°r hec aanwerven van abonnementen op de Nieuwe Haarlemsche Courant, zijn de volgende prijzen heden verzonden: <w1 Portemonnaie; J. V1 kistje Sigaren; M1 bonbonmandje: Mej. C. H. 1 nikkelen klokje; L- - 1 tlesch Ranja"; Jongej. St. R. 1 Fruitmandje; C. B. 1 lecntdoos en 1 Kienspel: Mej. Bl Limonade-kan; J. de Q. 1 kist.-e Sigaren en 1 Mej. J. 1 Bonbon-mandje; Limonade-kan; Allen te B N.S. 1 zwaar nikkel rookstel; W. v. 't H. 1 kistje sigaren en 1 M. v. H. te H. een rond klokje; Tabakspijp: J- J. Th. te H. een rond klokje; H. v. d. Yr. 1 Limonade-kan en 1 N. O. te Zeen klokje: bonbon-mandje; M. J. v. d. L. te Z. een relief op hout; beschuit-ton; S. te S. een bonbon-mandje; (T'ous ^acao; A. B. V. te S. een rond klokje; Tabakspijp; Q. M. te Veen relief; i p n1 Tabakspijp; Mej. Q. te M. twee reliefs; relief op hout; Mej. C. D. te V. een.bus cacao; v' Z1 Fruitmandje: Mej. A. W. te B. 1 bonbon-mandje. ADMINISTRATIE N. HAARL. COURANT. DE ABONNEMENTEN-WEDSTRIJD DUURT NOG EENIGEN TIJD VOORT. Herinneringen aan Prof. Kouwc - Aanvaring op de Noordzee. Doodgebleven. KORTE BERICHTEN. BINNENLAND. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het sneeuwruimen te A'dam. UIT ONZE OOST. EEN GESCHENK VAN DEN KEIZER VAN JAPAN. Onbewaakte Overwegen. Het aantal wordt uitgebreid. Verkeer en Posterijen. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. KUNST EN KENNIS. Uit Boek en Blad. SPORT EN SPEL. VOETBAL. DAMMEN. LEGER EN VLOOT. WIELRENNEN. De schorsing van P. v. Kempen. UIT DE PERS.'" LANDBOUW EN VISSGHEfiMJ. Pluimveetentoonstelling. J f Crt." vertelt: t \X-as op den dag der geboorte van Prin ses Juliana. Tot s nachts 12 uur daaraan voorafgaan de hadden de journalisten als de vorige da gen doorgebracht in een der vertrekken van hel Kon. Paleis in het Noordeinde. waar de Prins dan om 12 uur den toestand, waarin H. M. zich bevond, kwam mededeelen. Do blijde verwachting toch 'was niet on vermengd en werd verdonkerd door de vrees dat zij natuurlijk ook wel op teleur stelling zou kunnen uitloopen. 1 oen nu de Prins dien laatsten avond, zeer bedrukt binnen kwam in het vertrek der journalisten en kwam mededeelen dat de heeren raaar naar huis moesten gaan, dat er nog niets van den toestand te zeggen viel, sloeg bij menig hunner het hart bang. Maar daar kwam eenige uren later tele fonisch de blijde -boodschap „een Prinses is geboren, de toestand van H. M. is zeer be vredigend zoo luid3e de mededeeling van den aan 't Hof vertoevenden prof. Kouwer. Reeds vroeg in den morgen hadden de speciale bulletindiensten der bladen tot in den omtrek het heugelijk nieuws verspreid, uit vele woningen werd de vlag uitgestoken, en er heerschte een stemming op de straten als bij de vogels na een onweer. Men hield elkander aan óp straat, zelfs ternauwernood met elkander bekenden, hadden behoefte een enkel woord in 't voorbijgaan elkander toe te voegen, 't Was allerwege jolijt en feest, de koffiehuizen waren ai vroeg gevuld en vaderlandsche liederen klonken overal. .Op *t etensuur van dien namiddag was de groote eetzaal van „Central" te klein om de veie gasten te be vatten, die. onder de vroolijke tonen der bekende dameskapel, welker leden de hel der witte mousseline japonnen met oranje- strikken en sjerpen hadden versierd, daar hun maaltijd besteld hadden. Vooraan bij het podium zat een clubje heeren, eveneens in de gepaste stemming Onder hen was o.a. een medicus, die in Utrecht gestudeerd had, terwijl de oudste van het gezelschap eea bekende en geachte figuur uit de aannemersw.ereld was. in het midden ongeveer der zaal. zat in allen eenvoud alleen aan een gedekt tafel tje een heer van middelbaren leeftijd, met zwart baardje en gouden bril in eenvoudig costuum, voor een bordje soep, met een fleschje Drachenquelle of Victoriawater op tafel. De medicus van het clubje zat telkens naar den eenzamen gast te kijken en zei eindelijk: Als het niet bijna onmogelijk was, zou ik zedgen dat prof. Kouwer daar zrt, maar 'k zal het wel mis hebben." De anderen sloegen daar weinig acht op. tot hij weer zei: „En toch geloof ik zeker dat hij het is." Nu bemoeide de aanvoerder van het vriendenclubje er zich mede en man van geen halve maatregelen liet den zaalchef roepen en vroeg: „wie is die meneer aan het tafeltje daar?" De zaalchef wist het niet, doch zou het nader informeeren, kwam te- fug en zei: „Dat is professor Kouwer." Met één stevigen greep vatte het hoofd van de tafel een der genooten bij den kraag, zette hem op een tafeltje, legde de muziek het zwijgen op en zei: „Leen, jij hebt 't woord. Allerwege ontsteltenis in de zaal door het zwijgen der muziek en den man op het ta feltje. De feestredenaar tegen wil en dank. zelf ten zeerste onthutst door het ongewone van deze verheffing, trok de stoute schoenen aan en begon eerst haperend, daarna vlot ter: „Dames en heeren. De natie heeft dagen van groote spanning achter den rug. Geslin gerd tusschen hoop en vrees of de blijde verwachting met blijdschap zou eindigen of met teleurstelling had zij ernstige oogenblik- ken door te maken." De eenzame heer aan het tafeltje begon aan de intusschen gebrachte tarbot, schonk zich een glaasje mineraalwater in en nam van de beweging om zich heen niet de minste notitie. ,.De spanning is verdwenen, ging de man op 't tafeltje voort, de blijde verwachting is, in vervulling gegaan. Een Prinses is ons gloren." „De man, die al zijn kennen en kunnen, zijn beleid en wijsheid, zijn ervaring en ge duld heeft gegeven en medegewerkt heeft om de blijde verwachting te helpen verwe zenlijken; dat is professor Kouwer." Nu schrikt de niets kwaads vermoedende professor toch op. ..Hij is in ons midden!, Dames en heeren. Ik verzoek u met het glas in de hand u achter mij te scharen in rei en gelid en in gelederen van vier te defileerqn voor den man, aan wien de natie zulke groote ver plichtingen heeft." Een algemeen hoera volgde. Het orkest zette in met het „Wien Neêrlands Bloed" en de meesten verlaten hun tafel om zich achter den woordvoerder te scharen en te defileerer. langs den zoo noodlottig in z'n rust gestoorden professor, die gedacht had in stilte en ongemerkt z'n tarbot met eier- saus verder te gebruiken. Goedig, maar niet zwaar verheugd, met het mineraalwaterglas in de hand, knikte hij de defileerenden toe, die daarna hun plaats weer gingen innemen. Alle diners waren nu min of meer in de war; waar soep verwacht werd, kwam de compote, en waar fle visch moest volgen, volgden sinaasappels en de noten. Langza merhand herstelde zich dit evenwel en her nam alles zijn gewone doen. De man, die de oorzaak van dit tumult was geweest, vond het nu gepast naar den professor te gaan en zei: ,;Professor, u heeft er recht op te weten wie deze stoornis ver oorzaakt heeft en daarom kom ik mij aan u voorstellen, opdat u dit wete: Ik hoop niet dat de hartelijke ovatie u onaangenaam is geweest/* „Wel mijnheer v. D.", zei de professor, die strak keek, „het is niet aangenaam zoo op eens het voorwerp eener algemeene be langstelling te zijn, wanneer men de bedoe ling had rustig en onopgemerkt, van vele vermoeienis uit te rusten. Ik wil de goede bedoeling evenwel wel erkennen." Het kwam er stroef uit en dé glimlach bleef stroef toen de levenmaker hierop ant woordde: „Ja, professor, daar stelde u zich toch aan bloot, door hier te komen" en in z'n ver- I bouwereerdheid voegde hij er geheel te onpas bij: „en als men boter op z'n hoofd heeft, moet men niet in de zon gaan loo- pen". De feestredenaar ging heen met het gevoel of hij voor z'n examen gezakt was en een correctie aan den lijve tevens had ontvan gen. Maar na eenige dagen, toen aan prof. Kouwer de hooge onderscheiding van het commandeurskruis was verleend en de rust verstoorder van dien avond zijn hooggeleer de een hartelijken gelukwensch toezond, ontving hij na eenige dagen een bijzonder vriendelijk schrijven met zoo kiesche her innering aan z'n vermoeidheid op dien avond, na drie dagen en tv/ee nachten geen slaap te hebben kunnen genieten en de ver zekering dat hij het toch wel op prijs had gesteld, en zoo al meer, dat dit kleine voor val op treffende wijze onderstreept, hetgeen zijn lofredenaars in het „Utrechtsch Dag blad" hebben medegedeeld omtrent zijn be minnelijkheid en de goedheid zijns harten. HET S.S. „RIETFONTEIN" AVERIJ BEKOMEN. Uit Maassluis wordt gemeld Het s.s. „Rietfontein", Zaterdag van Rot terdam maar Z.-Afrika vertrokken en het s.s. „Goldoni", van Rotterdam naar Gibraltar, zijn op de Noordzee met elkaar in aanvaring geweest. De „Rietfontein" is Maandag avond met twee gaten boven de waterlijn te Maassluis uit zee teruggekeerd. Of de „Gol doni" schade bekwam is niet bekend. ÓOOR KOLENDAMP GESTIKT. In aansluiting aan het bericht omtrent den plotselingen dood van de echtelieden Smit aan den Heerlenersteenweg te Speckholzer- heide, wordt vernomen dat na een inge steld onderzoek gebleken is, dat beide men- schen door kolendamp gestikt zijn. Zij stook ten hun kachel met zgn. schlamm. Maandagmorgen omstreeks 12 uur fietste de heer Diepenbeek uit Soest, met zijn zoon in de richting van Soesterberg, toen hij bij het buitengoed „de Palz", nabij het vlieg kamp van zijn rijwiel viel, zonder verdere teekenen van leven te geven. De gewaar schuwde doktoren Bendien uit Zeist en de Officier van Gezondheid tweede klasse van de Luchtvaartafdeeling Reynders, waren spoedig ter plaatse, doch konden slechts den dood constateeren. Op verzoek van de gemeente Soest werd het lijk met de ziekenauto der Luchtvaart afdeeling naar Soest vervoerd. DE TROUWLUSTIGE „DOKTER." Gedurende eenigen tijd was een Duitscher in pension bij een dame te Amsterdam. Hij ha'd zijn hospita verteld dat hij dokter was. Al spoedig sprak hij van trouwplannen, en zij, zeer vereerd, dat een „dokter" haar had uit verkoren, leende hem zoo nu en dan wat geld. Maar hij betaalde nooit terug en ook zag zij nimmer een cent kostgeld. Toen bleek op een goeden dag, dat de Duitscher noch dok ter was, noch plannen had om haar te trou wen. Ze zag in,dat ze bedrogen was en deed aangifte bij de politie, dat ze opgelicht was voor een bedrag van ongeveer f 1100. Op aanwijzing van een rechercheur werd de trouwlustige „dokter," die een 48-jarige kleermaker bleek te zijn, aangehouden. EEN KöPENICKIADE. Te Soerabaj? heeft een Europeesche jon gen van 15 jaar een geslaagde Köpenickiade uitgehaald. De knaap heet Gr., en is dezelfde die eenige maanden geleden op den weg naar Grisee nabij Kali-anak een inlandsche vrouw hielp berooven en toen onder meer den chauffeur met een revolver bedreigde. Omdat de jongen geen onderdak heeft, kreeg hij toestemming aan het bureau der zesde politie-sectie te Tandjoeng-Perak te blijven. Onlangs maakte hij met een inlandschen agent de afspraak, omf zoodra de sbir vrij van dienst zou zijn, te gaan gappen. Iets over tienen gingen beiden op weg. Bij een inlandsche woning gekomen, stak Gr. zich volgens de Ind. Ct. in den regen mantel van den agent en nam vervolgens diens wapenstok over als teeken van zijn geleende waardigheid. Daarop tikte hij aan de deur en riep „politie De warong-menschen schrikten behoorlijk en maakten dadelijk de deur open, waarna Gr. deftig binnen stapte, zeggende, dat hij last had gekregen huiszoeking te doen. De inlanders lieten hem daarop zijn gang gaan en Gr. opende naarstig laden, koffers en kisten, totdat zijn aandacht viel op een klein kistje. Na dat geopend te hebben, greep hij er zoo eens in het kistje bleek sieraden te bevatten. Met een sierlijke armbeweging bracht hij die voorwerpen in zijn zak over en verklaarde, dat de huiszoeking afgeloopen was. Op straat deelde hij den buit met den agent, die mantel en stok terug kreeg en naar huis ging. Gr. liep bedaard naar het commissariaat terug. Hij was echter nog niet „thuis", of de wachtcommandant ontving telefonisch bericht van de vreemde huiszoeking. Wijl bij de aangifte vermeld werd, hoe de politie man er ongeveer had uitgezien, viel de ver denking dadelijk op den knaap, van wien de wacht wist, dat hij het commissariaat met een agent had verlaten. Onmiddellijk werd de agent opgehaald, op wien bij fouilleering de hem overhandigde preciosa werden aan getroffen. Toen was het de beurt van Gr., die evenals de agent, dadelijk bekende. Beiden werden achter slot en grendel gezet. UIT DE GIJZELING ONTSLAGEN- De belastingplichtige te Arnhem, die we gens het niet betalen van zijn aanslag in de oorlogswinstbalasting in gijzeling was gesteld, is, na vereffening van zijn belastingschuld met den fiscus, vrijgelaten. ZÈTELJACHT OF BEZUINIGING. Uit het Kamerverslag van de „X. R. Crt." knippen we het volgende stukje: „De heer Schaper. ....De eenige oplos sing js dus Kamerontbinding. In 1918 heeft de minister-president ons herhaaldelijk ge dreigd ons naar huis te sturen. Waar zijt gij nu, dapperen; stuurt ons nu naar huis! De Minister van Binnenlandse lie Zaken en Lindbouw, de heer Ruvs de Reerenbrouck, Ik tart u, een zinsnede uit de „Handelingen aan te halen, waarin dit staat! De heer Schaper: Misschien staat het daar in niet, maar gezegd hebt gij het. De Minister (met de vuist op de tafel slaan de): Het eenige grapje, dat u en ik zich heb ben veroorloofd, was in de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening. Dat is de waarheid. De heer Schaper: Ik spreek over wat hier is gebeurd. De Minister: Dat was in de Staatscommis sie, die 1919 is geïnstalleerd! De heer Schaper blijft er bij, dat deze Ka mer moet ontbonden warden, dan kan men een beslissing krijgen over een nieuwe partij- formatie. De heer Duymaer van Twist (a.-r.): Praat maar liever over Wibaut. De heer Schaper: Komt gij eens hier met uw degen aan en.in vol ornaat! Wij zijn be reid als eredietivel toe te staan, wat verleden jaar is toegestaan. Dan behoeft de Staatshuis houding niet in de war te ioopen tijdens <je ontbinding. Wij persisteeren bij onzen eisch van Kamerontbinding." Met andere woorden: om de zetel jacht an derhalf jaar vroeger te kunnen openten, wil de S. A. P. de Staatsbegrooting 1924, dns ook de budgetten van Oorlog en Mnrino, als crè- *jeend did wc I aanvaarden, zonder dat daarop één cent wordt bezuinigd! De kostgn van sneeuwruimen in de Hoofdstad, zijn dit jaar, tot heden, tot een bedrag van 160.000 gestegen. Op de begrooting der stadsreiniging voor 1923 was een bedrag van slechts 11.250 uitgetrokken. IN- EN UITVOERKEURING VAN VLEESCH. Het rapport der ministeriëelc commissie voor de in- en uitvoerkeuring van vleesch, is gereed. Publicatie ervan is spoedig tege moet te zien. WERKEN, IN, OP OF BOVEN TARIEFWET. SPOORWEGGROND. De /door de Nederlandsche Spoorwegen gevraagde jaarlijksche vergoedingen voor het hebben van werken in, op of boven spoor- weggrond, worden door den minister van Waterstaat billijk geacht. WIJZIGING NOTARIS-AMBT. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot wijziging vaq art. 11 der wet op het Notarisambt. Deze wijziging beoogt bezuiniging op de kosten der examens te verkrijgen. WIJZIGING EN AANVULLING IND. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp besluit van 16 Juni 1919, houdende regelen voor het beieggen van de gelden van den postchéque- en girodienst, aangevuld worat met de woorden „zoomede in schuldbrie ven ten laste van Nederlandsch-Indië." DE OP WACHTGELD-STELLING VAN KLERKEN INGETROKKEN. Door de directie der Ned. Spoorwegen is naar verluidt de op wachtgeld-stelling van de in 1916 in dienst getreden klerken ingetrok ken. Bij voorkomende gelegenheid zullen in stede van klerken, voorhands als regel oudere ambtenaren, commiezen, enz. op wachtgeld worden gesteld, en wel zij, die deelgenooten zijnde van_ het pensioenfonds, in 1925 den pensioengerechtigden leeftijd bereiken. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Dezer dagen vergaderde het bestuur van den Ned. R- K. Middenstandsbond. Wegens verhindering van den voorzitter, den heer Ch. Frencken te Oosterhout, werd de vergadering, geleid d'oor den ondervoor zitter, den heer C. Struijcken, Den Haag. Mededeelingen werden gedaan over de gunstige vooruitzichten van de Hanzebank in het Bidom Haarlem. Successievelijk kwamen de volgende pun ten aan de orde Op initiatief van den Ned. R.K. Mid denstandsbond had eensamenspreking plaats tusschen de vier R.K. Vakcentrales teneinde te komen tot een viering op breedere schaal van de beide overgebleven R.K. feestdagen. De conclusie, waartoe deze samenspreking leidde, n.l. dat deze materie vooral plaatselijk dient geregeld te worden, in verband met de plaatselijke omstandigheden en dat het ge- wenscht wafe, dat de K.S.A. voor deze plaatselijke actie het initiatief nam, werd door het bestuur aanvaard. Reeds geruimen tijd is door het bestuur actie gevoerd voor een gezonde regeling der huisindustrie. Hiervoor was een commissie gevormd uit vertegenwoordigers van verschil lende bij den Ned. R.K. Middenstandsbond aangesloten vakbonden. Besloten werd nu een gecombineerde commissie te vormen tezamen met vertegenwoordigers van werk nemersorganisaties, teneinde tot een eens gezind standpunt in die materie te komen. Eveneens werd besloten op gelijksoortige wijze te geraken tot een systematische ver wijdering van het euvel, dat arbeiders na beëindiging van hun dagtaak, voor eigen rekening werkzaamheden ten behoeve van derden gaan verrichten, 'n euvel dat gezonde bedrijfstoestanden, vooral onder de ambachts- nijveren, onmogelijk'maakt. Besloten werd medewerking te verleenen aan de samenstelling van een commissie van overleg tusschen de drie Middenstands bonden, welke commissie, telkens wanneer een organisatie een bepaald punt van gemeen schappelijk belang acht en bij de commissie aanhangig maakt, de bondsbesturen van advies dient. De commissie zal bestaan uit twee vertegenwoordigers van iederen bond benevens de drie bondsdirecteuren. Een punt van bespreking maakten we derom uit de reorganisatieplannen van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Besloten werd, met de uitvoering van dat punt te beginnen dat geacht kan worden al gemeene instemming te hebben, met name de instelling van een vakraad uit de aange sloten bonden en daarboven een vakbestuur ter behartiging van die gemeenschappelijke belangen, welke liggen op het terrein der vakbeweging. Besluiten van vakraad of vakbestuur welke, in strijd zijn met de belangen der standsor- ganisatie, zullen door het hoofdbestuur kun nen worden gecasseerd. DE INDISCHE BEGROOTING. Aan de Memorie van Antwoord op de Indische begrooting is het navolgende ont- Bij de voortgaande versobering van den staatsdienst verwacht de Minister van Kolo niën op goede gronden in 1925'een sluitende begrooting. In Indië wordt krachtig gestreefd naar de instelling van Raden van Bijstand voor som mige bedrijven, ter verbetering van de fi- nancieele resultaten, waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het Staatsspoor en Tramweg bedrijf. De taakomschrijving van deze nieuwe instituten is thans bij de Indi sche regeering in overweging. Het vraagstuk van de scheiding van Kerk en Staat is in behandeling bij een studie commissie in Indië. Voor de erkenning van zelfstandige kerken (waarvoor een regeling, strekkende om haar mogelijk te maken in overweging is) behoeft niet op het rapport dier commissie te worden gewacht. In de geldelijke positie van Indische ver lofgangers in Nederland kan geen verbete ring worden gebracht. De Minister van Koloniën heeft bezt^ar tegen toekenning van het recht van enquête aan den Volksraad. In 1924 valt te rekenen op oprichting van 300 nieuwe volksscholen. DE BOM-AANSLAGEN. In een opzienbarende publicatie van het orgaan der communisten, de „Simor Hindia' staat een brief afgedrukt van zekeren Sis- madi Sastrosiswojo aan den procureur- generaal. En deze brief doet een aantal onthullin gen. welke hireop neerkomen, dat zekere Hardjosoemarto bij het zoeken naar hen, die de bom-aanslagen zouden hebben gepleegd, kalmweg een tweetal lieden, heeft omge kocht en met hem (schriftelijk) de overeen ingediend tot nadere wijziging en aanvulling komst heeft aangegaan, dat zij zouden ge- van de Indische lariefwet. Blijkens de Me- I tuiaen tegen de personen van hadji Mis- morie van Toelichting verdient het aanbeve- bach, Soewarno en Hardjodiwongso, welk lng het invoerrecht van sigaretten te verhoo- gen tot 1.50 per 100 K.G. H. M. de Koningin heeft Maandagavond te t> uur in particuliere audiëntie ontvupgen den Japenschen gezant bij haar Hof, Z.Exc. H'aru- kaze Nagaoka, die Hare Majesteit namens Z. M. den Keizer van Japan een geschenk kwam aanbieden m verband met het regee- ringsjubileum der Koningin. Het geschenk bestaat uit twee zeer kost bare vazen. De entvangst geschiedde in tegenwoordig heid van verschillende wa«Tdigheid«beklee- ders ten Hove, De Tel. vernam van de Directie der Ned. Spoorwegen, dat er van de ongeveer 2700 overwegen, die hef heet spoorwegnl telt, thans ongeveer 900 onbewaiaSlt zijn. De autoriteiten stellen zich voor na verloop van tijd het aantal onbewaakte overwegen tot on geveer 1800 op t evoeren, wanneer althans de ligging van de betrokken overwegen van dien aard is, dat de minister zonder bezwaar voor de algemeene veiligheid hel verkeer ter plaatse mag niet (e drnk zijn en ook mot vol doende uitzicht naar alle kanten verzekerd zijn, ontheffing kan 'verleenen. De hierhcdcelde ontheffing wordt niet dan na het instellen van een zéér nauwkeurig on derzoek verleend. Bij Kon. besluit van 14 December 1923 is bepaald, dat punt la van artikel 1 vagi het Kon. besluit van 9 Maart 1918, gewijzigd bij drietal, naar men zich herinnert, indertijd inderdaad is gevangen genomen. De steller van den brief aan den procu reur-generaal legt een afschrift van een overeenkomst over, waarin op die drie be klaagden de schuld wordt geworpen.... doch tegelijkertijd biedt de opsteller een nieuwen brief aan, waarin, zij de vorige overeenkomst intrekken, de schuld van hadji Misbach en de twee andere arrestan ten ontkennen en zeggen, den vorigen brief onder dwang van dien Hardjosoemarto te hebben geschreven, die een vertrouwde was van de Semarangsche politie en het tweetal zou hebben bedreigd, indien zij niet beken den. De requestant veroorlooft zich in dit ver band te wijzen op de artikelen 242 en 243 van het Wetboek van Strafrecht. („Deli Crt.") WOEKER ÏN HET LEGER. Naar de .Preangerbode" verneemt, is een commissie samengesteld, die van het leger bestuur in opdracht heeft, een minutieus onderzoek in te stellen naar mogelijke woe- ker-practijken in het leger. Reeds kreeg men als resultaat, dat een te Bandoeng woonachtig onderofficier „op het stoepje" kon worden geroepen, waarbij hij een volledige bekente nis aflegde inzake zijn woekerpractijken. Op last der commissie van onderzoek moest deze geldschieter belangrijke Ipedragen aan een groot aantal slachtoffers terug betalen en wel wegens te hoog geheven rente. Hetjonderzoek'gaat ondertusschen geregeld voort. BEZUINIGING OP HET RIJKSARCHIEF- WEZEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, naar het „Hbld." meldt, aan verschillende wetenschappelijke ambtenaren bij het Rijksarchiefwezen met ingang van 1 April eervol ontslag gegeven. Alleen te 's-Gravenhage zullen daardoor zes vacatures ontstaan, die natuurlijk niet aan gevuld worden. Ook heeft een wetenschappelijk ambte naar van het Bureau der Rijks Geschied kundige Publicaties eervol ontslag ontvan gen. NU 'T VOORJAAR WORDT. De laatste aflevering van „Floralia" is een speciaal zaadnummer geworden, nu de dociperiode aanleiding geeft om te den ken aan bewerking van de tuinen. Verlucht' door mooie platen, worden de verschillen de bloemzaden beschreven, zoodat de bloemenliefhebbers een ruime keus hebben in zaaizaden en behandeling der jonge planten. Vooral de lathyrus waarvan een keurige kleurenplaat bijgevoegd is wordt apart behandeld in een met teekeningen verduidelijkte behandeling van het zaad, is er bijgevoegd. „DE KENNEMERS". 't Deed mij denken aan jaren terug, toen voetbal nog gespeeld werd om het spel zelve, toen men voor z'n genoegen een wed strijd ging zien en de spelers het spel ais een zuivere ontspaning beschouwden. Wedstrijden als die tusschen het eerste elftal,van „Kenaemers" en dat van „E.D.W." Zondag op Watervlied gespeeld, zijn even zooveel propaganda-midagen aan onze mooie sport geofferd! „Kenaemers" won met 20, maar doet dat iets ter zake? Er was een prettige toon, een goede verstandhouding, er waren veel hartelijke woorden, er was.... kameraad schap en ten slotte een scheidsrechter, die verklaarde voor zijn genoegen te hebben ge floten! Bij de rood-zwarten, nu in hunne bekende onschuld-yersiey's uitgedost, zagen wij een veel-belovend „man van de zee in het doel en een jongen, talentvollen middenvoor, die mij vanwege zijn breeden hoofdband aan Suzanne Lenglen deed denken. De „Kennemer"-vleugelspelers kunnen nog wat van Farroo leeren en Lindner liet zien, wat een plotselinge lange center van links naar uiterst rechts een verwarring kan slichten in de vijandelijke gelederen! Bij de Amsterdamers een praoht-links-back en een voorhoede, die er weinig van terecht bracht! Maar, 22 flinke, eerlijke, jonge kerels in het veld, die voetballen om het, spél zelve! Zwijg verder,'critiekü Nederlaag wedstrijden „St. Bavo." Zaterdagavond heeft de laatste wedstrijd plaats gehad van de nederlaagwedstrijden, uitgeschreven door de damclub „St. Bavo", en wel tegen S. D. O. uit Haarlem. Na een zeer spannenden strijd behaalde ook thans St. Bavo de overwinning. De uit slag werd als volgt St. BaVoS.D.O. P. VeenW. Hopstaken 02 J. A. StevensG. Roet 20 J. VeenA. Schiering 20 J. v. d. ZwanB. Nooy 20 J. DraijerD. Keijzer 20 J. v. WeesM. v. Leuven 20 L. J. Floris—J. Zwart 20 C. v. d. VeldenG. v. Rijn 11 Th. KramerJ. Opdam 02 C. WeijersA. v. d. Haak 02 Totaal 13—7 Hoofdklasse-competitie (Afdeeling Noord) van den Nederlandschen Dam- bond. Zondag j.l. speelde het eerste tiental der „Haarlemsche Damclub" te Amsterdam in de bovenzaal van café „De Munttoren" tegen het eerste tiental der Damvereeniging „Ge zellig Samenzijn". Beide tientallen hadden een invaller, de „Haarlemsche Damclub" miste H. G. Teu- nisse, „Gezellig Samenzijn" rniste G. Swart. Na een spannenden strijd van ruim 5 uren eindigde deze wedstrijd in een gelijk spel. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder „Gezellig Samenzijn"I„Haarlemsche Dam club" I. Mr. J. H. VosP. J. van Dartelen 20 P. G. van 't HoutW. J. Teunisse 20 W. RustenburgJ. W. v. Dartelen 11 Mr. C. J. LochtenbergW. v. Daalen 11 E. J. van OlstAebe de Jong 02 P. SeljeeF. A. Berkemeier 02 P. SchokkerJ. van Looy 02 H. C. WiUems—H, T. Luif 1—1 J. MeesterS. M. Mons 11 J: KwaadP. Mollema 20 Totaal 10—10 HET GARNIZOEN TE ASSEN. Het gemeentebestuur van Assen heeft vanwege het ministerie van Oorlog telegra fisch bericht ontvangen, dat de geruchten over verplaatsing van het garnizoen onjuist zijn. De beslissingskamp om den Meestertitel. De tweede partij uit bovengenoemde wed strijd, Zondag 13 Januari j.l. te Rotterdam gespeeld tusschen de Heeren P. Mahn, Rot terdam en J. Groenteman, Amsterdam, ein digde in eene overwinning voor den heer Mahn. Groenteman verloor deze partij in een ge wonnen stond door een blunder. De stand na de twee eerste ronden is thans als volgt P. Mahn, Rotterdam 2 110 3 P. J. van Dartelen Haarlem 10 10 1 J. Groenteman Amsterm 10 0 10 Het programma voor dezen herkamp is door den Nederlandschen Dambond als volgt vastgesteld 27 Januari Mahnvan Dartelen te Rotterd. 3 Februari GroentemanMahn te Rotterd.' 10 Februari v. DartelenGroentedam te Haarlem 17 Februair v. DartelenMahn te Haarlem 24 Februari MahnGroenteman te R'dam 2 Maart Groenteman—v. Dartelen te A'dam 9 Maart Groentemanv. Dartelen te A'dam. Zondag had te Amsterdam een ontmoeting plaats tusschen Gezellig Samenzijn en Haarl. Damclub. De uitslag luidt „Gezellig Samenzijn"—„Haarl. Damclub". J. H. VosP. J. v. Dartelen20 P. G. van HoutW. J. Teunisse N. 2 W. RustenburgJ. W. v. Dartelen.. 11 C. J. LochtenbergW. van Daalen 11 E. J. van OlstAebe de Jong 02 P. SeljeeF. A. Berkemeijer0 P. SchokkerJ. van Looij02 EI. C. WillemsH. T. Luif1—1 J. MeesterS. M. Mons11 J. KwaadP. Mollema 20 Totaal uitslag 1010 Naar aanleiding van het incident tijdens de Zesdaagsche te Chicago, waarin v, Kem pen minder correct tegen den arbiter zou zijn opgetreden, is hij voor zes maanden geschorst. De straf eindigt op 10 Juni a.s. Hierdoor zal de sympathieke Hollander dus vooreerst zijn uitgesloten van deelname aan de wedstrijden. De mogelijkheid bestaat dat v. Kempen zal protesteeren, doch gezien de zeer hoogt cautie, welke hij dan verplicht wordt te storten, is dit niet waarschijnlijk. TERUG NAAR HET GEZIN! Naar aanleiding van het debat in de Tweeci Kamer, over het voorgenomen ontslag der gehuwde ambtenares, zal plaats hebben, zeg' de heer D. Hans in de „N. Crt.", van velt kanten de meest ondubbelzinnige bewijzen van instemming te'hebben ontvangen, die hem zeer sterk bevestigd hebben in zijne overtuiging, dat de publieke opinie in den Vrijheidsbond vóór het ontslag. „Onder den invloed van de actie der vrou wen, is de leiding op den verkeerden weg,*' zeide hem een zeer bekende persoonlijkheid En een moeder verklaarde hem „Men moest maar eens een enquête kunnen instel len onder de kinderen van de gehuwde amb- tenargssen, dan zou men eens wat hooren Verder schrijft de heer Hans o. m. „Voorwaarde voor een krachtig en bloeiend volk is een krachtig en bloeiend gezinsleven Onze vaderen begrepen dit. Begrijpen wi; het nog even goed als zij Men moet wel ziende blind zijn om te ontkennen, dat 't ge zinsleven in ons land er niet op vooruitgaat, de uithuizigheid" van ouders en kinderen met den dag toeneemt. Daar zijn honderd oorzaken voor, en het is lamlendig om er met tegen in te gaan. Hoeveel glans, hoeveel vrede kon er in een menschenleven komen in weerwil van smarten en tegenspoed wan neer de herinnering blijft aan een gelukkig gezin- De eerste, de aller-eerste eisch daarvoor is moeder thuis. Als ik aan mijn jeugd terugdenk en er zijn er honderdduizenden zooals ik dan weet ik dat mijn moeder altijd „thuis" was. Zou dat niet de voornaamste reden zijn van de vereering, die wij haar nóg toedragen, nu zij als loon daarvoor een onbezorgden ouden dag geniet? Wanneer wij, kinderen, thuis kwamen met onze vreugde en onze smart, wanneer wij jubelend de trap opstormden om een succes op school, wanneer wij schrei end naar huis gingen om een klein ongelukje dat ons was overkomen, wanneer wij jarig waren, of ziel», cp lichte en op donkere da gen, er mocht gebeuren wat er wilde moe der was thuis. De vuurtoren op de kust, voor óns de plaats van de veilige haven. En ik zie haar weer bezig met haar eenvoudig, huiselijk werk, blijmoedig, hoe moeilijk de omstan digheden vaak ook waren. Maar de leidsters der moderne vrouwen vinden dat „geestdoodend", ze spotten zoo wat met dat werk, ze stellen er „intellectueee- len, maatschappelijken arbeid" tegenover en ze beseffen niet, dat de taak der vrouw in het gezin, de heilige opvoedingstaak, maat schappelijk werk van de alkreerste orde is. Beklagenswaardig het kind, dat, terugden kend aan zijn jeugd, in het centrum van hel ouderlijk huis en van den gezins-arbeid, met ziet „de moeder" (want die was aan den ver eerden maatschappelijken arbeid bezig), maai „de meid-huishoudster". Hoe jammerde de zer dagen een ambtenaar in de pers dat hl' bij ontslag van z'n vrouw, de meid-huishoud ster zou moeten ontslaan! En hoe verschrik kelijk heeft onze feministische vrouwenbe weging, die gelukkig nooit met de meerder heid der vrouwen contact heeft gekregen ('t is alles bijeen slechts een beperkt groepje) ge faald, toen zij bij haar strijd om de „eman cipatie der vrouw" op de hoogere belangen van gezin en gemeenschap niet heeft gelet. Wie, vooral in onze dagen, een goed werk wil doen, brenge de gehuwde vrouw-ambte- nares en de gehuwde vrouw in de andere be roepen terug naar het gezin. Het klinkt ouder - wetsch. De nieuwlichters schateren er om. Maar het is het eerst noodige. Natuurlijk geen reden zonder uitzondering. Er zijn be voorrechte vrouwen, die door anderen ar beid der gemeenschap op welk gebied dan ook, zulke groote diensten kunnen bewijzen (ik denk aan wetenschap en kunst), dat al het andere daarvoor wijken moet. In dit geval is het offer niet te zwaar gekocht. Maar het zijn uitzonderingen. Er is een oud, bekend, aandoenlijk versje van Nicolaas Beets Vtfanneer de kinderen groot zijn. Vader en moeder willen graag eens op reis. Ee kunnen niet. De kinderen Duur en tijdroovend. Ze brengen het offer! Maar als de kinderen groot zijn, dan komt hun dag. Helaas, die dag kwam met. Het voor beeld is rijp uit het leven geplukt. Ook tegen- woordig nog. Tallooze moeders offeren veel genot, om haar taak in het gezin te vervullen. Ze mogen zoodoende minder van de wereld zien, ze hebben geioovig of niet in en door hun op-offerende opvoedingswerk toch „het koninkrijk Gods" aanschouwd en de ge dachte daaraan in hun kinderen gewekt. Want de heugenis aan ziilk een moeder blijft een zegen voor heel een menschen-leven, een, staag-brandende vlam van zacht geluk,' en.' een hoedster voor veel kwaad. Het is dit moeder-beeld, dat ik bewaren; wil, voor onze geslagen samenleving. Ik wensch er de meid-huishoudster niet voor irr de plaats. Terug naar het gezin NED. R. K. ZUIVEL- EN MARGARINE^ BEWERKERSBOND. i Men meldt ons uit Den Haag De com missie van onderzoek inzake het geschij tusschen het Bestuur van het Bureau v. d. R. K. Vakorganisatie én den Ned. R. K. Zuivel- en Margarinebewerkersbond, welke laatste door het Bureaubestuur was voorge steld voor royement als aangesloten bond, heeft, na bestudeering der rapporten, met algemeene stemmen geconcludeerd dat er geen voldoende redenen voor royement aan wezig waren. Nadat deze conclusie op de gecombineerde H. B. vergadering van de aangesloten bonden met groote meerderheid was aangenomen, heeft daarop het Bureau- bestuur her voorstel tot royement ingetrok ken. Te Ede is Zaterdag een groote nationale tentoonstelling van pluimveegedierte en ko nijnen geopend. De openingsrede werd uit gesproken door dr. C. A. H. Weijer, die hef Bestuur gelukwenschte met het groote suc ces der tentoonstelling, vooral wat de kwa liteit der dieren betreft. Het aantal inzen dingen bedraagt ongeveo- 600.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8