SPAARNEBANK PRESBURG'S SCHOENEN v/. Lenin -J* UIT DEN OMTREK. GOED CHIC GOEDKOOP gas**?n-itrf Wisselkoersen en koersen vat» Bankpapier. Woensdag 23 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14644 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. - Eerste blad. HAAHLEMMERL1EDE. HALFWEG) HOOFDDORP. LEIDEN. DEPOSITO-RENTE. Met 1 dag Voor 1 maand 3 maanden 6 maanden 1 jaar Met 1 jaar Opzegging opzegging vast prolungatieKoers min 4% 4 V/o 4x/?% 5% hebben iets aparts en zijn In Franken's Melkbrood zijn ALLE GOEOE EIGENSCHAP PEN voor het beste brood vereenigd. VIJFHUIZEN. NOORDWIJKERHOUT. VOORHOUT. OEGSTGEEST. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VELSEN. HAARLEMMERLIEDE. BENNEBRQEK. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem SPAARNDAM. J fie abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Onverdachts kwam gisterenavond het be- jricht uit Moskou: „Lenin is gestorven." Niet, dat de stichter van het Russische bolsje wisme een zoodanige gezondheid genoot, dat zijn plotselinge dood verwondering wekt. Integendeel; reeds vele maanden was hij ziek; telkens al werd zijn afsterven ver wacht en uit de dagelijksche partijleiding was hij reeds uitgeschakeld. De bekwaamste medici der wereld werden aan zijn ziekbed gehaald; alles werd beproefd om het léven in dezen krachtmensch te onderhouden. Dan kwamen er weer geruststellende berichten: Lenin had weer een redevoering gehouden; hij zat weer aan zijn schrijftafel; hij werkte weer. En zoo was den laatsten tijd de aan dacht van zijn wankelen gezondheidstoe stand afgeleid. Nu komen uit Moskou de niet meer twijfelachtige berichten: Lenin is aan bersenverweeking gestorven. Zijn verscheiden zal groote beroering ver wekken in de wereld der bolsjewisten, waarvan Lenin de vader, de ziel, de instand- houder was. Het lijkt bijija onbegrijpelijk, hoe het aan één mensch gelukt is een zoo ontzaggelijk groot land als Rusland en een zoo heterogeen volk als het Russische na den val van het tsjarenregiem en na de eerste revolutie, welke zooveel verdeeldheid onder de leiders te zien gaf, te brengen onder de betoovering van één idee en de macht van ééne hand. Hiertoe behooren ongetwijfeld, behalve zeer bijzondere omstandigheden, ook buitengewone hoedanigheden. En Lenin heeft wel getoond als leider en als organi sator zeer buitengewone talenten te bezit ten. Behalf dat, wordt hij ons beschreven in heel zijn wezen, zoowel in'zijn uiterlijk als in zijn geestelijken aanleg, zijn ruwheid en geslotenheid, als het type van den Russi- schen boer. volk alle gewilde experimenten toepasten. Zelf dictators in den meest letterlijken en afschuwelijken zin, sprak men van „de dic tatuur van het proletariaat", waarvan in werkelijkheid geen schijn of wezen bestond. Misschien heeft de grootste dictator van allen zelf wel eens gedroomd na een we reldrevolutie en de zegepraal van zijn roo- de leger een werkelijke volksdictatuur door het communisme te kunnen vestigen. Dat iemand van de kracht van Lenin en onder nooit meer terugkeerende omstandigheden het fiasco van de communistische leer heeft moeten erkennen; dat hij na een zevenjarig bewind een uitgehongerd en grootendeels verdierlijkt volk achterlaat, dat nu overge leverd is aan een in zich zelf verdeelde leiding en zijn bestaan slechts kan verzeke ren door zich economisch met handen en voeten aan buitenlandsche kapitalisten over te geven.... dat alles is een waarschuwing voor het ontredderde Europa, om aan de socialistische proefnemingen radicaal den rug toe te keeren. In zooverre zal Lenin's verschijnen in het eerste kwart dezer eeuw- een vreeselijke les blijven voor toekomstige geslachten. Xenin, de leider der Russische bolsjewiki, is gisteren te Moskou overleden. - Zelf afstammend uit een familie van klein-grondbezitters, kende hij het Russi sche landleven in al zijn intimiteiten; zoon van een landman, die het tot inspecteur van het volksonderwijs bracht, bleven hem de geheimen der bureaucratie van 't tsjarenrijk al vroeg niet onbekend. Als zoo menig jong revolutionnair heeft Lenin ook lang zijn uur verbeid, het uur der bevrijding van het juk van Petersburg. Reeds op 25-jarigen leeftijd vervulde hij in de revolutionnaire beweging een rol van beteekenis. Maar bij 'zijn on tembare kracht en moed bezat hij een groo te mate van sluwheid en genialiteit, welke hem van voorbarige en roekelooze daden terughield. Toen Rusland in begin 1917 na de geweldige slagen van Hindenburgsmili tair ineen zonk en politi-k in elkaar stortte, keerde Lenin naar zijn land terug en na weinig tijds wist hij zich het leiderschap in den chaos te veroveren. In de tallooze redevoeringen en brochures, welke bij over het land uitgoot en waarmede hij zijn macht en zijn naam vestigde, toonde hij zich den fanaticus, welke nu en dan in de we reldhistorie optreedt, eenigen tijd een rol speelt, maar wiens werk niet langer dan eenige jaren ip stand blijft. Lenin's communistische leer werd met mokerslagen in Rusland ingeheid; en men staat thans nog versteld hoeveel door de fyrannie van weinig jaren werd bereikt. Maar deze fanatieke communist was nog nuchter genoeg om na eenigen tijd de on mogelijkheid van zijn stelsel in te zien en om zelf den zwaai te nemen, die in gelijke gevallen meestal door een opvolger wordt gemaakt. En zonder inwendige revoluties maakte heel het land het geweldig fiasco mee; de afschaffing van den privaateigen dom werd veranderd in een klein-grondbe- zit voor de boeren; van het terrein van de socialisatie der bedrijven trad de staat terug om met de buitenlandsche kapitalis ten over concessies te onderhandelen. Het Russische volksbezit is weer te koop voor buitenlandsch kapitaal! Deze merkwaardige evolutie is waar schijnlijk tevens het bewijs, hoe weinig de communistische leer tot merg en been van het volk was doorgedrongen. Trouwens, men stond meestal verbaasd, wanneer men het ledental der communistische partij zag gepubliceerd. De leiding bestond uit een aantal krachtpatsers, die het slavenvolk, dat eeuwen gezucht had onder een keizer lijke tyrannie, onder bedwang hielden door het goed gevoede roode leger en op dat Concert. Zondagavond gaf het harmonie- korps „Sint Jacobus", directeur de heer J. Smit, uit Amsterdam, in het Jf'alronaaUge- bouw ie Spaarn «ronde een concert. De voor zitter, de heer A. i. Buijs, opende te hzlf acht, precies op tijd, dezen avond met een kort woord. Spr. heette allen hartelijk wel kom, in 't bijzonder den Zeereen,', beer Pas toor en den Weleerw. heer Kapelaan en hoopte, dat deze avond in alle opzichten goed mocht slagen. Het deed spi, genoegen dat „St. Jacobus1' de eerste mocht zijn eeen uitvoering te mogen geven in eigen gebouw. Hel was hem bekend dat de Zeereenv. heer Pastoor met den aankoop van dit, zoo bij uitstek keurig gebouw, gnoote zorgen op zich genomen had, doch spr. gaf Z.Eerw. de ver zekering, dat de Harmonie al het mogelijke zou doen, zooveel mogelijk zijn zorgen dien aangaande te verlichten. Spr. hoopte, dat de goede God Z.Eerw. nog vele jaren mocht sparen, opdat hij getuige kon zijn van de prestaties van het korps in de toekomst. Voorts bracht spr. dank aan de donateurs en donatrices voor hun gektefijken stedn. Het deed spr. onaangenaam aan mede te deelen, dat eenige donateurs hebben gemeend te i IV) et en bedanken, doch hoopte en vertrouw de, dat deze in den Joop van 1924 zich we derom als zoodanig zouden aanmelden. Ten slotte bracht hij dank aan allen voor hun groote opkomst te Halfweg, een bewijs voor spr, dat de Vereeniging op een groot aantal aanhangers mag rekenen. Daarna werd met de afwerking van het programma een aan- vang gemaakt. De Vereenigingsmarsch Sou venir Spaamwoude van J. Smit zette in en bracht de vroolij'ke stemming er a! spoedig in. No. 3, La Petite Duchcsse van F. Riccins werd goed uitgevoerd. Vervolgens trad op Hugo Blum, humorist, die met zijn stukje getiteld Charley Chaplin" te ver ging, ove rigens kon het er bij door. No. 5, Souvenir de Leenwardé van J. Kalma en 110. 6, Pot pourri Populaire werden loeide ook goed uit gevoerd. Na de pauze kregen wij te hooren no. 7, Les Soldats, Du Genie Civil van J. Witlerwulghe, wélk nummer er ook mocht wezen. Bijzónder werden wij getroffen doot het nummer La Clocheüe «fagique. Polka a vee solo de Carillon van 6. Vaiier, waarin de heer Jan Molenaar met zijn clarinet bij zonder mooi uitkwam. Dit stuk werd op zoo'n uitstekende wijze uitgevoerd, dat het een lust was om te hooren. Hiermede heeft St Jacobus geloond, dat met een ernstige studie wel wat le bereiken valt en wij twij felen er dan ook geenszins aan, of liet Ikorps zal, zoo doorgaande, menig succes boeken. Daarna kregen we nog eens den humorist te zien en vervolgens de finale van liet korps te hooren. Na afloop maakte de voorzitter nog be kend. dat a.s. Zondag „St. Jacobus" nog eens een uitvoering zou geven, legen entree, geheel ten bate van het gebouw. Het korps zou dan komen mei een geheel nieuw pro gramma en een anderen humorist. Hij hoop- le, dat de zaal dan ook wederom,evenals nu, stampvol zou zijn. Vermelden wij tot slot nog, dat de Z.Eerw. Pastoor Saitlenn in de pauze de harmonie een bronzen medaille aanbood uit sympathie voor de Vereeniging en daarbij den wensch uitsprak, dat de Har monie in de toekomst nog vele medailles mocht behalen, niet in brons, maar in zilver en in goud. steeds Crescendo. De Voorzilter dankte Z.Eerw. voor deze aardige attentie. ..Sint Jacobus'' kan zeer zeker met genoe gen terugzien op dezen goedgeslaagden avond en wijtwijfelen er da:n ook geeij oogenhliik aan of ook a.s. Zondag kan zij wederom op een volle zaal rekenen, vooral nu de baten dienen tot. gedeeltelijke dekking der ikosten van liet gebouw. Werkverschaffing. De gemeente heeft in overleg met hét bestuur van den Houtrakpol- der aangenomen liet schieten van een tocht over een lengte van 1900 M., waaraan een zestal werkloozen uil déze gemeente zijn Ie werk gesteld. Burgerlijk Armbestuur. B. en W. bieden den raad de volgende aanbeveling aan lot be noeming van een lid van hel Burgerlijk Arm bestuur (vacature-Kerklioven): 1. P. P. Botte lier. 2. L. W. Graman. Vaccinatie. Woensdag 30 Januari a.s. zal er gelegenheid bestaan lot toslelooze vacci natie en wel om l uur ten huize van dokter Melchior, te Halfweg; om 2 uur in de O. L. School, te Houtrakpoldcr; om half 3 uur bij de Wed. J. de Klerk, te Zuid-Schalkwijk en om 4 uur in de R.-K. Parochiale School, le Haarlemmerliede. Dienstplicht. De burgemeester herinnert belanghebbenden, inzonderheid de in hel jaar 1905 geboren mannelijke personen, die zich tot dusver nog niet voor den Dienstplicht hebben doen inschrijven, aan hunne verplichting, om zich daartoe alsnog aan te geven in deze maand, des voormiddags van 9 tot 1 uur. Paardenmet 1918. Ieder, die eigenaar of houder is van een 2-jarigen of ouderen hengst is verplicht hiervan bij den burgemeester aan- gifle te doen binnen een maand, nadat de hengst 2 jaar is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede voor den lsten Februari van elk jaar. „Eensgezindheid". A.s. Donderdagavond geeft „Eensgezindheid" een tweede uitvoering in het café van den heer Cornells sen, met medewerking van het bekende trio Fimm. Het zal „Eensgezindheid" wel niet aan belangstel ling ontbreken. Pluimveetentoonstelling. Heden houdt de P luimveevereeniging haar Tweede Nationale Tentoonstelling in de groote zaal van het ge bouw „De Landbouw''. In het geheel zijn er 550 inzendingen, over het algemeen van goede kwaliteit, waaronder menige uitblinker. De tentoonstelling laat zien, dat er ook in Haar lemmermeer niet alleen aan nut-fok, doch ook aan sierpluimvee hard gewerkt wordt. Het Burgerlijke Stond. Geboren: Jacobus Pau- Jus, zoon van J. P. Slegtenborst en C. J. Delfos. Anna Cornelia Margaretha, d. v. M. C. Segaar en G. Horstmann. Cornelia, d. van N. de Tombe en J. C. de Meij. Hendrica E. W„ d. van J. P v d Hulst en W. Ccmzijnse. Maria, d. van W. F. Meijers en M Gijsman. Willemijntje Clasina, d. van C. W. van Rijn en M. J. van Iterson, Wilhelm Albert Petrus, z. van W. M. Geerders en H. T. J. Dalmijn. Coraelis, z. van P. H. C. Verlaan en P. Muilwijk Marinus, z van J. H. Zandbergen en M. P. v d Waals. Overleden: H. M. MontieDe Boer, oud 84 jaar w T. BoomZwart, oud 39 jaar v. L. Hoi oud 7 jaar z. T. van Alphen oud 40 jaar m. J. Weverling oud 50 jaar m. M. J. B. van Buggeinen, oud 86 jaar w. J. van Leeuwen, oud 5 mnd., d. A. H du GroixPeijstev, oud 59 j. w. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT 20/ /o Deposito met onderpand van fondsen speciale conditiën. r§ 93 99 99 GROOTE HOUTSTRAAT 88 I is dan ook de moeite waard, deze tentoon stelling le bezoeken. Als keurmeetssre fungeer den de heeren G. H. Stouten, Haarlem; G. Muijs, Amersfoort; P. van Daalen, Haarlem en Jac. Mantel, Utrecht. Trots het slechte weer en het natte ijs, besloot de IJsclub „Ons Genoegen"* van Vijf huizen den uitgeschreven wed strijdhardrijden voor paren, op Vrijdag 18 Februari, toch le doen houden, maar dan in navolging van de IJsclub van Hoofddorp de prijzen maar wat te verminderen, gezien het geringe aantal deel nemers aan den vvedslijd. Een zestal paren bad zicli opgegeven. De uilslag is als volgt: de heer en mej. v. d. Zee, le prijs; de heer G. v. Huis en mej. N. Smit, 2e prijs; de heer J. Domna met mej. v. d. Berg, 3e prijs, ter wijl d e heer H. Wili emse en mej. A. Willem se nog voor een troostprijs in aanmerking kwa men. Alhoewel er meer publiek had kunnen zijn, viel het toch niet heelemanl tegen en hel be stuur van de IJsclub behoeft er geen spijt van le hebben, diat zij, ofschoon niet zonder aar zelen, toch maar doorgezet heeft dén wed strijd le laten doorgaan. De R. K. Harmonie „St. Jeane d'Arc" gaf in café v. d. Berg Maandagavond haar jaarlijksche vastenavond-uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden. De zaal was tjokvol, wat voor den eersten avond een goed teeken mag heeten. De voorzitter der vereeniging, de heer Jos Timmermans, opende den avond en heette de aanwezigen, waaronder de Zeer- Eerw. Heer Pastoor der St. Joseph's Pa rochie, de beide WelEerw, Heeren kape laans en een 3-tal Eerw. Broeders van het St. Bavo Gesticht, van harte welkom. Spr. wenschte allen een zalig en voorspoedig Nieuwjaar en hoopte, dat deze uitvoeringen tot een ieders genoegen mogen slagen en er toe mogen bijdragen tot nog grooter bloei der vereeniging. Hierna werden een 7-tal muzieknummers ten gehoore gebracht, die blijkbaar zeer in den smaak vielen, vooral noemen wij hier No. 4 van het programma, Une soiree d'Automme aux Ardennes, Fantasie en No. 5, La Kuche, Ouverture, waarmede de ver eeniging een len prijs behaalde op het concours te Katwijk, Ook de andere num mers waren zeer goed en gaven blijk van ernstige studie en toewijding der leden. Een woord van lof komt hier zeker toe aan den Directeur, den Heer Jac. Adr. Hupkens van Leiden voor zijn sublieme leiding en opoffering aan de .vereeniging be steed. Na de muziek kwam het tweede gedeelte van Ret program, het tooneel, aan de beurt. Waren de verwachtingen hierom trent hoog gespannen, immers de tooneel- vereeniging „Ons Genoegen", bestaande uit het personeel van het St. Bavogesticht zou dezen avond optreden, veilig kan worden verklaard, dat deze verwachtingen verre overtroffen werden. Het spel was ineen woord af. En al waren de verschillende voordrachten, die gedaan werden, nu niet van de nieuwste, het hinderde niet, want zij werden alle zoo uitstekend weergege ven, dat men dacht, beroepsspelers aan het werk te zien. Onnoodig dan ook, te zeggen, dat deze avond geslaagd is en dat dit wel een waarborg is, dat de beide an dere avonden evengoed zullen slagen. Om ruim elf uur sloot de Voorzitter der too- neelclub, de heer Joh. Karstens, met een toepasselijk woordje dezen goedgeslaagden avond. St. Isidorus. A.s. Vrijdagavond uur houdt de R. K. Bloemist-, Land- en Tuin- bouwwerkliedenvereeniging „St. Isidorus" een Propagandavergadering in café „de" Zwaan". Een hoofdbestuurder zal komen spreken over het onderwerp: „Is vakorgani satie heden nog noodig?" Vooral voor de ongeorganiseerden zal het een leerzame avond zijn. De toegang is vrij voor iedereen; ook voor vrouwen. Stille Omgang. Door de leden van T Ge nootschap van den Stillen Omgang alhier, zal a.s. Donderdagavond om half 9 een bij eenkomst worden gehouden in café De Zwaan. Doel hiervan is. Ie bespreken, boe dit jaar deze bedevaart gehouden zal wor den. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor iedereen, dus ook voor niel-leden van het Genootschap. Een groote opkomst wordt dan ook verwacht. R.K. Geitenfokvcreemging, Deze vergadert Donderdag 24 dezer, des avonds 7 uur in café „Eigenzorg". Jaarverslagen 'en verkiezing Bestuur en controlëur is de hoofdtaak van de agenda. R.K. Volksbond. Deze vergadert op Vrij dag 25 dezer, des avonds 7 uur. in 't Patro- naatsgebouw. Aan de orde is o.m. uitbren gen jaarverslagen van secretaris en penning meester en bestuursverkiezing. P. van Drie!, oud 58 jaar, sv. - Berg—Foreman oud 83 jaar, v. P. C. v d Hef tapverbod ingetrokken. In de ge houden vergadering van den Leidschen ge meenteraad is hét voorstel van de heeren Coster (R.-K.), Witman-s en mevr. Dietrich 'De Rooy (D. P.) tol intrekking van het tap verbod na uitgebreide discussie met 20 tegen 11 stemmen aangenomen. Deze uitslag, geheel verschillend met een vorige beslissing, was het gevolg van de ver anderde houding van een vijftal" sociaal-demo craten, die nu vóór de afschaffing stemden. A ut Of ongeval. Maandagmorgen geraak Ie bij de Postbrug van een auto de stuurinrichting defect, waardoor de wagen van den weg ge raakte en tegen de hoornen aan den sloot kant kantelde. De chauffeur en de passagier kwamen behoudens enkele ontvellingen met den schrik vrij. De materieoJe schade is vrij aanzienlijk. Dronkenschap. V'erbaliseerd wegens open bare dronkenschap zijn W. J. K. en G. H. Te harr gereden. Tegen K. D. is proces- Vérbaai opgemaakt ter zake overtreding der maximum snelheid voor auto's. Gevonden voorwerpen. Honden-halsband, beige manjlrilceirituur, vulpen, mantelcein» tuur. R.K. Kerkboek, koperen gewicht, wa- gena smoor. Proces-verbaal. Door de politie alhier is tegen R. D., te Haarlem proces-verbaal op gemaakt, wegens overtreding der maximum snelheid. Proces-verbaal. Tegen W. J. K. en G. H. alhier, is door de politie proces-verba al op gemaakt wegens openbare dronkenschap. Consulaatwezen. Tot vice-consul alhier van Noorwegen is benoemd de heer H. J. Balfoort, voor het district omvattende I.Tmui- dftn en het kirsigedeelte' van Noordwijk lot Egmond aan Zee. Gevonden voorwerpen, Een postduif, een sloep, een grijze dameshandschoen, een gouden dameshorloge, een alpacca beurs je, een paar schaatsen, een kinderhand schoen, een witte onderjurk, een dames- doublé armbandhorloge, een sleutel, een bruine portemonnaie, een damestasch. Hoog bezoek. De directie der Ned. Spoorwegen bracht gisteren een inspectie bezoek aan het emplacement alhier;. Het gezelschap reisde per grooten salonwagen van de Ned. Centraal Spoorwegen. De stranding van den stoomtrawler Timor IJm. i91. - De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de stranding op de hoogte van Egmond van den stoomtrawler „Timor" IJm 491 van de Oceaan-Visscherij-Maatschappij te IJmui- dén. Den schipper werd medegedeeld dat het onderzoek ook zou loopen over de vraag, of liet ongeval is te wijten aan een daad of nalatigheid zijnerzijds. Hij deelde mede, dat hij in den nacht van 4 op 5 December van de visscherij-gronden naar IJniuiden koers had gezet. Het lichtschip Terschelling lieeff hij gezien op een halve mijl afstand van bakboord. Het was goed weer en er stond een lichte bries. Na het Tersohellinger licht schip te hebben gepasseerd, is de schipper in Zuid-WestClijke richting op de Haaks gaan sturen; na een 35 mijl sloomens had de schipper het vuurschip Haaks nog niet ge zien. Er hing een lage lucht; dé schipper meende dat het lichtschip ingehaald was. De koers is toen veranderd in Z.-W. half West. Later heeft de schipper het licht noordelijk gezien op uur sloomens afstand. Hij meent dal het toen juist ontstoken werd. Nog 25 mijl is dezelfde koers gevolgd. De schipper heeft zélf voortdurend gelood, te 6 uur had hij 10 vaam water. Meeneude dat. dit de buitenste 10 vaam water was, heeft hij toen een kwartier lang met voile kracht Z.O. gestuurd om de 6 vaam diepte te berei ken. Doorgaand met loodén kreeg hij geen grond; hij vertrouwde toen de zaak niet meer en wilde naar de brug loopen om vaart te doen minderen en richting te wijzi gen. Op hetzelfde oogvnblfk liep bel schip va-si; hel had toen een vaarl van 3 lol 3 mijl- De inspecteur was van oordeel dat de schipper te snel gestoomd moet hebben en onvoldoende gelood heeft. Uitspraak volgt later. Burgert. Stand. Bevallen: C. Wille- manSpanjaard, d. C. A. v. d. Kolk Piepers, d. M. C. BeentjesPirovano, z. C. LettingaKolkman, z. M. E. Korver—Stals, d. J- Schoon—de Boer, z. M. HeeremansKloes, z. J. van Dom melende Vries, z. M. de BloisMooij, d, v Overleden: E. C, Brinkman, 58 jaar, wed. van A. van Zadel, A. H. Roeskerken, 36 jaar. Waarschuwing. De politie waarschuwt de ouders, daar op Wijkeroog een 12-jarig meisje door een persoon aangehouden werd met minder goede bedoelingen. Het meis je is gelukkig weggevlucht. Aanvaring. Naar wij vernemen is de laatste boot van de Alkmaar Packet, die Maandagavond 5 uur van Amsterdam naar IJmuiden vertrok, tijdens dikken mist bij Westzaan in aanvaring gekomen met een motorschuit, beladen met vaten. Door den schok geraakte een opvarende van de mo torschuit met een zijner beenen bekneld tusschen de vaten, waardoor dit lichaams deel zwaar gekneusd werd. De man werd op de boot gebracht en daar voorloopig ver bonden, waarop de boot naar Amsterdam terugkeerde en de man naar een zieken huis werd gebracht. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Zaterdag 26 Januari 1924, des voormiddags te 10 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres Chr. Middenstandsvereeniging „Boaz" e.a. te Haarlem, waarbij adhaesie wordt betuigd aan circulaire Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken van October 1923. 3 Adres H. van Reijendam e.a. inzake aansluiting aan de waterleiding en maken rioleering nabij Spaardam. 4. Be noeming lid Burgerlijk Armbestuur ter voor ziening in de vacature-Kerkhoven. 5. Schrijven Gedeputeerd». Staten met ver- zoek om advies mzake adres Gemeente- Ontvanger vergunning tot uitwoning. 6. Schrijven Afdeeling Halfweg e.o. van het Genootschap voor 'Kinderherstellings- en Vacantiekolonies in zake vaststelling be drag subsidie. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanschaffing van een automobiel-motorspuit. Burg. Stand. Ondertrouwd; A. H. v. d. Meij en J. M. van Wonderen. Overleden; A. Wiggers, wed. J. Teeuwe, 62 jaar. Opgespoord. Vijf personen vair Hillegom zijn alhier opgespoord, verdacht van diefstal van riet in het Rotiegat. Tooneel. De tweede opvoering van „De Koopman van Antwerpen", op Zondag j.l., in de tooneelzaal van den heer Sneeboer, had, evenals den vorigen keer, wederom een wel verdiend succesi Er werd uitstekend gespeeld. De vertolker van Imbert was dezen avond weer de oude, gewilde speler, terwijl dc dames, zpo mogelijk, nog beter waren dan den vorigen keer. Een warm en dankbaar applaus was na elk bedrijf hun belooning. Aan het einde van het laatste bedrijf werd aan mej. v. Kampen, als vertolkster van mevr. Imbert, een mooi bouquet bloemen aangebo den, mede ais waardeering van het goede spel van alle dames-medespeelsters, waarvoor zij den gever, namens de dames, hartelijk dankte. Ook het duet en de revue hadden weer een dankbaar publiek. De jonge vereeniging heeft wederom een goeden klank achtergelaten en wij twijfelen niet, of, als ze zoo doorgaal, zal zij mettertijd een uitstekende reputatie verwerven. Spoedvergadering Gemeenteraad. Maan dagavond 7 'A uur kwam, de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen ter bespreking te werkstelling van werktooze ingezetenen bij de HoJIandsche Cultuur-Maatschappij, beter be kend de Buib-maatschappij. De voorzitter, burgemeester N. L. M. Til- raan zette uileen het onderhoud van B. en W. met de directie der Maatschappij, en bracht naar voren, dat de minder gunstige indruk in dé vorige raadsvergadering gewekt, niet dé juiste was geweest. Bij bespreking en onderzoek was hem ge bleken, dat bij behoorlijk werken de men- schen daar kunen verdienen wat eerst ge zegd was. B. en W. stellen thans voor, een over eenkomst met de „Biilb" aan te gaan, waar bij de werkloozen 3,60 per dag kunnen verdienen en dit aan te vullen tot 4,per dag, dcor de gemeente, zoodat dan de werk loozen, die te werk gesteld worden, 12, in drie dagen verdienen. Het uit te betalen loon ajm den conlroleurStednman zal dan ge zamenlijk door de „Bulb" en de gemeente worden betaald. Aangenomen is door de gemeente het ver werken van 2200 kub. meter zand a 60 cent per kub. meter, waarvan de kosten voor de gemeente dus 660 bedragen. Met den toeslag en het uit te betalen loon aan Stemman zou dit werk dan aan de ge meente ongeveer f 1100,bosten. Wethouder van Jtlersum spijt het, dat hij in de vorige vergadering niet aanwezig is kunnen zijn; hij is van me cuing dat door hel maar raak praten van Wethouder Dubbis de verkeerde idee heeft post gevat en dat het niet aangaat op zulk een onverantwoordelijke manier stemming te maken. De heer Dubbis vindt het optreden van den heer van Ittersuni wel wat kras, maar be houdt voor zich het recht, om te onderzoeken en zijn meening te zeggen. Dat iaat hij zich door niemand ontnemen. Hij meent tevens, dal toch reeds het voor deel is behaald,, dat er 5 cent per meter meer wordt, betaald. De heer v. Ilersum houdt vol, dat de lieer Dubbis te veel praat en de gemeente cn de werkloozen daar geen dienst mede doet, wel het tegendeel. Spreker zegt levens, dat door de „Bulb" naar aanleiding van zijn praatjes geen verhooging is gegeven. De Maatschappij heeft een vaste basis, geef! 25 cis. per meter. De berekening van 30 cis. is van den burge rmeester, welke deze berekening heeft ge maakt naar de aanneemsom. De heer Zeestraten vraagt, of B. en W. kun nen verzekeren, dat het werk voor 600 o]) tijd is uitgevoerd. Spr. zou liever 5 ets. per meter door de gemeente meer betaald willen zien en geen toeslag geven, dat prikkelt de •nenischen tot arbeid en ze hebben het besef, dal ze het vrdienen. Ook de beer Huisman is van dezelfde imee- ning. Hij zou echter minderwaardige cn Barometerstand 9 uur v.m.: 770. OPGAVE VAN: Vooruit 23 JANUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0 063DJ PARIJS 12.34 BRUSSEL 11.14 WEEN EN 0.50 LONDEN 11.40 STOCKHOLM. 70.40 KOPENHAGEN 43.80 CHRISTIANFA 37.70 BAZEL NEW-YORK ROME 2.69»/, werk Ook de heer Vis gem mensehen van boven de zestig jaar uitgestoten willen zien. Deze moeten op een andere maimer geholpen wor den. De voorzitter meent, dat men met dc leef- lijdsgrene voorzichtig moet zijn en noemt gevallen, waarin ouderen meer werk presteer den dan jongeren. Besproken werd nog hel feit, dat een goede werkwillige niet mooi behandeld is, alsmede het halen van drank op het werk. Beide gevallen werden unaniem door den raad gelaakt en bij herhaling zal streng wor den ingegrepen. Na nog. eenige bespreking werd een voor stel-Zeestra ten, 35 cent per meter zonder toe slag, me t een minimu m va n 12 per 3 dagen te betalen, door dén raad aangenomen. Het laatste deel werd mgelascht op voorstel van den heer Vis, welke meende, dat bij slecht weer de 12 wel eens niet gehaald konden worden en hij den menschen dat minimum w-ilde verzekeren. Wethouder v. Ittersum braclet naar voren, dat er nog wel meer werk is aan de Maat schappij en wanneer hel goed gaat, misschien dat werk ook kan worden aangenomen, waardoor dan aanstonds misschien de volle week gewerkt kan worden. Daar dit werk gemakkelijker is uit te voe ren, kregen B. i en W. machtiging, dan naar omstandigheden te handelen. T)e voorzitter bracht hierna ter sprake, de eenigen tijd geleden gehouden vergadering van burgemeesters en secretarissen, ter bespreking van het emigratie-vraagstuk als werkloosheids bestrijding. De gemeente-secretaris, de heer Tillema, gaf daarop een korte uiteenzetting van zijn idee en bracht naar voren, dat reeds enkele aanvragen om steun voor uitzending naar Canada bij hem waren ingekomen. Uit de dis cussie bleek, dat de raad de gedachte sym pathiek vindt, maar dat uit een oogpunt van werkloosheid sbevirijding deze emigratie voor de gemeente alsnog niet de aangewezen weg mag zijn. Ook de voorzilter onderstreept deze bezwa ren en zou deze zaak liever eens aan een vergadering der Vereen, sun Xederlandsche Gemeenten villen voorleggen, mei welk idee de raad genoegen nam. Bij de rondvraag bracht de heer v. Lderop het ziektegeval-Troost ter sprake, alsmede de steunverleening en zou gaarne zien, dat de raail daarin gekend werd. De voorzitter lichtte een en> ander toe en gaf toezegging met den wensch van den heer v. Lierop rekening te zullen houden. De heer Zeestraten gaf te kennen, dat hij ontheven wenschte te worden van het lid maatschap van de Vaart-Commissie. Mei ©éni ge waardeerende woorden van den voorzitter werd dit ontslag aangenomen. Niets meer aan de orde zijnd#, werd de >«'- gadering gesloten. Goed afyeloopen. Gisteren, bij dikke mist was er bijna een ongeluk gebeurd bij de brug aan het Noordzèekanaal. De brug was open, de boom wel is waar gesloten, toen plotseling vmiil dén polder een auto kwam aangereden. Dor de mist kon de be stuurder niét zien dat de boom gesloten was. Gelukkig reed de auto mei geringe vaart. Plotseling zag de chapffeur dat de brug open was en botste de wagen tegen de afsluiting. Dank zij de geringe vaapt i» hei ergste voorkomen. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de boom gebroken zijn en de auto onherroepelijk le water gereden zijn cn wie «eet nog met welke gevolgen. De lantaarns waren stuk en verbogen; verdere oudere menschen zien uitgesloten van dit |4hade was er niet Zou het geen aanbevclim" verdienen, dt ingeval van mist óf een be ambte ter waarschuwing aan den wal bleet staan, óf op eenigen afstand een groote lan- laarn werd geplaatst. Het auto-verkoer ia daar vrij druk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1