TSTE NIEUWS BUITENLAND r-i-C' QtëZB, Het roode testament. NIEUWE HAARLEMSCHË COURANT. Tweede BJad - Woensdag 23 Januari 1924 De Palts-kwestie haar het Hoi van Internationale Justitie? De voor spellingen omtrent het nieuwe Britsche kabinet In Italië vreest men voor isolatie bij de politiek van Frankrijk en de Kleine Entente-landen. Onder de Telegrammen: Door het eerste onderzoekscomité bereikte resultaten. Een Britsche lezing van het geschil omtrent de Britsche bezettingszone. De voornaamste figuren van het Engelsche arbeiders kabinet. Lenin, f Ministercrisis in Japan. iSUITENL. BERICHTEN. v VAM ONZE -> a ftAAOLOOZC TELEFOON De comité's uit de Commissie a. van Herstel. FEUILLETON. De strijd om de Britsche zone. De val van het kftbinet-Baldwin. Het Lagerhuis verdaagd. Het nieuwe Kabinet. Het tweede deskundigen comité der commissie van Herstel. Bij de opening van de sitting van het Twee- e comité van deskundigen heeft Barthou in een rede den nadruk gelegd op 't gemeenschap pelijk doel der beide comité's. Hij bracht ■hulde aan de zakenlieden, die lid zijn van het comité en wien de Commissie van Herstel dank zal weten, indien zij haar met hun tech nische ondervinding en professioneele be voegdheid terzijde willen staan. Terwijl hij van de moeilijkheid der te verrichten taak gewaagde, herinnerde hij er aan dat het Duit- sche Rijk, verre van de kapitaalsvlucht te ont kennen, een reeks wettelijke en administra tieve maatregelen heeft genomen met het doel haar tegen te gaan. Helaas bleven zij zon der resultaat. Barthou zette voorts uiteen, dat Mc.Ken- na in December 1922 de Duitsche fondsen in het buitenland op één milliard dollar schatte hij beoogde hun verkoop aan Duitschland ten einde dit in staat te stellen ze aan de Commis sie van Herstel ter hand te stellen. Barthou sprak de hoop uit, dat het comité in zijn ar beid door de Duitsche regeering zal worden gesteund, welker meest bevoegde vertegen woordigers herhaalde malen verklaarden, fat zij hun actieven steun aan het werk van jerstel zouden verieenen. Hij legde er den ,iadruk op, dat de beide comité's in nauw- verband moeten samenwerken, zonder noch <ans samen te smelten, daar het evenwicht der geheele wereld ten deele van hun pogen afhangt. Hij stond er op nogmaals te wijzen op het belang van de medewerking van Ame- rikaansche burgers aan de werkzaamhederi der comité's en besloot met te zeggen, dat •iet recht en de vrede onafscheidelijk zijn en ten oplossing vereischcn. Hij bood Mc.Kenna het voorzitterschap aan. T*et separatisme. De .rijd om de Keulsche be- zettings-zone. Uit Parijs wordt gemeld, dat lord Crewe Maandag een bezoek heeft gebracht aan Poin- caré. De Fransche premier stelde, alvorens over te gaan tot een bespreking van den toe stand te Keulen, voor, de kwestie van de af scheidingsbeweging in de Palts te verwijzen verwi'zen naay het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Vernomen wordt, dat de Fransche regee ring de gedachte, dat een blokkade van de Britsche zone van Keulen zou zijn afgekon digd, afwijst. De z.g. blokkade zou niet an ders zijn dan een technische order, gegeven met het doel aan de op eenhoping van goe deren op de spoorwegen een einde te maken. De Franschen in de Palts. De uitgevers van dagbladen in de Palts nebben besloten a.s. Vrijdag het verschijnen van hun bladen geheel te staken Zij zien daarin de eenige mogelijkheid om uiting te geven aan hun eisch tot persvrijheid. De houding van generaal De Metz ten aan zien van de separatisten heeft tot een open lijk conflict tusschen de kerk en de Fransche militaire autoriteiten geleid. De Katholieke geestelijkheid had een schrijven tot de Rijn- landcommissie gericht, waarin ze tegen het verbod van generaal De Metz om' van den kansel af een verklaring inzake de separatis tische kwestie af te leggen. Zondagavond hebben verschillende geestelijken in hun preek het separatisme besproken. Naar aan leiding hiervan heeft generaal De Metz, die zich een geloovig Katholiek noemt, een on derzoek doen instellen. De vat van het kabinet- Baldwin. Xn Engeland is het pleit dus beslist. De con servatieve regeering van den heer Baldwirï moet het veld ruimen. Met een aanzienlijke meerderheid heeft het Lagerhuis verklaard, dat de tegenwoordige raadslieden van de Kroon" niet langer het vertrouwen van het Huis genieten. Uit de stemmencijfers blijkt, dat de liberale partij vrijwel als één n:an roor het amendement van de Arbeiderspratij heeft gestemd en men meldde dan ook, dat slechts tien liberalen de zijde van de regee ring hebben gekozen. Dat zal ongetwijfeld den heer Churchill verdrieten, die het denk beeld had bepleit van een liberaal amende ment, waarin niet alleen wantrouwen zou worden uitgesproken jegens de conservatieve regeering, maar ook het „socialisme" zou worden afgekeurd. De liberale partijleiding wilde echter van zulk een denkbeeld niet we ien. Want aangenomen dan eens, dat de con servatieven uit afkeer van „socialisme" en „nationalisatie" er toe zouden komen om voor zulk een amendement te stemmen, waarin jegens hun eigen ministers toch ook wantrouwen werd uitgesproken, de liberalen zouden indien als gevolg van de aanvaarding van het amendement, de heer Asquith de ka binetsformateur zou worden, slechts de ge vangenen van de conservatieven zijn. En er zou groote kans zijn op een volslagen Labour- overwinning bij volgende verkiezingen. De heer Asquith en de zijnen zijn dus ge bleven bij het oorspronkelijk voornemen om de Arbeiderspartij een eerlijke kans te geven. Het socialisme jaagt hun geen vrees aan. Zoo lang de arbeiderspartij in de minerheid is, zal ze zich van alle wetgevende pogingen in deze richting wel moeten onthouden. En Maandag heeft de heer Mac Donald in het Lagerhuis dan ook nog eens nadrukkelijk verklaard, dat zijn partij alles zou doen om de bezorgdheid, die er omtrent haar optreden nog zou mogen bestaan, weg te nemen. Wij zullen dus nu in Engeland een ministerie Ramsay Donald mogen verwachten. Het heeft niet aan voorspellingen omtrent de vermoe delijke samenstelling van dit ministerie ont broken, maar de „Daily Herald" die thans dus regeerings orgaan zal worden heeft te recht tegen al deze, vaak vrij uiteenloo- pende, combinaties gewaarschuwd, alleeen schijnt het ook volgens dit blad vrijwel vast te staan, dat de heer Mac Donald niet alleen als premier, maar ook als minister van bui- tenlandsche zaken zal optreden. Ongetwijfeld neemt hij daarmede een zware last op zijn schouders, want de heer Baldwin verklaarde wel dat de conservatieven tal van buitenland- sche quaestiën tot een oplossing hadden ge bracht de regeling van de schuld met Amerika, het verdrag met Turkije, het ver drag omtrent Tanger, de quaestie van het Amerikaansche drankverbod en de scheep vaart en daarbij de Entente had weten te behouden, terwijl ze de schadevergoedings- quaestie in een hoopgevender stadium achter liet.... de4 moeilijkheden van dit laatste vraagstuk zullen den nieuwen premier nog hoofdbrekens genoeg kosten, hoe zeer de heer Baldwin met de door hem bereikte re sultaten ook ingenomen moge zijn. De spoorwegstaking in Engeland. De voor gisteren aangekondigde treinen- diensten toonden geen teekenen van ver betering. Volgens de „Westminster Gazette" vroeg de minister van Transportwezen aan 'de spoorwegdirecties, of deze vrachtauto's noodig hadden voor het voedselvervoer. Het antwoord was, dat men voorlóopig geen auto's noodig heeft. Italie's positie tusschen Frankrijk en de Kleine Entente. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" is in staat nadere bij zonderheden te geven over de gebeurtenis sen, die hebben geleid tot het' inleiden van onderhandelingen óver een verdrag tus schen Italië en Servië. Het doel der Fran sche diplomatie was, het bondgenootschap met Tsjecho-S'.owakije te doen volgen door gelijk bondgenootschappen met Servië en Roemenië. Van begin af aan echter wei gerde Bratianoe de Roemeensche regeering aan de politiek van slechts een der groote mogendheden te binden, daar hij dit scha delijk achtte zoowel voor de Roemeensche belangen als voor die van de Kleitfe En tente, in haar geheel. De regeering te Bel grado, in ieder geval de minister van Bui- tenlandsche Zaken, echter, was geneigd, het voorbeeld van dr. Benesj te volgen, doch de aangeboren voorzii h'igheid van den Servi- schen premier, Pasjitsj, en de sterke oppositie van een deel der Servische pers, hadden ten gevolge, dat de regeering te Belgrado van den voorgenomeh stap afzag. Mussolini kwam,te rechter tijd tusschen- beide met zijn worstel aan Belgrado voor een nieuwe Adriatische regeling. De Quai d'Qr- say liet zich echter niet uit het veld slaan: Frankrijk mocht in zijn pogingen om een rechtstreeksche militaire coalitie tusschen Frankrijk, de Kleine Entente-mogenheden en Polen tot stand brengen, gedwarsboomd zijn, het kon in ieder geval ecu poging doen om het veld van het voorgenomen verdrag tusschen latalië en Servië zoodanig uit te breiden, dat, wanneer Servië ertoe kon wor den bewogen, zijn lot aan dat van Parijs en Boekarest tegen Duitschland of een anderen vijand te verbinden, de neutraliteit van Italië kon worden verzekerd. Deze neutraliteit zou kunnen worden be vestigd door een verdrag van vriendschap tusschen Italië en Tsjecho-Slowakije. Italië is er zich scherp van bewust, aldus de diplomatieke berichtgever, die klaarblijkelijk zijn berichten uit Italiaansche bron heeft, dat zijn neutraliseering door bovenbedoelde com binatie van verdragen in werkelijkheid ge lijk zou staan met zijn isolatie en zijn uit schakeling bij de handhaving van het machts- eVenwicht van Europa. Het stakingsrecht der Oos- tenrijksche ambtenaren. De Oostenrijksche Gewerbebund heeft Zondag met algemeene stemmen een voor stel aangenomen om de vertegenwoordigers van den bond in het parlement op te dragen een voorstel in te dienen om allen openbaren ambtenaren het stakingsrecht te ontnemen. Zou het in weerwil daarvan nogmaals tot een staking der ambtenaren komen, waar door de belangen van handel ea industrie zouden worden benadeeld, dan zullen de za kenlieden antwoorden met een belastingsta king. De opstandige beweging ia Mexico. De blokkade van de haven van Tampico door de rebellen is „uitgesteld" tot het einde van de maand, volgens een bericht van ad miraal' McRuder, den commandant van de Amerikaansche vloot in Vera Cruz. De ma rinedeskundigen leggen dit „uitgesteld" al dus uit, dat de blokkade niet zal worden her vat en dat de waarschuwing van Amerika, waaraan door de tegenwoordigheid van een eskader kracht is bijgezet, een afdoende uit werking heeft gehad, Volgens een Exchange-telegram, zal bij het Congres der Vereenigde Staten een reso lutie worden ingediend, waarin een onder zoek wordt geëischt naar de politieke toe standen in Mexico. Onderzotht zal moeten worden, of steun aan Obregon tegen Huerta een oorlog tengevolge zou kunnen hebben. De petroleummaatschappijen deelen mede, Jat zij eerder de olie-pompstations zullen sluiten, dan de belasting van 400.000 dollars, die Huerta eischt, te betalen. De rebellen bezetten Ciudad, Victoria en Tamaulipas, terwijl de regeeringstroepen Guadalajara veroverden. EEN KOUDE-GOLF. Een enorme koude-golf bezoekt thans New York. Reeds worden 12 slachtoffers gemeld. In Arkansas en Illinois zijn verschil lende touristen en sportliefhebbers door de plotseling ingetreden felle koude verrast en doodgevroren. SPOORWEGONGELUK. Maandagmorgen is te Darustadt een regie- personentrein uit Mainz op een locomotief geloopen, waardoor drie personen zwaar en 14 licht werden gewond. SCHEEPSROOF. De rivierstoomer „Tailee", die van Hong kong voer en driehlnder passagiers aan boord had, is Zondagnacht beroofd. De kapitein, die doodelijk gewond werd, is aan zijn wonden overleden. De roovers namen een aanzienlij ken buit mede, alsmede talrijke Chineesche passagiers, voor wie zij een losprijs eisch?n. De roovers ontsnapten. IN EEN TANK MET BRANDENDE PETROLEUM. Een draadloos telegram meldt dat te Pitts burg zeven brandweerlieden bij een brand in de fabriek van de Atlantic Refinery Company omkwamen doordat zij in een tank met brandende petroleum terechtkwamen. DE GEVOLGEN VAN DE AARDBE VING IN JAPAN. De aardbeving, die Dinsdag van de vorige week heeft plaats gehad, heeft volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" groote ontevredenheid, en zelfs verbittering onder het volk wakker geroepen. Een groot deel van degenen, wier huizen bij de vorige aardbeving werden vermeld of beschadigd, waren tot herbouwing of herstel overgegaan op grond van de besliste verklaringen van de seismologische deskundigen, dat in de eerste jaren zich geen aardbevingen meer zouden voordoen van den aard als welke Tokio en Yokohama hebben verwoest. De jongste aardbeving heeft uitgewezen, dat deze des kundigen ongelijk hebben gehad niet alleen, doch ook zoo verzekert de berichtgever, dat, blijkens de ver uiteenloopende uitspraken om trent de plaats waar de jongste aardbeving haar oorsprong had, de wetenschap in Japan nog in een zeer elementair stadium verkeert. Thans staan zij dan ook bloot aan verbitterde critiek van diegenen, die vertrouwen in hen stelden. Het gevolg van het geschokte ver trouwen is dan ook, dat hier en daar het her stel van nog overeind staande, doch bescha digde gebouwen is opgegeven. De wijze, waarop de jongste aardbeving heeft huisge houden, zou bovendien bewijzen, dat in som mige gedeelten der hoofdstad de gevolgen inderdaad ernstiger zijn dan bij de eerste aardbeving. Zoo is het Aoyamakerkhof, dat den vorigen keer geheel gespaard bleef, thans voor de helft vernield. De ontevredenheid onder het volk is vooral groote te Yokohama, waar de gemoedsstemming bepaald onbevre digend is. DE DUITSCHE GASTEN IN ZWITSER LAND ZOUDEN NIET BRASSEN. De „Kur- und Verkehrsverein" te St. Mo- ritz publiceert in het „Berl. Tageblatt." een verklaring, waarin de hoteliers in het Enga- ding opkomen tegen de bewering, dat de in Zwitserland vertoevende badgasten zouden optreden op een wijze, die in verband met den nood, die in breede kringen in Duitsch land heerscht, pijnlijk moet aandoen. Van exessen is in St. Moritz niets bekend. Het meerendeel der Duitsche gasten geniet op zeer eenvoudige en bescheiden wijze van hetgeen een verblijf in Zwitserland hun kan bieden. Er wordt nog aan toegevoegd, dat het percentage der Duitsche gasten in St. Moritz 20 a 25 bedraagt, op een aantal van ongeveer 4500, dus niet 70%, zooals beweerd is. In de vijf luxe hotels te St. Moritz met te zamen 1700 gasten, hebben slechts 115 Duitschers gelogeerd. Hoe goed- kooper de hotels, des te meer Duitschers be- hooren tot de gasten, waaruit men ziet, dat de Duitsche gasten er op gesteld zijn, goed koop te leven. Van brassen van Duitschers is in St. Moritz niets bekend. DE HANDEL IN OPIUM. De secretaris-generaa' van den Volken bond heelt Vrijdag tegen 17 November a.s. de opiumconferentic. voor dt beperking van de productie van opium en andere alcaloiden tot zuiver medische- en wetenschappelijke doeleinden, bijeengeroepen. Deze conferer.- voor de vervaardiging van ontplofbare slof fen „waarvan het voorzichtig is, zich de vrije beschikking tc verzekeren.' Voor de valvisciivangst in die wateren moet men dus voortaan een vergunning hebben van de Britscae autoriteiten cn zich naar haar voorschriften gedragen. En hij besluit aldus: „Door dit middel hebben de Engelse hen de controle verwor ven over een bedrijf, waarin zij slechts een ondergeschikte rol speelden cn welks pro ducten van groot belang zijn in oorlogs tijd. Door de scuvereiniteit van Koning George V te proclamceren over de helft van het Zuid-Poolgebied heeft het Kabinet van Saint Javier blijk gegeven van voor uitziendheid." EEN SCHANDAAL BU INBESLAGNE MINGEN DER VOORRADEN METAAL- PRODUCTEN IN HET RÜHRGEBIED. Een schandaal. In het „Journal des Débats" vestigt Fer- nand de Brinon de aandacht op een schan daal, dat zich heeft voorgedaan bij de in beslagneming van voorraden meiaaxproduc He is grootendeels een gevolg van de voot- j ;j,n het Huhrgcbied voor rcken.ng van stellen, door de Amerikaansche delegatie h t inW„ric der bcvrijde gebieden. Dit tijdens dc conferentie van Mei 1923 gedaan. i ci_j.j:uil- i- a„uizj. v-i i schandaal «wam voort eenerzijds uit oe Sindsdien hebben Je Assetflblée en de Vol kenbondsraad zich met het houden dezer j conferentie vereemgd. Uitgenoodigd zijn alle i staten, leden van den Bond, alsmede de niet leden, die tot dc Haagsche opiumconventie van 1912 zijn toegetreden Dientengevolge zullen vermoedelijk ook Duitschland en dc Vereenigde Staten wederom vertegenwoor digd zijn. Ten aanzien van Rusland, dat even eens is uitgenoodigd, doet zich andermaal dc vraag voor of d» Sovjetregeering geneigd zal zijn afgevaardigden naar Genèvc te zen den. Deze conferentie zal worden voorafgegaan door onkunde op technisch gebied van dc ver tegenwoordigers van genoemd ministerie, met de inbeslagneming belast en anderzijds uit den schandelijken handel in zoogenaam de „bens de cession." De bezetting van het Roergebied en het lijdelijk verzet hadden er, naar de schrijver uiteengezet, de Franschen er toe gebracht, dc in de mijnen en fabrieken aanwezige voorraden in beslag te nemen. Verschillen de organismen hadden recht van inbeslag- j neming; de douane, „oorlog", de bevrijde gebieden cnz' Het ministerie van de bevrij- bijeenkomsf van afgevaardigden de gebieden, dat niet, het door Duitschland van landen, waar het rooken van opium nog wordt getolereerd en van China, waar wel is waar het rooken verboden is doch niettemin nog 'n zeer chaotische toestand heerscht. Aan deze voorafgaande conferentie, die 3 Novem ber geopend wordt, zal dus worden deelge nomen door landen in het verre Oosten en staten, die daar bezittingen hebben. Nederland is voor beide conferenties uit genoodigd. VERVAILEN GROOTHEID. Een redacteur van de „XXe Siecle" heeft een bezoek gebracht aan de vroegere prin ses Louise van Saksen, wier avonturen eenige jaren voor den oorlog zooveel ophef maakten. De vroegere echtgenoote van den ex-koning van Saksen, leeft, gescheiden van haar tweeden man, den Italiaanschen violist Toselli, te Brussel onder den naam van gra vin d'Ysette in zeer behoeftige omstandighe den. In een huisje schier zonder meubelen ontving zij den journalist in een eenvoudige zwarte japon en een wollen omslagdoek om, zooals de arbeidsters dragen. Sedert de 12 jaar dat zij te Brussel woont, zond de cx- koning haar de rente van haar bruidschat, maar met de daling van dc mark is die ren te weggesmolten; in het derde kwartaal van 1923, werd haar.... 1 fr, 75 uitbetaald! Eenige Belgische dames steunen haar; zij geeft les in het Italiaansch en vent aan de deur met Italiaansche borduurwerk. Zij heeft zelfs haar laatste dienstbode niet kun nen houden, ofschoon deze aanbood voor niets te werken. Zij doet zelf haar heele huis houden en veegde zelf de sneeuw voor haar deur weg. Tijdens den oorlog zijn haar vroegere echt genoot, de ex-koning van Saksen, en zijn drie zoons, officier in het Duitsche leger, herhaaldelijk in Brussel geweest, maar zij heeft niemand van hen gezien. Haar weder varen schreef zij toe aan het „caractère boche"; was dit er niet geweest, dan zou zij in Saksen gebleven zijn en zou men nooit over haar gesproken Hebben Zij verklaarde verder nog, dat zij slechts enkele druppels bloed van de Habsburgers in haar aderen had. Het overige was, volgens haar, Itali aansch en Fransch bloed. Haar vader, de laatste hertog van Toscane, die door de re volutie van den troon werd gejaagd en naar Oostenrijk vluchtte, heeft nooit Fransch kun verschuldigde hout voor bouwdoeleinden had ontvangen, besloot, dit hout te vervan gen door metaalproducten, die eveneens voor bouwwerken konden dienen. Het kreeg machtiging om hiervan 20.000 ton in de fabrieken der Ruhr in beslag te nemen. Met de leiding hiervan werd de intendant Roux, die naar Dusseldorf kwam uit Co- blenz, waar hij belast was geweest met den dienst der restituties voor rekening der be vrijde gebieden o.m, vee, pluimvee, bijen volken, enz. Hij werd op grond hiervan bij gestaan door een veearts, die mee kwam naar Dusseldorf. De heer Roux was natuurlijk allerminst op zijn taak voorbereid. De vooraden me taalproducten in de fabrieken van de Ruhr vermen een opeenstapeling, waarin alleen een deskundige weg weet. Met ijver ging de „Ik hoor dat je paard je verleden week afge worpen heeft „Weineen, welr.een dat was een toeval lige samenloop van omstandigheden. Het dier lichtte juist zijn achterbeenen op, toer ik over zijn kop afsteeg." „Kunt u mij den keilner aanwijzen die zo» onbeleefd tegen u is geweest vroeg de chef, „Neen," antwoordde de gast „maar u kunt hem zonder moeite uitvinden, hie: staan zijn zwarte vingerafdrukken op der rand van mijn bord." „Heb je mijn portret van den president van de rechtbank gezien vroeg de artist, „Jav el zei zitn vriend. „Wat krijg je ervoor „Wat zot» hij er, r.aar jouw idee, voor moe ten geven?" vroeg de schilder. „Nu, zeker niet minder dan een maanc of zes," antwoordde de ander. heer Roux aan het in beslag nemen, om de kosten daarvan goed te maken, verkocht hij en nam opnieuw in beslag. Na enkele weien had hij 236.000 ten in beslag geno men. Niet lang duurde hel of een berd» kooplieden van verdacht allooi streek in Dusseldorf neer; alleen wilden de inbeslag- genomen voorraden van den intendant Roux koopen en allen wilden, toevallig, dea prijs berekenen met „bens de concessions". Deze bons zijn stukken, waarbij de bewo ners der verwoeste gebieden recht verkrij gen op regeling hunner schade. Maar de staat betaalt op die bons slechts langzaam cn moeizaam uit. De „geteisterden" zijn echter cin hun geld verlegen; de verdachte handelaar, de „morcanti" loert op hem en weet die bons voor 60, soms 40 pCt. vaa de waarde, die zij vertegenwoordigen, ia handen te krijgen. Met deze munt werden de voorraden, door de „bevrijde gebieden" in beslag genomen, gekocht. De houders der bons maakten aldus enorme -.vinsten, zoodat zij zelfs in staat waren, om wat zij gekocht hadden, weer ver onder den waar- dc van de hand te doen. De schrijver eindigt met de mededeeling, dat aan het door hem gesignaleerde euvel thans een eind is gemaakt. ir PARIJS. 22 Jan. Het tweede comité van deskundigen hoorde hedenmorgen Schacht, die in het bijzonder de middelen uiteenzette, welke bij in staat acht om het doen terugkeeren der Duitsc'he kapitalen in het buitenland te verzekeren. In den loop van den dag zal een officieel communiqué verschijnen. De le3en van het eerste comité bespra ken de verklaringen, gisteren door Schacht afgelegd. PAKIJS, 22 Januari, (Officieel.) Het comité van deskundigen, belast met cie kwestie der stabilisatie van de Duitsche munt en het budgetair evenwicht heeft als zijn oordcel uitgesproken, dat het wen- schelijk is een bank op te richten: le door nen leeren. Haar moeder was een prinses een deel van den metaalvoorraad en de van Parma, een rechtstreeksche afstamme linge door haar moeder, de hertogin van Ber ry, van Lodewijk XIV. Aldus sprak (zoo voegt de Brusselsche correspondent van de „Temps" aan het bo- venstaande toe) Louise Antoinette Therèse Marie van Toscane, keizerlijk prinses en buitcnlandsche deviesen te mcbiliseeren, welke zich in handen van Duitsche onder danen zouden kunnen bevinden en op het cogenbük economisch niet worden ge bruikt; 2c. met behulp van buitenlandsch kapitaal. Het comité is van meening, dat een der aartshertogin van Oostenrijk, gescheiden gelijke schepping deel zal uitmaken van echtgenoote van Friedrich August, ex-koning een geheel plan, dat het toekomstig even van Saksen. WALViSSCHEN EN OORLOGS VOORBEREIDING. In het jonste nummer van de „Illustration" vestigt Charles Rabot onder het opschrift „Groot-Britannië annexeert een deel vaa het Zuidpoolgebied" de aandacht op het feit, dat Koning George V dezen zomer tie wicht der begrooting en de 6'abilisecring van de munt beoogt. Het komt het comité voor, dat bepaalde gedeelten van het door dr. Schacht uiteengezet plan met profijt zouden kunnen worden benut, wanneer het oogenblik daar is. Het comité nam met genoegen kennis van dr. Scbacht's lenkbeeldendie een element vormen voor de maatregelen, welke kun- T nen worden genomen, of waaruit kan wor- Britsche souvereiniteit heeft geproclameerd^ der, gekozen. De voorzitter van het comité over de Zuidpoolgebieden, lictora-iand en j legde reeds den nadruk op de noodzakelijk - Koning Edward VII-land, gelegen ten Zuiden) voor de geallieerden om het op één enkel van Nieuw-Zeeland, het tooneel der helden daden van Shackieton en Scott, nadat rcods in 19C8 en 1917 alle eilanden en Zuidpool landen ten Oosten en ten Zuiden van Kaap Hoorn (Zuid-Georgië, de Sandwich-eilanden de Zuidelijke Hebriden en de Zuidelijke Shetland-ciianden alsmede Graham-land, bij de Britsche kroon waren gevoegd. Men heeft zich geamuseerd en verbaasd over dit verkrijgen van een nieuw gebied, zegt de schrijver, maar dit komt, omdat -men in het algemeen niet weet. dat dezb ijsgebieden onder de huidige omstandighe den een hulpbron van aanzienlijke waarde vormen. En bij wijst dan op de groote be- tcekenis der reeds jaren geleden gean nexeerde gebieden voor de walvischvangst; elk jaar worden er daar 6 a 7000 gevangen en ook in de zee langs Victoria-land, het gebied, in het vorige jaar geannexeerd, komen veel walvissc-hen voor. Waarom dc schrijver zich daarover zoo bezorgd maakt? Het blijkt dra, als Hij vertelt, dat de wal- vischtraan dient om er glycerine van te ma ken en daarom een grondstof oplevert 59. aan het werk, doch zonder Men ging resultaat. „Mijnheer," zei.de Raymond, nadat ze eenigen tijd vruchteloos hadden gezocht, „ik geloof' toch, dat wij verkeerd zoeken.... Feuvel is een slimme kerel cn zal de ge stolen boeken niet in het volle daglicht heb ben gezetEr moet hier nog een ge heime bergplaats zijn, naar mij dunkt," „Zoek die dan, als u dat meent," ant woordde de procureur. Raymond opende de deur van de werk kamer, Op een tafeltje, tusschen verschil lende flesschen en waschkommen lag een opengeslagen boek. Hij nam het boek en zag zijn vermoeden bewaarheid. Het was „Het Leven van Pa ter Joseph", „Hier heb ik al een van de laatst gestolen werken uit de Nationale Bibliotheek.... Ziet u maar, mijnheer dc procureur." Dc magistraal bekeek het boek nauwkeu rig. O* verschillende bl 'en stonden no£ de slempels der bibliotheek. v „U heeft gelijk," antwoordde hij. „Fauvel is dus tóch de heler.... Hier moeten dus de andere boeken oo(c zijn.... Wij zullen ze wel vinden, als we maar nauwkeurig zoeken".... Raymond zocht nog opnieuw in de werk kamer, doch ontdekte geen andere boeken. XX. „Wij moeten zoeken naar een geheime bergplaats," beval de magistraat. „Wi) zouden dan de muren en de vloer moeten onderzoeken," merkte Raymond op, „Dat dacht ik ook." Raymond schoof de boeken op de plan ken terzijde en sloeg met zijn stok tegen dc wanden. Eensklaps bleef Hij staan. Hij had bij een slag een hollen klank ge boord, „Ik geloof, dat wij er zijn," riep hij ver heugd. In een oogenblik waren de boeken op de planken voor dit gedeelte van den muur ierzijde gegooid en probeerde hij het paneel naar zich toe te trekken. Zijn pogingen waren echter vruchteloos. Het hout kraakte wel, maar gaf niet mee. Raymond begon langzaam met de hand over de planken te strijken. Plotseling voelde hij een koud metaal, een knop, die even boven het hout uitstak. Instinctmatig drukte hij er op, het paneel rolde vooruit cn een deur werd in den muur zichtbaar. program ééns te worden. Het comité is overtuigd, dat -het eveneens wênschelijk is, leneinde het succes der beoogde bank te verzekeren, dat de buitenlanders aan haar leiding m.edewerken. Met het oog op het dringende «ener beslissing en barer uit voering heeft het comité dr. Schacht mede gedeeld, dat het den 30en Januari in Ber lijn het definitieve plan zal bespreken. LONDEN, 22 Jan. In de bes' ingelichte Britsche kringen wordt er op gewezen, dat het feit, dat men niet zoo snel tot een de finitieve regeling kan komen met betrek king tot de spoorwegen in het Rijnland, geenszins kan worden geweten aan het op treden, of gebrek aan optreden, van de Brilsche autoriteiten en de vertegenwoor digers van de FranschBelgische regie, op 14 December beëindigd. De Britten namen op zich dc Duitschers er toe te bewegen, de voorwaarden te aanvaarden waarom trent overeenstemming was verkregen. Eenige dagen, nadat dit was geschied, bood Breau, een van de vertegenwoordigers dei FranschBelgische regie, klaarblijkelijk op instructie, een aantal nieuwe voorstellen aan, die hierop neerkwamen, dat zij voor de regie nieuwe politieke en financieels vcordeelen verschaften. Er wordt op ge wezen, dat de overeenkomst van 14 Dcc„ waarin aan de behoeftea van de regie doeltreffend en edelmoedig werd tegemoet gekomen, alle ophooping van goederen op de spoorwegen, waarover dc Franschen klagen, zou hebben opgeheven. De inwer kingtreding ervan is alleen verhinderd door de Franschen zelve, die Hun goedkeu ring aan de overeenkomst onthielden, na. dat ze door de vertegenwoordigers da, regie reeds geteekend was. IONDEN, 22 Jan. De gebeurtenissen volgen elkaar vandaag snel op, na de neder laag van de conservatieve regeering. Vanmor gen om half tien werd de laatste zitting van het conservatieve kabinet gehouden en een uur later diende Baldwin bij den koning op het Buckinghampaleis het entslag van net ministerie in. egen den middag werd Ram say MacDonald bij den koning in gehoor ontvangen. Hij werd vergezeld door Tho mas, C lynes en Henderson. De koning noo- digde MacDonald uit een regeering tc vor men, welke taak hij aanvaardde. Mac Do nald werd daarop beëedigd als lid van de Privy Council. De audiëntie duurde onge veer een uur. Toen het Lagerhuis bijeen kwam, deelde Baldwin mede, dat het Ka binet zijn ontslag had ingediend, waaraan hij toevoegde, dat de ministers in functie zouden blijven, totdat de nieuwe ministers waren benoemd. Hij stelde oor, dat bel La gerhuis tot 12 Februari uiteen zou gaan en wel ten gerieve van het nieuwe kabinet. Het Lagerhuis vereenigde zich met dit voor ste!, waarop het Huis uiteenging. Om vijf uur had Mac Donald een tweede onder houd met den koning. Naderhand werd be kend gemaakt, dat de koning zijn goedk u. ring had gehecht aan de hem voorgelegd» lijsl van leden van de regeering. LONDEN, 22 Jan. Baldwih deelde in 't La gerhui? mede, dat de koning de ontslagaan vraag heeft aangenomen. Het parlement is verdaagd tot 12 Februari. LONDEN, 22 Jan. De voornaamste figu ren van het nieuwe Kabinet zijn: Ramsay MacDonald, premier en Buiten, landschc Zaken. J. R. Uynes, Grootzegelbewaarder; plaats vervangend leider van het Lagerhuis. Lord Parmoor, lord-president of th» Council. Lord Haldane, lord-kanselier. Philip Snowden, kanselier van de Schat, kist. Fromental drukte tegen de deur, die mee gaf, zonder den minsten tegenstand. „Licht," beval hij. Kaarsen werden aangestoken en men trad de donkere ruimte binnen. „Een geldkist cn een stapel boeken," zeide Raymond verheugd. Hij belichtte de boeken met een kaars. „Hier zijn ze, de gestolen boeken," en hij las eenige titels hardop. De 'procureur gaf bevel alles terstond in te pakken en naar het gerechtshof te bren gen. Het proces-verbaal werd opgemaakt en twee agenten in het huis achtergelaten, om Fauvel, zoodra' hij verscheen, te arrestee ren. Daarna verwijderden de magistraat en zijn helpers zich en was het huis weer een zaam. Middernacht was al voorbij en alles ver keerde in diepe stilte in Creteil, toen twee mannen, een zwaren last torsend aan den oever der Marne verschenen, waar onder de wilgen een boot lag. Voorzichtig klommen zij den steilen oeverrand af en legden hun last in de boot. Eén nam de riemen en stootte af. Langzaam dreef de boot met de stroom mede in de richting van Parijs, waarvan i" dc verte de lichten merkbaar waren. De bruggen over de rivier, bel verlicht, waren duidelijk te onderscheiden. Een der mannen in de boot maakte plot seling een beweging van schrik en wees zijn metgezel naar ëen donkere gedaante, die de boot naderde. „Wat zou het zijn?" fluisterde de ander. Een ruwe stem klonk over het water. „Verduiveld, een boot van dc douane," fluisterde de ander verschrikt. „Wat moe ten we doen?" „Direct het lijk ia het water en dan rechtsomkeer, vlug!" Een zacht gedruisch werd gehoord, even rimpelde het water, dan was alles weer stil. Deo volgenden ochtend, een Zondag, heersebte er in de Guenegaudstraat een ongewone drukte. Groepjes measchcn stonden druk pratend hier cn daar op de trottoirs en vooral het huis van Fauvel trok de aandacht van tal rijke nieuwsgierigen. Twee mannen kwamen met haastigen tred de straat in. Het waren Jacques en Pascal. Ze waren nauwelijks eenige stappen ver der, toen Pascal zijn metgezel bij den arm greep. „Zie eens, wat een volk." „Dat is voor ons een gunstige gelegenheid om ongemerkt binnen te komen." „Ik ben bang voor iets.... Zie eens, het huis van Fauvel schijnt de aandacht te trekken". Wel een vijftig personen stonden voor Fauvcl's huis en twee politie-agenten pro beerden tevergeefs de menschen uiteen te doen gaan, „Daar moet iets bijzonders gebeurd zijn," merkte Jacques op. „We rullen het gauw weten. Luisteren en vragen".... „M aar voorzichtig" „Wees maar gerust".... Ze drongen tusschen de menigte. „2it hij nu gevangen?" vroeg er ccn. „\V cl neen, antwoordde een ander, „hij is nog niet aangehouden. Toen de politie gisterenavond huiszoeking deed, was hij met -thuis en hij is nog niet terug".... t Is een slimme kerel," kwam een derde tusschenbeide. „Hij heeft natuurlijk vermoeden gehad.... Ik ken hem al langer dan vandaag en al lang begrepen dat het niet alles in orde was met hem".... „Over wicn heeft u het, mijnheer?" vroeg Pascal beleefd. „Over Antoon Fauvel." „Wie is dat?" „Een koopman in oude boeken, hij woont hier op nummer 9." „Heeft de politie huiszoeking bij hem ge daan?" ...Ja, gisterenavond." „Waarvan werd hij verdacht?" „Van handel in gestolen boeken uit de Staatsbibliotheken," „Zijn er bewijzen gevonden?" t Schijnt van ja. Een heelc hoop boeken zijn meegenomen met nog een koffer. Twee rijtuigen vol." „Dank u. Pascal verwijderde zich en Jacques volgde hem op den voet. „Geen kans meer," zeide hij met doffe stem. „De politie is ons voor geweest." „Des te_ ergrr nu voor dc zes kindc- ren.... Nu za! de kans zich tegen hen keeren". t Is ons laatste redmiddel," antwoordde Pascal. „Maar nu zullen we zekerheid krijgen"...j XXI. Raymond Fromental was verheugd ovir den meesterlijken slag, die hij door de ont. dekking van de daders der diefstallen had geslagen. Maaralle daders waen nog niet ge vonden.... Fauvel was de heler en bijge- volg de voornaamste medeplichtige. Eenige papieren, bij de huiszoeking ge vonden, wezen uit, dat cr andere medeplich- tigen waren. Iri alle geval moest Fauvel gevonden werden. Bevelen tot inhechtenisneming waren naar alle plaatsen langs dc grenzen gezonden en zijn signalement werd overal bekend ge maakt. Maar alles bieef zonder resultaat. Wordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5