A Donderdag 24 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14645 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste blad. &Üe gehuwde ambtenares. UIT OEN OMTREK. LEIDEN. UITHOORN. VINKEVEEN. ZAANDAM. VOLENDAM. PURMEREND. HOORN. CASTRICUM. KROMMENIE. UITGEEST. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegrapbisch Weerbericht. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De gasvergiftiging te Amersfoort. GEMENGD NIEUWS. Tusschen broeders. Een vliegtuig van de K. L. P. geduikeld. De moord te Culemborg. >De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 'er week f 0.25 Per Kwartaal 3.25 jFranco per post per kwartaal bij Ivooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentlën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regelt 60 cent per plaatsing; elke regc! meer 15 cent bij vooruitbetaling. noemen in vergelijking van wat andere ge meenteraden te zien geven. Uitvoerig werd hierna gesproken over een voorstel van mr. van Eek (s. d.) tot wijziging a de verordening op de straatpolit:'e in d - zen zin, dat het voortaan zal zijn toegestaan zonder toestemming van B. en W. ook op Zon dag optochten met muziek en banieren te houden, hef zingen van liederen op straat toe te staan alsmede het luidkeels colportee- ren van gedrukte stukken. H.t voorstel werd ten slotte verworpen met 20 tegen 11 .tem men. Hierna kwam aan de orde het voorstel van de heeren Witmans (dem. partij,) Coster (r. k.) en mevr. Dietrich-de Rooy (dem. par tij) tot intrekking van het tapverbod, dat te Leiden geldt van Zaterdagmiddag 12 uur tot s Zondagsnacht 12 uur en tot de invoering groote deel des volks ontving. Bij het debat waarvan de gemeenteraad eenige maanden in de Kamer hebben zoowel de voorzitter geleden heeft besloten. De heer Witmans als de Minister van Justitie, die namens de e.n °°k de beide andere voorstellers verdedig- I den het voorstel krachtig, waarna mr. van egeenng sprak, de pnncipieele vraag of de j Eck mevr. v. Itgllie-van Embden (v. d.), ,gehuwde vrouw, in het algemeen gesproken, I Wilbrink (c. h.), Sijtsma (v. d.), Pera (a. r.) Het plan der regeering om bij noodzakelijk gebleken ontslag van overtollige ambtena ren het eerst de gehuwde ambtenares te ontslaan, met het daarop gevolgde debat in meetings, in de pers en ten slotte in de Tweede Kamer, heeft een goede zijde ge had. De regeering heeft ten volle gelijk ge kregen; niet zoozeer, doordat gisteren de tegen haar gerichte moties van de vrijzin nige juffrouw Westerman en de socialiste Suze Groeneweg in de Tweede Kamer wer den verworpen, maar vooral door den steun, ot mtretcKing van net lapveroou, aai ie '[Leiden geldt van Zaterdagmiddag 12 uur tot welken zij m de liberale pers en van tover- 's Zonriatrsn rht 12 uur en tot de invoerinn jwel in openbare betrekkingen kan worden geduld, op den achtergrond en buiten be spreking gehouden.Het ging nu alleen om deze practische kwestie: waar de noodza- en dr. Knuttel (comm.) de handhaving van het tapverbod verdedigden. De burgemeester, die ten slotte aan het woord kwam, verklaarde naar aanleiding van enkele vragen, dat de meerderheid in het col- kelijkheid van ontslag aan ambtenaren vast le8e van Burg. en Weth. voor opheffing van het tapyerbod was. Hij be staat, wie moet dan he^ eerst in aanmerking komen? En dan stond de regeering al heel jsterk in haar antwoord: in «tezinnen, waar zoowel de man als de vrouw een inkomen heeft, kan het gemakkelijkst één inkomen gemist worden. Al wat daar tegen inge bracht is sophisterij. i Al is echter de beginselvraag momenteel vermeden, zij zal toch binnenkort ter sprake komen en wij vertrouwen, dat dan in het parlement zal blijken, dat wij nog altijd een regeering van rechtsche mannen en een meerderheid van christelijke Kamérladen hebben. Juist deze tijd is rijp om de volks overtuiging te schragen, welke zegt: de ge huwde vrouw behoort als regel in het gezin! Duidelijk -is dit in deze dage.» van strijd rondom de gehuwde ambtenares gebleken. Niet enkel uit het cbr: 'ali'k kamp, ook uit vrijzinnige en zelfs uit socialistische kringen gingen stemmen op, die de moeder voor het gezin opeischen. Een dergelijk prijzenswaardig en gelukkig volksbewustzijn dient een christelijke regeering te steunen. Het kan voor haar een gewetensplicht zijn om de eerste de beste gelegenheid aan te grijpen, zulke gezonde beginselen in een wettelijke practijk om te zetten en officieel te bezegelen. In tijden van hoogconjunctuur, in weeldejaren, als wij vóór den oorlog en in den tijd dpr gouden oorlogswinsten be leefd hebben, laat men zich zoo gemakke lijk op verkeerde paden leiden. Vooral in ambtenaarskringen, waar het standsbegrip diep ingeworteld is, komt men er zoo licht toe om na het aangaan van een huwelijk het salaris van de ambtenares aan te hou den. Door het dubbele inkomen is men eerst jin staat om volgens zijn stand te leven, al dus luidt de redeneering, waar men eerlij ker zou zijn te bekennen: boven zijn stand. Ook in christelijke kringen zijn die ideeën helaas doorgedrongen. En het feminisme lacht heimelijk, omdat het op deze wijze zoo [gemakkelijk komt tot verwezenlijking vangeleden werd afgeschaft. Voor stemden de was. toogde, dat met "het tapverbod als middel tot drankbestrijding niets wordt bereikt en deed verder uitkomen, dat een tapverbod te Lei den zijn bestaansgrond mist, terwijl boven dien in tal van andere gemeenten de onder vinding-heeft geleerd, dat met een tapverbod niet het gewenschte resultaat wordt bereikt en men het daarom daar reeds heeft inge trokken. Het voorstel-Witmans c.s. tot intrek king van het tapverbod is hierna aangenomen met 19 tegen 12 stemmen. Van de sociaal-de mocraten stemden er ditmaal, ofschoon zij zich den vorigen keer voor de invoering van het tapverbod hadden verklaard, 4 voor de intrekking. Bij de rondvraag wees de heer Witmans (dem. partij) op een feit, dat in de Lange Agnietenstraat boven een pakhuis vijftien kinderen en negen volw. menschen zijn ge huisvest. Weliswaar staan zij onder politietoe zicht, doch hij vindt dezen toestand mensch- onteerend en vindt het een schande, dat in Leiden nog zooiets kan worden gevonden. De burgemeester zeide, dat de heer Witmans beter gedaan had met dit hem persoonlijk te komen zeggen, dan dit hier in dezen raad uit te spreken. In beide gevallen zou hetzelfde zijn bereikt en in het eerste geval zou deze zaak zelfs eerder kunnen zijn afgedaan. Hij zette de redenen uiteen waarom de menschen daar indertijd zijn ondergebracht. Het is ge schied onder wethouder van der Pot, ten einde menschen, die soms zoo nu en dan 's nachts op straat zwierven of tijdelijk dakloos waren, voorloopig aan een onderkomen te helpen. Nu de menschen er eenmaal zijn, wilien zij er blijven omdat het hun daar geen geld kost. Het misbruik, dat zij er nu van maken, is zeer tegen zijn zin. Hij beloofde deze zaak ernstig te zullen onderzoeken Ongeval. Woensdagmorgen viel J. de L Schelpenkade, alhier, bij het oprollen van rietmatten, welke op een broeikas wa ren gelegen, door een der ruiten, waardoor hij een enstige snijwond aan den rechter- bovenarm bekwam. Door een agent van politie werd het eerste verband gelegd. Geen schoolbioscoop. Maandagmiddag beschikte de gemeenteraad met 20 tegen 12 stemmen afwijzend op het verzoek van den Centralen Ouderraad bij het O. L. on derwijs om weder over te gaan tot invoe ring van een schoolbioscoop die een jaar [zijn ideaal: de -^ehuwde vrouw door eigen inkomen onafhankelijk te maken van den man. Zoolang er overvloed van werk en zelfs gebrek - - werkkrachten is, verzet zich de publieke opinie niet tegen dergelijke ver keerde p-actrken. Maar in tijden van malaise, van werk loosheid en overbevolking, wordt het volks geweten weer wakker. Men ziet eerst de scheeve verhoudingen van jonge, krachtige mannen, die zonder werkkring rondloopen; 'men ziet huisvaders wanhopig zoeken naar betaalden arbeid om hun gezin te onder houden; men ziet anderzijds een ambte naarsgezin, waar èn de man, èn de vrouw 'ieder voor zich een «lezinsloon verdienen. En men trekt zijn conclusies. Bij het gisteren gehouden debat in de Tweede Kamer heeft geen der Katholieke leden gesproken. Wij onderstellen, dat dit geschiedde uit tactische overwegingen, omdat de princi- pieele vraag van de al of niet toelaatbaarheid der gehuwde vrouw in rijksbetrekkingen, nog niet aan de orde was. Wij vertrouwen echter, dat, wanneer deze kwestie straks als een beginselvraag in het parlement zal worden gesteld, heel de Katholieke Kamer fractie zal getuigen voo. de gehuwde vrouw in het gezin! Gemeenteraad. In de Maandagmi 'dag ge houden raadvergadering heeft de burge meester een korte nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij o. m. zeide, dat het afgeloopen jaar aan den raad en speciaal ook aan het ge-1 meentebestuur vele zorgen gebaa"d heeft en veel arbeid heeft gevorderd. Het was ook voor de gemeente en de gemeentenaren geen voo spoedig jaar. Moge in 1924 eindelijk èens een kente ing intreden, de malaise ver minderen en langzamerhand verdwijnen, op dat mede 't spook der werkloosheid, dat zoo velen pijnigt of bedreigt, van ons ga. Eenige verbetering in den economischen toestand van ons land is intusschen wel merk baar. De-redevoeringen van de voorzitters van de Kamer van Koophandel van Amster dam en Rotterdam klinken ietwat meer opge wekt. Veel zal echter afhangen van de ont wikkeling der toestanden in de overige landen van Europa. De financiën van ons land en stad blijven evenwel nog steeds zorge lijk. Spreker besloot met de beste wenschen uit te spreken voor het nieuwe jaar. Het in jaren oudste raadslid, de heer J. A. van Hamel, beantwoordde deze nieuwjaars rede, waarbij hij wees op de groote werk kracht. welke er steeds van den burgemeester ui gaat en op de aangename samenwerking tusschen burgemeester e:i raad. wiens oppo sitie, als zij wel eens voorkomt, gering is te S. D. A. P., de vrijz.-democraten en de twee leden der Dem. Partij. liet ongeluk met de geladen revolver. De 33-jarige vrouw Van der Kwaak, die, zooals wij reeds meldden, Zondagavond spelenderwijs door een revolverschot werd getroffen, is aan de gevolgen ove,rleden. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöperatieve Boerenleen bank, alhier. Personalia. Tol hoofd -der O. L. school te Waverveen is benoemd de heer P. J. van Groeningen Ie Bcrghcm. U.K. -Voetbal. A.s. Zondagmiddag speelt Vin- keveen 1 voor de competitie thuis legen O. K. V. 3 van Utreclil. We voorspellen een overwinning voor Vinkevcen. Aften dus op naa r liet voetbal terrein om na een rustperio de weer getuige le zijn van een mooi parlijlje voel bal. Uuilsche pleegkinderen. Dinsdagavond ar riveerde alhier met den Irein van (i.15 uur een 17-tal Duilsohe kinderen onder geleide van dé dames v. Vliet en mej. A. Smoren- Imrfi, die de kleinen van Ulrecht hadden af gehaald. lil de wachtkamer werden de klei nen door hun pleegouders afgehaald. De zen ding was van het R K. Comité. De kinderen ■in leeftijd varieeiemle van 58 jaar zagen er betrekkelijk niel slecht uit en allen waren wel tevreden in hun geheel vreemde omge ving. De we:eerw. kapelaan was aanwezig, sprak de kleinen toe en de kin-déren betoon den eerbied voor lieni. ICendcn gestolen. De 23-jarige boerenar beider H. J. v. d. L. alhier had. omdat hij werkeloos was, een fiets moest afbetalen en 'bovendien zijn kostgeld niet meer kon ba lalen. eenden gestolen van den veehouder de K. te Bodegraven. Toen hij gesnapt werd, had hij het voor de eenden ontvangen geld direct teruggegeven. Hel O. M. wees op vroegere verodrdeeling, acb'tte bekl.'s optreden na den diefstal echter gunstig en vroeg 5 maanden gevangenisstraf van voorarrest. Uitspraak nader. liet u.s. Eucharistisch Congres. Over het a.s Eucharistisch Congres sprak Dinsdjgavond Pater v. Dijk in het St. Jozefgobouw alhier venr den Middenstand en den Boeren- en Toindcrsbomt. De zaal was llink bezet met annilac.htige toehoorders. Door het ijs. Hoewel de dooi reeds eenige dagen was ingevallen en hel ijs hierdoor zeer slecht werd, waagde Harry L. zicli nog op hel ijs met liet noodlottig gevolg, dal hij er door zaïkle. Of moe gesteld was op zoo'n thuiskomst van haar zoon, kunnen wij niet met zekerheid verklaren. Een joch'' Het drama speelde zich gf in Waverve' Er waren bunzings men wist het zeker vangen zou men ze ook. Een nieuwe val werd gemaakt; een mooie val die heel goed en heel secuur werkte, 's Avonds werd de val gereed' gezet Den voigenden morgen bijtijds al, ging de eigenaar kijken. Ja,-hoor, de val had goed gewerkt, maar dichterbij gekomen zag de man niet een bun zing, maar wél een van zijn kippen in de val.... en dood. Jammer maar d'en vol genden morgen zou het wel beter gaan. Weer 's,avonds de val klaar gezet. Weer werd 's morgens gekeken en dit keer was poes het slachtoffer geworden. Van bunzings echter viel niets te bespeuren. Zijn we goed inge richt dan heeft de man. om verdere ongeluk ken te voorkomen zijn mnoien val waarvan hij zooveel goeds verwacht had maar voor goed ppgeborge. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Ja cobus z. van A. P. v. Zwieten en C. H. Aars man. Juirinus Adrianus, z. van A. v Rijn en C van Zwieten. Ondertrouwd: H. A. Bader, 29 jaar en C. W. Aarsman 27 jaar. Getrouwd': C. Williams en S. M. Albers. Auto-ongeluk, Dinsdagavond heeft in de westzijde tegenover het kantoor van de firma van Wessem een auto-ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Op genoemde plek werden drie fietsrijders tegelijk door een auto overre den. Slechts een der personen kreeg een vrij ernstigen beenwond en moest naar het gasthuis vervoerd worden. De beide ande ren kwamen met den schrik vrij. De politie stelt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek in. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE: HET ONDERWERP VAN DEN DAG. III. Industrie en ambachtsschool. In onze vorige correspondentie gaven wij de grónden aan, waarom het vestigen van een industrie een maatregel is, die geen uitstel duldt. Er is nóg een motief, waarom men op het dadelijk vestigen Van industrie moet aan dringen. De bestrijders eencr industrie zuilen zien, dat zij juist om wife van het toekom stige hier te vestigen ambacht-scnidenvijs. /.ui len moeten aandringen op het vestigen van industrie. De toezeggingen der Rijksregeering, inzake vergoeding van loonderving, eenige jaren ge leden gedaan, waren zoo miniem, dat er niet aan gedocht kon worden om, al was de am bachtsschool gevestigd, er jongens heen te zenden. Eij de reden? Alweer dezelfde: hef gezinsinkomen is te laag, de kostwinners ver dienen le weinig. f-ir zijn er twee, die het geprobeerd hebben, doch ze hebben het moe ten opgeven. Degenen, die het 't langst vol hield, zag zich genoodzaakt z'n jongen naar cl-e fabriek le zenden. Een eigenaardig, o. i. ongegrond, verzet t^gen lietvestigen van industrie, komt er uil som mige sehipperskriifgen. Men is nj. bang, dat de vloot zonder personeel zal geraken, nog voordat de drooglegging een feit wordt Een dergelijke vrees is ongegrond: waar de visschersvloot, in plaats van zich uit ie brei den, eerder inkrimpt, zal men aan het .be slaande personeel genoeg hebben, zoolang de visseherij m-ogelijk blijft. Aanvulling uit de jongere generaties is derhalve niet n-oodij» on óók niet gewenseht. IJct is bekend, dal de jongens en jongelieden in meerderheid niet voor hel visschersvak willen opgeleid worden. Worden ze er na toch toe gedwongen, dan heeft men ontevreden personeel, dat bij elke werkgelegenheid, die aan den wal open ko-mt, wegloopt. Eenieder late dus zijn verzet tegen liet v s- l:gen van een industrie voor het jonge volk varen en werke er toe mee. Men is dit aan het Volendamsche gezin verschuldigd, men heeft hier een verplichting te vervullen tegen over Volendam's terugkomst. Zoo men het verzet, niet laat varen, dan zal men onder steeds grooter wordende groepen ontevreden heid zaaien, wat de verhoudingen ten zeerste zal schaden op liet moment, dat aller samen- werkirg dringend noodig is en ten slotte kan men het onvermijdelijke, het vestigen eencr industrie, op den duur toch niet tegenhouden. Voor hen, die vo'doeride waarborgen bieden om een goed ambachtsman Ie worden, zal dan later de ambachtsschool de gewenschte in stelling worden. Voor hen, die voldoende zelfbedwang, ver antwoordelijkheid en zelfstandigheid bezitten, eigenschappen, welke voor een middenstander die een eigen bedrijf leidt, onmisbaar zijn, biedt het eendenhoudersbedrjjf zeker, goede vooruitzichten, als eenmaal de onderzoekingen van Dr. te Hcnnepe geleid hebben tol hel vinden van een eendenras, dat, behalve dat het een flinke winternroductie bezit, levens voor grootbedrijf geschikt is. Zij. die dooi; bedrijfsverlies voor een schade loosstelling waarvoor men steeds blijve ijve ren, in aanmerking komen, kunnen in dit an der, evenals de visseherij, een primair bedrijf, Inin toekomst zoeken. IJshcwcging. Dinsdag heeft men met een iisbreker de haven los gemaakt. Verschillende visscliers gingen Ier vangst. De vangst loonde de moeite niet. De wind was echter wee Oost. Dinsdagnacht en Woensdag vroor het weer. Het ijs is echter nog niet teruggekomen, al is de Oostenwind sterk genoeg om met deze mogelijkheid rekening Ie houden. Personalia. In de plaats van den heer C. Lakeman (V.B.), die bedankt heeft, is tot lid van den gemeenteraad gekozen ver klaard de heer II. Tijdens (V.B.), directeur van de fabriek van melkproducten „Hol- landia". Personalia. Voor het examen boek houden van den bond van leeraren in de Handelswetenschappen is geslSagd de heer J. J. Spaans, alhier. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor 't kantongerecht alhier stond terecht G. J. Eilérs, uit Oegs(geest, wegens liet in be handeling nemen van tong patiënten. Een juf frouw uit Andijk legde zeer gunstige verkla ringen over de behandeling af. Het O. M. vroeg vei'oordeeling tol 2 maal 25 boete. Uitspraak over 14 dagen. Burg. stand. Getrouwd: Maria, d. van W. Wulp en C. M Beentjes. Overleden.: Jan Christiaan M-usch, 48 j. te Amsterdam; Gerrit Kuijs, 56 j., te Caslri- cum; Aaltje Castricum, 60 j.. te Cqslricum. Zitdag. Ten behoeve van de belasting plichtigen zal door den Ontvanger van de Directe Belastingen le Uitgeest op den twee den Donderdag in de maand Februari een ex tra-zitdag ten Raahuize alhier, van 91 nm worden gehouden. Vaccinatie. Of. W,eens-dag 30 Januari as, des namiddags 2 uur zal in de openbare school door de Gemeen le-Geneesheer gele genheid worden gegeven tot kostetooze vac cinatie en revaccinalae. Pluimvcetentoonstelling. De belangstelling voor deze tentoonstelling, wëike dé volgende maand op 23, 24 en 25 alhier zal worden ge houden is- groot. Reeds zijn in totaal 175 eereprijzen beschikbaar -gesteld. Het vraag programma is vastgesteld en zal eerstdaags uitkomen. Door de gemeente is een wissel beker gesteld. Gerekend wordt dat voor ruim 400 num mers zal worden ingeschreven. Tot het Eere-Comité is op verzoek toege treden de heer J. Wiegman,Burgemeester van Heemskerk. Diefstal. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt legen Th. M. alhier, we gens diefstal van landbouwgereedschap en een fietslantaarn. Mishandeling. Zondag na de uitvoering- bij -de Erven van Ben I-hem hebben eenige jonge lui ruzie gekregen, waarbij eenige zijn mis handeld. De politie heefl de zaak in han den. Hel Iweede bedrijf zal zich wel afspelen in Alkmaar op deri Geestersingel Verkooping. Gisteren had alhier de ver- kooping p.jiats van de rentenierswoning van de Fam. de Graaf. Kooper was de heerSwart van Alkmaar voor de somma van 4525. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöperatieve Boeren leenbank, alhier. Feestavond. Besloten is. dat de feestavond der R.K. Sociëleit Eudoxia gehouden zal worden op a s. Maandag 28 Jan., aanvang 8 uur. Alle leden met hunne vrouwen of verloofden w,orden verwacht, 't Bestuur zal v.n. voor -de dames voor eenige leuke at tracties zorgen. Wij twijfelen er niet aan, of de belangstelling zal groot zijn. Personalia. Geslaagd voor Mercuriusdiplo- ma Duilsch de heer K. Kruilen, commies aan 'l station alhier. Winkelsluiting. Herhaalde malen wezen we leeds op d'e klachten der winke.iers alhier, ■die met leede oogen moesten aanzien dat hunne collega's hunne zaak niet behoefden te sluiten, omdat ze in Assendelft woonden, waar geen verordening op de winkelsluiting bestond en in Krommenie wel. Gelutkkig kunnen we thans meded'eelen, dal de Raad van Assendelft in de laatst ge houden vergadering besloot dat de winse iers in de gemeente woonachtig de zaken Zater- d'ags 'savonds om 10 irur en de andere da gen in de week's avonds om 9 uur moeten sluiten Inning belasting. De Rijksontvanger te Wormerveer zal voortaan voor 't innen der 'belastingen in onze gemeente niet alleen den 'genmaar ook den vierden Donderdag van iedere maand van 's voormiddags 10 tof 's namiddags 2 uur zitting houden ten raad- huize tot inning der betastingen. Op a volgt b. Nu men eenmaal begon nen is onze gemeente uit te breiden aan 't Blok. wordt er in die buurt naar meer bouw terrein uitgekeken. Thans is er gelegenheid een perceel weiland, ten zuiden van de be graafplaats le koopen, welk porceel uitste kend geschikt is voor den verbindingsweg BI okHeiigeweg. B. en W. stellen den Raad vcor dat per ceel aan le koopen. A.s. Vrijdag wordt be slist. Zilveren jubileum. Op 29 Dec. 1923 be stond de dames-gymnastiekvereemging Hy- giëa 25 jaar. Met 't «oog op de financiën is er geen feest gevierd. 23 Febr. <t s. geven Lycurgus en Hygiëa een uitvoering en op dien avond zal er receptie zijn van 6 tot 7 uur. De leider is de heer Poll van Wormer veer. Hel aantal leden bedraagt 33, terwijl de onderafdeelirigen bijna 100 leerlingen tellen Hygiëa maakt dus thans een tijd van groote byjei mee. Het ligt in de bedoeling a.s, zomer een groote openlucli tvoo rs tel ting te geven, waaraan zoowel Hygiëa als Lyc rgus mof de onderafdelingen (ongeveer 300 gymnasten! zul en deelnemen Burg. stand. Geboren: Geertje, d. van S. ICriigsman en G. Smit. Johanna, d. van E. v. Gelc'eren en L. Blank. Maria Catharina, d. van A. Scbenik en F. Boot. Ondertrouwd: N. J. Bouwhuizen en G. Toi. Intrekken verordening. B. en W. stellen den raad voor, de bij besluit van 23 Febr. 1923 vastgestelde be las li n gvc ro rdeni n g op vrncblautomebie'en en autobussen in te trek ken, omdat deze de Koninklijke goedkeuring niet zal verkriigen. Middenstandsspaarkas. Onlangs schreven we ever de Middenstandsspaarkas,'Thans heeft de vereeniging haar eerste vergadering gehou den. Tot voorzitter, secretaris en penning meester werden resp. benoemd de heeren P. Preyer Jr., J. G. van Tongeren en H. Zwart Jr. Het aantal leden bedraagt thans 20 en is dus nog gering. Ieder lid is verplicht 's Maan dags 50 cis. te storten. Na dit 50 maal gedaan le hebben, ontvangt men een aandeel ad 25. Het deel is door geldelijke inlagen der leden een kapitaal te verkrijgen en hiermede, heizij door hel vers'rekken van voorschotten aan de leden, heizij tfcjor geldbelegging bij solide in stellingen, hetzij door exploitatie van onroe rende goederen, winsten te behalen. R. K. Kiesvereeniging. De opkomst voor de Jaarvergadering in het Gezellenge- bouw op 22 Januari, des avonds te 8 uur, was bijzonder gering te noemen. Bestuur inbegrepen waren slechts 38 le den van de toch nog 450 leden tellend» vereeniging aanwezig. De Eerw. H.H. Geestelijken waren aan wezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna notu'en en jaarverslagen onder algeme'ene goedkeuring de revue passeerden. Uit het jaarverslag van den Penningmees ter stippen we nog even aan, dat over 1923 de ontvangsten 327.9134, de uitgaven 390.16 hebben bedragen, zoodal een na- deelig saldo te boeken viel van 62.24'-!. Bij de bestuursverkiezing, wegens perio dieke aftreding der heeren A. Cornelisse Hzn. en K. Daan, werden de beide aftreden den herkozen, die hunne herbenoeming aan vaarden. In de vacatures de heeren L. Klaver en G. Neelen, werden gekozen de heeren A. Zon- jée en L. Montfoort. Eerstgenoemde nam zijn benoeming aan, terwijl de heer L. Montfoort, die niet aanwezig was, met zijn benoeming in kennis gesteld zal worden. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer M. van Veen. leerling van den heer II. Schenk Hz., Zaandijk, slaagde voor het ge houden examen van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. meer bejaarde visschers, wier taak het is te luiden en te klinken. Zij moeten met hun vijven de klok der Ned. Herv. Kerk luiden, die aan 't eind der Keizerstraat, vlak bij net strand staat. Twintig minuten voor kerktijd heeft dat luiden plaats, zoodat zij, die tot een andere kerk behooren, voldoende tijd hebben om daarheen te gaan. Een of twee der luiders hebben daaren boven nog kerkelijke plichten te vervullen; den diakenen behulpzaam ziin en toezicht bij één der ingangen te houden. Het is nog een algemeene gewoonte dat bij overlijden de klok geluid wordt; eerst op den sterfdag en vervolgens 's morgens als de doode begraven wordt en bij het vertrek van de lijkstatie uit het sterfhuis. Gelegenheid om te wachten vonden 7e vroeger in 't ..kalhuis," waar men u (kal len) vertellen kon, welk schip op de kust aanstuurde en waar altijd een turfvuui brandde. Later kregen ze het douanehuisje van de accijnzen en thans is de torenkamer hun wachtlokaal, waar een lei en krijt gereed ligt om bij afwezigheid der luiders van een sterfgeval mededeeling te doen. Het klinken geschiedt natuurlijk met een koperen bekken en een houten hamer. Het dient om de burgerij opmerkzaam te maken op de mededeeling, die de klinker heeft te doen. In den rgel betreft dit den afslag van visch; b.v. om halfacht afslag van haring, steurharing of versche visch. De brutobesomming van ieder schip, dat aan de markt komt, wordt verminderd met één gulden klinkloon. (Er gaat ook. als men de treilvisscherij uitoefent, een half pro cent voor de armen af.) Een hoogst enkele maal maken ook or ganisaties van de hulp der'klinkers gebruik. Zoo het Havencomité, toen het een demon stratie wilde houden; een feestcomité, dat de burgerij tot medewerking wil opwek- ken; of de Chr. Zeeliedenbond voor een spoedeischende vergadering, waartoe b.v. 't vorig jaar in den nacht ra Paschen de be manningen der gereedliggende schepen werden uitgenoodigd. Hoewel de klinkers feitelijk door de Ree- derij worden aangesteld en het klinkerma- teriaal eigendom der reederij is, wordt te gen 't bovenstaande nimmer bezwaar ge maakt. Waarschijnlijk ook daarom niet, wijl de klinkers geen vast loon hebben. Voor het luiden der klok ontvangen ze samen 60 cis., voor het klinken 1 per schio. De inkomsten zijn dus zeer wissel vallig. Toch is het animo om in 't korps opgeno men te worden, bijzonder groot. Dat bleek de vorige week wel, toen met spanning werd uitgezien, wie de vacceerende betrek king zou krijgen. Gaan oud gebruiken niet zelden met mis bruiken gepaard, de benoeming van een klinker geschiedt zoo onpartijdig mogelijk. Candidaat voor het ambt kan ieder zijn, die minstens 8 jaar schipper op een logger of bom is geweest en tusschen 55 en 65 jaar oud is. Men kan dus meedingen gedu rende 10 jaar en zoo dikwijls als er een vacature is, in den regel door overlijden. De Permanente Commissie uil de Reede rij roept de gegadigden op en dan wordt in het Weeshuis of op een reederijkan- toor de betrekking verdobbeld. Men werpt met drie dobbelsteenen en wie de meeste oogen gooit, heeft de be trekking. Deze week wierp iemand 18 oogen en zijn mededingers bleven daar allen be neden (zijn «pvolger wierp er 17); zoodat de beslissing spoedig gevallen was. De ge lukkige dobbelaar is nu voor heel zijn le ven in het corps der klinkers opgenomen, tenzij hij door langdurige ziekte ontslag moet nemen Het is te begrijpen, dat zoo'n benoeming een begeerenswaardig goed is voor be jaarde zeelieden, die gaarne het zilte nat verruilen voor een baantje aan den wal; Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Vooruit, OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 24 Januari. Hoogste Barometerstand 775 m.M. U Breslau. Laagste Barometerstand 726.6 m.M. te Aureyri. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Januari: Matige, tijdelijk wellicht krachtige zuide lijke tot zuidwestelijken wind, toenemende bewolking, later wellicht regen, lichte vorst tot matigen dooL 23 JANUARI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN tp. biliioen) 0 064 PARIJS 12.— BRUSSEL 11.05 WEENEN LONDEN 11.40 STOCKHOLM. 7C.05 KOPENHAGEN. 43.70 CHRISTIANS 37.50 BAZEL - NEW-YORK 2.70*/, ROME In het andere briefje vraagt de schrijfster „vergiffenis voor de schande, welke zij haar man had aangedaan, door zijn naam te be kladden". Mevr. V. beeft toegegeven, dat zij deze briefjes heeft geschreven. Op een avond had baar man tegen baar gezegd, dat hij een mooi spelletje kende. Hij dicteerde baar toen de beide briefjes. Eerst na lang en vervelend aandringen van haar man was zij tot het opschrijven over gegaan. Het spelletje was daarmede echter nog niet uit. Haar man hield de beide briefjes achter zijn rug en nu moest Z'j ra den, welk briefje hij naar voren zou ste ken. Kwam het eerste, dan zou zij (dus me maar van napleiten over bevoorrechting oi vrouw V. zelf) het eerst sterven, doch als zij partijdigheid is later geen sprake. (Rott.) Wat er aan voorafging. De verdachte blijft ontkennen. In verband met de arrestatie van den heer V. kan nog het volgende worden me degedeeld: Zooals reeds gemeld is, bestond er goe de grond om aan te nemen, dat de echt- genoote van den gearresteerde, ten gevolge van opzettelijke arsenicumvergiftiging ern stig ziek was geworden. De behandelende geneesheer stelde den burgemeester en den commissaris vanpolitie met het geval in kennis, waarop een uitgebreid onderzoek volgde. Verschillende personen werden in verband daarmede gehoord. De leiding van dit onderzoek berustte bij den inspecteur der recherche, den heer Losekoot, die on vermoeid doorwerkte, om alle draden van de zaak in handen te krijgen. De patiënte is na haar vertrek nu uit het ziekenhuis te Amersfoort naar een Sana torium te Putten o. d. Veluwe vertrokken. Lang heeft ze daar echter niet vertoefd, I omdat haar echtgenoot haar reeds na eenige j dagen per auto afhaalde en naar de familie te Ooster-Blokker bracht, waar ze vóór haar huwelijk woonde. Bij dit huwelijk heb ben vermoedelijk financieele redenen een j hoofdrol gespeeld De heer V. schijnt zijn j huwelijk dan ook niet serieus te hebben I opgevat. Zelfs in de naaste omgeving van den heer V. wist men destijds zoo goed ais niets van het voorgenomen huwelijk. Een merkwaardige bijkomstigheid was nog EEN EIGENAARDIG GEBRUIK. Op visschersplaatsen, zelfs al liggen ze onder den rook der groote steden, heer- schen nog menigmaal eigenaardige gebrui ken, Zoo gaf de „benoeming" van een „klinker" te Scheveningen nog al eenige emotie. Voor wie niet op de hoogte is met het ambt der klinkers moge het volgende die nen: Scheveningen heeft vijf klinkers, min of l wu den anderen arm aanwijzen zou, kwam de heer V. het eerst te overlijden. Hoewel mevrouw V. zich tegen deze vertooning verzette, voldeed ze toch aan het verzoek van baar man. Welk briefje naar voren kwam is onbekend, hoofdzaak is, dat de beide briefjes bewaard zijn gebleven. Zij moesten dienen om zelfmoord als oorzaak van haar dood te kunnen opgeven. De briefjes, welke mevrouw V. na het spelletje nooit meer heeft gezien, waren in een enveloppe, bedrukt met den firmanaam, door een kier van de kast gestoken. Hier door wordt de vreemde plaats van de brief jes onder in de kast van mevrouw V. ver klaard. Zij zelf wist niet, dat die briefjes nog bestonden. Na afloop van de markt, kregen Dinsdag de gebroeders F. en K. de Haas. in het café van De Jong op den Heuvel te 0:-s ruzie. De kastelein zette het tweetal, dat elkaar weldra in de haren gevlogen was, buiten de deur. Daar werd de strijd voortgezet en smeet de woedende F. den erg tegensparte lenden K., dwars door de dikke spiegelruit van de firma Tempel. De ruit werd totaal vernield en de étalage der drogisterij in een ruïne herschapen. De mishandelde jongeman kwam er met een paar schrammen aan het hooid af. Men schrijft ons uit Rotterdam: Op het vliegterrein Waalhaven alhier, heeft een ongeluk plaats gehad, dat won dat een der hoofdgetuigen aan de politie f der boven wonder nog goed is afgeloopen. te kennen gaf, dat zich bij de kort vóór het huwelijk overleden moeder van den heer V. dezelfde ziekteverschijnselen hadden geopenbaard als bij de echtgenoote. Op last van den rechter-commissaris te Utrecht werd toen het lijk opgegraven en aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Over het resultaat van de sectie is op dit oogenblik nog niéts bekend. Ook de gasvergiftiging van j.l. Zaterdag avond is nog niet opgehelderd. De ver dachte blijft ontkennen. Vast staat eenter, dat in de woning iemand is geweest, die gepoogd heeft mevr. V. door gasverstikking van hel leven te berooven en dat aan de voorbereiding hiertoe alle zorg is besteed. Naar de Tel nader verneemt, werd Woensdagmiddag voor den rechter-commis saris uit Ulrecht met eenige justitieele- en politie-ambtenaren een onderzoek in de woning van den drogist V. aan de Arn- hemschestraat ingesteld. Ook werd mevr. V. zelf gehoord. De uitslag van het onderzoek gaf de justi tie aanleiding ook nog een broer van den heer V. te arresteeren en naar Utrecht te doen overbrengen. Een zeer verzwarende omstandigheid voor den echtgenoot van mevr. V. is 't vinden van twee briefjes in een gtsluien kast. In het eene briefje deelt de schrijf ster mede, blij tc zijn, dat de dood haar verlost heeft uit de aardsche ellende. Zij zou nu rust en uitkomst vinden. Uit Amstrdam was het vliegtuig van de Kon. Luchtvaart Maatschappij „H.N.A.B.S." aangekomen om korten tijd later naar Parijs door te vliegen. Aangezien echter het weer niet gunstig was en een betrek kelijk dikke mist hing, werd besloten de reis niet voort te zetten, doch weer terug te keeren iiaar Amsterdam Daartoe moest het vliegtuig „gezwaaid" worden om tegen den wind in te kunn-e-n starten Terwijl dei vliegenier S., met het toestel over het ter-' rein huppelde, zakten de wielen door de drassigheid van het terrein weg, liep de machine vast en bleef, met den staart in de lucht, steken. De wind deed de rest, zoodat het vliegtuig geheel over den kop sloeg. Bovengenoemde aviateur en de in zittende reiziger kwamen er zonder letsel af, doch de propeller en de motor waren beschadigd. Ongeveer een kwartier later konden be-de pzrsonen met een ander.toe stel naar Amsterdam vertrekken. De beide metaalbewerkers, sedert eenige weken te Tiel gedetineerd, verdacht van betrokken te zijn bij den dubbelen moord te Culemborg, zijn weer naar Utrecht over gebracht in verband met de aldaar in de Van de Croezcla-n geplecgden inbrrak waarvan zij eveneens verdacht worden. Het betreft f.er een administratieve maatregel. Zij zijn niet ontslagen van rechtsvervolging. j wat de Culemhorgsche zaak betreft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1