Van het Vaticaan f Vrijdag 25 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14646 Dit nummer bestaat uit 12 biadsijden, - Eerste blad. UIT DE PERS. BINNENLAND. OVER EEN ANDEREN BOEG. i HAARL EMMERL1EDF EN SPAARNWO'JDE. Concert-uitvoering ten bate Parochiaaï-Gebouw. HAARLEMMERLJEDE. HALFWEG. •HILLEGOM. SASSENHEIM. if Waarom juis» Franken's Melkbrood? Omdat U dan ZEKER is bmod te hebben bereid uit de BESTE grondstoffen! VOORHOUT. LEIDER VELSEN. GEMEENTERAAD. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LISSE. VEI SEROORD. IJMUIDEN. Loonactie visscherijbedrijf. BEVERWIJK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en. Agentschappen: Per week 0.25 ?er Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No, 5970. COURANT Advertentiën 35 cents n»> Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Men bericht ons uit Rome d.d. 21 dezer: Heden, feestdag van de H, Agnes, welke ook de sterfdag was van wijlen Mgr. Dr. Schaepman, werden volgens oude gewoonte twee lammeren gewijd in de Basiliek van j deze H. Maagd en Martelares op de via Nomentana, waar ze begraven ligt. Deze wijding geschiedt onder de plechtige Hoog mis, gedurende dewelke de diertjes met bloemen en linten versierd in een mand naast het Hoogaltaar liggen. Na de Hoogmis werden de lammeren per koets naar het Vaticaan gebracht, naar het particulier vertrek van Z. H, den Paus, die de diertjes zegende en liefkoosde, en den tegenwoordigen Koorheeren van Sint Jan van Lateranen, den regulieren Kanunniken van de Basiliek van de H. Agnes en den Paters Trappisten, uit wier schaapstal de lammeren voortkomen,dan Pauselijken Zegen gaf. Officieel werden alsdan de lammeren overgegeven aan den Deken der Rota, die ze deed brengen naar de Benedictinessen bij de kerk van de H. Cecilia. Daar worden de dieren opgevoed en van hunne wol wer den de pallia gemaakt welke de Paus schenkt aan alle Aartsbisschoppen en aan sommige Bisschoppen die Z. H. bijzonder wil eeren, In de kapel der Zwitsersche lijfwacht had de installatie plaats van den nieuwen aal moezenier der wacht, den Ew. Heer Krieg, uit het kanton van Sint Gallen. De nieuwe aalmoezenier hield een preek tot de Zwit sers en des avond was er voor de brave Zwitsers een feestavond bereid in de ka zerne. DE OPLOSSING DER KABINETS- CRISIS. Prof. J. de Louter heeft in „De Nieuwe Courant" zijn meening gegeven over de op lossing der Kabinetscrisis. Over de opdracht aan de rechterzijde schrijft prof. de Louter „Te goeder- of te kwader trouw heeft men hierin gezien een delegatie der koninklijke macht of een opdracht tot kabinetsvorming aan partijen door dézen als een daad van autocratie, door génen als bewijs van zwak heid veroordeeld. Ten onrechte. Ik zie daarin veeleer een oprechte en voor de hand lig gende poging om normale verhoudingen te herstellen en den weg te banen tot een regee ring in overeenstemming met de meerderheid der volksvertegenwoordiging een voorzeker buitengewoon, doeh heilzaam middel om de ontspoorde raderen van het staatsorganisme in het juiste spoor terug te leiden. Er was geen sprake van afstand of overdracht van gezag, zelfs niet van de aanwijzing van een premier, veel minder van een ministerie, doch alleen van een uiterste poging om de Kroon in staat te stellen overeenkomstig haar wensch en haar standvastige gedragslijn een kabinet te vormen in den waren constitutio- neelen zin. Toen ook dit faalde, bleef aan- de Koningin niet anders over dan door weigering van het ontslag de bestaande regeering als het ware dringend uit te noodigen haar zware taak voort te zetten. Is daarmede de schendende hand geslagen aan onze constitutioneele beginselen? „In geenen deele. Het aanvaarden eener benoeming en het indienen van het ontslag blijft, evenals elk zijner regeeringsdaden tusschen begin en einde van zijn ambt, uit- slui end ter verantwoording van het kabinet, doch de ministerieele verantwoordelijkheid vordert niet, dat de minister de verantwoor delijkheid aanvaardt voor daden, waaraan hij niet deelnam; zij bepaalt zich tot zijn eigen medewerking, welke noodig is om de uit oefening van het koninklijk gezag te verze keren. Daarom is het herleefd kabinet vol ledig jegens de Staten-Generaal verantwoor delijk voor zijn aanvraag om ontslag in Oc tober, zoowel als voor de wederaanvaarding der regeering in Januari 1.1. Na de drie mislukte pogingen tot een meer normale oplossing is deze wederaanvaarding m.i. ten dard van moed en vaderlandsliefde. De S.D.A.P. heeft de hoop, met de ka tholieke Staatspartij een politiek eenheids front te vormen, thans wel moeten opgeven. Het gaf anders zoon eenvoudig reken sommetje: S.D.A.P. 20, katholieke partij 32, samen 52 zetels in de Kamer, dus de meer derheid. En de S.D.A.P. moet daarbij wel geregend hebben op haar zuigkracht om zooveel ka tholieken naar de S.D.A-P- over te hevelen, dat zij op den difur in de nieuwe coalitie de toonaangeefster zou zijn. Nu alle uitzicht op een samengaan met de katholieke partij haar is ontnomen, zal de S.DA.P. het over een anderen boeg wende', want zij wil met alle geweld regeeringspartp worden. De communisten willen haar daartoe graag helpen, maar die versmaadt Troelstra, min der vermoedelijk omdat ze maar anderhalf man en een paardekop sterk zijn, zooals hij telkens smalend opmerkt, dan omdat hij beducht is voor hun consequenties en meer principiël Marxisme. Ook de vrijzinnig-democraten zouden van een samenwerking op democratischen grond slag niet afkeerig zijn, maar deze partij van „officieren" telt te weinig manschappen. De katholieken zijn en blijven de groote groep, van wie de politieke Zondag moet komen. En nu zullen de sociaal-democraten een jaar lang (ook zonder Kamerontbinding hee- fcen de verkiezingen voor hen al begonnen) den boel op stelten zetten en blijven zetten, in de hoop daarmee de katholieke arbeiders te vangen. Mr. Mendels heeft dezer dagen te Amster dam gezegd: door onverzwakte en onver moeide doorzetting van onze actie zullen wij de katholieke arbeiders naar onze beweging moeten zuigen. En mocht er een democratische katholieke groep tot stand komen (de Katholieke Volks partij wordt klaarblijkelij-k door de S.D.A.P. voor minder dan vol aangezien), dan zouden we, zei mr Mendels daarmee kunnen sa menwerken. hei1 wenscht. Het hoofdbestuur meende de door de Directie voorgestelde wijzigingsmogelijkhe den van art. 36. R. D. V, te moeten ont raden en stelde voor op andere wijze aan de bezwaren der Directie tegemoet te komen, zonder art. 36 te wijzigen, indien op de an dere punten overeenstemming wordt bereikt. Over het voorstel der Directie, alsmede over het tegenvoorstel van het hoofdbestuur werd langdurig van gedachten gewisseld. Er was een strooming, welke van verder on derhandelen wilde afzien, om door den rech ter te laten uitmaken of een loonsverlaging op grond van art. 36 al of niet toelaatbaar is. Tenslotte aanvaardde de vergadering ten ranzien van de kwestie van art. 36 met zeer groote meerderheid het standpunt van het hoofdbestuur. Wegens het vergevorderde uur, werd besloten de overige punten te be handelen in een vervolgvergadenng op Maan dag 4 Februari te Utrecht. Zondag 27 Januari aanstaande geeft bet R. K. Harmoniecorps „St. Jacobus" alhier een groote uitvoering ten bate voor het Parochiaal Gebouw. ^De aanvang der uit voering is gesteld op half 8. Het programma dat door het bestuur is samengesteld, laat wel zien, dat deze-avond een succes moet worden, aangezien de heer Willy Pasturs uit Amsterdam zijn medewerking heeft toe gezegd. Het programma luidt als volgt: 1, Opening door den voorzitter. 2. Couve- nir Spaarnwoude, Joh. Smit. 3. Doux Nectar Pas Redouble, J. Utteruulge. 4. La Clochette magique avec colo de Carillon, G. Valier. 5. Optreden van den heer Willy Pasturs 6. La Petite Ducthesse, F. Riecius. 7. Foletle Valse, Deladrètte. Pauze: 8. Une Maar mocht bel tot een eventueele coalitie Conf-lcnce Valse, J. B. Mi~nc. 9. ne komen, dan dienen wij besloot de heer Men- Blagueur pas redouble par, Feremans. dels, te zorgen daarin het sterkste te staan: *P* Optr den van oen heer urs. wij moeten niet de minderheid, maar de i Potpourri populaire, G. Kenaud. 12, Le meerderheid in die coalith hebben. Volontair, H, Colint Zoowel muzie.e als Naar aanleiding van een en ander schriift humorist is geheel vreemd aan de vorige het „Huisgezin": uitvoering., Het nieuwe Patronaatsgebouw. De voormalige openbare lagere school te Spaarnwoude, onlangs door het R. K. Kerk bestuur te Haarlemmerliede aangekocht met It doel om daar een Patronaatsgebouw In te maken, is als zoodanig gereed ge- Imen en Li. Zondag voor het eerst in ge- luik genomen. Uit het voormalige school- Jbotyw, dat uit drie lokalen bestond, zijn binnenmuren gesloopt, waardoor een boie groote zaal, ter oppervlakte van pm 110 M2. werd verkregen. Daarenboven er nog aanwezig een vast tooneel ter ootte van 42 M.2, Het gebouw, dat geheel In electrisch licht is voorzien, hetwelk Ingelegd is door het electrisch installatie- Ireau J. Zuure te Amsterdam, is een Jiraad van Spaarnwoude, waartoe zeer Iker niet het minst bijdraagt de prachtige tcors, uitgevoerd door H. van Geldorp, |hier. [H. Missie. In onderling overleg met de erschillende veteenigingen zijn de kerk- lensten, in verband met de H. Missie, die Ihier wordt gehouden door 4 Paters Domi- Icanengeregeld als volgt: 's morgens om 6, len 9 uur en 's avonds om 4)4 en 7)4 uur, lis opmerkelijk, dat zich alle avonden Ider de geloovigen verscheidene toehoor- |rs bevinden, niet bekoorende tot den K. godsdienst De H. Missie wordt door Izelfde Paters tegelijkertijd gegeven te outrakpolder, telkens om beurten. „Halfweg Vooruit". De voetbalveren iging .Halfweg Vooruit" speelt Zondag a.s. Igen Hillegom; „Halfweg Vooruit II" tegen Jtormvcgels IV en „Halfweg Vooruit III" bgen Ripperda II. lln de laatst gehouden ledenvergadering |erden tot bestuursleden herkozen de hee- pn P. Visser en P. Tiggeloven en tot leden er elftal-commissie de heeren P. Tiggelo- bn, J. Pronk, E. van der Meer en H. Klein. [Openbare Les. Woensdagavond werd hotel Sistermans eene „Openbare Les' [gever. door en voor de leerlingen van pj. Corna. W. M. Hoogervorst, Ged. Mu- pkonderwijzeres van het Kon. Conserva- jrium te 's-Gravenihage, en wonende alhier, ever dan het bescheiden „Openbare Les' Idden we den titel van het Programma Kunstavond" of „Concert" gedoopt. iRuim 200 belangstellenden en muzieklief- pbbers vulden de mooie, in electrisch pht badende concertzaal, waar op. hoogst laakvolle wijze de heer H. G. Hooger- Drst het podium met, planten en groen had lersierd. 1 Ruim 7 uur werd de avond aangevangen Iet een zeer leuk welkomstliedje, dat in irdigen, kinderlijken stijl en opgewekte kngwijs, er de aangename stemming ter fond inbracht. Toen volgden tot de pauze og 17 nummers, leder moest „z'n kunst p-rtodoen" en er werden overvloedige blij- gegeven van vorderingen, Piano èn gel èn zang, alles even mooi, zuiver, tistiek en uitvoering, keurigen aanslag, jder nummer afzonderlijk bespreken zou ver voeren. Zonder aan één der leerlin- te kort te willen doen, willen we uit 18 nummers vóór de pauze slechts ele aanstippen, nl. Ligna Sylvarum ijtg) van "H. Zagwijn, door mej. J. E. entholt, Kerstfantasie (orgel) van Lips, or mej. G. Engel en „Lied zonder Woor- 'n" (piano) van F. Mendelsohn Bartholdy or jongeh. Jan Payens, met deze drie yens drieërlei inuziekuitbeelding. Doch joals gezegd, alles was in de puntjes! Voor het eerste gedeelte van den avond arwel zeggen, moeten we nog aanstippen belanglooze medewerking van een klein ar fijn dameskoor dat ter afwisseling ::h met mej. Elly Elfrink als piamste- rlinge, en mej. Hoogervorst als dirigente. or de pauze uitvoerde: „O, Salutaris' In J. Haagih, C. s. s. R. en „Meinacht," jmpositie van mej. C. W. M. Hoogerworst Ive. Een lieve attentie was, dat van een [bekende, onmiddellijk na dit nummer, mej. H. een bloemstuk werd aan.ge- |den. oen werd er gepauzeerd. Toen mej. Hoogervorst na de pauze weder |t podium betrad, wachtte haar een nieu- verrassing: een sluier werd weggenomen op een tafeltje zag men 'n prachtige ndule met coupes en een flacon eau-de- logne. Mej. W. Verleur sprak nu de be iinde leerares toe. Zij zeide, namens de erlingen dit souvenir aan te bieden als wijs van hartelijke sympathie en zij uitte 'aar blijdschap, dat zij dit mocht aanbieden. Zii prees verder nog haar velen arbed. Zulk een hartelijke hulde had Mej. Hoo gervorst niet kunnen verwachten. Zichtbaar aangedaan, dankt zij voor zooveel belang stelling en uitte den wensch, dat alles ver der in dezen avond goed zou loopen. Hierna ving het tweede gedeelte van den avond aan. Ook thans weder hetzelfde on berispelijke spel, nu moeilijk. Het eerste deel der Sonate van Mozart door Mej. H. v. Waveren, Andante uit de le symphonie van Beethoven (4h) door Mej. A. Warmerdam en Mei. Hoogervorst, Imj.-ompfie (pianoj van F. Schubert door Mej. H. v. Tellingen en Cavarine der Agathe (zang) van C M van Weber door idem, zijn slechts enkele gre pen; hoe graag ook, we kunnen niet volle dig zijn. Nog 'n paar koornummers tot slot waarvan „Spreekwoorden quodlibet" van Arthur Claessens, op aandringen werd her haald. Hierna zette Mej. Hoogervorst zich aan het orgel, speelde het Wilhelmus, dat door allen staande werd gezongen. Len slotwoord sprak de heer H Veld- huijzen van Zanten. Spr. herinnerde even aan het laatst gezongene vóór 't Wilhel mus. Daar hoorde hij: eind goed al goed, maar deze avond zou niet goed geëindigd zijn indien men zich niet van den plicht kweet, Mej. Hoogervorst, hartelijk dank te zeggen voor alles, wat zij voor dc Hillegom- sche jeugd op muzikaal gebied doet voor hare opvoeding. Uit djler naam bracht spr. hulde voor haar werk. Uit hetgeen de leer lingen presteerden de vorige maal en nu, blijkt hun groote vooruitgang door hare leiding, uit „Meinacht" hare gave als com poniste; dank zegde spr. voor dezen avond, die allen kostelijk heeft geamuseerd. Met een welgemeend hoera eindigde deze genotvolle avond. H.-K. Volksbond. (Vervolg.) De heer A. van der Meer maakt aanmerking op den post bestuursraadvergaderingen. De voorzitter antwoordt, dat deze post uil on voorzien bes'red'n wordt en deze niet. te ra ■"en is De begrooting wordt aangenomen. Daar geen candidatenliisten ziin ingekomen, worden de heeren G. Bogaards, 2e voorzitter; N. S. v. d. Eist. le secretaris; C. Laradweër- Johan, 2e penningmeester; J. Zwaani le com missaris; H. J. de Groot, 3e commissaris, her kozen verklaard. De penningmeester van „Hulp in Nood", de heer E- Franken, gaf over 1923 een verslag. De inkomsten waren 935.99, de uitgaven 980.22)4. Verstrekt werden: 982 liter melk, 110 eieren, 21)4 Kg. vleesch, 20 H.L. eier kolen, 15)4 H.L. Anthradet. 2550 harde tur ven. 756 Kg. tarwebrood, 105 wittebrooden en 77)4 Kg. rijst, ter\Vijl aan de kas „Zieken zorg" 50 werd geschonken. De secretaris van ..Hulp in Nood", de heer A. v. d. Meer, werd met algemeene stemmen herkozen. Tot verificateurs overd 1924 werden be- .oernd de heeren A. Beijk en R. Haver. Bij de rondvraag vestigt de heer Haver de aandacht er op, dat werkioozen gingen vragen om steun aan anderedenkenden. De voorzitter zegt, dat dan pas reden tot klagen is al-s men bij eigen geloofsgenooten of vereenigirg tevergeefs heeft aangeklopt. De heer Krom bespreekt daarna en geeft in overweging te onderzoeken, of er werkelijk armoede geleden wordt; hij meent van wel. vooral in de groote gezinnen De voorzitter doet mededeeling. dat dc vol gende week degenen, die zich opgaven als lid tier Mondhamvonicavereenigrng, ter vergade ring zullen worden opgeroepen. De heer P P. Meeuwsen zou gaarne eenige leekencursussen georganiseerd zien. De voor zitter zegt onderzoek in deze richting toe. De heer Krom wekt allen op tot bezoek aan den Filmavond van „Herwonnen Levens kracht" op 15 Februari e.k. Volgt sluiting, waarna eenige levensmiddelen worden verl-ool, al-s rijst, spek en worst. R.K. Ziekenfonds „St. Antonius." Deze vergaderde Woensdag 23 dezer in 't Patro naatsgebouw De opkomst was vrij goed De voorzitter wenscht, den leden een Zalig Nieuwjaar en zeide, dat de financiëele toe stand van 't fonds goed is. De notulen werden goedgekeurd. Het ledental is, gelijk vorig jaar. 76; waar van 40 dubbel en 36 enkel verzekerd. De commissie die de rekening van den pennningmeesier over 1922 heeft gecontro leerd, verklaarde, alles in de beste orde te hebben bevonden De voorzitter bracht den penningmeester, den heer B v. Werkhoven, dank voor zijn accuraat beheer. Uit het financieel verslag van den penning meester, over 1923, stippen wij aan: Ont vangsten. contribution en donatiën, 594.31; Rente; ƒ55.98; Totaal 650.29; Uitgaven: Ondersteuning aan zieken: 489.50; Bodeloon etc. 102.68; totaal ƒ592.18; Batig saldo; 1922, 1555.86; 1923, ƒ58,11; Totaal 1613.97. De heeren P v. Leeuwen en A. v. Berks], zullen kas en boeken gaan controleeren. De gelden zijn belegd bij de Raiffeiscn- bank, waarvan 1000 meer rentegevend. Een voorstel wordt gedaan, om de gelden bij de Centrale-Volksbank te beleggen. Hierover ontspon zich een breede discussie, met als eindresultaat, dat het voorstel tot een vol gende vergadering wordt aangehouden, daar bovengenoemde 1000 niet voor 1925, op vraagbaar zijn. Op de vorige vergadering was het besluit genomen, de uitkeeringen voor dubbel en enkel-verzekerden, resp. te verhoogen, als volgt: van 9 op 12 en van ƒ4.50 op 6 per week, op voorwaarden dat, zoo de re serve boven de 1000 bleef, het bestuur tel kens dezen maatregel voor 3 maanden kon verlengen De uitkeeringen zouden echter op 't oude peil worden gebracht, wanneer de reserve niet meer op peil was. Op voorstel van den heer F. M Angeva- ren, werd besloten, telkens op de jaarverga dering, een besluit voor een jaar te nemen. Hierna sluiting R.K. Ziekenhuisfonds. De finantiëcle toe stand is als volgt; Ontvangsten: 1039.95; Uitgaven; 536.79; Batig saldo ƒ503.15, Binnenkort is een algemeene ledenverga dering te verwachten. Aanbesteding. Bij de Woensdag door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland gehouden aanbesteding van de levering ge durende 1924 van A Houtwaren (in 5 per- ceelen) en B. grind, steenslag, rijshout, enz. (in 3 perceelen) was ingeschreven als volgt: A. Houtwaren; firma W. Loos en Zoon, Blokzijl, perc. 3016, 3. 674, 4. 630, P. A. Conijn en Zoon, Alkmaar 1. 2840.82 2. 2819.76, 3. 812,17, 4. 628, 5. 445.07 C. E. Hoogendijk, Zwammerdam: 1, 2810, 3. 809; 5. f 421; J. Raaymakers, Hel mond: 1. 2770, 3. 698, 5. 348; Hout handel v.h. W. Hoogendijk Wzn. Gouda: 1. 2686, 2. 2476, 3. 886, 4. 682, 5. 374; F. A. van der Eerden, Boxtel: 1. 2684. 3. 999, 4. f 745, 5. f 395; P, J. v. d. Haa- gen, Boxtel; 1. 2588, 3. 795; N V. v.h. C. D. Kemperman, Silvolde: 1 2529; L. F. Mol, Breda: 1, 2297, 3. 745; Ambachts- leer en Van der Meulen, Amsterdam. 2. 2872.23; 3. 735.63, 4. 563, 5. 451.61; Gebrs. Huisinga, IJselmonde: 3 800, 4. 695, 5. 475. B. Grind, enz. Perc. 6. J. Samson, Lei den 1735; D. Versloot, Bodegraven 1560, J. Mannak, Amsterdam 1458; A. Obbing, IJselmonde 1498; N.V. v.h Tarnen en Verstoep, Gouda 920; C Schipper, Amsterdam 1395. Perc. 7: J. Samson 1440, D. Versloot 1350; J. C. van der Horst, Amsterdam 1194; C Schipper 1150. Perc. 8: C. Schipper 300; D. Ver sloot 294; J. Samson 330; Tarnen en Verstoep 152.40. Perc. 9: C. Schipper «emeentebegmoolMig it-v ir Bij post 29f van de K. S. A. thuis hoorde; de vergade ring ging hiermede accoord. Nog was een schrijven ingekomen van het Hoofdbestuur met een aansporing tot steun aan het Waarborgfonds. Dc Voorzitter lichtte dit punt toe, waar uit bleek, dat het bestuur de leden zal be zoeken en de lijst ter teekening aanbieden; spr. hoopte, dat de afdeeling Lisse in deze een goed voorbeeld zal geven. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat naast een ontvangst van 790.43X> een uitgave viel te bceken van 728.34. alzoo een voordeelig saldo van 62.09'A. De heeren F Zwetsloot, N. van Rooijen en A. van Zeist verklaarden na controle de bescheiden accoord. De Voorzitter stelde hierop voor, den penningmeester te dechargeeren, waarmee de vergadering instemde. Wegens afwezigheid van den secretaris, kon geen verslag worden uitgebracht van het S. A. N. T. O. S.-fonds. De' heer A. van Steijn vond het treurig, dat dit fonds zoo weinig steun geniet. Staande de vergadering gaven zich een paar leden op, om voor dit fonds te wer ken. De heer Wesseling bracht hierna het jaar verslag uit van de propagandaclub, .waaruit bleek, dat haar ijverige voorzitter had be dankt waardoor de spil is gebroken. De Voorzitter vroeg uitbreiding der club, omdat weer veel werk te wachten staat, daar o.m. weer een Hanzedag te wachten is. De heer N. van Rocijen deed verslag van het fonds H. B. V.; hieruit bleek, dat dit ook achteruitgaande is. De verkiezing van een voorzitter had tot uitslag, dat de af tredende met overgroote meerderheid van stemmen werd herkozen. De gekozene dankte voor dit overgroote blijk van ver trouwen en het deed hem goed, dat de le den zich unaniem voor zijn aanblijven heb ben uitgesproken; een duidelijk bewijs, dat de leden achter hem staan. Hierna was aan de orde een bestuurs voorstel om de contributie met 2.50 per jaar te verlagen en afschaffing van boete en presentiegeld. De Voorzitter lichtte dit punt toe en zei de, dat hiermee meteen het volgende punt „Begrooting 1924" werd behandeld; deze staat in inkomsten en uitgaven tot een be drag van 519.50. Beiden punten werden z. h. s. aangeno men. Aan de orde was nu de bespreking 12 H- jarig feest in November a.s. De voorzitter stelde voor ,nu alvast een commissie te be noemen. Van het bestuur hebben zich be schikbaar gesteld de heeren B. Theissen en J. van der Voort. Verder gaf zich op de heer G. Ransdorp. In een volgende verga dering zullen nog twee leden worden be noemd. Twee nieuwe leden werden hierna aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur had vergaderd met het bestuur van de Christelijke Middenstandsvereeni- ging; deze laatste was van meening, dat het Gasbedrijf zich op bet terrein van den Mid denstand bewoog; in een volgende vergade ring zullen de leden meer van deze zaak hooren. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken besproken betreffende de feestviering 12)»-jarig bestaan, Hanzedag en Hanzebank, waarna de vergadering met den Christelij- ken Groet werd gesloten. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. kies- vereeniging houdt op Dinsdag 29 Januari des avonds te half acht in het Bondsgebousv hare jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslag, Rekening en Verantwoor ding Penningmeester. Bestuursverkiezing wegens aftreding van het geheele bestuur volgens artikel 7 der statuten; de dames mej. M. van der Poel en J. Vreeburg en de heeren F. G. J. van der Eerden, J. Onderwater, H. van der Poel en A Bon stel len zich niet meer herkiesbaar. Rapport Verificateurs. Verkiezing afgevaardigden der Kamer-Centrale Leiden. Idem Provinciale Centrale. Ziekenzorg. Dezer dagen hield de R. K. Vereeniging „Ziekenzorg St. Joannes de Deo" hare eerste algemeene vergadering in het Bondsgebouw, De opkomst was best. De waarnemende Voorzitter, de heer J. G van Veizen, opende met gebed de ver gadering en heette allen welkom. Hij deelde mede. dat ongeveer 1000 personen tot het fonds zijn toegetreden. Twee leden zijn reeds op kosten van het fonds in een zie kenhuis behandeld. De Secretaris las hierna de oprichtingsge- schicdcnis voor. Hierna werd het reglement voorgelezen, wat alsnog enkele besprekingen ontlokte. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. Th. van Kesteren en wel in de plaats van den her Th. Raaphorst, die tot bode is benoemd. Na de rondvraag, waarbij nog enkele opmerkingen werden gemaakt, werd de vergadering gesloten. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig waren alle leden. Voortgegaan werd met de behandeling der Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10Haarlem 25 JANUARI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0 063 12.15 BRUSSEL I0.971/. WEENEN 0.38 LONDEN 1L391/ STOCKHOLM. 69.95 KOPENHAGEN 43.75 CHRISTIANJA 37.30 BAZEL 46.55 NEW YORK 2.69 L ROME 360. Perc. 9 en 11 tezamen: D. Versloot 2172.50. Perc. 10: J. A Egas, Hardingveld 465; I I. Visser, Werkendam 376; F. A. de Groot, Sliedrecht 340; J A Swets, Hardingveld 326; A. Kraneveld, Sliedrecht 323. Perc. 11: C. Schipper 1625; J. P. van der Horst 1328.90, Perc. 12: J. Samson, 200. R, K. Middenstandsvereeniging. Giste renavond hield de R. K. Middenstandsver eeniging in het Café van den heer J. Suiker- land haar 12de jaarvergadering met eene I vrij goede opkomst. De voorzitter, de heer F. G J. van der Eerden, opende de verga dering met den Christelijken Groet en hee- ten allen welkom. Hij wenschte allen een Zalig Nieuwjaar en hij hoopte, dat ook het zakenleven goed moge gaan, beter dan in 1923. Ook hoopte hij, dat de enkelen uitge treden leden in dit jaar weer mogen toetre der. Wat het zakenleven betreft, een en ander wijst er op, dat de malaise aan het verdwijnen is. Op dc- notulen waren geen aanmerkingen. Hierna bracht de secretr.ris zijn jaarverslag uit, hetwelk kort en zakeli'k was. Ingeko men was een schrijven inzake het in den a.s. zomer te houden Eucharistisch Congres tot deelnamen en de aanbieding om in de afdeeling een Eucharistischen avond te geven. De oorzitter meende, namens het bestuur, dat deze zaak bij het PI. Comité steun aan uilgetrokken werk ioozen, hoopt de heer Maas dat B. en W. n;iet bij de pakken gaan neerzitten, ook al geeft het Rijk geen bijdragen meer. Laten wij trachten te bewerken dat bij den sluisbouw en op de groole fabrieken, als de papierfa briek en Hoogovenbedrijf, zooveel mogelijk menseher. uit de gemeente Vel sen te werk worden gesteld. De voorzitter zegt, dat B. en W. altijd in tteze richting werkzaam zijn geweest. De voorzitter zegt, dat B. en W. ook in Den Haag al hel mogelijke doen. Als er weer een steunregeling van het Bijk komt, is Velsen een der eerste gemeenten, die een bijdrage krijgt, juist omdat wij onlangs de steunrege ling voor de visschers hebben ingetrokken. De heer Schuitenmaker ondersteunt het door den heef Maas gesprokene. Spr. deelt mee, dat in Mei 1923 in onze gemeente uil 52 verschillende plaatsen 843 personen werk ten, die hier niet hun domicilie hedden. Do heer Bosman zegt. dat het wel eens goed zou zijn dat meegedeeld werd, hoeveel er wekelijks wordt uitgekeerd door de armbe- -luren. De heer Ha nigra af zegt het niet precies te "ten, maar het is een zeer groot bedrag. De heer Bosman: Zeker wel f 3000 p. week. De heer v. d. Steen vraagt of er van dat ;eld niet wal besteed kon worden om meer haringschepen in de vaart te brengen. Ver scheidene schepen kunnen niet weg, omdat ze gerepareerd moeten worden. Dat zon ook werk geven. De voorzitter wil dit onderzoeken. De post wordt goedgekeurd. Bij post 299 informeert de héér Dalmeye» of er al een correspondent benoemd is voor de Arbeidsbemiddeling. De heer Handgraaf antwoordt, dat de hoofdcommies tijdelijk Is benoemd. Bij post 308, hoofdelijke omslag, komt de heer Dalmever nog eens terug op het gebeur den.. Spr. zegt. dat B. en W. in hun nota dezen toch hadden geraamd op 685.000. Het voor stel van rechts heeft er 675.000 va', ge maakt. Aan spr. is dit alles niet duidelijk. Waarom geschiedde dit? B. en W. vontten het eerste bedrag toch aannemelijk. De hoer Handgraaf zegt, dat alle posten worden geraamd aan de hand van de vorige cijfers en met het oog op den momenteelen: toestand. FVordt vervolgd). Vcrkooping. Bij de ten overstaan van notaris Boerlage, krachtens art. 1223 B. W. gehouden verkooping, werd het gebouw Tivoli, ingericht voor café en pension, met voortuin en speeltuin, gekocht door den makelaar Stoer te Amsterdam vooe ƒ20,700 Een huis aan de Melklaan 12 werd ge kocht door den heer C .Vroom alhier vooi 2150. Concert. Donderdagavond gaf hei Symphonie-orkest Euphonia alhier, direc teur de heer M. Adam te Haarlem, een concert voor leden en donateurs in de Concertzaal Ticoli, die geheel bezet was. Er was een mooi programma, vooral Berceuse de Jacelyn van Godard met de mooi-uitgevoerde viool-solo door den heer Los, de Lohengrin-ouverture en de Butter fly-fantasie vielen zeer in den smaak. Naar wij vernemen hebbent de combinatie van vakorganisaties in het visscherijbedrijf en' de reeders overeenstemming bereikt inzake de loonregeling voor de opvarenden. Botsing. Woensdagmiddag had op den Alkmaarschen weg een botsing plaats tus schen een autobus en een handkar. De handkar bekwam weinig schade, de autobus reed door. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm. na een geduldig lijden, meermalen gesterkt door de H. H. Sacra menten, mijne innig geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgzame Vader, O LOF HUIBERTS, in den ouderdom van 66 jaar, Uit aller naam: Wed. H. A. HUBERTS- VAN BRUGGEN en Kinderen. Zuid-Schalkwijk 38. 24 Januari 1924. De H.H Uitvaartdiensten zul len gehouden worden in de Parochiekerk van O L. Vr. Rozenkrans, Spaarne op 28 Jan. a.s. te 7)48K u. de stille H.H. Missen en te 9)4 u. de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van uit de Kerk op het R.K. Kerkhof „St. Barbara" te Schoten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1