LAATSTE NIEUWS Voor onze Jeugd _ii j: kerk: en school. GSM. BUITENL. BERICHTEN. MARKTNIEUWS. 00000000.00 0CZ 0301 lil J0| bedreigd. Ïtï de hoofdstraat atja reeds vele huizen ontruimd. Voor Roomsch Holland's Eere. TELEFOON '"bi De comité's der Commissie van Herstel. De plannen van Rechberg. De nieuwe Engelscbe regeering. De nieuwe Britsche regeering.en het Ruhrprobleem. De Engeische spoorwegstaking. Een rede van Barthou. De separatistische beweging. Het cosaapiot tegen v» Speckfc. Venizelos en de republiek. De dood van Lenin. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Raadselwedstrijd. H P A U PRAAG HAARLEM atlas ZEE M 0000000000 De avonturen van drie vrienden. UIT DEN MOPPENTROMMEL/ Dé Grieksche régêefings» vorm. Volgens een B.T.A.-telegram uit Athene souden in de Grieksche Nationale Vergade- ing door Venizelos een tweetal moties zijn ngediend, waarin de vervallenverklaring van ie dynastie van den troon en de invoering ■an het republikeinsche regime wordt ge- eischt. Dit telegram zal vermoedelijk wel on juist zijn. Dergelijke moties moeten zijn in gediend van de zijde der republikeinsche le den van de Nationale Vergadering. Van Ve- aizelos, die zooals men zich zal herinneren, it ten slotte toch in heeft toegestemd om als minister-president op te treden, is dat ze ker niet te verwachten. Want Venizelos heeft uist steeds op het standpunt gestaan, dat over de kwestie vanfhet al of nietTbehouden van de dynastie en die van de invoering der republiek zou moeten worden beslist door een plebisciet, dat onder controle van de we- derzijdsche partijen zoo eerlijk en onbein- vloed mogelijk zou moeten worden gehou den. Hoe zou hij dus nu met dergelijke voor stellen als het B.T.A. zegt, kunnen aanko:- men Neen, Venizelos zal juist dergelijke repu blikeinsche voorstellen bestrijden en men mag dan ook verwachten, dat er vSn deze beide moties niet veel zal terecht komen. Venizelos beschikt in de Nationale Vergade ring over een meerderheid en hij zal er wel in slagen de rumoerige republikeinen in toom te houden. Het doel van Venizelos is om de eenheid van de natie te verzekeren. Reeds voor de verkiezingen van 1920 verklaarde hij, dat hij aan het Venizelisme, dat den lande zoo schadelijk was, een einde hoopte te kun nen maken, De partijverdeeldheid moest luit zijn. Voor de wet moesten Venizelisten èn Konstantinisten gelijk zijn. Dit schijnt nu ook zijn program en bij den geweldigen invloed, waarover hij beschikt, kan hij mis schien slagen een compromis tusschen de verschillende elkander op leven en dood be strijdende partijen tot stand te brengen. Van belang is zeker wel, dat onder zijn invloed de militaire bonden- zijn opgeheven. Of nu alle officieren ook overtuigd zijn, dat de po- büek niet in het leger behoort? Het is te •reezen var. aiet ca Venizeica zal nog met noeilijkhedea genoeg te kampen hebben, .ïeden te meer om hem nu ook nog niet te aezwaren met iets, waarvoor hij niet aan sprakelijk is gelijk het B.A.T. Donderdag ieed. Welk advies Venizelos zal geven als het plebisciet wordt uitgeschreven en of hij een advies zal geven, zal nader moeten blijken. De opstandige beweging in Mexico. De revolutionairen onder aanvoering van ie La Huerta, hebben blijkens een officieuse mededeeling, het plaatsje Monterey in de provincie Nu:vo Leon, bezet. JAURèS EN HET PANTHéON. Op een vraag van het radicale Kamerlid oer Seine Buisson inzake de overbrenging van de asch van Jaurès naat het Panthéon heeft de heef Poincaré geantwoord, dat toen ;r indertijd sprake is geweest van het aan brengen van een gedenkplaat aan het huis, waar Jaurès vermoord is, de regeering mach- :iging heeft gegeven tot een plechtigheid op den openbaren weg. Deze machtiging blijft -ehandhaafd voor het geval het plan dezer huldiging verwezenlijkt wordt. Voorts heeft de regeering den naam van Jean Jaurès ge- zeven aan de hoogeschool te Castres. Zij ge- ooft niet, dat er onder de huidige omstan digheden aanleiding is on de asch van een zoliticus naar het Panthéon over te brengen, wiens naam de partijhartstochten nog met dkaar in botsing brengt. De heer Poincaré doet opmerken, dat meer dan dertig jaar na den. dood van Gambetta diens hart naar het Panthéon is overgebracht. REGEN EN MIST. Als een gevolg van den onafgebroken re genval rijst het water in de Theems tusschen Oxford en Teddington voortdurend. Er werd geconstateerd, dat er in de laatste week onge veer 5 c.M. regen was gevallen. Op verschil lende plaatsen is het water vèr boven nor maal peoil. Door den hevigen stroom is de rivier moeilijk te bevaren vele bungalows zijn verlaten die nog bewoond zijn kunnen meestal alleen per bootje bereikt worden. De „Daily Mail'' o.a. heeft een foto van een oungalow, die de bewoonster, tot de knieën door 't water wadend, tracht te bereiken. Woensdag werd Londen in een duisternis gehuld, die uren duurde. Reeds vroeg hing er een zware mist over de stad, die steeds dikker werd om 12 uur was het in Trafal- garsquare pikduister. Overal brandden de lantaarns en van uit de winkels en huizen •likkerden vaag de electrische lichtjes. In ,-erschillende stadsgedeelten duurde deze mist 36 uren. BRAND IN KOLENMIJNEN. Een N.T.A.-bericht uit Londen meldt, dat een ondergrondsche brand de kolen mijnen van de stad Tipton bij Birmingham 'erwoest heeftde veiligheid der stad wordt HET CONFLICT BIJ DE ENGELSCHE BUSDOKTOREN. Op 14 Nov. is de conferentie van ver tegenwoordigers uit de commissie van Engel- sche busdoktoren tot overeenstemming ge komen om het aanbod van den minister van Openbare Gezondheid te aanvaarden tot het instellen van een speciaal onpartijdig hof van onderzoek om zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over een geschikt honorarium, betaalbaar van af 1 Januari. De minister zoowel als de doctoren zouden ge houden zijn zich aan het advies van het Hof te onderwerpen. Thans heeft dit hof hierin uitspraak gedaan, meldt een draadloos be richt uit Londen en 9 shilling per hoofd toe gekend, Dit honorarium geldt voor één jaar. Aanbevolen wordt door het hof om een overeenkomst voor vier jaar te sluiten. RELLETJES IN DEN BERLJJNSCHEN GEMEENTERAAD. In den Berlijnschen gemeenteraad is Don derdag naar men uit Berlijn meldt, bij de behandeling van een dringend voorstel der communisten tot betere betaling van het trampersoneel en de werkloozen weer groot tumult ontstaan op de dichtbezette tribune. De Voorzitter constateerde, dat er een stink bom in de zaal was geworpen. De vergadering werd herhaaldelijk geschorst. Het voorstel, waarvan door rechts de dringendheid werd betwist, kon niet worden afgehandeld. Na een scheldpartij en het zingen van de In ternationale verliet het publiek tenslotte de tribune, waarna de behandeling van de be lastingvoorstellen kon beginnen. DE RECHTSCHE ACTIE IN DUITSCH- LAND TEGEN TOLLER'S „HINKEMANN". Een actie tegen de opvoering van „Der Hinkemann" van Toller neemt steeds groo- ter omvang aan. Dezer dagen had te Dresden een uiterst druk bezochte vergadering plaats van besturen der aldaar gevestigde Vader- laadsche vereenigingen en bonden. Na een bespreking van het stuk door den vroegeren conservatieven Rijksdagafgevaardigde Wild- grube, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij met nadruk ver zet wordt aangeteekend tegen eventueele verdere opvoeringen en wel omdat in den persoon van den verminkten oud-strijder Hinkemann de Duitsche vaderlandsliefde smadelijk wordt gehoond. Duitschland, aldus wordt verklaard, is in den wereldoorlog na on vergelijkelijke militaire overwinningen poli tiek overwonnen, waarmede het echter niet een krachtlooze natie onder de volken is ge worden. De moreele atmosfeer van het stuli heet vergiftigd, zoodat zij werkt als de pest. EEN RONDREIS VAN DEN ITALIAAN- SCHEN KROONPRINS. De Italiaansche kroonprins zal met het pantserschip „San Marco" een rondreis van drie maanden maken, waarop hij de staten van Zuid-Amerika zal bezoeken. MRS. VIRGIN HARDING. Mrs. Virigin G. Harding, de weduwe van den overleden Amerikaanschen president, is thans als redactrice verbonden aan de „Ma rion Star". Zij zal onder haar eigen naam voor genoemd blad schrijven. Indien er eene plaats in ons land is, welke Roomsch Holland in hooge eere moet hou den, dan is het zeker wel het beroemde Egmond, in welks schitterende Abdij die oudste oorkonde thuis behoort, waarbij „Karei der Franken „Koning" „In den name der Heilige Drievoudigheid" mededeelt, dat hij op verzoek „vandie edele en eerwaerdige Grave Hagene enen edele Prince ende onse ghetrouwe Dienre Dideric enige goeden schenkt, te weten Die kerek van Egmont mit datter rechtens toebehoert." Met deze schenking der „Kerck van Eg mont" werd in het jaar O. H. 922, de grond slag gelegd van dat beroemde Graafschap, dat in den loop der tijden, door zijne uitge strektheid en macht, zijn stempel heeft ge drukt op geheel ons land en het den naam heeft geschonken waaronder het nu over de geheele beschaafde wereld bekend staat, den roem ruchten naam Holland, welks geschie denis aldus te Egmond aanvangt. Ongeveer twee eeuwen te voren was daar, in het jaar O. H. 740, de Dienaar Gods, St. Adelbert, de Kennemer Geloofsverkondiger, ontslapen, aan wien St. Willibrordus, wiens metgezel hij was na zijne geloofsprediking in Kennemerland, waarvan vooral zijn verblijf te Heiloo bekend is, de kerstening van deze landstreek had toevertrouwd. God had zijn werk gezegend, hij had het hem toevertrouwde volk voor Christus ge wonnen, en, zooals zijne geschiedschrijvers verhalen zijn dank daarvoor geuit in deze bede „Gratias Deo, jam loca haec nlunda sunt," „Dank D, o God, want nu zijn deze plaatsen gereinigd" met welke bede hij de plaats waar hij bij voorkeur vertoefde en waar hij was ontslapen, den naam Egmond zou hebben geschonken; eene verbastering van de woorden „Haec munda Zijne leerlingen en vrienden hadden over zijn graf een bescheiden Bedehuis gebouwd, dat, meermalen door de Noormannen ver nietigd steeds in grooter luister verreezen was, en het was deze kerk in het oorspron kelijk latijn, van bovengenoemde oorkonde als „Ecclecia Ekmunde" genoemd, welke aan Dirk als erfgoed was geschonken en waar mede Roomsch Holland in den naam der H. Drievuldigheid zijn geestelijken doop had ontvangen. Vanaf dat oogenblik ontwikkelde zich het komende Holland in steeds toenemenden luister, een luister waarin het heilbrengende Egmond deelde. Daar werd St. Adelbert's graf in eere gehouden, daar ontstond ook die beroemde „Regale Abdy van Egmond," in welks schaduw de Graven van Holland en vele Edelen hun laatste rustplaats vonden, en die eeuwen lang ons land ten zegen was, als een bron van wetenschap en beschaving, maar vooral als een haard van diepen Gods dienstzin. In de droeve dagen der reformatie, in het onheilvolle jaar 1573, werden helaas die ge zegende plaatsen op de meest jammervolle wijze géruïneerd, naar het scheen voor im mer. Maar God lof, het zou slechts tijdelijk zijn. Wel gingen er meerdere eeuwen voorbij maar het niet te vernietigen Roomsche Ge loof bleef in ons land behouden, meer en meer ontwikkelde liet zich en leeft op in onze dagen in zijn oude glorie. En in deze dagen van herleving, heeft de Voorzienigheid ons de oude, heilige en historisch-zoo-betee- kenisvolle plaatsen in het land van St. Adel bert, wedergegeven, waaronder wij zeker als een der historisch-meest-merkwaardige wel mogen rekenen, de plaats, waar eens „Die Kerck Kerck van Egmont" stond, waar mede de geschiedenis van Roomsch Holland is aangevangen. En met het bezit dezer plaatsen is het oogenblik aangebroken, waarop de hoop, welke reeds zoo vele jaren in de harten van velen leefde, n.l. dat nog eens het be roemde Egmond „in zijn geschonden eere" zou worden hersteld, zal worden vervuld. Kei Bestuur der „Si Adeifeert-siichnng," ter welks name de rechtmatige erfgenamen tier Egmoeder gronden, de Benedictijnen, de ze historische en heilige plaatsen bezitten en met dat eerherstel wenscht aan te vangen, is overtuigd, dat dit behoort te beginnen op de plaats, waar eens dc „Historische Kerck van Egmont" het graf overhuifde van den Heiligen Adelbert, die Holland voor Chris tus heeft gewonnen, de plaats waar Roomsch Holland in den naam der H. Drievuldigheid is ontstaan en waar 't nu eenMonumént van dank en eerherstel moet oprichten voor alles wat het in dien naam heeft ontvangen; Dit eischt Roomsch Holland's Eere. Onze lezers vinden in 'ons geïllustreerd Zondagsblad dit Monument van dank en eerherstel afgebeeld, zooals de Benedictij ner Kunstenaar Dom. Bellot O. S. B. uit de St. Paulus-Abdij tc Oosterhout het zich ge dacht heeft, een overhuifd altaar over de eerste rustplaats van St. Adelbert, in de absis der „Historische Kerck van Egmont," zooals wij die kennen uit de opgravingen van Dr. Holwerda, die in het jaar 1920 de oude grondslagen er van heeft blootgelegd. Het ontwerp spreekt voor zich zelf, maar op een onderdeel der teekening, wenschen wij de bizondere aandacht onzer lezers te vestigen, en wel op den stralenkrans welke het monument omgeeft en waarin de naam Egmont schittert in „de glorie van God's wijde luchten," want dat symboliseert de be- teekenis van dit monument. Immers zooals eens op die plaats de zon van God's liefde en zegen is opgegaan over het lage land dat wij liefhebben, zoo zal ze, wanneer wij die plaats weder in eere heb ben hersteld, daar op nieuw hare stralen uitschieten over alles wat er in Roomsch Holland wast en groeit, over al wat er ge werkt en gebeden wordt, en in de koeste ring dier stralen zal die wasdom zich ont wikkelen en wat er groeit zal tot bloei én vruchtbaarheid komen en er zal een nieuw Roomsch Holland ontstaan, zooals eens het oude was, omdat het evenals dat oude zal ontstaan zijn In naam der Heilige Drievul- heid, want in dien Naam vraagt hef Bestuur der St. Adelberst-stichting voi vertrouwen en met de overtuiging te zullen slagen aller steun en medewerking voor de tot-standko- koming van dat monument van dank en eerherstel, dat opgericht moet worden voor de eer van God en voor Roomsch Holland's Eere Alkmaar, op den Octaafdag van het feest van de openbaring des Heeren 1924. G. TH. M. VAN DEN BOSCH. Allen die een gift willen geven, hoe klein ook, of willen medewerken tot de totstand koming van dit Monument van dank en eer herstel mogen het zeer velen zijn ge lieven zich te wenden tot den Z.Eerw. Heer Dom. Richard. Schutte O.S.B. te St. Paulus- Abdy, Oosterhout N.-Br of tot G. Th. M. van den Bosch. Kenocmersingel 12 Alkmaar, die ook gaarne aan belangstellenden, op aanvrage, een afbeelding van het Egmon- der Monument zullen sturen. fen S614 cï.; uien! S10 et'; sprotten ïe soort 30-40 ct., idem 2e soort 1825 et; witl'of le soort 48—52 ct, idem 2e soort 32—44 ct., idem 3e soort 1028 ct; appelen Present v. Engeland 60 ct. per Kg.; roede kool 714 ct.; gele kool 613 ct.; groene kooi 35 ct.! knol selderie 1024 ct, per stuk; prei le soort 2026 ct., idem 2e soort 12 18 ct.; rabarber 3041 ct. per bos. VISSCHERIJ. IJMUIDEN, 25 Jan. Heden kwam hier van Great Yarmouth binnen de motorlogger K. W. 160 („Handel en Zeevaart") met 800 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 25 Jan. De Duitsche stoom trawler O. N. 55, kwam heden van de Ysland- vaart hier binnen en besoinde voor de aan gevoerde lading visch 5175. IJMUIDEN, 25 Jan. Aan de Rijksvisch- ifslag waren 6 stoomtrawlers, 2 loggers en 1 beuger. Prijzen waren tarbot f 21.80, tongen f 1.801.60, griet f 0.650.33, gr. schol f 0.280.21, md. schol f 0.280.23, zetschol f 0.360.26, kl. schol f 0.290.26 0.210.12 per K.G. scharren f 2613.50 per 50 K.G. roggen f 2210.50 per hoop vleet f 2.101.70 per stuk gr. schelvisch f 26—18, md. id. f 26—16.50, k.md. id. f 22—16, kl. id. f 18—14—13—11.50 per 50 K.G. kabeljouw f 51—45 per 125 K.G. gr. gullen f 1614, kl. gullen f 11.509, wijting f 11.504.50 per 50 K.G. VOLENDAM, 26 Jan. Aan den visch- afslag bepaalde de aanvoer zich tot een partij kleine kuilspiering. Men besteedde daarvoor van 78 cent per pond. ALKMAAR, 25Jan. Kaas. Ter markt wa ren 90 stapels, wegende 73.000 K. G. Fa- briekskaas kleine f 62, commissie f 60, mid delbare f boerenkaas kleine f 60, com missie f 58, midelbare f Handel vlug. AMSTERDAM. 25 Jan. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 8.25—8.75, id. Blauwe f 7.50—7.75. id. Eigenheimers f 77.25, id. Industries f 5.75 6 Frieschë Borgers f 7—7.25 Drentsche Eigenheimers f 44.50, id. Roods Star f 1—4.50. LEEUWARDEN, 25 Jan. Vee. Aange voerd 96 stieren f 90 500, ossen, 204 vette koeien f 215—400, per K. G, f 0.95—1.15, 488 melk en kalfkoeien f 200 5.20, vette kalveren f 4080, 60 pinken f 90200, graskalveren f q 176 nuchtere kalveren f 918, 130 vette schapen f 3050, 54 wei- deschapen f 2336, lammeren 670 vette varkens f 58165, per K. G. f 0.66 0.74, 76 magere varkens f 2458, 420 vette biggen f 2452, 243 kleine biggen f 917, 12 paarden. 29 bokken. Melk en kalvekoeien met goeden handel voor uitvoer, overigens, stug vette koeien ets lager stieren prijshoudend vette kal veren lui eb duur nuchtere .kalveren iets minder, varkens vlug, zouters 65 68 c.Londen sche varkens 5863 c. wolvee stil en duur. Eieren. Aanvoer 3500, kippen van 9% en 12% cent. LEEUWARDEN, 25 Jan. Boter. Aanvoer 7/3 en 56/6 v. Fabrieks f 22.30, noteering van de commissie f 2.33 per K. G. Kaas. Sleutelkaas, Nagelkaas f 0.440.65. Goud- sche f 0.201.06, Edammer f 0.431 24. Aanvoer 27.687 K. G. UITHOORN, 24 Jan. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 24 partijen. Prijs Goudsche lste soort f 6367, 2de soort f 58—62, zwaar dere f 6670, rijksmerk f 62*—70. Handel vlug. UTRECHT, 25 Jan. Kaas. Ter markt waren 16 wagens met 4200 K. G. Prijzen le soort 2e soort f 6063, rijksmerk 63% 66, Handel matig. ZWOLLE, 25 Jan. Boter. Aangevoerd 15/8 v 15/6 en 190 stukken, samen 545 K. G prijs 1/8 f 46—49, per K. G. f 2.55—2.70. Vee. Aanvoer 668 runderen, 62 graskalve ren, 147 nuchtere kalveren, 8 schapen ammeren, 131 varkens en 365 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.90 1.18, dito kalveren f 1.401.80, dito varkens f 0.600.72 per K. G. schapen f 2050. De handd! in neurende en verschgekalfde koeien, vaarzen, stieren en kalveren was min der in le qualiteit vette koeien redelijk, in mindere slecht. HOOFDDORP, 24 Jan. Witte tarwe 10.50—11.50; roode tarwe 10.00— 10.75; roëêe 9.0010.00; gerst chevalier 11.00 12.00; wintergerst 9.5010.00; haver 9.5010.50; witte duiveboonen 16.00 18.00; paardeboonen 12.0012.50; groene erwten 22.5024,50; vale erwten 28.00 —32.00; karwei 128.00132.00; gele mos terd 22.0033.00; blauwmaansaad 36.00 40.09: koolzaad 20.0021.00: kanarie zaad 19.00—20.CO. Prijzen per 100 K.G. 7 VAM ONZE O fjDRAAOLOOZC 11 f?-* of# i BEVERWIJK, 25 Jan. R.-K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland. Boerenkool 0.701.80; andijvie 2.001.15 per kist; aardappelen 89 ot.; drielingen 5 ct.; worte- PARIJS, 25 Jan, Het eerste comité van experts heeft hedenochtend de heeren Le Verve, algemeen secretaris van de Europee- sche Spoorwegunie en Williams Akworth, den Britschen deskundige voor internatio nale spoorwegquaesties, in gehoor ontvan gen. BERLIJN, 25 Jan. Het „8 Uhr Abend- blatt" publiceert een brief van den in dustrieel Rechberg aan de centrumfractie van den Rijksdag, waarin hij mededeelt, op i5 Januari een aanbevelingsbrief van den aartsbisschop van Keulen, kardinaal Schul- te. aan den rijkskanselier dr. Marx te heb ben overhandigd. Daarin zegt de kardinaal o.a.: „Ik stel er buitengewoon veel prijs op, dat gij den heer Rechberg onverwijld per soonlij!; hoort. Er openen zich voor onze buitenlandsche politiek in het voorstel van Rechberg perspectieven voor Duitschland's redding van een zoodanige breedheid en duidelijkheid, als. geen der vele, welke tot dusver zijn besproken, bezitten. In weerwil van dit schrijven heelt dr. Marx tot dusver geweigerd Rechberg per soonlijk te ontvangen, weshalve Rechberg thans de centrumfractie verzoekt hem in een speciale zitting te willen hooren, opdat hij rapport kan uitbrengen over zijn bespre kingen met de Fransche staatslieden. LONDEN, 25 Januari. Ramsay MacDonald heeft heden op het departement van buiten landsche zaken achtereenvolgens de ambas sadeurs van Spanje, België, Brazilië, Japan, Duitschland, Frankrijk, Italië en de Ver. Staten ontvangen, terwijl Maandag de ge zanten, die de verschillende andere landen te Londen vertegenwoordigen, zullen wor den ontvangen. LONDEN, 25 Januari. De regeering be sloot, dat Lord Parmoor Britsch gedele geerde in den Raad van den Volkenbond zal worden, in de plaats van Lord Cecil. Teneinde een nauwere samenwerking tus schen het Foreign Office en den Bond te verkrijgen, zal Lord Parmoor zijn bureaux in het departement van buitenlandsche za ken vestigen. De „Manchester Guardian" wijst cr op, dat zich een moeilijke kwestie voordoet naar aanleiding van het eerste resultaat der be sprekingen tusschen de geallieerde deskun digen,' die zijn belast met het onderzoek naar Duitschland's betalingsvermogen. De Britsche gedelegeerden hebben geen instructies ont vangen ten opzichte van de vraag of Duitsch land's betalingscapaciteit moet worden ge taxeerd met aanneming van het feit dat het Ruhrgebied een deel van Duitschland en dus een van Duitschland's gewichtigste activa is, daar de afgetreden Britsche regeering van oordeel was dat de Britsche gedelegeerden aan de Comm. van Herstel verantwoording schuldig zijn. De Commissie is een onafhan- kelijk lichaam, d.w.z. dat het haar taak is de schadevergoedingsclausules der verdragen ten uitvoer te doen brengen en dat zij haar gezag aan de verdragen ontleent. De Ruhr- bezetting is immer door de Commissie van Herstel erkend en vormt technisch een usur patie van de taak der Commissie van de zijde van Frankrijk en België, ifidien men al thans aanneemt dat het doel der bezetting js om er de schadevergoeding uit te verkrij gen. - Het fs duidelijk, aldus het blad, dat- de deskundigen, die thans met het onderzoek b'ezrg zijn, niet "tot cenige onclusie kunnen komen voor dat zij weten of het Ruhrgebied al of niet als Duits'eh activa moet wórden beschouwd. De Commissie van Herstel kan kwalijk een beslissing nemen over een aan gelegenheid, welke, nog een punt van geschil uitmaakt tussthen de Britsche en Fransche regeeringen. Daarom wordt verwacht dat één van de problemen, waarmede MadDonald zich het eerst zal bezighouden, zal zijn het geven eener richtsnoer aan de Britsche ex perts. Dit kan echter niet geschieden zonder de geheele quaestie der Ruhrbezetting op te halen LONDEN, 25 Jan, Het geschil bij de spoorwegen blijft in het doode punt, daar noch de spoorwegdirecties noch de Vereeni- ging van machinisten oogenschijnlijk een ver deren stap hebben gedaan in de richting van onderhandelingen. i^lle mogelijke pogingen worden nochtans aangewend door den mi nister van arbeid, namens de regeering en door de vakvereenigingsleiders om een .veg uit de imprasse te vinden. Thomas Shsw, minister van arbeid en miss Bondfield, onderstaatssecretaresse van dit de partement, hebben zich heden bezig gehou den met de opstelling van een rapport over den toestand, dat den premier zal worden overhandigd. Naar verluidt hebben zij zich met de directies en de spoorweglieden in verbinding gesteld. De door den algemeenen raad van het Vakvereenigingscongres ingestelde bijzondere; commissie zoekt eveneens naar middelen om, de twee partijen tot elkaar te brengen. A PARIJS, 25 Januari. In een lezing voor de Société de Géographie heeft Barthdu hulde gebracht aan den arbeid van Poin caré, wiens politiek in den Senaat alge. meene, in de Kamer en de Conseils Géné. raux bijna algemeene goedkeuring heeft. Hi legde er den nadruk op, dat de huidige staa! van zaken, welks ernst niet moet worden ontkend, stellig niet tot pessimisme moei leiden. Hij voegde er aan toe er zeker van te zijn, dat geen enkele Fransche politieks partij vóór de ontruiming van het Ruhrge bied is, en hij zeide, dat Lord Derby en ge. neraal Dawes goede profeten zijn, want ds Fransche verwachtingen zijn op den goeder weg om te worden verwezenlijkt. Van het nieuwe Britsche kabinet, aldu,* Berthou, moeten de daden worden afge wacht. Sprekende over de valutacrisis, zeidc Barthou, dat niejnand er aan kan twijfelen, dat er een georganiseerde campagne teger, den franc bestaat. Het woord: Een finan cieel Verdun, is niet overdreven. De zuive ringsoperatie moet zonder aarzelen en zon-1 der welwillendheid geschieden, doch niet in een vreemdelingenhaat ontaarden. Het heil van Frankrijk hangt af van den moed, be- Iangeloosheid en toewijding van het publiek. Opdat onze geallieerden ons zullen helpen, moeten wij eerst ons zelf helpen, zoo be sloot Barthou. Laten wij niet ontmoedigd zijn, hetgeen door niets wordt gerechtvaar digd en het spel der „vredesdefaitisten" be gunstigt. Frankrijk heeft andere bedreigin gen en gevaren gekend. Laten wij meester over ons zelf zijn en de noodige discipline' aanvaarden. BERLIJN, 25 Jan. Gisteravond werd dej separatistenleider Schlich, die indertijd de( leider was van de separatistische actie in het district Mayen en gedurende de heer schappij der separatisten aldaar als land raad fungeerde, tusschen Nieder- en Ober- Mending doodgeschoten. Hij werd dooi' cehv. kogels getroffen. Van de daders geen spoor. BERLIJN, 25 Jan. Het onderzoek inzake den voorgenomen aanslag op generaal v. Seeckt wordt steeds ingewikkelder. Teneinde te voorkomen, dat er overleg wordt gepleegd met het doel iets te ver zwijgen, laat men de in voorloopige hechte nis genomen personen slechts ui tegenwoor digheid van een rechter met nun verdedi gers spreken. De gearresteerde dr. Grandel heeft bij de confrontatie met Justizrat dr. Class, den voorzitter van het Al-Duitsch Verbond, dien hij had beschuldigd van aanstichting tot het vermoorden van generaal v. Seeckt en deelneming aan een poging tot omwen teling na die daad, zijn beschuldigingen her roepen. Grandel wordt thans opnieuw ver hoord, om na te gaan of hij zich door de tegenwoordigheid van Class heeft laten be. invloeden. Blijkens een Havas-bericht in de Fransche' bladen is het B. T. A.-telegram, dat wij gis teren ontvingen omtrent de verklaringen van den premier Venizelos in de Nationale Ver gadering, zooals wij boven reeds vermeldden, niet geheel juist geweest. Niet Venizelos zelf, maar de leider der republikeinen heeft twee moties ingedien'd tot vervallenverklaring der dynastie en instelling van het republikeinsche regimë. Te voren had Venizelos verklaard, dat de regeering cr zich volkomen reken schap van gaf, dat het regeerende Huis se dert den dood van zijn stichter alle democra tische beginselen met voeten heeft getreden en dat dientengevolge de regeering opge houden had te gelooven aan de noodzakelijk-1 heid van handhaving van het koningschap. De .regeering is evenwel van, meening, dat ten aanzien der oplossing der groote vraag stukken, die hét Grieksche volk verdeelen, alleen het volk bevoegd is zich uit tc spre ken door een plebisciet. Niet alleen de' quaestie van het regime, maar ook die van. de vervallenverklaring der huidige dynastrie, kan slechts worden opgelost door een recht, streeksche uitspraak van het voILs BERLIJN, 25 Jan. Zondag a.s. zuilen br vele zalen der stad communistische rouw- plechtigheden voor Letiin worden gehouden, waaraan de Pruisische minister van binnen- Jandscbe zaken en de Berlijnsohe politie- president hun goedkeuring hebben gehecht. De Petersburgsche sovjet heeft op voor stel van Zinovjcf besloten de stad Peira- grad'om te do apen in Leningrad. „ARTI ET AMICIATIAE." H. M. de Koningin heeft wederom een gouden medaille ter beschikking gesteld van het Bestuur der Maatschappij „Arfi ei Amicitiae" teneinde deze uit te reiken aan den kunstenaar, die zich door blijken van groot talent deze onderscheiding zal heb ben waardig gemaakt. lm jullie nieuwsgierigheid vast een béétje te bevredigen laten we vandaag Hieronder de oplossingen der raadsels van den grooten wedstrijd vast volgen. Door de vele inzendingen zijn we met het nazien nog niet klaar kunnen komen, maar hopelijk kan de uitslag de volgende week worden bekend gemaakt Maar nu kun je al vast zelf een beetje nagaan hoe ie kansen wel staan, hè? OOM KEES. OPLOSSINGEN. 3. Dambord. 4. Arnhem, Herman. 5. Klopjachten. YCeeskinderen. 5. Daar de raadselredacteur alle kinderen too aangenaam mogelijk wil bezighouden, /erzocht hij allen hem daarbij te heipen loor ook Iets toe te zenden. 7. Padua, Japan- Grave, Acde*. 8. Rotterdam. 9. De onderwijzer staat Doven oen leer ling. 10. Nood leert bidden. 11. De letter A. 12. Niets boven een goed geweten. 13. Luitenant. 14. Voorst. Vorst. 15. Bergen, Bremen, Bingen, Bilbao, Boston. 16. Bal-kan Balkan. 17. Twaalf Waal. 18. Jak Hals Jakhals, 19. Rubberfabriek. 20. n 3 a b e 1 n c r O s 1 O f 27. Komkommers. 22. 12 45 7 - 36 90 8 23. Tegen stroom op is het lastig roeien. 24. Winkelraam. 25. Driebergen is in Utrecht 26. Kwaadspreken kweekt twist en tweedracht 27. Kampioen. 28. Hoogmoed komt voor den val. 29. Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht. 30. Rhinoceros. 31. Soldij. 32. Hoogmoed moet pijn lijden. Rust roest. Te hooger gij vliegt, te lager gij val len zult. OPLOSSINGEN DER LAATSTE OEFEN RAADSELS. I. Op zijn vier pooten. 2. ROTTERDAM CMICDAMSGME door NICO A. XIV. In gesloten gelederen trokken de mannen voorwaarts, terwijl het spookrijtuig reeds lang uit het gezicht was verdwenen. Hein, Jaap en Kees joegen als gekken den weg af. Eindelijk kwamen ze bij den molen van molenaar Witman aan. Snel reden Ze het erf op en gingen oogenblikkelijk naar den wit bestoven molenaar, die uit zijn molen vandaan kwam stappen. „Zoo jongens, wat komen jullie hier doen Moet je soms een paar baaltjes meel mede- nemen? Ik heb alle soorten Hongaarsch, Amerikaansch, Zeeuwsch en Poolsch meel. Hoeveel moet jullie hebben „Neen Witman, niets van dat alles. We willen uw raad vragen, want we zitten in een moeilijk geval. We worden voor spoken aan gezien en nu worden we door heel het dorp vervolgd." En Jaap vertelde de geheele ge schiedenis in al zijn kleuren en geuren aan Witman. De molenaar lachte hartelijk om den angst van den bakker en Bart en vroeg wat ze dan eigenlijk wilden. „Ja ziet u, we zouden graag weg willen komen zonder last van de dorpelingen te krijgen. Weet u daar niet een middel op „Nou, ik weet wel wat," en de bakker lach te eens fijntjes. „Kunnen jullie alle drie paardrijden „Ja natuurlijk Witman, wie kan er in het dorp nu niet rijden „Nou allo dan, jullie stijgt ieder op een paard, en dan zal ik jullie ieder een witten meelzak over het hoofd trekken, waarin eenige gaten voor je oogen en voor de teu gels. Om ieder been binden jullie ook een zak, zoodat jullie allen spierwit zijn. Jullie gaan dan naast elkaar rijden en als je de vervolgers ziet, gaan jullie met reuzevaart hun tegemoet, zoodat ze van schrik op zij gaan, en. .de weg is vrij. Ik volg jullie met een meelwagen, terwijl mijn knecht het rijtuig van Bart wel zal sturen. „Maar als Bart nu zegt hoe kom je aan paard en rijtuig ?"- wat moet de knecht dan zeggen?" „Hij zal wel zeggen, dat het paard alleen aan een boom stond vastgebonden, waarom hij het nu den eigenaar terug brengt." „Maar wat moeten wij dan met die meel zakken doen „Heb maar geen nood. Als je de menschen een eind voorbij bent, ontdoe jullie je van de zakken, en rijdt dan door het dorp een eindje den landweg op, maar zoo, dat nie mand je daar ziet. Dan zal de knecht de paarden en zakken wel komen halen." Zoo gezegd, zoo gedaan. Spoedig waren er een aantal zakken gehaald, en de molenaar, die schik in 't geval had, hielp dapper mee om de jongens in het witte harnas te steken. Ze waren totaal onherkenbaar. Gauw zocht de molenaar een drietal van zijn mooiste zwarte paarden uit, zoodat ze werkelijk als geesten-ridders wegreden. Langzaam gingen ze daar, totdat ze de dor pelingen in de verte aan zagen komen. Kees gaf het sein en weldra vlogen ze als geesten over den weg hun vervolgers tegemoet. De menschen werden van schrik verlamd toen ze drie witte gedaanten op zwarte paarden, met bliksemsnelheid naar zich toe zagen komen. Men begreep dat dit de spoken waren, dus moest men ze vangen, koste wat kost. Moedig ging men op een dichten hoop staan, zoodat doortocht tot de onmogelijkheden zou behooren. Ook Dirksen stond, vooraan. Maar toen de geheimzinnige ruiters dicht bij hen waren, nam de angst toch de overhand en zoo snel als ze konden, ging men op zij. Toen Kees, Hein en Jaap dicht bij de menschen waren, gingen dezen langs den kant staan. Opeens hield Hein zijn paard met een ruk in, en liet het steigeren, zoodat de menschen niet wisten, waar te blijven. Ook Kees en Jaap hadden de manoeuvre van Hein gezien en keerden spoorslags om. Toen alle drie de paarden begonnen te springen en steigeren, stieten de vermeende geesten allerlei gekke geluiden uit, die den angst nog verhoogden. Op eens ging Jaap heel dicht naar de verschrikte menschen^ die het dichtst bij de sloot stonden. De voorsten duwden achteruit, zoodat dc achtersten met luid hulpgeroep en „ach, Heere help me", in de sloot plonsden. Nu was de paniek volledig en het hulp geroep van hen die in de sloot lagen te spar telen, vermengde zich met het gegil van hen die nog op den kant stonden. Opeens liet Jaap met een zware, verdraaide stem hooren „Als jullie de geesten van het dorp met rust laten, zal u ook geen kwaad geschieden." Uitroepen van „Doe ons geen kwaad j laat ons met rust," klonken verward door elkander, totdat opeens de drie geesten met snelle vaart naar het dorp renden. De dorpe lingen uitten een zucht van verlichting, 211 t ■r (wordt vervolgd/ M VERANTWOORDELIJKE PERSOON. 1 man?™11 *S h°er *le verantwoopttelijke Jongste befien.de. „Dat weet ik niet, maar .,a ld.epen die altijd op z'n kop krijgt als t misloopt. 1 JS* INGEWIKKELD. „Dokter, hebt u wel 'ns een anderen dbk.' ter godotderd?" „O, jawel." „Wel, zegt u me dan eens: Doktert een, dokter zooals de gedokterde dokter wil wor- oen gedokterd, of doktert die dokterende dokter den anderen dokter op ziin eisen manier? m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 14