Ingezonden Mededeelingen Het wegenvraagstuk in de Zaanstreek. IJMUIDEN. BEVERWIJK. HEILO. KWAKEL. VOORHOUT. LEIDEN. LISSE. HILLEGOM. 6P cent per regei. Rheumatiek en spierpijn BLOEMENDAAL. KERKBERICHTEN. Aan de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland is het volgende schrijven verzonden In het jaar 1923 is vanwege het College van Gedeputeerde Staten dezer provincie een algemeen plan ontworpen tot verbetering en uitbreiding van het wegennet in deze provincie. In het door dat College aan de Staten g-n richt voorstel, tot het door de provincie ie beheer en onderhoud overnemen van den Zaandlanschen Communicatieweg, welk voorstel vervat is in voordracht no. 52 ge dateerd 20 Juni 1923, is bedoeld wegenplan «vin groote trekken aangegeven. Uit de bij het daaromtrent door den Hoofd ingenieur-Directeur van den Provintialeen Waterstaat opgemaakt rapport, gevoegde teekening, welke stukken voor de staten leden op de griffie ter inzage hebben ge legen, blijkt dat een overzicht van de be staande wegen is samengesteld en daaraan sen globaal plan van een net toegevoegd, dat in de toekomst voor het doorgaand ver seer beschikbaar zal móeten zijn. In verband met hetgeen, bij bezoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie aan de Zaangemeenten, in de maand October jJ. bij dit plan bij geruchte hekend was, hebben verschillende gemeente besturen niet nagelaten Z.H.E.G. er met nadruk op te wijzen, dat de geprojecteerde weg lings de Nauernasche Vaart vanaf Nau- tïna tot Krommenie inderdaad geen verbete ring in de Zaanstreek zou brengen, doch tot gevolg zou blijven hebben, dat het enorme Verkeer van Amsterdam uit in de richting Hjn Alkmaar, zich langs de voor het meeren- deel nog smalle wegen in die streek zou blijven bewegen. Op een daartoe gedaan verzoek van het dagelij ksch bestuur der gemeente Wormer- vesr, heeft de Commissaris der Koningin zich naar het „Plein 1813" begeven, en, nadat aan Z.H.E.G. aanwijzing was gedaan van den zich op.den achtergrond bevindenden watertoren te Westzaan, gepaard gaande met de mededeeling, dat daar in de toekomst de nieuwe weg zou moeten komen, dienst baar aan het algemeen belang en ter ver lichting van het verkeer door de Zaanstreek, kon men gewaar worden, dat Z.H.E.G. met senige verbazing kennis nam van de mede deeling, dat de nieuw geprojecteerde weg op zoodanigen ruimen afstand van de Zaan streek zou komen te liggen, dat de aanleg van dien weg inderdaad geen verkeersver- betering voor die streek zou brengen, terwijl hij aan belanghebbende gemeente-besturem in overweging gaf, zich onderling te ver- itaan en hunne wenschen aan het College van Gedeputeerde Staten via genoemden hoofdambtenaar kenbaar te maken. In elk geval, zoo vervolgde spreker verder, zullen de gemeentebesturen in de gelegenheid L.rdcn gesteld, hunne bezwaren tegen het in .beginsel ontworpen plan, kenbaar te maken. In een vergadering van belanghebbende gemeentebesturen, welke in het laatst van het vorig jaar, in het Raadhuis te Zaandam werd gehouden, werd eene commissie be noemd, waarin voor elke gemeente een ugevaardigde zitting heeft en waaraan eenige ieskundigen zijn toegevoegd. Naar aanleiding van door de commissie gehouden besprekingen en ingevolge aan wijzing van den heer Commissaris der Ko ningin werd aan den Hoofdingenieur-Direc- ::uv van den Provincialen Waterstaat een schrijven gericht, waarin uitvoerig de ziens wijze der commissie werd uiteengezet en oezwaren tegen de verwezenlijking van het uitworpen plan werden naar voren g bracht, cmdat aanstonds het doorgaand verkeer :eleid zal worden langs wegen, waarover dit verkeer zich op grond van hare algemeene onvoldoendheid, tot heden slechts sporadisch heeft kunnen bewegen en heeft de commissie verder gevraagd in de gelegenheid te mogen worden gesteld hare bezwaren nader te ï.iogen toelichten. Het daarop ontvangen antwoord was ver an bevredigend, te meer daar de Hoofd- mgenieur-Directeur, een onderhoud voor alsnog niet vruchtdragend achtte en later, adat daaromtrent in de Staten een beslissing zou zijn genomen, de gemeentebesturen in de gelegenheid zouden worden gesteld, hunne .'enschen met betrekking tot het wegenplan, denbaar te maken. Van dit laatste maakt, zoowel de voor- iracht als de memorie van antwoord, her haaldelijk gewag. Alhoewel de bedoeling hiervan zéér prij zenswaardig mag heeten, heeft onze com missie hierin geen zoodanige voldoening kunnen vinden, dat zij hare werkzaamheden als geëindigd meent te mogen beschouwen. Volgens het algemeene plan zal een pri maire weg ontworpen worden van Nauerna langs Vrouwenverdriet naar Knollendam en Alkmaar, terwijl onder de wegen met te wij zigen beheersvorm is opgenomen de weg loop .nde door de kom der gemeente West zaan en voorts, voor zoover voor de Zaan- screek van belang een weg geprojecteerd is, komende van Purmerend door de Wijde Wormer (Zuiderweg) langs het Kalf, Kalver- polder met een brug over de Zaan, om zoo, gaande langs het Guispad naar Westzaan, aansluiting te zoeken aan den Zaanlandschen Communicatieweg. Het behoeft naar de meening va de Com missie wel geen nader betoog, dat het enorme verkeer, komende van Amsterdam met be stemming naar de Zaangemeenten en door gaande naar Alkmaar, moeilijk langs de nieuw te maken wegen te leiden is en zal men, ij verwezenlijking van het algemeen provin ce plan in de toekomst, tenslotte tot de clu.sk moeten komen dat erorme be- agen zijn besteed geworden om te trachten et verkeer in andere banen te doen leiden, het uiteraard niet gewild is en tevens moeten aanzien, dat de Zaandamsche ge meentebesturen, die zich sedert jaren enorme 'inancieele offers voor het verkeerswezen bben getroost, daarmede ook in de toe komst belast zullen blijven. Vervolgens is de commissie van meening, dat het beter ware geweest, alvorens het ont werp in kaart te brengen, vooraf eenige be sprekingen met de meest belanghebbende gemeentebesturen waren gehouden, ten einde ook van hunne zienswijze te doen blijken, of, gelegenheid ware gegeven tot Eet nemen van inzage, met verzoek even- leele bemerkingen ter kennis van den ont werper te brengen, die aan de hand daarvan, 'oor het aanbrengen van wellicht kleine veranderingen, de noodige bevrediging had kunnen schenken. Zij acht dan ook geen enkelen grond aan wezig om een weg voor doorgaand verkeer wel langs de Nauernasche vaart en niet in de meer onmiddellijke nabijheid van de Zaan gemeenten te projecteeren. Mocht de ontwerper of Gedeputeerde Staten inderdaad van de meening zijn uit gegaan, dat elke gemeente zelf voor hare innerlijke aangelegenheden, dus ook voor de wegen in hare gemeente, behoort te zorgen, dan ware in elk geval de nieuwe weg aan te leggen vlak naast en beoosten den spoorweg AmsterdamUitgeest als primaire weg, om dat dan ook door de Zaanstreekbewoners een meer practisch gebruik van den weg zou kunnen worden gemaakt. De weg kan dan later bij de gemeente Krommenie weer de Nauernasche vaart volgen. Indien toch dc weg op de door de commis sie aangegeven wijze geprojecteerd zou wor den, zou daarmede kunnen worden bereikt, dat de Zaangemeenten door het aanleggen van- korte maar behoorlijke wegen, direct aansluiting op een primairen weg voor door gaand verkeer tusschen Amsterdam en Alk maar zouden kunnen verkrijgen. Het wil onze commissie voorkomen, dat de belangen van deze streek en daarmede is Amsterdam op één lijn te stellen, geheel aan de aandacht van het College van Gedepu teerde Staten ontgaan zijn". Zij heeft genoegzaam bewijs voorhanden om te kunnen aannemen, dat Gedeputeerde Staten met de toekomstige plannen der ge meente Amsterdam volkomen op de hoogte zijn en, dat bij uitbreiding van het aantal ha vens in die gemeente, in de toekomst geen weg voor het verkeer tusschen Amsterdam en verder Noord-Holland, via de pont aan de Hembrug, meer aanwezig zal zijn. Amsterdam zal dus genoodzaakt zijn een nieuwen weg aan te leggen en vergist de com missie zich daaromtrent niet, dan zou het inde bedoeling liggen een modernen verkeers weg te maken van Amsterdam over Oost- zaan (Tuindorp) naar Zaandam, om daar weer aansluiting te zoeken aan de Westzijde met andere Zaangemeenten. Zij is derhalve van meening, dat de ge meente Amsterdam in deze bij de Provinciale Staten voor haar rechten behoort op te ko men en zij twijfelt niet of het noodige zal daartoe reeds zijn verricht. Resumeerende meent de commissie den Staten-leden met aandrang te moeten ver zoeken niet zonder meer in beginsel goed keuring te verleenen aan het Algemeen Wegenplan gevoegd bij Statenvoordracht no. 52, en, in het bijzonder geen beslissing te nemen of de weg van de maatschappij Zaan- landsche Communicatieweg al dan niet pri mair zal worden verklaard, zulks met het oog op de hiernevens uiteengezette overwe gingen, dat het doorgaand verkeer van Am sterdam met Alkmaar enz. langs de Zaan be hoort te loopen. De commissie uit de belanghebbende Zaangemeenten D. J. J. Hellema, Burgemeester van Zaan dijk, Voorzitter J. H. van der Goes, Secre taris van Zaandijk, Secretaris A. G. Ver beek, Wethouder van Openbare Werken, Zaandam, W. F. G. L. Driessen, burgemees ter van Koog aan de Zaan P. Klinkenberg, Wethouder van Openbare Werken van Wor- merveer H. Klerk Jzn., Burgemeester van Krommenie S. Jellema, Directeur Gemeentewerken, Zaandam,R. Kwist, Gemeente-Opzichter van Zaandijk, deskundigen. Concert. Vrijdagavond gaf IJmuiden's Mannenkoor een concert in de Concertzaal Cycloop. De voorzitter de heer J. van Haurselin- gen Heelde mede dat dc vereeniging dezen avond tevens haar 15-jarig bestian her dacht. Daarom was deze uitvoering wat later dan gewoonlijk. Spr. gaf een kort overzicht van wat er in deze 15 )aar was gepasseerd. Hij moest tot zijn spijt erkennen, dat het koor op een veel hooger peil had kunnen staan. De schuld hiervan was echter aan den direc teur, maar aan de leden. Het verzuim en het vtle wisselen van leden waren de oorzaak. Velen beschouwen een koor niet anders dan als een gelegenheid tot ontspanning en niet tot het bereiken van hooger ontwikkeling en het dienen van dc kunst. Indien men wilde, kon hier een groot en goed Mannenkoor zijn. In de eerste 10 jaren van zijn bestaan werkte het koor vaak mode voor verschil lende doeleinden en op andere uitvoeringen. Men ging niet naar wedstrijden, tot er een andere zienswijze in het bestuur kwam. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan orga niseerde het koor zelf een coucours. Dat was het hoogtepunt der vereeniging en dank zij de krachtige medewerking der burgerij is het concours uitnemend geslaagd. Spr. her denkt hierbij de groote werkkracht van den toenmaligen secretaris, den heer Oort, dien het Koor helaas door vertrek moest verlie zen. In dien tijd was het dat de heer W. A. Dolleman, notaris alhier, beschermheer van het koor werd. Dat heeft ons verblijd, zeide spr., want onze beschermheer heeft ons koor steeds gesteund en met raad en daad steeds krachtig bijgestaan. Spr. betreurde dat de beschermheer dezen avond door uitstedigheid niet aanwezig kon zijn. De heer Dolleman had schriftelijk zijn hartelijke gelukwenschen gezonden. De voorzitter zeide dat van dien hoogtetijd ook het mooie vaandel dateerde, dat een dames-comité het koor aanbood. En bij het concours droeg dc componist J. P. J. Wierts een der verplichte koren: „Santje en Wantje," aan IJmuidens Man nenkoor op. Eenigen tijd daarna is dc vereeniging lid van den Bond van Mannenkoren geworden, met het doel om den zang op te voeren en om niet naar wedstrijden te gaan. Echter toog het koor toch naar een aantal wedstrij den en wel te Rotterdam, Haarlem, Helder en Amsterdam. In Rotterdam mocht het een eersten, in Helder 'n derden prijs behalen. Later besloot men weer het lidmaatschap van den bond op te zeggen. Kort geleden heelt ten der oudste en ver dienstelijkste leden, de heer Haner, het koor verlaten wegens vertrek. Deze werd toen tot eerelid benoemd. Spr. roept ook verder den steun der inge zetenen in voor het koor en wekt vooral de leden op om door trouw en toewijding het koor op te voeren. Daarna huldigde spr. den directeur, den heer N. Gonlag, die de Vereeniging steeds is trouw gebleven, bij alle ups and downs. De leden wilden hunne hoogachting en genegenheid ook doen blijken in een ca deau, een rooktafel, die de voorzitter den heer Gonlag aanbood onder geestdriftig ap plaus van het publiek. Daarna kon het concert een aanvang nemen. Het koor zong een zestal nummers Het Volkslied van Kools en Lied van den Arbeid van Wierts werden goed gezongen, maar mooier was „Septemberblaas" van Hendrik Andriessen. l Gothentrouw van H. Wagner had beter vertolkt kunnen worden, met „Lied aan 't Gangspil" van Roestie en ,,'t Liedeke van den Schilder" van P. Mart. Zijderlaan had het koor echter veel succes. Dat was mooie mannenzang. Medewerking werd verleend door het Symphonie-Orkest Euphonie van Velser- oord, dat dezelfde nummer uitvoerde als op haar concert van Dinsdagavond. Het was een mooie avond an het publiek was dankbaar gestemd. rrocês-verbaai. Proces-verbaal is op gemaakt tegen K. de G. voor het opgeven van een valschen naam. Venten zonder vergunning. Tegen C. M. is proces-verbaai opgemaakt voor het ven ten zonder vergunning. Zingen zonder vergunning. Proces-ver baal is opgemaakt tegen K. de G. en J, S. Voor het zingen zonder vergunning. Schoorsteenbrandje. Deze week ont stond er in den nacht op de Baanstraat bij J. S. in een schoorsteen een brandje Door een surveilleerend agent werd dit op gemerkt en de bewoners gewaarschuwd. Met eenige emmers water werd erger voor komen. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 24 Jan. des namiddags 2 uur. Aanwezig met den. voorzit ter alle leden behalve de heer v. d. VaiJ. De voorzitter opende de vergadering en heet de leden welkom op deze eerste vergadering van van dit jaar. De voorzitter lioopt het beste voor' de raadsleden en hun gezinnen en voor de ge meente. Spr. wijst er op dat de gemeente in 1923 vooruil is gegaan met 217 zielen, ter wijl 80 nieuwe woningen zijn bijgebouwd. De finantieele toestand' der gemeente is bevre digend maar toch dient de zuinigheid in den tegenwoordigen toestand in 't oog gehouden te worden. Spr. hoopt dat 1924 een gezegend jaar moge zijn. De notulen worden goedgekeurd. Door den voorzitter wordt mededeeling ge daan dat deze vergadering beiogd is op ver zoek van enkele leden Door Ged'. Stalen is goedgekeurd het be sluit tot het aangaan eener geldleening groot 2000 voor aankoop grond tuiindersdorp en 3000 voor verharding Kapeilaan. Gedep. Staten berichten verder, dat de begrooting nog niet is goedgekeurd en deelen verder mede dat de uitgaven tot de helft der op de begrooting genoemde cijfers kan worden gedaan. Ook is ingekomen oen schrijven van Ged. Stalen, waarin bericht worut dal^ftot agent van politie te Heilo is benoemd Thomas Gecrtsmo agent van politie Ie Alkmaar. I.i- gek'-me'. zijn verder, berichten van de in 'e vorige vergadering benoemde icden van het het Burgerlijk armbestuur, dat zij bun be noemingen aannemen. De voorzitter deelt vervolgens nog mede dat een schuurtje op het stations-emplace ment bij inschrijving verkocht is aan D. Wilg voor f 100. Aan de orde komt nu een voorstel van den heer Joh. J. Vahl e.a. om te besluiten tot het verstrekken van crediet aan tuinders tot aankoop van mest. Daar de iheer v. d. Vall niet ter vergade ring is, wordt dit punt tot het einde dei- agenda uitgesteld. Ingekomen zijn adressen van J. v, Geme- ren en A. Schoorl e.a. inzake behoud van beplantingen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. In het adres van den heer A. Schoorl e.a. wordt opgemerkt,dat de plaatselijke berich ten melden dat grond achter school 1 weldra in een zandvlakte zal worden veranderd. Be doeling is dat het natuurschoon zooveel mo gelijk behouden blijft. De voorzitter stelt voor dit adres ook voor kennisgeving aan te nemen er bij opmerken de dat deze voorstelling niet juist is. Ingekomen is een adres van C. Dekker e.a. om maatregelen te nemen voor het snoeien van heesters die het uitzicht belemmeren in den tuin van den heer Kok. De voorzitter zegt dat bedoelde heesters niet over den weg hangen en geen belemmering opleveren. De voorzitter stelt voor het adres voor ken nisgeving aan le nemen. De heer H. Mulder stelt voor den heer Kok te verzoeken aan het verzoek van adres santen le voldoen, ook de heer Vahl en Op dam pleiten daarvoor. Opgemerkt wordt ech ter, dat de raad in deze niets mag doen. Door het gemeentebestuur van Werken dam is aan dezen raad het verzoek gericht adhaesie te betuigen aan een lot de regce- ring le richten adres inzake bijdrage van buitengemeenten voor inrichtingen van Hoo ger- en Middelbaar Onderwijs. In hel adres wordt er op gewezen dat door de gemeente voor leerlinge ïn.iet betaald worden, wat ten nadeele dc belastingbetalers is. Gevraagd wordt deze kosten te brengen ten laste van het rijk. De voorzitter zegt. dat wat in de adressen van Werkendam gezegd wordt dat dit ook slaat op een gemeente als Heitoo. Besloten wordt adhaesie aan dit adres te betuigen. Hierna wordt de instructie voor den ge meentebode vastgesteld waarna lot gemeien- tebode wordt benoemd de beer Th. Geerts- ma. Ondertusschen komt de heer v. d. Val! teT vergadering. De heer Vahl vraagt wanneer de gemeen - tehode om de een of andere reden geen bo de meer kon blijven, bijv. wanneer hij veld wachter is en het beter zou zijn dat hij al leen veldwachted is, kan de gemeente hem dan ontslaan als gemeentebode. De Voorzitter zegt dat dit kan en de in structie wijst daar ook op. Thans wordt behandeld punt 1 der agen da. De voorziter zegt dal de heer Vahl e.a. hebben verzocht, dit punt te behandelen in een daartoe te beleggen vergadering. De voorzitter geeft daarop het woord aan den heer Vahl. De heer Vahl zegt dat liet algemeen be kend is dat de tuinderij ook ten gevolge van vorige slechte jaren slecht is. Een reserve kapitaal is mede ten gevolge van 3 slechte jaren niet meer aanwezig. De grond hier in Heiloo is dankbaar voor mest en die kunnen de tuinders niet ontberen, dooh ze zitten nu zoo ver in de put, dat ze huiverig zijn om verder schulden op zich te nemen Spr. zegt dat het een groot gemeente-belang is dat de ze memschen geholpen worden want nering doenden e.a. hebben bij een nijvere tuinders- stand in Heiloo groot belang. De heer Hu'den zegt, dat hij dit schrijven wel mede heeft onderteekend, doch geheel vrijblijvend, want spr. voorziet, dat het niet te becijferen vult, waar we dan komen. Spr denkt aan den kleinen renteniersstand, de men- schen die gedacht hadden eenige spaarcent» te hebben, waarvan zij in den ouden dag konden leven. Spr. denkt ook aan de kleine In ur-veehouders met hun dure huurprijzen. Spr. zegt wèl te weten waar we beginnen, doch niet waar we eindigen. Spr. wijst er met ernst op, dat voorste! goed onder de oogen le zien. De heer v. d. Vall, het woord verkrijgende, zegt, dat toen d'e heer Vahl bij hem kwam met het voorstel om een groote groep nijvere burgers te helpen, spr. geheel zijn sympathie aan het plan gaf. Spr. merkt op, dat wanneer niet geholpen zou worden, dit tot gevolg zou hebben, dat op den bodem roofbouw plaals zou hebben. Veel producten uitvoeren beitee- kent goud naar binnen en een welvarend land. Roofbouw maakt den grond arm en de tuin der gaat verloren. Spr. zegt, dat het zijn bedoeling is, dat die bedrijven, welke in normale omstandigheden goed functioneeren, dus gezonde bedrijven, die of door de tijdsomstandigheden of door le natuur op den rand van den afgrond zijn gebracht, het eerst geholpen worden. De klei ne renteniers, die de gevolgen lijden van hun speculatieve handelwijze, toen zij hun gelden stélden ter beschikking van banken, Russische fondsen of marken, hebben nu te lijden door hun speculatie, dus niet geheel buiten hun schuld. Ook de veehouders, die te lijden krijgen onder de hooge pachten, hebben hiermede te kampen door de noodzakelijke behoefte aan grond. De grondhonger dwingt hen dure pachten te betalen. Spr. verwacht in deze meer heil van een wettelijk Rijks ingrijpen in het pachtsysteem. De tuinder echter is geheel buiten zijn schuld in last gekomen. De heer v. 't Veen zegt m deze geheel te staan aan de zijde van den heer Hulden, want we weten wel waar we beginnen, maar niet waar we eindigen. De heer Sengers zegt, dat het voorstel zijn actueele sympathie heeft. De mest is voor de tuinders het allernoodzakelijkste. Spr. heeft aan de voerlui gevraagd hoe het stond met liet vervoer van mest. In den tijd voor eenige jaren terug werd mest gereden van November tot Mei toe. De tuinders hebben de laatste 3 jaren grooien tegenslag gehad. De veehouders daarentegen hebben liet laatste jaar een noga! bevredigend jaar gehad. De heer Vrijburg is ook sympathiek voor het plan, doch zou in de voorwaarden op genomen willen zien. dat B. cn W. liet recht hebben de gelden van de ter veiling gebrachte waren te kunnen opeisehen. ter dekking van bet geleende geld. De voorzitter zegt, dat B. en W. het plan eveneens sympathiek gezind zijn. Maandag is het plan voor deze vergadering, gekomen en toen heeft het gemeentebestuur zijn licht opgestoken in Heemskerk en daarna bij den veilingmeester van de veiling „St. "ril- übrordus". Deze lieer heeft den toestand der tuinders aan de hand van do opbrengsten der veiling toegelicht. Hij gaf een lijstje van de ter veiling verkochte waren door 3 groote, 3 gewone en 3 kleine tuinders, waarvan de cij fers zijn als volgt: Groote tuinders in de jaren: 1920 1921 1922 1923 3250 2800 1950 1100 3400 3050 2300 1250 3750 3500 2550 1300 Gewone 2050 1700 1250 700 2200 1950 1300 850 2450 '2100 1550 800 Kleine: 1200 1050 700 400 1040 800 650 350 1400 12O0 850 500 De voorzitter zegt, dat de gemeente dit risico wel op zich mag nemen,, doch spr. zou willen beproeven om den steun te vragen van Prov. Staten. Spr. vreest echter, dat, gezien de groote formaliteiten, de hulp dan te laat zou komen. Spr. zou dus nu hel besluit wil len genomen zien en daarna alsnog steun vra gen bij de Prov. Staten. Door den heer Vahl is een oancept-voor waarde ingediend. (Wordt vervolgd.) Kruisverbond. Vergadering van het op Donderdag 24 Januari, 's avonds 7 uur. De voorzitter opende de jaarvergadering den Christelijken Groet Gelooft zij Jezus Christus. Hierna heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom op deze eerste vergadering van dit jaar, terwijl spr. tevens releveerde, dat het jaar 1923 een voordeelig jaar is geweest voor het -Kruisverbond, er zijn verscheidene nieuwe leden bijgekomen. De aanwezige nieuwe leden werden ge ïnstalleerd, waarna de secretaris de notulen voorlas, welke werden goedgekeurd. Het jaarverslag werd daarna voorgelezen, waar uit we vermelden, dat dc vergaderingen goed bezocht waren, ofschoon enkele leden (|ijna nooit ter vergadering komen, het edental ging vooruit. De Voorzitter dankte den secretaris voor het jaarverslag en merkte daarbij op, dat de secretaris een kracht is voor de vereeni ging- Hierna leest dc penningmeester het jaar verslag van de inkomsten en uitgaven voor, waaruit blijkt, dat de inkomsten bedroegen J 158,57, de uitgaven 120,62, zoodat in kas was op 1 Januari 37,95. Ook den pen ningmeester en de commissie van onderzoek dankt de voorzitter voor hun werk. De voorzitter deelt mede, dat nu over gegaan moet worden tot de verkiezing van een voorzitter en een tweeden s»cr .ris. Dc voorzitter merkt op, dat hij niet meer in aanmerking wenscht te komen als voor zitter Tot voorzitter wordt hierna benoemd de heer Rietmeyer en tot 2en secretaris de heer H. Borst. De contributie wordt bepaald op 10 cent per maand en per maand ophalen. Ieder lid krijgt dan de „Kruisbanier" thuis. De prijs hiervan is in dc contributie inbegrepen. De Voorzitter zegt, dat èn de Mariaver- eeniging èn het Kruisverbond met de jubi leumfeesten een medaille hebben gekregen. De voorzitter zegt, dat het plan is, dc me daille te verkoopen aan die vereeniging, welke er het meest voor geeft. Die vereeni ging welke het meest er voor geeft moet dat bedrag in de kas van de andere vereeni ging storten eh elk lid moet dan betalen het bedrag dat hij er voor over heelt. Bij rondvraag biedt het Kruisverbond 4.42 K-. Bij dc rondvraag werd opgemerkt, dat ieder lid nog 10 cent moet beialen voor het geschenk aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor de Jong bij zijn vertrek. De Voorzitter sluit vervolgens de verga dering en dankt, nu hij gaat scheiden, het bestuur voor de samenwerking en de leden voor hun medewerking. De Geestelijke Adviseur, de Wel Eerw. Heer Kapelaan het woord nemende, zegt, dat de voorzitter nu 4 jaren de functie heeft vervuld en dankt hem voor het vele in die 4 jaar verricht. Spr. hoopt dat het offer in die 1 jaar gebracht, door God beloond zal worden. Hierna sluiting. Feestuitvoering. De feestuitvoering die gegeven is door de Mandolineclub „Avanti", op 22 en 23 dezer, voor haar donateurs en begunstigers, heeft de verwachting ver over troffen. Ook vielen de voordrachten van den heer Burgers, ten zeerste in den smaak Eiken avond werd door „Avanti" een groote taart, pop en een madoline verloot ten bate van de kas. Door het bestuur der Madolineclub „Um Animo" van Uithoorn werd aan „Avanti" van Kwakel een prachtig bouquet witte seringen aangeboden, en door den voorzit ter, den heer A. Hölscher werd aan elk der leden een prachtig blauw lint voor hun in strument aangeboden. Wij wenschen Avanti een groote ruime zaal, waar hetgeen door haar wordt geboden, beter tot zijn recht komt. Wij hopen dat deze club en haar leden in staat zijn gesteld, nog menig gezel lig avondje aan Kwakels inwoners te ver schaffen. Door het ijs. Het zoontje van den heer J. J. H. aan den Boterdijk, was dezer dagen aan het zoogenaamde schotje trappen, toen hij door het ijs zakte. Hij kon zich nog red den, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Trap van een paard. De heer C. Win ters, die werkzaam is bij de gebroeders v. Velzen in de Noorden Legmeer, kreeg een trap van een paard tegen zijn borst, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. H.-K. Geiten/okvereeniging „De Eendracht" - Deze vergaderde 071 Donderdag 24 dezer in café „Eigenzorg". De opkomst was slecht. Uit het financieel overzicht over 1923 blijkt dat er een nadeelig saldo ad f 138,2414 is. Uit het verslag vain den secretaris blijkt, dat er 50 leden-geitenfiouders zijn cn 4 dona teurs. Er zijn 26 geiten ingeschreven in het stamboek, verdeeld over 21 leden. Er werd 17 geitenlammeren genummerd. Twee bok- lammer en, een geitenlam werden aan den Bond tegen een goed prijs verkocht. De heer C. v. Velzen en L. Borst worden tot bestuursleden herbenoemd. Tot controleur wordt de heer L. Borst be noemd. Tct afgevaardigde en plaatsvervanger voor de algemeene vergadering te Leiden worden resp. benoemd de heeren P. v. d. Berg en C. v. Velzen. Bij de rondvraag komt he! kastekort ter sprake. Op advies van het Bondsbestuur heeft het bestuur zich met een request tol den Ge meenteraad gewend, om het kastekort te dek ken. Ten opzichte der rekening 1922 heeft de gemeente ook een welwillende houding aan genomen. We kregen niel, wait gevraagd werd, doch de rekening klopte niet Hierna sluiting. De nieuwe tramlijn Noordwijk—Den Haag. Vrijdag heeft de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij den nieuwen lienst geopend van NoordwijkKatwijkLeiden VeurLeidschendamVoorburg—'s-Hage. Des morgens te 6,55 vertrok de eerste tram van Noordwijk aan Zee De nieuwe dienst trok zeer dc aandacht van het publiek. Aan het eind van de Breestraat bij de Hooge- woerd buigt dc tram zich zuidwaarts en verlaat bij den Zoeterwoudschen Singel de oude stad om door het buitengoed Zider- zicht en den Bosch en Staihuispolder naar Voorschoten te gaan. In Veur eipdigt het „electrische' gedeelte. De passagiers kun nen dan onmiddellijk overstappen in de stoomtram op „nonactiviteit" gesteld en gaan de electrische trams om het half uur rijden van KatwijkNoordwijkLeiden over Voorschoten, Veur, Voorburg naar Den Haag en Scheveningen. De duur van de reis is thans juist een uur. Wanneer dc lijn geheel is geëlectrificeerd, zal de tram er 55 minuten over doen, echter dan tot het cindjunt Scheveningen. Voor het traject VoorburgDen Haag is een lokaaldienst ontworpen, die nu om de 20 minuten zal rijden en in April a.s. om de 10 minuten. Van Noordwijk, Katwijk, Lei den, Scheveningen zal dan een half-uur- dienst ingevoerd worden. De oude stoom tram reed Donderdagavond voor het laatst. Burg. stand. Geboren: Hedrica Elisa beth Wilhelmina, d. van J P. v. d. Hulst en W. Couzijnse; Maria, d. van W. F. Meijers en. M. Gijsman; Willemijntje Cla- sina, d van C W. v. Rijn en M. J. v. Iter- son. Wilhelm Albert Petrus, z. van W. M. Geerders en H. T. J. Dalmijn; Cor nells, z. van P. H. C. Verlaan en P. Muilwijk. Marinus, z. van N. dc Ridder en C. de Bruin. Hubertus, z. yan J. H. Zandbergen en M. P. v. d. Waals; Jacobus Paulus, z. van J. P. Slechtenborst en C. J. Delfos. Anna Cornelia Margaretha, d. van M. C. Segaar en G. Horstmann; Cornelia, d. van N. de Tombe en J. C. de Meij. Willem Cornells, z. van G. Tijssen en D. Smink. Laurens, z. van P. Gijsman en P. de R00. Pieter, z. van L. van Hove cn A. v. Eek. Cor Margarethuis, z. van J. N. Paes en M. v. d. Kaaij. Johanna Sonja, d. van W. M. v. Well en M. v. Galen. Tjetje, d. van D. Groeneveld en T. v. d. Boogaart. Jan, z. van J. A. A. v. d. Burgh en C. H. Wouter- lood. Gina Luigi Tjerd, 1. van A. Candi- do en E. Bartoli. Johannes Gijsbertus Jacobus, z. v. J. J. van Schie en A. P. Ver hagen. Dirk Petrus, z. van C. A. dc Bruin en M. J. G. Paardekooper; Gerrit, z. van D. Bavelaar en J. J. Habraken. .Gehuwd: A Nagtegaal en W. C. v. Weer- lce. G. Carton «n A. van Maastricht, D. J. van Ginkel en A. M. de Vo«. A. v. Brero en M. C. Knol. C. v. d.Tuyn en K. de Blauw. W. Harland en E. v. d. Lin den. C. N. Boekwijt en C. Roozendaal. Overleden: Th. v. Alphen, m., 40 j. J. Weverling, m„ 50 j. Levenl kind van Arie van der Bijl en M. M. Zekvcld. M. J. B. v. Bruggemen, weduwirr., 80 j. J. v. Leeuwen, d., 5 m. A. H du Croix-Peijs- te.r, wed., 59 j. P. v. Driel, m„ 58 j.P. C. v, d. Berg-Koreman, vr., 83 j. H. M. Montée-de B-oer, wed. 84 j. Levenl, kind van P. v, Beekum en L. den Drijver. F. Zwart, m., 39 j. L. Hol, z. 7 j. C. M. Bergers, d., 12 j. D. Neuteboom, m., 77 j. A. van Vliet, wed. Veijlbrief, 76 j. Le venloos kind van J. C. den Ede] en M. A. van Benten. A. A. Théonville Duvergé, vr., 77 j. C. Abel, m., 53 j. A. Noordier- vliet, d. 1 w. T. Bloos, z., 4 m. Levenl. kind van A. v. Eijgcn en J. Boelee. G. Schaap, z„ 20 j. C. J. v. d. Voort, d„ 2 j. H. J. C. Speel, m., 68 j. C. Poeliejoe- Vijlbrief wed., 76 j. L. J. Ruyssennaers, m„ 61. „St. l8idorus". Woensdagavond werd van wege de Blocmistwerkliedenvereeni- ging „St. Isidorus" een buitengewone ver gadering gehouden, waar als spreker optrad de heer Van der Linden uit Utrecht. Deze kwam spreken ter opwekking tot financieelen steun voor de stakende en uitgesloten tex tielarbeiders in Twente. Spreker zette uit een de voorstellen der fabrikanten, welke inhielden eene loonsverlaging van 10 pet. en invoering van de 53-urige werkweek. Spr. merkte op, dat bovenstaande voorge stelde arbeidsvoorwaarden ten behoeve van het bedrijf niet noodzakelijk waren, aange zien met de geldende arbeidsvoorwaarden de concurrentie met het buitenland kon worden aanvaard. Spreker deed een beroep op de solidariteit van de vereenigde Lisser arbeiders, om dc Twentsche kameraden te steunen. Met alle aandacht werd spreker gevolgd. R. K. Vrouwenbond. In het patronaats gebouw werd door den WclEerwaarden Heer Kapelaan A. H. L. Hendriks voor de leden en de R. K. Vrouwenbond o.a, een Liturgische Ontwikkelingsavond gehouden, waarop Z.Eerw. een lezing hield over het H. Misoffer. Allereerst gaf ZEerw. een uit eenzetting over de H. Mis en ging vervol gens over tot de behandeling van een offer in het algemeen. Hij toonde aan, hoe door alle volkeren offers werden gebracht en vooral, hoe bij de Joden dc offerdienst was geregeld. In het Nieuw Verbond mocht het offer zeker niet ontbreken. Het offer voor het Nieuw Verbond is Christus zelf, die na zich eenmaal 'op bloedige wijze te hebben geofferd aan het Kruis, dat offer op onbloedige wijze voortzet in de H. Mis. Door de H. Mis worden de vruchten van het Kruisoffer op ons toegepast. Daarna sprak ZEerw. nog over de taal, welke bij de H. Mis gebruikt wordt en over de Mis gewaden. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord, werd de bijeenkomst gesloten. Burg. Stand. Geboren: Elisabeth, d. van A. Buurman en P. Onos. Maria Elisabeth, tl. van C. van den Berg en C. H. van den Aardweg. Johannes, z. van B. Versteeg en F. M. J. Marks. Gehuwd: A. H. Eling en J. A. Scholte. Overleden: Matthias Spreners, echtgen. van M. Korbee van der Linden, 73 j. Veilingen. Donderdagavond werden onder te belangstelling in hotel Sistermans ten overstaan van Notaris A. GoMemberg alhier, de volgende verkoopingen bij opbod gehou den: I. Een Burgerwoonhoiis, gelegen aan de Leidschesiraat no. 68 met schuurtje en erf, groot 1 79 A.. toébehoorende aan de Erven Wed. de Jong alhier. Hoogste bicder le heer F. Lommerse Pz. alhier, 6000, niet ge hoogd. II. A. Ten westen van de Leidschcstraat; 1. De villa „Capineniburg" met Bloembol len sell uur en Bloembollenstellingen, Erf en Tuin (Bouwterrein) groot ongeveer 12 A., 60 c.A. Hoogste bieder de heer C. Joh. Bakker Jr. 1 Spoedige verlichting van de pijnen en wel dra genezing door SANAPIRIN-tabletten. (MijnhardtJ^KokerTSjjLjBr^goth^et^lrog te Hillegom voor f 8000, verhoogd door i& met 200. 2. Een perceel tuingrond (bouwterrein) ten zuiden van het vorige perceel, groot pl.m. 5 A 85 c.A. hoogste bieder de lieer P. J. de M.joij. Hillegom f 850, gehoogd door ver schillende gegadigden tot f 1300. 3. Een perceel tuingrond (bouwterrein) ten zuiden van het vorige perceel, groot pl.m. 5 A. 40 c.A.; hoogste bieder de heer P. J. de Mooij 750, verhoogd tot 1200. 4. Een perceel bloembollenland met uit weg ten westen van perceel 1, groot pl.m 23 A. 90 c.A. Hoogste bieder de heer W. C van den Akker voor 1750, verh met ƒ100. 5. Een perceel Bloemboilengrond, ten zui den van perceel 4, groot pl.m. 23 A. 90 c.A.; hoogste bieder de heer W. C. v. d Akker 1400, verhoogd tot f 1500. 6. Een perceel Bloembollenland, ten zui den van perceel 5, groot pl.m. 23 A. 10 c.A. Hoogste bieder de vorige voor f 1300 verh. tot 1400. 7. Een perceel Bloembollenland, ten zui den van perceel 6, groot ui m. 16 A. Hoogste bieder de vorige voor 550, gehoogd tol f 650. B. Ten oosten van de Leidsohestraat: 8. Een perceel weiland (bouwterrein) in Laan. groot pl.m. 45 A. 90 c.A. Hoogste bie der de heer Th. Lommerse alhier, voot 2350, gehoogd tot f 2650. 9. Een perceel Bloembollenland, ten Zui-, den van perc. 8. groot pl.m. 67 A. 40 c.A.l hoogste bieder de heer Lommerse voornoemd voor 18"9, gehoogd tot f 1950. 10. Een perceel Bloembollenland ten zui-| den van perceel 9, groot ongeveer 51 A. 90 c.A. Hoogste bieder de heer Lommerse voor 1550. 11. Een perceel Bouwterrein. Bloemfoollen-j grond, Schuren met stellingen. Koe- eni Paardenstal, Varkenshokken groot pl m. 1 H.A. 5 A. 50 c.A. Hoogste bieder de heer C. Job. Bakker Jzn. 5100, gehoogd tot ƒ5300. 12. Een perceel Bloemboilengrond met schuurtje tien oosten van perceel 11, pl.m. I.2.60 H.A C. de Jong voor 2700. 13. Een perceel Bloemboilengrond ten oos ten van perceel 12, groot pl.m. 74 A 55 c.A. Hoogste bieder de heer C. Joh. Bakker Jzu, voor 2100, gehoogd tot 2300. Toeslag beide veilingen Donderdag *-»■ Gevonden voorwerpen. Terug te be-j komen bij G. Tiesselaar, Duinlustweg 46, een autodop; Spoorwegstraat 2, Haarlem, dameshorloge; mej. Van Hemert, Juliana- laan 309, grijze poes; Kaiser, Potgieter- weg 5, Bloemendaal, bruin wollen hand schoen; J. Disseveld, Bloemendaal, Kinheim- weg, twee sleutels; J. Disseveld, Bloemen daal, Kinheimweg, twee sleutels; Otto Hooze, Duin en Daalscheweg, een pakje schoenveters; Schaafsma, Middenhaven straat 80 te IJmuiden, gouden ring. Aan het politiebureau Overveen, van s morgens 9-12 uur, een moersleutel, bruine hand schoen, plankje met 2 sleutels, een wit en blauw kinderhandschoentje, een schaats, een sleutel, een bruine portmonnaie met in houd, een rood glas van rijwiel, een auto spiegel, een broche in den vorm van een tennisraket, een zakmes. BEVERWIJK. ZONDAG Laatste dag v.h. 40 urengebeo. Euchar. Zondag. Schaalcollecte voor de sie raden van het Altaar. H.H. Missen om 7, half 9 en 10 uur, geen catechismus. 3 uur O- penbare Aanbidding 7 uur plechtige Lof, orocessie Te Deum en schaalcollecte, H. Uur. MAANDAG 6 uur Meisjescongregatie 7 uur mannen-congregatie. DINSDAG 9 uur Gez. Maandstond voor Jacobus Groen, 7 uur jongens-congregatie. WOENSDAG 7 uur vrouwen-congregatie. DONDERDAG van 6—8 uur Biechthoo- ren 7 uur Lof. VRIJDAG Eerste Vrijdag half 7 H. qom- munie, 7 uur gez. H. Mis leden Euch. Bond half 5 Biechthooren voor kinderen 7 uur Lof ter eere H. Hart. ZATERDAG Feestdag van O. L. Vrouw Lichtmis half 7 H. Communie, onmiddel lijk daarna wijding en uitdeeling der kaarsen en processie, gevolgd door de gezongen H. Mis van 5-half 9 Biechthooren 7 uur Rozenhoedje. a.s. Zondag 1ste Zondag der maand, schaalcollecte voor de schulddelging dezer kerk, Feestdag van de H. Blasius na df H.H. Missen S. Blasius-zegen. HEILO. ZONDAG 7 uur voor Petrus Schouten half 9 tot zek. int. 10 uur voor de parochie. Te half 3 Congr. F. Familie, afdeeling vrou wen te half 7 Lof ter eere van O. L. V. tei Nood. MAANDAG 7 uur bij de zusters voor Cornells Pepping kwart over 8 voor Jacob Verdun en Wilha. Kuis. DINSDAG 7 uur Gerardus Haaker kwart over 8 Hillegonda de Graafv. Dam, WOENSDAG 7 uur Nic. Boltern en Zr. Odegumbis kwart over 8 voor Willi Joan, Admiraal. DONDERDAG 7 uur voor Meinardus Duinmeyer kwart over 8 voor Gerardus Kraakman van 5—7 uur biechthooren. VRIJDAG 7 uur gez. H. Mis voor de leden van het Genootschap v. h, H. Hartkwart over 8 voor Pefronella BroersDoeswijk 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG 7 uur gez. H. Mis ter eere van O. L. Vr. ter Nood. kwart over 8 voor Joannes Zuurbier, als lid van het Genoot schap van het H. Hart. Feest van Maria s zuivering, Maria Lichtmis, vóór de 1ste H. Mis wijding der kaarsen en processie, van 48 uur biechthooren te 7 uur Marialof met Rozenhoedje. De gebeden worden verzocht voor Simon v. d. Peet en Marga. Morsch—Wed. Schouten die met de laatste H.H. Sacramenten der. Stervenden zijn voorzien en voor Joannes Zuurbier die in den Heer is overleden. HEEMSKERK. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half - en 10 uur de Hoogmis, te half 2 Cat., half 3 Vespers met Rozenhoedje daarna vergadering Zelatricen van het Godd. Hart bij de Eerw. Zusters te half 5 Maria-congregatie, Jongens-, patronaat en te half 7 H. Familie waarna ver-' gadering van de prefecten en onder-prefecten van de K. S. A. MAANDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur overige dagen te 7 uur, half 8 en 8 uur. DONDERDAG-avond van half 6 af ge-j legenheid om te biechten en te half 7 Lof teri eere van het Allerh. Sacrament des Altaars met Rozenhoedje. VRIJDAG le Vrijdag der maand te 7 uur, gez. H- Mis en 's avonds te half 7 Lof met Eereboete en Rozenhoedje ter eere van het H. Hart. ZATERDAG Maria Lichtmis-dag van devotie, 's Middags van 4 uur af gelegenheid om te biechten en te half 7 Marialof met Ro zenhoedje. In deze week Cat. als naar ge woonte en biechten voor de le en 2e klasse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 16