SPAARNEBANK QUINA LA ROCHE Leekepreeken. PRESBURG'S SCHOENEN Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. UIT DEN OMTREK. Verricht alle BANKZAKEN. Bezorgt alle ASSURANTIËN. SPAARBOEKJES met 4 pCt. rentevergoeding. GOED CHIC GOEDKOOP Zaterdag 26 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14647 VOLENDAM. De drooglegging der Zuiderzee, het onderwerp van den dag. hebben iets aparts en zijn IB Domanialo M ij n n ASSENDÉLFT. VERKLARING over Rhoumatiek en Verkoudheid. J.W.hoek poutietroepen KROMMENIE. HOORN. ZAANDAM. NOORDWIJK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per Kwartaal 3*25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 *n 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advert eotièn 35 cents per re gei. Bi) contract belangrijke korting. A avert en tién tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de 1« Pagina's 60 ct. per regel Vraag- ea aanbod-advertentiën 14 regel» 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. 23. SPOT EN SCHERTS. Onze beschouwing der vorige week heeft nog deze zeer belangrijke vraag opengela- en: in hoeverre past spot en scherts in een tpenbaar dagblad? De vraag is van belang :oowel voor courantenlezers en daartoe behoort tegenwoordig iedereen als voor de dagbladschrijvers zelf. Het ware misschien juister geweest om als tekst voor deze preek: „de zure Hollander" neer te schrijven, maar kennende de gevoe ligheden van ons lezend publiek, bepaalden wij ons tot een minder prikkelend opschrift. Er is misschien geen betere gelegenheid om een zielkundige studie van zijn volk te maken dan op een dagbladredactie een tijd lang de correspondentie door te zien en de bezoekers te ontvangen. Men krijgt dan een «ijk op de mentaliteit van een groote ver scheidenheid van menschen en staat in den (aanvang herhaaldelijk verbaasd over den smaak, de belangstelling, de ergernis van talrijke menschen Wanneer b.v. schrijvers van gewichtige hoofdartikelen de pretentie hebben tc meenen, dat zij de meest gelezen auteurs zijn, dan moeten wij hun een illusie ontnemen; hoe zwaarwichtiger en langer hun geestesproducten zijn, hoe minder ilezers zij trekken De eenvoudigste mede werkers zijn misschien nog het meest in trek, maar zij zijn ook de gevaarlijkste: de plaatselijke berichtgevers kunnen er altijd ip rekenen de algemeene belangstelling zij het dan ook van den zeer beperkten kring hunner inwoning te genieten. Mair niemand veroorzaakt ook meer last aan een ,redactie dan zij. Ieder hunner woorden moet gewikt en gewogen worden; want overal kunnen addertjes onder het gras schuilen. Het is immers een feit, dat men niet dc regels maar tusschen de regels leest. En hoeveel plaatselijke grootheden hebben al niet nachten wakker gelegen, vol duistere voornemens legen den correspondent of hel dagb'rd, dat hunne waardigheid sctijnbaat te na kwam. Ach, hoe onscnuidig is vaak zoo'n correspondent of zoo'n blad aan het geheel geval! Een minder gelukkig gekozen woord eenonjuiste zinswending een on schuldig bedoelde vergelijking, een drukfout soms kan genoeg zijn om de argwaan van een lezer op te wekken. En eenmaal den waan van ëen persoonlijke beieediging ge wekt, is de toorn niet gemakkelijk te be daren. Of ons Hollandsch publiek dan van zoo vreedzamen en ingetogen aard is. dat het niet de minste spot of scherts kan dulden? Het tegendeel is juist altijd waar gebleken! |Geen land misschien, waar meer spotverzen en schimpdichten, pamfletten en laster schriften verschenen dan ten ontzent. Maar (dan naamloos s.v.p.l dan liefst ook met ver draaiing en verbloeming van de personen en feiten, zóó, dat de lezer als voor een raadsel stond. Met „Willem Drieling" werd Koning iWillem bedoeld enz. en fluisterend gaf men (elkaar den sleutel door en lachte in het ge heim! Neen, in de spotverzen en -dichten heeft ons volk nooit den mooisten kant van zijn aard getoond. En nu nog kunt ge het (van dagbladredacteuren vernemen, hoe dik wijls er pogingen in het werk worden ge steld om naamloos personen of in stellingen neer te halen. Onze Nederland- sche pers dit zij haar ter eere nage geven laat zich daarvoor echter in het algemeen niet vinden. De lust tot spot ert bespotting is bij een déél van ons volk ontembaar. Wij hebben voor ons zelf al eens naar de oorzaak ge zocht van die kwaadwillige eigenaardig heid om alles, wat even het hoofd boven de gewone middelmaat uitsteekt, neer te halen. Wij meenen, dat voor een groot deel de oorzaak te zoeken is in onze dichte bevol king tusschen zeer nauwe grenzen Het gaat er mee als met de stad en het dorp; in de eerste kennen de buren, die onder één dak wonen, soms niet eens elkanders naam, ter wijl dorpsgenooten onderling van elkaar tot zelfs de familiegeheimen kennen. Zoo is ons landje eigenlijk één groot dorp tegenover een anderen staat. Het is hier zoo moeilijk om „een groot man" te worden; de spot heeft zoo spoedig vat! En ook, men zit el kander zoo spoedig in den weg bij den over vloed van intellectueelen en deskundigen op allerlei gebied. Een ander bewijs voor den spotlust van ons volk, is het feit, dat de Engelsche schrijver Dickens misschien nergens meer gelezen is en wordt dan in Nederland. Nog altijd behoort hij tot de uitverkorenen en zeker niet het minst om zijn zeldzaam talent van caricatuur-teeke- naar. Maar bij ons zelf vindt de caricatuur altijd maar ten deele waardeering. Hoevelen zijn er zoo breed als Abraham Kuyper, die zelf een geestige voorrede schreef bij de uit gave van de spotprenten op zijn politieke persoonlijkheid gemaakt? Ons publiek kan zich niet hoog genoeg verheffen om in een goede spotprent alleen het rake der teeke- ning, het geestige van een geval te zien. Men voelt zich als groep of persoon onmid dellijk beleedigd cnbijt nog met groo- ter spot terug. Argwaan en lichtgeraaktheid doen bij de Hollandsche lezers maar al te gauw een goed bedoelde geestigheid verzuren. De Hollandsche geest is niet speelsch genoeg om luchtig over een scherts heen te wippen; men gaat napluizen en napleiten vervalt zoodoende spoedig in kijven en schelden, in grofheden. En de weinig geestige menschen onder ons passen er wel voor tweemaal de vingers te branden. Die karaktereigenschap, vooral bij den boven Moerdijkschen, meer calvinistisch aangelegden Hollander te vinden, heeft er blijkbaar de redacteurs van onze dagbladen toe gebracht, om spot en scherts maar' zoo veel mogelijk uit hun kolommen te weren De tijd van de gekruide artikelen, de pittige polemiek, is voorbij. Het blauwe potlood werkt overal geducht in de corresponden ties van plaatselijke berichtgevers: „men kan niet welen, wie zich aan deze of gene aar digheid weer zou stooten." Men wordt voorzichtig, omzichtig en.... vervelend. Spot en scherts zijn gevaarlijke wapenen, zeker! vooral, wanneer zij in het openbaar gebezigd worden. Maar goed gehanteerd houden zij den omgang prettig, de sfeer, waarin wij ademen, prikkelend als hooge lucht. Maar zij veronderstellen gulle harten, breede geesten, ruime zielen; en wanneer zij ontbreken in een overigens beschaafde en gecultureerde gemeenschap, is dat een teeken, dat er iets hapert aan den volks aard zelf. Doch wie maakt er van een stijf, stug en gesloten man, een openhartigen en gulhartigen lacher? HOMO SAPIENS, Slot. Het binnenvttartschipperij-onderwijs. Tot dusver is, in verband met de droog- 'egging der 'Zuiderzee, nog geen enkele naatregel genomen. Ja toch, we hebben een üchool voor de Binnenvaartschipper^. Be halve gediplomeerden is er óók een onge diplomeerde leerkracht, Hoe het mogelijk is, weten we fliet. Om leerlingen te lokken (sommigen zeg den zeer ondeugend „fokken"), worden er premies gegeven aan hen die de lessen vol gen. Dit is wel noodzakelijk, immers de leer lingen zeiven dragen de overtuiging in zich om, dat ze er niets bij zullen ivinnen, Maar hel schaadt zeker niet, integendeel: wanneer het bedrag aan premies uitgekeerd wordt, valt het steeds mee. De kosten van dit onderwijs zijn tamelijk hoog; de honoraria van de leerkrachten, de premies aan de leerlingen gegeven, en last not least de extra-uitkeeringen, gegeven we gens loonderving, bij het medemaken van de proeftochten, vertegenwoordigen een tame lijk hoog bedrag per jaar. Helaas! Hel resultaat van dat onderwijs staat met de kosten ervan in omgekeerde tvenredigheid. Wanneer men geen zin heeft, lurft men gerust een premie te laten schie ten en gaat men er niet heen. Zij, die de proeftochten medemaken, zijn gering in aan tal, ondanks de gulle uitkeering wegens loon- lerving. die men dan ontvangt En wanneer Er een examen komt, hoevelen of liever hoe weinigen zullen er aan deelnemen? We zul len de vraag of ze wel allen zullen slagen, maar buiten beschouwing laten. Welke kan sen hebben echter de geslaagden? Er zijn twee mogelijkheden of wel ze kunnen in dienst treden van bestaande vrachtmaat schappijen in de binnenwateren. Een derde mogelijkheid bestaat er nu eenmaal niet. Het eerste is vrijwel onbereikbaar, ten eerste omdat ze het noodigt bedrijfskapitaal ;n de noodige relaties missen: trouwens 'ergelijke zaken moeten groeien en worden iet uit den grond ges'ampt; ten tweede om- fat er geen nieuwe vrachtdiensten geopend kunnen worden; hei tewein is afgevischt en/ zal nog meer afgevischt worden door de vrachtauto's. De tweede mogelijkheid is het in dienst nemen bij de vrachtmaatschappijen in de binnenwateren: hier bestaan ten minste nog enkele kansen voor de geslaagden. Maar deze kansen zijn maar gering reeds in nor malen tijd, om van deze malaise maar niet te spreken. Stel, dat de tijdsomstandigheden norm Ta! waren cn er honderd het diploma behaalden, zou men werkelijk gelooven, dat de binuen- vaartschipperij deze honderd man zou kun nen plaatsen? Daar is gedenken aan. Het gaat bi) de binnenvaart als op onze vischersvloot: jongens die de school verla ten hebben, varen met- cn worden al varen de. geschikt voor hun vak Men meene niet, dezen, die men in ge noegzaam aantal kan krijgen, te kunnen verdringen. Evenmin als op onze visschersvloot neemt men in de binnenvaart, louter theoretisch gevormde krachten aan. In den regel ten minste niet. Voor dit kleine getal geslaagden is de kans ietwat grooter, ofschoon nog zeer ge ring. Veronderstel echter, dat ze er in slagen een werkkring te veroveren bij de binnen vaart, wat we moeten zien, voor we het gelooven. Wat zullen zij die dezen maat regel aanbevolen of goedgekeurd hebben, moeten antwoorden aan de Rijksregeering, wanneer deze hun met de eene hand zal voorhouden dit povere resultaat en met de andere hand de groote som gelds, die het gekost heeft? Zal de Rijksregeering niet het vertrouwen verloren hebben in dc adviezen, die onze organisaties later nog zullen geven, ter oplossing van dit groote probleem der verandering van bedrijf of werkkring, nadat de eerste maatregel een mislukking is ge worden? Het is onze bedoeling volstrekt niet om een blaam te werpen op personen of orga nisaties, die dezen maatregel gedekt hebban mei hun autoriteit We weten al te goed dat goede bedoelingen hebben voorgezeten, en men werkelijk gedacht heeft, dat het een goede maatregel was Dit mogen vooral, zij bedenken, die in hun domheid en lichtvaar digheid van oordeel, op hunne bestuursleden smalen, ©toch, als men bij de inwerking treding van zoo'n maatregel, de toekomstige' misluk king kan bevroeden, moet men den moed hebben ervan af te zieft en andere middelen te bepeinzen, al is dit laatste niet gemakke- lijk. Een dringende noodzakelijkheid echter is en blijft het, om hel gezins-inkomen alhier op te voeren, door nieuwe werkgelegenhe den te scheppen. Indertijd kon men in de dagbladpers lezen, dat in ons land verschil lende nieuwe industrieën waren gevestigd, welke hier nog niet bestonden. Het is jam mer, dat er niet bij vermeld werd, van wel ke soort ze waren. Om aan het feit zelve te twijfelen, is er echter geen reden. Waarom is er echter geen reden Waarom nou hier ter plaatse ook niet zulke een industrie ge vestigd kunnen worden? En wanneer zulk een industrie óók vol wassenen zou aannemen, is daartegen foen bezwaar. Men zou dan kunnen zien, dat er haast even zoo vele schippers dienst namen als schippersknechts, In 1895 gold in hoofdzaak als argument' dat het deel uwer gemeente ten Noorden van den Spoorweg ZaandamUitgeest feitelijk was gaan behooren tot de kom der gemeente Krommenie en deze positie naar afscheiding van Assendelft en vereeniging met Krom menie wenschelijk maakte. Men meende toen bijna 30 jaar geleden dus dat de tijd voor de verwezenlijking scheen gekomen en uw gemeentebestuur zag dit volgens de gevoerde correspondentie ook in. De grens, toch, zooals wij die in andere ge meente-kennen, ontbreekt hier geheel, want de bebouwde gedeelten loopen onmiddellijk in elkaar. De juiste grens is daardoor moei lijk te vinden en nauwkeurig beschouwd allerongelukkigst zelfs door een particulier erf en huis. De ligging bestudeerende is de spoorlijn de eigenlijke grens te noemen. De spoorweg- Directie Mr. Th. WESTERWOUDT. GROOTE HOUTSTRAAT 88 Eischt steeds het echte Fransche fabri- kaat, kenbaar aan het roode étiket met buf felkop. Het is bekend, dat vele schippers het i«»,h niet lang meer zullen uithouden. De vloot zal dus bii inkrimping toch wel voldoende per- so'. eel houden, en voor de Rijksreg ering b ij f t de moreele plicht om de ovcr"> j. venden en hen, die hun bedrijf aan kant moesten doen wegens achteruitgang door de in uitzicht gestelde drooglegging, schadeloos te stellen voor de gevolgen van haar eigen ingrijpen. Vertegenwoordigster der Bultenspaame 46. iel 2504, 3511 Vergadering St. Gerardus. Woensdagavond j.l. hield de cenctenhoudersvereeniiginig St. Gerardus" een vergadering in hel St. Jo- sephgebouW Aanwezig waren 90 loden. Er werd een brief voorgelezen van de Vis- scherij-Inspeclie, da! Van der Hurck-Musch geen toestemming krijgt om mosselen te vis sollen en nu vraagt de voorzitter naar aan leiding van het bezoe-k van de Gebr. Bak ker. die willen leveren voor 8 cent, wie nu de risico wil ioopen om het op Van der Hurc -Musch aan te laten komen. Degene, die dat wil doen, loopt dc kans, dat hij niets heeft, jttiRt, als Je- Gebrs. Bakker worden aangeno men. koopen zé een nieuwen motor voor &JÖ0 maaiden. Krijgen ze niet de heele zaak, dhn koopen ze geen nieuwen motor, en is er la ter geen kans voor hem. die dé Gebr. Bakker zelf uitsluit, van dezen mosselen te betrekken Het voorstel om van de Gebr Bakker te betrekken voor 8 cent, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter vraagt: Willen eenigen pro- beeren goedkooper mosselen te betrekken? Niemand geeft zich op. De Voorzitter: Hoe moet gehandeld wor den met den post van liet geld ontvangen voor mosselen? De post wordt voor een jaaT bezet. De heer A. Koning protesteert, daar de klerken ook voor Iwee jaar benoemd worden De Voorzitter: Vindt de vergadering het goed of wordt er stemming over gevraagd? Eenige stemmen: Laat het hem houden. De Voorzitter vraagt nogmaals of de ver gadering het goed vindt. Eenigen roepen: Jat Voorzitter: Dan blijft <le bestaande toe stand gehandhaafd. Sluiting volgt. IJsbeweging. Dinsdag werd de haven los gemaakt met een ijstoreker Men voer nog uit. Doch Woensdag was de wind weer Oost, en Donderdag lag alles weer vast tot aan den horizon toe. Het ijs is een allegaartje van kleine stukjes welke men hier aanduidt inet den naam „kis" en groole en kleine soholsen. Open vlakten zijn met een min of meer dik ijsvlies bedekt. Het kan nog geen steen hou den, maar als het zoo sterk wordt, dat men er weer op kan toopen, zal men er niets aan heblben. Het ziet er afschuwelijk uit. Grenswijziging. In mijn vorig raadsver- slag heb ik beloofd, nader terug te komen op den brief van B. en W. van Krortynenie en een en ander over de besprekingen, die door de raadsleden gehouden, naar aanleiding van de grenswijzigingsvoorstellen, mee te deelen. Ten gerieve onzer lezers volgt hier onder de brief van B. en W. van Krommenie. De brief luide aldus Wanneer wij uw aandacht verzoeken voor het onderwerp hiernevens genoemd, dan zal dat een herhaling zijn van vroegere plannen tot wijziging van den grens tusschen Krom menie en Assendelft. Deze herhaling is het bewijs, dat vroegere denkbeelden niet verwezenlijkt zijn geraakt ware het in 1895 reeds zoover genaderd, da Gedeputeerde Staten een ontwerp van wet toezonden met verzoek daa o trent gevoe len in te winnen van den gemeenteraad en van de commissie samengesteld als in art. 131 der gemeentewet is aangegeven. Onze gemeenteraad en de commissie ad viseerden gunstig, doch door omstandig heden buiten hun wil, is dit ontwerp niet tot wet verheven en de grenswijziging hangende gebleven, totdat in 1910 bij de gaslevering ean Assendelft dit ontwerp weder ter sprake kwam, welke aaneenkoppeling dier twez zaken ken geen oplossing mocht brengen. Ware dit jaar bij de gaslevering aan uw ge meente de gelegenheid geopend de veran dering onzer grenzen wederom naar voren te brengen, ons College huldigde de leer, dat deze zaken streng gescheiden gehouden moe ten worden. Nu dus de gaslevering haar beslag" beeft gekregen, wilden wij pas thans met dit be langrijke onderwerp tot uw college komen. Zeer zeker waren de moeilijkheden de laat ste jaren, geboren uit de ligging, zoodanig gegroeid, dat wij reeds eerder voo veran dering der grenzen gevoelden, doet langer uitstel komt ons thans, om meer dan één reden, niet verantwoord voor- verbinding heeft voor 50 jaren terug dit nood- dzlijkste deel van Assendelft daar ter plaatse tot een uithoek en afgesneden deel van Assen delft gemaakt en tegelijkertijd onbewust tot een deel der bebouwde kom van Krommenie herschapen. Wat de bewoners in dit deel uwer gemeen te betreft en dit werd ook reeds in 1895 geargumenteerd aan Ged. Staten deze voelen zich in vele gevallen Krommetniërs, maatschappelijk en kerkelijk. Zij wonen op grooten afstand van het gemeentehuis, naar raming minstens 45 minuten gaans, terwijl zij in hoogstens 10 minuten het gemeentehuis van Krommenie bereiken. Wij halen dit al léén maar aan, omdat veel meer dan 40 jaar terüg, de ingezetenen verplicht zijn vele ma len zich ten gemeentehuize te vervoegen vele burgelijke plichten noodzaken daartoe Na deze korte uitwijding mogen wij niet nalaten uw bestuur nog aandacht te vragen voor het volgende In Krommenie is enkele jaren geleden in gevoerd de winkelsluiting. Deze werd in 1917 op verzoek van neringdoenden ingesteld en sedert gehandhaafd. Het feit echter, dat in Assendelft dusdanige verordening niet be staat, waarover wij de vrijheid namen uw be stuur reeds te berichten, levert het bezwaar, dat na de verplichte sluiting in Krommeiüe, de neringdoenden onder Assendelft hun za ken open mogen houden. Dit bezwaar zou voor Wormerveer ook kunnen gelden, maar de onmiddellijke nabijheid van de drie of vier winkels aan het Vlietsend onder uw gemeen te, doen een ongezonden toestand ontstaan. De feiten zijn er te over, dat daar na 9 uur lustig wordt verkocht, terwijl dit den Krom- meniërs uitdrukkelijk is verboden. Dat zij daarin zien een oneerlijke concur rentie mogen we niet tegenspreken. Ook is den vergunninghouders alhier ver boden op dagen, waarop de loting voor de nationale militie wordt gehouden en op Nieuwjaarsdag hun lokaliteit geopend te heb ben op bepaalde uren. Voor 2 inrichtingen uit uwe gemeente in de onmiddellijke nabijheid van Krommenie is dit verbod niet gemaakt en legt aan de prac- tische uitvoering ook van dit verbod bezwa' ren in den weg. Dit alles doet ons verzoeken het denkbeeld van wijziging Van de grens uwe gemeente en Krommenie, zooals wij die bepleiten, te overwegen. We vertrouwen, dat U het oordeel van den gemeenteraad hierop wilt inwinnen en ons te zijner tijd met het resultaat dier be spreking in kennis wil stellen. Wij zullen evenwel op prijs stellen aller eerst gelegenheid te krijgen tot een samen- spreking. Dit belangwekkend schrijven, deed de ton gen loskomen. Eerstens deelde de voorzitter mede, dat hij met de beide wethouders dezen middag een samenspreking met B. en W. van Krommenie over dc grenswijziging heeft gehouden. Z.E.A. kon begrijpen dat, gegeven de eigenaardige ligging van het bedoelde ge deelte van Assendelft, er bij het gemeente bestuur van Krommenie de vurige wensch bestaat, om het bij hun gemeente te trekken. De wensch is ook hier de vader der gedachte. Gedurende de bespre kingenjjkwam duidelijk naar voren de welwillendheid van Kromme nie, om de eventueele schade, welke Assen delft zou lijden door het verlies van het noordelijk stuk, op billijke wijze te ver goeden. Van de zijde van Krommenie wensch te men in den meest vriendschappelijksten vorm over deze grenswijziging te onder handelen. Z.E.A. bracht dezen brief ter tafel, alleen slechts om den Raad eens te polsen, hij verlangde nog geen directe be slissing deze kon men' uitstellen tot een volgende bijeenkomst, men had dus vol doenden tijd om over dat gewichtig vraag stuk na te denken. De heer Bijl vond, dat Asserfdelft zich gelukkig mocht prijzen, dat de Spoorweg maatschappij indertijd, de lijn niet gelegd heeft b.v. dij de oude Noorderschool, immers zoo dat het geval was geweest, zou Krom- nt nie, dat zich stijf vasthoudt aan de spoor lijn als grens, bijna de helft van Assendelft kunnen i c' c i. Hij vond geen enkele nood- Zaak voor trenswijziging. Bijgestaan door de heeren E. Boon en Bas Kieijn werden de argumenten, door Krommenie aangevoerd als zeer zwak ge- kwali i :eerd en aidus ontzenuwd. Het be zwaar der winkelsluiting was reeds opgelost. Wat het openb'ijven der café's op de Iotings- dagen cn op Nieuwjaarsdag betreft, kon Assendi 1 "t heel gemakkelijk een verbod om op die dagen te tappen, invoeren en aldus te gemoet komen aan den wensch van Kr'nie. Dat er geen grens is te onderscheiden tus schen beide gemeenten kan ook geen door slaand argument heeten. Veel analoge ge vallen werden opgesomd, waar men toch ook niet op grenswijziging aanstuurt De De Heer J W. Hoek, sergeant bij de po- litie-troepen voor den grensdienst te Coe- vorden, verklaart: „Sedert 6 jaar leed ik aan Rheumatiek in het linkerbeen en in den rug. Heete Iucbtbaden en electriseeren had den bij mij geen volledig resultaat, zoodat ik steeds pijn in rug en been hield, welke zich bij nat wéder of vermoeidheid steeds mevr openbaarde, vooral aan de grens, waar we dag en nacht aan alle weers gesteldheden bloot gesteld zijn. Ik ge bruikte zeer vele middelen, welke mij zeer veel geld kost ten, maar altijd zon der resultaat. Een mijner kennissen, die eveneens met Togal- sergeant by de Tabletten gunstige ook Togal-Tabietten tc gebruiken. Na ge bruik van het eerste fleschje Togal-Tablet- ten was de pijn nagenoeg verdwenen, en na drie flacons Togal-Tabletten was ik geheel hersteld. Geen enkele pijn heeft zich de laatste drie maanden meer geopenbaard. Het was voor mij zeer opvallend, dat ik tij dens het gebruik van Togal-Tabletten in het geheel niet meer verkouden werd, het geen zich in onzen werkkring zoo dikwijls voordoet Mijn collega's, die dit ook op merkten, gebruiken thans evenals ik, Togal als voorbehoedmiddel tegen verkoudheid. afstand naar het gemeentehuis pl.m. 3 kwar tier kan ook geen motief zijn. Voor politie toezicht wordt in de meeste gevallen vol doende gezorgd, bijna nooit hebben er op stootjes plaats of komen er ruziepartijtjes voor, 't is er steeds rustig en op zeer woelige tijden zorgt Assendelft, met het oog op de vreemdelingen, ruimschoots voor politie toezicht. Ook bet argument dat de bewoners van het bewuste gedeelte zich meer Krom- menieërs voelen vonden de heeren zeer aanvechtbaar. De heeren gingen er nog zoo vast niet op, dat die bewoners zich zoo graag van Assendelft zouden willen afscheiden Indien men eens een referendum hield, kon het wel eens anders uitkomen, dan B. en W. van Krommenie zoo gaarne zouden willen. (Men kan het eens probeeren. Corr.) Alle leden voerden over de questie het een en ander aan, somtijds waren er twaalf tegelijk aan 't woord, Eindelijk werd voor gesteld, hoewel het niet de bedoeling was van B. en W. om nu direct te beslissen, om het schrijven van Krommenie voor kennis geving aan te nemen. Dat voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Assendelft zal dus zijn medewerking om tot grens wijziging te komen, niet verleenen. Bedenkelijke activiteit. „De Nederland sc he Nijverheid", orgaan van het Verbond van Nederlandsche Fabri kantenvereenigingen schrijft Een sigarenfabrikant alhier heeft ons Ver bond mededeeling gedaan van een drama in vijf bedrijven, waarin de voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam de hoofd rol speelt. Eerste bedrijfDe firma ontvangt een papier, gedateerd 21 December 1923, waarop vermeld staat, dat door haar op de rente- kaart van een harer arbeiders nog verschul digd is een bedrag van f 3.60 wegens te weinig betaalde premie, omdat over het tijdvak 28 October 1923—8 Decembetr 1923 geen zegels zijn geplakt. „Ik noodig u*uit," staat verder op dit papier gedrukt, „dit bedrag binnen 8 dagen te voldoen op een der volgen de wijzen a. betaling te mijnen kantore, afd. zegelverkoop, b. door betaling aan het bij kantoor te Zaandam, c. door storting of overschrijving op Gemeentegirorekening R. 600. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, Keulemans." Het was aan de firma bekend, waardoor deze schuld ontstaan was, n.l. door het te vol zijn van het boekje, omdat er tijdelijk dagzegels geplakt waren. Tweede bedrijf De firma verzond een postwissel groot f 3.60 aan den Raad van Arbeid, met opgave van den naam van den arbeiderd en van de oorzaak van het niet vol doende plakken. Derde bedrijf. De firma ontvangt op 7 Januari weer een schrijven van denzeifden voorzitter met verzoek om de volgende vragen te beantwoorden Naar aanleiding van het door u d. d. 3/1 24 per postwissel betaalde bedrag a i f 3.60 ter voldoening eener dezerzijds ingestelde na vordering, verzoek ik u mij, voor zoover mo gelijk, omtrent het navolgende in te lichten Welken datum droeg de navorderings- kaart 2. Welk rentenummer was daarop vermeld 3. Hoe luiden naam en voornamen van de(n) voor wie(n) betaald werd 4. Wat is zijn (haar) adres 1 Vierde bedrijf De firma vult een en ander n en zendt het stuk terug. Vijde bedrijf De firma ontvangt op 9 Ja nuari een paier, waarop gedrukt staat Waarschuwing. Daar gij geen gevolg hebt ge geven aan onze uitnoodiging om voor den verzekerde (volgt naam van den bewusten arbeider) de nog verschuldigde premie ten bedrage van f 3.60 te betalen, wordt gij aan gemaand alsnog binnen 8 dagen aan uw ver plichting te voldoen door storting van ge noemd bedrag te kantore van den Raad vat Arbeid, Droogbak la (kamer 110), onder vermelding van rentenummer en naam van den verzekerde. Bij nalatigheid zal het door Barometerstand 9 uur v.m.: 784. SUislr-n- u verschuldigde bij dwangbevel moeten v or den ingevorderd. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam Keulemans. Gemeenteraad. Op de Maandag a.s. te hon den gemeenteraadsvergadering zullen o.m. behandeld wonden: Verzoekschrift van het Tentoonstelhngsco rn i té voor den in 1924 te houden land en tuinbon W-tentoonstelling, om finantieelen steun. Verzoekschrift- van de Harmonie „Apol lo", om deelneming in het waarborgfonds voor het in 1924 te houden ooncours Verzoekschrift van het Hoomsoh MuziA- korps, om een bijdrage uit de gemeentekas. Ier gelegenheid van het 50-jarig jubileum van genoemd korps. Voorstel lot het verleenen van een cre- diet ten behoeve van den bouw van een rustenlwHs bij het Stadsziekenhuis. Adres van de schildersparoonsver. „St. Lucas" betreffende de aanbesteding van hel schilderwerk. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning op de heffing en invordering van rech ten voor afslaan en tellen van visch aan den vi schaf slag en tot wijziging van bet regle ment op den afslag san visoh. Aangehouden voorste! tót het verieene» van eervol ontslag aan de boeren P. Meijer, Dr. W. van Dam. cn C. van Doornik als re genten van het Protcstantsche Weeshuis. Benoeming van twee regenten van het Stadsziekenhuis, wegens periodieke aftreding van de heeren B. Schermer en C. Best Aanbevolen worden: Vacature Schermer: 1. de heer B. Scher mer; 2. de heer N. Bos. Vacature Best: 1. de heer C. Best; 2. de heer J. Tiüema. Benoeming van een hd van de Commissie van toezicht op de Vakschool voor Meisjes, wegens periodieke aftreding van Mevr A. Schottee de VriesKoen. Aanbevolen wor den; 1. Mevr, A Schottee de VriesKoen.; 3. Mevr. G. TiilemaWinterwerp. Benoeming van een 'ad van de Commissie van toezicht op de gemeentelijke Muziek school, wegens periodieke aftreding van den heer H Veldkamp. Aanbevolen worden: 1. de heer H. Veld kamp; 2. de heer D. Trompetter. Benoeming van een regent van het St. Pietershof, wegens periodieke aftreding van den heer R. H. A Renkcens. Aanbevolen worden: t. de heer R. H. A. Henekens; 2. de heer C. J. van Buchem. Benoeming van een onderwijzer aan de school voor U. L. O. Voorgedragen worden: 1. <ïe heer D. E. J. Timmers te Zutphen; 2. Mej D. Overmeijer te Enkhuizen; 3. d heer H. J .W. Meijer, te Oosterwolde. Onderzoek van de geloofsbrieven van bef nieuw benoemd lid van den Raad, den heer J. van Pelten. Auto-ongeluk. In de Westzijde alhier, heeft tegenover het kantoor ran de firma van Wessem een auto-ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloo- pen. Op genoemde ptck werden drie fietsrij ders legiijk door een auto overreden. Slecht» een der personen kreeg een vrij ernstige beenwoivt en moest naar iiet gasthuis ver voerd worden. De beide anderen kwamen met den schrik vrij. De politie stelt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek in. Het prae-advies door R. en W. uitge bracht op het adres van de S. D. A. P.-sche raadsfractie in zake bet uitbetalen der feestdagen aan de losse werklieden der ge meente (bedoeld worden de sneeuwruimers) luidt als volgt: B. en W. hebben uit te voeren het amb tenaarsreglement, waarin de positie dei losse arbeiders is geregeld. Het voortel, zooala ingediend, is in strijd met het ambteaaarsreglemeat, met redenen omkleed, wijst het prae-advies dan op ver schillende punten, waarop bet ia strijd is met het reglement, redenen waarom zij den Raad verzoeken het adres ai te wijzen. Concert. Op Donderdag 31 Januari zal het Zaanlandsche Mannenkoor, onder leiding van haar directeur den heer F. J. Sicking een concert geven in de Waak zaamheid op de Koog. Aangezien dit koor zeker een dier beste is der Zaanstreek, vah er voor muziek- en zangliefhebbers dien avond te genieten. Als solisten zullen medewerking ver leenen de heeren J. van Helvert, helden tenor, Wormerveer, J, Rodrikues, viool- cello, Amsterdam, en mej. M. Reuma? Zaandam piano. Burgerlijke Stand. Van 18 tor 25 Jan Geboren 19 Jan. Granciscus Ger :.rdu» zoon van F. Plug en M. Zuidhoek „J Jan. Franciscus Marinus, zoon van G. J. Wasse naar en M. Slootbeek Pieter Cornell's, zoon van W. J. de Monije en J. P. v. d. Lippe 21 Jan. Petronella Antonia Maria, dochtei van A. Steenvoorden en B. J. van Lunsen 23 Jan. Cornells Johannes, zoon v. G. Pluf en C. Verloop. Ondertrouwd Johannes Jacobus Zonne veld, 22 j., te Noord wijk en Theodora MarL Jansen, 21 jaar, te Haarlemmermeer, onlang: te Noordwijk. Getrouwd P. G. van Dam, 33 jaar en J M. Heemskerk, 34 jiar. Overleden 21 Jan. te Wagcningen Nico- laas Korbee, 17 jaar, zoon v. N. Korbee en N. v. d. Voet 24 Jan. Adrianus Felix v. d- Meer, 58 jaar, gehuwd met W. de Groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1