Brieven uit Rome. KERKBERICHTEN. Berichten uit onze vorige SPORT EN SPEL. DAMMEN. DE SPAARNEBANK |De wettige inrichting der Kerk in Frankrijk. HAARLEM, De autobussen-kwestie. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een conflict In een bouwbedrijf. De actie tegen de Haarl. Brood- en Meelfabriek. De Sint Pieterspenning. Uitslag examens Verg. van Leer. in de Handelswetenschappen. De Stille Omgang. LEIDEN. Commissie van onderzoek Post cheque- en Girodienst. Feestavond St. Joseph aspi ranten. SANTPOORT. BLOEMENDAAL. 125 V 378ri. DE DIOCESANE VEREENIGINGEN. Dezer dagen zag een Pauselijk document het fiicht, hetwelk van de grootste beteekenis is ▼oor de Katholieke Kerk in Frankrijk en ge roepen is een einde te maken aan den strijd onder Combes, Waldeck-Rousseau en Briand in 't leven geroepen. Men herinnert zich, hoe de Fransche regeering en Parlement openlijk den strijd aanbonden tegen de Katholieke Kerk, de scheiding uitliepen van Kerk en Staat en de zoogenaamde „cultuelles" in stelden, om de goederen Jer Kerk in Frank rijk te besturen. Deze „culfuelles" maakten echter inbreuk op de rechten der Kerk en waren niet overeen te brengen met do godde lijke inrichting dezer. In twee gewichtige documenten veroordeelde Paus Pius X plechtig het drijven der Fran- sche anti-klerika'en. Op 11 Februari 1906 verscheen de Encycliek .Vehemenier'' waar door de Paus de wet van scheiding tusschen Kerk en Staat in Frankrijk veroordeelde. In het consistorie, eenige weken later gehouden, sprak toen de Paus eene nieuwe veroordeeling uit over deze wet. Op 6 Augustus 1906 ver scheen de Encycliek Bravissimo officii mu- nere", waarin de Paus de beruchte „cultel- ■as" veroordeelde en aan de Fransche Ka tholieken verbod gaf deze op te richten of aan te nemen. De Fransche regeering, die gemeend had Rome bang le maken, bleef al- dos met hare wetten zitten, en werd de schei- dingswet, bizonder wat betrof de schadever goedingen der geestelijken, toegepast, de in richting der „cultuelles" kan niet gedwongen worden, en deze wet was niet anders dan een olifant in de Fransche wetgeving gehaald- De Kerk van Frankrijk, ofschoon vrij ge worden en niet meer afhankelijk van een mi nisterie van eeredienst, vrij in de bisschops benoemingen, enz., leed stoffelijk veel onder de nieuwe wetten. De geloovigen waren aan gewezen om niet alleen de geestelijken, maar tevens hunne kerken, enz., te onder houden. Dit gebeurde ook met eene edel moedigheid, die geen grenzen kende. Niettegen- fegenstaande deze vrijgevigheid der Franschen, leden vete geestelijken beoaald armoede en vielen vele kerkgebouwen in puin. Reeds na de veroordeeling der „cultuelles" trachtten in Frankrijk zeer goede en bekwame manen de Kerk op dit punt met den Staat le verzoenen en e eumiddel uit te denken, waardoor de „cultuel'es" voor den H. Stoel aanneembaar gemaakt werden, vooral daar Pius X in zijne Encycliek verklaard had alles te kunnen aannemen, wat de inrichting der Katholieke Kerk, de rechten van den H. Stoel en die der Bisschoppen zou eerbiedigen. Zelfs de groote Brunetière maakte zich op om de zaak te regelen. Ten laatste verbood de Paus nog pogingen in het werk te stellen, totdat men tot betere gevoelens zou gekomen zijn. Met het herstel der diplomatieke betrekkin gen tusschen Frankrijk en den H. Stoelkwam onmiddellijk het vraagstuk van een wettelij- ken grondslag der Kerk op het tapijt Reeds Paus Benedictus XV bemoeide zich met het vraagstuk, toen de dood hem kwam verrassen. Paus Pvus XI heeft nu dezer dagen een rondschrijven gericht tot de Fransche Kardi nalen. V artsbisschoppen, Bisschoppen, gees telijkheid en geloovigen, waarin Z. H. de voorbereidende verhandelingen over de nu goedgekeurde diocesane vereenigingen uiteen zet. „Bekwame mannen deden Ons, niet zonder goedkeuring der Fransche regeering, een voor stel geworden, hetwelk èn de inrichting der Heilige Kerk. èn de Fransche wetten avereen- brachten. We deden het voorstel bestudeerén, het onderwerpen aan F%t oordeel der Kardi nalen en Wij onderzochten het zelve. Ons is dan gebleken, dat niets in het voorstel met de verbeterde statuien aanwezig is, in strijd met de wet en eere Gods, de rechten der Kerk en der Bisschoppen. Ofschoon de Fransche katholieken een edelmoedigheid aan den dag legden die geen grenzen kende, was de toestand toch steeds gespannen en baarde voortdurend zorg en onrust. Dit feit. cn ook de vernieuwde rich ting der algemeene opinie in Frankrijk, ver oorzaakt door het heldhaftig optreden der Fransche geestelijkheid gedurende den oor log, deden het verlangen ontstaan, zegt de Paus, dat de godsdienstige vrede zou her steld worden, opdat de toestand der Kerk in Frankrijk, onder waarborgen der wetten, meer overeenkomstig de rechtvaardigheid zou zijn." De Paus wilde en kon ook niet afwijken van de veroordelingen, uitgespro ken door Pius X over de scheidingswetten en over de „cultuelles''. Deze wetten worden nogmaals veroordeeld, maar de nieuwe dio cesane vereenigingen hebben niet meer het geen Pius X in de „cultuelles" veroordelde. Alvorens echter over te gaan tot een toela ting en aanbeveling der vereenigingen, heeft de H. Stoel waarborgen gevraagd Deze waarborgen werden niet gegeven gelijk ze eerst gevraagd waren (de H. Stoel had een goedkeurend votum der Kamer gevraagd) maar, zegt de Paus, waar de Raad van State in volledige zitting de nieuwe statuten der diocesane vereenigingen heeft goedgekeurd'en overeenkomstig de wet verklaard, kunnen Wij het oprichten dier vereniging toestaan. Wij schrijven ze niet voor, maar Wij verkla ren, dat ze. als proefneming, kunnen worden o-pgericht volgens de aangehechte statuten. De Paus verhoopt aldus aan de Kerk van Frankrijk een wettelijken grondslag te ge ven, waarbij de rechten van God en Zijner Kerk worden geëerbiedigd, en dae bij zal dragen tot volledige bevrediging Uwer natie die Ons zeer dierbaar is." „Verklarende, gaat de Paus voort, dat de diocesane vereenigingen worden opgericht, moeten Wij eerlijk bekennen dat Wij ons onthouden ze voor te schrijven. Wij verlan gen echter dat gij, uit kinderlijke liefde je gens Ons. gij de eenheid en eensgezindlhid zult beware- en deze diocesane vereenigin gen zult beproeven. Zoo zult gij toonen dal gij jegens Ons dezelfde kinderlijke liefde koes tert, die gij hadt voor Onzen Voorganger Pius X. Bij den Latijnschen tekst van het Pause lijk dokument is een Fransche vertaling* ge voegd, alsmede de statuien der diocesane vereenigingen. Artikel II dezer Statuten zegt: de vereeni ging heeft ten doe! te voorzien in de uitga ven en in hetonderhoud van den Katholie ken «eredienst oncjer het gezag van den Bis schop in gemeenschap met den Apostolischen Stoel, en in overeenkomst met de inrichting der Katholieke Kerk. Artikl IV zegt: Alle inmenging der leden van de vereeniging in de organisatie van de kerkelijke diensten, in het geestelijk bestuur van het bisdom, en in 't bijzonder in de be noemingen en verplaatsingen der geestelijken, in het bestuur, het onderwijs en de geeste lijke leiding der seminaries is aan de leden zeer streng verboden. Artikel VII bepaalt dat niemand werkend lid der vereeniging kan zijn, tenzij voorgesteld door den Bisschop in overeenkomst mei den raad van besluur. Een ander artikel zegt, dat de Bisschop rechtens voorzitter is van de vereeniging en van den raad van bestuur. In de toekomst zal het niet zonder belang zijn, het opriohten der diocesane vereeni gingen, hare werking, de houding der Fran sche regeering ter harer opzichte van nabij te volgen. CIVIS ROMANUS. Eenige dagen geleden meldden wij, dat ja de gehouden vergadering van autobus- dienstondernemers besloten was, een ont worpen gecombineerde dienstregeling aan den commissaris van politie voor te leggen ter kennisneming, die het ontwerp dan ter goedkeuring aan den Burgemeester zou doorzenden. Naar de commissaris van politie ons echter mededeelde, was een desbetreffend ontwerp door hem nog niet ontvangen. t Schijnt, dat met de afwikkeling der kwestie nog niet veel voortgang wordt ge maakt. Zooals bekend is, zonden B. en W, be reid zijn eenige standplaatsen aan autobus sen te geven op de Groote Markt, indien een dienstregeling werd ontworpen, die de goedkeuring van B. en W. wegdroeg. Omtrent de keuring der autobussen ver nemen wij nog, dat door een der bestuursle den van de afdeeling Haarlem van den Alg. Bond v. Autobusdienstondememers aan den burgemeester der gemeente Velsen, het ver- I0ek js gericht, de keuring der autobussen 'a velsen te laten vervallen, daar de wagens eeeds volgens politieverordening te Haarlem gekeurd moeten worden Op dit verzoek is echter nog geen beslissend antwoord ont vangen. Yes, we have no ten koopman stond in de Groote Hout straat met een kar bananen, toen er iemand :angs kwam, dien hij kendie door de inbraak bij de firma Enschedé. Heel sarcastisch hadden zij toen elkaar aangekeken en de bananenkoopman B. J. S. genaamd, had toen heel zachtjes het woord „verrader" gefluisterd. G. de B. had zich toen omgekeerd, en gevraagd wat ie hebben moest. S. had toen hetzelfde gevraagd, van het eene woord kwam het tot het andere en ten slotte kreeg De B. een tik op zijn wang, die wel nie: pijn gedaan had, maar toch eventjes gevoeld was. Voor dit feit stond S., alias de bananen- koopman nu terecht en werd nu voor deze mishandeling overeenkomstig den eiscb tot f 6 boete of 6 dagen hechtenis veroor- ?eld. Het beleedingen van een ambtenaar in Innctie. De 46-jarige slager G. D., wonen Ie te fjrauiden, had achter zijn winkel een oiec- to-motor. Door den technischen ambtenaar bij de arbeids-inspectie K. werd hem gelast beveilingingen te maken, de gedeeltelijk door bekl. werden uitgevoerd. Toen de ambtenaar op 18 December weer terugkwam was bekl. nijdig geworden, toen hem een aanmerking werd gemaakt, en had den ambtenaar de lieflijke woorden: •tik, ploert, schoft, schooier enz. toege voegd, en bovendien nog gezegd: mijn win kel uit. De politie, die op de aangifte van den ambtenaar een onderzoek instelde, werd gezegd: „Ik heb lak aan jullie, en boven dien geen tijd om jullie te woord 'e staan." Het O. M. eischte wegens het beleedigtn van een ambtenaar in functie 25 boete of 25 dagen hechtenis. De Politierechter deed overeenkomstig fen eisch uitspraak. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van da moeilijkheden die de aannemer Dal- meyer, alhier, ondervindt bij het steenvef- voer van het IJ te Amsterdam, langs me- chanischen weg in plaats van met steenzet ters. Hieromtrent lezen wij in de Tel. nog het volgende: Nog steeds staat het werk voor den bouw van 250 woningen van de Bouwvereeniging Tuindorp onder voortdurend politietoezicht, In het begin van de volgende week is bo vendien een verscherping van het conflict te verwachten, omdat dan begonnen zal worden met de voltooiing van den onder bouw en den aanvang van den bovenbouw. De federatief georganiseerde metselaars en opperlieden hebben in samenwerking met de steenzettersorganisatie de Tuindorp-wer ken besmet verklaard. Tot dusverre had dit weinig resultaat, daar in plaats van de Am- sterdamsche steenzetters werkwilligen uit Bunschoten, die in een woonaak in het Noord-Hollandsch Kanaal ondergebracht zijn, in diensi werden genomen, lieden, die zich niet bepalen tot.het lossen van steen alleen, doch evenzeer zand, heipalen, kalk enz. aan den wal brengen. Desnoodig zullen de aannemers ook metselaars van buiten la ten komen. Zou het besmetverkiarings- systeem succes hebben, dan moet daarvan het gevolg zijn, dat dezen zomer 300 Am- sterdamsche werklieden bij dezen nieuwbouw geen arbeid zullen kunnen vinden en hun plaats aan werkwilligen van buiten zullen moeten afstaan, daar de aannemers niet voornemens zijn, stagnatie in het bouwwerk te dulden ten gevolge van het optreden der federatieve steenzetters- en metselaarsorga nisaties, dat de aannemers als terrorisme be schouwen. Het voortdurend bedreigen van werkwilli gen door de steenzetters en degenen, die zich met hen solidair verklaarden, maakt het in dienst nemen van groote ploegen Amster- damsche werklieden vrijwel onmogelijk. En het einde van strijd daar aan den overkant van het IJ is nog geenszins in zicht! De Algemeene (socialistische) Bond v. Bak kersgezellen blijft haar actie tegen de Kon. Haarlemsche Brood- en Meelfabriek voortzet ten. Van de zijde der depothouders vernemen we hieromtrent het volgende. De door den Aigemeenen Bond tot op heden gevoerde actie heeft al bijzonder weinig re sultaat gehad. Aan de afnemers van de depót houders der fabriek worden geregeld brief kaarten gezonden door den Bond, welke kaar ten door de afnemers moeien worden inge vuld en waarin dan de directie der fabriek gemeld wordt, dat men geen brood meer van haar fabriek wenscht te betrekken. In totaal zijn lot nu toe 51 van die kaarten ingekomen bij de directie. Bij onderzoek bleek, dat een aantal kaarlen door kinderen beneden 10 jaar is onderteekend; verschillende kaarten zijn valsch ingevuld, terwijl nog kaarten waren in gezonden door personen, die meenden, aldus in het belang der depóthouders te handelen. Bij nadere uiteenzetting der zaak zijn deze weer brood van de fabriek gaan betrekken, zoodat tot nu toe slechts 13 menschen bij de ongeveer 30 depóthouders bedankt hebben, verder brood der Brood- en Meelfabriek te betrekken. Tet demonstratie tegen de loonsverlaging worden ook de depóthouders bij het bezoe ken hunner klanten achtervolgd door een vijftal werkloozen, afgehuurd door den Alg' Bond, terwijl tevens een wagen achter hen rijdt, beplakt met opschriften, aansporend geen afnemer te blijven van de Brood- en Meel fabriek. Nu eens wordt de een, dan weer de ander nageloopen. Onze zegsman was van raeeming, dat ook dit middel de werknemers niet zal helpen. De afnemers lachen er wat om, vinden het wel leuk, dat hun bakker een escorte heeft. Tot op heden zijn de depothouders nog niet lastig gevallen. Onze zegsman zeide echter te vreezen, dat het op den duur wel tot hand tastelijkheden zou kunnen komen. De verspreide strooibiljetten door den Bond hebben geen vermindering van cliënlèle ten gevolge gehad. Nu en dan wordt door leden vain den Ai gemeenen Bond een demonstratie gehouden voor de woning van een depothouder. Een 30 a 40 'komen dan voor het huis te zamen schilderen eenigen tijd heen en weer, terwijl ook de hierboven genoemde wagen dan heen en weer gereden wordt. Daarna verdwijnen ze weeT. Onze zegsman zeide, dat een dergelijke ac tie de depóthouders niet verontrust. Zij staan trouwens geheel buiten het conflict en ver wachten, dat binnen eenigen lijd die actie ook wel stop gezet zal worden. Z. D. H. de Bisschop mccht van 's Pausen Staatssecretarie het volgend schrijven ont vangen, naar „St. Bavo" meldt: Uit het Vaticaan, 10 Jan. 1924, Doorluchtige Hoogwaardigheid, Ja, Uwe goede geloovigen weten wel goed, onder aandrang van U en Uw geeste lijkheid, hoevele en hoe groote werken van geloof en liefde onder de geheele wereld door den Apostolschen Stoel moeten wor den onderhouden; onlangs Immers hebben zij daarom eerbiedig 20,000 voor den St. Pieterspenning gezonden. Dit behaagde zeer den Doorluchtigen Opperpriester, dewijl hij daarin erkende een uiting van vereering en toewijding jegens den verheven Plaatsbekleeder van Jesus Christus. Daarom brengt dc Vader aan allen ver- schuldigden dank zoowel aan Uwe Hoog waardigheid als aan de verschillende ge vers; en naar de mate van dit eerbetoon voor U van God een milde vergelding af biddend, geeft hij als onderpand van hemel*- sche zegeningen en van zijn vaderlijke toe genegenheid, U en geheel de kudde, die aan Uwe zorgen is toevertrouwd, vol liefde den -Apostolischen Zegen. En terwijl ik dit overbreng, maak ik gaarne gebruik van de gelegenheid, U de gevoelens mijner hoogachting te betuigen, met welke ik ben en met vreugde verblijf, Van Uwe Hoogwaardigheid de zeer toegenegene P. CARD. GASPARRI. De uitslag van de gehouden examens te Haarlem op 10. 11 en 12 December j.I. zijn 'als volgt: Geslaagd voor Boekhouden: P. J. Potgie ter, J. J. An-dréa, bei-den te Schoten; A. van Amerongen, F. Strybosch, A. M Komen, J. V. v. Aciker Jr., C. H Schut, H. J W. Blok, allen le Haarlem; P. J v d. Bogaard le Vel- seroord, W F. M. v d. Veer le Bloemendaal; A. W. Klaver te Heemstede; M. Bekker te Heemstede; J. Wezenaar te Aerdenhout. Geslaagd 13 van de 40 candidaten. Geslaagd voor Engelsch: F. Vermeer, te Haarlem. Het Gezelschap van den Stillen Omgang ter vereering van het Hoogheilig Sacrament van Mirakel van Amsterdam, zal Zondag 3 Febr. a.s., in het Gebouw voor den Werkenden Stand, aan den Kloveniersburgwal, zijn jaar vergadering houden. Als spreker zal optreden de Hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudl. Mt\nt Vragenbus. De „Vragenbus" is de weerspiegeling van datgene, wat de menschelijke geest veront rust en bezwaart. De alleenwonende dame boven de vijftig wenscht te weten, hoe ze haar kanarie, die zich te veel pluist en te weinig zingt, kan be vrijden van de luis. Dan zijn er de steeds weerkeerende vragen over belasting, huurkwesties, erfenissen, godspenningen, opzegtermijnen en successie rechten. Een niet onbelangrijk deel van de inge zonden vragen handelt over reiniging van bevlekte of bevuilde kleeren, speciaal van de dames-garderobe. „Ik heb gele vlammen in mijn witte klee ren," schrijft een dame. Het kon een zin zijn uit van Eeden's Ellen of Lioba. Niemand heeft zich vermoedelijk ooit ge pijnigd over de gedachte, wat een al-omvat tende geest de man moet zijn, die deze zeer uiteenloopende vragen te beantwoorden heeft. Het moet iemand zijn, die over een encyclo pedische kennis beschikten beurtelings advo caat, notaris, huishoudkundige, chemicus, dierkundige en last not least menschkundige is. Want veelal zijn het ontroerende conflic ten uit het menschelijke leven, die de „Vra genbus" vullen. Wat mij dezer dagen trof bij het doorloo- pen van een „Vragenbus" waren de volgende kwesties Vr.: Mijn moeder woont bij mij in. Nu is zij in het bezit van eenige meubelstukken die ze mij zou willen geven als vergoeding van kostgeld, daar de andere kinderen zich njets aan haar gelegen laten liggen. Mag zij dat doen Vr.Mijn moeder is oud en kan niet meer werken. Nu zouden de kinderen met elkaar haar onderhouden, maar nu blijkt dat het bij een belofte blijft en de goeden tenslotte het leeuwendeel betalen. Hoe moet ik het aanleg gen om alle kinderen te verplichten tot beta len Het toeval wilde, dat beide vragen in één en dezelfde serie waren opgenomen. De kwestie, hoe tragisch overigens, is niet nieuw. De moeder, die alles voor haar kind of ferde en vaak met zoo weinig wonderen moest verrichten, zelf ontbeerde ter wille van hare kinderen, diezelfde vrouw met haar goedig en zorgelijk gezicht, met haar groote liefde, met haar begrijpen en vergeven, wordt in haar laatste dagen een last, waaraan het ondankbare kroost zich tracht te onttrek ken. Onwillekeurig schoten me de woorden te binnen uit een vers van Beets Eer brengt een arme vader met zorg tien kinderen groot, Dan dat zes rijke kinderen hem koesteren in den nood. Heusch, de kwestie is niet nieuw 1 STRIX. BEVERWIJK. (St. Agatha.) ZONDAG half 7 H Mis met algern. H. Communie voor dé mannen v. d. H. Familie, 12 uur Catechismus, 3 uur Lof'met Rozen hoedje 6 uur H. Familie, en 7 uur Maria- Congregatie v. d. jongens. DINSDAG half 8 Maria-congregatie v. d. Meisjes. DONDERDAG van 6 tot 7 uur bxecht- hooren en om 7 uur Lof ter eere v. h. H. Sacrament. VRIJDAG 8 uur gezongen H. Mis ter eere v. h. H. Hart, e om 4 uur biechthooren v. d. 2e afd. meisjes. Om 7 uur Lof ter eere v. h. H. Hart. ZATERDAG 9 uur gezongen H. Mis v. Maria Lichtmis. Wijding der kaarsen. Van 4 tot 8 uur biechthooren, en om 7 uur Maria Lof. ZONDAG na de Vroegmis alg. H. Com munie v. d. jongens v. d. Maria-congregatie. UITGEEST. ZONDAG de H. H. Missen te half 8 en 10 uur half 3 oefening van den H. Kruisweg. DONDERDAG van 6 tot 8 uur gelegen heid om te biechten. VRIJDAG om half 8 gezongen H. Mis des avonds te 7 uur het Lof. ZATERDAG van 4 tot 8 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur het Lof, Catechismus naar gewoonte. EGMOND AAN ZEE. ZONDAG 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis half 3 Congregatie der H. Familie, half 7 Lof. MAANDAG 8 uur de H. Mis. DINSDAG 8 uur de H. Mis.*. WOENSDAG 8 uur de H. Mis Half 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG 8 uur de H. Mis. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten van half 7 tot half 8 oefening van het H. Uur. VRIJDAG 6 uur H. Communie 7 uur gezongen H. Mis met akte van toewijding aan het H. Hart. Om half 7 Lof met akte van eereboete. ZATERDAG 8 uur gezongen H. Mis. Vóór de Mis wijding der kaarsen. Van 3 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. om half 7 Lof ter eere van de Alierh. Maagd. ZONDAG A. S. dag van aanbidding. RINNEGOM. ZONDAG de H. H. Missen half 8 voor C. Baaij en overl. kinderen, 10 uur Hoogmis v. d. parochie 1 uur Katech. 2 uur Vespers met rozenhoedje. MAANDAG half 8 H. Mis voor N. Beu kers. DINSDAG half 8 H. Mis voor G. de Wit- Zuurbier. WOENSDAG half 8 H. Mis voor J. Noort. DONDERDAG 9 uur gezongen jaarget. v. P Broers-Does wijk. Van 5 tot half 7 gele genheid om te biechten en half 7 Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG le Vrijdag der maand,om half 8 gezongen H. Mis mef'juitst engeb. v. d. lev. en overl. leden v. h. Gen. v. h. H. Hart. En van 4 tot half 7 biechthooren. en te half 7 Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG feestdag v. Maria-Licht- mis, dag van devotie, half 8 kaarsenwiiding en daarna gezongen H. Mis voor Ad. Apel doorn. Van 3 tot 8 uur, biechthooren, gener. absolutie Derde Orde. A. S. ZONDAG om half 8 voor Ad. Groot. Deze week elders de H. H. Missen Zondag v. M. Noort-Cornelisse. Dinsdag. G. Apeldoorn en G. Scheerman- v. d. Molen. Woensdag voor A. Schoof. Donderdag v. d. 4 intenties der Vincentius- vereeniging. Vrijdag v. C. Zuurbier. Zaterdag v. d. Zeer Eerw. Past. A. Breems. CASTR1CUM. ZONDAG H. H. Missen van 7 uur Vroeg- mis', en 10 uur Hoogmis, 1 uur catechismus, 2'ïïur Lof daarna de Congregatie van Maria. MAANDAG 7 üür gezongen H. Mis voor de Geloövige zielen, en 8 uur H. Mis. DINSDAG H. H. Missen om 7, 8, en half 9. WOENSDAG H. H. Missen van 7, 8, en half 9. DONDERDAG H. H. Missen van 7, 8, en half 9. en van 5 tot 6 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG H. Mis om 6 uur bij de Eerw. Zusters) om 7 uur gezongen H. Mis voor de leden van het H.Hart om half 7 Lof met Eer herstel en 8 uur H. Mis. ZATERDAG H. Mis om 6 uur bij de Eerw Zusters)Feestdag O. L. Vr. Lichtmis.H. H. Missen van 7 en 8 uur. Voor de gezongen H. Mis van 8 uur wijding der kaarsen en van 4 tot 8 uur biechten, half 7 Lof ter eere van Maria. KROMMENIE. ZONDAG. Om half 2 uur Catechismus; om half 3 de Vespers. WOENSDAG en DONDERDAG slechts ééne H. Mis. te half 8 uur. DONDERDAG. Des namiddags om 3 uur biechthooren voor de schoolkinderen van de eerste en tweede klas. Te zes uur af gelegen heid om te biechten om 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. VRIJDAG, eerste Vrijdag der maand, te half negen gezongen H. Mis. Te 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG. Feestdag van Maria-Licht- mis, of de opdracht van het Kindje Jezus in den tempel. Te half negen gezongen H. Mis daarvóór wijding der kaarsen en processie Na beide H.H.Missen generale absolutie voor de leden der Derde Orde. Te 7 uur Lof ter "eere van^de H. Maagd Maria. ZILK. ZONDAG 27 Januari Derde Zondag na Driekoningen kwart voor 7 wordt de H. Communie uitgereikt half 8 de Vroegmi. 10 uur de Hoogmis, 's namiddags half 2s catechismus half 3 oefening van den H Kruisweg waarna kort Lof met vereering der relikwie v. h. H. Kruis. DONDERDAG-namiddag vn half 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten 5 uur oefening van het H. Uur met uitstelling van het H. Sacramentde oefening wort t gesloten met den zegen met het Allerheiligste. VRIJDAG 1ste Vrijdag der maand, bij zonder toegewijd aan de vereering van Jesus H. Hart. 's morgens 6 uur uitreiken der H. Communie, waarna uitstelling van het H. Sacrament, dat ter aanbidding blijft uitge steld tot na de gez. H. Mis van 8 uur. De H. Communie wordt verders uitgereikt 7 uur half 8 voor en onder de H. Mis van 8 uur 's avonds 7 uur Lof ter eere van Jezus H. Hart met litanie en acte van toewijding. ZATERDAG Feestdag van O. L. Vr. Lichtn i:'s morgens 8 uur gezongen H.Mis waaronder Gen H. Communie voor alle schoolkinderen vóór de H. Mis wijding de kaarsen en uitdeeling der gewijde kaarsen. De geloovigen worden verzocht de branden de kaarsen in hunne handen te dragen, wan neer het Evangelie wordt gezongen en van af de Consecratie tot aan de Communie der H. Mis 's namiddags van half 5 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten, half zeven Lof ter eere van de H. Maria met Rozenhoedje, 's morgens 7 uur en na de H. Mis en na het Lof Gen. H. Absolutie voor de leden der Derde Orde. VOORHOUT. ZONDAG Half 8, vroegmis en 10 uur Hoogmis half 2 catechismus, half 3 Verga dering der 3de Orde. In de week catechismus naar gewoonte. DONDERDAG 's avonds van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG 1ste Vrijdag, 8 uur gezongen H. Mis 's avonds 7 uur Lof. ZATERDAG Maria Lichtmis, 8 uur gezongen H. Mis vóór de H. Mis wijding der kaarsen, 's avonds 7 u ïr Lof met Rozenhoedje Van 4 tot 8 uur biechthooren. LISSE. ZONDAG te 7 uur en te half 9 de gelezene H. Missen en om 10 uur de Hoogmis, te half 2 Catechismus, te half 3 Lof met Rozenhoedje Na het Lof Bestuursvergadering van de Der de Orde, te 7 uur algemeene vergadering van de 3de Orde met Inkleeding en Profes sie. MAANDAG van 7 tot 9 uur biechthooren voor de jongens die Dinsdag onder de H. Mis van half 8 zullen communiceeren. DONDERDAG-avond van 6 tot 8 uur, gelegenheid om te biechten. VRIJDAG le Vrijdag, te half 8 deze Mis voor de levende en overledene leden van het Genootschap v. h. goddelijk Hart. des avonds te 7 uur Lof met Toewijding. ZATERDAG le Zaterdag v. d. maand met vollen aflaat onder de gewone voorwaarden, feestdag van Maria Lichtmis Voor de Hoog mis te half 10 wijding der kaarsen des mid dags van 3 uur tot half 9 gelegenheid om te biechten, des avonds te 7 uur Lof met Rozen hoedje. WIJKEROOG. ZONDAG. Om 7 uur de H. Mis, en half 9 Kindermis en om 10 uur de Hoogmis. Om I uur Catechismus, en half 7 bijeenkomst der H. Familie, afd. mannen. 's Avonds om 7 uur H. Familie, afd. vrou wen. WOENSDAG. Onder de H. Mis van 8 uur H. Communie der kleinen. DONDERDAG Gelegenheid om te biechten van 6 tot half 8 VRIJDAG 1ste der maand. Om half 6 uitreiken der H Communie. Om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds om 7 uur Lof. ZATERDAG. O. L. Vr. Lichtmis. Om kwart voor 8 wijding en uitdeeling der kaarsen daarna gezongen H. Mis, van 4 tot 5 uur biechthooren voor de kinderen en va 5 tof 9 uur voor de overige parochianen. EGMOND AAN DEN HOEF. ZONDAG collecte voor de schulddelging der Kerk, om half 8 de Vroegmis met onder richting voor Adrianus Bellemar om 10 uur Hoogmis met predikatie voor de parochie, om half 2 Catechismus, om half 3 openbare Congregatie voor mannen en vrouwen voor allen toegankelijk. MAANDAG half 8 voor Lucia Valkering en Echtgenoot. DINSDAG half 8 voor Pieter Straat en Catharina Meiten. WOENSDAG, half 8 H. Mis voor Nico- laas Kuiper en Petronella Hezzeman, s avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph daarna jaarvergadering van den L. T. B. DONDERDAG half 8 voor Arie Kool en Catharina Kersen, 's middags van 5 tot 7 uur gelegenheid om te biechten van 5 tot 6 uur de oefening van het H. Uur. VRIJDAG 1ste der maand, om 7 uur gez. H. Mis voor de levende en afgestorven ledeti v. h. Genootschap van het H. Hart., 's avonds om 7 uur Lof met acte van eereboete aan het H. Hart. ZATERDAG feestdag van Maria 's Zui vering, dag van devotie, vóór- de H^ Mis wij ding en uitdeeling der kaarsen om 7 uur gez. H. Mis tot zekere intentie, 's middags van 4 tot 8 uur gelegenheid om te biechten, om 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd. ZONDAG half 8 voor de parochie, om 10 uur voor de overl. familie Pepping. N. B. Ontvangen voor het Heiligdom van Eerherstel 880 steenen, totaal 34.587. De gebeden worden verzocht voor Hen- drikus Scholten en Margaretha van Dijk die in den Heer zijn overleden. HILLEGOM. St. Joseph. ZONDAG Eucharistische dag, de H. H. Missen té 7 uur en half 9 en té 10 uur de Hoog mis Te 7 uur Lof met Eucharistische preek Stand voor het altaarfonds is 43.35. DINSDAG van 5 tot 7 uur gelegenheid om te biechten. WOENSDAG de 1ste der zeven Woensda gen van St Joseph, die dit jaar door ons om den voorspraak van St. Joseph voor de nieu we kerk bizonder zullen worden gevierd. Boekjes voor de 7 Woensdagen en te gelijk voor de maand Maart zijn a 40 cent te krijgen bij den koster te kwart vooi 8 ge zongen H. Mis 's avonds te half 8 Lof met korte preek. DONDERDAG van 4 uur af biechthooren voor de kinderen, van 5 tot 7 uur voor de grooten. VRIJDAG 1ste Vrijdag om kwan voor 8 gezongen H. Mis en 's avonds om half 8 Lof. ST. MARTINIS HILLEGOM. ZONDAG 3de na Driekoningen, heden de H. H. Missen om kwart voor 7, hali 9, en 10 uur de Hoogmis. Onder de H. H. Missen schaalcollecte voor de R. K. Armen. 2 uur Catechismus, 3 uur vergadering D. O 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG om 7 uu: Maria-congregatie. DONDERDAG van 5 tot 8 uur gelegen heid om te biechten voor den lsten Vrijdag. VRIJDAG eerste Vrijdag der maand. De H. H. Missen om half 7 en kwart voor 8. gezongen H. Communie wordt uitgereikt om half 7 en verder naar gewoonte om 7 uur Lof met Rozenhoedje en Acte van Eereboete. ZATERDAG feestdag van O.L. Vr. Licht mis. H. H. Missen om 7 uur en 8 uur ge zongen. Vóór de gezongen H. Mis wijding der kaarsen, en om 7 uur Lof met Rozen hoedje, AALSMEER, j ZONDAG 27 Jan. Om half 8 de Vroeg mis, waarbij gelegenheid tot biechten en de H Communie te ontvangen. Om 10 uur de Hoogmis. Na den middag om 4 uur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG-avond om 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. VRIJDAG 1ste der maand, toegewijd aan de vereering van het H. Hart van Jezus. Om 8 uur gezongen H, Mis en 's avonds om 7 uur Lof. ZATERDAG feest van O. L. Vr. Licht mis volle aflaat onder de gewone voorwaarden Na de gezongen H. Mis van 8 uur gelegenheid om gewijde kaarsen te verkrijgen 's Avonds om 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw. Kantongerecht. Tegen J. v. d. V. te Noordwijkerhout werd wegens het niet ver strekken van inlichtingen aan den Raad van Arbeid te Leiden 15 boete geëischt, subs. 15 dagen. Tegen C. A. K. te Noordwijkerhout werd wegens stroopen geëischt 5 boete, sub sidiair 5 dagen. A. V. W. v R., schauffeur te Noordwij kerhout werd beklaagd zonder signaal ge stopt te hebben op den weg, waardoor een achter hem komende auto tegen de door beklaagde bestuurde auto reed. Wegens af wezigheid van den hoofdgetuige werd de zaak vier weken uitgesteld. De zaak tegen A. v, d. B. te Noordwij kerhout wegens het loopen op verboden grond werd één week uitgesteld Jozef Israels, Ter herdenking van het feit, dat Jozef Israëls 27 Januari 1824 werd geboren, zal Maandag 28 dezer in het Ste delijk Museum „De Lakenhal" alhier, een tentoonstelling worden geopend van schil derijen, aquarellen, teekeningen enz. van den schilder. Men sein ons uit Den Haag: Een commissie wordt ingesteld om te on derzoeken en advies uit te brengen terzake van de verantwoordelijkheid en de mate van aansprakelijkheid van het leidend en uitvoe rend personeel bij de postcheque- en giro dienst. voor hetgeen bij de voorbereiding en uitvoering der centralisatie, de ontwrich- tingdienst naar het oordeel van de commis sie heeft veroorzaak! of verergerd In die commissie zullen optreden als lid en voorzit ter Mr W A Tak, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad; als lid, tevens secretaris, F Dubois, directeur der Kamer v Koophan del te Amsterdam: als leden, A Duynster, Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Maastricht. T Feltzer, directeur van het postkantoor te "s-Gravenhagt, L. v. Henge laar, Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage en A. Spanjaard, lid van den Nijverbeidsraad te 's-Gravenhage Woensdag had in een der zalen van het| gebouw der St. Joseph-vereeniging aan de: Koningsteinstraat voor^ de asp.-leden van dc aldaar gevestigde R. K- Damclub St. Joseph een feestavond plaats. Circa 8 uur opende de Voorzitter. de; heer G. Roeland, dezen feestavond en sprak den wensch uit, dat de aspirant-leden zich zoodanig zouden oefenen, dat zij. eenmaal in te groote klasse van „St. Joseph" zijn de, zouden kunnen medewerken tot groei en bloei van de club Spr. hoopt dat de aspirantleden trouwe leden zullen blijven. Hierna had een z.g. ezelwedstrijd plaats. Om dezen wedstrijd werd door de jongens hartelijk gelachen, hoewel er ook spannende momenten in waren. Hierna werd een blakerwedstrijd gehou den. Deze wedstrijd viel ook zcet in den smaak Na afloop reikte de Weleerw, Heer Brinkman de gewonnen prijzen uit. Met een hartelijk woordje overhandigde Zijn Eerw de prijzen aan de jongens. De uitslag was: Ezelwedstrijd. 1ste prijs J. v. Zilt; 2e pr, H. Kenter; 3e pr. S. v Zilt. Blakerwedstrijd: 1ste pr. H. Kenter, 2e B. Divendal, 3e R. Roder, 4e W. Beaufort, 5e A Zwarter. Tevens reikte spr. dc prijzen uit, gewon nen in de onderlinge competitiewedstrijden: le prijs J van Zilt, 2e H. Kenter, 3e F. v. Musscher Den heer W Stuifbergen werd de kam pioensmedaille van St Joseph overhan digd. Ook in „St. Joseph" wist deze den kampioenstitel te behalen. Hierna sloot spr. dezen prettigen avond met een woord van dank aan allen, die tof 't welslagen hadden medegewerkt. Biljarten, Dinsdag 22 dezer had eèn vriendschappelijken wedstrijd plaats tus schen 5 spelers van „Krijt op Tijd", Sant poort en 5 dito van de biljartclub „Cen traal", Haarlem. Ofschoon het vertrouwen, dat de door beide vereenigingen uitgeloofde medaille door „Centraal" zou worden gewonnen, was de uitslag: „Krijt op Tijd" 477 caram boles, „Centraal" 405 caramboles In het voordeel van „Krijt op Tijd" moest zich „Centraal" de eerste ontmoeting in 1924 met 72 caramboles verlies tevreden stellen, wat niet weg nam, dat de vriend- schappelijke-loyale speling en dc onderlin ge amicale verhouding tusschen beide clubs blijk gaf, dat op het gebied van biljarten toch sport sport blijft De revanche op dc 2e 500 caramboles vindt plaats Dinsdag 29 dezer in Café „Centraal", Kruisweg te Haarlem. Aanbesteding. Door het Ministerie van Financiën is bij onderhandsche aanbeste ding de aanleg voor de centrale verwar ming van het Post- en Telegraafkantoor, al hier, opgedragen aan de firma J C. Bona- rius, alhier. lil nitlfli' I" iiiiiinl MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets beter. V. K. HEDEN b% Nederland 1919 91'/], 91 ?/l8 5% Nederland 1923 99"/], 99"/], Oude Vaart 1091/„ 110 dito Gem Eigendom 931/» 93 Mij „Nederland" 1503/j 151 Scheepvaart-Unie 126 Rotlerd Lloyd 1291/, 130 Holl. IJovd 15s/. 15 Paketvaart 132 132 Oude Boot 82 837. Holl Stoomboot 33s, 33 'L H V. A 491 4947, Java Cultuur 382 Jurgens gew. 711/. 71 Koloniale Bank 1861/ 188 Indische Bank 127 128 Cert. Handel Mij, 1353/ 1387. Kesc. dito 1353/, 1387s Phoenix. 88V Geconsolideerde 2091 215 Kon. Olie 431 441 U. S. Steel 107 109 Marine coma». 9s/ 97 Vorstenlanden 180 1857, Actions id. 181 133 Poerworedjo 1101 1147, Oude Deli 336 340 Senembab 299 300 Peli Batavia 346 350 Amsterdam Rubber 1541/ 156/] Serbadjadi 224'; Sri au 114 115 Wai Sumatra 124 125 Dordtsche Petr. 414 425 Southern Rail» 451/ 457- Union 1413/ 1417 Anaconda 84 84 Wabasli 13 13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2