ËLCK WAT WILS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad - Zaterdag 26 Januari 1924 UIT DE PERS. Katholiek en wereld. LANDBOUW ER VISSCHERIJ. sssssssssassssssssa. GEMENGD NIEUWS. 'n Politie-agent al» vrederechter. BzNNENLANDSCH NIEUWS. RECHTSZAKEN. TREKJES No 331 HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. De staking van de wevers der weverij „Kremersmaten" te Enschedé heeft nu reeds 12 weken geduurd, de uitsluiting op de fa brieken te ünscöedé reeds 8 weken en de uitsluiting der textielarbeiders in de overige texueiplaatsen van 1 wente en den Gelder- schen Achterhoek reeds 4 weken. En nog is het einde van dezen stillen strijd van tienduizenden niet te zien. Waarom niet? Omdat alle reeds aangewende pogingen om tot een minnelijke oplossing van het ge schil te geraken, zijn afgestuit op de onver zettelijkheid der werkgeversgroep, die ge loond heeft van overleg absoluut niets te willen weten. Steunende op htm geldmacht, verlangen deze groot-kapitalisten van hun arbeiders en der organisaties volledige onderwerping aan hetgeen zij gelieven te decreteeren. In menging van derden, zelfs van zeer hoog staande personen in den lande, heeft hen nog niet van standpunt kunnen doen ver anderen. De strijd blijft dus voortduren en uit de van arbeiderszijde over het geheele land georganiseerde steunbeweging blijkt duide lijk, hoe die steunbeweging van week tot week beduidend in omvang toeneemt en de strijdende arbeiders steeds meer bewijzen van sympathie ontvangen. Voor den R. K. Textiel arbeidersbond, die met meer dan tweeduizend leden in het conflict betrokken is en wekelijks onge veer vijfentwintigduizend gulden moet uit- keeren, komt nu per week ongeveer acht duizend gulden aan vrijwilligen steun bij het R. K. Vakbureau binnen. In Tilburg wordt nog iedere week 'n dui zend gulden bijeen verzameld. Den Haag en Amsterdam zonden vorige week samen ook ongeveer duizend gulden. Te Eindhoven en Omstreken wordt ook goed gesteund, terwijl uit de Mijnstreek ook mooie bedragen binnen komen. In tal van kleine plaatsen wordt naar ver houding nog beter gesteund dan in de groo- tc. Ook verschillende R. K. organisaties en Coöperaties zonden reeds {linke steunbe dragen. De R. K. Landarbeidersbond zond reeds voor de zesde maal honderd gulden. Het Hoofdbestuur St. Raphael heeft op andere wijze belangrijken financieelen steun ver leend. Ook tal van afdeelingen van dien bond laten zich niet onbetuigd. De afdeeling te Zwolle zond vorige week tweehonderd, die te Amersfoort ongeveer honderd gulden. Het Hoofdbestuur van den R. K. Grafi- schen Bond heeft 250 gulden steun toege zegd. De afdeeling Nijmegen van dien bond zond vorige week voor de derde maal 50 gulden, waarbij ook tien gulden van den Eerw. Adviseur. De afdeeling Amersfoort van den R. K. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel had 50 gulden bestemd tot het houden van een feestavond. Dit genot heeft de afdeeling zich ontzegd, maar de voor den feestavond uitgetrokken 50 gulden geschonken tot steun aan de strijders in Twente, Wel verreweg de meeste doch niet alle steungelden komen uit arbeiderskringen. Zoo werd vorige week nog tachtig gulden ontvangen als bijdrage uit R. K. werkge vers- en middenstandskringen te Deventer. In totaal werd van Katholieke zijde tot nog toe ruim veertigduizend gulden aan vrijwilligen steun bijeengebracht. TOENEMENDE VERWARRING. Er zijn menschen geweest die jaren terug gezegd hebben: „de verwarring moet nóg grooter worden, éér wordt het niet goed." Men zal mij echter wel willen gelooven als ik. zeg, dal ik voor dat dogma want dat schijnt het voor hen te zijn maar zeer matige bewondering heb gevoeld. Misschien is het wat naïef, maa' ik meen de en meen nóg, dat we,toch in elk geval ons verstand gekregen hebben om het te gebruiken en bij een goed gebruik daar van moet het mogelijk zijn dat we elkaar Segrijpen. Alles wijst er echter op, dat ik wel een tikje te optimistisch oordeelde en ook on der de Katholieken schijnt de verwarring niet geringer maar grooter te worden, al thans van eenige duurzame samenwerking tusschen de georganiseerde' R K. Groot- werkgevers en de R.K. arbeider^ schijnt minder dan ooit sprake te zijn. Na het bekende Paasch-manifest alom geprezen als een stuk werk waaruit Roomsch solidarismc sprak is er van samenwerking tusschen het R.K. Vakbureau en het Verbond van R.K. Werkgeversver- eeniging eigenlijk geen sprake meer ge weest. Men kan ook over deze schuldvraag heel handige debatten houden; maar het feit wordt er niet anders door; en al ben ik wat mij persoonlijk betreft overtuigd dat de houding van het Verbond een andere had moeten zijn, anderen zullen wellicht met evenveel stelligheid het tegenoverge stelde beweren. Zoodat men mij niet al tc kwalijk kan nemen, wanneer ik mij thans in deze strijd vraag niet meng, iets wat ik ook gevoeglijk kan nalaten, omdat ik niet behoor tot hen, die bij de onderhandelingen tusschen deze twee groepen, zijn betrokken. Maar wel meen ik te mogen zeggen, dat ik het als een fout beschouw dat het Ver bond een congres hield dat als recon structie-congres bedoeld scheen, doch voor een beduidend gedeelte het terrein van den arbeid besloeg zonder in dergelijke be langrijke vraagstukken vooraf met het Vak bureau overleg te plegen Uit deze fout komt weer nieuwe verwar ring voort. Want na het congres hebben de R.K, werkgevers wél het Vakbureau uitge- noodigd; doch dit zegt nu op zijn beurt dat het voor de eer bedankt wanneer de conclu sies van het congres als basis der bespre king moeten dienen. Als er met u niets anders tt doen is als wat afbraak maken en er geen reëele kans bestaat om tot wezenlijke reconstructie van de sociale en economische verhoudingen te komen, dan passen we daarvoor en wij kunnen aan maatregelen door het orgaan van Simon Maas als geheel in overeenstem, ming met zijn d.w.z. dus zuiver liberale opvattingen, niet medewerken Laten w» doen wat we destijds in het Paasch-mani fest aankondigden en we zijn tot elke sa menwerking volkomen bereid. De correspondentie is gepubliceerd en ik behoef er dus niet verder op in te gaan. Maar daarmede is de zaak niet af. Het is voor de buitenwereld nog lang niet stich tend genoeg en we krijgen dus de weder- zijdsche re- en duplieken in den meest hoffelijken vorm opgedischt. De R.K. Werkgever weet nu reed» te vertellen dat er heel wat leelijks van het R.K. Vakbureau gezegd wordt: „We mogen niet verbergen, dat in wijder kring als reden, waarom het R.K. Vakbu reau afzijdig bleef, wordt genoemd; socia listen vrees: Er wordt gezegd, dat dezelfde reden, die den heer Engels en zijn vrienden bewoog om tegen de Vlootwet te stem men, ook het. Vakbureau weerhoudt over- leg te plegen over reconstructie. Men zou in Utrecht bevrpesd zijn, dat de socialisten politieke an propagandistische munt zullen slaan allein reeds uit het feit, dat bekend zou worden, dat het R.K. Vakbureau aan één tafel zou gaan zitten met de R.K. Werkgevers," Die vlootwet-affaire ij dunkt mij iets wat meer op politiek terrein thuis behoort al kan ik niet gelooven dat die wijder kring" er erg veel van gesnapt heeft; maar nog eens laat me» dat maar in politieke or$a- nisaties uitzoeken en we kunnen 't aan de .„R.K. Werkgever laten ook dat onderwerp Jlaar ''«sprekingen te betrekken. Maar meer in het algemeen zou ik wil len vragen of er nog middelen zijn, die be ter geschikt zijn om de toch reeds groote verwarring nog grooter ie maken dan ze reeds is, door het in debat brengen van hetgeen „anderen" zeggen of denken. Algemeene termen als: „men zegt" of „men vermoedt in wijder kring" en meer van zulke vage uitdrukkingen waarop nooit ver haal is te halen leenen zich bij uitstek om het misverstand te vergrooten. Wie de dwaasheid in zijn hoofd haalt om te veronderstellen dat het Vakbureau uil socialistenvrees handelt, doet meer manne lijk dit maar openlijk uit te spreken, Al durf ik w»l bij voorbaat zeggen dat, zoo iemand zou toonen al heel weinig ge zicht te hebben op hetgeen er in onze R, K. vakbeweging leeft. Het blijft natuurlijk mogelijk om die be weging bij alles voorbij te loopen en van haar zoo weinig mogelijk acte te nemen be houdens dan de gevallen waarin het voor- deelig is anders te handelen, maar daarme de kunnen de verhoudingen niet verbeteren. Gelukkig behoor ik alweer niet tot hen die over het al of niet houden van een bespreking te beslissen hebben, maar ik kan me toch zeer levendig voor oogen stel len de moeilijkheden die daaraan in de ge geven omstandigheden verbonden zijn, zoo lang hot R. K, Werkgeversverbond geen neiging vertoont om, in overeenstemming met de beginselen, neergelegd in 't Paasch- manifest, mede te werken aan de recon structie van ons bedrijfsleven, zoolang zal ervan samenwerking niet veiel terecht ko men. Met dat al zitten we dieper in den put dan ooit te voren en het moet onzen tegen standers niet moeilijk vallen om ons te be spotten met onze mooie beginselen. Eens toch zal daarvan de redding moeten komen. Willen we die als grondslag van ons ver der werken aanvaarden, dan is een tijde lijke maatregelen vanzelf. Regelingen vn loon en arbeidsdag zijn hoe gewichtig op zichzelf ook tvel te treffen en daarover is wel overeenstem ming te verkrijgen als de arbeiders maar overtuigd zijn, dat het ernst is om ook aan hen de plaats in het bedrijfsleven toe te kennen, warop zij recht hebben en waar door de waarborgen kunnen geregeld wor den, dat wat ten voordeele van het bedrijf moet worden gedaan, niet ten goede komt uitsluitend of in hoofdzaak aan een kleine groep ondernemers Met het bespreken van eenige hulpmiddelen, waarvan de uitkom sten nog zeer problematisch zijn en ae groote zaak onaangeroerd laten, komen we niet verder en is het te vreezen, dat de ver- j wijdering nog grooter wordt dan zij nu 1 reeds is. Gepraat hebben we nu al lang genoeg over onze mooie beginselen van samenwer king en solidariteit; en al vonden zij inci denteel ook bij enkele groepen toepassing, maar van een planmatig realiseeren van die beginselen is nog weinig te bespeuren en toch zou nergens spoediger als juist daar door de toestand verbeterd kunnen worden. A. J. L. DE WERKLOOSHEID. Volgens de gegevens verstrekt door den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering waren van 281479 legen werkloosheid ver zekerde arbeiders 45135 geheel en 10883 gedeeltelijk werkloos in de week van 24 December tot 29 December 1923. Het percentage is dus resp. 16 en 3.9 tegen 12.8 en 3 in de overeenkomstige week van 1922. Hierop zal ook het winterweer wel eenigs- zins invloed hebben gehad, waarmede bij de beoordeeling wellicht rekening is te houden. PETROLEUMKACHELTJES Na al wat ik daarvan te voren reeds had vernomen, trot ik in de bladen de wel zeer ongewone advertentie oi bekendmaking aan, waarbij een iirma het Nederlandsche volk doet verstaan; dat zij nóch door vestiging van nieuwe, nóch door uitbreiding van bestaande filialen, nóch op andere wijze uitbreiding van haar onderneming zal geven, zoolang niet in Nederland een Mimsterie van Arbeid, Handel en Nijverheid bestaat, dat dien naam verdient en waar dus een geest heerscht, die niet meer, zooals thans, arbeid en nijverheid vijandig gezind is. Het klinkt zeer tragisch, als we vernemen, dat opnieuw 501) gezinnen aan brood zouden kunnen geholpen worden, maar dat zulks nu eens niet zal gebeuren om de boven genoemde reden, die echter niet nader wordt aangeduid. Speelt mijn geheugen mij geen parten, dan is reeds vroeger gepubliceerd, dat de arbeidsinspectie geen genoegen neemt met een verwarming door middel van petroleum kacheltjes, wat' voor die lirma blijkbaar een levenskwestie is. In het midden latend of een dergelijke verwarming al dan niet bezwaren oplevert en in hoeverre dus de arbeids-inspectie te- recht of ten onrechte bezwaar maakt al kan ik mij goed voorstellen, dat als men den gehee.en dag in een vertrek moet wer ken, hetwelk op een dergelijke wijze wordt verwarmd, daarop inderdaad wel Wat af te dingen is. lk zou echter de aandacht slechts willen vestigen op de methode, welke er bij deze agitatie wordt toegepast, een methode, welke niet geheel zonder be denking kan worden geacht. Met andere woorden; waar gaan w« naar toe, als ieder individueel gaat uitmaken wat in verband met veiligheid en gezond heid van het personeel moet worden ge daan of gelaten en zoo in strijd met die in- dividueele opvattingen wordt gehandeld, zich gerechtigd acht menschen ap straat te zetten, minstens op straat te laten zonder noodzaak. Hier moet toch wel een zonderlinge op vatting van het eigendomsrecht aan ten grondslag liggen, dacht ik zoo. Het is zeer wel mogelijk dat men tegen bepaalde maatregelen grieven, zelfs zeer ernstige grieven heeft, maar dat zijn er on getwijfeld wel betere dan dergelijke revo- lutionnaïne middelen tc vinden. Een soortgelijk verschijnsel hebben wc gezien op verschillende plaatsen tegen de zakelijke bedrijfsbelasting en als bij alles wat werkgevers tegenstaat maar gedreigd wordt met arbeiders op straat te zetten waar komen we dan terecht? Wat is er dan tegen aan te voeren wanneer de arbeiders om politieke redenen de staking afkondi gen? Van meten met twee maten zag ik tot heden nog «aar weinig goeds geboren wor den en zoo lean men ook zelf geen methode toepassen, die men bij de arbeiders streng zou laken, Nogeens; We kunnen er geen bezwaar te gen hebben als iemand grieven heeft en propaganda maakt voor de wegneming daar van, maar vooral waar het hier gaat tegen overheidsmaatregelen zou men met de mid delen iets kieskeuriger kunnen zijn dan den laatsten tijd gebruikelijk schijnt. Wat zou men er van zeggen als de arbei ders eens met het mes op de keel van Over heid maatregelen afdwongen? En als men dat van de arbeiders niet wil, hoe kunnen zij, die toch wel een voor beeld moesten geven, zooiets doen. Het is heusch geen trees voor den maat regel als zoodanig, die deze firma wel zal opheffen als 't haar voordeelig toeschijnt en anders doen haar concurrenten het wel. Ik heb slechts de aandacht willen vestigen op de weinig aanbevelenswaardige methode. In tijden van groote werkloosheid met i vergrooten van die ramp dreigen, teekent een mentaliteit, welke in haar gevolgen het ergste doet vreezen. Na deze tijden komen andere tijden en wie wind zaait A. J. L. naar de wetenschap! Met deze „weten- f wordt verzocht van Norman Percival Baiïij, schap" nu, waarop deze philisters zich zoo 30 jaar, middelmatig postuur, blecke ge- beroepen, is het heel eigenaardig gesteld, laatskleur, bruin haar, blauwgrijze oogen, Zij herroept vandaag, wat zij gisteren nog kortgeknipt snorretje, thans vermoedelijk verkondigde; ze verandert voortdurend hare weggeschoren. leer.... Toen ik nog kind was, bestond er I Hij beeft twee tanden met porceleinen voor haar niets hooger dan de leer van kroon en één tand met gouden kroon in de Darwin. Toen ik aan de universiteit kwam, bovenkaak, aan den eersten vinger van de stond het materialisme in prillen lentebloei, rechterhand een dikke nagel, een kleine Sindsdien werd Darwin door Haeckel, werd wond van een granaat op een der schouder- Haeckel door Oswald weerlegd en diezelfde spieren en een moedervlek tusschen de wetenschap leeraart thans weer met de schouderbladen. Bailij is het laatst gezien in grootste stelligheid, dat er absoluut geen een blauw pak, donkere overjas en met bol- materie bestaat, maar slechts een metamor- j hoed. Hij was in het bezit van een revolver, phose van geheime krachten. De moderne i Hij wordt verdacht zijn vrouw te hebben wetenschap is van een zaak stellig over- vermoord op 7 December 1923. Op zijn aan- tuigd, dat al hare „waarheden" te zamen houding is een Welooning van i00 p. st. gj- in tien jaren niet meer waar zullen zijn! steld. Voor nadere inlichtingen wende men En toch gaan de menschen voort, zich door zich tot den Hoofdcommissaris van Politie voornoemd. In „Opgang" lezen we een artikel van Herman Bahr met volgend begin; „Katholieken zijn gewoon in een verdacht blaadje te staan bij de erfpachters der Duit- sche „Kultur." Nu bestaat er ook een zoo genaamde geestesvrijheid, maar men moet eerst beloven, ze niet te misbruiken; men mag ze niet overdrijven! Ze gaat niet z°o ver, dat men b.v. vrij zou kunnen zijn, om j Katholiek te zijn! Want ook deze geestes- vrijheid kent hare grenzen: ziet maar eens ons geloof te laten afschrikken, omdat zij het met de wetenschap niet vereenigbaar achten. Dat de Katholiek in het oog van andere menschen vaak vreemd, ja soms „unheim- lich" is, ligt vooral aan zijn houding ten overstaan van het leven. Hij vindt het gan- schelijk niet tragisch, ja men vindt zelfs, dat hij het heelemaal niet ernstig opneemt. r-, j i j Ja, hij wekt hun verbazing, ja zelfs zoo iets komsü& te 2,'n: ,Df ^ndelaars in deze cou- van nijd op, door de rustige gelatenheid, Pons' waarschijnlijk lont hebbende geroken, waarin hij leeft steeds dankbaar in vreug- staakten den verkoop en lieten zich aan de den, standvastig in lijden, voordeel even j banken niet meer zien. Toch bleef de Cen- goed geringschattend als verlies, onbekom- j trale Recherche op haar qui vive. In den loop merd ja bijna onverschillig lijkt hij hun dezer week mocht het haar gelukken de hand toe! Hij schijnt, wanneer de wind omslaat te leggen op een drietal mannen en een café- VEF DACHTE COUPONHANDELAARS In den loop van 1913 zijn te Amsterdam verschillende z.g. „wilde coupons" van bui- tenlandsche leeningen aan den man gebracht, die, bij onderzoek, van diefstal bleken af- cacbeteerde en een verder onderzoek insïêl- de. Daaruit bleek, dat de makelaar de dia mant ten verkoop had meegekregen van den chef van de safe van het in het Beursgebouw- gevestigde bijkantoor der Incasso Bank, die beweerd had, dat het partijtje behoorde tot den boedel van een overledene. Even wel kwam vast te staan, dat de portier van de Incasso Bank de diamant gevonden had en daarvan aan den bedoeld-en chef mede- deeling had gedaan, waarop deze op zich had genomen, voor hem dit partijtje te ver- koopen. Na een bespreking tusschen het bestuui van de Beurs voor den Diamanthandel en de directie der Incasso Bank, zijn de chef er de portier op staanden voet ontslagen. Op verschillende plaatsen in het beurs gebouw, o. a. ook bij den ingang van de safe, is aangehecht een uittreksel urt het Beurs- reglement, volgens hetwelk geld, gelds waarde of goederen, die in het beursgebouw gevonden worden, bij de directie moeten worden gedeponeerd en dat, indien de eige naar zich niet aanmeldt, na verloop van drie jaar de opbrengst voor de helft der waarde aan den vinder en voor de andere helft- ai de Beurs ten goede komt. (Hdbl.) en zijn levenslot wisselt, nauwelijks het verschil te bespeuren. Hamlet prijst zijn vriend Horatio gelukkig, omdat deze alles verdragen kon, zonder dat hij zelf daardoor leed, geluk en tegenspoed steeds met een woord van dank aanvaardde. Shakespeare, zelf vermoedelijk katholiek, heeft hiermee aangegeven, hoe de katholiek zijn levens houding moet bepalen tegenover de uiter lijke werkelijkheid van het leven Wat den katholiek kan overkomen, vreugde of smart, hij neemt het aan, dankbaar en zonder morren, want hij weet immers, dat vreugde houdster, waartegen het ernstig vermoeden bestaat dat zij die coupons onrechtmatig in hun bezit hebben gekregen. De arrestanten sullen heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. (Hbld.) MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dinsdagavond ontstond in een café aan de Martelaarsgracht te Amsterdam, oneenig- en smart dienstig zijn voor zijn zieleheil? heid tusschen een schipper en «en bij de Hij weet, dat het er niet om gaat, wat hij politie zeer ongunstig bekend staand type. meemaakt, maar alleejn, hoe hij zich daar- j De twist, eerst bijgelegd, werd later op straat tegenover verhoudt. Daarom is hij in den grond indifferent tegenover de gunst en de ongunst van het lot!" 3000 PAARDEN NAAR DUITSCH - LAND. Naar de „Avondpost" verneemt heeft de alg. secretaris van het Ned. Trekpaarden stamboek bericht ontvangen van de directie van den Landbouw, dat de invoer van 3000 zware paarden uit ons land door de Duitsche regeering is toegestaan. LOONDERVING BIJ VORST. Een concessie aan de landarbeiders. Naar de Tel. verneemt, is door den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de gemeentebesturen een circulaire ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat, zooals bekend is, ingevolge de medegedeelde regeling voor loonderving bij vorst, aan trek- gerechtigde werkloozen, die zijn uitgevroren op een van rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing, gedurende de wachtweek een zelfde bedrag kan worden uitgekeerd als ran niet tegen werkloosheid verzekerden, t. w. 7. Op verzoek van de bonden van landar beiders heeft de minister zich bereid ver klaard, goed te keuren, dat aan de trekge- rechtigde te werk gestelden in de wachtweek hetzelfde kan worden uitgekeerd, als zij in totaal gedurende hun „trekken" ontvangen, nl. 9.20. De minister noodigt de gemeentebesturen uit, aan hen, die de wachtweek reeds hebben doorgemaakt, gedurende deze vorstperiode en uitgevroren waren op een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing, alsnog/2.20 ui te keeren en op hen, die alsnog uitvriezen, en een wachtweek moeten doormaken, de hiervoor omschreven regeling toe te passen. Het Rijk draagt ook in deze extra-uitgave het gewone werkverschaffingssubsidie bij. De minister wijst er ten slotte nog op, het extra-bedrag dat de verzekerden krijgen boven de gewone uitkeerng 7 in de wacht week). c.q. kasuitkeering (t.w. 7.20 per week) ten volle uit te betalen en daarop geen korting toe te passen, voor zoover de gemeen tebesturen wellicht rekening houden met gezinsinkomsten, VARKENSTELLING. De directie van den Landbouw heeft het voornemen, viermaal per jaar gegavens te verzamelen en te publiceeren over den stand van den varkensstapel. Daartoe worden aan een groot aantal personen, over het heele land verspreid, briefkaarten met eenige vragen toegezonden, die na beantwoording door tusschen komst van de rijksveeteelt- consulenten verzameld worden. Het ligt in de bedoeling, dat de opgaven niet door tel ling, doch door schatting worden verkregen. Dit jaar zal er reeds een aanvang mee worden gemaakt. OPSPORING VERZOCHT. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage maakt in het Algemeen Po litieblad bekend, dat door den „Chief con stable" te Hove de opsporing en aanhouding voortgezet en de schipper daarbij zoo erg mishandeld, dat hij naar het Binnengasthuis moest worden overgebracht. Daar is d« man Donderdagavond overleden. De dader werd nog in den loop van den avond gearresteerd en aan het bureau Warmoesstraat opgeborgen. Vrijdagavond werd hij naar het Huis van Be waring overgebracht. EEN „SCHIEBER" IN ONS LAND. Te Mainz is, zoo wordt aan het „Hbld." gemeld, een 26-jarige oplichter gearresteerd die in gemeenschap met een Belgischen koop man in edele metalen groote hoeveelheden goud, platina en zilver, in West-Duitschland opkocht en naar Nederland heeft „verscho- ben". De gearresteerde heeft met het zoete winstje dat hem deze transacties opleverde, groote valuta-speculaties gefinancierd en verheugt zich nu in het bezti van een weel derige woning in een voorname villa-wijk in ■de nabijheid van Den Haag. In het voorjaar vertoefde hij geruimen tijd te Amsterdam met drie vriendinnetjes. In onze hoofdstad gaf hij zich uit voor een graaf uit Hongarije hij droeg dan ook een aantal Hongaarsche lintjes. Door de stabilisatie van de mark was hij niet meer in staat zijn speculaties te dek ken, zoodat hij het probeerde met het uit geven van geantidateerde cheques en wissels op kort zicht, waarvoor evenmin dekking voorhanden was. Ook is hij met een ver vaardiger van valsche bankbiljetten groote transact: es Jaangegaan, Woensdagmiddag omstreeks half rijf kwam een auto in volle vaart vanuit de rich ting Rijswijk de Laakbrug opzetten, waarbij de chauffeur zóó snel reed, dat een bakkers jongen, die op een met brood beladen fiets zat, werd aangereden. Jongen en fiets ginJen tegen den grond en de kostelijke versche brood en en broodjes rolden over de straat. Met kalme stappen kwani een dienaar van den H. Hermandad aangewandeld, het boek je met podtood dreigend opgeheven. „Wat heb ik aan een bekeuring," mop perde de bakker, die er zelf goed was af gekomen, „maar daarmede heb ik mijn brood niet vergoed." Dit bracht den politieagent op een idee. „Hoeveel is de waarde van het onbruik baar geworden brood?" informeerde hij. Na eenige berekening kreeg hij ten ant woord: 2.90." „Is u bereid dit bedrag te vergoeden?" vroeg hij den automobilist. Deze, die een goed koopnum bleek, be greep al heel spoedig, dat 4»te transactie veel voordeeliger was dan een boete, en knikte toestemmend. Het brood werd betaald, maar de auto mobilist verlangde nu ook hei brood, dat de bakker al weer in zijn mand bad gela- laden, „Ja daar hebben de heerea recht op," besloot de agent en de bakker moest zijn brooden overladen in de open auto. „Je komt mooie van je oude brood af^ hoonde een straatjongen En de agent borg zijn boekje en potlood weer op en wandelde, tevreden over zijn oaedagogische prestatie, trotsch de Laak brug op. Resb. EEN GEVONDEN PARTIJTJE DIAMANT. Toen dezer dagen een makelaar in dia mant op de Beurt voor den Diamanthandel te Amsterdam een partijtje wilde veroopen, presenteerde hij dit ook aan een beursslid, die dit partijtje onmiddellijk herkende als zijn eigendom, dat hij ongeveer vier weken te voren in het Beurggebouw had verloren. Hij vroeg daarop den makelaar, zich met hem te vervoegen bij den directeur der Beurs, mr. J. E. Hillesum, die het partijtje DE STAATSBEDRIJVEN. Het lid der Eerste Kamer de heer Haaze- voet richtte tot den Minister van Financiën de volgende vragen: Is de Minister bereid, aan de Kamer een, zoo mogelijk tabellarisch, overzicht te ge ven van: a. de saldo's der Staatsbedrijven en se- mi-Staatsbedrijven over elk der laatst ver schenen 15 jaren; b. de bestemming, welke aan de voordee- lige saldo's is gegeven in elk dr bdrijven; c. welke bijdragen uit 'sRijkg schatkist zijn besteed, om tot een voordeelige be- drijfsuitkomst te geraken of een nadeeligc bdrijfsuitkomst te keeren; d. op welke wijze de Regeering de na- deelige saldo's wenscht te doen afschrijven en in de toekomst door betere economisee- ring of andere maatregelen - anders dan loonsverlaging Yan personeel wenscht t« voorkomen? DE AMERIKAANSCHE GEZANT TE AMSTERDAM. De Amerikaansche gezant, de heer Ri chard M. Tobin, heeft Donderdag een be zoek gebracht aan de Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek van den heer A. H. S. Fokker, over het IJ. De gezant bracht meer dan een uur in de fabriek door en stelde veel belang in dc verschillende typen Fokker-vliegtuigen. In het bijzonder wijdde hij zijn aandacht aan de machines, welke zijn bestemd voor het Amerikaansche leger. Ook bracht hij eeni- gen tijd door in de proefafdeelir.g, waa: staal en andere metalen onder druk en rlc! worden gesteld. LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. De 28-jarige huizenmakelaar J. R. te Rot terdam was op 24 Juli j.l. met eenige vrien den aan 't fuiven geweest. Des avonds ging men per auto naa: Kethel, waar een feestje was. Op den terugweg des nachts, nam men eenige jongedames mee, die in Schiedam moesten zijn Maar beklaagde stopte niet in Schiedam en reed door naar Rotterdam. Op den Schiedamscheo Hooge Zeedijk reed be klaagde in volle vaart links van den weg De auto slingerde heftig. Plotseling reed hij tegen den motorrijder R. A Heilker op, die oit de richting Rotterdam kwam. Deze viel op den grond en bekwam een zeer ernstige wond aan het linkerbeen, waarvoor hij meerdere weken in het ziekenhuis verpleegd moest -worden. De beklaagde stopte niet, maar doofde het achterlicht, waardoor men bet nummerbord niet meer kon zien. Beklaagde zei zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren. Er werden in deze zaak zeven getuigen gehoord. Een der getuigen, een der jongedames, die in den auto gezeten heeft, verklaarde, dat de auto slingerde, omdat beklaagde dc mis- jes aan het gillen wilde maken. Aan het gillen? vroeg dc president. Ja we moesten bang worden. En moest u niet in Schiedam zijn? Ja, maar hij stopte niet, Nee, het was een sneltrein. Per slot van rekening heeft hij op den Schiedamachen weg toch gestopt. Waarom? Een der meisjes ging huilen. O, dut dat was een voldoende reden? Zeker wel. En beeft hij u toen weer terug naar Schiedam gebracht? Nee, wc moesten alleen gaan. Door den donkeren nacht? Ja, wij meisjes alleen. Dat is niet galant, Nee, hè? Maar heeft u niets van een aanrijding gemerkt? Nee, niets. Dat is zonderling Het was nogal luidruchtig ia den wa- gen. Geen wonéUf met die gillende en hui lende dames. Gelachen werd er ook. Door wie? Door de heeren, O, dat laat zich begrijpen. Was be klaagde dronken? Dronken niet, maar Wel beschonken. Hoe bedoelt u dat? Nou, hij had wel wat te veel op, maar sprak geen wartaal en was niet, wat me» noemt „in kennelijken staat." Het O.M, vorderde wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander dus danig lichamelijk letsel bekomt dat hieru:! lijdelijke verhindering in de uitoefening var beroepsbezigheid ontstaat, veertien dager, hechtenis. Twaalf ambachten en dertien ongelukken. Vader's, moeder's Lieveling Eenigst troetelkindje; Met maniertjes Héél correct En gelig tintje. Niks voor hem Goed genoeg Alles kon hij krijgen; Nooit zag Pietje Pa of moe Bbos of ernstig dreigen, Als hij klaagde Over pijn In zijn lieve oortjes, Overstelpte Moesje hem Met de zoetste woordjes. En de dokter V'an het fonds Werd weldra geroepen Als de kleine Piet één dag Niet had kunnen p....n. Als het werk Van de school Boven Pietje's pet ging, (Dat gebeurde led'ren dag) Dan hielp pa z n hev ling. Pietjes hoofdje Was te zwak Voor dat zware leeren, Als ie eenmaal Grooter was Zou zich dat wel keeren. Maar toen Piet School al ging Als een bleekneus-popje Had ie o zoo'n Klein verstand In zijn keurig kopje. Pietje moest naar Een kantoor. Kreeg twee nieuwe pakjes; Voor een vak, hoe Graag hij t wou, Was hij véél te zwakjes. De patroon waar Pietje kwam Had gauw in de gaten, Dat het veel voor- deel'ger was Piet maar thuis te laten. Toen dan Piet zijn Afscheid kreeg Zeiden pa en moehje: D'ongescbiktheid Van hun zoon Was finaal een smoesje. In het eerste Jaar had Piet Zes patroons versleten. En na 't tweede Jaar was hij 't Aantal glad vergeten. Toen werd Pietje Journalist Aan een heel klein krantje, Droeg een hoedje Met een deuk En een sjiek-slap randje. Vijftien gulden In de maand iJuist zijn aantal jaren Kreeg ie als be ginneling; Trots zijn ouders waren! Pietje knipte Nieuwtjes uit Van de groote bladen, En agenda's Enzoovoort Van gemeenteraden. Hij kreeg proeven Voor z'n neu Om te corrigeeren. Maar begreep dat Hij, dat werk In geen eeuw zou leeren. Want zijn Neder landsche taa! Moest hij daarvoor kénnen; Aan dat vak had Hij op school Reeds nooit kunnen wennen. Na een maand van Veel ge wurm Zou Piet het gaan wagen .or zijn krant te Leveren Zesde-rangs - verslagen. Maar de klachten Die er toen In één weck reeds kwamen Waren grooter In getal, Dan van tien jaar samen. Pietje kreeg me teen dc bons; Ging toen fil'sofeeren; Ja, t electro- vak zou hij Best nog kunnen leeren. Door de hulp van Vader's „maat" En een duur cadeautje Kwam hij eind'lijk In de lee*- Bij een „technisch'1 b'rcautje. Pietje noemde Zich montenr Droeg een mooi blauw jasje, Voor 't gemak ten Slappe boord Met een fladder-dasje. Toen ie na een Maand voor 't eerst 'n Schelleiding maakte Sloeg ie gaten In den muur Waar het huis van kraakte. En dat eerste Karrewei Van ons wakker baasie Kostte zijn pa troon 'n smak Geld aan reparatie. Pietje kreeg een Flinken schop Tegen zijn.... u spart me. Thuis zei Piet: „Dat Vak is niks! En de baas die trapt me. Pietje kwam in 'n Winkelzaak Toen als jongst-bediende, Waar ie, wijl hij Leerling was Nog geen cent verdiende. Hij vergiste Zich met geld En met meten, wegen; Heeft ook daar na 't Verrel-jaar Zijn congé gekregen, Pieter's pa. die Met geluk Wat had kunnen sparen. Zette zoonlief In een zaak Van tabak, sigaren. Maar 't bleef tobben Altijd door Ras vloden de centen; Piet stond spoedig Op de lijst Der faillissementen. Piet ging reizen In biskwie Maar dat wou niet lukken; Werd verze- rings-agent Tegen ongelukken. Loopknecht werd ie En daarna Colporteur met bladen, Ventte in de Bioscoop Ook met chocolade, 'k Weet niet hoe ons Pietje nog Zich er door zal rollen. Maar vandaag zag 'k Hem op straat Met Berliner-boRen! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5