Ingezonden Midedgslfngeu MIJWHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. LANBB0UW EN WiSSCHERM. RECHTSZAKEN. ingezerJen Measdeelingen MODELMELK KERK EN SCHOOL. MARKTN1EUWS. Ingezonden Mededeeliitgen ierishten uit onze vorige oplage. DE SPAARNEBANK SANTPOORT. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. VELSEN. HAARLEM. VOOR DEN POLITIERECHTER. a 60 cents per regel. Aangehouden. Verduistering. De actie in het Heeren-kleeding bedrijf. Aanbesteding. Een hyacinthengroep. Versche bloemen naar Amerika. 60 cents per regel. VERTROUWENSABTIKEl 1 £ën hygiënisch product waarborgt de N V MODELBOERDERIJ BRON STEE te Heemstede Tel. 28055 Vrijhandel of Protectie? De Apostolische Prefectuur van Sumatra. a 60/ cents per regel. Door de koude BINNENLANDSCH NIEUWS. De begrafenis van Lenin. S 91%. 1 1 72 Aanbesteding. Vrijdag is aanbesteed de le vering ran bevroren rurcdvleesch voor het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort. Ra ming 600 K.G. per week. Laagste inschrijver de heer J. C. van der Veen, met 64.85 ct. per KG. Uitslag dier openbare vrijwillige verknoping In hotel v. Ree, ten overstaan van Notaris C. J. Roerdage. Perceel 1. Woonhuis met schuurtje, erf en tuin aan de Teslastraat no. 45, groot X A. 5 C.A. Kooper W. F. A. Hackstrok den Haag, f 5000. Perceel 2 en 3. Twee huizen met erf en tuin aan den Cloostenveg no. 1 en 3. Op gehouden. Perceel 4 en 5. Twee huizen met bollen schuur, werkplaats, bijschuren tuingrond, erf en bloembollenland aan den Kadijk no. t en 3. Opgehouden. Perceel 6. Een" huis met 3 schuurtjes, erf en tuin aan den Kadijk no. 5, groot 3 A. J8 c.A. Koot>er H. Veldhuizen, Heemstede, ff 2055. f Perceel 7. Een perceel bloembollenland nabij den Kadijk, groot 25 A. 44 c.A. Opge houden. Perceel 8 en 9. Acht huizen en erven aan pen Raadhuisstraat no. 46, 48, 50, 52, 54, 56 en 60, totaal groot 6 A. 83 c.A. geeombï Kooper N. J. Nijman q.q. te Heem- e f 2770. Perceel 10, lt en 12. Negen huizen en er. aan den Heerenweg no. 3a, 37, 39, 41, 13 45 47 49 en 51, totaal groot 7 A. 13 c.A gecombineerd. Kooper P. G. Smit te Heem- Stede 3475. j Perceel 13, 14, 15, 16 en 17. Vijf huizen 'piet schuren en erven aan de Prinsenlaan Po. 36, 40, 42, 44 en 46. totaal gnoot 8 A. 45 t.A. gecombineerd. Kooper W. Stapper te jlaarlem 7505. Perceel 18. Vijf huizen met erven, schuur tjes en tuinen aan den Leidschevaartweg no. U, 13, 15, 17 en 19 met erfpacht tot 31 Oct. 1981 van den grond, totaal groot 13 A. 80 p_A. Kooper P. Kinkhouwers te Heemstede 1 4210. Kruisverboud. Een dezer dagen hield pet Kruisverbond „St. Jozef', in het R. K, Patronaatsgebouw zijn jaarvergadering, welke igoed bezet was. Deze vergadering was zeer belangrijk, daar de voorzitter, de heer G. jde Kok. die sedert vele jaren voorzitter geweest is, zich niet meer herkiesbaas stel de, omdat hij 't werk aan jongere krachten 'over wilde laten. Zoo werd dan de verga dering geopend door den 2den voorzitter, den heer H. C. de Boer, die in 't kort allen pen zalig en gelukkig jaar toewenschte. Ingekomen was o.m. een toezegging van het gemeentebestuur, dat subsidie zal wor den. verleend. Jaarverslagen van secretaris en penning- neester werden onder dank vastgesteld. Dan werd overgegaan tot het verkiezen van ren voorzitter. Met bijna algemeene stem- nen werd gekozen de heer J. Verzijlbergen, die deze functie aanvaardde. De gewezen voorzitter was tot eere-voorzitter benoemd. Verder werden tot bestuursleden gekozen de heeren H. C. v. Hout, P. Spek en M. J. Kuipers resp. als 2de secretaris, 1ste en 2de commissaris. Na de rondvraag sloot de nieuw gekozen voorzitter met den Christelijken Groet deze welgeslaagde en geanimeerde vergadering, onder dank aan alle leden voor hun op komst Utdages Rijksontvanger te Umufden, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat voortaan het Kantoor van den Rijksontvanger te IJmui- den voor de ontvangst van invoerrechten en accijnzen zal zijn geopend alle werkdagen, n.L van Maandag tot en met Vrijdag van voormiddags 9 uur tot 's namiddags 12R> uur en van 's namiddags 2 uur tot 's namid dags 4 uur, en op Zaterdag van voormiddags 9 uur tot 's namiddags 1 uur. Burg. Stand. Getrouwd: N. G. van Dort "n N. van Leeuwen. K. Sanders en J. van Petten. J. Schoor! en A. Bijl. P. Merkes en C. J. Prins. P. J. A. Molenkamp en J. Duin. Gebaren: d. van A. Smit-Greebe. d. van M. Stam-Visser, d. van H. Langbroek-de Niet d. van M. H. die Jong-Wecke. d. van J. v. Weelderen-Hoogland. z. van H. I. van Arkel-de Wit z. van A. v. Egrnond- Kamp z. van G. Verkooyen-Godschalk. Een zilveren horloge en een doublé ketting. H. W. A., 22 jaar oud, had een zilveren horloge en een doublé ketting weggenomen uit de achterkamer van een winkel. Het heele spulletje had hij verkocht voor 3,50. Bekl,, dia thans nog gedetineerd is voor een diefstal welke hij het vorige jaar ge pleegd had, zou zijn 6 maanden op 26 Fe bruari uitgezeten hebben. Nu eisohte het 0. M. nog wegens dief stal er 2 maanden bovenop. De politierechter onmiddellijk vonnis wij zende, veroordelde hem tot een maand ge vangenisstraf. In het haar gevlogen. Vervolgens stond terecht de 41-jarige winkelier H. H. de G., die op 28 December zen vrouw bij de haren heeft getrokken. Op genoemden datum zag hij zijn vrouw in twistgesprek met een andere dochter Eva's over een doodgewonen hond. Hij zag daarop dat zijn vrouw een slag met de hondenzweep kreeg. G. kwam toen toesnellen om de kijven- den te scheiden, doch daar schoot hij niet veel mee op, want hij kreeg ook z'n portie, en wel in den vorm van eenzelfde mep. Daarop had hij de vrouw in het gezicht geslagen, gekrabd, en bij de haren getrok- Voor dit feit moest hij zich heden ver antwoorden. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een boete van 10 of 10 dagen hechtenis. Yoorodat hij nog veroordeeld was, ging beklaagde al in hooger beroep. De politierechter veroordeelde hem ech ter eerst nog tot 5. Bekl. vroeg hierop of hij nu een aanklaeat kon indienen tegen de vrouw, die hem mis handeld had. Toen hij hierop een bevestigend antwoord kreeg zeide hij dan maar van zijn hooger beroep af te zien. De Officier van Justitie merkte toen op, dat, nu beklaagde van zijn hooger beroep Ms tand deed, hij in hooger beroep ging Aldus geschiedde. Een glaasje te vee!. J. J. W., 18 jaar oud, wonende te '.Jrun den en visscher van beroep, had m de Prins Hendrikstraat te JJmuiden een beetje erg aangeschoten geloopen. Tegen een agent van politie die hem wil le kalmeeren en toen dit niet hielp hem wilde onderbrengen, had hij heftig verzet geplegd, waardoor de broek van den politie man was gescheurd en hij 'n wonde aan zijn been had bekomen. Verder had bekl. gezegd: ,-Het kan me niks ver.... ik heb er weer 20 voor over (in het midden van het vorig jaar was M. ook wegens wederspannigheid tol 20, boete veroordeeld). De officier van justitie eischte 2 weken ge vangenisstraf. Bekl. verzocht een voorwaardelijke straf of geldboete, doch de politierechter vond het feit te ernstig en veroordeelde hem tot 10 dagen gevangenisstraf Een zak spruitjes. Hierna werd behandeld de zaak tegen A. J. de V., 19 jaar oud, werkman, wonende te Heemstede. Deze had tiit een schuw al daar een zak spruitjes weggenomen en deze verkocht. In Mei was bekl. ook reeds wegens dief stal tot 2 weken veroordeeld en daarom eischte het O. M. één maand gevangeais- straf. Een gelijke straf werd hem door den po litierechter opgelegd. Hout weggenomen. De 55-jarige A., wonende te Wijkeroog, stond terecht wegens het wegnemen van een spar en vier stukken rijshout voor een vuurtje te stokea. De officier eischte 10 of 10 dagen. De politierechter onmiddellijk vonnis wij zende, veroordeelde hem tot 4,boete of 2 dagen hechtenis. Op verzoek van de Sehevenangsche Politie is door de Recherche alhier aangehouden de 20-jarige loopjongen J. B., verdacht van ver dni storing van 30 ten nadeele van zijn pa troon te Sehevendngen. Door de recherche alhier is aangehouden de 24-jarige koopman J. J. S. en de 20-jari- ge koopman A- J-> beiden alhier woon achtig, verdacht van verduistering van een handkar ten nadeele van W. te Beverwijk. Met vier samenwerkende werknemers bonden, heeft Donderdag het bestuur der Haarlemsche Kleermakerspatroons, afdeeling Maatpatroons, vergaderd, zonder evenwel tot overeenstemming te zijn gekomen. Woensdag a.s. zullen de besprekingen worden voortgezet. Vrijdagmorg n werd in het bureel van den .oofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie- Noord-Holland aanbesteed het onderhoud van de Rijks havenwerken te Medemblik, gedurende 1924 en 1925. Raming 1300 per jaar. Laagste inschrijver was J. Roemer te Medemblik voor de som van 1162. voorts werd aanbesteed het leveren van Zweedsche graniet keien voor het onderhoud van Rijkswegen in de provincie Noord- Holland gedurende het jaar 1924. Raming 94500.—. Laagste inschrijver N.V. Hoil. Basalt-Mij. te Den Haag voor 93.600. Aanbesteed werdhet onderhoud der werken van bet Noord-Hollandsche kanaal gedurende de jaren 1924 en 1925, in drie perceelen, Raming per jaar voor perceel I 32.200. Laagste inschrijver was J. Beemster te Oostwoud, voor 28.128. Raming per jaar voor perceel 2/12.800. Laagste inschrijver was J. Beemster te Oostwoud voor f 10.989. Raming per jaar voor perceel 3 is f f 20.000.—. Laagste inschrijver, H. en P. Doorn te Zijpe voor f 18.300. In combinatie perceel 1 en 2 was de laagste inschrijverG. Hoynk te Zwolle voor f *0.680. De gunningen «uilen nader worden be kend gemaakt. Vrijdagmiddag werd in Hotel Lion D'ór aan den Kruisweg aanbesteed het bouwen van een drievoudige villa, met bijkomend werken aan den Zandvoorterweg te Aerde; - hout, gem. Bloemendaal. Ingeschreven werd door M. Edam te Haarlem voor A 39580 en B 37780. M. Strijland te Haarlem voor 31648. Dinsdagavond j.l. is te Lisse in „de Witte Zwaan" door een vergadering van Hya- cinthenkweekers met algemeene stemmen besloten, een groep van Hyacinthenkwee- kers te vormen op de wijze als thans reeds de Narcis bestaat en de Vereeniging de Tulp in wording is. Het „Kweekersblad" weet mee te deelen, dat verleden week Woensdag bij wijze van proefneming de eerste zending getrokken Tulpen per boot van de H.A.-lijn, die voor zien is van een koelruimte, naar Amerika is verzonden Bij Apoth. en Drogisten. tabakswerker in die werkplaats laten werken omdat de inademing van suiker zoo goed voor hem was Beklaagde merkte nog op, dat hij de werk plaats om technische redenen niet kan ver anderen. „Is de pepermunt-fabricatie zoo belang rijk Vroeg de president. „Hoezoo „Is er een nationaal belang mee gemoeid, als u het nalaat?" „Nee, maar wel m'n eigen." „Dan moet u de voorschriften naleven." „Dat kan ik niet." „Dan maar de fabrikatie stop zetten." „Dan zal ik maar liever toch veranderen." „Oh zoo." Het O. M. merkte op, dat de kwestie van de vensters vast staat. Verder gaat het er niet om, of de stof al dan niet schadelijk is. De wet spreekt van stof en maakt geen uit zondering. Spr. vorderde, met vernietiging van het Kantongerecht-vonnis tweemaal 15 boete, subs, tweemaal 5 dagen hechtenis. Bekl. beloofde zijn best te zullen doen, de inrichting aan de eischen van de wet te laten voldoen. PEPERMUNTJES. De 54-jarige directeur eener handels maatschappij A. J. ten H., te Rotterdam, was door het Rotterdamsche kantongerecht veroordeeld tot twee geldboeten van ƒ25, rubs, tweemaal 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Veiligheidswet, tegen welk vonnis beklaagde bij de Rechtbank in hooger beroep gekomen was. Hem was ten laste gelegd, dat hij, als ondernemer van een pepermuntfabriek, waarvan de lokalen ge legen zijn aan den Ruigeplaatweg, niet vol doende maatregelen heeft getroffen om te zorgen, dat in een vertrek, waarin twee arbeiders werk verrichtten, en waarin twee electro-motoren werkten luchtver- versching kon plaats hebben, door op de buitenlucht uitkomende vensters van min stens 40 vierk. d.M. opening en voorts, dat de door de werking van de machine in dat vzrtr. k opgeworpen stof, niet langs mecha- nischen weg weggezogen kon worden. Beklaagde zei, dat het vertrek twee groote deuren had, die op nevenvertrekken uit kwamen, zoodat er voldoende luchtwisseling kon plaats hebben. „Maar dat is geen buitenlucht", merkte Je president op. Ten aanzien van het tweede deel der ten lastelegging merkte beklaagde op, dat er om de machine heen al speciaal een kist gebouwd is, om het stuiven tegen te gaan. Door de reten komt nog wel wat, maar dat is niet veel beteekenend. Bovendien is het eigenlijk geen stof, maar poeiersuiker. Tenslotte is het inade men van suiker niet gevaarlijk voor de ge zondheid. Integendeel. Op advies van een dokter heeft beklaagde een tuberculozen Onze Zoetwatervisscherij deelt mede, da van het Amerikaansche Bureau of Fisheries wederom 200.000 bevruchte eieren van de Amerikaansche Shinook zalm ontvangen zijn ter voortzetting van de proeven met het kwee ken en uitzetten van die zalmsoort hier te lande. Het vorige jaar zoo herinnert hef blad werden ook tweehonderd duizend bevruchte eieren ontvangen. Het vervoer had met de uiterste zorg plaats gevonden, zoodat de eieren zonder eenig noemenswaardig verlies overkwamen. De eieren werden in het broed- huis vande maatschappij te Arnhem tot ontwikkeling gebracht. Hiervan werden ver kregen 124.000 stuks zesweeksbroed. Dit aantal zou nog grooter geweest zijn, als in enkele kweekbakken geen abnormale sterfte onder het jonge broed was opgetreden. Het broed was aanmerkelijk grooter dan dat van de Rijnzalm van denzelfden leeftijd. Dit was trouwens te verwachten, omdat de eieren ook veel grooter waren. De jonge zalmpjes werden achtereenvolgens op 9 en op 17 Maart uitgezet in de Mecheler of Lom- bergbeek, een zijbeek van de Geul in Zuid- Limburg, van welke beek het reeds bekend was, dat zij uitstekend geschikt is voor jonge Zalm, Geregeld werden de jonge zalmpjes in de beek gedurende het voorjaar en den zomer gecontroleerd op hun groei. Ten minste een maal per maand werd op de zalmpjes ge- vischt, waarbij aan de gevangen exemplaren de lengte werd vastgesteld, terwijl tevens werd nagegaan, hoeveel er konden worden gevangen om op die wijze vast te stellen, of zij nog in voldoende aantal aanwezig waren. Van het begin af bleek het, dat de jonge Amerikaantjes zich uitstekend in de Lim- burgsche beek thuis gevoelden. De groei was uitstekend en de vischjes waren zeer vlug en levendig, zoodat het vaak groote moeite kostte, ze te vangen. Wie met de Zuid-Limburgsche beken en in het bijzonder met de zijbeken niet bekend is, moet zich die beken niet voorstellen als breede en diepe waterloopen. Integendeel. De Melcheler beek, waarin de Amerikaan sche zalmpjes zijn uitgezet, is op de meeste pl atsen van een halven meter tot een meter ^reed, terwijl de diepte afwisselt van ongeveer 30 tot 50 c.M. De bodem is op de meeste plaatsen steenachtig en de stroom is sterk door het groote verval. Het is een bergbeekje in miniatuur met zeer zuurstofrijk water van betrekkelijk lage temperatuur en rijkelijk voorzien van het natuurlijke voedsel voor de jonge zalmpjes. Achter de steenen «n onder de holle oevers vinden ze prachtige plaatsen om zich te verschuilen. Om thans tot de jonge Amerikaansche zalmpjes terug te keeren, kan nog worden medegedeeld, dat die van het begin af in kleur sterk verschilden van de jonge Rijn- zalmpjes zij vertoonen namelijk veel meer de zilver kleur van de volwassen zalmen, terwijl de jonge Rijnzalmen in uiterlijk veel gelijken op de bsskforel en het zilverkleed eerst later aannemen. De jonge Amerikaansche zalmpjes konden in de Mecheler beek nog gevangen worden in Augustus. Zij werden toen vooral waargeno men aan den mond van de beek. Het waren toen prachtige, zilverglanzende vischjes ter lengte van 15 a 16 cM. die in uiterlijk wel eenige overeenkomst vertoonden met een haring. Later konden zij niet meer worden gevangen, zoodat aangenomen moet worden, dat zij omstreeks de maand Augustus zijn afgetrokken. Dit stemt geheel overeen met wat in de Amerikaansche literatuur over het leven van de jonge Shinook-zalmpjes in de beken wordt medegedeeld. Daar wordt van die zalmpjes gezegd, dat zij zich na vijf maanden, soms na zes of zeven maanden, in scholen van vischjes van onge veer gelijke grootte vereenigen en dan zoo snel mogelijk met den stroom aftrekken. De lengte bedraagt dan van 4 tot 6 inche (10 a 15 c.M.) en na een dag of vijf bereiken zij de zee. Wat er van de jonge Amerikaansche zalmpjes geworden is, is niet bekend. Wij hebben er niet van gehoord, dat zij nog ergens tijdens of na het aftrekken waar genomen zijn. De toekomst zal moeten leeren, of er volwassen Chinook-zalmen uit de zee terugkeeren.' Dat de jonge vischjes, in de zee opgegroeid, als volwassen visschen de rivie ren van de Amerikaansche Pacifickust weder zullen opzoeken, zooals van enkele zijden de veronderstelling uitgesproken is, is natuur lijk uitgesloten. Of zij in zee groot zullen worden en volwassen geworden, onze rivieren weder zullen opzwemmen, moet worden af gewacht. DE OPLEVING AAN DEN LANGENDIJK. De omzet op de veiling der Langendijker j Groentencentrale heeft over de laatste maand 153.542.38 bedragen. NED. VISSCHERIJ-PROEFSTATION. Nadat in de op 18 dezer gehouden alge meene vergadering van het Ned. Visscherij- proefstation door het bestuur verslag was uitgebracht over het afgeloopen jaar'richtte de voorzatter mr. A. W. Schippers het woord tot den aftredenden hoofdinspecteur in hooge mate N. B. Staat in geen enkele relatie met melkinrichtingen hier ter plaatse. der visscherijen, den heer J. M. Botteroanne, die de vergadering bijwoonde. Hij bracht in herinnering, dat de heer Bottemanne het initiatief had genomen tot de stichting van het proefstation, waarbij thans alle belangrijke organisaties van zee- en zoetwatervisschers zijn aangesloten. Den aftredenden hoofdinspecteur werd dank ge bracht- voor zijn voortdurende belangstel ling in het werk van het proefstation en voor den steun, waarop het bestuur steeds heeft mogen rekenen. Het K. N. L. C. zal zijn houding bepalen. Uit Amsterdam wordt gemeld: Op Dinsdag 18 Maart zal een buitenge wone algemeene vergadering van hét Ko ninklijk Nederlandsen Landbouw-Comité worden gehouden. Als eenig punt op de agenda voor deze vergadering zal worden behandeld het vraagstuk van vrijhandel of bescherming, hetgeen zal geschieden door het houden van een tweetal inleidingen door personen, die daartoe zullen worden aangezocht. Nadat gelegenheid zal zijn gegeven tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen, zal de vergadering worden uitgenoodigd, zich uit te spreken over dc beide volgende vragen: 1. Zijn in het algemeen beschermende rechten in het belang van ons land- en tuin bouwbedrijf? 2. (Bij ontkennende beantwoording van vraag 1): Is het door de wet mogelijk ma ken van het nemen van maatregelen van verweer (z.g. represaillemaatregelen) tegen over die staten, welke aan den invoer van onze meest belangrijke voortbrengselen ernstige bezwaren in den weg leggen, in het belang van ons land- en tuinbouwbedrijf? Bij het stemmen óver deze beide vragen zal het stemrecht uilsluitend worden uit geoefend door de afgevaardigden van de bij het Comité aangesloten organisaties over eenkomstig de daarvoor in de statuten voor komende bepalingen. CRED ET AAN TUINDERS. Heilo verleent bemestingsvoorschotten. n zijn vergadering van Donderdagnamid dag besloot de gemeenteraad van Heilo met 9 tegen 2 stemmen tot het verleenen van credieten aan tuinders voor het aanschaffen van mest. Door de droogte van het vorige voorjaar is de aardbeienoogst grootendeels mislukt en daar ook vorige jaren geen schit terende resliltaten gaven, is de financieele toestand van vele tuinders zoodanig, dat zij geen voldoende bemesting kunnen koopen voor het a.s. seizoen. De bedoeling van het besluit is, om roof bouw te voorkomen, daar die noch in het belang van den bodem, noch in dat van het algemeen is. Echter zullen alleen worden ge holpen die bedrijven, die onder redelijke om standigheden een bestaan verzekeren. Als maximum zal worden verleend eèn voorschot voor den aankoop van 15 ton koemest per H.A., niet meer dan 30 ton aan één persoon. Het voorschot moet in drie jaar worden af gelost. Bij faillissement of beslag op de goe deren van den tuinder zullen B. en W. on middellijke aflossing van het geheel mogen eischen. Kosten, aan de aanvrage of het in winnen van inlichtingen daaromtrent ver bonden, worden niet op den aanvrager ver haald. De aanvragen zullen worden behandeld door een commissie van acht personen, de voorzitter (de burgemeester) meegerekend. Als leden werden aangewezen vier raadsleden, terwijl drie plaatselijke tuinbouwvereeni- gingen elk nog één lid zullen benoemen. HET PAUSELIJK SCHRIJVEN. Het officieel schrijven van den H. Stoel, waarbij de missie van Sumatra is verdeeld geworden, zooals reqds dpor ons gepubli ceerd, luidt als volgt PIUS XI. Aangezien het wegens de te groote uit gestrektheid van gebied en den te grooten afstand van plaatsen onmogelijk is geble ken, dat slechts door een enkele provincie zorg kan gedragen worden voor de versprei ding tot den christelijken godsdienst in de Apostolische praefectuur van Sumatra, aan de Paters Capucijnen van de Nederlandsche provincie toevertrouwd en er alle hoop be staat, dat de godsdienst zich meer, en meer zal verspreiden, indien, door missionarissen uit andere instituten er bij te roepen, het getal werklieden in den wijngaard des Heeren vermeerderd worde, is het Ons opportum gebleken om genoemde Apostolische Prae fectuur te verdeelen en nieuwe missies op te richten. Daarom, na op alle bijzonderheden in deze aangelegenheid gelet te hebben en de zaak aandachtig bestudeerd te hebben, voorge legd als deze ook is aan H. E. de Kardinalen van de H. Congregatie der Propaganda, ver deelen Wij „motu propria" en krachtens de volheid van de Apostolische macht,, de apos tolische praefectuur van Sumatra als volgt I. Wij richten op als afzonderlijke Aposto lische praefectuur het Zuidelijk gedeelte van het eiland Sumatra onder den naam van „Benkoelen", de voornaamste plaats van dit gebied, hetwelk omschreven wordt door de civiele residenties van Benkoelen, Lam- pongsche districten, Palembang en Djambi met de kleine nabij gelegen eilanden, en dragen de zorg van deze Apostolische prae- fectuur op aan de priesters van het Aller- heiligste Hart van S. Quintinus II. richten Wij een apostolische praefec tuur op in het eiland Banka en Billiton onder den naam' van „Banka en Billiton," welke Wij toevertrouwen aan de zorg van de Con gregatie der Harten van Picpus. Daarenboven verorderen Wij dat krach tens Ons gezag aan de oude praefectuur van Sumatra de naém zal gegeven worden van „Padang", welke als voorheen blijft toever trouwd aan de zorg van de Paters Capucijnen van de Nederlandsche provincie en welke nog bestaat uit de civiele 'residenties van Atjeh, Sumatra's Oostkust, Tapanoeli, Sumatra's vVestkust met de daarbij gelegen kleinere eilanden, en het district Indragiri, tot de residentie Riouw behoorende. Wij stellen vast en verorderen dat dit schrij ven steeds van kracht zal zijn en blijven en Zijn volle en algeheele uitwerking za! heb ben en zal binden al diegenen, waarop het nu of in de toekomst betrekking heeft, nietig verklarende al hetgeen döor welk gezag ook wetend of onwetend in strijd daarmee zal bepaald worden. En dit niettegenstaande constituties en Apostolische verorderingen en al het overige dat hiermee in strijd moge j zijn. Gegeven te Rome bij den H. Petrus, in het tweede jaar van Ons pontificaat, P. KARDINAAL GASPARRI, Staatssecretaris. BEZUINIGING OP HET RIJKSSCHOOL TOEZICHT. Naar aan! iding van de geruchten omtrent bezuiniging op hei Rij ksschooltoezicht ver neemt de „N. Crt." thans, dat de vier hoofd inspecteurs bij het lager onderwijs van den Minister van Ondérwij een verzoek ont vingen hem. in een rapport omtrent moge lijke bezuiniging te adviseeren De indiening van dit rapport wordt spoedig verwacht, DE SALARISREGELING BIJ HET NIJ VERHEIDSONDERWIJS. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Zadelhoff betreffende den datum van inwerk- kingtreding (1 Januari 1923) van het Konink lijk besluit van 4 Jun 1923 houdende rege ling o.a. van de salarieering en de rechts positie der leeraren bij het nijverheidsonder wijs heeft de minister van Onderwijs, de heer De Visser, geantwoord, dat hij bij rondschrij ven van 18 October j.l. aan school- en ge meentebesturen heeft bericht, dat van belang hebbenden niet behoefde teruggevorderd te worden het ten gevolge van de te late ver schijning van dit K. B. over het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni' 1923 eventueel te vele uitgekeerde salaris aan overuren en toeslagen. Aan directeuren, leeraren en ander per soneel aan van Rijkswege gesubsideerde nij verheidsscholen, welke vóór het verschijnen van dit K. B. met recht op wachtgeld wer den ontslagen, wordt een wachtgeld toege kend volgens de regeling, vastgesteld bij K.B. van 11 Juli 1921. DE STILLE O'MGANG TE AMSTERDAM. De jaarlij ksche omgang te Amsterdam ter eere van het H.H. Sacrament van Mirakri zal plaats hebben op Zondag 123 Jaart a. s. De intentie begint in de Kalverstraat tus- schen Enge en Wijde Kapelsteeg, bij de voor malige N. Z. Kapel {de plek van het huis waar God het H. Wonder verrichtt). De deelnemers beweging zich vanaf het Spui terzijde van het Bagijnhof door de Kal verstraat (steeds links houdend) naar den Dam. Op den Dam te bidde voor Koningin en Vaderland. Verder langs Nieuwendijk, Mar telaarsgracht en Prins Hendrikkade naar de Nieuwe-brug. Op de Nieuwebrug een gebed voor zeevaren den en voor hen, die op zee zijn omgekomen. Door de Nieuwebrugsteeg langs de War moesstraat, Nes en Langebrugsteeg naar de Langebrug. Op de Langebrug te bidden voor Kerk en Paus en de eenheid der Christenen. Verder door Taksteeg, Kalverstraat, (nu vooral rechts aanhouden), Enge Kapelsteeg, Rokin en Wij de Kapelsteeg, dus rond de Kapel, waarna de devotie eindigt. Men neemt dan vooral het midden der Kalverstraat naar het Spui om de links en rechts trekkenden niet te hinderen en gaan opstopping te veroorzken. Op bovenstaande vet gedrukte plaatsen werd bij de processie de zeken met het H.H. Sacrament gegeven. Volgens oud gebruik bidt men daar 5 maal het „Onze Vader" en het ,;Wees Gegroet". Dit jaar wordt voorgesteld bij het omgaan der voormalige N.Z. Kapel (aan het einde van den tocht) 5 maal het „Onze Vacier" en het „Wees Gegroet" te bidden voor het ivels „Wees Gegroet" te bidden vo'or het wel slagen van het nternationaal Eucharistisch Congres. De lijst der diverse kerken van Amsterdam en omgeving' waar op den morgen van den Stillen Omgang de H.H. Missen wtorden ge lezen tot intentie van de levende en overlede ne leden van het Gezelschap van den Stillen Omgang en waar het H.H. Sacrament tot tot uur of den geheelen dag ter aanbidding zal zijn uitgesteld, kan men vinden in de Kerklijsten van Zondag 16 Maart a.s. In deze lijsten worden tevens de diverse Vereenisjpgen een plaats aangewezen in een der Kerken. Den corporatiën wordt op verzoek een kerklijst van 16 Maart otegezonden. De aanwijzing, der Kerken wordt na de Algemeene Vergadering van 3 Februari, be handeld met de afgevaardigden van u handeld met de afgevaardigden van buiten. Aan H.H. Koorzangers verzoeken wij in de verschillende Kerken zich naar het Zangkoor te begeven. Waar noodig, zullen eenige heeren in l\et belang der goede orde zich belasten met de regeling. Onder en na de H. Mis in de Kerken diver se gegzanen. worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. PUROL maakt ze spoedig beter, In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. I 26, Engelsche hamels f 3044, dito lamme ren f 2735, dito ooien f 3040, Gelder- sche hameis f 1424, dito lammeren.! 10 20, dito 9ooien f 1420. De prijzen van vette varkens zijn sterk dalende aan de centrale verkoopvereeniging te Mill werden in den loop dezer week afgeleverd 327'varkens; voor de exportslagerij aldaar 103 stuks en voor die te Oss ongeveer 100 stuks, bijna alle bestemd voor uitvoer er werd besteed 33 35 ct. per pond levend gewichtjonge big gen doen f 1114, schottelingen i 2235. In het land van Altena gelden kalfkoeien f 310430, dito vaarzen i 225340, melk koeien f 250350, vaarze hokkelingen f 175 230, ossen dito f 130180. In de Betuwe is Vrij levendige handel in paarden, vooral in 4 tot 6-jarige, waarvoor besteed werd f 500 tot rlim f 700. De meeste waren bestemd voor Italië en Engeland. Wild en Gevogelte. Wilde konijnen brach ten op f 0.901, tamme dito f 0.503, wilde eenden fl1.25, tamme dito f 1.10 1.40, duiven f 0.55—0.85, jonge kippen f 2.25—3, oude dito 1 2.25—2.80, haften f 1.301.60, piepkuikens f 0.901.70, vette ganzen f 4.50—6. Te Ottersum werden drie wilde zwanen geschoten één er van had een vlucht van 2,80 M. GEMEENTELIJKE EMIGRATIE- BEMOEIINGEN. B. en W. van Den Haag hebben den Raad voorgesteld een renteloos voorschot van 15,000,- beschikbaar te stellen, ten be hoeve van het stichtingskapitaal der emi gratiecentrale „Holland', onder voorwaarde dat een overeenkomstige toezegging gedaan, wordt door het Rijk en door de gemeente raden van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, benevens onder voorwaarden, nader door B. en W. vast te stellen. Tevens vragen B. en W, machtiging tot het verstrekken van rentelooze voorschot ten, tot een totaalbedrag van ten hoogste 60.000.aan te 's-Gravenhage woon achtige personen voor emigratie van hen en hun gezin. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf 8c Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Jan., in Nederland uitgesproken 109 faillissementen 'tegen 70 faillissementen in dezefde week van het vorige jaar. Vaq 1 Januari tot en met 25 .Jan. 1924 319 faillissementen tegenover 290 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekbericht.) Aardappelen. De handel in dit product blijft levendig, zoodat de prij zen voortdurend stijgen. In N.,Brabant.o. a. te Nieuwkuik, gelden de zandsoorten reeds f 4.255 per 100 K. G., zl naar gelang soort en qualiteit. Te Üden zijn deze. week weder verscheidene wagons aardappelen geladen, zoowel voor export als voor de markten hier te lande. In de Bommelerwaard en het land van Altena neemt de vraag naar klei- soorten insgelijks toe. De opkoopers be.teden te Kerkdriel voor bravo's tot f 6.25, roode star f 5.50, blauwe f 4.404.60, Zeeuwen f 5.25 per 70 K. G. Granen en andere veldgewassen. Op de markten, zoowel in de Betuwe als in de Tielerwaard, was matige aanvoer. Puike tarwe kon opbrengen f 11.1511.25, afwij kende qual. f 9.259.60 rogge f 6.306.75, haver f 4.254.90, gerst f 5.606, Walche- rensche erwten f 15.7518, gele voedererw ten f 12.251475 per H. L,, paardeboonen fi2.2512.40, duiveboonen f 17.2517.90, witte boonen f 2435, bruine boonen f 25 45, kroonerwten f 19.2523.25 per 100 K. G. Tengevolge der nachtvorsten heeft het koren op sommige akkers veel geleden. Zuivel en Eieren. Ter markt te Nijmegen bestond de aanvoer uit 63 groote kluiten boerenboter, die op de Waag f 1.051.10, te Zaltbornmel uit 780 K. G., die f 1.20 1.40, te Tiel uit ruim 30 K. G., die f 1.05 1.25. per pond opbrachten, Eieren met meer aanbod kippeneieren deden voor de groote 1113, kleine 89, ganzen 2021 ct. per stuk. Te Nijmegen werden verhandeld 30.000, te Zaltbornmel 16.000, te Tiel 50.000 en op de mijn te Roermond 240.000 tegen f 913.20 per 100 stuks. Groote partijen eieren werden op de vèiling te Arnhem en Roermond opgekocht met bestemming bij voor Duitscliland bovendien passeerden ever Gennep wederom de eerste wagons met melk voor het bezette gebied. Vee. In het Rijk van Nijmegen :eden vette runderen Ie qual. 60, 2e 5055, vette kalve ren 4550 ct. per pond, nuchtere dito f 14 11., i i i - - 1 1 MOSKOU, 26 Januari. De pers kan Je ontelbare massa resoluties en leedbetuigin gen en telegrammen, die de Regeering ont vangt uit alle deelen van de wereld, in ver band met het overlijden van Lenin, bijna niet meer verwerken. Zondag precies ten 4 ure, zal de begrafenisplechtigheid plaats hebben. Alle werkplaatsen zullen geduren de 3 minuten sluiten. De treinen zullen 5 minuten stilstaan; de telegraaf- en radio toestellen zullen hun werkzaamheden sta-' ken. De draadlooze telefoon zal de Marche finèbre doen hooren. Duizenden uit den lande komen naar Moskou om de plech tigheid bij te wonen Maatregelen worden genomen om de duizenden te berbergen. Theaters worden gebruikt om de menschen onder te brengen. Het défilé van treurenden die voorbij het stoffelijk overschot marchee- ren is qnafzienbaar. Reeds meer dan 600.000 personen zijn voorbij getreden, ondanks een koude van 20 gr. Namens buitenlandsche legaties zijn kransen gelegd op de kist, waarin Lenin ligt. De professoren, die het balsemen hebben verricht, verklaren, dat het lichaam vele jaren geconserveerd zal blijven. Het Maresoleum, waarin Lenin begraven zal worden, zal electrisch verlicht zijn. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets beter. J. HEDEN 6% Nederland 1919 91% 6% Nederland 1923 99% 99 Oude Vaarl 107% 109 dito Gem Eigendom 91 95 Mij „Nederland" 150% Scheepvaart Unie 125% 126%, Rotlerd Lloyd 130 Holl. Llovd 16 16. Paketvaart 133 133 JJude Boot 82 82 Holl Stoomboot 333/ i 33%. H V. A. 494 495% Java Culjuur 380%, ;380 Jurgens gew. 71 Koloniale Bank 188 189 Indische Bank 1283/ 129 Gert. Handel Mij. 138% 138%, Kesc. dito 138% 139 Phoenix. 86 Geconsolideerde 215 222%, Kon. Olie 442% 452 U S. Steel 109 111%S Marine comm. 9%, Vorstenlanden 185 185%, Actions id. 185 186 Poerworedjo 1141/ 114% Oude Deli 343%, 351 Senembah 304 313%, Deli Balavia 353% 360 Amsterdam Rubber 154%,' 154%, Serbadiadi 220%. Stlau 113 115 Wai Sumatra 124% 125 Dordtsche Petr. 427 439 Southern Bails 45%. 47 Union 141%, 141% Anacondr 84%j, Wabash 13%,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2