BUITENLAND BELASTINGWEE Het roode testament. o NZE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Iweede Blad - Maandag 28 Januari 1924 Muiterij onder separatistische troepen. Uitbreiding der Engelsche spoorwegstaking tot de ondergrondsche spoorwegen? Poincaré over die Fransche politieke bedoelingen. Onder de Telegrammen: Poincaré en Jaspar hebben gisteren bespre kingen gehoudfen over Mac Donald's politiek. Bemiddelingspogingen inzake de Engelsche spoorwegstaking. Ook in Duitschland dreigt een spoorwegstaking. Het Italiaansch-Yoego-Slavische verdrag geteekend. FEUILLETON. GEM, BIHTEML. BERICHTEK, VAN EEN CONSUL, EEN BOM EN EEN RECHTER. ae Eiigelsche gotié bésféliidë goederen-! wagons, bij Vohwinkel 176, bij Elberfeld 206. De heer Niemeijer, directeur van een onzer Levensverzekeringmaatschappijen vertelt in „Het Kompas" de volgende geschiedenis Bij ons wordt aangediend een dame. Zij wenscht ons persoonlijk te spreken over een zaak van vertrouwelij ken aard. Nadat Zij zich heeft neergezet, ontspint zich het volgende gesprek Zij „Ik wenschte bij uwe instelling een lijfrente te koopen. Wij „Uitstekend mevrouw, wij waar- deeren het, dat u onze Bank daarvoor uit kiest. U wilt nu zeker van ons weten hoeveel zulk een. lijfrente kost Zulks hangt af van den leeftijd." Zij „De leeftijd is 59 jaar en de rente Zal moeten bedragen 250 per drie maanden, dat is dus 1000 per jaar." Wij „Dan bedraagt de koopsom 12.820 Zij „Dat stemt vrijwel overeen met mijne verwachting. Zoudt u het zoo kunnen rege len, dat de polis 1 November 1923 in mijn bezit is Dan is de betrokken dame 25 jaren bij mij als dame van gezelschap in dienst en ik wilde haar op dien datum verrassen. Zij heeft dat dubbel en dwars verdiend voor hare trouwe zorgen al dien tijd aan mij be steed," Wij „Dat zal best gaan. Maar, wij achten het onzen plicht u er op te wijzen, dat van deze „schenking" belasting moet wprden betaald aan den „Staat",." Zij (verwonderd) „Wat? Als ik mij wil kwijten van een moreelen plicht, als ik een trouwe, eerlijke plichtsvervulling, vol toe wijding, bescheiden wil beloonen, wil de Staat dan „belasting" heffen? Maar enfin, als het moet, dan zal ik er dat ook nog wel bijnemen, zóóveel zal die belasting wel niet bedragen. Kunt u mij ook het juiste bedrag daarvan opgeven Wij „Er zijn tweeërlei mogelijkheden De fiscus zou kunnen zeggen U schenkt aan een niet-familielid van u een bedrag van 12.820.Het verschuldigde recht be draagt dan ƒ5204.40. Hij kan óók zeggen Die dame ontvangt een lijfrente van 1000 's jaars. Zij is oud 59 jaren. De waarde dier lijfrente is volgens de wet 11.000, en daar over is 4440 aan recht verschuldigd. Waarschijnlijk zal, waar u niet het geld, maar de lijfrente schenkt, de laatste bereke ning wel de juiste zijn." Zij „Maar heeren, als dat heusch waar is, dan kan ik mijn voornemen niet uitvoeren De dame kan ik het niet laten betalen, zij is de eerste 4 jaar dan al de geheele rente kwijt en zelfs het vijfde jaar nog een groot gedeelte. En zelf er bijleggen? Ja, ziet u, zóó dik zit het er bij mij ook niet aan, maar bovendien, ik heb volstrekt geen lust om den Staat maar zoo 4 a 5000 gulden te schenken. Apropos, zal ik van die schenking aan den Staat ook weer „recht" moeten betalen Wij „Mevrouw, wij begrijpen uwe be Zwaren en kunnen er ons indenken, dat u uw voornemen laat varen. Van het aan den Staat -te betalen „recht" behoeft u niet weer „recht" te betalen, maar wel is er iets anders waarmede u rekening hebt te houden. Dat „recht" moet gedragen worden door die dame. Als u haar nu die ƒ4440 er bij schenkt, dan zult u daarover nog eens recht hebben te betalen, alzoo 1864.80 als u die weer schenkt, en van die ƒ1864.80 nog eens en.... Zij „Houdt s.v.p, op, heeren Het spijt mij zeer, dat ik u zoo lang heb opgehouden, vooral nu u geen zaak met mij kunt afsluiten, maar ik had niet kunnen vermoeden, dat de Staat zooveel moeilijkheden in den weg egt aan iemand, die jegens een ander een mo reelen plicht wil vervullen. Wat is toch het nut van zulke bepalingen? Wat bereikt de Staat er mee?" Nü ontvangt hij niets geen cent recht (onrecht, noem ik het) zal hij van mij zien. Nü krijgt die arme dame niets. Zij zal la ter armlastig zijn, dan kan de Staat voor haar zorgen. Nü kunt u geen raken doen en k ben treeselijk uit mijn humeur over zulk een onzin 1" Wij „Mevrouw, zóó meet u niet spreken, rerbied voor de we is onze plicht en al kun nen wij ons indenken in uw huidige stem ming, al moeten wij toegeven dat het moei- ijk is hier de wijsheid van den wetgever te kunnen zien, tewb "uzin" Wel wat al te kras. Zij „Nu ja, maar dit verloop der zaak is voor mij zulk een groote teleurstelling 1 Is daar nu niets aan te doen Ik bedoel niet door wetsontduiking, want daar wil ik niets van weten, ook al gevoel ik de wet als eene onbillij kheid, maar kan ik nu die dame niet op een andere wijze helpen, voor haar toe komst zorgen Wij „U kunt haar 2000 schenken, dan is er aan den Staat niets verschuldigd. Mis schien, als de fiscus niet al te fiscaal optreedt, een lijfrente van 181. Zij „Dan ben ik al een eind verder ik schenk haar dan iedere maand zulk een som of rente en ben er dan na een half jaartje ook. Zoo lang hoop ik nog wel te leven." Wij „Neen mevrouw, dat zal weer niet gaan. De wet beschouwt alle schenkingen, welke binnen een tijdvak van 2 jaren plaats vinden, als één geheel, dus als u uw voor nemen zou volvoeren, zou het precies een der uitkomen." Zij „Dus het zou ongeveer 12 jaren du ren voor en aker ik aan die dame kon geven een pensioen van ƒ1000, zooals ik meende te moeten doen. Ja, mijne heeren, zoolang zal ik wel niet meer leven. Is er nu heusch niets anders op te vinden Wij „Het komt ons het beste voor, dat u handelt als volgt U schenkt thans aan die dame 2000. Deze koopt daarvoor bij onze Bank een lijf rente, in te gaan op een toekomstig tijdstip, later door haar zelf te bepalen. Hoe langer het ingaan der lijfrente wordt uitgesteld, des te hooger zal t.z.t. haar rente zijn. Telkens om de 2 jaren herhaalt u zulk een schenking en de dame handelt op dezelfde wijze. Dan zit er nog een leemte in. Immers, voor het geval dat u niet lang meer mocht leven, zal die dame geen 1000, maar minder, b.v. 200, 400 of 600 pensioen genieten. Dit zou u kunnen ondervangen door in uw testament op te nemen een bepaling, waarin wordt vastgelegd, dat na uw overlij den voor die dame bij onze instelling moet worden gekocht een dadelijk ingaande lijf rente tot een bedrag, noodig om het pensioen dier dame verkregen op de zooeven aange geven wijze aan te vullen tot 1000 's jaars," Zij „Dat lijkt mij, al is het mooie er voor mij af, het beste. Maar, ik heb wel eens ge hoord, dat de successie-belasting ook al zoo vreeselijk hoog is geworden. Moet die dame dan van die aanvullingsrénte geen suc cessie-belasting betalen en zal het dan ten slotte nog wel veel verschil 'opleveren Wij „Inderdaad, mevrouw. De successie belasting is even hoog als het schenkings recht, Maar, als de zaak geregeld wordt zoo als wij u nu adviseeren, dan zijn er toch en kele zeer gunstige kansen voor u gekomen." 1. U blijft lang genoeg leven om de ver schillende schenkingen te doen de dame erft dan niets meer en er is natuurlijk geen successierecht verschuldigd. 2. U sterft wel eerder, doch op een tijd stip dat de aanvullingsrente niet meer be draagt dan 260 dan is evenmin recht ver schuldigd, indien de in art. 79 sub 10 be doelde arbeidsovereenkomst bestond. 3. U sterft nog vroeger, doch er is minder recht verschuldigd dan wanneer u thans de geheele schenking doet, omdat er minder geërfd wordt dan thans geschonken zou moeten worden en omdat de betrokken dam steeds ouder wordt, waardoor.de waarde de geërfd wordende rente volgens de wet lage wordt aangenomen. 1)" Zij „Mijne heeren, ik zal over alles nog eens goed nadenken en u spoedig nader be richten. Ik weet nog meerdere personen die zouden willen handelen als ik. U begrijpt dat ik ze voor dat schenkingsrecht zal waar schuwen." De geachte dame verliet ons. Bij ons kwam de gedachte op Hoeveel heeft de Staat al aan schenkingsrecht van onwetenden binnen gehaald Hoeveel kwaad bloed is er al ge zet Hoevele respectabele, mooie daden zijn er al door tegengehouden 1) Hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat bij overlijden van de schenk ster binnen 180 dagen na een schenking, deze schenking geacht wordt bij legaat door den bevoordeelde te zijn verkregen, (art. 70 Successierecht). A Dc onderzoekscommissie. Het êerste comité van deskundigen heeft Zaterdagmorgen het verhoor beëindigd van Leverve en Asworth, die een verslag zullen opstellen over de verschillende behandelde vraagstukken en zich te Berlijn bij het comité zullen voegen. Het moeilijk verkeer in het Roer-gebied. De stremming van het goederenvervoer in de grensstreek van het Roergebied wordt met den dag ernstiger tengevolge van de uiterst langzame Fransche douane-controle. Nabij het station Ründeroth staan 324 voor 73. Achter in de zaal bevond zich een deur, waarvoor een zwaar gordijn hing. F,lke be zoeker ontving bij zijn binnentreden een volgnummer, waardoor dus ieder zijn plaats ■n de rij patiënten wist. Door de met zware gordijnen behangen deur kwam men in de werkkamer van den dokter, een ernstige stemmige kamer, met donkergroen behang, waar langs de wanden groote ebbenhouten boekenkasten stonden. Een groot bureau, het bureau van den dokter, was tusschen twee vensters ge plaatst. Zoodoende viel het volle licht door de hooge vensters op de bezoekers, terwijl de dokter zelf in het schemerdonker zat. Een deur in den hoek van de kamer gaf toegang tot een kamer, ongeveer ingericht ris een apotheek, waar langs de wanden op rianken talrijke potten en flesschen ston den. In 't midden van de kamer stond een groote tafel, waaraan Martha gezeten was met een groot register voor zich, waarin zij de recepten moest schrijven, die de bezoe kt kers kregen, L Zij nam ook de prijs van het consult in ontvangst, dat gesteld was op twintig francs. Onder de ruim twintig personen, die in de voorzaal wachttten om dokter Thompson te raadplegen, bevond zich ook Raymond met zijn zoon, tegenover hem zat een dame, van ongeveer veertig jaren met haar zoon, een bleek en blijkbaar zwak jongmensch. Het was mevrouw Labarre met haar zoon, XXVII. Op dat oogenblik ging de deur der werk kamer open en verscheen dokter Thompson, Allen stonden op. Het consult zou beginnen. Raymond en zijn zoon werden het eerst toegelaten. Dokter Thompson herkende hem terstond. „Het doet mij genoegen, dat u de eerste is, wien ik kan helpen.. Is dat uw zoon? voegde hij er bij, Paul aanziende. „Ja mijnheer," antwoordde Fromental „Gaat u zitten, wij zullen eens ernstig spreken...," „Ik wil mij de vrijheid veroorloven, op te merken, dat u sinds den laatsten Peer, dat ik u zag, veel veranderd is en het is niet in uw voordeel. „Heeft u mij dan reeds gezien, dokter?" vroeg Paul, met begrijpelijke verbazing. Ik herinner mij toch niet, dat ik u ooit ge zien heb". „Ik ben in de gelegenheid geweest u van verre te zien en ik heb uw vader reeds er De antimilitaristische pro paganda onder het bezet tingsleger. Dezer dagen hebben wij niet een enkel woord melding gemaakt van de arrestatie door de Fransche Sureté van een zeventig personen, die zich bezig hielden met het voeren van antimilitaristische propaganda onder het Fransche bezettingsleger. Nader verneemt de „Temps," dat het onderzoek van de Sureté ruim een maand geduurd heeft. Bij de handelingen van de internationale communistische groep is ook een aantal Fransche soldaten betrokken. Tot de gearresteerden behooren Duitschers, Tsjechen, Zwitsers, Polen, Franschen en Russen. De organisatie ging volgens de „Temps" uit van de Fransche en Duitsche communistische jeugdorganisatie zij werkte te Bonn, Koblenz, Trier, Landau, Mainz. Wiesbaden, Worms en andere groote garni zoensplaatsen. Aan het hoofd stonden een Duitscher en een Tsjech, die hun hoofd kwartier hadden te Elberfeld. De propaganda werd gevoerd door middel van vlugschriften, op de muren geplakte biljetten en de verspreiding onder de mili tairen van een speciaal voor dit doel gere digeerde courant. Het „Journal" meldt nog, dat ook on der de zwarte troepen propaganda werd ge voerd, en wel door een ontwikkelden Alge rijn, die de geschriften in het Arabisch ver taalde. De separatistische bewe ging. Donderdagavond sloeg de separatistische bezetting in het regeeringsgebouw te Spion aan het muiten, wegens het niet toestaan der geëischte soldij-verhooging en betere verple ging Twee leden der regeering vluchtten in de Fransche kazerne en trokken vandaar met een separatistischen stormtroep en een afdeeling Marokkanen naar het regeerings gebouw, namen 60 muiters gevangen, boei den ze en sloten ze op. Aan de stad Kirchheim-Bolanden legden de separatisten wegens het neerhalen der separatistenvlag van het raadhuis 15.000 frs boete op. Een raadslid en twee burgemees ters werden gearresteerd. De nieuwe Engelsche re geering en Rusland. Het schijnt nu zeker te zijn, dat O'Gradij binnenkort naar Moskou zal vertrekken om daar besprekingen te voeren inzake de erken ning der sovjet-regeering.Voorloopig gaat hij als agent van Engeland om later als ambas sadeur op te treden. Men verneemt, dat Mc Donald als voorwaarde der erkenning in de eerste plaats de staking der anti-Britsche pro paganda, vooral in Indië zou willen stellen, terwijl de vraag van erkenning der oude Rus sische schuld een zaak van later regeling zou zijn. Men verwacht dat Krassin Russisch verte genwoordiger te Londen zal worden. De Engelsche conserva tieve partij. Het dagelij ksch bestuur van de conserva tieve partij heeft thans den llen Februari uitgekozen tot het houden eener buitenge wone vergadering, waarin de tegenwoordige leider, de oud-premier Baldwin rekenschap zal afleggen over zijn politiek. Men verwacht dat de debatten weer hevig zullen zijn, aan gezien een groot deel der partij meent, dat bij de jongst gehouden verkiezing, die zoo'n groote verandering is geweest, dat de thans afgetreden regeering met de sterke meerderheid, waarover zij in het parlement beschikte, heel andere resultaten had kunnen bereiken. Vermoedelijk zal er van verschil lende zijden op worden aangedrongen, dat de partij wordt gereorganiseerd en dat in het bijzonder de leiding ervan in het Lagerhuis nauwer contact zal houden, niet alleen met de fractie, doch ook met de leiders buiten het parlement. De Engelsche spoorweg staking. Bromley, de secretaris van den machinis- tenbond, liet zich Zaterdag uit, dat gedurende het „weekend" een ontwikkeling der spoor wegstaking mogelijk was. Deze opmerking wordt aldus uitgelegd, dat het bestuur van den stakenden bond pogingen overweegt de staking tot de ondergrondsche spoorwegen uit te breiden, hetgeen den toestand aan zienlijk zou verergeren. Inmiddels wijzen de berichten uit de ver schillende deelen van het land erop, dat de diensten voor personen en goederen aller- wege toenemen. Men krijgt den indruk, dat de staking over het hoogtepunt heen is. In verantwoordelijke kringen worden de ver zoeningspogingen voortgezet, maar de tijd wordt nog niet rijp geacht voor regeerings- tusschenkomst. Een tusschentijdsche ver kiezing in Engeland. Door de benoeming van James O' Grady tot eersten Gezant in Rusland na de revo lutie zal een tusschentijdsche verkiezing in Zuid-Oost Leeds noodzakelijk worden. Zoo wel een Liberaal als een Conservatief zullen den arbeider bestrijden. Verwacht wordt dat of Arthur Henderson of H. Slesser de Labourcandidaten zullen zijn. De Labóur- meerderheid in December j. 1., bedroeg 5100 stemmen. De bescherming van den franc. Zaterdag, bij de voortzetting der Kamer- op gewezen, hoe noodig was, dat u reeds voorzorgen naamt om uw bloedarmoede te gen te gaan." ,,'t Is de gewone ziekte tegenwoordig, dokter." „Geef mij uw hand, als 't u belieft, ik wil uw bloed onderzoeken.' De dokter nam de hand, drukte sterk op een der vingers en stak met een gouden speld even in den top. Een druppel bloed, die ie voorschijn kwam, ving hij op een stuk glas op. Martha in de andore kamer had de stem men van de eerste bezoekers gehoord en plotseling beving haar een zonderlinge ge waarwording. Die stem herkende zij. Zou hij het zijn?., 't Was bijna niet mogelijk en toch, ja, dui delijk kon .zij de woorden verstaan en er was geen twijfel meer mogelijk. Welk een heerlijk toeval; misschien zou hij 'na afloop van het consult de medicijnen komen Halen en dan zou zij hem met <?igen oogen kunnen zien en spreken. Zij stond van haar stoel op en luisterde aan het sleutelgat. „Zie eens hier door de microscoop", zei dokter Thompson tot PaulWat ziet u?" Paul keek nauwkeurig en lang. „Ik zie een druppel water, waarin in het midden een rood bolletje." „Dat ongeveer een twaalfde deel van de druppel uitmaakt, nietwaar?.i" -debatten over de belangstelling voorstellen der regeering, was de redevoering van den socialist Vincent Auriol het meest interessant. Hij weet de inflatie vooral aan de vergrooting der vlottende schuld door de voortdurende uitgifte van bons de défense nationale. De minister van Financiën, aldus spreker, heeft op inflatie aangestuurd, door deze bons vrij te stellen van inkomstenbelasting. Auriol vroeg aan de groote banken, de bevoegdheid te ontnemen om de deposito's harer cliëntèle, waarvoor zij 2 vergoeden, tot 14 milli ard te dekken met bons de défense nationale, waarvoor zij van den staat 5 ontvangen. Auriol's rede was een heftige veroordee ling van de financieele politiek der regee ring. Daarna nam Poincaré het woord en sprak twee uur lang. Hij werd herhaaldelijk toe gejuicht door een deel van het centrum en de rechterzijde, met uitzondering van uiterst rechts. In zijn redevoering, wees Poincaré er met. nadruk op, dat iedere algemeene politiek moet zijn gebaseerd op de rechtvaardigheid en het recht. Spreker verklaarde, dat hij het licht wil doen vallen op den meer polïtieken dan wel financieelen aanval, welke gericht wordt tegen de actie van Frankrijk. Hij zeide, de documenten gelezen te hebben, in de Duitsche pers, speciaal in de te Neuren berg verschijnende bladen, welke de strek king hebben, om tot verkoopen van francs aan te zetten, alsmede de rapporten van de Fran sche agenten in Duitschland, inzake de anti- Fransche propaganda, in het bijzonder het rapport van den Franschen consul te Neuren berg, Spreker voegde hieraan toe, dat on waardige circulaires over de geheele wereld zijn verspreid, waarin de Duitschers worden aangespoord hun francs af te geven, ten einde op deze wijze de Fransche aandeelen te doen dalen, om zoodoende Frankrijk te noodzaken het Roergebied te verlaten. Poincaré wees er met nadruk op, dat deze circulaires eindigen met de woorden „Op deze wijze kunt gij het echèc van de Fransche politiek bewerkstel ligen en u tevens verrijken." Te midden van interrupties van de uiterste linkerzijde, gaf Poincaré daarna de middelen aan, welke tegen de op de basis van den franc gebaseerde speculaties moesten worden aan gewend. Voortgaande zeide Poincaré, dat de beste vrienden van Frankrijk in de geheele wereld verklaren, dat de aanneming van de voorge stelde ontwerpen 'n gunstigen invloed zal hebben op de stijging van den franc. Dezelfde mededeelingen geworden ons uit New York, Washington, Rome en Brussel en van overal elders. Spreker deed daarna voorlezing van de artikelen in de dagbladen, welke alle wijzen op den gunstigen indruk, welken de aankon diging van de voorgestelde maatregelen op de geheele wereld heeft gemaakt, alsmede van de rapporten van de Fransche gezanten in de groote hoofdsteden, waarin er op wordt ge wezen, dat de daling van den franc weliswaar door de besluiten van de regeering is gestuit, doch dat het vertrouwen nog niet geheel is hersteld en dat het, ten einde het vertrou wen te herstellen, noodzakelijk is, dat het parlement de thans in behandeling zijnde voorstellen zonder eenige restrictie en zonder verwijl aanneemt. Vervolgens toonde Poin caré aan, dat de pogingen tot het zaaien van wantrouwen ten opzichte van Frafikrijk in het land zelf nagenoeg geheel schipbreuk hebben geleden, dank zij het gezonde ver stand van de Fransche bevolking, doch in het buitenland nog steeds worden voortgezet, waar zeer beduidende franc-reserves aanwe zig zijn. Deze reserves zijn echter niet on uitputtelijk en de campagne in het buiten land kan niet met succes worden voortgezet, tenzij de houders van francs in dit land zelf zich op hun beurt daarvan zouden ontdoen. Een verderen factor vormt de verkoop van francs door de houders in Engeland, die zij als tegenwicht tegen den dollar hebben vast gehouden. De huidige crisis kan voor een groot gedeelte door Frankrijk zelf worden bestreden. Voor de verbetering van den toestand is het noodig, dat alle Franschen werken en het voorbeeld geven van opofferingsgezindheid. Voortgaande wees Poincaré er op, dat Frankrijk het eerste land was, dat op de mi litaire uitgaven heeft bezuinigd en een bedrag van 100 milliard francs heeft moeten voor schieten op rekening van de Duitsche betalin gen en te dien einde tot het aangaan van een leening was gedwongen, daar geen enkele be taling werd ontvangen. Frankrijk moest on middellijk een bedrag ter beschikking heb ben, voldoende om aan de kosten van het her stel der verwoeste gebieden te voldoen. Het isjdan ook vanzelfsprekend,dat de op Duitsch land verhaalbare uitgaven niet werden opge nomen in de algemeene begrooting. De voor gestelde maatregelen aldus spreker be- teekenen geenszins het laten varen van onze rechten en de panden, welke wij pas zullen verlaten als wij betaling hebben ontvangen, geven ons te dien opzichte volledige garantie. Daarom moeten wij alle preliminaire bespre kingen vermijden, welke zouden kunnen ein digen in een opschorting van de bedoelde maatregelen. Poincaré wees daarna op de noodzakelijkheid om het bezuinigingspro gram door decreten ten uitvoer te leggen, Zooals ook geschied was bij de inkrimping van het ambtenaren-corps, welke decreten het parlement later zal ratificieeren. Poincaré verklaarde, zich tegen de motie van de socialisten, om de debatten uit te stel len tot ha de verkiezingen, alsook tegen het voorstel van Daudet, om de bevoegdheid van de Kamer voor één jaar te verlengen. Ik zal de verwijten, welke bij de stemming aan de leden van de meerderheid zouden kun nen worden gemaakt, niet onbeantwoord laten. Voorkomen moet worden, dat men zich aan de belastingen onttrekt en de regeering eischt de bestraffing en bekendmaking van allen, die fraude plegen. Frankrijk moet zijn politiek van standvastigheid tegenover Duitschland doorzetten en zal nimmer van zijn onvervreemdbare rechten afstand doen. Al heeft Duitschland tot nu toe geen betaling gedaan, wij hebben in ieder geval panden in bezit, die als koerswaarde dienst kunnen doen. Indien Frankrijk telkenmale heeft herhaald, dat de groote internationale financiers hun hoop vestigen op internationale overeenkom sten, dan is dat, wijl deze financiers hoopten op compromisformules, welke het mogelijk zouden maken zich eindelijk vrij te bewegen. Poincaré herinnerde eraan, dat dc alliantie geen onderworpenheid beteekent en dat het alle geallieerden op voet van gelijkheid moet behandelen, doch dat het op grond daarvan, meer dan wie ook, gebonden is aan een loyale samenwerking met de geallieerden. Gisteren nog hebben wij de geheele wereld een bewijs yan onzen goeden wil gegev n door de instelling van twee commissies van des kundigen, die de C. v. H. in staat zullen stel len een goede oplossing te vinden. Poincaré wenschte voorts de Kamer geluk met de onderteekening van het Fransch-Tsje- chische Verdrag, dat geen ander doel heeft dan het in stand houden van den vrede en den Europeeschen status quo te verzekeren. Poincaré besloot„In allen gevalle zijn wij voor alle geallieerden geneigd een bewijs te geven van onzen geest van tegemoetkoming wanneer men ons niet vraagt essentieele Fran sche belangen op te offeren, Zoowel in het buitenland als binnenland kunnen wij de toekomst rustig afwachten." De regeering vraagt de meerderheid zich om haar te schikken om een carré te vormen tegen de aanvallen op den franc, tot redding van ons nationaal devies. De aanstaande verkie zingsstrijd in Italië. Het „Giornale d'Italia" pibluceert een brief van den secretaris der unitarische socia listische partij, waarin de uitnoodiging van de hand wordt gewezen om met de commu nisten aan den verkiezingsstrijd deel te ne men. Het bestuur van de Italiaansche volkspartij besloot aan de verkiezingen deel te nemen en heeft in vijftien districten candidaten gesteld. De onderteekening van het Italiaansche akkoord met Zuid-Slavie. In een officieus uitziende nota werd Zater dag medegedeeld De onderteekening van het ItaliaanschZuid-Slavisch akkoord zal Zondag of Maandag plaats hebben. Er zijn twee protocollen, het eerste inzake de vol komen en definitieve oplossing der quaestie van Fiume en het tweede betreffende een vriendschapstractaat. Het akkoord voorziet in het spoedige sluiten van een handels- en scheepvaartverdrag tusschen Italië en Zuid- Slavië, eaarover de onderhandelingen Maan dag officieel te Rome zullen beginnen. De Japansche kroonprins getrouwd. Kroonprins Hirohito en prinsse Nagako traden Zaterdag in het huwelijk. Dc opvolgers van Lenin. Een draadloos bericht uit Londen, dat nog nadere bevestiging verdient,meldt, dat Tsjist- jerin meedeelde op het congres der Sovjets, dat Kamenew, Rijkow en Tsoeroep tot het Presidentschap der volkscommissarissen der Sovjetrepubliek waren benoemd in opvolging van Lenin. Pogroms. Uit Charkow wordt medegedeeld, dat te Perwomasjk (in de Oekrajine) tijdens de Kerstjaarmarkt 'n Joden pogrom heeft plaats gehad. De aanleiding was een botsing tus schen een Joodschen handelaar en een boer. De politie arresteerde den boer, maar de menigte bevrijdde den gearresteerde en begon de politie te slaan. Dit was een signaal tot een aanval op de Joden in het dichtbij gelegen Golta. Achttien winkels werden leeg geplunderd, 13 Joden werden zwaar gewond en drie gedood. Toen de Christelijke bevolking van het naburige Olvispol had vernomen, dat te Golta een pogrom was uitgebroken, hebben zij zich gehaast het voorbeeld te volgen. Hier heeft de pogrom groote afmetingen aangeno men. De door agitators opgehitste menigte doodde acht Joden, die zich op het plein bevonden. Daarna werden alle Joodsche winkels en huizen leeggeplunderd. Hierbij werden 118 Joden en twee Christenen zwaar gewond. De politie heeft uit onwil of onmacht niets gedaan om de ongeregeldheden te on derdrukken. Toen de commandant te Perwo- majsk vernomen had, dat er te Golta een pogrom was uitgebroken, heeft hij een batal jon veiligheidspolitie daarheen gezonden, dat de ongeregeldheden onderdrukte en de me nigte uiteenjoeg. Naar Olviopol heeft hij een bataljoninfanterie gestuurd, maar de soldaten weigerden op de menigte te schieten Toen werden ook daarheen een bataljon veiligheidspolitie gezonden, die de menigte uiteenjoeg, waarbij twaalf man werden ge dood en vele gewond. Pauselijke deelneming bij den dood van Lenin. Kardinaal Gasparri heeft den vertegen woordiger der sovjetregeering te Rome na- DE ZWARE KIST. 'n Man slaat uit alle macht te werken een zware kist, die in een deurpost si maar waarin geen beweging te krijgen is. i)c heer Goedhart Wedt aan om te helpen, wat dankbaar wordt aanvaard. 5 minuten h' t men steunen, maar er gebeurt niets. Eh-■ te- lijk zegt Goedhart: „We krijgen 'm d'r r-:-' in...." waarop de man brult: „D'r in! L*- znk, hij moet er uit!" DE MECHANIEK GAAT VER. .Aan de Utrechtsche lijkkistenfabriek h verbonden een nieuwe lijkaufo voor het - voeren van overledenen in en buiten de s <J a 0.50 per K.M. Ook tc ontbieden voor bet afleggen van overledenen en het regelen aan begrafenissen." mens den Paus zijn deelneming betuigd met den dood van Lenin. Eenigen tijd geleden vond, naar men zich wellicht herinnert, een rechter te Luik een bom voor de woning van den Fransd cu consul aldaar. Het gevaar trotseerend, wierp de rechter de bom op straat, waar zij ontplof te, zonder iemand te treffen. Na de eerste ont steltenis ging men eens na (zoo vertelt „l'Oeuvre") onder welke omstandighed - n de bom ontdekt was en weldra verspreidde zich het gerucht door de stad, dat de edel achtbare de bom zelf had neergelegd inde hoop het kruis van het Legioen van Eer tc krijgen, omdat hij met levensgevaar der Franschen consul een vreeselijken dood had bespaard. De justitie heeft zich eindelijk me' deze praatjes bezig gehouden en de rechter v nu tegen 11 Februari voor het Hof van Be roep gedaagd. VERHOOGING DER TAXI-TARIEVEV TE PARIJS. Met ingang van 16 Maart worden, in ver band met de verhooging der rechten voor he- stationeeren, de tarieven, der Parijsche taxis in dier voege verhoogd, dat voor de eerste 400 in plaats van voor de eerste 600 Meter 0.75 francs moet worden betaald, terwijl de wachttijd van 4 Ys minuut tot 3 minuter wordt teruggebracht. DE ONTZETTENDE KOUDEGOLF IN DE V. S. Alle scholen en openbare gebouwen in dt stad New York zijn Zaterdag gesloten in ver band met de ontzettende koude. GASONTPLOFFING. In een kolenmijn te West-Frankfort (Illinois) heeft Vrijdag een gasontploffing plaats gehad250 mijnwerkers, slaagde erin te ontkomen, van wie echter drie zware verwon dingen opliepen. Dertig mannen bevinden zich nog in de schachten. ONTPLOFFING IN DE DYNAMIET- FABRIEK VAN MODDERFONTEIN Naar uit Johannes (Zuid-Afrika) wordt ge meld heeft de bliksem voor de tweede maal in één week de bewaarplaats van nitroglyceri ne bij de dynamietfabriek van Modderfontein getroffen. Een ontploffing had plaat? zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. NOG EEN ONTPLOFFING. Te Shanktown (Pennsyloanië) heeft een geweldige mijnontploffing plaats gehad. Veer tig arbeiders zijn onder het puin bedolven. KORTE BERICHTEN. Rodzianko, de president der laatste Russische Doema, is Vrijdag te Versetsj in het Banaat overleden. Prinses Nadejda van Bulgarije, de jongste dochter van ex-koning Ferdinand, is te Mergentheim bij Koburg in het huwelijk getreden met ex-hertog Albrecht Eugen van Wurtemberg. Het fijjaal der motorenfabriek vav Siemens en Halske te Mariendorf is Zaterdag door brand volkomen vernield. GODSDIENST EN SCHOOL IN SAKSEN. De Saksische minister van eeredienst heeft het besluit der regeering-Zeigner, in« gevolge hetwelk in de openbare scholen godsdienstige handelingen van eiken aard buiten de voor godsdienstonderwijs bestemde uren achterwege moesten blijven, opgeheven DE DUITSCHE DEMOCRATISCHE PARTIJ i De democratische rijksdagfractie heeft den voormaligen rijksminister van binnen!andschd zaken, Koch, in de plaats van den tot burge meester van Hamburg benoemden dr. Peter» sen tot haar voorzitter gekozen. dat mij hinderd, volsjrekt niets, hoe zou 't ook immers!" Dokter Thompson schudde wantrouwend het hoofd. „Daarvan kunt u mij niet overtuigen, mijnheer Paul," hernam hij; „ik bezit genoeg menschcnkcnnis om in uw ziel te kunnen lezen even goed als in een geopend boek, U heeft buiten uw lichamelijke ziekte nog eene van de ziel, die ik niet ken cn der halve dus niet kan genezen, maar Avaarvan ik met zekerheid weet, dat zij u op den duur zal dooden." De dekter sprak ernstig en met klero. „Och dokter als 't u belieft, vraagt u nu niets, ik smeek er u omlaat mij." Raymond kwam tusschenbcide. „Paul, denk er^toch om, dat het hier je gezondheid en je leven geldt.... Ik heb ook reeds gemerkt, dat je een inwendig verdriet moest hebben." „Och vader, vraag toch niets, het is heusch niets".... „Paul, zeg, wat het is en wij zullen naar onze beste krachten probceren het tc ver zachten, zeg het, toe. Wees niet bang," Dokter Thompson glimlachte. „Mijnbeer Paul, denkt u, dat het zoo heel moeilijk is om te raden, welk geheim u voor ons verborgen houdt? Ik wil 't u wel ver tellen en ik ben er zeker van, dat ik het nief mis heb.... 't Is een liefdesgeheim.... Zeg mij nu, of ik niet gelijk heb!*.... Wordt vervolgd. „Ja." „Welnu, dat roode bolletje is een bloed- bolletjc, omgeven door een kleurloos vocht, dat ook bloed zou moeten zijn, doch dat slechts een vetachtig slijm is, dat ontstaat door de bloedarmoede." „U zijt een volhardend werker, niet waar?" vroeg de geneesheer glimlachend. „Ja, dokter, ik studeer graag." „En heeft u in den laatsten tijd veel ge studeerd?" „Ja, dat is waar." „Wanneer u nu eenige krachtsinspannen- de oefeningen doet, of haastig loopt, gevoelt ge dan geen hartkloppingen?" „Ja dokter, soms wel cn hoe grooter de inspanning is, des te heviger is de hartklop- ping." „Is u soms wel eens zonder reden ter neergeslagen en vermoeid?" „Ja, dokter.... dat gebeurt mij maar al te dikwijls." „Ja, dat zijn de gewone verschijnselen van bloedarmoede.... Heeft u een onrusligen slaap?" „Ja, dokter, bijna icdcrcn nacht." „Bovendien is uw ademhaling en polsslag onregelmatig.... Door uw overmatig wer ken is uw zwakheid nog toegenomen, maar u behoeft zich niét ongerust te maken.... ik neem aan u te genezen en wel zeer spoev dig; als u maar met mij wilt medewerken." „Dokter, ik wil uw bevelen stipt opvol gen":. „Daar twijfel ik niet aan, maar ik heb niet alleen uw gehoorzaamheid noodig, maar ook uw vertrouwenDat moet u mij geven zonder terughouding." „Ik verzeker u. dokter, dat ik het volste vertrouwen in u heb." „Ik geloof het, wanneer u liet zegt, maar u moet het nu ook bewijzen." „Hoe dan?" „Door openhartig te antwoorden op alle vragen die ik u stellen zal." „Ik ben bereid".... „Wij zullen eens zien.... Ik ben verrast door de verandering, die zich bij u heeft voorgedaan, sinds ik u voor het laatst zag.... Dat is hoogstens acht dagen gele den.... Ik ben er van overtuigd, dat die plotselinge verandering ten kwade niet voortkomt uit de bloedarmoede".... Raymond zag den dokter met klaarblij kelijke verwondering aan. Paul was verrast door die scherpe op merkingsgave van den dokter. „Mijnheer Paul, u mag niets verborgen houden, noch voor uw vader, noch voor mij, cn toch houdt u iets voor ons beiden verborgen.... U heeft verdriet.... Ja, heusch, dat heb ik zeer goed kunnen op merken en op die punten vergis ik mij niet.... U moet daarom openhartig zijn en het ons hier vertellen".... „U vergist zich toch. dokter," antwoordde Paul eenigszins weifelend.... ik heb niets,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5