TSTE NIEUWS BINNENLAND. De Bezuinigingsplannen der Regeering. -.•WC- LUCHTVERKEER. MARKTNIEUWS. De memorie van Antwoord, Raming der totale bezuiniging 90 millioen. Onderwijs. Andere Departementen. De Bezuiniging. Herziening der pensioenwetten. De Amblenaarstractementen. De werkloozensteun. VAM ONZC o ^'-fRoRftAOLOOZE TELEFOONz^' Handelspolitiek. Woningbouw. Diversen. Inkrimping van den Staatsdienst BINNENLANDSCH NIEUWS. Een Japansche missie. Nederlanders in Mexico. Poincaré en Jaspar. Het Labour-bewind in Engeland. De Engelsche Spoorwegstaking. Ook in Duitschland Spoorweg staking? De toenadering tusschen Italië en Joegoslavië. De opstand in A^ex^co. Het olieschandaal in de Ver. St. Mijnontploffing in Pennsylvanië. Grieksche J-pstandelingsn. Verkeer en Posterijen. De Postcheque- en Girodienst. De besparingsmaatregelen. Het bevroren vieesch te A'dasn fcelang- Aan de Memorie van Antwoord inzake het thans verschenen hoofdstuk I der Staats- begrooting 1924 (algemeene beschouwingen) is het volgende ontleend De regeering blijft op het standpunt staan, dat thans vóór alles dé aandacht op den f.i- nancieelen toestand des lands behoort te worden samengetrokken en dat, nu de steeds stijgende tekorten der ifatste jaren allengs een hoogte dreigen te bereiken, welke de wei vaart van de gansche Natte ernstig in gevaar •brengt, voor op zichzelve ingrijpende voor zieningen, welke het veel grootere onheil Bezuiniging op de uitgaven voor onderwijs zal hoofdzakelijk kunnen worden verkregen, vooreerst door in de laagste twee klassen der lagere scholen de onderwijzers te vervangen door hulponderwijzeressen, met een eenvou diger diploma en salaris van f 1000 a 1300 per jaar. De nood der schatkist dwingt er voorts toe opnieuw in overweging te nemen het inder tijd doqr de regeering ingediende voorstel, dat de strekking had tot bezuiniging op de eener algemeene verarming tijdig kunnen kosten van het U. L. O. te geraken en waar keeren, niet mag worden teruggedeinsd. van toen een niet onbelangrijk deel te loor Toegegeven kon worden dat er grond is amer"dement 1924 ^arkelhkedramfn^pbr|eRSlt °ok het in den iaat3ten ri>'d uitermate treffen'/ mede in Verband* met de Imsfan- SUtk gegroeide nijverheidsonderwijs zal moe digheid, dat in de Indische'bedrijf;; wa3;- j '^EyéldShet schooltoezicht worden gereorganiseerd en niet onbelangrijk inge krompen. Ten slotte worden ook op het gebied van het Hooger Onderwijs verschillende bespa ringen overwogen. van hier te_ lande de dividenden worden ge noten, eenige ppleving is ingetreden. Dien tengevolge schijnt het geoorloofd ook de zuivere opbrengst der Inkomstenbelasting over 1924 thans op f 80 millioen te ramen in plaats van op f 70 millioen. De Regeering blijft ook thans nog op het standpunt staan, dat in het belang van de i>cpnr«niei«tn. geheele Natie het op peil houden van den het cijfer der bezuiniging op de defen- gulden het beleid in de naaste toekomst zal sieuitgaven is er reeds rekening mede gehou- moeten beheerschen. Dat een dergelijke poli- den, dat voor de completeering van de be dek negatief en eenzijdig genoemd zou mo- wapening en de uitrusting van liet leger bij gen worden, acht zij onjuist, daar de herstel- I zondere uitgaven noodig zullen zijn. ling van een gezonden economischen toe- Wat de overige departementen betreft zul- stand een noodzakelijke grondslag en een 'en de ter vermindering van het tekort te onmisbare voorwaarde is voor vooruitgang, treffen voorzieningen ten spoedigste in af- onverschiilig op wel gebied, zoodat de ver- zonderlijke voorstellen worden uitgewerkt, vulkng van die voorwaarde noodzakelijker- Zij zijn na zorgvuldig onderzoek van alle wijs behoort vooraf te gaan. voor vermindering in aanmerking komende r. n posten verkregen. Het te dekken tekort is intusschen zóc Eat de peering slechts noode tot salaris- aanzienlijk, dat alleen door een vermindering j vermmdenng overgaat, zal wel geen uitvoerig van de uitgaven over de zeheele l<nie --er 1 hetoog behoeven. Intusschen is, gelijk reeds in voldoend resultaat bereikbaar ;s de Milhoenennota op den voorgrond is ge- Bij de beoordeling der voorgestelde maat- ite14' e?R herstel van het evenwicht in de regelen moet voorts in aanmerking -.vorder. I öegrootmg zonder aanmerkelijke verlaging genomen, dat elke vermindering van lasten j van het totaal salarisbedrag ten eenenmale binnen korten tijd illusoir wordt gemaakt. onmogelijk. indien daarmede niet gepaard gaat een stop- zetting van het regelmatig accres der uit- Nu d0°r den loop der omstandigheden de gaven. Daarop moest mitsdien de Regeerirw j algemeene korting van 10%, welke de re in de eerste plaats bedacht zijn. Immers, het §eerp8 »eh aanvankelijk als voorioopigen tekort op de Staatshuishouding, dat voor 1924, met inbegrip van de Staatsbijdrage aan het Ouderdomsfonds tot dekking van het tekort, wegens de invoering der vrijwillige ouderdomsverzekering en de door consoS- deenng te verhoogen rente en aflossing van Staatsschuld, -was geraamd op 116 millioen, Zou, indien niet tijdig werd ingegrepen, reeds in het volgend jaar tot ongeveer f 140 millioen zijn aangegroeid, welk laatste bedrag intus schen thans, als een gevolg van de verhoogde raming der Inkomstenbelasting, indien de raming der middelen voor 1925 althans ge handhaafd zal kunnen blijven, op 130 milli oen gesteld zou moeten worden en vervolgens vermoedelijk nog verder zou stijgen. In de MiUioenennota zijn als maatregelen ter opvanging van het accres in uitzicht ge steld vooreerst een tijdelijke stopzetting van alle periodieke traktementsverhoogingen en voorts het afzien van de invoering van het even de leerjaar en van de uitbreiding van der. leerplicht. Van deze maatregelen meent de regeering bij hernieuwde overweging den eerstgenoem de niet te kannen handhaven, voornamelijk omdat een nadere berekening deed inzien, dat bij een dergelijke stopzetting, waaraan bezwaarlijk terugwerkende kracht kan wer den toegekend, het reeds verschenen gedeelte eener verhoogingsperiode naar de methode die de Regeerir.g de juiste voorkontt, billijk heidshalve zou moeten worden uitbetaald, tengevolge waarvan in de toekomst wei is waar een besparing, dqch voor het jaar 1924 een niet onbelangrijke verhooging van uitgaven van dezen maatregel het gevolg zou zijn. Daarom scheen het wenscheüjk de kwestie der periodieke verhoogingen afzonderlijk te overwegen bij de herziening der jaarwedde- regeling, welke tevens eèn onderdeel van de plannen der Regeering vormt en waarop hieronder nader zal worden teruggekomen. Intusschen is het afzien van de invoering van het zevende leerjaar alleen niet voldoende om het accres der uitgaven tegen te gaan. Ook aan het aantal onderwijsinrichtingen zal behoudens zeer bijzondere gevallen, voor- loopig geen verdere uitbreiding gegeven mogen worden. Ook de pensioenlasten stijgen jaarlijks aan zienlijk, van 1923 op 1924 met niet minder dan 1.6 millioen voor zooveel de burgerlijke maatregel voor 1924 had voorgesteld, toch met 1 Januari zal kunnen in werking tre den.. is zij te rade geworden om ter^spoedigste ook het gevoelen der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in te winnen over de vraag, of een evenredig deel van het bedrag, dat de regeering zich had voor gesteld over 1924 uit dien voorioopigen maat regel te vinden, wellicht door een andere verdeeling ware te verkrijgen dan door op alle salarissen een gelijke korting van 10% toe te passen. Deze laatste maatregel (de salariskorting), hoezeer slechts bestemd om voor een jaar te gelden, werkt inderdaad door zijn uniform karakter op ongelijke wijze en kan dus, in dividueel tot hardheid leiden, terwijl het voor de schatkist ten slotte vooral aankomt op het totaal resultaat van den te treffen maatregel Door de algemeene salarisverlaging, welke ook bij de bedrijven dient te worden doorge voerd, zullen ook hier in samenwerking met andere bezuinigingsmaatregelen, de tekorten verdwijnen. Uit de vorenstaande beschouwingen volgt, dat, ondanks de rigoureuze maatregelen, waartoe moet worden overgegaan in de eerst volgende jaren zoolang de voorgenomen maatregelen van de besparingen, onaer A be doeld, nog niet uitgewerkt hebben, nog een tekort zat blijven bestaan, dat echter ge leidelijk kleiner zal worden. Neemt men aan dat alle nieuwe heffingen, tot een totaal van f 40 millioen, op 1 Januari 1925 werkenhebben de bedrijven in in 1925 een sluitend budgetis deijsalarislast met f 35 millioen verlaagd en zijn van de f 30 millioen geprojecteerde besparingen er 10 reëel geworden, dan zou van het ge raamde tekort van f 130 millioen een bedrag van 40 ,-T '25 30 4- 10 is 110 millioen gevonden zijn en dus nog een tekort van f 20 millioen overblijven. De regeering ontveinst zich niet, dat er nog veel moet geschieden eer het door haar gewenschte resultaat bereikt is, maar zij meent tevens te hebben aangetoond, dat geen der door haar geprojecteerde maatregelen kan worden gemist, wil het doel inderdaad worden bereikt. Ten aanzien van de door de regeering in overweging genomen salarisverminderiui Vr'Z°°At"IIS ssefihet terzake in het Voorloop» Verslal sioenen betreft. Ten einde deze stijging in te perken is een herziening van de pensioen wetten in voorbereiding, waarvan het ont werp nagenoeg gereed ligt en die op een aan tal punten, waarop thans uit' den aard der zaak niet nader kan worden ingegaan, de lasten van den Staat zal verminderen. Eindelijk zal ook aan den ten gevolge van de inkrimping van den Staatsdienst sterk stijgenden druk der wachtgelden zooveel mogelijk paal en perk moeten worden ge steld. Reeds heeft de Regeering maatregelen getroffen om bij de afvloeiing van overcom pleet personeel, die ambtenaren te doen voor gaan, die èn met het oog op hun gezinsver houdingen èn in het financieel belang V3n den Staat, het eerst voor ontslag in aanmer king moeten komen. Verdere stappen in die belang, maar zelfs de ambtenaren zou scha den in veel ernstiger mate dan door een ver- la ing geschiedt, zou de Staat moreel e'aon- m zijn Als men dit staande houdt, vervalt men in de in het Voorloopig Verslag voor komende contradictie van de moreele ver plichting tot het immoreele 1 Neen, onder dergelijke omstandigheden wordt juist ver laging een weliswaar moeilijke, doch moreele plicht. Het is de harde noodzaak van 's lands fi landen, die dwingt en welke mede in verband met de evengenoemde factoren een vermindering moreel, verantwoord doet zijn. Sedert het voornemen der regeering om de ondersteuning van werkloozen voortaan on der de toepassing der Armenwet te brengen, is aangekondigd, zijn gewichtige bezwaren van practischen aard te harer kennis gebracht. Dit heeft geleid tot de noodzaak om nopens het gewicht daarvan een nader onderzoek in te stellen. In afwachting" daarvan wordt de toepassing van den voorgenomen maatregel opgeschort. Ten einde den druk der directie belastin, gen te kunnen verlichten zal vooreerst een technische herziening van het tarief worden voorbereid, terwijl voorts een omzet- en luxe- belastinting bewerking is. Ten einde den minder gegoeden bij de ver hooging van indirecte heffingen tegemoet te komen, iigt het tevens in het voornemen een wijziging van de wet op de Rijks-inkomsten belasting te bevorderen, waarbij de grens van het belastbaar inkomen, die thans bij f 800 ligt, te verhoogen. Een rijwielbelasting is reeds ingediend en een belasting voor het gebruik van kunst wegen, met bepaald aan te geven voertuigen is in bewerking, mede om daaruit de midde len te vinden om de kunstwegen beter aan de hoogere eischen van het moderne verkeer te doen beantwoorden, hetgeen ook uit een oog punt van werkverruiming van beteekenis is. A c" - t, ■41. - X!E!>' V voorkomende, haar aanleiding tot de volgen de opmerkingen. Ir. de eerste plaats wordt de formeel- juridische bevoegdheid der _regeering tot salarisvermindering betwist. De aanstelling van een ambtenaar op een bepaalde wedde zou tusschen het betrekken gezag en den ambtenaar een rechtsverhouding vestigen, die althans in haar rechtsgevolgen gelijk te stellen zou' zijn aan een burgerrechtelijke overeen komst, waarvan dan die bepaalde wedde een der voorwaarden zou zijn, die dus door het betrokken gezag niet zou kun nen worden gewijzigd. Naar het oordeel der regeering wordt aldus het karakter der ambtenaarsverhouding miskend. Voor hen, die een ambtelijke functie Tegenover de leden, die pleitten voor wijz i ging onzer bestaande handelspolitiek, werd er reeds door andere leden de aandacht op ge vestigd, dat niet in de plannen der Regeering ligt een radicale overweging van vrijhandel tot bescherming. Herziening van het tarief van invoerrech ten is in overweging deze herziening zal on getwijfeld voor de schatkist ook v/el eenige meerdere bate medebrengen. Vertier zegt de Regeering in antwoord op gestelde vragen, o.a. dat zij belasting van goederen in de doode hand niet wenschelijk acht. Omtrent den woningbouw is de Regeering van oordeel, dat zoo spoedig mogelijk moet worden teruggekeerd naar den toestand, wel ken de Woningwetgever zich oorspronkelijk heeft gedacht, nl. dat overheidssteun alleen wordt verleend daar waar dit ter verbetering van woningtoestanden onvermijdelijk is te achten. De gewone woningproductie dient zoo snel mogelijk wederom aan het particu lier bedrijf te worden overgelaten. In deM. v. A. op hoofdstuk X (Arbeid) zal de "woning- politiek voor de eerstvolgende jaren nader worden uiteengezet. Beperking op de uitgaven voor de Huur- commissiewet en de Warenwet zal zoover mogelijk worden doorgevoerd en tot uitdruk king komen in nadere voorstellen, welke ter verkrijging van een bedrag van 5 millioen dat op de uitgaven voor verschillende Depar tementen alsnog moet worden bespaard in uitzicht zijn gesteld. Gestreefd zal worden zoo min mogelijk ex- tra-treinen op Zondag te doen loopen. Met het oog op de urgentie van andere aan gelegenheden zal zijn af te wachten, of tot spoedige behandeling van de Zondagswet en van de Begrafeniswet kan worden overgegaan Ten aanzien van de Staatsloterij en den vaccinedwang zijn maatregelen in voorberei ding, terwijl aangaande de werking van den stemplicht een onderzoek is ingesteld, dat thans beëindigd s. Zoodra de resultaten hier van zijn verwerkt, zal de Regeering haar ge dragslijn bepalen. De Staatscommissie tot onderzoek, door welke wettelijke maatregelen de voortbren ging en verdeeling van goederen meer dienst baar kunnen worden gemaakt aan het alge meen belang, heeft haren arbeid nagenoeg beëindigd. Verwacht mag worden, dat zij in het begin van dit jaar haar rapport zal uit brengen. De Regeering heeft ten slotte, met het oog op de steeds verder gaande econo mische malaise en onzekerheid in het maat schappelijk leven, gemeend van de indiening van het wetsvoorstel tot toekenning van het enquêterecht aan de commissie te moeten af zien. De Regeering is van meening, dat zij zich zoover mogelijk dient te houden van het in grijpen in het vrije handelsverkeer vraag en aanbod regelen ten slotte steeds den prijs. De Regeering is dan ook niet voornemens om opnieuw een z.g. d'uurtewet in te dienen. De positie van de gepensionneerde Indi sche militairen heeft steeds de ernstige aan dacht der Indische Regeering. ichtiim worden wdMn door overal v?rvtdlen' S.eld?n t0Fh d* «gelingen ten aan- ooveel mogelijk tijdelijk en los personeelz'en 'aG üic 'unctie' 00i{ tên aanzien van door wachtgelders te vervangen. Het staat echter wel vast, dat ondanks de avengenoemde voorzieningen een accres van uitgaven zal blijven bestaan, en dat derhalve ie maatregelen noodig om het \teor 1925 ge raamde tekort van f 130.000.000 te dekken, tot het verkrijgen van een sluitende begroo ting ook in de volgende jaren waarschijnlijk :elfs niet eens voldoende zullen zijn. Wat nu de opheffing van dit tekort b% treft, tullen allereerst over de geheele linie bespa- tingen moeten worden ingevoerd. iet salaris, door de overheid gesteld. Het eigenaardige van deze regeling is, dat zij door de overheid, krachtens haar gezag, dat zij met niemand deelt, niet anders dan een zijdig kunnen worden vastgesteld en gewij zigd. De aanvaarding van een ambt is dus niet het aangaan van een overeenkomst met onveranderlijke termen, maar een daad, waardoor men komt te staan, onder "rigueur der regelingen, die voer het ambt gelden en die steeds voor wijziging vatbaar zijn. Worden zij gewijzigd, dan staat de ambtenaar onder de gewijzigde regeling. Zoo is het met de instructies, zoo is het met de werktijdrege ling, zoo is het ook met d^wedderegeling. Neemt men in aanmerking, dal de dcorvoc-j Alleen deze opvatting doet aan den aard ing van de wettelijke voorzieningen, die ge- d~r verhoudingen recht wedervaren. Men jroffen zullen moeten worden, meerdere ja- w rit anders ook verstrikt in onhoudbare ■en vorderen zal, dan schijnt het raadzaam consequenties, mi voor de zeer nabije toekomst, voor de eerstkomende jaren, het cijfer der besparin- »ea uit reorganisatie en inkrimping niet hoo ter dan f 30 millioen te stellen. Daarbij komt ian het- resultaat der algemeene salaris- en 00r.sverlaging, zoomede de dekking der be- irijfste korten en als sluitpost tot dekking tan het tekort ten slotte dc heffing van nieu we belastingen die in totaal f 40 millioen zou- ien dienen op te leveren. Bezoek aan Nederland. Naar de „Etoile Beige" te Brussel meldt, zal een Japansche missie de volgende maand Fransche, Belgische, Nederlandsche en Engelsche havensteden bezoeken. Deze missie is samengesteld uit zee-officieren, officieren van de koopvaardij, marine- en scheepsbouwkundige ingenieurs. Zij zal zich op de hoogte stellen van verschillende wer ken, in verband met de herstelling van de havens in Japan, welke door de aardbeving geleden hébben of verwoest zijn. Geen reden tot ongerustheid. De Bataafsche Petrol eummaatschappij, deelt in vervolge op het door haar onlangs gepubliceerde bericht, mede, dat uft nadere telegrammen blijkt, Hat de cmployé's van de Corona Mij., werkzaam in Tainpico en op dc verschillend.' olievelden, in goeden BRUSSEL, 27 Jan. Het voor morgen aangekondigde onderhoud tusschen Poin caré en Jaspar heeft heden plaats gevonden. De Fransche en Belgische regeeringen zijn in den loop der laatste dagen officieus in kennis gesteld van de groot» richtlijnen van MacDonald's politiek. Deze zou een basis voor besprekingen en voor epn ac- ccord in de Belgische technische studie in zake de herstelkwestie zien. Er zijn van Engelsche zijde nog geen di plomatieke stappen gedaan, doch dezer- dagen is Massingham, MacDonald's ver trouwensman, te Brussel aangekomen, waar hij «en onderhoud heeft gehad met ver schillende socialistische persoonlijkheden, speciaal met Vandervelde, wi-en hij zijn denkbeelden heeft ontvouwd. Gemeld wordt, dat Massingham officieus door Theunis en Jaspar is ontvangen. Het onderhoud van heden te Parijs is dus in vérband hiermede zeker niet van belang ontbloot. PARIJS, 27 Januari. Het onderhoud tus schen Poincaré en Jaspar was strikt parti culier en iedere andere meciedeeling erover wordt geweigerd. H-avas verzekert evenwel, dat voornamelijk de kwestie der schadever goeding werd besproken, speciaal de kwes tie van het beheer van het Roergebied. Ook werd in details de exploitatie der panden nagegaan, welke belangrijke winsten aan wijst, zoowel wat betreft bij de douanerech ten, uitvoervergunningen, steenkoolbelas- ting, als bij het boschbedrijf. De steenkool- leveringen zijn van dien aard, dat men van thans af op een waande der jaarproductie van een milliard francs kan rekenen. Verder zijn nog de Engels oh - F rans ch - B el - gische betrekkingen ter sprake gekomen in verband met de nieuwe Labour-regeering in Engeland. De hoop werd daarbij uitgespro ken, dat MacDonald en .zijn collega's het hunne er toe zullen bijdragen een algemeene regeling van de herstelkwestie te bevorde ren. Ook hebben de beide staatslieden zich bezig gehouden met het werk dier commis sies v,an experts, waarbij zij aan hun vol doening uitdrukking gaven over het gelijke standpunt, hetwelk door de Fransche en Belgische experts wordt ingenomen bij die bestudeering van het Belgische technische plan, hetwelk aan de C. v. H. is voorge legd. Tenslotte kwam ook de separatisiitchie be weging in de Palts ter sprake Sn het voor stel. indertijd door lord Curzon gedaan, Waarschijnlijk zal de Fransche regeering niet blijven aandringen, dat de verordenin gen van de Separatistische regeering in kracht zullen treden omdat Frankrijk en En geland het niet hierover eens zijn, maar zal zij wel weigeren toe te staan, dat de ambtenaren en beambten, die wegens hun vijandige houding tegen de bezettings-auto- rifeiten werden uitgewezen, zullen terug- kceren. De beide ministers hebben geen enkel be sluit genomen. Ook werd geen communique gepubliceerd. In Fransche kringen wenscht men zich geluk met de houding Van Jaspar. LONDEN, 27 Jan. Ramsay MacDonald en nog eenige van zijn ministers hebben be dankt als lid van de executieve der Labour- party en van de tweede internationale. Dit lidmaatschap, aldus wordt door het bestuur van de Labourpartij vcfklaard, eindigt automatisch, wanneer de betreffende per soon lid der regering wordt. De andere bovengenoemde ministers zijn Henderson, Thomas, Webb en Gosling. LONDEN, 27 Jan, De speciale commissie van het Trade Union Congress heeft een be zoek gebracht aan het hoofdkwartier van den machinistenbond, waar zij met het uit voerend comité besprekingen heeft gehou den. Da commissie heeft zekere voorstellen ge daan, waarop het uitvoerend comité er in heeft toegestemd, dat deze voorstellen wor den voorgelegd aan de directie's der spoor wegmaatschappijen. Hedenavond wordt een vergadering ge houden van de bijzondere commissie en °de spoorwegdirecties. BERLIJN, 27 Jan. Daar de arbeidstijd voor de spoorwegarbeiders van 8 uur tot 814 is verlengd, heeft het bestuur van den Djitschen bond van spoorwegpersoneel be sloten een stemming onder de leden te hou den over de kwestie, of een algemeen sta king zal worden uitgroepen. De minister voor de spoorwegen waar schuwt dc beambten voor een staking wel ke, naar hij zegt, slechts ten gevolge zal hebben, dat nog meer arbeiders ontslagen zullen worden. ROME, 27 Jan, Naar Stefani meldt, a !ii I r omcieren eveneens ae nun opgei laatste zntm0 p,aats be- fea verminderen of kwijtschelden. treffende het Il'aliaansch-Joegoslavische ver drag. Deze zitting werd gehouden in het paleis Chigi voor de behandeling van de laatste, nog hangende kwesties. In de bijeen komst werd omtrent alle punten overeen stemming bereikt. Het verdrag werd daarna geteek-end. Uit Rome wordt' nader gemeld, dat de ónderteckening van het verdrag tusschen Italië en Joegoslavië oni twee uur Zondag middag heeft plaats gehad. Het verdrag be staat uit twee deelen. nl. een vriendschaps verdrag en een conventie betreffende Fiume. NEW YORK, 27 Jan. Naar verluidt bestaat' in olficieele kringen te Washington het vermoeden, dat president Obregon van plan is uit Mexico te vluchten. De juistheid van dat vermoeden is evenwel nog niet ge bleken, Hoewel de troepen van Obregon bij de jongste gevecht-en bij Jalisco een fiasco leden, schijnt Obregon zijn verliezen zonder moeite hersteld te heben. De Mexicaa&sche gezant' te Washington verklaart, dat de regeeringstroepen de ver binding tusschen Quidad en de hoofdstad van Tamaulipas hebben hersteld en daar-, mede den weg hebben vrijgemaakt voor een aanval op de rebellen in het olie-district van Tampico. Een later bericht meldt nog, dat de regeringstroepen twee plaatsen in het oliediotrict hebben veroverd. In de stad Mexico beerscht opwinding, wegens den moord op een senator, die verdacht werd, op de hand van de rebellen te zijn. De daders zijn onbekend, WASHINGTON, 27 Jan. Gisteravond liet president C-oolidge aankondigen dat hij voornemens is een aantal rechtsgeleerden, zoowel vsn de democratische als van de republikeinsche partij, aan te wijzen voor de gerechtelijke vervolging van iedere wets overtreding welke aan het licht mocht ko men bij het ingestelde onderzoek naar de verpachting van de Tcapot-olievelden door den voormaligen minister van Binnenland- sehe Zaken Fall aan Harry Sinclair en Ed ward Doneby, leiders van twee groote pe- troleum-maatschappijèn. Coolidge's besluit werd ten zeerste toegejuicht. De aanwijzing van speciale rechtsgeleer den van beide partijen voor een eventueele vervolging z-ou deze vervolging min of meer onafhankelijk maken van het departement van Justitie, dat onder leiding van den pro cureur-generaal Dougherty veel van het pu blieke vertrouwen heeft verloren. In het getuigenis, gisteren voor de se- naats-commissie afgelegd, handhaafde Roo sevelt junior zijn oorspronkelijke bewering, dat de vertrouwensman en secretaris van Sinclair hem had verteld, dat hij aan de bestuurders der boerderijen van ex-minister Fall een groote som gelds had gegeven, hetgeen de secretaris ontkent. Ex-minister Fall zal Dinsdag getuigenis afleggen, hetgeen met groote spanning wordt afgewacht. Morgen gaat die openbare belangstelling zich richten op den Senaat, die een motie gaat behandelen tot intrek king van do verpachting der Teapot-olie- velden in den staat Wyoming aan Sinclair, De commissie van ondersoek ontving reeds een aanbod van Doneby (die indertijd aan Fall de som van 10.000 dollar leende) tot teruggave aan de regeering van de aan hem verpachte olievelden in Califomië en tot intrekking van alle olieconcessies, aan de Pan American Petroleum and Export Com pany verleend. De commissie zal dat aan bod zonder aanbeveling doorzenden naar den Senaat. Men vraagt zich af, welken invloed de gedane onthullingen zullen hebben op de positie van Harry Sinclair, wiens maat schappij van de Perzische regeering belang rijke concessies verkreeg voor het Noorden van Perzië. Deze olie-concessie werd aan Harry Sinclair aangeboden op voorwaarde, dat aan die regeering tien millioen dollar zou worden geleend. Het wordt echter alge meen betwijfeld, of onder de tegenwoordige omstandigheden Sinclair bij machte is een zoo groot bedrag uit te leenen. SHANKTOWN (Pennsylvania), 26 Jan. Alhier zijn 40 mijnwerkers bedolven onder neervallend gesteente, ten gevolge van een vreeselijke ontploffing. SHANKTOWN (Pennsylvania), 27 Jan. Met betrekking tot de mijnontploffing, welke hier gisteren plaats vond, wordt nader ge meld, dat tot dusver drie lijken te voor schijn zijn gehaald. Men koestert weinig hoop op de redding der andere arbeiders, daar het water in de mijngangen snel rijst. ATHENE, 27 Jan. De regent heeft het de creet geteekend, waarbij het doodvonnis, uitgesproken tegen twee generaals, hoofdlei ders van' den jongsten militairen opstand, en de levenslange gevangenisstraf, opgelegd aan zes kolonesl wordt veranderd "in vijf jaar gevangenisstraf. Negentig andere oficieren, die door den krijgsraad waren veroordeeld, worden begenadigd. Een tweede decreet zal aan 185 andere officieren eveneens de hun opgelegde straf- ]der de oogen worden gezien bij hef, bij hef departement in bewerking zijnde ontwerp van wet tot herziening van de pensioenwet 1919, In het stadium van voorbereiding, waarin dat wetsontwerp zich bevindt, kunnen hier- omtrent nog geen mededeelingen worden gedaan. De „N.Crt." schrijft Van hoogst bc^-ide zijde wordt naar aanleidirg van d mideieefing omtr nt het onderhoud, dat putatie van de Alge meene Vereeniging ar bescherming van de b langen van rake i .ghouders bij den post cheque- en girodienst, heeft gehad met deo minister van Waterstaat het volgende opge merkt De minister heeft zich op het het stand punt geplaatst, dat de Regeering meent ten a inzien van de rentevergoeding, slechts dat gene te moeten vergoeden, waartoe zij vol gens de giro-bepalingen verplicht is. Uit den aard der zaak kon men, meende de minister wel hoogere vergoeding beplei ten op gronden van billijkheid, maar de Re geering zou zich nog in geen enkel opzicht daartoe willen verplichten. Of de Regeering, indien een proces zal zijn afgewikkeld, zich bij die uitspraak ook ten aanzien van alle andere rekeninghou ders zou neerleggen, achtte de minister eer vraag, welke hij te zijner tijd met de be trokken ambtgenooten zal moeten bespreken. De minister deelde mede, dat aanvanke lijk was overwogen bij den overgang naar de centralisatie het bedrijf gedurende eenige dagen stop te zetten. Waar echter de bedrijfs leiding dit volstrekt niet noodig achtte is daarvan afgezien. De mededeeling der de putatie in het communiqué, dat de direc teur-generaal der posterijen en telegrafie het niet eens noodig had geoordeeld den dienst stop te zetten in verband met de nieuwe wijze van werken, is dan ook niet juist als 's mfnister's meening weergegeven. Wel is de directeur-generaal, evenals d.e mi nister, in den aanvang van de desorganisr""- van den dienst door de geruststellend; 1 dedeelingen van de directie van den pose- cheque- en girodienst in den waan gebracht,] dat alles spoedig in orde zou komen. De besparingsmaatregelen zijn in 3 groepen te splitsen. A Inkrimping en bezuiniging van den Staatsdienst 30.000.000 B Algemeene salaris- en loons verlaging 35.000.000 C Dekking van bedrijfstekorten Totaal ART. 40. De voorgedragen beschouwing schijnt ook j het oordeel van de formeel-juridische betee- kenis van artikel 40 van het Bezoldigings besluit te moeten beheerschen. Wijziging of intrekking ook van dat artikel is juridisch niet onmogelijk en zoodanige intrekking heeft dan het gevolg, dat van af het oogenblik dier intrekking aan het artikel geen verdere aanspraken kunnen worden ontleend. In tusschen, daargelaten de formeel-juridische vraag,.wordt de moreele kwestie opgeworpen moreel zou een wijziging van eenmaal toe gekende wedden) in het bijzonder buiten de termen van artikel 40 van het Bezoldigings besluit, ontoelaatbaar zijn. Men kan ook hier wederom de consequen- tie doen spreken. Zelfs indien toestanden 25.000.000 i intreden, waarbij handhaving van het peil der eenmaai vastgestelde salarissen niet 90,000.000 i alleen in strijd zou zijn met het algemeen dat reeds ten; tijde van het begi," van het gemeentelijk monopolie van verschillende zijden uit de grossierswereld pogingen in he. wérk waren gesteld om „bevroren vieesch zonder organen" in Amsterdam in gevoerd te krijgen en in den handel te bren gen, ten einde o.a. de prijzen van het ver- sche vieesch te doen dalen. De gemeente weigerde echter zulks toe te staar, en ging tot een eigen bedrijf over. De weigering bc- rusttte op hygiënische en keuringsbezwaren ondanks hei feit, dat de regeering reeds den invoer van bevroren vieesch had toegestaan en dat van dat vieesch in andere steden een ruim gebruik werd gemaakt. In verband welstand vc; koeien. Lr is geen reden totdaarmede wendden de Amsterdamschc gros siers zich tot de regeering, doch zonder re sultaat, daar de rijkskeuringswet nog niet in werking was getreden. In Juli 1922 werd ongerustheid De actie der Amsterdamsche hebbenden. Naar dc „Tel." verneemt, zulldfc de leiders van dc actie voor den vrijen handel en ver koop van bevroren vieesch zich niet aileon tot de.-, gemeenteraad, maar ook tot de A msterdamsche K. v. K. wenden ter'berei king van hun doel. De betrokkenen hebben n.I. een berekening opgesteld, waaruit blijkt dat het Amsterdan.sche publiek in het tijd vak Mei 1521 tot December 1923 j 1.320.000 meer ar bcvoren vieesch betaalde dan het geval zou zijn geweest met de prijzen van Den i aag cn Rotterdam voor minstens de zelfde kwaliteit, welke laatste volgens de importeurs meermalen zelfs boven die van 't gcmeentevleesch uitgaat. Van gróssiersziide deelt men noé mede, zij van kracht, waarna nóg de vrije handel in bevroren vieesch te Amsterdam onmoge lijk bleek ten gevolge van het vervoerver- bod. Met het gevolg, dat het publick hier in 214 jaar tijds 1,320.000 méér voor het bevroren vieesch betaalde dan elders het geval was, terwijl er tegen de Rollerdam- sche en Haagsche tarieven nog een voldoen de winstmarge voor de slagers overblijft. De Vereenigde Amsterdamsche Slagers, de Varkensslagersver. Amsterdam en ,,St. PRIESTERS EN HET INT. EUCH. CONGRES. Ter wil le eener goede regeling verzoekt het comité voor He godsdienstplechtighe den aan alle buiten Amsterdam wonende priesters die voornemens zijn, de dagen van het congres hier door te brengen, en dan hier die H. Mis te willen lezen, zich vóór 1 Mei a.s. schriftelijk te wenden tot den voorzitter, pastoor Van Kersbergen, Da Costakade 10, Amsterdam. EEN ITALIAANSCH VLIEGTUIG VERBRAND. In Italië vatte een Italiaansch bombarde mentsvliegtuig op een hoogte van 600 meter vuur en stortte naar beneden in de sneeuw. Het lichaam van den bestuurder is nog niet gevonden. ALKMAAR, 25 Jan. Granen. Aangevoerc 2016 H. L. als 400 H.L. tarwe 11—12.75, 133 H.L. rogge 9.25—11, 328 H.L. gerst chev. 11—12.50, 695 H. L. haver 9—11.75 282 H.L. boonen, paarden- 13„ brume- ƒ36—42, citroen- (60—67.50, duiven- 16—20, witte- 57.50—60, 16 H.L. kar- wijzaad 120, 19 H.L. blauw maanzaad 143 H.L. erwten, groene (groote)) 23— 25, grauwe f 45—54, vale 41—44. BOVENKARSPEL (Station), 25 Jan. Uien, groote gele 4,50 per baal Aanvoer 17 baal. Roode kool 6.30—98.10 per 100 K.G. Aanvoer 4200 K.G. Gele kool 7.10— kool f 3.60 &4.60 per 100 K.G. Aanvoer 5300 'K.G. Spruitkool 3.30—3.40 per 1 - 5300 K.G, Spruitkbo! ƒ3.30—3.40 per 15 K.G. Aanvoer 16 zak. BREUKELEN, *25 Jan. Kaas. Ter marlet waren aangevoerd 16 wagens, met te zamen 611 stuks, gewicht pl. m. 4277 K.G. Prijs le soort 60—64, gestempelde f 6168 per 50 K.G. DEVENTER, 25 Jan. (Weekmarkt.) Boter, le soort 49—49.50 per 20 K.G. 2e soort 47—48 per 20 K.G. Eieren or 100 stuks 10—12. 's-HERTOGENBOSCH, 25 Jan. Boter. (Coöp. Roomboterfabriek). Aanvoer 15.100 K.G. Prijzen s hoogste 2.34, midden 2.29, laagste 2.22. LEIDEN, 25 Jan. Vee. Aangevoerd 5 stieren, 290—430 121 kalf- en melkkoeien, 2405.25 210 varekoeien, 190335 203 vette ossen en koeien, 230640, 0.90 a 1.20 per K.G. schoon 3 vette kalveren, 75 —155, 1 a 1.75 per K.G. schoon 117 nuch tere kalveren, 817 172 vette schapen, 39—50,/ 1.68 a 1.80 per K.G. schoon 280 weide schapen, 2941 634 varkens voor Londen, 18—43, 0.6Q a 0.64 per K.G. 513 biggen 813. Kaas. Aangevoerd 40 partijen. Prijzen Goudsche le s. 6468, 2e s. 60—65 J leidsche le s. 556 per 50 K.G. AMSTERDAM, 26 Jan. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 8.25—8.75, id. blauwe f 7.50—7.75, id. Eigenheimers f 77.25, id. Industries f 5.75 5 Friesche Borgers f 7—7.25 Drentsche Eigenheimers f 4—4.50, id. Roode Stal f 44.50. ELST (Bet.), 25 Jan. Fruitveiling van heden. Court Pendu, 18—22 ct., Boschappels 19—27 ct., Rabouwen 10—11, 1ste soort Bellefleurs 22—29 ct., 2de soort 16—20. ct., extra 33—35 ct., 1ste soort Goudreinetten 1930 ct., zoete Armgaarde 1718 ct., dubb. Benderzoete 17—18 ct., Huisman» 12 13 ct., alles per Kilo. UTRECHT, 26 Jan. Vee. Aangevoerd waren 600 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren f 190320, vaarzen f 200310, pinken f 80150, melkkoeien f 300470, kalfkoeien f 320490, vaarskoeien f 210— 350, magere kalveren f nuchtere kalveren f 18—22, magere varkens f 1750, biggen 3—17, magere schapen f lammeren f 28—38. Eieren 911 c. Boter f 1.35. DE UITBETALING DER RIJKS- PENSIOENEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Suring betreffende bespoediging van de in werkingtreding van art. 114 der pensioen wet 1922, heeft de minister van Financiën, de heer Colijn geantwoord, dat overwogen Petrus", in welke vereenigingen de kleinere wordt voor de betaling der pensioenen mede slagerijen en de verkoopers van het ge- gebruik te maken van den postcheque- en mecnte-vleesch georganiseerd zijn, berich- girodienst. In verband met de sluiting daar- teti dat zij niet deelnemen aan de actie der van en met de voorgenomen reorganisatie belanghebbenden bij vrijen handel en vrijen i van 's rijks betaaldienst kan omtrent de verkoop van bevroren vieesch hier ter stede. wijze van betaling der pensioenen nog geen j beslissing worden genomen. J Het bedoelde wetsartikel zal nader on. VISSCHERIJ. IJMUIDEN, 26 Jar. Heden waren aan de markt de vangsten van 21 stoomtrawlers en 4 loggers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.501.90, tongen f 1.801.50 per K.G., griet f 4728, gr. schol f 26—23, md. id. f 31—25, zetschol f 36—31, kl. schol f 28—25, 21—13, scharren f 22—8 per 50 K.G., roggen f 21—8 per hoop, vleet f 3.16 0.90 per stuk, pieterman en poon f 12, gr. schelvisch f 23.50—21.50, md. id. f 2118, k. md. id. f 17.50—16, kl. id. f 15.50—14, 15— 9.50 per 50 K.G., kabeljauw f 53—49 per 125 K.G,, gr. gullen f 16—13, kl. id. f 11.50 8.50, wijting f 117.50 per 50 K.G. ALKMAAR, 26 Jan. Vee. Aanvoer 7 paarden, 200425 19 koeien, 350450 49 nuchtere kalveren 1232 99 schapen, 4254; 14 magere varkens, 2530; 163 biggen ƒ12—22, 4 bokken en apiten 416. Boter per K.G. 0.951.30. Eieren per 100 stuks 911. HOORN, 26 Tan. Granen. Rogge ƒ10, tarwe 10—12.50, gerst 10—12, haver 1012 per 100 K.G-, groene erwten 15, grauwe erwten 4046, vale (groote) 40 47, bruine boonen 28—36, witte boonen 40, paardeboonen ƒ9, duiveboonen ƒ14 per H.L.mosterdzaad 2843 per 70 K.G.-, karwijzaad 6365, maanzaad 1719 per 50 K.G. HOORN, 26 Jan. Vee.' Aanvoer 14 nuch tere kalveren 8—20, 15 schrammen ƒ24— 35, 132 biggen 14—23, 53 schapen 45—55, iammeren 36—45. Handel goed. LEIDEN, 26 Jan. Boter. Prima fabrieks- boter 2.45, prima boeren- 2.452.60 per K.G. Met kleinen aanvoer en vluggen handel. Turf. Van 21 tot 26 Jan. aangevoerd 40.000 lange-, 13 per 1000 stuks. Vèrspringer J. Boot, 6.895 M. Hoogspringen zonder aanloop A- e*s. 1.433 M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6