A Dinsdag 29 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14649 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Jt Harde noodzaak. UIT DEN OMTREK. HEILO. KROMMENIE. UITHOORN. EGMOND-BINNEN. KROMMENIE. ZAANDAM. VOLENDAM. HOORN. HEEMSKERK. PURMEREND. Opticiens Koningstraat 10 Fabrikantem Haarlem Telegraphisch Weerbericht VINKEVEEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaiilaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de; le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag-; en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling.! Wellicht nog nooit heeft de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I van de Staatsbegrooting een beteekenis gehad als het gisteren gepubliceerde staatsstuk. Het schriftelijk verslag der Tweede Kamer slaat op de door het Kabinet in September aan geboden Staatsbegrooting. Daarna was de re geering twee maanden demissionair, zou naar aller verwachting niet meer terugkeeren en... eind Januari komt het herboren kabinet- Ruys met een antwoord op het verslag der zelfde Kamer, welke het op 26 October naar huis zond. 't Kan vreemd draaien in de politieke wereld! Inmiddels is de regeering zoo verstandig geweest om het antwoord aan te grijpen tot uiteenzetting van het program vn het derde Kabinet-Ruys. En het moet erkend, dat hier uit een veel mildere toon dan uit de Staats begrooting spreekt. Er zijn belangrijke verzachtingen aange bracht: het' harde besluit, om' de werkloo- zenondersteuning onder de Armenwet te brengenis opgeschort; de werkloozenver- zekering en cfe werkverschaffing zal in 1924 op den voet van 1923 doorgaan. Ook het financieel aspect is minder zwart; de ^lorzichtige minister van financiën durft, me J het oog op de gunstige resultaten der Indische ondernemingen, de opbrengst der Rijksinkomstenbelasting 10 millioen hoo- ger te ramen. Toch blijft de afgrond gapen; een tekort van 130 millioen op den staatsdienst is een afschuwelijk, iets en terecht zegt de regee ring, dat het een lands- en volksbelang van den eersten rang is om het gat zoo spoedig mogelijk te stoppen. Op al de voorgestelde middelen tot demping van den put zullen wij heden niet ingaan. Maar van een der be langrijkste en meest besprokene willen wij toch iets zeggen. Wij bedoelen het stand punt der Regeering ten opzichte van het be faamde art. 40 van het bezoldigingsbesluit. Eén goed ding valt hierbij te voren op te merken. De thans ingediende memorie van antwoord zal aan de Rijksambtenaren niet meer het recht geven te zeggen: „gij, regee ring, maakt van onze salarissen een sluit post op de begrooting; gij constateert het te kort en dekt dit met een deel van ons inkomen." De opzet der financieele beschou wing der regeering immers is thans zoo, dat in de bezuiniging op den staatsdienst de salarisvermindering van het Rijkspersoneel één der factoren is in de bezuinigingsreke- ning; maar de sluitpost -vormen de indirecte heffingen. En dit is billijk: het tekort immers moet door alle belastingbetalers worden aangezuiverd. Wat nu het standpunt der regeering te genover art. 40 betreft: de redeneering, dat er bij de bezoldiging van overheidspersoneel nooit "van een wederkeerige overeenkomst als tusschen twee gelijkberechtigde partijen sprake kan zijn, maar dat de overheid ten allen tijde het recht moet hebben al haar verordeningen, ook de salarisverordeningen, te wijzigen, is juist. Daar valt niets tegen in te brengen. Maar, de Regecring weet wel, dat wij hier voor een zeer bijzonder geval staan, 't Zijn niet de ambtenaren ge-, weest, die van de regeering de verklaring hebben trachten af te dwingen, dat hun sa laris ongewijzigd zou blijven; neen, zoo offi cieel mogelijk is uitgesproken en vastgelegd, dat aan de eenmaal toegekende salarissen vóór 1 Juli 1922, niet meer zou getornd wor den. En wanneer daarmee dan een staats rechtelijk monstrum is ontstaan, dan moet eerst openbaar de groote vergissing worden bekend en erkend. Dat hebben wij vroeger al eens betoogd en daaraan blijven wij vasthou den. De Regeering begint blijkens de me morie van antwoord al dien kant uit te gaan, maar nog niet voldoende. De bij de ambtenaren „opgewekte verwachting", is zoo maar geen hoop op zand gebouwd. Men wenschtc de regeering te houden aan een eenmaal gegeven woord. En in de memorie van antwoord begint het al door te klinken: het woord is wel. gegeven, maar het is niet te houden. De harde noodzaak van den toe stand van 's Lands financiën dwingt ook hen, „die zelf hebben meegewerkt om niet te verwezenlijken verwachtingen op te wek ken" tot den harden plicht om thans de in lossing van de beloften af te wijzen. De kwestie is geen theorie meer, maar droeve, concrete werkelijkheid! Dat is betere taal, dan tot nu toe van de Regeering op dit stuk is vernomen. Laat zij nog een stap verder gaan en rui terlijk de moreele verplichting erkennen; niemand zal haar dan aan het onmogelijke willen houden. Te meer niet, omdat vol gens de memorie van antwoord er goede hoop bestaat, dat de vertegenw.oordigers der ambtenaren in het georganiseerd overleg zelf niet meer absoluut afwijzend tegenover in trekking van art. 40 van hét bezoldigings besluit staan. Zoo ooit, dan is deze zaak er eene, welke slechts door overleg te régelen is! Gemeenteraad. (Vervolg.) Deze commissie bestaat uil vijf leden, zijn de een lid van het college van Burgemeester en Wethouders, door dat college aan te .wij zen en vier leden van den Raad, door dén Raad te benoemen. Voorts worden aan de commissie toege voegd 'als adviseerencte leden een lid aan te wijzen door de Tuinbouwvereeniging „De Vooruitgang", te Heiloo, een lid aan te wijzen door de Tuinbou wvereeniging „De Eendracht" dus", te Heiloo en een lid aain te wijzen door de Tuinbouwvereeniging „D, Eendracht", te Heilo. Bij de aanvrage legt de belanghebbende over een door hem ingevulde en onderfee- kende vragenlijst, volgens liet door Burge meester en Wethouders vast le stellen formu lier; de belanghebbende is verplicht de com missie voorts alle inlichtingen te verstrekken, die de commissie voor de beoordeeling der aanvrage verlangt. 3. I)e commissie beslist over de al of niet toewijzing en over de kwaiitunvs van de tc verstrekken mest. 4. De commissie oefent voortdurend toe zicht uit of de meststoffen naar behooren, voor het doel, waarvoor ze verstrekt zijn, worden gebruikt en of er op eenigerlei reden aanleiding bestaat de ontstane schuld onmid dellijk terug te vorderen. Zij geeft van haar l>evindingen kennis aan Burgemeester en Wethouders, met haar advies omtrent al of niet terugvordering. 5. Burgemeester en Wethouders houden voor rekening der gemeente een administra tie, waaruit de stand van de loöpende voor schotten blijkt. De heer 'Maas Geestermaas zegt, dat het zeer juist is, dat het voorstel van den heer Vahl sympathiek werd ontvangen, doch spr. was ia den aanvang eenigszjns gereserveerd, beïnvloed als spr. was door een couranten bericht over den, hooibouw aan den Langen- dijk. In dit bericht werd gewezen op de enorme winsten, die deze koolbouwers ma ker,. Er werd aan toegevoegd, dat ze hun be drijf zoo moeten inrichten, dat ze een paar kwade jaren kunnen verdragen. Spr. is toen geweest hij den Rijksiuinbouwcónsulent, den heeT Haze'oop, die verklaarde o. a. dat liet jaar 1923 onbekend was in de annalen van Kennemerland. Spr. zal zijn stem aan het voorstel geven, omdat de gemeente Heiloo ten, nauwste betrokken is bij het tuindersbedrijf. Ook de heer Obdam zegt, dat hel hem niet moeilijk valt, zijn stem aan dit voorstel te geven. Spr. zou er echter niet voor zijn, dat bij de veiling gedwongen werd de gelden af te geven. Spr. is van meening. dat een creddet van 5000 de draagkracht der gemeente niet te boven gaat. Wanneer de oogst goed is. komt hel geld zeer zeker terug; we moeten den, menschen vertrouwen geven. De heer v. d. Vall zegt met verwondering den heer v. 't Veer te heblzen gehoord,die legen het voorstel is en toch is bij de vorige verkiezingen de vraag naar vóren gebracht: „wie heeft de tuinders geholpen" en toen heeft de Vrijzinnig Democratische partij ge zegd: ..dat hebben wij gedaan" en dé beer v. 'h Veer is, als spreker zich niet vergist, vrij zinnig democraat. De heer Vahl zegt, dat Duilschtand zich weer ;<1 de rij der afnemers wil scharen en dat de vooruitzichten zeer gunstig zijn. Na nog eenïge stemming stelt de voorzitter voor, de voorwaarden van den heer Vahl in stemming te brengen. Het voorste! wordt met op 2 na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemden de hoeren Haider en van 't Veer. Het voorstel tot 't aangaan van een geld- leen'Mig groot 5900 wordt daarna aangeno men. Tol'leden van de commissie in déze zaak werden benoemd de heeren-.L J. Vahl. .1. Sèn- gers. v. d. Vall,- en als voorzitter een lid van het' college van B; en W, en we] de voorzitter van den raad. i De voorzitter hoopt vervolgens, dat dit nu geniomen besluit moge strekken tot zegen van den tuïrioersstaind. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd de heeren .1. Sengers, C. Bakker en J. J. Vahl. Het voorstel tol het aangaan van een kas-, geldteeiiing lot ten hoogste 20.000 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde komt nu een voorstel tot aan koop vatu grond. Op voorstel van den voor zitter gaat de. raad in besloten zitting. Na heropening komt bovenstaand voorstel Ier tafel en wel om te koopen, een hoekje gr,,lui van den heer K. Horst, le Heiloo, tegen den prijs van 290. Di heer Sengers spreekt er zijn verontwaar diging over uit, dat op de vuilnisbelt, hoewel nu afgesloten, ntog geregeld vuil wordt neer geworpen. De heer v. d. Vall vraagt of het niet mo gelijk is, dat de menschen nog onkundig zijn van'de afsluiting en opheffing van de vuilnis belt. •De voorzitter zegt politietoezicht toe. De aankoop wordt daarna goedgevonden. Ijl behandeling komt nu de. bespreking over het aanleggen van paden in de boschterreinen aan de Nieuwe laan. B. en W. gaan van '1 .«tee uit, dat zoo zoo tafel mogelijk hout wordt weggehaald, ook met het oog op hel bouwrijp maken van liet terrein, want enkele menschen wil len hel hout laten in hum luim. Bovendien i-s het plan de aanstaande bouwers er op te wijzen, het hout zooveel mogelijk te laten staan. Op de vraag van den heer Obdam „of hel flan is do paden te verharden, zegt de voor zittel',' dat het idee is zandwegen aan le leg gen en deze te houden voor wandelwegen,, anders komen er fietsen en motorfietsen op en dat is niet gewenscht. De héér Vrijberg dankt voor liet spoedig in orde maken van het ontwerp en de teekening voor den aan',eg. Spr. zou er spoedig aan wil len laten beginnen, om de werktoozen le werk té stellen. De beer v. d. Vall zegt, dat naast, de bedoe ling werkverschaffing voorzit verfraaiing van Heiloo en dat kan daar bereikt worden. De heer Vahl vraagt, of de "opzicliIer van de gemeente deze teekening alleen gemaakt heeft'of ook heeft laten zien aan een tuin architect, Het plan is van te groot belang voor Heilo, dan dal er zoo op ingegaan moet woTden: Zijn de paden er eenmaal uit. dan zijn ze er niet meer in te brengen. Met allen eerbied voor de kennis van den opzich ter gftooft spr., dat het advies van een t>e- kwaam tuinarchitect toch wel gewenscht was in hét belang van Heilo. Het voorstel van den heer Vahl wordt aan genomen, waarna tot uitvoering zal sworden overgegaan.. Di' heer. Vrijburg zou willen dal het hort cat staat ter plaatse waar het nieuwe raad huis komen moet met het opschrift „bouw terrein te koop" weg wordt genomen, om eerst een beslissing te nemen im zoke. den. bo-uw van een nieuw raadhuis. Op de' vraag van, den heer Vrijburg, of de tijdsomstandig heden waarom indertijd de-houw wem .-een nieuw raadhuis werd uitgesteld zoodanig ver anderd ziin. dal nu lot den bouw kan wor den overgaan zei de voorzitter, dat de tijds omstandigheden nu zeker veranderd zijn een raadhuis, dat toen 50.000 zou gekost heb ben; kan nu voor 30000.- gebouwd wor- KROMMCNlt ASSf NpCt.PT ZAANDAM tkitzyi/e Oitlifd* t,mmm voorgedragen primaire weg mm— door de Commissie gewenscht* primaire weg Hierboven geven wij de reproductie van een kaartje der Zaanstreek, waarin staat aan gegeven de door Ged. Staten voorgestelde primaire hoofdweg, ter oplossing van het wegenvraagstuk in de Zaanstreek. De linksche stippellijn duidt den voorgedragen primairen weg aan. Deze weg wordt door de commissie, welke is benoemd uit belang hebbende gemeentebesturen uit de Zaanstreek, geen goede verbinding met Amsterdam geacht en ten zeerste aigekeurd. Zij beeit dan ook aan de Provinciale Staten een ver zoek gericht, waarin zij haar bezwaren uiteenzet, en er op aandringt de goedkeuring aan dit voorstel te willen onthouden. Tevens heeit zij een beteren primairen weg aangeduid, welke hierboven is aangegeven door een dikke zwarte lijn. 't wel eens het geval was. Mogelijk, dat hél <ieh maar daar staat tegenover dat de be lasting penningen niet meer zoo vloeien als verschil niet zoo groot zal zijn, want zijn de menschen niet meer zoo kapitaalkrachtig, er zijn er in de laatste jaren veel in Heilo ko men wonyn. De heer v. d. Vall zegt, dat liét raadhuis, zooals hel nu is, zelfs niet meer aan de meest primitieve edschên voldoet. Spr. licht door voorbeelden <?en en ander toe en gelooft niet. dat de belasting door den bouw van een nieuw raadhuis behoeft te worden verhoogd, want ook het oude gebouw heeft nog waarde. De burgemeester zegt onderzoek toe, waar op de heer Vrijburg zegt. dat wanneer 't niet langer dan een, paar maanden duurt, wel even gewacht kan worden. Wegens het vergevorderde uur wordt de be handeling van de Bouw- en Woningverorde ning tot de volgende vergadering uitgesteld. Hierna sluiting. Gemeenteraad. (Vervolg.) Ingekomen was een adres van den heer P. de Jong, smid, Heiligeweg, met verzoek om ontheffing van art, 38 der Bouwverorde ning. De heer Ten Wolde wilde voortaan B. en W. laten beslissen, maar bij weigering de zaak in den Raad te brengen. De voorzitter wees zulks af. Besloten werd dat B en W. steeds derge lijke verzoeken zullen voorzien van prae- advits. Een adres van het bestuur der R. K School om vergoeding eener overtollige leerkracht gedurende het tijdvak 1 April 'ss 5 Juli '23, welke leerkracht tengevolge van een onduidelijke wetgeving abusievelijk w«s aangesteld ging voor nader onderzoek naar B. en W. 't Gevraagde bedrag is 1463 Ingekomen was een schrijven van den ontvanger der directe belastingen, dat ge noemde heer voortaan het geheele jaar den 2en en 3en Donderdag zitting houdt ten ge meentehuize. Verder nog de goedkeuring van Gedep. Staten van het bfesluit tot het aangaan eener kasgeldleening groot 20,000, tegen 7 pCt. en de goedkeuring door genoemd college van de verordeningen op de schoolgelden en de brandweer. Als laatste ingekomen stuk werd genoemd een adres van de aannemers der kademuur langs der, Nauernaschen Vaartdijk waarin •deze voor extra-werk een bedrag van J 30.957,78 vragen. Het adres werd verwezen naar B. en W.; de voorzitter verklaarde reeds dat het prae- advies voor B. en W. zeer ongunstig zou zijri. Punt 1 der agenda; Ingekomen stukken, was eindelijk afgehandeld en punt 2; Voor stel tot intrekking der verordening op de heffing en invordering eener belasting op i vrachtautomolielen en altobussen was der halve aan de orde. Het voorstel werd goed gekeurd, omdat de koninklijke goedkeuring toch niet verkregen werd. Punt 3. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning Blok 8. Goedge keurd. Punt 4. Voorstel tot het verleenen vén eervol ontslag aan den havenmeester N. Jonker. Goedgekeurd. Punt 5. Verordening tot instelling van verhaal van pensioenbijdragen. Besloten werd 3 pCt. te verhalen op het ambtenaren- pensioen en 1 pCt. op het weduwen- én weezenpensioen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1924. Punt 6: Vaststelling van het Kohier der Zakelijke Belasting op 't bedrijf dienst 19!M. Werd vastgesteld in totaal op 17,304. Punt 7. Voorstel tot aankoop van grond voor straataanleg. B. en W, stelden voor een percel grond van 90 bij 60 M. te koopen van den heer H. Reyae Dz. tegen den prijs van 1 per M2, waardoor het Blok ver lengd kon worden. Verschillende leden voerden over dit punt het woord en bijna eenstemmig, uitgezon derd de heer Van Vliet, was 't oordeel, dat B. en W. reeds te ver gegaan waren zonder den Raad te kennen. De heer Mooy pleitte voor den aanleg van een weg HeiligewegStation, terwijl de heer Schut, goed bouwtererin wist aan den uitweg: (het land van de wed. Van Harlingen. De voorzitter meende, dat we op t Blok reeds duurder grond, nl. tegen 1.10 de vierk. M. gekocht hadden en dat B. en W. niet anders konden handelen, wegens 't be lang van derden, 't Land van mevrouw de wed. Van Harlingen was niet te koop en cut land lag in de juiste richting der uit breiding. De stemming in den Raad was somber en omdat in deze kwestie verschillende namen genoemd moesten worden, wat in het open baar minder gewenscht was, werd de open bare zitting geschorst. Na de heropening werd het voorste) van den heer Schiet, deze zaak aan te houden, aangenomen, met de stemmen van mevr. Ofman—Haan en de heeren Baars, Van Vliet en Ten Wolde tegen. Punt 8: Benoeming van een havenmeester. De benoeming geschiedde niet, omdat er maar twee sollicitanten waren, - waarvan één een caféhouder was, die het ambt niet mag bekleeden. Een nieuwe oproeping zal geschieden. Ten slotte deelde de voorzitter mee, dat B. en W. de standplaatsen voor de a. s. kermis in de Pinksterweek hadden verpacht voor een gezamenlijk bedrag van 3300. De plaats voor de stoomcuroussel was, wegens te lage inschrijving nog open. Een herver- pachting moest daarvoor nog plaats hebben. Hierna sluiting. R. K. Ggmnastiekoereeniging. Alhier is een R. K. Gymnastiekvereenjging opgericht met aanvankelijk 27 leden. Een voorloopig bestuur is gekozen en zal op een volgende vergadering definitief wor den benoemd. Als gymnastieklekler zal fun- geeren onze plaatsgenoot Jac. Hagendoorn. Drankbestrijding. Zondagavond hield het Kruisverband zijn jaarvergadering, die vrij goed bezocht was. In zijn openingswoord uitte de voorzitter de gewone wenschen van het nieuwe ja-ar. De nauwkeurige notulen werden na lezing goedgekeurd, waarna cle secretaris een keurig versiag uitbracht over het afgelno- pen jaar. De rekening van den penningmeester werd door de heeren Tervoort en Zentveld onderzocht en in orde bevonden met een batig saldo win 28,27 De heer 1''. v. d. Berg bracht vervolgens een versiag uit over do laatste a'gemecne vergadering. Voorzitter en secretaris werden bij accla matie herkozen. De geestel. adviseur wensch- te beide heeren geluk. Het verheugde hem, dat zij hunne functie weder wilden aanvaar den, al was hun taak niet zeer dankbaar, daar de vruchten van hun arbeid niet talrijk wa ren: hij hoopte echter, evenals de voorzitter, dat de vereeniging wel weer tot boogereu Uloei zou komen. Besteld werden eenigc exemplaren van den Sobrictas-almaiiak, terwijl zich 5 nieuwe abon- né's voor. „De Kruisbanier" opgaven. -Bestolen werd een drietal metalen reclame platen Ie koopen en deze in de gemeente te plaatsen. Aan de Vincentius-Vereeniging zou gevraagd worden ook drankbestrijderslectuur in haar bibliotheek op te nemen, waarvan de iiteïs zullen opgegeven worden. De Eerw. adviseur deelde mede, dal hij bin nenkort een bijeenkomst voor alle vereenigin- gen wilde beleggen, orii eens te spreken over het a.s. Eucharistisch Congres. Nadat de leden hunne belofte voor liet nieu we jaar weder hadden afgelegd en nog een lied gezongen was, sloot de voorzitter de verga dering. Volksbond. De R.-K. Volksbond zal a.s. Woensdag zijn jaarvergadering houden. Op de agenda komen voor, behalve verschillende verslagen, verkiezing van drie leden van het bestuur, bespreking Schulpweg, schoolgeld regeling, enz. Beroepen. Ds. Le Gras, van Egrnond aan den Hoef, is beroepen bij de Waalsche ge meente le 's Bosch. Gemeenteraad. A.s. Vrijdag, voormiddag, zal er een raadsvergadering worden gehouden. Een gelukkige. De directie der autobuson- Cferneming Krorninenie-Zaandam, de z.g. „Blauwe", had kort geleden premies uitge loofd voor degenen, -die in bepaalden tijd de meeste tienrittenomstagen inleverde. De pre mie van 100 (de hoogste) viel ten deel aan een Krommenieër,. die voor een bedrag van f 83.47)4 aan omslagen inleverde. Den ge- 'kige proficiat 1 Brand. Volgens de niéuwe verordening van de Brandweer, wordt het geheele dorp niet meer bij eikaar getrommeld, wanneer er brand is en t.och was er belangstelling ge noeg bij den brand aan den Heiigeweg in de schoenmakerij achter de wed. Bas; of alle brandweerlieden op tijd waren opgeroepen volgens de nieuwe bepalingen, we zijn hier van -niet overtuigd.-Gelukkig weren evenwel twee spuiten met de noodige manschappen spoedig gearriveerd en bestreden met kracht den feilen brand, die tot de schoenmakerij be perkt bleef. Dat men bij 't blusschen voor zichtig moet wezen, wanneer 't water op -de clectrische geleiding komt, ondervond een blu-sscher, die, toen de vlammen weer ©enigs zins oplaaiden, een emmer water in de bran dende hoop wierp en een duchtige schok voelde. Interpellatie. Het nieuwe raadisKd F. F. Banshuijsen, dal a.s. Dinsdag zal worden ge ïnstalleerd, heeft een interpellatie aange vraagd, naar aanleiding, dal aan de pers „om bezuinigingsmaatregelen" de stukken met meer kosteloos worden verstrekt. De heer Ranshuijsen, die zelf meer dan 30 jaar achter de pe.stafel heeft gezeten, en nu zijn plaats omwisselt, had geen schoonere ge legenheid om de belangen der pers te behar tigen en zijn collega's zullen hem dankbaar zijn. Vergadering. Door den R.K. Volksbond is op 5 Febr. a.s. een huishoudelijke vergade ring uitgeschreven, waar naast het zakelijke gedeelte der agenda, de heer van Dielen uit Haarlem zal komen spreken over -het ver zekeringswezen. Brand. Zondagnamiddag om 6 uur ont stond er brand in het woonhuis van de -bak kerij ..Het Hoekje" Czarinastraat. Spoedig was men hel brandje meester met hulp van buren handen, de uitgerukte brandweer be hoefde geen dienst te doen. Hel brandje was ontstaan door het omvallen van een petro leumkacheltje. Eendeneieren. In het afgeloopen jaar zijn aan de eierveiling aangebracht 8,981,157 eieren met een opbrengst van 496,288. De gemiddelde Jegproductie per eend per jaar was ongeveer 111 eieren. Van 1000 eenden heeft dr. Te Hennepe in 1923 cijfers laten, verzamelen. Deze cijfers toonden aan, dat het bedrijf in het aigeloopen jaar met verlies heeft gewerkt. Personalia. De ambtenaar aan de Rijkswerkinrichting B. Blom, alhier, is met ingang van 1 Maart a. s. overgeplaatst naar Den Haag. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-verordening tot wijziging van de verordening betreffen de de politie op openbare wegen, plaatsen, wateren en werken. 's Rijks Normaallessen. In een vergadering van belangstellenden benevens van B. en W. uit verschillende gemeenten in West-Fries land is een motie aangenomen, waarin den Minister van Onderwijs met aandrang wordt verzocht, niet tot opheffing de,r Normaal school in Hoorn te willen overgaan. „Volksonderwijs" zal de verdere actie voe ren, afgescheiden van de bemoeienissen der gemeentebesturen.. Auto verbrand. De melkauto van den heer Zwanenburg is na aankomst in de garage van den heer J. S. door zelfont branding grootendeeis vernield. Aangezien de garage van hout is gebouwd en een ge deelte ingericht is voor hooiberging, liep het hooi, zoomede de garage groot gevaar door de uitslaande vlammen aangetast te worden. Tijdens de pogingen om 't brandende rijtuig in de open lucht te brengen, liep de be stuurder J. R. nog brandwonden op. Met behulp van voorbijgangers is het toch gelukt het voertuig buiten te brengen en de vlammen ten slotte met zand te dooven. Fiets niet teruggehaald. In begin Novem ,ber werd bij een rijwielhandelaar een rijwiel gestald. Tot op lieden werd het nog niet te rug gehaald, heigeen doel vermoeden, dat hel van misdrijf afkomstig is. Proces-verbaal. Tegen C. K. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 20 der motor- en rijwiel wet. Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de Gemeenteraad in vergadering bij een. Aanwezig waren alle leden. De voor zitter, Burgemeester Cramwinkel, opende de vergadering, vroeg en verkreeg goedkeuring dat er 2 punten op de agende werden inge- lascht, n.m. onderzoek der geloofsbrieven van den heer Tijdens, en een verzoek van „Kindervoeding om 1000 meer subsidie dan was toegekend Daar de Raad voor het eerst in 1924 bij een was, hield de voorzitter een Nieuwjaars rede; de beste wenschen voor de toekomst uitend en de leden toewenschend dat allen op het eind van het jaar nog hun plaats in den Raad zouden bezetten. In het afgeloopen jaar was heel wat ver andering in het Gemeente Bestuur gekomen. Eerst veranderde het vanVoorzitter, door het heengaan van den heer Kooiman als burgemeester. Het aanschijn van den Raad, veranderde door de verkiezing van verschil lende nieuwe leden en hit vermeerderen van het aantal. Het Dag. Bestuur werd geheel vernieuwd. Spr. hoopte, dat dit alles geen nadeel voor de gemeente mocht zijn, doch met medewerking van ambtenaren en secre taris spoedig geheel volwaardig zou mogen zijn. De financieele toestand der Gemeente baart veel zorg om tot vermindering der las ten te geraken. De circa anderhalf millioen Barometerstand 9 uur v.m.' 775. Stilitaiwk OPGAVE VAN» J. J. WEBER ZOON Medegedeeld door bet Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.3 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 747.8 m.M. t« Akureyri. Naar waarnemingen in den morgen van 29 Jan. tot den morgen var. 30 Jan. Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuide lijken wiad; nevelig tot zwaar bewolkt; wei nig of geen regen; ïes zachter. groote schuldenlast der gemeente, brengt met zich dat per jaar aan rente en aflossing circa J 160.000 noodig zal zijn. Alleen voor dat, wat in 't belang der burgerij noodzake- lyijk is zonder geldleeningen moet worden aangegaan. Ook de voorziening in de werkloosheid is een voortdurende dagelijksche zorg voor den raad. Moge in 1924 een vruchtbare samenwer king heerschrn met erkenning van ieders in zichten en dat men niet aan elkanders goe de trouw twijfelt. De heer F. Middelhoff, als oudste raadslid dankt namens zijn medeleden voor den ge- lukwensch door den voorzitter geuit, zegt gaarne de medewerking van den Raad toe ook inzake de financiëele zorgen en hoapl dat in 1924 een werkzaamheid zal getoond worden waarop men op het einde van dit jaar met genoegen zal kunnen terug zien. Bij de behandeling der ingekomen stukken wordt besproken de gasprijs van 6 cent. De heer Katnijzen trok zijn voorstel, om den prijs van 6 cent boven de 26 M3 te stellen, in, daar hem gebleken was, dat juist de meeste der minst gesitueerden minder Jan 25 M3 verbruiken. De heer Tademé, vraagt bij de berekening van het, voor in aanmerking komen van gai van 6 cent, rekening te houden met hem. die reeds vroeger veel gebruikten. Weth. Schippers zegt toe, het in de gas- commissie te zullen bespreken. Het verzoek om het dak van de Lagere School af te staan voor de vrijwillige lucht vaartdienst werd aangehouden. Na onderzoek der geloofsbrieven vsn den heer Tijdens werd op adviesvan de c->c,- missie tot toelating besloten. Besproken werd het advies van „Kinder voeding' om J 1000 meer subsidie, om aan een 100-tal, die daarvoor in aanmerking ko men, een glas melk en een broodje meer te geven per dag. Mevr. SchreuderWijker zon er nog wat bij willen doen om den kinderen een warm middagmaal te verschaffen. Verschillende leden raden dit af en vinden het voorstel te ingrijpend om dadelijk te be handelen. Na verschillende besprekingen werd be sloten, aan wie het noodig had, het tweede gias melk te verstrekken en in de volgende vergadering op dit punt terug te komen. Inzake het adres van 170 marktbezoeken omtrent het plaatsen van een caroussel, werd besloten, voortaan op het Stationsplein een kleine inrichting in de hoek bij Kooiman te plaatsen, terwijl de wagens op een ande ren plaats moeten staan. Voorstel om den Purmerslcenweg te a«- phalteeren wordt besproken en na verschil lende discusiën aangenomen, hetgeen vooral door de werkioozen zal worden verricht. Dc kosten hiervan zullen 20.000 bedragen, waarvan 4000 uit de voorziening in werk loosheid zal ten goede komen. (Wordt vervolgd). Propagandaclub St. Petrus. Donderdag avond hield de Propagandaclub St. Petrus een groote openbare propagandavergadering. De V oorzitter opende met gebed en wel kom, in 't bijzonder aan den Zeer Eerw. Deken, den Wel Eerw. Adviseur Kap. Hesp en aan Kap. Busschen, dc beide sprekers de heeren Joh. en F. Lem van Amsterdam. De heer Joh. Lem behandelt het als on derwerp opgegevene „Christus" en toont aan uit de oude profetiën en voorspellingen en verder uit de voorspellingen van Chri. 'us zelf de Godheid van Christus. De heer F. Lem geeft een beschrijving van Dr. Schaepman en spoort aan tot'navolging in Gelooi en Liefde en werkkracht. Onder dank sloot de Voorzitter met gebed. R.-K. Voetbal. Zondagmiddag speelde voor de competitie Vinkevecn I thuis legen O.K.V. 3 van Utrecht. Het veld was in geen besten toestand en speelde zeer zwaar. O.K.V. was met s'echts 9 man opgekomen en kon niet verhinderen,, dat tegen hen 13 gonltje* werden gemaakt, terwijl zij het net niet kon den vinden. 130 Voor Vinkeveen bet is den hoogslen uitslag, die hen ooit ten deel is ge vallen. Het is van den compr-litielrirler van den R.-K. Utreehtschen Bond geen goede ge- dachle geweest O K.V. in de 3e klasse B m te deelen. Tegen U.F.C. 2 verloor deze zwakke club pok met 110. Eendendiefstal. De 23-jarige H. J. v. d. L., tegen wien wegens diefstal van eenden 5 maanden gevangenisstraf werd geëischt, met aftrek van het voorarrest, werd bij de uit spraak conform den eisch veroordeeld. Eerste hulp bij ongelukken. Verleden week werd in het Palronaatsgebouw de Eer ste cuirsus gegeven voor Eerste hulp bij on gelukken, door den gemeentegeneesheer Dr. J.J. M. Pierrot, voor mannen. Deze cursus gaat uit van de leden van het Wit-Gele Kruis en heeft ten doel hij ongevallen spoedig op de gepaste wijze de reddende hand te kunnen) bieden De cursus werd door 27 personen bezocht. Donderdagavond a.s. heeft de tweede cursusavond plaats, des avonds 7 uur, in het Palronaatsgebouw. Zij. die den cursus nog wenschen te volgen, kunnen zich uiterlijk a.s' Donderdagavond hiervoor" r.og opgeven. Jonge mannen, die toch jfl dit jaargetijde werkloos zijn, raden wij aan dezen cursms. voor een ieder, leerzaam, te volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1