SPAARNEBANK PRESBURG'S SCHOENEN Verbetering van den Rijks weg Haarlem-Leiden. GOED CHIC GOEDKOOP N.V. „DE TIJDGEEST" Woensdag 30 Januari 1923 46ste Jaargang No. 14650 i Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. - Eerste blad. I Geweld! '0? srp- „Het duistere punt." GEMENGD NIEUWS. De Teyler-zaak. BENNEBROEK. Aile BANKZAKEN Alle EFFECTENZAKEN. Alle ASSURANTIEZAKEN. Spaarbankboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. UIT DEN OMTREK. hebben iels aparfs en zijn VOORHOUT. NOORD WIJK. HAARLEMMERMEER. VELSEN. IJMUIDEN. BEVERWIJK. LEIDEN. J. J. YVEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem DINSDAG 29 Januari 1924 Prijs van f 10.000 16410 1000 3732 19281 400 1783 9992 10086 15180 19984 200 3154 18917 19736 100 2083 2183 4216 6561 6580 6967 118671327514371 17026 17579 Telegraphiscb Weerbericht. Do superieure grondstoffen van FRANKEN'S MELK- ESROOD garandeeren U de hoogste voedingswaarde. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel B:j contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de lc Pagina's 60 ct. per regel, \raag* en aanbod-advertenticn 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Op denzeifden avond, dat Mussolini te 'Rome een verkiezingsrede hield, sprak onze Nederlandsche Napoleon, dr. Verviers, te Amsterdam voor de studenten der hoofd stad. Merkwaardig samentreffen! Dr. Verviers betoogde, dat het materia lisme de hoofdoorzaak is van de huidige decadentie. Daaruit komen, volgens hem, jvoort de democratie, het socialisme en de klassenstrijd. Huisgezin en maatschappij worden in het tegenwoordige materialisti sche leven bedreigd. In ons land, waar de geest van een Jan Salie vaardig is geworden |over velen, geldt dit meer dan waar ook. |Bij ons kennen wij geen familieleven dan jtusschen man en vrouw en de onmondige kinderen. Een vaderland hebben wij niet en wij zijn weerloos. Het beste was nog als wij de souvereiniteit aanboden aan Enge land, Frankrijk of desnoods Albanië. Een réveil is alleen mogelijk door terugkeer tot den christelijken Godsdienst, op welks ge boden onze Westersche cultuur gegrondvest Is. De teekenen van zulk een terugkeer zijn trouwens reeds waar te nemen. In het fami lieleven moet het vaderlijke gezag hersteld worden; de heerschappij van den man zal daardoor weer versterkt worden, j Het herstel van het vaderland moet ge paard gaan met'éen geheele hervorming van onze staatkunde. Spr, pleitte voor het her stel van een meer persoonlijk, sterk bewind. Van de manieren om zoo'n herstel tot stand te brengen, gaf dr. Verviers de voorkeur aan het geweld, dat meer uitwerking heeft, dan het overtuigen. Ziedaar een staalkaart van diverse mee ningen, als bonte mengeling van gezonde en ziekelijke verbeeldingen. Het meest treft de tegenstelling tusschen het opkomen voor een hernieuwing der maatschappij door de zegepraal van de christelijke beginselen eenerzijds en de negatie van het hoogste ge bod der christelijke leer, de naastenliefde, anderzijds. Dezelfde man, die opkomt voor de geboden van den christelijken godsdienst negeert de uitspraak van den Christus: „doe het zwaard in de scheede; want allen, die met het zwaard omgaan, zullen door het zwaard omkomen." En dat geldt niet enkel voor den strijd met materieele, maar ook voor dien met geestelijke wapenen. Het Christendom heeft zijn invloed enkel door het stellen van verheven voorbeelden en het overtuigende woord van zijn geloofspredi- kers verkregen. Door voorbeeld en overtui ging alleen zal ook weer een nieuwe maat schappij gegrondvest moeten worden. De vergadering, waarin de heer Verviers gisterenavond sprak, heeft zelf de onhoud baarheid van diens stellingen aangetoond. Onze Nederl. Mussolini versmaadt alle po ging tot overreding; hij constateert slechts en eischt voor zijn woord onvoorwaardelijk geloof, zonder bewijs zijnerzijds. Zoo decre teert hij: democraten vormen een klein deel in de bevolking en dat bestaat uit hen, die niet op eerlijke wijze hun brood verdienen.. En het gehoor lacht. „Wij^ worden thans geregeerd door een parlement, waarin 51 dwazen aan 49 wijzen den mond snoeren.... En de gehoorzaal buldert. „Een vrouw moest eigenlijk nooit voor het gerecht mogen komen zonder haar man, die haar h^er en meester is".... Het studen- tenpubliek loeit. „Het parlement moet bestaan uit vertrou wensmannen van het volk en niet worden gevormd door de leugens van het algemeen kiesrecht".... En de vrije Nederlandsche jongelingschap protesteert luid. „De gewenschte dictator kan er niet ko men langs den parlementairen weg. Heeft de jeugd nog energie, dan zal ze zich niet bekommeren om de Grondwet; want ze heeft maling aan wat de een of andere Jan Klaassen in de Grondwet heeft gezet" Pe discipelen der Amsterdamsche hooge- school rijzen op en prótesteeren luider en heftiger. „Binnenkort zal hier het geestelijk brood worden uitgedeeld door de moordenares, Germaine Berton".... Geroep: Schande! Hevig tumult. De spreker kan zijn rede niet beëindigen. Van een ordelijk debat is geen sprake. De politie moet er bij te pas komen. En onder het geroep: „Daar heb je het geweld" ging de bijeenkomst uit elkaar. Ziedaar het beeld van wat een onbekook- ten en besuisden organisator bereikt; zie daar, waartoe wij zouden komen, wanneer menschen als dr. Verviers moesten aange ven „de wegen tot nationaal herstel." Geweld is gebrek aan kracht, gebrek aan kunde, gebrek aan beleid. Daarom zijn er in dezen decadenten tijd zooveel gewelde- Voor den inhoud van „„„c müriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Voorhout, 28 Januari 1924. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zouden wij over eenige plaats ruimte beschikken in Uw geëerd en veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Ten bate der Haarlemsche R.K. Vereeni- ging vacantiekolonies, wordt op 4 Februari een uitvoering gegeven door de R.K, Studen- tenclub A. G. A. B. te Leiden. Opgevoerd wordt „Het duistere punt." Van hooggeachte zijde schrijft men ons het volgende: Het is al haast een menschen-geslacht ge leden, dat eenige katholiek studenten, leden van Sanctus Thomas Aquinas te Amsterdam, in verschillende plaatsen van ons land op treden om met een allerkostelijkst blijspel niet alleen den menschen een avond van ge- not en ontspanning te brengen voor de tot- standkoming van het Sanatorium voor long- 1 lijders. Ja, wat is dat al lang geleden! Die toen op het tooneel stonden, en zich daar op hun plaats toonden, zij bezetten thans, met eere, hoogleeraarsstoelen aan onze Uni versiteiten, directeurszetels aan onze bank instellingen! Maar in de studentenmaatschappij, als ik ZIJN VERDIENDE LOON, De „Planter" vertelt van een assistent »p een onderneming in Tapanoeli (Java) "den f 10 op zijn maandsalaris gekort werd door zijn administrateur omdat dc assis tent herhaaldelijk in gebreke bleef, zijn waschman te betalen. Den dag na ontvangst van dit gekorte salaris bracht de assistent zijn vuile was op het kantoor van den ad ministrateur, omdat die zich blijkbaar zoo voor zijn waschgoed interesseerde. Het grappige jongmensch werd onmiddel lijk wegens „liederlijk gedrag" ontslagen en zal niet kunnen beweren, dat hij onredelijk behandeld ia. Aan de R. K. Parochianen der St. Bartholomeus-Parochie te Voorhout. Uit de stemming der op Zondag 27 Jan. j.l. gehouden vergadering der leden van den „Stille Omgang" in 't St. Bartlholomeus- Patronaat, alhier, bleek, dat hier ter plaatse behoefte bestaat aan het oprichten eener zelfstandige vereeniging „Stille Om gang", afdeeling Voorhout, en zich af te zonderen van de afdeeling Hillegom, waar aan op het oog'enblik de Jeden alhier, ondergebracht zijn. Welke reden hiertoe zijn, zullen wij U even trachten duidelijk te maken. Volgens de gegevens, d.ie wij gisteren machtig konden worden, zijn er ongeveer 56 leden van Voorhout ondergebracht in de afdeeling Hillegom, naar ons oordeel vol doende om zelf een afdeeling op te richten. Vraagt men of degenen, die aan den „Omgang" deelnemen, allen lid zijn, dan komt men tot de conclusie, dat dit geen zins het geval is. De meeste personen gaan mee op kaarten van anderen. Waarom? Omdat zij tegen de kosten opzien? Neen, integendeel, wanneer hier meer reclame voor de goede zaak gemaakt werd, zou men een ander resultaat zien. Het is hier zeer zeldzaam, dat men over den „Stille Omgang' hoort praten. De mees te personen weten niet tot wien zij zich wenden kunnen om lid te worden. Dan wordt er door velen gezegd, bezwaar te hebben, om te voet te loopen van Haar lem naar Amsterdam. Is dit een reden om zich niet aan te sluiten bij de bovengenoemde vereeniging? Of spreekt men dit om zich te verontschul digen? Misschien zijn er enkelen, die zich achter dit voorwendsel verscholen houden, doch ook zijn er die de lange reis niet kunnen volgen, wat geenzins te verwopderen is, als men denkt aan den laatsten Omgang, dat men s avonds 11 uur ging loopen en eerst s morgens ten 6 ure ter kerke gaan kon. Om nu in deze behoeften te voorzien, hebben zich eenige personen disponibel ge steld, om te komen tot het oprichten eenet afdeeling Voorhout, om in overleg met b.v. Leiden, een extra-trein, mits er voldoende deelnemers zijn, alhier te laten stoppen/ om de van hier nog mede gaande bedevaart gangers, per trein naar en j^an de Mirakel stad te vervoeren, wat naar wij fneenen te weten, ook de afdeeling Noordwijkerhout reeds getracht heeft. De kosten zullen dan bedragen 1 per persoon aan contributie per jaar met pl.m. 2 reisgeld voor de reis heen en terug naar Amsterdam, zoodat hiermede diegenen, die er tegen op zagen, te voet van Haarlem naar Amstrdam te gaan, deze bezwaren niet meer op den voorgrond kunnen stellen. Daarenboven kan hij, die er belang in stelt, zelfs, nog naar Leiden gaan, om aldaar, vóór het vertrek 's avonds het plechtig Lof in de Harteburgkerk bij te wonen. Een dezer dagen zullen eenige van de onderstaande heeren, als leden van „het voorloopig Comité" eens rondgaan om uwe opinie daaromtrent te vternemen en om degene, die lid wenschen te worden, in te schrijven, om zoodoende een zelfstandige organisatie te verkrijgen. Eventueele nadere inlichtingen, zullen zij U, naar hun beste weten, gaarne ver strekken. Het voorloopig comité: G. M. PRINS H. J. -VESTER. H. v. DAM Czn. ANT. J. M. FLOOR. Naar wij vernemen, zal het Gerechtshof arrest wijzen in de Teylerzaak op 6 Februari a.s. Oorspronkelijk was de uitspaak be paald op 7 Februari, Muzikale hulde. Zondagmiddag bracht de Muizekvereeniging „Kunst na Arbeid'', met haar directeur, den heer Eug. Rap een mu zikale hukle aan de bewoners van huize „Teylingerbosch" te Vogelenzang, waarvan ■de oudste dochter des huizes freule M. L. Teixeira de Mattos op Dinsdag a.s. in het huwelijk zal treden met den heer G. J. v. Wickevoort Crommelin, om zich daarna in Amerika te gaan vestigen. Met een vroolijke marset) kwam de muziek bij de bruidswo ning aan, alwaar hel bruidspaar, de familie en genoodigden reeds in de waranda waren samengekomen. De voorzitter der Vereeni ging, de heer J. Honnebier, trad op het Directie; Mr, Th. WESTERWOUDT. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur heeft op 10 Januari het volgende schrijven gericht tot Z.Exc. den Minister van Waterstaat: „Het verkeer en vervoer in de bloembollen streek neemt hl verband met den jaarlijks toenemenden uitvoer en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van cultuur, geregeld toe. Het bedrijf brengt mede, dat zeer veel ge bruikt gemaakt wordt van den voornaamsten verkeersweg in de streek, den straatweg van Haarlem naar Leiden, niet alleen voor een zeer intensief vervoer van bloembollenvruch- ten, kislentransporten voor den uitvoer, aan voer van materialen, enz., maar ook voor liet verkeer van duizenden personen, in de Woem- bollenondc-rncmmgen werkzaam. Deze laatsten zijn, wegens de voor den tegenwoordigen tijd gebrekkige verkeersmiddelen langs dien weg (een stoomtram, die een uiterst frequenteu dienst onderhoudt enniet zeer geregeld rij dende autobussen) grootendeels aangewezen «p hunne eigen vervoermiddelen: auto's, mo torfiets, fietsen, enz. Bij dit levendig verkeer en vervoer voor de belanghebbenden bij hel bloembollen-bedrijf voegt zich dat van lailooze anderen in deze welvarende streek. De toestand van den grooten verkeersweg HaarlemLeiden voldoet in geen enkel op zicht meer aan de steeds toenemende eischen van dit verkeer. Tusschen Bennebroek en Lei den en met name tusschen Bennebroek en Oegslgeest, beslaat de bestraling, behalve in de bebouwde kommen der gemeenten, slechts een gedeelte va;n den weg en is liét gedeelte, waarin de tramrails gelegen zijn, onbestraal. Dit geeft aanleiding niet alleen tot groot on gerief, maar tot geenszins denkbeeldig levens gevaar voor allen, d:ie van dien weg gebruik maken. Wij veroorloven om mitsdien ons tot Uwe Excellentie te richten met hél eerbiedig Ver zoek, wel te willen bevorderen, dat de bestra ling van den Rijksweg BennebroekLeiden tot op de geheele breedte van den wee worde verbreed." dat woord ook eens mag gebruiaen, blijft wat goed en schoon, en vooral wat edel is. Nog is het geen zeldzaamheid, dat studenten zich beschikbaar stellen, om voor eeii of an der goed doel him ernstig werk even te la ten liggen, hun studieboeken even terzijde te stellen, en hier en daar anderen te laven genieten van hun uitbeeldings-vermogen, van hun humor en levensblijheid. Waren het ver- leden jaar niet wederom S. Thomasleden, die naar Haarlem waren gekomen, om de men- schen te doen genieten van „het- abele spel van Sent Heere Klaas" Of dit stuk dezelfde uitwerking gehad heeft bij de bezoekers van Haarlem's schouwburg als bij de studenten te Amsterdam, moet misschien wel in oni- kennenden zin wordam beantwoord, maar dat neemt niets weg van de waarde van het echt geestige stuk en zeker niet van de goede daad, welke door de studenten daarmede 1 is verricht. Het doel, waarvoor zij toen gespeeld heb ben, was de sympathieke vereeniging, welke zich ten doel stelt om Katholieke arme en zwakke kinderen eenigen tijd naar buiten te zenden, om zoo die kleinen wederom eens goed op hun verhaal te doen komen en weer sterk te maken tegen wat in de stadshuizen en wijken hun ontbreekt, tegen het tekort aan lucht en licht en voeding. Zulk een ver eeniging verdient niet alleen de sympathie van een ieder, maar mag ook rekenen op den daadwerkelijken steun van allen. Wat-echter „mag", ja „moest", gebeurt niet altijd. Men wil wel helpen, men wil wel steunen, maar men denkt er niet om, of men vindt het ver velend en zoo gebonden, om zich tot een jaarlijksche bijdrage te verplichten. Dezulken wachten op een bijzondere gelegenheid om dan de koorden van hun beurs eens flink los te maken en een goede en stevige greep daarin te doen Is er nu betere, ja schoonere gelegenheid denkbaar, dan een opvoering in den schouw- fiurg, een opvoering welwillend aangeboden door studenten, die in edelmoedigheid zich niet willen laten overtreffen en van Leiden naar Haarlem komen om de Katholieke arme en zwakke kinderen eenige weken van heer lijke rust en frissche buitenlucht te bezorgen, maar tevens de menschen een avond van ontspanning en echt oprecht en wat nog hel meeste zegt, van gezond genot en plezier? Dit gaat 4 Februari a.s. weer gebeuren. Dan komen lie leden van de tooneelclu'o „A. G. A. B„" Katholieke studenten van Leiden voor dat sympathieke doel in Haar lem opvoeren het kostelijke blijspel: „Het duistere punt." Wat zou ik u veel aardige, echt leuke humor, geestige zetten en ge vatte antwoorden, kwinkslagen en wat al niet meer, uit dat blijspel kunnen vertellen, Geheel het verloop van het stuk, de intrige, is het vertellen overwaard, maar dan pas. als u het stuk gezien hebt. Het genot, dat u dien avond zult smaken, moet ik zoo groot mogelijk voor u doen zijn en dan kan ik niet anders doen dan u echt nieuwsgie rig laten. Verklappen mag ik u alleen, dat het blijspel, en een van de echte soort, zoo dat de hartelijke lach een waarachtig medi cijn u zal wezen voor het lichaam, geschre ven is door Gustav Kadelburg en Rudolf Presber en door Jac. de Vos in het Hol- landsch is vertaald. En denk nu niet. dat het zoo'n blijspelletje is dat wel de lach spieren in beweging brengt, maar verder een niets zeggend prul. Te midden van uw lachen zal menige rake zet uw hart treffen en menige les zal u met een vriendelijk ge zicht worden aangeboden en door u met een lachend gelaat worden aangenomen. Maar het beste stuk, ja een „Schlager," kan zijn doel missen, wanneer het niet de vertolking vindt, die het hebben moet. Maar heb daar geen vrees voor! Menig keer, wil ik u wel bekennen, heb ik „A. G. A. B." zien spelen en telkens is het een succes geweest. Vlot spel, goede dictie, losse gestes, in een woord: een zeer knappe regie, dat is altijd nog het oordeel geweest van de pers als zij te Leiden of in den Haag zijn opgetreden. Verleden jaar zomer in Mei hebben zij het aangedurfd om ter ge legenheid van het lustrum van de R. K. Studentenvereeniging St. Augustinus op te voeren het grootsche tooneelwerk van Bernard Verhoeven, hetwelk in de Beiaard is verschenen en tot titel draagt: „Mirja." Zonder eenige uitzondering was daarover de kritiek uiterst gunstig, ook van die zijde, waar men nu lang niet altijd gunstig ge stemd is ten opzichte van de Katholieke studenten. Niet alleen bij een enkele, maa«r bij meerderen, vond men de uitspraak, dat de hoofdrollen niet beter door beroeps-ac teurs en actrices konden vertolkt worden. En diezelfde komen te Haarlem „Het duis tere punt" opvoeren. Is het dan te boud gezegd, wanneer ik u een allergenoeglijk- sten avond voorspel? Ja, ik durf wel haast spreken van zeker heid, en niet van den gebruikelijken wensch, dat de opvoering van „Het duistere punt" het duistere punt in de kas van de ver eeniging voor het uitzenden van Katholieke zwakke en arme kinderen naar vacantie kolonies zal opheffen. Daarvoor is mij borg het blijspel zelf, de uitmuntende vertolking door A. G. A. B., de sympathie, welke er bestaat voor de vereeniging, en ten slotte niet het minst dc bekende milddadigheids zin van Haarlem's Katholieken, G, GROOTE HOUTSTRAAT 88 bruidspaar toe en wenschte het namens tfe muziekvereeniging hartelijk pel uk met het voorgenomen huwelijk cn wenschte het te vens een goede reis toe naar Amerika. Nadat tot ieders genoegen eenige nummer: waren ten beste gegeven bracht de heer v. Wdcke- voort Crommelin ook namens zijne bruid, zijn Iiartelijken dank voor deze onverwach te en vriendelijke attentie en wensahte de vereeniging toe, dat zij steeds in bloei zon mogen blijven toenemen. Op niinoodiging van den heeT des huizes werden nu de dorstige kelen eens gelaafd, waarna op verzoek van de familie nog een marsch werd ingezet. Men zal al spoedig het ■bruidspaar met alle verdere feestgenootan in vToolijken optocht achter de muziek aan. de plaats rondmarcheeren. Hierna werden nog eenige vroolijke stukjes gespeeld, waarmede de huldebetuiging was geëindigd, waarvan het lid der vereeniging, de heer S. van Stro- ten, tevens chauffeur van huize „Teylinger- j bosch" het initiatief had genomen. De heer Teixeira de Mattos bracht nogmaals zijn dank ook namens de familie en overhandig de een gift aan het bestuur van Kunst na Arbeid, tot stijving der kas. In deze anders zoo stille, 'doch sclioone omgeving, gaf dit onverwacht concert een aangename afwisse ling, ook voor de vele nieuwsgierigen, die bij bet hooren van dé muziek waren saam- gestroomd. Arbeidsbemiddeling. HieTbij staan mo- meijteeü 27 wcnkzoekenid<en ingeschreven. Het getal is dalende. Steunregeling. Voor de steunregeling voor uitgetrokken werkeloozen, kwamen verleden week nog 5 personen dn aanmerking; dit ge tal is nu gereduceerd tot 1. Gasaanieg. Met de installatie van gas in de huizen, is een aanvang gemaakt. Vergiftiging. Naar wij vernemen is de da der van de kippenvergiftiging bij J. J. B., bekend. Burgerlijke Stand Geboren: Herman An dre, z. van H. A. G. Bots—v. Schaik. Aanbesteding. Gisterenmorgen had op het raadhuis plaats die openb. aanbesteding van de uitbreiding van het raadhuis alhier. In geschreven werd als volgt: 1. G. H. Krau, te Noordsvijik 12.750. 2. K. de Bes te Noord- wijk 13.000. 3. J van der Loo, te Noord- wijk f 13.323.50. 4. Zwanenburg en van de Bent te Katwijk, f 15.700. 5. C. van der Wiel Gzn„ te Noord wijk 14.217. 6. A. J. de La ter en Meijers te Leiden, 13.549. J. Splinter te Leiden 15,990. Het werk werd gegund aan den heer K. de Bes te Noordwijk. Werkloosheid. Naar wij vernemen, is thans door het gemeentebestuur een regeling getroffen, om de leden van organisaties van arbeiders, die een wei'kloozenkas hebben, in dien zin te steunen, dat ccn toeslag wordt verleend, op hetgeen zij als trekgereebtigden uit de kas ontvangen en een bijslag aan de kas, waardoor het bestuur in staat gesteld wordt om personen, die reeds uitgetrokken zijn, maar onmogelijk werk kunnen vinden, wat langer uitkeering te doen genieten. Het loopt met de weersgesteidhed telkens tegen; dt is zeker wel de voornaamste oor zaak, dat het aantal werkloozen, dat verleden week was ingeschreven, bedroeg: 266 land arbeiders, 161 grondwerkers, 16 timmerlieden, 8 metselaars, 11 opperlieden, 3 schilders en 11 diversen; in totaal 476. De zwaarste eieren. Naar wij vernemen, is de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de firma Entkoven., te Hoofddorp, voor een be kroonde toom hoenders, die tijdens de pluim veeten toomteBrng 1e Hoofddorp de zwaarste eieren heeft gelegd, toegekend aan den heer P. Botbijl wonende aan den Kruisweg, te Hoofddorp. Gevonden en verloren voorwerpen. Ge vonden: een zak, inhoudende 'A H.L. tarwe; komen aanloopen een bruin gevlekte hond, toef, ongeveer 60 cM. hoog, korte staart. Verloren: een Engelschc sleutel; een rood achterlicht van een auto; weggcloopen een ivit-roodbruine dashond, schouderhoogte on geveer 40 cM., luisterende naar den naam „Tommy". Zedenmisdrijf. Door de politie alhier is aangehouden zekere de W. uit Bever wijk, wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een knaap van 6 jaar. Hij is gisteren ter beschikking van de justitie gesteld en naar Haarlem overge bracht. Aangehouden. Door de politie werd een juffrouw D. aangehouden, die gesigna leerd stond in het Alg. Politieblad, daar zij nog iets met de justitie te vereffenen had. Zij betaalde de boete en is daarna weer vrijgelaten. Verkooping. Bij de gisteren ten over staan van notaris Donker gehouden veiling van 6 woonhuizen aan de Lagersstraat te Velseroord werden alle perceelen opge houden. Burg. Stand. Ondertrouwd: E Prins en W, P. Smit. I. Notenboom en A. Kabel. H. Bosman en G. Ooms. G. Schou ten en D. J. L. W. H. 1'c.pagniol. Geboren: d. van C. M. Hooggreeffde Wildt. z. van M. H. v. d. Pieterman Hamers. d. van M. J. P. Engelsman Habermehl. d. van A. ColijnRadema kers. d. van H. C. ZwanenburgVer- bruggen. z. van B. KeuterLangbroek. z. van S. KosterHam. z. van G. VisserGlazer. d. van M. van Egmond Böhm. z. van M. C. JansenTromp. z. van A. van Kooten-Broos. Overleden: N v. d. Oever, 3 mnd., d. van J. v. d. Oever en C. A. de Haas. M. Dijkhuizen, 62 j., echtgen. van H. Plug. A. Alders, 80 j., wed van A. Tervoort. J. Mors, 30 j„ echtgen. van J. M. H. Matthijssen; E. Ruig, 47 j., echtgen. van F. Wijhenke. HET HOOGOVENBEDRIJF. Een belangrijk percentage der totale productie verkocht. In een bericht aan de „Fr. Ztg." wordt mee gedeeld, dat de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken reeds een aan zienlijk percentage van d<^ totale productie der hoogovens voor het loopende jaar verkocht hebben, waaronder groote hoeveelheden naar Duilschland en wel op grond van de bekende oveeenkomst met de Phönix A. G. rür Berg- bau ucd Hüttenbetrieb, fe Dusseldorf, die dit ruwijzer in haar walsfabrieken tot fabrikaten verwerken en deze weder naar Holland zal terugleveren. Het bestuur is in zijn mededee- lingen over de beteekeniis van de overeen- komst voor de Maatschappij steeds zeer karig geweest. Voor zoover do berichtgever der „Fr. Ztg." ingelicht is, zal de Phönix voor de verwerking van het Hollandsche ruwijzer niet in contanten betaald worden, doch met een deel der producten en met het ijzerafval der HoUandsche fabrieken. De drank. De politie ontving bericht dat voor dc Loodsensociëteit een man ge vonden was, die waarschijnlijk gevallen was en in beschonken toestand verkeerde. De politie verzocht Dr. Romeling den man geneeskundige hulp te verleenen. Daarna werd de man naar den hier liggenden Duit- schen stoomtrawler Admiral Parsifal ver voerd, aan boord waarvan hij thuis be hoorde. Ontwikkelingsavond. Door den R. K. Handels- Kantoor- en Winkelbediendenbond is een Ontwikkelings-Propagandavergadering uitgeschreven, op Donderdag 31 Jan. 's avonds 8.30 uur in de kegelzaal van het K. S. A. gebouw. Als spreker zal optreden de heer Haraers- veld uit Amsterdam. Het onderwerp van dien avond zat zijn „Het verleden en de toekomst." HANZE-DAG. Beverwijk is dit jaar aangewezen, een Hunzedag te organiser ren, welke zal worden gehouden op Donderdag 21 Februari e.k. Als sprekers zuilen optreden de heeren: Ghr. Jansen, directeur van het Centraal Bureau en W. Boon, secretaris van het Hoofdbestuur. De onderwerpen der spreikers zullen nog na der worden bekend gemaakt. Definitief is thans vastgesteld dat de vol gende afdeelingen zullen deelnemen nj. As sendelft, Beverwijk, Ca'Stricum, Heemskerk, Krommenie Uitgeest, Velseroord, Worm er voer, IJmuicten en Zaandam, De Hanzedag is als volgt ingedeeld: Don derdag 21 Februari '«morgens om half 10 gezongen H. Mis in de kerk van de H. Aga tha tot intentie der levende en overledene leden der Hanze; om 11 uur inspectie-verga dering tot ongeveer half 1; om half 2 groote algemeene ledenvergadering voor de leden met hun dames van bovengenoemde afdee lingen. Des avonds om 7 uur wordt een feest avond aangeboden door de afdeeling Bever wijk, te-aar gegeven zal worden mludtok (strijkje), zang en tooneel voorstelling. Boven dien zal er ook nog. een bekend humorist optreden. Vertrouwd mag worden, dat deze Hanze- dag zal slagen en dat deze propaganda de „Hanze'' grooten steun moge brengen. Prof. dr. J. J. Hartman t- Prof. dr. J. JJ. Hartman, oud-hoogleeraar in de La- tijnsche taal en letterkunde en de Romein- sche oudheden aan de Leidsche universiteit, is Maandag overleden. J. P. J. üriessen f. Dinsdagmorgen had de uitvaart en begrafenis plaats van den over leden heer J. P. J. Driessen. O.m. waren ook op het kerkhof aanwezig: mr. P. Briët, voorzitter van den voogdijraad, I oud-wethouder Pera, lid van den gemeente-, raad, het personeel van de juweliersfirma, waarvan de overledene oud-patroon was, tal van vrienden en belangstellenden. De lijkbaar was gedekt met verschillende kransen, terwijl ook het Ferekruis „Pro Ecclesia et Pontifioe" en de medaille van Ridder in de Orde van Oranje Nassau, aan het lijkkleed waren ge hecht. De absoute en de beaarding werd verricht door den ZeerEerw. Heer Th. M. Beukers, pastoor der parochie. - - K Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Vooruit OPGAVE VAN: Trekking van 953 nummers ten overstaan van Notaris A. G»MULIÊ Prijzen 188 2930 5322 268 3177 25 313 95 51 55 3304 66 543 43 5403 62 3526 24 802 35 38 978 3777 71 1125 3821 5618 35 66 5763 1362 77 5879 68 3911 5900 70 52 6114 1449 62 15 1640 71 27 55 4053 50 59 61 84 74 4212 87 1713 4529 6356 36 4600 67 49 24 6437 1803 30 G655 69 4714 0969 1924 4848 7059 51 93 7117 2530 5228 76 120 2959 5353 34 3003 60 49 57 88 85 93 5412 295 96 65 316 3185 73 443 3210 81 57 43 97 552 56 5550 642 3303 58 82 28 5612 90 98 43 92 3444 73 711 51 95 13 55 5702 833 81 5808 65 93 11 910 3508 60 25 3620 61 51 47 96 1057 50 5917 1104 65 22 17 3702 31 17 49 66 1200 86 14 3811 6045 87 35 67 1346 60 68 69 87 78 81 92 99 1417 3931 6120 41 39 6208 60 81 44 78 4005 99 22 1501 25 53 4100 63 36 van f 90.eigen geld 1 7262 990711978 14394 16448 18270 86 49 88 14589 16569 18308 7452 10071 98 14609 75 81 61 10129 12132 14727 16611 18449 78 90 99 15058 34 64 7501 10215 12245 15123 16726 18523 7871 85 12443 15213 67 18795 7945 10303 48 31 76 18897 821310698 90 53 85 18949 14 10741 12785 15423 16973 19671 42 62 12868 15646 17318 19737 6610863 12919 71 32 19858 8357 10902 3! 15717 43 85 87 75I304S 66 55 20215 8545 11186 13107 87 58 96 8652 11227 13510 15816 17407 20326 8724 57 55 15988 38 96 8847 81 13613 16013 44 99 9001 11312 27 15 .88 20410 5 21 83 22 17537 36 911211568 13702 43 39 20535 49 76 14099 16106 93 20678 93 80 14116 16228 17755 20809 934811839 14238 16352 93 90 11917 71 72 17982 6787 9735 30 14347 96 18145 8251 Later aflosbaar 7471 9876 12049 14351 16523 18673 7547 97 66 56 16615 83 79 9945 89 58 49 91 95 55 12156 65 67 95 7650 59 77 14420 68 18715 71 10040 12204 82 16700 20 76 54 40 8S 24 18811 83 76 57 89 45 52 790010126 85 92 53 53 1 7 9 21 81 88 8068 71 51 81 60 12414 39 61 87 90 35 97 14560 16864 18910 361230914613 73 35 37 70 14 0 VS 19 16913 19015 42 42 38 78 fil 95 17003 19114 59 4S 62 53 57 66 192I8 88 70 35 9! 17184 46 99 17204 83 98 59 24 79 1250S 14717 8210301 26 56 85 52 33 8142 10445 86 47 63 89 70 70 12612 8254 10511 64 14808 55 15 85 33 8391 22 12703 14982 8440 36 21 92 77 8511 10646 19 69 56 99 67 10726 12863 8609 44 66 20 10876 12943 32 93 919354 16 56 3! 19408 45 12 53 15002 17354 42 76 49 56 19516 54 17401 97 68 5919615 76 80 16 97 96 50 83 77 42 84 44 Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 30 Januari. Hoogste Barometerstand 773.3 m.M. te München. Laagste Barometerstand 734.4 m.M. te Akureyri. Verwachtingvan den avond van 30 tot den avond van 31 Januari: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid westelijken wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, een iLcinig regen, zeifde temperatuur. 57 72 77 83 91 95 99 1607 72 6306 21 84 25 93 4215 36 1707 20 43 I860 67 44 1934 68 6402 82 75 29 2025 4338 90 2107 4401 6520 28 7 30 82 8 6613 2231 9 29 48 97 39 65 4540 6705 79 4629 27 2307 50 14 70 56 4708 2497 24 2534 72 6818 47 98 40 82 4823 65 93 53 6942 2612 80 59 41 88 85 52 99 7089 2790 4915 97 2803 5016 99 22 30 7103 60 97 25 71 5110 59 81 42 7202 85 60 19 2915 72 65 21 5213 68 33 50 7346 44 86 7446 Vorige 44 74 83 29 10944 45 15117 98 19706 32 60 69 24 17508 15 54 81 13010 73 21 92 87 93 39 75 17608 19829 99 11014 13247 15214 9 78 8781 31 99 37 27 19901 8821 36 13300 79 30 31 53 79 36 15303 72 48 85 11118 42 94 82 74 8903 37 45 15437 17715 20008 28 55 13411 15505 84 19 31 11221 58 69 95 56 33 52 IS 84 17892 20124 38 58 88 88 17932 25 66 73 98 15616 74 36 82 91 13535 2818043 42 9057 11329 70 29 55 74 9102 74 13608 87 71 20248 5211417 9 1572018121 51 64 48 25 25 42 56 91 54 67 60 52 20354 9216 98 13727 15827 73 82 1711574 52 16048 18207 87 21 89 88 60 14 95 8711626 98 68 28 20*09 92 32 13800 82 52 20511 98 76 14 8818312 12 9319 89 73 97 41 25 6811718 97 99 61 46 86 47 1391016103 63 53 9444 50 33 9 75 76 91 11809 54 45 18415 8C 9581 29 94 73 16 9J 9648 80 14039 98 32 20601 77 97 95 16229 42 20727 7911911 14111 48 48 20827 82 39 44 49 67 34 9712 43 49 6! 75 87 65 61 58 96 82 9831 73 92 16351 18516 33 79 14203 90 45 40 86 1916401 54 41 12027 79 24 74 59 - 32 95 98 18622 67 33 14312 16505 45 lijst; 12000 ontbreekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1