SUCCES 'zenuwachtigheid, Ingezduden MtdedMngsn SPORT EN SPEL. DAMMEN. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. Hoeveel kolen hebben wij nog DE SPAARNEBANK Serishfesi uit onzs vorige oplage. Door adverteeren ZANDVOORT. SCHOTEN. De arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel. HALFWEG. Haarlem De loonregeling van het Tram personeel. De bakkersactie. BURGERLIJKE STAND. DE VEREENIGDE R.K. KERK ZANGERS VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Een vereeniging gesticht. De voorbereiding van het Eucharis tisch congres. Provinciale Staten van Noord-Holland. De Tuberculose-bestrijding. De Zaanlandsche Communicatieweg. ft fv;> cents per renet VRAGENBUS. Comp. Nederl. Dambond. SCHAKEN. Uit Boek en Blad. De Stille Omgang te Amster dam. De school tegen den Staat. ADVERTEER m Cried afgeloopen. Zaterdagavond om streeks half tien schrok het paard van den heer A. A. S., wonende aan :e haltestraat, labij den Haite„tol", voor een schijnvoor- werp en maakte een zijwaartschen sprong, waardoor het brikje waarvoor het gespannen was, tegen een der aldaar staande bcomen :erecht kwam en dientengevolge omsloeg. Het lemoen brak. Het paard holde van de Halte„to' met een gedeelte van het lemoen ichter zich naar zijn stal. Eenige personen bij je Halte-,,tol" wachtende, spoedden zich iirect naar de plaats van het vermeende on geluk. Ter plaatse komende zagen zij den hgenaar en een bij hem zijnden jongeman, 'enaamd K. onder de brik vandaan komen >n bleken, behalve dat de heer S. aan een tijner handen ontvellingen had opgeloopen, aeiden met den schrik te zijn vrij gekomen, 'viet vereende krachten werd de brik over- rind gezet en naar de plaats van bestemming jereden. Wonder boven wonder liep het Dngeluk dus nog betrekkelijk goed af. ,JZnnst na Arbeid". De Zangvereeni- ting „Kunst na Arbeid" alhier zal op He- nelsvaartdag, 29 Mei a.s. deelnemen aan het :e houder concours te Kathel. In de vergadering van de commissie voor het Goarganiseerd Overleg is behandeld de kwestie omtrent het overcompleet van ge- -ncentepersoneel. Reeds Zaterdag waren een een drietal tijdelijke werkkrachten ontsla gen bij 't gasbedrijf. Zij ontvangen een we- kelijksehe vergoeding, totdat het ontwerp- wachtgeldregeling hun verdere positie zal aebben bepaald. Dit ontwerp wérd in de gehouden ver gadering van Georganiseerd Overleg behan deld, maar voorzoover bekend, is men nog iiet iot definitieve besluiten kunnen komen. GEMEENTEZAKEN'. Ingekomen stukken. Ingekomen is: een verzoek van do muziekvereeniging ,St Caeciiia'' om oen subsidie van 200. B. en W. stellen yoot dit verzoek te be- tandelen bij de begrooting voor 1924, Een verzoekschrift van A. Heertjes, om lom een geldelijke uibkeering te geven en in genot te stellen van den vacantietoeslag ver 1923 B. en W, stellen voor hierover afwijzend e beschikken. Een voorstel van de raadsleden N. Co- Precariorechten. W. en W. bieden ter vaststelling aan. eeni- e wijzigingen der verordening op de in vor en ng van rechten voor het gebruik of voor et hebben van particuliere werken en in- ichtingen onder of op den openbaren ge- leentegrond of op het openbaaT gemeente- ra ter in de gemeente Schoten. Volgens deze wijzigingen wordt o.m. de reffing van gelden vastgesteld voor het daatsen van bespannen of onbespannen oertuigen. Voorts wordt voorgesteld voor et aanleggen van vaartuigen aan den ge- leectelijken loswal aan het Spaarne te hef- en per dag voor elk schip van niet meer an 100 ton f 2, voor elke Ion meer f 0,02. B en W. vragen machtiging tot het angaun eener nieuwe overeenkomst met de emeentc Haarlem nopens het verrichten van nrierzoekingen bij het laboratorium aidaaff. Ontheffing Bouwverordening. B. en W. stellen voor gunstig te beschik- en op het verzoek om ontheffing dei bouwv erordening van J. Pielage ten behoeve an het perceel Schoterweg 186; van A. Boo- aard ben behoeve ran het perceel Gen. de le leystraat 15; van J Sival te Zandvoort, ten «hoeve van het perceel Fioresstr. 102; van van Kasteel ten behoeve van een perceel an don Spaamhoverweg; van G Kamminga en behoeve van de peroeelen aan de Indi- alie straat 31 en 32, aan de Indische straat oek Weltêvredenstraat 36 en 51; van A. an Sligteren ten behoeve van de perceelen faitsma Mulienstraat no. 35 en Amoldy- rraat 14a en 28, van J. P. Kok ten behoeve an het perceel Timorstraat 2; van R. Blauw -n behoeve van 2 perceelen aan de Eiken- traat en 2 perceelen aan de Kastanjestraat; an J. P. Kok ten behoeve van het perceel ien. Cronjestraat 40; en van N. ten Broeke _u behoeve van het perceel aan de Beuken- traaf. Inbraak. Alhier is ingebroken ten suize van den landbouwer Kr., in den Hoek- -akpolder. De dieven zijn door het op- chuiven van een raam binnengekomen. De irandkast werd geforceerd en daaruit een belangrijk bedrag aan geld ontvreemd. 'Je loonregeling van het Trampersoneel. Door de direct.no der Noord-Zuid-Holland- cbe Tramweg-Maatschappij wend aan B. en V., bij schrijven van 16 Januari j.l., toegezon- en een nieuwe regeling der arbeid s- en dienst- •oorwaarden voor haar personeel, voor zoo- ■er dienstdoende op door de gemeente Haar- am geconcessionneerde lijnen, met verzoek, en en ander aan de goedkeuring van den laad te willen onderwerpen. In een schrijven aan den Raad deeien B. en V. verder mee. dat de in deze regeling op- enomen voorwaarden, zoowel wat betreft het oon als ten aanzien van den arbeidstijd en e pensionneering voor dit personeel minder mistig zijn, dan die, waarover door den Raad i December jJ. een beslissing werd genomen. Aangezien nu reeds over die iaatste regeling dj raadsbesluit van 5 December j.l., no. 28, en afwijzend oordeel werd uitgesproken, en iet B. en W. voorkomt, dat de omstandig- irden zich ten opzichte van deze aangelegen cid niet hebben gewijzigd, meenen zij in en geest van den Baad te handelen, door oor te stellen wederom op dezelfde gronden oedkeuring te onthouden ook aan deze rege- ng, welke in versclrillende opzichten nog leer versteelt leringen voor het personeel ledefarengt. Kaar aanleiding van een bericht, als zou en filiaalhouder van de Haarlemschc rood- en Meelfabriek zijn „weggeloopen," i verband met de bakkersactie, verzocht ten ons mede te deelcn, dat dit gerucht njuist is De oorzaak van zijn vertrek is hieraan te rijten, dat genoemde filiaalhouder ius- chen twee bakkers inwoont, die tegen be- tchelijke lage prijzen hun brood ver- oebten en hij daardoor klanten verloor, /el werd hem hiervoor eenige vergoeding egeven, doch hij vond het zelf beter, zijn zeds lang voorgenomen ontslag dan maar i nemen. Een en ander staat echter geheel buiten e actie. Geboren: 25 Jan. d. van P. v. Wijk—Kloos- t. 26 Jam. d. van M. Tuijn—Mannaert. - 27 Jan. d. van A. E. M. van DamWesse- ng. z, van J. DuijsDe Jong. d. van SchouwMimsterman. 23 Jan. z. van Willem sev. d. Veldt. d. van A. M. E. looglandv. Klooster. O.iertrouwd: 29 Jan. A. van Waateringen n J. J. Zaagsma. Overleden: 27 Jan. K. C. Hooft—Midden dorp, Gr. Houtstraat, J. C. Koster-—v. d Goes, 85 j., Oranjestraat. 28 Jan. H. Huls- hoffPol, 76 j., Iordensstraat. A. Zand bergenv. d. Berg, 70 j., Heerensingel. De K.S.A. heeft wederom een prachtig succes te boeken. Gisteravond is in „St. Ba- vo" spontaan de lang verbeide vereeniging „De Vereenigde Kerkzangers" geboren. Aan de uitnoodiging van het Bestuur der K.S.A. hadden velen, zeer velen gehoor ge geven en na een vurige rede van den Voor zitter werd met luid applaus de vereeniging gesticht en besloten op Woensdag 27 Fe bruari in de Gemeentelijke Concertzaal de eerste uitvoering te geven. Direct daarop be gonnen de repetities onder leiding van den hartelijk verwelkomden toonkunstenaar Jos de Klerk. Dit is spijkers met koppen slaan. Waaraan is dit succes te danken Dat zal iedereen begrijpen, als we erbij zeggen, dat het Internationaal Eucharistisch Congres er de aanleiding toe was. Immers de grootsche vergadering van Woensdag 27 Februari zal geheel gewijd zijn aan de voorbereiding vau de overweldigende demonstratie dezen zo mer tn Amsterdam. De ZeerEerw. Heer Rector feliciteerde de talrijke aanwezigen en sprak zijn blijde ver wachting uit, dat de Vereenigde R.K. Kerk zangers van Haarlem en Omstreken veleja- e hunne besten krachten zullen mogen wij den aan den heerlijken zang en daardoor niet weinig zullen bijdragen tot verhooging van het Katholieke leven in onze goede stad. Dinsdagmorgen had de zitting der Provin ciale Staten van Noord-Holland plaats onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. A. Rcell. Na de opening hield deze een rede ter herinnering aan het overlijden van den heer S. Prins. Tot toelating wordt besloten van het nieuw inkomend lid, den heer G. C. Dekker t'e Purmerend. (Vac. Prins). De heer Dekker legt hierna de vereischte beloften af en wordt door den voorzitter geluk gewenscht. Goedgekeurd wordt een nader voorstel van Ged. Staten in zake de tuberculose bestrijding. Bij het voorstel tot wijziging van het salarisreglement 1920, verklaart de heer LAFEBER zich tegen de aanstelling van een hoofdingenieur bij de Prov. Water leiding, omdat hij daarin slechts een pro motie ziet, die tot salarisvermeerdering aan leiding geeft. De heer GERHARD, lid van Ged. Staten, verdedigt de aanstelling van den nieuwen functionaris, welke functie eigenlijk reeds vervuld had moeten worden in den aanvang van het bedrijf. De wijziging van het salarisreglement wordt goedgekeurd. De heer Otto verklaart zich tegen Bij het voorstel tot wijziging der rege ling betreffende de subsidieering van de openbare leeszalen en bibliotheken, zegt de heer GERHARD, dat het de bedoeling is van het voorstel, dat ook gemeenten subsi die kunnen krijgen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aan de orde is dan het voorstel betref fende den Zaanlandschen Communicatieweg Mevr. IDENBURG betoogt, dat het h. i. noodzakelijk is, dat de kwestie betreffende den Zaanlandschen Communicatieweg be handeld moet worden, geheel los van de principieele kwestie, of er een provinciaal wegennet in Noord-Holland moet komen. De heer VAN LEEUWEN merkt op. dat het wegenplan een provinciaal belang is, en gaat de voordracht van Ged Staten na. Spr. is van oordeel, dat ,een interlocaal verkeer een gemeenschappelijk belang is. Spr, concludeert, dat de provincie het onderhoud der wegen tot zich moet trekken en gaat na. wie de kosten moet betalen. De heer SPIER betoogt, dat de toestand van de wegen niet best is, die van den Zaanlandschen Communicatieweg zelfs slecht. Spreker wijst op het snelle toenemen van het moderne wegverkeer en be toogt, dat een dergelijk werk niet moet toe vertrouwd worden aan het Hoogheemraad schap, wiens taak meer is bet onderhoud van dijken. Spr. verklaart zich voor de voordracht van Ged. Staten, dat de aanleg der wegen door de provincie geschiedt. Ook onderhoud i van en toezicht over de wegen moet, volgens j spr., bij dc provincie, berusten. Spr. betoogt verder, dat er een provin- daal bureau moet komen, dat de zaak ora- i trent het provinciaal wegennet onderzoekt. I Spr. beschouwt het thans ter tafel zijnde ontwerp als een voor-ontwerp. Over het thans ingediende wegennet kun nen thans de Staten niet beslissen, meent spreker. De heer DE MIRANDA sluit zich aan bij de voordracht van Ged. Staten voor wat be treft de algemeene beginselen. Een goed wegennet acht spr. van groote beteekenis. Voor een goed autoverkeer en een goed - ervoer van goederen acht spr. een goed wegennet van onschatbare beteekenis. Wat de uitvoering van het plan betreft, spr. zou het werk in eigen beheer -willen doen uitvoeren, zij het onder een enkele bepaling, bijv. onder toezicht van een per manente commissie uit de Staten. Spr. is van oordeel, dat het Hoogheem raadschap niet het lichaam is, dat deze zaak in handen kan nemen. Dit zou op den duur onmogelijk blijken. Spr. verklaart zich ook tegen het adres der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Wat het financieele gedeelte betreft, spr. is niet geschrokken van het groote be drag van 18.600.000. Er moet echter wel overwogen worden, wat men aangaat, Spr. zet uiteen, dat de jaarlijksche last voor de provincie ten gevolge van het in beheer nemen der wegen, zal bedragen 1.650.000. De opbrengst der wegenbelasting, op 500,000 geschat, acht spr. niet hoog. Als die belasting er komt, (want ook de regee ring overweegt de instelling van een derge lijke belasting) zou spr. toch ook willen overwegen de heffing eener belasting van hen, die door de verl etering der wegen in een betere positie zijn gekomen. De lasten van de secundaire en tertiaire wegen zullen blijven drukken op hen, die tot nu toe die lasten ook voldoen. Als men daarbij nieuwe onderhoudsbepalingen krijgt, wordt het een nogal samengestelde wijze van financiering. Om daarover een oordeel te kunnen vellen, zou spr. eerst een volledig plan te dezen opzichte van Ged. Staten moeten zien. De zaak verdient echter geen uitstel en spr. vraagt, of het daarom niet mogelijk is, sub B van het voorstel slechts van toepas slag te verklaren op den Zaanlandschen Communicatieweg en daaraan nog niet de algemeene beteekenis te hechten, die Ged. Staten er aan willen geven. Spr. dient een motie in, waarin Ged, i overspanning, sbpe/oos/ieid, onrust i Cebmfk M/JMHAPDT'Ó Zenuw-Jtdiblerien- koker 75ci bij Apoih tn drogisten^ Staten uitgenoodigd worden, met voorstel len te komen tot het in beheer en onderhoud nemen van het wegennet met een kosten berekening en wijze van financiering en verder het voorstel van Ged. Staten aan te nemen, met dien verstande, dat het sub B voorgestelde geen precedent schept ten opzichte van eventueel later door de provincie in eigen beheer te nemen wegen. De heer DORBECK brengt hulde aan Ged. Staten voor het ingediende voorstel, doch had liever gezien, dat zij eerst de Prov. Staten uitspraak hadden laten doen om trent de principieele kwestie van het in prov. beheer nemen der wegen. Spr heeft bezwaren er tegen, dat het Hoogheemraadschap „Noordholland's Noor derkwartier" het beheer der wegen krijgt en wel o. m., omdat dit alleen de wegen ten Noorden van het IJ in beheer wil nemen, waardoor men twee beheercolleges zou krijgen, die mettertijd met elkaar in botsing zouden kunnen komen. Ook in verband met de heffing eener weg- geldbelasting heeft spr. bezwaar er tegen, dat het Hoogheemraadschap het wegbeheer Hierna wordt gepauzeerd. Vr.: Ik licb 7 kippen en 1 haan gekocht, doch de haan kreeg bij den kam 'n zwart plekje, dat op 't laatst zijn oog aanstak, zoo- ciat hij aan dat oog blind werd. Een p-aar weken later begon zijn kop en. oog zoo le zwellen, dat hij op een morgen dood in het nachthok lag. Ik heb toen. het nachthok goed schoon gemaakt met lysol. Iets liter begon ook een van mijn witte leghorns op dezelfde wijze; hij leeft nu nog, doch ook de kop is erg gezwollen en er is een dikke korst op een zijner oogen, zoodat die óók blind-is aan één oog. Zoudt u mij ook eenige inlichtingen willen verstrekken: le is u die ziekte bekend; 2e is die ziekte overerfelijk voor de andere kippen of misschien voor den persoon, die 't heest behandelde of door het eten van eieren van die zieke kip of van die andere kippen, die bij hem zijn (op 't oogenbiik leggen ze nog niet). Zou het soms de erge vorst geweest kunnen zijn? Ik heb nog nooit kippen gehad en de meeste menschen kennen de ziekte nieit. Terwijl de zieken flink eten, zweert hun oog en kop. Antw.: Uw vogels lijden vermoedelijk aan de zoogenaamde snotziektc. Deze ziekte is zeer overerfelijk. Warm houden, zoo warm als maar kan, verdient aanbeveling, om de ziekte in haar eerste stadium te genezen. In het ochtendvoer wat fenegriek doen plus een snuifje bicarbonas en eenige druppels olijfolie per exemplaar. i)e oogen met een zacht linnen lapje af vegen en indruppelen mieft een oplossing van een 'A pet, nilras argenti. Daarna wat roodo kwakzalf op de oogen saneren. De ziekte is zeer besmettelijk. Het verdient aanbeveling, de zieke vogels afzonderlijk te houden en alle voorwerpen, waarmede de zieke dieren in aan raking geweest zijn te ontsmetten. Voor de eerste klasse-Noord speelden te Wormervecr „De Zaanstreek" en het „Verec- nigd Amsterdamsch Daingenoobschap" met 't volgend resultaat: ZaanstreekV.A.D. 1. P. BleesHerm. de Jongh 1—1 2. B, RioI. J. de Jong 1—1 3. R. May—A. M. Haye 1—1 4. K. StolkA. van 't Schip 0—2 5. W. StormesandW. Pieksma 2—0 6. G. FrisSimon de Jong 1—1 7. D. v. HoornG. C. Wiseman 1—1 8.. G. BeetsW. Keiier 2—0 9. VV. DenunenetaaiS Judels 2—0 10. BitterwegDe Boers 1—1 Totaal 12—8 Hierdoor is nu de volgende stand ontstaan: gesp. gw. gl. vrl. pt. brd.-pmt. gem. De Zaanstreek 7 5 1 1 11 7307 1.57 V. A. D. 5 3 1 1 7 5149 1.40 J. Btankenaar 6 4 0 41 8 68—52 1.33 D. O. S. 6 2 3 1 7 6960 1.16 Gez. Samenzijn 5 1 3 1 5 56—44 1.— Van Enrbden 7 3 1 3 7 7165 *j._ Haarl. Danici. 5 1 1 o 4 41—56 0.80 Damel. Haarlem 5 0 1 4 1 44—56 0,20 U. D. G. 4 0 0 4 0 22—54 *0.60 Mel 2 hangpartijen. MEÊSTERTOURNOOI. Aan het meestertournooi te Meriin, dat den 3en Februari aanvangt, rullen deel nemen. Rubinstein, Bogojubow, Grfinfeld, Speelmann, Dr. Darrasch, A. Sterner. Colic, Seiesniew, Roseüe Iel Turco, Kolfanowski en nog twee onbekende meesters. COMPETITIE N. S. B. De com petitie-wed strijd voor de eerste klas se te Utrecht tusschen het V. A. S. en Utrecht is door de Amsterdammers gewonnen met 63. Een afgebroken partij wordt arbitrair beslist. KSSsSS Jaarboekje van het Cent raai Ver lamd der St. Jozefs-Gezclien- vereenigingen in Nederland (1924). Uitgave van liet Centraal Verband. Te iang reeds ligt <ül keurig gedrukt en verlucht Jaarboekje, in 't begin van dit jaar door om ontvangen, onbesproken voor ons. Overeenkomstig het door den voorzitter van het Centraal Verhand, den Zeereerw. heer Rector W. van Adrichom Ie Amsterdam gedane verzoek, zuilen wij er een korte be spreking aan wijden. Uit den rifken inhoud- die het Jaarboekje bevat, noemen wij o.m. het Program der Ge- zeHen-Verecnigièg; een stukje geschiedenis, benevens eenige cijfers uit de jongste statis tiek van hel Generaal Verband, een kort overzicht der geschiedenis, alsook den stand der Vereeniging op 1 Jan 1923. waaraan is toegevoegd oen adressenlijst van het Besiuur cn de bij het Verband aangesloten vereeni- gingen; een kijkje in het leven van een groo te Gezelien-Vereeniging (schets door Th. B.); adressen van de voornaamste Buitenlandsche Gezellen-Vereenigingen en Hospitia; Holland sche Literatuur en Buitenlandsche Literatuur d.w.z. Boeken en Geschriften over Koiping en het Gezofbemverk. Verder zijn als Aanhangsel «gevoegd: concept-statuten voor St Josephs-Gezellen- Vereeniging en Overeenkomst van <fe Gezel ien-Vereeniging in het Bisdom Haarlem met den Ned. R.K. Volksbond, Het Jaarboekje is verlucht met -dc beelte nis vau den Gezellen-Vader Adolf Koiping; met de portretlen van de opeenvolgende ccntraaf-presiden.ten. waaronder dat vau den hoogeerv. heer G. F. H. Stoffels (1898 1907), thans Doken van Haarlem; met hot. afbeeldsel van Mgr. H. Franz Schweitzer, Gcnerac|-president sinds 1902 en van den tegen voortijgen een truien Raad der St. Xu- sophs-Gezellen-VerCeniging. die bestaat uit do Zeereerw heeren: Pater H. Hulsman O. P. Amsterdam II, Pater J. de Graaf O. F. M. den Haag I, Pater N. Perquin O P. Rotter dam I, Pa-si ro-r J. A. Jooren Bergen op Zoom Rector W. van Adrichem Am-sterdam I, Pa ter H. v. d. Hulst S. J. Nijmegen, PastooT Th. Vlek Haarlemmermeer. Dit eerste Jaarboekje wil zijn een practi sed» wegwijzer voor Presidenten, besturen en leden der St Joscph-Gczellen-Vereeniging en Iegelijk oen middel ter bekendmaking van haar program en haren arbeid. venvoudige, van 1900 tot 1913 tot het twee voudige. Er is in den modernen tijd geen artikel, dat in grootere hoeveelheden wordt verhandeld en vervoe'rd dan de steenkool wat de waarde van den omzet betreft komt het in de tweede plaats, terwijl de granen de eer ste plaats innemen In materieelen zin kent de menschheid thans geen belangrijker din gen dan brood cn brandstof Dit is niet de vraag van een huisvrouw aan haar dienstbode, maar een ernstig vraagstuk van economie, dat door T. in het „Hbl.", aldus wordt beantwoord De productietabel van stee kool voor de verschillende landen laat onmiddellijk zien, dat de tegenwoordige voortbrenging grooten- deels in twee groote gebieden geconcentreerd is Middel- en West-Europa eene zijds ea Noord-Amerika anderzijds. In het eerste gebied spelen achtereenvolgens Groot-Brit- tannië, Duitschland, België en Fra krijk de hoofdrol, in het tweede gebied zijn het voor nam lijk de Vereenigde Staten. Dit is de te genwoordige toestand, maar het is te voor zien, dat in de toekomst deze verhoudingen zich langz merhand zullen wijzigen- De ge noemde langen hebben weliswaar alle nog een meer of minder groote reserve en unnen dus eker nog heel wat jaren een behoorlijk aandeel in de totale productie leveren, maar er zijn elders op aarde groote gebieden met geweldige steenkoolvoorraden, die nog haast onaangeroerd zijn en vermoedelijk zal het zwaartepunt zich geleidelijk daarheen ver plaatsen, naarmate de huidige productie centra uitgeput raken. Vooral China en weste lijk Siberië schijnen bestemd om in de thans nog verwijderde toekomst de wereld van steenkool te moeten voorzien. Ter gelegenheid van het twaalfde interna tionale geologen-congres, dat in 1913 te To ronto bijeenkwam, is door' eendrachtige samenwerking van alle daarbij betrokken volken een werk samengesteld, dat een over zicht van de op aarde beschikbare steenkool- voorraden geeft. Behalve als overtuigende proeve van wat internationale samenwerking tot stand kan brengen als de onderlinge na ijver een oogenbiik kan worden uitgescha keld, is dit werk ook van de grootste be teekenis voor een inzicht in de economische mogelijkheden van de toekomst. De volge- de getallen zijn aan dit standaardwerk ont leend, waarbij als eenheid een millioen ton a 1000 K.G. is gebruikt (afgekort m.t.). De totale wereldvoorr ad wordt geschat op ruim zeven millioen m. t. Hiervan bevat ten Anlerika vijf millioen, Azie een en een kwart millioen. Het overblijvende millioen is verdeeld over Europa (mdt bijna 800.000), Australië (met Oceanië) en Afrika, dat met 60.000 achteraankomt. Deze getallen om vatten steenkool en bruinkool uit alle geolo gische formaties, dus niet uitsluitend de carbonische steenkool. Amerika is blijkbaar in dit opzicht het rijkst gezegend. De voorraad ligt vrijwel ge heel in Noord-Amerika en wel ruim een mil lioen in Canada eii bijna vier millioen in de Vereenigde Staten. De voorraad van Azië ligt voor vier vijfde deelen in China, de rest voornamelijk in Siberië en verder in Japan, Voor- en Achter-Indië Dan volgt Europa, waar voor 1 Groot-Brittannië met 190.000 en Duitschland met ruim 400.000 een goed figuur maken het is bekend, dat laatstge noemd land hiervan na 1918 een niet onbe langrijk gedeelte heeft moeten afstaan Het voormalige Oostenrijk bevatte 53.000 m.t., grootendeels in Bohemen, Silezië en Gallicië, die nu tot Polen en Tsjecho-Slowakije be lmoren Rusland bevat 60.000, F ankrijk 18.000, België 11.000, Nederland ruim 4000 m. t. Verder bevinden zich nog belangrijke voorraden in Spanje, Hongarije, Bosnië, Spitsbergen. In Australië (met Oceanië) wordt de beschikbare hoeveelheid geschat op 170.000 m t, waarvan 165.000 op het Austra lische continent (vooral in New-South-Wa- les), ruim 3000 in Nieuw-Zeeland en ruim 1000 m Nederlandscg-Indië Afrika tenslotte met 60.000 m.t bevinden de voorraden zich voor het overgroote deel in het grondgebied van de Zuid-Afrikaansche Unie en 1000 m.t. in Belgisch Congo. Bij bovenstaande getallen valt op te mer ken, dat daarin in de eerste plaats ook zijn opgenomen alle bruinkoolvoörraden, zoodat lang niet alles als volwaardige brandstof kan medetellen. Bovendien zijn opgenomen de voorraden, waarvan het best an in sommige gevallen slechts met meer of mindere waar schijnlijkheid wordt vermoed en die om tal van redenen stellig vooreerst nog niet aan de beurt zullen komen Wanneer men afziet van alles, wat zeker nog verwijderde toekomst muziek is en Zich bepaalt tot datgene, wat met volledige zekerheid aangetoond en bovendien in de naaste toekomst bereikbaar zal worden (de „actual reserve") waarvan de aanwezig heid voor het heden dus practische beteeke nis heeft, dan worden de verhoudingen be langrijk gewijzigd. Amerika (en wel zoo goed als uitsluitend Noord-Amerika) spant weer de kroon met wellicht één millioen t., waarvan ruim 400,000 in Canada en het overige in de Vereenigde Staten. Dan volgt Europa met 275.000 m.t., waarvan 140.000 in het Vereenigd Konink rijk, 105.000 in Duitschland, 15.000 in het voormalige Oostenrijk, 6000 in Spanje, 4500 in Frankrijk en de rest in Nederland, België, Rusland, enz. Verder heeft Azië een actual reserve van 20.000 m.t., Australi (met Ocea nië) van 4000 en Afrika van 500 m.t. Het is nuttig daarnaast de tegenwoordige productiecijfers te plaatsen om een indruk te krijgen van de snelheid waarmede de mensch heid bezig is het kapitaal aan fossiele brand- sto op te maken. Ik kies daartoe het jaar 1913 als gemiddelde toen de totale wereld productie bijna 1350 m.t. bedroeg, als volgt verdeeld Vereenigde Staten 517. Groot-Brit tannië 292, Duitsclil nd 279 Oostenrijk- Hongarije 51, Frankrijk 40, Rusland 31, België 23, Japan 21, China 14, Indië 12, Canada 13, Australië 10 en de overige landen minder dan 10 m.t AI mocht dus de produc tie ook tot het vijfvoudige stijgen, dan is al leen de actual reserve zeker toch nog voor lan gen tijd voldoende. D productie stijgt i der daad zeer snel, van 1865 tot 1913 tot het ze- (Herplaatsing wegens misstelling). De jaarlijksche omgang te Amsterdam ter cere van het H.H. Sacrament van Mi rakel zal plaats hebben op Zondag 23 Maart a.s. De intentie begint in de Kalverstraat tus- schen Enge en Wijde Kapelsteeg, bij de voormalige N. Z. Kapel (de plek van het huis waar God het H, wondei verrichtte). De deelnemers bewegen zich vanaf het Spui terzijde van het Bagijnhof door de Kalverstraat (steeds links houdend) naar den Dam Op den Dam te bidden voor Koningin en Vaderland. Verder langs Nieuwendijk, Mar telaarsgracht en Prins Hendrikkade naar de Nieuwebrug Op de Nieuwebrug een gebed voor zee varenden en voor hen, die op zee zijn om gekomen. Door de Nieuwebrugsteeg langs, de War moesstraat, Nes en Langebrugsteeg naar de J-angebrug. Op de Langebrug te bidden voor Kerk en Paus en de eenheid der Christenen Verder door Taksteeg, Kalverstraat, (nu vooral rechts aanhouden)! Enge Kapelsteeg, Rokin en Wijde Kapelsteeg, dus rond de Kapel, waarna de devotie eindigt. Men neemt dan vooral het midden der Kalverstraat naar het Spui om de links en rechts trekken- den niet te hinderen en geen opstopping te veroorzaken Op bovenstaande vet gedrukte plaatsen werd bij de processie de zegen met het H.H, Sacrament gegeven. Volgens oud ge bruik bidt men daar 5 maal het „Onze Va der" en het „Wees gegroet" Dit jaar wordt voorgesteld bij het om gaan der voormalige N. Z. Kapel (aan het einde van den tocht) 5 maal het „Onze Vader" en het „Wees gegroet" te bidden voor het welslagen van het Internationaal Eucharistisch Congres. De lijst der diverse kerken van Amster dam en omgeving waar op den morgen van den Stillen Omgang de H.H. Missen wor den gelezen tot intentie van de levende en overledene leden van het Gezelschap van den Stillen Omgang en waar het H.H. Sacrament tot 12 uur of den geheelen dag ter aanbidding zal zijn uitgesteld, kan men vinden in de Kerklijsten van Zondag 16 Maart a.s. In deze lijsten worden tevens de diverse Vereenigingen een plaats aangewezen in een der Kerken. Den corporatiën wordt op verzoek een kerklijst van 16 Maart toegezonden De aanwijzing der Kerken wordt na de Algemeene Vergadering van 3 Februari, behandeld met de afgevaardigden van bui ten. Aan H.H. Koorzangers verzoeken wij in de verschillende Kerken zich naar het Zangkoor te begeven. Waar noodig, zullen eenige heeren in het belang der goede orde zich belasten met de regeling. Onder en na de H. Mis in de Kerken diverse gezangen ii'"" lil „iilll» -mMiil •I III ïüii III Medegedeeld door De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 6% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem, Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotlerd. Lloyd Holt. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew/' Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S- Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber .Serbadiadi Sllau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda .W abash 91%, 99»/, 1103/, 92% 154 130 134Vo 15% 133% 84 34% 501 387 74% 189% 133 140% 140 94% 224 457 112 9u/„ 188 190 115% 357 316 361 155s/4 2231/. 116 125 434 47»/, 141% 86 13% 91%, 99% 111 92'/, 155 130 134 16 136 84 34 513 394 75 192 135% 143-/, 143 220 454 111 9% 194 194 119 354 319 361 157 224 116 125 430 47% 141% 85 13»/,, Men seint ons uit den Haag; De Haagsche Rechtbank, heden uitspraak doende in de procedure tusschen de Van Oldenbarnevellschool te Rotterdam en den Staat der Nederlanden over uitbetaling vau gelden, staande op rekening van den Post cheque- en Girodienst, heeft den Staat ver oordeeld tot betaling van bet gevorderde be drag van 5000 gulden, vermeerderd met 5 pet. rente van den dag der dagvaarding tot aan de voldoening, terwijl meer op den an deren gevorderden, werd ontzegd. Herinnerd wordt, dat de' Staat anderhalf pet. had aan geboden. Niet alle advertentiën hebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt. in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" I34e NfcU SIAArSI (HEffH Trekking van Dtosdae 29 lannari. Se Klasse 6e L Hst. Hooge oriizeo: 3058 3705 5855 8647 12142 16541 21574 elk I 1000. 14572 15954 18717 21028 22089 elk f 400. 5179 5857 5953 11333 13991 16832 22573 elk I 200. 4323 4342 4593 8218 9611 10090 10373 11378 12363 15065 19073 20391 22870 elk M00. Prlizen van f 70r 294 368 435 507 660 987 1020 1060 1221 1254 1426 1528 1604 1636 1662 1895 1918 1985 2037 2349 2545 2698 2857 3090 3635 3643 3664 3750 3793 4126 4148 4213 4279 4319 4558 4653 4791 4811 4819 4927 5040 5190 5310 5363 5749 5757 5789 5828 6037 6443 6473 6568 6689 6729 6782 6799 7036 7126 7136 7331 7527 7529 7588 7825 8129 8401 8676 8920 8971 9309 9347 9350 9356 9565 9983 9990 10016 10355 10372 10406 10442 10524 10695 10926 11012 11090 11191 11211 11347 t1382 11470 11808 11812 11914 12016 12050 12074 12151 12220 12221 12287 12310 12313 12416 12469 12868 12891 12962 13063 13090 13131 13244 13289 13489 13527 13544 13697 13943 14105 14195 14250 14470 14610 14684 14786 14042 15070 15196 15297 15411 15442 15451 15498 15731 15847 '5851 16019 16099 16146 16186 16238 16244 16411 16428 16455 16560 16663 16669 16690 16804 16908 16040 16965 17063 17269 17347 I7483j 17542 17657 17702 I7S89 18052 18247 18264 18272 18301 18320 18364 18549, 18589 18605! 18829 18873 18881 19052 10167 19186 19254 1941? 19522 19579 19696 19715 19787 19952; 20059 20097 20156 20182 20189 20220 20398: 20431 20450 21046 21207 21215 21484 21493; 21624 21731 21735 21736 21927 21968 22122; 22265 22333 22360 22412 22437 22497 22721 22731 22749 22838 22863 22878 113 694 1300 1702 2415 3293 3820 4420 485, 5393 6160 6746 7193 7925 8106 9204 9249 9591 9775 233 911 1409 1792 2489 3391 4078 4538 4907 5666 6249 6758 7201 NIETEN: 41 82 138 140 14V 376 377 419 450 474 487 499 517 536 561 595 629 630 687 691 711 720 733 742 774 779 814 825 910 975 1009 1036 1101 1102 1161 1192 1205 1229 1264 1312 1343 1356 1374 1393 1429 1448 1451 1459 1462. 1520 1534 1557 1578 1620 1667 1796 1828 1874 1880 2004 2072 2105 2170 2227 2305 2332 2379 2387 2404 2405 2428 2440 2511 2525 2601 2649 2675 2679 2735 2800 2822 2835 2882 2889 €919 2923 2950 2981 3010 3019 3051 3052 3073 3108 3133 3170 3185 3187 3246 3305 3349 3.358 3374 3399 3454 3549 3535 3613 3705 3709 3741 3745 3748 376! 38.30 3833 3845 3932 3938 4021 4027 4090 4229 4259 4297 4318 4366 4414 4416 4455 4551 4588 4602 4683 4685 4687 4788 4835 4847 4878. 4893 4925 5030 5065 5091 5151 5268 5318 5339 5.360 5373 5431 5442 544.3 5452 5492 5519 5521 5523 5535 5593 5630 5756 5791 5835 5,340 5869 5888 5889 55)28 596? 5964 6027 6045 6113 6163 ■6201 623! 6242 6306 6313 6340 6351 6369 6449 6486 6519 6557 6578 6647 6684 6690 6691 6777 6842 6876 6882 6890 6916 6920' 6928 6931 6960 6995 7053 7059 7068 7086 7145 7173 7222 7261 7289 7318 7332 73.37 7367 7372 7388 7466 7472 7479 7518 7550 7666 7705 7706 7758 7803 7993 8043 8123 8210 8233 8242 8245 8248 8330 8387 8451 8455 8457 .8465 8516 8615 8658 8666 8703 8728 8776 8797 8815 8816 8830 SS31 8844 8853 8857 8953 9006 9016 9331 0104 9176 9257 9269 9324 9327 9382 9413 9426 9448 9451 9473 9475 9479 9529 9555 9586 9677 968.3 9685 9689 9708 9748 979? 9816 9828 9907 9908 9920 9944 10023 10034 10096 10119 10254 10292 10297 10335 10366 10371 10386 10441 10476 10506! 10519 10538 10574 10587 10597 10617 10705 10759 10920 10955 11015 11030 11046 11104: 11119 11129 11147 11154 11163 11167 11231 11310 11319 11383 11422 11425 11549 11616 11635 11706 11714 11733 11813 12014 12035 12107 1215.3 12254 12288 12346 12374 12407 12440 1246.3 12489 12507 12571 12608 12619 1264! 12643 12650 127.58 12773 12S02 12804 12836 12837 1286S 12886 12892 12904 12940 12957 13005 13024 13083 13119 13121 13134 13157 13158 13216 13243 13251 13317 13352 13377 13433 13448 13467 1,3518 13519 13546 13644 13679 13691 13830 13831 13898 13926 13985 14058 14072 14106 14109 14112 14168 14181 14187 14188 14207 14253 14255 14275 14276 14299 14372 14391 14422 •14423 14426 14436 14668 14677 14699 14701 14750 14806 14852 14876 14920 14922 14923 15038 15047 15051 15118 15135 15153 15189 15213 15294 15328 15333 15348 15398 15491 15500 15520 15529 15561 15574 15590 15609 15653 15668 15697 15715 15732 15751 15766 157S0 15803 15841 15842 15910 15934 15985 15988 16033 16097 16101 16107 16210 16221 16242 16245 16259 16448 16451 16480 16581 16587 16601 16606 16622 16704 16725 16733 16754 16769; 16792 16834 16839 16852 16937 17022 17050: 17098 17109 17119 17127 17140 17166 17175 17216 1723S 17330 17391 17411 17417 1749SI 17523 17580 17604 17652 17738 17791 17827; 17857 17864 17896 17928 17966 17996 18036, 18068 18158 18165 18205 18221 18356 18377; 18401 18461 18477 18568 1857,3 18592 18602! 18653 18679 18712 18818 1SS59 18878 18884! 18899 18972 18997 19029 19119 19128 19144! 19169 19178 1930.3 19337 19338 19,370 19419! 19440 19514 19560 19565 19660 19707 19810! 19825 19847 19875 19892 20025 20054 20062 20093 20140 20151 20161 20173 20192 20208 20211 20213 20227 20229 20406 2043-1 20460 20516 20655 20669 20706 20747 20749 20849 20879 20882 20887 21004 21015 21026 21035 21037 21085 21093 21160 21195 21226 21248 21262 21265 21285 21289 21356 21364 H469 21537 21538 21580 21608 21672 21694 21774 21791 21793 21*46 21854 21866 21896 21976 21994 22001 22023 22041 22048 22201 22227 22292 22311 22365 22418 22475 22493 ">2502 22549 22556 22582 22587 22592 22602 *•'628 22634 22663 22683 22712 22741 '274? 22753 22817 22883 22895 22944 22992 22999 5e Klasse 5e Lijst: m-z. 14085. 6314 m.z. roet 70; 14082

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2