Moordaanslag te Volendam. VAN ONZE RECHTBANK. Donderdag 31 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14651 Dit nummer bestaat uit S bladzijden. - Eerste blad. UIT DEN OMTREK. UITHOORN. MIJDRECHT. AARLANDERVEEN. AAN ONZE ABONNE'S, Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige week- en kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TIJD voldoen. In het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo- we! de abonnementsgelden van hen, die per week betalen, als die van de kwartaal-abonné's op zoo kort mogelijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te wil'en voldoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere maler om die toch kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hun niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. DE ADMINISTRATIE. INT EEKENBILJET. Onder geteekende wonende abonneert zich hiermede tot wederopzegging op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Hij verlangt te betalen 1per week f 0.25. per 3 maanden f 3.25, per post 3.58. 1) Doorhalen wat niet verlangd wordt. (Naam) TER AAR. VINKEVEEN. ZAANDAM. VOLENDAM. PURMEREND. CASTRICUM. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 31 JANUARI KROMMENIE. ASSENDELFT. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina s 60 ct per regel raag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. K. Werldiedenvereeniging. Zondag Ti^d alhier de viering plaats van het 10-jarig (bestaan der R.K. Werkliedem-ereeniging St. j Joseph. Des morgens was de dag ingezet met een algemeen® H. Communie, waaraan door zeer 'veel leden werd deelgenomen. Een H. Mis werd opgedragen voor de le venden en overledenen der vereeniging, ter wijl bij de uitgang aan de kerkdeuren dtoor jonge dames speldjes werden verkocht voor de instelling Volksgezondheid, afdeeling van den Bond van Werfcliiedtenvereenigingen in het Bisdom Utrecht. Des avonds had een drukbezochte feestvergadcring plaats van le llen en begunstigers met hunne dames in hel [Parochiehuis. De voorzitter de heer C. G, hams herinnerde aan de oprichting der ver- 'eeniging en memoreerde in het kort wat door de vereeniging in he* 10-jarig bestaan was verricht. Vervolgens besprak de heer K. Brouwer, Bondsvoorzitter, de huidige samenleving in verband met de noodzakelijkheid van de SR.K. Werkliedenvereeniging, en spoorde voor al de vrouwen en jongeren aan, het begon nen werk te volvoeren. Spr. herinnerde er aan hoe het de werklieden waren geweest die het eerst aan de roepstem van het hoog ste kerkelijke gezag gehoor hadden gegeven. Spr. herdacht Dr. Sohaepman die steeds de werklieden er op wees, dat zij zelf nu de handen aan de ploeg moesten slaan op stof felijk gebied, en dat zij naast deze taak nog een apostolische laak te vervullen hadden, ■want waar de priester niet meer kon ko men, daar kan de werkliedenvereeniging den weg veeal weer begaanbaar maken. Spr. herinnerde aan het bezoek dat 240 R.K. werklieden het vorig jaar hadden ge bracht in Rome bij Z. H. den Paus en spr. spoorde vervolgens aan, vooral de naasten liefde te betrachten, want, dat was volgens spr. de kwaal waar de wereld aan lijdt, en te trachten, het individu te verbeteren, want dan zullen de christelijke naastenliefde en de [rechtvaardigheid in de samenleving zegevie ren. Een geestdriftig applaus volgde op deze trede. Hierna kwam de Tooneelvereeniging St. Raphael voor het voetlicht met een aardig 'stukje getiteld: „Het gedwongen talent", dat meermalen den lachlust van het publiek op- j wek te. Vervolgens zong de heer E. Brom, geac compagneerd door den heer Jac. Vink. eeni- ge mooie zangnummers getiteld: „Ave Maria" „Storm" van Richard1 Hol en ..Spielmans- lied." Dan feliciteerde de ZeerEerw. heer Pas moor W. H. de Grijs de feestvierende veree niging en herinnerde aan zijn geschreven woorden in hel programma van het 5-jarig bestaan, waarin hij zijn taak niel volbracht achtte, voordat de laatste R.K. werkman in zijn organisatie was Z.Eerw. hoopte dat de jeugd later ook zich aan zal sluiten en het fwerk der ouderen zal volvoeren, en dat naast 'de stoffelijke taalk ook de godsdienstige 'mocht bevorderd worden en zij zich naast aansluiting bij de werkliedenvereeniging ook 'mochten aansluiten bij die godsdienstige or- tganisatie. Hierna voerde' de tooneelclub het stuk >„Wie hen fk" op in 3 bedrijven, wat een (geestdriftig applaus verwekte, i Bij het einde dankte de voorziter in het Ikort allen voor huhne medewerking en be- iva'l een collecte aan voor de uitgestoten: tex tielarbeiders. Propaganda-vergadering. Dezer dagen had alhier in het Parochiehuis een gecombi neerde besturenvergadering plaats van de i verschillende R.-K. Stands- en Vakorgani saties, waar als inleiders optraden de hee- !ren B. J. van Hees uit Utrecht en B. N. Loe- jrakker uit Hillegom, welke door het R.-K. jVakbureau zijn aangewezen voor de propa ganda tot versterking der organisaties. Onder algemeene instemming werd beslo ten, om op Donderdag 21 Februari een groo- te propaganda-vergadering te houden voor mannen en vrouwen, waarin een 2-tal spre kers zal optreden. De tooneelclub „St. Raphael" zal eenige tooneelstukjes opvoeren en een mannen-kwartet zal eenige zang nummers ten beste geven. Bentezegels. Door den Rand van Arbeid is aan H. H. van Nieuwkerk toegestaan den. verkoop van rentezegels. Degene, wien zulks dus gemakkelijk is, kan deze voor denzelfden prijs als aan de Postkantoren aan bovenge noemd adres bekomen. Politiehonden. Vorige week vergaderde de Politiek ondendresseerclub „De Speurder',' in hotel Dorst. De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn genoegen uit over den vooruitgang der vereeniging. Behandeld werd den aankoop van materi aal, waarin werd toegestemd. Verschillende onderwerpen werden, nog be handeld, waarna de vergadering werd geslo ten. Personalia. Door Ged. Staten is rot voor zitter-directeur van het Waterschap Wilnis Veldzijde benoemd de heer S. Padmos, bur gemeester, zulks ill plaa,s van den heer C. Knigge, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleen. Burg. Stand. Geboren: Jozinus, z. van H. van Leunen en E. v. d. Kamp. Ondertrouwd: J. Bader, 34 j. en M. Hoger- vorst, 27 j. J. J. V. d. Bergen, 29 j. en M. van Bemmelen, 27 j. Overleden: Hendrikus Bakker, 51 j., eohtg. van K. K. Bosman. „Ons Behing". Vorige week hield de R.- K. Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Ons Belang" haar 3e jaarvergadering, in het ge bouw der Boerenleenbank. Na de opening door den voorzitter werden de notulen voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Daarna volgden de verslagen van den pen ningmeester en den secretaris, welke accuraat in orde waren. Ook de balans van den boek houder bleek in orde te zijn. Na gehouden besprekingen werd besloten dit jaar 4 pel. dividend uit te keeren. Daarna •verd overgegaan tot bestuursverkiezing. Af tredend waren de heeren M. Groeneveld en A. van Greuningen, die met a'gemeene stemmen werden herkozen. Wegens vertrek van den voorzitter, den heer L. Samson, naar elders, werd in diens plaats gekozen de heer M. Ver steeg. Het bestuur bestaat nu uit de heeren: A. van Greuningen, voorzitter; M. Versteeg, 2e voorzitter; M. Groeneveld, secretaris; L, van Dijk, 2e secretaris en J. Samson, penning meester. Voor de commissie van toezicht wer den nog gekozen J. van Doom en H. Laker- véfd. Daarna volgde het afscheidswoord van den voorzitter, die in hel kort memoreerde, den loop der zaak in de drie afgeloopen ja ren onder zijn voorzitterschap. Hij dankte bet bestuur voor de prettige samenwerking en vooral ook het personeel en in het bijzon der den bedrijfsleider, den heer P. van Wijn gaarden, waaraan „Ons Belang" zijn bloei te danken heeft. De voorzitter sprak als slot den wenseh uit, dat de R.-K. Verbruiksvereeniging telken jare in bloei moge toenemen, tot heil der R.-K. Arbeidersbeweging. Daarna werd de vergadering met den Ghr. groet gesloten. Poging tot inbraak. Zondagavond', toen de familie Bezemmer naar de kerk was, heeft men aan den achtergevel van het huis een raampje opengebroken en is aldus het huis ■ingekomen. Men heeft de kasten en de la den opengebroken, maer het is niet gelukt, iels Ie vinden. De politie stelt een onderzoek in. en Aanrijding. Maandagmiddag stond de heer T. van Leeuwen met zijn hit en broodtkar in Heden stond terecht C. Sch., bijgenaamd Monjet, beschuldigd van poging tot moord op den gemeente-veldwachter J. A. Kue- nen, alhier. C. Sch., oud 28 jaar, is thans gedetineerd in het Huis van bewaring te Haarlem, i Hij stond terecht, ter zake, dat hij op 19 November 1923 te Volendam ter uitvoe ring van zijn voornemen om Jozef Antonius Kuenen opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven te berooven. althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, de zen K. met een moker een aantal hevige slagen op het hoofd heeft toegebracht, zijn de de uitvoering van het door hem voorge nomen misdrijf niet' voltooid, alleen tenge volge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat dood noch zwaar licha melijk letsel volgde: althans, dat hij aldaar, alstoen opzette lijk en met voorbedachten rade den op den openbaren weg surveilleerenden gemeente en onbezoldigd rijksveldwachter J. A. K. gewelddadig met een moker verscheidene klappen op het hoofd heeft gegeven, waar door deze ambtenaar bloedend werd ver wond en pijnlijk getroffen. Als getuigen in deze zaak werden gehoord J. A, Kuenen, gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter te Volendam; J. Pooyer, winkelier te Volendam; dr. A. v. Laarhoven, geneesheer te Volendam en M. Harks, ge meente- en onbezoldigd rijksveldwachterte Edam. Op de publieke tribune heerschte buiten gewoon groote belangstelling. Zij was ge heel bezet. Vele Volendammers in nationaal costuurr. waren aanwezig. Een vijftal getuigen k décharge zal nog gehoord worden, n.l. A. Pooyer, J. Tuip, M. Burger, D. Sier en P. Sombroek. De behandeling van de zaak is hedenmor gen uitgesteld tot één uur n.m. Duidelijk schrijven s.v.p. DU iiUeekenbiljet s.v.p. ingevuld te bezorgen Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49, Haarlem. het Noordcinde, toen hij door den heer J. de Bruin die met zijn hondenkar reed, aan gereden, waardoor de bropdikar groote scha de bekwam. Personalia De postbeambte H. v. Win kel is dezer dagen tevens benoemd in Ter Aar. Uitvoering. Voor een flink bezette zaal gaf de IJsvereeniging „Door Vriendschap saam verbonden" in hel bon'dscafé voor de leden een goedgeslaagde uitvoering. De be kende humoristen Verkerk en Praag en ook de goochelaar van Houten wisten het pu bliek aangenaam bezig te houden. Burg. stand. Geboren: Cornelia Theo dora Maria, d. van A. P Uiterwaal en A. C. Droogh. Willem F re der ik, z. van Jac Vis ser en K. F. Frins. A'drianus, z. van J. v. Vliet en A. A. Hoogend'orp en Johanna, van C. Otto en en. van Morsel. Bemardus, z. van H. de Rooi en A. Heemskerk. Overleden: J. C. van Rodenrijs, oud 82 jaar en J. C. v. d. Pijl, 8 m. Parochie van het H. Iiart van Jezus. Zondag, de eerste Zondag van de maand, (e verdienen een volle aflaat, om 7 uur de Vroegmis met onderrichting waarna de H. Communie zal worden uitgereikt, om 10 uur de Hoogmis met predikatie om 3 uur Cate chismus, om 4 uur Lof. m half 6 Patro naat. In de week de H.H. Missen om 7 uur en kwart over 8. Zaterdag na de H.H. Missen en namiddags tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdagavond 7 uur Marialof. Voetbal. A.s. Zondagmiddag 2 uur speelt Vinikeveen I in Utrecht tegen N. F. C. 2 al daar. Burg. stand. Geboren: Quirinus A'dri anus z. van A. van Rijn en C. van Kwdeten, Johanna, d. van P. J. Comipier en M. J. de Lange. Overteden: Jan van der Vliet, 72 J. echtgen. van C. van der Vliet, wednr. van A. van der Louw. Gehuwd': Lambertus Verhoek en Jacoba van Schoonhoven; Johannes Petrus Aars man en Gertruida Johanna Kooyman. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer ge meente, onder voorzitterschap van den heer K. ter Laan. Afwezig de heer Bolhoeve. De heer Emmer vraagt voor het einde der zitting een interpellatie te mogen richten tot den wethouder van onderwijs, over het feit, dat 60 a 70 kinderen een week vrijaf hebben gekregen, wegenis gebrek aan onderwijskrach ten. Ook de heer Dil wil hierover een paar vragen stellen. De interpellatie wordt toegestaan. Een schrijven van den heer A. J. v. Velsen, dat hij ontslag neemt als lid van den raad, wegens vertrek naar elders, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Mededeeling van het Centraal Stembureau, dut het bericht heeft ontvangen, dat de heer P, F. Ranshuijsen zijn benoeming aanneemt als lid van den raad, wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter benoemt de heeren Prins, Kelder en De Vries in de commissie voor '1 onderzoek der geloofsbrieven. De vergadering wordt geschorst en 64 obli gaties worden uitgeloot van de leening 1919, li 1. de nios.: 277, 626, 557, 264, 662, 317, 238, 233, 790, 65, 355, 532, 500, 170, 506, 1028, 656, 413 773, 809, 905 380, 680, 683, 492, 825,' 124. 698, 1021, 408, 1014, 569, 112, 696, 1047, 270, 32, 764, 77, 647, 755, 405, 716, 340, 1041, 545, 560, 668 81, 58, 70, 346, 564, 878, 663, 966, 547 963, 435, 204, 853, 814, 868 en 431. Bij monde van den heer Prins adviseert de commissie tot toelating als lid van den raad, alhoewel liet redacteurschap van het „Ge meenteblad" een punt van bespreking had uit gemaakt. De voorzitter zegt, dal dit beschouwd moet worden als een particuliere betrekking', waar na de secretaris den heer Ranshuijsen binnen leidde, die in handen van den voorzitter de vereischte eeden aflegt. De voorzitter wenscht den heer Ranshuijsen geluk met zijn benoeming en hij spreekt den wensch uit, dat de gemeente veel vruchten mag plukken van de jarenlange ervaring, die de heer Ranshuijsen heeft en hoopt, dat hij zijn functie met genoegen moge waarnemen. Dan spreekt de voorzitter eenige waardee- rende woorden tot het lid v. Velzen en me moreert voorts, dat genoemde heer een eerste kracht was, dat zijn ijver en toewijding boven allen lof is verheven, vooral wat lietreft zijn moeilijk baantje. Dan ook was hem geen werk te veel. Spr. hoopt, dat hel den heer v. Vel zen en diens gezin goed moge gaan en ver trouwt er op, dat zijn aandenken hier zal voortleven. De heer Ranshuijsen vraagt aan het einde der zitting eenige vragen te mogen stellen aan B. en IV. naar aanleiding van het feit, dat aan de pers de te behandelen stukken niet meer toegezonden worden. Wordt toe gestaan. Van de ingekomen stukken worden de be richten van ontvangst der goedgekeurde raads besluiten voor kennisgeving aangenomen. Daarmede staat dus vast, dat de verlaging der electriciteitsprijzen vanaf 1 Januari 1924 ingaat. Berichten van aanneming van benoemingen voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van I. Cavalho, om eervol ontslag als leeraar van het Lyceum. Wordt verleend met dankbetuiging. Verzoek van W. Schraal om eervol ontslag als lid van de Commissie op hel M. O. Wórdt verleend met dankbetuiging. Schrijven van den burgemeester, waarbij toegezonden wordt ter kennisneming de dienst voorwaarden van het politiepersoneel. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Centrale Commissie van Arbeidersontwikkeling, om 150 gld. subsidie, ten behoeve van een volksvoorstelling van de film „Neerland's Volksleven in den Zomer". B. en W prae-adviseeren afwijzend. De heer Emmer wil deze gelden toch maar toestaan. Ook de heer Prins wil dat en vraagt levens praeadvies op een verzoek van de Di rectie van het Apollo- en Floratheater, inzake de stedelijke belasting, want, zegt spr., daar moet verandering in komen, anders gaan de theaters le loor voor Zaandam, waar is, dan wil hij daar openhartig aan De heer Dorjee antwoordde dat, als dat medewerken. De voorzitter zegt, dat bij bet geld voor belasting wel wil kwijtschelden, zootlra de film hier wordt geëxploiteerd om winst. Bij stemming wordt het voorstel aangehou den 1010. Adres van de Visschersvereeniging „Urk", om hier een vischmarkt le plaatsen. B en W. stellen voor prea-advies, doch dee- len mede, dat plannen in voorbereiding zijn voor een overdekte vischhal. De heer Prins zegt, dat er meer behoefte is aan een overdekten groentenafslag, voor de beide doeleinden te gebruiken. Voorstel van de heeren K. Prins, R. Plooi- jer en P. de Ruijter, om het Tehuis voor ouden, van dagen uit te breiden. Gaal naar B. en W. om prae advies. De heer Kan, wethouder, wil zich gaarne daarmede vcreenigen enzegl.dat het B. A. plannen heeft voor spoedige doorvoering der plannen. De heer Linzel merkt op, dat het voorstel eerder in „Het Volk" stond, doordat de wet houder liet in zijn bezit had. Hij vindt dat niet de goede manier. De heer Prins antwoordt, dat hij zulks voor 'zichzelf neemt en dat hij daar de volle verantwoording van draagt. Elet adres van de heeren H. Bos en H. Kerk hoven, hen weer in gemeentedienst te nemen, gaal naar B. en W. ter afdoening. De heer Dil vraagt wat da;t beteekent. De heer Brinkman breekt een lans voor Kerkhoven. In verband hiermede spreekt de heer Prins over het werkliederareglement, B. en W. vragen machtiging om een pro ces aanhangig te maken tegen wanbetalende huurders van gemeentewoningen.. Goedgekeurd. Van de voorstellen van B. en IV. vermelden wij de volgende: Mededeeling betreffende de bed'rijfsonkos- len van gemeentewerken. De heer Dil wil aanhouding. Na eenige discussie wordt daartoe besloten met 191 slem. Aanvaarding van een strook grond aan de Oostzijde van G. Verhoef alhier voot bestra ting; voor 960. Goedgekeurd. Verhuur terrein aan de voetbalverceniging Q. C. C. voor 20 per maand. Goedgekeurd. Afwijking van art. 15 der bouwverordening; afwijking der rooilijn. Hierbij komen de tongen, los. De heer Emmer is er tegen uil eerbied voor de wel. Mevrouw Bolding is er voor. De heer Dorjee is er tegen. Na ellenlange debatten wordt hel voorstel in stemming gebracht en weer staken de stemmen met 10 —10. Verbuur van een terrein aan de Haven straat aan J. Scboonenfoerg, 50 M2 tegen 40 ct. per M2. Goedgekeurd. Onbewoonbaarverklaring pand Oostzijde 307 Goedgekeurd. Verbetering van de Belg. sir, kosten 750. Goedgekeurd. Subsidie voor bet sanatorium voor het Na tionaal Verbond van Gemeente-ambtenaren; afwijzend prea-advies goedgekeurd. Subsidie aan de Zaa'ndamsche Vereeniging lot Bestrijding van de Tuberculose voor uit zenden van kinderen 0.25 per dag. Goedgekeurd. Verzoek van C. Dikstaa! tot kwiftsohelding vain terugbetaling der aan hem verleende voorschotten. De heeren Emmer en Prins lichten het ver zoek toe en adviseeren het verzoek te steunen. Met 11 tegen 9 stemmen aangenomen. Een voorstel tot verhuring perceel Czarina- straat 17 en een cred'iet voor 't aanbrengen van veranderingen 625.Wordt goedgekeurd. Een voorstel tot verhuur van terrein aan de Woningbouwvereeniging „Leo XIII", zijnde 300 M2, 45 per jaar. Wordt goedgekeurd. Een voorstel tot verhuur van terreinen in de Oostzijde aan de Vereeniging „Volkstuinen Zaandam", groot 9445 M2, voor 150 per jaar. Wordt goedgekeurd. Het voorstel voor cred'iet ter aanschaffing van een automatisch begraaftoeslel, 300, wordt goedgekeurd. Adres van de S.D.A.P.'sohe raadsfractie, om uitbetaling der feestdagen voor de z.g. sneeuw ruimers, losse werkjieden. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Plooijer licht het adres toe en doet een beroep voor de werkloozen, om de feest dagen voor hen te maken tot werkelijke feest dagen. Ilij doel een beroep op de heeren, die hier verklaard hebben, dat ze een warm hart hebben voor de arbeiders. De heer Prins dikt het vorige een beetje aan. Ook de heer Emmer wijst nog eens op den genoten vrijen dag met uitbetaling ter gelegenheid van H. M.'s jubileum. De heer Linzel is voor het prae-advies. De heer De Vries wil hieraan wel mede werken. alleen om de menschen te helpen. Hij gumt het hun gaarne. Daarom beschouwt hij deze kwestie geheel zakelijk. De heer Prins valt den heer Linzel hef tig aan. Nog meerdere heeren voeren 'l woord hierover voor en tegen. De wethouder, de heer Kamphuijs, verdedigt het prae advies van B. en W. en zegt dat aan de hand van het ambtenarenreglement niel mag uitbetaald worden. Ook zegt hij n warm hart te hebben voor de arbeiders. Verder he- helt hij de onderteekenaars. die zulke warme voorstanders zijn van het ambtenarenregle ment, dat zij er nu buiten gaan. De onderteekenaars zijn van meening, dat zulks niet in strijd is daarmede. De heer Emmer zegt, dat de post f 200.000 voor werkverschaffing hiervoor gebruikt kan worden en stelt voor. hel geld daarvoor te gebruiken. De heer Kamphuijs, wethouder, zegt, dat hij dit voorstel wil zenden naar B. en W. om prae-advies. De heer Prins is hiertegen en verzoekt om teh adres in stemming te brengen. Aan den heer Emmer verzoekt hij. zijn voorstel in te trekken, waaraan genoemde heer voldoet. Het adres wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 8 stemmen. Vóór: mevr. BoldingKnippel, Prins, Piooi- jer, De Ruijter, Kelder. Dii. Brinkman, De Vries, Verbeek Emmer, v. Doorn en mevr. Spromk—Coerse. Tegen: Dr. Pelt, Dorjee, Linzel, Ijjamphuijs, Kronenberg. Kan, Femie en Ranshuijsen. (Wordt vervolgd). Gemeenteraad. In de Dinsdag gehou den vergadering van den gemeenteraad is besloten, de rechten voor het bergen van balken in het gemeentewater in overeen stemming te brengen met Amsterdam en evenals daar. niet eerder het recht ie hef fen dan na een ligtijd van drie maanden. Aan B. en W. werd een crediet van 19.700 verleend voor verbetering van de ligplaats voor de schepen van de binnen vaart. Personalia. Voor het examen kantoor stenograaf Nederlandsch, slaagde raej. T. M. Rodenburg, alhier, leerlinge aan de Er kende Pontschool. Personalia. De heer J. v. Beers, waarne mend arts alhier, zal met ingang van Fe bruari vertrekken om zijn ambt uit te oefe nen in het Ziekenhuis te Haarlem. Overbrenging. M. en A. alhier, die we gens inbraak waren aangehouden, zijn op last van den Officier van Justitie naar Haar lem overgebracht. Zitdag Directe Belastingen. Naar ons wordt medegedeeld, zal de ontvanger der Directe Belastingen niet den 2en, doch den 3en Donderdag der maand Februari a.s. zit dag houden ter secretarie Poging tot inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is naast hét gemeente huis een poging gedaan tot inbraak. De dief heeft een raam opengeschoven, doch werd in zijn toeleg verijdeld door den bewoner die op het gerucht was wakker geworden. Deze laatste maakte licht, waarop de dief het hazenpad koos. Jammer, dat eerst den volgenden dag de politie werd gewaar schuwd. Door den regen waren alle voetspo ren verdwenen. Opcenten Grondbelasting en Vermogens belasting. Door de Kroon zijn goedge keurd de besluiten van den raad dezer ge meente tot het vaststellen van het aantal opcenten op de vermogensbelasting op 60 en van de grondbelasting voor de gebouw de eigendommen op 50 Wit-Gele Kruis. Maandagavond werd een druk bezochte algemeene vergadering gehouden van de afdeeling van het Wit- Gele Kruis alhier. Aanleiding tot het druk ke bezoek was wel het voornemen van het bestuur om de wijkzuster eerst dan bij zie ken verpleging te doen verrichten, nadat eerst een geneeskundige verklaring zou zijn afgegeven. De Voorzitter, Burgemeester Lommen, opent te half 8 uur de vergadering met den Christelijken groet en heet de aanwezigen welkom. Vervolgens doet hij mededeeling van de voorzieningen in het bestuur, welke door het bestuur zijn gedaan tengevolge van het overlijden van den penningmeester, den heer F. Twisk. Als zoodanig is aange wezen de heer Sprengers. Vervolgens is, waar de religieuse verpleeg ster geen kraamverpleging mocht verrich ten, volgens orde welke van Rome is af gekomen, een leeke zuster benoemd moe ten worden en is het bestuur geslaagd in de benoeming van zuster Zomerdijk, die vanaf 1 Januari j.l. in dienst is. Hij hoopt, dat de genomen besluiten zullc.n worden bekrachtigd en wijst er op, dat i^t bestuur van een vereeniging als het Wit-vjele Kruis die zoowat dagelijksch beslissingen moet nemen, eigenlijk niet gebonden kan worden aan een reglement, waardoor zij verplicht zou worden vele vergaderingen van leden te moeten uitschrijven. Hiertegen wordt vanuit de vergadering opgekomen en meent men dat dan een re glement niet behoeft te bestaan. Een ander lid merkt op, dat het formeel niet juist is, dat het bestuur beslissingen neemt en voorziet in vacatures zonder dat de algemeene vergadering is gehoord. Wil men dien kant uit, dan zal in het re glement opgenomen dienen te worden, dat het bestuur bij tusschentijdsche vacatures het recht heeft, tot er een algemeene ver gadering is gehouden, voorzien in de open gevallen plaats. De Voorzitter zegt, dat het bestuur zal overwegen, of dit niet in het reglement kan worden opgenomen Vervolgens deelt hij mede, dat het on waar is hetgeen verteld wordt, dat de reli gieuse verpleegster zou zijn behouden ge bleven, indien den Weleerw Kap. Hubers nog in de parochie was geweest. Kapelaan Starrenburg, de huidige geestelijke ad viseur, heeft alle mogelijke moeite gedaan, doch de Zuster was verboden in het ver volg kraamverpleging te doen en aan het alleen verplegen van zieken had zij geen dagtaak. Daarom is moeten worden veran derd. Kapelaan Starrenburg komt hier zeer zéker een woord van lof toe. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat de Zuster niet meer mag helpen indien niet overlegd omdat zulks wettelijk verbo- vooraf een geneeskundige verklaring wordt den is. Zij mag geen geneeskunde uitoefe nen. Van uit de vergadering wordt ge vraagd waar zulks in de wet is bepaald. Men meent dat de Zuster zulks niet ge vraagd wordt, doch alleen het helpen bij verpleging; niet het eigenhandig gebruiken van medicamenten. Langdurig wordt hier omtrent gediscussieerd en zegt het bestuur ten slotte toe dat het informeeren zal hoe of zulks in andere vereenigingen wordt ge- daén en vervolgens het reglement in Noord holland voor ziekenverpleging te zullen toepassen, waarin is bepaald dat de Zus tér mag helpen op geneeskundige verkla ring en zoo het bestuur haar zulks op draagt. Nu komt aan de orde de fintm- cieele reorganisatie. De voorzitter doet mededeeling te doen aan de zuster, indien kosten van verpleging men hier verwend is. In geen enkele vereeniging wordt alleen voor het betalen van contributie koste- looze hulp verleend. Men is hier te royaal geweest met het gevolg dat men niet meer kan toekomen. Daarin moet worden voor zien. Het bestuur heeft gemeend de finan- eieele basis te kunnen versterken door het laten betalen voor elke verpleging een be drag van 5 tot 10 cl. naar gelang van finan- I cieele draagkracht Hiertegen wordt ook door verschillende opgekomen en meent men dat dit indien noodig moet geschieden door verhooging van contributie. Men is van meening dat door verschillen- j de een hoogere contributie kan worden' betaald, zoodat dan niet tot heffing van Barometerstand 9 uur v.in.: 776. Vooruit. EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN tp. billioen) 0 063l/s PARIJS 12.40 BRUSSEL 11.05 WEENEN 0.381/. LONDEN 11.44», 4 STOCKHOLM. 70.20 KOPENHAGEN 43.40 CHRISTIANIA 36.70 BAZEL 46.40 NEW-YORK 2.68 V4 ROME. verpleeggelden behoeft te worden overge gaan. Een der leden zou nog liever zien, dat alle contrilbutiën werden verdubbeld, dan behoefde men tot den maatregel door het bestuur voorgesteld, niet over te gaan. Het bestuur zegt hiertoe niet te kunnen mede werken doch zegt toe, dat onvermogenden gratis zullen .geholpen worden. Een der leden merkt op, dat het mogelijk is bij verschillende, die thans een lage con tributie betalen, te verzoeken het bedrag te verhoogen en verzoekt het bestuur een krachtige propaganda te voeren voor ver meerdering van het getal leden, hetgeen thans 400 bedraagt, terwijl dit wel is op te voeren tot 600. Hij verzoekt het bestuur de door haar voorgestelde maatregel als proef in te voe ren en tegelijkertijd de propaganda krachtig ter hand te nemen, dan kan bij de jaarver gadering nog worden overwogen of het be stuursvoorstel moet gehandhaafd blijven. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming j besloten. Ten slotte verzoekt de voorzitter tijdig mededeelineg te doen aan de zuster, indien men kraamverpleging wenscht, dan kan deze daarmede rekening houden. Hierna werd deze geanimeerde vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. Politie. Door den Commissaris der Ko ningin is aangesteld tot buitengewoon ge meente-veldwachter voor deze gemeente J, Baars van Uitgeest, kooiker, aldaar. Feestavond Endoxia. We twijfelen er niet aan, of we zijn de tolk van allen, die den intiemen feestavond meemaakten, ais we schrijven, dat het geheel schitterend geslaagd is. Het bestuur had zich veel moeite getroost, we weten het, maar het kon ook met voldoening op zijn werk neer zien. Ruim 40 dames en heeren. w.o. de Zeer- j Eerw. Heer Pastoor en de WelEerw Heer kapelaan waren aanwezig. V por de dames was een alleraardigste tombola ingericht met prachtige prijzen en weinig nieten; terwijl ook met een wed- j strijd prijzen behaald konden worden. Aan den keurig gedekten disch heerschte eene prettige stemming en de toasten van den ZeerEerw. Heer Pastoor, den voorzit ter en den heer A. de Jong verhoogden niet weinig de gezelligheid. Te begrijpen was dat voor de meesten het uur van scheiden te vroeg kwam. We twijfelen er niet aan, of Eudoxia zal door dezen feestavond haar ledental zien stijgen. Afscheid. Dinsdagavond nam de Direc teur van 't Post- en Telegraafkantoor, de heer Meerburg, wegens zijn vertrek naa: Bodegraven, met een hartelijke speech af scheid van 't kantoorpersoneel en de be stellers. 't Scheiden viel zwaar, 't was der spr. aan te zien en de hartelijke woorden getuigden er van 't Bijna voltallig perso neel gaf er duidelijk blijk van hun hoogst bekwamen en welwillenden chef noode te zien vertrekken. De heer Meerburg heeft zich in den kor ten tijd, dien hij hier werkzaam was, bij de Krommenieërs bemind gemaakt. Van ganscher harte wenschen we hem alle goeds in zijn nieuwe standplaats. Het zij hier tevens vermeld, dat we voor- loopig nog geen nieuwen directeur in ons midden zullen zien, de benoeming kon nog wel eens lang op zich laten wachten werd ons van deskundige zijde medegedeeld Of dat wel een goede manier is of bezui niging, betwijfelen we, want de plaatsver vanger moet extra gehonoreerd worden. Opbrengst collecte noodlijdend Duitsch- land. De straatcollecte ten behoeve van noodlijdend Duitschland heeft opge bracht de somma van 183.38, waaronder begrepen is de 22.60, gecollecteerd te Krommeniedijk. Bovendien ontving de commissie wat kleeren, alsmede een pak kleeren uit Wormerveer. Onderling Genoegen. Het Fanfare corps „Onderling Genoegen" alhier, zal de zen zomer aan twee concoursen deelne men en wel: a. op 25 Mei (Hemelvaarts dag) aan 't concours van den Prov Noord- Hollandschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Wijk aan Zee: b. aan 't Groot Nationaal Concours te Hoorn op 27 Juli. Burgerlijke Stand. Geboren: Marinus Johannes, z. v. W. A, Greuter en A. C. Verburg t. Overleden: Willem Blom, oud 85 jaar, weduwnaar van M. Roos. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöp. Zuivelfabriek ,,De Hoop", alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1