BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Pers. UIT ONZE OOST. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. Ook het kabinet heeft geleerd. HOMMELES IN DE COMMU- NISTISCHE PARTIJ. De juiste houding. DE PETROLEUMKACHELS VAN JAMIN. HANDEL EN NIJVERHEID. De bemanning van de „Grootendijk." Bij het crisisdebat is, indien men niet meer mag zeggen uit den kring der regeerings- partijen, dan toch van bevriende zijde de hoop uitgesproken, dat ook het kabinet uit de crisis zou hebben geieerd. Een paar aanwijzingen dat zulks het ge val is, meenen wij in deze regeeringsmemo- ria op iet voorloopig verslag der Twede Kamer nopens hooidstuk I der Siaatsbe- grooting 1924 aan te treffen. De regeering ziet van een verlaging der ambtenaarssalarissen niet af. Weinigen zui.en dat hebben verwacht. Maar van 20 percent is er geen sprake meer, het is 10 percent geworden, en die ,10 percent heeten bestemd om slechts voor één jaar te gelden. I „Bestemd om slechts voor één jaar te 'gelden wil niet letterlijk zeggen dat ze in geen geval ook een tweede jaar zullen wor den gekort, maar het sluit wel in de bedoe ling der regeering, om het salarispeil niet blijvend omlaag te drukken. I Het „Huisgezin zegt van een en ander. I „Wat de regering doet, is het toepassen fcvan een noodmaatregel, voor één jaar be doeld, niet het aantasten van in zich te hoog geachte salarissen Ook de automatische verlaging met 10 percent over de geheele linie geeft de re- geering feitelijk prijs, doordat zij voeling zal zoeken met die Centrale Commisie voor jg- rrganiseerd overleg en deze vraag zal -jorleggen, of de beoogde bezuiniging wel licht door een andere verdeeling ware te verkrijgen dan door op alle salarissen een gelijk korting van 10 percent toe te passen. De regeering wil doen wat de directie der spoorwegen met de organisaties van het personeel heeft gedaan: in overleg met hen den minst drukkend geachten vorm van be zuiniging vaststellen Wat voldoening zal wekken, is, dat, nu de salarisvermindiering een algemeen karak ter zal dragen, het „traktement" der Ka merleden niet onaangetast zal blijven: ook zonder een opzettelijke Grondwetsherzie ning kan men immers tot een tijdelijke ver laging geraken. Allicht nog meer voldoening zal het besluit der regeering verschaffen, om op de „defen sie" 12/4 millioen te bezuinigen Deze 12)4 millioen ziet men het liefst ge mist onze aard is nu eenmaal zoo en ze kpnnen gemist worden, daar een regee ring, die zooveel hart getoond heeft voor der weerbaarheidsplicht, ze anders niet zou hebben geschrapt. Uat ci.r schrappen geen koren is op den socialistischen molen, die in den laatsten tijd zoo luidruchtig kleppert, kunnen wij niet gebetcren. Als de regeering constateert, dat in haar plannen niet ligt „een radicale overgang van vri. handel tot bescherming", dan zal dit niemand bevreemden. Maar zij staat te ver af van de vrijhandels der, kbeelden en de „sociale" opvattingen tevens der heeren Treub en Van Gijn, om onze nijverheid door het buitenland te la ten doodconcurreeren en. onze werklieden, al dan niet via Armenzorg, aan de ellende en het niets doen over te leveren, toe leveren, maar, mocht dit te lang duren, laat men dan eens afzonderlijk in debat brengen het vraagstuk der werkverscHaf- iiag in zijn vollen omvang. Er zal buiten de Kamer minstens even veel belangstelling voor zijn als voor het crisisdebat en de kwestie der gehuwde ambtenares." MET VEREENDE KRACHTEN. De memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer, betref fende Hoofdstuk I der Staatsbegrooting dat in het teeken der bezuiniging staat, geeft het „Centrum" aanleiding tot de vol gende beschouwingen: De Memorie van Antwoord nu raakt een groote reeks belanghebbenden en belang stellenden, ?oodat zij allen tegelijk zullen ontwaken en.... niet zwijgen. Nu stalft het toch wel vast, dat niemand, en allerminst onze regeeringspersonen,' het aangenaam kunnen vinden, als hier en daar op besliste wijze het snoeimes in den boom der staathuishouding moet worden gezet. Veel liever zouden allen willen, dat het niet noodig ware, doch met zulk een wensen komen we van de werkelijkheid niét af. En men mag die werkelijkheid, wat de thans voorgestelde en voorgenomen bezui nigingen betreft, ook niet zwarter voorstel len dan zij in wezen is. Men kan bijvoorbeeld hartverscheurend jammeren over de „verslechteringen" van het onderwijs, doch vergeet daarbij, dat het resultaat van onderwijs volstrekt niet in evenredigheid staat tot het aantal uren, welke een kind op school zit, dat het op iets lateren leeftijd veel beter van dat on derricht kan profiteeren en dat een onder wijzeres zéér geschikt kan wezen, om aan kleine kleuters de beginselen van lezen en schrijven bij te brengen, ook al zou zij mis schien niet volkomen op de hoogte wezen omtrent de toppen van de Himalaya of de tandformule van het konijn. Een bijzonder aangenamen indruk moet het zeker op alle weidenkenden maken, dat getracht wordt, den belastingdruk voor minder gegoeden te verlichten en tegelijk een voorziening te treffen ten aanzien der buitengewone financieele moeilijkheden, waarin sommige gemeenten verkeeren. In 't algemeen blijkt, dat de verhalen over den aard en de methode der voorge nomen bezuinigingen, welke enkele maan den geleden liepen, sterk en onzuiver ge kleurd waren, en getracht is, de noodzake aanwezig is (hetgeen onmogelijk kan worden geacht) de kachel buiten werking zou worden gesteld, omdat het bedrijf te veel zou lijden. Wordt een electrische verwarming toe gepast, die uit haar aard geen verbrandings producten levert, dan vervalt natuurlijk het voorschrift tot het maken eener afvoerleiding. Bleef de gestelde eisch ongewijzigd, dan zou echter het maken van een electrische verwarming tamelijk wel uitgesloten zijn, omdat een verwarming van de geheele win kelruimte, op dezelfde wijze, waarop deze door een kolen- of een gaskachel geschiedt, te veel zou kosten. Het komt der commissie echter voor, dat men er ten opzichte der electrische verwar ming genoegen mede kan nemen, dat het bedienend personeel zich door de stralende hitte van een electrisch kacheltje voldoende kan warmen. In overeenstemming met dit advies der commissie zijn daarop de voor de firma Jamin ten aanzien van de verwarming harer winkels geldende eischen gewijzigd, zoodat in de ge vallen, waar het maken van een afvoerleiding te groote kosten met zich zou brengen, met een eenvoudig electrisch verwarmingsappa raat kan worden volstaan. De firma Jamin heeft bij verschillende gelegenheden ter verdediging harer houding in deze zaak een beroep gedaan op de aan wending van petroleumkachels voor huis houdelijk gebruik. Dit beroep mist daarom kracht, omdat het gebruik in zeer veel de In het voorloopig uitvoerend comité zijn benoemd de heeren Th. J, M. Hendriksen, voorzitter, E. C. W. Hoogdoorn, secretaris, F. W. Minkman, N. F. Kempkes, H. M. Keppel Hesselink, H. G. N. Hoefsloot. VERBETERING DER HANDELS BALANS. In het K. S. W. van 29 Dec. 1.1. wees Joh. Kerkvliet Asz. reeds op het verschijnsel, dat het invoersaldo geleidelijk kleiner wordt. In het K. S. W van 26 Jan. van dit jaar komt de schrijver op datzelfde onderwerp terug. Hij schrijft „De meest gunstige verhouding is, wan neer de invoer van goederen ongeveer betaald wordt met den uitvoer van goederen. Een langdurig bestaand groot invoersaldo is voor de veiligstelling van den gulden heel wat ge vaarlijker dan het betrekkelijk veel kleiner tekort op de Staatsbegrooting. Ook "dat is verkeerd, en op den duur gevaarlijk. Maar op de valuta-conferentie in Denemarken bleek men dit ook goed in te zien nog veel gevaarlijker is het, wanneer een land gedu rende langen tijd een veel te groot invoersaldo heeft. Nu is dit voor een land als Denemarken zeker nóg ernstiger dan voor ons, omdat Denemarken geen rijke koloniën heeft. Als bij ons de gulden op peil is gebleven, niet tegenstaande wij groote invoersaldi hebben gehad, dan hebben wij dat aan onze koloniën, gevallen zich beperkt tot enkele uren per d: g '(lau den rijkdom, die vandaar^in ons lana in een slaap- of wachtkamer of tot enkele dagen in voor- of najaar. Onjuist is de mededeehng der firma, o. a. gedaan aan de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, dat haar het gebruik der petro leumkachels eerst is verboden, nadat zij deze, ter voldoening aan de haar door de Arbeidsinspectie opgelegde verplichting tot verwarming van haar winkels, had aange schaft Toen haar de eerste eischen werden ge steld, waarbij het gebruik van petroleum kachels werd verboden, was zij nog. geheel nalatig zelf voor de verwarming harer winkels zorg te dragen. Zoowel uit rïie eischen als uit het mondeling onderhoud met den direc teur-generaal van den Arbeid en verschillende districtshoofden der Arbeidsinspectie wist zij destijds reeds, dat petroleumkachels zon der afvoer niet toelaatbaar werden gear' Bovendien bestond voor haar, hangende d beslissing op de ingestelde beroepen, geen verplichting, de eischen na te leven. R. K. STAATSPARTIJ. Het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland vergaderde Zaterdag 1.1. teUtrecht, Afwezig waren met kennisgeving de heeren K. Geelen (Maastricht), mr. G. baron van - Voorst tot Voorst (Overijsel), B. Veltman lijke bezuinigingen zoo redelijk en voor- (Den Helder), mr. P. v. d. Velden (Gelder- De b^ro o tingen zouden er stellig stof bereid. zichtig mogelijk aan te brengen. Waar op zoo bekwame wijze het snoeimes wordt ter hand genomen, vol zorg om geen vitale deelen te kwetsen, mag zeker in de eerste plaats van het Nederlandsche volk vertrouwen worden gevraagd, vertrouwen voor deze mannen, die deze zware taak moeten aanpakken, en daarbij zeker niet doof zullen blijven voor verstandige ad viezen. Partijzucht moge nu eens zwijgen, opdat met vereende krachten een tijdperk van frisschen groei en rijken bloei, dat toch wel eenmaal komen zal, kan worden voor- Mal en kleingeestig gedoe. bliek' om maar te zwijgen van de naar por nografie riekende beschrijvingen, dat wij ons De „Locomotief' van Bandoeng geeft het niet geroepen achten dat nog verder te hel- _'g.:nde verhaal: pen verspreiden. We kunnen de kolommen van ons blad voor wat beters gebruiken." „Het legerbestuur heeft de R.K. O.O.- vereeniging „St. Ignatius' doen weten, dat Dat is de eenige en juiste houding tegen- de statute* van deze Vereeniging niet zul- over dergelijke ongelukkige afvalligen aan te !en worden goedgekeurd, indien daarin de nemen, bepaling is opgenomen, dat de Vereeniging De neutrale „N. Apeld. Crt," geeft hier een geestelijk adviseur heeft. Nader' verne- mee een lesje aan velen. men wij, dat de /ereeniging over dit ver- Moge het worden ter harte genomen. sluitend het behartigen der geestelijke belan gen van den Katholieken onderofficier ten doel stelt, thans correspondeert met den bisschop." Wijnkoop c. s. er uit. Dat het al lang niet meer botert in de com- munistische partij, is bekend. De ruzie is nu Koste.>:k, niet waar? Dat klinkt alsof we zoo hoog gestegen, dat er een manifest is verschenen door de oppositie, waarbij gesom- een halve eeuw terug leefden. Een toelichting heeft t legerbestuur op de meerd wordt, dat de heeren Wijnkoop, Ra- verboasbepaling tegen St. Ignatius niet ge- vesteyn c.s. uit de partij moeten worden ge geven. IIet biad verneem: echter, dat het le- zet. De wijze, waarop het gebeurt, laat aan gerbestuur geen feestelijk adviseur van deze duidelijkheid niets te wenschen ovèr. Vereenigmg wenscht, omdat.die Zoo spreekt het manifest van gedwongen gee?fe#;k adviseur, een pastoor, een burger te zijn: zou zijn en men geen bemoeiing van burgers met legeraangelegenheden verlangt. „om de perfide aanval van de Wijnkoop- t Is ijselijk, die geestelijke burgers zouden groep openlijk te beantwoorden, omdat deze, het *eger ie slijk kunnen besmetten. Jammer, zich communist noemende leiders van de C. c at er niet bijstaat, wie de kleine potentaat p H„ geen communisten, geen revolutionnai- is, die wil beletten, dat de onderofficieren geestelijk bij blijven. Maar ar zijn gelukkig nog rechter in Den Haag, die voor dit malle gedoe wel gauw een stokje zullen steken. ren zijn, zijn." omdat ze het zelfs nooit geweest Even verder staat te lezen: „En we moeten het thans uitspreken, dui delijk, zoodat alle arbeiders het verstaan hoewel de politiek geschoolden het reeds Ie Apelaoom hield de bekende Vrijden- hebben kunnen opmaken uit het manifest te- kers-vereeniging „de Dageraad een verga- gen de Oppositie Wijnkoop, Ravesteyn, denng, waarbij als spreker optrad de heer Brommert en de twintig, dertig leidertjes, die uoh., r van Gemert. De neutrale „Nieuwe door dik en dun met dit edele trio meegaan, Apeidoornsche Courant schrijft over deze zij zijn ten deele bewust, tën deele onbe- vergadering: „Een verslag van de rede kunnen we tot onze spijt niet plaatsen. Dit rede toch was zoo beneden peil. zoo sterk gericht op een bevredig.ng van de sensatiezucht van het pu- wust, vijanden van de proletarische revolu tie." Moge hier in vervulling gaan de uitspraak, dat elk rijk dat in zich zelve verdeeld is, ten gronde zaJ gaan. Op de vragen van den heer Duys omtrent een door de firma C. Jamin te Rotterdam ge plaatste advertentie in bladen betreffende bemoeilijking in haar bedrijf door de regee ring heeft Minister Aalberse geantwoord, niet te kunnen toegeven, dat de eisch tot ver warming der winkels van deze firma tot een noemenswaardige bemoeilijking van het be drijf aanleiding geeft. De bemoeilijking bestaat in den eisch tot het plaatsen van kachels met afvoerleiding der verbrandingsproducten of van electrische kachels in al haar winkels, benevens tot het geregeld verstrekken van brandstoffen of electrischen stroom en het zorg dragen, dat met deze hulpmiddelen het winkelpersoneel tegen de groote koude beschermd is. Van de meer dan 100 winkels der firma was in 1921 nog bijna geen enkele verwarmd, zoodat, na de invoering van het Arbeids besluit van 24 Oct. 1920, de Arbeidsinspectie deze firma of haar vertegenwoordigers moest v/ijzen op de noodzakelijkheid, in dit tekort te_ voorzien. Van de zijde der firma werd bij monde van haar bedrijfsingenieur, hier tegen ernstig bezwaar gemaakt, omdat gas of petroleum buiten beschouwing moesten blijven, als nadeelig voor haar artikelen, electriciteit te duur was en de firma er niet aan dacht om een tweehonderd kolenkachels te plaatsen, wat veel te hooge kosten zou meebrengen. Op koude dagen vond de Ar beidsinspectie in winkels, waar van 8 uur vm. af 2 kachels brandden, temoeraturen omstreeks den middag van 4 tot 7 gr. Celsius. Daar de firma, ook na de in beroep ge romen beslissingen, haar bezwaren bieef handhaven, heeft de Minister advies ge vraagd aan een commissie, bestaande uit deskundigen op veelzijdig gebied, nl. de heeren ir. H. A. van IJsselsteijn, oud-Min is ter van Landbouw en oud-directeur-gener'aai van den Arbeid, die zoowel als gewezen hoofd der Arbeidsinspectie als op groncj 2;,_ ner ervaringen als leider van een omvangrijk onderzoek naar de arbeidstoestanden in w winkelbedrijf, volkomen op de hoogte is met den winkelarbeid prof. dr. C. Eykman hoogleeraar in de gezondheidsleer, die op grond van wetenschap en ervaring bevoegd is te oordeelen over den invloed op de ge zondheid van het voortdurend verblijf in een lokaal, dat verwarmd wordt door de verbran dingsproducten van petroleum dr. G. L Voerman, directeur van het Rijksbureau tot het onderzoek van handelswaren, die be voegd is te beoordeelen in hoever de winke'- waren der firma Jamin door verwarming der winkels nadeel kunnen ondervinden. Het eenstemmig advies dezer commissie luidt dat de Inspectie van den Arbeid terecht gebruik heeft gemaakt van haar bevoegdheid en verlangd, dat er in de winkels der firma verwarming aanwezig zij. De commissie meent, dat er geen sprake van is, dat een matige verwarming eenige schade zal ver oorzaken aan de in de winkels aanwezige waren, zoodat om die reden niet van een, voor het bedienend personeel zeer wensche- tijken, maatregel behoeft te worden afgezien. Werd de verwarming door een petroleum kachel aanvaard, dan zou te voorzien zijn, dat, indien er met een voortdurende controle land) en zonder kennisgeving mr. G. Pas toors (Tilburg). De Bondsvoorzitter, mr. A. baron van Wijnbergen, deelt in zijn openingswoord mede, dat het dagelijksch bestuur zich ver plicht achtte in de gegeven politieke om standigheden met het Bondsbestuur overleg te plegen, om, wanneer noodig paraat te zijn. Voorts maakt het verkiezingsjaar 1925 noodig te zorgen, dat dit jaar de organisatie van den Bond geheel gereed kome. Alvorens tot de besprekingen over te gaan wordt de financieele achterstand van twee Rijks kieskringen (Tilburg en Gelder land) door den voorzitter ter sprake ge bracht. Naar aanleiding van de toelichting van den afgevaardigde van Tilburg wordt be sloten tot 1 April de regeling der contributie afdracht af te wachten is die voor dien datum niet geschied, dan zal het dagelijksch bestuur eene conferentie houden met het Rijks kies kringbestuur om tot eene defini tieve afwerking te geraken. Aan het Rijkskieskringbestuur Gelderland zal eveneens eene bespreking met het dage lijksch bestuur worden aangevraagd ter zake der financiën. Aan het dagelijksch bestuur wordt op dracht gegeven een concept te ontwerpen voor een nieuwe formuleering van het pro gram van beginselen. Het Bondsbestuur acht een aan de orde stelling dezer zaak nuttig om op het Beginselprogram der R. K. Staats partij meer de aandacht te vestigen. Voor de verkiezingen van 1925 zal, zoo dit t.z.t. wenschelijk blijkt, een kort pro gram van actie, in den geest van het ten vori- gen jare door de Bondsvergadering aanvaarde voorstel-Friesland, tijdig vóór de candidaat- stelling worden ontvangen en voorgesteld. Besproken worden de mogelijkheden, die uit den huidigen politieken toestand kunnen voortvloeien en de maatregelen vastgesteld in die omstandigheden te nemen. Omtrent den arbeid der commissie-Bon- gaerts werd bericht, dat deze binnen eenige weken met haren arbeid vertrouwt gereed te komen, zoodat het Bondsbestuur op de Bonds vergadering in Mei een concept-kiesregle ment zal kunnen doen behandelen. Het verzoek van het R. K. Vakbureau om eene commissie in te stellen ter bestu deering van het vraagstuk der Sociale Kamer wordt door het Bondsbestuur in overweging genomen om het nader aan de orde te steilen. Na een uitvoerige gedachtenwisseling over den politieken toestand werd besloten, zoo- dra deze in concreto daartoe aanleiding geeft', het Bondsbestuur wederom bijeen te roepen. Hierna werd de vergadering gesloten. HET BATAVIA'SCHE POLITIESCHAN DAAL. Van Hossen voor den raad van Justitie. Uit Weltevreden wordt door „Aneta" ge seind d.d. 29 dezer Hedenmorgen ving voor den Raad van Justitie alhier de behandeling aan van de strafzaak tegen den vroegeren hoofdcommis saris van politie C. van Rossen. Er was groote publieke belangstelling. De Raad is als volgt samengesteld presi dent mr. W. J. M. Plate leden mrs. F. v. d. Bosch, E. F. R. A. Nierstrasz. Het O. M. wordt waargenomen door mr. R. J. M. Ver- heyen verdediger is mr. W. M. H. S anger. Uit de voorlezing blijkt, dat de eenige ten- astelegging is verduistering van f 160.000 en lgeenerlei betichting in zake de beweerde opium-schandalen, of betrekkingen tot speel huizen of bordeelen. Als getuigen zijn opgeroepen de oud adjunct-hoofdcommissaris van politie Lende- rink de commissaris Kool, het hoofd van den belastingaccountantsdienst Vleming, de oud commies bij de politie Siegers en de oud administrateur Bouwmeester. Van Rossen, die zeer vermagerd is, beken de een gedeelte van wat hem ten laste wordt gelegd. Hij zeide, dat zijn salaris voldoende was om in gewone omstandigheden te leven, doch niet in geval van ziekte enz. komt, te danken. Arbeiders, die wel eens zeggen wat kunnen ons de koloniën sche len waarom een vloot om onze koloniën te behouden van de koloniën profiteeren alleen de kapitalisten, die couponnetjes knippen van hun koloniale effecen deze arbeiders mogen wel eens bedenken, dat hun toestand aanzienlijk slechter zou zijn, wanneer Nederland eens geen rijk koloniaal bezit had 1 Hoevele Nederlandsche industrie ën bestaan niet van en door onze koloniën Maar bovendien als wij onze koloniën niet hadden gehad, zou ongetwijfeld de Neder landsche gulden al lang even diep gekelderd Zijn als de Deensche kroon. En de ervaring in alle andere landen leert, dat daarvan de arbeiders de ergste slachtoffers zouden zijn geweest. Thans heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek de in- en uitvoercijfers ook over December 1923 reeds gepubliceerd. Wat ik daarover reeds 29 December zei, kan ik dus thans nog aanvullen. In December 1923 was de waarde van den invoer (zonder goud en zilver) 175 milli oen gulden, die ,van den uitvoer 128 millioen. In November beliep de invoer 177 millioen, de uitvoer 126 millioen. M. a. w. ging de invoer, vergeleken met November, met 2 millioen achteruit, de uitvoer ging met 2 millioen vooruit. Dus een verbetering van het te groote invoersaldo met 4 millioen. Vergeleken met December 1923 blijkt de verbetering in onze handelsbalans nog duidelijker de invoer vermeerderde met 11 millioen, maar de uitvoer met 28 millioen. Dus een verbetering van de handelsbalans met 17 millioen. In de twaalf maanden van 1923 was het invoersaldo respectievelijk 82, 67, 58, 73, 56, 62, 61, 43, 38, 67, 51 en 47 millioen gulden. In 1923 was voor het geheele jaar de invoer 2.009 millioen gulden, de uitvoer 1.303 het invoersaldo 706 In 1921 en 1922 waren deze cijfers 1921 1922 1923 invoer 2.240 2.028 2.009 uitvoer 1.370 1.221 1.303 invoersaldo 870 807 706 Dus in deze drie jaren een geleidelijke daling van het invoersaldo van 870 tot 807 tot 706 millioen gulden. En dit op zichzelf gun stige cijfer is des te gunstiger, omdat blijkt, dat de daling in 1923 vooral veroorzaakt is door de stijging van den uitvoer. Moge het in 1924 zoo voortgaan 1" In fWlSIïïif EEN RECLAMETENTOONSTELLING TE ARNHEM. In den a.s. zomer zal waarschijnlijk van 29 Juli tot en met 3 Aug., in de zalen en om geving van Musis-Sacrum te Arnhem, een zeer uitgebreide vak- en reclametentoonstel ling, de V.E.R.T.A. worden gehouden. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door de beide middenstandsvereenigingen aldaar, de Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid en de R. K, Vereeniging „De Hanze". DE MUZIEKFONDSEN, Bij de korpsen van het leger werden, in gevolge het reglement van administratie bij de landmacht z.g. muziekfondsen ingesteld, waaruit niet alleen de aankoop en vernieu wing van instrumenten geschiedde, doch waaruit ook vooral voor de salaris regeling van 1918 een groot aantal muzi kanten een bijdrage ontvingen bij de sol dijen van deze titularissen Deze muziekfondsen ontvingen van Rijks wege een geringe jaarlijksche subsidie, doch konden voornamelijk aan de hierboven ge stelde verplichtingen voldoen door het storten van een gedeelte der door de mu- ziekkanten (zoowel als korps als indivi dueel) verdiende particuliere inkomsten door het geven van concerten, kleine par tijen als anderzins. Door deze omstandig heden was dus het fonds voor een groot dee! het eigendom van het muziekkorps en werd het ook steeds als zoodanig be schouwd. Bij de jongste opheffing van een 8-tal muziekkorpsen is echter door den Minister van Oorlog bepaald, dat deze muziekfond sen en de instrumenten van de muzikanten als rijkseigendom 'moeten worden be schouwd, omdat deze muziekfondsen door het Rijk zijn ingesteld. Deze opvatting heeft groote ontevreden heid gewekt onder de belanghebbenden. Thans heeft het hoofdbestuur van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" zich met een adres tot de Tweede Kamer ge wend, waarin het vorenstaande, onder over legging van verschillende officieele op deze aangelegenheid betrekking hebbende be scheiden, ter kennis van de Kamer worden gebracht en medewerking wordt verzocht, dat de bezittingen van de opgeheven muziekkorpsen niet door het Rijk aan zich worden getrokken, doch althans gedeel telijk worden verdeeld onder de bij de opheffing van het fonds bij de betrokken muziekkorpsen werkzaam zijnde muzi kanten. (Tel.) PENSIOENEN OUD-MILITAIREN. De Algemeene Militaire Pensioenbond heeft zich met een adres tot de leden van de Tweedie Kamer gewend roet het ver zoek zich het lot van de oud-militairen en hun weduwen en weezen voor zoover zij geen voordeel hebben van de in de laatste jaren tot stand gekomen pensioenregelingen aan te trekken. Betoogd wordt, dat er wel geld voor dit doel ter beschikking kan komen, indien slechts uit de begrooting worden ge schrapt alle uitgaven, die niet bepaald noo dig zijn. In een bijlage worden een aantal posten der Oorlogsbegrooting 1924 g noemd, die volgens het bestuur van den Alg. Mil. Pensioenbond in aanmerking kun nen komen voor schrapping, en waarvan de bedragen zouden kunnen worden aange wend voor de oud-militairen en hun wedu wen en weezen. Vroeger dan aanvankelijk was gedacht is de bemanning van de „Grootendijk" Maan dagavond uit de observatie in het voormalig armhuis aan den Schiedamschedijk te Rot terdam ontslagen evenals de schipbreuke lingen van de „Annie M. Parker." Allen blijven voorloopig nog onder toezicht van den Geneeskundigen Dienst en voor 6 Febru ari a.s. mag geen der schepelingen opnieuw aanmonsteren. De „Grootendijk" zelf is be reids met de lossing gereed gekomen en ligt nu al weer te laden. De toestand in de barak aan de Waalhaven is vooruitgaande. In verband met de redding der schip breukelingen mag naar de Msb. meldt, een mooie daad van naastenliefde der Holland- sche zeelieden niet onvermeld blijven. De Annie M. Parker" werd ten Zuiden van de New Foundlandsche banken in nood verkeerende aangetroffen. In antwoord op de noodseinen van het scheepje zette de „Grootendijk" een boot uit. Men roeide naar de „Annie M. Parker" en nam op verzoek de bemanning waarvan twee leden reeds ziek waren, over. De twee zieken verkeerden in bewusteloozen toestand. Eén er van, de stuurman, die eerst den ander aan boord van de „Annie M. Parker" had verpleegd en toen ook was aangetast, overleed vier dagen na de schipbreuk aan boord van de „Grooten dijk." Men heeft de geheele reis in een zoo snel mogelijk tempo volbracht, in verband met den toestand der schipbreukelingen. Onder weg ontmoette men den Engelschen stoomer „Line Branch," die z'n schroefbladen had verloren en om hulp vroeg. Met het oog op zieken moest men die echter weigeren en de hulpverleening overlaten aan een ander schip, dat na drie uur wachten in 't gezicht kwam. Hierdoor ging voor kapitein en be manning een flink bedrag aan bergloon ver loren. Men moest echter zoo snel mogelijk geneeskundige hulp hebben. Het ging hier om het behoud van menschenlevens, waarvoor alle materieele overwegingen wijken moes ten. LOCOMOTIEF VAN DEN DIJK GE STORT. Zaterdagavond is bij hevigen mist de loco motief van een goederentrein aan het station Purmerend door een stootblok gereden. De locomotief stortte van den dijk. Pogingen, om de machine weer op den weg te krijgen, zijn mislukt EEN AMOK-MAKER. Een machinist op de suikerfabriek Tang- goelangin (Java) had familie bij zich te lo- geeren, van Maskassar gekomen met een bediende van daar. Deze werd op een mor gen mata glap, probeerde eerst brand te stichten, trok, toen hem dit belet werd, zijn mes en verwondde vier vrouwen, van wie twee doodelijk, en een man, allen inlanders, voor dat de heer des huizes hem door een kogel in he dijbeen buiten gevecht had gesteld. Intusschen was het werkvolk van de fabriek toegestroomd, dat den amok-maker dood- knuppelde. EEN GOEDE VANGST. Zaterdagavond had men in de woning van den kellner P. A. K. aan de Hugo Molenaar- straat te Rotterdam onraad gehoord, doch na ingesteld onderzoek, niets verdachts ontdekt. Zondagavond bleef de kellner al leen thuis, sloot alle deuren goed, deed het licht uit en wachtte op de dingen, die komen zouden. Na geruimen tijd gewacht te hebben, hoorde hij, hoe iemand de voordeur opende en het portaal inliep. Toen de kellner zich echter vertoonde en „Wie daar sloeg de inbreker op de vlucht. Men wist hem te ach terhalen en aan de politie over te leveren. Spoedig bleek, dat men een goede vangst had gedaan, daar de aangehoudene, die in het be zit werd gevonden van een compleet stel in brekers werktuigen, een berucht recidivist is, J, P. de K. genaamd, die te Amsterdam domi cilie heeft. Hij is ook één dergenen, die in verband met de inbraak in het Museum Boy mans, nu juist vier jaar geleden, door de rechtbank veroordeeld werd. EEN DOLLE KOE. Bij het iossen van koeien uit het aan de Boompjes te Rotterdam liggende ss. „Oud- Beijerland" kwam Dinsdagmorgen een der koeien te vallen, tengevolge waarvan een DE PERLAK ZAAK. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag de pleidooien in de door den Hoogen Raad te ruggewezen schadeprocedure tusschen de Perlak Petroleum Mij. en den heer E. Deen, bepaald op 13 Februari des voormiddags te 10 Yi horen afknapte en een bloédende verwonding ontstond. De pijn maakte de koe razend en het beest ging zoo te keer, dat niemand het dorst te naderen. Ten slotte verzocht de beheerder, een zekere H. B., uit Spijkenisse, aan eenige agenten om het diet dood te schieten. Dezen losten er een aantal revol verschoten op, maar ze slaagden er niet in, de koe te treffen, waarop men het dier met een lijn in het nauw heeft gebracht en gebon den. Een slager uit de Groote Draaisteeg sneed toen den hals af. Het cadaver werd naar het abattoir vervoerd. De koe was het eigendom- van P. B., te Hekelingen. HOLLANDSCH UIT LYON. Er worden vaak staaltjes aangehaald van „Hollandsche" correspondentie uit het bui tenland. Het onderstaande specimen ontving, volgens de Msb., de Coöperatieve Inkoop- vereeniging „St. Homobonus" dezer dagen uit Lyon. Het heeft op de aldaar te houden jaarbeurs betrekking „Wij hebben de eer U, inliggend, eene in- ladenkaart voor onze naaste markt te over zenden, waarvan U zeker reeds gehoord heeft. Deze markt werd voor vele eeuwen geschept, maar in den treurigen momenten van 1916, als iedereen van onze overwinning twijfelde, werd haar op modernen grondsla gen weder ingericht en de aanbouw van een prachtig paleis werd begonnen waar nu de laatste scheppings van allerlei industriën expozeerd worden. Vertrouwen in de toekomst werd beloond en onze markt staat nu in voll bloei. Ingeval U, deze jaar naar Lyon niet varen kunnen, hopen wij dat U, daarvan de bedoe ling voor naaste jaar hebben, de reis is de moeite waard. Onze wensch is, door de2e brief U, de ge wicht van onze markt kennen te laten welke een van den grooten inspannings is die wij voor de wederopstanding van ons land ge maakt hebben. In verwachting van U, bezoek etc.", NA 96 JAAR GESCHEIDEN. Van de gezusters van Mil, te Ophemert, de oudste tweeling van ons land, oud 96 jaar, is Aaltje overleden. OVERVAREN EN VERDRONKEN. Op de rivier de Maas onder Kralingsche Veer is Dinsdagmiddag een roeiboot door de motorboot Alblas III van de N. V. Zuur" stoffenfabriek te Alblasserdam overvaren* De opvarenden van de motorboot werden eensklaps door een schok opgeschrikt en toen ze voor den boeg keken, zagen ze een roeiboot zinken en het hoofd van een man nog even boven komen. Ofschoon men on middellijk, bijgestaan door de rivierpolitie trachtte den drenkeling met dreggen op te halen, slaagde men hierin niet. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren en men kon tot dusver dan ook niet achterhalen, wie de verdronkene was. Het lijk is vermoedelijk met den stroom weggedreven. Nader wordt gemeld, dat de verongelukte is de 35 jarige L. de V. uit Krimpen a/d.Ysel, Het lijk is nog niet gevonden. AANRIJDING DOOR EEN AUTO. Dinsdagmiddag vond op den Rijswijkschen weg een vrij ernstig auto-ongeluk plaats. De chauffeur S., van den Beestenmarkt te 's Ha- ge, reed daar in een matigen gang in de rich ting Rijswijk, toen een meisje, wier identi teit nog niet vaststaat, doch vermoedelijk een Duitsche dienstbode, die rechts reed, plot seling den weg overstak om van richting te gaan veranderen. Haar fiets werd door de auto gegrepen. Tengevolge van den val is het meisje bewusteloos geraakt. Via den Eerste Hulpdienst werd zij naar het Zieken huis Zuidwal overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. De chauffeur werd, na 't voorloopig onder zoek ter plaatse, geleid door een commissaris van politie weer op vrijen voeten gesteld ook de auto, die aanvankelijk in beslag was genomen, werd vrijgegeven. Naar dit onder zoek heeft uitgemaakt, heeft naar alle waar schijnlijkheid de chauffeur geen schuld. WERKLOOZENBETOOGING TE UTRECHT. Dinsdagochtend hebben een vierhonderd tal werkloozen zich naar het stadhuis te Utrecht begeven, waar wethouder Smulders eenige afgevaardigden ontving, die namens de betoogers klaagden over het te lang uit blijven der gunningen van de groote woning- bouw-aanbestedingen voor de bouwvereeni- gingen „Juliana" en „De Utrecht" Wethouder Smulders antwoordde, dat de oorzaak dezer vertraging niet ligt bij het gemeentebestuur, maar bij de besturen van de betrokken woningbouwvereenigingen, die aan B. en W. nog geen gunningen gevraagd hebben. Ook andere wenschen werden door de afgevaardigden geuit. De betoogers trok ken daarna weer kalm weg. DE INBRAKEN TE BUDEL. Voor eenigen tijd is melding gemaakt van een serie inbraken, die in het dorp Budel gepleegd werden. Hoewel de politie een on derzoek instelde, mocht men er niet in slagen eenig spoor te ontdekken. De bewoners van het vroeger zoo vreedzame dorp werden dezer dagen verrast op een hernieuwde poging tot inbraak. Met een ladder werd getracht een bovenhuis te bereiken. De bewoner ont waakte en loste twee schoten op den inbreker, waarna deze op de vlucht sloeg. Het eigen aardige van het geval is, dat de inbraak plaats had vlak naast de marechaussee-kazerne. Men heeft hier blijkbaar te doen met een zeer brutale bende. AMOK OP EEN NEDERLANDSCH SCHIP. Negen inlanders gedood. Uit Manilla wordt gepield, dat twee Moro's volgelingen van Sagipudin, aan boord van een Nederlandsch vrachtschip, amok hebben gemaakt. Zij doodden 9 en verwondden 19 inlanders, waarschijnlijk allen Nederlandsche onderdanen. Na de moordpartij sprongen de twee Moro's over boord. Zij werden door de Nederlandsche bemanning doodgeschoten. De bende der volgelingen van Sagipudii werd gearresteerd, doch later door tusschen- komst van den gouverneur-generaal der Filippijnen, generaal Wood, weer in vrijheid gesteld. DE MISDAAD TE PARIJS. Waren er twee of drie daders? De Fransche bladen melden nog eenige bij zonderheden met betrekking tot de misdaad te Parijs, waarbij de Nederlander Limburg het leven verloor. Na een kort onderzoek is de brigadier Metteger er in geslaagd het signale ment der beide bandieten nauwkeurig vast te stellen, hetgeen de verdere onderzoekingen niet weinig zal vergemakkelijken. Zondagmorgen kreeg de commissaris van politie van het district Vendóme bezoek van een nieuwe getuige, mr. Raoel Ferré, een bankbediende, die nabij de plaats van de mis daad op kamers woont. De heer Ferré gewaagde in zijn mededee- lingen van een derden persoon, die mede plichtig aan de misdaad moet zijn. Toen hij nl. gewaarschuwd door het geluid van de revolverschoten den winkel, waarin de aan slag plaats had, binnensnelde, zag hij n.l, een derde, die zich een oogenfclik naar hem toewendde, waardoor hij hoewel het half duister was, de trekken van het gelaat kon onderscheiden. Hij had een slappen, vilten hoed op het breeden i'and, terzijde omgebo gen, zooals de Amerikanen dien dragen. Deze verklaring komt overeen met die van den politie-agent, die zooals wij reeds meldden eveneens drie personen het huis heeft zien verlaten. Men vermoedt, dat één de misdadigers, bij de deuf had postgevat, waardoor de beide slachtoffers hem niet hebben opgemerkt. BRAND IN EEN WOONSCHUIT. Dinsdagavond omstreeks negen uur, is brand uitgebroken in een woonark liggende in het haventje van Buiksloot op het Noord- Hollandsch Kanaal. Vermoedelijk is de oor zaak van den brand het omvallen van een petroleumlamp, doordat de schuit in bewe ging was gekomen door den golfslag van voor bijvarende schepen. De brandweer rukte met 2 motorspuiten uit en bluschte met drie slangen op de Vechtleiding den brand. De schuit brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. HIJ HAD ZE NOG NIET GETELD Zondagavond laat vond een vrouw te Pekela (Gr.) nog een jongske van een jaar of vijf bij de straat. Ze herkende 't kind, bracht het naar huis toe naar de ouders, die reeds sliepen. Ze klopte aan. j „Missen ie gain kind?" ,,'k Wait't nait, 'k heb ze nog nait telt. Eine.... tweie.... driee.... tiene elf.... twaalf.... jao, wacht is, Janmaö ontbrekt," En Janman werd binnengeloodst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2