BUITENLAND QS^ZE HfofeK Het roode testament. Mac Donald zoekt toenadering tot Frankrijk inzake de diverse geschil len van den laatsten tijd. De Engeische pers is intusschen niet tevreden met de behandeling der Palts-kwestie door den Gezantenraad. De Engeische vlootbasis te Singapore moet volgens de admiraliteit belang rijk worden uitgebreid. Ontevredenheid in Frankrijk met Poincaré's politiek. De Pruisische grondbelasting. Onder de Telegrammen: Ontvangst der controle-commissies in Berlijn; een onderzoek bij de Banken. Het gevaar voor een regeerings- crisis in Pruisen geweken. De oppositie der Engeische conservatieven. GEM. 3UITENL. BEGOTEN, vak oaszc 1^7. DRAADt-OGZC TELEFOOH?fcSj De Comité's der C. v. H. De plannen van Rechberg. De Pruisische regeering. De kwestie van de Palts. De brief van MacDonald aan Poincaré. De reorganisatie der Engeische conservatieve partij. De dreigende havenarbeiders* staking in Engeland. Het Amerikaansche Petroleum* schandaal. FEUILLETON. De Commissie van Herstel. fiarthcru is tot voorzitter, Markies Calvago Raggi tot ^ce-voorzitter van de Commissie !van Herstel herkozen. De comité's uit de C. v. H. 'n een artikel naar aanleiding van de >*nkomst van de eerste commissie te Ber lijn, pleit de „Voowarts," ervoor, dat de des kundigen hun onderzoek niet tot Berlijn zullen beperken, maar ook het Ruhrgebied zullen bezoeken, teneinde vast te stellen in hoever de bezetting van het Ruhrgebied de Duitsche productiviteit schaadt. Een brief van Mac Donald aan Poincaré. Uit Londen wordt gemeld dat de „Daily Telegraph" een brief bevat van Mac Donald aan Poincaré, waarin de Britsche premier opmerkt dat de Fransch-Britsche betrek kingen hebben opgehouden zoo vriend schappelijk en oprecht te zijn als weleer. Mac Donald is bereid met Poincaré te on derhandelen ten einde tot een definitieve en volledige oplossing te komen. Hij hoopt dat Frankrijk denzelfden geest van verzoening jZal toonen als dien, waarmede Mac Donald bereid is alle quaesties te bespreken. De „Daily Telegraph" zegt dat Poincaré met een in sympathieke bewoordingen ver vatten brief heeft geantwobrd, welke doet hopen, dat er -een betere atmosfeer is ge schapen voor de bespreking der kiesche vraagstukken, die op een oplossing wachten. Het blad concludeert dat de brief van Mac Donald de hervatting der rechtstreeksche onderhandelingen beduidt. De Palts-kwestie. De Fransche en Belgische regeeringen heb ben de Engeische regeering uitgenoodigd, het geschil over de separatistische beweging in de Palts aanhangig te maken bij den gezanten- .raad te Parijs, zooals wij gisteren reeds kon- 'den melden. Deze handelwijze is een alternatief op het vroegere voorstel van de Engeische regeering, om hett wereldgerechtshof in Den Haag te verzoeken, als arbiter in deze kwestie op te treden en uit te maken, of de desbetreffende clausulen van het verdrag van Versailles raat de Rijnlandconventie strooken. j Het voorstel is door de Engeische pers niet gunstig ontvangen. j De „Daily News" zegt, dat de publieke opinie in Engeland den gezantenraad niet be schouwt als de bezitter van eenzelfde mo- reele autoriteit als het Haagsche hof. De „Daily Telegraph" zegt, dat ongetwij feld de gezantenraad bevoegd is, om te be raadslagen over vraagstukken zooals het al of niet spontane van de separatistische be weging in de Palts en over het al of niet ont vangen van aanmoediging en steun van de bezettende autoriteiten, maar hij is niet be voegd, om in wettelijke vraagstukken te be slissen, zooals de kwestie of de Rijnland- commissie eenige politieke rechtspraak kan oeziten over het bewuste gebied of wel of de commissie gerechtigd is, de plaatselijke Duitsche regeering af te zetten en of zij even tueel verplicht is, om aan het Duitsche rijk en aan de Dutsche bondsstaten landstreken waarover zij voogdij uitoefent terug te geven, waarbij de politieke status onveranderd zou moeten zijn en ten slotte over de vraag, of de methoden door de separatisten in practijk gebracht in overeenstemming waren met de ■jrondwet van Weimar. Zulke vraagstukken kunnen, zoo oordeelt men te Londen, alleen worden uitgemaakt door het hooge internationale gerechtshof. De Engeische vlootbasis te Singapore. De „Daily News" meldt, dat spoedig een nededeeling van de regeering is te verwach ten over de vlootbasis te Singapore. De ad miraliteit houdt vol, dat er behoefte is aan een moderne marinewerf en inrichtingen' ;maar houdt niet halsstarrig vast aan het joorspronkelijk plan. Een alternatief is de .vergrooting van het bestaande droogdok te Singapore, en een ander alternatief is, één of twee der groote drijvende dokken, welke door Duitschland zijn uitgeleverd, naar Singapore te sleepen. De admiraliteit vol hardt in den eisch van nieuwe werkplaatsen, 'magazijnen en petroleumtanks. De grensquaestie van Ul ster. De heer Cosgrave maakt bekend, dat de regeering van den Vrijstaat de uitnoodiging der Britsche regeering aanvaardt om de 'conferentie over de grensquaestie van Ulster, welke te Londen op 1 Februari zal worden gehouden, bij te wonen. De heer Craig, de .'premier van Ulster, en twee andere minis ters van Ulster, zullen eveneens aanwezig ïzijn. De verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. i De teekenen van verzet tegen de politiek van Poincaré nemen niet slechts in de radi cale partij, maar tevens in financieele krin gen gestadig toe. Zelfs de tot dusver zoo trouw in het Poincaristisch gareel loopende offideuse „Temps" doet aan de kritiek mee en wijst er in een hoofdartikel op, dat de Ruhr-bezetting nutteloos voor Frankrijk en België is, indien zij zou leiden tot een samen werken van Groot-Britannië met Duitsch land. Ten tweede is het strikt noodig, in aan merking genomen dat de internationale be trekkingen steeds intenser worden en de na ties dien ten gevolge meer en meer van el kaar afhankelijk zijn, dat Europa succesieve- lijk de instellingen en zeden krijgt, welke het later in staat zullen stellen zich de voordeelen te verschaffen, die met een federaal regiem te vergelijken zijn. Daartoe is het gewenscht de tot dusver door den Volkenbond voorge stane methoden te versterken. Ten derde zegt het blad dat het in over eenstemming is met het belang van den Europeeschen vrede dat Duitschland niet op nieuw een staat wordt, welke met despotische maatregelen wordt geregeerd, hetzij door het Hohenzollern-militarisme of de industrie magnaten. Het staat niet aan de buitenland- sche regeeringen om in de aangelegenheden van Duitschland tusschenbeide te komen. Doch zij moeten steeds in haar betrekkingen met de Duitsche regeering denken aan het effect, dat haar diplomatieke actie op de poli tieke evolutie van het Duitsche volk kan uit oefenen. Niemand voelde dat beter aldus de „Temps" dan de heer Haguenin, de (kortelings overleden) president der perma nente commissie van de Commissie van Her stel te Berlijn. Het blad dringt er ook op aan zijn voetsporen 'te volgen. De betaling der bezettings- kosten. Er is thans naar wij gisteren reeds mede deelden blijkbaar in den boezem van de Duitsche regeering eenig verschil van mee ning over de quaestie van de betaling der bezettingskosten. Heel duidelijk zijn de berichten hieromtrent nog niet, maar de zaak schijnt aldus te zijn, dat de minister van financiën dr. Luther, hoezeer hij om politieke redenen instemt met de opvatting van zijn collega's, dat men deze bezettings- kosten moest blijven door betalen, van oor deel is, dat Duitschland tot deze betaling eenvoudig niet in staat is. De Duitsche be grooting kan met een wat ruime raming van de inkomsten en een zeer nauwe bere kening van de uitgaven, waarbij groote be zuiniging moet worden toegepast, misschien sluitend worden gemaakt, maar voor de be taling van de bezettingskosten za! er dan toch niet veel kunnen overschieten en wil men de Duitsche staatsfinanciën dus weer in orde brengen, dan zal men van zulke uitgaven moeten afzien. Zoo schijnt het standpunt van de directie van de rentebank. Maar de meerderheid in den ministerraad vreest door een weigering van de betaling der bezettingskosten nieuwe moeilijkheden te scheppen, en wil dus om politieke redenen die betaling wel doen verrichten. Een beslissing is hieromtrent nog niet ge vallen. Hoe de rijksregeering deze kosten dan zal willen en kunnen dekken is evenmin nog bekend. Misschien weten de deskundigen een uit weg aan te wijzen. Regeeringscrisis in Pruisen? Naar wij reeds mededeelde, heeft de Prui sische regeering verklaard, te zullen aftre den, indien de door haar noodig geoordeelde grondbelasting wordt afgevoerd van de be grooting of wel aanzienlijk beperkt. Een dergelijke krachtige houding was te voorzien na de jongste rede van den minister van financiën in de centrale com missie van den Landdag ter beantwoording van de verschillende woordvoerders der partijen, die wijziging hadden voorgesteld. Minister v. Richter wees er allereerst op, dat de Pruisische grondbelasting een quaestie van de hooge politiek is geworden. Het Duitsche betaalmiddel moet gehand haafd worden. Dat is allereerste eisch. Daar op moeten alle maatregelen gericht zijn. De Pruisische minister van financiën en de Pruisische Landdag hebben een geweldige verantwoordelijkheid. Wij kunnen het des noods nog dulden, indien in Saksen en Beieren niet alles in orde is. In Pruisen ech ter is dat niet mogelijk. De grondbelasting zal trouwens niet duurzaam op den landbouw en het huizenbezit gelegd worden. Zonder hulp van het buitenland zullen wij het tot niets brengen. Maar wij moeten in het eigen huis orde scheppen. Alle rijksdagafgevaardigden, zonder onderscheid van partij, hebben schuld. Wij moeten in Pruisen de uitgaven verminderen, de inkomsten vermeerderen Met de bedragen, welke wij van het rijk ontvangen, komen wij er niet. Nieuwe bron nen voor belastingen zijn er niet. De inkom sten uit de bestaande moeten verhoogd wor den. Tot een nieuwe inflatie mag het niet komen. Deze verantwoordelijkheid neem ik als minister van financiën niet op mij. Vermindering van de uitgaven tot het uiterste en nieuwe inkomsten anders loopt het mis. Mèt Pruisen, d. w. z. drievijfde van het rijk, gaat ook het rijk te gronde. Zelfs met de grondbelasting is er een deficit van 543 millioen goudmark. Welk een indruk moet het op den vijand maken, wanneer wij thans een belasting verminderen of opheffen. Wij moeten ons uit eigen kracht saneeren. Deze belasting is een geweldige last voor de agrariërs en de bezitters van huizen. Voor een sterk en productief Pruisen zijn noodig een krachtige landbouwende stand en pro ductieve middenstand. Maar tijdelijk moet de grondbelasting gedragen worden. De voorgestelde wijzigingen gaan te ver. Wel wilde de minister in een verlaging van 23 millioen (van de 200 millioen) treden ten bate van de kleine bedrijven en de in de steden liggende bouwlanden. Na er nogmaals op gewezen te hebben, dat de belasting slechts tijdelijk zal worden geheven, verklaarde de minister aan het slot van zijn rede, dat op het oogenblik het lot van den staat ervan afhangt. De pogingen van het centrum om tot een compromis te komen, zijn mislukt. De mini ster blijft op zijl} stuk staan tegenover de afwijzende houding der agrariërs. Met spanning mag men zeer zeker het resultaat van deze worsteling tegemoet zien De erkenning van Rus land door Italië. De „Giustizia" meldt, dat Maandag a.s. een Italiaansch-Russisch verdrag zal worden getee e d betreffende de erkenning de jure van Rusland. Jordanski zal tot Russisch ambassadeur te Romeworden benoemd. De tekst van het Italiaan- sche verdrag met Zuid- Slavie. Het verdrag, dat tusschen Italië en Zuid- Slavië is gesloten en Maandag te Rome is onderteekend, bevat vijf artikelen. Het eerste artikel zegt dat beide staten zullen samen werken tot het handhaven van het vredes verdrag en het doen uitvoeren zijner bepalin gen. Wordt één der beide staten buiten zijn schuld aangevallen, zoo luidt art. 2, is de andere staat tot volkomen neutraliteit tijdens den duur van het conflict verplicht. In geval van bedreiging van de belangen van een der staten is de andere staat tot politieke en df plomatieke ondersteuning verplicht ten einde de reden van deze bedreiging te doen ver dwijnen. Volgens art. 3 zijn beide staten, wanneer zij in geval van een internationaal conflict de meening zijn toegedaan dat hun belangen worden bedreigd, verplicht over de maat regelen. te hunner bescherming te onderhan delen. Art. 4 zegt dat de duur van het verdrag op vijf jaar is vastgesteld het moet met één jaar worden opgezegd. Art. 5 houdt in dit aanstonds na de uitwisseling der ratificaties het verdrag van kracht wordt. In een aanvullend protocol wordt nog be paald dat het station van Fiume geïnterna tionaliseerd wordt, terwijl Italië de vrije scheepvaart op het kanaal van Fiume krijgt. Zuid-Slavië krijgt een eigen douanestation in Fiume. De geweigerde Fransche leening aan Roemenie. Havas is in staat een bericht te bevestigen, dat de Roemeensche regeering heeft afgezien van het aanvaarden eener leening van 100 millioen francs van de Fransche regeering, welk voorstel thans ter goedkeuring van den Senaat is voorgelegd. De betrekkingen tus schen de beide landen worden door deze aan gelegenheid versterkt, niet benadeeld. In verband met het bericht omtrent de weigering der Roemeensche regeering om het Fransche crediet van 100 millioen francs te aanvaarden, meldt het B. T. A. uit Parijs dat volgens de „Chicago Tribune" (Parijsche editie) de Roemeensche gezant te Parijs heeft medegedeeld dat Roemenië een leening van 100 millioen lire van Italië zal krijgen, welke de Fransche leening zal vervangen. De nieuwe zitting van het Sovjet-Congres. Het algemeen Sovjet-Congres heeft zijn werkzaamheden hervat. Na een kort rapport van Narkomjoest en Koersky werd de con stitutie van de Unie van Sovjet-Republieken zonder debat geratificeerd. Op het rapport van Loenatsjarski betreffende de bestrijding van het analphabetisme werd het door Nar komjoest ingediende plan, behelzende het lezen en schrijven te leeren aan zeventien analphabeten, geratificeerd. Voor het doen plagen van dit plan, zullen credieten ver schaft moeten worden. t Loenatsjarski herinnerde er aan, hoe wijlen Lenin op de dringende noodzakelijk heid gewezen had, aan het analphabetisme een einde te maken. Zaghloel pasja's politiek. Zaghloel pasja heeft in den brief, waarin hij het aanbod, een kabinet samen te stellen, aanvaardt, zijn politiek standpunt uiteen gezet. Deze brief luidt als volgt „De meerderheid, bij de verkiezingen verkregen, en het mandaat, mij door het land verleend, stelt het mij tot plicht, de verantwoordelijkheid voor de regeering niet af te wijzen. Ik stem er derhalve in toe, een ministerie te vormen, mits de aanvaarding niet in zich sluit erkenning van een toestand, waartegen de Wafa (het nationalistische comité. Red.) heeft geprotesteerd. De ver kiezingen hebben duidelijk de aanhankelijk heid van het volk aan de beginselen van de Wafa aangetoond en de noodzakelijkheid voor het land tot het uitoefenen van zijn recht van werkelijke onafhankelijkheid in Egypte en Soedan, met behoorlijke inacht neming van alk buitenlandsche rechten die niet met deze onafhankelijkheid strijdig zijn. „Het land heeft uiting gegeven aan den krachtigen wensch tot het verleenen van gratie aan politieke gevangenen, evenals tot het verwerpen van de vele overeenkomsten en wetten, den laatsten tijd uitgevaardigd, waarbij de rechten des lands en de vrijheid van het volk worden beperkt, en eveneens aan zijn ontevredenheid over den toestand van 's lands bestuur en financiën. Het zal de taak van het nieuwe ministerie zijn, de middelen te vinden om de verlangens van het volk te verwezenlijken, de oorzaken voor zijn grieven weg te nemen en degenen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, aan te wij zen. Deze taak kan alleen door het parlement worden verrichthet ministerie zal al het mogelijke doen om de bijeenkomst van het parlement te bespoedigen. Gedurende lan gen tijd heeft het volk de regeering als zijn vijand en niet als zijn mandataris beschouwd, en haar steeds gewantrouwd. Het is thans de taak van het ministerie, dit wantrouwen weg te nemen en het door vertrouwen in de re geering te vervangen." Zaghloel pasja heeft in overeenstemming met bovenstaanden brief zijn ministerie samengesteld uit figuren, die of reeds sedert lang deel uitmaakten van de Wafa, of de Wafa steunden. WEDEROM EEN AANSLAG OP EEN JUWELIERSZAAK. Twee dagen na den vermetelden aanslag op de juwelierszaak van den heer Ostertag op de Place Vend óme te Parijs, waarbij een Nederlandder het leven liet, is wederom een poging gedaan om in een magazijn van bijou- teriën een slag te slaan, ditmaal bij de firma Goy, in de galerie de Valois (Palais-Royal). Omstreeks elf uür 's ochtends betrad een jongeling den winkel, liet zich eenige hor loges voorleggen, om eensklaps zijn revolver op den heer Goy te richten en te eischen dat deze hem zijn juweelen 'overhandigen zou. Op het hulpgeroep van den heer Goy snelde diens vrouw met een revolver ge wapend toe, waarop de jongeling de vlucht nam. Hij werd echter aanstonds door voor bijgangers gepakt. DE ONDERGANG VAN DE „DIXMU- DE" EN DE DUITSCH-NATIONALEN De D.-nationale fractie van den Rijks dag heeft de regeering inlichtingen gevraagd over haar .betuiging van deelneming aan de Fransche "regeering met de ramp van de „Dixmude." De regeering wijst in haar antwoord erop, dat aan deze daad van eenvoudige diplo-' matieke hoffelijkheid een overdreven4 be- teekenis is toegekend. In Frankrijk is de ramp als een buitengewone catastrofe ge voeld. Had de Duitsche regeering zich van een betuiging van deelneming onthouden, dan ware de indruk gewekt alsof een on vriendelijke politieke betooging was be doeld. Daarom was de regeering van oordeel, dat hier een zuiver menschelijk standpunt moest worden ingenomen. De verklaring van deelneming is afgelegd in den, in het internationaal diplomatiek verkeer gebrui- kelijken vorm, zonder dat de Duitsche waar digheid is tekort gedaan. HET LEIPZIGER PANORAMA AFGEBRAND. Waarschijnlijk door kortsluiting is een groote brand uitgebroken in het Leipziger Panorama, met het gevolg dat het geheele gebouw is afgebrand. Het restaurant van het Panorama is in de dagen van de jaarbeurs een welbekend verzamelpunt voor de vreem delingen. WEER EEN SCHEEPSROOF. Te Stockholm is telegrafisch bericht ont vangen van een aanval door Chineesche zee- roovers bij Honkong op het Zweedsche stoomschip „Salon." Na een vuurgevecht met de bemanning werd de kapiteiin van de „Salon" gevangen genomen. Het geheele schip werd uitgeplun derd. De kapitein werd van 75.000 dollars beroofd. De „Salon" vroeg draadloos om hulp, doch in de buurt zijnde schepen kwa men te laat om de bandieten in hun voorne men te verhinderen. EEN BRIT DOOR CHINEESCHE ROO- VERS GEVANGEN GENOMEN. Uit Peking wordt gemeld, dat dr. Thomp son, die met de bezittingen van den in Thibe overleden generaal Pareira naar de hoofdstad onderweg was, waar hij verslag zou uitbren gen omtrent de omstandigheden van Parei- ra's dood, bij het eindpunt van den spoorweg Peking Su-I-Jan door roovers is gevangen genomen. HET AMERÏKAANSCHE PETROLEUM SCHANDAAL. In den Amerikaanschen Senaat vonden gisteren stormachtige debatten plaats met be trekking tot het petroleum-schandaal, waar van wij melding maakten. President Coolidge deelde mede, dat hij zich in verbinding had gesteld met verschillende personen, die, naar hij zich voorstelt, een raad zullen vormen, om de vele aan het licht gekomen gevallen te be rechten. Het huis nam een resolutie aan tot het noteeren van 100.000 dollars om de be rechting van de bij het schandaal betrokkenen mogelijk te maken. iml> GEEN TUD GENOEG. De heer Muller: En wat zei je vrouw wel toen jc gisterenavond laat thuis kwam? Pietersen: Heb je op 't oogenblik tijd? Muller: Een kwartiertje kan ik je wel ge ven, Pietersen: Dan zal ik het jc op een ande ren keer wel eens vertellen. HET RAPPORT. „Ta, kunt u uw handteekening met didhlei oogen zetten?" „Natuurlijk jongen?" Zoontje: „Doet u het dan eens hier op Het is mijn rapport van school." AMERÏKAANSCHE ADVERTENTIE. Heden overleed, tot mijne diepe droef heid, mijn hartelijk geliefde echtgenoot. Edwin Browne, in leven hoeden- en petten- fabrikant. Allen, die hem gekend hebben, zullen weten, dat zijne deugden boven mijn lof verheven zijn en zijne hoeden sechts 2 dollars kosten. Hij liet mij twee kinderen na cn een grooten voorraad zomerhoeden, dia ik tegen concurreerende prijzen zal verkoo- pen, Hij werd van mijne zijde weggerukt juist op het oogenblik, dat hij een aanzien lijken voorraad vilt had opgedaan, welke zijne weduwe in staat stelt hare hoeden 3 percent beneden alle concurrentie van de hand te doen. Zijne asch ruste in vrede; de zaak zal op denzelfden voet worden voort- BERLIJN, 30 Jan. De leden van het eerste comité van deskundigen zijn heden door d<en Rijkskanselier in tegenwoordif- heid der ministers van buitenlandsche za ken, financiën en economie, ontvangen, Dr. Marx begroette de heeren met >,en rede, waarin hij hun dankte, dat zij naar Duitschland waren gekomen om een onder zoek in te stellen, Generaal Dawes antwoordde in naam van het comité. Het comité heft hedenmorgen zijn eerste zitting gehouden, waarin besloten werd zich tot den rijkskanselier te wenden met het verzoek de leden in verbinding te stel len met de personen, die officieel bevoegd zijn inlichtingen te verstrekken omtrent de technische kwesties, waarmede het comité zich bezighoudt. Het comité zal zijn werk zaamheden zooveel mogelijk bespoedigen, doch is niet voornemens vóór zijn vertrek zijn rapport op te stellen. Volgens het ,,8 Uhr Abendblatt" zouden McKenna en John Bradbury, die hier heden uit Londen zijn aangekomen, voornemens zijn aan de Duitsche regeering vergunning te vragen om de balansen van bepaalde Duit sche banken te controleeren, niet zoozeer ter -ststelling der inflatiewinsten, dan wel om na te gaan, of en welke kapitalen de Duitsche groote banken in het buitenland heben en op welk gedeelte dezer kapitalen bij de oprichting der nieuwe Duitsche goud- notenbank de hand zou kunnen worden ge legd. BERLiJN, 30 Januari. Arnold Rechberg heeft onlangs de Centrumfractie verzocht voor haar zijn herstelplannen te mogen uit eenzetten, waarbij hij zich beriep op een aanbevelend schrijven van aartsbisschop Scnulte. Volgens de „Germania" heeft de fractie heden met algemeene stemmen besloten Rechberg niet te 'hooren. BERLIJN, 30 Jan. Volgens de bladen kan het gevaar voor een Pruisische regeerings crisis als geweken worden beschouwd. In de heden gehouden zitting der landdagfractie van het Centrum is overeenstemming met de regeering bereikt inzake de grondbelas ting. Het centrum zal waarschijnlijk zijn voorstel tot verlaging der belasting met 20 oCt. laten varen, terwijl de regeering aan den wensch van het Centrum inzake de progressie zal tegemoetkomen. LONDEN, 30 Jan, Reuter verneemt, dat de besprekingen heden tusschen Lord Crewe en Poincaré gehouden, in hoofdzaak liepen over de quaestie van de Palts. Naar gelooid wordt heeft de Britsche ambassa deur opnieuw uiteengezet, dat er in werke lijkheid geen Palts-quaestie is en dat wan neer de Fransche autoriteiten maar een maal ophouden de separatistische bewe ging te steunen, deze vanzelf zal uitsterven. De Britsche regeering is volkomen bereid om, gelijk reeds te kennen werd gegeven, de geheele quaestie te verwijzen naar een internationaal tribunaal zooals het Haag sche Hof. Het gerucht heeft geloopen, dat de Fransche regeering gaarne zou zien, dat de zaak behandeld werd door den gezan tenraad, maar de aanwijzingen in goedinge- lichte kringen te Londen zijn niet van dien aard, dat het waarschijnlijk is dat op dit punt al te zeer zal worden aangedrongen. Volgens een draadloos bericht uit Lon den meldt de „Daily Telegraph" het vol gende: „Ramsay MacDonald heeft bij het mededeelen aan Poincaré van het vormen van zijn regeering, met volmaakte openhar tigheid gewezen op het feit, dat de betrek kingen tusschen Groot-Brittannië en Frank rijk om verscheidene redenen, die goed be grepen worden, niet meer zoo vriendschap pelijk zijn als eenigen tijd geleden het ge val was, MacDonald is bereid om Poincaré halverwege tegemoet te komen in de poging om een definitieve, volledige en duidelijke oplossing te verkrijgen, en hoopt, dat de Fransche regeering den zelfden verzoe- ningsgezinden geest zal toonen, waarmede MacDonald bereid is, alle hangende quaes ties te bespreken. Het antwoord van Poin caré werd met eenig verlangen tegemoet gezien, omdat het niet de eerste keer is. dat een Britsch premier zijn hand open heeft uitgestrekt, bereid tot een vriend- schappelijken greep, terwijl deze beau geste niet altijd is b^mtwóord. Doch het blijkt, dat Poincaré's antwoord in sympathieke be woordingen gesteld is, die reden geven v.oor de hoop, dat een betere atmosfeer de be sprekingen van de moeilijke vraagstukken, die om oplossing vragen, zal omgeven." Het blad voegt hieraan toe, dat het niet onwaarschijnlijk wordt geacht, dat de brie ven zullen worden gepubliceerd, ofschoon te dezer zake nog niets bekend is. Een mededeeling van bet Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken bevestigt, naar een B. T. A.-bericht meldt, dat de Fransche premier een persoonlijken bricl heeft ontvangen, hem ter hand gesteld door den Britschen ambassadeur. Het antwoord van Poincaré is onmiddellijk aan de Fran sche ambassade te Londen gezonden, die het aan den Britschen premier zal ter hand stellen na zijn terugkeer uit Schotland. Uit de gisterenavond ontvangen „Daily Telegraph" blijkt, dat het blad alleen bet bericht bevat van den brief van Ramsay MacDonald aan Poincaré en niet den tekst LONDEN, 30 Jan, Er heeft een krachtige' beweging plaats tot reorganisatie van da conservatieve partij. Binnenkort zullen er belangrijke partijvergaderingen worden ge houden ter bespreking van dit vraagstu.k, alsmede van de politiek in de toekomst, Een dezer vergaderingen zal worden ge houden aan den vooravond van het weder» bijeenkomen van het parlement. Baldwin zal dan een verklaring afleggen nopens zijn standpunt. De ex-premier heeft te kennen gegeven, dat hij zijn mandaat bij die gele genheid zonder voorbehoud in handen der partij zal stellen en dat hij, wanneer zijn aftreden als leider wordt gewensuht in hef belang der partij, daaraan gevolg zal geven en loyaal ieder zal steunen, die gekozen zal worden om zijn plaats in te nemen. Gemeld wordt, dat een der eerste daden van den leider (hetzij Baldwin of een an der) zal zijn, Austen Chamberlain en Sir Robert Horne formeel uit te noodigen met hem plaats te nemen op de voorste oppo- siliebank. Naar vernomen wordt, zullen zij deze uit noodiging aanvaarden, Chamberlain en Hor-' ne waren twee der meest vooraanstaande conservatieve leden van de laatste ccalitio- regeering van Lloyd George en maakte» geen deel uit van de conservatieve regee ring onder leiding van Bonar Law en Bal dwin, die er op volgde. Hun terugkeer tot den engeren kring der partij zou door de conservatieven met ingenomenheid worden begroet als een belangrijke stap naar ee» hechter maken der partij. LONDEN, 30 Januari, De nationale raai. van de werkgevers in het havenbedrijf heeft de voorstellen van den transportarbeiders bond aanvaard inzake nieuwe conferentie! ter bespreking van den toestand, ontstaat door de eischen der arbeiders inzake loons- verhooging enz., bij met-inwilliging waarvaï tegen 16 Februari de staking zal worden ge/ proclameerd, Een nader Reuter-telegram meldt, dat d« transportarbeidersbond op 5 Februari met de werkgevers zal confereeren, WASHINGTON, 30 Januari. Coolidfc. heetf den democraat Gregory en den repu blikein Strawn aangewezen om een vervol ging in te stellen inzake de petroleumcon- cessies van Teapot Dome, waarbij de oud- minister van binnenlandsche zaken Fall, de; minister van marine. Denby en andere hoog geplaatste officieele personen betrokken' zijn! Naar de „Daily Telegraph" meldt, had d» 76. „Ik geloof," antwoordde Pascal, „dat we beter zullen doen, eerst ons eten bij een boschwachter te bestellen" I „Dat is geen kwaad idee, Isidoor.... Vooruit maar".... Onder geleide van Pascal zochten' ze de woning van een boschwachter op, waar ze vriendelijk werden ontvangen. „Wc zouden hier graag willen eten," be gon Pascal tot de vrouw, die hen ontving, „zou dat mogelijk zijn?" „Zeker, wel zeker." „Wat heeft u voor ons?" „Een portie visch en konijn." „Goedmaar onder ons gezegd, had den we liever een fazant." „Mijn man heeft dezen morgen bij zijn ronde er juist een gevonden, die in een strik van stroopers was geraaktDie zal ik dan maar voor u klaar maken?" Ja, dat is goed." „Vergeet den wijn niet, Isidoor," fluisterde i Amedée Pascal in toor, „Wees maar gerust.... Je zult prachtigen bourgogne krijgen." i „We komen om twaal! uur terug,... Wilt u dan zorgen, dat alles klaar is7" „Best mijnheer." Precies om twaalf uur waren ze weer pre sent en deden het maal, dat uitstekend was, alle eer aan. De bourgogne scheen vooral Amedée goed te smaken, want de flesschen volgden elkaar met een bewonderenswaardigen spoed op en Amedée werd hoe langer hoe vroolijker en uitgelatener. Ze bleven lang zitten; eerst om vier uur dronken ze koflie met rhum. „We zijn nog niet klaar," merkte Pas cal op. „Hoe bedoel je dat, Isidoor?" vroeg Ame dée eenigszins verwonderd. „Ik wilde je nu eens spreken over het plan, dat ik vanmorgen had." „Zeg maar eens op't Zal zeker wel iets goeds zijn, denk ik- „Ik wilde je wat voorstellen.... In plaats van hier vanavond naar het gekwaak van de kikvorschen te blijven luisteren, kunnen we rustig het bosch doorwandelen, den trein nemen, die om acht uur in Parijs is, daar een rijtuig nemen en den avond door brengen op de buitenplaats van mijn meester.... Daar heb ik goede kreeft en een paar fijne flesschen champagne. „Uitstekend," riep Virginie verrukt. „En waar zal dat gebeuren?" vroeg Ame dée. „Aan den oever van de Mart „Prachtig, aan den oever van de Marne Is 't zeer mooi.... zeer chic.... *tIs aangeno men.... Laten we dan maar dadelijk ver trekken.... Ma^r.... waar moeten we sla pen vannacht?" „Oh, maak je .daarover niet bezorgd.... Daaraan heb ik reeds gedacht.In 't huis van mijn meester is er geen gebrek aan bedden.... Morgen vroeg zijn we weer frisch en gezond om naar Parijs terug te gaan." „Prachtig," riep Virginie, „Amedée, betaal de rekening." „Daar zal ik wel voor zorgen," kwam Pascal tusschenbeide. „Neen, absoluut niet," antwoordde Ame dée, „ik betaal hier en jij geelt de kreeft en de champagne ginds." „Ook goed." Nadat afgerekend was, gingen zc op weg naar het station. Amedée wist niet juist meer wat hij deed en was zeer luidruchtig, ook Virginie ver keerde in een vroolijke stemming. Ze lachten en zongen en hun pret werd steeds grooter. Om aan het station te ko men, hadden ze meer dan een uur noodig. Zoodra ze er waren gekomen, liet Ame dée zich op een bank in de wachtkamer neervallen en Virginie kwam hem gezel schap houden. Pascal begaf zich vlug naar het telegraaf kantoor op 't station en vroeg: „Is 't nog mogelijk een telegram naar Pa rijs te sturen?" „Zeker, mijnheer," antwoordde de dienst doende chef. Pascal schreef eenige woorden op een blad papier en gal het den beambte. Deze las: Garnier. Café de rue St. Lazaire. Acht uur, dezen avond, wacht met rijtuig gare du Nord, PASCAL. 't Was toen half zeven. „De trein komt pas om tien minuten voor half negen aan," zei Pascal bij zich zelf. „Jacques heeft dus nog allen tijd, om zich klaar te maken." Hij nam drie kaartjes naar Parijs, eerste klas. Eenige minuten later zette de trein voor Parijs zich in beweging. Dokter Thompson's spreekkamer in zijn huis in de Miromesnilstraat was volgens de dagbladen bepaald van 14 uur. Om half vier waren reeds twintig per sonen in consult bij den specialist geweest en allen waren - eenparig in hun lof over den Amerikaanschen geneesheer. Nummer 21 werd geroepen. 't Was mevrouw Labarre met haar zoon. Ze traden de werkkamer van den dokter binnen. Jacques wierp een onderzoekenden blik op zijn nieuwe bezoekers.... Toen hij den student zag, had hij eenige moeite een ge baar van verbazing te weerhouden. „Gaat u zitten, mevrouw," begon dokter Thompson. „U komt zeker mijn raad inwin nen voor uw zoon, nietwaar?" „Ja, mijnheer, voor mijn zoon." „Hoe oud is hij?" „Negentien jaar.... Zooals u ziet, dokter, is hij zwak van gestel.... Hij ziet er slecht uit". De dokter bezag zijn patiënt eenige oogenblikken nauwkeurig. Er lag op het gelaat van den jongen man een uitdrukking van misnoegen en verdriet. „Studeert u reeds lang, mijnheer?" vroeg dokter Thompson. „Drie jaar," antwoordde de student kort. „Permitteer mij een vraag, mevrouw. Is u misschien de weduwe van den beroemden advocaat Labarre?" „Ja, dokter.... Heeft u mijn man dan ge kend?" „Neen, dat niet, mevrouw, maar ik heb veel van hem hooren spreken." „Hij was zeer bekend" „Zou ik mogen vragen, waarom mevrouw rouwt?" „Ik heb mijn broer verloren, dokter, den boekhandelaar Antoon Fauvel." „Antoon Fauvel," herhaalde dokter Thompson met geveinsde verbazing. „Heeft u wel eens van hem gehoord?" „Ik kende hem.... als 't tenminste den boekhandelaar uit de Guenegaudstraai „Ja, daar woonde hij inderdaad. „Ik heb zaken met hem gedaanIk heb bij hem mijn bibliotheek gekocht.... Ik heb hem pas acht dagen geleden nog gesproken.... En nu al dood".... „Helaas, ja".... „Aan welke ziekte is hij gestorven?" „Mijn broer is vermoord, dokter," Vermoord?" „Ja, dokter.... De geneesheeren hebben het geconstateerd bij de lijkschouwing. XXXI. „Is de moordenaar reeds gearresteerd?" „Neen dokter, nog niet." „Kent men hem?" „Ook niet".... „Kent men dan de aanleiding van dei moord?" Haar zoon antwoordde stroef: „Fauvel is door een van zijn medeplichli gen vermoord." „Hoe durf je zoo over je oom te spre. ken," kwam mevrouw Labarre haastig tus schenbeide. „Ik zeg, zooals het is, moeder, en u weet dat evengoed als ik." „Neen, jongen, neen," (Wordt vervalddl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6