Ingezonden üededeelingen Interim! Vrijdag 1 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14652 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden. - Eerste blad. it Nederlanders in Duitschland. VIJFHUIZEN. a 75 cents per regel. Domaniale M ij n o n Z. Buitenspaarne 43. lel. 2534, 3511 UIT DEN OMTREK. HALFWËG. HOOFDDORP. noordwijk. NOORDWIJKERHOUT. LISSE. HAARLEMMERMEER. BENNEBROEK. GOEDE VOEDING behoedt U veesal voor ziekten. Fran- ken's Melkbrood IS HET VOEESS5L BIJ UITNEMENDHEID. WILNIS UMUIDEN. VELSEN. VOORHOUT. LEIDÈN. Leiden's Ontzet. J. J. WEBER 6c ZOC~ Opticiens Fab. .«anten Koningstraat 10 Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. SCHOTEN. HEEMSTEDE. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 70.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. GDUBflHT Advertentièn 35 cents p*r rejA BÖ contract belangrijke korting. Advertentie» tusschen den tekst als '"gezonden mededeeling °P <le le Pagina's 60 ct per regel ra<-f cn aanbod-advertentiën 1 60 cent per plaatsing; elke meer 15 cent bij vooruitbetalinf Met een prijzenswaardige gulheid en een bewonderenswaardig uithoudingsvermogen, welke tot de weinige lichtpunten van dezen donkeren tijd behooren, gaat het Neder- landsche volk voort met het offeren van feld, voedingsmiddelen en kleeding aan de loodlijdende bewoners van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en andere. De stroom ondervoede kinderen naar 't land van melk zn honing houdt eveneens onafgebroken aan. Hoeveel men ook op onze tijdgenooten mag afgeven, de werken van barmhartig heid hebben zij meer dan welk voorgeslacht ook vervuld. Maar het komt meer voor, dat men in zijn Ijver om vrienden te helpen, de eigen huis- genooten vergeet. En zoo schijnt het ook met onze buitenlandsche liefdadigheid te gaan. Dezer dagen hadden wij een onder houd mei den secretaris van het comité Ne derland in Duitschland en hoorden van hem verbazingwekkende dingen Daar is allereerst de houding van de Nederlandsche regeering, die voor onze landgenooten in liet ongelukkige Duitschland allesbehalve langenaam is. De Duitsche regeering heeft met tal van landen overeenkomsten op den voet van wederkeerigheid gesloten voor den werkloozensteun. Nederland is daartoe niet overgegaan. Het gevolg daarvan is, dat de werklooze Nederlanders in Duitschland be- langrijk lagere steunbedragen krijgen dan de Duitschers en het leven van velen on houdbaar wordt. Er zijn in Duitschland rond 150,000 Ne derlanders, Zeer vele zijn er als jonge man heengegaan, hebben verzuimd zich te laten naturaliseeren, zijn met een Duitsche vrouw getrouwd; maar de Duitsche regeering kan hunner niet aantrekken. Zij lezen in de couranten van de groote sommen gelds die voortdurend uit Nederland naar Duitsch land worden overgestuurd. Voor hen komt van al dien steun weinig terecht. Zelfs daar, waar regelen getroffen zijn, om van de Ne derlandsche steunbeweging een deel aan de Nederlanders in Duitschland te doen toekomen, blijft er veel theorie en is er weinig goede practijk. Zoo vertelde ons onze bezoeker, dat on- angs door het Roode Kruis zes treinen net levensmiddelen werden gezonden. Of schoon de afspraak is, dat één derde voor ie Hollanders wordt bestemd, gingen er vijf treinen naar Berlijn en kon er met moeite één voor Rijnland worden opgc. eischt, terwijl het overgroote deel der Ne derlanders in Rijnland woont. Tal van staaltjes heeft onze zegsman ons meegedeeld, die ons deden besluiten de aandacht op dit euvel te vestigen. Zoo bepalen de vereenigingen tot het opnemen van Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche gezinnen bij Nederlandsche families er zich toe om uitsluitend kinde ren van die vreemde nationaliteit aan te werven. Kinderen in Duitschland geboren, met een Duitsche moeder maar mei een Hollandschen vader komen niet in aanmer king om hier de gast te zijn op den.... Sfederlandschen bodem! Het klinkt bijna ongelooflijk. Toch kunnen wij ons den loop van zaken wel indenken. De aandacht van geheel de Nederlandsche steunbeweging is op de noodlijdenden van vreemde nationaliteit ge richt; en deze laatsten zullen er wel voor zorgen om eigen landgenooten naar voren ';e schuiven,De groote ellende en nood is laarvoor voldoende verontschuldiging. Intusschen moet de verbittering onder ie Nederlanders in Duitschland tegenover le eigen landgenooten groot zijn. Daarom willen wij de aandacht van al len, die bovenbedoelde steunacties op touw hebben gezet en zich voor het buitenland blijven interesseeren, eens op deze klach ten vestigen. Het is een goed oud spreek woord, dat het hemd nader is dan de rok. En wij weten zeker, dat, wanneer men den duizenden Nederlanders, die steeds maar weer met hun güten en gaven gereed staan om den nood in het buitenland te lenigen, naar hunne meening zou vragen, zij zouden zeggen: geeft aan alle behoeftigen in het ouitenland, maar zet mijn eigen landgenoo ten in de voorste rij! werd ingezet op 3900 en afgemijnd op 180 door den heer Blaauwboer. De waterleiding. Aan den Ringdijk nabij bet fort de Liede, is men bezig de buizen te lossen voor de waterleiding. Zoo men zegt zal er spoedig een begin wonden gemaaikl met het leggen der buizen langs den Spaarnwou- tterweg, men spreekt zelfs van binnen drie weken. Wij zullen hopen, dat het waar is, dan zullen daar verschillende werikioozen een tijdje werk kunnen vinden. Ons Wilhelminaboompje. Het Wilheimina- boompje te Vijfhuizen heeft door de verniel zucht der straatjeugd ook al weer te lijden gehad. Enkele taikjes zijn stuk of er heefe- mnal afgebroken. Hel wordt tijd dat de commissie belast met het doen plaatsen van een hekje daarom, eens voor den dag komt met haar plannen, alvorens het heelemaal te laat is Deze com missie werkt zoo langzaam, het lijkt wel een staatscommissie. Witte Kruis. Onder flinke belangstelling heeft Woensdag de verloting plaats gehad' van'het Wille Kruis ten huize van G. Wal- biink De gelukkige prijs\vinnrs(sters) wa ren als volgt: G. Walhrink, de groote sprei; C. Slooten, sofakussen; Mej. Tan-is Kemp, een boek; Mej. J. Geuvels, IJweg, de pop; Jan Walhrink, 2 boeken; Mej. Slooten Eve- lein, een kistje sigaren en een hoek; Mej. v. Heiningen uit Vlaai-dingen, de kinder sprei; Mej. de wed, J.- Mets, een kistje sigaren en L. Nunninfc, een boek. Al hoewel de zuster veel werk gehad heeft, die loten te plaatsen, geeft het haar toch voldoening dat zij daardoor nog een aardig doceurtje verdienid heeft, wral zeker ten goe de, zal komen aan de afdeeling te Vijfhuizen. Vertegenwoordigster der Aangehouden. Donderdag werden bij de jLiebrug aangetroffen twee minderjarige jon- igen.s, iresp. 13 en 11 jaar oud, die de ouder lijke woning te Zaandam hadden veriaten. Ze zijn door de politie wederom op transport gesteld. Veiling. De kapitale boerderij „Bornie- boeve", liggende in den Houtrakpolder en in eigendom toebehoorende aan den heer H. K. Burkli, alhier, kwam in veiling. De hoeve werd in 71 perceelen verkocht. De perceelen 1 tot en met 66, bouwland, groot ruim 60 H.A., werden ingezet op 239.497 samen en afgemijnd op 1000 door den heer Koning, te Rurmerend, voor het R.- K. Armenhuis, te Amsterdam, voor ƒ240.497. Het perceel 67, de villa ,,Turicum". groot ,1.41 H A., werd ingezet op 20200 en ver hoogd met f 200, samen f 20400, door H. A. de Graaff en H. F. van Essen. Het perceel 68, bouwland, groot 0.67.45 H.A. werd ingezet op 2500; de perceelen 67 en 68 werden gecombineerd afgemijnd op 100, door H. A. de Graaff en H. F. van Essen, heiden alhier, vo.or 23000 De perceelen 69 en 70, bouwland, samen Kroot 2.80.25 H.A., werden ingezet op 1080# en afgemijnd op 45 door H. A. de Graaff en H. F. van Essen, a'hier. Perceel 71. bouwland, groot 1.09.30 H.A., „Jozef in Dothan." Woensdag voerde de Rederijkerskamer „De Violiers" voor de volle zaal in „De Landbouw op het treur spel „Jozef in Dothan,van Vondel. Er werd schitterend spel geleverd en de declamatie der reien door mej. G. M. R. Saeijs van Haarlem was subliem. Maandag de reprise, HOOFDDORP. 31 Jan. Roode Tarwe f 10 —10,75; Witte Tarwe 11—11,50; Rogge f 9—10; Gerst Chevalier 11—12; Winter- gerst 9.50—10; Haver 9—10,50; Witte Duiveboonen f 15,50—17,50; Paardebeonen f 12—12,50; Groene erwten 2123,50; Vale erwten 2832; Karwei f 128133; Geel mosterd 2230; BJauwmaanzaad 35 39; Koolzaad 2021; Kanariezaad 20 —22. Gymnastiek en Sherm vereeniging, „Door Oefening Sterk." In „Het Hof van Hol land gaf D. O. S. Woensdagavond een uitvoering onder leiding van den directeur de heer C. J. Helleman, uit Leiden De heer Chouffour sprak als voorzitter van D. O. S. een openingswoord. In het bijzonder me moreerde hij het heuglijke féit dat een 15- tal aspirantleden tot de vereeniging zijn toegetreden. Een mooi afwisselend programma, correct afgewerkt, viel zeer in den smaak van de aanwezigen. Als nummer één werd door de leden ge werkt aan het hoogrek. Dit is altijd een zeer spannend nummer, waar alle leden, bijna zonder fouten hebben gewerkt. Een sterke wilskracht met stalen spieren en lenige ledematen laten zien wat er door oefening verkregen kan worden. Een echte verede lende sport. Uitblinkers noemen is altijd een ondank baar werk, maar voor deze gelegenheid wel in het bijzonder daar allen zonder uitzon dering hun. werk a f maakten. De muziek hield de aanwezigen tusschen de oefenin gen aangenaam bezig. De heeren C. Marijt, Roomers, J, Marijt, G. v. Sleysen, G. Hoek en G. Medemblik vormden het muziek en semble, waarin vertegenwoordigd waren: piano, viool, en mandoline's. Hierna kwa men de aspiranten aan het hoogrek. D.O.S. gaat met deze jonge krachten een goede toekomst tegemoet. Wat leverden de jon gens na een jaar oefening een kranige praestaties! Een vijftal leden gaven eenige zeer moeilijke vrije- en ordeoefeningen te zien. Het nummer Pyramides voor aspiran ten had nog een leuk cachet toen eerst een pyramide was afgewerkt, deze opnieuw werd opgesteld. Deze stortte in elkaar. Het was echter een bestudeerde instorting en de vlugge gasten stonden onmiddellijk weer in de pas, tot groot genoegen van de aanwe zigen. Het zou te ver voeren om alles af zonderlijk te bespreken, echter merkten wij op dat bij de Athletische standen het vroe gere lid de heer Balkenende zeer' werd ge mist. D. O. S. heeft getoond dezen avond dat er fut in ziten de jonge garde geeft moed dat ook de toekomst van D. O. S. schitterend zal worden. De heer Choufour sloot dezen avond met dank aan de mede werkers, de muziek, de directeur de heer Helleman (die stiekum door een achter deurtje wilde vertrekken, maar voor het front werd gebracht) voor zijn krachtige leiding en ook de aanwezigen die door hun tegenwoordigheid het werken van D, O. S. op prijs stellen. Werk aan den winkel. Door B. en W. is een vergunning verleend aan L. Roozen, Ie Noordwijk aan Zee, voor een aanzienlijke uit breiding van het bekende pension Roozen, al daar en aan De Wit, te Noordwijk aan Zee, voor het bouwen van een woon- en winkel huis met bakkerij, in de Hoofdstraat te Noord wijk aan Zee. Miltvuur. Onder den veestapel van C. P. Hoogeveen, in de K'ei alhier, is een geval van miltvuur geconstateerd. De Dirrsdagsche Wet: ring. Door een aautal in deze gemeente woonachtige schip pers is aan het bestuur van het Hoogheem raadschap Rijnland hel verzoek gericht een gedeelte van de. Dinsdagsche Watering, bij Rijnland in beheer en onderhoud, behoorlijk uit te diepen, nu vanwege het gemeentebe stuur van Noordwijk de daarvoor in aan merking komende vaarten zijn uitgediept. De Keuringsdienst. Door den keurings dienst van waren in het district Leiden zijn in onze gemeente in het jaar 1923 in 165 daarvoor in aanmerking komende winkels 5886 monsters ter plaatse onderzocht en 428 monsters in het laboratorium. Afgekeurd wre- den 87 monsters, waarvan het grootste ge deelte van gedroogde vruchten en miee'soorten. Een zeldzaam exemplaar. De heer P. Krol heeft een varken geslacht met het re spectabele gewicht van 658, zeshonderd acht envijftig, pond. Het dier was afkomstig van den heer Parleviiet, van Zoeterwoude. Gymnastiekvereer.iging „Wilskracht". De oefeningen van „Wilskracht" zu'Jen tot nader orde gehouden worden in een der lokalen van de parochiale jongensschool, aan de Zeestraat. Daar de vereenigine vee' ten leJ' -»«• voor één leider eigenlijk te groot is, zal de heer Nievaart, uit Leiden, een gedeelte voor zijn rekening nemen. De heer d. Berg zal dan het jongere gedeelte blijven verzorgen. Oudersavond. Op 5 Febr. a.s. zal een Oudersavond gehouden worden voor de ouders van beide Patronaten. Pater Jonck- bloed zal op dien avond spreken, Kinderen worden teruggezonden. R. K. Kiesvereeniging. Woensdagavond had in café „De Zwaan", alhier, een alge- meene ledenvergadermg plaats van de K. K Kiesvereeniging „Kechi en Orde De voorzitter der voorloopige commissie, de heer A van Dijk, opende de vergadering met den Christ. Lrroet en heette de aanwe zigen hartelijk welkom, ijpr, hoopt, dat de discussies van dezen avond op zakelijke v/i,ze gevoerd zullen worden, en mogen strekken tot groei en bloei der Vereenigmg. De notulen aer vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd, uit het linancieel verslag bleek, dat er een tekort valt te boeken van 220, wat hoofdzakelijk zi)n oorzaak vindt in de groote onkosten van ae in het algeloopen jaar gehouden gemeente raadsverkiezing. Vervolgens werd door de heeren N. II, de Klerk en H. Langeveld, als afgevaardigden verslag uitgebraent van de te Leiden gehou den vergadering van het Kringuestuur, waarvoor Deide neeren den dank der verga dering oogstten. Hierna was aan de orde de door de com missie voorgestelde reglementswijziging. Door den heer O. Warmennoven wera het reglement en tevens de voorgestelde wijzi gingen voorgelezen. Een langdurige discus sie ontspon zich over verschillende punten. Het zou te ver voeren, wanneer hier alle wijzigingen vermeld werden; genoeg zij ge_ zegd, aat in hoofdzaak de voorstellen aer commissie werden aangenomen, het voor- stel-ti. Langeveld, om de candidaatstellinf voor de verkiezing voor den gemeenteraad in het vervolg in 2 instanties te houden in plaats van in 3, zooals tot nog toe gebrui kelijk was, werd met 25 tegen 10 stemmen en 1 blanco verworpen. Het geheele gewijzigde reglement werd zonder stemming aangenomen. Bij de rondvraag werd meegedeeld, dat de bestuursverkiezing gehouden zal worden op Dinsdag 5 F ebruari, 's avonds half acht in café van den Berg en op Woensdag 6 Febr. a.s., des avonds half 8 in de Zilk bii U, van Straalen. Candidaten voor het bestuur moeten voor dezen tijd ingeleverd zijn bij het bestuur, volgens het nieuwe reglement heeft ieder .ia het recht, om zooveel candidaten in te dienen, als er plaatsen te vervullen zijn mits deze lijst onderteekend is door 5 kies gerechtigde leden. Hierna dankte de voorzitter allen voor de aangename en zakelijke discussies en sloot de vergadering met den Christ. Groet. Prijsjassen. - In café „De Toekomst" werd prijsjassen gehouden. Er hadden zich 32 deelnemers hiervoor opgegeven, waaron- der 30 pond karbonade werd verspeeld. De uitslag was als volgt: le prijs, elk 3!4 pond, C. Warmenhoven en A. Kaptein; 2e prijs, elk 3 pond, J. van Dam en H. de Kam; 3e prijs, elk 2'A pond, P, Fleemskerk L.Pz. en C'. Duivenvoorde Jacz.; 4e prijs, elk 2 pond, E. Bakker en M. Kaptein; 5e prijs, elk 2 pond, C. v. Dam en P, Duivenvoorde Jacz,; 6e prijs, elk 2 pond, M. Bergman en P. v. d. Kaadt Az. Er werd goed gespeeld en er heerschte een gezellige stemming onder de deelnemers, zoodat alles naar ieders genoe gen verliep. St. Barbara. In café Van Dam hield deze vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. Brama, opende met den Christ, groet, en verwelkomde de tal rijk aanwezige leden en vooral den Geest. Adviseur, den Wel Eerw. Heer Kapelaan v- d* Voort, der St, Victor-parochie. Spr. sprak de huop uit, dat deze vergadering mocht leiden tot nog grooter bloei der ver eeniging. Hierna volgde voorlezing der no tulen door den secretaris, den heer C. v. d. Klauw, welke onveranderd werden goedge keurd. Uit de mededeelingen bleek, dat de vereeniging bestaat uit 245 leden, n.l. 127 mannen en 118 vrouwen. 19 leden werden in het afgeloopen jaar door de vereeniging f grafwaarts gedragen, waarvan 7 leden der I vereeniging waren. Ook is een onderschei- dingsteeken aangekocht van begrafenis lé klas. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat was ingeko men 426.70 en uitgegeven 324.72, een batig jaldo dus van 101.98. Het totaal be zit der vereeniging is 324. Alsnu was aan de orde de besluursverkie- zing wegens periodieke aftreding van den voorzitter, den penningmeester en 2 com missarissen, resp. de heeren A. Brama, Joh. v. Gijlswijk, Jac. Nulkes en J. Zwaan. Op voorstel van den voorzitter van dén R. K. Volksbond werden eerst de voorzitter en daarna de andere aflredenden bij acclama tie herkozen. De Voorzitter dankte voor het in hem bij hernieuwing gesteld vertrouwen en zeide zijn beste krachten te zullen besteden voor den groei en bloei der vereeniging. Het geheele bestuur werd door den voor. zitter van den Volksbond geluk gewenscht met zijn herbenoeming en de wensch geuit, dat allen in het belang der vereeniging zul len werkzaam zijn. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer B. Meeuwenoord het salaris van den voorzitter voor het bewaren en verzor gen der kleeren van 25 gebracht op 50 per jaar. Door den voorzitter van de afd. Volks hond werd er op gewezen, dat het wensche- lijk zou zijn dat bestuursleden van St. Bar bara verplicht zijn, lid van den R. K. Volks bond te zijn. Het bestuur zal op een vol gende vergadering met een reglementswijzi ging in dien zin komen. Nog eenige andere zaken van onderge schikt belang werden besproken, waarna de voorzitter deze goedgeslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Hierna had een mooie- verloting plaats van kleedingstukken, welke naar ieders genoe gen verliep en een succes genoemd mag worden Inleiding. Woensdagavond hield de Wel Eerw. Heer Kapelaan Hendriks zijn in leiding over de H. Mis voor de mannelijke cursisten. De opkomst was beneden het mid delmatige Op dat punt kunnen de mannen nog een voorbeeld nemen aan de vrouwen. Mariavereeniging. In het patronaats gebouw hield de Mariavereeniging haren jaar- lijkschen feestavond. Door eenige meisjes werd de avond gevuld met leuke voordrach ten, terwijl een verloting ten aangename af wisseling gaf 't Was half elf toen men wel voldaan huiswaarts toog Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. van Eyk en G. van der Voort. Getrouwd: Th. C. van Rijn en C. A. van •iter Laan. P. Huis en G. E. van Nieuw koop. Geboren: Dirk Jacobus Frederik, z. van A. P. E. J. Geerdes en van P. M. Warner. Anfonius Eug-eni, z. van A. Lefeber en van L. K. Makarowa. Dirk Johannes Pe trus, zoon van J. van Ruiten en van A. van der Linden. Overleden: Keeltje Margje Vos. o-ud 6 m De slechte bestrating. De bestrating vooraan in bet dorp Lisse, komende uit de richting Haarlem, laat veel te wenschen over. De toestand is daar onhoudbaar en dit duurt ongeveer al 2 a 3 maanden. Nu is men wel bezig den straatweg te verbreeden, doch dat neemt niet weg, dat deze toe stand zelfs geen dag meer mag duren. Vooral des avonds is het voor een vreem deling een gevaarlijke weg. Gisteravond kwam een wielrijder zoo in een kuil te recht, dat hij door den schok van zijn stalen ros afviel. Een onderscheiding. Als een bewijs, dat ook in Haarlemmermeer rasecht pluimvee wordt gefokt, moge dienen, dat de heer J. F. R. Gevers te Hoofddorp, van de vereeni ging „Avicultura" een uitnoodiging heeft ont vangen, om zijn zwarten Plymouth Rocks haan, weik dier op vele tentoonstellingen in den lande en ook op de in de vorige week alhier gehouden pluim veetentoonstelling in hotel „De Landbouw" een eersten prijs ver wierf, in te zenden op (té tweede weretd- piuim veetentoonstelling te Barcelona in Spanje van 1018 Mei a.s. Voorzeker een onderscheiding, als men hodtertkt, dat van eJk soort ras slechts 2 exemplaren uit hel geheele land kunnen worden ingezonden. We felici teeren den heer Gevers met zijn succes, alsmede de Haartemmermeersche hoenderclub, die onder zijne leden zulke eminente beoefenaars van rasecht pluimvee telt. Nog vernemen we, dat ook de heer C. .1. Dijt alhier is uitgeroodigd, om zijn trio zil ver dkic.liw-ing in le zenden naar de wereld- -pluimveeten toonstelling. Overgeplaatst. De heer K. F. Poppe, rijks- klerk bij de directe belastingen, is van Hoofddorp overgeplaatst naar Roosendaal. Lichting 1923. Voer den dienstplicht der lichting 1925 zijn in deze gemeente 279 jon gelingen ingeschreven. Jaarvergadering. Op Dinsdag 12 Februari a.s. zal de jongelings- en knapor vereeniging ,Eben Haëzetr" te Vijfhuizen haar !8ë jaar vergadering houden. Deze vergadering zal ■staan onder leiding van den heer v. d. Toigl. Niet minder dan 28 punten staan op het programma. Kuisavond. In de bovenzaal van hotel ..De Beurs" te Hoofddorp hield het nutsdeparte- meut deze week weer een bijeenkomst. Het zaaltje was flink ge vu ld met belangstellen - den. De heer Jansen uit Haarlem, gaf ver schillende gedichten eti voordrachten ten beste. Het ligt nu in het voornemen vail het be stuur om op Zaterdag 9 Februari a/S. een vertelmiddag te doen Konden door iemand uit Haarlem. De kinderen van de leden heb ben dan vrijen toegang, terwijl andere kin deren tegen betaling de vertellingen kunnen gaan hooren. Er bij. De arbeider P. v. d L.. werkzaam hij den landbouwer U., te Abbenes, zag Woensdag den heer K. uit Hoofddorp met zijn motorrijwiel het erf oprijden. Toen de heer K. den motor in rust had gezel en zich in dien woning had begeven, kon L. den lust, om een toertje le nvaiken niet langer bedwin gen. Hij bracht het vehikel in werking en reed er verschillende wegen van onzen groo- ten polder mee rond. De heer K., die in middels zijn zaken had afgdiaan en wikte wegrijden, moest nog haast een uur .wach ten, voor hij aan dit voornemen kon gevolg geven. De politie heeft tegen v. d. L. proces- verhaal opgemaakt wegens het rijden zonder rijbewijs. Aanrijding. De groentenhandelaar R. aan den Anlsmieeflderdijk is dezer diagen op ge noemden dijk met zijn wagen iu aanrijding gekomen mét een passeerende vrachtauto. De wagen werd flink gehavend, terwijl ook het paardentuig werd vernield, docht het j paard zelf bekwam geen letsel. Tegen den 'chauffeur van de vrachtauto, j-n den Haag woonachtig, is proces-verbaal opgemaakt, j Burgerlijke Stand van 2931 Januari J924 Geboren: Gerhard Hendrik, z. van H. G. Broekman en E. M. Strub. Gerritdina Cornelia, d. van J. Hoogenes en J. Kos. Jan, z, van J. Miflendar en G. Bood. Hen- driikius Johannes Nicolaas, z. van N. J. Heemskerk en M C. v. d. Putte. Ondertrouwd: Pieler Rijnsburger. 26 jaar en Aagje van der Sprayt, 28 jaar Getrouwd: Elias Naman, 28 jaar en Keel tje van Wieringen. 18 jaar. Petrus Johan nes Moeirkens, 26 jaar' en Wilhehnina Johan nes Slingerland 25 jaar en Wilhelmina Pe- tronella Lamboo 26 jaar. Overleden; Antje Clazina Linthoudt, 2 j. d. van A. Linthoudt en G. v. d. Maarl. Calharina Bakker. 65 jaar', geil. met J. van der Breggeu. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van J. LammerseLigtharl. A. Treffers. Onze gemeente-werkman A. Treffers is geheel onverwacht, na een ope ratie aan den maagdarm, in het ziekenhuis te Haarlem overleden. Wij vermelden dit sterfgeval, omdat Treffers algemeen bekend en geacht was en een plichtsgetrouw werk man voor de gemeente geweest is. Treffers laat zijn naam in eere achter. Hij ruste in vrede Werk aan den winkel. Naar wij vernemen heeft de firma v. Donselaar en Spanjaard thans vergunning gekregen voor den bouw van <ïirie burgerwoningen. De firma had er reeds drie gebouwd en er komen er nu drie naast, met een breeden weg in het midden, welke weg de verbindingsweg moet worden naar het woningbouwterrein van „Patrimo nium". Het is een mooie stand aan den Rijksweg, vlak bij de Bennebroekerlaan en deze woningen zullen dan ook wel spoedig verkocht zijn. Begin Mei denkt men ze klaar te hebben. Auto-ongevaL Gistermorgen ongeveer half zeven had door den zwaren mist, ter hoogte van den Kadijk, nabij Manspadlaan, aaen auto-ongeval plaats. De vrachtauto, die geladen was miet een huisboedel, geraakte door den mist in den berm. De auto behoorde aan de Meubel- transportonderneming van C. L. van Velsen te Leiden. De schok, die daardoor ontstond, was van dien aard, dat enkele bladen van i de veeren, die aan de vooras bevestigd zijn, vernieuwd moesten worden Ongeveer 6 u. n.m. hoopte de zoon. die de auto bestuurde, weer te kunnen vertrekken. Burg. Stand. Geboren: Jacoba Adriana en Cornelia Antonia, dochters van D. Kooyman en C. de Bruijn; Pieiernella, d. van A. Rietveld en A. C. Pijper. Overleden: Johannes Bader, oud 89 jaar, weduwnaar van Heintje Bom. Pater v. d. Putten t- Onze oud plaatsgenoot, de Weleerw. Pater v. d. Put ten (C. SS. R.), :s in den ouderdom van 38 jaar in het klooster te wiitem over leden. Onderhoud Visschershaven. Het onderhond der werken van de Rijksvisschershaven al hier gedurende 1924 en 1925 is opgedragen aan de firma P. Heere en Zn. alhier voor f 28.445 fier jaar, zijnde op twee na laagste inschrijfster. De haven. Verschenen is de 41e jaargang van Halverh.jiït en Zwarts ..Guide to the Harbour of JJmuiden and the North Sea- Canal." Behalve <le gebruikelijke kaarten van Noordzeekanaal en de AmsterdamsChe ha ven, de laatste geheel up io date bijgewerkt, bevat het werkje voor tiet eerst een volle dige kaart van het Umuider havencomjiiex en het toeleidingskanaal taf het Hoogoveuhe- drijf. Inenting. Er zal gelegenheid zijn tot kos- telooze inenting en wei voor de afdeeling Wijkeroog op Maandag 4 Februari te 2 uur in school G.. voor de afd. Velsen op denzejf- den dag te 4 uur in het Gemeentehuis; voor de afd. IJmuiden op Donderdag 7 Februari te 2 uur in sch.ool A, voor de afd. Veler- oord op denzelfden dag te 4 uur in schoot D; voor de afd1. Santpoort op Vrijdag 8 Fe bruari te 2 uur in school F. Kerkbouw. Op 28 December j.l. werd hier aanbesteed het boawen van een Geref. kerk met pastorie, kosterswoning en vergaderloka len. Laagste inschrijver was G. van Heysi al- hk"\ met ruim f 53.900 Thans is een nieu we onderhandsche aanbesteding gehouden en is liet werk opgedragen aan de N V. Zijp en Hamburg te IJmuiden voor 40.340, zoneter de dakbedekking. DE NIEUWE STOOMPONT TE VELSEN. Niet heden, maar a.s. Maandag komt de nieuwe stoompont in de vaart. De pont zal echter niet den gehee'en -lag varen, maar 's morgens van 9 uur tot half één en 'smid- da gs van 3 uur tot half zeven Wij gaan vooruit. Met het losmaken en verdunnen van hel winterdek der hvacin- tihen, het z.g. „losdekken", is alhier een aan vang gemaakt. Dit zijn de voorteekenen van de komende lente Als 'l maar waar is. Men meldt ons uit Leiden, dat er bij het bestuur der 3-October Vereeniging aldaar, in samenwerking met eenige andere ver eenigingen, plannen bestaan om te komen tot een algemeene straat- en gevelversieriag op 3 October van dit jaar, bij gelegenheid van de 350-jarige herdenking van Leiden's Ontzet, daar het met onmogelijk is, dat H.M. de Koningin die stad met een bezoek zal vereeren. Een zeldzame promotie. Gisternacht hebben eenige studenten het naambordje van de woning van den ree tor-magnificus, prof. Krabbe, aan den Witten Singel te Leiden afgeschroefd, en dit bevestigd aan de woning van den pedellus major, den heer Verra, aan de Jan Goyenkade. Deze keek des morgens heel vreemd op toen hij zich opeens tot rector zag ge promoveerd. „Stille omgang". Woensdag hield het genootschap „Stille Omgang" in het ge bouw der St. Jozef-Gezellen alhier, zijn algemeene jaarvergadering. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag van den penningmeester, dat een batig saldo vermeldde, werd even eens goedgekeurd. Overweg niet gesloten. Door een defect aan het mechanisme, konden gister morgen dc afsluitboomen bij den overweg aan den Rijnsburgerweg niet gesloten wor den, De machinist van den naderenden trein bemerkte dit en kon nog juist bijtijds stoppen, waardoor ongelukken werden voorkomen. Kinderpolitie. Onder leiding van den inspecteur, chef van de afdeeling recherche, wprdt door de politie speciaal toezicht ge houden op de handelingen van kinderen. Dit kan misschien mettertijd leiden tct het instellen van een „Kinderpolitie", welke ook in andere steden met succes werk zaam is. Pluimveetentoonstelling. Donderdagmid dag te 2 uur werd de Leidsche Phiiniveeten- toonsteUing in de Stadsgehoorzaal door den voorzitter der L. P. V. geopend. Op de tentoonstelling zijn meer dan 2200 exemplaren, hoenders, duiven, konijnen, een den enz. geherheigd. Door de keurmeesters zijn o.m. de volgende bijzondere ©ereprijzen toegekend. Groote zilveren medaille van de Koningin voor die fraaiste inzending Nederiandsehe hoenderrassen: de heer J, A. Smits, Zwolle. Groote bronzen medaille ve.n Prins Hen drik voor de fraaiste inzending postduiven: de heer J. P. A. Wijtenburg, den Haag. Groote zilveren medaille van den Commis saris der Koningin in Zuid-Heiland voor de fraaiste inzending sierduiven: de heer C. A. Sprayt, Gouda. Groote verguld-zilveren medaille van den burgemeester van Leiden voor de fraaiste in zending buitenlandsche. hoenders: xle lieer E. Oostermann, Amsterdam. Zilveren Lustrum-beker, aangeboden in 1921 voor dengene, die op de eerstvolgende vijf tentoonstellingen van de Leidsch© Plunn- veevereeniging in een der afdeetingen groote hoenderrassen, krieihoenders, sierduiven, post duiven, konijnen of watervogels het hoogst aantal punten behaalt: de heer C. A. M. Sprayt Gouda. Zilveren lauwerkrans voor de meeste 1ste prijzen in hoenders van een exposant buiten Leiden: de heer E. Oostermann, Amsterdam. Zilveren beker voor den fraaisten baan of do fraaiste hen 1923 in de Ned. hoenderras sen, ingezonden door een lid van de Ned. Hoenderclub: Gebr. de Jono. te Arum. Barometerstand 9.30 v.m. 776. Vooruit. OPGAVE VAN: 1 FEBRUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN. CHR1STIANJA BAZEL NEW-YORK ROME. 0 063 12.45 11.05 0,38 11.48V, 70.20 43.4S 36.55 46.35 2.67V, Examencommissie. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft benoemd in de commissie, die ge durende het jaar 1924 belast zal »ijn mei het afnemen van dc examens van Apothe kersassistent alhier: tot lid en voorzitten dr. L. E. Goesier, buitengewoon hoogleeraal alhier; tot ledendr. L. van Itallie, hoog. leeraar, alhier, en G. F. A. ten Bosch, oud apotheker van het Academisch Ziekenhuis alhier, met bepaling? dat bet lid dr. L. van Itallie, den voorzitter bij verhindering tijde lijk zal venangen; tot plaatsvervangende leden; dr. W. van Rijn, apotheker te Rot terdam; A. Ii, Schirm, gemeente-apotheker, te 's-Gravenhage, en dr. D, H. Wester, apotheker, te 's-Gravenhage; aan de com missie toegevoegd als deskundigen: mei. C. B. Renaud, oud-hoofd van een openbare' school, alhier en J. B. Meijnen, oud-hoofd van een bijzondere school alhier. Kantongerecht. In de zaak van A. v. d. B., arbeider te Noordwijkerhout, wordt nu de Rijksveldwachter Kievit gehoord, die bekl. als niet ongunstig bekend schetst, doch de kantonrechter zeide, dat dit van den laatsten tijd is. Vroeger was v. B. een be kend strooper, maar nu gaat het nog aL Getuige Kievit zeide, dat bekl. geweest was op grond, genaamd „het Kerkhof". Er waren daar strikken, doch of die daar door anderen gezet waren, wist hij niet. Bekl. meende, dat achter het draad een konijn lag. Hij is toen enkel over de lage draad geklommen. Getuige Scheepmaker kon dit bevestigen. Eisch 3 of 3 dagen. De kantonrechter zeide, dal hij niet t«. druk moest komen, waar-op beklaagde ant woordde: „Maar u zegt toch zelf al, dat ik opgeknapt ben." Nic. W. J„ te Noordwijkerhout, was be klaagd, bij* de wegkruising van de Vlashaven zonder signaal te geven op een motorrijwiel gereden te hebben, waardoor kinderen, die daar speelden, zijn aangereden. Bekl. kan niet zeggen of hij signaal gege ven had. Getuige Klinkenberg heeft ook geen sig nalen gehoord. Getuige Drost, bloemist t« Noordwijkerhout, heeft niet veel kunnen zien. Hij wist daarom niet veel te vertellen. Eisch 10 of 10 dagen. P. J. ,M. v. d. B. en Th. v. d. M. te Noord, wijkerhout zijn beklaagd met wildstrikken gestroopt le hebben. Op ten vraag van den kantonrechter, ol ze de strikken doorgeknipt hebben, zegt d« laatste, dat de kantonrechter ook wel weet. dat, wanneer dat waar is, hij dan nooit komt. De zaak wordt tot Maandag aangehouder om den verbalisant te hooren. J. v. d. B. le Noordwijkerhout heeft ook al gestroopt, maar hij is werkloos en is 65 jaar. Hij bekende. Eisch 3 of 3 dagen, doch hij moet de uitspraak maar afwachten en alvast gaas oppassen. Hetgeen hij wel doen za' R. K- Kiesvereeniging. De jaarvergade ring van genoemde vereeniging zal plaat» hebben op Donderdag 7 Februari, des avonds 7)4 uur, in het vergaderlokaal van den heer J. van Trigt, Soendaplein. De agenda vermeldt o. m.. verslager secretaresse en penningmeester; bestuurs verkiezing; aftredend zijn Mevr. Willemse en de heeren J. G. Opbroek en J. van Schie; benoeming .afgevaardigden voor Kamtrsentrale en Provinciale Kiesvereeni ging; beantwoording van eenige vrager naar aanleiding van de jongste poiitiek. crisis. Burg; Stand. Geboren- z. van J. Timmer manSchol. d. van G. BandWiekters. - d. van L. G. M. Tinnmersvan Aarsen. 2 z. cn 1 <1. van W. G. HooremanKlinken berg. Ondertrouwd: J. J. Frederiks en G. Tl Buskens. L. K. Garf en J. M. Kieij. Overleden: J. Maij. wed. J. Scho-t, 79 j. Wifh. Joh. Niessink. 16 j. J. II. Willem; "8 j-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1