Moordaanslag te Volendam. WIJ Birïchfss aft onze vorige oplage, DE SPAARiMEBANK m. Brusselsche Bank. Ernstige brand te Zwolle. Venizelos opgevolgd door Cophandaris? SPAAFNDAM. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. 3 VER VEEN. BLOEMENDAAL. DE HUURCOMMISSIE. SANTPOORT. ZANDVOORT. HAARLEM. VAN ONZE RECHTBANK. Jhr. H. Teixeïra de Matthos. t KANTONGERECHT. GIFTEN. Besmettelijke ziekten. Kamer van Koophandel. Het groote succes van onze Advertentie-rubriek. Emigratie naar Canada. De wegen in Noordholland verzoeken U beleefd bij het koopen van uw artikel de NIEUWE NAARLEMSCHE COURANT te noemen H. B. S. van het Chr. Lyceum. 91% 91% 99'/, 99% 109% 110 90 154 154 130 130 134% 133 15% 15 137 137 L3 82 33'/2 33'/, 512 508 397 395 73 72 192% 191% 134% 132»/; 141% 140% 142'/. 140'/. 91% 212% 214 443»/, 447 112 112% 9'/, 194%) 190'/, 191 192 118% 118% 349% 354% 311% 312 360 364 157»/, 156 232 232 118 121 125% 125% 421 428 47%, 47% 141% 141% 85%, 85 13% *3%« BURGERLIJKE STAND. Geen faillissement uitgesproken. Hef gerechtshof te Amsterdam heeft fisteren de beschikking van de recht, eank bekrachtigd, waarbij de vordering strekkende tot het in staat van faillissement verklaren van de N. V. De Brusselsche Bank, jevestigd in de Beursstraat 9 alhier, werd af gewezen. Het Hof overwoog o.a dal de door mrs. Goettsch Brück en Dijkstra vermelde vorderingen alle op verschillende gronden zijn betwist en niet gebleken is. dat deze be twisting onjuist is. De verschillende bere keningen van de accountanten Klijnveld en Briecfee maakten het onmogelijk om tot vast staande uitkomsten te geraken. Voor de X. V De Brusselsche Bank trad ap als raadsman mr. F. A. Kokosky. ZWOLlJE, 31 Jan. Hedennacht omstreeks half twee ontstond door onbekende oorzaak een hevige brand in het gebouw der „Schil ders Associatie** leen vereeniging van 3 fir manten in behangselpapier, glas en verfwaren! bestaande uit (trie perceelen, in de Wal straal te Zwolle. Te tien minuten voor twee gaven de wijk- spuiten water op het vuur, dat reeds groote afmetir.ïen h aangenomen. De licht brand bare inhoud was spoedig één vuurzee. De in het middenpercee! wonende firmant wist zich met moeite door een achterdeur te redden. Aanvankelijk vreesde men voor de achter 'slaande woningen, die echter slechts groote 'waterschade opliepen. Tot hederaochtenl half acht bleef Imen spuiten op de geheel uitge- i branie gebouwen.Verzekering dekt de schade. ATHENE, 30 Jan. Op verzoek van V nizelos, zal het kabinet heden Cophan- Jaris, den minister van Justitie, tot zijn opvolger benoemen. LONDEN, 31 Jan. De „Times' meldt uit Athene, dat Venizelos, ofschoon zijn ziekte met van erastigen aard is, genood zaakt zal zijn 14 dagen rust te nemen en waarschijnlijk verplicht zal zijn af te zien van het bekleeden van een ambt, In dat geval zal Cophandaris, de vorige minister van Justitie tot zijn opvolger worden be noemd. Dcor d^i mist. Door den dikken mist «s e- een moterboot in het IJ vastgeloopen, op de ondiepte. Personalia. Voor het examen kantoor- rtenograaf Nederlandsch is geslaagd: mei. B. Hartz, alhier. Voor het examen machine- schrijven slaagden de dames A. W. M. Vester, C. M. Beelen en L A, J. Hooge- boom, alhier, allen leerlingen van de Er kende Pcntschool. Personalia. Voor het examen machine- schrijven 2b. slaagde mej. J. E. Muller van Czernicki, alhier, leerlinge van de Erkende PontschooL i Oneerlijke loopknecht. Door de firma r :n is bij de politie aangifte gedaan da loopknecht C. K. van geïnde gelden 14c bedrag van J 100 met dit geld "~>r aoos is verdwenen. De politie stelt een zderzoek in. Personalia. Voor het examen mdchine- urijven 2a. slaagde mej. A. J. M. Lindner, alhier leerlinge van de Erkende PontschooL Woensdagavond stond de beer J. B. op den Bloemendaalschenweg te praten met zijn rijwiel aan de hand, tegen het trottoir, toen plotseling een auto met een snelle vaart rakelings langs hem heen kwam en de fiets totaal in duigen reed. De chauffeur was zoo welwillend om maar door te rijden en zich om het ongeval niets te bekommeren. Door de politie zal een onderzoek worden ingesteld. Men schrijft ons: De Bloèm-endaaische Huurcommissie is op- /eheven en toch nog niet opgeheven. De aatste vergadering is gehouden en wat nog tn portefeuille was is afgehandeld. De ge schiedenis is eigenlijk deze: De M. van A. had li.gemi tcbestuur aangeschreven me: een voorstel tot opheffing te komen. Het ge nu ■ertebest uur maakte bezwaar tegen ophef fing. omdat het dien tijd daartoe nog niet «,'ksmcn achtte, 't Antwoord van den Minis- r was: opheffen of ik ga in beroep bij de Kroon Toen kwam dan noodgedwongen het besluit, de Huurcommissie maar op te doe ken. Maar Ged. Staten waren er nog niet di ce voor te vinden en ste.den een onder- in naar het aantal behandelde gevallen Ti 'n laatste half jaar van 1923. Wal nu het id vies van Ged Staten zal zijn, is nog niet SekenJ. Maar ook dezen zullen wel bakzeil baten, zoodat de leden der Huurcommissie jiunen eenige Jagen wel een gele enveloppe thuis zullen krijgen mei een bedankje voor de bewezen diensten. Nu is het echter de vraag: zijn de Bloe- irendaalsche huuraers nu in 't vervolg ge heel en al overgeleverd aan de genade van de B'.oemendaalsce verhuurders of zullen zij zich nu om hulp kunnen wenden tot de commissie in Haar cm? Ook is t de vraag of de zuinigheid in de toekomst de wijsheid niet bedriegen zaL Door 't verlagen van presentiegelden en - loon van de betrokken ambtenaren, kostte de Huurcommissie den laatsten tijd aan de gemeente slechts een bagatel Als nu ontrui mingen zuilen tlaats hebben, en de uitge wezenen moeten door de gemeente aan on derdak geholpen worden, kan dit wel eens -vat duurder uitkomen. (DORP). Verloren en terecht. Zaterdagavond 7 uur keerde iemand uit Haariem per iiets van IJmuiden terug, alwaar hij eenige za ken gedaan had. Te Santpoort verloor hij zijn portefeuille, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan geld bevond. Den volgenden morgen omstreeks 10 uur werd de portefeuille door een bewoner van Santpoort opgemerkt en dank zij eenige brieven en foto's, welke er zich in bvon- 'en, kon zij direct aan den eigenaar wor- len teruggegeven. Door het drukke ver- zeer, dat aldaar is, zag de portefuille er on toonbaar uit. De eigenaar was natuurlijk zeer verheugd en beloonde den eerlijken vin der dan ook ruim. Personai'a. Voor het examen machine- schrijven 2a zijn geslaagd de dames: J. G. Büenian en G. E. Jansen, alhier, beiden leerlingen de Erkende PontschooL Een karretje verkocht, dat in huur was. Terecht stond een zekere A. B. H. Deze had een rijwiel in huurkoop gekocht van een rij wielhandelaar hier ter stede, voor den prijs van 100. Tweemaal had hij 10 betaald en toen had hij het karretje met een kennis te Amster dam verkocht voor den prijs van 20. Di' geld hadden zij samen opgemaakt. Als ge tuige trad op de kennis, J. S. genaamd, die a'ies ten volle beaamde. De Officier eischte maanden gevangenisstraf. Nu wordt het blaadje omgekeerd en moet de getuige J. S. in het beklaagdenbankje plaats nemen, terwijl A. B. H. nu als getuige orplrad. Tegen dezen bekl. wen! door het O. M. 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraak Donderdag 7 Februari, 's morgens 10 uur. Geld gestolen van een achtertante. Twee jeugdige boefjes van 16 en 18 jaar, D. V. en H. L. C. genaamd, beiden tuinders, de een wonende te Santpoort en de andere te Beverwijk. Zij hadden n.l. op den avond van 15 De cember 1.1. bij de weduwe H. V. ingebroken en hadden van den schoorsteen een paar busjes met kleingeld gestolen. Hiermede wa ren zij echter niet tevreden en haalden uit een busje, dat in een bedstee stond, nog een bankbiljet van 100 en 6 van 10. Dit geld hadden zij in een boschje op een terrein van de Ned. Spoorwegen verstopt, met het doel om op te maken. Toen de weduwe thuis kwam, vond zij haar linnenkast opengebroken en de busjes met klein geld verdwenen. Een ambtenaar van ,Pro Juventute" be pleitte voor den eersten bekl. een voorwaar delijke gevangenisstraf, daar hij in slecht ge zelschap geraakt was. Als hij onder goede leiding komt, zal er nog wel wal goeds van hem te maken zijn, tenminste als bij onder leiding van „Pro Juventute'' komt. De Officier, zijn requisitoir nemend, zeide, voor den eersten bekl. eerst een zware straf le willen eischen, doch dat hij het nog eens zal probeeren, maar daii moet hij onder toe zicht van „Pro Juventute'" komen. Hij eischte dati 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, terwijl hij niet meer in Beverwijk mag komen en onder toezicht van „Pro Juventute" moet komen. Voor den 18-jarigen K. L. M. eischte het O. M. 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak Donderdag 7 Februari, 10 uur voormiddag. 80 Dennenboompjes gegapt. Den 24-jarigen koopman J. P., wonende te Haar'em, werd ten laste gelegd ten nadeele van J. K. 80 dennenboompjes te hebben ge stolen. Bekl. zeide uit nood le hebben gehandeld, daar hij honger had. Hij was reeds lang werkloos en had daarom van den nood een deugd gemaakt. De Officier meTkte op, dat bekl. al eens veroordeeld was voor een rijwieldiefstal cn dienstweigering. Daarom eischte hij nu een ge vangenisstraf van 4 maanden onder aftrek van de preventieve hechtenis. Ook in deze zaak uitspraak Donderdag 7 Februabi, o«i 10 uur v.m. yog steeds het geld van de achtertante. De 21-jarige J. H. W., wonende te Wijk aan Zee en Duin, had op 16 December van L. H. geld aangenomen, ongeveer 10, dat deze van het terrein van de Ned. Spoorwegen weghaalde Hij wist, dat het gestolen was, doch weigerde het niet. Eerst ontkende beki., doch door de getuigenis van J. K. L. gaf hij ten leste toe. De Officier eischte een gevangenisstraf van 1 maand. Uitspraak op Donderdag 7 Februari, 10 uur voormiddag. (Vervolg en slot.) Kwart over één begint de gerechtszaak. De beklaagde, een robuste jonge man, wordt door een veldwachter binnengeleid en neemt in het beklaagdenbankje plaats. Niet verlegen kijkt* hij eerst de zaal rond en beschouwt dan de rechters. Nadat de griffier de dagvaarding voor gelezen had, begint het verhoor van bekl. De president vraagt, of bekl. den veld wachter van het leven heeft willen beroo- ven. Bekl.: „Niet van het leven willen beroo- ven; ik wilde alleen maar met hem vech ten." Bekl. vertelt verder, dat er tusschen den veldwachter en hem een worsteling ont staan is, waarbij hij den veldwachter een slag tegen het hopfd gegeven heeft Bekl. vertelt verder, dat hij een wrok tegen den veldwachter heeft. Op zekeren dag is hij opgebracht en in den politiepost opgesloten. Dien nacht heeft hij de cel bevuild, bij gebrek aan een ton en wegens afwezigheid van ambtenaren. Toen hij den volgenden morgen in vrij heid gesteld zou worden, weigerde hij het vuil op te ruimen, waarna twee ambtena ren, waaronder Kuenen, de jas vn bekl. door het vuil gehaald hadden en hem daarmede besmeurd. Daarna is hem een emmer water met een dweil gebracht, om de cel op te ruimen en men heeft hem er tot 12 uur in laten zitten. Daarover is wrok ontstaan bij bekl. en toen hij den veldwachter eens te gen kwam, heeft hij hem, verhit door jene ver, (bekl. had een 15 biertjes en borrels op) een tik met den hamer gegeven. De veld wachter heeft hem toen met den sabel bioedend verwond aan pols en vinger. Bekl. zegt vetder, dat hij. wel "verteld heeft dat hij K dood zou slaan, maar dat zijn droukemanspratjes. Beklaagde verklaarde die moker te heb ben meegenomen met een bijtel om een gat te maken in een muur bij P. Toen hij omstreeks tien minuten over drie met een zekere K. en P stond te pra ten kwam de ambtenaar, die hem opge bracht had op den le October aan, en toen had K. gezegd: „Als je een vent ben, dan sla je hem nou op zijn so Toen is bekl op hem toegeloopen en heeft hem een tik met den moker gegeven en in de worsteling die nu ontstond nog een. Beklaagde vertelt nog, dat hij, na uit de cel ontslagen te zijn geweest, naar den loco burgemeester is gegaan, maar niet de vuile jas heeft getoond. Op een vraag van den verdediger, ant woordt bekl., dat ambtenaar Kuenen hem opgebracht had. Getuige Kuenen wordt dan gehoord. Deze vertelt eerst, dat bekl. gezegd had: „Ik sla ambtenaar Kuenen dood.". Bij den aanval door bekl. was get. op het achterhoofd geslagen. Hij had zich ver weerd tegen een tweeden slag. Get. heeft veel bloeit er bij verspeeld en veel pijn gehad. Get et, dat bekl. een wrok tegen hem had. Hij heeft in den nacht van 30 Sep- temb op 1 October bekl. opgebracht en zegt, dat den Volgenden morgen de cel bc- smeurd werd gevonden. Sch was besmeurd 1 4evon.d°n en hij had een era®»- water ge kregen, om zich zelf* te reinigen en de cel op te knappen. Bekl.: ,Hij staat te liegen, mijnheer." Get.: „Bekl. antwoordde toen: „Dat verd.... ik." De President: «,,U moet de geheele waar heid zeggen." Get.: „De heele waarheid. Edelachtbare." Bekl.: „Hij staat te liegen, mijnheer." Getuige vertelt verder, dat hij op 19 No vember den bekl op den dijk ontmoette, waarbij beschuldigingen tegen hem geuit werden over het besmeren van bekl. Dat hoorde hij toen voor liet eerst. Toen bekl. besmeurd in de cel gevon den werd, was hij nuchter. Nog vertelt get., dat bekl. om 6 uur ge wekt is, om naar de W. C. te gaan. Bekl. ontkent, dat hij geroepen is om naar de W. C. te gaan. Dc ambtenaren waren er niet. Get. staat te liegen Get. antwoordt op vragen van den Offi cier van Justitie, dat bekl. door hem en get. Harks naar dc W. C. gebracht is, Toen slingerde hij door het gangetje. Dan wordt gehoord getuige Harks. Deze vertelt, hoe bekl. geweigerd heeft, gebruik te maken van de W. C.. In de cel teruggekeerd, riep hij: „Ik zal het hier wel doen". Op ten vraag van den Officier, zegt get., dat bekl nog niet nuchter was, toen hij van de W. C. teruggeleid werd De verdediger, mr. Simons, vraagt of bekl. om 2 uur des nachts opgebracht is en om 6 uur des morgens, na 4 uur dus, nog niet nuchter was De getuige antwoordt, dat hij niet weet, hoe laat bekl opgebracht is. Bekl. zegt, dat ook deze getuige staat te liegen. Ze hebben wel htt lef, iemand te be smeuren, maar niet om de waarheid te zeg- gen. Geroep van de tribune: „Dat is van te voren afgesproken De president gebiedt stilte, anders zal de tribune worden ontruimd. Bekl zegt, dat het toen de eerste maal was. dat hij dronken was Sindsdien heeft hij een wrok tegen den ambtenaar, en had het plan, hem eens een tik met den moker te geven Getuige J. Pooyer antwoord op een vraag van den verdediger dat bekl. geen kwaad karakter beeft Get acht hem zeker niet tot het plegen van een moord in staat. Dan wordt dr. Van Laarhoven als getuige gehoord. Deze vertelt, boven op het hoofd van Kuenen een wondje geconstateerd te heb ben, alsmede op zij een tweetal andere wond jes, die alle bloedden. Ook was het er een buil op het hoofd De hamer van het misdrijf wordt aan get. getoond en deze is van oordeel, dat daar mede wel de wondjes toegebracht kunnen zijn. Op een vraag van den Officier, of met dien hamer iemand doodgeslagen kan wor den, antwoordt get. „Met volle kracht, ja!" Op vragen van den verdediger antwoord get., dat z.i. de slagen niet met volle kracht toe gebracht zijn. Vervolgens worden de getuigen a décharge gehoord eerst P. Sombroek. Het is op de publieke tribune zeer rumoe rig en weer wordt stilte bevolen door den president Get. Sombroek is een vroegere patroon van bekl. Volgens hem is bekl. een goede, domme, zachtmoedige jongen. Get. heeft wel eens gedacht, dat bekl. malende was. Nooit was Kees (bekl.) boos te maken. Ook is hij niet driftig. Get. is beklaagde 1 October op den dijk tegengekomen en toen heeft beklaagde hem verteld, besmeurd te zijn geworden. Get. is toen naar de loco-burgemeester gegaan en heeft gezegd: „Jan wat denkt jij er van?" „Maar Jan," aldus vertelt get. kon het niet gelooven Na den aanslag heeft get. weer tegen den loco-burgemeester gezegd: „Wat denk je er nu van?" Getuige A. Pooyer vertelt, dat hij 19 Nov. met Jan Tuip en anderen op den dijk stond te praten en toen bekl gezien had. Even daarna had hij bekl. booren roepen: „Ben je nog dezelfde als met de kermis." Bekl. had toen gezien, dat bekl. het tegen Kiienen had. Een worsteling was tusschen die beiden ontstaan en get. had toen gezien, hoe bekl. een moker in de linkerhand hield. De lin- kerbenedenarm van bekl. was bekneld in den bovenarm van Kuenen, maar bekl. had Kuenen eenige tikken gegeven. Get. had niet gehoord, of bekl. geroepen had: „Ik zal je een doodklap geven." Bekl. vraagt aan get. of deze niet gehoord heeft, dat Jan Tuip gezegd heeft: „Geef hem maar een raken slag." Get. zegt, niets gehoord te hebbèn, waar op bekl. reflecteert: „Heb je dan zulke slechte ooren? Ik heb hel wel gehoord en mijn ooren zijn heel goed Getuige Tuip verielt, dat hij Kuenen en bekl. gescheiden heeft en tegen Sch. gezegd had: „Ben je krankzinnig?" Get. heeft niet gehoord, dat bekl. geroepen zou hebben: „Ik zal je een doodklap geven." De President: „Kent u getuige?" Get.: „O ja, ja, ja,! Het is een aardige jon gen!" Op verdere vragen antwoordt get., dat hij nooit iets gehoord heeft van wrok tusschen bekl en Kuenen. Mr. De Josselin de Jong: „Maar u zou ge zegd hebben: „Geef hem maar een raken slag." Get.: „Dat ben ik niet geweest." Mr. Dt Josselin de Jong: „O, is dat .veer een andere Tuip!" Get. Burger vertelt, dat hij nooit iets van vechtlustigheid bij bekl. bemerkt heeft. Dan is het woord aan den Officier van Jus titie. Deze zegt, dat bekl. voor een ernstig feit terecht staat, Spr meent, dat de voorbe dachten rade vaststaat, waar bekl. het werk tuig bij zich had en meermalen bedreigingen tegenover Kuenen geuit had. Bekl. was wel onder den invloed van sterken drank, maar niet dronken. Spr. gelooft echter .niet, dat bekl. plan had, den veldwachter te vermoor den en wil dit gedeelte van de dagvaarding laten vallen Hi1' heeft hem zwaar lichamelijk letsel toegebracht. Hoe is bekl. tot deze daad gekomen? Spr. gelooft niet, dat bekl een bedorven jongen is.^ Hij heeft een wrok gekregen door een minne behandeling, volgens hem van de zijde der veldwachters ondervonden. Spr. wil hier niet verder op ingaan, maar het is mogelijk, dat bekl. geheel te goeder trouw meent, slecht behandeld te zijn door de veldwach ters. Toen rijpte bij hem de idéé, wraak te oefenen, wat hem helaas gelukt is. Spr. eischt tegen bekl. wegens het toebren gen van zwaar fichamelijk letsel met voorbe dachten rade 1 lA jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Teekenen van afkeur op de publieke tri bune. De verdediger, mr. Simons, zegt, dat deze zaak het op sensatie beluste publiek ge trokken heeft De zaak moet echter tot de juiste proporties worden terug gebracht. Be klaagde is een kalme jongen, die openhartig alles vertelt en niet er om heen draait. Bij pl hebben zich verschillende getuigen gemeld, die niets met de zaak te maken heb ben, uit sympathie voor bekl., omdat men hem vrij uit wil laten gaan en omdat men het optreden van den veldwachter niet geheel in den haak acht. De Officier neemt zware mishandeling met voorbedachten rade aan. Dit laatste is niet waar. Hij heeft wel een gerechtvaardigden wrok tegen den veldwachter gehad, doch niet is bij hem sprake van kalm overleg tot mishandeling Volgens verklaring van den hoofdgetuige Kuenen, heeft dez? voor den aanslag nog meermalen met K. gesproken, zonder dat I zelfs een bedreiging geuit is. SI "-hts som- 1 tnige mailen kwam dc wrok tot uiting, zoo ook 19 November. Van voorbedachten rade is echter, volgens plgeen sprake. Blijft over de zware mishandeling. Bekl. heeft gesproken van K een doodklap te wil len geven Maar hoe dikwijls zegt men bij onaangenaamheden niet iets dergelijks. Pl. gelooft niet, dat hier gesproken kan worden van zwaai lichamelijk letsel, zooals de wet eischt. Dat bekl. den hamer gebruikt heeft bij het misdrijf was slechts aan de zuivere om standigheid te wijten, dat hij niets anders had. Bekt had, volgens spr niet den hamer bij zich gestoken om zwaar lichamelijk let sel toe te brengen Pl. meent, dat slechts eenvoudige mishandeling kan worden ten laste gelegd Pl. gaat het gebeurde in de cel na in den nacht van 30 September op 1 October Het komt hem ongelooflijk voor,dat van de be weringen van bekl niets waar zou zijn. Pl. mag geen beschuldiging uiten, maar meent, dat dit deel der zaak zeer ernstig moet wor den in het oog gehouden Pl wijst er verder op, dat' bij arrest van den Hoogen Raad van 26 November 1923 revisie is gelast van een vonnis van den politierechter te Haarlem, waarbij eer Volendammer wegens weder- spannigheid veroordeeld is Bij die zaak is ernstige twijfel gerezen omtrent een moge lijke mishandeling van den bekl door den zelfden veldwachter, die ook in deze zaak betrokken is. Dit alles zal, aldus pl., door de rechtbank in ernstige overweging moeten worden genomen. Pl. vraagt ten slotte, dat de rechtbank de zaak nog eens aan een algeheel nieuw onder zoek onderwerpt Mocht zij daartoe geen termen vinden, dan vraagt pl voor bekl. een voorwaardelijke veroordeeling, Bekl, vraagt de rechtbank, bij het wijzen van het vonnis, in aanmerking te willen ne men, dat hij een pas beginnend baasje is en den kost verdient voor zijn 70-jarige moeder. Hij vraagt een voorwaardelijke veroordee ling. Hij zal een te ondergane straf nooit kun nen vergeten en hoopt, dat hij niet meer ge straft zal worden dan hij thans reeds is. Het onderzoek in de zaak wordt dan ge sloten en de uitspraak bepaald op Donder dag 7 Februari, des morgens 10 uur. Alvorens weggeleid te worden, bedankt bekl. zijn verdediger nog voor diens plei dooi. Woensdagmiddag is in t Diaconessenhuis te Haarlem overleden Jhr. H. Teixeira de Mat thos, bankdirecteur, wonende te Vogelenzang. Dinsdagmiddag trad zijn oudste dochter in het huwelijk en na afloop werd hij onwel, ten gevolge van blinde darmontsteking, zoodat hij direct naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd moest worden. De teraarde bestelling geschiedt Zaterdag a.s, op de begraafplaats Westetrveld. Lichte aanrijding. Voor 't Kantongerecht werd gistermorgen buiten een groot aantal overtredingen van de. arbeidswet ook een lichte aanrijding be handeld tusschen twee auto's Hiervoor stond terecht een Zekere J. V. die ten laste was gelegd, het aan zijn schuld te wijten te hebben dat deze aanrijding had plaats gehad, doordat hij niet voldoende had uitgekeken. De ambtenaai van het O. M, eischte 8 boete of 8 dagen De verdediger Mr. Toulon van der Koog uit Amsterdam, meende dat bekl, meer dan voldoende oplettend was geweest, en zag met belangstelling de uitspraak tegemoet. De Kantonrechter zeide in deze zaak over 8 dagen schriftelijk vonnis te zullen wijzen. Ter ecre van St. Antonius voor het nood lijdend Rijnland 5,— In de week van 20 tot en met 26 Jan. 1924 zijn te Haarlem 2 gevallen van diphthe- ritis en 1 geval van roodvonk voorgekomen, te Akersloot 1 geval van roodvonk, te Bloe- mendaal 2 gevallen van roodvonk, te Edam 1 geval van buiktyphus, te Haarlemmermeer 1 geval van buiktyphus, le Heemstede 1 geval van roodvonk, te Heilo 1 geval van roodvonk, te Velsen 1 geval van roodvonk, te Zaandam 1 geval van roodvonk en te Leiden 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis. Op het Bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken, Kruisweg 70, te Haar lem, ligt ter inzage het nieuwe Belgische tarief van invoerrechten Op een advertentie in dc Nieuwe Haar- lemsche Courant, waarin een concierge ge vraagd werd voor het Patronaatsgebouw aan de Koningsteinstraat, wareji den volgen, den morgen vóór 12 uur reeds niet minder dan 120 sollicitatiebrieven ingekomen. Spreekt dit feit voor de krachtdadigheid van de advertentierubriek onzer courant en is het daardoor een aanbeveling, het is toch ook wel een teelten des tijds. Onlangs is opgericht de Emigratie Cen trale Holland, welke instelling met steun der Regeering en van de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht in het leven is geroepen. Haar curatorium bestaat uit de Heeren: Walrave Boissevain, Vice-voorzitter der Ne- derlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, Voorzitter; Dr. L. N. Deckers, Bestuurslid van de Nederl. Vereeniging „Landverhui zing", Secretaris v. d. Nederl. Boerenbond; Mr. H. C. Dresselhuis, voorzitter v. d. Ne- derlandsche Vereen, „Landverhuizing"; Mr. J. C. A. Everwijn, Bestuurslid van de Ne- derlandschc-Amerikaansche Kamer van Koophandel, Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling; F. K. J. Heringa, Chef van de Afd. Handel en Nijverheid aan het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid; F. D. D. Nivard, Wethouder der gemeente Rotterdam en Mr. J. C, Graaf van Rand- wijck. Voorzitter der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. Deze stichting, weilier directeuren zijn de heeren A. G. Mörzer Bruijns, onder-voor zitter der Nederlandscbe Vereen. „Landver huizing" en Mr. G. J. Verburgt, oud- Hoofddirecteur van de Ongevallen-Verzeke ring Mij. „Fatum" en die met de Nederland- sche Vereeniging „Landverhuizing" samen werkt, bezorgt o.m. emigratie naar Canada. Het wordt algemeen van belang geacht, dat emigratie mede als een middel tol be strijding der werkloosheid worde aangegre pen. Ten einde omtrent de door de Emigra tie Centrale Holland voorgenomen emigra tie naar Canada nader te worden ingelicht, heeft het gemeentebestuur van Haarlem, de directie dier stichting bereid gevonden in een bijeenkomst voor vertegenwoordigers der gemeentebesturen uit het district Haar lem voor de intercommunale arbeidsbemid deling (omvatlende de gemeenten Wijk-aan- Zee, Beverwijk, Velsen, Spaarndam, Haar- lemmurliede en Spaarnwoude, Schoten, Haarlem, Haarlemmermeer, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede, Bennebroek, Hille- gom) cn voor colleges en autoriteiten uit het district, van wie mag worden verwacht, dat ze heling in deze zaak stellen, een inleiding over deze emigratie te houden. Het besluit van de Provinciale Staten van Noord Holland om -n dez. ptovincie een we gennet aan U leggen dal aan alle eischen van modern verkeer zal voldoen l^an moeilijk on- I derschat worden Het is waar wt al dikwijls op hebben aan gedrongen en zooals het ook zijn moet, Ons verkeer moet zich niet regelen naar de we gen. maar de wegen moi ten voldoen aan de eischen, die bc! verkeer stelt Dat neemt natuurlijk niet weg dat tijde lijk maatregelen kunnen genomen worden om de vernieling van wegen tegen te gaan in een tijd van overgangstoestand. Maar dit mag slechts tijdelijk zijn. De Staten verdienen hulde voor het be sluit dat zij namen, een besluit dat ge slachten na ons zullen toejuichen en dat het wegennet in Noordholland van zeer achterlijk met één slag op het goede plan brengt 6881 7635 8205 9074 1265 1275 16S7 1811 Op Vrijdag 8 Februari, te 2 uur des na middags zal een vergadering van de verte genwoordigers van genoemde gemeente-be sturen en autoriteiten plaats henben in de Statenzaal op het Prinsenhof, alhier. Door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is o.m. de afd. H. B. S. van het Chr. Lyceum alhier aangewe zen als bevoegd in 1924 aan hare leerlingen, die het onderwijs in dc hoogste klassen tot het einde van den cursus hebben gevolgd, gelegenheid te geven om op dezelfde voor waarden en op dezelfde wijze als de leer lingen der openbare hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, na afgelegd eind examen, het getuigschrift, bedoeld in artikel 55 der Middelbaar-onderwijswet, te ver krijgen. De afschaffing van Portvrijdom. BEZWAREN VAN DE COMMISSIES TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. De commissiën A. B. en C. tot wering van schoolverzuim te Haarlem hebben een adres gericht tot den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin gezegd wordt De commissiën namen kennis van het be sluit der Re gering tot intrekking van den portvrijdom, ook voor de Commissiën tot wering van schoolverzuim. Zij nemen echter de vrijheid Uwe aan dacht er op te vestigen, dat in art. 34 der Leerplichtwet deze portvrijdom is verleend dat zij meenen meae te werken aan de uit voering eener Rijkswet dat zij over geen middelen of inkomsten beschikken waaruit de frankeerkosten betaald kunnen worden dat alle persoonlijke belangen bij haar leden zijn uitgesloten en zij uitsluitend werkzaam zijn in het algemeen belang. Redenen, waarom zij Uwer Excellentie dringend verzoeken hare tusschen komst ten spoedigste te verleenen, opdat aan die Commissiën alsnog de bevoegdheid worde gegeven tot verzending van dienststukken in den zin van het Postbesluit D. S. -• i««' iii „uiiiil 11 „mint MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. 6% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotlerd Lloyd Huil. 1,1 o vd Pa kcl vaart Oude Boot Holl Stoomboot H V A. Java Cultuur Jurgens sew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Bataria Amsterdam Rubber Serbadiadi Sllau Wai Sumatra Oordlsche Pelt. Southern Rails Union Anaconda Wabash V. K. j HEDEN V 434e NED STA 4T<U DTFR11. trekking van Donderdag 31 Januari. Se Klasse 8e I Hst. (looste orlizen: 5571 10153 110.36 17964 2U626 elk f KV.. 1198 14449 16648 17685 21929 22399 elk '400 94 1696 3027 11252 14689 21250 elk 6200. 1771 202U 2202 61)57 6382 8441 10892 1246f 14038 14226 14880 15306 15357 elk 100. Priizen van f 7(1: 152 190 379 934 9S5 1362 1471 1614 1638 167! 1879 1952 2370 2484 2491 2526 270) 2745 2826 3222 3288 3312 3463 ?546 3.ril 3660 3701 3988 4277 4352 4374 4504 4636 4647 4729 4824 4862 4898 4976 5309 5352 5374 5505 5516 5522 552? 5624 5639 5842 5944 6063 6137 6264 6270 6352 6380 6469 6509 0598 6722 7112 7178 7355 7391 7579 7594 7729 7898 8013 8077 8143 8153 8322 S556 8625 8820 8859 8885 9103 9332 9510 9600 9893 9981 0125 10204 10344 10478 1(1575 10649 10667 0854 10915 11064 11168 11255 11259 11407 11804 11836 11867 11891 11934 11936 12022 2052 12092 12156 12722 12790 12920 1303; 13036 13049 13130 13303 13417 '3701 13784 13888 13893 13929 13959 14025 14119 1412c '4393 14415 14698 1474? 14906 14927 15177 I5209 15235 15262 15278 15581 15709 15800 15935 1615,3 16248 16497 16608 16735 I6S02 16856 16959 17039 17078 17275 17293 1732^ 17349 17370 17550 17612 17773 17840 17909 17938 17989 18004 18615 18629 18669 18688 18750 18795 18841 18991 19154 19359 19537 19597 19627 19789 19813 19931 20055 20076 20077 20139 20335 20418 2054- 20685 20704 70818 20943 20946 20955 20959 21067 21073 H347 21600 21602 21728 21779 21844 2212? 22148 22151 22307 22336 22660^22685 2215: 22769 r 65 240 429 876 1085 1186 1469 1728 2097 2406 2801 3115 3390 3808 3827 3965 3974 4181 4231 4462 4472 5548 4592 4747 4780 5010 5033 5153 5175 5425 5457 5628 5641 5811 5832 6084 6135 6441 6456 6688 6702 61 216 423 866 1057 1166 1173 1465 1686 2095 2277 2725 2947 3389 NÏFTFN: 68 81 335 545 933 1100 259 492 - 90.3 1091 6841 6947 7323 7470 7774 8116 8402 8680 8725 9036 -:,b 9602 9702 6864 6959 7354 7477 7805 827! 8424 8700 8849 9092 9227 9634 9722 1190 1477 1764 2115 2463 2829 3125 3397 3832 4062 4284 44S5 4689 4833 5058 5229 5466 5669 5896 6139 6520 6706 6868 7028 7383 7585 7807 8285 8485 8719 8876 0099 939' 9643 9780 85 344 580 964 1113 1231 1595 1838 2224 2507 2879 3313 3543 4880 4087 434! 4527 4713 4930 5085 5267 5517 5745 5950 6289 6526 6536 6755 6772 6878 6897 7090 7140 7473 7424 7590 7628 78S3 7903 8310 8338 8590 8605 1194 1523 1822 2218 2505 2838 3168 3499 3848 4063 4326 4516 4691 4905 5073 5254 5508 5729 591.3 6266 124 375 592 979 1132 1233 1634 1995 2270 2591 2884 3364 3600 3895 4088 4«53 4534 4728 4931 5099 5304 5584 5766 6005 6318 6656 6786 6909 7144 7426 7727 7946 8350 835' 8611 8618 133 396 833 9S6 1164 13.6 1676 2081 2272 2710 2900 3365 377S 3952 4144 4393 4544 4735 5005 5122 5379 5617 5786 6025 6411 6666. 6830 6922 7317 7469; 7769 S954 9111 9392 9645 9795 8970 9143 9402 9687 9884 8976 8982, 9187 9197| 9447 9695 9697" 9963 10013: 10017 10037 10053 1009! 10106 1 '0" 0239' '0405 10433 10458 10520 10535 10540 11586 '0628 10704 10771 10773 10796 10869 10939 10965 11017 II023 11031 11034 11086 11133 11193 11199 11308 11316 11328 11356 11360 11375 11376 11397 114,"! 1146! 11jI6 11547 11605 11611 11612 11620 11659 11668 11702 11753 '2026 12028 12055 12159 12198 12210 12227 12265 12266 12277 12386 12387 12412 12546 12599 12ö26 12644 12732 12774 12792 12811 12813 12859 12874 12973 13059 13149 13167 13170 1320! 13248 13259 13315 13328 13348 '3362 13375 13405 13410 13443 13488 13494 13581 13637 13654 13662 13688 13732 13737 13742 13797 13800 13807 13817 13846 13860 13962 13974 13987 13988 14027 14045 14052 '4086 14167 14184 14185 14205 14239 14287 14303 14304 14340 14348 14349 14397 14465 14500' 14518 14533 14599 1461? 14658 14706 14709 14782 14836 14843 14853 14873 14878 4885 14889 14901 14980 15030 15054 15089 15125 15179 15184 15188 15217 15287 15288 15295 15417 15422 '5521 15544 15556 15572 15604 15628 15662 15730 15790 15832 1584c 15890 15909 15927 1602O 15073 16096 16123 '6140 16143 16178 16183 16196 16249 16253 16269 16313 16356 16359 16430 16470 16521 16562 16589 16604 16708 16713 16714 16719 (6752 16775 1678! 16795 16812 16887 16929 17001 17040 17054 17136 17139 17148 17153 17162 17218 17223 17224 17247 17284 17301 17321 17397 17424 17466 17469 17524 1752S 17574 17578 17614 17631 17645 17646 17649 17859 17692 17710 17757 17778 17783 !7»02 17825 17832 17834 17844 17863 17P75 18980 18100 18113 18154 18203 18274 18325 18331 18373 18397 18414 18439 18457 IS555 18591 18632 18638 18641 18662 18663 18684 18709 18728 18772 18773 18814 18817 18836 18854 18879 18932 IS938 18976 IS990 19005 19035 19049 19078 19084 19097 19098 19101 19117 19134 19157 19235 19272 19327 19355 19377 19390 19407 f9427 19444 19447 1945S 19478 19489 10.616 10626 19544 19602 19609 16923 19636 19674 19740 10791 19794 19795 19796 19857 1990! 20(i!3 20086 20145 70169 20171 20177 20190 20217 20269 20?79 20327 20341 70383 20396 20441 20521 20553 20563 20586 20591 20600 20687 20689 20695 20711 20716 20740 20745 20764 20840 20859 20886 20933 20964 211988 21040 21140 21162 21174 21182 21222 21224 21227 21241 21258 21277 21304 21343 21382 21459 21465 21474 21495 21551 21584 21612 21665 21693 21721 21726 21897 21917 21934 21937 22113 2213! 22134 22152 22170 22176 22187 22197 22249 72255 22260 22261 22308 22370 22375 22382 22410 22452 22465 22488 22522 22557 22561 22615 22623 22666 22679 22700 2271! 22728 22744 22745 22784 22791 22822 22871 22896 22898 22965 5e Klasse 7e Lijst. 984 m.z. 914: 1193 m.Z. 1199; 2561 met f 70 m.z. 2563 met 70; 20441 m.z. 20477; 8540 ontbreekt Ondertrouwd: C. Spierdijk en G M. C. te Velthuis. P. G. Trijssenaar en S .Wijn- veld. A. Orpentier en J. H. Scherpen hu ijzen. J. P. Wielart en G. Jansen. Getrouwd: J Feringa en C. C. M. de Keu lenaar. J. C. Heezius en 'C J W Koele- meijer. J. A. de Lobe) en L. A Hölsken P. G. Hennieman en A. Kossen H Otlo en J C. R v. d Wateren N de Graaf en A. G. Jansen. Geboren: 28 Jan. d. van A. Warnier Auen. z van D. G. JongkeesHazekamp. 30 Jan. z. van M B Teeuwenv d Aar. z. van E. MolenaarOut z. van P C. j. Baggcrma nde Weers. 31 Jan. d. van J. C. Radsmav. d. Loo. Overleden: 30 Jan. Jhr. H. Teixeira de Mattos, 56 jaar, Hazepaterslaan. R. Wal- brechlv Ommen, 34 jaar, H.ofdijkplein. A. Treffers, 66 jaar, M. v. Heem «kerkstraat. A. J. Terol, 20 jaar Gaslhuisvesi. 31 Jan. J- Miseri, 72 jaar. Gasthuisvest,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2