u Onze Gratis Ongelukken Verzekering L. VAN DEN NES SPAARNEBANK GIRO-AFDEELING Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken, PRESBURG'S SCHOENEN Heden keerden wij uit aan den Heer Oostzijde 33 ZAANDAM, de Somma van Vijftig Gulden, wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn rechterarm. UIT DEN OMTREK. Van het Vaticaan GOED CHIC GOEDKOOP Ingezonden Mededeelingen ONZE NIEUWE AGENTSCHAPPEN. Zaterdag 2 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14653 DE ADMINISTRATIE. WILNIS, EDAM. ALKMAAR. De Groote Kerk te Alkmaar. Opdrachten, ook ten gunste van niet rekening houders bij onze inste ling, worden denzeifden dag kosteloos uitgevoerd. Over de saldi, waarover 2 pCL rente wordt vergoed, kunnen rekeninghouders ten allen tijde per cheque beschikken. VOLENDAM. HOORN. UITGEEST. NOORDWUK. hebben iets aparts en zijn LEIDEN, WARMOND. HILLEGOM. VOORHOUT. IJMUIDEN. èt 75 cents per regel. Rheumatiek, Verkoud heden, Influenza. Snelle genezing. VELSEN. VELSEROORD. BLOEMENDAAL. Hiermede brengen wij ter kennis van onze abonné's, dat door ons zij» aangesteld ais agent tc Wormerveer: de Heer C. GRAS, Houtkade 1?. Akersloot: de Heer A. BUUR. Leimuiden: de Heer J. SPIERINGS, Nieuweweg 162. Zevenhoven: L. HOOGENBOOM. Voor abonnementen, advertentiën alsmede drukwerk, wende men zich tot den agent. ADMINISTRATIE NKUWE HAARL. COURANT. De abounementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.23 Per Kwartaal S-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling op Ie Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-ad verten tién 14 regel? 60 cent per plaatsing; elke rege meer 15 cent bij vooruitbetaling Burg. Stand. Geboren: .lacoba Adriana en Cornelia Antonia, dochters van D. Kooyinan en C. de Bruijn; Pieternella, d. van A. Rietveld en A. C. Pijper. Overleden: Johannes Bader, oud 89 jaar, weduwnaar van Heintje Bom Pater v. d. Putten f. Onze oud- plaatsgenoot, die Weleerw. Pater v. d. Put ten (C, SS. R.), is in den ouderdom van 38 jaar in het klooster te Wittem over leden. Burgerlijke si and. Geboren: 21 Jan Hen drik, z, van J. Molenaar en C. Kwakman. 25 Jaii. Manning, van S- Buijs en N. Da vids. llisabet. d. van D. R Coster en laatste bewaard. Het koor zong goédhet kwartet best, di sopraan-solo was schitte rend. In dit stuk kon ir>en het crescendo dui delijk waarnemen. De sopraan-solo werd keurig voorgedragen en de teekens goed in acht genomen. Jammer kwam 't vreemde accent (de zangeres was geen Hollandsche) boven. Niettemin' waren we over de zang schillenend voldaan. Wanneer „Sint Caecilia'' met ernst blijft oefenen en de zangnummers geeft aan degenen, bij wie ze in goede han den zijn, dan mogen we in de toekomst veel van dit koor verwachten. Ken woord van lof rest ons nog voor den directeur en in 't bijzonder aan den heer Comelisse voor diens onberispelijke pianobegeleiding. De corresp. van „pc Tel." schrijft het volgende: De Groote Kerk hier ter stede, die thans, 24. HUISELIJKHEID. Dezer dagen herdachten wij het eeuwfeest van Josef Israels" geboortedag. Deze groot meester der Haagsche school behoort tot de weinige populaire kunstenaars van den nieu- veren tijd. Een plaat van Jan Steen'.- Sin terklaasavond, een zelfportret of „de brug" van Rembrandt vindt men tot in de armste woningen; en daarnaast ook den grooten visscher op het Scheveningsche strand; de alassende kinderen in bet paarlemoeren zee water; „Als men oud wordt" of „Op den litkijk" van Josef Israëls. Waar vandaan de .rek van de massa naar schilderijen van Is- "aëls? De vraag is in deze dagen opnieuw opge- vorpen: mag in een schilderij alleen de wij ze van behandeling meetellen of ook het onderwerp, bet „vertelseltje" bij dc bepaling der kunstwaarde? Prof. Dr. Jan Veth beeft Israëls zelf laten antwoorden door publica tie van een deel uit een tol nu toe onbe kend dagboek van den ouden meester, waarin aan het slot van écu aanteekenmg op 14 December 1903 het volgende tc le zen staat: „Ik begrijp zeer wel, dat kunstenaars hun eigen ideaal altijd bovenaan stellen ca in andermans werk vooral dat bewonderen, wat zij zelf zoeken. Sommigen -tullen geen schilderij kunnen bewonderenals het niet brutaal gesmeerd is, anderen weer. zooals Whistier, zeggen, dat een kunstwerk slechts dan hoccJ staat, als men niets meer van eeni- ge behandeling zien kan. Naar welken kant zal men zich wenden? En daaraan denken- ie kom ik terug op wat ik voor mijzelf heb «evonden. Ik wil in den beschouwer mijne landoeningen overbrengen, ik wil hem boeien door het tafereel, dat ik niet enkel net mijn bloot oog gezien heb, maar dat ik diep in mij heb zien bewegen, -en zoo van het een op het andere overgebracht een geheel vormen dat, evenals de mensch gemaakt is door de natuur, het kunstwerk zal zijn: ziel en lichaam te samen vereenigd. „En zoo komt het er dan bij mij niet op aan, hoe ik schilder, glad of grof, kleurig of sober, breed of eenvoudig, ik doe het dan eens' zus en dan weer zoo en ik zie alleen of mijn geestesoog bevredigd is. En is dat gebeurd, dan leg ik mijn knoeierij neer en hoop maar, dat er menschen gevonden wor den, die even zoo zijn als ik en er voor wil len blijven staan en zeggenneen, niets zeggen en slechts zien en gevoelen en mij g dwillig en vriendelijk toeknikken," Welnu, de menschen, welke deze „knoeie- ij" stilzwijgend, met een traan van ontroe ring in het oog, beihben toegeknikt, zijn ge- ukkig met duizenden te tellen; neen, ontel- >aar zijn zij, die innerlijk bewogen gestaan hebben in de musea te Amsterdam en den Haag voor de aangrijpende meesterwerken van dezen kunstenaar, ja, die zelfs genoegen gesmaakt hebben aan een met zorg vervaar digde els of prent of pbotografie naar een van Israëls meesterwerken. Kunstgevoelens blijven echter dikwijls vaag en algemeen; wanneer men aan de me nigte zou vragen, wat haar zoozeer boeit in de stukken van dezen nationalen schilder, dan zou zij het niet weten te zeggen. Een groot kunstkenner en zelf beroemd kunste naar. Odilon Redon heeft het naar de zelfde prof. Veth bij de opening van de Haagsche Israëls-tentoonstelling in herinne ring bracht in weinig woorden uitge drukt. Wat mij boven alles in Israëls kunst lief is, zei deze Franschnian c' est le sentiment du foyer; dat is hel gevoel, sprekend in elk werk van de liefde voor, den trek naar den huiselijken haard. En ziedaar den juisten grondslag van wat wij huiselijkheid noemen. Dat is hei wal de massa onbewust heeft aangegrepen, zoowel in Jozef Israëls' schilderijen als in die van zijn volgelingen, welke zich meer speciali seerden op het Hollandsche binnenhuis; of ge den verkleumden ouderdom ziet peinzen aan een werkelijken haard, of wel de vis- schers ziet keeren na-r huis, of wel de vis- schersvrouwen met den rug naar de woning j gewend, angstig ziet turen over de storm- a-'tige zee,in alles is dezelfde trek naar den huiselijken haard merkbaar. En d. t heeft in het werk van Jozef Israëls en zijner leerlingen zoo sterk tot de massa ge sproken. ant huiselijkheid is een Hollandsche, beter misschien Germaanschc deugd. Reeds de Romeinsche geschiedschrijvers merkten bij onze voorvaderen den trek op om een eigen woonplaats te stichten en daa/r te verblijven, al wordt er dan ook bij gemeld, dat zij bij hun rookende vuren neenzaten om te dobbelen en te drinken. Zij onder scheidden zich van de zuiderlingen, die gaarne in de open lucht, op de marktplaat sen, in amphitheaters, in openbare badhui zen en andere gelegenheden bijeen kwamen om te redetwisten of zich te vermaken; maar ook van de noordelijker nomaden-tstammen, die nimmer rust vinden in hun hofwoningen en steeds van dc «ene streek naitr de an dere trekken. Die liefde voor eigen baard <jn d}e z-m voor huiselijkheid zijn kostbare eigenschap pen. Niet ten onrechte wordt steeds het ge zin gelukkig geprezen, dat zich nitrt noode- loos van dien haard verwijdert; het eigen tehuis behoedt beter dan welk onderdak ook tegen allerlei ondeugden, van verkwis ting en dronkenschap, van brasserij en ban deloosheid. Aan den huiselijken haard kun nen het bes! de voornaamste sociale deug den gekweekt worden: spaarzaamheid, nelf- eersching, verdraagzaambeid Ondanks de vele klachten, welke ook hier te lande in de latere jaren legen de al groo- ter wordende uithuizigheid worden aange heven, is het verschil tusschen onzen huise lijken volksaard en dien van de meer zuide lijke volkeren steeds goed merkbaar. Men moet bij de critiek van het oudere op hel jongere geslacht ten deze echter onder scheiden. Onze moderne maatschappij vraagt veel meer dan een halve eeuw geleden van elk individu belangstelling voor het openbare leven. Daarom zalmen het bezoeken van vergaderingen, het deelnemen aan socialen of ciiartatieven arbeid, belangstelling voor zaken van openbaar nut, of die verband hou den met het eigen bedrijf of beroep en diè afwezigheid uit den huiselijken kring ver- eischen, wel onderscheiden van de uithui zigheid, die gevolg is van afkeer van het rustige, huiselijke leven met zijn stille ge noegens; gevolg van een zekeren trek naar avontuur, of belustheid op de zwoele sfeer van tooneel- en danszalen, of de sensatie der bioscopen. De laatstgenoemde geneigdheden zijn de echte vijandinnen der huiselijkheid en van den huiselijken haard zelf; zij verwoesten op den duur het familieleven en brengen voornamelijk de bevolking onzer steden langzamerhand tot de minder gcwenscate levensgewoonten van het buitenland, waar men buiten's huis werkt, buiten's huis zijn maaltijden gebruikt, en elkander 's avonds in café's of schouwburgen ontmoet; ja, tot voor Hollandsche ooren «n oogen ongeloof lijke dingen; dat men n.m. op de bovenste banken der variététheaters moeders met zuigelingen, met een- en twee-jarige kinde reu ziet 'genieten van de voorstelling, tot middernacht; dat de clowns en artisten nu en dan door kleine-kinder-geschreeuw on derbroken worden. Laten wij onze nationale deugd van hui selijkheid trachten te bewaren door zelf aan onze huizen, onze woningen, ons familie leven de warme gezelligheid te geven, welke daarbuiten nooit te vinden is, opdat wij een geslacht opkweeken, dat eenerzijds niet menschen- en wereldschuw is en'zoo noo- dig evenals onze voorvaders naar verre landen durft trekken en oceanen oversteken; want huiselijkheid mag geen neerzitten bij „moeder's papot" worden; maar anderzijds een geslacht, dat de wufte lichtzinnige ijdel- heden van de zoogenaamde uitgaande we reld veracht; al zijn vreugde en verdriet uitleef! in den familiekring en zijn stoerheid en levensdurf voelt stalen aan den huiselij ken haard. HOMO SAPIENS. Directie Mr, Th. WESTERWOUDT. Men seint ons uit Rome: Hedenmorgen, O, L Vrouw Lichtmis, wanneer volgens de liturgk in alle kerken de kaarsen gewijd worden, ontving Z. H. de Paus in de Consistoriezaal de vertegenwoor digers der groote Basilieken van Rome, der parochiekerken der Romeinsche seminaries en colleges, die aan den Paus, volgens ge bruik een prachtig versierde kaars kwa men aanbieden. Toen allen voor den Pauselijken Troon verschenen waren schonk Z. H. plechtig den Apostolischen Zegen. Een groot aantal gc- noodigden woonde de plechtigheid bij. Elisabeth M. Kout. 20 Jan. Elisabeth, d. van J. Kras en M. Kwakman. 27 Jan. Ma- rijtje Alida, d van P. Beemsterboer en C. .Molenaar 30 Jan. Bertha Johanna, <i. vvin J, «ie Vries en B. J. de Hundt. Hendrik, se. van Veerman en A Schökikei. Overleden: 27 Jan.: Jacob Mol. 73 j.. we duwnaar van Geertje Banjo. 28 Jan.: Evert Veerman. 71 j, wednr. van Geertje Tol. 29 Jan.: Kaatje Kramer, 87 j. weduwe van Wouter Balk. Ondertrouwd: 31 Jan, Atoelius Hewfricnés Koning en Trijntje Tol. Getrouwd- 26 Jan: Hendrik de Boer en Ant,je Kwakman. Pieter Poorer en Jan netje Jonk Visscherij Nadat Maandagavond ie lieele vloot teruggekeerd was met leeg» kuil- netten, bleef het volkomen blak lot Vrijdag middag toe Deze week verloopt d'us alweer tonder «enige inkomsten voor de geheele vis- sohersbevolking en hen, die daarvan afhan gen. Vrijdagmiddag is de visschersvloot weer Uitgevaren. Wat die vangst betreft, zijn nie- niandis verwachtingen hoog gespannen. Een hopeloos geval. Te Volendam werd 12 jaar geleden een perceel overgeschreven op een nieuwen eigenaar: een heel gewone Zaak, nietwaar? Doch zie,- de belasting voor het Hoog. heemraadschap Noordboliands Noorderkwar tier doet haar intrede, óók een heel gewone zaak, nietwaar? Het eerste aanslagbiljet werd nu dood kalm gestuurd naar den ouden eigenaar van het perceel. Deze keek wel wat vreemd eerst, doch „vergissingen zijn menschelijk," dacht Dij. en gal het aan den rondbrenger terug. Het komt nu bij den nieuwen eige naar terecht. Deze neemt met het verkeerde adres geen genoegen, wat te begrijpen is, en zendt het eveneens terug. De opzichter van den Zuidpolder gaat op onderzoek uit en belooft nu de zaak in orde te brengen. Het geweldige probleem zal nu dus opge lost worden, meenden de betrokkenen,en de lezers meenen dit óók misschien Niéts daarvan! De zaak is nog veel ingewikkelder dan men denkt. Dit jaar werd het aanslagbiljet opnieuw tiaar den ouden eigenaar gezonden, die na* tuurlijk weigert. Dc nieuwe eigenaar wei gert eveneens, totdat naam en adres op het aanslagbiljet veranderd worden. De zaak is echter nog iang niet in orde. en men kan er verzekerd van zijn dat het volgende jaar zich dezelfde geschiedenis herhaald Jaren geleden bad men precies dezelfde kwestie met de erfpacht van dit perceel, welke kwestie nog steeds niet is opgelost. Men werd van het Raadhuis naar den notaris verwezen en vice-versa De een voudige stervelingen raakten de kluts nu beelemaal kwijt, immers de geleerden zelf waren het niet eens met elkaar. Wat te doen? We zijn der wanhoop nabij. We doen derhalve een beroep op alle universitair ge vormde mensfchen om deze puzzle op te lossen. Zou dit bijvoorbeeld geen geschikt on derwerp vormen voor een proefschrift, om er op te promoveeren? Hei is dringend. Het hier besproken perceel staat reeds 12 jaar op naam van den nieuwen eigenaar, en nog weet men niet wie de lasten daar van dragen moet, noch hoe deze lasten op iemands nam geschreven moeten worden en door vvien. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van de vereertiging „Het Zui-den" voor den bouw van 222 woningen te Rotterdam werd inge schreven door R. Ulbman alhier en V. J. de Vries te Alkmaar voor f 569,000. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en 10 uur Hoogmis half 3 de Vespers 6 uur Congregatie voor de jongens. DONDERDAG kwart over 8 gezongen H. Mis, ZATERDAG van 48 uur gelegenheid te biechten en te 7 uur het Lof. om „Sint Caecilia''. Dezer dagen gaf bovenge noemde vereeniging. onderafd. van de R. K V. Bond haar eerste zanguitvoering voor 'n tamelijk goed bezelte zaal. De leiding van het koor berustte in handen van den heer P. Velzeboer. terwijl de pianobegeleiding was toevertrouwd aan den heer A Cornelisse van Dorregeest. De verschillende nummertjes waaronder vele van H v TusscliembroCk en Calli. van Rennes, waren vol afwisseling Meiklokje. Regenboog, Nieuw Leven, aardi ge lentestukjes werden lief en gloedvol ge zongen Englenwnoht en Herleving konden ons minder bekoren. Vooral dit laatste ware beter aan andere handen of juister gezegd aan andere stemmen toevertrouwd geweest. De sopraan in Englcnwacht en de altpartij van Herleving was nog *t beste. Enkele fou ten daargelaten waren uitspraak, en adem haling vrij goed Vooral bet laatste nummer was goed, heel goed Blijkbaar had de ver- eenigjng het mooiste nummertje voor het zooals men weet, gerestaureerd wordt, >s een Gothisch bouwwerk, waaraan in 1470 werd begonnen cn dat in zijn tegenvvoordi- genvorra in 1508 gereed kwam. Dat de kerk belangrijke afmetingen heeft blijkt uit de volgende cijfers: Inwendig is het koor van den West- tot den Oostgevel 85 M. lang cn over de dwars beuken gemeten 5414 M, breed. Het schip met zijbeuken en zijkapellen meest 34K> M. het koor mei zijbeuken 26 L' M. De nok van het dak is 3!> M. boven den kerkvloer en het kruis van den toren 52 M., terwijl de twee ramen in de dwarsbeu ken ieder een oppervlakte hebben van 140 M'2. Oorspronkelijk schijnt, z.ooals uit de lun- deering blijkt, bet plan geweest te zijn cp den Westhoek een grooten toren te bou wen. Men beeft hiervan vermoedelijk met het oog op de kosten afgezien en daarom op de kerk eveuals op die le Haarlem een grooteren dakruiter geplaatst, dan er op boort. Het is niet waarschijnlijk, dat deze dakruiter direct op de kerk geplaatst is, daar hij voorzien is van een carillon, waar van de grootste klok, die 2100 K.G. weegt, dateert uit 1525 en zuik een emvang heeft, tal hij cr gelijk met den dakruiter opge bracht moet zijn. Door lekkage en door den tand des tijds was de kerk in zulk een toestand gekomen, dat restauratie reeds lang meer Jan uood- zakelijk was. De zware drukking van den dakruiter op tiet gebouw (er was reeds een verzakking van 0.70 c.M geconstateerd) werkte er toe mede, om de restauratie zoo spoedig moge lijk ter hand te doen neinen. Reeds gedurende 1J4 jaar had men in de kerk een stellage opgesteld om den dakrui ter op te vijzelen. Met het ook op den slechten toestand van verschillende onder deden moest hiervan echter worden afge zien. De toren stond geheel op de kruispanten van het dak der kerk, zoodat de zettingen zich in de kerk hebben voortgeplant. De toestand was zoo ernstige geworden, dat de Rijkscommissie voor monumentenzorg ad viseerde tot onmiddellijke wegneming van den toren en met het aanvangen van de voorgenomen restauratiewerkzaamheden. De begrooting voor de allernoodzakelijk ste werkzaamheden bedraagt ruim ƒ300.000 In deze werkzaamheden is nog niet voor de ethetischc eischen opgenomen. Men hoopt daarvoor in de toekomst ook iets te kun nen doen. De uitvoering van het werk is in handen van het kerkbestuur dat een restauratie fonds stichtte, waarvan het hoofdbedrag ge vormd wordt door een bedrag van zeven oud» schilderijen, voorstellende de zeven smarten van Maria. De gemeente Alkmaar trok voor de res tauratie een bedrag van 40.000 uit. Het rijk plaatste er reeds een memoriepost van 1000 voor op de begrooting, zoodat werd aangenomen, dat het rijk de restauratie bij de begrooting voor 1924 zal regelen en op advies van de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg met de werkzaamheden is aan gevangen. Van de provincie en de Synode wordt voorts een subsidie verwacht, terwijl een beweging gaande is om voor de restauratie van particulieren bijdragen in te zamelen. De werkzaamheden staan onder leiding van den architect H. v, d. Kloot Meijburg, te Voorburg, met medewerking van de aannemers H. Boel en C de Haan, eveneens te Voorburg, en onder dageüiksch toezicht van den opzichter P J. de Kort, te Alk maar. De eerste noodzakelijke werkzaamheden zullen waarschijnlijk 3 jaar vorderen. Men hoopt den dakruiter, die nu is weg genomen, met aansluitende daken aan het einde van dit jaar weer zoover te hebben, dat deze voor het oog van het publiek ge reed is. Gebleken is, dat de bovenbouw van de kerk niet stevig genoeg is,waarom men gewa pend-betonconstructies, die zullen bestaan 'n het maken van steunpanten en ringbil- ken, in diverst hoogte aan zal brengen. Het gebouw zal ook inwendig hetzelfde aanzien behouden, om het karakter ervan (hoewel vast stond, dat de kerk niet is af gemaakt, zooals deze is bedoeld), overeen komstig de wenschen van de Rijkscommis sie voor Monumentenzorg, niet tc veran deren. Het gevaarlijke sloopwerk is verricht en ook de stellingen zijn geplaatst, zoodat bin nenkort met den wederopbouw, die in de eerste plaats zal bestaan uit metsel- en steenbouwwerken, kan worden begonnen. Burg. stand. Van 25 J.m. tot 1 Ftbr.. Geboren: Marijtje, d. van C van Duin en C Onderwater; Johanna Matrha, d. van J. Warmenhoven en A. E, Angevare; Ni- colaas Alberfus, z. van A. J Smit en D. Duivenvoorden; Willem, z. van K. Ver loop en D. van Duin; Hendrica Hermina Gerarda, d. van H. v. Rhijn en J. A. van Boekei; Hendrika Jacoba Jerona, d. van E. A. v. d. Plas en W. M. Staal. Getrouwd: P. F. v. d. Berg, 28 j. en C. van Dam, 28 jaar. A. Koeman, 23 jaar en GROOTE HOUTSTRAAT 88 P. A. Wijnands, 19 jaar. T. Ennema, 3? jaar en J. C. Maasdijk, 28 jaar. Overleden: Johanna Zandbergen, 77 jaar. ongehuwd. Onze Tram. De Vereeuiging voor Vreemdelingenverkeer alhier, ontving o.s. schrijven van de Directie der N. Z, Holl. Tramweg Maatschappij. Naar aanleiding van Uw brieven d.d. 27 December, 1 en 17 Januari j.l. hebben wij de eer te berichten: 1. Een afdak aan de remise te Noordwijk aan Zee, zal ten spoedigste worden aan gebracht, indertijd werd na de aan U gedane toezegging daartoe opdracht gegeven aan den betrokken dienst, doch wegens onvoor ziene omstandigheden werd daaraan voor alsnog geen gevolg gegeven: verwarming van de rijtuigen zijn gegrond ge bleken; reeds gcruimen tijd geleden werden nieuwe verwarmingstoestellen ter vervanging van de versletene besteld, doch de leveran cier bleef in gebreke; eenige dagen geleden ontvingen wij bericht, dat de toesteilen zijn ingeklaard; onmiddellijk na ontvangst zullen ze worden ingebouwd: al het mogelijke zal worden gedaan, dat dit binnen den kortst mogelijken tijd geschiedt; 3. Omtrent dc sluiting van de wacht kamer te Noordwijk-Binnen, na vertrek van den laatsten tram-trein, zullen wij in over leg treden met de politie-autoriteit. 4. Gedurende de ochtend- en avonduren zal het onder 3 bedoelde wachtlokaal ver warmd worden, indien de weersgesteldheid zulks vordert. Heen serenade. Wegens Hiel overlijden van prof. Hartman zal de gebruikelijke sere nade van het Leidsch Studentenkorps aan de hoogleeraren op 8 Februari, ter gelegenheid van de «liesviering, niet plaats helilien. dunbestediny. Bij de aaniie.stedi ng van de veveeniging „Het Zuiden" voor den bouw van 222 woningen Ie Rotterdam werd inge schreven door H Raitger» alhier voor f 664.500 Veilingen. Gisteren haddeu in hotel Sislerraans ten overstaan san notaris A. Gold en Berg, alhier de volgende veilingen bii afslag plaats ie. F-en burger woonhuis met schuur en erf, gelegen aan die Hoofdstraat No. 68. toe- behoorende aan Je Erven \V,J KI. de Jong. In hoogste bod gebracht op 6000, gemijnd op één gulden door den heer C. J. F, Dolk alhier. 2e. Een burgerwoonhuis, bloembollen- sohuur, bollengromj, enz. ten*., eigendom der Erven van den heer- L. Stassen. Einduitslag ua afslag in combinaties: 1. Burgerwoonhuis, bloembollenschuren, enz., de heer M. de Groot. Hiliegom. voor 9000.— 11 en III. Bouwterrein, de heer W C. v. d. Akker, Hiliegom, voor 2511. IV, Bloembol langrond de heer C- Joh. Bakker Jzn., Hiliegom, voor 1850. V, VI en VII. Bloembollengrond, de heer W. C. v. d. Akker, voornoemd, voor 3550; VIII t/m XIII varkenshokken, koe- en paardenstal, eenige Hectaren weiland enz, de heer Th. Lommerse voor 18811.— Totale opbrengst 35722. Onderwijs. Tot onderwijzer uui de R. K. Par. St. Joseph-Jongensschool alhier (hoofd de heer R. J. J. Heirman) is in de vacature P. H. Castenmiler benoemd de heer I. Fennema te IJmuiden. Mishandeling. J. v. K., le Noordwijk, werkzaam bij den gusaanlcg alhier, beeft, toen J. W. met zijn melkwagen aldaar passeerde, deze een 300 meter vervolgd en hem daarna met een stuk hout zoodanig toegetakeld, dat J. W. nich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Hij is vrij ernstig mishandeld. J. v. K. is gearresteerd en in de cel bij 't ge meentehuis opgeborgen). De aanleiding tot deze daad is niet geheel duidelijk. Schaakwedstrijd. De uitslag van de 5c ton de van den schaakwedstrijd is als volgt: Groep 1. G. SantH. Sant 1—0; C. E. PostBos 1: H. San'C. J. Post 01. G Sant houdt stevig de eerste plaats be zet gevolgd door Bos, C. J. Post en Wouden berg. C Post houdt zich kranig, terwijl C. E. Post en Baarda, die tc Velseroord de 3e resp. 5e plaats bezetten thans nog geen enkel winstpunt behaalden De stand is nu: G. Sant 5 punten uit 6 wedstrijden; S. Bos 3K pl,n' uit 4 wedstrijden: C. J. Post 2 punten uit 3 Wedstrijden; Woudenberg 3 '4 punten uit 5 wedstrijden: H. Sant 214 punt uit 6 wedstrij den; A. Koene VA punt uit 2 wedstrijden; Scholten 0 punten uit 2 wedstrijden: Baar da 0 punten uit 3 wedstrijden; Baarda 0 punten uit 3 wedstrijden; C. E. Post 0 wed strijden uit 3 wedstrijden. Groep II. Demmenie—van Dijk 10; Kaaij Stals 10. Hier wonnen Demmenie en< Kaay hun eerste partij. De strijd wordt in deze groep nu spannend en er valt nog ab soluut geen voorspelling te maken wie de hoogste noch wie de laagste plaats zal in nemen. Hier volg! de stand: Ten Vaarwerk 3J$ punt uit 3 wedstrijden; Labree 2'A punt uit 4 wedstrijden; van Dijk 2'A pu"t uii 5 wedstrijden; Stals 1 punt uit 2 wedstrijden; Kaay I '/i punt uit 4 weds'r. Decider 1 punt uit 3 wedstrijden; Demmenie 1 punt uit 4 vethtrijden. Groen III. KufhusPost Sr. 0t; v. d. BosMus t0; NaiyensBruggemans 01. Rom—Kufhus 01. Bruggcmans, Post en v. d. Bos. die nUe drie hun partijen wonnen, blijven aan het hoofd gaan, terwijl Kufhus blijkbaar een hoogere plaats op hel ranglijstié wil inne men dan le Velseroord. Zijn overwinning op Ram is tenminste een mooi resultaat. In rleze groep luidt dc stand: Bruggcmans 2 p. uil 2 wedstr.; C. C. Post Sr., 4 p uit 5 wed- str., v d Bos 3 p. ui! 4 wedstrijden; Kufhus 2 p. uit 3 wedstrijden; Kruiten 2 p. uit 4 wedstrijden; Rom 2 p. uit 5 wedstrijden; Mus 1 p. hit 6 wedstrN'uijens 0 p. uit 3 wed- strijdeA; Duin 0 p. uit 0 wedstrijden. Aangehouden. Te Dordrecht is aange houden zekere de R., verdacht van diefstal aan boord van den stoomdrifter Sumatra IJ. M. 253. Op 25 December j.l. werd dc uitrusting van eenige leden der bemanning van dit schip gestolen, waarvan verdacht werden de R. en zekere K. en S. De aangehoudene is naar hoir gebracht en, na door den w.n commissaris gehoord te zijn, ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld- -0* Lie heer B. M. Ritter, Koningin Sophie straat 102, Den Haag schrijft: ..Bij mijn terugkeer uit Indië werd ik aan getast door zware verkoudheden, welke van dag tot dag erger werden. Welke middelen ik gébruikte, niets hielp, totdat mijn oog viel op een annonce van Togal-tabletten. Ik probeerde een flacon en mocht reeds dadelijk verlichting vinden en na een tweede flacon was mijn verkoudheid totaal verdwcnen."Der- gclijkc ervaringen en nog verrassender resul taten verkregen vele anderen, die Togal niet alleen gebruikten tegen verkoudheden, maar ook tegen gev» richts- rheumatiek, spierrheu- matiek, rheumatische knobbels, ischias, jicht, lumbago, zenuwpijnen, hoofdpijn, slapeloos heid. Genezing en onschadelijkheid gega randeerd. Tegen billijken prijs bij alle Apo thekers cn Drogisten verkrijgbaar. Vraagt brochure no. 46 over de zekere genezing door Togal, die U gratis en franco wordt toe gezonden door den „Pharm. Chem. Groot handel A. J. Ameyc", Amsterdam. Naar de twee anderen wordt nog gezocht Makreel. Eergisteren kwamen hier twev Engelsche stoomdrifters aan de markt, iede met een mooie lading makreel, waarvooi zij 7610 en ƒ4400 besomden. Óp zee gestorven. De stoomtrawler „Hilda IJ. M. 151" van de firma Groen, is hier gisteren binnengekomen met aan "bootd het lijk van den 30- jarigen matroos K. C. S.. wonende te Velseroord, die op de reis aan bloedvergiftiging is overleden. Verkooping. Bij dc gisteren ten over slaan van notaris Dolleman gehouden ver kooping werd het heerenhuis aan Kenne- mcrlaan 32. gekocht door den heer F. 3. Kockx te Velseroord voor 6500. Gevonden voorwerpen. Een heeren- portemonnaic met inhoud, een bruinwollen handschoen, ee» bruinlederen kinderporte- monnaie, een grijze das, een postduif, sen portemonnaie met inhoud, een mantel-cein tuur, een geruit knsscnsloop met jf&oud, een portemonnaie met inhoud. Burg. stand. Ondertrouwd: J. n. Je Wit en A. F. Kok; P. Gerritsen en J. J. v. d. W'el; S. Salomons en J. M. Smolenaars: P. C. Bontenbal en .1. Buis; -W. D Collet en E. G. C. Zuiderhoek; J. Her mans en J. v. d. Nieuwendijk; P. Zijl en M. Riedijk. Getrouwd: M. Strays en P. Stam; W. v. d. Pijl en P. de Ligt; Chr. 't Hart en P. Bijl; K. Langereis en M. J. H. Klooper, W. H. Dingerdis en J. Th. B. Reimcrink. Geboren: d. van E. Kce-Xleijne; d. van M. P. Spanjaard-Lindrrs; d van R. L Blom v, d. Wensch; van M. D. L. Ro- land-Görtz; d. vin A. Nokken-van Yuu- ren; z. van E. J. Hunscle Olyrbook; d. van J. van Wetering-de V.ocl; d V4U* JL M. Tervoort-Koelman. Damwedstrijd. Dc uitslag aer deze week gespeelde ronde is als volgt: Groep I: H. Koelemey—P. v. d. Bos 20; K. VeugerA. Prins 20, w.n.o. De stand in deze groep is: H. Koelemey 11, K. Veuger 10, A. Prins 8. P. v. d. Bos 5, P. Versteeg 4, H. Engelhart 3, D. Klay 3, W. v. Ommen 0. Groep II: M. Steenmcyer—H. van Ga meren 02, A. RuiterTh. Stet 20; M SteenmeyerA. Ruiter I1 Dc stand in deze groep is: B. v. d. Kolk 10, M. Steenmeyer 8, J. Mertens 8. A. Rui ter 7, Th. Stet 5, H. van Gameren 5, A. Nieuwenhuis 5. J. Wartenhorst 0. Door de politie is gearresteerd cn naur- liet Huis van Bewaring le Haarlem overge-j bracht, een zekere G. uit Aerdenhout. die niet) de Justitie nog een en ander te vereffnm! had cn verschillende gevangenisstraffen moest ondergaan. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1