be sp®kmmEBm& HAARLEM. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Seriohton uit osize vorige Een vischafslag te Haarlem. De Autobuskwestie. Tuinderscrediet. VOOR DEN POLITIERECHTER. VAN ONZE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. Begrafenis Dr. M. Wolff. Overeenkomst tusschen de Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunst en Ziekenfondsen. De actie in het Kleermakers- bedrijf. Aanbesteding. internationale Voorjaars- Bloemententoonstelling Haarlem-—(Heemstede) 1925. VRAGENBUS. Gevaarlijke raadgeving. Het Amsterdamsche taxibedrijf. Verschillende inbraken opge helderd. BiNNENLANDSCH NIEUWS VERKEER EN POSTERIJEN. VERKEER MS TBASEL EN ROOSE N DAAL. oplag®. De Amerikaansche wereld vlucht. Een conferentie tusschen Poin» caré en MacDonalcl. De crisis in Griekenland. Geen Sow jet-propaganda meer op Engelsch gebied. Een overeenkomst tusschen Noorwegen eh Denemarken in zake Groenland. 1136 1515 141% 13% 13% Aan den Haariemschen gemeenteraad is namens de Visschersvereeniging M.A.A.S. te Urk een verzoek gericht, zooals wij reeds meldden, waarin wordt aangedrongen te Haarlem van gemeentewege een vischaislag te stichVen. Als de Raad hiertoe overgaat, dan zal het publiek volgens het adres niet alleen be tere visch krijgen, doch de prijs zal ook aan merkelijk lager zijn, doordat de Noordzee visch, die thans door derden wordt aange voerd, de kwaliteit niet beter maakt en de prijzen doet stijgen. Aan de bestaande vischmarkt hebben de visschers weinig, zeggen zij. Wat zij wen- schen is een afslag, waarop ook de ven ters kunnen koopen en het zeebanket ook onder het bereik van de arbeiders komt. Zij vertrouwen dat de Raad dit verzoek zoo spoedig mogelijk in een ernstige overwe ging zal nemen. Naar wij vernemen, is de kwestie met de autobussen nog maar steeds niet in orde. De afspraak was, bij het gemeentebestuur een dienstregeling in te zenden, waarbij dan de kans groot zou zijn, dat wederom één of twee standplaatsen op de Groote Markt werden verkregen. De samenstelling van die dienstregeling heeft echter, zooals men weet, heel wat tijd gevergd en eenigszins de' onderlinge con currentie der autobushouders, voornamelijk in de richting van het Noorden naar voren gebracht. Toch scheen men blijkbaar eindelijk tot een overeenkomst te zijn gekomen, maar het is het gemeentebestuur niet duidelijk kun nen gemaakt worden, dat de nu samenge stelde dienst een afdoende regeling zal zijn, waaraan alle autobusondernemers zich kun nen en zullen houdeq. Hieromtrent wordt nu aog een nader onderzoek ingesteld. Het wekt wel verbazing dat de autobus ondernemers, waar het hier hun eigen belang geldt, zoo slordig zijn met dm afwikkeling van htm zaken met het gemeentebestuur. Het vorig jaar heeft de provincie Noord- Holland met medewerking van de provin ciale commissie uit de veilingen en door iuschenkomst van de plaatselijke boeren leenbanken aan de tuinders, die wegens de slechte bedrijfsuitkomsten daaraan behoefte hadden, tijdelijk crediet verleend Thans hebben Gedeputeerde Staten me dewerking verleend aan een anderen vorm van credietverstrekking door de gemeente Heemskerk, terwijl ook de gemeente Heiloo een dergelijke aanvrage heeft ingezonden. Deze vorm komt hierop neer. dat het ge meentebestuur een commissie van advies benoemd uit het gemeentebestuur en de :uindersorganisaties, die adviseeren omtrent en crediet van gemeentewege, in de aflos sing waarvan door de tuinders de provin ce zich voor 70 pCt garant stelt Het cre diet strekt in Heemskerk voor de uitbeta ling van loon aan arbeiders en zoo noodig ook voor loon van den tuinders zelf, als mede voor den aankoop van meststoffen, in de gemeente Heiloo alleen voor aankoop van meststoffen In deze streek bleek ook dit jaar hulp dringend noodig, vooral we gens de mislukking van den 'aardbeien oogst. Dreigement met een mes. Een zek, re J. S. had kwestie gehad met en jachtopziener te Zandvoor!. Volgens het proces-verbaal had S. met een - ïopend mes den jachtopziener gedreigd, met -fe woorden: „Ik zal je door je d. steken". Voor deze hoffelijke aanbieding had de „wikl- iewaker'' echter geen ooren gehad en had S. aten arresteeren. Het O. NI. eischte nu 14 dagen gevangenis straf en de Politierechter veroordeelde hem voor een gelijk aantal dagen. Een rijwiel gehuurd en heleend. •J. J. v. W., te Haarlem had bij ten 'rij wiel- 'landelaar een rijwiel gehuurd. Nu is het chter niet de g -woonle, dat men dingen, die •oen huurt, maar gaat beleenen. Bek!, had zich echter van deze bestaande gewoonte niets aangetrokken en het toch gc- ïaan, Nu hoorde hij voor dit „buitennissig- leidjc" 10 dagen gevangenisstraf eischen en te veroordeeling luidde overeenkomstig den visch. Verv olgens werden nog enkele zaken be- landeld, die echter met gesloten deuren ge schiedden. Uitspraken van Donderdag 31 Januari 1924. A. B„ te Amsterdam, gedetineerd, ver duistering, vier maanden gev. straf, met af trek prev. hecht. G. N,, te Haarlem, gedetineerd, meineed, vier maanden gev. straf, met aftrek prev, hecht. A. W„ zonder bekende tvoon- of verblijf plaats, gedetineerd, diefstal, acht maanden gev. straf, met aftrek prev. hecht. J. B. v d. A.t zonder bekende woon- of v crbüjfplaats hier te lande, gedetineerd, diefstal, vier maanden gev. straf met aftrek prev. hecht G, P., te Amsterdam, gedetineerd, Art. 244, 247 W. v. S., acht jaren gev. straf. P. J. Chr., te Haarlem, appèl overtreding Kantongerecht, 10 boete, subs. 10 dagen hecht, met verbeurdverklaring. S P., te Amsterdam, gedetineerd, diefstal, drie maanden gev. straf, met aftrek prev. hecht. W. J. J. F., gedomicilieerd te Amsterdam, ;detineerd, landlooperij, 12 dagen hecht. P, E., te Aalsmeer, appèl overtreding Kantongerecht, 20 boete, subs. 10 dagen hecht. J. B te Heemskerk, appèl overtreding Kantongerecht, 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis Geboren: 29 Jan. z. van A. Bijk-vetd Hoogenboom. d. van A. S. VeenHauber. 31 Jan. d. van C. Kotten—Hirs d. van H. v. LeweMulder. 1 Febr. d. van W, G. Schraina—Wijenherg. 4 van G. E. J. de LoorDeschepper. d. van J M. .Smitsv. h. Nederend. Overleden: 30 Jan. J. P. Meijland—BKjlee- ven, 57 j., Molensteegf 31 Jan. A. M. E. de Wit, 21 j., Dubb.bmirt. J. van Niel, 70 j.. Da Costaslraat Op de Israëlitische begraafplaats aan den \msterdamschen ?;raaiweg is Donderdag ter arde besteld Lefstoffelijk overschot van ijlen dr M. Wolff, in leven oud-leeraar hef Griekscb en Latijn aan het Gymna sium te Haarlepi- Op de be gr; „fplaats waren o.a. aanwezig ie heeren Wagenaar, Rector van het Is- aëlitisch Gymnasium te Amsterdam; Ri- ardo, Rabbijn der Portugeesch Isr. Ge meente te Amsterdam; B T S- de Vries, Rabbijn te Haarlem, Mr. B E. Asser, lid der permanente commissie der Isr. Ge meente. Dr C Spoelder, Rector van het Gymnasium ilhier, de opper-rabbijn A. S. onderwijzer, Prof. Dr. C. G van Walsem, en verder bestuursleden en kerkelijke auto riteiten der Haarlemsche Gemeente. Nadat, zooals men weet, hieraan zeer veel is voorafgegaan, is thans een concept- overeenkomst gereed gekomen tusschen de NederL Maartschappij tct bevordering der Geneeskunst en lo. Naaml. Venn, „Amsterdamscb Le vensverzekering Genootschap en Zieken fonds" te Amsterdam: 2o, „Nederlandsch Algemeen Ziekenfonds" te Amsterdam, te weten P, de Jolig en C. de Jong als bestuurders van dit zieken fonds; 3o. „Rotterdamsch Ziekenfonds" te Rot terdam, te weten T. Wijlacker en W. A. M. Korink als bestuurders van dit fonds; 4o. „Ziekenzorg" te Haarlem. De concept-overeenkomst bevat 46 arti kelen. Zij omvat alleen het contract met do specialisten en begint met aan te geven wat volgens dit contract onder Haarlem wordt verstaan, te weten het terrein dat begrensd wordt door de volgende lijn: de Jan Gijzenvaart, Delft, Houtvaart, Weste lijke gemeentegrens van Heemstede, Zuide lijke en Oostelijke grens van Heemstede. Vervolgens van het raakpunt van Spaarne- laan en Spaarne naar de kruising Haarlem- mermeerspoor met de lijn HaarlemAm sterdam, Van daar naar de fabriek van Figee aan Noorder-Buitenspaarne, dan naar een punt 1000 M. ten Noorden van de oude openbare school te Schoten en van daar naar de kruising van Jan Gijzenvaart en Delft. Bepaald wordt o.m. dat tot de zieken fondsen op de voorwaarden van dit con tract moeten worden toegelaten alle spe cialisten, leden van de Ned, Mij. Anderen mogen als specialist niet worden toegelaten, tenzij zulks in verband met een te geringe deelname noodig mocht zijn, Als uitzonde ring zal worden toegelaten de half-specia list dr. G. H. Mulder, te Haarlem. Ingeval de Ned. Mij. enz. mocht ophou den te bestaan, zal toch de overeenkomst tusschen de fondsen en de specialisten in dividueel van kracht blijven. Omtrent het stellen van de welstands- grens is bepaald, dat verzekerden, die als zelfstandige personen naar een inkomen boven 2100 zijn aangeslagen en gezins hoofden of kostwinners, die naar een in komen boven 2700 zijn aangeslagen, niet verzekerd kunnen blijven in het zieken fonds. Bij gezinnen met kinderen wordt dit bedrag verhoogd met 100 per kind tot een maximum van 3000, terwijl zij, die op 1 Januari 1923 verzekerd waren, mogen ver zekerd blijven, ook al overschrijdt hun in komen voormelde weistandsgrenzen. De specialisten mogen in rekening bren- gen: Voor een maandkaart oogarts 2.50. .Andere specialisten per maand 3,50, Betreffende de vele andere gevallen zijn speciale tarieven bepaald. Verder bepaalt het contract de vergoe ding van de maandkaarten aan de verze kerden, regelt de toepassingen van Radio- en Róntgen-therapie, de consulten, de zie- kenbriefjes, strafmaatregelen, de geschillen en de wijze waarop een scheidsrechterlijke uitspraak wordt geregeld, het contract met de apothekers, enz. De overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van 5 jaar, ingaande l Januari 1923 en wordt geacht te zijn verlengd voor den tijd van 2 jaar, tenzij één der contractan ten minstens 1 jaar vóór het einde van een loopend tijdvak aan zijn mede-contractan ten bericht, dat hij het contract niet wenscht te verlengen. Wij hebben hiermede het voornaamste uit deze overeenkomst weergegeven. Vermel ding verdient nogmaals dat dit concept al leen betrekking heeft op de specialisten. Het contract met de huisartsen is op komst Wij ontleenen aan het orgaan van den R.- K. Werknemersbond „Si. Gerardus MajeHa De vertegenwoordigers van den Ned. R.-K. Bond van Kleermakers en Naaisters en de vertegenwoordigers van de Ned. Chr. Fodera tie hebben aan de verschillende werkgevers organisaties een schrijven gericht, waarin o- m. het volgende gezegd wordt: Wij mecnen allereerst op den voorgrond te moeten stellen, dat onzerzijds geen bezwaar bestaat een nieuwe overeenkomst voor een jaar aan te gaan, indien althans overeenstem ming omtrent den inhoud kan worden ver kregen. Wat dezen inhoud belref'. is onze meening, dat aan hetgeen in de tot 15 Februari a.s. geldende overeenkomst is opgenomen, zou moeten worden toegevoegd, le. een regeling ten opzichte van de toe passing der tarieven. Dit is o i. van zeer groote beteekenis, omdat gedurende de con tractperiode, evenals ook reeds vroeger ge bleken is, dat deze toepassing in vele gevai- !en te wenschen overliet, wat zeer ten nadeele der betrokken werkgevers kwam. De oplossjng hiervan is, naar onze meening, nog altijd hét best te verzekeren, door toepassing van het voorstel, ook reeds vroeger door ons gedaan, en inhoudende dat de indeejfftg van de werk stukken wordt gebaseerd op de verkoops prijzen. Ook thans herhalen wij, dat, indien door u een andere, eveneens de noodige waarborgen biedende regeling in deze zou zijn aan te geven, wij deze gaarne nader onder de oogeu zullen zien 2o. Een scheiding aan te geven, tusschen wat onder detail- en wat onder engros-confec- tic wordt verstaan. In de contract-periode is ons gebleken, dat meer en meer door ver scliil'ende werkgevers er toe is overgegaan, detail-, confectie- als engros-confec,tie uit te geven. Het behoeft geen betoog, welke na deelige gevolgen dit voor de betrokken kleer makers met zich medebrengt. Bovendien is het een nadeel voor die werkgevers, die het geen overeengekomen werd, wel hebben na geleefd. 3e. Herstel van de garantie-regeling, die in de overeenkomst van 1922 ten aanzien der atelierkteermdkers bestond. De thans gelden de garantie is, zoowel wat het aantal uren als wat aangaat het ontbreken van een in dee'ing in tijdvakken, van zeer geringe be teekenis, terwijl toch ook voor de betrokken werknemers een meerdere zekerheid van be staan, evenals voor andere geëmployeerden, zeer zeker volkomen gemotiveerd is te noe men. •Ie. Weder-invoering van de vacantie uit- keering voor de huisarbeiders. Evenals reeds door ons op de conferentiën in het voorjaar van 1923 werd geconstateerd, vestigen wij ook thans uwe aandacht er op, dat bij de huisarbeiders een zeer begrijpelijke ontstem ming bestaat, tegen het terugnemen van deze bepaling, die weergaf wat thans algemeen als een recht van de arbeiders wordt gevoeld. Om deze reden verzoeken wij u, met aan drang de vacantie-uitkeering aan de huis arbeiders in een nieuw af te sluiten overeen womst wederom op te nemen. 5e. Vergoeding voor bedrijfsonkosten. Hel moet zeker als zeer onbillijk worden gevoeld, dat deze onkosten nog bijna geheel drukken op de huisarbeiders. Vrijdagmorgen werd onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat in het bu reel van den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de Directie Noord- Holland aanbesteed: de voorziening der boorden van het Nocrd-Hollandsch Kanaal, in drie perceelen. Voor perceel I waren vier biljetten inge komen. Raming 5000. Laagste inschrijver: J, Schagen tc Twisk, voor 4600. Voor perceel II waren 3 biljetten ingeko men. Raming 2000, Laagste inschrijver J. Groot, te Wouae, voor 2124. Voor perceel III waren 4 biljetten ingeko men, Raming 3000. Laagste inschrijver J. de Vries te Amsterdam, voor 2667. Voor inschrijven in massa waren 2 biljetten in gekomen. Laagste inschrijver: C. Klinkert tc Oud-Karspel voor 8880. De gunningen zullen nader worden be kend gemaakt. Sinds 1910 het jaar der groote Nationale Bloemententoonstelling in den Haarlemmer hout tot voor kort waren de economische toestanden tér wereld helaas van dien aard, dat het bloembollenvak er niet aan denken kon, zijn reeks van 5-jaarlijksche volbgronds- tentoonstellingen te vervolgen, schrijft „Kweekersblad". Reeds vrij spoedig na het sluiten van den wapenstilstand werd in het vak de overtui ging levendig, dat zoo spoedig mogelijk een gelegenheid moest worden gezocht om de op verschillend gebied aanzienlijke veranderin gen van cultuur en de groote verbeteringen van het sortiment wereldkundig te maken. Men begreep, dat dit bij de gewijzigde toe standen in de afzetgebieden niet alleen mocht worden overgelaten aan de individueels ver tegenwoordigers van de beoefenaren van het vak. Immers, in de landen van afzet heeft een verschuiving van welvaart plaats gehad. Vele verbruikers van eertijds zijn vervangen door andere eindverbruikers. Dit maakt juist na den oorlog algemeene onpersoonlijke reclame naast individueele inspanning noodig. Voor deze soort van reclame leent zich niets beter dan een tentoonstelling van de producten in den vorm waarin de eind-verbruikers ze bezigen. Het is niet te verwonderen, dat in tuin- bouwkringen aanstonds veel werd gevoeld voor de plannen van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, die het be sluit nam om in 1925 door een groot opge zette tentoonstelling de aandacht van de geheele wereld en in het bijzonder van de buitenlandsche en binnenlandsche relaties te vestigen op de producten van haar leden en met haar samenwerkende vereenigingen. De Internationale Voorjaars-Bloementen- toonstelling, welke in 1925 op terreinen van het Wandelbosch Groebendaal te Heem stede zal worden gehouden, zal, zoo oordeelt men, een welkome gelegenheid zijn voor geheel tuin&ouwend Nederland om op zijn producten de aandacht te vestigen van het bloemen-minnend publiek, hier en over de grenzen. Maatregelen zijn genomen om het getal be zoekers aan de tentoonstelling zoo hoog mogelijk op te voeren, om groote hoeveel heden buitenlanders naar ons land te trekken, waarvoor nu reeds voorbereidende maat regelen worden getroffen. De beoefenaren van de verschillende branches hebben nu te zorgen, dat de tentoonstelling een succes wordt door zoo groot mogelijke deelname als inzenders. Het programma van prijsvragen, dat dezer dagen is rondgezonden, biedt hiervoor, dank zij de aan de samenstelling ervan door de verschillende vereenigingen verleende mede werking, alle gelegenheid. De tentoonstelling is ingedeeld in een vollegrondstentoonstel- ling gedurende ongeveer 2 maanden en een aantal tijdelijke tentoonstellingen, in het hoofdgebouw onder te brengen. De vollegrondstentoonsteiling zal worden gehouden op een daarvoor bij uitstek ge schikt terrein, dat omvat een vlak en onbe groeid gedeelte en uitgestrekte als natuurpark aa gelegde, gedeeltelijk zelfs geaccidenteerde t ..-einen. Het is in totaal ongeveer 8 H.A. groot en biedt voor elke soort van inzendingen de meest geëigende plaats. De vermoedelijk 6 tijdelijke tentoonstel lingen zullen worden ondergebracht in een op te richten hoofdgebouw, dat een opper vlakte zal hebben van ongeveer 2300 M. De data dezer tijdelijke tentoonstelling;n, waar van er meer dan een zich leent voor buiten landsche deelname, zijn zóó gekozen, dat wanneer het publiek wordt aangespoord tot een bezoek aan de vollegrondstentoonsteiling, deze telkens een ontwikkeüngs-phase is ge vorderd. Zoo zal het mogelijk zijn, om voor de noodige afwisseling te zorgen voor het publiek, dat meer dan eenmaal tot bezoek wordt uitgenoodigd, waardoor de inzenders op de vollegrondstentoonsteiling verzekerd zijn, dat niet voor een zeer kort tijdsbestek groote kosten en moeite behoeven tfe worden gemaakt. Tiet internationale karakter dat ditmaal voor 't eerst aan een Nederiandsche bloemen tentoonstelling wordt gegeven, zal ertoe bijdragen, om het bezoek van vakgenooten uit het buitenland te vermeerderen. De prijs vragen, waarop mededinging van buiten landers kan worden verwacht, zijn in het programma als zoodanig aangegeven. Door deze internationale medewerking te bevor deren, komt de Nederiandsche tuinbouw zijn roeping na om alles te doen, om de goede betrekkingen tusschen de beoefenaren van een en hetzelfde vak te herstellen, opdat de gedachte steeds meer ingang vinde, dat vrije uitwisseling van producten tusschen alle landen niet anders dan in het belang van de verbruikers van tuinbouwproducten kan zijn Vr, Mijn dochtertje is op een atelier werkzaam en zit in stukloon Moet zij nu ook met een week opzeggen? Er is geen contract geteekend. Antw Dat ligt aan de wijze van betaling. Indien zij per week betaald wordt, is één week opzeggen, met dien verstande daf er twee betaaltermijnen liggen tusschen de opzegging en het vertrek, voldoende. Vr. Kunt u mij het juiste adres opgevc van het ijkkantoor in Amsterdam? Anhv, Dit is gevestigd in het Oost-ln disch Huis aan de Hoogstraat Vr Mijn zuster is in betrekking bij ec een ouden heer. Deze is overleden Alzo is zij buiten betrekking gekomen Hoelanf mag zij in dat huis blijven wonen, en in hoeverre moeten de kinderen van den overledene haar te gemoet komen? Antw. Wettelijk heeft zij recht op een uitkeering, die varieert naar de wijze waar op zij is gehuurd Is zij per drie maanden gehuurd, dan moet haar loon worden uit betaald tot 1 Mei, is iij per maand gehuurd, dan tot 1 Maart; en is zij per week ge huurd. dan krijgt zij toon tot het einde der eerstvolgende volle week Vr. Wat is de prijs voor vervoei van een damesrijwiel per spoor van Haarlem naar de Duitschc grens, Bentheim? Antw. Wendt u voor de beantwoording van deze vraag tol de afdeeling vervoer van de H IJ, S. M. Stationsplein alhier of Baljuwslaan Vr. ts een kind verplicht, de doktersre keningen en verdere zieken-onkosten tij dens zijn minderjarigheid gemaakt te vol doen, wanneer hij om Godsdienstredenen bij meerderjarigheid het ouderlijk huis ver laat, ook wanneer zijn ouders weten, dat hem hiertoe de middelen ontbreken? Antw. Zooals uw vraag hier gesteld is, luidt het antwoord ontkennend: de ouders kunnen die kosten niet op het kind verha len. Om een stellig juist antwoord te ge ven, zouden wij echter meer bijzonderheden moeten weten. Vragen omtrent loten, Antw. Geen enkel kwam uit, met uitzon dering van één, waarvan wij den bezitter schriftelijk kennis gaven. Vr. Is het wettelijk verboden, in zijn vrijen tijd, arbeid te verrichten voor zich zelf, om er wat mede te verdienen? Voor dezen arbeid heb ik toestemming van mijn patroon. Ik doe dat werk niet bij een an deren patroon. Volgens geruchten zouden wij last krijgen van de arbeidsinspectie. Ts dit zoo? Antw. Een werkman mag na den wette- lijken arbeidsdag geen arbeid verrichten in andermans dienst, dus niet voor een ande ren patroon, wel voor eigen rekening of voor zich zelf. Vr. Daar er een nieuw soort kunstmest in den handel gebracht is, „Supra" ge naamd, zouden wij gaarne van u willen weten, of dit goede bemesting is voor wei land en aardheiden? Hoeveel procent ge halte bevat dit? Antw. Wij kunnen in deze rubriek over de waarde van een handelsartikel geen oordeel geven. Stelt u die vraag eens aan een landbouwkundig vakblad. De redactie daarvan heeft wellicht geen bezwaar haar te beantwoorden. Vr, Mijn moeder was eerst ziek en is daarna gestorven, Ik heb haar opgepast. Nu moet de boel uit elkander Ik sta alleen, daar ik geen yadei meer heb en mijn broers en zusters zijn getrouwd, Heb ik nu recht op zes weken loon en kostgeld? Antw, De gegeven inlichtingen zijn on voldoende om uw vraag te beantwoorden. Waart gij in dienstbetrekking bij uw moe der? Werd t^aarvoor betaald? Zoo, ja, per maand, per week of waart gij gehuurd per jaar? Wilt ons s.v.p. nader inlichten. Bij de discussie over den regel, dien de Regee.ring het verstandigst doet te volgen bij de afvloeiing van ambtenaren, is baar de raad .gegeven om eerst de ondergeschikten te ontslaan. Deze, zegt men, bchooren voor te gaan Zoo zal de particulier handelen. En waarom zou de Overheid anders doen? Is het niet dwaas eerst te denken aan de fehuwde ambtenares, en -iet aan de onge il wd e werkkracht? De „Standaard" schrijft er over: „Zoo oppervlakkig gezien schijnt er iets goeds in te schuilen. Maar reeds bij eenige toetsing moet zij bezwijken Men denke zich eens in, dat de Regeering, nu zij voor de noodzaak staat vele ambte naren te ontslaan, gezegd had: eerst gaan dc ongeschikte». Zou er dan geen storm van verontwaardiging zijn gerezen? Men zou ge zegd hebben eerst zet gij de ambtenaren aan den dijk en dan geeft gij hun nog het brand merk van „ongeschiktmee, het hun moei lijk makend een werkkring in dc maatschap pij te vinden. Dit verwijt zou niet ten onrechte worden geuit. Misschien kwam bet in dat geval wel het eerst van degenen, die den raad thans gaven. Zeer terecht waarschuwde de Minister van Justitie in zijn uitnemende verdediging van de gedragslijn der Regeering legen zulk cri terium. Het ontslag wordt niet gegeven, omdat er onbekwaamheid is, en wie zou sdurven vol houden, dat er zooveel onbekwaamheid bij onze ambtenaren is, dat er bij een massa-ont- voldoende keuze zoude zijn? Maar het wordt gegeven omdat ei een overcompleet aan ambtenaren is Dc Overheid komt zoo voor een harde noodzaak te staan. Zij kan zorgen, dat de op zich zelf harde maatregel in elk geval zoo zacht mogelijk aankomt." Maar als zij zeide: dv ongeschikten gaan voor, dan werd dc zaak op haar ergst En het is wel vreemd dat hij, dit klaagt over den gessel, aanstonds gereed staat, om de Regeering tic scnorpioen in dc hand te druk ken WAARSCHUWING TEGEN EEN BEDRIEGER, De commissaris van politie te 's-Hertogen- bosch bericht ent bij hem is ingekomen éen brief van den Polisei-D'-ektor te München waaarin gewar rschuwd wordt tegen een man,, Zich noemende dr. Albert Neijmeijer, ook we! dr. Ensier. In het buitenland wordt zijn aanhouding gevraagd wegens oplichting en diefstal Hij is als geestelijke gekleed, houdt zich veelal op'in zusterkloosters, zusterhuizen of instituten en tracht mis te lezen, te pre diken en biecht te hooren. Hij tracht door bedelbrieven in het buitenland giften bijeen te krijgen en hij zou ook reeds belangrijk? giften hebben ontvangen. Het is niet uitgesleten dat hij binnenkort 'r' '?00<w .'t-riliT-r y-yf-rood' Hij gaf zicb in Zwitserland en Lichten- stein uit als ris Kardinaal en Beiersehc Prins Hij trr i;l d' oed .u in het bui tenland giften oijeer krijgen; hij zou reeds belangrijke gifte -ebben ontvangen. Ook pleeg', hij zich in h 'schland te bewe gen onder de Katholiek Oezellecver.»eni- gingen en hield zich vaal» op in vereerii- gingslokalen. rn zijn woning werd een gou den kelk 'n beslag genomen, wae one de hij de Paurelijke opdracht, die hij beweerde te hebben, trachtte te bewijzen, doch wel ke kelk hij vo oi .-Hik in -e- kerk ge stolen heeft Hi had volledig, papieren bij ziel op naarr van ,en priester Julius GridenLaH, -tn Schaan in L/chtenstein, welke papieren hij, met nog 500 a 700 ft anken, ten nadeele ail den loft-rprism Geld'-of. herft ntvreemc Signalement: ongeveer 10 jaa-, middzlma- ige grootte, ovaal wit gezicht zander baard, ave tonden, licht blor-d haar, boog voor- oofc', grijze oogen, scherpe kin, loopt 'chtof K goed gemanierd, spreek! be kaaid, lijdt aan har(krampen en bloed- puwingen, draagt zwarte opvallende lange overjas, met zwarte kraag, zwarten slappen •dthoed, zwarte kappen, gouden lorgnet, In zijn bezit, zijn nog gevonden handels- idreskaarten van groote baerenklecding- ■?ken. De comm van politie aldaar verzoekt bij ontdekking hem daarvan terstond raededee- ling te doen, HET DRIJFIJS IN DE ZUIDERZEE. Tot groote teleurstelling van de visschers en de vele te Lemmer sedert het laatst van December ingevroren schippers, is het ijs in de Zuiderzee weer naar onze kust terug gedreven. De Lemsterhaven is weer door een massa drijfijs van de open zee afgesloten. Er is voor zeilschepen geen mogelijkheid om door dit ijs heen te komen. De haven vuren zijn met het oog daarop dan ook iet? ontstoken. 3e reorganisatie- Naar dc Tel. verneemt, treedt met ingang van heden, 1 Februari de nieuwe regeling van het taxi-bedrijf in zooverre in werking, dat het wagenpark lot een maximum van 150 teruggebracht, terwijl de Auto Centrale afge schaft wo<-dt. De nieuwe tarefsregeling en de definitieve regeling der arbeidsvoorwaar den der chauffeurs, zijn nog niet gereed ge komen, ERNSTIG ONGEVAL. De metselaar Emlichheim, die aan het werk was op een steiger bij den houthandel -Je Coevorden, stortte plotseling naar beneden. Met ernstige inwendige kneuzingen werd de man in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd- DUITSCHE DIENSTMEISJES. Naar men uit Enschedé aan het „Vad." meldt, is het in de Nederiandsche grens plaatsen goed merkbaar, dat iedere, week meer Duitsche dienstmeisjes ons land weer verlaten. Sommigen schatten het aantal meisjes, dat sedert Nieuwjaar ons land heeft verlaten, op 5000, anderen meenen zelfs, dat er wel 10.000 teruggekeerd zijn. Hoewel dit laatste getal misschien wel wat overdreven is, is 't toch een feit, dat de stroom wekelijks grooter wordt, hetgeen in verband met de stabilisatie van de mark begrijpelijk is. Denkt men daarbij aan de verhooging der pas kos ten, dan is voor de Duitschcrs een verblijf in ons iand niet meer zoo aanlokkelijk als korten tijd geleden in de biliioenen-periode. DE VLOOTWET-KWESTIE OPGELOST, De „Maasb." bevat het .volgende inge zonden stuk Klompendorp, 30 Jan. 1924- (Vrij historisch). De VLOOTWET-KWESTIE OPGELOST OF DEMOCRATIE IN HET QUADRAAT. Meheer de voorzitter. Mag ik 'ns even ook wat zeggen I k las in Uw blad van gisterenavond het artikel uit het Soerabajaasch Dagblad over de vlootwet- verwerping. Nu ontmoette ik vandaag toe vallig den voorzitter van onze kiesvereeniging en als dat ie me nou vertelde dat we van avond 'n vergadering hebben en dat onze wethouder, aanspreker-schoenmaker, wel over de Vlootwet zou beginnen. De voor zitter zou „van te voren" ook nog de kwestie bekijken. Ik stel U daarom voor alvast aan het Soera bajaasch Dagblad een geruststellend tele gram te zenden. Lief Indië kan rustig zijn. Hoogachtend, EEN ABONNé, j^en dievenbende. De politie te Bussum is op bet spoor ge komen van de daders van verschillende in braken, in den laatster, tijd tij het Gooi ge pleegd. Onlangs werden aan het kantoor der Amsterdamsche Bank te Amsterdam effec ten te koop aangeboden, welke gestolen waren van dezen verkoop heeft de politie een breed voerig onderzoek ingesteld, dat geleid heeft tot aanhouding van den 22-jarigen B. S. uit Hilversum, den 20-jarigen K. uit Laren en den den 24-jarig B. uit 1i n B. en S. ver toeven thans in de strafgevangenis te Arnhem ter zake van een gepleegde inbraak bij den heer Paardekooper te Blaricum. B. heeft reeds een. volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is dat bij de inbraak bij de dames R. de daders op de hoogte zijn gebracht door vrouw S. die bij de dames R. werkzaam was Verschillende inbraken zijn aan het licht gekomen, o.a. een zilverdiefstal bij de familie G. gepleegd. De politie vermoedt met een tak van een, over het geheele land verbreide bende te doen te hebben, omdat gebleken is dat dit drietal zeer intieme relaties had met de daders van den moord te Houtdorp Het ohderzoek wordt voortgezet. TRAGISCHE DOOD. Een zekere L. arbeider uit Maaseyck (België), die Maandagavond te Roosteren (Limb.) zijn hond in de Maas wilde ver dringen, geraakte onverwachts met zijn hond te water en eerdween dadelijk in de diepte Een kameraad die bij hem was, schreeuwde om hulp en kon hem zeil we gens de duisternis niet redden Alle pogingen aangewend tot dregging hadden geen resultaat. De ongelukkige laat eene vrouw met twee jeugdige kinderen na GEEN OPHEFFING VAN DEN VERZEKERINGSRAAD. Naar het Vad van de meest bevoegde zij de verneemt, mist het bericht der Tel., dat de Regeering het voornemen zou hebben den Verzekeringsraad op te heffen, allen grond. BEZUINIGING OP DE SOCIALE VERZEKERING. Er duiken den laatsten tijd veel geruch- ten op (die soms in de pers uiting vinden) over de voornemens van Minister Aalberse ten aanzien van de noodzakelijke bezuini ging ip de sociale verzekering Men spreekt van opheffing van alle Raden van Arbeid (welker werkzaamheden weder zouden wor den ondergebracht bij de Rijksverzekerings bank), van beperking van het aantal Raden van Arbeid, van opheffing van den eenigen overgebleven verzekeringsraad, enz Maar dit zijn, naar wij vernamen, allemaal moge lijkheden, die. met zooveel andere meer, slechts in overweging zijn Geen dezer mo gelijkheden is nog neergelegd m een voor ontwerp van wet of algemeenen maatregel van bestuur Berichten over voornemens op dit punt van den heer Aalberse kunnen dus niet anders dan uiterst voorbarig zijn. (Hbld.l. NEDERLAND EN BELGIE. Omtrent bet wetsontwerp tot regeling van de kosten der interneering van Belgi sche soldaten in Nederland gedurende den oorlog, verneemt de N, R. ("rt.. dat cto ran- porteur in de Belgische Kamer aanneming voorstelde onder beding, dat het crediet van 105 millioen tot 108 470 865 65 frank verhoogd worde en hij stelde eveneens voos de bewoordingen van het wetsontwerp; „uiterst crediet van 32.400.000 frank voot den dienst der verplichtingen gedurende he' jaar 1923" aldus te wijzigen, dat een crediel van 35.588.947 50 frank voor den dienst de» verplichtingen in dat iaar worde toegestaan Ten eina'e den doorvoer beter te verzeke ren zal het doorgaand rijtuig le en 2e klasse Amsterdam-Basel ingaande 2 Februari a.s. des Zaterdags niet meer in de treinen 9, 128, 266 tot Brussel worden vervoerd, doch in de treinen no. 1057 Amsterdam C. S. Rotter dam D. P. (Amsterdam C. S. vertrek 12.35 uur n.m.), no 17 Rotterdam D. P. Esschen (Rotterdam vertrek 2.30 uur n.m.), no 24 EsschenBrussel (Esschen vertrek 3.50 uur n. m., Brussel Noord aankomst 5.14 uur n.m.) De dienstregeling van Brussel (Noord): tot Basel blijft onveranderd zooals op de bil-j jetten der treinverbindingen met Elzas Lotharingen, Zwitserland en Italië, gel ig-j vanaf I Februari 1924 is aangegeven. WASHINGTON, 31 Jan De Leger-lucht- vaartdienst heeft bekend gemaakt, dat de vlucht om de wereld zal aanvangen op het vliegveld Sanïa-Monica, nabij Los Angelos op ongeveer 16 Maart j PARIJS, 1 Feb De Matin meldt, dat de Fransche minister-president Poincaré een uitnoodiging tct een conferentie met Ram say MacDonald zou hebben aanvaard LONDEN, 1 Feb. De crisis in Athene is door de ziekte van Venizelos en door het feit dat d<- republikeinen hebben voorge steld, de nationale vergadering te doen be sluiten. dat de Glücksbourg-dynastie ont troond is verklaard, verhaast. Venizelos is ten zeerste teleurgesteld en. ontmoedigd door den onwil van hen met wie hij ondernam samen tc werken ais vrienden om orde t.e brengen in den chaos. LONDEN, 1 Feb Uit Moskou wordtge meld, dat de Russische regeering waarbor gen wil geven, voor het staken der propa ganda in onder invloed van Engeland staande gebieden Ln de heden te houden zitting van het Britsche kabinet zal een besluit worden genomen over de wijze waarop de erkenning zal geschieden ei» deze zal worden bekend gemaakt. CHRISTIANLA, 31 Jan Morgen zal d« tekst worden gepubliceerd van de snt- werp-overeenkomst tusschen Noorwagei en Denemarken in zake Groenland. De overeenkomst heeft uitsluitend be trekking op Oost-Groenland en heeft een geldigheidsduur van 20 iaar, ingaande Maart 1924. Noorwegen krijgt, bet recht van uitoefening van de visscherij en anden economische en wetenschappelijke onder nemingen op Groenland De overeenkomst wordt hier bevredigend geacht. VERDUISTERING. TIEL', 1 Februari, Gisteren is door d' politic aangehouden een zekere L. S., gra» veur bij de Kon Metaal Fabrieken Daill- dorp, té Tiel, verdacht van verduistering van ontwerpen, ten nadeele van genoemde firma Uit hef ingesteld onderzoek is ge bleken dat nog meerdere personen bij leze zaak betrokken zijn. In verband hiermede is ook een zekere C. J in verhoor genomen, Het onderzoek is nog in vollen gang. MEDEOEDEE1.D DOOK De beurs opende heden iets heter. V. K. HEDEN s% Nederland 1919 91% 91% 6% Nederland 1923 993/, 99% Oude Vaart 107% 881/. 153 109% dito Gem Eigendom 89% Mij „Nederland" 154 Scheepvaart Unie 129 130 Rotierd Ltoyd 133% 133% Holl Llovd 15*/, 16 Pakelvaart 136 Oude Boot 81 82 Holl Stoomboot 32'/. l H V A 514 Java Cultuur 397 398 Jur^ens «ew. 73 75 Koloniale Bank 190'; 191% Indische Bank 133'/ 134 Gert Handel Mij. 139% 140'/ Kesc dito 1383/ 140 Phoenix. 90"/, Geconsolideerde 212'/. .215 Kon. Olie 444s/ 446 U S Steel 112 114 Marine comm 93i Vorstenlanden 192'/ 192'/. Actions id. 191 190'/, Poerworedjo 118% 119 Oude Deli 349% 364 Senembah 311'/ 320 Deli Batavia 360 350 Amsterdam Rubbw 157=/ 158 Serbadiadi 232 230 .Sllau 118 119 Wai Sumalrs 125'/. 128 Dordlsche Pelr. 421 i 448 Snu1h»rn Rails 47''i. 50 Union 141% Anaconda 80 Wabash

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2