SS* - I m SPAARHEBANK I Onze Gratis Ongelukken-Verzekering L. VAN DEN NES mÊmm* MmW a Van Alles en van Overal mmi SPAARBANKSiENTE 4 pCt. Heden keerden wij uit aan den Heer Oostzijde 33 ZAANDAM, de Somma van Vijftig Gulden, wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn rechterarm. Maandag 4 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14654 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad mm Verleent BANKGARANTIE ten behoeve van rekeninghouders, die wenschen te be schikken over hun tegoed bij den Post- girodienst. UIT DEN OMTREK. LEIDEN. BENNEBROEK. HAARLEMMERMEER. Franken's Melkbrood streeft het volmaakte ter zijde. ONZE NIEUWE AGENTSCHAPPEN. Hiermede brengen wij ter kennis van onze abonné's. dat door ons zijn aangesteld als agent te Wormerveer: d<* Heer C. GRAS. Houtkade 12. Akersloot: de Heer A. BUUR. Leimuiden: de Heer J. SPIERINGS Nieuweweg 162. Zevenhoven: L. HOOGENBOOM. Voor abonnementen, advertentiën. alsmede drukwerk, wende men zicb tot den agent. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. DE ADMINISTRATIE. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Adrertenfiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advert en tién tnsscben den tekst als ingezonden mededeeling op de 'e Pagina's 60 ct. per regel. Vraiag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. 22. DE AMSTERDAMSCHE WATERLEIDING IN DE DUINEN. Als je Ketst naar de Zilk en dan nog een half uur de duinen in loopt, dan zie je daar, midden in die uitgestrekte, golvende zand- (treek, een bedrijvigheid, zooals men die op deze stille plaats niet verwacht zou hebben. Een grootsch werk is in uitvoering, een werk, waarmee men al geruimen tijd bezig is en dat eerst in April 1925 gereed zal zijn. Men maaikt er een nieuwe price d'eau voor de waterleiding der gemeente Amster dam. het werk natuurlijk aanmerkelijk vereenvou digden en nu ten slotte wordt bij dit nieuwe werk alles electrisch gedaan. Het is voor het eerst, dat in Nederland zulk een groot werk met behulp van elec- trische kranen, gecombineerd met grijpem mers, wordt uitgevoerd. Daarvoor is op het terrein zelf een elec- triciteitsstation gebouwd, een onder-centrale als het ware, die van de P.E.N. stroom ont vangt en van hieruit over het werk wordt gedistribueerd. Overal liggen daarvoor zware kabels, die Êen der reusachtige kranen, op het oogenblik dat zij een vol zand opgehaalden grijp emmer opent en zoo op de nieuw gevormde duinenreeks laat leegloopen. 't Was een mistige dag de vorige weck, .toen ik er was en van vergezichten geen 'sprake; het werk in zijn heelen omvang was, door de weersgesteldheid, eenvoudig niet te gelijk te zien, maar toch kreeg ik al heel spoedig den indruk, dat hier iets geweldigs geschiedde. Reusachtige kranen, hoog uitstekend, bo ven de omgeving, die de groote, zware grijp emmers bedienen, waarmee het zand wordt uitgegraven, beheerschen het geheel. Twee van die kolossale machines, die natuurlijk geheel ter plaatse in elkaar gezet moesten worden, zijn hier aanwezig en met z'n tweeën de hoogspanningstroom voeren naar de kra nen, naar het pomp-station, terwijl ook van hieruit gezorgd wordt voor de verlichting der tijdelijke woningen van die arbeiders, die, zoolang het werk duurt, op het terrein zelf wonen. Der arbeiders die op het terrein wonen. Dat zijn er echter niet zooveel, een twin tigtal misschien. Het is trouwens merkwaar dig, met hoe weinig menschen dit reusachtige werk wordt uitgevoerd; hier komt wel heel sterk de concurrentie van de machine voor den handenarbeid uit. Zijn vroeger voor dc uitvoering \an der- V;. s Ecu der kolossale zware grijpemmers, op het oogenblik dat hij in den bodem dringt, om vol zand en planten te worden opgehaald. moeten zij hier een kanaal graven van vier kilometer lengte, dat zich uitstrekt over terreinen onder de gemeenten Bloemendaal, Zandvoort, Noordwijk en Noordwijkerhout. De Amsterdamscbe waterleiding heeft al verschillende dergelijke kanalen in de dui nen, om daarin het water te verzamelen, dat zij voor de bewoners der hoofdstad noodig heeft en daar het aantal dier bewoners gesta dig toeneemt, moet natuurlijk ook het getal water-verzamelplaatsen nu en dan worden uitgebreid. Maar geen dier vroegere kanalen is ge maakt op dc wijze als dit nieuwe, nu in wor- ding. gelijke werken drie honderd en meer arbei ders noodig geweest, nu wordt alles ge daan door veertig man en ©enige machi nes. Onder die machines zijn wel de voornaam ste de twee groote kranen, die, met twee ploegen bedieningsmanschappen, ieder twin tig uren per etmaal in bedrijf zijn. In die twintig uren kunnen de beide kranen samen tusschen de 8000 en 10.000 M3 grond ver zetten, d.w.z. weghalen van de plek waar het kanaal moet komen en weer uitstorten langs het a.s. kanaal, waar op deze manier, langs beide oevers, als het ware een nieuwe dui nenreeks ontslaat. v.. "'W - De pomp-installatie in het reeds gereed zijnde gedeelte van het kanaal. Op de taluds dc nieuwe helm-aanplant. Vroege,lange jaren geleden, zou men .aar hebben kunnen zien een aantal man nen die met de spade het zand uitgroeven en met kruiwagens weg-kruiden; later kwa men voor de kruiwagens kleine karretjes in de plaats, waarvan de wielen in los neerge legde ijzeren goten een vrij ge-makkelijken bodem vonden. Nog later kwamen er kleine wagentjes op rails en kipkarretjes, door klei- ae locomotiefjes getrokken. Vervolgens kwa men dc met stoom gedreven elevators, die Merkwaardig is het, te zien, hoe de beide helften der zware ijzeren grijpemmers zich diep in het zand boren, zich onder den grond naar elkaar toe bewegen en dus zoo den „emmer" vormen, gevuld met zand, die door de kraan, die op rails loopt, wordt op gehaald en leeggestort. Zoodra de grond diep genoeg is uitgegra ven, worden de taluds van het nieuwe kanaal en ook dc nieuw opgeworpen duinen, met helm beplant om verstuiving tegen te gaan. Op het oogenblik is het kanaal reeds over een lengte van 600 M. gereed, althans uitgegraven, het gelijkmaken der taluds en de beplanting met helm is nog niet zoover gevorderd. In dit gereed zijnde gedeelte is een pomp station gebouwd, dat het kanaal, waaraan immers verderop steeds moet worden door gewerkt, droog te houden; het er in opwel lende grondwater wordt uitgepompt en achter de nieuwe duinenrij weer uitgestort. Het spreekt vanzelf, dat telkens weer nieuw water opkomt en weggezogen moet worden. Ik heb van de gelegenheid gebruik ge maakt om van de werkzaamheden een paar foto's te maken, die, het bizonder slechte, mistige weer in aanmerking genomen, rede lijk goed geslaagd zijn en die ik ter ver duidelijking hierbij voeg. Een overzichts- kiek van het geheele werk was echter niet te maken jammer, want daaruit zou men zich eerst 'n goed denkbeeld hebben kunnen vormen van den kolossalen omvang van dit reusachtige werk, dat de gemeente Amster dam hiöt in de «Juinen laat uitvoeren. ARTHUR TERVOOREN. Hoewel „Berg en Dal" in Haarlem er 60 voorgeloopen was, liet het zich bij de vierde partij aanzien, dat „Berg en Dal" nog ver liezen zou. „Onderling Genoegen" liep in de eerste drie partijen 54 caromboles in. Echter de twee laatste partijen waren voor de Haarlemmers een verlies van 22 50 caromboles, waarmede zij hun eerste winst weer ruim verloren lieten gaan. De uitslag van deze ontmoeting was: „Berg en Dal" 66, 88, 100, 100, 92 446, „Onderling Genoegen" 100, 100, 78, 50, 100 428, een winst dus van 18 punten voor „Berg en Dal". Hiermede kwam ook de tweede medaille in het bezit van „Berg en Dal". De hoogste serie werd behaald door den heer Thijs Huijboom van Haarlem. Na den uitslag werden de prijzen door den voorzitter van „Onderling Genoegen", den heer Uiterwijk, met eenige toepasselijke en waardeerende woorden uitgereikt. De spreker complimenteerde op echt SDortieve wijze de overwinnende vereeniging en liet daarbij uitkomen, dat zijn club wel niet zegevierend uit den strijd was gekomen, maar dat de onderlinge vriendschap ten op zichte van de winnende club zou blijven bestaan. De voorzitter van „Berg en Dal" dankte allereerst voor de waardeerende woorden aan zijn club gericht. Met bijzonder genoe gen had hij dezen vriendschappelijken wed- Directie; Mr. Th. WESTERWOUDT. üulle koe. Op verzoek van den eigenaar, de heer .1. v. tl. B.. is een op de veemarkt dol geworden koe doodgeschoten. Het cadaver is naar het abattoir vervoerd. Gunning. Aan de N. V. Rijnlandsche Betonbouw-Mij. alhier is opgedragen den bouw van een watertoren te HUiegom voor j 85.850 en eenwatertoren te Sassenheim voor J 52598. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde Donder dag voor kantoor-stenograaf (snelheid 1.80 let tergrepen per minuut) systeem „Groote", af genomen: door do Nationale Vereeniging van Leeraren in stenografie „Groote", mej. Annie Drie du ito, alhier. 350-arlge herdenking Leiden's Ontzet. Gisterenavond beeft de samenkomst plaats ge-' had van het bestuur der 3-October-vereeniging met de besturen van V.V.V., de drie Leidsehe Middehistandsvereenligingen en de L.A.W.E.T., ter bespreking van de wenschelijkheid om op 3 October a.s. de stad een feestelijk aanzien te geven. Reeds dadelijk bleek, dat bet'plan aller sym pathie had en het zal wel buiten twijfel 7.ijn, dat Leiden in een vaardigen feesttooi voor den dag zal komen. De vergadering besloot voorts, dat de drie Middenstandsorganisaties een 3-October-Winkelweek zullen organiseeren. Daar er op 2, 3 en, 4 October voorzeker veel bezoekers uit de omliggende plaatsen zullen komem, zal dit wel den kooplust bevorderen en den winkelstand ten goede komen. De vergadering was er van overtuigd, dat het feest iets bijzonders belooft te worden. Burgerl. Stand, t Febr. Getrouwd: A H. van der Meij en J. M, van Wonderen. Biljartsport. Donderdagavond werd de eindwedstrijd tusschen de eerste vijftallen van „Onderling Genoegen" uit Haarlem en „Berg en Dal" van hier in het clublokaal van laatstgenoemde club gespeeld. strijd aangenomen, omdat hij de overtuiging had, dat het een prettige wedstrijd zou worden. En al is het nu altijd minder pleizierig als men met weinig winst uit den strijd terugkeert, hij wist dit nog kort geleden bij ondervinding, toch was hij van meening, dat „Onderling Genoegen" met eere uit den strijd is gekomen, omdat zij bij haar eersten wedstrijd met zoo'n klein verschil van een geroutineerde club verloor. Genoegen deed het hem, dat de Haarlemmer Huijboom met den serieprijs wegging, omdat hij een van de beste partijen in den geheelen wedstrijd heeft gespeeld. Ook spreker was van meening, dat deze wedstrijd een bijzonder vriendschappelijke, prettige en echt gezellige is geweest en hoopt en vertrouwt, dat ze nog lang de onderlinge vriendschap zal bevestigen. Hij vraagt een hoeraatje voor de Haarlem mers. En hiermede was deze vriendschappe lijke wedstrijd achter den rug. Dat het aan belangstelling bij dezen wed strijd niet ontbrak, bewees de tjokvolle zaal, zoowel te Haarlem als hier. Wij hopen nog eens spoedig een revanche van de Haarlemmers bij te wonen. Joseph in Dothan. Joost van de Vondel is een groot dichter, zonder twijfel. Maar het is al meer dan drie eeuwen geleden dat hij is gestorven en zijn stijl is zwaar en zijn woor den voor velen van ons niet meer volkomen verstaanbaar. Hij hield van bet treurspel en schreef zoo ook zijn Joseph in Dothan, welk bijbelsch drama in vijf bedrijven werd opgevoerd in de groote zaal van het hotel „De Landbouw" door de rederijkerskamer ..De Violiers" te Hoofddorp. De zaal was geheel bezet met tal van ge- noodigden, onder wie wij opmerkten den burgemeester met zijn drie wethouders, de pastoors Soepnel en Vlek en veie in de Roomsch-KathoSieke actie vooraanstaande personen. De sprekende personen hebben hun zeer EX-PRESIDENT WILSON DE SCHEPPER VAN DEN VOLKENBOND IS ZONDAG MORGEN OVERLEDEN. moeilijke taak boven verwachting vervuld. Hun costuums waren schitterend en op het kleine tooneel heeft men zich flink weten te redden. Vooral de hoofdfiguren maakten door hun woord en gebaren den indruk zooals ze in den bijbel staan geteekend. Ruben is loom, is traag; ontwijkt graag de moeilijkheden, hij houdt er zich liever bui ten. Hij weifelt, hij aarzelt; is besluiteloos, willoos, zonder moed. Maar Simeon is de heftige, de verbolgene; hij wordt door hartstocht voortgedreven; hem kookt het bloed in de aderen; hij vliegt op in drift en wil, in woede opgestaan, al zijn broederen vooruit. Hier tusschenin staan Juda, die Joseph's dood wist te voorkomen en Levi die zich bij het verscheuren van Joseph's rok in al ziin toorn openbaart. Ook Joseph wist door zijn kinderlijke stem en echte gebaren het aandachtig luisterend gehoor te boeien van het begin tot het eind. Jammer, dat de engelenreien niet konden worden gezongeri; zij werden nu „gezegd" door mej. G. M. R. Saeijs, die de moeilijke verzen door twe eengeltjes omringd, in haar witte1 engelenkleed op voortreffelijke wijze wist voor te dragen. Als geheel genomen is deze opvoering goed geslaagd; misschien zal de stem van enkele personen niet tot achter in de zaal verstaan baar zijn geweest. Hier is weer eens duidelijk geworden wat met liefde, volharding en goe de leiding is te bereiken. Maandagavond zal een tweede voorstel ling worden gegeven; moge de zaai San weer vol zijn; als een welverdiende hulde aan den heer P. Heilker, die zich zooveel moeite gaf om dit klassieke stuk in onzen polder te doen opvoeren. Onderwijs. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school aan den Sloterweg te Nieuw-Vennep (hoofd de heer Uitenbroek), is benoemd Mej. E. Breevoort, te Amster dam. Paardenvordering. Op de alphabetische lijst van vordering van paarden komen voor: van het zuidelijk deel dezer gemeente 320 eigenaren met. 1553 paarden en op de lijst van het noordelijk deel dezer gemeente 280 eigenaren met 1287 paarden. Auto te water. De landbouwer J. de J., wonende aan den Sloterweg te Nieuw-Ven- nep reeds Woensdagavond door den mist misleid met zijn auto in den Bennebr.tocht. Gelukkig wist hij tijdig van den motor af te springen. De auto werd nogal beschadigd. Aanbesteding, Uitslag der aanbesteding van het bouwen van een dubbele woning met pakhuis voor rekening van den heer Joh. de Boo te Hoofddorp, op 31 Jan. 1924. Bouwk. C. van Damme, aldaar. Perceel 1. Metsel- en betonwerken, C. Mienis, Hoofddorp, 7853.00; Gebr. van Keulen, Halfweg, 7834.00; P. Bakker, Nieuw-Vennep, 7800.00; W. N, Bakker, Hoofddorp, 7693.00; W. van Rijn, Halfweg, ƒ6984.00. Gegund. Perceel 2. Timmer- en smidswerk. Gebr. van Keulen, Halfweg, 6064.00; M. Koppe, Nieuw-Vennep, 5502.00; J. Sluis, Hoofddorp, 5715.00; W. van Niel, Hoofd dorp, 5348.00; W. van Rijn, Halfweg, ƒ5071.00; W. Pijlman, Hoofddorp, ƒ4618.00. Gegund. Perceel 3. Lood- en zinkwerk. G. J. de Tello, Hoofddorp, 1185.00; F. H. J. Prins, Hoofddorp, 1086.00; W. Wam- steker, Hoofddorp,, 875.00. Gegund. Perceel 4. Schilder- en glaswerk. D. Bakker, Nieuw-Vennep, 1863.00; A. Reekers, Nieuw-Vennep, 1794.00; N. van Duin, Hoofddorp, 1535.00; Gebr. van der Meij, Haarlem, 1498.00; W. N. C. Groen veld, Hoofddorp, 1494.00; D. Meijer en Zn., Hoofddorp, 1485.00; Gebr. van Kempen, Uithoorn, 1389.00; Korringa en van Zeist, Hoofddorp, 1288.00. Gegund. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor den heer B. A. Nieuw koop te Nieuw-Vennep, gehouden 30 Jan. 1924. Bouwkundige C. van Damme. Perceel 1. Metsel- en grondwerk. Kinkel en Bras, Nieuw-Vennep, 1526.46. Perceel 2. Timmer- en smidswerk. W. Pijlman, Hoofddorp, 1637.00; Appel man en Jansen. Nieuw-Vennep, 1598.50; M. Koppo, Nieuw-Vennep, 1597.10; J. van Biirik, Nieuw-Vennep, 1495.00; Rood en Vorst, Hoofddorp, 1489.00; D. van Damme en Zn., Nieuw-Vennep, ƒ1457.00. Perceel 3. Lood- en zinkwerk. F. H. J. Prins, Hoofddorp, 130.00; L. Bak ker, Nieuw-Vennep, 123.50; H. van Buiten, Nieuw-Vennep, 122.40. Perceel 4. Schilderwerk. Korringa en van Zeist, Hoofddorp, 258.00 J. Meijer, Nieuw-Vennep, ƒ246.40; A. Ree kers, Nieuw-Vennep, ƒ229.00; H. van der Velden, Oude-Wetering, ƒ184.00. Massa. A. Jonker,» Nieuw-Vennep, 3810.00; Ap pelman en Jansen, Nieuw-Vennep, 3650.50. Gunning aangehouden. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Haarlemmermeer vergadert op Dinsdag 5 Fe bruari 1924, des voormiddags te 10 uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 23, 27, 29 November en 4 December 1923. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzoek van den heer H. D. sun der Hor cm eervol ontslag als onderwijzer aam school no. 6. te Abbenes. 4. Alsvoren van den beer A. P. Kieft, als Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Slilsland OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikautei Koningstraat 10 Haarlem onderwijzer aan school no. 4, te Hoofddorp ,5. Alsvoren van mej. S. Stui, als onderwijze res aan school no. 8 te Hoofddorp. 6, Verzoek van mej. W. .T.Theijssen om over plaatsing als onderwijzeres van school no. 9 te Zwanenburg naar school no. 8 te Hoofd dorp. 7. Verzoek van mej. A. F. C. Roskam, om overplaatsing als onderwijzeres van school no 11, le Lresertoroek, naar school no. 9. Ie Zwa nenburg. 8. Alsvoren van mej. A; Mingma. van school no. 5, te Nieuw-Vennep naar school -no. 11, le Lisserbrcek. 9. Voorstel lot benoeming van een onder wijzer aan school no. 4. tc Hoofddorp, tel voorziening in de vacature onlslaan door aan wijzing van den lieer J. Nijdam in de plaats van den heer A. H. van de Lint. 10. Voorslel lot benoeming van een onder wijzer aan school no. 4. le Hoofddorp, ter voorziening in de vacature, welke zal onl slaan door het aaai den heer A. P. Kieft te verleenen eervol ontslag. 11. Voorstel tot het aanwijzen van een plaatsvervanger van het hoofd van school no. 4, te Hoofddorp. 12. Voorstel tot benoeming van zes leden van de commissie van advies voor werkloos heidsverzekering, arbeidsbemiddeling en !<•- bestrijding van de werkloosheid, wegens pe riodieke aftreding van de leden-werkgevers: P. Bakker, W. Biesheuvel en P. M. Blom en van de leden-werknemers: H. van der Lik, G. Onkenhont en H. A. Verbemc. 13. Voorslel tot vaststelling van een uil- breidingsplan voor de Badhoevebuurf. 14. Voorstel tot verkoop van een perceel grond te Nieuw-Vennep aan A. van Damme. aldaar. 15. Voorstel tot verkoop van een perceel grond te Hoofddorp aan J. Kouwen- hoven, aldaar. 16. Voorstel tot hel aangaan van een over- eenkomet mei het gemeentebestuur v. Haar lem voor het doen verrichten van onderzoe kingen bij het gemeentel, laboratorium aldaar. 17. Adres van het bestuur der afdeeling Halfweg en omstreken van de X.-H. Vereeni ging „Het Witte Kruis", om subsidie voor uitzending van kinderen naar herstellings- en vacan liekolonies. 18. Voorstel lot onderhandsché verpachting van het grasgewas op het sportterrein te Hoofddorp. 19. Behandeling van reclames tegen den hoofdèlijken omslag. 20. Mededeeling van een antwoord op eenige vragen, gesteld door den heer P. v. Ouwer- kerk. 21. Behandeling van een motie van hel be stuur van de afdeeling van R.-K. Band van arbeiders in bel landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf „St. Deus Dedit", inzake uitkee- rir.g bij werkloosheid. 22. Rondvraag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1