DE SPAARNEBANK Dinsdag 5 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14655 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste blad Wilson. HAARLEM. De Haarlemsche Midden stands tentoonstelling. UIT DEN OMTREK. LEIDEN. NOQRDWIJK. VOORHOUT. NOORDWUKERHOUT. WIJK-AAN-ZEE. Begrafenis Jhr. H. Teixeira de Mattos. VOOR DEN POLITIERECHTER. DE AUTOBUS-KWESTIE. Een garage in de stad? BurgrJijke Stand. Vertrektijd Auto-bussen. VEL&EN Telegraphlsch Weerbericht. V. K. HEDEN 92 92 99I5/lt 99'%, 110 1098/, 91s/4 90 154s/4 155 130',, 130 134% 137 15% 137 137 84% 84 33% 520% 528 404 417 73"-, 73 193% 195 1351/. 137 141% 143 142 143 91 224% 228 455 458 113% 113 11% 11 196 198 195 197 119 119 363'/, 368 323 324 369'/, 370 162'/ 164 232 119% 121 126 127 437 445 49% 50 140'/. 141% 84 13% 14'/, I.IMUIDEN. -- abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Met ex-president Wilson is Zondagmor gen, 3 Februari, een zeer bijzondere figuur in de wereldgeschiedenis heengegaan. Aan weinig politici is het ooit gegeven en zal het in de toekomst ooit gegeven zijn zich staatsman te toonen, zooals de omstandig heden, dat aan Wilson deden. Man van groot verstand, van de juiste ontwikkeling en beschaving, om een leidende rol in de politiek te spelen, liep hem van zijn eerste optreden af, al dadelijk alles mee. Zeven tien jaar lang was hij professor in de his torische en politieke economie aan de Wesleyam-universiteit en had zoodoende gelegenheid eenerzijds zijn kennis van Amerikaansche en internationale geschiede nis en staatkunde te verrijken; anderzijds zijn denkbeelden rustig bekend te maken. Een schitterend professoraat bracht hem •ot de benoeming van gouverneur van den staat New Yersey en in die functie begon hij aanstonds zijn democratische theorieën door afschaffing van geheime commissies, overleg met senatoren en leidende figuren enz. in pactijk om te zetten. Het liep Wilson mee: de democraten hadden groote be hoefte aan een figuur voor het president schap. In Wilson vonden zij een sterk uit gesproken democraat; hij werd candidaat tegenover Roosevelt en behaalde een schit terende overwinning. Met groote consequentie heeft Wilson zijn beginselen ook als president doorgezet. Ofefdadig waren zijn maatregelen tegen de litwassen van het Amerikaansche bankwe zen, tegen de trustmisbruiken, enz. Demo craat tot het uiterste toonde hij zich tegen over den strijd der Philippijnen voor zelf- regeering, tegen de anti-Japansche wetge ving in Californië, aanvankelijk zelfs voor Mexico. Het moest echter toen reeds voor een scherp toeschouwer duidelijk zijn, dat deze carrière, al werd zij door een tweede presidentschap gevolgd, op een mislukking, althans op een teleurstelling moest uitloo- pen. Wilson was als staatsman idealist. Hij miste den tact om zijn maatregelen en be sluiten op zulk een oogenblik te plaatsen, dat zij voor de meerderheid onafwendbaar bleken; zijn edele daden liepen de massa zooruit, voordat deze hoog genoeg was op getrokken om de waarde er van te besef- 'en; hij was geen meeslepende volksopvoe der, evenmin een man van compromissen en vernuftige combinaties. Op den duur moest hij geïsoleerd raken. Dat zou de groote oorlog doen. De wreed- dadige Duitsche duikbootoorlog speelde den tine ,r. _-n kapitalisten in 1 kaart, die van deelname door Amerikanen aan den iorlog de eenige uitkomst zagen, wanneer le vredestoestand niet toeliet om aan de orlogvoerenden geld te blijven verdienen, dp den weg van den werkelijken pacifist ou het gelegen hebben om zich absoluut onzijdig te houden en hulp aan de belli- gerenten in het belang der openbare veilig heid te verbieden. Amerika zou dan buiten de., oorlog zijn gebleven, maar ook.... het Suropeesphe goud hebben gemist. Wilson's idealisme dreef hem er toe den oorlog te verklaren „in het belanf» der democratie". Dat was zijn fout. .Hij had met zijn 14 pun ten en zijn voorstel tot het scheppen van len Europeeschen Statenbond moeten ko nen, nadat alle strijdende partijen uitgeput nederlagen. Zijn ideaal: „geen overwinnaars en geen overwonnenen", vernielde hij thans zelf, door een der partijen aan de overwin ning te helpen. Vandaar, dat nu, na vijf jaren, zijn geesteskind, de Volkenbond, nog maar een zeer zwak bestaan lijdt. Frankrijk, door Wilson's troepen ter overwinning ge voerd, zou de grootste dwarsboomer van zijn Volkenbonds-schepping worden. Datzelfde Volkenbondsinstituut toonde tevens, hoe weinig de idealist Wilson er in geslaagd was zijn volk tot een meer ver heven staatkunde op te voeren. Zoodra de wi*st van den oorlog af was, keerde het Eurppa den rug toe en zond zijn president als een kluizenaar buiten het politieke leven. Inmiddels blijft de figuur van Wilson, on danks haar zwakheden, een zeldzame ver schijning. Wij moeten hem prijzen om zijn moed, zijn consequenten aard, zijn idealis me. De Volkenbond moge een nog zwak en onvolkomen instituut zijn, in ieder geval hij groeit, heeft reeds veel goeds tot stand ge bracht, bevat de kiemen voor nog veel schooner vruchten. En zonder het idealisme van een man als Wilson zou zelfs deze in stelling niet tot stand zijn gekomen; was het aanschijn van Europa misschien nog gru welijker dan thans. Mogen de Amerikanen de edele bedoe lingen van een hunner grootste mannen na diens dood beter begrijpen en practisch meer waardeeren dan zij het tijdens zijn leven hebben gedaan! aan de Leidsche Pluimveetentoonstelling in j de Stadsgehoorzaal alhier, die voor de Leidsche Ptuimveevereeniging een waar suc ces is .gewordten, is Zaterdagmiddag in de Kleine Stadsgehoorzaal de eerste L. V. P.'s Katten tentoonstelling en de 14e Peters Show geopend. Het aantal inzendingen is niet groot, in het geheel 88, madr de quaiitieit is over 't algemeen zeer goed en in verscheidenheid spant de verzameling de kroon over ver schillende van dien aard gehouden tentoon stellingen. Men kan de aanwezige dieren allereerst splitsen in twee groepen; kortharige en lang harige en deze weer onderscheiden in open- nieuwelingen-, neutrale- en jeugd-klasse. Behalve naar de grootte, die zeer ver schillend is, worden de dieren onderscheiden naar de kleur: witte, zwarte, roode of oranje, driekleurige, muiskleurige en blauwe. Cvper- sche. boinie, emz. St, JozefsgezeSlenvereeniging. Zondag- Ad verten tién 35 cents per regel Hij contract belangrijke korting Advertenfiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de Ie Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling zien, als Arie er niet meer is. Hij is getuige geweest van de stranddrukte, -oen die nog zeer weinig beteekende en toen ze hoe lan ger hoe meer toenam, en is geworden wat ze nu is. De Hoofdcommissie van Uitvoering voor de van 24 Mei2 Juni a.s. te houden Mid denstandsfeesten (de Hamit Algemeene Win kelweek Huisvlijtten toons telling Tentoon stellingsverloting Muziekfeesten e.v. Bloe- menfeest enz.) is thans met een belangrijk stuk werk gereed gekomen, namelijk met ha re Interne Organisatie. Wij vermelden reeds de saamstelling der Hoofdcommissie van Uitvoering en van het Perscomité. Heden zijn wij m staat mede te dëelen wie in de onderscheidene Commissies van Uit voering zitting hebben genomen. Men zal hierbij opmerken, dat niet alleen avond had de oprichtingsvergadering plaats de geheele Middenstand in al zijn lagen en van de studie- en debatingclub „Petrus Ca- schakeeringen in deze Commissies vertegen - Onbewaakte overwegen. De Kamer van Koophandel te Alkmaar heeft aan den Mi nister van Waterstaat een adres gezonden, in zake het vraagstuk der onbewaakte over wegen. Zij wijst er op, dat de veiligheidswet den industrieeten allerlei verplichtingen op legt ter bescherming van de arbeiders in de fabrieken en da tnu door de onbewaakte overwegen een toestand is geschapen, die aan tal van personen reeds het leven kostte. De Kamer wenscht niet terug het dure stelsel van de oude afsluitboomen, maar vraagt ot in hel belang van de veiligheid van het verkeer geen andere maatregelen kunnen worden genomen, hetzij door sterke alarm klokken of andere krachtige signalen, of sen automatische sluiting der afsluitboomen. Kattententoonstelling. 1 n aansluiting nisius,onderafdeeling van de St. Jozefsge- zellenvereeniging. Als inleiding werd door den secretaris van het hoofdbestuur, den heer C. van Oer- le een causerie gehouden over „Belangstel ling," welke met aandacht gevolgd werd. Het huishoudelijk reglement werd vastge steld. Internationale tentoonstelling van pluim veegedierte. De Nederlandsche Hoender club heeft in haar te Leiden gehouden jaar- lijksche vergadering besloten, ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan den 19den Gebruari 1925 in samenwerking met Avicul- tura te 's-Gravenhage een internationale tentoonstelling van pluimgedierte te houden. Verder werd besloten, aan de regeering te verzoeken, medewerking te verleenen voor het inzenden van Hollandsche hoenders cp de in Barcelona te houden internationale tentoonstelling van pluimgedierte. De standaard van Hollandsche hoenders werd met vier soorten uitgebreid, n.l. Barne velders, Welseners, Padua's en Lakenvel- ders. De Pluimveetentoonstelling. De Pluim veetentoonstelling is gedurende de tentoon- stellingsdagen door niet minder dan ruim 4000 betalende personen bezocht, ook de Kattententoonstelling trok zeer de aan dacht. De bekroningen waren als volgt: Kortharige Witte. Openklasse; le pr. en eerepr. Benjamin, eig. H, A. Boekwijt. Kortharige Zwarte. Nieuwelingsklasse: le en eerepr. „Hans", eig. Mej. D. v. Dongen. Neutrale klasse; 1e en eerepr. „Moor van Amicitia", eig. D. Mulder. Open klasse: le en eerepr. „Black", eig. J. v. d. Meer. Kortharige Roode of Oranje. Open klasse: lste en eerepr. „Davida", eig. mevr. De Wilde le pr. „Pie", eig. mr. D. W. Molhuij- sen. Nieuwelingsklasse; le pr. en eerepr. „Da vida", eig. mevr. de Wilde, Neutrale klasse; le en eerepr. „Piet eig. L, Zuiderveld. Kortharige Driekleurige. Nieuwelingsklas se: le en eerepr. „Mie", eig. J. v. d. Kaay. Jeugdklasse: le pr. en eerepr. „Mimi", eig. .1. Moons. Kortharige Muiskleurige en Blauwe. Open klasse: le en eerepr. „Bonnie Scotland", eig. mevr. M, Lopez Bryce. Nieuwelingsklasse: lste en eerepr. „High- land Laddie", eig. mevr, M. Lopez Bryce. Jeugdklasse: le en eerepr. „Retano", eig. Joh. Essers. Kortharige Cypersche. Open klasse: le en eerepr. „Piet", eig. H. A. Boekwijt. Kortharige bonte. Neutrale klasse: le en eerepr. „Miemons", eig. mevr. Ph, v. d. Heijden, Personalia. Tot volontair ter Secreta rie dezer gemeente is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer L. Droogh te Leimuiden. Treurig ongeval. Zaterdagnamiddag om streeks 3 uur reed de vracht-auto, toebe- hoorende aan P. Barnhoorn, alhier, geladen met drijfsteenen, den Nicolaas Barnhoorn- weg in, toen een 3-tal kinderen den winkel van van Rhijn uitkwamen, met het noodlot tig gevolg, dat een der kinderen op het spatbord terecht kwam en het andere kind, het dochtertje van J. Warmenhoven, oud 6 jaren, onder den wagen kwam en voor dood werd opgenomen. Gasvoorziening. Zeer waarschijnlijk zal nog deze maand gas betrokken kunnen worden. De treinenloop. Op een verzoek vim 't Gemeentebestuur gedaan aan de Directie der Ned. Spoorwegen om de locaaltrein, welke 's avonds 8.47 uur uit Den Haag ver trekt en 9.23 uur te Voorhout arriveert, op een later uur te doen rijden, is van ge noemde Directie bericht ingekomen, dat, behoudens goedkeuring der Regeering, voor melde trein, met ingang van 1 Juni 1924, 9,36 uur uit Den Haag zal vertrekken en 10.05 uur te Voorhout zal arriveeren. Autobus. De firma Beider en Ouds- hoom te Sassenheim, hebben een autobus dienst geopend, van Hoofddorp naar Noord- wijk aan Zee, via N.-VennepKaagSas senheimVoorhout. Van Sassenheim naar Voorhout wordt gebruik gemaakt van Tey- lingerlaan en Loosterweg en omgekeerd. De Hanze. De afdeling van de Hanze alhier houdt a.s. Woensdagavond een leden vergadering in café v. d. Berg. Dit zal te vens een propaganda-avond zijn. Een lid van het hoofdbestuur zal op deze vergadering tegenwoordig zijn om te spreken over het nut van organisatie. R, K. Tooneel, De tooneelvereeniging „Oefening baart Kunst, onderafdeeling van den Ned. R .K. Volksbond, gaat a.s. Dins dag naar Sassenheim om daar een uitvoe ring te geven voor de afd, van den R. K. Volksbond aldaar, in het nieuwe gebouw der K. S. A. Opgevoerd zal worden: „Het spel van den sleutel in 4 bedrijven, door Jacques Schmidt; en de „verdraaide sectie^ benevens eenige voordrachten. Het belooft een mooie en gezellige avond te wonden, gezien het succes dat de vereeniging hier heeft behaald, Liefhebberij. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Wijk aan Zee hebben zich 35sollicitanten aangemeld. 4. Schelvis, f Dezer dagen is alhier over leden de badman A. Schelvis Wz. Elke bad gast, die hier 's zomers is geweest, kent Arie, öie gewoonlijk zich bij de badkoetsen op hield. Gedurende 44 jaren heeft hij dat werk je gedaan en het dunkt ons, dat vroegere Badgasten dezen zomer vreemd zullen op- woordigd is, doch, dat ook tal van andere Kringen en Standen gezamenlijk hune schou ders onder deze breed opgezette Onderne ming hebben geplaatst. En zoo zal men in de a.s. Meimaand in on ze Stad iets te aanschouwen krijgen, aan welks voorbereidingen en organisatie niet slechts enkele personen of enkele groepen, doch de geheele stad heeft medegewerkt. Wij laten hier de onderscheidene Commis- es en derzelver saamstelling volgen Commissie concerten. W. Alphenaar, Muziekhandel, Kruisweg 49; Ed. A. v. Bilderbeek, Onderwijzer, Pieter Kiesstraat 29 rd. G. J. C. Koot, Pia- nohandel, Zijlweg 85 Joh. G. Marin, Dans- leeraar, Schagchelsctraat 31 J. F. van der Vaart, Boekhouder, Ged. Oude Gracht 73 J. Wiegant, (firma Gebr. Wiegant), Piano- handel, Zijlstraat 63 W. J- van Wouw, Pia nomagazijn, Kruisstraat 41. Commissie Controle en Orde. J. H. H. Beekman, (firma H. Beekman), Kleedingmagazijn, Koningstraat 48/54 J. R. Beukhof, (firma Joh. Fortgens Czn.), Klok ken, horloges, enz., Koningstraat 12/9 L. Cornelissen, (firma Gebr. Vermeulen). Heerenmodeartikeleii, Groote Houtstraat 1 C. J. Henning, Banketbakkerij, Kruisweg 39 O. H. van Maanen, (N. V. Hoeden- en Hee renmodeartikelen A. Prinsen) Gr. Houtstraat 80 J. Maas Jr., (firma Joh. Maas), sigaren, Groote Markt 14 F. G. J- du Maine, Ban ketbakkerij, Kruisstraat 37 F. J. Manné, Damesconfectie, Barteljorisstraat 25 J. P. A. Nelissen, Aannemer, Spaarne 2 G. M. Oord, Gramophones en Muziek, Groote Houtstraat 108 J. H. van Paradijs, Fotohuis, Zijlstraat 66 P. S. Schous, (firma G. Schous), Ijzer handel, Ged. Oude Gracht 30 P. H. J. van der Stijlen, (firma Jan W. Lippits,) Hoeden en petten, Groote Houtstraat 25/27 H. N. Verdel,makelaar, Verspronckweg 5 A. Weill, Pelterijen, Barteljorisstraat 26/28 W. Wil- lemsen, Boekhandel, Kruisweg 17. Commissie Finantien. Joh. H. D. van Hemsbergen, Penningmees ter van „Boaz", Anegang 27 H. Franken Jr. idem van de Haarlemsche Handelsvereeni- ging Groote Houtstraat 2/4 idem van de R. K. Middenstandsvereeniging, (naam nader op te geven met het oog op de erkiezing a.s. Dinsdag) J. A. B. Fibbe, Accountant, Schotersingel 107 A. Funke, (firma Winsbrun Liffmann) Passementeri- ën en zijden stoffen, Anegang l-3-3a-6 Worst, Banketbakkarij, Zijlstraat 6. Commissie Huisvlijttentoonstelling. E. H. Brokmeier, Lid Kamer van Kooph. en Fabrieken, Voorzitter Middenst3ndsver. ZandvoortM. de Braai, Lid van den Ge meenteraad, Maarten van Heemskerkstraat 17 F. Keesen, Lid van den Gemeenteraad Graaf Willemstraat 36 M. L. A. Klein, Lid van den Gemeenteraad, Voorzorgstraat 36Mevrouw H. van Looy-Ranshuyzen, Lid van den Gemeenteraad, Lange Veer- straat 1 G. A. Luitingh, Calligraaf, Oude Groenmarkt 23 Mevrouw A. J. Nolles van Dorp, Custumière, Nieuwe Gracht 40 L. A. F. Peddemors, Atelier voor Kunstmetaal werk, leeraar a. d. School voor Kunstnijver heid, Kruisweg 66 B. A. C. Rohde, (firma Peek Cloppenburg), Heerenkleeding, Groote Houtstraat 38 Joh. M. Schmidt, Optiek, Barteljorisstraat 21 Mejuffrouw Aletta Smitt Onderwijzeres, Raamvest 19 A. Smit Jr., (firma Ant. Smit Jr. Co.) in Huisvlijtbenoodigdheden, Nassaulaan '16 Mevrouw P. J. Willekens Mac Donald, Lid van den Gemeenteraad, Jansstraat 65. Commissie van ontvangst. F. J. Brinkmann, (N.V Mij. tot Expl. van Hotels en Restaurants v h Gebr. Brink mann) Restaurant, Groote Markt 9-11-13; M. A. Jacobson, Lithografie en Steendruk kerij, Jansweg 47 Joh. Nederkoorn, (N.V. Joh. Nederkoorn Zn.) Woninginrichting, Ged. Oude Gracht 56, Gr. Heiligland 52-58; A. J. M. van Os, (firma A. J. van der Pigge), Drogisterij, Gierstraat 3. Commissie Reclame. P. de Grauw, Directeur Drukkerij v/h Fa. P. L M. Ketting, Spaarne 3 P- H. Kluft, Rijwielhandel, Schoterweg 55 Joh. P. Koppen, Mede-uitgever van het Adres boek voor Haarlem, Langendijkstraat 18; P. van Looy, Teekenaar, Zijlvest 39; Th. Wanders, Parapluies, Zijlstraat 57 Max. Weber, (firma J. J. Weber Zn., Optiek Koningstraat 10 R. van der Werf, Foto grafieartikelen, Groote Houtstraat 102F. E. Wettig, Directeur of the Berlitz School, Groote Houtstraat 14. Commissie Tentoonstellingsverloting. G. M. Beelen, Sigarenfabriek, Groote Houtstraat 12 J. F. Boer, Lederwaren en Zadelwèrken, Groote Houtstraat 156 D. J. van Ellinckhuyzen, Goud- en Zilverwerken, Anegang 36 H. T. Fibbe, Makelaar, Saen- redamstraat 122 C. Hegge, Maison Art et Modes, Wilhelminastraat 59 A. J. A. van 't Hof Jr., Antiquair en Makelaar, Groote Markt 23 H. J. A. van Hooydonk, Four nituren, Garens en Band, Warmoesstraat 14 G. H. Hospes, Manufacturen, Groote Markt 19 A. L. de Jong, (firma Wed. J, de Jong), Huishoudelijke-, Verlichtings- Luxe- en Verwarmingsartikelen, Groote Houtstraat 76-82-84-91 L. Schetzer, Bios- copetheater, Groote Markt 15. Commissie Algemeene Winkelweek. F. A. Beelen, Fruit en Comestibles, Kruis straat 15 J. J. Brinkman, Witgoederen en Kinder kleeding, Anegang 19 en 25 J- van der Burg, Lid Kamer van Koophandel en Fabrieken, in Kruidenierswaren, Witte Hee renstraat 33 O. Th, Dantuma, Kantoor boekhandel, Drukkerij, Schrijfmachines, Zijl straat 90H. Daudey, Bloemenhandel, Groote Houtstraat 112 F. Duyn. Meubelen en Manufacturen, Jansstraat 16 J. H. Holt, Manufacturen en Modeartikelen, Anegang 33-37 J. F. G. Huizing, Schoenenmagazijn, Groote Houtstraat 44 Joh. P. P. Kloppers, Sigarenhandel, Groote Houtstraat 140 Jac. F. Lamp, Heerenmodeartikelen, Bar teljorisstraat 24 F. Langelaar, (firma A. Hillen) Sigarenhandel, Barteljorisstraat 7; Joh. J. Machielse, (firma P. L. Engelenberg) le Ned. Fabriek van Kunstbloemen, Bartel jorisstraat 23 J. Mazurel. (firma A. Kreym- borg Co.) Heeren- en Kir.derkleeding, Groote Markt 911 J. G. Th. Oeverhaus, (firma H. Westerkamp) Spec Passemente- riën en Blouses, Groote Houtstraat 41 J. van der Pigge (firma W. C. van der Pigge) Sigarenhandel, Groote Houtstraat 68 N. C. Wefers Betrink, (Heer.k's Ijzerhandel) Groote Houtstraat 99 Th. H. Weill, Speci aal Dameskleermaker, Barteljorisstraat 26- 28 F, Wildeboer, (firma C. van Dijk), Banketbakkerij, Jansweg 18. Weldra zal door de Hoofdcommissie een Gecombineerde vergadering worden uitge schreven, waarin allen de hierboven genoem de Commissieleden zullen worden geïnstal leerd er, waarin alle Commissies zelfstandig haar Voorzitter, Secretaris er, Penningmees ter zullen verkiezen. In den vervolge hebben alle Vergaderingen plaats in de z.g. Bestuurskamer van het Gem. Concertgebouw. De vorming der Jury's zal nader plaats hebben door de Hoofdcommissies,na gepleegd overleg met de daarvoor in aanmerking ko mende Commissies van Uitvoering. Hedenmiddag vergaderde de Hoofdcom missie ter vaststelling der Standsruimten, be paling van den prijs per M en ter vaststel ling van den entreeprijs der Tentoonstelling. Daarna zullen de Circulaires voor de Ex posities met Contracten worden verzonden. De belangstelling hiervoor neemt met den dag toe en reeds nu zijn zooveel aanvragen in gekomen, dat nu reeds mag worden gezegd, dat het welslagen zoo goed als zeker is ge waarborgd. Dezer dagen worden door de Hoofdcom missie met hare talrijke Commissies van Uit voering de Uitnoodigingen voor het Eere- Comité verzonden. Zaterdagmiddag had op Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Jhr. H. Teixeira de Mattos, de bewoner van den Huize Teylin- gerbosch te Vogelenzang. In het sterfhuis was een lijkdienst gehou den door Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, predikant te Haarlem. Op de begraafplaats Westerveld was zeer veel belangstelling. Uit den omtrek merkten wij op Jhr Mr. D. E. van Lennep te Heem stede lid van Ged Staten van N. Holland Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen, oud-burgemeester van Haarlem en oud-lid van Ged. Staten, Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, directeur der Haarlemsche Bankvereeniging, de heer Jolles te Haarlem, directeur der Ned.Amerikaansche Hypotheek bank, Je heer Herbert Cremer te Haarlem, directeur der Deli-Maatschappij, de heer G. C. D. v. d. Vliet, de heer P. Smidt van Gelder te Heemstede, de heer H. F. Waller, de heer J. Dolleman, "E. Baron van Tuyll van Serooskerkcn, Bloemendaal, Jhr. A. v. d. Poll, Baron van Oldeneel, Jhr. van Schuylen burg te Bennebroek, de heer Luden te Bloe mendaal, lid der firma Hope en Co. Voorts uit financiëele kringen Mr. P. Hof stede de Groot directeur der Amsterdam- sche Bank, de heer Godtschalk van de Banqu- de Paris et Pays Bas, de heer A. C. Mees, die recteur der Intern, crediet-en Handelsver- eeniging, de heer Cool van de Associatie .kassa, de heer Ad. Boissevain van het Ad ministratie-kantoor Gebr. Boissevain en Gebr. Teixeira de Mattos, Dr. Mendes de Leon, directeur der Boerhaave-kliniek te Am sterdam enz. Aan de groeve heeft de heer Kraayenbroek gesproken namens het Bankiershuis Gebr. Teixeira de Mattos, en waarvan de overledene oudste beheerende vennoot was. Spr. wees op het tragische van dit sterfgeval, hoe de overledene gevallen was gelijk een eikeboom bij hooge wind De dagen van 29 en 30 Januari zullen voor de familie en alle bekenden een onuitwisch- bare herinnering achterlaten zij toch waren ingeluid als feestdagen en eindigden in rouw. Spr. herdacht dankbaar hoe hij 30 jaar lang met den overledene mocht samenwer ken. Deze had de zaak door de moeilijke jaren heengeholpen. Hij was een persoon lijkheid en drukte die als een stempel op zijn huis en de zaak. De oudste zoon dankte voor belangstelling. (Zitting,van heden.) Van vechters bazen en van nette jongens. Op den avond van den eersten dag des jaars schepte Benjamin Franciscus M., een 20-jarig eléctricieu le Wonnerveer met zijn 21-jarigen vriend, Nicolaas van H.. bij name een los werkman van beroep, een luchtje langs de koele boorden van de Zaan. Hun vurige jongelingsaard deed hen voort gaan in gezwinden pas en zoo geviel het, dat zij een troepje jongelui passeerden, die in dezelfde richting wandelden, en die onder elkaar spraken over „anderhalven cent", zijnde dit kennelijk een ondeugende spotternije op de onderlinge verhouding van Benjamin's en Nicolaas' respectieve posturen. Op den terugweg veroorloofden deze jeug dige spotters zich nog meerdere dergelijke jokkernijen, maar Benjamin noch Nicolaas stoorden zich aan zulke ongepaste scherts, slechts gaf deze onimoetink hun aanleiding tot ernstige beschouwingen over de verdorven heid der tegenwoordige jeugd in het algemeen (zooals Nicolaas voorgeeft) en van de spot ters in het bijzonder (zooals Benjamin er kent) „die nu al met kinderen uilgaan". Een paar van de spotters, Arie Adrianus S. en Gerrit L. vonden deze critiek, die zij in 't voorbijgaan opvingen, va'n le persoon lijken aard om niet hun zedemeesters na le loopen en eenige opstoppers toe te dienen, „hetgeen dezen pijn deed," zooals do be- schuldigingsacte zegt. „Maar," verzekert Nicolaas, ..wij gingen heen, wij wenschfen niet te vechten, want wij staan niet bekend als vechtersbazen, maal ais nette jongens".. De beide niet verschenen beklaagden wor den door den Politierechter bij verstek tot 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis ver oordeeld. Dief en diefjesmaat. B. H. V., die nu en dan met z'n koop waar den boer op gaat, miste toen ie op zekeren dag in de Haarlemmermeer geweest was, den vqlgenden morgen een paar stuk ken stof, een van 20 el en een van vijf, ter waarde van 20. Het blijkt, dat deze stukken waren weg genomen door Josephina S., die ze aan Johanna v. d. L. cadeau gedaan bad. Wegens dezen diefstal en heling eischte •Je Officier bij verstek tegen de niet ver schenen beklaagden elk een maand gevan genisstraf, waar de rechter in zijn vonnis iO dagen van maakt. Eendenpulletjes De 40-jarig veehouder Elbert B., te Mon nikendam heeft een stuk land in huur bij het erf van Hendrik H.'s patroon te Broek in Waterland Daar hield ie eenden op. En hij merk!. Ja: nergens die eenden eenig gevaar liepen, ai kon hij er geen voortdurend toe- zich; op- houden, behalve aan den kant van H.'s erf', waar alleen de moeders, maar niet ie jonger, terugkwamen Mei der. veldwachter ging hij toen een on derzoek instelten en vond in H.'s hok twaalf van zijn pullen, die hij herkennen kon aan ne gemerkte iinkerpooten, en vlerken. Beki. heeft de eenden teruggegeven. DE MISHANDELING VAN VELDWACHTER KUENEN Een staartje. Om den jongen S., die de vorige week wegens leze mishandeling terecht stond te helpen, rad de 28-jarige bakker G. il, .1. K., te Voleniam Ier. moker, waarmede dit ge ruchtmakende teil gepleegd was, en dien hij langs den weg gevonden had. in zijn bakkerij verborgen. ..Misschien verlicht dat dien jongen zijn straf nog >vat," had ie in z'n goedhartigheid gedacht. Ook teen de politie en zeifs den burge meester, die daarvan lucht gekregen hadden, den moker kwamen opvorderen, had ie ge daan. als wist ie van niets. Nadat de politie een dag vergeefs gezochl had. kwam ie echter iot inkeer en had den moker vrijwillig overgegeven. Hel is om dit laatste, dat de Officier we gens beklaagde's houding, die de justitieele nasporing in dit misdrijf bemoeilijkte, slechts f 13 of 5 dagen cischt. Bekl.'s verdediger, mr. Rietma, bepleit op juridische gronden vrijspraak, subs, clemen tie. De Réchter bevestigt in zijn vonnis den eisch van den OfficieT. N'og steeds is de verwikkeling in het autobusbedrijf niet opgelost. Hoewel reeds een algemeene dienstregeling in handen van het gemeentebestuur is gesteld, is, naar men ons mededeelde, hieromtrent nog geen nadere beslissing gekomen. Een onderzoek wordt nog ingesteld. Bij sommige ondernemers heeft zich nu een beslissing® zoolang uitblijft en volgens hen een afwijzing zal moeten beteekenen, een plan gevormd, in het centrum der stad een garage te huren, welke als standplaats kan gelden en waaraan tevens een wacht kamer voor de passagiers kan Worden ver bonden. Aangaande de dubbele keuring, die.voor de bussen plaats heeft, n.l. te Velsen en te Haarlem, deelde men ons mede. dat het gemeentebestuur van Velsen bereid schijnt te zijn, de keuring in die gemeente te laten vervallen. Geboren: 29 Jan. z. van R. van Esde Lang. 30 Jan. d. van S. P. de Jong Traksel. .31 Jan. z. v. D. J. M. v. Haaren —.Schouten. d. v. L. v. d. PlaatBooy. z. van J G. Sleusel—Hollander. d. van G. GosenHielkamp. 1 Kebr. d. van D Hoenderdos—v. Ophern. d. van C. M. BeukUers-Abeelen. 2 Febr. d. van J. I. Das—Boelen. z. van J. M. Venveijv. Deijzen. d. van S. Kuikv. Brussel. z. van W. Forlgensv. d. Werff. d. van A. M. E. Hoonliout—v. d. Reep. 3 Febr. 2 zs. van C. v. BoekeiSfijnmam. Overleden: 1 Febr. H. J., 14 d., z. van B. Demnnerï, Kamperlaam W. M ooie naarsJansen. 52 j., Pr. Bolwerk. 2 Febr. M. E-, 4 d„ d. van M. J. Moens, Kamperlaan, P. v. d. WieleVisser, 3-4 j., Kamperlaan. S. P. Steenstra, 41 j.. Rip- perdastraat. J. v. J. Vlist, 62 j.. Scher mer-straat. 3 Febr. C. C. SmoutWijn malen, 72 j., Wou worm anstiaat. J. H. OostindieJiingma, 51 j„ Jansstraat. 4 Febr. E., 3 m., z 'an B. v. Frank, K. Zijl straat. Aan het' perceel Julianastraat, hoek Hout plein is een kastje aangebracht, waarin de aankomst- en vertrekuren der autobussen ten bate der passagiers te lezen zijn. Wat de nieuwe standplaats zelve betreft schijnt deze al geheel bij het publiek ingeburgerd te we zen en als men de drukte in de Juliana straat gadeslaat, is het of het altijd zoo ge weest is. DE NIEUWE PONT* TE VELSEN. Zoo is dan eindelijk gisteren de nieuwe stoompont, de Wijkeroog, in de vaart ge komen. Te 9 uur, faarop haar dienst aan vangt, glonk de stoomfluit en de nieuwe pont maakte haar eersten tocht naar de Noordzijde, zonder veel vertoon, alleen eenige tchnisch ambtenaren van den Water staat waren aanwezig. Er was van de zijde van het publiek wel belangstelling voor de nieuwe pont en velen gingen er mee over. Vooral de schooljeugd had er belangstelling voor en vele kinderen wilden steeds mee heen en terug, totdat de schipper er genoeg van had en het verbood. De Wijkeroog vaart af als de andere pont van de overzijde vertrekt, evenals dit in Amsterdam geschiedt. Wij willen hier nog op iets wijzen, dat in de practijk tot moeilijkheden aanleiding kan geven, vooral bij groote drukte. Ook voor deze kleine pont zijn voor de aanleg steiger afsluitboomen, echter zonder de ijzeren hekken als bij de groote ponten. Deze afsluitboomen vallen bij het neerlaten vanzelf in een slot. Maar bij het ophalen moet de beambte eerst met een sleutel den bcom losmaken en dan naar de andere zijde loopen om deze op te halen. Waar de men- schen steeds den boomophaler dadelijk vol gen, als de pont aanlegt, krijgt de man dus alle menschen achter zich staan en dit heen j en weer loopen voor hem van den eenen naar den anderen kant, zal bij groote drukte niet gemakelijk gaan. Emigratie naar Canada. Naar aanlei ding van een adres van J. J, Pirovano e.a. om gelden beschikbaar te stellen voor emi gratie naar Canada, stellen B. en W. voor geen gelden voor genoemd doel te votee- ren, De kosten zijn voor het overbrengen van een gezin, beslaande uit man, vrouw en twee kinderen beneden 10 jaar 1050, daar- Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Achteruit.' Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 5 Februari. Hoogste Barometerstand 772.1 m.M. la St. Mathieu. Laagste Barometerstand 733.7 m.M. U Saerna. Verwachting van den avond van 5 tot dez avond van 6 Februari: Matige tot krachtigen, later afnemendr westelijke tot noordwestelijken wind, be trokken of zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, aanvankelijk regenbuien, later kou der. MEDEGEDEELD DOOR I De Beurs opende heden willig. 5% Nederland 1919 6 Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotierd. Lloyd Holl. Lloyd Paketvaart Oude Boot Hotl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Gert- Handel Mij. Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Acfions id.' Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi Sllau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda •Wabash bij komen 180 voor premiën van levens verzekeringen, welke de gemeente eerst voor haar rekening moet nemen. Deze le vensverzekering dient om waarborg te geven voor het terugbetalen in 10 jaar. door de emigranten van de door de gemeente voor geschoten gelden. De bemiddelingskosten zijn 10.50. C'I steld dat de gemeente op deze wijze tien gezinnen gelegenheid wilde geven naar Canada te gaan. dan zou daarmee al meer den f 10.000 heengaan, B. en W. vinden den ook de kosten te hoog voor de resul taten, terwijl zij het ongewenscht vinden de gezinnen uit elkaar te halen door eerst den man gelegenheid te geven alleen te gaan. Indien de geëmigreerden later nalatig b ijver, terug te betalen is natuurlijk al het geld weg. De allerbeste arbeiders kunnen aileen plaats in Canada vinden, wat ook een bezwaar genoemd mag worden. Gevonden voorwerpen. Een jonge Hol landsche herdershond, een bontje, een dob berman-pincher met lederen halsband. Personalia. De technische beambte van. den Rijkswaterstaat J. N. F. van Dijke is van Hoek van Holand naar hier verplaatst. Scheepvaart. In <te maand Januari zijn alhier uit zee aangekomen 240 stoom- en 5 zeilschepen en vertrokken van hier naar zee 269 stoom- en 7 zeilschepen. A'an de aangekomen sloom «hepen waren er 6 voor IJmuiden en 5 voor Velsen be stemd. Brandje. In een buis in do Hoekstee^ ont stond een binnenbrandje, dat door de be woners Lm worden gebtusehi. Vischopbrengst. De in de maand Januari in de Rijksvischhallen alliipr- verkochte viscli heeft ft. 148.330 opgebracht, tegeq ƒ1.199.791 in Januari 1923. Schaakwedstrijd. De uitslag der 6e ronde van den Schaakwedstrijd alhier is als volgt: Groep I: H. SantS. Baarrhi 1—0: Schot tenH. Sant. Vi14. C. E. PostG. Sant 0—1; C. WoudenbearsC. J. Post 10. In den stand in deze groep kwamen wei nig veranderingen voor. G. Sant en Wouden berg blijven de beide eerste plaatsen bezet ten. terwijl C. E P.ost en Baarda lot nog toe geen winstpunt behaalden. Groep II: van DijkJ. A. Stals 10; J. A. SfcalsDemmerie 10. In deze groep ontloopen de spelers rich zeer weinig in sterkte en wordt de strijd om de eerste plaats zeer interessant. Groep III: Bruggemans—C C Post Sr. 1— 0: NuyensP. v. d. Bos lA—Vt. Hier versloeg Bruggemans zijn zwaarsten concurrent en moest v. d. Bos een halve punt verliezen aan Nuyens, die hiermede zijn eerste resultaat bereikte en nos wel tegen een sterken tegenstander.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1