B.NNENLANDSCH NIEUWS, Begrooting van Onderwijs. De Zomertijd. Minister Colijn. Verkeer en Posterijen. Stukken die geweigerd zullen worden. UIT ONZE OOST. LEGER EN VLOOT. Opkeffing kleedingkamers. Vereenvoudiging administratie. KUNST EN KENNIS. SPORT EN SPEL. De Olympische spelen te Parijs. De opvoering van de Sportrevue. WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Berlijn. Lorentz en Saldou winnaars. TENNIS. WORSTELEN. BOKSEN. HANDEL EN NIJVERHEID. fc. RECHTSZAKEN. De diefstal bij de Ned. Bank te Kampen. Arrestatie van een moordenaar. Doodeliik motor-ongeluk. Een gevaarlijke rooverfeende onschadelijk gemaakt. Voor den trein geworpen. Een schat van 1% millioen aangehouden. Een zoekgeraakt schip. De valsche postwissels. ernstige brand. In de Memorie van Antwoord op het roorioopig Verslag der Tweede Kamer bc- reffende de begrooting van Onderwi)?, Xunsten en Wetenschappen, verklaart de minister niet minder dan de leden, die zich lierover ongerust toonden, er van doordron gen te ziin, dat de onderwijskosten een zeer iwaren druk leggen op het Staatsbudget en dat er ernstig naar dient te worden ge- strc.fd hierin zoo spoedig dit doenlijk is. vermindering aan te brengen. Daarbij dienen echter deze aldus de minister twee overwegingen het uitgangs punt te vormen. lo. Het Onderwijs mag daarbij niet in zijn vitale belangen getroffen worden, en 2o. die maatregelen mogen, voor zoovee! ïij het lager onderwijs betreffen, in geen enkel opzicht aan de pacificatie afbreuk doen. Jitgaande van deze twee gedachten stelt de minister zich voor in aansluiting aan het geen in de Memorie van Antwoord op loofdstuic I ten aanzien van de financieele plannen de Regeering is medegedeeld, en voortbouwend op de maatregelen, die in het vorige zittingsjaar tot stand kwamen, de volgende gedragslijn te volgen. UNIVERSITAIR ONDERWIJS. Ten aanzien van het Universitair Onder wijs is met inbegrip van de nadere bezui nigingen, thans bij Nota van Wijziging aan gebracht, op de uitgaven van materiaal sinds 1922 in totaal reeds een bedrag van meer dan 1 millioen bespaard. Met deze bezuinigingen zal worden voortgegaan. Het zelfde zal geschieden ten aanzien van de inkrimping van het getal leerstoelen. Omtrent het verder gaand denkbeeld van opheffing van een der rijksuniversiteiten of van een of meer faculteiten aan die univer siteiten, wenscht de Minister, alvorens een beslissing te nemen, het rapport af te wach ter. van de voor dit vraagstuk ingestelde Staatscommissie. HANDELSONDERWIJS. De wettelijke regeling van het Handels onderwijs is voorloopig uitgesteld. LAGER ONDERWIJS. Ten aanzien van het lager onderwijs zijn voorstellen aanhangig gemaakt om tijdelijk de bepalingen betreffende het zevende leer jaar luiten werking te stellen. Voorts be staat het voornemen in de eerste plaats ook de uitbreiding van het getal scholen voor lager onderlijs stop te zetten, voorts de Leerplichtadministratie te vereenvoudi gen en de daarmede gepaard gaande on kosten te beperken, de uitgaven voor het U. L. O. te verminderen, de herplaatsing van wachtgelders krachtiger te bevorderen, voor de laagste twee klassen der lagere scholen voortaan met hulponderwijzeressen te volstaan en tot inkrimping van het schooltoezicht te geraken. Omtent de salaris-kwestie meent de Mi nister een ernstig beroep te moeten doen up de tegenover elkander staande groepen om bij het beoordeelen van de boven uit- ;er. gezette bezuinigingsmaatregelen den ouden strijd niet weder te openen, doch 'iever de eensgezindheid, waarvan de eerste oladzijde van het Voorloopig Verslag ge vaagd, zij het met opoffering of althans ijdelijke terzijdestelling wederzijds van lie velingsbeelden. ook verder te bewaren. Hij vertrouwt daarbij, dat bij de verschal ende stroomingen in de Kamer het besef levendig zal zijn. dat men zich nu meer dan loit voor overdrijving behoort te hoeden en iat f^e! verwezenlijken van sommige idea- en tot financieel betere tijden moet worden verschoven. Een voorstel tot verbod bij de wet vein -ooken door de schoolgaande jeugd is van len Minister niet te wachten. Omtrent de schrijfwijze van de Nederland- «che taai is de minister vair oordeel, dat dit vraagstuk nog niet in een stadium is geko men, dat een beslissing van de Regeeriug, in vtlkta zin dan ook, vrij aigemeen b:/rcdi- ging zeu geven. Het Leidsche ziekenhuis, De plannen voor het nieuwe Leidsche £1 eken huiscomplex dateeren al van een veertiental jaren terug. De oorlog met zijn economische gevolgen bracht op allerlei gebied, ook op da; van den ziekenhuisbouw, radicaal gewijzigde op vattingen; men keerde uit zuinigheids- overwegingen wéér terog tot het goed- koopere systeem van den geconcentreerden bouw maar inmiddels stond het Leidsche complex in steen opgetrokken en was tot aan de inwendige afwerking en inrichting gevorderd. Volgens de nieuwere inzichten was het te ruim opgezet, maar in het sta dium, waarin de bouw reeds verkeerde, scheen daaraan weinig meer te veranderen. Toch werd een onderzoek ingesteld ter be antwoording van de vraag, o£ en in hoeverre nog bezuinigd zou kunnen worden, vooreerst ap bouw en inrichting zelf, maar vooral de 'atere. jaarlijks terugkeerende exploitatie- iossten. Het onderzoek heeft veel tijd gevorderd. Ten siotte is het gelukt, in nauwe samen werking met de medische faculteit het vol gend plan te ontwerpen. Volgens den oorspronkelijken opzet zou de-- niet alle onderdeden der medische faculteit in het complex een plaats vinden; de laboratoria voor physiologie. voor bac teriologie en hygiëne en voor pharmacolo gic, zouden elders blijven in de gebouwen, waarin zij thans reeds gevestigd zijn. Door comprimeering van ruimte, door terugbren ging van het beddenaantal van plm. 500 tot ISO is bereikt, dat ook deze instellingen in het complex zullen kunnen worden onder gebracht. Bovendien zulllen dan nog in --er- schillende gebouwen vertrekkenreeksen voorloopig niet ingericht behoeven te wor den. Een der gebouwen zal aan de Vereeni- gfng voor misvormden worden verhuurd, die hei tot Orthopaedisch Instituut zal inrich ten. Toch hebben de minister van Onderwijs en zijn ambtgenoot van Financiën gemeend, omtren: dit plan niet te mogen beslissen, al vorens de vraag onder de oogen te hebben gezien, of een verder uitstel van de voltooi ing voor nog eer. aantal jaren mogelijk mocht worden geacht. Na nauwgezet onderzoek zijn rij echter tot de conclusie gekomen, dat dit niet verantwoorfl zou zijn; in het bestaande ziekenhuis worden toestanden aangetroffen van zóó bedenkelijken aard, dat de spoedige afbouw en Ingebruikstelling van het nieuwe complex plicht is. Financieele overwegingen moeten daarvoor wijken. Zi: hebben daarom last gegeven tot ver dere voltooiing volgens het hierboven be doelde plan, waarbij een zoodanige werk wijze zal worden gevolgd, dat reeds na wel licht een tweetal jaren dc ingebruikneming van de vijf meest noodige gebouwen zal kunnen worden tegemoet gezien. HET BAKKERSBEDRIJF. De besturen van de gezellen-organisaties m het bakkersbedrijf ontvinger, van den Ne- derl. Bakkerspatroonsbond bericht, dat er geen eenstemmigheid tusschen de vertegen woordigers van de werkgevers-organisaties over de afsluit-ng van een landelijke arbci- dersregeüng is bereikt Onder deze omstandigheden heeft de AI- gemeene Bond van Aroeiders in het Bak kersbedrijf besloten zich te werMen tot de plaatselijke patroonsvereenigingen met het verzoek, thans de besprekingen te gaan hou den, die zijn gevraagd en die slechts ach terwege bleven .zoolang de mogelijkheid van overleg en overeenstemming aanwezig was. EEN RADIO-SOCIETEïT, Tc Amsterdam is opgericht de „Amster- damsche Radio-Societeit, die dc radic-be- langen van hare leden tracht te behartigen, en haar clublokaal heeft gevestigd in het ho tel Metropole, Rembrandtplein 22, Bij Kon. besluit is bepaald, dat in 1924 dc zomertijd zal aanvangen den 30sten Maart en zal .eindigen -den 5den October. SPOORWEGPERSONEEL. Naar wij vernemen, is op het te Utrecht gehouden huishoudelijk congres van den jR.-K. bond van spoor- en tramwegpersoneel I „St. Raphael" besloten de voorstellen der directie inzake de loonsverlaging te aan- i vaarden, mits het karakter van art, 36 R. d. V. onaangetast blijft en overeenstemming (verkregen wordt inzake de afronding der uurloonen en der periodieke verhoogingen OUD-MINISTER KOLKMAN. Naar de „Res.bode" meldt, is de toestand van rar. M. J. C, M. Kolkman, die reeds eenige maanden ziek was, zcodat hij zijn werk in Kamer en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet verrichten kon, den laatsten tijd geleidelijk aanzien, zoodat hij van de laatste H.H. Sacramenten is voor zien. Onmiddellijk gevaar is er niet, zoodat er nog hoop is op beterschap. Naar de Tel, verneemt, heeft de heer Co- lijn ontslag genomen als commissaris van de Nederlandsche Handel Mij., de Handelsver- eeniging Amsterdam, het Ned.-Indisch Landssyndicaat, de Nederl. Telegraaf Mij. Radio Holland, e.a., in verband met het feit, dat 's lands zaken hem te zeer in beslag nemen. Ingevolge een beslissing van den minister raad zullen stukken, gericht aan de depar tementen van algemeen bestuur, welke ten onrechte niet of ontoereikend door middel van postzegels zijn gefrankeerd, worden ge weigerd. In verband hiermee zullen zooda nige stukken niet worden verzonden, doch met de noodige toelichting aan de afzenders worden teruggegeven. Zijn deze onbekend, dan worden zij onder de onbestelbare 'stuk ken gerangschikt. N.R.Crt. DE BEZUINIGING IN ONZE OOST. Naar aanl iding van de besprekingen der voorloopige begrootingsvergadering, ten pa- leize van den landvoogd van Ned. O. Indië op 28 Jan. jl. gehouden, zullen de depar tementen als volgt bezuinigen Gouverne- mentsbedrijven 14 ton Oorlog 14 ton; B.O.W. 2 ton Onderwijs ey Eere-diensten 1 ton Financiën 2 ton; Justitie 1 ton Bin- nenlandsche Bestuur 3 ton Marine 1 ton. Hiermede zou naar Aneta meldt, een klop pende begrooting voor 1925 verkregen zijn. CORRUPTIE EN LANDVERRAAD. In 'de Indische pers is medegedeeld, dat, zoo de kapitein van het Indische leger de Vries, die er van verdacht wordt een Köpe- nickade te hebben bedreven bij een militaire kas te Weltevreden, niet mocht worden ver oordeeld, hij voor een eereraad zou moeten komen, omdat zou zijn gebleken, dat hij in relatie heeft gestaan met communistische voormannen. De Nieuwe Soer. Crt., zonder echter den naam van dien kapitein te noemen, knoopt daaraan de volgende beschouwingen vast. Een kapitein met eereteekenen, die in relatie staat met communistische elementen het is naar ons inzicht het toppunt van alle den laatsten tijd aan den dag gekomen euvelen, bedreven in gouvernementsdienst. Want het geldt hier niet een uit politieke overtuiging tot het communisme bekeerd man, maar iemand, die, in geldbegeerte, bedektelijk relaties zoekt, welke voor hem voordeelig zouden kunnen zijn. Deze kapitein was een speler. In het leger had hij een goede carrière gemaakt. Wat kon hij der maatschappij of het gouvernement te verwijten hebben? Dat hij telkens bij het écarté verloor Uit geldgebrek, om speelschulden te vol doen, moet hij een landsverrader zijn ge worden of op het punt hebben gestaan om het te worden. Dit geval lijkt ons erger dan dat van den ex-hoofdcommissaris van politie te Batavia, ook al was er niet zooveel geld mee gemoeid. Welk een zedelijke verwording moet er toch achter de alle buitenstaanders uitslui tende schermen van den gouvernements dienst wiens zaken steeds geheim behandeld werden, hebben geheerscht in de laatste jaren, dat zulke gevallen konden voorkomen! Moeten zij, die tot de uiterste daden gin gen, welke men vaneen slecht dienaar van den staat zou kunnen verwachten, niet den treu- rigen moed daartoe geput hebben uit de over weging, dat er om hen heen zóóveel slechts werd bedreven, hetwelk onontdekt bleef, zoodat zij het er wel op konden wagen GENERALE STAF. De generale staf telt thans een luitenant- generaal, een generaal-majoor, een kolon:! drie luitenant-kolonels, 12 majoors en 21 kapiteins, benevens 2 serve-kolonels, 1 re serve luit.-kolonel, 4 reserve majoors, 3 reserve kapiteins en 15 officieren voor spe ciale diensten. DE INTENDANCE. Het dienstvak der intendance telt 12 kolo nels, 3 luitenant-kolonels, 4 majoors en 14 kapiteins, aan reserve een luitenant-kolonel, majoor en kapitein, benevens 32 officieren van specialen dienst. KON. MARECHAUSSEE. Het wapen der Kon. marechaussee telt een kolonel, 4 luitenants-kolonel, 3 majoors, 7 kapiteins en 11 luitenants. Het korps "politietroepen telt een majoor, 5 kapiteins,en 20 luitenants. DE MILITAIRE ADMINISTRATIE. Het dienstvak der militaire administratie telt een kolonel, 2 luitenant-kolonels, 5 ma joors, 26 kapiteins, 41 le en 12 2e luitenant terwijl wegens overcompleet op non-activi teit zijn 11 kapiteins en 24 luitenants op wachtgeld, een majoor en twee kapiteins en in Indie gedetacheerd 9 luitenants. Aan reservepersoneel telt het dienstvak een mrjo>r, 9 kapiteins, 77 luitenants en 16 luitenants van specialen dienst. De kleedingkamers zullen, naar „Het Vad." meldt, worden opgeheven. De militaire klee- dingstukken, op die kamers voorhanden en in verantwoording bij de onderdeelen, zullen in de militaire magazijnen van kleeding en uitrusting worden ingeleverd. Met ingang van 1 April zullen de stamboe ken bij de l^orpsen van het leger worden op geheven; zi; zullen dan uitsluitend bij het Departement van Oorlog worden bijgehou den. Deze maatregel geeft voor de betrokken administrateurs aanmerkelijke vermindering van administratief werk. „Avp." PAUL J. DE JONGH Te Amsterdam is na een korte ongesteld heid overleden, de bekende architect Paul de Jongh. Hij bereikte den leeftijd van 55 jaar. VITAMINENVREES. Dr. Van Hamel Roos waarschuwt in het Maandbl. tegen de Vervalschingen tegen de overdrijving bij het groote publiek omtrent de vraag of zich voldoende vitaminen in het gebruikte voedsel bevinden. Tal van maag storingen kunnen het gevolg zijn van on juiste gevolgtrekkingen uit wetenschappe lijke onderzoekingen. De schrijver houdt zich overtuigd, dat deze geneeskundige specialiteiten zich voldoende op de hoogte zullen houden van den vooruitgang op het gebied der vitaminen-studie „Bij twijfel aangaande de juistheid zijner voeding schrijft dr Van Hamel Roos raadplege men zijn arts, en bedenke steeds, dat bij de gewone in Nederland gebruikelijke en dus niet eenzijdige wijze van voeding, de gezonde mensch door de zeer verschillende soorten van voedingsmiddelen, genoeg vitaminen in zich opneemt, om een normale voeding te waarborgen. En wat de zuigelingen betreft, geen beter reclame voor de heilzame moedermelk is denkbaar, dan juist de ontdekking der vita minen. Waar het kind door de gedeeltelijke of geheele afwezigheid dezer stoffen in ver hitte of gepasteuriseerde melk niet voldoende gedijen kan, moge de toediening van geringe hoeveelheden van andere vitamine-rijke voe dingsstoffen door de wetenschap aan te wij zen, noodzakelijk te achten zijn, doch dit mag o.i. nooit als een argument tegen het pasteu- riseeren in het algemeen gebruikt worden, waar tallooze ziektekiemen door deze be werking gedood worden en men het gebrek aan vitaminen door tal van andere voedings middelen zal kunnen verhelpen." GUIDO GEZELLE. In de Brusselsche „Standaard" is onlangs de vraag gesteld op welke wijze dit jaar de 25e verjaring van Guido Gezelle's dood zal worden herdacht. Alois Walgrave,'de be kende pastoor uit West-Vlaanderen, ant woordt nu in hetzelfde blad dat 1924 in ieder geval niet mag voorbijgaan zonder een hulde dag te Brugge, waar- Gezelle is begraven, een kerkdienst en een vergadering „om kerkhof blommen op Gezelle's graf te plukken als voorbode van 't gene wij moeten doen in 't jaar 1930 omtrent den len Mei." „Voor dat jaar, aldus pastoor Walgrave in zijn eigenaardige taal, hoeven wij ons voor te bereiden om niet te laat te komen. Wat kan men doen Eerst ende' vooral, het schoonste gedenkstuk voor Gezelle ware een welver zorgde, we! geschikte en wel toegelichte uit gave zijner werkerfi dicht en proza. Daar naast een 'volksboek, zoo goedkoop mogelijk, met een levensschets en een keur uit zijne geg dichten en geschriften. Dan een beeld te Brugge, waar Gezelle geboren is en gestor ven. Ik stel het mij voor op een der stille plaatsen van de stad, tusschen boomen en groen, een „zittend" beeld de gemoedelijke priester, wat boeken omtrent hem, een bie- korf daarnaast, een bloem in de hand die hij denkend bekijkt „Ik ben een blomme en zoo 't kan, naast en om 't voetstuk, gestalten van Vlaamsche menschen, uit allen leeftijd, die naar hem opzien en luisteren. Ware dat niet schoone Een grafhulde in 1924, een le vens- en eeuwigheidshulde in 1930, 'dat is Vlaanderen zijnen Dichter schuldig." Voor de Sportrevue, samengesteld „oor Jhr. Jan Feit en Jean Louis Pisuisse, welke ten bate van het N. O. C. op 23 Februari a.s. in den Koninklijken Schouwburg te 's Gra- venhage zal worden opgevoerd, heeft zich een eere-comité gevormcf, waarin Mr. J. A. N. Patijn, Burgemeester van 'sGravenhage, het Eere-Voorzitterschap heeft willen aanvaarden Het Comité van Uitvoering bestaat uit de Heeren F. W. C. H. Baron van. Tuyll van Serooskerken, (Voorzitter van het N.O.C.) Voorzitter Mevrouw Loudon-van Marken, Onder-Voorzitster Dr. W. W. van der Meulen, Wethouder van 's Gravenhage, Onder-Voorzitter. Leden Mej. G. Rueb, Jhr. Jan Feith, Jhr. W. Gevaerts van Nu land, W. Graaf van Limburg Stirum, Jean Louis Pisuisse, Cor Ruys, Willy Sluiter. Secretarissen G. van Rossem en W. A. M. Westerouën van Meeteren, terwijl voorts voor deze gelegenheid een Dames-Comité is opgericht. De zesdaagsche te Berlijn is gisteren ge ëindigd. Het Duitsche koppel Lorentz Saldow werd winnaar met een flinken voor sprong op de tegenstanders. De gedetailleerde uitslag luidt 1 SaldowLorentz 347 p. i 2 BauerKruphat 264 p. 3 TechmerStehlbrink 189 p. 4 KaiserTailor 157 p. 5 HahnTietz 133 p. 6 HanleyLawrence 128 p.. NOG EEN ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. In Maart a.s. wordt op de winterbaan aan de Kaiserdamm weer een Zesdaagsche ver reden, waaraan de Hollander v. Nek zal deel nemen. MAZAIRAC VERLIEST IN PARIJS. PARIJS, 3 Febr. Op de winterbaan lhier werd vandaag de wedstrijd gehouden om het „criterium voor amateurs". Hiertoe waren de meest bekende amateur-sprinters uit verschillende landen uitger.oodigd, doch slecht weinigen hadden de uitnoodiging geaccepteerd. Zoo hadden o.m, onze landge noot M. Peeters de Italiaan Del Grosso en de Franschman Cugnot moeten bedanken en schreven slechts in de oude kampioen van Frankrijk Faucheux, de wereldkampioen Michard en onze landgenoot Mazairac, no. 2 in het wereldkampioenschap. Het werd dus een match a trois. welke tot veler verrassing gewonnen werd door Faucheux, die in alle drie manches zegevierde. Michard werd tel kens tweede. Het rijden van onzen landge noot Mazairac maakte een minder goeden indruk dan in zijn vorige optreden te Parijs. Na de beslissing werd nog een extra wed strijd ingelascht tusschen Michard en Fau cheux, waarvan Michard winnaar werd. Een uursweds rijd met motorgangmaking werd gewonnen door Grassin, die 67.500 K.M. aflegde. Tweede was Linart op drie ronden 3. Seres (19 ronden) 4. Clarman 33 ronden. (Tel.) DE WEDSTRIJD SCHEVENINGEN— KOPENHAGEN. Eenigszins buiten verwachting is de Hol- landsche ploeg er in geslaagd een 32 over winning op de Denen te boeken, nadat het er oorsp onkelijk naar had uitgezien dat ook ditmaal de buitenlandsche ploeg met de over winning zou gaan strijken. De wisselbeker van Baron v. Tuyl is hier door in handen der Hollanders gekomen. DE WEDSTRIJD HOLLAND- FRANKRIJK. De uitslagen van de in Arnhem gehoude11 worstelwedstrijden zijn Bantamgewicht Appruzzëse (Frankrijk) wint van Snijdorst (Holland) met zeven te gen drie p. Vedergewicht Roels (Holland) wint van Rottenfluc (Frankrijk) met" zeven tegen drie punten. Lichtgewicht Guinard (Frankrijk) wint van Peters (Holland) met zeven tegen drie punten. De wedstrijden worden voorge zet. v. d. VeerCook. De bokswedstrijd tusschen den zwaar" gewicht kampioen Piet van der Veer en George Cook is na een hevigen strijd onbe slist geëindigd. Het was een match van 20 ronden, elk van drie minuten. Het publiek scheen voor het meerendeel ontevreden, dat de overwinning niet aar» den Australiër werd toegekend, en demonstreerde dit door luid protest. Cook was veel vlugger dan Van der Veer en trof vaker doel, maar de stooten van den Hollander kwamen harder aan. Beiden bleken echter de harde slagen te kunnen verdragen en van het begin tot het einde scheen er weinig kans op een beslissend resultaat. Er was zeer veel publiek. Nijverheids ten toonstelling van Neder landsche industrie uitgaande van de vereeniging „Nederlandse!» Fabrikaat". Zooals bekend zal van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s. in de zalen vaii het Kurhaus te Scheveningen een Nijverheidstentoonstel- ling van Nederlandsche industrie worden gc-houden, uitgaande van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Niettegenstaande het nog verscheidene maanden duurt voordat de tentoonstelling zal worden geopend, blijkt nu reeds groote belangstelling voor deze daad van het Be stuur der Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" te bestaan. In het bijzonder is het de bedoeling het Nederlandsch publiek te laten zien, zooveel zulks doenlijk is, wat er moet worden ver richt, voordat een artikel in handen van den kooper komt. Juist daardoor zal meer nog dan door een gewone tentoonstelling de belrng- stelling voor de voortbrengselen der Neder landsche Nijverheid worden opgewekt. Men gaat zich er rekenschap van geven wat het beteekent een artikel te vervaardigen en als gevolg grooter waardeering voor de voort brengselen van eigen land. Al is het in verschillende gevallen niet mogelijk de vervaardiging van een artikel in al zijn onderdeelen te vertoonen, toch is de beschouwing van de vervaardiging van een onderdeel reeds voor het beoogde doel van zooveel belang. En blijkt reeds nu de belangstelling voor deelname groot te zijn, ongetwijfeld zal het bezoek aan deze tentoonstelling zeer gunstig worden beïnvloed door het feit dat Scheve ningen zich steeds in dien tijd (o a, de Pink sterdagen) in een druk bezoek mag verheu gen, terwijl reeds nu bekend is, dat tijdens de tentoonstelling het Kurhaus een gezelschap van 400 Amerikanen zal herbergen. EEN DURE BROCHE. Iémand uit den Haag had bij een juwelier in Nijmegen een broche met edelgesteenten gekocht voor den prijs van ruim 4700. Na eenige maanden in het bezit van den kooper te zijn geweest was de gouden speld er van gebroken en de kooper zond nu de broche aan den juwelier terug om de speld te herstellen. Bij dat herstellen is echter de voornaamste steen (een smaragd), be schadigd. De kooper stelde daarvóór den juwelier aansprakelijk en zeide dat het onge luk is te wijten aan het feit dat de speld in het vuur is hersteld en de voorzichtigheid had geëischt voor de herstelling den "kost baren steen uit de broche te nemen-. De koo per zeide daarom tegen den juwelier „Ik wil de broche niet terug hebben, u kunt haar wel behouden en geeft u mij dan mijn 4700 maar terug, voor welk bedrag ik het sieraad bij u gekocht.heb." De juwelier ontkende, toen deze zaak voor den rechter kwam, dat hij voor het ongeluk aansprakelijk zou zijn, hij slechts tot schade vergoeding gehouden was, maar toch zeker niet ver; u hl was om de vroeger bij hem gekochte speld voor de volle verkoopswaarde terug te nemen, daar de broche door het ongeluk wel minder waarde heeft gekregen doch deze waardevermindering met een be drag van f 500 ruimschoots zou zijn betaald. De rechtbank en het gerechtshof te Arn hem hebben in deze zaak beslist dat de juwe lier wel voor het ongeluk aansprakelijk was en dat hij aan den eischer de koopsom van f 4700 had terug te geven en de broche dan kon behouden, daar hij als juwelier, het best in de gelegenheid was voor de broche de hoogste waarde te krijgen, cn hij dan op die manier feitelijk slechts de door het ongeluk veroorzaakte waardevermindering betaalde. De eiscli werd. dus toegewezen, de juwe lier zal de van hem, gevorderde 14700 moe ten terugbetalen, benevens de van het -proces. Men schrijft uit Veendam Het parket van Winschoten, bijgestaan door een hoofdinspecteu en twee recher cheurs van d Amst rdamsche politie en eenige marechaussees, heef Vrijdag hier een huiszoeking gedaaan ten huize van de ouders van B. enW., in voorarrest zittende, als verdach; van mede schuldig te zijn aan den diefstal in het gebouw van het agent schap der Ned. Bank te Kampen. Een paar dagen te voren hgd een Amsterdamsche vriendin van W. een bezoek 3an diens ouders gebracht. DE BORSTKAS INGEDRUKT. Te Vlissingen is Maandagmiddag een 10- jarig jongetje, dat hard op straat liep, met zulk een kracht tegen het lemoen van een wagen aangekomen, dat zijn borstkas werd ingedrukt en hij aan inwendige verbloeding is overleden. UIT WRAAK. Te Acht (N.-Br.), waar een paartje in ondertrouw is, weigerde de bruidegom de gebruikelijke ton bier aan de buurtgenooten te schenken. De omwonenden hingen als wraak, twee poppen in de boomen op, die bruid en brui degom moesten voortselien. Eer. toepasselijk gedicht was er bij gehangen. EEN BRUTAAL HEER. Zondagavond lusschen half zeven en zeven uur stapte een vreemdeling de woning bin nen van den landbouwer P. N., woonachtig nabij de Passantstede te Nispen. Zooals de Grondwet, aan welke wij dit bericht ontleenen het uitdrukt „Net gekleed, bleek het een kerel van rond twifitig jaar." Binnengekomen vroeg hij aan den huisvrouw, die gezelschap had van haar buurvrouw B. om drinken. Terwijl hem een kop koffie werd aange boden, haalde de vreemdeling een revolver uit een zak en eischte geld. De verschrikte vrouw reikte hem vier kwartjes over, doch de booswicht vond zulks te weinig en eischte onder bedreiging met den dood meer. Toen de vrouw zich verroerde schoot de indringer zijn revolver af. De vrouwen, hadden inmid dels de kans schoon gezien om naar buiten te vluchten, waarna de vreemdeling er van door ging. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op Nieuwjaarsdag 1923 werd op de „Brak ken" te Mill, W. van der Heijden uit Vorsfen- bosch vermoord gevonden. De daders bleven ondanks alle ijverige nasporingen onbekend. Thans heeft de opperwachtmeester Ge- leijnse zooveel aanwijzingen tegen een der verdachten gevonden, dat deze gevankelijk naar Den Bosch is overgebracht, terwijl de arrestatie van een anderen verdachte nog wordt verwacht. VOORGEWENDE ARMOEDE. Bij een paar oude menschen te Giessendatn woonachtig, welke door familie en kennissen worden ondersteund, is in een oud religieus boek, een som van bijna duizend gulden aan bankbiljetten gevonden. IJSINLICHTINGSDIENST. De J-Jsinlichtingsdienst rapporteert d.d. Maandag j.l. De scheepvaart wordt niet belemmerd Zoutkamp, Lauwerzee en Reitdiep Har- lingen, Zuiderzee Lemmer, Zuiderzee Schokland, Oost- en WestkustUrk, Zuid en Noordkust. De zeilvaart ondervindt hinder Doilard en Aa. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog mo gelijk Lemmer Rien. Winschoterdiep IJsstremming opgehe ven. Op den weg nabij Brasschaet (België) heeft Zondagmiddag een ernstig motorfietsongcluk plaats gehad. De broers D'Huyvetter uit St. Job in 't Gooi reden op een motorfiets, toen zij nabij het gehucht Keizershoek voor een automobiel moesten uitwijken. Het voor wiel van de motorfiets slipte. Beide rijders werden met zulk een vaart tegen een boom geslingerd, dat zij afschuwelijk verminkt werden opgenomen. Van een was het hoofd van het lichaam gerukt.. Een onderzoek is ingesteld. F.EN OPLICHTER. De werklooze 42-jarige musicus K. Z., afkomstig uit Den Haag, is aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid, wegens ofiirhting. De aangehoudene heeft te Middelburg en vermoedelijk ook elders, onder valsche voörgevens musici bewogen geld aan hem te geven. Na veel moeite is het aan de Duitsche politie eindelijk gelukt een groote roover- bende onschadelijk te maken, die midden- Duitschland alsook Berlijn en omgeving tot werkterrein had gekozen. Vooral had de bende het gemunt op de bankfilialen in de kleine provinciesteden, terwijl zij ook post kantoren en fabrieKen niet versmaadde. Groote bedragen vielen den roovers te Gera, Ketzin en andere steden in handen. Hun laatsien slag dachten zij in het post kantoor te Hebrondammtz in Pommeren te slaan. Op de gebruikelijke wijze hielden zij de beambten met revolvers en handgra naten in bedwang. Maar niettemin had één der beambten nog kans gezien, het alarm apparaat m werking te brengen. Het nood sein werd door de politie opgevangen, maar de roovers hadden er al de lucht van gekre gen en maakten zich ijlings uit de voeten. Met behulp van politiehonden wist 'men hun schuilplaats echter op te sporen, maar toen de roovers zich ontdekt zagen, begonnen zij een heftig vuurgevecht met de politie. Ook de politie spaarde geen kogels. Vier roovers werden daarbij zóó ernstig gewond, dat zij later, toen de anderen zich hadden overgegeven, naar het ziekenhuis der stad moesten worden vervoerd. Dat de bende systematisch te werk ging blijkt daaruit dat zij niet alleen haar plannen zorgvuldig uitwerkte, doch zelfs alle moge lijkheden tót vluchten, indien dit eventueel noodig was, nauwkeurig opstelde, alsmede de verschillende richtingen, welke de roo vers na het gelukken van hun aanslag zou den uitgaan om later op een afgesproken plaats weer bijeen te komen. ERNSTIG ONGELUK. In dc oliefabriek „De Alce" te Zwolle, is Maandagmorgen een drijfriem gesprongen, De arbeider G. Veltkamp werd door d» rondvliegende stukken zoodanig getroffen, dat hij in ernstigen toestand met schedel breuk naar het Sophiaziekenhuis vervoerd moest worden. Men meldt ons: Trein 224 uit Den Haag, die om 5 uur 31 aan het Centraal Station te Amsterdam moest aankomen, arriveerde Maandagmid dag met twintig minuten vertraging. Het oponthoud was ontstaan, doordat een tot dusver onbekend gebleven persoon, zich nabij Leiden bij het voorbijrijden van den trein 'tusschen de machine en den bagage wagen wierp. De man deed de rampzali ge daad met over bet hoofd getrokken jas, zoodat het gezicht geheel bedekt was, De ongelukkige werd geheel in stukken ge reden. EEN GOEDE VANGST. Een inspecteur van politie en eenige -re chercheurs hebben Zaterdagmiddag in eer café op het Oostplein te Rotterdam vier man nen gearresteerd, op het vermoeden, dat dit betrokken waren bij de uitgifte van valsch Nederlandsch bankpapier. In hun midden bevond zich een.' bekend valsche munter, Bovendien veronderstelde men dat het vier tal meer wist van de inbraak in den pest- zegelhandel van M. P., aan de Keizerstraat aldaar. Alle vier werden ze naar een naburigen politiepost overgebracht, waar men hen fouil leerde. Valsch bankpapier werd evenwel nie' gevonden, maar één van de gearresteerden de liedjeszanger T., had onder z'n kleedin; een doek zitten en daarin bleek zich de geheele gestolen postzegelverzameliag te bevinden, zelfs meer zegels, dan door dei bestolene was opgegeven. Het viertal, dat vermoedelijk de inbraak gezamelijk heeft gepleegd, is op het politie bureau in de Groote Paauwensteeg in ver zekerde bewaring gesteld. Toen bij het arriveeren van een trein uit Wilna aan het station Warschau de houding van drie reizigers met een geprononceerd Joodsch voorkomen aan de daar surveillee- rende agenten opviel de reizigers trachtten met behulp van eenige portiers met 12 nog al Zwaar lijkende valiezen de controle te pas-j seeren werden zij door de agenten aange-J houden, teneinde de koffers te kunnen con troleeren. Daarbij bleek dat de valiezen gouden munten bevatten in roebels, Duitsche marken, dollars en tot de kapitale som van 1,626.929.000.000 Poolsche marken, Dc be-, zifters konden bestemming en herkomst van' dit geld niet aantoonea. De politie heeft be-3 slag op den schat gelegd en zal nadere in-* lichtingen inwinnen. Mysterieuze brieven der opvarenden' De „Evening News" verneemt uit Liver", pool, dat in reederij-kringen aldaar verwon dering heerscht over de ontvangst van brieven welke postzegel noch postmerk dragen en die afkomstig zijn van leden der bemanning van het stoomschip „Papyrus." Dit schip vertrok, naar de Tel. verneemt, 27 November uit Liverpool met bestemming naar Halifax. Sindsdien heeft men er niets van gehoord. De „Papyrus" is een vaartuig van ruim 3000 ton, heeft een draadlooze in stallatie en was, toen zij twee maanden ge leden uit Liverpool vertrok, in uitstekends conditie. In assurantie-kringen werd het schip reeds als verloren beschouwd. De brieven van de opvarenden, welke thans zijn ontvangen, moeten tot dusver ras een vol komen mysterie beschouwd worden. De Engelsche vrouw van den Chineeschen Ste wart van het schip vertelde Zondag aan eaa vertegenwoordiger van de „Evening News," dat ook zij een brief had ontvangen, maar dat tut niets bleek, waar die was gepost. In' zijn brief deelde haar echtgenoot mede, dat het schip een ruwen overtocht had gehad, doch dat alles wel was aan boord. Hij vroeg bovendien, of zij het geld had ontvangen, dat hij voor Kertmis zond. „Dat geld is niet in mijn bezit gekomen," zoo verklaarde da vrouw. Reeds in September van het vorige jaar' heeft het Tijdschrift voor de Posterijen en 1 Telegrafie, het orgaan van de Vereeniging van directeuren en commiezen, tegen he( gebruik van den chèque- writer gewaar schuwd. Het blad schreef toen „Wat wij echter het groote gevaar achten is dit. Een onder nemende schurk schaft zich éenige clichés met nabootsing van postwissels aan, en verschaft zich een check-writer of het ge bruik daarvan. Aangezien de groote banken deze machines gebruiken, is het laatste wel-, licht zeer eenvoudig. Wanneer hij nu het be-' gil»- en slotwoord „post," waartusschen het; gulden-bedrag met de machine wordt ver-, meld, nabootst (wat voor een ondernemend' man een kleinigheid is) heeft hij de macht, om zonder groote vrees voor ontdekking ge durende 2maanden aan de groote post kantoren en al hun bijkantoren ad libitum hooge postwissels te innen. Als hij slechts zorgt, dat alle postwissels uiterlijk aan de voorschriften voldoen, is er voor de uitbe talende ambtenaren geea enkele reden, die postwissels niet zonder meer uit te betalen. Dat dit Voor de administratie in korten .tijd een schade van tonnen gouds kan gever behoeft o.i. geen betoog." BONTWERK GESTOLEN. Bij den bontwerker C. H. in de Columbus- straat te 's Hage zijn een bontmantel, eer vosbont en een mof uit de etalage gestolen De dief heeft met een bijtel het etalageraa opengewrongen. Toen had hij vrij spel. HIJ HAD GEEN GELD BIJ ZICH. Een chauffeur van een taxi had Zaterda; een heer van Schiedam naar den Haag ge reden. Op het Kerkplein aldaar, werd ge stopt, maar nauwelijks stond de auto of d< passagier zette het op een loopen. Zijn vluchi mislukte, doordat een agent hem greep. De man bleek geen geld bij zich te hebben. Naam en adres werden opgenomen. Dc agent, die hem echter niet vertrouwde, nam hem mee naar het bureau en daar bleek dat zijn vermoeden juist was de man had boven-; dien een valschen naam opgegeven. Hij is nu bekend en moet betalen, Maandagnacht, circa twee uur, is brano uitgebroken in het huis van G. W D,, waar een manufacturenzaak gevestigd is. In een oogwenk was alles een prooi der vlammen. De plaatselijke motorspuit kon alleen de aangrenzende perceelen nat houden, waar door uitbreiding van den brand voorkomen werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2