LAATSTE NIEUWS graf Ér uP" KERK EN SCHOOL. MARKTNIEUWS. v IHBRAA0LO02E TELEFOON De Paltskwestie. De Fransche financieels plannen. Nieuwe Lords. Het Grieksche kabinet •afgetreden. De toestand van Venizelos. De nieuwe Russische regeering. Ruim 2700 ,ischrijfmachines verdwenen bij het Engelsche departement van oorlog. De teraardebestelling van Wilson's stoffelijk overschot. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. De bezuinigingsplannen der Regeering. Protestvergadering van overheidspersoneel. Het Jubileum van den N ederlandscken Journalistenkring. Weer een Crisisherinnering minder. Uit dc ervaringen van de Verzekeringskamer. Nieuw-Guinea. Geen kolonisatie-, maar exploitatieplannen. Bezuiniging bij het Rijksbouwwezen. Terugbetaling Pensioenwetten. DE ZOMERTIJD. Het onderzoek naar de gestie van den Shipping Board. De heer Davis, lid van het Amerikaansche Representantenhuis heeft,zooals wij reeds mededeelden, bij het Congres een voorstel ingediend tot het instellen van een onder zoek naar de gestie van dep Shipping Board. Volgens den New Yorkschen cor respondent van de „Daily Telegraph" staat bet vast, dat het Congres het voorstel zal aannemen. De heer Davis stelt voor, vast te stellen op welke wijze de gelden van den Board zijn beheerd, hoeveel schepen verkocht zijn en welke de betrekkingen zijn tusschen den Board en de groote scheep- vaartbelangen. Davis verklaarde, dat er onrustbarende geruchten de ronde doen, dat schepen tegen vreemde prijzen verkocht ziin en advertenöecontracten zijn gegund onder onbegrijpelijke omstandigheden, zoodat het hem noodig voorkwam, dit er licht op deze zaak werd geworpen. Uit een artikel, in het jongste nummer van de „Saturday Evening Post" opgeno men, kan blijken, in welken toestand zich de regeeringskoopvaardijvloot op het'oogenblik bevindt. De Board bezit op het ooger.blik 1300 schepen, die o.p een waarde van onge veer 600 millioen gulden worden geschat, en telt andere bezittingen, ter waarde van 480 millioen gulden, terwijl dit alles teza men oorspronkelijk 8.400.000.000 gulden ge kost heeft. Van bovengenoemde schepen zijn er thans ongeveer 400 in de vaart, 400 tot varen in staat, wanneer er slechts vrachten waren, en 500 als schip waardeloos. De voorzitter van den Shipping Board heeft als zijn meening te kennen gegeven» dat als de Vereenigde Staten een goede koop vaardijvloot wenschten, zij het grootste deel van het geld, aan de schepen ten kosten ge legd, als oorlogsverlies moeten afschrijven en de beste schepen uit de bestaande vloot moesten uitzoeken een groot deel vaart te langzaam, een ander deel is niet bere kend voor speciale handelsdoeleinden een aantal nieuwe moesten bouwen, met twee zusterschepen voor de „Leviathan" met een snelheid van 22 knoopen, of beter 14 snelvarende- passagiersschepen van 20 knoopen en 200 vrachtschepen van 14 tot ,16 knoopen tot een totaal bedrag van onge veer 840 millioen gulden, j De voorzitter meent intusscijen dat het .moeilijk zal vallen, de Amerikanen lot zulk een uitgaaf over tc halen na de kostbare ervaring met hun koopvaardijvloot, terwijl honderden schepen werkloos liggsyj, of schoon dit, naar 'zijn inzicht, de eenige op lossing zou zijn, nu het voorstel tot subsi- dicering van de scheepvaart van de baan is cti de wet. die prcferentieele rechten toe staat, ontoepasselijk was. De verdediging van Zweden. De Zwcedschc regeering zal bij den Rijks- lag het volgende wetsontwerp op de defen- lie indienen. Het leidende beginsel van het ontwerp is, dat de kosten der defensie in overeenstemming worden gebracht met het economisch vermógen van het land. De grootste doeltreffendheid der defensie moet worden verkregen, terwijl de kosten rede lijke perkon niet mogen te buiten gaan, doch de organisatie der verdediging moet tevens, wanneer gevaar dreigt, het land de grootste mogelijkheid bieden tot ontwikke ling van zijn verdedigingscapkciteit, die de veiligheid des lands vereischt. f De premier zegt verder, dat de Volken- bond geen waarborg is voor Zwedcns onaf- hankelijkheid, doch groot gevaar voor Zweden's neutraliteit medebrengt. Volgens het regeeringsvoorstel zullen de jaarlijksche kosten van het leger 80 millioen kronen beloopen tegen 122 milkoen volgens de organisatie van 1914; van de vloot 42 millioen tegen 59 millioen; en van de lucht verdediging 7.2 millioen. De oefentijd voor de gewone miliciens zou moeten zijn 195 dagen v^or dc infanterie, 240 voor de artil lerie en genie en 350 voor de cavalerie, te gen onderscheidenlijk 340. 365 en 365 vol gens het stelsel van f911 Het contingent miliciens zou uit een beschikbaar totaal van ongeveer 51.000, 27,000 moeten zijn. Dc oefenperiode voor de marine zou 350 dagen moeten zijn, voos dc kustarlillcrie 240, voor de luchtmacht 315 dagen. Verscheidene nieuwe schepen, torpedo jagers en duikbootcn, zouden moeten wor den gebouwd tot een bedrag van 40 mil lioen kronen. GEHYPNOTISEERDE BLINDHEID. De Dujt'sche bladen maken melding van een allerzonderlingst en geheimzinnig geval, waarmede de BerÜjnsche recherche zich thans bezig houdt. Onder verdenking den zoon van een in een voorstad van Berlijn wonenden generaal onder hyp|ose gebracht en blind gemaakt te hebben, is dc 30-jarige dr. B, uit Stettin gearresteerd. Volgens dc kranten heelt de zaak zich als volgt toegedragen. De 21-jarige jongeman, leerde eenigen tijd geleden B. kennen, die al spoedig groote macht over hem kreeg. De ouders bemerk ten, dat hun zoon op raadselachtige wijze geheel onder den invloed van dien vreem deling Was gekomen, die hem met een enkel woord wisi te beheerschen. Op een goeden dag werd hun kind blind. Een, oogarts con stateerde, dal de oogen volkomen in orde warén, en en dat dc plotselinge blindheid 'iet gevolg moest zijn van een hevige storing in het zenuwstelsel. Een zenuwarts trachtte i'e vergeefs door tcgcirhypnose de blind heid te verhelpen. Dr. B. bood zich'thans aan, op grond van zijn groote kennis der hypnose, den jongen te behandelen. Sinds- •n drong dc patiënt, die overigens vol komen b;j zijn verstand was, bij zijn ouders er op aan, dat zij hun vrij aanzienlijke kunstverzamelingen door dr. B. zouden laten verkoopen. Reeds twee maanden had de blindheid geduurd, toen toevallig de aandacht van een hypnotiseur, dr. Grunwald, werd_ getrokken door den starren, maar toch niet levens- loozcn blik van den zieke, dien hij eerst voor een oorloginvalide hield. Hij stelde Zich ro.i den jongeman in verbinding, onder zocht hem en consateerde, dat deze orga nisch volkomen gezond was, maar blijkbaar in hypnotischen -toestand verkeerde. In tegenwoordigheid van politiebeambten deed dr. Grunswald hem ontwaken, waarna dc blinde weer uitstekend zien kon. Hij yer- klaarde nu, door dr. B, gehypnotiseerd te zijn: bevelen hem door dezen gegeven, voerde hij uit, waarbij hij dan betrekkelijk goed kon zien. Bij het verdere onderzoek is gebleken, dat dr. B. onzekelijke handelingen met zijn slachtoffer heeft gepleegd, terwijl er aan wijzingen zijn, dal hier ook politieke fac toren een rol hebben gespeeld. BUKUiunanBoKani n>4?/r fflya Hi li De Volkenbondscommissie voor de ontwapening. GENEVE, 4 Febr. De ontwapenings commissie van den Volkenbond is vanmid dag bijeengekomen. De Amerikaansche re geering wordt vertegenwoordigd door haar gezant te Bern. BERLIJN, 4 Febr. Dé Duitsche regee- ting heeft heden aan dc Fransche een nat? gezonden over dc toestanden in de Palts, welke, zoo wordt gezegd, door Duitschland niet langer kunnen worden verdragen. Het zou den separatisten nimmer mogelijk zijn geweest de overhand te krijgen, indien rij niet door de Fransche autoriteiten middel lijk of onmiddellijk waren gesteund. Er worden dan enkele gev :icn van on dersteuning genoemd, zooais het ter be schikking stellen van Frans- res-trei- nen aan separatisten, de -on,, - - big van de Selbstschutz in de Palts door 'e Franschen, het stellen der separatisten onder Fransch opperbevel, dc bewaking der door dc sepa ratisten bezette gebouwen door Fransche troepen, de arrestatie van leden der Selbst- schutz, enz. De Duitsche regèering constateert ten slotte, dat de Fransche autoriteiten de bij verdrag vastgelegde verplichtingen niet in acht hebben genomen en in de Palts toe standen in het leven hebben geroepen, die een ernstige schending der soevereiniteit van Duitschland in Beieren beteekenen. De Duitsche regeering verzoekt derhalve aan de Fransche, de niet wetten en verdra gen in overeenstemming zijnde toestanden ;rt de Palts te herstellen, met name aan haar ambtenaren te gelasten: le. de separatisten te ontwapenen, hun verwijdering uit de door hun bezette gebou wen mogelijk te maken en aan de Duitsche autoriteiten de hervatting van haar taak mogelijk te maken; 2e. den terugkeer der door de separatisten- Verdreven inwoners toe te staan; 3e. zich in de toekomst te onthouden van elke inmenging in de binnenlandsche poli tieke toestanden in Duitschland, in het bij zonder van ondersteuning yan oproerige ele menten in de bezette gebieden. PARIJS, 4 Febr. De president van de Kamer deed voorlezing van het eerste arti kel van het wetsontwerp tot bezuiniging en het in het leven roepen van nieuwe be lastingbronnen, waarbij de regeering wordt gemachtigd over te gaan tot vermindering van de uitgaven voor 1924 met minstens één milliard door middel van decrets-lois, die over zes maanden ter goedkeuring aan het parlement zullen worden voorgelegd, wan neer zij wijziging van de beslaande wet zou den noodig maken. De communisten Laffont en Berthon stelden praealabele quaestie en trachtten aan te ioonen, dat wetgeving door décrcts-iois in strijd is met de Grondwet van 18/5. toen Poincaré de quaestie van vertrouwen stelde tegenover de praealabele quaestie, trokken de communisten .haar in. LONDEN, 4 Febr, De arbeidersregeering heeft de eerste drie lordstitels verleend en wel aan Sir Sidney Olivier, den minister van Indie, brigadier-general Thomson, mi- ,nister van Luchtvaart, en aan Sir Sydney vAmold. onder-secretaris van Koloniën De nieuwe Grieksche premier. ATHENE, 4 Febr. De heer Caffandaris, de minister van Justitie," zal optteden als pre mier. ATHENE, 4 Febr, Het kabinet is afgetre den. ATHENE, 4 Febr. Na een consult der be handelende genecshecren van Venizclos met prof. Vaquez, die gisteren uit Parijs is aangekomen, is per bulletin bekend ge maakt, dat het hart van den patiënt niet is aangedaan. lie aandoening der bloedvaten is niet van ernsligen aard, doch Venizelos heeft rust- noodig en moet zijn ontslag MOSKOU, 4 Febr. Het Centraal Uitvoe rend Comité hoeft de nieuwe regeering van de Unie dér Sovjet-republieken gekozen: Rykof, president van den raad van volks commissarissen. Tsjitsjerin, buitenlandsche zaken. Trotzki, oorlog. Kra3sin, buitenlandsch commissaris. In het verslag van den Engelschen Audi tor-Generaal (wiens functie eenigszins te vergelijken is met die van onze Rekenka mer) over de rekening der burgerlijke dien sten over het jaar 1922/23 wordt o.m. mee gedeeld, dat er 2786 schrijfmachines zoek zijn óp een totaal van 32.000, tusschen 1914 er. 19:20 aan, het departement van oorlog verstrekt. Van die 2786 zijn er ten kleine 2000 overzee verloren gegaan bij de ver schillende expeditie-corpsen. Er is voor dit verlies f 20,000 afgeschreven. De missie naaf de_ B'altische provincies heeft blijkens het verslag 5000 uitgegeven voor wijnen en spiritualiën. De schatkist heeft beslist, dat de leden der missie 500 moeten terugbetalen. Het zijn evenwel niet alle „schadeposten" waarvan het verslag gewaagt. Zoo .vordt meegedeeld, dat cr in 1923 voor een waarde van bijna twee millioen pond aan goud uit het wrak van de „Laurentic" is gehaald, zoodat er in het geheel al voor 4% millioen pond geborgen is. Overwogen wordt dc bergingsmaatregelen voor! te zetten. WASHINGTON, 4 Febr. Het stoffelijk overschot van Woodrow Wilson zal waar schijnlijk in een tijdelijk graf worden ge plaatst in afwachting van dc oprichting van een nationaal gerienkteeken op een plek, die Wilson's familie zal uitkiezen. I Zijn toestand moet hopeloos zijn. Het einde i k -.n elk oogenblik verwacht worden. (Msb.) DE STILLE OMGANG. Zondagmiddag werd naar de „Maandag morgen" meldt, te Amsterdam de jaarver gadering gehouden van het Gezelschap voor den Stillen Omgang. De vergadering, die werd geleid door den vice-voorzitter van het Genootschap, den heer L.A.P. v. d. Broeke, werd bijgewoond door den ZecrEcrw. heer deken van Amsterdam, het Eerste Kamerlid, den heer P. J. J. Haazevoet, het lid der Twee de Kamer, den heer T. B. van Dijk en eenig leden van den gemeenteraad van Amster dam. Nadat de voorzitter een korte inleiding iiad uitgesproken, waarin 'hij den overleden moderator van het Gezelschap, wijlen Mgr. Th. J. A. Bosman, herdacht en een jongens koor eenige liederen had ten gehoore ge bracht, hield de Hoogeerw. heer L. Wester- woudt, plebaan der kathedrale kerk te Haar lem een rede, waarin hij de godsvrucht tot het H. Sacrament behandelde en sprak over de schoonheid van de processies, waarin deze godsvrucht haar hoogste uiting vindt. De mooie, ontroerende rede van den HoogEerw. spreker ontlokte de zeer druk bezochte vergadering een langdurig applaus. Na het dankwoord van den voorzitter, richtte de tegenwoordige moderator van het Gezelschap, deken Stroomer, eenige woor den tot de aanwezigen, hen opwekkend ge trouw de orde-maatregelen van,de Commissie tot regeling van den Stillen Omgang op te volgen. Het jongenskoor zong dan de schoone strophen van het Mirakellied, waarvan de aan wezigen het geestdrift-wekkende refrein meezongen. Na de openbare vergadering vergaderden de vertegenwoordigers der aangesloten ver- eenigingen om te beraadslagen over de nadere regeling van den Ommegang, die dit jaar zal plaats hebben op Zondag 23 Maart a. s. HET GAAT VOORUIT. Sinds Paus Benedictus XV gesproken heeft, dat ;net het oog op de tijdsomstan digheden en met het oog op de toekomst de vorming van een inlandsche clerus nood zakelijk is en het noemt „een aUerverhe- vensta en heilige taak" ziet men, dat in onzen tijd van missie-acte deze heilige zaax met de grootste energie wordt aangepakt. De missie-oversten, zoo lezen we in het „Huisgezin" beijveren zich. thans uit net volk zelf, waaronder zij leven, priesters op te voeden en te vormen; daarvan toch mag de stichting van nieuwe missiën worden ver wacht, Een inlandsche priester toch, juist wijl hij door zijn gemoeds- en geestesleven zooveel overeenkomst met zijn Iandgenoo- ten, vermag wonderbaar veel om het ge loof bij hen ingang te doen vinden; beter immers dun ieder ander, weet hij, op welke wijze hij kan overtuigen. En zoo gebeurt het dikwijls, dat hij gemakkelijk toegang krijgt daar waar een vreemd priester niet kan doordringen. Ook moet nu neergeschreven worden en zal ook zeker het grootste succes aanbren gen, -zoo we naast de inlandsche priesters ook krijgen inlandsche Broeders en Zusters. Ook zij zijn noodzakelijk en wanneer men naast den inlandschen priester, ook ziet de inlandsche Broeders en Zusters, dan mo gen we met recht spreken van een welge slaagden missiearbcid en van een voortref felijk gestichte Kerk. Wat wordt die zaak nu ook met groot succes en met veel hoop op de toekomst aangepakt in Onze Oost. Er bestaan op Java ernstige plannen het Seminarie, dat te Moentilan in verband met de kweekschool voor onderwijzers begon nen is, te verplaatsen naar Djokja, om het daar uit ée bouwen tot een volledig klein en groot seminarie voor een eigen Javaan- schen seculieren clerus. Het noviciaat voor de Sociteit van Jezus is te Djokja gevestigd. Reeds zijn er 12 Javanen tot de Orde toegetreden, pen is dezen zomer zoo pas zijn noviciaat begon nen. Drie andere Javanen zijn voor het Klein seminarie te Moentilan aangenomen. Nog twee Javanen zijn bij de Broeders der Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht in getreden. fn Juni 1924 begint te Semarang net Novicaat voor de <javaanschc^ meisjes en behalve <le twee Hollandsche Novicen zul- len dan aldaar ook twee Javaansche meis jes het Novicaat beginnen. De Prefectuur van Celebes heelt de drie eerste jongens gezonden naar het klein Seminarie te Moentilan om daar de studiën voor het. H. Priesterschap te deen. De Zus ters van Jezus, Maria en Joseph openden te Menado een Inlandsch Novicaat, waarin zes Menadoneesche meisjes als postulanten zijn ingetreden. Tc Flores. Vicaraat „Kieine Soenda- eilandenwas .een der eerste zorgen van mgr. Verstraelen om te komen tot stichting van een seminarie. Al wonen ze nu nog in ten klein gebouwtje.... reeds zijn er toch al seminaristen en zal men spoedig met den bouw van het seminarie beginnen. Uit liet Vicariaat van Borneo zijn twee jongens naar Holland gezonden en een Chi ne-esch meisje te studecren en een Chi- nccsch meisje zr. Willibrcrdi, is bij de zus ters van Veghel, waar ze tot haar professie zal blijven om dan naar Borneo terug te kee- ren en mede te werken om de Chineezen vcör ons H. Geloof te winnen. Hoe heerlijk gaat dus ons H. Geloof voor uit! Dat spoedig nog vele mogen volgen. Er is ook nog zooveel te doen. We zijn blijde, dal de eer aan Semarang te beurt valt om daar het Noviciaat van de Javaansche meisjes op te richten. Immers het is nu al 53 jaar geleden dat de zusters van Hei't'huüen zich daar kwamen vestigen. Het was dc eerste stichting in Neder- 1 udsch-Indië van die wijd-vertakte bloeien de klooster-gemeenschap, die in Nederland, in vijf Bisdommen van Duitschland, in vier Bisdommen van Amerika, vooral in Brazilië hare huizen telt. Mendoct is oeq van haar jongste stichtingen en de grootste glorie op Java. 't Is een juweel van de katholieke Missie en daar werden gevormd de meisjes, die nu als eerste postulanten de Congrega tie zullen intreden. Steunen we op alle manieren onze Mis siën in onze schoone Koloniën en helpen we de duizenden en nogmaals duizenden, opdat zij spoedig mogen komen tot ons H. Geloof. PATER A. RIJKEN. §|S?atcr Magister Alph. Rijken O.P. is Zoi.- d g inghet Dominicanenklooster te Huissen van de laatste H.H. Sacramenten d»r Ster venden voorzien. Te 's Hage zijn Zondag de bij de A. C. O' P. aangesloten organisaties bijeen geweest, teneinde te protesteeren tegen de plannen der regeering, blijkens haar uitlatingen in de Memorie van Antwoord op de Staats- begrooting inzake bezuiniging, jegens de ambtenaren. De voorzitter- de heer N, van Hinte deelde mede, dat „Comité van tien" eenstemmig besloten heeft om, indien de regeering geen andere boodschap voor de ambtenaren heeft dan de mededeeïng, dat art. 40 zal worden ingetrokken, tot die regeering tc zeggen „met or.S valt niet verder te praten." Vervolgens hield de heer T. S. Noord- hoff een rede, waarin hij o.a. wees op de me- dedeeling van minister Colijn, dat door de daling van het gezamenlijke bezit de amb tenaarssalarissen lager moeten worden. Het georganiseerde overheidspersoneel staat op het standpunt, zeide de spreker, dat eerst wanneer ook andere middelen ter bezuiniging zijn uitgeput, de rechtspositie van het per soneel mag worden aangetast. Dc regeering schijnt z.i. niet te kunnen inzien, dat loons verlaging een ernstige daling van de koop kracht beteekent. Vervolgens sprak de heer F. L. Ossen- dorp, die de bezuiniging op onderwijs be sprak. Spr. wees er op, dat bij dc nieuwe salarisverinindering het percentage, dat de ambtenaren moeten missen, niet minder dan 23% zal bedragen. Een dergelij ke ver mindering achtte spr. onrechtvaardig en met alle macht moeten z.i. de ambtenaren artikel 40 trachten te behouden. Hierna werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt „tegen den voorgenomen aanslag op het levenspeil van ambtenaren, onderwijzers en werklieden door verlaging hunner salarissen met 35 millioen." De vergadering geeft er verder als zijn meening in te kennen, dat het tekort op de begrooting, zoo het niet door bezui niging, ook oo Oorlog en Marine, gevonden kan worden, door het geheele volk door mid del van belastingverhooging behoort te wor den gedragen. De herdenking van het 40-jarig bestaan van den Neder!journalistenkring werd Zon dag j.l. in Den Haag voortgezet met een bij eenkomst in Hotel Paulez,jwaarin de voor zitter, de heer D. Hans, een/interessante her denkingsrede uitsprak. De vice-president, de heer Voogd, bracht een woord van hartelijken dank aan den heer Hans voor zijn rede. Daarna werden medailles uitgereikt aan de beide aanwezige veteranen, de heeren P. A. Haaxman te 's-Hage en Van Lessen te Utrecht. Verder hield de heer Haaxman een causerie over de journalistiek om en nabij het jaar 1848. Na deze bijeenkomsten vereenigden de aanwezigen zich aan een gemeenschappe- üjken lunch, eveneens in Hótel Paulez, aan geboden door de Haagsche Journalisten Ver eeniging. Gedurende dezen lunch hield jhr. Jan Feith een geestige causerie over zijn journalistieke ervaring. Als laatste nummer van de feestelijkheden vermeldde het programma een bezoek aan den Kon. Schouwburg, aangeboden door den heer Cor van der Lugt Melsert. Opge voerd werden vier één-acters, die alle zeer in den smaak vielen. Na de tweede één-acter betrad het bestuur van den Kring het tooneel en de heer Hans wees er op, dat de arbeid van de tconeelspe- lers en de journalisten in zekeren zin paral lel loopt, omdat beide geestelijk werk ver richten. Daarna huldigde spr. den heer Van der Lugt Melsert, omdat deze altijd tracht de Nederlandsche taal hoog te houden, door zooveel mogelijk stukken van Nederi.,schrij vers op te voeren, en overhandigde hem als blijk van waardeering een grooten krans. De heer v. d. Lugt Melsert was Zeer getroffen door dit blijk van belangstelling in zijn werk en dankte den heer Hans voor de hem ge brachte hulde. Daarmede was het feest van den Ned. Journalistenkring, dat in alle opzichten ge slaagd mag heeten, weder ten einde. Sedert geruimen tijd bestond een geschil tusschen de Rijkscommissie van toezicht op de liquidatie der crisisvereenigingen, en de Botervereeniging in liquidatie, over de eind afrekening dezer vereeniging met het Rijk. Het geschil liep over een bedrag van één millioen, dat volgens de opvatting der Rijks commissie nog in 's Rijks schatkist moest gestort worden. De liquidatiecommissie der Botervereeni ging wenschte dit bedrag 'onder géén voor waarde op hare rekening te brengen, daar, volgens haar opvatting, dit bedrag aan de producenten toekwam en bovendien reeds lang geleden was uitbetaald. Na langdurige onderhandeling is besloten de eindafrekening van de Botervereeniging te accepteeren en werd zij door het Dep. van Financiën goedgekeurd met een debet saldo aan den Staat van 5704.31 U. Zooals men weet, is de Verzekeringskamer opgericht om preventief en repressief invloed te oefenen op de soliditeit van de verzeke ringsondernemingen in ons land. Uit de ge schiedenis der laatste jaren is bekend genoeg, dat het bedrijf van enkele groote maa'schap pijen verre van goed stond. Naar v/e verne men, heeft de Verzekeringskamer ook wel an dere ervaringen opgedaan. Het moet nl. reeds een paar keer zijn voorgekomen, dat haar voorgelegd werden de administraties van, weliswaar kleinere ondernemingen, die op haar wiskundig berekende reserve een over schot hadden van verre boven de 100 pCt. De meeste van die ondernemingen waren be grafenisfondsen e.d., als 't ware het bezit van één persoon of familie. Een dier gelukkige families zou zelfs een bedrag van meer dan 300.000 na de controle door de Verzekerings- i kamer, in den zak hebben kunnen steken. (N. R. Ct.) Betreffende de plannen tot exploitatie van Nederlandsch Nieuw-Guinea door Duit- schers, waarover Hertog Friedrich Adolf van Mecklenburg in Indië onderhandelingen zou hebben gevoerd, verneemt het „Vad." dat het niet te doen is om kolonisatie, maar om een kapitaalkrachtige maatschappij gelegen heid te geven in Noord- en West-Nieuw- Guinea, handel te drijven, land-, bosch- en mijnbouw uit te oefenen en zeeproducten te winnen. Voorop stond daarbij, dat aan de maat schappij niet in rechte een monopolie kon worden verleend, maar er, met inachtneming van de rechten der Indische regeering en van de belangen der inheemsche bevolking, aan de maatschappij dusdanige voordeelen moesten worden verleend, dat zij het risico van het bedrijf kon ondernemen. Van de uitoefening van eenig gezag en van publiekrechtelijk bevoegdheden zou ze uitgesloten blijven. On der dien verstande kwam men dan voorloo- pig het volgende overeen Aan de maatschappij zou, in de haar ter exploitatie toe te wijzen deelen van Noord en West-Guinea voor 75 jaren het uitslui tende recht worden verleend tot winning van bosch- en zeeproducten. De inheemsche bevolking van geheel Nederlandsch Nieuw- Guinea zou echter onverkort het recht be houden tot inzameling en verkoop van die producten. De maatschappij betaalt aan de land- schaoskassen van Noord- en West-Nieuw- Guinea een cijns tot oen bedrag gelijk aan de gemiddelde opbrengst over de aan elk belastingjaar voorafgaande drie jaren van de belasting op boschproducten, uitgevaar digd door het zelfbestuur var, Tidore, met een minimum var. f 7500 's jaars, voor Noord-, en van f 12.500 voor West-Nieuw- Guinea. Van de producten die de maatschappij zelf ten uitvoer op een havenplaats aanvoert, be taalt zij bovendien 5 percent aan de waarde aan de landschapskas als belasting op de boschproducten, buiten en behalve wat ze aan uitvoerrecht aan het Land verschuldigd is. Daarentegen wordt van door inheemschen gewonnen en aan anderen dan de maatschap pij verkochte producten bij aanvoer in een haven vóór de inlading ten bate van de be trokken lanndschapskas 10 percent van de waarde geheven. De maatschappij krijgt verder de voorkeur voor het verkrijgen van erfpacht, overeen komstig de bepalingen, waarbij de canon wordt bepaald op 10 tot 25 cent per H.A. Vervolgens krijgt ze het voorkeurrecht op vergunning tot opsporing en ontginning van delistoffen, overeenkomstig de mijnverorde ningen. Het zal de maatschappij mogelijk worden gemaakt met de inheemsche bevolking van Nederlandsch Nieuw-Guinea werkovereen- komsten te sluiten, alsmede vreemdelingen, die geen ingezetenen van Ned. -Indië zijn tij delijk in dienst te nemen. Dit laatste betreft de mogelijkheid om Chineesche koe lies aan te werven, overeenkomstg de rege ling die op Deli geldt. Hollandia zal als transito-haven aangewe zen kunnen worden. Ter bescherming van lijf en goed zal het Land op aanvrage der maatschappij onbe zoldigde politie kunnen aanstellen. Over tredingen, door deze politie aangebracht, en van de werkcontracten, zullen worden be recht door ambtenaren, aangesteld door het Zelfbestuur van Tidore, op den voet van het inheemsche recht voor zoover het inlanders betreft. Overtredingen van de werkcontracten van de zijde van de patroons zijn op de gewo ne wijze onderv/orpen aan de berechtting der magistraten. De maatschappij heeft geenerlei bemoe- nis met de vogeljachtzij is te dien aanzien onderworpen aan de geldende bepalingen. Bij de inrichting van draad- en draadlooze telegraafverbindingen is de maatschappij eveneens gehouden aan de geldende of nog in te voeren bepalingen. Zaterdag heeft Hertog Adolf van Meck lenburg met den Minister van Koloniën en later met den Minister van Binnenlandsche Zaken een onderhoud gehad over zijn ex ploitatieplannen van Nieuw-Guinea. Naar de ..Maasbode" nog verneemt, zijn uit de voorwaarden, welke de hertog voor een concessie had gesteld, reeds vervallen de pu bliek-rechtelijke bevoegdheden aan de con cessionarissen toe te kennen, zooals recht spraak over de inboorlingen en het in het le ven roepen van een politiekorps. Dit is al dus gewijzigd, dat de concessionarissen be reid zouden zijn, aan het Nederlandsch Gou vernement de kosten voor het door de Ne derlandsche Regeering in het leven te roe pen politiekorps te vergoeden. Thans heeft dus het geheele kolonisatie plan nog slechts het karakter van een gewone concessie, zooals er in Indië reeds meerdere zijn verleend. 'Of inderdaad een concessie omtrent Ne derlandsch Nieuw-Guinea tot stand zal ko men, is echter nog zeer de vraag. De bespre kingen dragen nog steeds een zeer voorloo- pig karakter. Naar „Het Vad." verneemt, is de Rijksge bouwen dienst er in geslaagd, alleen bij het Rijksbouwwezen een 700.000 per jaar aan salarissen te besparen. In plaats van vijf rijks, bouwmeester doet men bet en het gaat best met één; ook is het aantal Rijksarcbi- tecten en Rijksopzichter belangrijk inge krompen. in afwachting van het resultaat van dc tusschen den Pensioenraad en het 'hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie gev.>cr- de besprekingen over de toepasselijkheid der Pensioenwet op het los personez' van dit Staatsbedrijf, is voorloopig voor dit per soneel de korting, 8'A pCt., voor pu.tsiren ingehouden. (Vad) HET SPOORWEGPERSONEEL. De Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel heeft in een Zondag to Utrecht gehouden vergadering met 1519 tegen 476 stemmen een motie van hot be-' stuur aangenomen, waarbij de vergadering de wijzigingen aanvaardt, die door do direc tie der Ned. Spoorwegen zijn gebraeftt in de arbeidsvoorwaarden, onder beding evenwel, dat aan een drietal bezwaren zal worden tegemoet gekomen. Het Centraal Bestuur van den Ncd. Tuin- bouwraad heeft besloten met kracht te gaan werken voor de afschaffing van den Zomer tijd. Mochten de pogingen falen, dan zsl men trachten den Zomertijd beperkt te krij gen van 15 Juni tot 31 Augustus. BODEGRAVEN', 5 Febr. 1924. Kaas. Aange voerd lOfi p.; 4513 st. Eerste kwaliteit 58- 62; tweede kwaliteit 52—55; zwaardere Ri.jksmerk 65; met rijkswierk 5056. Handel flauw. ROTTERDAM, 4 Febr. Binnenl. Granen. Tarwe minder ruim aangeboden, prijshou dend verkocht, 12.2012.50, prima uit- fezochte partijen daarboven betaald, afwij- ende 11.2511.75 gerst chevalier lager 11.75—12.25 haver lager 9—10.25 erwten, kleine groene prijshoudend, verkocht van 1823.25 kroon- onveranderd 18 23, schokkers wederom alger en niet geheel geruimd 1720 bruine boonen ruimer aangeboden en belangrijk lager verkocht, puike 3033, overigens naar qualiteit 10— 25, alles per 100 K.G. Buitenlandsche Granen. Rogge, Pacific disc, 10.35, stoomend 10.15, Zuid-Rus sische disp. 10.20, stoomend .10.05, Petersb disp. 10.20. Gerst, Zuid-Russ. disp. 217, lad./gel. ƒ214, Donau disp. ƒ213. Turn's/ Algiers stoomend 203, La Plata Jan. Febr. aflading 208, Karachie Jan./Febr. aflad. 208. Haver Canada 3 disp. 10.40, Douna disp. 99.20 naar qual., Peterb. disp. 1020 9.15 naar qual. Mais, Amerik. micied disp. 224, aangekomen 222, stoomend 220, La Plata disp. 222, dagelijks gewacht g 219, stoomend 221, Juli/Oct. aflad. 187, Gal- fox disp. 223, stoomend 221, Bulgaar disp. 222. - Veevoeder. (Bericht v. Gebr. Krijger.) Lijnkoeken Noord-Amerik. loco 14.35, stoomende 14.30. Febr. lev. 14.25, Febr./ Maart levering 13.75, Maart/April levering 13, Febr. April aflad. 12.85, Mei/Aug. le vering 11.70, dito van N.-Amerika zaad loco 14.45, merk S.K. loco 14.30—14.70, stoomend 14.40, Febr,/Maart aflad. 14, Maart April 13.50, dito van N.-Amerika zaad Febr. afiad. 14.75, merk -Mepolean Jan. af!, 14.35. Indische cocoskoeken blank pa versch stoomend 111.30, Manila Febr. Maart aflading ƒ9.10. Inlandsche voorslg2-ï lijnkoeken loco 14, Febr. levering 13.50 Maart levering 12.75, Mei/Aug. lev. 11.60. Lijn koe kschilfers loco 15. Sesamkoeken loco 13.25. Sovakoeken idem 11.50. Raap koeken idem 6.75. Palmpirtenkoeken idem 8.40. Vee. Op de veemarkt van heder. waren aangevoerd 320 vette runderen, 204 vette en graskalveren, 325 schapen of lammeren, 835 varkens. D? prijzen waren als volgt Vet te koeien le qual. 115120 ct., idem 2e qual. 110—105' st., 3e qual. 100—90 ct. ossen le quaL 105—110 ct., 2e qual. 100 95 ct.. 3e qual. 85—75 ct. kalveren le qual. 150—175 ct., 2e qual. 130—110 ct., 3e qual. 10085 cL schapen le qual. 7585 ct., 2e qual. 65—55 ct. 3e qual. 50 ct.lammeren 90—110 ct.varkens le qual. 7275 ct, 2e qual. 6864 ct., 3e qual- 6056 ct. lich' soort 6266 ct. alles per K.G. Vet vee en vette kalveren met zeer matigen handel in alle aualiteiten en teruggaandeprij zen. Schapen en lammeren met onbccuiden- den aanvoer en handel. Varkens matig ver handeld en bij ruimen aanvoer prijzen lager dan de vorige week. Aardappelen. Zeeuwsche bonte 7.25 7.75, dito blauwe 7.25—7.75, poters 4'50— 5. Zeeuwsche Eigenheimers 5.50j-50, dito blauwe 66.75. Brielsche Eigenhei mers 77.50. Bravo's f 6.757.25 Red- stars f 5.75— 5.60. Limburgsche Industries 4.50—4.75, dito Redstar 4.50—4.75. Drentsche 44.50. Eieren. Zeeuwsche en Overmaassche 8-10 Vlas. Aangevoerd 15.800 K.G. blauw 1.3C —1.75, 9800 K.G. Holl. geel 1.25—1.75. 3000 K.G. wit-Zjeuwsch ƒ1.10—1.30. 15.000 K.G. Groningsch 1.251.7o. 18. K.G. aauwroot f Zaden* Lijnzaad voer 2324, zaa:30-- 31, mosterdzaad bruin 6065, geel 30—o2 blauw maanzaad 3638, koolzaad -- -3 karwijzaad 130—132, kanariezaad 20—21. AMSTERDAM, 4 Febr. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 7.50—7.75, id. Blauwe f 7.40—7.50, td Eigenheimers f 6.257, id. Industries f 5.50, id. Roode Star f 5.75—6, id- Eigenheimers poters f 44.75, id. Blauwe Poters f 4.50— 4.75, id. Bonte Poters f 4.50—54.75, Drent sche Eigenheimers f 44.75, id. 4 4-50 per H.L AXEL, 2 Febr. Granen. Ter markt wer den heden genoteerd tarwe f 11.50, rogge f 9.50, gerst f 11, haver f 9.75, erwten f 23.25. HOORN, 2 Febr. Granen. (Beurs Park zaal). Rogge f 1011, tarwe f 10—13 gerst f 9 t13, haver f 912 per 100 K.G. Erwten groene f 16, grauwe f 3046, vaie f 38—48, Wijker vale f 28—37, bruine boo nen f 2640, witte boonen f 40, paarde- f 10, duive- f 15 per H.L., mosterdzaad f 28- 44 y. per 70 K.G., karwijzaad f 6366, maanzaad f 1618 y. per 50 K.G. AMSTERDAM, 4 Febr. Boter. (Cen trale Botermijn). Prijzen waren hoogste f 2.30, midden f 2.21, laagste' f 2.15. KAMPEN, 4 Febr. (Weekmarkt). Eieren. Aanvoer 12.000 stuks, f 7—9 per 100 st. Boter f 2.60 per 1C.G. Kippen f 1.75 2.5u. Konijnen f 1.502 per stuk. Russchen matten f 1012 per rol. NIJMEGEN, 4 Februari. (Weekmarkt). Varkens. Aanvoer 27 vette varkens 30—34 ct. per j K.G. 560 biggen f 11—15 per stuk. Vee. Aanvoer 10 vette koeien 5862 ets. per K.G.10 vette kalveren 53—60 ets. per - K.G., 73 nuchtere kalveren f 14—24, schapen f 24—33, 13 geitea f 8—15 per stuk. Handel flauw. Eieren. Aanvoer 1.250.000 kipeieren, f /-50 8.25 per 100 stuks. ROTTERDAM, 4 Feb. Tabak. Aange- voerd per s*s.Antenor" 135 p» Java Crlw, 933 p. Sumatra DCM/Deli 2. TIEL, 4 Febr. (Fruit). Veiling Tiel en Omstreken. Extra goudrenetten 24—28 c., do. 1ste soort 1822 c., bellefleur 18 22 c., holgaten 9—11 c., ijsbouten 25 c-, kanappels 810 c., winter berge motten 27 c., winter- jannen 28 c., Eng. bellefleur 29 c., alles pet K G Tielsche Veilingsvereeniging. Wijnappels 810 c., goudreinetten 16—24 c., id. extra 26 c„ bellefleur 14—20 c., winterjannen 25 c., holgaten 812 c., alles oer K.G. TIEL, 4 Febr. (Weekmarkten), Granen. Op de graanmarkt was tarwe bij kleinen aanvoer langzaam opgeruimd. Rogge met meer vraaj spoedig opgeruimd. Haver veel aangeboden en volgens genoteerde prijzen vlug verkocht. De hoogste prijs is per50 K.G. Erwten weinig aangeboden. Voeder-artikelen ondergingen geen verandering. Tarwe f 9 11 rogge f 6.256.75, gèrst f 5.506.00, haver f 45, groen* erwten f 1416, gele erwten f 12.75—13. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 190 varkent aa 319 biggen. Prijs varkens f 2060, prijs biggen f 815. Aanvoer redelijk. Boter en eieren. De aanvoer van eieren wa; 10.000 st. minder dan vorige week,' thans 50.000 stuks. Prijs 7—9 c- Aanvoer van botei (30 K.G.) en prijs f 2.20—2.50) als vonge week. WINSCHOTEN, 4 Febr. Vee. Ter Week markt waren aangevoerd 462 varkens, 72 schapen, 21 paarden en 6 geiten, 5 duiven, 25 konijnen. Prijzen waren biggen f 9—-4, loopvarkens f 1424 oude varkens f 55 70 drachtige varkens f 6585 vette_ var kens 3335 ct., Londensche varkens 27—2. ct., zouters 30—32 ct., alles per R-U- melk schapen f 28—37 vette schapen f 36— 48 weideschspen f 2528 drachtige scha pen f 3248 vette lammeren f 2635 weidelammeren f 1520 werkpaarden f 110 —130, slachtpaarden f 80—105, geiten f 13— 15- ALKMAAR, 4 Febr. Vee. Aanvoer 2o koeien f 260550, 9 vette kalveren f 56180, 44 nuchtere id. f 1228, id. f 1.201.80 per K.G., 645 vette varkens f 0.660.74 per K.G. APELDOORN, 4 Febr. Eieren. Aanvoer 60.000 stuks. Prijzen hoogste f 9.25, midden- f 8.75, laagste f 8.Handel gewoon. DEVENTER, 4 Febr. Paarden. Luxe paarden f 400—600, le soort werkpaarden 300—375, 2e soort f 150—275. Enters f 250 -350, ponnies f 200—300, slachtpaarden f 150—250. Handel vlug. Aanvoer 285 stuks Veel vreemde kooplieden. EDE, 4 Febr. (Weekmarkt) Eieren f 8— 9.50 per 100 st. Biggen f 10—20 per stuk. Aangevoerd 45.000 eiren, 60 biggen. GELDERMALSEN, 4 Febr. Fruit- Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men heden voor Goud reinetten le soort 16)228 c. Benderzoet le s. 11„ ct.Eidener Klumpkes le s. 15 20 c. Bellefleur le s. 20—21 c.Goudrei netten extra 3941 c. Culenborgsche Rooi- keS le s. 8. c.dubbele Benderzoet 1112 c. Pa'nappelen le s. 10 c. Holgaten le s. 6% c. Courtpendu le s. 15 c.Jasaprclen le s. 17 c. Jan Willemsappelen le s. 14 c. Culen- mansappelen le s. IJ c.; Zoete Bellefleur le s. 11 y.12 c. Reinzoet le s. 14 c. Brede- rodes le «s. 38 c,Belleflety extra 32 c. Bergamotten le s. 28 c. Schrijvers le s. 12 c. Beugelzoet'le s. 11 c. Tuinzoet le s. 13% c.Zoete Reibetten le s. 12 c. Wijn appelen le s. 11—12 c.m, zoete Reinettea extra 21 c., alles per K- G. GORINCKEM, 4 Febr. Vee. Op de markt waren aangevoerd 218 koeien, 10 nuchtere kalveren, 189 overloopers, 300 biggen,. Men besteedde voorkalfkoeien f 300450, melkkoeien f 250350, kalfvaarzen f 225 350, guste vaarzen f 180240, pinken f 90 140, nuchtere kalvjren, fok f 1828, idem export f 1218, overloopers f 23—40, bis- gen f 815. Boter f 1-35 per K.G. Aanvoer redelijk. Hui del matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5